1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT f Buitenland j Schoonhoven! I EEN PRAATJE OVER.... ■MANOM 30 NOVEMBER TOBB TIEN BLAOZIJDEH. I K. den i Volken- De Dulci’ Schiedam, van De verzekerde moet m hel beat «qn vm> een pobf bee! de het dat tot van van De gen. geering harerzijds overgaat tot erkenning van het Italiaansche keizerrijk Ethiopië- Hei accoord bevat ook bepalingen betref fende de handelsbelrekkingen tusschen beide landen. REVOLUTIE-POGING TH ECUADOR. Militairen en politie in opstand In Ecuador is een groote militaire op stand uitgebroken. Gedeelten van het le en de politie zijn tegen president gekomen en in verschillen- Quito zijn al straatgevech- DENEMARKEN SCHAFT GOUD- CLAUSULE AF. De Deensche minister van Handel heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend inzake afschaffing van de goud- clausule. Het wetsontwerp betreft alle schulden, inclusief Deensche staatslee- ningen en zal in werking treden zdödra ’t door het parlement is goedgekeurd. De regeering zegt, dat de gouden standaard in zoovele landen is opgeschort, dat hij thans vrijwel opgehouden heeft te funo- tionneeren. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prys bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1.25; p. po»t f 1.50 Met verzekering 15 cent» meer ger en de Paez in verzet de deelen van ten geleverd. De soldaten hebben het telefoonbureau bezet en naar verluidt, den minister van binnenlandsche zaken, den chef der poli tie en de rechters van instructie gevan gen genomen. JUBILEUM P. VERSLUIS. Morgen, op 1 December, viert de heer P. Versluis, waarnemend directeur 'van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor, zijn 25-jarig jubileum in den postdienst. Dat feit is te meer gedenkwaardig, om dat de heer Versluis zijn geheele loopbaan op hetzelfde kantoor heeft doorloopen, wat met betrekkelyk weinig poat-ambte- naren het geval zal zijn. Op 1 December 1911 werd de heer Ver sluis hier aangesteld als tijdelijk kan toorbediende, bij was toqn 16 jaar. Zijn definitieve benoeming tot kantoorbediende 2e klasse volgde op 1 Augustus 1914 en 6 jaar later 1 Nov. 1920 werd hij tot le klasser bevorderd. Sinds 16 Juti 1926 bekleedt de jubilaris den rang van ad- junct-commies. Slechts gedurende de mo bilisatie ie de arbeid van den héér Ver sluis in Schoonhoven onderbroken ge weest voor een dne-jarige werkzaamheid bij den militairen telegraafdienst te Utrecht, Loeveetein en Gorinchem. Overi gens heeft hu, zooals gezegd, zijn taak steeds in onze stad vervuld «n wei op zoodanige wijze, dat hij altijd de waardee- *iring van zijn superieuren en de achting van het ondergeschikt persdheel heeft ge noten. De heer Verabuz heefll ia dezen kteasto INSTALLATIE PASTOOR J. W. &R0UWERS. Pastoor J. W. Brouwers zal VrijJKfc- middag in de parochie alhier arriveeren. ’s Middags om twee uur zal hij door het kerkbestuur van het station Gouda wor den afgehaald, om dan per auto naar zijn nieuwe standplaats te worden gebracht. De installatie van pastoor Brouwers heeft Zondagmorgen vóór de hoogmis van 10 uur plaats en zal worden verricht door den nieuw-benoemden deken van Gouda, pastoor J. F. A. Bots. Na de Hoogmis zal dan de overdracht van de parochie geschieden. Pastoor W. C. C. Albers heeft reeds van al zijn parochianeq persoonlijk af scheid genomen. Zondag, onder de vroeg mis van half acht, heeft de scheidende pastoor nog een korte toespraak gehouden waarin hij zijn parochianen verzocht, hem in het gebed te blijven gedenken. Dit laatste afscheid kostte pastoor Al bers zichtbaar veel moeite. Uit dankbaarheid voor een bijzondere gebedsverhooring en tevens als afscheids geschenk aan de parochie, heeft hij in de Kerk een uit zandsteen gehouwen beeld werk laten plaatsen, dat een van de mo- men ten uit hot leven van de H. Lidwina van Schiedam in beeld brengt. Pastoor Albers zal rich in Usseisiein vestigen. BUURTVEREENIGING KOESTRAAT— ZUID.U Ook in de Koestraat is men thans over-’ gegaan tot de definitieve oprichting van een buurtvereeniging, tenminste voor wat betreft het gedeelte liggende tusschen de Ned. Hervormde Kerk en de Gereformeer de kerk. De vereeniging, die eigenlijk reeds twee maanden bestaat, heeft reeds zooveel medewerking mogen ondervinden, dat de verwachtingen verre zijn overtroffen. Voor ’t eerst zal men voor den dag komen ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juhana. In de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zal met de versiering een aanvang gemaakt worden en hoewel we omtrent den aard hiervan niets mogen zeggen, tirannen we toch wel mededeelen dat de versiering die met veel zorg en smaak uitgevoerd zal worden, aller bewon dering zal wekken. Het voorloopig bestuur der vereeniging bestaat nit de heeren J. Lenzen, voorzitter, die tevens als de or ganisator van een en ander moet worden beschouwd en als zoodanig reeds velé lauweren heeft verworven, C. van LH. 2e voorzitter, G. Plomp; secre'aris, J Brink, le penningmeester, en J G. Voorsluis Jr. 2e j^te«gmeozter. ALU bewoneui van be- ABONNE’8, die sich aan onze administrate opgeven voor de verzekenng, zyn volgens de vaakgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIBUWK HA.VBANK onnfl Gulden bij levenslange Afkft Gulden by QAft Gulden bij verlies 9AA Gulden by verlies Ififi °*llden wkes xrrz Gulden by verbet van 4vUU ongeschiktheid. VVV overlijden, VVV van hand oi voet, £VU van een oog. IVV van een duim. VV een anderen vinger. GORE DOOR ITALIANEN BEZET. Geen spoor van waarnemende regeering. De Italiaansche troepen m Abessjjhiê hebben de stad Gore in het Zuidvfostèlijk deel des lands bezet. Van een waarne mende regeering hebben zij, naar het heet, geen spoor kunnen ontdekken. Tal van stamhoofden hebben hun on derwerping aangeboden. De Italiaansche troepen zullen de pacificatie-actie ener giek voortzetten, totdat het geheele land tot aan de Zuidgrens zich in hun bezit zal bé vin den. Volgens Italiaansche berichten hebben de bewoners van Gore en omgeving do Italianen met veel sympathiebetuigingen ontvangen. Zij boden hun allerlei geschen. ken aan, zooals dranken, vee enz. De inneming van Gore geschiedde door 2000 inlander». Onderdrukt Na urenlange straatgevechten op ver schillende punten der hoofdstad, waarin vijftig dooden en gewonden vielen, zijn de de regeering trouw gebleven troepen erin geslaagd den opstand *3» onderdrukken. Na vier uur strijd werden de afdeelin- gen van leger en politie, die aan de revo lutie deelnamen, verslagen; verschillende hooge functionnarissen, onder wie de mi nister van binnenlandsche zaken, konden weer bevrijd worden. De oorzaak van den opstand aou gele gen. zijn in de oppositie die in zekere mi litaire kringen gevoerd wordt tegen den minister van oorlog, kolonel Alberto Enriquez. Van regeeringszijde wordt ver zekerd, dat ook de communisten aan de revolutie hebben deelgenomen. eeuw het kantoor Schoonhoven zien groei en tot een druk kantoor met een zeer uitgebreid ressort, dat als gevolg van de bezuiniging en reorganisatie den laatsten tijd echter weer aanzienlijk is ingekrom- pen. Door eu doo^ bekend geworden met den dienst en met alle bijzonderheden die daarvoor in en om Schoonhoven van be lang zijn, werd hij tenslotte de man, om wieu het werk doorgaans voor een groot deel draaide, maar vaak ook geheel, want de laatste vier jaren heeft de heer Ver sluis steeds als waarnemend directeur ge fungeerd, als verloven, ziekten of vaco- Uires dat noodig maakten. Sinds jaren is in Schoonhoven en ook ver daar buiten bet publiek met den heer Versluis in aanraking en het zal zich over dat contact niet hebben te beklagen over gebrek aan bereidwilligheid en hulp vaardigheid bij den jubilaris. Naast zijn ambt vervult de heer Versluis een belangrijke plaats in het organisa’ie- leven, want sinds de oprichting is hij voorzitter der aédeeling van den Ghriste- Iqken Vakbond. Ook buiten bet postaal terrein, trekt trouwens het vereenigingu- loven den heer Versluis aan, getuige zijn lidmaatschap van verschillen besturen; in het bijzonder waardeert Schoonh>v*n zijn arbeid voor het voorbereidend en la ger, zoowel alt het uitgebreid lager chia- telijk onderwijs en zijn werk als leider der Zondagsschool „Eunice”. Zou dat afles den heer Versluis nog niet in zeer ruimen kring bekend maken, dan ware er nog zijn muzikale begaafd heid, om dat te doen; het aantal leerlin gen, dat hij in de muziek heeft opgeleid, zal wel niet meer zjjiPna te gaan. Dit alles heeft den jubilaris in onaf- zienharen kring tot een goeden bekende gemaakt en zonder twijfel zullen tallooze vrienden zich morgen met hem verheugen in dit zilveren feest. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 20. TeL-Adres; Vaunooten S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763 L MAGGI-RECLAME. Vrijdag bracht de reclamewagen van cte N V. Maggi’s Fabriek voor Voedingspro ducten te Amsterdam een bezoek aan deae gemeente. De wagen is van alle kookge- makken voorzien, diverse soorten soep worden er bereid en vele huismoeders hebben gelegenheid gehad, de kwaliteit van de Maggi-producten te proeven, De inrich ting van den wagen is zoodanig, dat vlug, handig en degelijk de twintig vel schillende Maggi-soorten kunnen worden klaargemaakt. De achterwand van den wagen is gedeeltelijk opklapbaar, zoodat op deze wijze een „buffet" kan worden gevormd, waardoor de bediening zeer ver gemakkelijkt wordt. AMER IC AIN-84OSC0OP. De oorlog heeft heel wat op zijn gewe ten; behalve dat bq levens vernietigt en onberekenbare schade aanricht, verstoort of beschadigt hij talenten en smoort het genie. Verder scheidt hij fbuwige vrien den en weet ze zelfs als vijanden tegen over elkander te plaatsen, zooals blijkt uit „Broederstrijd**, welke film Americain- bioecoop Woensdag in Hotel la Station draait. Maar ondanks de verschrikkingen van den krijg, die in dit werk een goede weergave hebben, ia er de troost, die aelia in de meest realistische film ntot ont breekt, namelijk de liefde van de aange beden vrouw, die een nieuw leven op da puinhoopen van het oude opbouwt. Deze film is een pakkend relaas van de onhei len, die „het beest in uniform” aticht Vooraf draait „In old Santa Fé”, een cowboy-product van bijzondere makelij, want behalve de noodige schiet- en ren partijen, heeft ook de zang op enkele me ters beslag welen te leggen en de ^angeo- de cowboy” vergast hot publiek op een lied van romantiek en liefde uit het Wil de Westen, een lied, dat in staat is, har ten te stelen, zooals het slot zonneklaar aantoont. De gedurfde avonturen, het landschap en de humor zullen wei belang stelling trekken. advertentie geeft verdere inlicht»- terwijl de aanvallen op Madrid reed» meer dan 3 weken duren, zal ook in den Vol kenbondsraad ter sprake komen. De re geering te Valencia, de wettige regeering van Spanje, heeft in een telegram ver zocht, dat de Volkenbondsraad zoo spoe dig mogelijk den Spaanschen toestand zal bestudeeren. De Volkenbond wordt hier door in een openbaar debat over Spanje gemengd. Er is sprake van, dat de Vol kenbondsraad ditmaal te Londen zal bij eenkomen, vermoedelijk reeds deze week. In het telegram wordt geprotesteerd te gen de „gewapende inmenging in den Spaanschen burgeroorlog van Duitsch- land en Italië ten gunste van de nationa listen en de erkenning van den leider der nationalisten, die zich als regeerder heeft opgeworpen”, hetgeen gekenmerkt wordt als een aanvalsdaad. Eveneens wordt geprotesteerd tegen het voornemen van Franco, „met geweld het vrije handelsverkeer via de tegeeringsha- vens te verhinderen”, en tegen het voor nemen van een mogendheid, die de re- geering-Franco heeft erkend (Duitschland of Italië), „op vlootgebied met de natio nalisten samen te werken.” De nota der Spaanse he regeering is Vrijdagmiddag op het secret ariaat-gene- raaJ van den Volkenbond te Genève ont vangen. wordt, zooals eerst vermoed werd. Zwarte Piet Heden, een week geleden was men op al le beurzen ter wereld ten uiterste gereser veerd om zaken te doen, daar men overal vreesde dat oorlog zou uitbreken. Zenuw achtig geworden speculanten verkochten hun aandeelen met groote hoeveelheden en zij die hun koelbloedigheid bewaarden, deden goede zaken door de aangeboden aandeelen tegen lage prijzen te koopen. In de 7 dagen, welke verstreken zijn, is gebleken, dat de wereldtoestand niet zoo ongunstig is, als men toen weer eens ver moedde. De beurzen blijven a la hause ge richt, hetgeen zeggen wil, dat er gespe culeerd wordt op verbetering van de toe standen en dat men op de beurzen dus verwacht, dat de toestanden geleidelijk aan gezonder zullen worden. Alle landen versterken hun bewapenin gen, en zij verbergen dat niet, maar maken alom bekend hoe enorm sterk hun legers en vloten zijn. Dat is niet de kwajongens- uftxoep „Kom eens op ah je durftl” maar mtegendsei de onrast dat er eens werke lijk iemand „op zou komen”. Men praat en dreigt eenigermate met oorlog, zooals men het doet met Zwarte Piet tegenover een stout kind. Alleen al door het kind te vertellen over Sint Nicolaas' knecht groeit er ontzag en vrees. Er is nog nooit een kind m den gevreesden zak van Piet naar Spanje gevoerd, doch de angst er voor heeft dikwijls zeer heilzame uitwerking gehad. Zoo is nu voor de staten de oorlog een Zwarte Piet, die de voortreffelijke functie vervult van te beletten, dat de regeeringen stoute dingen gaan doen. doeld gedeelte van de Koestraat hebban hun medewerking verleend of toegezegd, De dames uit de buurt zijn reeds druk be zig met de voorbereidingen. Bij gunstig weer zullen ter gelegenheid van bet vor stelijk huwelijk kinderspelen plaate heb ben. De vereeniging beschikt reeds over een aardig kapitaaltje, hetwelk men rekent nog te kunnen aanvullen aangezien van enkele buurtbewoners nog financieel© steun verwacht wordt. FAILLISSEMENT. De heer W E. van Harten, schoenma ker, vroeger alhier en thans te Groot-Am- mers woonachtig, is in staat van faillis sement verklaard. Curator is mr. G. JL Vos. DIRECTEUR POSTKANTOOR. De directeur van het postkantoor te Wolvega, de heer De Bloemink, is als no 1 aangewezen voor de directie van het P.T.T. kantoor alhier. De heer De Bloe mink heeft echter voor de benoeming be dankt NIEUWE STRIJD TE MADRID. STELLINGEN DER LINKSCHEN ZIJN ZEER STERK. Door bet opklaren van het weer is de strijd to Madrid plotseling opnieuw ont brand. Men constateert een hernieuwde activiteit aan het geheele Madrileenfiche front Vooral in de lucht was weer groo te bedrijvigheid. Het geronk der vlieg tuigmotoren was reeds in den vroegen morgen intensiever dan het in de voor afgaande etmalen geweest was. Maar de stellingen, die de regeerings- troepen aan het begin van alle toegangs wegen tot de binnensland opgeworpen hebben, zijn buitengewoon sterk bezet met manschappen en materieel en in het kamp der witten beseft men blijkbaar zeer goed, dat een verovering van een of meer van deze posities zware, zoo niet nood lottig» verliezen met zich mede zou bren gen. Tot eigenlijke aanvallen op de stellin gen kwam het dan ook nog niet. Wel wer den op verschillende punten artilleriege- ▼echten gehouden, doch een werkelijk nieuw offensief, zoo dit inderdaad nog wordt voorbereid, zal wel een grootschen opzet moeten hebben, wil het eenige kans op succes bieden. De honger als wapen. Het lijkt er nu dan ook weer veel meer op, dat Franco zal trachten, de hoofdstad gebed in te sluiten en door honger tot overgave te dwingen. Misschien zal dat niet eens zoo - moeilijk zijn, want dagelijks maken berichten melding van den stijgenden voedoelnood in de hoofdstad. Twee consuls ter dood gebracht? De consuls van Oostenrijk en Paraguay te Bilbao zijn volgens een bericht van den nationalistiscben zender te Salamanca, op bevel van de regeeringsautoriteiten aldaar ter-^chtgesteld. Als motief voor deze executie wordt aangevoerd, dat zij zich aan spionnage hebben schuldig gemaakt en dat zij aan hangers van de nationalistische beweging behulpzaam zijn geweest bij hun vlucht nit Bilbao. SPANJE BEROEPT ZICH OP GENEVE. Bijeenroeping van den bondsraad gevraagd. ^Ds bloedige worsteling in Spanje, die flteUMI spuw A maandeu «M den gang is, ROME EN TOKIO ERKENNEN ELKAARS VEROVERINGEN. Verdrag gesloten. Tusschen de regeeringen van Italië eu Japan is een verdrag gesloten, waarbij o m wordt overeengekomen, dat de Ita liaansche regeering het keizerrijk Mand- sjoekwe erkent, terwijl de Ja^tansahr ss^ Londen en Parijs zien er geen heil in. Britsche kringen staan niet gunstig te genover een bijeenkomst van den Volken bondsraad voor dit doel. Men is van mea ning, dat een zoodanige bijeenkomst geen enkel nuttig doel zou kunnen dienen en zelfs den toestand zou kunnen vererge ren. Ook te Parijs is de stap van Valen cia niet in goede aarde gevallen. Bijeenkomst op ^7 of 14 De cember. Inmiddels heeft de secretaris-generaal den Volkenbond, Avenol, den leden Raad een telegram gezonden, waarin hij hun voorstelt den Raad inge volge het verzoek der Spaansche regee ring op 7 of 14 December in buitengewo ne zitting bijeen te doen komen. Het ant woord der betrokken regeeringen wordt vóór 1 December verwacht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de sil ting te Genève gehouden worden. Aiv»rtaa€i>Mi L-6 1.30 elke regel meer f 0.20; derde, plaatsing hal ven priji. - Adver- tenüën worden gratis ge- plaatat m ,De Oorcb mev* Geweken onrust We moeten terugkomen op hetgeen we geschreven hebben in ons nummer van 20 November in ^Een praatje over Voor loopig arrest” en het verheugt ons bij zonder dat we dat moeten doen. Uit de be sprekingen in de Tweede Kamer was toen gebleken, dat, zooals we schreven, er lichtvaardig was gespeeld met de eer en goeden naam van verschillende personen. Dat betrof vooral den naam van den heer Ries, iemand, die tot voor kort «gu der hoogste ambten aan het departoment- van financiën bekleedde. Men stond toen ver steld van hetgeen daar onthuld werd: hoogst achtbare personen zouden op bloote aanklacht van een onbetrouwbaar en leu genachtig jongmensch ia de gevangenis Zijn gezet. De minister van justitie heeft tot laatste toe gepoogd het schandaal, verwekken moest, wanneer hij spreken gedwongen werd, te voorkomen, maar er is in de Kamer zoo sterke druk op hem uitgeoefend, dat hij eindelijk alles heeft gezegd. Toen bleek, dat de beer Riee niet een zoo smetteloos verleden heeft als eerst was voorgesteld. Uit de feiten, we£ke minister van Schaik heeft opge noemd bleek, dat de arrestatie van den verdachte gerechtvaardigd was. We zullen hier niet de onfrissehe feiten vermeWen, waarvan mr. Ries is beticht en waarbij het niet bij betichten bleef, maar aanvangende met een politierapport van 1923, worden ook bewijzen geleverd. Hoe hard dit moge zijn voor iemand ▼an den leeftijd en de positie als mr. Riee moeten we ons toch verheugen over den koop die de gebeürtönissen genomen heb ben, omdat daarmede de onrust wegge nomen wordt, dat het in Nederland moge lijk zou zijn, dat met personen gehandeld TOONEELUITVOERING. Schiedamsche vereeniging «Dfita zal 17 December hier komen op voeren „Mijlpalen”. Mijlpalen bevat typeeringan van opvat tingen in I860, 1885 en 1910. In de advertentie van 9 December zed men nadere gegevens vinden. BELEEDIGING BURGERLIJK ARMBESTUUR. De gemeente-politie heeft proces-verbaai opgemaakt tegen mej. G. alhier, wegens beleediging van leden van bet Burgerlijk Armbestuur ZEDENMISDRIJF. De brigadier der njksveidjwacht alhier en de rijksveldwachter te, Bergambacht hebben proces verbaal opgemaakt tegen iemand uit Rotterdam, wegens op den Lekdijk onder thze gemeente gepleegde openbare schenml der eerbaarheid tegen over kinderen. De man, die per motor naar hier was gekomen, was reeds eerder in de omgeving opgemerkt. - FLESSCHENTREKKERIJ. De politie heeft tenslotte proces-verbaai opgemaakt tegen V., vroeger wonendp te Langerak, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, die verdacht wordt van flesschentrekkerij gepleegd ia desa ga- meent^ 9

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1