VERKADE ALBUM Sen Zonnig Boek B E LAST ING VRAGEN Telegrammen Schoonhoven Plaatselijk nieuws Burgerlijke stand Sportnieuws Socacnil en Sclangrijli* Japan en de Olympische Spelen. FEUILLETON Gemengd nieuws 'Waar Wij Wónen M DE GERUCHTEN OM DEN BRITSCHEN TROON. EENIGE ONTSPANNING? LONDEN, 4 Dec. De „Morning Post" schrijft in een hoofdartikel dat er op het oogenblik geen constitutioneele moeilijk heid ia. Er is eenige ontspanning inge treden, hoewel de toestand nog angstwek kend en zonder eenig modern precedent is. Men kan moeilijk gelooven, dat een monarch, die zulk een plaats in de har ten wist te veroveren, gemakkelijk een dergelijk bezit zou prijsgeven en niet ten koste van groote persoonlijke offers trouw zou blijven aan dat wat kan worden be- sghouwd als zijn hooge en heilige plicht. HET HOOGERHUIiS BIJEEN. Verklaring van dan koning ver wacht. DSXNDEN, 4 Dec. Het Hoogerhuis is hedenochtend voor een buitengewone zit ting bijeengeroepen. Men vermoeit, dat een verklaring zal worden afgelegd om trent het besluit van den koning. Mevrouw Simpson ongesteld. LONDEN, 4 Dec. Mevrouw Simpson is tengevolge van de opwindingen van giste ren ongesteld geworden. Zij heeft Londen verlaten en vertoeft thans vermoedelijk bij vrienden in Surrey. VAN HET SPAANSCHE 00B- LOGSTERREIN. SALAMANCA, 4 Dec. Het groote hoofd kwartier der rebellen meldt, dat de re- geeringstroepen druk blijven uitoefenen op Villareal, doch tot nogtoe leden zij hier zware verliezen. In Asturie zijn een aan tal jegeeringsmiliciens krijgsgevangen ge maakt. Zij bevestigen, dat de regeerings- troepen aanzienlijke verliezen hebben ge leden. Zij hadden twee tTeinen en ver scheidene vrachtauto's noodig om hun ge wonden te vervoeren. iVndercn kunnen U alleen radio ver- koopen. Wij kunnen U ook helpenl 10-jarige PRACTISCHE ervaring. Door cursus radio-technicus van Inst. Steehouder, Rotterdam THEORETISCH ontwikkeld. - Na fabrieksgarantie, diezelfde tijd voor onze rekening. Dubbele garantie. Gratis aanleg JAN BROUWER S RADIO HAVEN 63 SCHOONHOVEN PHILIPS RADIO PRODUCTBN Repar.-Inrichting Gemakkei. betaling p. maand AFSCHEID PASTOOR W. C. C. ALBERS Hoewel pastoor W. C. G. Albers geen officieel afscheid had gewild, heeft hij zich daaraan toch niet geheel kunnen onttrek ken. Hij is tenslotte gezwicht voor den aandrang van zijn parochianen, om in intiemen kring het afscheid te vieren. Ve len hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt, om hun dankbaarheid te toonen ten opzichte van dit rijk gevulde priester leven. Dit gevoel van dankbaarheid is Woens dag dan oojr spontaan tot uiting gekomen. De eerste/verrassing gold het afscheid van de kindéren. Onder de vroegmis, welke pastoor Albers heeft opgedragen, naderden alle schoolkinderen tot intentie van den scheidenden priester, tot de H. Tafel. In den loop van den morgen bracht hij voor het laatst nog eens een bezoek aan de R- K. school, waar hij zoo vaak als kinder vriend had vertoefd. Voor d\t afscheid hadden alle kinderen zich in 't lokaal der hoogste klasse verzameld. Nadat zij pas toor Albers hadden toegezongen, hield hij tot hen een hartelijke toespraak en deelde als aandenken een herinneringsprentje on der hen uit. 'a Avonds verzamelde zich een groot aantal parochianen in bet vereenigingsge- bouw. Behalve pastoor Albers hadden ook kapelaan P. J. M. Matthijsen en de leden van het kerkbestuur aan de groene tafel plaats genomen. Kapelaan Matthijsen hield een afscheidsrede en zeide te spre ken uit naam fan alle parochianen en de ▼ereenigingen, waarvan hij geestelijk advi seur te. Spr. ving zijn rede aan met te herinneren aan het Fransche spreek woord: partir, c'est mourir un P©u. Zoo iemand, aldus spr., dan zal pastoor Al bers dit hedenavond ondervinden. Hij zegt vaarwel aan een leven, dat hij lange ja ren gewend was te leiden. Hij maakt, zich los van een ambt, dat hem boven a'les dierbaar was. Want niet alleen zal pas toor Albers Schoonhoven gaan verlaten, hij zal wegens zijn hoogen leeftijd ook de zielzorg vaarwel zeggen. Spr. somde ach tereenvolgens de talrijke jubilea op uit dit rijke priesterleven, waarvan spr. weet, dat ze alle met zooveel enthousiasme zijn ge vierd. Gedurende al die jaren, aldus spr., dat gij in Schoonhoven hebt gearbeid, zija allen U dierbaar geworden: de kinderen, voor wie ge U altijd een vriend hebt ge toond; de gehuwden, de armen en de be- hoeftigen, doch ook de dooden, die gij in hun laatste uur hebt bijgestaan, gij hebt liefde gesehonken, maar liefde wekt we derliefde. Te verwonderen valt het niet, dat Uw parochianen nog eens in een laat ste bijeenzijn uiting hebben willen geven aan hun dankbaarheid. Namens al-e pa rochianen dankte spr. pastoor Albers, voor alles wat hij voor hen heeft gedaan. Ook persoonlijk dankte spr. den scheiden den priester, mede namens den oud-kape laan, want, aldus spr., gij waart voor'ons een goede pastoor. Als blijk van waardee ring bood de kapelaan aan pastoor Albers twee prachtige fauteuils aan, waarvoor het geld doftr alle parochianen spontaan bijeen was gebracht. Hierna sprak het oudste lid van het R.K. ^Kerkbestuur, de heer M. Stekelen burg. Spr. wees op de verschillende ver beteringen en de verfraaiing van het kerk gebouw onder pastoor Albers. Tusschen de leden van het Kerkbestuur en pastoor Albers is er steeds een geest van aange name samenwerking geweest, waarvoor spr. den scheidenden priester hartelijk dank zegt. Spr. hoopte, dat esq welver diende rust zijn deel mag zijn. Hierna zong het zangkoor St. Cecilia het „Te Deum laudamus", dat op dat plechtige moment van afscheid veel indruk maakte en met een hartelijk applaus be loond werd. Namens het armbestuur sprak de heer Gasander. Deze herinnerde aan den moei lijken tijd, welke het armbestuur thans doormaakt. Nooit echter werd tevergeefs bij pastoor Albers aangeklopt Ook zijn moreele steun heeft het armbestuur steeds mogen ondervinden. De heer Ant. Ponsioen sprak namens de St. Josephvereeniging en het zangkoor „St. Cecilia". De rust, welke gij thans gaat genieten, aldus spr., gunnen wij U van harte, omdat gij deze hebt verdiend. Onder luid applaus deed spr. de toezeg ging, op de eerstvolgende ledenvergade ring een voorstel in te dienen om pastoor Albers tot eerelid van de St. Josephvereen. te benoemen. Wegens ontstentenis van'dpn voorzitter van den Bond voor Groote G©pinnen, voer de de heer v. Engelen hef-'woord. Spr. wees erop, dat deze bond een groot aantal vraagstukken moet oplossen. Pastoor Al bers heeft als geestelijk adviseur steeds uitstekende leiding gegeven en het bestuur den weg gewezen in deze gn^ilijke ma- Ontroerd door zooveel blijken'van dank baarheid, nam pastoor Albers het Woord. Het leven van een priester, aldus spr., is een leven van groote verantwoordelijkheid. Dit gevoel van verantwoordelijkheid stijgt met het toenemen der jaren. Hoewel uiter lijk nog krachtig, wi§t spr. zich toch niet meer tegen zijn zware taak opgewassen. Daarom vond hij het beter, dat een jeug diger kracht zijn plaats thans -kw,a» in nemen. Spr. was dankbaar voor de goede medewerking en hulp, die hij steeds Tan- zijn parochianen heeft mogen ontvangen Dit is nog eens tot uiting gekapen bij de laatste collecte, de jaarlijksche Kerstmis collecte, die, hoewel de tijden slecht zijn en er veel gevraagd wordt, nog f 125 heeft opgebracht. Het afsch'eids-geschenk aanvaardde spr. gaarne; het zal hem nog vaak aan Schoon hoven herinneren. Spr. gaat zich niet ver van Schoonhoven vestigen. Hierdoor zal hij nog vaak met zijn oude parochie in contact blijven. Hij hoopte, dat de paro chianen ook hun nieuwen pastoor hun mo- reelen en financieelen steun niet zouden onthouden. Met den wensch, dat de pa rochie steeds in bloei moge toenemen, eindigde spr. zijn afscheidsrede. Kapelaan Matthijsen sloot hierna de bijeenkomst. LUCHTBESCHERMING. De luchtbescherming staat tegenwoordig in het teeken aller belangstelling en daar om was de lezing, die dokter J. Groesbeek gisteravond over dit onderwerp voor de werkloozen in het Heeren-Logement hield, van groot en actueel belang. De heer Groesbeek begon op te merken dat het niet onmogelijk is dat Nederland in een volgende oorlog betrokken wordt, ja, zelfs het voornaamste slagveld kan worden. Bovendien is de Euiopeesche toe stand thans zóó, dat een nieuwe wereld brand weer spoedig kan uitbreken. Het te dus zaak aandacht te besteden aan de ver nietigingsmiddelen, die in een oorlog ge bruikt worden, vooral wat betreft de gas bommen, waaraan de burgerbevolking thans njeer blootstaat, dan de militairen. Het eprste gas werd in den wereldoor log door de Duitschers aan het front te Iperen gebruikt, n.l. het chloorgas, dat uit cylinders ontsnapte en groote verwoestin gen onder den vijand aanrichtte. Daarop volgden handgranaten, die met gas gevuld waren en tenslotte werden gasgranaten af geschoten. De gasbommen waarover de di verse weermachten thans beschikken zijn van veel gevaarlijker karakter en kunnen op groote schaal groote verwoestingen aanrichten, vooral ook omdat het lucht- wapen zoo'n belangrijke rol is gaan spe len. Brisant- en brandbommen hebben lou ter ten doel militaire objecten, stations etc. te vernietigen en houden geen gas in, maar wat de gasprojectieien betreft ife een juiste gasdiscipline noodig, zoodat dj| be- ▼KTJPAfi 4 Zeg J5 stopf vs hebben den twnnef vergelen. volking vooraf op de hoogte is van den aard en de gevaren der projectielen, weet hoe ze moet optreden en hoe de behande ling der getroffenen moet plaats hebben. De gasbommen zijn in drie groepen on derscheiden: ten eerste de verstikkende gassen (fosgeen bijv.), die de longen prik kelen, ontstekingen veroorzaken en ten slotte de longweefsels vernietigen, waarna de verstikkingsdood intreedt. Zoo de pa tiënt niet sterft, treedt een verschrikkelij ke ademnood in, waarmee bij tot het ,eind Van zijn leven te kampen heeft. De tweede groep omvat e.a. het mosterdgas, dat tot de blaartrekkende gassen gerekend wordt Hot mosterdgas te een vaste stof, die ia de kicht snel verdampt, de huid aantast, die eerst rood woedt, daarna blaarvorimng vertoont en tenslotte afsterft, waarna het gas in bloed, zenuwen en hersens dringt en eerst na maandenlange ziekte de dood of een levenslange verminking brengt Fosgeen en mosterdgas hebben dit gemeen, dat eerst van 2 tot 6 uur later hun in vloed zich begint te openbaren, waardoor de behandeling zeer bemoeilijkt wordt De derde groep, de traangassen, zijn in ver gelijking met de andere nog de onschul digste en hebben slechts ten doel den vij and snel en tijdelijk buiten gevecht te stelr len. Het gas tast de oogen aan, die op zwellen, zoodat de patiënt enkele dagen niet zien kan. In sterke mate verspreid, tast het ook de longweefsels aan en heeft dan dezelfde uitwerking als het fosgeen. Tenslotte wijdde spr. enkele woorden aan de luchtbescherming en wees er daarbij op dat de cursussen, welke in deze gemeente gehouden worden ter opleiding van meis jes tot hulpverpleegster, reeds bevredigen de resultaten opleveren en dat de rege ing omtrent de luchtbescherming hier goed in elkaar zit. ST. NICOLAAS IN DE LOPIKER- STRAAT. Schoon boven's jeugd werd Woensdag middag verrast door een bezoek van St.- Nioolaas, die natuurlijk in gezelschap van lijn trouwen knecht met den trein Yan h.«Jf drie aankwam. Het gerucht van "zijn komst was onder de jeugd van mond tot mond gegaan, zoodat heel wat kinde ren den bisschop aan hot station verwel komden. Op meer officieele wijze geschiedde dat door een comité, gevormd uit de winke liers van de Lopikerstraat, die St. Nico- laas tot dit bezoek hadden uitgenoodigd en die tor gelegenheid van zijn aanwezig heid een extra attractie voor do koopers hebben bedacht. Muziek was aanwezig en er was gezorgd, dat de schimmel van Sin terklaas aau het station was, zoodat, de bisschop dadelijk kon opstijgen. Met de muziek voorop en vergezeld van de oom missie, die in een auto madereed, maakte St. Nicolaas een rondrit door de stad, waarbij Piet voor zijn omvangrijke bagage de beschikking had over paard en wagen. Tijdens dezen rondgang groeide de kin derschare allengs aan en Piet strooide rijkelijk met pepernoten. HOOGE FRUITPRIJZEN. Op de Woensdag gehouden fruitveiling werden zeer hooge prijzen besteed, in te genstelling met andere jaren, daar dan in den Sint Nicolaastijd en tegen Kerstmis de prijzen altijd gedrukt zijn. Er waren, ondanks het feit, dat 1936 geen fruitjaar is, belangrijke partijen fruit, waaronder zelfs zeer mooie, aangevoerd. De onderne ming mag zich dan ook verheugen in een steeds groeiende belangstelling, zoowel van aanvoerders- als van kooperszijde. AMERICAIN BIOSCOOP. De zaal van het Hotel a la Station was Woensdag weder goed bezet toen de Ame- ricain bioscoop begon met het Profilti- nieuws. Deze werd gevolgd door een tee- kenfilm, die in beeld bracht de grappige avonturen van een kat. De twee hoofdfilms waren beide van een geliefd genre. De eerste „Het oude Santa Fé" was een boeiende Wild West film met rennende oowboy's, overvallen, misdaden en liefjjè. De tweede „Broeder strijd" speelde in,den groolen oorlog en wel voornamelijk onder oorlogsvliegers, waarbij de toeschouwers een levendige en spannende weergave kregen van luchtge vechten. De vertooning liep zeer vlot, zoodat de vooretelling iets over eèf uur geëindigd was. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschreven werkloozen bij de arbeidsbemiddeling vermeldde op 2 Dec. 205 personen, tw. 6 bakkers, 1 bierbotte- laar, 4 chauffeurs, 1 conducteur, 1 dienst bode, 21 fabrieksarbeiders, 7 goudsmeden, 6 grondwerkers, 2 heiera, 4 kantoorbedien den, 1 koperslager, 1 leerlooier, 2 lompen- sorteerders, 2 loodgieters, 16 losse werklie den, 1 machinist, 3 mandenmakers, 4 me taalbewerkers. 9 metselaars, 3 meubelma kers, 2 molenaars, 1 onderwijzer, 13 opper lieden, 1 ovenist, 3 pakhuisknechts, 10 pla teelwerkers, 3 reizigers, 9 schilders, 9 schippers, 13 sigarenmakers, 1 slager, 1 smid, 1 stoffeerder, 4 stokers, 1 straat- maker, 2 tuinlieden, 6 timmerlieden, 4 typografen, 1 voerman, 1 werkster, 24 zil versmeden. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een blauwe aJprao mots; ei rijwiel. Hoog water. Moordrecht. Het booge water in den IJssei heeft Dinsdagavond verschillende bui tend ykbewone^s parten gespeeld. Was 's morgens de stand reeds boog ,des avonds rees bet water nog meer. Velen wisten met tijdig heUtuisraad in veiligheid te brengen, toen het water de buizen binnen drong. De dijkwacht was opgeroepen, doch behoefde niet in te grijpen. Tegen ze\ ea trad een langzame val in. - In de groote zaai van het Posthuis werd voor vete belangstellenden de Oran jefilm vertoond. Vooral de opnamen van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard hadden aller belangstelling. Het programma werd nog met eenigfi andere films aangevuld: Het is tot nog toe niet gelukt uit de wachtgelders een hoofdonderwijzer aan de o. L school te benoemen. Velen schijnen bezwaar te hebben tegen de ambtswoning. A. M. E. DES TOMBE, t iJfrselsteln. Op 86-jarigon leeftijd te, na een korte ongesteldheid, te Amersfoort overleden de heer A. M. E. des Tombe. De overledene te op 12 Maart 1850 te Heusden geboren. Reeds op betrekkelijk jeugdigen leeftijd werd hij benoemd tot burgemeester van IJsselstem en later van de gemeente Werkendam, waar hü die functie vervulde, tot hij niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wensch- te te komen. Toen vestigde hij zich te Amersfoort. Op verschillend terrein is de heer des Tombe, daar in het openbare le ven op den voorgrond getreden. De teraardebestelling zal Zaterdag om elf uur op de begraafplaats aan de Groe ne Steeg te Leiden plaats hebben. WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen, v 4 December. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand van dea vorig en dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Stormachtige tot krachtige, later afnemen de Noord-Westelijke tót Westelijke vrind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; regen- of hagelbuien; aanvankelijk ko% Waterstand: Schoonhoven hoog water 9.war, 1.22 M, Vreeswijk hoog water 10.05 uur, 1.86 M. Keulen stand 3.01 M., was 0.68 M. Maastricht 8 Deo. 42.06 M-, was 024 K, Lucht tem pera t uur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 44 graden Fahrenheit Vrijdag 4 December: Op 1051, oo- 3 der 11.41. Laatste Kw&rtiar Zater dag 5 December. Op vl Ahlera. G rad us Johannes, a. van I. vaw der Veer en B. P. Tera teeg. Getrouwd: J. G. Verbeek, 25 j. (te W». oen) en J. Boer. 23 j. SCHOONHOVEN. December. Geboren: Piet, x. van E den Ouden en F. Edeling. IJSSELSTEIN. December. Geboren: Bernardus Maria, z. van Ant v. Doorn en A. P. M. v Nieuwenhoven. Tennis, x. van P. J. Timmer en E. J. PIJNENBURG-—SLA ATS WINNEN ZESDAAGSCHE. Donderdagavond is de Kopenhaagsche zesdaagsche beëindigd. Het Nederlandsche koppel PijnenburgSlaats werd overwin naar met 453 p. (afgelegd 3257,820 K.M.); no. 2 werden Billiet—-De Kruysscher (385 p.) en op twee ronden volgden ai-s no. 8 WalsGrundaW (369 p.). Ammerstet. A.V.V. I krijgt het Zater dag zwaar te verantwoorden, daar bet de lastige opdracht heeft gekregen Gouda IV te bestrijden in Gouda. Niet dat Gouda IJV kampioenskansen heeft, doch wel Gou da III, dat by een overwinning van het vierde elftal wel het meest gebaat zal zijn, Doch als A.V V. speelt zooals jj. Zondag en de voorhoede nog een beetje meer op schot raakt, zijn wij niet bang of ook deze hindernis zal overwonnen worden. A.V.V. II speelt thuis tegen L.FXL 4 en het 4e elftal gaat naar Gouda 7. Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelt D.CjV. 2 een thuiswedstrijd tegen Schoon hoven 2. Slechts met uiterste krachtin spanning wist D.C.V. 2 in den uitwedstrijd met 32 van genoemde dub te winnen, zoodat ook nu onze dorpsgenooten wel al le zeilen zullen moetea bijzetten, wille* zij op beide punten beslag leggen. D.G.V. 3 speelt thuis tegen F.S.T. 3, terwijl D.G.V 1 rust heeft Nieuw-Lekkerland. Op het terrein alhier wordt Zaterdagmiddag niet gespeeld. Zwerver II van Kinderdijk gaat op be zoek bij Unicum III te Rotterdam. Zwer ver I heeft rust. Sliedrscht. Voor de res. Ie afd. van de D.VJ3. speelde Papendrecht 2 tegen Slie- drecht 3, welke wedstrijd eindigde in een gelijk spel (00). Voor de jun.-compe titie speelde: afd. 4: Sliedrecht oS.S.W. c 9—0. Kofstelooze beantwoording voor abonnees. De voorschriften en de bepalingen uit de belastingwetten zijn ge woonlijk door overmaat van duidelijkheid dermate onduidelijk, dat een niet-ingewijde ze niet kan begrijpen. Toch is juist begrip zeer noodig, omdat het onaangenaam is te veel belasting te betalen en gevaarlijk om den fiscus te weinig te geven. Ook bij geschillen over belastingkwesties is voorlichting door een deskundige onmisbaar. Wij hebben ons nu de medewerking verzekerd van het Accountants- en Belasting-consultatiekantoor van de heer C. P. de Hoog, Belastingconsulent, Visschersdijk 68, Gorcum, die in korte artikeltjes een practische voorlichting zal geven en die voor onze abonnees kosteloos de vragen beantwoordt. De vragen en antwoorden worden zonder vermelding van naam of woonplaats in ons blad opgenomen, tenzij gevraagd wordt zulks na te laten, in dit geval sluite men een postzegel van f 0,06 in. Vragen richte men aan de redactie van de Schoonhovensche Courant of van De üorcumer. Y TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant VRIJDAG 4 DECEMBER T9W 8ull«nlanJick« StjJragc. Tokio, 25 Nov. Wanneer men de Japansche couranten leest, moet men tot de overtuiging komen, dat de Olympische Spelen te Tokio nog in deo loop van dit jaar worden gehouden. De Japansche pers te maar zeer karig met haar lof voor de organisatie der Spe len te Amsterdam, Los Angelos en Berlijn en beperkt zich hoofdzakelijk tot de ver melding van de verschillende wedstrijden. De Japanner is een eerzuchtig mensch, die niet gemakkelijk de prestaties van een ander erkent en bet niet kan verkroppen, indien iemand anders iets beter doet dan hij zelf. En daar Japan er bovendien op gerekend had, bij de laatste Spelen een beter figuur t« slaan dan te Los Angelos, behoeft men er zich niet al te zeer over te verwonderen,, dat hij de vroegere Olym pische Spelen zoo'n beetje doodzwijgt. Want de kezn van alle Olympische be schouwingen en debatten wordt gevormd door dit groote vraagstuk: „Hoe kan Tokio 1940 Amsterdam, Los Angelos en Berlijn overtreffen?" Deze houding is intusschen volkomen begrijpelijk, indien men bedenkt, dat de Olympische Spelen in 1940 voor de eerste maal in Azil zullen worden gehouden en daarmede ein delijk de wensch van de Japanners ook op sportgebied als een groote mogendheid te worden erkend, in vervulling is gegaan... Toen het besluit van het Olympisch Co mité, de eerst volgende Spelen in Tokio te doen houden, bekend werd, barstte er een „tyfoon" van geestdrift en vreugde los, die niet grooter had kunnen zijn, in dien Japan alle eerste prijzen te Berlijn had weggesleept. En daar de Japanners geen gelegenheid voorbij laten gaan om iedere, zij het nog zoo onbeteekenende ge beurtenis, door middel van een speciale postzegelserie, poststempel of bij hun voorliefde voor typografische kunstwerken door de speciale uitgaven van dagbla den .trambiljetten of briefcouverts te vie ren, gaven de omnibussen en tramlijnen op den beslissenden dag „herinnerings— biljetten" uit, die met de vijf Olympische ringen versierd waren. Spoorwegen, tramlijnen en autobussen, waren reeds met de voorbereiding van de Spelen van 1940 begonnen, toen men in Berlijn nog druk aan het loopen, zwem men, voetballen, enz. was. En mag men de mededeelingen van de groote hotels ge looven, dan moet men reeds thans voor het jaar 1940 kamers reserveeren, daar dé Amerikanen reeds vele plaatsen zou den hebben besproken. Dit riekt intus- Bchen sterk naar veramerikaanschte Ja pansche reclame, waarin de Japanners hun vroegere leermeesters reede hebben overtroffen. Tokio sa1 volgens de reeds uitgewerkte plannen geheel'veranderd worden. Men zal een be drag van ongeveer twee millioen gulden uitgeven om den ondergrondschen spoor weg van de stad naar het sportveld door te trekken, de kanalen van de stad te ver beteren en nieuwe hotels te bouwen. De oude amusementsgelegenheden zullen daar entegen gesloten worden, want men is van meening, dat de geisha-bedrijven niet ge schikt zijn, om den buitenlanders een SE ONVINDBARE DADER. Naar het Amerikaansch vaa 36 JAMES HAY. „TJ kunt begrijpen boe hij zijn zooge naamde bewijzen tegen Perry Carpenter samenflanste, de knoppen gebruikte, 's nachts rondsloop en stukken van den han ger liet vallen, op een plaats, dat de neger verdacht zou worden en waarom hij het vuil van Perry's nagels liet onderzoeken „Verder diende hij Lucy Thonws een verschrikkelijk pak slaag toe, om haai te dwingen een verklaring tegen Perry af te leggen. Hierbij handelde hij op een on- geloofelijk wreede wijze. Dienzelfden mid dag heb "ik de sporen van zijn slagen op haar schouders gezien. Zij waren voldoen de bewijzen voor zijn onbeteugelde woede. Het zien ervan versterkte mij in mijn over tuiging, dat hij in een dergelijke stemming mevrouw Withers vermoord had." „Dat mensch loogt" barstte Bristew uit. „Ik heb haar niet mishandeld. Hoe dan ook" en hij maakte een onverschillig handgebaar terzijde „het is een bijkom stigheid, anders niet." Braceway, zonder zelfs een blik op hem te werpen, ging voort: „En daardoor ontdekte ik, -dat zij voor een deel een albino was. Zij heeft plekken witte huid op haar schouders en Perry had haar, toen hij met haar worstelde om het bezit van den sleutel van no. 5, daar leelijk gekrabd. Dat, meen ik, legt het vin ger-bewijs tegen Carpenter. Het overige volgde vanzelf. Een onder soek in de paperassen van Majoor Ross, Wfiin personen beschreven zijn, die door. Juist" beeld van Japan te schenken. Dat dé autoriteiten de jacht op handteekenin- gen energiek te lijf willen gaan, is een maatregel, die zeker bij alle sportmenschen in goede aarde zal vallen, die echter, bij de verzamelwoede van de Japanners, zeer moeilijk uitvoerbaar zal zijn. Gidsen voor vreemdelingen worden op geleid en verkoopstern die een of andere vieemde taal spreken, zijn reeds thans sterk gevraagd men wil alles doen, om de jn Europa en Amerika gehouden Spe- lemto overvleugelen. Er schijnen op het oogenblik twee „rich tingen" met elkaar in strijd te zijn. De een zon de Spelen geheel naar Europeesch voorbeeld willen organiseeren, wijl in alle uiterlijke dingen Europa nog steeds troef te en men dit werelddeel bij iedere gele genheid wil bewijzen, dat men den leer tijd achter den rug en den leermeester Qyertroffen heeft. De andere „richting' wenscht aan de Spelen een „typisch Ja- pansch karakter" te geven. Deze idee ligt te meer voor de hand, vfiil 1° 1940 het keizershuis zijn 2600-jarig bestaan viert, wat natuurlijk aanleiding tot een groot nationaal feest is. En men kan de Olym pische Spelen moeilijk in het kader van dit feest inlasschen, indien zij geheel Europeesch worden georganiseerd. Boven dien is de Europeaan in het geheel niet zoo „nuchter" en „zakelijk" als de Japan ner denkt; hij heeft nog voldoende zin voor romantiek en het ware zonde, indien de Japanners daarmede geen rekening zouden houden. (Nadruk verboden.) MOLLISOM VERWEKT OUDE- RUSTHEID. NOODLANDING NABIJ ZIJN EINDDOEL. Er heeft ernstige ongerustheid ge- heerscht over het lot van de vliegers Jim Mollison en Corniglion-Molinier, die Woensdagavond op hun vlucht uit Lon den tegen alle verwachtingen in, niet te Kaapstad aankwamen. De vliegers hadden reeds veel tegenslag gehad, doch waren dien dag tegen het middaguur te Kimberley opgestegen voor de laatste etappe van hun vlucht. Hun toestel, de „Miss Dorothy" liet echter niets meer van zich hooren en de duizen den, die zich op het vliegveld van Kaap stad verzameld hadden, wachtten ver geefs- Veilig geland. Men vreesde bet ergste, doch later zijn Millison en Molimer veilig en wel terug gevonden bij Weidrift, op 20 K.M. ten Zuiden van Bredasdorp. Zonder eenig letsel te bekomen, had Mollison de „Miss Dorothy" daar neer gezet en pas Donderdagmorgen om half- twaalf heeft hij de bewoners van Kaap stad kunnen verwittigen, dat hij op 150 K.M. afstand van het einddoel was ge strand, want de boerderij in de nabijheid waarvan hij was gedaald, ligt volkomen afgelegen en staat in geen enkele verbin ding met de buitenwereld, zoodat Molli- de politie „gezocht" worden, bracht een foto van Splain aan het licht. Bristew heeft zijn uiterlijk wat veranderd ge noeg, misschien om anderen te misleiden maar de identificatie was voor mij ge makkelijk Ik ging toen naar New York en ver nam het heele verhaal over Splain. Ik wist dat hij zoo volkomen zeker was, dat hij iedereen om den tuin had geleid, dat hij rustig in TurmriUe kon blijven. Maar om volkomen zeker te zijn, zond ik hem gisteren een telegram, om hem te doen geloóVen, dat ik met ham samenwerkte en bereid was hem van al het nieuws op de hoogte te houden. En ik moet beken nen, dat het zenden van dat telegram mij een beetje genoegen verschafte. Ik speelde een soort van kat-eü-muis spelletje met hem." Bristew stak zijn hand op, als om te kennen te geven, dat hij iets zeggen wil de. Toen Braceway zijn verzoek negeerde, leunde hij, spottend, glimlachend terug in zijn stoel. „Morley's verduisteringen deden mij een goed voorwendsel aan de hand om dezen man op het spoor te blijven, terwijl Bris tew bezig was Perry's verderf te bewerk stelligen. 's Mans zelfvertrouwen, zijn ver waandheid. „Nu heb ik er genoeg van!" vtel Bris tew heftig uit, terwijl hij voor de eerste maal hevige gemoedsbeweging vertoonde. Hij keerde zich tot Greenleaf: „Heb je ook nog niet genoeg van dezen grappenmaker? Wat probeert de vent eigenlijk aan te toonen? Hij praat dat ik den vorm van mijn gezicht veranderd heb en dat hij mij van een portret *un min stens zes jaar geleden herkend heeftl H®t te eau alibi voor hem zelf «en ex- son naar het postkantoor van Bredasdorp j moest loopen, om met Kaapstad te telefo- neeren. Over de ongerusthetd en het uit gebreide omA rzoek, dat was ingesteld, was hij zeer verbaasd, want boven een dorp had hij een briefje laten vallen, dat hij door den mist de richting was kwijt geraakt en een noodladyng moest maken. Dat bericht is blijkbaar niet gevonden. OORMERKEN-ZWENDEL OP OVERFLAKKEE. Vijf arrestaties. Te Dirksla»d is een fraude-affaire, die zich over geheel Overflakkee uitstrekte, aan 't licht gekomen. Een controleur en een assistent-merker uit Ouddorp, een veehouder uit Melissant en een varkens koopman te Sommelsdijk zijn reeds gear resteerd. De controleur, die met het oormerken ran varkens belast was, bad maanden lang een ware handel in gebruikte en dus ongeldige oormerken gedreven en de ad ministratie was geheel in wanorde.. Bij tal van varkenshouders bleek, dat lettet- lijk niets klopte met de oormerken. Er kwam nog veel meer aan het beht. Een arme boer had vier varkens, die als gevolg van het slechte functionneeren van den betrokken dienst, aiet geoor merkt waren. De controleur vertelde hem, dat varkens boven de 50 K.G. niet meer gemerkt mochten worden en gaf den raad, de on gemerkte varkens in het geheim op te rui men om zoodoende moeilijkheden te voor komen. Een kennis van den controleur, K., zou er voor zorgen dat de varkens werden opgeruimd. Met den controleur sprak hij af, dat deze de dieren clandestien zou la ten merken. Dit gebeurde, waarop K. de varkens aan den man bracht, vat ruim 100 gulden opbracht. De eigenaar heeft echter nooit iets hiervan gezien. Eenige dagen later kwam K. bij den boer met de tijding, dat zijn varkens in beslag waren genomen, omdat zij niet gemerkt waren. K. wilde een en ander voor den eigenlij ken eigenaar opknappen, mits hem de on kosten vergoed werden. De boer stemde toe en den volgenden dag kwam K. met een rekening van f 150. De boer, die een groot gezin heeft en een klein inkomen, gaf zijn paard aan K. mee om het te ver- koopen. De zaak wierp echter nogal stof op. An dere boeren hoorden van het geval; zelfs kreeg de boer een gedeelte van zijn gèld terug. Eindelijk hoorde de politie te Dirksiand wat er was voorgevallen en greep in. Het bleek dat de controleur en de assistent alle mogelijke merken stalen en oude mer ken opkochten om ze door een kleine ma nipulatie weer bruikbaar te maken. Het kwaad werd ten zeerste in de hand gewerkt, doordat de controle op het oor merken uitermate slecht wordt uitgevoerd. Verder is er bij het denatureeren van aardappels ernstig geknoeid. Een tweede controleur is te Dirksiand opgesloten. VIER WONINGEN AFGEBRAND. Vee in de vlammen omgekomen Gisternacht te door onbekende oorzaak brand ontstaan in 'een blok van vier ^tuin- derswoningen, genaamd „Rozenstein te Pietersbiersum, gem. Barradeel (Fr.). Het vuur, dat niet direct ontdekt werd breidde zich snel nit, zoodat H de brand weer van Barradeel niet mogelijk was de huizen te behouden. t Alle bewoners konden in vettigheid worden gebracht. Een zieke vróuw moest naar buiten worden gedragen. Mot een cuus voor het niet kunnen bewijzen, dat ik de man ben, die de juweeleft in Balti more verpandde! Het lijkt naar niets!" Maar Greenleaf moest nu niets meer van hem hebben. „Ga voort," zei hij tot Braceway. Hoe meer hij er aan dacht, hoe dez? schurk hem de heele week had bedrogen, hoe woedender hij werd. „Ik heb genoeg van dat gewauwel!" schreeuwde Bristew tegen Greenleaf. „Ge loof j* dat moois? Ik geef toe dat ik in New 7-ork gezocht ferd in verband met een valsche beschuldiging van verduiste- ring. Deze detective kwam daar door blind geluk achter;» en zooals ik zeg, ik geef het toe. Je kunt handelen zooals je wilt, dat wil zeggen, als je er op wilt ingaan na al het geen ik voor je heb gedaan in deze moord zaak. Maar je kunt niet gek genoeg zijn om die malligheid, dat ik met den misdaad iets te maken heb gehad, aan te nemen, Gebruik toch je helder verstand! Lieve deugd, man! Wil je me heusch vertellen, dat je je dat door hem wilt laten wijs maken?" Hy kreeg iets van zijn zelfbeheersching terug. „Donk eens even na. Je kent mij goed, Greenleaf. En U, mijnheer Fulton, bent geen kind om beetgenomen en belachelijk gemaakt te worden door een detective, die zonder werk zit "en zoogenaamde cri minoloog, die allerlei oude trucs toe past!" „Dit is niet de plaats om te argumen teeren," sprak Braceway gedecideerd. „Mijnheer Abrahamson, vertelt U ons, wat j U van dezen man weet." ,Het niet vaal, mijnheer Bracawas, Het nieuwe Verkade-Album „Waar wij wonen" door Dr. Jac. P. Tbijss» is een zonnig boek - en als album volkomen nieuw, omdat het niet een bepaalde streek, maar het hééle land beschrijft. Het bevat Z7 ge» kleurde platen van groot formaat. Hoe komt U in bet bezit van dit prachtwerk? Het album (feotrtfe» platen) koopt U voor 75 ets. bij Uw winkelier. De platen verkrijgt U door bons te sparen, verpakt bij Verkade's artikelen. AI zoude %J nog oooit hebben verzameld, begint er au meeDit album is een (>oek van blijvende waardel PLATtNiBONS BIJ VERKADE'S KOEK, BESCHUIT, BISCUIT, CHOCOLADE, kruiwagen werd ze naar de buren ge bracht, bij wie zij is opgenomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch dertien runderen en 'n paard zijn in de vlammen omgekomen. Do vier woningen zijn totaal afgebrand. VERDUISTERINGEN BIJ DEN B. V. L Secretaris-penningmeester ge arresteerd. Reeds eenige maanden geleden bestond het vermoeden, dat knoeierijen hadden plaats gehad in de kas van het Verbond Alkmaar van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm. In verband daarmede werd toen den vijftigjarigen secretaris- penningmeester P. J. 0. ontslag ver leend. Thans heeft de Alkmaarsche poli tie O. gearresteerd, verdacht van verduis teringen, oplichting en valschheid in ge schrifte, meermalen gedurende een aan tal jaren gepleegd. Naar het schijnt loopt bet verduisterde bedrag in de duizenden guldens. Het is op het oogenblik nog niet vast te stellen, daar het onderzoek nog in vollen gang is. Dezer dagen zal de gear resteerde ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. WAARSCHUWING. De burgemeester van Voorburg waar schuwt tegen de praktijken van een per soon, genaamd Jan van der Molen, geb. te Ferwederade^l 15 October 1888, koop man, thans zonder vaste woon- of ver blijfplaats, laatst wonende te Voorburg, v. Egmondestraat 21. Hy tracht in zijn onderhoud te voorzien door bestellingen op te nemen voor het vervaardigen van z.g. portretminiaturen, tegen voorafgaande betaling, doch waar van levering nimmer plaats heeft. Bo vendien tracht hij voortdurend kdeiinere geldsbedragen te leenen, voorgevende deze noodig te hehben voor olie en benzine. SABOTAGE VAN HET ECONOMISCH LEVEN. Wordt in Duitschland met dé dood gestraft - Het Duitsche rijkskabinet heeft de door den gevolmachtigde voor het vierjaren- antwoordde de pandjesbaas. „Niet zooveel als ik wel zou wenschen. Ik heb hem her haaldelijk gezien, eens in mijn winkel, toen bij een snor had aangeplakt en twee keeren, toen hij vermomd was met een baard en een gouden tand; en nog een keer, teen bij hier buiten op de stoep Abrahamson sprak vlug met snelle ge baren ea genoot van zyn belangrijke rol. „Mijnheer Braceway," legde hij glim- laohend aan Greenleaf uit, „heeft mij over den man met den baard gesproken U kent mynheer Braceway, U weet, hoe wak ker hij is. Het vroeg mij te probeeren mij te herinneren waar en wanneer ik "dien mijnheer Bristew gezien had. Ik had mijn ideeën en idee-associaties. Ik probeerde my dit en dat te herinneren. Dien namid dag aam ik vrijaf dat gebeurt mij niet vaak ik wandelde hier voorbij. „Ik wed", zei ik tot meself niet hardop, dat begrypt U wel ik wed, dat ik dien kerel ken" en ik won mijn wedden schap. Ik kende hem werkelijk. Deze mynheer Splain en de man met den baard zyn een en dezelfde persoon, precies dezelfde." Bristew glimlachte toegeefelijk, alsof hij met een kind te doen had. Maar Fulton, wiens woedende blikken den beschuldigden man als 't ware door boorden, zag dat er voor de eerste maal vermoeide lynen in zijn gezicht waren, die zijn mondhoeken omlaag trokken. Het was een uitdrukking, die nederlaag aan kondigde, de eerste zwakke schaduw der wanhoop. „Dit was mijn verhaal, en ik heb de feiten, die het honderdmaal bewijzen," be sloot Braceway. „Waarom zouden we ver- deisa tiid jieraftilka?? plan, minister-president Göring, inge diende wet tegen sabotage wan bet- econo misch leven goedgekeurd. Volgens deze wet wordt een Duitsch staatsburger, die „opzettelijk, en. geweten loos uit grof eigenbelang of om andere lage beweegredenen" in strijd met de wet telijke bepalingen vermogens naar het buitenland „zendt" of in het buitenland laat staan en daardoor bet Duitsche eco nomische leven groot nadeel toebrengt, met den dood gestraft, terwijl zijn vermo gen in beslag wordt genomen. Men is ook strafbaar, wanneer de daad in het bui tenland is gepleegd. De volksrechtbank te bevoegd voor de berechting. STRAFEXPEDITIE IN ENGELSCIV- INOtE. Met vliegtuigen, tanks en pantserwagens. De Britsch-Indische regeering heeft de met pantserwagens uitgeruste zesde lich te tankcompagnie van Delhi uit naar het Noordwestelijk Indische grensgebied, ge zonden, waar ze aan de strafexpeditie te gen de stammen van het Khaisora-dal to Waziristan zal deelnemen. Deze stammen hebben eenige dagen geleden een En- gelsch-Indischetroepenafdeeling over vallen en" zware verliezen toegebracht Ook uit Karachi zijn troepen naar Wa ziristan gezonden. Men neemt aan, dat de regeering door het gebruik van de meest moderne wapenen, zooals die nog nooit te voren in het grensgebied aangewend werden, vliegtuigen, tanks, pantserwa gens enz., de strafexpeditie van korten duur wil maken en haar nog voor het in treden van den winter wil doen eindigen. BRIGADIER DOOR HUISHOUDSTER VERGIFTIGD. Koekjes met arsenicum. Te Malang is de gepensionneerde Euro- peesche brigadier Hermeling door xiya inlandsche huishoudster vergiftigd door middel van arsenicum, dat zij hem Mi "koekjes toediende. De huishoudster is gearresteerd en leg de een volledige bekentenis af. „Om de eenvoudige reden," zoo vocht Bristew door, „dat ik recht heb op een rechtvaardige behandeling, een eerlijke.." Op het woord „eerlijk" keerde Braceway zich btksemsnel tot Greenleaf en, terwijl hij dat deed, leunde Bristew achterover in zyn stoel, alsof hij besloten was, niet verder te argumenteeren. Zijn gezicht had weer de gewone kalme uitdrukking; zijn zelfbeheersching keerde terug. „Versta mij goedl" Braceway's snijden de toon zweepte Greenleaf op tot scherpe aandacht. „U hebt een oplichter en moor denaar in handen. Hij bekent één mis daad; de andere heb ik bewezen. De rest behoort tot Uw afdeeling. Arresteer hëm, sluit hem in een cel op 1 U zult daar Uw heele verdere leven trotsch op zijn. Hier is het bevel tot in hechtenis neming." Hij haaide het papier uit zijn zak eu wierp het dpn chef toe. „Haast U," drong hij aan. „Deze man is het gevaarlijkste misdadigerstype, dat ik ooit ontmoet heb. Niet tevreden met het afzetten en berooven van een vrouw, ver moordde hij haar bovendien; daarmee nog niet tevreden, wilde hij door zijn kruipe rijen den dood van een onschuldigen man te weeg brengen, omdat hij in zijn laf hartigheid bevreesd was voor de gevolgen van zijn misdaad." „Ik geef het op," sprak Bristew op vol maakt zakelijken toon. „Ik zal U een ver klaring geven." „Bedoelt U een bekentenis?" „Daar komt het op neer." „Hier niet," weigerde Braceway kort af. „We hebben geen stenograaf." „Ik zou het liever zelf schrijven," drong hij aan. „Op de schrijfmachine heb ik i geen kwartier voor noodig." L £WorcU servolg^

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2