j^PÏaatsë^ Gemeenteraden 8 VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 De B-steun. Ammerstol. Het gemeentebestuur heeft van detj minister van sociale zaken een circulaire on vangen, waarin gezegd wordt, dat in aansluiting op een reeds eerder verzonden circulaire van rijkswe ge een extra bedrag ten behoeve van do zoogenaamde steunverleening B (extra hulp aan werkloozen) over 't jaar '36 beschik baar gesteld zal worden. In verband met 't feit, dat voor het verleenen van deze s'eun een partij wollen dekens is aangekocht, behoudt de minister zich bet recht voor een gedeelte van het aan iedere gemeente uit te keeren bedrag niet in geld, doch in natura (dekens) te verstrekken. Ammerstol. De collecte voor het natio naal huwelijksgeschenk van Prinses Ju liana heeft hier f 22.21 opgebracht. Bergambacht. De bus-collecte, die in de ze gemeente gehouden is voor het natio naal huwelijksgeschenk voor het prinselijk paar, heeft f 121,18 opgebracht. De collecte voor de verwarming van de Ned. Herv. Kerk heeft Zondag f 111,63 opgebracht. Voor de cursus in paardenkennis, die gehouden wordt door den dierenarts, den heer W. A. de Hdan, blijkt wel ani mo te bestaan, daar er 23 cursislen zijn. Onder leiding van den gymnastiek leraar, den heer L. G. van Zoest, wordt hier een boks-cursus gegeven. Momenteel zijn er 9 cursisten. Berkenwoude. Het fanfarecorps „D H. TS.G." zal 13 Januari te Oudewater deelnemen aan het oranjefeest, bij gele genheid van het huwelijk van prinses Ju liana met prins Bernhard. Verbrand. Capdle a.d. IJssel. Een dochtertje van den heer H. had het ongeluk, een ketel kokend water over het lichaam te krijgen waardoor de kleine brandwonden aan het onderlijf bekwam, waarvoor de hulp van een geneesheer moest worden ingeroe- 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 0-2 2-0 A de lei- Door den hoogon waterstand geraak ten twee schepen op de dwarshelling der firma Vuijk, drijvende. De 68-jarige T. Krijgsman, geraak te ob werf 2 der firma Vuijk, bij het transpprteeren van ijzer met één der vin gers van zijn linkerhand bekneld, waar door de vinger ernstig werd verwond en K. zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Schaken. Capelle a.d. IJssel. De schaakclub „Kra- Kngscheveer" speelde om den wisselprijs. De uitslag was: A. CornelisseK. van Wijngaarden 0—1 P Kalkman—S. Cappellen 0—1 W. v. BergerhA. Verschuren 0—1 J. P. de LangeA. Valk 1—0 G. M. Faling—J. v. Wijngaarden 1—0 W. Stam—J. Anker. 1—0 Dammen. Capelle a.d. IJssel. Uitslag 10e ronde der groepswedstrijden dear damvereeni- ging „T.O.G.". Groep A: A. van Beek—D Verkaik J. Kaptein—A. Heuvelman P Roozendaal—Adr. Heuvelman P. de Jong—J. Hoogftndijk Groep B: A. van Delft—G. Kalkhoven M. Dekker—D. Jongeneel D. Zwart—M. Baas A. van Beek heeft in groep ding in 10 wedstrijden met 16 punten. Nutsavond. Capelle a.d. IJssel. Het departement Capelle c.a. van 't Nut, hield in de zaal van den heer Knoop, aan de Dorpsstraat, een voordracht-avond, waar de heer Mr. A. W. Kamp, verschillende gedichtenen liedjes voordroeg. De heer Walter Mathies zorgde aan de vleugel voor uitstekende rau zikale begeleiding. Een en ander viel uit stekend in den smaak der talrijke aanwe- REÜNIE-BIOSCOOP. Gouda Van Vrijdag t.m. Maandag draait in Reünie „De Huurling" (De Overwin naar), waarin Victor McLaglen, geassis teerd door Freddie Bartholomew en Gloria Stuart onthalen op een reeds van span nende avonturen, die dit vlotte filmwerk tot één sensatie maken. Richard Barthelmess zien wij op zijn best in het tweede hoofdnummer „De Man uit het Circus", waarin Pahst's regie hem een rol heeft gegeven, die den begaafden acteur maakt tot het middelpunt van de gespannon aandacht van de zaal. Zondagmorgen daait om half elf „Vrou wen van dezen Tijd", een bijzonder boei ende film. Wij verwijzen verder naar de adverten tie in dit nummer. Gouderak. Op do begrooting van het Waterleidingbedrijf is een verlies geraamd van f 85 84, terwijl voor het Electriciteits- bedrijf de winst op f 1579,68 werd bere kend. Oud Haastrecht. Haastrecht.' Het departement Haas trecht van het „Nut van 't Algemeen", hield zijn tweede Nutsavond iD de boven zaal vrji hotel Huis 'don lloek. Als spreker trad op de heer P. van Balen te Gouda, met het onderwerp: „irix de geschiedenis van Haastrecht". De voorzitter van het departement, dok ter F. J. Hakkenberg deed eenige mededee- lingen over den.Nutsavond, welke in de bruidsdagen van ons vorstelijk paar zal worden gehouden en een programma zal hebben, dat zich bij die gebeurtenissen aanpast. De heer, Van Balen begon" met een te rugblik op de middeleeuwen en gaf een overzicht van het leven uit dien tijd. Het werd een historische lezing, die niet uit sluitend Haastrecht behandelde, maar er niet minder om was Gesproken werd over de heeren Van der Leden en Arkel, in' verband met de „Villa" van de ge meente Haastrecht. Onder het bestuur van deze heeren werden de polders en watergangen in het leven geroepen en werd de vestiging van gezinnen t bevor derd. De nieuwe tijd bracht de regenten aan het bestuur onder wie de heeren uit het geslacht Bisdom, sedert 1755 een groote rol speelden. De patriotten en de Fransche tijd volgden, waarna de ver voermiddelen besproken werden, waarbij de oude stoomtram op Gouda, en het bootje op Schoónhoven herdacht werden. Veel werd naar voren getyacht, dat voor velen onbekend was, en- men kreeg een «goeden -lfijk op de geschiedenis van Haastrecht. Een overblijfsel der rfliddel- eeuwen is nog het ziekenfonds „De Knegtsbosse", waarbij zich ieder loonar beider die in Haastrecht verblijf hield, moest aansluiten en waarvan aan het hoofd een „Hoofdman" stond, altijd een werkgever, die administreerde onder toe zicht van het gemeentebestuur, en bij welk fonds zich zelfs schippers, die aan Haastrecht's gebied meerden, aansluiten moesten. In het reglement stond dat de leden verzékerd waren voor medische be handeling en bovendien recht hadden op een geldelijke uitkeering per weèjk a f 2. Dit bedrag werd dan voldoende geacht om de kosten te dekken voor loonderving. Kort Raadsverslao. Krimpen a.d. Lek. In de jongste raads vergadering werden de notulen goedge keurd. Verder deelde de voorzitter mede, alil een verzoek was binnengekomen, onder teekend door drie raadsleden, om de in structies voor den gemeente-bouwkundige zoodanig te wijzigen, dat hij geen werk zaamheden voor particulieren mag yer- richten. Uit het ambtenaren-reglement bleek in derdaad dat zulks niet mag geschieden, doch B. en W. kunnen hierin wijziging brengen. De heer L. van Duijveildijk stelde voor, om aan B. en W. te verzoeken, de ver leende vergunning in te trekken. Deze zaak zal later afgehandeld wor den. Krimpen a.d. Lek. De voetballer E. J Boudesteijn was in de wedstrijd Boskoop- sche Boys II—Dilettant II zoo onfortuin lijk zijn been te breken. Per ziekenauto ts hij naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd, waar het been is gezet Voor deze week is vergunning ver leend voor het openhouden der winkels tot 10 uur n.m. en des Zaterdags tot 11 uiir. Schoolhoofd geïnstalleerd. Krimpen a.d. Lek. Maandagmiddag is het nieuwe hoofd der school met den Bij bel geïnstalleerd. Aanwezig waren o.a. burgemeester van Oordt, de wethouders de heeren Mijnlieff en Roest, ds. Enkelaar. ds. Brunsting,' alsmede het voltallige schoolbestuur. Ds. Enkelaar heeft het nieuwe hoofd geïnstalleerd met een toespraak naar aanleiding van Psalm 127. Voorts werd het woord gevoerd door den voorzitter der scboolvereeniging, den heer A. Koen. Er werden twee schrifte lijke felicitaties voorgelezen, n 1. van den heer v. d. Sluis, hoofd eener school te Delft, die vroeger in deze gemeente werk zaam was, alsmede van mej. Meiboom, onderwijzeres, die verhinderd was. De leerlingen zongen daarop het nieuwe hoofd een welkomstlied toe, waarna ds. Brunsting de plechtigheid met dankzeg ging sloot. Onder leiding van mevrouw Enke laar hebben eenige meisjes speldjes ver kocht ten bate van het Ned. Herv. Sana torium „Zonnegloren". De opbrengst was f 57.75. - De politie heeft tegen den winkelier C. B. proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de loterij-wet. Het ina- teriaal is in beslag genomen. Mej. G. St. viel zoodanig van een trapleer, dat zij een sleutelbeen brak en bovendien ernstige kwetsuren bekwam. De hulp van dokter von Lindern is ingeroe- De ijzerWerker M de J. kwam bij J. en K. Smit's Scheepswerven met zijn hand bekneld tusschen een buigmachine. zoodat hij zich onder behandeling van dokter von Lindern moest stellen. Vroeg SL Nicolaasfeest Krimpen a.d. IJssel. Maandagavond heeft de vereeniging „Getrouw Schoolbe zoek" voor de kinderen van di Openbare Lagere Scholen II en III een St. Nicolaas feest gehouden in 't Vereenigingsgebouw aan de Tuinstraat. De Onderwijzer^-tooneelver. heeft opge voerd „De Gelaarsde K*t" .hetwelk zeer I goed vertolkt werd. De kinderen werden getracteerd op diverse versnaperingen. De zaal was tjokvc 1 en het geheel had een zeer gezellig verloop. Krimpen a.d. IJssel. Voor de betrek king van on der wijze i-es aan de O. L. School II (vacature mej. M. Kortenoever) hebben zich 11 sollicitanten gemeld. Oranjevereeniging. Langeruigeweide. De Oranjevereeni ging „Prinses Juliana" hield een leden vergadering bij den heer J. C. Riemens te Dn («bruggen. De voorzitter dokter K. P. Kühler, opende deze vergadering en deel de mede, dat de vereeniging, die pas twee maanden oud is, ruim 100 leden telt. Na lezing der notulen worden de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenon Na ampele opmerking wordt een door hel bestuur ontworpen reglement vastgesteld. Uit een bestuursmededeling bleek, dat de filmvoorstelling een batig slot van 6 70 had gebracht en dat de schoolbesturen inzake het a.s. Oranjefeest zijn aange schreven, doch dat nog geen bericht ls ontvangen. Verwacht wordt dat genoem de besturen zullen medewerken. Het be stuur is voornemens den armen gezinnen een waren feestdag te bezorgen, door het schenken van gaven in natura. Het be stuur werd m^t 2 leden uitgebreid. Geko zen werden de heeren A. W. den Boer en H. W. de Kramer In de sub-commissie, voor de te houden feestelijkheden werden gekozen de heeren A. den Boer, C.' J. Brak, H van Joolingen, G. Kok Dzn., en J. G. van Ingen. Enkele dames zullen de ze commissie terzijde staan. Na eenige bespreking kreeg het bestuur vrij man daat wat betreft de datum van feestvie ring. Indien de weersgesteldheid dit toe laat ligt het in de bedoeling het volgende programma uit te voeren: V.m. 830 uur aubade door de leerlin gen van de beide scholen aan den burge meester voor het gemeentehuis, gevolgd door een toespraak van den burgemeester. Daarna optocht met de kinderen, vooraf gegaan door de muziek. Tractatie der schoolkinderen. Ringrijden voor paren met tilbury's en ringrijden op rijwielen of tandems Di verse kinderspelen. Hardloopen voor groo- ten. 's Avonds lampion- en fakkeloptocht. Lampibns zullen worden verstrekt. Stoe lendans, waarna een groot schitterend vuurwerk. Alsnog werd beslaten op den dag van ondertrouw van het vorslelijk paar den heer A. Post te doen optreden, voor het houden van een voordrachtavond, doch alleen voor leden. De Kprkweg zal een feestelijk aanzien krijgen, door het aanbrengen van versie ringen en verlichting. Tijdens het storten van beton voor een viaduct m den Rijksweg no. 12, in het Laageind, brak een staaldraad, waardoor de werkzaamheden enkele uren niet kon den doorgaan De arbeider Grootendorst uit Hekendorp viel van de omstreeks acht meter hooge bekisting omlaag, en bleef gewond aan hoofd en arm op den grond liggen Nadat dr Kühler de eerste hulp had verleend, blepk dat een hoofd- en armwonde was ontstaan. Tevens had de man pen lichte hersenschudding bpkomen. Met de auto van genoemden geneesheer ia de patiënt naar zijn woning vervoerd. Veilingvereen. Driebruggen en om streken. Prijzen kippeneieren groot f 4.75 f 5 05; idem klein f 3.40—375, alles per 100 stuks Een koud bad. Langeruigeweide. De 16-jarige M. van D, reed van Waarder met haar vriendin per fiets huiswaarts. Doordat zij met elkander aan het gekheid maken waren, geraakte mej. v. D de macht over haar stuur kwijt en reed in een diepe sloot. Het rijwiel kwam boven op haar terecht. Met moeite werd zij op het droge gebracht. Na zich van droge kleeren te hebben voor zien, fietste ze huiswaarts. DOOR REGEN EN VERMOEIDHEID OVERMAND. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Door A. V., G. M. en A. B. werd Dinsdagavond om- streel» 11.80 uur, langs den ParelielwCg gevonden de 46-jarige J .H. M. uit Rot terdam,, uitgeput en doornat. Mdie niet in staat was, zelf te loopon, werd bij de politie gebracht, die hem bij de warme kachel zette en in eenige wollen de kens stopte. Nadat dr. Hage had gecon stateerd dat M. niets anders mankeerde, dao dat hij door koude was bevangen, is de man, die nog niet in staat was om al leen naar huis te gaan, door de politie per auto naar zijn woning te Rotterdam vervoerd. M. verklaarde 's morgens uit Rotterdam per rijwiel naar Hilversum te zijn gereden. Op den terugweg naar Rot terdam was hij zoo vermoeid geraakt en zoo doornat geregend, dat hij niet meer verder kon rijden. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De uitslag van den schaakwedstrijd van D.V.V. luidt als volgt: A. de GraaffJac. Aalbers 10 J. G. Vente—A. C. v. d. Wees 1—0 J Smit—A. Zonneveld 10 J.' AndewegH. van Arnhem 01 S. KooleG. A. Hartmans afgebr. Tijdens den storm, welke Maandag nacht boven deze omgeving woede, zijn enkele asbestplaten, welke op een loods lagen, weggewaaid en in een warenhuis X&n deq haai; terecht gakomen. Er ontstond een aanzienlijke schade het glas. De gehouden collecte „voor de viering van het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool, heeft op het dorp ruim f 100 opgebracht. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Donderdag 17 December zal in de groote zaal van café „de Zwaan" hetvaandel worden onthuld, hetwelk de burgerij heeft geschonken aan de plaatselijke landstormcommissie. Natuurschoon. Ouderkerk a d. IJssel. Op initiatief van de Ned. Vereen, voor behoud van Natuur monumenten, zal op de op 17, 18 en 19 Dec. alhier te houden pluimveetentoonstel ling, uitgeschreven door de p'uimveever- eeniging „Nut en Sport" ook een inzen ding natuurschoon te bewonderen zijn uit de op de grens van Ouderkerk en Berken woude gelegen eendekooi en het daaracn- ter gelegen zoogenaamd schraalland, met z'n oorspronkelijke plantengroei. Zooals bekend heeft genoemde vereeniging in dit voorjaar deze kooi en de toebehogrende gronden aangekocht. De schipper C Speksnijder vermiste Dinsdagmorgen de roeiboot van zijn scnip, hoewel hij die den vorigen avond had vastgelegd. Eemgen tijd later vond men de boot, nadat de eb was ingetreden, een eindweegs onder water zittend. Hieiuit volgt, dat een of meer personen des nachts met de boot de rivier zijn overgestoken en die toen hebben laten drijven. Ouderkerk a.d. IJssei Gevonden: een zilveren horloge Inlichtingen bij J. Boer. B. V. U Ouderkerk a.d. IJssel. Tijdens de schietoefeningen van de afdeeüng van den Bijz. Vrijw. l.arélstoim, Zaterdagavond in het Gymnastieklokaal der O. L. Schoolge houden. bracht de commandant van het corps te Rotterdam, luit. kolonel Mr Van Dam, uit Rotterdam, een bezoek. De Overste constateerde met voldoening dat aan de oefeningen regelmatig door vele leden werd deelgenomen, gaf eeni ge aanwijzingen en onderhield zich verder eenigpn tijd met den plaat-dijk leider en den instructeur. De commandant werd door den voorzitter der plaatselijke com missie. den heer G Dekker, begeleid. Er heeft zich ook hier een comité gevormd toS de inzameling van gelden voor het nationaal geschenk voor prinses Juliana en prins Bernhard, waarin zit ting hebben mr. F J. van Beeetc Calknen, burgemeester, de beide doktoren, de hee ren L. G. van Omrae en G. Dekker, de beide predikanten J. G. Woelderink en D. A. Vogel en de heeren C. J. Hoo- gendijk en A. W. van Cappellen. Teraardebestelling C. van den Heuvel. Ouderkerk a.d .IJssel, Dinodagmiddag had op de nieuwe algemeene begraafplaats de teraardebestelling p.aats van het stof felijk overschot van wijlen den heer C. van den Heuvel. De overledene was een der mede-oprichters van de Coop. Handelsver- eeniging „De Producent" te Gouda, be stuurslid van verschillende vereenig ingen, o.a. van den polder Kromme, Geer en Zij de en jarenlang voorzitter van de Goop. Landbouwvereemging ^De Onderneming'' alhier. In de dorpsstraat sloten achter den stoet aan: het bestuur van den polder Kromme, Geer en Zijde alsmdee het bestuur van de Goop Landhouwvereeniging „De Onderne- Nadat de kist op de baar in de kapel der begraafplaats was neergezet, sprak ds. J. a Woelderink, Ned. Herv. predi kant. Spr. wees er op, hoe in deze storm-L achtige dagen in de natuur menige hoorn wordt geveld, waarbij hij ook het leven van den overledene vergeleek, die ook door den dood uit zijn plaats werd weggestormd Vervolgens richtte hij woorden van troost tot de naastbestaanden. Daarna sprak mamens de Goop. Han- delsvereeniging „De Producent" de heer W. van Wijnen, adjunct-directeur dezer onderneming, die memoreerde, noe de overledene zijn sterke schouders had'gezet onder deze vereeniging van de oprichting af en hoe door volharding en doortastend heid veel werd bereikt. Ook als lid van den Raad van Toezicht had de overledene eenigen tijd de belangen der vereeniging gediend. Verder sprak de heer Van Wijnen na mens diverse andere vereenigingen «en woord van afscheid. Nadat de begrafenisondernemer namens de familie had dankgezegd voor de bewe zen eer, had de teraardebestelling plaats. De inzameling van gelden voor het geschenk aah Prinses Jüliana ter gelegen heid van haar huwelijk, zal hier Donder dag plaats hebben. Geslaagd. Oudewater. Te Utrecht slaagde voor het examen apothekersassistent de heer W. H. Fredrikze, van hier. Bazar Het Groene Kruis. Polsbroek. Woensdagmiddag om half drie werd in de lokalen der voormalige 0. L. School, door den Raad voor dit doel gratis afgestaan, de bazar ten bate van „Het Groene Kruis" geopend. De eere-presidente, mevr. Schreuders, opende de samenkomst met een woord van dank voor het vertrouwen in haar gesteld, zjj sprak haex blijdschap erover uil, (HU zoove'en aanwezig waren, o.a. de leden van den Gemeenteraad en van 't Burger. Armbest uur en andere vooraanstaande in gezetenen. Zij wees vervolgens op de vele en velerlei aibeid, welke voor deze bazar verricht was, niet opoffering van tijd en •soms zelfs van nachtrust en hoopte, dat de vlotte verkoop der goederen de Kroon zou zei ten op al dit liefdeweik. Onder muzikale leding van mej. G. Ve- nema werden daarna twee coupletten van bet Wilhelmus gezongen. De eere-vooizitter, burgemeester Schrau- ders, herinnerde er aan, dat het op 8 Dec. a.s. tien jaar geleden zal zijn, dat de plaatse.ijke afdeeli#g werd opgericht en constateerde met voldoening, dat in die jaren slechts eenmaal een hestuurspiaats, door vertrek naar elders, vacant kwam. Een eere-saluut aan de bestuursleden lokte een spontaan applaus uit. De burgemeester schetste voorts, hoe ze genrijk de instelling van Het Groene Kruis werkt voor de lijdenden en beval deze zaak in den voortdui enden financieelen steun der gemeentenaren aan. Onder orgelbegeleiding van mej. Vene- ma bracht een dameskoortje eenige liede ren ten gehoore, die met app'aus werden beloond. Aan de organiste boden de meis jes een fraaie vaas aan, waarvoor harte lijk dank werd gebracht. De voorzitter van Het Groene Kruis, de heer J. de Pater Tzn., vertolkte den bij zonderen dank van het bestuur aan het dames-comité en legde nog even den na druk op de vele voorbereidende werk zaamheden, welke verricht waren. Spr. bracht dank aan de dames Van'der Geer en Van der Ham, voor de waardevolle handwerken, welke gratis waren beschik baar gesteld, alsmede aan de firma Erven de Wed. J. van Neiie te Rotterdam, welke gratis ee» theeschenkerij geserveerd hééft en voorts aan allen, die grootere of kléi nere geschenken hadden ingezonden. De vooriitter deelde nog mede, dht, wanneer de zaken in de toekomst normaal blijven functioneeren, de financiën geen bijzondere zorgen baren Een woord van dank richtte spr. tenslotte tot de wijkzus ter, mej. A. G. van Soolingen, voor haar opofferenden arbeid en tot den adviseeren- den medicus, dokter W. N. Pasmooy, T(jor zijn waardevolle raadgevingen. De leden van het dames-comité namen daarna hun plaats in bij de verschillende stands. De 'Woensdagmiddag en -avond ken merkten zich door een gezellige drukte. Sjoelen, speerwerpen en verdere attracties trokken oud en jong. De leden en oudhe den van de Burgerwacht voelden zich bij zonder aangetrokken tot het serie-schie ten. De stand der inkomsten aan het einde van den eersten avond wettigt de verwach- ing, dat een mooi succes bereikt zal wor- IJsclub „Wilhelmlna". Reeuwijk. De ijsclub „Wilbelmina" hield een ledenvergadering in café Van Dam. De vergadering werd geopend door ^len voorzitter, den heer K. Edelman. Hierna werd behandeld de rekening en verant woording van den penningmeester. De ont vangsten bedroegen f 118,96 en de uitga ven f 67,33, zoodat een batig saldo van f 51,63 in kas was. De rekening werd goedgekeurd en vastgesteld. Na eenige be spreking werd besloten de contributie voor de daipes der leden te bepalen op f 0.25 per persoon, terwijl de contributie voor jongens en meisjes beneden de 16 jaren eveneens werd bepaald op f 0.25 per per- n. Dit laatste geldt ook voor kindéren van niet-leden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren K. Edelman en W. J. Blom. In de vacatures van de heeren A. Bontenbal en *E. v. d. Ban, die beiden be dankt hadden, werden gekozen de heeren P. van Dam en W. den Ouden, terwijl in de vacature van wijlen den heer J. A. Smit werd gekozen de heer C. Michièlen. De heeren W. Bunnik Azn., A. van Leeu wen en G.,van Spengen werden herkozen tot leden van de commissie voor werkver schaffing, terwijl in de plaats van den heer N. van Leeuwen werd gekozen de heer M. Slappendel Pzn Nadat van de rondvraag nog eenig gebruik was gemaakt sloot de voorzitter de vergadering. Op 't verkeerde pad. iJsselstcin. Een groote vrachtauto, af komstig uit Amsterdam, reed aan Knjolle- manslioek den verkeerden weg op en kwam zoodoende in den Zuid-IJsseldijk terecht. Door de onbekendheid van den chauffeur reed deze met de vrachtauto, die beladen was met 18 ton stoffen, in den tuin van den heer Ch. van D, waarbij een heining en de te veld staande groen ten het moesten on'gelden. Met een kraanwagen wend de zwaarbe laden wagen weer op den beganen weg gebracht. De chauffeur, die dezen weg aanvankelijk had gekozen om z'n weg te verkorten, had nu een vertraging van Jruim 5 uren De schade zal door de verzekering worden vergoed. IJsselstein. De werkman R. H. had tij dens zijn werkzaamheden op een schuit van de firma Schilte alhier het ongeluk uit te glijden van de plank, met het ge volg, dat hij kopje onder in den IJssel te recht kwam. Aanwezige kameraden brach ten ham op het dtoga. 9 VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 Haastrecht, l Vrijdag 13 November vergaderde de ge- meenteraad. De heer Broere is uoor iaun- lie-omstandigheden afwezig. Voorzitter Baron vaa Hemeit tot Dingshof, burge- j meester. Na de opening worden de notu en gele zen en vastgespeld. Ingekomen ziju van Ged. Staten de goed keuringen vau eenige raadsbesluiten. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. De reienmg van de „Knegtsbosse over 1935/1936 wordt goedgekeurd met een batig slot van f 884,02. Voor schietoefeningen van den öyz. Vrijw. Landstorm in de as. winter wordt een schoollokaal beschikbaar gesteld. Goedgekeurd wordt, dat de gemeente Bergambacht met ingang van 1 Januari 1937 toetreedt tot den öchoolartsendienst „Lek en IJssel". De heer Chr. van Delft verkreeg ver gunning tot aanleg van een gedeelte straat ter plaatse waar hij heeft gebouwd. Ten einde de werkzaamheden te bespoedigen, zegt de voorzitter, is bestrating reeds ge- maDektbeer C. STRAVER informeert of het mogelijk is, dat de gemeente het res- teerende gedeelte tusschen Breedeweg en Lizeweg laat bestraten en dit verhaal* op toekomstige bouwers ter plaatse. De V 0 R ZIT T E R zal dit in B. en W. behandelen. Goedgekeurd wordt een nieuwe verorde ning op üe keuring van waren. Aangevuld wordt de verordening (Veld wachters met de bepaling dat capitulan- ten als veldwachters op de minimumwed- den zullen worden aangesteld. Volgt een voorstel tot aanvulling van de electriciteitsverordening, met de bepa ling dat B. en W. bevoegd zuilen zijn, de verschuldigde vastrechtbedragen aan de hand van het werkelijk verbruik te her zien. De VOORZITTER licht het voor stel toe en zegt, dat het erom gaat, even tueel te hooge of wel te lage aanslagen te brengen in verhouding van het werkelijk verbruik. Weth. VAN DEN BERG, voorzitter van de bedrijven, zegt, dat de verordening aan B. en W. niet de bevoegdheid geeft, wijzigingen in de heffing aan te brengen. De heeren VAN DIJK, STRAVER, KRAAN en weth. HOOFT vragen in lichtingen die verstrekt worden en bespro ken, om tenslotte de gevraagde wijziging goed te keuren. De VOORZITTER zegt een soepele toepassing van de verordening toe. Aan de orde is thans de vaststelling van een nieuwe legesverordening. De VOORZITTER zegt, dat deze la gemaakt aan de hand van een concept van den minister van Binnenlandse he Zaken. De beide wethouders vragen inlichtin gen. Weth. VAN DEN BERG vraagt of het nu mogelijk wordt, dat iemand, die n vergunning betaalt voor een heel jaar en daarvoor f 5 betaalt, zonder meer bijv. een jaar lang kan laten dansen. De VOORZITTER antwoordt, dat toch altijd de aanvraag per gelegenheid moet plaats hebben. De heer KRAAN vraagt of dansver- gunnihg gegeven moet worden; zoo niet dan wil hij de heffing daajop schrappen en geen vergunning daartoe meer verlee nen. De VOORZITTER ie*t: Da» komt er geen geld binnen. Spr. merkt Toorts op, dat er in dezen tijd iete gedaan moet wör- den voor de menschen, die er hun brood mee moeten verdienen. Deze toestand heeft ook invloed gehad op zijn besluiten. De heer STRAVER vraagt, of de beer Kraan bedoelt, dat de raad een be sluit k*n nemen dat het dansen verbiedt. Op dez- en nog meer vragen zegt de VOORZITTER: Als u mij examen in zake de gemeentewet wilt afnemen, laten de heeren dan bij mij aan huis komen. Punt 10 geldt de vaststelling van een nieuwe verordening op de hetfing van schoolgeld. De VOORZITTER zegt, dat de kinderaftrek voortaan in de aanslagen is verwerkt. Het Toorstel wordt goedgekeurd. Ook worden goedgekeurd de pensioen grondslagen voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger. Dan komt aan de orde de voorziening in de vacaturen als lid van de bedrijven- commissie, wegens periodieke aftreding. B en W. hebben ambtshalve als voorzit ter der commissie aangewezen weth. H. van den Berg. De heeren G J. Broere en C. Straver worden herkozen als leden. Hierna worden vastgesteld de nog uit te keeren vergoedingen aan besturen der bij zondere lagere scholen, ingevolge art. 101 L. 0. wet 1920 over 1935 en wel voor de R.K. Scholen op f 2187.30 en voor de Geref. School op f 862,55. Eenige begrootingswijzigingen worden goedgekeurd. De begrooting van het burgerlijk ^arm bestuur wordt vastgesteld op f 7259,99, die van het electriciteitsbedrijf in inkom sten en uitgaven: gewone dienst op f 17.462,80, kupitaaldienst f 2934,57. De begrooung van het waterleidingbedrijf wordt vastgesteld in inkoms en en uitga ven: gewone dienst op «f 13.812,30, kapi- ta&ldienst f 12.609,30; de gemeentebegroo- ting gewone dienst 1937 in ontvangsten en uitgaven op f 94.070,79, kapitaaldienst op f 18.392,50 ontvangst en f 18.270 uitgave. Batig slot f 122,50. De begrootingen zijn nagezien door de heeren Kraan en Straver. De heer KRAAN zegt dat over de controle niet veel zal worden gezegd, om dat bezwaren of onduidelijkheden zijn weggenomen doordat de secretaris, de heer Slobbe, alle inlichtingen' heeft verstrekt, die gewenscht werden. Spr. merkt weer op, dat de straatverlichting begroot is op f 1000 en hij vraagt of dit hoog is. Spre ker zegt, we verlagen de opcenten voor de gemeente van 180 op 160, dat is 20 winst, maar spr. zou ze liever met 30 ver laagd zien. De VOORZITTER wijst erop, dat langs de Hoogstraat een druk verkeer is en dat de zijstraten smal zijn. Spr. zegt, dat hij niet alleen op goede verlichting prijs stelt, maar deze ook dringend noodig oordeelt. Weth. VAN DEN BERG zegt, dat de gemeente f 0.12 per K.W.U. betaalt voor straatverlichting. In die richting zou dan naar verlaging der kosten gezocht moeten worden. De VOORZITTER zegt, dat dit een schynbezuimging is, daar de bedrijis- en gemeente-financieu een wisselwerking hebben. (Baten der bedrijven vloeien in de gemeentekas. Verslagg.). De heer VAN DER LINDE merkt op, dat de post havengeld aan uitgaven hooger is dan aan de oi»'vangsten. Spr. ▼raagt of het niet zonder havenmeester kan. De VOORZITTER zegt dat dit niet kan Weth. HOOFT zegt: Als we die ha ven dicht zouden maken dan haddon we een flink stuk grond en kon toch vanuit de IJssel daarop gelost worden De VOORZITTER zegt, dit in B. en W. te zullen brengen. De begroetingen werden hierna goedge keurd. Bij de rondvraag informeert de heer Van Dijk naar de kosten van het ver plaatsen van de bovengrondsche electrische Iichtleiding. Spr. heeft van derden verno men dat de bedragen, de indertijd in den raad zijn genoemd omtrent de kosten van werk, ver overschreden zijn- Gaarne zal spr. cijfers hooren. De VOORZITTER zegt, dat deze van zelf in den raad gebracht zouden zijn, wat echter door de vraag van den heer Van Dijk wondt verhaast. De mede- deeling is nog niet definitief, maar het kan toegelicht worden Er is in deze geen advies van deskundigen van buiten de ge meente in gewonnen. Weth. VAN DEN BERG zegt, dat men aanvankelijk met f 400 dacht klaar te zijn, maar commissie en B. en W. stel den het bedrag op f 600. Het is tegenge- kiopen, aan nieuwe palen alleen bleek f 240 noodig te zijn. De kosten worden nu in tortaai f 1500 a f 1600. De heer IV A N D IJ K zegt: Zoo gaat het voortdurend. We krijgen deskundige adviezen, maar zelfs het cijfer, dat als veilige raming werd genoemd, is met het dubbele slechts benaderd. Spr. zegt dat de raad niet durfde besluiten tot het verka belen van de leiding, toen deze toch ver plaatst zon moeten worden met de dijk- afgraving; de kosten zouden te hoog wor den. Maar, zegt spr., nu b'ijkt dat het één té laag en het andere wellicht te hoog is opgegeven. De herplaatsing der palen bleek veel te laag geschat en een boer weet wel vooruit, dat palen, die jaren hebben gestaan, bij opgraving meestal niet bruik baar meer zijn. En hoe staat het met het trtroomverlree? Da VOORZITTER zegt dat verka- beling f 11000 zou hebben gekost B. en W. zijn nu eenmaal geen deskundigen, zegt spr., en hebben die ook niet onder onze leden. Weth. VAN DEN BERG zegt, dat mon niet durfde te verkabelen, omdat men de duizend gulden niet kon missen, die het bedrijf als winst in de gemeentekas bracht. Nu zal bij de volgende wegbewer- king in Boven-Haaatrecht met deze erva ring Toordeel zijn te trekken, althans zal de zaak dan goed onder de oogen worden gezien. De heer VAN D IJ K zegt dat men deskundigen, die er zóó naast rekenen, wel kan missen. Spr. klaagt voorts over het licht, dat meer leden niet zoo goed vindon als voorheen. Uit deze bespreking blijkt, dat de licht- kabel, welke in 1920 is gelegd, als ver sleten is te beschouwen. De VOORZITTER zegt dat een ringkabel is gelegd via Woerden en dat Haastrecht daardoor stroom krijgt toege voerd. Het is dus niet een gevolg vaa den plaatselijken toestand. Hierna gaat de raad in besloten zitting over. Oud-AH>las. De gemeenteraad kwam Donderdag 12 November bijeen. Voorzitter de heer W. Boudet van Dam, burgemeester. Aanwe zig alle leden. Na opening worden de no tulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen ia de goedkeuring van Ged. Staten betreffende de zekerheidsstelliag van den waarnemenden gemeenie-ontvan- ger. Verder komt aan de orde de capitulan- ten-verordening, die inhoudt, dat zij, die langer in militairen dienst geweest zyn dan gewone militairen, eerder in aanmer king moe'en komen voor een gemeente betrekking dan een ander. De VOORZITTER stelt voor, hier van ontheffing te vragen, daar het voor deze gemeente niet van belang geacht kan worden, aangezien er geen functie's zijn. waarvoor een oproep zou kunnen worden geplaatst en welke van belang zou kun nen zijn voor bedoelde personen Weth. JONGENEEL zegt, dat het hier toch maar functies betreft dié geen bestaan geven. De VOORZITTER beaamt dit doch het zou kunnen zijn, dat zoo'n bij baantje voor een gepensionneerde wel wat was. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter wordt met alg. st. besloten. Vervolgens is ingekomen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dor drecht en Omstreken, een schrijven be treffende het borgstellingsfonds, met het verzoek een verhoogde bijdrage te geven, omdat men genoodzaakt is om eenig ef fect te sorteeren, de inkomsten van dit Joods te verboogen en wel zoodanig, dat jaarlijks kan worden gerekend op f 17000. De VOORZITTER zegt, dat het fonds voor deze gemeente van weinig be lang is. Er is niemand geweest op één na, die getracht heeft er van te profitee red maar het bleek, dat het ongeveer on mogelijk was, door het fonds te worden geholpen, daar «sr men crediet wilde ver strekken, zoowat de geheel® familie van den betrokken persoon er borg voor moest blijven. De heer J. JONGENEEL dacht dat de gemeente borg bleef. De VOORZITTER zegt, dat dit een geheel verkeerde meenmg is. Dat zou wat al te gemakkelijk zijn en de gewijzigde regeling is van dien aard, dat het wat de draagkracht der gemeente betreft, met verantwoord is meer te geven, daar met de grootste moeite de begrooting sluitend kan worden gemaakt. De bedoeling is na melijk dat het oude voorstel wordt inge trokken en een nieuw crediet wordt ver leend, hooger dan voorheen.. Spr. advi seert te berichten, dat men niet verder wil gaan dan men gegaan is en- slechts f 48 wil geven. De heer DE BRAANKER meent ook, dat deze heele geschiedenis voor de ze gemeente niets is. Weth. JONGENEEL zegt, dat het fonds voor de steden wel van beteekenis kan zijn, doch voor plattelandsgemeenten als deze niet Besloten wordt, geen verhoogde bijdrar ge te geven. Voorts heeft plaats een wijziging m de politieverordening, namelijk deze, dat voor capitulanten de dienstjaren elders door gebracht, niet voor periodieke verhoogmg in aanmerking zullen worden gebracht Verder komt in aanmerking het vraag stuk der jeugdige werkloozen, werkzaam in de centrale werkplaats te Papendrecht en van wie er uit deze gemeente 5 werk zaam zijn. Voor dit doel wordt een sub sidie verstrekt van f 270 per jaar. Om dit werk te kunnen voortzetten is 'n Ter- hoogde subsidie noodig wat voor de rijf jongens neerkomt op een bedrag van f 700.—. Over het algemeen is men van oordeel, dat het er wat te royaal naar toe gaat, gezien de loonen die worden uit gekeerd, b v. aan den leider der cursus wordt f 32.50 per week betaald en aan een werkmeester schilder f 21. De heer DE BRAANKER zou het maar willen laten bij het contract Van één jaar en dit niet willen hernieuwen. Weth. DE H'AAN zegt, dat deze sub sidie destijds is verleend om den jongens die nimmer gewerkt hebben, wat te lee- ren, zoodat zij naderhand in d« maa^ schappij hun plaats kunnen innehien. Daarom heeft spr. het toen met willen tegen houden, temeei; daar als jongens uit deze gemeente de H.B.S. te Dordrecht be zoeken, de gemeente er ook aan betalen moét. Om het nu voor de een wel en de ander niet te doen, vindt spr. verkeerd Doch gezien deze verhoogde subsidie, is spr. ook huiverig om er mee door t« gEDe heer DE BRAANKER zegt, dat men tenslotte niet meer weet, hoever men komt Nu blijft er al f 700 ten laste van de gemeente. Spr. stelt voor, om in de toekomst geheel van deze werkverschaf fing af te stappen, waartoe met alg. st. wordt besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat de wed. Lucardie zich verzet heeft tegen het voorstel van den raad, welke besloot, de gevraagde f 650 niet uit te keeren. Nu moet afgewacht worden hoe hoogere in stanties zullen besluiten. Daarna komt aan de orde de begroo- ting van bet burgerlijk armbestuur. De opbrengst van het gemeenteland werd bo- groot op f 1200. De subsidie der gemeen te aan het B. A. werd geraamd op f 4000. De totale inkomsten werden begroot op f 9252.80. Uitgaven idem. Ter tafel komt dan de gemeente-begrootine 1937. Hieruit blijkt, dat voor steun aan werk loozen is geraamd een bedrag van f 10 500 en voorts een bedrag voor werkverschaf fing van f 500. Het bedrag dat ten laste van de gemeente blijft ten opzichte van de steun zal f 3596.75 bedragen. Door het heengaan van den burgemees- tor, is er dit voordeel dat straks de func ties van burgemeester en secretaris door één perspon zullen worden waargenomen wat een voordeel is van f 500 per jaar. Het totale voordeel zal f 1200 zijn, waar van voor het rijk f 700 afgaat. De VOORZITTER zegt, dat eer de begrooting werd samengesteld, geïn formeerd is, hoe de berekening gemaakt moest worden betreffende de salarissen van burgemeester en secretaris of deze namelijk gescheiden zouden blijven, of ge combineerd zouden worden. In verband met het antwoord hierop is een salaris vastgesteld voor het ambt van burgemees ter en secretaris tezamen. Weth DE HAAN brengt nog even ter sprake de kwestie van de nachtwaker «n vraagt of er op gerekend moet worden dal deze op pensioen zal komen. De VOORZITTER zegt, dat een verzoek kan worden ingediend bij de com missaris der koningin, den nachtwaker te ontslaan. De heer J. JONGENEEL Azn. in formeert of er reeds contact is gezocht met den nachtwaker zelf en hoe deze er over denkt. De VOORZITTER zegt, dat hij dat moeilijk kan doen; spr. meent dat iets dergelijks aan een ondergeschikte niet dient gevraagd te worden. Spr. heeft in de vorige vergadering iets aan de hand gedaan, dat dezen functionnaris ten goede kan komen. De post moet evenwel op de begrooting blijven staan, die mag niet ge schrapt worden, zoolang er niets vast staat. Spr. adviseert eerst maar eens af te wachten, hoe het loopt met de kwestie van mevr. de wed. Lucardie. Weth. DE HAAN zegt den nachtwa ker niet persoonlijk te willen treffen, doch als men wat wil doen, moet men een be gin maken. Tenslotte deelt de VOORZITTER mede, dat het eindcijfer der begrooting voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven in totaal f 40.587.76 is, waar in begrepen is een post van onvoorzien groot f 2254.65. Er is dus ook nu weer achteruitgang te bespeuren, daar het ba tig slot der vorige begrooting f 3000 was. Door deze reserve kon de begrooting weer sluitend worden gemaakt. De schulden der gemeente zullen per 1 Januari 1937 in totaal f 10.000 bedra gen, waarvan in Februari reeds weer wordt afgelost een bedrag groot f 700.—. Weth. DE HAAN zou willen trach- ton de rente van de leening voor school- verbouw verlaagd te krijgen. De VOORZITTER; Men zou kun nen vragen deze rente te verlagen tot op 3'/» pCt. Weth. DE HAAN aegt, dat de rente ▼oor de leenin* voor de electriciteit ook pas Terlaagd is van 4tot op 4 pCt. De heer VLOT zou een verlaging wil len vragen tot 4 pCt voor de leening schoolverbouw. Aldus wordt besloten. De beer J. JONGENEEL Azn. vraagt of al getracht is de tarieven voor het eiecU-isch licht verlaagd te krijgen. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak hangende is; men weet dat 19 ge meenten een gezamenlijke actie voeren om dit te bereiken en nu gaat het niet op, dat elke gemeente apart nog weer eens voor zichzelf gaat werken. Hierna sluiting. Schoonhovwi. (Tenolg en stol Tan on» Torig nummer.) Uitvoerige' discussies ontlokt het ver zoek van de afdeeling Schoonhoven van Volksonderwijs, waarin verzocht wordt medewerking to verleenen voor de ver atrekking van melk en schoeisel aan schoot gaande kinderen. De meerderheid van B. en W. is van meening, dat de ouders in de eerste plaats zijn aangewezen voor het onder houd van hun kind, en dat als zij daartoe met bij machte zijn, kerkelijke' en lief dadigheidsinstellingen moetten bijspringen De meerderheid stelt daarom voor, het adres af te wijzen, terwijl de minderheid ▼oor inwilliging is De VOORZITTER zegt, dat er een principieel® en een financieele zijde aan de is. Eerst heèit de raad zich er over uit te spreken of hij iets voor de instelling voelt en i# daartoe besloten, dan kan men nagaan op welke wijze men de kosten denkt te bestrijden. Den heer WOUDENBERG is het gebleken, dat de daarvoor in aanmerking komende kinderen vaak een zekere schuch terheid aan den dag leggen betreffende een op dergelijke wijze georganiseerde voeding als het adres van Volksonderwijs wil. Spr. zou er daarom eer voor voelen vrijwilliger* voor dit werk op te roepen, daar er ock in deze gemeente nog gezin- nun genoeg zun. die een behoeftig tind kunnen voeden zonder dat ze er zelf on der Inden. Spr. verklaart zich bereid eenige maanden lang een kind voor zijn rekening in huis te nemen. Als men de handen ineenslaat, valt er nog wel iet» te bereiken, doch men moet dan in stilte te werk gaan. De heer PEERBÜLTE merkt op, dat de kwestie niet nieuw is*. Vijf en twin.ig jaar geleden was dit vraagstuk ook al aan de orde, en toen is er met die voeding zeer gunstige resultaten bereikt Uit gegevens van het Bureau van kin derbescherming te Amsterdam blijkt, dat dit stelsel buitengewoon goed werkt. Een rapport van de technische commissie van den Volkenbond wijst erop, dat in de eer ste plaa's aan de kindervoeding aandacht moet worden gewijd. Verwaarloozing van goede kindervoeding kan funeste gevolgen hebben. De aanvragen voor uitzending naar een vacantiekolonie nemen ieder jaar toe. wat wel bewijst, dat de nood stijgt. Wat het „vrijwillgers voor" van den heer Woudenberg betreft, merkt spr. op, dat het niet verborgen zal blijven, als een kind bij anderen gevoed moet worden,* omdat het thuis niet genoeg krijgt, en voor de betrokkenen is dat allesbehalve prettig. Jammer vindt spr. het, dat van deze zaak een beginsel-kwestie wordt ge maakt. Het is verkeerd om kinderen aan een principe op te offeren. Spr. doet een hartstochtelijk beroep op den raad om Volksonderwijs tegemoet te komen. De heer VAN BEUZEKOM acht t de plicht van het gezin voor de kinderen te zorgen. Spr. heeft acht jaar in Rottendam gewoond, waar toen ook commissies in het leven geroe pen waren voor de kinderverzorging, maar het eergevoel der ouders verhinder de hun kinderen dikwijBs van de voe ding gebruik te maken. In dit opzicht kan spr. zich vereenigen met het stand punt der uneepderheid van het college. De heer K O K is ook die meening toe gedaan. Spr. merkt nog op, dat in ver band met de schuchterheid van vele ouders om van de voeding gebrnik te ma ken, het kan voorkomen, dat zij, die het het hardst noodig hebben, weg blijven, ter wijl misschien alleen diegenen zullen ko men, die altijd halen wat er te halen is. De heer B R O N is het in principe eena met de meerderheid van B. en W., maar houdt rekening met de schrijnende toe standen op dit gebied. Hij erkent, dat vaak een zekere categorie ouders hun kin deren sturen en dat de jeugd het gevaar loopt, reeds vroeg te leeren de hand op te houden. Maar omdat het nu eenmaal noodig is, wil spr. helpen, om iets to doen en tegen zijn principe in besluiten zijn stem aan bet verzoek van Volksonderwijs te geven. Weth. DE ER EN BERG zegt, dat het niet mogelijk is, om de kinderen met steun van openbare en kerkelijke kassen te helpen, daar die ook slechts over wei nig kapitaal beschikken. In antwoord op het argument, dat het voor het kind niet aangenaam is, te weten, dat het op lief dadigheid »s aangewezen, merkt spr. op, dat men het kind niet moet laten voelen, dat het gratis schoolvoeding geniet. Ouders, die het kunnen bekostigen, beta len de voeding zelf en voor de andere» moet daartoe een p06t op de begrootin# worden uitgetrokken. De regeeriag maakt er geen bezwaar tegen, dat ook noodtij- den de gemeenten aan de kindervoeding doen; dat i* te Alblasserdam gebleken, dat reeds langer noodlijdend is dan Schoon hoven. Men moet van deze zaak principe twa«Ié iaken. Het gezinshoofd heeft er in de eerste» plaats voor te zorgen, dat zijn kind goed gevoed wordt, mara velen zijn thana niet in staat, dit te doen. Moet men daarom maar aan zijn principe het kind opoffe ren? Den heer Woudenberg vraagt spr, waar men vrijwilligers vandaan moet ha len om voldoende en zoolang als het noo dig is, in deze hulp te voorzien. Het be drag, dat voor uitvoering van het voorstel noodig is, zal niet groot zijn. Weth. v. d. OEVER wijst erop, dat men het kind niet aan een principe wil< opofferen, want er wordt een weg aange wezen. Het Burgerlijk Armbestuur en het, particulier initiatief kunnen in deze veel bereiken en dat dit mogelijk is, bewijs^ wel de warme spijs-uitdeeling; de desbe treffende commissie doetuitstekend werkw Bovendien hebben de kinderen niet alleen voeding, maar ook schoeisel en kleedinff noodig, waarom spr. meent, dat de zaalc in handen van een ,09mmissio beter gere geld kan worden. Weth DEERENBERG heeft tegen een commissie niet de minste bezwaren.' Hij zou alleen willen, dat de raad zich in principe uitsprak voor die schoolvoeding enz. Hoe deze geregeld wordt, zal men later zien. Dat is ook geen hoofdzaak, als ze er maar komt. Weth. v. d. O E V E R maakt zich sterk* dat, als men pogingen zou aamwendenom met particulieren steun de voeding te re gelen, men zeker succes zou b «eken. De VOORZITTER ia van oordeel, dat over deze aangelegenheid de meenin- gen in den raad met zoover uiteenloopen, als het lijkt. Als we spreken over het ar me kind, zegt spr., dan klopt ons allen het hart. Toen spr. de zaak als een prin- cipieele kwest>e aandiende, heefc hij daar-

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5