Kloó sterbals cm Kloosterbalsem a/llher'± .»■■■■- Plaatselijk nieuws Doe ar Dat helpt/ Plaatselijk nieuws Rechtszaken 1 Zigeuners op bezoek. Ameide. Woensdagmiddag kreeg Amei- de bezoek van vier woonwagens, welke zigeuners vervoerden, die ai spoedig de winkels bestormden. Dat men met dat volkje moet oppassen, ondervond de echt genoot» van den winkelier B., die, toen de bezoekers verdwenen waren, een paar zil veren iepelfjes miste. Het onderzoek der politie had geen resultaat. Het verdere gedeelte van den avond heeft de politie een oogje in het zeil ge bonden. Donderdagmorgen vertrok het ge selschap weer. Am ei de. Tijdens het hooge water van Dinsdagnacht is een baggeraak van de ge meentelijke werkverschaffing in de Ha ven gezonken; de pogitgen, om dat vaar tuig weer boven te krijgen, zijn mislukt, nood at dns gewacht moef worden op laag water, waardoor de werkzaamheden ver gemakkelijkt worden. Brandweer-oefening. Ameide. Woensdagmiddag waren de brandweerlieden opgeroepen voor een oefening. Voor het eecst werden ook de slangen op de waterleiding aangekoppeld en hieruit bleek duidelijk, welk een groote nol de waterleiding bij een eventueelen brand kan spelen, want in een minimum Van tijd kon er water gegeven worden, levens werd do motorspuit nog eens ge probeerd, welke in een zeer goeden staat parkeerde. Ame*de. Bakker Den H. haalde zijn band op aan een spijkertje, waardoor hij behandeling van dr. Donker Ue bloedvergiftiging con- Arlni. Gevonden: een groen rite* da meshoed met veer. inL gemeentehuis. De ondzfe inwoonster onzer gemeen- fe, meg. wed. Hagen, geb. Exalto, hoopt Zondag an. haar 95sten verjaardag t« Maandagavond werd in caM Tan Mannk een vergadering gebonden om te komen tot oprichting van een geitenfok- uereeniging. De vergadering stond onder hiding van den heer De Jongh, assistent- eeeteeltoonsulent to Den Haag. In een zeer dmdeffö betoog werden de deugden der «tut door den heer De Jongh naar voren gebracht, terwijl doel en streven van een pareeniging duidelijk werden gemaakt. jSfcaande de vergadering garen zich reeds 39 leden op. Het voorloopig bestuur werd feewormd wit de heeren EL L van Daalan, C wan Howwelingen en P. den Adel. Zeer «moedig zal een tweede vergadering wor den gebonden, om «en definitief bestuur 1 en verdere plannen te bespreken. Begrafenis A. da Jong. Woensdagmiddag i van het stoffelijk «verschot van den beer A. de Jong, die Sbterdagmorgen. plotseling is overleden. Aaan de groeve werd gesproken door da Bfegtoren, Ned. 'Herv. predikant, die de fiundie en verdere aanwezigen bepaalde bij de kortstondigheid des levens en ver der schetste de nauwgezetheid, waarmede dé overledene zijn ambt, als ouderling en ah notabel, beeft vervuld. Verder sprak bij woorden van troost tot de. achterblij vende*. Vervolgens sprak de heer T. de Jong, als vriend en namens het bestpur wan den pokier Giessen-Nieuwkerk. Sinds 1014 was da overledene voorzitter van de len polder geweest en steeds was de ver stand houding m het bestuur en onder de ingelanden uitstekend geweest, zoodat zijn heengaan een groot verlies beteek an t. Als vriend en namens het bestuur van den polder eindigde spr. met „Rust in vrede". Hfermede was de plechtigheid ten einde. „Da Alblassarwaard". De alhier gehouden le denvergadering van den Ijsbond „De Al- blasseruraard" was zeer druk bezocht door afgevaardigden der 14 aangesloten Üsclubs en een groot aantal persoonlijke leden. Da rekening vac den penningmeester, dr. P. Ingelse te Bleskensgraaf, werd goed gekeurd met een batig saldo van f 1028,00 Ir. W. Smit te Kinderdijk en de heer D. Hendrikse, dierenarts alhier, werden resp. als voorzitter en secretaris herkozen. Besloten werd den voorzitter, die we gens ziekte afwezig was, telegrafisch her stel te wenschen en hem te .feliciteeren met zijn herbenoeming. Besloten werd aan alle aangesloten «hihs een nieuwe, groote bondsvlag te ver strekken en een onderzoek in te stellen naar den toestand, waarin het bondsma- teriaal, dat in den loop der jaren aan de jjichibs is verstrekt, verkeert. Bij een bespreking van het reeds éérder vastgestelde plan voor den groot en bonde- tocht op schaatsen door de Alblasserwaard wordt ernstige critiek uitgeoefend op een ijsclub te Alblas8erdam, die geen Kd van den Bond rs en die de door den Bond on derhouden ijswegen wil gebruiken voor een door haar te houden rondrit. Aan het slot bezorgde een gratis verloting enkele bezoekers mooie prijzen, zooals een vgl- nen, een portefeuille, vier hazen, enz. Hardinxveld. Maandag kwam de raad i sacgaderiug hijsen ter behan deling van het voorstel van B. mi W. om aan het sluisschap Giessendam-Hardin x- veld een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 37J gedurende ten hoogste dertig jaren. Na vaststelling der notulen deelde de voorzitter mede. dat in een zooeven ge houden vergadering van het college van B. en W. met den heer J. G. Schneijder, voorzitter van het sluisschap, deze laatste zeide, dat het sluisschap zijn eischen, n.l. f 825 subsidie, volledig handhaafde. Vele leden zouden het betreuren, als de sluis niet tot stand zon komen bij niet-inwilH- ging van het verzoek van bet sluisschap. Algemeen was men echter overtuigd, dat Giessendam, welke gemeente dit be drag reeds had toegezegd, onder voor waarde, dat Hardinxveld dit eveneens zou doen, vooral in de toekomst véél meer be lang bij dit sluisschap heeft dan deze ge meente. In het algemeen hoopte de raad, dat bij aanneming van het voorstel van B. en W.. de ski is toch zal worden gebouwd. Het voorstel werd met 9 tegen 3 stem men aangenomen. Op verzoek van - de ontspanningsolub „Vriendenschaar" te Boven-Hardinxreld, besloot de raad voor drie maanden aan deze club het ledige schoollokaal i school I voor ontspanning beschikbaar te stellen. Op voorstel van den beer De Jong be sloot de raad om aan 1 het Burgerlijk Armbestuur te verzoeken aan de onder steunden alsnog uit te betalen eenzelfde gift (f 2.50) als aan de steuntrekkers en tewerkgestelden bij de werkverschaffing werd uitgekeerd ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana. Hoog-Blokland. De melkprijs is alhier met 1 cent per liter verhoogd. Hij be draagt nu 8 cent per hter. De commissaris der koningin heeft aan de dienstplichtigen A. Slob Gzn., A. de Jong C.Zn. en G. J. dsn Hertog voor goed vrijstelling verleend wegens broeder schap. Bij den agent der arbeidsbemidde ling stonden dezs week 16 werkloozen in geschreven. Kort raad' -Tsiag. Langerek. Dinsdag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Nadat verschillende ingeko men stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werd medegedeeld, dat goed keuring is verleend tot verlaging der hu ren van het woningbedrijf, zoodat deze huur vanaf heden f 2 per week zal be dragen. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim alsmede het aftredend lid van bet burgerlijk armbestuur, werden her benoemd. Besloten werd f 0.25 per leer ling beschikbaar te stellen in verband met een tractatie aan de schoo'kinderen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Verschillende pensioensgrondsla gen werden opnieuw vastgesteld. Naar aan leiding van een verzoek van den Neder- landschen bond van gemeente-ambtenaren, werd de jaarwedde van den ami) te naar ter secretarie, verhoogd en zal deze voor de gemeenten Lange rak, Nieuwpoort en GrooU-Ammers f 1500—f 2000 bedragen met 5 tweejaarlijksche verhoogingen. Op verzoek van Ged. Staten werden eemge kleine wijzigingen aangebracht in de alge- meene politieverordening, alsmede in de nieuwe verkeersverordening, dit laatste in verband met de wijzigingen in het motor en rijwielreglement. Besloten werd by de rereeniging „Een School met den Bijbel een geldleening aan te gaan groot f 7648 tegen een rente van 4 pCt., aflossing in 30 jaren, een en ander in verband met de afkoop van de vergoeding vastgelegd in de L. O. Wet. In verband met een circulaire van den commissaris der koningin, werd de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van den veldwachter in dien zin gewijzigd, dat dienstjaren voor capitulanten niet zullen medetellen. Besloten werd voor, 1937 aan Ged, Staten vrijstelling te verzoeken tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning op de 0. L. school. Een nieuwe ver ordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden, alsmede een verordening op de heffing van schoolgeld, werd vastge steld. De bijdrage aan het Borgstellings fonds werd gewijzigd in 10 cent per in woner over 1936 en in een jaarlijksche bij drage voor de eerste 3 jaren van 3 cent per inwoner. B. en W. werden nog ge machtigd tot het treffen van voorzieningen aan het Raadhuis en de voormalige veld wachterswoning, in verband met de water voorziening der gemeente. Langerak. Bij de verkiezing in de Ned. Herv. Kerk, wegens periodieke aftreding, werden de heeren A. T. Blom en J. Blom Azn, respectievelijk ais ouderling en dia ken, met algemeens stemmen herkozen Aan komen vliegen een postduif, ge merkt „Holland Duif 33 no.-189.597". Inl. gem.-veldwachter. V.A.R.A. Meerkerk. Onder voorzitterschap van den heer Van den Berg kwam de afd. Meerkerk van de V.A.R A. in algemeene ledenver gadering bijeen. Na de opening werden de notulen, zoomede het jaarverslag van se cretaris en penningmeester vastgesteld. Uit het jaarverslag blijkt, dat het leden tal door de werkloosheid sterk is afgeno men. De heer De Maagd uit Goriacheja VRIJDAG 4 DECEMBEfTtrar Als Ge rheumatische pijn In uide schouders hebt, laat Uw I ttouw U dan eens wrijven Ito* Akker'» J0ooMerbal«em dat hèlptl Ali Ge U voo gebrand hebt dat de v«Uen erbij hangen, of dat er blaren onstaan oot ali een rijksdaalder, er dan Klooeterbeliem op dat helpt Alt Uw handen ga- Id rongen en vol kloven zijn, zoodat 't bloed eruit leopL of els Uw huid weer schraal wordt, doe er dan wat Kloosterbalsem op dat hèlptl Uw Grootmoeder Wié» Jé ranoudb zoo beroemde eri beproefde Akker'* Kloosterbalsem reeds als hef meest betrouwbare middel, dat in geerfl enkel huisgezin mag ontbrekezu Wat goed is, blijft góed en degelijk» nog bewijtt Akker's Kloosterbalsezql onschatbare diensten als wondmid del, als Wrijfmiddel en huidmiddel* Zorg er voor altijd een pot Klooslefe balsem in huis te hebben, die komf elk oogenblik van pas. Niet voót niets noemt men Akkers Kloosterbalsem vanouds: „da koning dar balsem»' Als Ga Uw Voef vmwuikfc" tl doordat Ge sijt uitgegleden^ doe er d»AKloo»terbalsem op. dal hèlptf Als die kwajongen weer aan 't stoeien is geweest en thui» komt vol schrammen en builen, doe er dan Kloosterbalsem ops dat hèlp»| Alk Ge niet overeind kunt komen, door die venijnige zteken van 't spit in Uw mg doe er dan Klooster balsem ops dat hèlptl Als Ge door Uw beroep In weer en wind moet loopen en daardoor wintervoeten krijgt, doe er dan eens wat. Ahker'r Klooslerbalsem op,! dat hèlptl 'Al« de oude dag U parten speelt, en de spieren niet meer willen sooals Gij dat wenscht, doe er dan eens wat Akkers Klooslerbalsem op, dal hèlptl Per doos 55 canl. Pouea van 62Vt cent, f L04 en t L&2. Hoe grooler pott hoe voordeeUgerl Verkrijgbaar bij Apotheken en Droguien. was als districtsbestuyrder tegenwoordig en besprak een propaganda-actie. Besloteu werd deze zoo «intensief mogelijk te voe ren* Eenige weken ge'eden heeft de mo derne arbeidersbeweging een vergadering gehouden, waarbij leden van den Gorin- chemschen Besluurdersbond tegenwoordig waren. De steunregeling van Meerkerk werd besproken. Thans heef het college van B. en W, een vergadering gehouden met den Goi inchemschen Bestuurdersbohd Na een langdurige conferentie deed het college de toezegging, dat het deze kwes tie zal behandelen. Deze vergadering heeft inmid8el8 plaats gehad De kindertoes ag ie met 25 cent verhoogd. Thans zal nog aan B. en W. worden verzocht, ook aan de landarbeiders tijdens de weken, dat zij uit hun organisatie trekken, f 1 koleatoe- slag uit te beta'en EEN DIAMANTEN PAAR. De commissaris der koningin heeft vier dienstplichtigen van de lichting 1938 voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst; t.w. aan A. Bor, J. d. Braven, J. van Daalen en J. Ligtenberg. In de Geref. Kerk had een leidera- vergadering plaats van den Gerei Jonge- lingsbond afd. Zuid-Holland. De vergade ring werd geopend door den heer H. Ruig afd. voorzitter te Rotterdam. Ah spreker trad op de heer L. Kooijman uit Pijnacker met het onderwerp „Onze Roeping". In een boeiende rede wist hij zijn onderwerp uiteen te zetten. Twaalf personen stelden vragen, ve'le jde spreker beantwoordde. De vergadering werd door ds. Boodt uit Leerdam gesloten. Nieuwland. De commissaris der konin gin her't voorgoed vrijstelling van den dienstplicht .verleend wegens broederdienst aan de dienstplichtigen P. Donk,' M. W. de Groot Fz. en M. W. de Groot Gz. De gemeenteveldwachter heeft proces verbaal opgemaakt tegen G. d. N., we gens overtreding van het motor- en rij wielreglement en de gemeente-veldwachter van hier en van Leerbroek bekeurden J. A. B. en A. T. voor dezelfde overtre ding. IJsclub „Voorwaarts". Noordeloos, Woensdagavond 2 Dec. heeft de ijsclub „Voorwaarts" haar jaarverga dering gehouden in café Zwart. Aanwezig waren 95 van de 142 leden. De voorzitter, de heer D. Kooijman, opende de vergade ring, hierbij herdenkend wijlen den heer A. P. Hordijk, die 50 jaren lid van de ijs- club is geweest en steeds de belangen tter Noordeloos. Het echtpaar F. Schouten bij verricht zijn werk nog met groote en A. SchoutenBikker vierde gisteren, liefde. Ook zijn echtgenoote, die 85 jaar 3 December, zijn 60-jarig huwelijksfeest I is, laat haar arbeid nog niet rusten. De jubilaris, die 33 jaar is, heeft steeds Hierboven een foto van het krasse het vak van schoenmaker uitgeoefend en diamanten paar. vereen, heeft behartigd. Daarop las de se cretaris, de heer D. v. d. Haven, de notu len, welke werden goedgekeurd. Het fin&n ciëel verslag van den penningmeester, den heer G. v. d. Leij, gaf aan ontvangsten aan: f 165,99V», uitgaven f 35,23, batig saldo f' 130,761/». De rekening werd door 3 leden decharge nagezien en in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing wer den de voorzitter en 3 commissarissen bij acclamatie herkozen De regeling van ijs- feesten werd aan het bestuur overgelaten. Voor de rondvraag was geen belangstel ling, waarna nog de gratis verloting volg de, waarbij ook de oude ijst ent een be stemming kreeg. De vergadering had een bijzonder vlot verloop. Waterleiding. Nieuwpoort Na door het voltallig col lege van B. en W. met den secretaris of ficieel op het gemeentehuis te zijn ontvan gen, werd Woensdagmorgen in tegenwoor digheid van het dagelijksch bestuur van de drinkwatervoorziening „De Alblasser- waard en Vijf boerenlanden" de watervoor ziening dezer gemeente officieel in bedrijf gesteld. Bij de beproeving der brandkranen bleken deze aan de gestelde eischen te voldoen. Nieuwp°ort Dinsdag is men gereed ge komen met het leggen van de hoofd ei- ding, aansluitende op de leiding te Gou- driaan, voor de watervoorziening der ge meenten Nieuwpoort en Langerak. Indien het weer wil meewerken, zullen de huis aansluitingen te Nieuwpoort ook nog deze week gereed komen, zoodat dan deze streek geheel van waterleiding zal zijn voorzien. Dinsdagnamiddag hebben de eerste repetities plaats gehad van het pas opge richte kinderkoor onder leiding van den heer Zaanen van Bergambacht. Voor deze repetitie, die werd gehouden in het voor malig veerhuis, bestond zeer groote be langstelling, daar ongeveer 40 kinderen zich hebben doen inschrijven. Nieuwpoort Bij de verkiezing in de Ned. Herv. Kerk wegens periodieke aftre ding, werden de heeren J. van den Berg als ouderling, H. J. van Riemsdijk als diaken en J. Baron Dzn. ais president- kerkvoogd herkozen. In de vacature, wij len den heer P. Maarsman, welke functie tijdelijk vervuld werd door den heer G. van 'Herk, is tot ouderling gekozen de heer H. Rietveld, koster. Ottoland. Bij de jaarlijksche verkiezing van bestuursleden der Ned. Herv. Jonge- Jlingsvereeniging „DaniëJ", werden de heeren A. Snijders, voorzitter, en A. de Jong, penningmeester, herkozen, terwijl de heer J. A. Korevaar, die als secretaris herkozen werd, als zoodanig heeft be dankt. In diens plaats is nu gekozen de heer Joh. de Ruiter. Aan G. de Jong Az., P. van Hof en A. den Boer, heeft de commissaris der koningin vergunning verleend tot het vangen, dooden an vervoeren van mollea, 13 C3mmlssies. Alblasserdam. De commissie inzake cursussen voor jeugdige werkloozen en inzake werkverschaffingen, kwam ten raadhuize bijeen. Behalve het financieel verslag, was de vergadering gewijd aan een bespreking van het bekende rapport der commissie, bestaande uit de leden van den raad, ook wel genoemd de raadscommissievan der Koogh. Dit rapport, bestaande uit 20 ale- nea's, werd geacht onjuist, verkeerd of ongegerond te zijn. De werkloozencommis- sie beeft het voornemen zich met een adres tot den raad te wenden naar aanleiding van de voor haar grievende beschuldigin gen. Cursus electrisch lasschen. Alblasserdam. Degenen, die zich als leerlingen willen opgeven voor den nieu wen laschcursus, moeten zich melden ter secretarie der gemeente. Zij zullen dan op een lijst worden geplaatst en t.z.t. worden gewaarschuwd, als de cursus begint. De minister van sociale zaken heeft na melijk goedgevonden, dat op de centrale werkplaats voor jongeren buiten de gewo ne lesuren een cursus zal worden gegeven voor werkloozen van 2430 jaar in het electrisch lasschen. Alblasserdam. Voor hel nationaal hulde blijk voor Prinses Juliana en Prina Bern- hard ia f 145 opgehaald. Kanarie-vlucht Ameide. Burgemeester Lnijendijk, die fn het bezit is van een groot aantal kana rievogels, welke zich in een groote gazen kooi in de tuin bevinden, kwam Donder dag tot de ontdekking, dat bijna alle ka naries, alsmede enkele andere vogels, een gat in het gaas hadden ontdekt en de vrije natuur hadden opgezocht. De meeste kanarie's schenen spoedig berouw van hun ontvluchting te hebben, want nit eigen beweging zijn deee weer terugge keerd, Enkele zijn nog zoek. Verknoping hout en teen. Ameide. Bij de verleden week gehouden verkooping van hout en teen grienden wa ren de prijzen aan den hoogen kant Er werd voor teen besteed 40 tot 42 ct per bos en voor hout 15 tot 25 cent per bos, tevens werden nog eenige perceelen bouw land verpacht, waarvoor nog al belang stelling bestond. Bleskensgraaf. De melkverkoopers heb ben den prijs der melk met 1 cent per li ter verhoogd, zoodat nu wordt betaald 8 |n 9 cent por liter, thuis bezorgd. Giessendam. De burgemeester heeft on gomité samengesteld voor het bijeen bren- jpen van geiden, bestemd voor het natio naal huwelijksgeschenk, waarin zitting hebben burgemeester L. Neijens, voorzit ter; de gemeente-secretaris, de heer D. Jas, de beide wethouders, de heeren D. v. Harten en J. Kazen, en de voorzitter en secretaris van de beide Oranjevereenigin- gen, de heeren C. Tukker, A. J. van der Wiel Jr., T. O. Terluin en N. F. L van Slijpe. In do week van 30 November6 December zal langs de huizen worden ge collecteerd. De collecte voor het Sanatorium „Zonnegloren" te Soest heeft in deze ge meente f 35.37 opgebracht. Vrijdagavond werd in gebouw Re- hobo th een Zendingsavond gehouden. De be*» Lok, gepensionneerd Indisch onder wijzer, exposeerde verschillende Indisch> voorwerpen, waarbij hij een korte toelich ting gaf. Er was groote belangstelling. Gevonden: Een kinderjasje. Te be vragen B 339; en een potlood met gummi- stift. Te bevragen A 93. Giessen-Oudekerk. Vrijdagavond een comité samengesteld voor het houden van winterlezingen in de Ned. Herv. Kerk. Zitting hebben de heeren G. Tukker, voor zitter; N. F. L. van Slijpe. secretaris-pen ningmeester; en W. van Maaswaal, G. Sterrenburg, G. Koorevaar, H. Kuiper en C. van Vliet, leden. 'De bedoeling is om enkele bekwame predikanten uit te noodi- gen om op te treden. Hardinxveld. Ook in deze gemeente zul len gelden worden bijeengebracht voor 't Nationaal huldeblijk, aan te bieden aan Prinses Juliana. Woensdag zullen dames daartoe langs de buizen der ingezetenen een collecte houden. De muziekvereeniging „Crescendo" te Boven-Hardinxveld zal op Woensdag 23 December haar winteruitvoering geven in café „De Drie Snoeken" lang» de Buldersteeg over het ka naal van Steenenhoek wordt thans druk gebouwd. Sedert de Rijksweg daar is tot standgekomen en de Buldersteeg kruist is de belangstelling van dit weggedeelte ge stegen. Stonden daar voor eenige jaren twee woningen, thans zijn er reeds' zes gebouwd- Binnenkort znllen nog twee wo ningen verrijzen. Dammen. Hei- m Boel cop. Donderdag speelde het eerste en tweede tiental van de Hei- en Boeioopsohe Damvereeniging een compe titiewedstrijd tegen D.V.A. 1 en 2 te Aspe- rem. Beide tientallen van hier werden ge slagen met respectievelijk 911 en 614 punten. 1 Toen Vrijdagavond de koopman B., 1Xtet een met hooi beladen wagen- de Zwaanakuikensbrug passeerde, weofc hij voor een rijwiel iels te veel naar rechts uil. Dit had tot gevolg, dat de lading tegen een der roode etopborden van de brug leuning viel, dat in het Merwedekanaal te recht kwam. Later is het bord opge- viseht. Aan H. Bassa, van de lichting 1938, is voorgoed vrijstelling van den dienst- plicbtjverleend wegens broederdienst. Een aantal dames heeft zich bereid verklaard, zich met de inzameling van gelden te belasten, ten bate van het hulde blijk aan het vorstelijk paar. Bntuursveranderino. Hei- en Bosicop. In een bestuursverga dering van de ijsclub „Volharding" heeft de heer L. de Jong Dz. zijn functie als penningmeester neergelegd, en werd ln diens plaats gekozen de heer J. C. Zijder- veld. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: B. Stravers, G. Vink, secreta ris, J. G. Zijderveld, penningmeester, E. de With Az., L. de Jong Dz., J. de Vogel en H. van Hemert. Bij den agent van de arbeidsbemid deling staan thans 8 werkzoekenden in geschreven. Muziek- en Zanguitvoering. Hoog-Blokland. Donderdagavoq^ gaven het Fanfarecorps en het Dameskoor Sym- phonia voor het eerst een uitvoering la D.O.V.A. De voorzitter opende met een hartelijk welkom. Onder leiding van den directeur werden enkele muzieknummers ten beste gegeven. De eerste pistonist, die pas enkele weken in deze functie is, heeft zijn best gedaan en zal wel een flink opvolger worden van den beer W. Slob Gx. Vooral de Lippe- Detmold-marsch viel in den smaak. Hier na gaf het Dameskoor enkele nummers. Het bleek, dat met dit koor nog veel ia te bereiken. Na de patme werd een blijspel fn drie bedrijven opgevoerd, getiteld „Er was een Steenhouwer". Van het begin tot het eind wisten de spelers de aanwezigen te boeien. Den heer H. Kroon werd voor zijn spel hartelijk dank gebracht. Zaterdagavond werd dezelfde uitvoering nogmaals gegeven. Hoog-Blokland. In deze gemeente zijn zes vergunningen verleend voor het van gen, dooden en vervoeren ven mollen. De collecte, die door eenige dames langs de huizen is gehouden voor het nationale huwelijkscadeau, beeft ruim 158 opgebracht. „Een School met éen Bijbel". Meerkerk. Dezer dagen werd een leden vergadering gehouden van de vereeniging „Een Sohool met den Bijbel". De voorzit ter,'de beer Joh. Beer, opende de verga dering op de gebruikelijke wijze, waarna de notulen werden goedgekeurd. De reke ning en verantwoording van den penning meester werd nagezien door de heeren Van Veen en Versteeg, en goedgekeurd. De rekening sloot met een flink batig saldo. Als bestuursleden werden herkozen de heeren T. J. den Har tog en T. A. Pelli- kaan. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 00 werkloozen ingeschreven, van wie 14 zijn geplaatst in de werkverschaf fing. Te Leerbroek zijn de cijfers reep. 13 en 2 en 25 en 2. Kort raadevertiag. Nieuwpoort In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd mededeeling ge daan van de vermindering der huren van de woningen van het woningbedrijf met f 0.25 per week en van de goedkeuring van het raadsbesluit tot overdracht van het eigendom van den Nieuwpoortochen weg aan de provincie. De leden der com missie tot wering van schoolverzuim wer den met alg. st. herbenoemd, alsmede het aftredende lid van het burgerlijk armbe stuur. In verband met een circulaire van dén commissaris der koningin, werd de verordening regelende de eischen van be noembaarheid en bezoldiging van den veldwachter in dien zin gewijzigd, dat dienstjaren voor capitulanten niet zullen medetellen. Besloten werd voor 1937 aan Ged. Staten vrijstelling te verzoeken van de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijke oefening. De bijdra ge aan het Borgstellingsfonds werd ge wijzigd in 10 cent per inwoner over 1936 en een jaarlijksche bijdrage van 3 cent per inwoner, welke bijdrage voor de eer ste 3 jaren wordt gegarandeerd. Een nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld, werd vastgesteld, alsmede een verordening op de heffing van besmette lijke ziektegelden. Op verzoek van Ged. Statpn werden eenige kleine wijzigingen aangebracht in de algemeene politiever ordening alsmede in de nieuwe verkeers verordening, dit laatste in verband met de wijzigingen in het motor- en rijwiel reglement. Verschillende pensioensgrond slagen werden opnieuw vastgesteld. Be sloten werd een bedrag van f 25 beschik baar te stellen voor tractatie der school kinderen bij het huwelijk van prinses Juliana, alsmede indien daartoe aanlei ding mocht bestaan, een bedrag ad f 15 voor verlichting van het raadhuis en f 35 voor uitdeeling van levensmiddelen aan minvermogenden. Aangeboden werd het gemeenteverslag over de jaren 1931-1936 dat bij de raadsleden zal circuleeren. Naar aanleiding van een verzoek van den Nederlandachen bood van gemeente ambtenaren, werd de jaarwedde vaa den ambtenaar ter secretarie verhoogd en zal deze voor de gemeenten Nieuwpoort, Lan gerak en Groot-Ammers bedragen f 1500 f 2000 met twee-jaarlijksche verhoo gingen. Op het verzoek van den heer T. Terlouw om vermindering van huur van de 3e Heulkamp, wordt afwijzend be schikt, onder mededeeling dat huurder kan verzoeken om het huurcontract te ontbinden. Na uitvoerige bespreking werd besloten aan den heer Joh. Verkerk nog 8 dagen gelegenheid te geven tot aankoop van het veerhuis. Mocht hij hiervan geen gebruik maken dan zal de woning wor den verhuurd aan den heer L. W. Looren de Jong en zullen de noodige herstellin gen worden aangebracht. Niauw-Lekkerland. B. en W. hebben aan de Naaikransvereeniging „Dorcas" toestemming verleend tot het houden van een verloting tot stijving van de kas. Zaterdagavond ia ten raadhuize een vergadering gehouden,, in verband met het inzamelen van gelden voor het natio naal huldeblijk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, en tevens voor het orga- niseeren van feestelijkheden bij het a.s huwelijk van het Votstelijk paar. Ruim 30 personen waren ter vergadering genoo- digd. Na een vrij uitvoerige discussie werd opgericht een eere- of aanbevelingscomité, bestaande uit den burgemeester, de beide wethouders, de hoofden van scholen, de twee predikanten en enkele particulieren. Tevens werd opgericht een werkcomité, waarin zitting hebben de besturen van de twee Oranjevereenigingen in de ge meente, met als voorzitter den heer G. G. Voorsluij8; secretaris is de heer M. de Jong, en penningmeester de heer H. de Vries. Dit comité zal gelden inzamelen voor het nationaal huldeblijk, voor trac tatie van alle schoolkinderen in de ge meente en het aanbieden van een blijvend aandenken aan hen, alsmede voor een waardige herdenking van het vorstelijk huwelijk. Twee Inbraken te Ottoland. Ottoland. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij den heer C. Vink, hoofd der landbouwschool en bij ds. J. W. Dragt, predikant bij de Geref. Kerk, In gebroken. Bij beiden zijn eenig geld en gouden voorwerpen ontvreemd. Een on derzoek met een spoedig ontboden politie hond leidde niet tot eenig resultaat. ERNSTIGE AANRIJDING. Oudewater. Op den Roozendaalseheo- weg zijn Maandag drie werklieden, die per fiets in de richting Gouda reden, door een auto gegrepen. De 27-jarige K_ van Rijswijk, wonende te Gouderak, liep geen noemenswaardige verwondingen op, doch de 53-jarigs L. v. Rtjswijk en zijn 22-ja- rige buurjongste, beiden te Gouda, moes ten ernstig gewond in het ziekenhuis te Oudewater worden opgenomen. Tegen den chauffeur, den 28-jarigen W. den U., te Jaarsveld, die link» van den weg reed, is proces-verbaal .opge maakt. De man was bovendien niet in het bezit van een rijbewijs. „T. 0. P.". Reeuwijk. De Reeuwijksche Reis- en Tooneelvereeniging „T.O.P." gaf in hotel „Zomerzorg" een uitvoering voor een slechts matig bezette zaal. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Een, die niet geteld wordt", een tooneelspel ln drie bedrijven van Joh. van Eekelen en Jan Grosfeld. Het stuk werd keurig ovgevoerd en de spelers hadden na afloop idan ook een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kas der vereenigjng. Een gezellig bal tot slot hield velen nog gerui- men tijd bijeen. Een bezuiniging. Reeuwijk. In verband met de benoe ming van den heer J. de Kamper Mz. tot gemeente-ontvanger, kwam per 1 Janu ari vacant de betrekking van administra teur van het gemeentelijk waterleidingbe drijf. De gemeenteraad besloot thans de financieele administratie van het water leidingbedrijf te combineeren met die van het electriciteitsbedrijf en de boekhouder van het G.E.Bde heer H. T. Arends, werd per 1 Januari a.s. tevens belast met de administratie van het G.W.B. Het sa laris voor de gecombineerde administratie van de twee genoemde bedrijven werd be paald op f 1200, waardoor een bedrag van f 450 op de salarisposten wordt bezui nigd. Verlaging lichtprije. Reeuwijk. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten zal de lichtprijs per 1 Janu ari worden verlaagd en van 30 cent op 38 cent per K.W.U. worden gebracht. Schoorsteenbrand. Reeuwijk. In de woning van den heer A. J. 0. aan den 's-Gravenbroekscheweg, ontstond Woensdagmiddag schoorsteen brand. In een oogenblik aioegen de vlam men boven den schoorsteen uit. Daar het een houten woning is en in verband met den vrij sterken wind was het gevaar voor uitbreiding zeer groot. De heer O. met nog eenige personen namen direct maatregelen en het gsfnkto hen, door af sluiting van den schoorsteen het vuur te smoren. De brandweer behoefd» niet uit te rukken. Stagnate. Reeuwijk. Hoewel het werkvörschaf- in den Blindeweg, alhier, stellig binnen kort tot uitvoering zal komen, ie voorloo pig eenige stagnatie ontstaan in de uit voering van dit belangrijke werkobject. Het desbetreffende bestek is door de rijksinspectie voor de werkverschaffing wel goedgekeurd, doch Ged. Staten van Zuid-Holland hebben thans eenige bepa lingen opgelegd, welke een bezwaar voor de uitvoering van het werk opleveren. Hieromtrent moeten thans nadere beslis singen worden genomen. Gemeente-ontvanger. Reeuwijk. De gemeenteraad heeft tot gemeente-ontvanger benoemd den heer Jac. de Kamper Mzn., thans administra teur van het gemeentelijk waterleidingbe drijf. De beer De Kamper stond no. 1 van de aanbeveling en werd gekomen met 7 van de 11 stemmen. Postduivenkeuring. Streefkerk. Zaterdag had in de zaal van café Stuurman een keuring van post duiven plaats, uitgeschreven door de P.V. „De gevleugelde bode". De inzending be droeg 102 duiven. Nadat des morgens de vogels door een afgevaardigde van den Bond van Postduivenhouders, afdeeling Rotterdam, waren gekeurd, wérden zij des middags voor het publiek ter bezich tiging gesteld, waarvan een tamelijk druk gebruik werd gemaakt. Uit de keuringsrapporten bleek, dat 1 vliegmateriaal, hetwelk was ingezonden, van zeer goede kwaliteit was. De keur meester sprak er zijn lof over uit. Hij wees bij de keuring op de goede eigen schappen welke een goede vlieger moet bezitten en de fouten, waaraan sommige duiven mank gingen. In de verschillende klassen van inzen ding behaalde de heer W. L. Schippers MHzn. 3 eerste prijzen en de heer Joh. Streef 1 eerste prijs. Streefkerk, Donderdagavond zal in de zaal van café Stuurman een film worden vertoond betreffende de verloving en hul diging van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Des middags zal een kinder voorstelling worden gegeven. Stolwijk. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat vleesch van huis slachting afkomstig, niet vervoerd mag worden. Ook niet om gerookt te worden. Dit vleesoh moet eerst zijn gekeurd. Het is dan ook gewensobt, het varken voor het slachten te laten keuren. Hierop zal speciaal worden gelet. iJsaelsteiik Onder voorzitterschap van burgemeester Mr. J. J. Abb ink Spaink, is hier een oomité gevormd voor de inzame ling van gelden voor het huwelijksge schenk bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Maandag zullen de leden van dit oomité een inzameling hou den aan de huizen der ingezetenen. De gelden zullen worden overgemaakt aan het algemeen comité. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Zitting van 30 November.) Onvoorzichtig rijden. De rechtbank beeft den handelaar W. M. K. pit Gouda veroordeeld tot f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Hij had niet zijn auto op de Gouwe te Gouda een aanrijding veroorzaakt, omdat bij bij bet passeeren van een stilstaanden wagen niet voldoende was uitgeweken, waardoor de fabrieksarbeider S. G. v. d. Sloot, die zich tusschen beide wagens had bevonden, werd aangereden en enkele kneuzingen bekwam. Broedmachine in Nieuwer kerk. Het O.M. heeft bevestiging geëischt van het vonnis van den kantonrechter te Gou da, waarbij de landbouwer J. van V. te Nieuwerkerk was veroordeeld tot f 6 boete subs. 2 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Landbouwcrisiswet. Verdachte gaf toe, dat hij, zonder dat hij daartoe een vergunning had, een broed machine in voonraad had gehad. Vleesch in den kelder te Oudewater. In hooger beroep heeft de rechtbank be handeld een zaak tegen den koopman en slager W. van Z. uit Oudewatér, die zich aan overtreding van de Vleeschkeurings- wet had schuldig gemaakt en door den kantonrechter te Gouda was veroordeeld tot driemaal f 10 boete subs, driemaal 2 dagen hechtenis, van welk vonnis de amb tenaar, die driemaal f 100 boete subs, driemaal 20 dagen hechtenis, met open baarmaking van het vonnis had geëischt, in appèl was gekomen. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij vleesch, dat voorwaardelijk goedge keurd was en slecht» onder toezicht mocht worden verkocht, wederrechtelijk in een kelder Tan zijn woning had opgeslagen en tevens in dien kelder voor de consump tie ondeugdelijk var kens vleesch voorhan den had gehad. Verdachte gaf toe, dat het vleesch in zijn kelder voorhanden was geweest, doch ontkende, dat hij het er wederrechtelijk in gebracht had. Het' voorwaardelijk goedge keurde vleesch was door verdachte, onder toezicht verkocht aan zekeren J. t. d. Slnis, doch toen verdachte hem het vleesch bracht, heeft deze man het geweigerd, om- dal (t« iazsismï.Wef seaohiedfle, dM »i- VBIJDAG 4 DECEMBER 193» gesproken was. Verdachte heeft toen het vleesch niet meer naar het lokaal terug gebracht, maar het voor zich zelf behou den om hel in zijn gezin te gebruiken. Nadat de opsporingsambtenaar J. H. Kruyshaar, hei hoofd van den keurings dienst D. van Veen, die o m. verklaarde, dat verdachte er hem geen kennis van ge geven had, dat v. d. S.uis het vleesch ge wegerd had en J. M. van Voorst van Beest van den crisisopsporingsdienst,die mededeelde, dat, nadat gebleken was dat verdachte in relatie stond met een be rucht persoon uit Polsbroek, hij voortdu rend in de gaten werd gehouden, als ge tuigen waren gehoord, heeft het O.M. het ten laste gelegde bewezen geacht en de hem opgelegde straf veel te gering. Deze verdachte had moeten bedenken, dat hij het vleesch niet in zijn kelder mocht heb ben. Het O.M. eischte bevestiging van het vonnis, doch met verzwaring van de straf tot driemaal f 50 boete subs, driemaal 10 dagen hechtenis De verdediger, mr, J. J. van Doorninck uit Oudewater, betoogde, dat verdachte se dert vele jaren koudslachter is en loon- slachter. De kelder, waarin het vleesch gevonden is is een privé-kelder, zoodat er niet gesproken kan worden van het in voorraad hebben. Ook meent pleiter dat er van wederrechtelijk vervoer geen sprake is geweest. Op die gronden concludeerde pleiter tot ontslag van rechtsvervolging. Wrak vleesch te Haastrecht Dezelfde verdachte, thans tezamen met zijn zoon A. J. van Z. uit Haastrecht ea J. van S. uit Oudewater, hebben vervol gens in hooger beroep terechtgestaan va* een vonnis van den kantonrechter te Gou- da, waarbij zg wegens het alachtan raa een koe, zonder daartoe de vereischte ver- gnnning ts hebben, waren veroordeeld tot reap, f 50 boete Buhe. 10 dagen hechten 14, f 10 boete sube. 2 dagen hechlenia en f 2.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Ook in dit geval was de ambtenaar van bet 0. M. in appèl gegaan. De verdachten gaven toe, dat zij op 23 Mei te Haastrecht da een schuur een koe geslacht hadden. Het vleesch van die koe was niet voor de consumptie bestemd, want het was een wrak dier, maar het was hun alleen te doen geweest om ds huid. Zij hadden dit ook gezegd aan den opsporingsambtenaar Krnyshaar, maar deze had van het geval toch rapport op gemaakt. Ja, jullie zeiden tegen hem, dat je de Gekro gewaarschuwd had om het ca daver te komen weghalen, maar juiat reed de auto van de Gekro voorbij, zoadat ij, stoppen, merkte de president op. Getuige Kruyshaar bevestigde ök. Dr. N. R. Slop, die aan het van Gouda het vleesch van de wrakfci isSZI gekeurd had, verklaarde, dat het vleesch zoowel voor mensch als voor dier afge keurd moest worden En jullie hadden er toch de tong en wat andere stukken afgesneden, zei da president. Van S. vroeg die stukken voor zgn hond, zei verdachte W. van Z. Het 0. M. was van meening dat ook in deze zaak de opgelegde straffen te gering waren. Het eischte thans tegen W. van Z. f 75 boete subs. 15 dagen, tegen A. J. van Z. f 30 subs. 6 dagen en tegen Van S. f 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. Mr. J. J. van Doorninck voerde aan, dal het in de bedoeling van de verdachten ge legen heeft den veldwachter van Hoenkoop te waarschuwen, dat er een slachting van een wrak had plaats gehad. Aan dezen hadden zij ook .willen verzoeken het sig naal voor de Gekro-auto uit te hangen. Naar de opvatting van verdediger zijn d« verdachten door hun nonchalance in over treding van de wet gekomen. Pleiter ver zocht hiermee bij het opleggen van da straf rekening te houden. De Geldschieterswet F. W. H. E., directeur van bet Spaar- zegelbedrijf De Eendracht te Arnhem vPSS in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij we gens overtreding van de Geldschieterswet was veroordeeld tot f 250 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver- dachte's onderneming niet alleen spaarze- gels uitgeeft, welke in verschillende aan gesloten winkels als geld worden geaccep teerd, maar dat bij ook spaarzegels in voorschot geeft, waarvoor 1 pCt. repte berekend wordt. De 5 pCt., die de spaar der in elk geval moet betalen, bedoelen de incassokosten te dekken. Er werden eenige Goudsche ingezetenen als getuigen gehoord. De oud-inspecteur van politie, J. Melleg uit Rotterdam, die veel ervaring heeft op gedaan met geldschietersbedrijven, ver klaarde dat er meermalen een onderzoek naar de Eendracht had plaats gehad, maar dat dit steeds tot volle tevredenheid is uitgevallen. Het O.M. was van oordeel, wanneer er sprake was van overtreding, dan zou het bier betreffen een overtreding van art. 46, waarvoor ingrijpen van den officier van justitie noodig zou zijn geweest. Het O.M. vorderde, dat de rechtbank het vonnis van den kantonrechter zal vernietigen en op nieuw rechtdoende, verdachte zal ontslaan van rechtsvervolging. Uitspraken 10 December.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 7