Jtmüefuiid Uit ons Reg ringshuis Binnenland Gemengd nieuws Schoonhoven Plaatselijk nieuws Telegrammen Msaqgë;.. - De K.L.M. ramp WEERBERICHT- Predikbeurten Kerk en School Pl^tsélijïc i^euwTj j Marktberichten 7 WOENSDAG 9 DECEMBER T936 OORLOG BOVEN, OP EN ONDER OEN GROND. In de riolen van Madrid. De strijd om de Spaansche hoofdstad heeft zicti thans ook reeds onder den grond verplaatst. Dezer dagen had name lijk een strijd plaats in de riolen van de universiteitswijk te Madrid. De regeeringsaanbangers poogden zich thans defini'iei meester te maken van 't groote ziekenhuis, dat reeds geruimen tijd wordt belegerd, zonder dat men er even wel in kon slagen de rebellen te verdrij ven. De militie-troepey wilden nu via de riolen het gebouw met dynamiet onder mijnen. De rebellen zijn echter op de hoog te gekojpen van dit voornemen en aan de legioensoldaten werd bevel gegeven even eens in de riolen af te dalen en dep vij and te verjagen. Deze had inmiddels greeds eenige dynamietpatronen tot ontplbffing gebracht, die overigens weinig schade aanrichtten en het kwam tot een bótsing waarbij de regeeringssoldaten op de vlucht werden gedreven. Zij vluchtten in zij-riolen en werden voorzien van ver sterkingen, die elders in het ondergrond- sche buizennet afdaalden. Na urenlang vechten moesten de militie-soldaten ten slotte wijken. NOORSCH SCHIP DOOR BOM GETROFFEN. Eén doode, zes Een Noorsch schip is bij een bombar dement van Sevilla door een bom uit een regeeringsvliegtuig getroffen. Het blijkt de „Gulnes" uit Bergen te zijn. Eén' Noor werd gedood en zes werden gewond, ter wijl het schip schade heeft opgeloopen. De reeder heeft medegedeeld, dat het schip kolen had gelost te Oporto en leeg op weg was naar San Juan, om daar ijzer erts voor Manchester te laden. Op de Guadalquivir werd het schip getroffen door een bom. Oorlogsmateriaal is met 't «chip nooit vervoerd. Het Noorsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft zich tot de Spaan sche regeering gewend. Vliegtuig der Fransche ambassa de neergeschoten. Voorts is een vliegtuig van de Fransche ambassade te Madrid op 100 K.M. af stand van de hoofdstad neergeschoten. Vier der inzittenden werden gewond. De machine doet dienst tusschen Ma drid en Toulouse. Nabij Pastrana, ten Zuidoosten van Guadalajara, werd er op het vliegtuig geschoten en moest het da len, waarbij het werd vernield. De speci ale verslaggever van Havas, Chateau, die een gebroken been bad, werd naar bet ziekenhuis van Guadalajara vervoerd. Dr. Enny, vertegenwoordiger van bet Inter nationale Ronde Kruis te Genève, kreeg een kogel in het dijbeen, de speciale ver slaggever van de „Paris Soir" werd door een kogel in den arm getroffen, terwijl een meisje, dat zich in gezelschap van dr. Enny bevond, een armfractuur kreeg en evenals de* twee heeren naar het zieken huis van Pastrana werd gebracht. Een tweede meisje bleef ongedeerd, evenals de piloot Boyer en de marconist Bougrat. LUCHTSCHIPVERBINDING MET NEDER1.-INDIE. Dr. Eckener komt bespre kingen houden. Dr. Hugo Eckener, de Duitsche lucht- scbipbouwer en commandant, zal binnen kort een bezoek aan ons land brengen, ten einde besprekingen te voeren met het syn dicaat „Luchlschipverbinding met Neder- landsch-Indië". Daar de werf te Friedrichs hafen bezet is met orders voor legerauto- riteiten en voor de Duitsche burgerlijke luchtvaart, zal een luchtschip voor boven staand doel intusschen nog niet heel spoe dig aan de beurt kunnen komen. DE BURGERKRIJG IN SPANJE. Ronselaars in ons land. De oorlog in Spanje is, zoo men weet, geen louter Spaansche kwestie meer. Deze strijd tusschen twee geheel uiteenloopende wereldbeschouwingen, heeft overal sym pathie gewekt, al naar gelang het ideaal der strijdende partijen. Duizenden vrijwil- ligeis uit het buitenland vechten aan de zijde der Spaansche legeermgsiroepen en de beruchte ronselaars zijn druk bezig om dit aantal zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook Nederland is tot operatieterrein ge kozen. In de laatste weken zijn vele jeug dige en ook oudere werkloozcn naar Span je getrokken, oogcnschynljjk om een loo- nende werkkring te verkrijgen, maar in werkelijkheid om tegen d rebellen in het vuur te worden gebracht. Te Parijs heeft een kantal dezer jongelieden, die er de lucht kregen van hetgeen hen te wach en stond, zich weer teruggetrokken. In Holland was hun namelijk verteld, dat zij djenst zouden nemen op koopvaardij schepen en ar een goed loon zouden ver- d iflnfln ■*- •-* t Intusschen zijn weer eenige werkloozen uit Amsterdam naar Spanje vertrokken, eveneens verleid door de val- sche voorspiegelingen betreffende een pret tige en loonende werkkring. De aanwerving in ons land geschiedde door bemiddeling van enkele bekende com munisten. VLIEGER VERMIST. Op weg van Dakar naar Natal Sedert Maandagmorgen heeft men geen berichten ontvangen omtrent het vliegtuig „Croix du Sud", dat door den Franschen vlieger Mermoz bestuurd wordt en dat om 6 50 uur van Dakar naar Natal (Brazilië) was vertrokken. Behalve Mermoz zaten in het toestal de piloot Pichaudou, de navi gator Ezan, de marconist Cruveiiher en de mecanicien Lavidalie. Het toestel is Maan dagmorgen om 10.40 uur het laatst ge zien. Een vliegtuig, dat uit Dakar was ver trokken om nasporingen te doen naar Mermoz, is om acht uur Maandagavond op zijn basis teruggekeerd. De nasporin gen, die in de omgeving van de door Mer moz in zijn laatste telegram vftn 10.40 uur in den ochtend opgegeven positie, op on geveer 800 K.M. ten zuiden van Dakar, werden verricht, fijn vruchteloos gebleven. In dit laatste telegram heeft Mermoz ook medegedeeld, dat een der motoren van zijn toestel was blijven stilstaan en dat de weersomstandigheden uitstekend waren. Het vliegtuig werd om één uur in den nacht te Natal verwacht Te Rio de Jeneiro was Dinsdagochtend nog niets omtrent Mermoz vernomen. Ook te Dakar was geen levensteeken van het vliegtuig „Croix du Sud" ontvangen. De ongerustheid is nog grooter gewor den, aangezien alle oproepen van de ra^ diostations aan de kust onbeantwoord blij ven. Men hoopt nog, dat het toestel van Mermoz een normale landing zal hebben kunnen maken, aangezien het in staat is, zoo lang te blijven drijven tot hulp uit Dakar of Natal kan zijn aangekomen. De ST. JOSEPHVEREENIGING. St. Joseph vereeniging hield Maan dagavond in het Parochiaal Vereenigings- gebouw in de Koestraat haar algemeene jaarvergadering. Hiervoor bestond van de zijde der leden een groote belangstelling Ook pastoor J. W. Brouwers woonde de ze vergadering bij. De heer A. Ponsioen sprak een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den geestelijken adviseur, pastoor Brou wers. Het verheugde opr. zeer, dat de geestelijke adviseur, ondanks zqn drukke werkzaamheden, na zyn aankomst alhier, nog gelegenheid heeft weten te vinden, de ze vergadering bij te wonen. Spr. hoopte, dat er van beide kanten een goede geest van samenwerking zou geboren worden. Vervolgens wees spr. op den ernst van dezen tijd. De moeilijkbeden zijn vaak zeer groot en het kost het bestuur alle moeite het hoofd boven water te houden. Dank zij den steun der leden, is hun dit nog steeds mogen gelukken. Spr. richtte voorts het woord tot den heer A, Casander, die wegens drukke werkzaamheden besloten heeft zijn func tie als penningmeester van de St. Jo- sephvereeniging neer te leggen. Spreker noemde dit heengaan een groot verlies voor de vereeniging, omdat de heer Ca sander zich steeds een zeer accuraat en plichtsgetrouw penningmeester heeft ge toond. De zorg vpor de financiën waarbij hem steeds in veilige handen. Nadat de heer Casander op 6 Juli 1908 lid van de St. Josephvereemging is geworden, werd hij op Augustus 1912 tot bestuurslid en penningmeester gekozen. Het speet spr., dat de heer Casander juist één jaar voor zijn zilveren jubileum ontslag heeft ge nomen. Uit naam der vereeniging dankte spr. hem voor zijn groote zorg en toewij ding. Een luid applaus onderstreepte dit woord van den voorzitter. Hierna deed de secre'aris, de heer A. G. H. Ponsioen, voorlezing van het jaar verslag. Het bleek, dat het ledental eenigs- zins was teruggeloopen. Een overzicht van alle gebeurtenissen toonde aan, dat er een opgewekt vereenigingsleven bestaat en dat het bestuur heel wat arbeid presteert in het belang van de vereeniging. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek;, dat de ont vangsten bedroegen f 1721,78, de uitgaven f 1778,34, zoodat er een nadeelig saldo is van f 56.56. Aangezien het vorig jaar een voordeelig saldo had opgeleverd van f 49 97, bedraagt het tekort thans nog f 6 59. Dit staat in- verband met enkele bijzondere uitgaven, welke dit jaar moes ten geschieden. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren M. Klaassen, A. Moose tn J. de Vos had de boeken nagezien en in orde bevonden. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werden de heeren Th. A. Driessen en A. G. H. Ponsioen herkozen. In de va catureCasander werd voorzien door do benoeming van den heer A. J. Verlegh, die tevens beieid is gevonden, de functie van penningmeester te aanvaarden. Hierna wordt besloten elk jaar, zoo de financiën dit toelaten, dei* wu&a "j""* •At* üseija msb&h Eet voorstel van het bestuur om pas toor Albers tot eerelid van de St. Josrph- vereeniging te benoemen, werd onder luid applaus aangenomen. De scheidende penningmeester sprak vervolgens nog een woord van dank voor de vr.endelijke woorden door den voorzit ter tot hem gesproken. Spr. uitte zijn te vredenheid over de goede samenwerking, die hij steeds heeft mogen end ervinden. Ook pastoor Brouwers voerde het wooed en zegde van 'ganscher harte zijn volle medewerking toe. Na een geanimeerde rondvraag, voigde sluiting. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzicht baar weg en daarom is PUROL (WIT) voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzorging van gelaat en handen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SINTERKLAASFEEST. Het Sinterklaasfeest van de S.D.A P., V.A.R.A. en het „Instituut" is Maandag avond in de Nutszaal gegeven. De zaal was geheel bezet door het woeli ge jonge volkje, dat geen rustig oogenblik had en welks luidruchtigheid de volwas senen aau het duizelen bracht. Na een kort welkomstwoord zong „De Stem des Volks", onder leiding van den heer B. A. Hoon, eenige liederen en dit op treden werd besloten met het „Planlied", dat door het publiek ook het jeugdige met» vuur werd meegezongen. Onder het zingen van „Ziet ginds komt de stoombootwerd daarna Sinter klaas met zijn knecht binnengeleid, en nam in een zetel op het tooneel plaats. Het enthousiasme van de jeugd groeide tot een orkaan, die allerminst bedaarde, toen Piet met de zak pepernoten rond ging. Sinterklaas' zwarte helper moest ware belegeringen doorstaan en kon zich slechts met moeite doorgang verschaffen. Gelukkig mocht hij zich verheugen in de geenszins overbodige assistentie van enke le volwassenen. Nadat bet rumoer wat bedaard was, en allen van versnaperingen voorzien waren, riep de Bisschop eenige kleintjes op het tooneel om een liedje voor hem te komen zingen. Het was aardig te zien en te hooren, met welk een ernst en vertrou wen de peuters zich van hun taak kweten. Het optreden van het dochtertje van den heer Kars, dat met een bevreesd stemme tje haar liedj%zong, viel vooral in den smaak. IVeel bijval had ook een duet, ge zongen door twee jongetjes, en een van twee meisjes. Onder gewuif, geroep en gezang, ver trokken Sinterklaas en zijn knecht, waar na de heer A. Kars het verdere gedeelte van den avond heeft opgeluisterd met voordrachten en liedjes. Hij werd op de piano begeleid door den heer Jac. de Vos. Hij declameerde, zong eenige liederen voor volwassenen en voor de jeugd. De refrei nen werden luidkeels meegezongen. Tenslotte verscheen Oom Keesje, die enkele kinderen een liedje voor de „mi crofoon" liet zingen, waarna de prijzen van de tombola werden uitgereikt en de Sinterklaas-geschenken verdeeld werden. BOTERMARKT. Op d© hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.80 per half K.G.; Weiboter geen aanvoer, EIERVEILINGEN, Waaggebouw. Aanvoer 4500 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 4.75f 5.10, hen eieren f 3.40i 3.85, beide per 100 stuks. Lopikerstraat Prijzen: Kippeneieren f 4.60f 4.80, heneieren f 3.50-f 4.10, eendeieren f 3—f 3.40, alles per 100 stuk- De gemengde zangvereeni- ging „Aurora" behaalde op het zaalcon cours te Overschie in de superieure afdee- ling een tweeden prijs met 279 punten. De commissaris der koningin beeft aan A. Verschoor en H. C. v. d Wouden machtiging verleend om op gronden, bij anderen in gebruik, mollen te vangen of te dooden. Besloten is den dag der feestelijkhe den, in verband met het vorstelijk huwe lijk te bepalen op Zaterdag 9 Januari. Na een plechtige herdenking des morgens in de Ned. Herv. Kerk, zal er 's avonds voor jong en sud een feestprogramma worden uitgevoerd. Deze week zal voor een en an der worden gecollecteerd. Dinsdag is in 't Gebouw het St. Ni- colaasfecst met de schoolkinderen ge vierd. 's Middags voor de kleintjes en 's avonds voor de grooteren. Om drie uur arriveerden de goede Sint en zwarte Piet' met de boot van de Reederij op, de Lek. Zeer velen waren aanwezig, om de Sint op waardige wijze te ontvangen. Na aan komst werd eerst een rondgang doo* de gemeente gemaakt. In 't Gebouw werden de kinderen onthaald, waarna 4® oovpen- Veertien dooden. Marconist onder de geredden. IX)NDEN, 9 Dec. Naar thans wordt gemeld, zou bij het ongeluk van het K.L. M.-vliegtuig op Croydon (zie pagina 1), ook de marconist van het toestel, de heer Van Bemmel, aan den dood zijn ont snapt. Hij is zwaar gewond naar het hos pitaal overgebracht Het verongelukte te»estel is „De Lijster". Het sloeg tegen het dak van een huis, duwde een schoorsteen om, raakte vervol gens een telegraafdraad, en stiet daarna tegen een hüis aan de overzijde van de straat. Dit huis is, met hot toestel, geheel ia vlammen opgegaan. Men gelooft dat de stewardess haar le ven heeft te danken aan het feit, dat zij wit het toestel moet zijn gevallen, toen dit neerstortte. Volgens de laatste berichten zijn veer tien lijken in het lijkenhuisje geborgen. De slachtoffers zijn onherkenbaar ver minkt. De passagiers waren bijna allen buiten landers. Als Nederlander wordt nog ge noemd de naam Donselaar. Benschop. Aangezien onderscheidene in gezetenen voor het eerst een winter zullen medemaken, waarin zij aan de waterlei ding zijn aangesloten, is het voor ben, om onheilen te voorkomen, bij vriezend weer noodig te denken om afsluiting van die waterleiding. Indien de hoofdkraan wordt dichtgedraaid en daarna het kleine tap kraan tje wordt opengedraaid, loopt de binnenleiding geheel ledig en bestaat geen gevaar voor bevriezing. Voor vaste waschtafel en W.C. is een voorzorgsmaat regel tegen bevriezen voorts zeer noodig. Sinterklaas op school. Haastrecht Ondanks het slechte weer is de St Nioolaasviering met de leerlin gen der Openbare Lagere School Difisdag wederom een succes geworden. De Ouder commissie en het onderwijzend personeel der school hadden in samenwerking met (je afdeeling van Volksonderwijs dit feest weer voorbereid. Toen St. Nicolaas met zijn knecht in de groote zaal van „Concordia" aankwamen, waren, behalve de kinderen, ook vele ouders aanwezig. De kinderen werden door St. Nicolaas toegesproken, waarna Zwarte Piet zich weer verdienstelijk maakte. De kinderen brachten enkele speellied- jes en een tooneelstukje ten gehoore. Ze werden getracteerd en kregen een ca deautje. De ouders kregen koffie of thee. De leider van den avond, de heer F. W. Grorjert, dankte voor de vele arbeid en de ruime bijdragen. Er werd besloten met een „Lang zal St. Nicolaas leven". De heer P. G. Hooft dankte nameps de ouders. Bazar. Krimpen a.d. IJssel. Vrijdagavond werd onder tamelijk groote belangstelling in het Vereenigiugsgebouw aan de Tuinstraat een bazar geopend uitgaande van de muziek- vereeniging „Kunst en Strijd" en van de tooneelvereeniging „Morgenrood', welke bazar tot 12 December zal duren. Er zijn a.lerlei vermakelijkheden aan verbonden, zooals rad van avontuur, sjoelbak, grabbel ton, vischtent, lijntrektent, briefsport enz., terwijl tevens iedere bezoeker een gratis lot ontvangt voor een compleet huiskamer ameublement. Reeds zijn verschillende personen, die tengevolge van het doorbreken van den dam in de Slikslogt, bij de werkverschaf fing ontslagen waren, tewerkgesteld en met bekwame spoed worden de dammen hersteld. De vorige week heeft de Plaatselijke Raad van S.D.A.P. en N.V.V. voor de kin deren der leden in het Vereenigingsgebouw aan de Tuinstraat een St. Nicolaasfeeetje gegeven. Voor dit doel had men een goo chelaar geëngageerd, die de kinderen zeer wist te amuseeren. Ook werden versnape ringen uitgereikt. Ned. Protestantenbond. In Gear werd een lezing gehouden voor de afdeeling van den Ne- derlandschen Protestantenhond. De spre ker, ds. Padt uit Zutphen, had als onder werp: „De strijd om de persoonlijkheid in een onpersoonlijke wereld". Met tal van voorbeelden werd aangetoond, hoe groot het gevaar is, dat de waarde van den en keling uit het oog wordt verloren. De tal rijke aanwezigen stemden met applaus van harte yi met de woorden van dank, die by monde van den voorzitter, <js- JL Dijk; £a& «wde*; Naar waarneming in den morgen van. 9 December. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen? nevelig tot zwaar of half bewolkt; weinig of geen neerslag; temperatuur om he# vriespunt tot lichte vorst. Waterstand: Schoonhoven hoog water 1.40 uur, 1.34 M. Vreeswijk boog water 3.10 uur, 2.29 M. Keulen stand 3.89 M., val 0.30 M. Maastricht 8 Dec. 42.84 M„ was 0-36 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 33 gVaden Fahrenheit Woensdag 9 December: onder 1.06. Nieuwe 13 December. Op 325, Zondag Americain bioscoop, Lekkerkerk. De Americain bioscooj draait Zaterdag in gebouw Amicitia, blij kens de advertentie, weer een aantrekke lijk programma. De wereldberoemde komieken Watt en Half Watt treden op in de kostelijke film „Circusgasten", welke veel vroolijkheid en genoegen zal verschaffen. „Ridders Tan het Westen", handelt over Indianen in hun goede tijd tran opstanden en overval len. Het is een spannende rolprent, waar in een mysterie verwerkt is, dat tenslotte echter op alleszins bevredigende wijze op» gelost wordt. WIELRIJDSTER DOODGEREDEN. Gladheid de oorzaak. Nieuwkoop. Dinsdag is op den beton weg tusschen Nieuwveen an Nieuwkoop de 31-jarige mej. T. E. v. d. Ent Braat, door een vanwege de gladheid slippenden auto, bestuurd door den beer N„ uit Gou- da, gegrepen. Het slachtoffer, dat zich per rijwiel in de richting van Nieuwveen begaf, reed niet geheel aan de rechterzijde van den weg, waardoor de autobestuurder zich ge noodzaakt zag plotseling te remmen. De auto maakte een halven slag om, met heti gevolg, dat de achterzijde van den wagen in botsing kwm met de wielrijdster, die eenige meters werd weggeslingerd. Ern stig gewond werd zij opgenomen; zij na een kwartier overleden. De auto werd in beslag genomen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Zondagavond had op den Rijksstraatweg onder deze ge meente een aanrijding plaats tusschen een op dien weg stilstaande vrachtauto en een in beweging zijnde auta De stilstaande auto was door den bestuurder M. uit Gou da rehets van den weg geparkeerd. Uit de richting Rotterdam kwam een ander mo torrijtuig, afkomstig uit Deventer en be stuurd door v. B., die, naar later bleek, werd vei blind door tegenliggers en daar door het stilstaande motorrijtuig niet op merkte. Het gevolg was, dat d« wagen van den heer Van B. met een behoorlijke snelheid tegen de achterzijde van het motorrijtuig van M. aanbotste, waardoor deze auto eenige me ters over den weg vooruit schoof. Na da botsng bleek de wagen van den beer v. B., er bet ergst aan toe te zijn. Van dit mo torrijtuig waren de koplampen, spatbor den, radiateur en andere onderdeelen to taal vernield. De auto van den heer M. was aan de achterzijde van de laadbak be schadigd. De auto van B. is door een ta kelwagen uit Rotterdam weggesleept. Het andere motorrijtuig kon o0 eigen kraqjit verder rijden. Persoon'ijke ongelukken kwamen niet voor. NED. HERV. KERK. POLSBROEK en VLIST. Woensdag December, 's avonds 6.30 uur, Ds. Foklema, van Amstelveen. Spreekbeurt1 voor de belangen der Inwendige Zending^ met Collecte. OUDERKERK A.D. IJSSEL Wijkije-' bouw a.d. Lageweg: Donderdag 10 Decem ber, 's avonds 7 uur, de heer A. de Rede' lijkheid, godsdienstonderwijzer. CHR. GEREF. KERK. NOOBDELOOS. Vrijdag 11 December^ 's avonds &30 uiig, T WOENSDAG 8 DECEMBER 1938 uwI'In-|'»~r I— 1'1'1'n ii'i'i" 1-1"»— |- Vergadering op Dinsdag. 1 Aan de orde was de stemming over de jnotie van mevr. Bakker-Nort (V.D.), waarin de minister van onderwijs, Kun sten en Wetenschappen wordt verzocht de mogelijkheid te willen overwegen, alsnog terug te komen op het besluit tot ophef fing van deze school. De motie werd met 39 tegen 38 stemmen aangenomen. De verlenging octrooi der Nederlandsche Bank werd z. L s. goedgekeurd. W aterstaatsbegrootl ng. Vervolgens was de Waters taalsbegroo- ting aan de orde. De heer E B E L S (V.D.) bepleitte o.a. spoedige indiening van het wetsontwerp inzake lintbebouwing en verbetering van bet verkeerstoezicht. De heeren K RI j G E R (C.H.) en BRAAMBEEK (S.D.) bespraken eeni ge personeelsaangelegenheden. De heer BONGAERTS (RX) be pleitte een meer bindend systeem voor de boeking van allerlei waterstaatshitga- Jen. De heer DROP (S.D.) zeide, dat de «•varing nog te kort is, om nu al een oor deel uit te spreken over het opnemen van sociale bepalingen van collectieve contrac ten in Rijksbestekken. Hij bracht den mi nister er gaarne hulde voor; als deze mi nister toezegt, een zaak ernstig te onder zoeken, gebeurt dit ook. De heer RUTGERS VAN ROZEN BURG (G.H.) beval den minister voor zichtigheid aan met de inrichting van de begrooting. Er wordt beweerd, dat de aanleg van het Julianakanaal den Spoorwegen een verlies koet van 7 millioen per jaar, de aanleg der Twentsche kanalen 3 millioen per jaar. Bij het uitvoeren van groote plannen zal men derhalve verder moeten kijken dan de neus lang is. Spr. pleitte voor spoediger intrekking van het rijbewijs van bestuurders van mo torrijtuigen, die ernstige fouten hebben gemaakt Men behoeft dat niet in de eer ste plaats te beschouwen als een straf, maar als maatregel voor de veiligheid. De heer VAN KEMPEN (L.) zag in de lintbebouwing een toenemend euvel, waartegen maatregelen noodig zijn. Niet-verlichte richting-aanwijzers van auto'* zijn ook overdag een euvel. Spr. wees op de in België gebruikte flikker lichten. Da minister aan bat woord. De MINISTER VAN WATER STAAT achtte het verplaatsen van ver schillende uitgaven van den gewonen naar den kapitaaldienst geen verderfelijk stel sel. Het meerendeel der Waterstaatsuitga ven ia nu eenmaal kapitaalsuitgave. De te genwoordig gevolgde methode is over het geheel juister. Met de wenken van den heer Bongaerts aou spr. ^rekening houden, hoewel hij be zwaar maakte tegen te ver gaande split sing. De minister nou zijn aandacht geven tan de opmerkingen over de dienst- en rusttijden, al zal een algemeene regeling door verschil in omstandigheden niet mo gelijk zijn. Van geval tot geval wil spr. echter naar verbetering streven. T.a.v. de arbeidscontracten zal de noo- dige soepelheid worden betracht en zul len de gegeven wenken in overweging worden genomen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wijngaarden de heer Zon- Aenberg, Candidaat te Ermelo. Bedankt voor Gameren Ds. J. G. Ab- bringh te Papendrecnt. KERKGEBOUW DER GEREF. GEM. IN GEBRUIK GENOMEN. Gouda. Dinsdagavond heeft de Gerefor meerde Gemeente een nieuw kerkgebouw in gebruik genomen, gelegen aan de Sta tionslaan. De kerk was tot de laatste plaats ge vuld met gemeenteleden uit Gouda, maar vooral uit de omliggende dorpen, om ge tuige te zijn van deze plechtige gebeurte- ais. De predikant, Ds. A. de Bloia, heeft «an de hand van Psalm 51 vers 20, zijn 4>oordera bepaald bij den eigenaardigen prorm der bede van David uit dezen Psalm; vden onwankelbaren grond en den bemoe digenden inhoud dezer bede. Spr. wees op (bet verband tusschen God's besluiten en des menschen verantwoordelijkheid, waar om David een bemoedigdenden inhoud ge geven heeft aan dezen Psalm. Daardoor ,zal men het koninkrijk Gods kunnen ver- Wachten. Na bet beëindigen der predikatie, heeft Ds. De Blois zijn blijdschap uitgesproken (over de aanwezigheid van afgevaardigden uit Vlaardingen, Dirkaland en Flakkee, fwfe tm hugm/mhti K Ge Een wetsontwerp tot de bestrijding van de lintbebouwing is op den eersten dag dat spr. het departement van waterstaat beheerde, in de Eerste Kamer verworpen. Het nieuwe ontwerp heeft bijna alle in stanties doorloopen; wellicht kan het reeds over eenige dagen tegemoet gezien worden. De straf voor overtreders, die roekeloos of onder den invloed van alcohol rijden, kan niet zwaar genoeg zijn. Men denke echter over de thans bestaande straffen niet te licht. Van de wenscheh van den heer Van Kempen inzake wijzigingen in het Ver keersreglement zal de minister met aan dacht kennis nemen. De ervaringen met het opnemen van minimumloonen in Waters taats bestekken waren niet gunstig. Indien de wet op de collectieve arbeidsovereenkomsten tot stand komt, zal een bijzondere regeling voor deze bestekken trouwens overbodig zijn geworden. Behandeling van afdeeling N. Bij de behandeling van afdeeling II van het hoofdstuk (Waterstaat) bepleitte de heer K R IJ G E*R (G.-H.) een herziening van de invordering van waterschapslas ten, opdat de ingelanden niet te zwaar worden belast De heer VAN BAREN (A.R.) wees op de groote ellende, die de te strenge in ning van waterschapslasten vooral voor de kleine eigenaars dikwijls tengevolge heeft, waardoor inbeslagneming en zelfs execu ties voorkomen. Spr. bepleitte uitbreiding van het veihaalrecht op roerend goed of vereenvoudiging vaa het besldg op onroe rend goed, teneinde de wanverhouding tus schen den door de waterschappen in te vorderen aanslag en de aan de invordering verbonden kosten op te heffen. De heer BONGAERTS (R.K.) wenschte soepel overleg van den Water staat met de ingezetenen en de landbouw organisaties, waardoor eveneens bereikt kan worden dat objecten, die in den weg staan, opgeruimd kunnen worden. De heer LOGKEFEER (R.K.) was inzake mechanisatie bij de uitvoering van werken niet gerust gesteld. Uit werkver ruimingsoogpunt moet zooveel mogelijk handenarbeid worden toegepast (Avondvergadering). Rede van den minister. De MINISTERVAN WATER STAAT verklaart de zaak der procedu re bij invordering van waterschapslasten en het betrekken van roerend goed in het beslag, te zullen overleggen aan de rijks commissie voor de waterstaatswetfceving. De Zeeuwsche inpolderingen zal spr onder de aandacht van den minister van financiën brengen. Deze behooren in de eerste plaats thuis bij het domeinbestuur. Bij afd. 6 (Kon. Ned. Meteorologisch In stituut) vraagt de heer L 0 U W E S (L.) naar de mogelijkheid van weersvoorspellingen op I an geren termijn, l>.v. voor een week. Er zou een in het algemeene.grootere stabiliteit in de wereld huishouding door worden bereikt. Spr. wijst op een Duitsch voorbeeld. De MINISTER zegt, dat hetzelfde vraagstuk verleden jaar door denzelfden spreker is ter sprake gebracht. Spr. ver wijst naar de memorie van antwoord, blij kens welke reeds voorloopige proeven wor den genomen. (Wordt vervolgd). landt, wethouder E. A. Polet, en den ge meente-secretaris G. J. J. Pot, de ver schillende hoofden van dienst, architect en aannemers. - De burgemeester heeft hierna een toe spraak gehouden, waarin hij de geluk- wenschen van het gemeentebestuur heeft aangeboden met de totstandkoming van dit fraaie kerkgebouw, dat hij een sieraad voor de stad noemde. Ds. Kok, uit Veenendaal, uitte zijn blijdschap er over, dat hij deze gebeurte nis heeft mogen beleven, en Ds. Neerbos, uit Terneuzen, wenschte de gemeente Gods besten zegen toe. Na een dankwoord van Ds. De Blois, werd de openingsplechtigheid met Psalm gezang besloten. Het kerkgebouw biedt plaats aan 1200 personen, en werd gebouwd door de aan nemersfirma A. G. Smit te Rotterdam naar een architectuur van den heer M. van Boven te Rotterdam. HET DERDE GEVAL Het Maandblad der Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Xerk deelt mede, dat nu reedf het derde geval zich heeft voorgedaan van een predikant, die „dreigt zijn gemeente te dagvaarden, of zelfs reeds bezig is met dit te doen". Het blad noemt den naam der plaat* in het belang der zaak niet De twee vorige gevallen waren Eist en Voorst. Het hoofdbestuur der vereeniging van kerkvoogdijen hoopt als nog door bemiddeling de zaak in der minne te kunnen regelen en wijst er op nieuw op, hoe noodig het is, zoowel voor Hftanjighgid &K keck AM tfiQt Ui» van den predikantenstand, dat er ern* wettelijke regeling van arbitraire recht spraak in de kerk in het leven wordt ge roepen. Baggeraak gelicht Ameide. Zaterdagmorgen heeft schip per Diepenhorst met medewerking der arbeiders van de werkverschaffing ge poogd het gezonken baggeraakje te lich ten, met wélk werk men Zaterdag echter niet gereed kon komen. Maandagmorgen is het werk hervat, en om twaalf uur lag de drenkeling weer aan het steigertje, zoo dat thans het baggeren weer op volle kracht kan plaats hebben. Ondanks de koude werd dit werk door eén groot aan tal belangstellenden gadegeslagen. St. Nicolaas en zijn zwarte knecht brachten Maandag een bezoek aan de 0. L. School. Aangezien de Sint over de leerlingen tevreden was, kregen allen een cadeautje. In de zaal van mej. de wed. Diepen horst werd Maandagavond de Oranjefilm vertoond. Des middags was de gelegenheid voor de kinderen opengesteld. Zij hebben genoten, 's Avonds was de beurt aan de volwassenen. Vertoond werden eerst een teeken- en komische film, waarna de begra fenis van koningin Emma en van Prins Hendrik, de opening der Staten Generaal en de gebeurtenissen in verband met de verlpving der Prinses volgden. De belang stelling was niet heel groot Inschrijving. Brandwijk. Voor het door de gemeente bij inschrijving verkochte noodlokaaJ, in gebruik bij de bijzondere school aan den Vuilendam, werd als volgt ingeschreven: H. IJzerman te Brandwijk f 333; B. van Zessen te Brandwijk f 325; H. Ver sluis te Meerkerk f 190.75; K. Ooms te Bleskensgraaf f 178; H. Bakker te Gies- sendam f 162; L. de Leus te Sliedrecht f 150; S. Hakkesteeg en J. de Knecht te Hendrik Ido Ambacht f 85; J. C. van Kleef te Brandwijk f 81. B. V. L Giessendam. De afdeelingen Giessendam en Giessen-Oudekerk van den B. V. L. hebben in het Usclubgebouw van „St. Moritz" een propaganda- en filmavond gehouden. De burgemeester, de beer L. Neijens. «prak een kort openingswoord, terwijl in de pauze burgemeester J. W. v. Aken, van Hardinxveki, een opwekkings woord sprak. De film „De Landstorm rond Oranje" viel zeer in Jen smaak. Be halve verschillende Ij|i|ddagen, werden ook opnamen van de verloving van de Prinses vertoond. Aan het einde sprak de voorzitter van de afdeeling Giessendam een slotwoord, waarna het Wilhelmus werd gezonden. Giess«(Miam. De collecte voor het natio naal huwelijksgeschenk heeft te Giesscn- Oudekerk f 27.03# en te Giessendam f 57.00 opgebraeht. Herv. Mannenvereenifpna. Giessendam Donderdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk voor de Herv. Mannenvereeniging „Onderzoekt de Schriften", optreden Ds. L. Blok, van Brandwijk, met als onderwerp: „Weder geboorte". Inbraak. Giessendam. Dinsdagmorgen kwam men bij den veehouder A. de Baat tot de ont dekking, dat er in den nacht van Maan dag op Dinsdag was ingebroken. Door het breken van een ruit en hot opschuiven van een raam, had men zich toegang ver schaft tot een der zijkamers. Daar is al les overhoop gehaald. Gemist wordt een zilveren broche met diamanten. De be woners hadden niets gehoord. Van de(n) dader(a) geen spoor. Giessendam. De Zondag hi beide dien sten in de Ned. Herv. Kerk gehouden col lecte heeft f 78.02Vt opgebracht. Dit be drag is bestemd voor de Kerstfeestviqring der Zondagsschool. De commissie voor het merkenbu reau van de binnenkort te houden Pluim veetentoonstelling ia samengesteld uit de heeren A. L. de Jong, J. A. van MUI en W. de Boon. Laagste inschrijver van perceel 3 voor het onderhoud van de tramwegha vens en de aanlegplaatsen op de Zuid- Hollandsche eilanden was de heer B. M. van Noordennen alhier voor f 4895. Het onderhoud geldt voor de jaren 1937 en 1938. INBRAAK IN DE PASTORIE. Giessen-Nieuwkerk. In den nacht van Maandag op Dinsdag ia ingebroken in de pastorie der Ned. Herv. Kerk. Toen mej. Van H., die zich 's morgens daar heen begaf,'om haar werk te gaan verrichten, bij de pastorie aankwam, bemerkte zij. dat de voordeur open stond. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek maakte uit, dat een paar oollectebussen. welke Ds. Nugteren in huis had, gestolen waren. Overigens hebben zij het gebeele hui* doorzocht, doch verder werd niet vermist. Een. uitgebreid politie-onderaoek, onder leiding van den burgemeester, toverde tot op heden geen resultaat op. Het bleek, dat in denzelfden nacht ook te Giessen-Oudekerk, Wj den laadboaiwer G lessenNieuw kerk. De heer H. M. die Maandagmiddag per rijwiel zou uit- wijkeD voor een hem achterop komenden auto. slipte, waardoor hij met zijn gezicht tegen een telefoonpaal kwam. Hij ver wondde zich zeer ernstig, de eene wang zwol zoodanig op, 'dat het oog ongeveer dicht zat. Ook zijn rijwiel 'éterd bescha digd. Groot-Ammers. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden in de afgeloo- pen maand 27 werkloozen ingeschreven, van wie 23 geheel werkloos. Gevonden: twee ledige kisten; 2 stellingpalen; en één portemonnaie met inhoud. Inlichtingen gem-veldwachter. Krimpen a.d. IJssel. De collecte vóór het nationaal huwelijksgeschenk heeft hier f 360 96 opgebracht. Voor de lichting 1936 is wegens broederdienst aan 24 ingeschrevenen vrij stelling verleend. Veilingbericht. Prijzen: Kippeneieren f 3.454.70. Henneneieren f 2.854.70, eendeneieren f 3.55, alles per 100 stuks. Leerbroek. Op de aanbeveling ter voor ziening ia de vacature van lid van het Burgerlijk Armbestuur zijn geplaatst de heeren D. de Bruin en M, J, Verrips. Molenaarsgraaf. Zaterdagavond reed een kleine vrachtauto, komende uit Rotterdam met groote snelheid op den gladden weg onder deze gemeente. Toen de wagen moest nithalen voor een wielrijder, begon hij te slingeren en geraakte in een sjoot nabij de woning van den landbouwer Ver hoef.' De chauffeur wist zich intijds te redden. Maandag is het behulp van een kraanwagen van den heer D. Brouwer te Oud-Alblas, de auto weer op den weg ge bracht Nieuwerkerk a.d. IJssel. De uitslag van den Vrijdag gehouden schaakwedstrijd van de schaakclub „D.V.V." luidt als volgt: C. den Toom—D. P.-Stolk J. a Ven teG. v. Kranenburg 0—1; G. A. HartmansW. A Stolk 10. A. C. v. d. Wees—S. Koole Vs—V»; M. v. d. Spek— H. van Arnhem 01; Koole—G. A. Hart mans afgebroken. B. en W. hebben aan A. C. en T. d. Wees vergunning gegeven tot het bou wen van 2 winkelhuizen met werkplaatsen resp. een kapperszaak en schoenmakerij met bovenwoning aan de Dorpsstraat. De commissaris der koningin beeft aan den heer W. Heikoop vergunning ver leend tot het vangen van mollen. Met ingang van 1 Dec. is aan den heer J. van der Endt eervol ontslag ver leend als inspecteur bij den Raad van Arbeid. NOODLANDING. Nieuw-Lekkerland. Maandagmiddag heeft in den polder bef militaire Fokker G 1 vliegtuig no. 487, komende van .i3oes- terberg op weg naar Waalhaven, dat be stuurd werd door luitenant Swartjea met ais waarnemer sergeant Öeeren, 'n nood landing gemaakt, wegens een motordefect Het toestel kwam met een vleugel tegen 'n boom en stortte daarna op een weiland aan den kant van een sloot neer. Het was zwaar beschadigd. De inzittenden bekwam men geen letsel. Dinsdag is het vliegtuig naar Soesterberg vervoerd. De belangstel ling voor een en ander was zeer groot. Bij de ingezetenen is een collecte ge houden, ten behoeve van de Jongedoch- tersvereeniging „Dorcas". De opbrengst was f 168. Nieuw-Lekkerland. Do heer C. Stam n benoemd tot tijdelijk leider van de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen te Ridderkerk. Nieuw-Lekkerland. Aan den heer C. L. Mes. gemeentebode, is wegens voortdu rende ongesteldheid, onbepaald verlof verleend. Aanbesteding. Noordeloos. Voor rekening van den vee houder C. Blokland Gz. is Donderdag on derhands aanbesteed het bouwen van een hofstede. Architect de heer M. Roozendaal te Over-Slingeland. Het werk is als volgt opgedragen: Timmerwerk: B. de Groot alhier. Metsel- en betonwerk: P. van Daalen alhier. Verf-, glas- en behangwerk: "W. de Zwart en H. Uitenboogerd alhier. Smidswerk: A. Trappenburg alhier. Loodgieïorswerk: S. Ver be ij alhier. Ottoland. Tot wijkzuster in vasten dienst voor de afdeeling GoudriaanOtto land van Het Groene Kruis is benoemd zuster S. de Groot te Bleskensgraaf, die reeds geruimen tijd deze functie in plaats van zuster P. van'Heeren, wegens ziekte, tijdelijk heeft waargenomen. Vanwege het waterleidingbedrijf „Al- blasserwaard en Vijheerenlanden" ia be kend gemaakt, dat na 1 Januari voor de aangeslotenen geen wijziging in de beta^ ling der abonnementsgelden kan worden aangebracht. De veehouder A. van H. had het ongeluk, toen bij met een tobbe den kel der in wou gaan, op den trap te vallen, en daarbij zoo hard terecht te komen, dat hij een rib brak en een lichte hersen schudding kreeg. De hulp van dr. Burg graaf znoeet worden ingeroepen. Ouderkerk a.d. IJssel. Zaterdagavond hield de afdeeling van den Byz. Vryw Landstorm in het gymnas-ieklokhal der 0. L. School aan de dorpsstraat een schiet- mo-;um wMaiK' colaasfeest, waarbij de prijzen bestonden uit boterletters en speculaaspoppen. Iedere schutter kreeg een prijs. De uitslag was als volgt: Koning8chutters: 1 P. Goudriaan 93 punten, 2 C. Vermeer 91 p.; 3 G. Hors man 91 p.; 4 G. Burger Czn 89 p Scherpschutters: 1 J. M. Noorlander 96 p.; 2 Ant. van Soest 93 p., 3 D. Spek 92 p.; 4 H. Heuvelman 91 p 5 B. Meerkerk 91 p.; 6 W. P. van Dijken 89 p.; 7 I. van Rijswijk, 88 p.; 8 G. Visser 88 p.. 9 A. J. van Vliet 87 p.; 10 G. de Jong Mzn. 87 pnt.; 11 K. van Rijswijk 87 p.; 12 A W. Goudriaan 86 p.; 13 E. Hondriks 85 p.. 14 G. Burger 84 p.; 15 G. Spoormaker 84 p.; 16 A. I. Batenburg 81 p. Schutters 1ste klasse: 1 G. Spek 92 p. Schutters 2de klasse: 1. A. Speksnijder 61 p. De inzameling van gelden voor bet huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernh&rd, heeft hier t 168.501/» op gebracht. Tot bestuurslid van de ijsclub „Een dracht Maakt Macht" is in de plaats vaa den heer G. P. van der Velden gekozen do heer P. G. Visser. De onder de leden van de B.V.L. ge houden collecte voor een speciaal huwe lijksgeschenk van den B.V.L. over 't ge- heele land aan het vorstelijk Paar, hoof» ruim f 11 opgebracht. INBRAAK TE POLSBROEKERDAM. Polsbroekerdam. Zaterdagnacht is in gebroken in hot landhuis, bewoond door den heer A. Verdouw. De ongenoods bezoekers hebben een ko zijn uitgeboord en zijn dom: het opgescho ven raam binnen gekomen. De bewoners die boven slapen, hebben van dit alles niets bemerkt. Uit do situatie, waarin do woning 's morgens werd aangetroffen, bleek, dat diverse meubelen en kleeding- stukken aan een nauwkeurig onderzoek waren onderworpen. Er wordt eerng zil vergeld Vermist. De politie speurt onder leiding van burgemeester Schreuders naar do daders. Schelluinen. De gemengd© zangvereeni- ging „Volharding", die op 19 December een uitvoering zou geven, heeft haar plan gewijzigd wegens den ondertrouwdag der Prinses. Zij geeft nu een uitvoering op Zaterdag 12 December. Het Gorcumsch Klein tooneel zal dan een viertal stukjes opvoeren. De door God. Staten goedgekeurde verordening op de vergoeding voor het verstrekken van inlichtingen uit het Be volkingsregister, meldt o.a., dat men voor iederen persoon, over wien men mondelin ge inlichtingen wenacht, 10 cent hoeft te betalen; voor schriftelijke is het tarief 2ó cent per persoon. Inlichtingen voor een wetenschappelijk of liefdadig doel worden verstrekt a 4 cent per persoon. De Parallelweg. Schelluinen. Een verzoek van bewoner* van deh Parallelweg, die in 1£^35 voor het autoverkeer gesloten werd, om deze weg open te stellen voor de bestelauto's der neringdoenden; ia door Ged. Staten van Zuid-Holland afgewezen, omdat inwilli ging in strijd met de Motor- en Rijwiel» wet aou zijn. Belanghebbende autobezitter» kunnen echter, ieder voor zichzelf, ontheffing van het verbod vragen. Wijngaarden. De leerlingen der Chr. School hebben een inzameling langs de huizen gehouden, welke f 33,79 opbracht Deze gelden zullen worden bestemd voor tractatie der kinderen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinae» Juliana es Prina Bernhard. In den dienst van j l Zondag heeft in de Ned. Herv. Kerk de ringpredikant ds. van Zanten, dank gebracht namens den kerkeraad aan den onbekenden gever die de kerkeraadsbank van een nieuw kussen heeft laten voorzien. Fantasie. Wijngaarden. Herhaaldelijk doen ge ruchten de ronde, dat de ehr. school zal worden opgeheven. Deze geruchten zijn geheel uit de lucht gegrepen en van allen grond ontbloot. p- MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. WOERDEN, 9 Dec. Kaas. Aanvoer 118 partijen kaas. Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 2023, idem 2e kw&L f 18— 19.50. Handel matig. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 0 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 224 vette kalve ren. Ie kwal. 5864, 2e kwal. 5067, 3e kwal. 4649 per K.G. levendgewioht, 45 nuchtere kalveren f 710 per stuk; 182 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G., 5051, zware varken* 40 50, vette varkens 4840 per K.G. alacht- gewicht. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. ROTTERDAM, 7 Dec. Binnenlandsch* granen en peulvruchten. Gerst chevalier f 8508.75. Haver f 7—7 76. Schokker erwten f 1416.50. Erwten kleine groene f 7.509.75. Bruine boonen f 10U50, Ail es per W&A.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2