PFamrubriek j Gemeenteraden Gemêngd^euwTj [i^aatseUjk niëuwsj |Toop bevolking] 12 VRIJDAG 11 DEC :,h.. voo Door LILY VAN OYEN. OPENSTELLING VAN DE MOERDIJK- BRUG. Feestelijkheden te Dordt Op 12 December zal de Koningin de nieuwe Moerdijkscbe brug openen en in Dordrecht en m Breda zijn grootsche feesten in11 voorbereiding. Dordt zal van Vrijdag 11 tot en met 19 December feeste lijk v„erJjpht zijn: de Groote Kerk zal in licht baden en vele straten en pleinen zullen versierd en verlicht zijn. Verder is de VETEMO, de Verkeers- tentoona telling met Lunapark, die in Kunstmin gehouden wordt, 'n tentoonstel ling, die een pverzicht van den groei van het verkeer biedt. Dan is er de feesttent bij het Beverwijckplein, die de vroolijkheid en de jolijt van Ober-Bayern brengt. In Piclura wordt een tentoonstelling van schilderijen en andere werken van beel dende kunst gehouden door de Bredasche Kunstkring en het teekengenootschap Pictura. Op Vrijdag 11 December komen de dui zenden sterritters in Dordrecht aan en zijn er tal van feestelijke bijeenkomsten. Op Zaterdag 12 December wordt de brug geopend. Maandag 13 Deember wordt in de feest tent een Bredasche avond gehouden, het Bredasche mannenkoor zingt dan. Den daarop volgenden dag komen alle burge meesters van de gemeenten uit den Kring Dordt van den Keuringsdienst van Waren op bezoek. Woensdag kinderfeesten en 's avonds trekt een lichtstoet, die een beeld geeft van alle sporten door de stad. Don derdag wordt een leger- en vlootdag ge houden met een taptoe. Vrijdag wordt de ronde van Dordt voor wielrenners in den Biesbosoh verraden. Zaterdag historische verkeersoptocht. Veerdiensten «t Dordrecht De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt med, dat ter gelegenheid van de openstelling van de Moerdijkbrug de veren Dordrecht—Zwijndrecht, Dordrecht Papendrecht en Wieldrecht'«-Gra vendeel in den nacht van Vrijdag 11 op Zaterdag 12 December en van Zaterdag 12 op Zondag 13 December opengesteld blij ven voor elk verkeer. Na middernaobt tot 4.90 uur vjn. wordt gevaren op elk uur en op elk half uur van Dordrecht (Wieldrecht), vertrek van de overzijde op de kwarturen. De dienst in he tveer Kop van 't Land zal Vrijdag 11 December worden onder houden tot middernacht Auto van don wqq. GiessenNieuwkerk. Woensdagmiddag geraakte een' zoon v*n den landbouwer W. B. alhier mét een personenauto, welke hij gehuurd bad bij de garage Harrewijn, van den weg. Vermoedelijk is het ongeluk door het nemen van een te groote bocht en wellicht ook als gevolg van de g'adheid ontstaan. De bestuurder zelf bekwam geen letsel. Met een auto uit de garage H. is de wagen weer op den begaanbaren weg gebracht. Woensdagmiddag bezocht Sinter klaas met zijn Zwarten Piet de openbare school. Behalve de schoolgaande kinderen waren ook zeer veel ouders aanwezig. Den Sint werden verscheidene versjes toege zongen en Piet strooide pepernoten. Na dat de kleinen een verrassing hadden ge kregen, is St. Nicolaas te ongeveer vier uur weer vertrokken. Du Inbraak. Giessun-Nieuwkerk. Ondanks alle ijveri ge nasporingen door de politie, is nog geen klaarheid gekomen in de inbraak van deze week. Het blijkt nu wel, dat de daders op meer plaatsen bij de woningen hebben rondgeloopen, doch daar hun slag niet hebben kunnen slaan. Giessen-Nieuwkurk. De hulppostbode H. v. d. L. bad het ongeluk Dinsdagavond tij dens de bestelling met zijn rijwiel in bet water terecht te komen. Gelukkig was ai een groot gedeelte van de post besteld, zoodat niet veel nat is geworden. Hij kon zich zelf weer op het droge werken en is daarna met zijn nat pak huiswaarts ge togen. Driu weken geen werkverschaffing. Hardinxveld. De werkverschaffing zal gedurende drie werkweken (21 December tot en met 9 Januari) tijdelijk worden stopgezet. De oorzaak van dit besluit is, dat in deze periode verschillende feest dagen vallen, welke een beletsel vormen voor een ononderbroken gang van het werk, terwijl de werkzaamheden ook óp 7 Januari, in verband met het Vorstelijk huwelijk, sullen stil staan. Hardinxveld. Aan den raad wordt voorgesteld de belooning van de school- schoonmaaksters met ingpng van 1 Ja nuari 1037 vast te stellen op f 45 pér lo kaal en per jaar, alsmede f 7.50 per lo kaal voor het aanschaffen van schoon maakmateriaal en het aanmaken der ka chels. Bij bet agentschap der arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven: 10 fabrieksarbeiders, 85 bouwvakarbeiders, '5 houtbewerkers, 140 metaalbewerkers, 14 landarbeiders, 149 transportarbeiders, 21 losse werklieden. Sinterklaassurprise. Hei en Boei cop. Dinsdagmiddag na schooltijd werden de leerlingen der beide scholen als vanouds weer verrast met een heerlijke speculaaspop, welke bakker J. de With beschikbaar had gesteld Ook de zieke kinderen werden niet vergeten. Geslaagd. SliedrechL De heer W de Groot slaaf de te 's-Gravenhage voor de akte wiskun de 1. o. EEN WEDSTRIJDPARTIJ. De partij K. HoogstratenPb. J. Ham werd in de rubriek van 5 dezer besproken tm. zwart's 35sten zet, waarna de stand was: zw. 11 sch. op 3, 4, 6, 11, 12, 14, 16, 17, 19, 23, 24; wit 11 sch op 25, 27, 28, 31, 33, 36, 42, 45, 48, 49. Verder werd gespeeld: 36. 42—38, 17—21; 37. 31—26. Gedwongen; 21—26 dreigde en op 48 42 was gevolgd (2429) 33:13 (1420) 25:14 (21—26) 28:19 (26:48) met veel winstkans. 37,.... 11—17; 38. 48-42, 4—9, 39. 42- 37, 14—20; 40. 25:14, 9:20; 41. 37—31, 23—29!!; 42 49—44 (op 45—40 was 19— 23, 20—25, 25:45 gevolgd), 20—25; 43. 44 —40, 25—30; 44. 40—34, 30:39; 45. 33:44, 24—30; 46. 27—22, 3—8 47. 22:11, 6:17; 48. 31—27, 12—18; 49. 44-40111 DE ROOFMOORD TE AMSTERDAM. Een tweede verdachte gear resteerd. Gisternacht heeft de recherche te Am sterdam in een woning nn de Jordaan een tweeden jongeman gearresteerd, tegen wien aanwijzingen bestaan, dat hij met den reeds in hechtenis zittenden verdach te medeplichtig is aan den moord op de 61-jarige juffrouw Teeseling in de Groo ts (Bickersstraat. Beide verdachten, die thans zijn opge- sloten, ontkennen, dat zij juffrouw Teese ling van het leven hebben beroofd. Er zijn bij de huiszoekingen in de wo- jïingen van dé beide arrestanten geen voorwerpen gevonden, afkomstig uit de woning in de Groote Bickersstraat, maar wel zijn brieven gevonden, waarin aan wijzingen stonden -omtrent deze misdaad. Men gelooft, dat dit misdrijf voor de daders in alle opzichten een mislukking is geweest. Zij hadden gedacht bij deze zonderlinge oude juffrouw een groot be drag aan geld te vinden, maar daarin zijn zij bedrogen uitgekomen. Het is boven dien aan grooten twijfel onderhevig, of het opzet is geweest de oude vrouw van het leven te berooYen.' DE RONSELARIJ VOOR SPANJE. De justitie paraat De centrale recherche te Amsterdam houdt zich sinds eenigen tijd bezig met de zaak tegen de ronselaars, die daar ter stode goedgeloovige jongelieden met aller lei fraaie beloften overleveren aan het comité te Parijs, dat vreemde strijdkrach ten voor de Spaansche regeeringstroepen aanwerft. Ook de officier van justitie, mr. dr. J. A. ran Thiel, is volledig op de hoogte gesteld van deze praktijken. Zoo «enigszins mogelijk, zal tegen de ronse laars strafrechterlijk worden opgetreden. REX STEELT GEHEIME DOCUMENTEN Justitieels inval bijde rechtbank. Te Brussel deed rich Woensdag het rigen aardige geval voor, dat een rechter van onderzoek, vergezeld van eenige leden der rechterlijke politie, een huiszoeking ondernam in de griffie van de rechtbank. Het doel was, vast te stellen of bepaalde documenten, behoorende tot het dossier betreffende de wapenleverantie door so cialistische mandatarissen aan Spanje, dezelfde rijn welke het Rexistische dag blad „Le Pays Réel" heeft gepubliceerd. Dit vermoeden ie inderdaad juist gebleken cn in dit verband werden twee beambten van de griffie, alsmede een redacteur vaa het Rexistische dagblad gearresteerd Naar het schijnt bestaat de verdenking, dat deze redacteur de beide beambten ter griffie heeft omgekocht, om hem docu menten uit bet bedoelde dossier tor be schikking te stellen. RAMP IN PORTUGEESCHE SCHOOL. Vloer besweken; 45 dooden an ruim 200 gewonden. Te Porto de Moz, een stadje op onge veer 100 K.M. ten Noorden van Lissabon, hield een katholieke vereeniging in een schoollokaal een bijeenkomst, toen plotse ling de vloer van de op de eerste verdie ping gelegen zaai onder den klaarblijke lijk te zwaren last der ruim 500 bezoe kers bezweek. Ook de gelijkvloerache ver dieping kon het niet houden, aoodat de bezoekers, voor het meerendeel vrouwenen kinderen, in de kelderverdieping terecht kwamen. Een onbeschrijflijke paniek ontstond; moeders riepen om baar kinderen, die meters ver onder het puin bedolven wa ren en niet bij machte waren zioh te be vrijden. Het reddingswerk wend ten zeer- ste bemoeilijkt door den chaos van ge broken balken, puin, verwrongen ijzerwerk en gewonde of gedoodé menschen. Men vond tenslotte 45 dooden en meer dan 200 menschen bleken te zijn gewond. De minister van binnenlandsche zaken heeft inmiddels een streng onderzoek ge last naar de oorzaak van de ramp en voorts uit de omliggende plaatsen artsen en verpleegsters opgeroepen, daar. de plaatselijke geneasheeren het werk niet meer af konden. In verband met de ge ringe beschikbare verpleegruimte. zijn in allerijl maatrgelen getroffen om den ge wonden onderdak te verschaffen. De dooden zullen op koeten ran de ge meente begraven worden. LUIGI PIRANDELLO t Beroemd schrijver overleden. De groote I tali aan sche schrijver Luigi Pirandello ie Donderdagmorgen te Home aan longontsteking overladen. Italië heeft in Pirandello em van zijn beroemdste schrijvers verloren, wiens dra ma's over de geheele wereld waardeering genoten. In bet najaar van 1934 werd Pirandello met den Nobelprijs bekroond. Pirandello is slechts twee dagen ziek geweest. Een hevige longontsteking deed dadelijk het ergste vreezen, maar de zie ke wilde niet, dat er eenig bericht over zijn toestand zou worden bekend gemaakt In zijn testament heeft Pirandello den wenseh geuit, dat zijn dood niet op eenige wijze zou worden bekend gemaakt. Zijn stoffelijk overschot moet naar de begraaf plaats worden overgebracht op een een voudige lijkwagen, zooals die bij de begra fenis van armen wordt gebruikt en geen verwanten of vrienden mogen dien wagen volgen. Een prachtig^ lokzet. Zwart meent nu te winnen door 30—34, doch wit heefteen schitterende ressource in petto. 4930—3i; 50. 27—2211, 1827; 51. 38-3311, 29:38 gedw.; 52. 32:43, 17— 22; 53. 26:17, 22:11; 54. 40:29, 11—17; 55. 4540, 17—21; 56. 40—34, 8—12; 57. 43—39, 12—17; 58. 29—24, 19:30; 59 34:25, 21—26; 60. 25—20, 26—31; 61. 20 —14, 31—37; 62. 14—10, 37—42; 63. 10- 5, 4248; Remise. Wit kan 3—10, 36— 31, 28—22, 10:37 spelen. In deze scherp op winst gespeelde pap tij bad zwart langen tijd de fading, doch wit wist in de diagramstellin? op prach tige wijze het spel gelijk te houden. In den diagramstand was zwart 813 de Sterkste zet geweest, doch na 2822 (17:37) 26:17, gevolgd door 27—21, 17— 1172, houdt wit dan ook nog remise* kansen. SCHIP MAKEN VAN EEN HALVE NOTEDOP. 0, dokter, wat M er met mijn kind? Omdat ik haar wat koortsig vind En zij heel niet meer wil eten. Heb ik me heusch geen mud geweken. Ik vroeg m daarom hier Se komen, Mijn kindje doet maar niets dan droom»* Daarom maak ik me ongerust, Als ik baar heb in slaap gesust Lieve mevrouw, hier ben It al. Het ie een ernstig geval, Ik wtas heusch van ww stem geschrokken, Uw kindje beeft de waterpotken. Geef haar limonade en gebakjes. Dan heeft ze heusob geen koorts meer f [strakjes Stop haar daarna warm in bed, En verder rustig opgelet O doktertje, wat ben ft bH, Dat dit alles tot me zei, Ik zal goed voor mijn kindje zorgen, YarwaeAt dan mm temg mor* Om een neilboot te maken, die Ijkt op de booten, waarmede de rissehers de Noordzee gaan vis- echen heb je noodig een paar zoo- ten, een potje Bjm, een schaar, een lucifersdoosje, en wat tandensto kers of lucifers, waar de koppen afgebroken z en een klein nen, of, ate j stuk bruin pt papier, en wat waterverf. Je begint met de noten doormid den te snijden, met je zakmes en voorzichtig, dat er geen barsten in den dop komen. Dan wordt bet vruchtvleesch en de opstaande kantjes er uit gesneden en de dop pen een half uur lang in een teiltje met water gelegd. Na een halfuur Vftal je die doppen er uit, die mooi vlak op het water liggen. Laat ze goed drogen en vernis ze daarna van binnen en van buiten. Als die vernis goed droog is, is de dop be ter tegen het water bestand. Ter wijl deze droogt, neem je van het lucifersdoosje het bovenste stuk hout en knip er het dek van, zooals je op de tee- kening vindt aangegeven. 11 het dek boor je dan met de punt van je schaar heel voorzichtig twee kleine gaatjes en je snijdt er een hoekje uit m het midden, precies op de maat vau een tandestoker of lucifer. Ook de zeilen kun ja alvast maken. Je knipt ze volgens de aangegeven modellen en maak ze met ga ren vast. Op de teekenipg kun je allee heel duidelijk xien. Is de dop nu droog, dan lijmen wij hr dek er iijfen plaatsen daarna de mast die wij aan den voet even hebben omgeknikt. De mast moet precies in het uitgespaarde gat van het dek pas sen. Is de lijm van deze beide droog, dan bevestigen wij de boegspriet. Door de twee opsningen halen wij een draadje, dat touw «m dm boe^sjKtot wordt en bevestigen dit om den mast mot een stevige knoop, waarop wij een druppeltje lijm laten vallen. Is dit alles weer droog, dan bevestigen wij de zeilen en bet vlag getje en laten bij elke verbinding 'n drup peltje lijm vallen, zoodat alles goed stevig zit, maar denk er om, netjes werken, an ders wórdt het een vieze boel. Nu kun je de zeilen b.v. bruin verven om ze «r te doen uitzien, alsof se al oud zijn, je kunt een nummer op de zeilen schilderen en de boot een naam geven. Je kunt ook een gekleurde band om de boot schilderen, wat in het water heel aardig staat. Nu beginnen jullie er maar eens aan. Fig. 4 laat je nog een andere manier van zeilen vastzetten zien. DE ZIEKE POP. f3 VRIJDAG T1 DECEMBER 1936 NlMiw-Ltklnrland. Gemeenteraadsvergadering op Maandag 23 Nov. Afwezig de heer J. C. L. Smit. Voorzitter de heer F. M. A. d. Rovaart, burgemeester. De VOORZITTER opent de verga dering met gebed. De notulen van het ver handelde in de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Alvorens met de behandeling van de agenda wordt begon nen, wijdt de VOORZITTER eenige har lelijke woorden aan de verloving en het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, welke rede staande wordt aangehoord. Medegedeeld wordt, dat proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvan ger is gedaan. In kas was f 2991,81. Te vens wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring van eenige vorige raadsbe sluiten. Aan de orde komt het punt: electrifies tie torenuurwerk. De VOORZITTER stelt namens B en W. voor, het werk op te dragen aan de firma IJsbouts te Asten, over wie inlich tingen zijn ingewonnen, welke alle zeer gunstig waren. Verder adviseeren B. en W. de jaarwedde van den klokkenist te brengen op f 50 en voor het uitvoeren van het werk eon gcldleening aan te gaan, groot f 500, af te lossen in 10 jaar De heer G. STAM brengt een voorstel van den klokkenist, den heer L. C. Mes, ter tafel. Deze wil den hostaanaen toe stand bestendigen en wil dan het werk doen voor de helft van zijn salaris, n 1. f 75. De heeren G. STAM, B. V0 0R- SLUIJS en M. MOLENAAR willen hierpp ingaan uit het oogpunt van bezui niging. De heeren DE K R A A IJ en B 0 N- GERS gaan er niet me do accoord In stemming gebracht, wordt bet voor stel van B. en W. aangenomen met 5 te gen 4 stemmen en 1 stem blanco. Tegen 6temden de heeren C. S,am, B. Voorsluijs, M. Molenaar en P. W. Hak. Op voorstel van B. on W wordt beslo ten met de N V. Bank van Ned. Gemeen ten een rekening-courant-ovei eenkomst aan te gaan, ingaande 1 Januari 1937, von eon •om. groot f 120.000 tegen 4 3/4 pCt. Vastgesteld worden de vergoodingen vol gens de l.o. wet, aan de bijzondere scho len over 1934. Van de ingekomen reclames hondenbe lasting en verlichtingabolasting worden twee verzoeken ingewilligd; de overige aanslagen blijven gehandhaafd. Vastgesteld wordt het suppletoir kohier teerlichtingsbelasting. Op voorstel van B en W. wordt het op halen van asch, vuilnis etc. der gemeente onderhands aanbesteed en gegund aan den heer A. M. Groen voor drie jaar voor I 490 por jaar. Alsnu is aan de orde de benoeming van leden in verschillende commissies. Tot leden van de commissie inzake werkloos heidsverzekering worden herkozen de hee- Ten H. de Vries, A. den Boer en P. de Jong. Tot lid van het burgerlijk armbe stuur wordt herkozen de heer D. de Haan. (Voor de benoeming van 9 leden van de fcommissie tot wering van scJÉjkverzuim worden herkozen de heeren Tïf A. M. Klootwijk, F. Franssen, H. Arends, S. (Boschma, G. J. Kriwn, G. Boon en L. Bmit en gekozen de Irceren P. v. d. Toren en G. van Meerkerk, eerstgenoemde in de plaats van den heer Arn. Boer, die geen schoolgaande kinderen meer heeft en laatstgenoemde in de plaats van den heer iP. v. d. Wouden, die de gemeente heeft (Verlaten. Daarna volgen eenige begrootingswijzi- ftingen. De VOORZITTER zegt, dat nog is ingekomen een schrijven van bet bestuur ■van het Hoogheemraadschap Alblasser- ■waard met Arkel beneden de Zouwe, be treffende het afsnijden van hst riet fran een gors, groot lVi H.A„ liggende «nder deze gemeente en behoorende aan genoemd hoogheemraadschap. Het bestuur verzoekt het snijden en daaraan verbon den werkzaamheden in werkverschaffing 4e laten uitvoeren door werklooze arbei ders. en zegt, dat van de onkosten, die ge raamd worden op f 455, het Hoogheem raadschap 331/3 pCt. zal betalen. B. en W. stellen voor accoord te gaan met de voorgestelde regeling, hetgeen Wordt goedgekeurd. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat bij het a.s. huwelijk van Prinses Ju liana voor tractatie der schoolkinderen f 0.25 per leerling mag worden uitgetrok ken en tevp.ns een bedrag voor versiering, indien zulks niet geheel door particulie ren wordt bekostigd. B. en W. stellen ■Voor f 150 daarvoor uit te trekken. Wordt goedgekeurd. De heer G. STAM oppert het plan een tursus op te richten in electrisch lasschen ?oor oudere werkloozen. De VOORZITTER zegt een onder zoek toe, De heer DE KR A A IJ vraagt: le. hoe staat het met het wegdek? De VOORZITTER zegt, dat thans opmetingen worden gedaan en dat in het a.s. voorjaar met het asfalteeren zal wor den begonnen. 2e vraagt de heer DE KR A A IJ, hoe het komt, dat in de gemeente twee circu- laire'a voor het inzamelen van ge den voor het nationaal huldeblijk aan Prinses Ju liana, bij haar as. huwelijk, zijn ver spreid, waardoor een tweespalt in (de ge meente is ontstaan. De VOORZITTER en weth. J. M. STAM geven inlichtingen. De heer DE K R A AIJ vraagt in de 3e plaats of er al antwoord is op het voorstel tot huurverlaging van de wonin gen aan de Dorpslaaq7 De V 0 0 R ZIT T E R antwoordt: Nog niet. 4e vraagt de beer DE KR A A IJ in lichtingen inzake de pogingen, die worden gedaan om de opgeheven 2e openbare school weder geopend ts krijgen. De VOORZITTER kan die inlich tingen nog niet geven. De heer DEN OUDEN vraagt inlich tingen omtrent de steun en wachtgeld regelingen, en hoe het Aomt, dat die in andere gemeenten beter zijn dan hier. De N OOR Z ITT ER zal met B. en W. een onderzoek instellen. Hierna volgt sluiting der vergadering. Oudarkirk *.d. Usui. Openbare raadsvergadering op Vrijdag 20 Nov. Voorzitter Mr. F. J. van Beeck Calkoen, burgemeester. Afwezig wegens ziekte weth. J. de Jong Gz. en verder af wezig de heeren W. de Jong Johzn. enG. C. van der Ham. Na opening met gebed en vaststelling der notulen, komen de ingekomen stokken aan de orde. Inzake een verzoek van den heer M. Vlasblom om eervol ontslag ala lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, wegens vertrek uit de gemeente, stellen B. en W. voor hem dit ontslag op meest eer volle wijze te verleenen, en tot zijn opvol ger in deze commissie te benoemen den heer J. W. de Veer. Met algem. at. wordt de heer De Veer benoemd. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven, stellen B. en W. voor aan de Kroon ontheffing te verzoeken van de ver plichting tot aanwijzing van betrekkingen voortvloeiend uit het capitulantenstelsel. Het voorstel van B. en W. wordt z.hst. aangenomen. In 'n schrijven vraagt 1 dagelijkach be stuur der waterleiding „Lek en IJssel" machtiging tot af- en overschrijvingen op de begrooting 1936 van dit bedrijf, welk verzoek wordt ingewilligd. De verlies- en winstrekening van het waterleidingbedrijf „Lek en IJssel" over 1935, die een eindcijfer blijkt te hebben van f 79,154,86 en een winst voor deze ge meente van f 2125,97, wordt voor kennis geving aangenomen. Tenslotte is ingekomen een missiere van Ged. Staten, waarin zij mededeelen. dat de gemeentebegrooting 1936 ia goed gekeurd, en dat de regeering bereid werd gevonden aan deze gemeente een onder stand uit 's rijks kas te verleenen van f 12 000, waarvan 90 pCt. in het loopende dienstjaar zal worden ontvangen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde de voorloopige vaststelling van de gemeente-rekening over 1935. Blij kens deze rekening, is de gemeente thans niat noodlijdend meer, daar een bel&stingpost, een bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds werd ont vangen. Weliswaar is deze bijdrage pas ontvangen, nadat de rekening reeds was afgesloten, zoodat de eindcijfers nog na- deelig zijn, maar niettemin is er vooruit gang. De rekening heeft op den gewonen dienst «en bedrag aan inkomsten, groot ff 51.71932, uitgaven f 66.318.421/», het badeelig saldo van den kapitaaldienst f 2401.80 bedraagt. De heer C. J. TZ OOG EN DIJK rap porteert namens de commissie, belast met het nazien der boeken en bescheiden, dat alles in orde is bevonden. De rekening wordt daarop voorloopig vastgesteld. Betreffende de afrekening met het bij zonder onderwijs, releveert de VOOR ZITTER, dat het bijzonder onderwijs recht had op f 6041.50 over 1931; f 5090 over 1932; f 4695.60 over 1933 en f 3990 over 1934. Van deze bedragen heeft de schoolvereeniging thans nog tegoed f 1245 60 over de j'aren 1931 tot 1933 en f 449.40 over 1934. Als voorschot voor '36 heeft de vereeniging recht op 80 pCt., doch daar de vereeniging heeft doen weten dat zij met 60 pCt. genoegen neemt, stellen B. en W. voor dit bedrag in de begrooting nader te bepalen op 70 pCt., of f 1017.45. I Uit het geleidelijk verminderen der be dragen, trekt de heer G. J. HOOGEN- DIJK de conclusie, dat de kosten ran het openbaar onderwijs per leerling aan merkelijk lager moeten zijn. De VOORZITTER zegt, dat dekoe- l ten per leerling thans f 9,50 bedragen. I De heer L. STAM verlangt de oorza- [ken te vernemen, an de wijze waarop deze verlaging wordt verkregen De VOORZITTER deelt mede, dat men thans niet meer dan f 2per leer ling voor leermiddelen mag uitgeven Ver der wordt de verlaging verkregen door te bezuinigen op verwarming, niet door min der te stoken, maar door goedkooper brandstof te gebruiken en voordeeliger in te koopen. De voorgestelde afrekening en de vast stelling van het voorschot voor 1936 wor den daarop z.h.at. goedgekeurd. Daarna deelt de VOORZITTER mede, dat zooals gebruikelijk, de verorde ning op het heffen van opcenten op da gemeentefondsbelasting opnieuw moet worden vastgesteld. Een verlaging dezer opcenten is met het oog op de gemeente- financiën nog niet geoorloofd, zoodat B. en W. voorstellen, weder 75 opcenten te bepalen. Overeenkomstig dit voorstel be sluit de raad. Een voorstel tot af- en overschrijving van diverse posten op de gemeente-be grooting 1936, passeert zonder diseuasie den hamer. Kaïgsldlesning. De VOORZITTER deelt vervolgens mede, dat de thans loopende kaageldlee- ning, groot f 90.000, op 1 December moet worden afgelost. Dank zij de momenteel wat ruimere geldmiddelen, stellen B. en W. voor, thans een kasgeldleening aan te gaan, groot f 70.000 tegen een koe ra van 100 en een rente van 23/4 pCt. Deze leening zal loopen van 1 Dec. tot 1 Maart 1937, De heer C. J. H 0 0 G E N D IJ K zegt. dat de provisie deze keer nog al hoog is. De VOORZITTER zegt, dat men wel eens hooger percentage provisie heeft betaald. De heer A. J. B00GAERDT infor meert bij welks firma B. en W. deze lee ning voornemens zijn Ui sluiten. De VOORZITTER: Bij de firma Staal Co. te 's-Gravenhage. Het voorstel tot het aangaan dezer lee ning wordt daarop z.h.st. aangenomen. Hierop wordt overgegaan tot het vast stellen van bet suppletoir kohier der hon denbelasting 1936. De VOORZITTER zegt dat de aan slagen te samen een bedrag vormen van f 52 50. Het verwondert den heer C. J. H 0 O- G E N D IJ K, dat er nog zooveel honden zijn, of beter gezegd, dat er na de vast stelling van het eerste kohier nog zooveel zijn bijgekomen. De VOORZITTER zegt. dat er nog al eens menschen zijn, die als het de aan slag voor de belasting betreft, hun hond over het hoofd willen zien (vroolijkheid). Het suppletoir-kohier wordt daarop z. h. st. vastgesteld.' VleeeehkeuringsdieneL Vervolgens memoreert- de VOOR ZITTER, dat de raad in haar vergade ring van 20 November van het vorige jaar een gemeenschappelijke regeling voor den vleeschkeuringsdienst vaststelde. Daarbij werd o.a. ook besloten de huisslachtingen onder keur te brengen. Daar er een rede lijke kans bestaat dat deze gemeenschap pelijke regeling per 1 Januari in werking zal treden, stellen B. en W. voor om aan de Kroon te verzoeken, de destijds ver leende vrijstelling inzake bet beffen van keurloon op huisslachtingen te willen in trekken. Dit besluit zal logisch aan de inwerkingtreding der gemeenschappelijke regeling moeten voorafgaan. De heer ANT DEN DUYF memo reert, dat hij een vórig jaar tegen het heffen van keurloon op de huiaslaehtingen heeft gestemd, omdat bij van gedachte ia dat hierdoor een te sterke druk op de ar beidersstand zou worden gelegd. Verder meent spr.'te weten, dat de gemeente Ber- kenwoude deze regeling heeft verworpen, en hij vraagt of ze nu toch zal doorgaan. De VOORZITTER zegt, dat indien de regeling in werking zal treden, deze ook voor Berkenwoude van kracht zal zijn. De heer D E N D U Y F meent, dat dit voorstel van B. en W. e«n vooruit loopen ia op de inwerkingtreding. De VOORZITTER bestrijdt deze meening, met de opmerking, dat dit voor stel vaa B. en W. toch eerst een besluit moet worden, voor de regeling in werking kan treden. De heer DEN DUYF verklaart se dert het vorige jaar niet van opinie ver anderd te zijn, en spreekt zich derhalve tegen dit voorstel uit en verlangt stem ming. De heer L. STAM zou gaarne van den voorzitter vernemen, of niet gekeurd vleesch via den openbaren weg vervoerd mag worden om het te laten rooken. De VOORZITTER zegt, dat deze vraag niet *00 gemakkelijk is te beant woorden. De bepaling „via den openbaren weg" legt hier geen gewicht in de schaal Volgens de letter van de wet acht spr. dit vervoer strafbaar. Slagers mogen het in elk geval niet doen Spr. zegt voorts, dat met het in werking treden der nieuwe gemeenschappelijke re geling de veronderstelde moeilijkeheden wel ondervangen zullen worden. Naar sprekers persoonlijk oordeel, is '«en ver voer als de heer Stam bedoelt, «iet in strijd met den geest der wet. De beer ANT. DEN DUYF infor meert nog naar het bedrag, dat als keur loon zal worden geheven, hetgeen blijkens het antwoord mm den doorzilt» i 2.—-zal axip*. De heer C. J. HOOGENDIJK zegt, dat de heffing voor de v&rkenscentrale er thans af is. De heer DEN DUYF meent, dat de ze vrijstelling een onzeker karakter draagt. Binnen eenigen tijd kan ze er ook weer bijkomen. De heer C. J. H O 0 G E N D IJ K me moreert, dat de voorgestelde keurloonhef fing bij huisslachtingen mede tot stand gekomen is, met het oog op de benarde gemeentefinanciën Nu de gemeente echter in dit opzicht weer wat ruimer mag adem halen, weifelt hij om aan dit voorstel te gemoet te komen. De stemming heeft den volgenden uit slag: Vóór de heeren: C. Evegroen, C. J. Hoogendijk, A. J. Boogaerdt en L. Stam Tegen de heeren: Ant. den Duyf, D. Spek snijder, J T. Baas en A. M. Hoogendijk. Daar de stemmen «taken, zegt de VOORZITTER, dat dit voorstel in de volgende vergadering weder aan de orde zal worden gesteld. Hierna sluiting met gebed. UcMittoln. M' Onder voorzitterschap van den burge meester, mr. J. J. Abbink Spaink, kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Er is 1 vacature. Nadat de vergadering met gebed ia ge opend, Wordt ze eenig» minuten geschorst teneinde de geloofsbrieven te onderzoeken van bet nieuw benoemd raadslid, den heer W. 'Hoogendoom. Op advies der com missie, besluit de raad met alg. at. tot toelating. Het burgerlijk armbestuur vraagt voor 1936 een extra subsidie van f 1200. Over eenkomstig het prae-advies van B. en W. wordt met alg. st. besloten aan bet ver zoek te voldoen. De oommisaie van toezicht op het la ger onderwijs vraagt haar op te heffen nu ze tegenwoordig niet meer verplicht is Uit het dienovereenkomstig door B. en W. gedane voorstel, blijkt dat de werk zaamheden der commissie de laatste ja ren zonder beteekenis zijn geweest Zij stellen voor, de commissie ingaande 1937 op te heffen. Tevens zal dan worden in getrokken de verordening regelende de inrichting en samenstelling dier com missi e. Na bespreking wordt met alg. st. tot opbeffinsr besloten. Voor den tijd van 4 maanden, wordt ingaande 1937 tot gemeente-geneesheer benoemd de heer J. M. de Morrée en voor het verrichten der vaccinatie de heer A. Leering. De benoeming voor 4 maanden houdt verband met een mogelijke instruc tie-wijziging naar aanleiding van de waarschijnlijke invoering van geneeskun dig schooltoezicht in deze gemeente. Ech ter moet deze zaak nog geheel worden voorbereid. De gemeente-begrooting voo? 1937 wordt daarna aangeboden. In een raadsvergadering van December 1936 heeft de heer van Sijl gevraagd of «r geen termen aanwezig waren tot ver hooging van de pachtsom der gemeente- waag. B. en W. zegden toe voor 1937 de ze zaak te zullen bekijken. Zij komen thans met het voorstel de pachtsom ingaande 1937 te verhoogen van f 89 tot f 125. De pachter, de heer J. A. Geurts, heeft zich bespreking, bereid verklaard deze som te betalen, echter slechts voor 1 jaar, omdat de inkomsten onzeker zijn. Het voorstel van B. en W. wordt ah. st aangenomen. In verband met den aanleg van een nieuw plantsoen bij de N.H. kerk en ook in verband met meer verfraaiing van de plantsoenen hebben B. en W. nagegaan of afdoende kan worden opgetreden tegen hen, die zich buiten de paden 1 van een plantsoen begeven. De nieuwe bepaling, die B. en W. ontworpen hebben, luidt ,,'t verboden, zonder daartoe bevoegd te zijn, zich in plantsoenen buiten de paden straten of wegen te bevinden of buiten ge noemde paden, straten of wegen vee te laten loopen, te drijven of te doen f ér- blijven." Aldus besloten. Het college van B. en W. wordt ge machtigd tot den verkoop van roerend goed dezer gemeente in 1937 Na een korte bespreking over de loonen in de werkverschaffing werd de vergade ring gesloten. ALBLASSERDAM, Dec. Geboren: Jeanne, d. van J. M. Lahrijn en P. van der Giessen Adrianus, x. v. J. van Heiningen en N. Stout Adriana Geertje, d- v. J den Boer en L. M. Ben schop Jacobus, z. v. J. Vogel en E. J- Roggeveen. Ondertrouwd: T. den Boer, 26 j. en M. Bakker, 24 j. W. van Wingerden, 21 j. en H. Roodnat, 22 j. Getrouwd: W. den Ouden, 26 j. en Mi- van den Oever, 21 j. W. Romeijn, 30 j. en A. J. van der Horst, 27 j. D. Mar- kesteijn, 21 j. an N. M. Seton, 21 j. Overleden: J. Rikkers, 80 j„ wedn van A. de Jong E. van Dillen, 62 j., eebtg. van J. van Stenig J. Groen, 87 j., wed. van J. Jongkind W. M. de Zwart, 73 j., echtgen. van G. Erkeleas C. Ver- tictoftQ, 84 ongehuwd. GIESSEN-NIEUWKERK. Dec. Geboren: Aart Jacobus, z. van L. Zwa nenburg en S. Markus Adrians, d. van G. de Krci 'en G C. Zwezerijn Nicolaas, z. van F. van Meeteren en D. M. Brand. Getrouwd: C. Wink, 22 j. (won. te Tien hoven) en A. Stek, 23 j. Overleden: A. de Jong^ tjp j., echtgenoot van D. Kooiman. ,s- HARDINXVELD. Decei Ondertrouwd: A. T. de Bfaauv-ws E- de Groot. JAARSVELD. November. Geboren: Rijer Willem, z. van Jm. Ligchaam en A. H. Benschop. Overleden: A. Oskam, echtgenoote van N. Walters. T. van Engelen, echtge- noote van J. Sluis (overleden te Lopik). T. Benschop. M. Maat, weduwe vaa D. van Bruggen. LOPIK. November. Geboren: Elisabeth Adrian^, d. van A- P. Vink en P. Richel. Johan Dorothé Frederik, z. van E. L. G. van Helde en J. C. Schippers. Theodoras Petrus, z. van F. A. Baars en M. E. Vergeer. Getrouwd: J. de Bruin (te Jaarsveld) en M. W. Renes. LEXMOND. November. Geboren: Bastiaan, z. van M. de Groot en A. den Besten. Gorry Johanna, d- van D. A. Oskam en A. J. G. de Leeuw. Getrouwd: A. den Hartog, 35 j., en EL de Gier, 30 j. Overleden: J. F. Termaat, 64 J., echt genoot van M. de Groot. MOERCAPELLE. December. Geboren: Maria, d, van J. de Vos en M. van der Smit. WILLIGE-LANGERAK. November. Geboren: Maria Alida, d- van Th. J. Nederend en M. G. van den Broek Gerardu« Antoniua, z. van G. Boere en M van Baaren. Overleden: E. G. van Elk, 40 U echt- gen 00 te van D. Korevaar. ZEVENHUIZEN, November. Geboren: Adrianus, z. van L. Ph. Schot- te en E. Schenk Maartje Hendrica, 4. van W. Baars en G. van der Wulp Leendert Willem, z. van P. van Leen we en W. K. van Dam Gerrit, z. van D. Benningshof en E. ZwarteveJd. Gehuwd: J. A. Vermulm te Waddinx- veen en A. Immerzeel, alhier. Overleden: A. Stofbergen, oud 6 maan den, overleden te Gouda H. Hartman, oud 61 jaren, ongeh., overleden te Gouda L. van Rijs, oud 34 jaren, echtgenoot van M -T Blom. overleden te Leiden. HARDINXVELD. Novembor. Ingekomen: P. Mijnster, van 'a-Graven- zande, thans Riv. B 607; H. Groaneveld en echtgenoote, van Aalsmeer, thans Ach- terdijk la; J. N. Versteeg uit Curasao, thans Nieuweweg 65; F. van den Heuvel, van Giessendam, thans Achferdijk 46; J. Winkel en gezin, van Zuidhorn, thans Nieuweweg, 66; H. Verhoeven, van Gies sen, thans Riv. B 602; mej. A. van den Berg, van Gorinchem, thans Riv. B 322; A. Schreuders, van Wadenoyen, than» Rixierdijk A 370; J. H. Fekker en gezin, van Zuilen, thans Nieuweweg 82. Vertrokken: Mej. A. Blokland, van B s 72 naar Dordrecht, Wolwevershaven è2; mej. M. G. Tromp, van Parallelweg 25 naar Leerdam, Oud Sohaikscheweg 13; J. Kazen, van Riv. B 288 naar Brand wijk, Giibeland 166; mej. L. van Meeteren, van Achterdijk 48 naar Gorinchem, Eind 19; T. Boeren en gezin. *an Riv A 509 naar Tietjerkstredeel no. 226b; G. Dame, van Riv. A 207 naar Rotterdam, Ver- scboorstraat 70: A den Toom, van Ach terdek 68 nar Giassen-Nieuwkerk no. 60; mej. G. de Boon, van Riv. B 118 naar Sliedrecht A 205; mej. J. M. Maas, van Riv. A 24 naar Gorinchem, Boerenstraat 3; P. Lock en gezin, van Nieuweweg 106 naar Amsterdam, Kreeftetraat nof. 4, mej. E. Ouweleen, van Buldersteeg 94 naar 's-Gravenhage.Moucheronstraat 10; mej. E. den Breejen, van Riv. B 170 naar 's-Gravenhage, De Gheijnstraat 32. LEXMOND. November. Ingekomen personen: G. H. Molenaar, van Nijmegen, Paijensweg 1, naar nr. 123; J. Scherpenzeel, van Haarzuilens nr. 19 naar nr. 2ó; Adr. de Vor, en gezin, van Varen 4 137 naar nr. 338; J. de Jong van 'Vtrecbt Adelaarstraat 24, naar nr. 109. Vertrokken personen: W. 't Lam van nr. 340 naar Am aide G nr. 56a; Joh. van den Berg, van pr. 28 naar Beesd A nr. Ill; P. van den Berg, van nr. 233 naar Nieuw- land nr. 130; ML. de Lange, van nr. 131 naar Ameide; H. G. Kramer en gezin, van nr. 347 I naar Rotterdam, Langewelle 66. ZEVENHUIZEN. Gedurende de maand November. Ingekomen: J. Evers van Rotterdam; G. Weerheim van Moordrecht; G. B. van Vliet van Gouda. Vertrokken: F. Zwarteveld naar Moer- capelle; G. Tamerus naar Moercapelle; J van den Doel naar Hazerswoude; A. Glia nóeijerOttevanger naar B'eiswijk; H. Glazing naar Gouda; S. J. G. Thomans n. Killegorsberg; H. ,den Toom naar Gapelle a.d. IJssel; Immerzeel naar Moerca pelle; A. Kamphuis naar Gouda; 5V. Broe zen Moordrecht.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 7