m 3 SP Uit ons Regeeringshuis UIT CROMWELL'S TUD (fgdcM uw (cuwUU en vcUhcUh Gemengd nieuws Landbouw en Veeteelt i ISWBCWSp Pijn in de ledematen? AKKERTJES rTLiimmin» Nieuwjaars-advertenties Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws 4 MAANDAG 14 DECEMBER 1936 viljoen, waar H. M. Haar auto verliet en de eeiewacht inspecteerde van het vrij willige landstormcorps. De Minister \an Vvaterstaat, jhr. ir O. C. A van Lidth de Jeude. geleidde de Koningin naar het paviljoen en sprak Haar vervolgens toe in een korte rede, waarin hij de Koningin uitnoodigde, de symbolische daad te willen verrichten, waardoor d» Moerdijksche brug toegan kelijk werd voor het verkeer van den Zuid-Hollandschen wal. DE OPENSTELLING VAN DE BRUG. De Koningin begaf zich naar de afsluit- ting van de brug, waar zij aan een oran je-kleurig koord een groot vlaggendoek wegtrok, waarmede de toegang tot het grootscke bouwwerk van het beletsel aan deze zijde was ontdaan. Het was een plechtig oogenblik, waaraan luister werd bijgezet toen de Kon. Militaire Kapel een lied uit Valerius' Gedenckklanken inzette. Een dichte mist hing over het Hol landse h Diep en onttrok de contouren van de machtige brug aan het oog, toen de Koningin vie plechtige openstelling ver richtte. Onthulling gedenkteeken K.N.A.C. Onmiddellijk na deze eerste plechtig heid volgde een tweede: de onthulling door den Minister, in aanwezigheid der Konin gin, van het door de Kon. Ned. Aut. Club in het voorportaal van de brug aan gebrachte gedenkteeken, een monument, dat naar de bedoeling der schenkers niet alleen een bewijs wil zijn van de erkente lijkheid der K-NJLG., voor de totstand koming van het bouwwerk, maar veeleer nog een hulde aan al het werk van het departement van Waterstaat voor wegen «n bruggen. Ook hierbg hield de Minister een kor te toespraak Tocht ovsr ds brug. Na deze korte plechtigheid begaf de Koningin zich. met de leden van het ge- uolg, den Minister en eenige andera auto riteiten, naar bet Zuidelijk einde van de brug. Toen de Koningin het einde van de brug aan den Zuidelijken oever had be reikt. sprak de Minister van Waterstaat Opnieuw. Met een schaar, Haar aangeboden door «en dochter van ir. Mijnlieff van den Rijkswaterstaat, knipte de Koningin het koord door. na welke symbolische hande ling de plechtige openstelling van de Moerdijksche brug een feit was geworden. Tijdens dit korte ceremonieel deed de mu- z ek het „Wilhelmus" hooren. Na een begroeting van den Commissa ris der Koningin en den burgemeester van Hooge- en 1-age Zwaluwe. den heer D. E van Suylekom, inspecteerde Hare Majesteit de eerewacht van den B.V. L. Daarna nam Zij in haar auto plaats. In 'n stoet van auto's reeds Zij daarop naar het station Lage Zwaluwe. Hier be vonden zich de schoolkinderen van het dorp en van Moerdijk, getooid met oran je en vlaggen: de jeugdige schare brapht de Koningin een zanghulde. Na dit korte oponthoud, betrad Hare Majerieit het perron, waar zij afscheid nam van de autoriteiten. Met den trein van 12 unr 9 keerde Zij naar de Resi dentie terug. De ïlerltters passet ren. En eindelijk was de brug vrij voor het legioen der wachtenden De eerste auto's, die over de brug re den. waren die van de bij de plechtigheid genoodigden. voor zoover deze niet naar Dordrecht waren teruggekeerd. Daarna gaf de rijkspolitie toestemming voor het zich in beweging zetten van den langen stoet der sterritters. De moeilijke toegangs wegen tot het eiland van Dordrecht en het beperkte wegennet aldaar ten spijt, was het mogelijk gebleken de duizenden deel nemers waarvan ver over de duizend automobilisten, op een zoodanige wijze bij de brug te brengen, dat het verkeer regelmatig kon geschieden en aan allen *n goede opstellingspl&ats kon wonden gege ven. Na het startsein werden het eerst de wiel rijd ere en de wandelaars tot bert machtige bouwwerk toegelaten. Weldra nette zich ook de lang» antofDo fn bewering in de richting van de hoofd- verkeerebaan van de brug. gevolgd door de motorrijder» en tenslotte een groep ruiters Gelijktijdig trokken de vmtertoerfsten, die zich op korten afstand van de brug hadden verzameld, onder de brug door. De enorme file van auto's was reeds lang bet Brabantse he land binnenge trokken. toen nog in het boven-Moerdijk- eche gebied het einde van den stoet bij lange na niet in richt was. (Arondzitting van Donderdag). Defensiebegrooting. Vervolgens was aan de orde de Deien- Biebegrootmg voor 1937. De eerste spreker was ds heer WEN- D EL AAR CD.). Deze wees op den sedert hetvorige jaar zooveel dreigender gewor den toestand Voor het materieel der landmacht wordt reei gedaan; doch in de afgeloopea jaren is er niet voldoende aan gedaan. Er is geen duurder systeem dau een systeem bij horten en stooten. En nu de defensie in orde gebracht moet worden, ia de tijd «eer moeilijk In een defensie-rapport der S.DA.P., dat verschijnen gaat, spreekt de meerder heid zich voor versterking der bewapening uit. We hebben personeel aan de grens noo- dig om een plotselingen inrol te kunnen keeren. In het aangekondigde ontwerp staat over deze kwestie niets. Vergrooting van het contingent nummer één. De heer DUYMAER v. TWIST (A.RJ zeide, dat het jaarlijksch contin gent veel te klein is. We missen een oor- logsleger, dat direct optreden kan in een gewapend conflict. Onze depots zijn te' «wak bezet met reserves. De eerste stap, dien de Regeering moet doen, ia uitbrei ding van het contingent. Verlenging van den eersten oefentijd is in verhand met een en ander onvermijde lijk. De heer VAN BOETZELAER VAN DUBBELDAM (GH.) herin nerde aan zijn vermaningen, dat Indië een behoorlijke defensie moet hebben. De voorstellen der Regeering vinden in Indië zoo weinig weerklank, zoo onbelangrijk vindt men ze, dat ze met smaad werden overladen! Spr. vroeg nog eenige inlich tingen omtrent de formatie van het ma terieel der marine. De heer BONGAERTS (R.K.) acht verjonging van het leger noodig en dient minder in de diepte te gaan. De interna tionale toestand maakt een verzwaring van de persoonlijke en financieele lasten, helaas noodzakelijk. De heer TILANUS (C.H) consta teerde, dat ten aanzien van het bewape ningsvraagstuk de mentaliteit ingrijpend is gewijzigd. De ontwapening heeft eigen lijk afgedaan. Zelfs moet de minisle r van defensie Zich verdedigen tegen het verwijt, dat er te weinig wordt gedaan. Bijzondere per- soneele en materieele offeis zijn noodig Spr. sprak zich uit voor ver enging van den dienstplicht, meer herhalingsoefenin gen en vergrooling van liet contingen De hew SCHILTHUIS (V.D.) kon Wien het om stemmen te doen is, moet tegenwoordig de leuze der nationa e ont wapening loslaten CGelach). De taak van ons leger moet beperkt worden tot die van een politie'eger, om in het binnenland op te treden en ongeorga niseerde gewapende troepen aan de grens tegen te houden. De heer WESTERMAN (Nat. Her stel; meent dat* ons land in vergelijking met andere landen ten achter is. Het tem po der versterking van andere landen is van dien aaid, dat wij als het ware er automatisch heen worden gelrokken. Het financieele ongemak mag den door slag niet geven als de nood dreigt. De heer VAN DE BILT (R.K.) is tegen de aanschaffing van 39 landbom- menwerpers Deze maken den aanleg van vele kostbare vliegvelden noodig, welker bewaking ook weer geld kost. Er moeten bij ons, zooals in andere landen, maatregelen worden genomen, op dat handelsschepen tot hulpkruisers kun nen «worden ingericht. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdagmiddag te 2 uur de uitbreiding van de militaire en perso- nèele lasten aanvaarden. Doch hij maakte zich echter ongerust over de veronder stelling van den minister voor een lichting van 32.000 man en een diensttijd van 12 maanden Dat leek hem te veel. Ook had hij bedenkingen tegen de derde berhalings oefening als de eerste oefentijd op 12 maanden werd gesteld. Met dit stelsel zou 20 millioen aan ka pitaalsuitgaven en 15 millioen per jaar noodig zijn. Dat gaat onze draagkracht te boven. Er is een aantal vliegtuigen aange kocht, waarvoor nog geen gelden waren aangevraagd. Dat was ontijdigv een jaar te vroeg De vergadering werd verdaagd tot Vrij dag. Defsnsiebsgrooting. De heer SCHAEPMAN (R.K.) wees er op, dat, noodgedwongen, tot ver sterking van de weermacht moet worden overgegaan. De minister zegt, dat bet zoo moeilijk ia om veel bestellingen uit uit het Defen siefonds hier te doen, maar spr. was 't bekend, dat het voor industriee'en hier zoo moeilijk is, in aanmerking te komen voor bestellingen. De heer A L B A R D A (S-D.) schetste de grooie veranderingen op internationaal politiek gebied. Veel zal er van afhangen of de Volkenbond in stand kan worden gehouden en versterkt. In de bestaande omstandigheden moet een nationale weermacht in stand worden gehouden. Ook is technische versterking van de weermacht noodig We gaan echter met de versterking van de weermacht den verkeerden kant uit. Voor dekking van de mobilisatie hebben we geen 32.000 man noodig en ook geen 12 maanden diensttijd. Er kan met min der worden volstaan om ons tegen onver- hoedsche aanvaUon te beveiligen. Er is een regeling denkbaar, waarbij wij een vol doend e legersterkte hebben., De soc.-democratische fractie zal, om dat zij geen vertrouweh heeft in de poli tiek van deze Regeering, welke op een ongeremde opvoering van de militaire uit gaven kon uitloopen, haar stem aan de defensiebegrooting niet geven. De soc.-democraten hebben besloten hun stem aan de verhoogde uitgaven voor de defensie in Ned.-Indië niet te onthouden. De heer VAN HOUTEN (CDU.) zo^aan de opschroeving van de militai- re^uilgaven zijn medewerking niet geven. Nationale ontwapening is voor hem nog altijd het eenige middel om tot interna tionale ontwapening te komen. Ook al zouden wij onze bewapening nog zoo sterk maken, dan is dat nog geen waarborg, dat wy vrij zuilen biyvsn. ROOFMOORD OP EEN NEDER LANDER. Ujk bi Beigii gevonden. Tusschen Wilde$ en Calmpthout (Bel gië) heeft de Belgische douane in een sloot op 7 K.M. afstand van de Neder- landsche grens het lijk gevonden van den Nederlandse hen vraebtautobeetuurder Cor nells Maas uil Wouw. Het is vrijwel ze ker, dat de man het slachtoffer van-roof moord is geworden. Men heeft hem het laatst Woensdag avond omstreeks 11 uur te Ease hen ge zien, hij was toen met een lading op weg naar Mechelen. Het lijk Tertoont schot wonden aan de rechterzijde. De auto heeft men te Deurne bij Antwerpen teruggevon den; het voertuig vertoonde bloedsporen. Het slachtoffer was hooihandelaar van beroep en tevens hield hij te Wouw een café Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. De man had met zijn vracht auto eén lading hooi naar Mechelen ver voerd en moet op de terugweg zijn ovet- vallen. Waarschynlijk had hij een bedrag van ongeveer 1600 Belgische franc bij zich. EcMpaer gearresteerd. Het pariet te Antwerpen is overgegaan tot <Je arrestatie van een man en een vrouw, die als de vermoedelijke daders worden beschouwd. Het zijn de 26-jarige G D. en zijn echtgenoote, wonende te Wommelgem. bij Antwerpen. G D. heeft vroeger te Wouw gewoond en heeft Maas gekend. Hij moet ook herhaaldelijk met hem zijn meegereden. D beweert niets met den moord te hebben uitstaan. In zijn woning te Wommelgem en ook te Deurne is een revolver in beslag geno men. G. D. en zijn echtgenoote zijn naar Antwerpen overgebracht en aldaar opge sloten. MISLUKTE OPLICHTING. Zelfmoord poging verraadt den dader. Donderdagmorgen werd de Twantsche Bank te Enschede opgebeld door iemand, die vertelde, dat een bode in dep loop van den dag een kwitantie van f 4500 zou aanbieden ten name van de textielfabriek G. van Heek. Inderdaad verscheen 's mid dags de bode, doch de kwitantie beliep echter een bedrag van f 44 500. Dit wekte argwaan en spoedig bleek, dat de kwitan tie valsch was Zaterdagmiddag nn, werd aan de En- schedesche politie medegedeeld, dat er 'n sterke gaslucht hing in een perceel aan de Hengeloschestraat. Het onderzoek wees uit, dat in een gasbuis achter den meter een inkerving was gemaakt. In het betrokken perceel woonde de weduwe ter M met haar 26-jarigen zoon, die beiden nog geen gevolgen van het inademen van gas hadden ondervonden. Na een onder zoek door de politie bleek, dat de jonge man tot voor korten tijd werkzaam was geweest op het kantoor van bovengenoem de textielfirma. De politie heeft alle aan wijzingen, dat de 2ö-jarige den dader van deze poging tot oplichting is. Hij had nu zelfmoord willen plegen en daarbij tege lijk het leven van zijn moeder in groot ge- vaarg ebracht. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. NA DE RAMP VAN DE „LIJSTER". Mej. Bongertman thuis. De stewardess van de verongelukte „Lijster", mej Bongertman, is Zaterdag morgen om ljalf elf met de „Oeverzwa luw" naar Nederland teruggekeerd, ver gezeld van dr K. M. Slotboom, den chef fan den geneeskundigen dienst van de K.L.M., die mej. Bongertman op twee tot een rustbed neergeklapte zetels van „Oe verzwaluw" deed vervoeren. Haar toe stand is zeer gunstig; waarschijnlijk heeft zij geen ribben gebroken, hoewel men dat eerst dacht. Een schat van bloemen bracht mej Bongertman uit Croydon mede. Daar Schiphol door den mist dicht zat, is de „Oererzwaluw" op bet vliegveld te Vlissingen geland. In den loop van den middag werd de vluoht voortgezet en om half vijf is bet toestel op Schiphol geland. Daar waren, behalve de ouders van mej Bongertman vele vrienden en kennissen aanwezig, om haar te begroeten en geluk te wenschen met haar redding. Onder hen was dr. Herman idee, de vader van de stewardess, die bij de ramp van de Gaai otn het leven is gekomen. Hij bood mej. Bongertman bloemen aan. Deze is dade lijk met haar ouders en dr. Slotboom per auto naar haar woonplaats. Bussum, ver trokken, waar weer tientallen bloemstuk ken, telegrammen en brieven haar wacht ten. REIZIGER OVERVALLEN EN BE ROOFD. F 900 m rijbewijs verdwenen. Te 'a-Hertogenboach ie Vrijdagavond op den duisteren Parallelweg, achter het sta- tionsamplacemten de heer H., vertegen woordiger van een lijmfabriek aldaar, door een automobilist bewusteloos aan den kant van den weg gevonden. Zijn letsel beperkte zich tot een buil op het voorhoofd, vermoedelijk veroorzaakt door een zwaren slag met een ploertendooder. De automobilist verwittigde de politie. Toen de man was bijgebracht, vertelde hij dat hij zijn auto in een nabijgelegen ga rage had gestald, vanwaar hij zich per fiets over den donkeren weg naar zijn woning had willen begeven. Plotseling zag hij een man midden op den weg staan, die met een electrische zaklantaarn zwaaide. Hij liet het licht in de oogen van den heer H. schijnen riep: „Halt, afstappen, politie!" Het slachtoffer gaf aan bet verzoek ge hoor, waarop hij 'a slag kreeg, zoodat bu bewusteloos neerviel. Later vermiste hij zijn portefeuille met ruim f 500 en zijn rijbewijs. Een signalement van, den dader kon hij niet opgeven. De recherche heeft een onderzoek inge steld en de overjas en enkele papieren van den overvallene medegenomen, om op vingerafdrukken te worden onderzocht. DE PRIJZEN DER LANDBOUW PRODUCTEN. In Musis Sacrum te Arnhem hield Za terdag de Geldersch-Overysselsche Maat- sch. van Landbouw haar 96e algem. ver gadering onder voorzitterschap van mr. A. G. A. Ridder v. Rappard. Deze herin nerde in zijn openingsrede aan de deva luatie en wees er op, dat er nog geen op leving is te bespeuren. Hij achtte ver hooging der toeslagen, vooral voor de kleine en gemengde bedryven dringend noodig. De prijzen der landbouwproducten liggen nog beneden het vooroorlogscbe peil, terwijl de kosten van levenson4er- houd ver daarboven liggen. Voor een ryksdienst voor de kleine boe- renbedryven beneden 5 H.A. is f 2 mil lioen beschikbaar gesteld. Deze grens diende tot 10 H.A te worden verhoogd. Tewerkstelling van den kleinen boer op eigen bedryfje is evenzeer gewenscht. Ir. T. P. Huisman, secr. v. d. Holl. Mij. v. Landbouw te 's-Gravenhage, behandel de het onderwerp frUe landbouw na de devaluatie". Spr. betoogde, dat de toe stand, die al onhoudbaar was, door de devaluatie nog is verslechterd. Een meer evenredige verdeeling van de welvaart zal deze over het geheel doen stijgen en door loonend maken van het landbouwbedrijf zal niet alleen het platteland, maar ook stad en industrie daarvan gunstige gevol gen ondervinden De regeermg dient naar spr 's oordeel te streven naar: lo uitbreiding van bet bestaande stelsel, dus zwaarder belas en van den consument of 2o. het beschikbaar stellen van meer gelden uit de schatkist door b.v. den vleescbaccijns aan te wen den ten behoeve van den landbouw. Het zal wel noodzakelijk zyn, de prijzen der landbouwproducten te verbeteren, doch ook daar zal nog het va6te-laatenpröbleein in volle zwaarte vooral op den kleineg boerenstand, maar ook op vele grootere bedrijven drukken. Eenige leden dienden •en motie in, die na eenige wijzigingen werd aangeno men. De algemeene vergadering verklaart in deze motie, dat «ij met verontrusting heeft kennis genomen van de door den minister van landbouw en risacherij uit gesproken meening, dat, bezien van een economisch standpunt, beletselen aanwe zig zijn om de belooning van den agrari sch en arbeid op te voeren tot bet peil van de belooning van anderen arbeid. 4 Daar de toestand der gemengde bedre ven in vergelijking tot den reeds onbevre- digenden toestand van het vorige jaar nog aanzienlijk is verslechterd, draagt de ver gadering het beetuur op, met alle midde len er op aan te dringen, dat in bet bij zonder door prijsverbooging van melk, varkens en eieren hierin met spoed zoo veel mogelijk verbetering wordt gebracht. DE CRISIS-VARKENSWET. Bond van Varfcenshandefare» vraagt eenvoudiger uitvoering. De Ned. Bond van Varkenshandelaren beeft rich met een ad ree tot de leden van de Tweede Kamer gericht, waarin den leden wordt verzocht te willen bevorderen een eenvoudiger systeem van uitvoering van de Criais-Varkenswet 1932. In hot adres wordt gewezen op verschil lende misstanden, die door de Varkenswet zijn ontstaan De belangrijkste van deze zijn: uitschakeling en verarming der var- kenshandelaren, benadeeling van gros siers en slagers, toekenning van extra winsten aan baconfabrjkanten, onbillijke concurrentie via de Veetfouderij-Centrale, vernieling van talrijke middenstandsbe- drijven. enorme verliezen op do afname van varkens en op den export, niot loo- nende prijzen voor den boer en ontoe laatbare beteugeling van het particulier initiatief. VARKENSPRIJZEN VERHOOGD. Voor levering aan de Central». De prijzen voor varkens, bestemd voor baconbereiding en voor die boven het bar congewicht, welke aan de Nederlandsche Veerhouderijcentrale worden geleverd, zijn met ingang van heden met 3 cent per K.G geslacht gewicht verhoogd. Voor nadere bijzonderheden zie men do publicatie in de advertentierubriek. HET CRISIS-BOTERMERK. De heffing op boter en vervoervergun- ning voor buitenlandscbe boter is voorde week van 14 tot en met 19 December vast gesteld op f 0.80 per KG-, behoudens tus* 1 schentijdsche wijziging. 2L Teleurgesteld reden de Rondkoppen weg. Men iMyn afscheid en daarna keer de de kapitein met zijn helpers terug naar dfi ÜMdaÜ&e wachtposten, dte nog altijd in diepen slaap onder een boom lagen uit gestrekt. 22. Met geladen pistool schreden de ka pitein en zijn mannen voorwaarts mi on gemerkt werden de musketten wegge* haald Toen werden de soldaten wakken gemaakt. MAANDAG Dinsdag 15 December. Hilversum II. 301.5 M. AV RO. 8-9 üramofoon, 910 Gramufoon; 10—iO.ló Morgenwija.ng; 10.1610.30 Gramofoon; 10.3U11 üramofoon, 1111-30 Wenken voor de huisvrouw; 11.30—1 D® „Octo- phomkers en Gramofoon, 11-45 Het Uinroep Orkest, 1.46—2 Gramofoon; 2—3 Het Omroep Orkest en Piano; 34 Knip cursus, 4-—4.30 Zang recital en Gramo foon, 4.306 Radio Kinderkoor Zang; 56.30 Kinderhaliuur; 530—7 Het Om roep Orkest en Zang, 7Dó „En nu naar bed! 7.05—730 Piano, 730-6 Lngelsche les voor beginners, 88.10 Nieuwsberichten, daarna Mededeeimgen, 8.10—8.15 Dr. Joh. Rouws; „Het cultu reel® belang van Zeudmg"; 8-1**dO A.V-R.0.S Bonte Dinsdagavond Trein; 10 —10.20 Gedeelten uit de nieuwe Gigli- film „Jij bent mijn leven 102U11 Bndgen; 11—11.10 Nieuwsberichten; li.lO—1130 Lajoe Kiss Zigeunerkapel; 11.3012 Neville Bishop's Dansorkest. Hilversum I. 1675 M. KJR.O. 8—8.15 Wij beginnen den dag; 8.18—915 Concert; 10 —10.30 Muziek ui (zending voor fabrieken; 1030—11.30 Gramofoon, 1130—12 Gods dienstig halfuurte door Pastoor L. H. Perquin, 1215—1 Het KRO. Orkest; 1 1.20 Gramofoon, 14202 Het K R O. Orkest; 23 Vrouwenuurtje 34 Mode- eursus, H.IB.O. 4 uur Gramofoon. 4.05 uur Lezing, 4.30 uur De H.I R-O.-post; 4.86 uur Gramofoon; 4.40 uur Lezing; 5 06 uur Gramcrfoon; K-R.O. 6.106.45 De KJR.O. Melodietan en Refreirwang; 545 6 De K RO. op felicitatiebezoek, 6. 6.40 De K.R.0 Melodisten, 6.40—7 Eape- rautocursus, 715735 Lezing, 735—8 Bporthalfuurtje, 88.10 Nieuwsberichten «n KR.J0-mededeebngen, 8.10830 Het KKO. Kamerorkest, 830—835 Gramo foon; 855—9 05 Fluitrecital; 9 059 15 (Gramqfooa, q.1510 Kon. Zangvereni ging „Maetreechter Ötaar"; 1010.10 Gramofoon, 10.10—11 De KJR.O. Boys en Refreinzang, pl.m. 10.30 uur Nieuwsbe richten; 1112 Gramofoon. Woensdag 16 December. HRversum II. 3013 M. VJLR-A. 8 uur Gramofoon9.30 uur Onze Keuken, VJ*. R-O. 10 uur Morgenwijding Voorganger: Da W. Golterman; VA.R.A. 10.20 uur Uitzending voor de arbeider» in de Con tinubedrijven, 11.80 uur Uitzending voor werkloozen, 12 uur Gramofoon; 12.15 uur Melody Circle, 12.45 uur Orgelbespeling; 1.15 nur Melody Circle; 2 uur Gramo foon; 2.30 uur Voor de Vrouwen; 3 uur Voor de Kinderen; 5 30 uur De Fliereflui ter» en Zang, R.V U. 630 uur Cursus; V.AJLA. 7 uur Sport. Turnen; .7.15 uur Kun je nog «ingen, zing dan meel, 7 40 nur Lering, 8 uur S.O.S.-berichten; 8.03 uur Nieuwsberichten en V.A.RtA.-Varia; 6.i5 uur Het V AR A. Groot Orkest; 9 uur Voordracht; 9.15 uur Orvitropia, 10 uur Nieuwsberichten; 10.06 uur l>ans-or- kest; 11 uur Lezing, 11.3012 Gramo foon. Hilversum I. 1875 M. NCRV. 88.15 Schriftlering en Meditatie; 8.159.30Gra- mojoon; 1030—dl Morgendienst onder leiding van 1)». I. Groenenherg; 1112 Harmoniumbespeling en Zang, 12.15 12.30 Gramofoon, 12.302 Kwintet en tGramofoon; 22.30 Gramofoon; 230 2.5Ö Praatje voor jeugdige pos zegelver zamelaars, 33.45 Concert (Sopraan en Piano); 4—5 Orgelspel; 56 Kinder uur tje; 6—630 Landbouwhalfuurtje; On derwijsfonds voor de Binnenvaart 6.307 P. Veldstra: „Het Binnenaanvaringaregle- ment". L. K. A. van Du uren: lrDe Moto-_ ren"; NCRV. 77.13 Nieuwsberichten" 7.15—7.20 „WekUdigheids-postzegelte". Spreker: D. Noordam; 7.20—7.25 Gramo foon; 725—745 Causerie; 7.468 Radio reportage, eventueel Gramofoon; 8—815 Weer- en Nieuwsberichten; 815—1030 Uitvoering van het Kerstoratorium van Hubert Cuypers door de Kon. Chr. Ora- toriumvereemging te Amsterdam; 9.15— 9.45 Ouderuurtje, 103010.36 Nieuwsbe richten; 10.3510.50 Schaakcursus; 10.50 11.30 Gramofoon. RADIO-CENTRALE. Programma C. Dinsdag 15 December. National Programma 1120 Orgelconcert, 11.50 Gramofoon, 12.06 Theater Orkest, i.05 Kwintet; Keulen (Deutechlandsender) 136 Allerlei von zwei his drei; London Regional 2.20 Gramot., 2.50 Orkest, 3.20 Stedelijk Orkest van Torquay; National Programma 4.50 Theater Orkest, 3.10 Gramofoon, 5.35 Orkest; London Regional 6.20 BBC. Harmonie Orkest; Keulen 7.20 Nieuwsberichten, 7.30 Populair Concert; Boedapeet pl.m. 8430 Gedeeltelij ke uitzending van de Opera „Fidelio", 9 35 Zigeunermuziek; Berlijn (Hamburg) pl m. 9 50 Populaire- en Dansmuziek; Na tional Prorgamma 1120 Dansorkest, 1130 Gramofoon. Woensdag 16 December. National Programma 1105 Orgelconcert; Keulen 1135 Concert, 1220 Mededeeün- gen en Gel uk wedsch en. 12.35 Concert, 120 Mededeelingen. 135 Vervolg Concert; Na tional Programma 2 20 Gramofoon, 2.50 Orkest, Keulen 3.50 Concert; Parijs Radio 4 50 Gramofoon; Keulen 620 Kamermu ziek; National Programma 5.50 B.B.G. Dansorkest; London Regional 6.20 B.B C- Schotach Orkest; National Programma pl.m. 7 BB.G. Harmonie Orkest, 7 35 Twee Orkesten; Munoben 8.06 Gramo foon; Milaan (Berlijn etc.) 8.50 Itali- aansch-Duitsch Concert; Berlijn 9 50 Po pulaire- en Dansmuziek; National Pro gramma 11 20 Orkest. Ie overgedragen aan den speaker van bet parlement, die in de toekomst de wets ontwerpen zal onderteekenen en het par lement zal ontbinden. De Valera zal de overige functies van gouverneur-generaal op zich nemen. Dit ontwerp zal Ierland den vorm geven van een rupublièk, ten aanzien van binnenlandsche zaken en toch den band met de Britsche kroon voor bui tenlandscbe zaken handhaven. De gouver neur-generaal heeft het wetsontwerp nog Vrijdagavond onderteekend. Het is niet de bedoeling der regeering de banden met het gemeenebest te ver breken, maar de constitutie aan de be staande omstandigheden aan te passen. De maatregelen zijn van binnenland sche orde. De banden met Engeland zul len bewaard blijven. Dl» scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wat van die wondervolle Volgen j recept eon Apotheker Oumont Weinige dagen nog en een nieuw jaar gaat beginnen- Brengt dan aan uw familie, vrienden, bekenden, klanten enz- uw wenschen voor een gelukkig jaar. Oij kunt allen bereiken door een advertentie in dit blad! Met een Nieuwjaars-advertentie in de Schoonhovensche Courant bereikt gij veel meer personen dan op elke andere wijze. van 1 tot 5 rogels slechts 60 cent Elke re got meer 10 cent. Zendt uw advertentie nu apoedig in waakt niet tot de leetate degen. ERNSTIGE GASVERSTIKKING TE MUNCHEN. Vijftien slachtoffers. Ia den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn te Muuchen vijftien menschen om 't leven gekomen als gevolg van gasverstik- king. De oorzaak van de ramp is gelegen in het springen van een buis, waardoor het ga» tegelijk drie huizen binnendrong. De bewoners werden in hun slaap ver rast met het gemelde noodlottige gevolg. Eenig» personen, die zich eveneens in de bewuste perceelen bevonden, konden nog bijtijds gered worden. DE DOCUMENTEN-DIEFSTAL BRUSSEL. TE TREIN OP VRACHTAUTO INGE REDEN. Groot# schade. Onder Mijdrecht la Zaterdagavond op den onbewaakten overweg een vrachtauto door een paaaeerenden locaal trein gegre pen. De vrachtauto wilde de overweg pas- seeren De overweg was zeer smal, hoog en bovendien glad. De auto gleed van den weg, waardoor hij tusschen de rails kwam. De chauffeur stapte uit zijn cabine, toen ptoteeling tot zijn schrik 't locaal treintje na derde. Met een harden slag, die tot ver in den omtrek te vernemen was, reed de trein op den vrachtauto Het voertuig werd totaal vernield. Ook de trein werd vrij ernstig beschadigd. De chauffeur had rich tijdig in veiligheid gesteld. Met het opruimingswerk was men nog bezig, toen opnieuw een trein in a&ntopht wae. Een oprichter en een ploegbaas gin gen met een roode lantaarn den trein te ge moet, om den machinist te laten stop pen. Dit werd echter niet opgemerkt, maar de menschen, die op de lijn bezig waren, konden nog tijdig opzij springen- OEFENVLUCHT MET DROEVIGEN AFLOOP. Vier Britsche vliegtuigen ver ongelukt Een Britsche escadrille, bestaande uit seven bombardementsvliegtuigen heeft Zaterdag in den dichten mist een oefen- vlucht gehouden, die ongelukkig afliep. Het eskader geraakte onderweg nabij de kust in een dichten mist het onderling coótact kwijt, zoodat iedere piloot op si gen gelegenheid het dichtstbijzijnde vlieg veld trachtte te bereiken- Een der vliegtuigen sloeg tegen den grond te pletter en vloog in brand. De pi loot kwam er met lichte verwondingen af doch drie andere inzittenden kwamen om het leven. Twee onder» vliegtuigen moesten een noodlanding maken bij Cheshire, waarbij een der machines beschadigd werd. De bemanning bleef ongedeerd. Een vierde toestel vloog bij Oldham In brand, zoodat de vier inzittenden met de parachute omlaag moesten springen. Zij zyn er zonder ongelukken afgekuiuen. Va» d» drie «gerige yMë&tujgeft ie ec (één gedaald bij Gainsborough, een ander by Lincolnshire, terwijl het derde nor maal de plaats van bestemming Finning- ley bereikte. ZES KONINGEN IN EEN MEN» SCHENLEVEN. Ervaring van a«n Schotsche vrouw De oudste Schotsche vrouw, Rachel MacArthur, die niet minder dan ze» ko ningen heeft meegemaakt* is Donderdag avond, juist nadat koning Edward af stand had gedaan van den troon, in den ouderdom van 109 jaar gestorven. Zy werd geboren in het jaar 1827, drie jaar voor den dood van koning George IV. In 1934 kreeg «ij 'n bezoek van den hertog en de hertogin van York, waarbij de hertogin baar een bouquet bloemen overhandigde. Toen zij in de afgeloopen maand haar 109den verjaardag vierde, kreeg zij een felicitatieachrijven van ko ning Edward. De vrouw beschikte over een ijzerster- ke gezondheid Op 95-jarigen leeftijd werd zij nog aan den blindedarm geopereerd Indien zij nog een dag langer geleefd had zou zij haar zevenden koning hebben mee gemaakt IERLAND'S GRONDWET GEWIJ ZIGD. Weer sen schrede naar zelfstan digheid. In het Iersche parlement zijn Vrijdag wetsontwerpen ingediend, betreffende de afschaffing van de functie van gouver neur-generaal en het schrappen van den naam van den Koning uit alle kwesties, welke de binnenlandsche belangen van Vrijstaat betreffen. De roinister-preeident De Valera heeft den tekst ingediend van het ontwerp-wet, dat de grondwet van den Vrijstaat wijzigt Het wetsontwerp voorziet in de erkenning van den nieuwen Koning, maar bepaalt, dat de functie, die de nieuwe Koning in den vervolge zal uitoefenen in het bestuur van den Vrij staat, beperkt zal worden. Zoolang de Vrijstaat verbonden is met Australië, Ca nada. Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika en zoolang de Koning er kend wordt door deze naties ten aanzien van benoeming van diplomatieke- en con sulaire ambtenaren en de afsluiting van internationale overeenkomsten kan en wordt de aldus erkende Koning gemach tigd op te treden voor den Vrijstaat voor gelijke doeleinden De bevoegdheden van den g<M| n«r.ng" r-£ftTtgirj*ft1 Noq san Rsxist gearresteerd. De secretaris van de organisatie der vergaderingen van de Rexisten te Brus sel, Collard, is gearresteerd, in verband met het verdwijnen van een document uit de dossiers van de griffie der rechtbank Dit is de tweede Rexist, die in verband met deze kwestie wordt gearresteerd. MERMOZ NOG STEEDS ZOEK. Door misverstand zijn redding gemeld. Er is nog steeds geen spoor ontdekt van hst Fransche vliegtuig „Croix du Sud". dat met den bekenden vlieger Mermoz en nog vier inzittenden is verdwenen. Volgens een Vrijdagavond ontvangen be richt van het Braziliaansche marine-ra diostation zou het vliegtuig drijvende zijn gezien ten Oosten van de rotsen van Sao Pedro, aan de Braziliaansche kust. Dl* gerucht werd echter Zaterdagmorgen te gengesproken. Op driugend verzoek van Fransche zijde worden nasporingen aan Ie kust gedaan. De Braziliaansche auto riteiten gaven draadloos opdracht aan alle schepen in de aangegeven at'eek te zoe ken. AUe vliegvelden on radiostations zijn gewaarschuwd en net vaartuig vau d9ii hydrógrafischen dienst „Joso Bonifacion' week van zijn weg af, om aan de naspo ringen deel te nemen. De Fransche ingenieur Couzinet, die *e Rio de Janeiro vertoeft, verklaard^, dat hij 2 telegrammen beeft ontvangen, waaruit bleek, dat volgens verschillende radiopei- lingen de „Croix du Bud" zou kunnen drijven op 130 KM. ten Oosten van de rota St. Pieter en St. Paul. Toen Gousinet nadere inlichtingen gaf over de vermoe delijke plaats, waar het vliegtuig kón zyn meende het Braziliaansche ministerie van Marine, dat de ingenieur meldde, dat op die plaats het toestel was gevonden. Vandaar het bericht, dat ten onrechte reeds groots vreugde had verwekt in Frankrijk. Uitvoering „Unie". Ameids. De muziekvereen. ,.Unie" geeft Woensdagavond een uitvoering in de zaal van den heer Joh. de Jong. Een Rotter- damsch amusements gezelschap ver.eent medewerking. Na afloop wordt gedanst Men zie de advertentie in dit blad. Arkei. Vrijdagavond is als ouderling der Ned. Herv. Kerk herkozen de heer A. Ja- cobi en als diaken de heer J. van 't Hof. De gei ten fok vereen iging „Y.I.O.S." vergaderde Vrijdagavond. Na opening door den voorzitter, den heer P. den Adel werden huishoudelijk reglement en statu ten behandeld en daarna vastgesteld. Na bespieking werd besloten om den bok te stationeeren bij den heer H. Sterk. Het dakgeld zal 5U cent per geit bedragen. De contributie werd vastgesteld op 75 oent per jaar. Door een tamelijk hoogen water stand van de Linge is de ijsbaan geheel onder geloopen. Mocht het vriezend weer worden, dan zal de ijscluk hoer de be schikking hébben over een oftpervlakte i msm w&xm k HA Giesssndam. De commissaris der ko ningin heeft aan twaalf ingezetenen ver gunning verleend v»or het vangen en ver voeren van mollen., Onfler voorzitterschap van den heer A. J. Middag hield de Letterkundige kring het gebouw „Rehoboth" een vergade ring. De heer G. Baardman las daarvoor uit eigen werk »n de heer Middag hield een causerie over het boek „Burgers in Nood", waarop een uitvoerige discussie volgde Gevonden: een portemonn&ie met inhoud, B 280; een grijze handschoen, B 372; een mes met schede, C 38; een slinger van een auto, B 323; een wollen muts, B 281; een zwarte handschoen, C 136; een blauwe muts, B 318; een leeren damestaach, Willy Broeren en een porte- monnaie met inhoud, B 138. Langsrak. Bij de verkiezing van twee notabelen in de Ned. Herv. Kerk, wegens periodieke aftreding, werden de heeren M. vrin Wijk en G. van Renswoude, her kozen. Beiden hebben deze herbenoeming aangenomen De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk ten behoeve van de Kerkvoogdij, heeft f 9 80 opgebracht. Grisp Langsrak. In deze gemeente heerschtde griep zoodanig, dat in sommige gevallen alle gezinsleden zijn aangetast. De ziekte heeft over het algemeen een zeer gunstig verloop. In de afgeloopen week werd de school met den Bijbel reeds gesloten. Lskkerkerk. De collecte ten bate van *t nationaal huwelijksgeschenk aan 't prin selijk bruidspaar wordt in deze gemeente gehouden op Woensdag 16 December en zoo noodig nog op de beide volgende da gen. A&n alle woningen in de gemeente zal te dien einde een inteekenlijst worden aangeboden. Ieder geve naar vermogen en vergemakkelijkt ook voor het overige de taak van de collectanten. Werk aan dsn winkel. Nisuw-Lekksrland. De directie van de scheepsslooperij „De Koophandel" heeft de volgende schepen voor sloop aange kocht: de sleepboot „Ajax", groot 267 gros reg. ton, lang 120 vt., breed 25 vt, diep 11 vt., ia 1894 te Glasgow gebonwd; de raderboot „Hampton", groot 63 gros reg. ton, lang 80 vL, breed 16 vt., diep 5 vt, in 1894 te Southampton gebouwd; de stoomboot „Highland Queen groot 507 gros reg. ton, lang 195 vt, breed 31 vt„ diep 8 vt, in 1912 te Huil gebouwd. De eerste twee vaartuigen zijn reeds door de sleepboot „Maas" van L. Smit A Go's internationale sleepdienst van Sout hampton naar Rotterdam gesleept en vandaar door rivierbootjes naar de plaats van bestemming gebracht. Laagste inschrijvers. Sliedrecht N V. Bagger Mij. Bos en Kalis was voor f 2080 laagste inschrijfeter voor het verrichten van baggerwerken ln het afgesloten IJ, benoorden de Suma- trakade en de U-haven, bezuiden de Javakade te Amsterdam. De heer L. de Leur was voor f 25.990 laagste inschrijver voor hot bouwen van een school met woonhuia te Brandwijk. Buurtvsreeniging. Slisdrecht Ook in Wijk A, en een ge deelte van Wijk B is een buurtvereeniging opgericht waarvan het bestuur ie samen gesteld als volgt; S. H. den Hartog, voor zitter; A. de Snoo, secretaris; P. de Groot, penningmeester, j. Drapers, J. van der Waal en Redelijkheid. Ds werkloosheid. Slisdrecht Bij de gem. arbeidsbeurs waren de vorige week ingeschreven 1363 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw ingeschreven 50 werkzoekenden, terwijl 36 personen werden afgevoerd, aoodat op he den waren ingeschreven 1386 personen. Op 8 December 1935 was dit aantal 1548. Hoog water. Süedrecht Maandag 14 December v m. 5.45 uur; Dinsdag 15 December v.m. 6.20 uur; Woensdag 16 December v.m. 6.56 uur, Donderdag 17 December van. 730 uur, Vrijdag 18 December v.m. 8 uur; Zaterdag 19 December v.m. 8.50 uur; Zondag 20 December v.m. 925 uur. DE SLUISBOUW HERVAT. Vreeswijk. Het resultaat der besprekin gen tusschen de directie van den Rijks ie a&oareiigtac we. sluisbouw in het Amsterdam-Boven-Rijn- kanaal, de firma Den Breejen v. d. Bout betreffende de verschillende verzakkingen dezer werken, hebben tot resultaat gehad, dat de aanneemster hede^, begonnen met de voorbereidende maatregelen hervatting van het werk. OVERBOORD GESLAGEN? Vreeswijk. Vrijdagavond bemerkte schipper van de „Wijkdienst 24" bij va ren uit de sluis, dat zijn negentienjarige knecht Ackerman, die even naar de voor plecht was gegaan voor het ophangen van een lantaarn, zich niet meer op het schip bevond. Vermoedelijk is hij over boord geslagen en verdronken. Dreggen heeft nog geen resultaat opgeleverd. tot do RECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van 10 December. Gorcumsche fietsendief. De rechtbank heeft den los-werkman H. N., uit Gorinchem, wegens diefstal ran een fiets veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf. De gestolen fiets behoorde toe aan den timmerman F. Vermeer 'te Moordrecht, die het rijwiel opgeborgen had binnen een afgerasterd gedeelte op het terrein van de Kaarsenfabriek te Gouda. De fiets was in het bezit van ver dachte gevonden, toen hij pogingen deed om deze in Rotterdam van de hond te doen. 2edsnmlsdrljf te Gouda. De fabrieksarbeider H. H. K., uit Gou da, die terechtgestaan heeft ter zake van een zedenmisdrijf, is ontslagen van rechts vervolging. Hij werd echter ter beschik king van de regeering gesteld. Dg gsldschieterswet In hooger beroep heeft de rechtba'nk uitspraak gedaan in de zaak van F. W. H. E., uit Arnhem, die als directeur van het Spaarzegelbedrijf „De Eendracht", de Geldschieters wet zou hebben overtreden en die deswege door den kantonrechter te Gouda was veroordeeld tot f 250 boete subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank sprak verdachte met ver» nietiging van het vonnia van den kan tonrechter, vrij. Verboden broedmachine te Nieuwerkerk. In een zaak van den landbouwer J. v. V. te Nieuwerkerk a.d. Iïssel, die in appèl was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij wegens overtreding van de Landbouwcri- siswet hij had, zonder dat hij daartoe vergunning had een broedmachine vooir- handen gehad was veroordeeld tot f 6 boete subs. 2 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en op nieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot f i boete subs. 1 dag hechtenis. Bedorven vleesch te Oudewater. In de zaak van W. van Z., koopman en slager te Oudewater, die in hooger be roep terechtgestaan had van een vonnia van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij wegens overtreding van de Vleesch- keuringswet hij had in zijn kelder voorhanden gehad, vleesch, dat voorwaar delijk was goedgekeurd en dat slechts on der toezicht mocht worden verkocht, be nevens vleesch, dat in bedorven toestand verkeerde was veroordeeld tot drie maal f 10 boete subs, driemaal 2 dagen hechtenis, van welk vonnis de ambtenaar het O.M. in appèl was gekomen, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. Geslacht zonder vergunning Dezelfde verdachte uit Oudewater, n» tezamen met zijn zoon A. J van Z„ uit Haastrecht en J. van S., uit Oudewater, die ia hooger beroep hebben terechtge staan van een vonnis van don kanton rechter te Gouda, waarbij zij wegens het slachten van eon rund te Haastrecht, zonder dat daartoe vergunning was ver leend en zonder dat de verdachten bin nen den gestelden termijn van die slach ting aangifte hadden gedaan, waren ver oordeeld tot resp. f 50 boete subs. 10 da gen hechtenis, f 10 boete sube. 2 dagen hechtenis en f 2.50 boete subs. 1 dag hech tenis, zijn door de rechtbank met vernie tiging van het vonnis en opnieuw recht doende, veroordeeld tot resp. f 60 boete subs 10 dagen hechtenis, f 20 boete subs. 4 dagen hechtenis en f 5 boete yNy. 2

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4