L "j: ABDIJSIROOP en>B]zig flic nni vcrschi|iiclag Jaa! Telegrammen tf(en j^ïaatsêïïjkiüeu^ Verkouden - Grieperig I Sociend en Belangrijk. Het Communisme in China. FEUILLETON Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's versièrkle Binnenland YftlJPAG 18 DECEMBER 193» Met het oog op de Kerstdagen moet de verschijndag van de Schoon- hovensche Courant in de aanstaande week veranderd worden. Het nummer van Vrijdag zal niet uitkomen Vrijdag 25 December, maar op Donderdag 2» December Het nummer van Woensdag wordt dan met dat van 24 December vereenigd Wij verzoeken onze adverteerders vriendelijk daarmeda rekening te willen houden en hunne annonces tijdig ge reed te willen maken!... MIJLPALEN. Als de Schiedam&che tooneelvereeniging „Utile Dulci" hier optreedt, kan zij zeker zijn van een stampvolle zaal en zoo was het ook gisteren, toen die vereeniging ten bate van de Kleuterschool hier kwam op- voeien haar jubileumstuk „Mijlpalen". Zoo als in de aankondiging reeds gezegd is, speelt dit tooneelspel achtereenvolgens in 3 perioden: in I860, in 1885 en in 1912. In het eerste bedrijf ziet men John Road als 25-jarige ondernemende scheepsbou wer, die het, in tegenstelling met zijn com pagnon Sihley, aandurft om in plaats van houten, ijzeren schepen te gaan bouwen, maar die in 1885, als er sprake is van het bouwen van stalen schepen, dat even dwaas vindt als 25 jaar vroeger Sibley om ijzeren schepen te vervaardigen. In 1885 is Road een 50-jarige en in het laat ste bedrijf, op zijn gouden bruiloft, een koppige oude man, die ten slotte bezwijkt voor den aandrang om toe te stemmen in een huwelijk van zijn kleindochter. Toen het scherm opging voor het eerste bedrijf, was de zaal dadelijk onder de be koring van de karakterestieke mise-en- scène: een voorname kamer uit de tweede helft van de 19e eeuw met twee borduren de dames, gekleed naar de omvangrijke mode van dien tijd en alles in de onge stoorde rust en kalmte van die dagen. Ook de liefdesverklaring in dat bedrijf en zelfs het daarop volgende conflict waren in stijl. Zoo gaven ook de twee volgende bedrijven iets van den sfeer des tyds, waarin zij zich afspeelden, niet alleen door kleeding en entourage, door kaars-, gas- en elecjrisch licht, maar vooral ook door inhoud en toon van gesprekken, hou ding en gedraging. John Road, de hoofdpersoon, vertolkt door den heer J. Vos, gaf van de drie leeftijden die hij had uit te beelden, een sterke en gave creatie, sober gedetailleerd en zuiver omlijnd. Kranig stond hem daarin ter zijde zijn tooneelechtgenoote, mevr. CokartRobertson. De vasthouden de compagnon, voorgesteld door den heer Cokart, gaf vooral in het eerste bedrijf een Indringende karakterbeelding van den voornamen, koelen, zelfbewust» Sibley. In het laatste bedrijf deed de heer Cokart den toeschouwer begrijpen dat hij door zijn huwelijk verburgerlijkt was, maar die daling was wel wat te forsch aangegeven. Een kruimige en petillante uitbeelding van Ned Pym viel te bewonderen van Mr. Kerckhoff en de veeleischende rol van Gertrude werd door mevr. Maas—Geeste- ranus mét emotie en dramatische éven* wichtigheid vertolkt. Kostelijk ook waren de naar 't leven geheelde Nancy door mej. v. d. Eelaart en de frissche natuurlijkheid van'Emily in II. De heer Hazeu zou de energieke en doortastend^ figuur van Preace nog scherper voor oogen gesteld hebben, als bij spreken en houdingen rus tiger had beheerscht. De *>rd Monkhurst van den heer Hoek was een juiste voor stelling van dan jongen blasé aristocraat, die zich zelfs de moeite niet geeft zijn on wetendheid en ledigheid te verbergen. Freule Grace Pym heeft nog veel te leeren voor zij ebenbürtig is met de meeste an dere werkende leden van Utile Dulci. NUTSDEPARTEMENT. Woensdagavond hield het Nutsdeparte- ment Schoonhoven een ledenvergadering in het Nutsgebouw, waarbij de opkomst, gezien het gerjnge ledental, zeer goed was Behalve rekening en verantwoording van den penningmeester werden uitge bracht de jaarverslagen van het departe ment en van de onderafdeeling voor het jeugdwerk. Uit beide verslagen bleek wel, dat het afgeloopen jaar groots moeilyk- heden gebracht- heeft, doch ook bleek, hoezeer het jeugdwerk door de kinderen op prijs gesteld wordt en hoe nuttig dit werk is. Over de honderd kinderen wor den daardoor geregeld in clubverband nuttig en aangenaam bezig gehouden en het spreekt vanzelf, dat het bestuur beslo ten heeff, met kracht op den ingeslagen weg voort te gaan. Voorts werden eenige bestuursvacatures vervuld. Een voorstel van het hoofdbe stuur der Mij. tot Nut van 't Algemeen, om een andere regeling der contributies in te voeren, werd verworpen. v AMERICAIN BIOSCOOP. De namen Watt en Half Watt hadden blijkbaar hun uitwerking niet gemist, want de zaal van het Hotel a la Station was Woensdag goed bezet.' Men heeft weer veel gelachen om de ongelukkige avonturen der twee zw ex vers, die trachtten hij een rei zend circus te komen. Als tweede hoofdfilm werd gegeven een wild-west verhaal, waarin, voor zoo'n stuk, te veel dialoog en te weinig hande ling was. Er werd wel gesproken van overvallen op postwagens, maar men zag ze niet. Alleen aan het slot kwam opwin ding door schieten en een gelukkig slot. HET HUWELIJKSGESCHENK DER SCHOOLJEUGD. De inzameling, die Dinsdag ooder d© jeugd van alle scholen is gehouden voor de aanbieding van een huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana, heeft te dezer stede totaal f 24.20 opgebracht. EEN OPLICHTER. Ongeveer drie maanden geleden heeft een onbekend persoon verscheidene winke liers in deze gemeente bewogen een ad vertentie te plaatsen in een door hem uit te geven „Gids voor buurtbelangen". Voor de advertentie moest 35 cent contant wor den betaald. Tot op heden heeft de man zich niet meer vertoond en ook de Gids is nimmer verschenen. De politie is den vermoedelijken dader op het spoor. BOTERMARKT. Op de Woensdag gehouden Botermarkt werd besteed voor Goêboter f 0.75, voor Weiboter f 0.70, beide per half K.G. Han del vlug. GEVONDEN VOORWERPEN. Betreffende onderstaande gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie: Een heerenrijwiel, een ceintuur, een dames-pull-over, een portemonnaie met inhoud. WAPENSTILSTAND IN CHINA. OVEREENKOMST VOOR 3 DAGEN. NANKING, 18 Dec. ftaar in goed inge lichte kringen verluidt, is vanaf gisteren een 3-daagsch bestand overeengekomen tusschen vertegenwoordigers der regee- ringstroépen en van de troepen van Tsang Sjoe Liang. Gedurende deze wapenstil stand zal* Siangfoe niet door regeerings- vliegtuigeto worden gebombardeerd, ter wijl Nanking niet door artillerie zal wor den beschoten. Mocht na het verstrijken dezer termijn de invrijheidsstellirig van Tsjiang Kai Sjek nog geen feit zijn, dan behoudt de regeering zich voor, de mili taire operaties te hervatten TSJIANG KAI SJEK NOG ONGE DEERD. BERLIJN* 18 Dec. De Chineesche ge zant alhier heeft bericht ontvangen uit Sjanghai, dat, in tegenstelling met de an- de geruchten, Tsjiang Kai Sjek inder daad nog gezond en wel te Siangfoe ver toeft. POLITIEKE SPANNING OP CUBA. Staatsgreep verwacht HAVANNA, 18 Dec. Ofschoon geen on middellijk onrustbarende berichten ver schijnen, is de politieke toestand in het land op het oogenb'ik zeer ernstig. In politieke kringen is men van meening dat een militaire staatsgreep en het aftreden van den president verwacht moet worden. MIJNGASONTPLOFFING IN BRITSCH-INDIE. Vele dood en. CALCUTTA, 18, Dec. De Europeesche bedrijfsleider en ongeveer 150 inboorlin gen zün, naar men gelooft, om het le\^n gekomen bij een mijn gasontploffing, wel ke zich voordeed bij Asansol, een stad van 26000 inwoners, gelegen in Bengalen. Muziekuitvoering. Ameide. Woensdagavond gaf de muziek vereeniging „Unie" onder leiding van haar directeur, den heer B. A. Hoon uit Schoonhoven, in de zaal van café Lek- zicht haar eerste zaalconcert, waaraan medewerkte het amusementsgezelschap Smit uit Rotterdam. De vele belangstellen den hebben zoowel van de muzieknum mers als van het optreden van genoemd gezelschap genoten. Eea geaellig bal be- besloot den avond. Ameide. Een dochtertje van den siga renmaker A. S. verwondde hij het spelen haar lipje zoo ernstig, dat dokter Don ker hulp moest verleenen. Ameide. Zondagmiddag spoelt Rohda I een thuiswedstrijd voor de competitie van den U.P.V.B. tegen T.O.G.O. I uit Utrecht Aanvang 2 uur. Ammerstol. Zondag vertrekt A.W.V. I naar Gouda IV, hetgeen voor de Rood- Witten een zware opgave zal blijken te zijn. Bij een overwinning der Gouwenaars is Gouda III namelijk het meest gebaat en wij geloven wel, dat het vierde elftal der Gouwenaars zijn uiterste best zal doen om het derde elftal dit pleziertje te vwv schaffen. Het zal er dus spannen A.V.V. II ontvangt Lekkerkerk III, weW ke opgave wel te zwaar zal blijken voor de reserves. DDio Dam po inwrijven en diep inademen. Pot 50. Dooi Wcl Bi Apoth. «i am po tucht op mm gwlf Gemeenteraad. Haastrecht De gemeenteraad vergadert Dinsdag 22 December. Punten van behai»- deling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging van de redactie van het raads besluit dA. 13 November 1936 tot wijzi ging der „Verordening Veldwachters'. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een subsidie groot f 100 voor een ter gelegen heid van bet huwelijk van Prinses Julia na te houden feest met de schoolkinderen uit deze gemeente. 4. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening ki de vacature, ontstaan we gens periodieke aftreding per 1 Januari 1937 van den beer G. van Dieet Voorge dragen worden de heeren G. van Diest en M. Bakker. 5. Benoeming van een lid van het Armbestuur van Roosendaal ter voor ziening in de vacature, ontstaan wegens periodieke aftreding per 1 Januari 1937 van den heer J. M. Spruit. Voorgedragen worden de heeren J. M. Spruit en Th. A. van Dijk. 6. Benoeming van léden der commissie tot weinig van schoolverizuim wegens periodieke aftreding per 1 Janua ri 1937 van de heeren A. van Genderen, A. Griffioen en W. J> Raateland. 7. Be- grootings wijzigingen. Verkoping. Haastrecht By de Woensdag bij af slag 'gehouden verkooping door notaris K. Zeevat, »werd perceel 1 tSigarenfa- briek „De Ooievaar" met erf) in bod ge bracht op f 6000 door den beer Booth te Gouda, niet ^lgemijnd. Perceel II, 4 arbeiderswoningen, in bod gebracht op f 1600 door den heer Booth te Gouda, werd evenmin afgemijnd. Perc. III, 4 arbeiderswoningen, in bod op f 1600, werd gefhynd op f 10 door den heer G. J. Verdoold te Stolwijk. Perc. IV, een huis met erf, in bod op f 1000, werd gemijnd op f 10 door den heer J. Reneman te Gouda. Perc. V, een perceel weiland, in HxL op f 1860, werd gemijnd door den heer A. Vermeule te Stein bij Haastrecht op f 30. Perc. VI, twee huizen, Tn bod op f 2950 door den heer Van den Hondel te Gouda, werd niet gemijnd Perc. VII, een perceel bouwterrein, in *bod op f 300, verhoogd tot f 390 door den heer T. D. Both te Haastrecht, werd af gemijnd op f 10 door den heer Van Eijk te Gouda. Perc. VIII is voor de veiling opgehou- den- V A Perc. IX, drie huizen met erven, m bod op f 3900 deor den heer Van den Hendel te Gouda, werd niet afgemijnd. Langeruigeweide. De collecte ten bate van liet Nationaal Huldeblijk heeft f 30.14 opgebracht. Trtefoon. Moordrecht Als bet postkantoor geslo ten is, kan men zich voor het voeren van telefoongesprekken wenden tot den heer A. Mooten, die hiervoor is aangewezen. Moercapelle. Bij een verkiezing in de Oud Ger. Kerk werd de heer J. van der Spek als ouderling herkozen. De aftreden de diakenen waren de heeren G. van der Spek en M. de Vos. In hun plaats zijn ge kozen de heeren K. A, van Tol en A. Boons. Kerstwijdingsavond. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Woensdag zal in de Ned. Herv. Kerk een Kerstwijdings avond worden gehouden. Aanvang 7.30 uur. Het programma vermeldt zang van het gemengd- en het kinderkoor, soli's voor zang en orgel enz. De entree is vrij. Zaterdagavond zal het Ghr. Fanfare corps „Usselmonde" in de gymnastiek zaal van de R.K. school een concert ge ven. De toegang is vrij. In de commissie tot wering van schoolverzuim zijn herkozen de heeren E. J. L. Oosterhof, G. M. Christiaanse, W. Koolhaas, F. ia 't Hout en EL J, Lep pink. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In de plaats van mej. J. Muit, die zich niet herkies baar wenschte te stellen, is als presidente van <te meisjesvereeniging „Credo" geko zen mej. M. Maaskant Jd. Raadsbesluiten. Nieuwerkerk ad. IJssel. De gemeente raad heeft een voorstel van den heer Dek ker, om de huishuren van de gemeente woningen aan den Hoofdweg te verlagen, en op f 3 per week te brengen, met 83 stemmen verworpen. Tot waarnemend gemeente-ontvanger is benoemd de heer W- Tan Gapelle, ge meente-secretaris. De heer A. J. Molenaar werd herbe noemd als lid van het burgerlijk armbe stuur. Gestaagd. Oudewater. Mej. E. M. Hoogendoorn sbfagde te Utrecht voor het diploma wijk verpleging en tuberculosebestrijding. Te Leiden slaagden voor het diplo ma boekhouden „St, Genusus" de dames A. Abelman en <L Ginsel en de heer G. Strein, allen leerlingen van de R-K. *.Lo.- school. Aan Johannes Bode, dienstpi. der lichting 1936, is met ingang van 1 Maart 1937 voorgoed vrijstelling verleend wegens het bekleeden van een geestelijk ambt, De heer H. van Lunteren, bekend om zijn bijzonder mooie collectie raskonij- nen, behaalde op de Leidaehe pluimvee tentoonstelling met een inzending van 2 Pappillons 2 eerste prijzen en een eere- prijs. Bekroond vee. Reeuwijk. Op de Dinsdag te Rotterdam gehouden Kerstveetentoonstelling, af gaande van de afdeeling Zuid-Holland van den Nederlandschen Bond van Veehande laren, won de heer R. J. van Dijk in de buurtschap Stein een tweeden en derden prijs met melkkoeien, gestierd of geschikt voor den stier, elke leeftijd (le prijs niet toegekend). In het nummer vare koeien, geschikt voor de mesterij, elke leeftijd, werden den heer Van Dijk een len en een 2en prijs toegekend. •t Blijft donker. Reeuwijk. De bewoners van den Reewal hebben aan den raad een verzoek gericht voor de aanbrenging van straatverlich ting. Overeenkomstig het advies van de Lichtcommissie werd het verzoek in ver band met de hooge kosten afgewezen. Tot lid van de oommissie tot we ring van schoolverzuim werd herbenoemd de heer P. H. van Leeuwen, terwijl in de WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen van 16 December. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorig en dag aan. Naar waarneming in den morgen van 18 December. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk slormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke, later rui mende en afnemende wind; zwaar be wolkt tot betrokken; flater opkflaren|d; waarschijnlijk enkele regenbuien; aanvaar kelijk zacht; later iets kouder. Waterstand: Schoonlioven boog water 7.30 uur, 1.17 M. Vreeswijk hoog water 9.uur, 2.J0M. Keulen stand 2.43 M., was 0.05 M Maastricht 19 Dec. 42.22 M., was 0.16 M, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 52 graden Fahrenheit 3 Vrijdag 18 December: Op 10.31, onder 6.31. Eerste Kwartier Maan- dag 21 December. vacature van den heer E. v. d. Ban werd gekozen de heer G. L. Hack, hoofd vso de 0. L. School A. De politie heeft te Wad din x veen - twee personen "bekeurd wegens het stroo pen van wild en hierbij twee geweren In beslag genomen. Tegen een inwoner dezer gemeente is thans ia verband hiermede proces-verbaal opgemaakt wegens het af leveren van deze twee geweren, zonder dat hiertoe door het hoofd van de politie de vereischte machtiging ingevolge de Vuurwapenwet was afgegeven. Kerstgavo. Reeuwijk. In plaats van den gebruüe- lijken Kerst-toeslag op de steunuitkeering aan werkloozen zal in deze gemeente als Kerstgave aan de werkloozen een pond vleesch per gezinslid worden gegeven. Tot lid (armmeester) van het Bur gerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer H, Roel. De heer Roel heeft deae functie reeds gedurende 20 jaren ver vuld. Reeuwijk. Voor de competitie van "ten Goudschen Schaakkring werd gespeeld de wedstrijd Reeuwijk IIA.S.G. (Gouda) III De uitslag was 28. Aan den heer P. C. de Vos is on derhands verhuurd voor den tijd van zee jakf het langs den straatweg gelegen ge meente-terrein voor een bedrag van f 28 per jaar. Het aantal werkloozen m deze ge meente steeg in deze week met 3 perso nen van 213 tot 216. Hieronder bevind» zich 6 vrouwelijke werkzoekenden. Gevonden: een glacé-heerenhand schoen, te bevr. bij den heer A. Kooy, Plattjeweg; een gebreidekindermuts# te bevr. bij den beer D. van Roon, Platte* weg. KERSTVLUCHT NAAR INDIE. HM ILLJL-vliegtuig „Ibis" te &oeaad&t voor een Keretvlucht van Schiphol naai Indoe vertrokken. Gezagvoerder ie piloot B, Soholi», t 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-H0LLAN» tN UTRECHT. Schoonhovenschs Couran' VfiiJDAG 18 DECEMBER 7936 StuilenlanJscKc Sijlragt. Brief uit Sjanghai Londen, 16 December. De val van Tsjang Kai-Sjek was, ten minste voor wat het politieke gedeelte be treft, te voorspellen. Reeds in Juli van dit jaar, toen de geneiraals van de zuidelijke provincies zich tegen de vrijwel pro-Ja- pansche politiek van TÈjang Kai-sjek keerden en het op een oogenbKk bijna scheen, alsof de zuidelijke legers, die reeds naar Nanking oprukten, den zetel van de Centrale Regeering zouden veroveren, was het duidelijk, dat Tsjang Kai-sjek'.s poli tiek min fof meer schipbreuk geledgn had. Indertijd gelukte het den Ghineeschen dictator èpg, den storm op het laatste oogenblik bezweren, deels door de ge neraals van het zuidelijk leger om te koo- pen (een probaat middel in China), deels door nogmaals te beloven, dat hij nu eindelijk in verzet zou komen tegen de Japansche veroveringspolitiek. Tsjang Kai-sjek heeft, en ook dat was te voorspellen, zijn belofte niet ten volle gehouden. Hij kon zulks ook niet, want hij is reeds lang een gevangene van zijn eigen plannen, hij is om zoo te zeggen aan handen en voeten gebonden; slechts de Japanners hebben het hem in de laat ste jaren mogelijk gemaakt, zijn dictoriaal regime, in het land te handhaven. De opstand van generaal Tsjang Sjoe-liang, den zoon van maarschalk Tsjang Tso-lin, is heel wat meer dan een militaire mui terij. En het zou hoogst oppervlakkig zijn, dezen opstand aan communistisch gestoojt toe te schrijven, zonder de kern vaa de zaak te onderzoeken. Men moet zich namelijk afvragen, hoe bet kofnt, dat het communisme in £hina en zulks reeds sinds jaren zoo'n groote politieke beteeken is heeft. Men moet zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat men in China sinds 1931 reusachtige gebieden vindt, die in den waren zin van bet woord Chineesche sovjet-republieken vormen. Het is heel gemakkelijk, daar achter slechts het werk van de agenten van Moskou te zien, maar zelfs de han digste communistische agenten zijn mach teloos, als geen geschikte bodem aanwe zig is. In China deze bodem aanwezig en Wel in hoofdzaal door de pro-Japansche politiek van Tsjang Kai-sjek. De belang rijkste leuze, die de Chineesche commu nisten verspreiden, luidt namelijk: „Chi na voor de Chineezen! Weg met 't Japan sche imperialismet" Kan men zich onder deze omstandigheden een beter parool voorstellen? En de Chineesche communis ten handelen niet slechte in woorden, zij do» het ook in daden, want de zelfstan dige Chineesche sovjet-republieken hebben reeds in 1931 formeel den oorlog aan Ja pan verklaard. Dientengevolge heeft Tsjang Kai-sjek zich sinds dien tijd bij de bestrijding van het communisme ook van Japansche troepen bediend. En juist dit feit heeft de nationalistische Chinee zen, die werkelijk piet pro-communistisch zijn, in de armen van de uiterste link- DE VLUCHTELING. door ROY W. HINDA. 4 „Ik..,., kan het niet over mijn lippen krijgen," was het met horten en stooten gegeven antwoord. Er volgde een pauze. Toen sprak Artie Chambers het verschrikkelijke woord uil. „Moord?" De andere man in de keuken ging voort met snikken, zoo woest, alsof h'ij op het punt was een zenuwtoeval te krijgen Ed Bishops hart klopte heftig: hij had het gevoel, dat hij, door de komst van dien onbekende, in een niet bepaald benijdens waardig parket was geraakt. „Heb jeheb je het gedaan of waarvoor zitten ze je anders op de hie len?" vroeg 4rtie weer De man beheerschte zich een weinig en slaagde er in, eerst stamelend sprekend, maar later op gaster toon, te vertellen- „Ja.... het is.... bet is moord." Maar het was geen opzetik...* ik *weer je, Artie, dat het geen opzet was. Het was een agenthij had rne ge snapt. Ik schooten.... hij viel neer Ik Verloor geen tijd met naar liera te kij ken. Ik ging er als de weerlicht vandoor, maar een andere agent, die in de buurt was en op het schieten afkwam, zag me •a stuurde me een kogel achterni. Ik werd niet geraakt en den volgenden mor- 8» las ik ia de kranten, dat de agent, li» ik had zien vallen, aan zijn verwon ding gestorven was. De andere agent iden" tificeerde mij van een foto. Als ze me te pakken krijgen, Artie, als zij me te pak ken krijg», beteekeot hrt '1 einde." sche groepen gedreven. Wal in China ge predikt wordt, is een nationalistisch com munisme en daar de strekking van deze beweging anti-Japansch is, stroomen haar steeds nieuwe scharen aanhangers toé. Natuurlijk heeft het afsluiten van het Duitsch-Japansche verdrag den tegen stand tegen Tsjang Kai-sjek nog aan zienlijk versterkt. De Chineesche nationa listen interesseeren zich natuurlijk slechts voor Japan en men wist sinds lang, dat tusschen Tsjang Kai-sjek, die in den zo mer verschillende malen in Tokio was en den JapanSchen generalen staf komsten waren gesloten over een em ker bestrijding van het Chineesche muni8me. Dat wil dus met andere den zeggen, dat de Japanners met toe stemming van de Centrale Regeering nog tienduizenden soldaten naar China kun nen zenden om daar pnder het voor wendsel van de bestrijding van het com munisme verdere provincies te bezet ten. En dat deze provincies, ook indien het communisme geheel vernietigd zou zijn, door de Japanners verlaten zouden worden, gelooft in China niemand meer. Het is, indien men de gebeurtenissen in hun geheel overziet/ niet van zeer veel belang, hoe de huidige muiterij zal afloo- pen: of men Tsjang Kai-üsjek verder gevan gen houdt, of men hem doodt of dat men hem dwingt, zijn politiek te veranderen. Onverschillig of Tsjang Kai-sjek verder aan de macht blijft, hoewel zulks onwaar schijnlijk is, daar na deze gevangenschap zijn roem voorgoed verloren is gegaan, onverschillig ook, of en hoe de machts verhoudingen zich thans in China ver schuiven. Beslissend is slechts één ding: eerst dan zal de rust in China weerkee- ren, indien men besluit, sen nationalistische politiek te voeren, wier eerste doel het is, den vreemden veroveraar uit het land te ja gen. Slechts daarna zou bet mogelijk zijn, alle aandacht te besteden aan een alge meen herstel in het binnenland. Het is mogelijk, dat China in den strijd tegen Japan ten onder gaat. Zeker echter gaat het land ten gronde, indien het dezen strijd niet durft te aanvaarden. Dat steeds grootere bevolkingslagen dezen strijd thans wenschen, is de diepere zin Van de huidige omwenteling, die met het commu nisme slechts weinig, met het me echter zooveel- te meer heeft. (Nadruk ma urn. WLumu- nationalis- nitstaaode verboden). EEN VREEMDE door FRANK STOLPERjG REDDING 'ERG Pater Vermeer heeft toch gelijk gehad, dacht Terstraaten, toen hij den motbr i de „Tortelduif" afzette, waarna de b door zijn inlandsche bediende op oever werd getrokken. Zij hadden niet ver- „En mijn einde, als ze je hier vinden," vulde Artie Cambers aan. „Mijn eitade en dat van iedereen in huis, al is dat) einde voor mij misschien niet ée electrische stoel." „Wie zijn hier?" „Mijn vrouw." „Nog iemand meer?" „Een.... een vriend. Die logeert bij me." „Is hij.... ehte vertrouwen?" „Volkomen." De man slaakte een zucht van verlich ting. Ed Bishop hoorde lucifers afstrij ken en snoof de geur van sigaretten op. Ook hoorde hij de pantoffels van Artie Chambers rusteloos over' den keukenvloer klepperen en dat gaf hem een vermoeden van den tweestrijd, die zijn gastheer uit vocht. Maar Ed Bishop dacht niet lang aan Artie. Zijn geest hield zich weer be zig met de kwellende vraag, welke uitwer king dit onverwachte incident op z*jü eigen wel en wee mocht hebben. De onbekende in de keuken werd ge zocht wegens moord, hij had e» politie agent neergeschoten, terwijl hg op heeter- daad betrapt werd hij het plegen van een of ander misdrijf. Het was weliswaar achthonderd mijlen ver gebeurd, maar Ed begreep heel goed, dat ze geen steen op den andere zouden laten om den dader op te sporen. Moord op een politieman in de uitoefening van zijn functie wordt niet licht geteldI Het zou zonder eenigen twijfel op een inval in Artie's huis uit draaien, als deze den vluchteling toestond zich hier te verbergen. „Ik weet niet wat ik moet doen," hoor- I de hij Artie zuchtend zeggen. Al heen en weer loopend was hij dichter bij de deur I gekomen en Ed kan hem (kudel ijker nee- i der mogen 'varen, toen zij het taboeteeken op den oever hadden gezien. De hitte van den tropendag lag over het Papoeadorp, waarvan de huizen op palen gebouwd, in een troepje bij de rivier ston den. Reeds vroeger had de Hollander met deze menschen onderhandeld over para dijsvogelhuiden. Terstraaten haalde zijn schouders op. Ach wat, hij zou wel kunnen opschieten met den ouden Moemoe, het oude stam hoofd. Vreemd, dat er geen vrouwen te zien waren voor de huizen, het dorp scheen uitgestorven Terstraaten ging, gevolgd door zijn Javaanschen bediende, den oever op. „Sla maar op den gong, Sidin," zei hij. Dreunend galmden de gongslagen door de stille middaglucht. Er verscheen niemand. De Hollander wachtte. Er werd een gordijn van den in gang van het groote dorpshuis weggescho ven. Een onzichtbare hand schoof een ruw- bewerkte ladder naar beneden. Er was niemand Je zien. Terstraaten zag van terzijde zijn bedien de aan. Die staarde naar het dorp. „Zul len we teruggaan, Sidin?" vroeg hij. De Maleier opende zijn mond, om te antwoor den, maar hij hapte naar luoht, en sloot zijn mond weer. Toen bracht hjj er met moeite uit: „Niet omkijken, heer! Ze heb ben den weg versperd! Er liggen twee krij£sk^no's by onze bootl" De handelaar greep zijn kleine zakspiegel en keek over zyn schouder naar de rivier. Zyn gezicht bleef onbewogen. Dwars over de rivier lag een heele feeks van inboorlingen-ka nos, hy de „Tortelduif". Ze moesten tooi- uti! „Kom, Sidin!" Toen de blanke de eerste sporten van den ladder beklommen had, werd de stilte plotseling verbroken door het geluid van een tam-tam, dat dof en monotoon vanuit het dorp klonk. De mannen van de ka no's stieten hooge, gillende kreten uit. De Hollander klom, zonder verder om te kij ken, verder den ladder op, en stak zyn hoofd door de deuropening. Achterin de lage, rookerige ruimte, zaten drie man nen, de hoofdman Moemoe en zijn twee oudste stamleden. „Echte boevengezich ten", dacht Terstraaten, terwijl hy tegen over hen ging zitten. De bijna naakste gestalten drppen van kokosvet, hun haar was doorvlochten met gras en geplakt met vet. De Maleische tolk hurkte naast zijn heer. „Spreek, alsof er niets bijzonder is, Si din! en vraag, hoeveel vogelhuiden zij hebben." Er volgde een stilte op de wc den van den tolk. Toen wierp Moemoe een loensche blik op den blanke, bracht eeni ge gorgelende klanken uit en sloeg eeni ge malen met de gebalde vuisten tegen elkaar. Buiten hoorde men nog steeds het mo notone rhytmisclie geluid van den trom mel. „Nu, Sidin?". De bleeke lippen van den Maleier stotterden: „Hij wil niet rui len, Toean! Hij vraagt, waar vandaan komt. en hoe u héét!" De mond van den handelaar werd een smalle streep. Hij keek even naar boven; onder de balken van het dak hingen een paar koppen, half bedekt met haarbossen! Men had kunnen denkon, dat het apen koppen waren, maar Terstraaten wist wel J>eter. Hij wist, hoe de Papoea's de hoofden van hun vijanden prepareerden, hoe er een dunne vezeidraad door neus en mond werd gehaald en hoe de hoofden langzaam inkrimpen onder den invloed van het vnur. En hij wist ook, dat de kop pensnellers nooit ieinand dooden, voor zij hun naam en herkomst weten. Hoe zou men immers in de jachtvelden van het hiernamaals de onderworpenen, de g< staan dan straks. „Ik heb hier nu al een gast eén ouden vriend, die ook uit de buurt van de politie moet blijven, maar wat hij op zijn kerfstok heeft is heel wat minder erg dan dat van jou. Ik geloof niet, dat je hem kent. Maar dat doet met ter zake; hij is hier en ik weet niet hoe lang hij nog blijven zal. Hij kwam ook 's nachts binnenglippen, net als jij, en nie mand weet, dat hij hier is. Maar als ze jullie beiden echter te pakken mochten krijgen, dandan...." Artie Chambers maakte den zin niet af. „Nn, wat?" „Dan zouden ze wel eens kunnen den ken, dat jullie tegelijk gekomen zijn, w<vnt hij kan niet bewijzen, dat het niet zoo is. Ze zouden hem ook voor dien moord kun nen arresteeren. Die andere agent heeft jou zien wegloopen, maar dat wil nog niet zeggen, dat jij alleen hoeft te zyn ge weest. Hy kan zich een paar seconden eerder uit de voeten hebben gemaakt. En wie het doodelijk schot loste, dat heelt die tweede agent niet gezien. Jullie zoudt geen van tweeën aannemelijk kunnen maken, dat hij niet in dat geval betrokken is, als ze jelui hier bij elkaar vonden, in een en dezelfde kamer verborgen. Wat mij be treft, ik kan aantoonen, dat ik er met de- bét aan benvoor mij zou het waar schijnlijk beteek enen terug naar de steen groeve, om mijn tijd uit te zitten. Maar hij, die vriend van' me, is een ontsnapte gevangene, die zijn alibi niet kab bewij zen in de# tijd, dat hij uit de groeve ver dwenen isNog eens, ik weet werkelijk niet hoe ik er mee aan moet. De gevol gen voor mijzelf laat ik buiten beschou wing, maar die andere vent, zie je, die zou het slachtoffer kunnen worden, ais ik jou hier inneem, het zou hem zijn kop iranaea. kosten. Eu omn dei adderen- kant. ten van deze hoofden, kunnen bevelen! Een schedel zonder naam is een waardeloos ding. Dus dat was hun bedoeling! De Hollan der voelde een ijskoude rilling over zijn rug loopen. Hij keek naar het verschrom pelde gezicht van den ouden Moemoe. Zou hij het op een handgemeen laten aanko men? Maar huiten stonden honderden mannen met speren en vergiftigde py- len Terstraaten zag zwijgend voor zich uit. Maar plotseling kwam er meer leven in zijn trekken. In de zwoele stilte van de tropen was plotseling een geluid hoorbaar geworden! Het scheen het geluid te zijn van een reusachtig» mug, dat aanzwol, onophoudelijk, dreunend, machtig! Hemel en aarde schenen er door vervuld te wor den! Er naderde iets bovenaardschiels onbegrijpelijks scheen de atmosfeer te door dringen! De vijf menschen in de hanfdonkere ruimte schenen onrustig te worden. De oogleden van de, inboorlingen trilden. Moemoe staarde in bijgeloovigen angst naar den Europeaan. Deze keek hem aan, en de andere kon den blik niet verdragen. Met een kreet sprong hij op, wierp zich op den grond en wreef zijn gezicht over de vuile planken. De blanke verstond van zijn gekrijsch slechts één woord: Kaya- kaya, dat is: wij zijn ook menschen! De beide anderen slopen met sluwe blikken langs Sidin naar buiten. Terstraaten bleef als verlamd zitten, verdoofd door dit moment. Eindelijk stond hij, op, schudde den halfbewusteloozen Sidin. Maar het klagende, jankende bun deltje, dat een Moemoe, het trotsche stam hoofd, was, klampte zich aan den staande vast. Terstraaten schopte met zijn voet naar bem. „Wat wil hy, Sidin?" „Hij vraagt, waar hij de vogels moet afleveren „Bij de boot, zooals altijd!" De handelaar stokte, toen zijn blik over het strand ging. Overal lagen zwarte, vetglim mende gestalten voorover in het zand, met de wapenen door elkander geworpen. Bo ven de mangrove bosscben in de verte zag men nog net den gryze romp en de vleu gels van een snel verdwijnend vliegtuig Terstraatens Hik werd gevangen door de witte plekken, die als sneeuwvlokken op het strand verspreid lagen. „Strooibiljet ten uit het vliegtuig!" zei hij. En hij liet door Sidin de papieren halen. De Europeaan ging op de bovenste sport van den ladder zitten. Zijn knieën knikten, De inboorlingen op het strand stonden langzaam op, schuw keken zij naar den blanken man en slopen naar hun hutten. Even later versohenen zij weer, wantrou wend, maar ongewapend, en reeds na een. uur was er bij de „Tortelduif" een leven- digen ruilhandel ontstaan. Tegen glazen kralen, schelpenkettingen, koperen kogel tjes, zakspiegëltjes en andere kleinigheden, tegen tabak, messen en bijlen, werden de schitterendsche paradijsvogel afgestaan qp Sidin pakte Xe alle in do kamferkisten. Terstraaten zat nog altijd op zijn hooge zitplaats en in gedachten verzonken, staar de hij naar het papier, dat ui op zijn knieën lag. „Dat beeft blij het leven gered,' elde hij. Het strooibiljet schreeuwde met groote letters de wereld in: „Attentie! At tentie! Nonstop-vlucht MelbourneTokio! „Mise Australia", het grootste vliegtuig vliegt zonder tusschenlanding van Mel bourne naar Tokio! Neemt deel aan den grooten prijsvraag! Wanneer zal „Mi.' Australia" in Tokio aankomen? Voor de beste oplossingen schitterende prijzen!" „Ik hoop voor hen, dat zij even goed er af komen als ik." jij bent ook een vriend van me: als ik je de deur wijs, kom je op den electrischen stoel terecht. Dat kan ik ook niet voor mijn geweten verantwoorden. Het is een verschrikkelijk dilemmaikik.." En Bishop wachtte met meer op' wat er verder zou komen. De onverbiddellijke logica van wat Ar- tte Chambers gezegd had, hamerde zich vast in zijn hersens. Hij had geen alibi. Hij zou ontdekt worden in dezelfde schuil plaats als een man, die gezocht werd we gens moord. Hij was een beroepsmisdadi ger. Hij twijfelde geen oogenblik aan de conclusie, die elke officier van justitie en elk jurylid in de Vereenigde Staten uit deze combinatie van feiten zou trekken. En daarbij, diep m het hart van alle man nen van zijn soort, sluimert de vrees op een kwaden daj; te moeten boeten voor een misdrijf, dat zij niet hebben gepleegd. Die vrees was nu gewekt en joeg hem op. Terwijl de beide mannen in de keuken hun gesprek Voortzetten, sloop Ed Bishop gelnidloos de voordeur uit. Eerst nam hij nog de voorzorg zich het kleingeld uit Artie's portefeuille toe te eigenen. Het vest lag op een stoel in de huiskamer, de portefeuille op de tafel. Ed Bishop verkeerde niet in zulfc een Hechte conditie, als toen hij het huis be trad. Hij was goed gevoed, uitgerust, be hoorlijk gekleed en had geld op zak. Zoo kon hij den strijd met de gestelde mach ten wel weer met kaDs op succes aan vaarden, vond hij, beter dan Ifiee ate een rat in den val zijn noodlot te verbeiden. Ed Bishop wist niet dat Artie Chambers zijn vest en zijn portefeuille zoo had neer gelegd, dat hij zich gemakkelijk van hun inhoud zou kunnen meester maken! Jfc, denk dat bg wel op zijn pootje* te-' en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zfln op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hygen en benauwd op de borst te zijn* Indien GU tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slum, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en da slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkta Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-slroop", Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.26, f 2.-, f 8.50p. flacon HET PRINSELIJK HUWELIJK. DE BEEEDIGING VAN DEN PRINS. Koningin en Prinses aanwezig De Koningin en Prinses Juliana zullen op Woensdag 23 December de beëediging als officier van Prins Bernharrd bij efen groote garnizoonsparade bijwonen. De Prins zal den eed aflqggen in han den van den gouverneur der residentie, luit.-generaal Jhr. W. Röell, die de oud ste opperofficier is van zee- en land macht, voor zoover met een commando belast. HET VREUGDEVUUR. Prinses en Prins tegenwoordig. Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len Zaterdag te vier uur tegenwoordig zijn bij de ontstraing van het vreugdevuur in het monument op het Juliana van Stol bergplein te 's-Gravenhage. HULDEBETOON VAN BUR« GEMEESTERS. Uit burgemeesters van Nederlandache gemeenten werd eenigen tijd geleden eeni comité gevormd, bestaande uit den buH gemeester van Amsterdam ais eere-voor-i zitter, de burgemeesters van Rotterdam en van de provincie-hoofdsteden als eere leden en eenige andere burgemeesters als leden, teneinde een huwelijksgeschenk vaq alle burgemeesters van Nederlandsche ge meenten aan te bieden aan H.K H. Prin-i ses Juliana. Het comité werkt in overleg met,het nationale comité en het cadeau zal een onderdeel of aanvulling uitmaken van het nationale huwelijksgeschenk. Menschen, die zóóveel haast hebt£n, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewarilïg. recht zal komen," verklaarde Artie's vriend, toen zij zich hadden vergewist, dat de ontvluchte gevangene vertrokken was. „Dat denk ik ook," stemde Artie toe, „en hy zal wel zoo wijs zijn om zijn mond te houden over mij." „Zeker, niets zal hem liever zijn dan complicaties te vermijden," was het we derwoord; „geloof maar gerust, dat hij den schrik te pakken heeft." „Hij zal wel zorgen, dat hij zoo gauw mogelijk een flink eind hier vandaan is." „En je hoeft ook met bang te zijn, dat' je hem terugziet." Betty, op de hoogte van de kleine co- medie, die dien nacht zou worden opge voerd, had zich inmiddels aangekleed en kwam te voorschijn. Met z'n drieën gin gen ze naar de huiskamer, allen even ver heugd over het succes van den krijgslist, De vriend, die, om Artie te helpen, in de keuken den voortvluchtigen moordenaar had gespeeld, was niemand anders dan Artie's afdeelingschef in de fabriek. „Het was maar goed, dat je met je' moeilijkheden bij mij bent gekomen." zei hij, „en alles ronduit hebt verteld. Het deed me plezier je te kunnen helpen en ik geloof, dat ik nog wel meer voor je kan doen. Je moet me toestaan morgen ochtend direct met den directeur te spre ken; we zullen je zatik in handen geven van een eerste klas advocaat en die moet den hoogen heeren maar eens vertellen, wat een voortreffelijk vakman en uitne mend burger je bent. Ik maak me sterk, dat hij dan gratie voor je krijgt en dan kun je verder rustig en onbekommerd met je lieve, dappere vtouw leven, zonder dat kerels van het slag van Bishop in êtaat zijn je onaangenaamheden te berok kenen.'-' Ea zoo geschiedde het. EINDE

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 2