me IH Plaatseïijklïïëuwirj B E LAST INGV RAG UIT CRO LL'S TIJD Van Rondom s> 1 Landbouw en Veeteelt DAMRUBR1EK Alléén voor Vrouwen. -^«.mokolijkoten^ Plaatselijk nieuws 4 VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 DE WEG GOUDA-BERGAM BACHT-SCHOONHOVEN. EN DE OPHEFFING VAN DE SPOORLIJN. Dr. Beekenkamp bepleit een streekbelang. In de zitting der provinciale Staten ▼an Zuid-Holland heeft Woensdag bij de behandeling van bet wegenverslag dr. T. BEEKENKAMP lof gebracht aan Ged. Staten voor de uitvoering van het provinciaal wegenplan. In het bijzonder begprak de heer Bee kenkamp bij deze gelegenheid het wegen- vraagstuk in de Krimpenerwaard. Hij waarschuwde Ged. Staten nadrukkelijk voor den gevaarlijken toestand, die zich zal ontwikkelen, als de thans bestaande wegen zullen worden belast met het zwa re snelverkeer, dat bij de sluiting van de tramweg is te verwachten. Die wegen zijn daarvoor niet geschikt en bij die wegen kan de tramlijn dan Ook niet worden ge mist, Het moge een ouderwetsch en pri mitief vervoermiddel worden genoemd, het is voor de streek' GoudaSchoonhoven een uitkomst geweest. Dr. Beekenkamp wees erop, dat de laat sta jaren voortdurend op opheffing van de lijn is aangestuurd en dat door bet gebruik van het slechtste materiaal en verouderde machines de exploitatie-kos ten ongunstig zijn beïnvloed. Volgons des kundigen zou beter materiaal zeker gun stige resultaten hebben opgeleverd. In de door de provincie overgenon weg GoudaBergstoep is twee jaar ge leden een proefstuk gemaakt met rijsdek, teneinde bij voldoening dien weg geheel Lverbeteren. Dat rijsdek heeft voldaan, ar de voortgang daarmede is uitgeble ven. Spr. achtte het onverantwoordelijk om de spoorlijn op te heffen, terwijl de weg er volstrekt niet op berekend is, om het ▼ervoer over te nemen. Van de spoorbaan zal nooit een goede weg te maken i daar volgens deskundigen de baan zoo rond is ais een ton. Gedurende 40 weken per jaar zijn 3 zandtreinen wekelijks noodig om de spoorbaan intact te houden, dat zegt genoeg. Maar afgezien nog ditarvan, wordt de periode, gedurende welke deze Spoorbaan tot verkeersweg moet worden vervormd, geschat op anderhalf jaar. Het in de plaats van het railverkeer tredende zware snelverkeer met autobus en vracht auto's zou al dien tijd over de bestaande daarvoor ongeschikte wegen, moeten wor den geleid, wat tot ernstige ongelukkeu aanleiding moet geven. Bij dat vervoer zullen bovendien de onderhoudskosten va^ deze wegen zeker vele duizenden meer bedragen dan door den aanleg van dei weg op een rijtbed, zooals op het proef stuk is geschied. Wat moet het worden, vraagt spr. zich af, als A.T.O.-bussen rij den van 2.10 M. breed op de wegen van 4.20 M.—4.10 M zelfs hier en daar 3 46 en 3.22 M, breed, en die thans op bepaal de gedeelten in zoodanige toestand ver- keeren door de zandstortingen voor de Spoorbaan, dat ze meer op heuvelland dan op een weg gelijken. Die toestand is in derdaad zeer verontrustend. Het heeft spr. ten zeerste bevreemd, dat Ged. Staten „niet thuis'' gaven, toen de Goudsche Kamer van Koophandel met deskundigen in een onderhoud op de ern stige bezwaren wilde wijzen. Wachten totdat tot overdracht van de trambaan is besloten, alvorens aan de verbetering dezer wegen te beginnen, is verkeerd. Beter i« het te wachten met de opheffing van de tram. De verbetering ▼an den weg GoudaBergstoepSchoon hoven, zoo besloot dr. Boekenkamp, duldt geen uitstel. Ook de heer VAN DER BAS betoog 4e, 'óeA aan een goeden verkeersweg tus- schen Gouda en Schoonhoven een drin- s behoefte bestaat. Het Hoogstand". Alblasserdam. In het verenigingsge bouw der Ned. Herv. Kerk werd een film ATond gehouden uitgaande van de ver- eeniging „Het Hoogeland". Vertoond werd de film „Door de Branding". Ds. J. J. Wielenga opende, terwijl de godsdienst onderwijzer, de heer Van der Hoogt, het slotwoord sprak. Tijdons de pauze traden 13 nieuwe leden tot de afdeeling toe. Gtocsendam. Dinsdagavond is in de faal „De Harmonie" de 13e tentoonstel ling van pluimvee, duiven, konijnen en watervogels, uitgaande van de pluimvee- vereeniging V.P.K.S. en 0-, die op 15, 16 en 17 December werd gehouden, door bur gemeester J. W. van Aken geopend. Het aantal inzendingen was nog grooter dan vorige jaren en er waien zeer mooie exemplaren onder, zoodat wel gezegd kan worden, dat de kleindierenteelt in deae streek op hoog peil staat De oitslag, voor zoover het betreft de •erMe- m eereprijzen, is als volgt: Groote Hoenders. Barnevelder, wit; le pr. en eereprijs A. de Jong, met jonge hennen. Wit Leghorn Amerika S: le pr. en 3 eerepr. J. A. vaa Mill met jonge honen en een le pr. en eerepr. metjonge hen- nen. Patrijs Leghorn; le en eereprijs J. A. an Mill, oude hennen; idem met jonge hanen en le prijs met jonge hen. Watervogels. Kkhaki Campbefll eenden: J. A. van Mill, 5 le en 6 eei-epr. met trio's krielen. Wit Plymouth Rocks; le pr. en 2 eere pr. J. A. van Mill. Zwarte Java: le pr. en eerepr. H. Hui- ge; Wit Leghorn: idem. Konijnen. Wit Vlaamsche Reuzen: le pr. en eere pr. W. Bos met oude ram; le en 2 eere prijzen P. de Ruiter, jonge rammen, le en eereprijs J. Houwebng, voedsters jonge; le prijs J. Houweling, drie le prijzen J. Dubbeldam, jonge voedsters; P. van der Nat, W. Bos en G. Zwakhals. Haaskleur: W. Prins; J. A. van Mill, 4 eerste en 3 eerepr.; P. Kraaijeveld. Geel: G. Teeuw. Vlaamsche reus, geel: A. H. Kruis, Groot Chincilla: B. de Kreij; Lotharin- ger zwart Bont: M. van Dijk; H. Termaat, A. T. Visser. Groot Chincilla: G. H. Be- zemer. Ween er Wit: P. Kraaijeveld, 5 eerste en 4 eerepr.; G. G. van der Vlies. Weener Zwart: P. Kraaijeveld, 5 eerste en 4 eereprijzen; A. M. van Beuzekom, 2 eerste en 2 eereprijzen. Klein Zilver, licht blauw: J. van Mourik, 4 eerste en 2 eere prijzen:. D. van den Heuvel, J. A. van Gent, P. van der Nat, P. Koppelaar; 2 eerste en 2 eereprijzen; G. Teeuw, 2 eerste prijzen; Alaska Zwart: A. M. van Beuze kom, Thuriuger: G. Stoel; Polen Roodoog: G. G. van der Vlies 2 eerste en 2 eere prijzen; Blauwoog: G. C. van der Vlies; M. G. Annot. Enkele nummers Krielen. Patrijs Wyandotte: A. Blokland; Wit Wyandotte: H. Huige, 2 eerste en 3 eere prijzen. Columbia Wyandotte: H. Huige. Zilver Wyandotte: H. Huige; Koekoek Wy andotte: P. Koppelaar; Zwart Bont Wy andotte: J. A. van Mill; Wit Plymouth Hocks: J. A. van Mill, ff eerste en twee eereprijzen: Zwart Java: G. van Herpe, P. Huige; Wit Leghorn: H. Huige. Trio's, Groote Hoender». Zwart Minorca: A. Schep. Patrijs Leg horn: J. A. van Mill. Watervogels: Khaki Campbell, eenden; J. A. Mill. Bergeend: idem. Pauwen, wit: J. van der Haven.; Pam- wen, bont: J. van der Haven. Goud Fazant: P. Blokland. Zilver Fa zant: J. van der Haven. Kalkoenen, brons: J. van der Haven, 2 eerste en eereprijzen; A. Blokland; Kal koen, bont: J. van der Haven. Postduiven. Boven 800 K.M.: G. A. Schalk le en eerepr.; L. Suiker, idem; Boven 600 K.M.: J. P. A. v. d. Vlies, le en eerepr.. Dub- beldam-Vogel, idem: Boven 400 K.M.: le en 2 eerepr. Breedveld-Hartog, doffer oud; le en eerepr., idem, duif oud. Boven 200 K.M.: le en eerepr., J. Potters, dof fer oud; le pr. en 2 eerepr. H. Slagboom, duif oud; le en eerepr. B. Visser, doffer jong; le en eerepr., L. Suiker, duif, jong: Boven ÏOOIK.M.: le en eerepr., J. P. A. v. d. Vlies, doffer oud; le en eerepr. G. de Boon, duif oud; le pr. P. de Jong, dof fer jong; le en eerepr. G. de Boon, duif jong; le en eerepr. J. van Mourik, duif jong. Onder 100 K.M.: le en eerepr. J. A. van Mill, doffer oud; le en eerepr. Breed- veld—Har tog, doffer jong. Onbevlogen: le en eerepr. G. de Boon, doffer, oud. le en eerepr. C. Kroon, duif oud; le en eerepr., L. Suiker, doffer jong; le en eerepr. G. de Boon, duif jong; Scjioonheidsklasse; le en eerepr., Dubbeldam-^ogel, duif jong. Sterduiven. Engelsche eksters, geel: le pr. en 2 eerepr.; M. G. Annot, duif jong; Duijkleur le pr. J. A. van Mill, duif jong; Baa<ls- heeren rood: le en eerepr., G. W. Verbeek, doffer, oud; idem, duif oud; Raadsheeren geel: le pr. G. W. Verbeek, doffer oud; Monnik: le en eerepr. J. H. van 't Sant, duif jong. Pauwstaart schild: le pr. G. W. Verbeek, duif oud; Engelsche kropper, blauw bont: le en eerepr. M. G. Annot, doffer jong; Engelsche kropper miskleur: le pr. M. G. Annot, doffer oud; Show Homer zwart kras: le pr. M. G. Annot, doffer oud; Saksische Engelsche kropper, zwart: le en eerepr. G. W. Verbeek, dof fer oud: Strasser Hoil. Blauw; le en eere pr. G. W. Verbeek, duif oud; Brüster rood: le pr. G. W. Verbeek, doffer oud; Roepduif: le pr. G. Stoel; 11 oud; le en eerepr. G E. Bczemer, 11 oud wit, idem 11 oud bruin. Hei- m Boei cop, Dinsdagavond speelde het eerste tiental van de Hei- en Boei- copsche Dajnvereeniging een competitie wedstrijd tegen D.O.S. te Lexmond. De uit slag was: M.B.D.V. 1—8 en D.O.S. te Lex mond 112 punten. Hmg-Blokland. Op Donderdagmiddag 24 December is voor de begunstigers der christelijke meisjesvereeniging „Irene" ge legenheid tot het bezichtigen der hand werken, welke door genoemde vereeniging vervaardigd zijn. Nieuwland. De gemeente-veldwachter heeft proces-verbaal opgemaakt tegen J. V, te Hoog-Blok'and en A. J. de J. te Nieuwland, wegens overtreding der jacht wet. Twee buksen en drie eenden werden in beslag genomen. B. en W. hebben op de aanbeveling voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur geplaatst: 1. G. Kok; 2. W. G. Sterk. Tot geneeskundige, belast met de doodschouw is voor het jaar 1937 aangewezen de heer A. A. Weenink, arts te Noordeloos. Nieuwland. De burgemeester heeft een vergadering van den gemeenteraad uitge schreven jegen Zaterdag 19 Dec., voorn. 10 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van de Landstorm Commissie Dordrecht om een subsidie v. h. jaar 1937. Voorstel van B. en W. afwijzend op het verzoek te be schikken aangezien aan de afd. Nieuw land reeds een subsidie van f 10 is toege kend. 3. Adres van A. Arendso alhier, om alsnog te doen besluiten dat zijn woning bij de Drinkwaterleiding wordt aangeslo ten. Voorstel van B. en W. om de Drink waterleiding de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden te verzoeken om in over leg met de Drinkwaterleiding De Linge- mond te trachten Arendse van goed drink water te voorzien. 4. Vaststelling school geldverordening. 5. Voorstel van B. en W. aan J. Jansen, rijksveldwachter te Kedichem een gratificatie te verleenen van f 10 over 1936 wegens gedane politie diensten. 6. Benoemingen: a. 1 lid van het Burgerlijk Armbestuur, b. 5 leden van de de tot wering van schoolverzuim. Naai krans Dorcas. Nieuw-Lekkerland. Dinsdagavond hield de naaikrans „Dorcas" in de Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering, welke druk bezocht was. Nadat ds. Joh. van Dorssen de bijeenkomst had geopend, werden de jaarverslagen gelezen en onveranderd goedgekeurd. In 't afgeloopen jaar zijn ongeveer 400 kleedingstukken vervaardigd, welke eerstdaags aan de gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, zuilen worden uitgedeeld.Enkele leden behan delden onderwerpen uit de bijbelsche ge schiedenis of droegen gedichten voor. Ver der voerden het woord burgemeester F. M. A. v. d .Rovaart, en afgevaardigden van de zusterverenigingen uit Kinderdijk, Oud-Alblas en Groot-Ammers. In de pau ze werden de gemaakte kleedingstukken bezichtigd en werden ververschmgen rondgediend. Ds. Van Dorssen sprak een slotwoord en beëindigde de bijeenkomst met dankzegging. Dinsdag brak bij den watermolenaar Joh. de J. een gemest varken van onge veer 3,50 tü-G. gewicht uit het hok los en kwam op de molenwerf terecht. Daar werd het dier door een wiek van den mo len zoodanig getroffen, dat het een eind ver werd weggeslingerd en zoo hevig ge wond, dat het terstond moest worden af gemaakt. Noordeloos. Aan den rijks- en gemeente? veldwachter is het gelukt J. v. d. K. te Kostelooze beantwoording: voor abonnee*. De voorschriften en de bepalingen uit de belastingwetten zijn ge woonlijk door overmaat van duidelijkheid dermate onduidelijk, dat een niet-ingewijde ze niet kan begrijpen. Toch is juist begrip zeer noodig, omdat het onaangenaam is te veel belasting te betalen en gevaarlijk om den fiscus te weinig te geven. Ook bij geschillen over belastingkwesties is voorlichting door een deskundige onmisbaar. Wij hebben ons nu de medewerking verzekerd van het Accountants- en Belasting-consultatiekantoor van de heer C. 1*. de Hoog, Belastingconsulent, Visschersdijk 68, Gorcum, die in korte artikeltjes een practische voorlichting zal geven en die voor onze abonnees kosteloos de vragen beantwoordt. De vragen en antwoorden worden zonder vermelding van naam of woonplaats in ons blad opgenomen, tenzij gevraagd wordt zulks na te laten, in dit geval sluite men een postzegel van f 0,06 in. Vragen richte men aan de redactie van de Schoonhovensche Courant of van De Oorcumer. Hoornaar op heeterdaad te betrappen bij een overtreding van de jaëhtwet. Twee hazen en een tweeloopsjachtgeweer wer den in beslag genomen en tegen v. d. K. is proces-verbaal opgemaakt Verplichte aansluiting waterleiding. Schelluinen. Na 1 Januari '37 zijn alle eigenaars van woningen, gelegen hoog stens 100 M. van de dienstleiding, ver plicht deze woning aan de waterleiding afïu.te sluiten. Deze verplichting bestaat b\ Arooteren afstand dan 100 M. alleen, als hit bedrijf de verbinding kosteloos tot stand wil brengen. "Wie zich aan de ver plichting onttrekt, kan een boete van hoog stens f 300 oploopen. Inbraak. Waddinxveen. In het kantoor van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij is des nachts ingebroken. Verschillende be- noodigdheden, worden vermist. Waddinxveen. De politie beeft in een schuur bij dep koopman van V. een dood ^kalf in beslag genomen. Het cadaver is naar de noodslachtplaats vervoerd en voor de consumptie afgekeurd. Waddinxveen. Een in nood gedood var ken van den landbouwer v. T. is naar de noodslachtplaats vervoerd en door den keuringsdienst voor de consumptie goed gekeurd. Het vleesch is onder toezieht in het klein verkocht. CONSUMPTIE-MELKPRIJS. De Nederlandsche Zuivelcentrale meldt; dat van 20 December t.m. 26 December 1936 de prijs van consumptiemelk ge kocht op regeeringscontract, voor het taxegedeelte bedraagt 6 25 cent, eventu eel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. Voorover- melk geldt als regeeringsmim mump rijs 5.10 cept. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. HET KALKEN VAN BOOMEN. Met kalken van boomon doodt men zoo goed als geen ongedier te, doch slechts mos en algen. Dikke kalkbrij, zooals vaak ge bruikt wordt, verstopt de poriën van de boornen en belet daardoor de toevoer van lucht door de schors. Een lichte kalklaag ech ter geeft een goede beschutting tegen de vorst. De witte kleur kaatst namelijk in het voorjaar de zonnestralen, die dan meer kracht krijgen, terug, zoodat de schors niet zoo sterk verwarmd wordt en later door de sterke af koeling in de koude yoorjaars- nachtën lijdt. Jonge boornen moeten echter niet gekalkt woffaen. Om de schors grondig van stemmen en takken insecten te dooden, moet alle afgestorven verwijderd worden. (Nadruk verboden.) DE COMPETITIE. Aan de besturen en/of leden individueel van de damclubs, welke deelnemen aan de competitie, waarvan regelmatig in ons blad uitslagen verschijuen, zij hieidoor het volgende medegedeeld. Partijen, welke in deze competitie zijn gespeeld, kunnen, voor zoover zij door de spelers genoteerd zijn, aan den Damredacteur, p/r van ons blad. worden opgezonden, waarna bij ge bleken geschiktheid, bespreking in de ru briek volgt. Ook slagzetten, eindspelen, fragmenten, lokzetten, openingsslagen kunnen voor dit doel worden ingezonden en deze inzendingen van lezers genieten steeds den voorrang. EEN SLAGZET. De volgende slagzet kwam voor in een vriendschappelijke partij, en is voor een geroutineerd speler gemakkelijk te vinden, hoewel veel stukken van het bord verdwij nen en hoewel de slag 9 zetten diep is. Dit komt, omdat het systeem van den slag, dus a.h.w. de constructie, van be kende soort is, en er veel slagzetten van dit type beslaan, zoodat men dan ook van typeslagen is gaan spreken. Er bestaat een boekje van de hand van den heer B. Springer, waarin een groot aantal van deze typeslagen is verzameld en dat on ontbeerlijk is voor een speler, die het com binatiespel goed wil leer en. De oplossing van een slagget van 3 net ten diep kan b.v. moeilijker zijn, als de constructie, dus het type, origineel en on bekend is, dan die van zetten diep, zoo als de onderhavige. Wit wint in onderstaande stelling door 26-21 (17:26), 37—31 (26:37), 32:41 (23: 21), 33-29 (24:42), 30—24 (19:48), 41— 37 (42:31), 36:18 (13:22), 40-34 (48:30), 35:2. Daar de witte dam de lijnen 218 en 235 bestrijkt, moet zwart spoedig offeren en verliezen. Zwart 26. De paarden werden te «voorschijn gehaald en de drie avonturier» namen ai- scheid. Na een rit van een unr kwamen de drie ruiters in de naburige Mad aan. Voor het huis van den burgemeester verblijf voor de officieren, en van hieruit werden hevelen voor de troepen in de om geving gegeven. 26. Vrijpostig stapte kapitein Gay op eten wachtpost toe. „Ik moet generaal werd halt gehouden. Dit hsns «Liaade als Bond spreken, breng ma bij hem en zeg hem, dat kolonel Hardy belangrijk nieuws weet," kommandeerde de kapitein. „Volgt u me maar, kolonel," antwoord de de schildwacht, die zijn bezoeker voor ging. Ongevraagd stapten Ralph en J°un mede, zonder dat iemand hen durfden te* gen te houden. 3 P^FHE RLfD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Couran* VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 door JAN KIJKUIT. Kees spreekt over de Tweede Kamer en over bouwkwesties In Krimpen a-d. Lek. Teun stond met zijn armen op hef tuin hek geleund een diepzinnig gesprek te voeren met een van zijn vele vrienden en toen ik met een groet naar den onbekende mij door bet hek wilde begeven, hoorde ik den vriend van Teun zeggen: „Ze praten in Den Haag wei over de boeren, maar niemand in de Kamer weet eigenlijk wat voor leven een boer in dezen lijd heeft." „Ze praten er toch zeker genoeg over, bromde Teun, je mot nou eens kijken wat een sprekers er in de Kamer over de landbouw praten. Merakel? man!" „Ja, voegde ik er bij, als je dat in de krant leest, dan weet je nog niet hoe bet gaat. Je ziet daar al die sprekers na elkaar aan 't woord komen en dan denk je natuurlijk dat er een meneer staat te spreken en dat er 99 andere aandachtig naar hem luisteren. Dat gebeurt haast nooit Als er een politiek onderwerp wordt behandeld, dan zijn er nogal eens veel luisteraars, maar bij landbouw is de aan dacht niet groot. Dan is er maar een klein aantal leden in d» Kamer en de meesten zitten of staan met elkaar te praten. Om den spreker staan er een stuk of wat die Klisteren. Toen Woensdag begonnen werd met de behandeling van de begrooting van landbouw was er zoo'n rumoer in de Ka mer dat de eerste spreker, meneer Weit- kamrp, niet te verstaan was." Teun grinnikte en „Zoo Kees, dan mot je zeggen: ze pra ten in Den Haag wet over de boeren, maar se luisteren er niet naar." „Dan mot ik toch zeggen, hernam Keea, dat ze bij ons in de raad dat beter doen, daar laten ze niet^iemand voor gek staan praten." Waar is dat: bij ons, vroeg ik. Hij keek me verbaasd aan dat ik niet wist, vanwaar hij kwam en hij antwoord de een tikje beleedigd: „Uit Krimpen natuurlijk, »H Krimpen aan de Lek „Ja ja, zei Ik, daar hebben ae pas die kwestie gehad van al die palen nietwaar. „Over palen wordt je bij ons zoowat duizelig. Eerst hebben ze 't gehad over de palen van de brug en nou weer over pa- ten in de Schoolstraat." Je mot weten dat het raadslid Duijvendijk achter in de Schoolstraat voor de brug, die naar de Tiendweg leidt, een Muk of wat palen beeft laten slaan." „Voor de brug, vroeg ft, waar iz dat goed voor?" „Zal ik je zeggen Dujjvendijk zee as dat er zoo'n druk verkeer van wagens en auto's m de Schoolstraat was, dat de hui zen van de Woningbouwvereeniging „Ons Belang", waar hij de voorzitter van is, er van gingen verzakken en scheuren. Dat gaf natuurlijk vefi last die afsluiting van de brug mean ik en omdat de ge meente-architect aan de overzijde van de Schoolstraat woningep aan 't bouwen was, moesten die palen weg. De palen zijn weg gehaald en er is nog proces-verbaal opge maakt ook tegen Duijvend ijk als voorzitter van „One Belang", wagens belemmering van het verkeer. De rechter mot nou maar uitzoeken wie gelijk heeft. Ik weet 't niet. „Mag de gemeente-architect bij jullie voor particulieren bouwen, vroeg ik „Ja, dat mag, maar of 't nu ook nog mag weet ik echt niet. 1 Is pas weer in de raad behandeld en toen heeft een van de raadsleden gezegd, dat er haast geen vergadering gehouden wordt of er wordt gesproken over den gemeente-bouwkun dige en Duijvendijk. Die hebben zoo'n beetje ruzie met elkaar hoewel Duijven dijk pas in den raad gezegd beeft, dat bij niks niet had tegen Verhoeff, den bouw kundige. Maar er is al heel wat te doen geweest daarover, eerst over die brug en de palen, toen over de huizen, die niet op de rooilijn stonden, toen over de palen in de Schoolstraat, en nou gaat 1 er weer over of Verhoeff voor zijn eigen particu lier mag bouwen of nieL De burgemees ter zei dat de gemeente-bouwkundige maar een salaris heeft van f 435 in *1 jaar en dat hij daarvans dus niet kan bestaan. Maar Duijvendijk wilde hem het bouwen voor particulieren toch verbieden, hoewel de burgemeester zei, dat Verhoeff dan zoo goed als broodeloos is. „Wat kan het nou DuijveDdijk schelen of die architect voor anderen bouwt of nieL vroeg Teun „Dat is de kif natuurlijk. Duijvendijk vertelde in de raad dat hij brieven had, waarin zou staan dat Verhoeff zoowat onder één deken ligt met ambachtslui. Geef maar eens op die brieven, had de burgemeester gezegd en Duijvendijk zei, dat ie dat vast zou doen." „Ed hebben die twee toch geen ruzie, vroeg ik?" „Duijvendijk zegt beslist van niet, hfl heeft niks niet tegen Verhoeff heeft ie nog pas verzekerd. Nu, een raadslid mot je gaiooven, maar ik snap toch niet beet hoe je iemand waar je niks op en tegen hebt, zoo jaren achtereen kunt vervolgen." „En wat is er besloten?" „Dat ze er nog eens over zullen denken en dan in een volgende keer uitmaken of Verhoeff voor een ander zal mogen bou wen of niet." „Dan komt er dus weer een vergade ring met de zaak Duijvendijk-Verhoeff, merkte ik op." „Ja en daarna zullen er nog wel meer komen, want er ligt nog wat gereed. Als je de Tiendweg bij ons kent, dan weet je dat die vanaf Molenweg tot aan Noodsluis in dezen tijd niet begaanbaar is. 't is geen weg, maar een moeras, waar een klein kind heelegaar in weg zou zakken. Die weg is pas afgewerkt mot je weten. Nou is die weg nog niet op zijn ergst, maar als daar weer verkeer over komt, dan kan je net even goed door een sloot gaan loe pen met veel modder. Maar die weg is klaar, die is zooals dat beet voor opleve ring gereed." „Heeft de gemeentebouwkundige „Neea, dat is 1 juist, die heeft daar geen deel aan. Die weg is klaargemaakt en afgewerkt voor de oplevering door de Nederlandsche Heidemaatschappij, maar ik boud t er voor, dat die meer verstand heeft ran hei en van vennen dan van we stern maken." Op dat oogenMik kwam er iemand langs den weg waar ons huis steak. Teun keek „Dat is Rikns van Perkouw, die onder- atet hier was, maar ik heb er niks over in de krant gelezen." „Neen Teun, dat bleek achteraf niet geschikt voor de krant." „Is dal de correspondent van de krant vroeg Kees? Ze hebben me dat verteld „Neen, verzekerde ik, de correspondent hoeft daarmede niets te maken. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Bij het bestellen van patronen steens •pgeven bet nummer, dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat Daar bij dezen patronendienat niet met administratie- en incassokosten wordt ge rekend, kunnen alleen patronen geleverd worden na ontvangst van bet daarvoor opgegeven bedrag De prijs van de patronen staat bij de afbeeldingen aangegeven. Men kan het be drag overmaken per postwissel, in poetze- ••le of gireeren op postrekening 13763 aan de redactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welke Donderdag niet in ons bezit zijn, kunnen •«rat in de volgende week in behandeling JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Suooespatroon VKX 2061. Prijs f 0.35. VKX 2051 De afkleedende lijn van het hier over slaande rechter voorpand past bijzonder goed bij gezette figure». De aansluitende kraag heeft een tot niet too uitlooponde revers, die tot plm. 10 a 12 e.M. van dan zijnaad komt. De tweebaansrok beeft aan de achter baan figuurnaden en de voorbaan beeft geheel opzij een diepe binnenwaartse he plooi, die tot 30 e.M. van den zoom af wordt opgeslikt. Het zjjbaantje is dan 12 e.M. Om 't middel aéór smalle ceintuur. Gar neering van velours in de tint der stof. Kiest men kraag en revers van afsteken de kleur in wollen stof, dan staat een ge borduurd monogram heel geestig. Patro nen in de maten 46, 48, 50 en 52. WOLLEN JAPON. Succespatroon VKK 2052. Pt ijs f 0.35. De modelijn is zeer eenvoudig en het eenige gedeel e, dat er niet op wordt aan gebracht bestaat uit een passende garnee ring in den vorm van een garnituur of decoratieve knoopen. Ceintuur van wildleer. Ons model geaft modems pofmouwen VKK 2052 aan, die naar de pols toe aansluiten en een verbreede schouderlijn bevorderen, die de heupen smaller doet uitkomen. Het kraagje kan van waschba&r materiaal ge maakt worden, terwijl men er als variatie een aardig gekleurd sjaaltje of das bij kan dragen. In het laatste geval worden de uiteinden onder de puntige overslag doorgehaald. Patronen in de maten 40 tot en met 46. ORANJEPUDDING. 7 d.L. melk, 3 d.L. room, 100 gram sui ker, vanillesuiker, l'/t ons abrikozen, 1 eetlepel suiker, 10 bladen witte gelatine. De abrikozen worden zoo mogelijk daags te voren, na gewasscben te zijn, geweekt, daarna worden er acht a tien uitgenomen, die het mooist en grootst zijn, de rest wordt even opgeweld met zoo min moge lijk water en een eetlepel suiker, daarna worden ze f jn geklopt en laat men ae afkoelen. Melk en room worden gekookt met de suiker en de vanillesuiker, daarna nemen we de pan van het vuur en lossen er de in koud water geweekte en goed uitgekne pen gelatine in op, laten de vloeistof koud en drillerig worden, roeren van tqd tot tijd om het n,aar beneden zakken der ge latine te voorkomen, en doen de massa m een met koud water omges poelden vorm. Als de pudding goed stijf is, storten en het geheel overgieten met de abrikozen puree; in het midden wordt een groote abrikoos gelegd, terwijl de overigen met de platte kant naar binnen tegen den pudding worden gezet. KERSTSTOL. 500 gram bloem, 50 gram giet, zoot, 100 gram basterdsuiker, 175 gram boter, 250 gram sun maid rozijnen, 50 gram amandelen, 1 d.L. lauwe melk, 5 gram DURE HULP. Blijkens een oppervlakkige beschrijving z\jn er 4470 crisis-ambtenaren m de landbouw, ongerekend bet hulppersoneel, Twaalf miliioen wordt er verzwolgen Door dat erisisappara&t. Een geduchte aderlating Voor de schatkist van den Staat Twaalf miliioen, en de gesteunde Heeft dan nog geen cent gezien, "Want de steunbedragen komen Dan toch immers bovendien. Zooveel miliioen voor salaris Plus een flink bedrag aan huur, Zooveel voor verzendingskosten Zooveel licht en zooveel vuur. Zooveel voor te maken reizen En al wat er bij behoort, Zooveel voor vacantiegelden Enzoo enzoo enaoovoort Wordt hier soms niet uitgegeven Met al te royale hand En wordt daarbij wel gerekend Met de draagkracht van het land? Al die overheidsbemoeiing Is wel ver van ideaal Want het middel is veelal Erger dan de kwaal. cardamon en 1 theelepel kaneel. We doen de bloem in een pan, lossen de gist met wat suiker in de lauwe melk op, doen dit in het midden van de bloem, waarin we eerst een kuiltje maakten, mengen er wat van de omringende bloem doorheen en laten bet dan ong. 20 min. op een warm plaatsje staan, daarna kne den we het met de melk, de weekgemaak- te boter en het zout (met de handen) tot een soepele elastische bal, zoolang tot het deeg van de pan loslaat, doch minstens tien minuten, waarna de rozijnen en de gepelde gehakte amandelen erdoor gekneed worden en wij het deeg minstens IX uur bij de kachel laten rijzen. Het bakblik wordt ingevet en bestoven met bloem, het deeg wordt nog eens goed doorgeweekt en eenige malen heen en weer geslagen, dan vormen wij er een dikke ronde plak van, die aan de puntön dunner uitloopt. Wij bestrijken dezen deeg lap met water en vouwen ze dicht, waar na ze op het bakblik oog een half uur moet narijzen, en daarna in den oven ge bakken wordt. Is de stol gaar, d.w.z. komt een brei naald «r geheel droog uit, dan halen wij het brood uit den oven, bestrijken het oog warm met boter en bestuiven het met een dikke laag poedersuiker. (Nadruk verboden). Zanguitvoering. Arfcsf. De gem. zangvereeniging E.M.M. en het gelijknamige kinderkoor geven Za terdagavond een uitvoering in de zaal Odina. Niet minder dan 19 zangnummers vermeldt het programma, alsmede een ko misch quartet, een mannenkwartet en een tooneelspel in drie bedrijven, getiteld „De Zwerver", van S. Augura. Met een bal zal Het model Mnks is van een in geweven sberp en heeft een mge- zet middenstuk, dat vanaf de mou wen schuin naar bet midden vóór is opgestikt, waardoor een slank effect verkregen wordt. Rok met opgestikte plooien tot 30 e.M. vaa den zoom af. Het andere mo del heeft een pas en gedeelte van den rok met treeband beetikt, bet geen ook vervangen kan worden door amaiie veromes. Rok met in gevette waaierpiooten. 4 bonen. Hoeden worden bij voorkeur niet te modern gekozen, een even voor het voorhoofd gebogen rand is voor de meeste gezichten flat- teas. Kleine veeren garneering. worden besloten. Het muzikale gedeelte/ zal worden verzorgd door „The Argo Band" alhier. In het bestuur van de geitenfokver- eeniging „Vios" zijn thans gekozen de heeren P. den Adel, H. L. van Dalen, P. ▼an Houwelingen, Jae Kooy en A. van Lent Jr. De functies zullen onderling wor den verdeeld. Goudriaan. Bij den gemeente-veldwach ter zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden fietspomp. Het feestje ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prina Bernhard zal niet worden gehouden op 13 Jan. maar op Vrijdag 8 Jan. De bazar, welke gehouden zal worden ten bate van Het Groene Kruis Goudri aan— Ottoland zal op Maandag 28 De& worden geopend. Aanrijding. Hei- en Boei cop. Maandag had, vermoe delijk door een verkeerde manoeuvre, een, aanrijding plaats tusschen twee wielrij ders, waarbij het knechtje van den heer B. te Meerkerk, het 13-jarig schoolltertjs. D., in de flank reed. Hierdoor ie het meisje gevallen en werd haar rijwiel zoo-, danig beschadigd, dat het onbruikbaar was. Overigens liep dit ongeval goed af. Gevonden: een. damee handschoen Inl. gwn.-veldwachter. WljdingtsamwtkomsL Lexmond. Ds. Siddré van Noonl wijk U verbindeed om op den Wijdmgssamen- kom8t in de Herv. Kerk, ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk te spreken. Het bestuur heeft nu uitgenoodigd ds. 3. Mar- gendans, van Huissen, Voorheen predi kant der Herv. Kerk alhier, cfce de uit-' noodiging heeft aangenomen. Lexmond. De chr. zangvereeniging hoopt op 29 Jan. haar 25-jarig bestaan te her denken. De bedoeling is om op dezen ayond een bijzondere herdenkingssamen komst te houden, waarbij ook de owd-le- den zullen worden uitgenoodigd. Lexmond. Bij den agent van arbeidsbe middeling staan 54 werkioooen ingeschre ven, van wie er 17 in de werkverschaffing zijn te werk gesteld. Meerkerk. De gemeente-begrooting, dienst 1937, is door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd. Er is hier een Herv. Meisjasvereen. op Geref. Grondslag opgericht. Zij zal den naam dragen „Wees en Zegen". Meerkerk. Bij den agent der werkioo- zen Maan hier ingeschreven 71 werkloo- zan, te Leerbroek 13 en te Nieuwland 28. Nieuwland. Utal&g van den schietwed- etrjjd gehouden door de afd. Neuwland van de Bijz. Vrijw. Landstorm (maximum aantal punten 400). T. van Houwelingen 377, G. Oudshoorn 371, W. de Groot 369, J. Horde 369, A. de Ruiter 381, G. den Besten 361, A. Boogert 356, W. E. van Oijen 352, D. Boogert 350, Ant. Heikoop 347, W. den Hartog 344, D. C. de Vries 343, A. van Gen de ren 341, C. M. Baars 333; P. van Doorne 326; W. de Bie 315, H. G. Kars 306, A. Bor 305, J. Oud»- hoorn 267, A. van dan Bezg 238 p,

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 3