Uit ons Regeeringshuis UIT CROMWELL'S TIJD Buitenland Kerk en School] Wat geeft de radio?! f 4 MAANDAG 21 DECEMBER 1936 De minister aan 't woo tg. De MINISTER VAN ON DERWIJS, KÜNBTE'H EN WETENSCHAPPEN heeft geen overwegende bezwaren tegen het amende ment van de heeren Sunng-Van Dijken. I Inzake de zoogenaamde ..uitgetrokkenen" kon spr weinig mededeelen, en hij heeft tegen het voorgestelde geen bezwaar. Hij 1 zou dus het amendement kunnen overne men als er niet nog een sub-amendement op was ingediend. Er zijn tegen het sub amendement technische en financieele be zwaren. Spr is bereid de vrije benoeming te aanvaarden in geval van tijdelijke ver vanging voor korten termijn, bijv. 10 da gen, indien daardoor heen- en weerreizen van wachtgelders kan worden voorkomen Dit staat echter niet in het sub-amende ment, dat spr. graag ingetrokken zag. Het sub-amendement wordt aangeno men met 48 tegen 18 stemmen Het aldus gewijzigde amendement en vervolgens het geamendeerde art. II wor den z.h.st. goedgekeurd Bij art III verdedigt de heer VAN IJ K E N (a reen amendement om den eisch betreffende het gemiddelde aan tal leerlingen van het derde leerjaar niet reeds voor de bezetting in 1937 te doen gelden. De MINISTER heeft tegen het amendement geen bezwaar, en is bereid, indien de Kamer geen bezwaren maakt, bet amendement over te nemen. De Kamer heeft geen bezwaren Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangenomen. De vaccinatie. Aan de orde is punt 32 het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke opschor ting van den indirecten vaccinatieplicht. Mevr. DE VRIES-B RUINS (s.d.) betoogt, dat door de voortdurende verlen ging van bet ontheffingswetje der vacci natietoestand van ons volk is achteruit gegaan Directe vaccinatiedwang zou het boste zijn, maar deze wensch stuit af op principieele bezwaren. De heer TERPSTRA (a.r.) verklaart dat zijn fractie zich ten sterkste zal ver zetten tegen elke verplichting tot vaccina tie Spr acht de invoering van den vacci natiedwang voor jeugdige kinderen zon der de ouders beter te kunnen voorlichten dan thans mogelijk is, zedelijk niet ver antwoord, en zelfs de propaganda daar voor niet. De heer VOS acht eveneens den vaccinatie-toestand van ons land hoogst onbevredigend. Eigenlijk parasiteeren wij op den gunst igen toestand in de ons om ringende landen. Spr. ziet in den vaccinatiedwang nog altijd een heilzaam middel. De heer KERSTEN (a.g) betoogt, dat ons volk in zijn groot© meerderheid niets van de vaccinatie moet hebben De encephalitis had zich zoodanig nitgebreid dat de indirecte vaccinatiedwang werd uitgesteld. Spr. had gehoopt, dat van uit stel afstel zou komen Hij blijft van mee ning, dat ook voor kinderen beneden de twee jaar vaccinatie niet ongevaarlijk moet worden geacht. Het emephalitisge- vaar is nog niet geweken "to. is zeer ern stig. De heer COOPS (1.): En de pokken zelf? De heer KERSTEN: Deze zijn ook een gevaarlijk© ziekte en als zij er zijn, wil ik ze met alle middelen bestrijden, maar ik ben tegen het vnten van pokstof op gezonde men^chen. Spr. vraagt aan dacht voor gewetensbezwaren van hen, die denken; wij mogen geen moordenaren van onze kinderen worden. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (c.hontkent eveneens dat aan vaccinatie in de eerste twee le vensjaren practisch geen gevaren verbon- den zijn. De vaccinatie van kinderen op 2-jarigen leeftijd heeft dus vrij weinig invloed op hun verder, leven en wil de vaccinatie op lateren leeftijd effect sor- teeren, dan zal men moeten komen tot periodieke hervaccinatie. Antwoord van den minister. De MINISTER VAN SO CIALE ZAKEN, de heer Slingen- berg. zegt, dat van de 160 000 kinderen, die roor vaccinatie in aanmerking komen er slechts 17000 zijn gevaccineerd, dus ruim 10 procent en dit cijfer toont nog dalende tendenz. Er zijn twee gevaren, die men tegen eikaar moet afwegen: bet gevaar van de pokken-epidemie en dat van encephalitis. Nederland is het eenige land, dat den vaccinatieplicht heeft opgeheven. In geen enkel ander land is de vaccinatie vrij. Het gevolg daarvan is, dat voor ons land groote gevaren dreigen en dat de toestand van ons land op dit gebied zelfs de aandacht van het buitenland trekt. In tal van wetenschappelijke rapporten wordt er op gewezen, dat ons land het eenige is dat niet tegen pokken is geïmmuniseerd. Het gevaar van encephalitis voor jeug dige kinderen werd door het congres voor openbare gezondheidsregeling, dat in Oc tober in Den Haag werd gehouden, zóó gering geacht, dat men het practisch kon verwaarloozen. De minister wil op het oogenblik niet van de Kamer verlangen, zich in een of andere richting uit te spreken, doch zou gaarne willen, dat de Nederlandsche me dische wereld, publiek en P®*«. zich met de zaak zullen bezighouden Het nieuwe kabinet zal zich over het vraagsttik moe ten beraden en zich ook al bij de kabinets formatie zelf ermee moeten bezighouden. Het wetsontwerp wordt zhst goedge keurd. De vergadering wordt geschorst tót des avonds 8 uur. (Wordt vervolgd). NIEUWE STRIJD IN SPANJE. Beslissend offensief voor de deur? De strijd in Spanje is plotseling weer Jailor opgelaaid. D^ nationalistische troe pen hebben een succes geboekt in het ge vechtsterrein rond het fescorial. De vo rige week was daar reeds de plaats Boa- diila del Monte na verbitterde gevechten in handen der rechtse hen gevallen on thans zijn zij or in geslaagd hel doi$j Vil- ianueva de la Canada te veroveren, al thans volgens berichten uit Franco's kamp. Het ligt op twintig kilometer af stand van den beroemden kloosterburcht. De terreinwinst bedraagt ongeveer ze- wan kilometer. Intusschen geeft de regeering bet ver- kes van Villanueva niet toe. Zij erkent, dat de vijand op verschillende punten aan het front bewesten Madrid groote activi teit aan den dag beeft gelegd, doch voegt onmiddellijk hieraan toe, dat alle natio nalistische aanvallen na eenige uren van stród zün afgeslagen Hoe dan ook, er wferdt weer heftig ge vochten, ook aan de overige fronten. De mededeehngen hieromtrent aan beide zij den gedaan, spreken eikander echter even zeer tegen ale die omtrent het krijgsver loop aan bet M ad ri leen se be front, zoodat wij bijzonderheden achterwege zullen la ten. Het belangrijkste is, dat men in de herige gevechten der laatste dagen oen toeken ziet van een voor de deur slaande beohaeende offensief Men verwacht den heeftenenden aanval nog vóór het nieuwe Jaar. De groote troepenconcentraties der nationalisten in de omgeving van de stad Haven aan dit vermoeden ruim voedsel. MJSStSCH VAARTUIG IN. DEN GROND GEftOORb. Eaa daad dar Spaanse ha rebel len. Brt Bfftseiedie agentschap Taas deelt lat volgende mede: »er van de Spaansche fascis- I* Peasmber het Sovj^Rne- sische schip „Komsomol" in brand gesto ken en tot zinken gebracht. Naar het lot van de bemanning wordt een onderzoek ingesteld. De „Komsomol" verliet den vijfden December de Russische haven Poti met bestemming naar Gent. Zij had een lading, bestaande uit 6909 ton mangaan- erts, aan boord, welk erts verkocht was aan de Belgische firma „Providence". De firma werd bijtijds ingelicht omtrent het vertrek van het schip, kreeg de noodige papieren en had reeds in overeenstem ming met de voorwaarden in het contract gesteld, 80 pCt. van de waarde van de goederen betaald." Het schip werd in den grond geschoten op grond van het vermoeden, dat het wa pens voor de regeeringatroepen aan boord had. STRIJD IN CHINA HERVAT. Tsjiano Kal-sjek nist vrij. De driedaagsche wapenstilstand in Chi na is* voorbij en de ontspanning, die al gemeen werd verwacht, is uitgebleven. Tsjang Hsu-liang heeft van de gelegen heid om Tsjiang Ksi-sjek vrij te laien, geen gebruik gemaakt en hoewel berichten van Zaterdagavond nog spraken van de mogelijkheid van een verlenging van den wapenstilstand, schijnt daarvan niets te zijn gekomen Volgens de jongste berichten hebben al thans de Chineesche bevelhebbers de ac tie tegen de opstandelingen in de provin cie Sjensi dadelijk met kracht hervat. United Press meldt, dat de regeeringssol- daten op ongeveer 50 kilometer jran Sian- foe troepenconcentraties van maarschalk Tsjang Hsu-liang hebben aangevallen, daarbij ondersteund door de regeenngs- vliegers, die het vijandelijk kamp bombar deeren De regeeringscolonnes zouden er reeds in geslaagd zijn de stad Hoeahsien te veroveren. Vrijwillig onderhandelaar. Soeng. de zwager van Tsjiang Kai-sjek en directeur van de Bank van China, vs inmiddels in Sianfoe aangekomen om met Tsjang Usuiiaag over de vrijlating van den gevangen maarschalk te onderhande len De Nanking-regeenng hadgetracht, Soeng bleef bij zijn plan en verklaarde I uits uitend als parücu'ier naar Sianfoe U zijn gegaan en in geen enkel opzicht als lasthebber van de regeering. SNELLE HERBEWAPENING IN DUITSCHLAND. Het leger thans 800.000 man sterk. Een reeks onlangs genomen maatrege len getuigt van den haast, waarmede het Duitsche rijk het tempo der bewapening wil versnellen. De twee-jarige dienstplicht stelt de re- geeriug in staat, de divisies volledig te maken, volgens de jongste inlichtingen het Duitsche leger thans ongeveer 800.000 man sterk zijn, waarvan 300 000 1 vrijwilligers zijn met lang dienstver band. De werving van officieren sou den Duitschen militairen zekere zorg baren en om deze reden heeft de regeering onlangs het middelbaar onderwijs met een jaar bekort. De voornaamste krachtsinspanning der laatste maanden gold evenwel de reorga nisatie van de Rijnzóne. Er zijn nieuwe garnizoenen gevormd en de fortificatie werkzaamheden hebben de ingebruikne- ling van volmaakt technisch materiaal en moderne wapens noodig gemaakt Hoe wel de aankomst van troepen geheim wordt gehouden, kan men bevestigen, dat de binnen de vroeger ontwapende zóne gevestigde troepenmachten veel sterker zijn dan 120.000 man. DE HERTOG VAN WINDSOR. Voor wie interesse heeft in profetieën van helderzienden, is de op de voorpagi na Tan sommige Fransche bladen voorko mende profetie van mej. Zaepffel, „direc trice van het spiritualistische centrum van Parijs" belangwekkend. Deze verbiijdde de Fransche pers met de voorspelling, dat de ex-koning Edward VIII als dicta tor zou terugkomen in Engeland en verf eerder, dan ieder zou kunnen denken I De Fransch? bladen rertellen er bij, dat Ge- neviève Zaepffel ook de veroverig van Ethiopië door Italië en den burgeroorlog in Spanje voorzegd heeft, voorspellingen, die overigens vrij gemakkelijk t« doen wa ren. Voor 1937 voorspelt ze trouwens nog meer, n.l. dat de oorlog in Spanje in 1937 geen einde zal nemen, datover een halve eeuw Frankrijk geheel verdwenen zal zijn, en (dit tot troost, red.) Engeland ook. Over de laatste voorspelling zal Gene- ▼iève in elk geval wel niet meer ter ver antwoording geroepen kunnen worden. Weer naar Belvédère? Als juist is, wat de „Sunday Referee" meldt, zal de Hèértog van Windsor waar schijnlijk in <fen zomer van het volgend jaar, na de kroning van zijn broeder, ko ning George VI, naar Engeland terugkee- ren en dan zijn intrek nemen in Fort Belvédère. NED. HEJIV. KERK. Bedankt voor Jutfaas Da. J. Looe te Oudega (W.). Beroepen te Eemnee-Binnen Ds. D Planting» te Harmeien. BEVESTIGING EN INTREDE CANOI- DAAT C. C. T. POSTMA. Jaarsveld. De beer C C. T. Post ma, Gandidaat te Utrecht, is voornemens Zon dag 7 Februari zijn intrede te doen hij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Als bevestiger hoopt op te treden Da. J. Goslings te Utrecht. DE BIJBEL OP DE OPENBARE SCHOOL. In het Hervormde Zondagsblad schrijft Da. G. Gerbrandy, Nederlandsch Herv. Predikant (orth.) te Leeuwarden over het vraagstuk van den bijbel op de openbare school. Op den kansel had hij zch voor Dinsdag 22 December. Hilversum II. 301.5 M. A.V.RO. 89 Gramofoon; 9—10 Het Omroep Orkest; 10 10.15 Morgenwijding; 10.1510 30 Gra- mofoon; 10.30—11 Orgelbespeling; 11— 11.30 Wenken voor de huishouding; 11.30 1.15 Het Omroep Orkest; 1.152 Het Lyra Trio; 23 Kovacs Lajos en zijn Or kest; 34 Knipcursus voor beginners; 4 4 30 Gramofoon; 4.30—6 Radio Kinder koor Zang; 55.30 Verhalen voor kleine re kinderen; 530—6 Gramofoon; 66.45 Dansorkest; 6.46—7 Het Kerstlied klinke in de huiskamer; 7—7.05 „En nu naar bed!"; 7.05—7.30 Gramofoon; 7.30—8 En- gelsche les voor beginners; 88.10 Nieuwsberichten, daarna Mededeelingen; 8.10—10.15 A.V.RO.S Bonte Dinsdag avond Trein; 10.1511 le en 2e acte Ope ra „Louise"; 111110 Nieuwsberichten; 11.10—11.30 Dansorkest, 11.30—12 Gra- Hilversum L 1875 M. KR.O. 8—8.15 Wij beginnen den dag. 8.15—9.15 Concert; 1010.30 Muziekuitzending voor fabrie ken: 10301130 Piano-sonates; 11.30 12 Grepen uit de geschiedenis van het Oude en Nieuwe Testament door Pastoor L. H. Perquin, 12.15—1 De K R O. Melo- disten en Refreinzang; 11.20 Gramo foon; 1.202 De K.R.O. Melodisten; 23 Vrouwenuurtje; 30ó4 Orgelconcert; 4 445 Hot KR O. Orkest; 4.46—5 Gramo foon; 56.45 Het K.R.O. Orkest; 5.45 6.15 Gramofoon; 6.167 Het KR.O. Or kest; 7.157.3Ó Lezing; 7.357.45 Gra- mdfoon; 7.46—8 P.T.T.-kwartiertje; 8— 8.10 Nieuwsberichten; 8.109 Het Sym- phonie Orkest (U.S.O.); 90.15 Gramo foon; 9.150.45 Het KRO. Symphonie Orkest (U.S.O.); 9.45—10.15 Uitvoering van het „Te Deum" van Anton Bruckner; 10.16—10.30 Gramofoon; 1030—10.35 Nieuwsberichten, lCt3ö11 Far kas Jenö en zijn beroemd Hongaarsch Orkest; 11 1146 De KR O. Melodisten en Refrrfn- aang; 11.45—12 Gramofoon. Woensdag 23 December. Hilversum II. 3015 M V.AR.A. 8 uur Gramofoon; 9 30 uur Onze Keuken; V.P. R.O. 10 uur Morgeówijdlng. Voorganger: Dr. H. Jansen, V.AR.A. 10.20 uur Uitzen ding voor de arbeiders in de Continube drijven; 11 30 uur Uitzending voor werk- loozen; 12 uur Gramofoon; 12.15 uur Het V.AR.A. Orkest; 1 uur Gramofoon; 1.15 uur Het V.AR.A. Orkest; 2 uur Gramo foon; 2.30 uur Voor de Vrouwen; 3 uur Voor de Kinderen: 5.30 uur Dansorkest; R.V.U. 6.30 uur „Ons Winterwende" Otto van Tussenbroek „Kerstmis"; V.AR.A. 7 uur Sport; 7:ló uur Kun je nog zingen, zing dan meel; 7.40 uur Lezing; 8 uur S.OJS. berichten; 8.03 uur Nieuwsberich ten an V.AR.A -Varia; 8.15 uur Het V A. R.A. Orkest; 9 uur Opvoering van het Hoorspel „De Moeder van de negen zo nen"; 945 uur Giamofoon; 10 uur Nieuwsberichten. 10.05 uur Danseskes'j, 10.30 uur Orgelspel; 11 uur Lezing; 11 39 12 Gramofoon. Hilversum I. 1875 M. N C.R.V. 8—8.15 Schrifttezing en Meditatie; 8.159.30 Gramofoon; 10.3011 Morgendienst on der leiding van Ds N. J. A. van Exel; 11 12 Ensemble Van der Horst en Gramo foon 12,1512.30 Gramofoon; 12.301.30 Vervolg Concert; 1302.30 Orgelbespe ling; 2.30t—2.ó5 Gramofoon; 33.30 Le- zen van Ghr. lectuur; 3.303.45 Gramo foon; 4—4 Kerstfeest der zus'ers \an het Raampoortziekenhuis te Rotterdam; 56 Kinderuurtje; 66.30 Landbouwhalfuur- tje; Onderwijsfonds voor de Binnenvaar! 6 30—7 P. Veldstra :„Het binnenaanva- ringsreglememt". L. K. A. van Duuren: „De Motoren N.GR-V. 77.15 Nieuws berichten Ned. Chr. Persb7.15—7 20 „Weldadigheidspostzegels". Spreker: D. Q. Mulock Houwer; 7.20—7.25 Gramo foon; 7 257.40 Causerie; 7.408 Radio reportage, eventueel Gramofoon; 88.16 Weer- en Nieuwsberichten; 8.159 Arn- bemsehe Orkest Vereeniging; 9—9.45 3de groote Luisterwedstrijd; 9.451015 Ver volg Concert; 10.1510.20 Nieuwsberich ten; 10.2010.35 Schaakcursus; 10.36— 11.30 Gramofoon en Schriftlezing. RADIO-CENTRALE. Programma C. Dinsdag 22 December. National Programma 11.20 Orgelconcert, 11.60 Gramofoon, 12.05 Theater Orkest; London Regional 12.50 Gramofoon; Keu len 1.35 „Allerlei von zwei bis drei", London Regional 2.20 Dansmuzieik, 2.50 Orkest, 3.20 Stedelijk Orkest van Tor quay; National Programma 4.50 Hon gaarsch Zigeuner Orkest, 5-10 Gramofoon, 5.35 Octet; Keulen 6 Gramofoon, Bero- munster pl.m. 7.05 „Jodel und L&ndler"; National Programma 7.40 B.B.C. Dana» orkest; Rome pl.m. 8.05 Opera „Aida", r Woensdag 23 December. National Programma 1105 Orgelconcert, 11.35 B.B.C. Wels Orkest, 12.35 Gramo- foon, 1.20 Hippodrome Orkest, 2.20 Gra mofoon. 2.50 Orkest; Keulen (Deutsch- landsender) 3 50 Otto Dobrindt, 4.50 „Wei- nachtsbauw-Weltenbaum", 20 Concert? National Programma 5.50 B.B.C. Danser- kest; London Regional 6.20 „The Swing», tette" met het Swing Kwintet, 6 40 B.B.C Orkest; National Programma pl.m. 7 BR C. Harmonie Orkest. 7.30 Carroll Gibbon» in „Soft lights and sweet Music", 7 56 Orgel, 8 20 B BC. Orkest; Rome 9.20 Concert; Berlijn 10.05 Populaire- en Dans muziek; Parijs Radio 11.20 Dansmuziek, 11.50 Populair concert. bet verplichte bijbel-onderwijs op de open bare school verklaard. Hij ontving daarop enkele aanmerkingen. Ds. Gerbrandy schrijft nu, dat de moeilijkheden der practijk geen reden mogen zijn om van den eisch Gods iets af te doen. En die eisch is, dat het ds roeping der overheid is, om het ko ninkrijk van Jezus Christus te bevorderen en bet Woord des Evangelies te doen prediken overal. Het is wet merkwaardig, dat, nu in vrfe kringen ongerustheid is over het totaal gebrek aan bijbelkennis bij de massa (intrflectueelen en niet-intelleo tnerfen), de Christelijke gemeente daarbij ado rustig blijft. De kerk moet voor deze zaak wakker worden. Buiten de kerk is men allang wakker. Zal de kerk we«r achteraan komen? De overheid moet niet slechte de gelegenheid geven tot bijbel- onderwijs, maar dit in het leerplan laten opnemen. Wij gaan dus uit van den eisch en dan „ziende in het geloof, blind voor de toekomst". Maar nu de practïjh! Wij zijn er rast van overtuigd, dat, wanneer bjjbelonderwijg in het leerplan werd opge nomen er verf meer onderwijzers en on derwijzeressen zonden zijn dan men denkt, die gaarne bereid waren om dit onderwijs te geven. Wij hebben buiten onze provin cie ei- verscheidene leeren kennen, die trouw ter kerk gingen bij orthodoxe pre dikanten. Ons zijn zelfs voorbeelden be kend. waar het personeel van de openba re school trouwer tor kerk ging dan dai van de Christelijke school. Zulke perso nen zouden met beide handen de gelegen heid aangrijpen, om op hun school bijbrf- sche geschiedenis te onderwijzen. De over heid mag niet dwingen, want een gods dienstige overtuiging laat zich niet dwin gend opleggen, maar daarom behoeft zf zich niet neutraal te houden, dat wil zeggen, dat zij geloof en ongeloof gelijk stelt. Deze z.g. rechtmatigheid is in wezen een groot onrecht. Wij zijn warme voorstanders van Christelijk onderwijs. Maar dat neemt niet weg, dat wij van do Christelijke School geen afgod maken, dat wij deze beschouwen als een „noodveror dening" en dat we ons diep schamen als we in de bladen lezen, dat, wanneer men Rusland niet medetelt, Nederland, Frank rijk en Albanië de eenige landen zijn, waar geen godsdienstonderwijs gegeven woHt op de volksschool". 27. Op hot kloppen van den bode, vroeg een ruwe stem wië or was, en hierop deed de wachtpost de deur open en aai de, dat Kokmei Hardy hem wenechte te spreken. De» M i*vfc mkém ha» m defe- 2&. „Kolonel Hardy," gromde de gene raal, verbaasd starend naar zijn bezoe ker. „Nooit van gehoord. Jij soms 01 e- Hü richtte zich naar eerf van zijn a naast hem nL Hel ant woord kwam echter spoedig en onver wacht van den bezoeker zelf. „Neen, ik ook eigenlijk niet," brulde kapitein Gay, den verbaasden generaal twee geladen pistolen onder den neus De indrukwekkende huldiging van Kat vorstelijk bruidspaar voor het paleis Noordeinda te den Haag Ue aankomst van H. den Haag voor den K. H. Prinses Juliana en Z. D. H Prins Bernhard aan het stadhuis te ondertrouw. Deze foto werd genomen door het venster der glazen serre voor den ingang Het vorstelijk bruidspaar op het balcon van hat versierde paleis Aan hat ruiterstandbeeld van Prins Willem van Oianje voor het paleis Noordeinde werd namens het Comité voor Haagsche Volksfeesten een krans gehecht Het vreugdevuur op het Juliana-monu ment te den Haag werd door Prins Bernhard met behulp van een lange lakkei ontstoken. Het moment waarop de prinselijke bruidegom de plechtig heid verricht Herauten trekken door de Residentie om heugelijk nieuws van den ondertrouw van het vorstelijk paar mede te dealen Na het ontsteken van het vreugdevuur op het Juliana-monument te den Haag door Z. D. H. Prins Bernhard kijkt het vorstelijk bruidspaar lachand toe

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 4