AKKERTJES Van Rondom Grieperig I'ÏXS TIJD Genyenteraden Gemengd nieuws j T2 DOWDERD At» CT"tfECEWrBE3fy"f93g Schoonhoven. Gemeenteraadsvergadering op Maandag 21 December, onder voorzitterschap van burgemeester A M Nieuwenhuisen. Af wezig met kennisgeving weth. S. r. d. Oever en de heer De Groot. Na de opening spreekt de VOOR ZITTER zijn blijdschap uit over het feit, dat Prinses Juliana Zaterdag de bruid is geworden. Spr. gewaagt van het groote enthousiasme, waarmee de verlo ving der Prinses allerwege in den lande is ontvangen. Thans maakt men zich op om het blijde huwelijksfeest te vieren. Mo ge dit ook in Schoonhoven op waardige wijze geschieden. Spr. hoopt dat de Prin ses een gelukkigen bruidstijd en een in alle opzichten gezegend huwelijk met Prins Bernhard tegemoet moge gaan. Deze rede wordt staande aangehoord. De notulen worden vervolgens vastge steld. Ingekomen is van Ged. Staten de goed keuring van de gemeenschappelijke rege ling krachlens de L. O. met met de ge meente Jaarsveld alsmede de verordening, regelende het wachtgeld en het ouderdoms pensioen der wethouders. Een adres van het bestuur der vereeniging voor Chris telijk Volksonderwijs om beschikbaarstel ling van gelden vóór verbetering van pri vaten en waterplaatsen in de school, wordt In handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. Omtrent een adres van den heer T. Visser, directeur van de plateel- fabriek, om de asfalteering van den Wal door te trekken tot den Kortedijk, deelt de VOORZITTER namens B. en W. mede, dat het reeds de bedoeling van het eoliege was, om de Wal heelemaal te ver barden. Het schrijven gaat echter ook naar B. en W. voor prae-adviee. Aan de orde is dan de benoeming van leden der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling. Aftre dend rijn de boeren v. d. Oever en Seton (werkgevers), terwijl er een vacature is als werknemer door het bedanken van den heer Den Hartog; de heer De Hoop is als werknemer aftredend. De Chr. Besturen bond adviseert in de vacature te benoe men den heer J. van Dam. De aftreden den worden met algemeene stemmen her kozen, terwijl de heer Van Dam met 9 stemmen benoemd wordt. De boom en op dsn WaL Ter tofél komt vervolgens het adres van de bewoners van den Wal, houdende ver soek tot het rooien van boomen en verbe tering van het wegdek. B. en W. stellen voor tot verharding en afgraving van ge noemden weg over te gaan, evenwel heeft de meerderheid ernstige bezwaren tegen het rooien der boomen, terwijl de minder heid weth. Deerenberg er voor is, de boomen te doen weghalen. De VOORZITTER licht nog toe,dat het t voornemen ie, den weg zoover mo gelijk te teren. Het materiaal is er al; al leen moet men nog wachten op het voor jaar. De commissie voor apenbare wer ken adviseert de boomen te laten staan, met welke meen mg de meerderheid van B en W. accoord*gaat. 'Weth. DEERENBERG geeft toe, dat de hoornen in deze gemeente veel tot de opluistering van het stadsbeeld bijdra gen en als ze geen gevaar opleverden, zou hij er dan ook niets op tegen hebben, ze te laten staan. Maar enkele boomen zijn reeds zoo oud, dat ze niet meer tegen een Hinken wind bestand zijn en reeds enkele is daardoor tamelijke schade ont staan, doordat ontwortelde boomen op par ticulier eigendom terecht kwamen. Boven dien bestaat nog het gevaar voor omwo nenden en wandelaars, die getroffen kun nen worden. Men zal er toch ééns toe moeten overgaan die boomen te rooien en mocht men geneigd zijn ze nog te laten staan, dan zou spr. er veel voor voelen een expert van de Heidemaatschappij te laten onderzoeken of ze daarvoor nog wel in aanmerking kunnen komen. Spr. is an ders bang, dat als het wegdek reeds is aangebracht, men over een jaar gedwon gen zal zijn, die boomen weg te halen. De heer VAN DER HEK zegt, dat als men de boomen op de Wal gaat rooien ze dan ook overal elders weg zullen moe ten, zooals bij de Veerpoort, bij hotel Os kam en op don buitensingel. Spr. herin nert er aan, dat hij er het vorige jaar ip beeft gewezen, dat iederen winter het doo- de hout van de boomen gehaald moet worden. Ten gerieve van de omwonenden heeft men de boomen reeds al te hoog op* gesnoeid. Gaat men die boomen rooien, d'an missen de omwonenden ook de scha duw ervan in den zomer. Spr. is er voor, de betrokkenen zooveel .mogelijk terwille te zijn, maar wijst tevens op den toestand op den Oude Singel, in de Emmastr. enz., waar verbetering toch veel harder noodig is. De heer BRON meent dat de tuinlie den der gemeente toch evengoed als een expert die boomen kunnen onderzoeken, vooral daar er eenigen onder hen zijn, die bij de Heide Maatschappij gewerkt hebben. Voor de rest sluit spr. zich aan bij de woorden van den heer v. d. Hek. Bedoel de verbeteringen zijn harder noodig. Spr. heeft bezwcv tegen dp volgorde, waarin men verbeteringen wil aanbrengen De heer VAN HAR MELEN zegt dat men in de commissie van openbare werken heeft geeons ateerd. dat die boo men niet gevaarlijker zijn dan de andpre. Als de raad alleen tot rooien wil over gaan, omdat die boomen schade aan da ken veroorzaken en goten verstoppen, dan zou spr. dat een gevaarlijke beslissing vin den. Bovendien, wil men rooien, dan ko men verscheidene boomen op de Oran e- singel, de Haven en de Oude Haven ook hiervoor in aanmerking, daar zij ook ge vaar kunnen opleveren. Men heeft de boomen reeds zoo hoog opgesnoeid, dat ze thans eerder aan cocospalmen doen denken, in zoo'n mate is men den omwonenden reeds tegemoet gekomen. Betreffende het wegdek merkt spr op, dat het storten van grint op de Wal, door dat er geen zware ondergrond is, tot ge volg heeft gehad, dat het dek hooger is komen te liggen, waarvan de omwonenden hinder ondervinden. Nu de gemeente den Wal wil afgraven en veraarden, ia spr. hiervoor, daar dit voor de betrokkenen een groote verbetering zal zijn. De heer KOK herinnert aan het adres van de bewoners van den Dam om boo men te rooien, hetwelk afgewezen werd; spr. zou het zeer inconsequent vinden, als men thans tot hel weghalen der boomen' overging. Zou men de boomen rooien, dan zouden daarujt weer audere onaange naamheden kunnen voortvloeien Spr. ge looft, dat men de zaak te zeer opblaast. Leveren de boomen werkelijk gevaar op, dan is bet gewenscht ze weg te nemen. De heer PEERBOLÏE geeft toe, dat de verbeteringen waarop de neer Van der Hek gezinspeeld heeft, zeer noodzakelijk zijn, maar de kwestie van de Hal is reeds eerder m den raad geweest Over de boo men merkt spr. op, dat als ze gevaar op leveren, ze eruit moeten; maar men kan ze niet op de eene plaats laten staan en elders rooien. De VOORZITTER meent, dat aJs men tot boomenrooien overgaat, ér niet reel van de schoonheid der gemoente zal overblijven Men moet niet de gemeente gaan ontsieren, door maar op elk wille keurig verzoek in te gaan. Haalt men die boomen weg, dan kunnen de vele oude da ken het bij een storm misschien moeten ontgelden. Spr. stelt voor, eenzelfde beslis sing te nemen als op bet verzoek van de Dam-bewoners. Den heer v. d. Hek merkt spr. op dat credieten zijn aangevraagd voor be- en herbestrating en dat B. en W. hun best zullen doen om $e desbetreffende bedragen op de begrootirtg te houden, ten einde in het voorjaar met een en ander te kunnen beginnen. Weth. DEERENBERG merkt nog op, niet over de omwonenden, maar over den toestand der boomen gesproken te hebben. Vele boomen in deze gemeente zijn door de iepziekte aangetast en moesten gerooid worden of hebben geen voldoende groen meer. Wat het ^uitvoeren der controle door eigen tuinlieden betreft, zegt spr., dat geen enkele tuinman zich in den kruin zal willen wagen, daar dit le vensgevaarlijk is. De VOORZITTER maakt erop at tent, dat in het voorjaar de boomen nog gekeurd zijn sn dat er toen nog enkele ge rooid zijn. Voorts merkt hij op, dat bij een storm zelfs wel krachtige, gezonde boo men ontworteld worden, zoodat die dan ook als gevaarlijk zouden kunnen worden beschouwd. Het voorslel van de meerderheid van B. en W., om niet tot het rooien der boo men over te gaan, wordt daarna aangeno men met alleen de stem van weth. Deeren berg tegen. Het voorstel Van B. en W. tot vaststel ling eener capitulantenverordening wordt z. h. st. aangenomen. Aanvraag bouwgrond. In behandeling komt dan het verzoek van fé firma Goedhart en De firuyn tot aankoop van een stuk bouwgrond aan den Langerakkerweg. Hieromtrent stollen B. en W. voor, conform het rapport van de commissie van openbare werken, be doeld stuk grond niet te verkoopen in ver band met de plannen van wegenaanleg, waarvoor ook genoemd gedeelte der ge meente in aanmerking komt. Men kent van dien weg bet trace nog niet definitief. Wel waren B. en W. geneigd, den grond voor vijf jaar aan genoemde firma te verhuren, maar deze heeft overwegende bezwaren om dit voorstel te accepteeren. De V 0 0 R- ZIT T E R merkt nog op, dat in de eerst komende jaren de kwestie betreffende be doelden weg tot een beslissing kan komen. De heer VAN HARMELEN vindt het antwoord van de firma Goedhart en De Bruyn, waarbij zij niet op verhuur in ging, onbegrijpelijk, daar men lang en breed over de mogelijkheid gesproken heeft de firma ter wille te zijn, zelfs meer dan men eigenlijk zou kunnen doen. Aangezien het te koop gevraagde stuk grond juist ligt in een driehoek, waarin de geprojec teerde wegen zullen samenloopen, is het dus niet mogelijk, mede doordat men het trace nog niet kent, tot verkoop over te gaan, wil men voorkomen, dat de gemeen te over eenige jaren verplicht zou zijn dien grond terug te koopen of te onteigenen. De commissie voor openbare werken heeft echter getracht den «pdewieuuMgsjseeiit van de firma zooveel mogelijk te prikke len. door haar een stuk grond in huur aan te biedeh, dat iets verder van het tegen woordige tracé van den weg ligt. Kan haar gebouw dichter bij den weg komen te staan dan kan later bij den definitieven aan koop van den grond een Opschuiving plaats hebben. Men kan evenwel geen grond verkoopen. die ten opzichte van den nieuw aan te leggen weg niet veel ongun stiger lig dan de daor de firma Goedhart en De Bruyn gevraagde. De heer |V A N b i. U Z E K O M verwon dert zich ook over het antwoord van de firma en zegt zich geheel te kunnen ver eenigen met het voorstel van B. en W. Dit voorstel wordt daarna met algom. st. aangenomen. Enkele begrootingswö^'ringen worden z. h. st. vastgesteld. Vervolgens deelt de VOORZITTER mee, dat binnenkort ook in deze gemeente begonnen zal worden met de distributie van visch aan werkloozen en andere onder steunden. Binnen enkele weken zal men Hiermee reeds kunnen aaüvangen. B. en W. vragen nu een crediet van hoogstens f 52 per jaar voor de buur van een ge bouwtje, waarin de visch des nachts kan worden bewaard, daar men hiervoor geen andere geschikte gelegenheid heeft Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Dan volgt de rondvraag Dö heer PEERBOLTE vraagt, nu men met de werkverschaffing in deze ge meente is klaar gekomen of B. en W. reeds kunnen zeggen wanneer de andere objec ten, de begraafplaats byv„ ter hand zul len worden genomen. De VOORZITTER zegt. dat hij be treffende deze zaak in Den Haag is ge weest en daar gehoord heeft, dat bedoel#» stukken nog waren aangehouden, ornaat men meende dat men hier nog volop werk verschaffing had. Nadat spr. echter had meegedeeld, dat men met dat werk binnen enkele weken klaar zou komen, is beloofd, de kwestie van de begraafplaats spoedig onder oogen te zien. In de jongste verga dering van Ged. Staten is de zaak behan deld en moet een beslissing zijn genomen, welke spr. echter nog niet bekend is. Ein de dezer week verwacht hij nadere mede- deelingen en hij rekent erop, dat men be gin Februari weer aan het werk zal kun nen gaan. De wegen en de spoorlijn. De heer WOUDENBERG heeft in de Schoonhovensche Courant het pleidooi gelezen, dat dr. Beekenkamf» gehouden heeft voor den aanleg van goede wegen, voordat tot opheffing van de tramlijn GoudaSchoonhoven wordt overgegaan. Spr. is het met don heer Beekenkamp eens dat de toestand levensgevaarlijk zou wor den, als op de smalle, slechte wegen, die men hier thans heeft, mettertijd breede autobussen «ouden moeten gaan rijden. Hij vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat de betrokken gemeentebesturen de han den ineen slaan om te bereiken, dat de we genverbetering voor de opheffing van de tramlijn tot stand komt. De VOORZITTER antwoordt, dat dit reeds lang is gebeurd en dat het voort durend het streven der besrokken instan ties geweest is om eerst den nieuweh weg te hebben en eerst dan den spoorweg te doen opheffen. Vele malen heeft men om trent deze aangelegenheid reeds met Ged. Staten vergaderd. Gedep. hebben toegezegd voor de verbetering der bestaande wegen te zullen zorgen om 'n behoorlijke tijdelij ke verbinding te krijgen, zoolang de nieuwe weg er nog niet is. Verder merkt spr. nog op. dat er naar gestreefd is, zoo lang mo gelijk uitstel van de opheffing der tram lijn te verkrijgen. De Kamer van Koophandel te Gouda heeft nog eens een afzonderlijk onderhoud met Ged. Staten gehad, zoodak wel blijkt, dat aan de zaak zeer veel aandacht be steed ie De heer VAN HARMELEN zegt dat de aangelegenheid de vorige week in de vergadering van Ged Staten behan deld is en merkt daaromtrent nog op. dat de provincie en het rijk het niet met el kaar eens kunnen worden over de over name van de spoorlijn. Het té echter ze ker, dat de lijn vooreerst niet zal worden opgeheven. Verder zul'en er mettertijd uit wijkplaatsen in den weg worden gemaakt, om het verkeer te vergemakkelijken. Een jaar lang duisternis. De heer VAN DER HEK merkt op, dat hij reeds een jaar geledep erop gewe zen heeft, dat de verlichting op den hoek KoestraatKerkstraat achter de Ned. Herv. Kerk ondeugdelijk is, doordat een bord van den A.N.W.B. het licht geheel onderschept. Spr. zegt vdorts, dat men voldoende licht heeft bij de R.K. Kerk en de Geref. Kerk en vraagt waarom de Ned. Hervormde Kerk achteraan moet komen. Met het spannen van een draad over de straat met pen lamp eraan, zou men reeds geholpen zijn. Ook andere straten, bijv. Havenstraatsche Wal en Havenstraat, zijn op sommige punten bijna of geheel van verlichting verstoken, hetgeen voor de be woners moeilijkheden en gevaren kan op leveren, daar men, door de duisternis mis leid, te water kan geraken en* verdrinken. W°th DEERENBERG merkt op, dat de heer v. d. Hek nie) moet insinu- eeren en moet doen of de Ned. Herv. Kerk achlqcmi gqzet wordt. Do kerken hebben met deze kwestie niets te maken. Een en ander is in B. en W behandeld en er is over gesproken om de lichtpunten op ver schillende plaatsen van sterke lampen te voorzien, in welk verband spr. opmerkt, dat de lamp aan den hoek van de Koe- s;raat de sterkste is van alle. Evenwel wordt 't licht door het A.N.WB.-bord on derschept. Een overspanning met lamp kost echter niet minder dan f 80 Men zal nog zien, w&t men kan doen. Het bord weghalen zal moeilyk gaan. Men is echter diligent, hoewel spr. er op wijst, dat het moeilijk is, met en leege beurs te opereeren. Bovendien is de verlichting van de Koestraat niet zoo slecht als men het wil doen voorkomen, terwijl de kerken ook nog een eigen bui tenverlichting hebben, om de kerkgangers bij het binnenkomen en verlaten van het gebouw ter wille te zijn. De V OORZITTER verklaart, dat er niet de minste reden voor den heer Van der Hek is om een dergelijken toon aan te slaan ten opzichte van het beleid van B. en W. Het accountantsrapport heeft vol doende aangetoond dat het gemeentebe stuur actief is, maar door den dfeplorabe- len toestand der gemeente-financien kan men met alles doen, wat men zou willen. De straatverlichting heeft de voortdurende aandacht van het gemeentebestuur en aJs men er het geld voor had, zou spr. in de allereerste plaats overgaan tot een betere varlichting van het stationsplein, daar dit zeker noodig is. Verschillende malen reeds heef men een en ander onder de loupe genomen en rapporten gevraagd, maar men moet rekening houden met de desbe treffende post op de gemeentebegrooting, die in geen geval overschreden mag wor den. De post voor 1937 is lager dan die van 1936, omdat de stroom prijs is ver laagd. B. en W. zullen nu probeeren of men den post over 1937 tot het bedrag van het vorige jaar verhoogd kan krijgen en in dat geval zou spr. kunnen beloven de verbetering der verlichting ernstig ter hand te nemen. B. en W. zijn diligent en spr. legt er nogmaals den nadruk op, dat er geen reden is om op te treden als de heer Van der Hek deed. De heer VAN BEUZEKOM memo reert dat de vorige week Vrijdag een lan taarn in de Havenstraat stuk geraakt is, waardoor het des avonds gevaarlijk wga om de bruggetjes, die naar het Rozenlaan tje leiden, te overschrijden. Dre toestand duurde tot Dinsdag, toen de lamp eindelijk gemaakt werd. Spr. vraagt of men in (ie toekomst niet wat eerder tot dergelijke herstellingen zou kunnen overgaan. De VOORZITTER veronderstelt dat hier wellicht vergeetachtigheid in het spel is of dat het defect niet ie opgemerkt. Spr. zegt dat, zoodra bij de bedrijven dergelij ke berichten zijn ontvangen, men tot re paratie overgaat. De heer WOUDENBERG zou nog in overweging wiUen geven, desnoods de lamp van het lichtpunt achter de Ned. Herv. Kerk in de Koestraat met een boog over het bord te verplaatsen, waardoor be ter licht gegarandeerd is en geen noemens waardige kosten worden veroorzaakt. De heer VAN HARMELEN mist een punt op de agenda. In de vorige ver gadering is namelijk de bedrijfsverordening aangehouden. Spr vindt het om bepaalde redenen noodig, dat deze nog dit jaar wordt vastgesteld en vraagt of zulks nu kan gebeuren De VOORZITTER zou niets liever zien, doch de heer Woudenberg heeft een groote lijst van wijzigingen ingediend, welke hij zoo gaarne zag aangebracht. Daarover hebben B. en W. het advies van den directeur der bedrijven gevraagd en deze heeft een uitvoerig rapport ingediend Spr. weet niet of den betrokken wethou der, die ziek is geweest, de behandeling van deze zaak nu reeds schikt. Inderdaad was het zeer gewenscht dat ze nu werd behandeld. Spr. acht in het algemeen de voorgestelde wijzigingen geen verbeterin gen; ze doen uitkomen, dat de heer Wou denberg in de onderhavige materie nog niet het inzicht heeft van den directeur der bedrijnen, wat ook verklaarbaar is. De heer WOUDENBERG heeft er' geen behoefte aan, de zaak nu te behan delen. Hij heeft een eerlijke poging gedaan om de verordening hier en daar in gun- stigen zin te wijzigen De VOORZITTER vindt dat men technische aangelegenheden beter aan de betrokken ambtenaren kan overlaten. Als weth. Deerenberg er geen bezwaren trgen heeft, wil spr dit punt thans wel behan delen. Weth. DEERENBERG had reeds in de vorige vergadering de verordening willen behandelen. Omdat de heer Adriaens toen geen gelegenheid had ge had, om zich erop voor te bereid-m, heeft spr. toen genoegen genomen met het uit stel. Tijdens zijn ziekte heeft spr. gelegen heid gehad, de kwestie eens rustig te be kijken en hij heeft dus geen bezwaar, haar nu aan de orde te stellen. Spr. vindt in- tusschen in de voorstellen van den heer Woudenberg niets, dat van eenig belang kan worden geacht. Het heeft wel eens den schijn, dat een of andere bepaling gemist kan worden, die echter in de practijk noo dig is gebleken. De hear WOUDENBERG wit het niet noodig, zijn wxwaUÉ Wka tg behandelen. De VOOR ZETTER «egt dal bet nfai anders kan, tenzij de zaak naar B. en W. werd teruggewezen, doch daarmede ia de verordening niet vastgesteld. De behande ling kan een half vurtje in beslag nemen, maar dat heeft spr. ar wei voor over. De heer PEERBOLTE vindt da houding van den heer Woudenberg vreemd In de vorige vergadering heeft spr. voor aanhouding der verordening gestemd, niet omdat hij dacht, dat B. en W. haar niet goed hadden samengesteld, maar omdat het noodig werd geoordeeld, de zaak nog eens ernstig te bekijken. Dat kan na ge, beuren. De heer WOUDEIÏBERG; Dan moet de gewone gang van zaken worden ge volgd en de verordening worden terugge zonden naar B en W. De V OORZITTER herhaalt, dat ook hij afwerking voor Nieuwjaar wensche- lijk acht. Het beste is dna, de verordening thans te behandelen en alle artikelen, waarop wijzigingen zijn voorgesteld, een voor een aan de orde te stellen. Aldus wordt besloten De VOORZITTER leest eenige ar tikelen met de daarbij beboorende amende menten voor en weth. DEERENBERG wijst de laatste van de hand op grond van gemotiveerde bezwaren. De heer WOUDENBERG merkt op, dat hij geen gegevens bij zich heeft en dus niet in staat Is, zijn voorstellen be hoorlijk te verdedigen. De heer BRON stelt naar aanleiding daarvan voor, de vergadering 10 minuten te schorsen, om den heer Woudenberg ge legenheid te geven, zijn stukken thuis te halen, waartoe wordt besloten. Na heropening der vergadering brengt de VOORZITTER een amendement van weth v. d. Oever ter tafel, om niet f 2 in rekening te brengen voor tijdelijks plaatsing van watermeters op bouwwer ken. Het wordt verworpen. Stuk voor stuk leest daarna de heer WOUDENBERG af lijn amendemen ten voor. die weth. DEERENBERG bestrijdt Met uitsondering van een enkels onbeduidende wijziging van red action eel en aard, geven B en W. en de raad de voor keur aan dsn door bet college gekozen vorm. zoodat de verordening verder geen wijzigingen ondergaat. Ze wordt tenslotte z.hwt. met algemeene stemmen aangeno men. De heer VAN HARMELEN vindt in een en ander aanleiding om er zijn spijt over uit te spreken, dat de heer Wouden berg indertijd heeft bedankt als lid der be- drijvencommissie; anders had hij daar ds inlichtingen kunnen verkrijgen, die hij nu als afwijzing van zijn voorstellen beeft moeten aan hoor en. In de tweede plaats was dan met zooveel kostbare tijd (bijna lV« uur) verloren gegaan, terwijl ander zijds teleurstelling was voorkomen. En in de derde plaats wil spr. er op wijzen, dat men als raadslid bij het vernemen van klachten -of sprookjes in de gemeente, die vooral steeds moet verwijzen naar de di rectie der bedrijven of in hooger be roep zoo noodig naar B. en W. Dan worden de zaken op degelijke sn ordelijke wijze behandeld. De heer WOUDENBERG herhaalt, dat het geenszins zijn bedoeling is ge weest, de zaak zoo te behandelen als nu is geschied. Het is niet spr. die dat heeft geforceerd. De VOORZITTER neemt den heer WOUDENBERG niet kwalijk, dat do- ze zoq slecht op de hoogte is van zaken, betreffende het gemeentebestuur, doch het gold hier voorstellen, aanhangig gemaakt door een raadslid en hoewel de vorm van het stuk verkeerd is, kan spr. het niet anders zien dan gericht tot den raad. De verordening was reeds behandeld in ds oommissie en in B. en W. en daarna kwam de heer Woudenberg met amendementen. Spr. heeft dus den weg gekozen, dien hij hier bewandelen moest en die wijzigings voorstellen in den raad aan deerde ge steld. De heer Woudenberg moet toch zijn rechten en plichten als raadslid kennen. l)e heer WOUDENBERG zal de opmerking ter harte nemen en in volgende gevallen zijn voorstellen meer positief stel lenen niet meer informatief. De heer VAN DER HEK vindt dat zijn partijgenoot „blauw wordt neergezet!" De heer PEERBOLTE protesteert tegen die uitdrukking. Men heeft den heer Woudenberg het volle pond toegemeten. De heer WOUDENBERG verklaart dat "hij volkomen tevreden is over de be handeling. De heer DEERENBERG zegt, dat het niet de bedoeling is, dat oen verorde ning zoo wordt behandeld als na is ge beurd en hij hoopt, dat het ook de laatste keer is geweest. Reeds in Mei zijn er twee lange avonden aan de bedrijfsverordening besteed en toen had ook de heer Wouden berg nog zitting in de commissie. De heer PEERBOLTE voegt daar aan toe, dat thans, nu dit laatste niet meer het geval is, een fractiegenoot van den heer Woudenberg toch in de com missie nog het volledig recht heeft om alle inlichtingen te vragen. De VOORZITTER sluit hierOjp «te vergader in* VIERDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUIÜ-huLLAND EN UTRECHT. SCoonhn,.^*.. Couran, "door JAN KIJKUIT. Tanle is in toorn over de wegen en de tollen. Tante had een uitnoodiging gehad van een goeden kennis, bekend als Dries, om met hem in zijn auto naar Bodegraven te rijden. Ze werd hoffelijk tot ,voor de deur van onze woning gebracht en 'Dries gaf gaarne gehoor aan hare invitatie om een kopje koffie te komen gebruiken. „Wel lunle, riep Jud opgewekt, hebt u een fijn ritje gehad. Prachtig weer, een mooi Hollandscli landschap en een pret tige reisgezel. Me dunkt u moet genoten hebben, maar u ziet er niet naar uit Dries zal zonder geluid te schudden van 't lachen „Je tante, zei hij. vond 't weer mooi en hét land mooi en hoe ze mij vond heeft ze nog niet gezegd, maar ze heeft haast zit ten \loeken over de wegen „Neen, neen Dries, riep tante, vloeken zal jo mij nooit hooien doen, dat laat ik over aan onbeschaafde menschen, die in fatsoenlijke woorden niet kunnen zeggen wat ze bedoelen. Dat kan ik wel. 't Is waar. .dat ik nogal heb zitten mopperen over de wégen, maar dat is dan ook rond uit een schandaal en niks minder dan een schandaal. En als ze nu tegen je konden zeggen, dat alle waar naar zijn geld is en dat de menschen. die over die wegen moe ten loopen of rijden niet genoeg daaraan betalen, dan zou ik er nog vrede meekun nen hebben, maar Dries hier heeft me onderweg voorgerekend, wat hij allemaal moet betalen om in zijn auto over die hondsch slechte wegep te mogen rijden: belasting voor de wegen en belasting voor de auto en belasting op de benzine en geld voor het veer en geld voor de tollen, 't Is meer dan ebn schandaal, dat zeg ik. Je rit in een auto rejeel voor gek, zooals je voortdurend op en neer wordt gegooid en naar rechts en links geslingerd. Daar zijn wegen, jongens, waar geen stukje vlakke weg is, maar nilf.s anders dan een lange rij van groote en kleine kuilen „Kippennesten noemen wij dat, lichtte Dries in, eü ook wel de korte golf.' „Daarbij zijn de wegen zoo smal, dat ik telkens mijn hart vasthield...." „En soms hield ze mij ook nog vast, zei Dries lachend.'' „Dat ik mijn hart vasthield als er van die bakbeesten van vrachtauto's op ons afgestormd kwamen en wij dan maar moesten zien dat we op de berm kwamen. „Die bermen zijn juist het gevaarlijk ste, viel Dries in. Je hebt dat overal hier in den natten tijd. Dc bermen j,zijn dan lacht en slap, de walkanten zytf Hïfee.-tal aogal steil en als je maar een millimeter te ver gaat, dan zak je zoo weg in de iloot. Nou dan zou 't toch billijk zijn, dat de mannen die aansprakelijk zijn voor de wegen de regeering of het waterschap of de provinciale staten, ik weet niet wie, dat die de schade betaalden, die je aan je auto had en die je kunt neertellen om je wagen weer op t' droge en naar huis te brengen. Maar als je daarom zoudt ko men dan zouden ze je nogal niet uit lachen. Maar als ik, als burger zijnde, de schuld ben dat een ander een ongeluk krijg, reken dan maar. dat ze je wel we ten te vinden en dat de rechter dan tegen Je zegt: Betalen vader of we verkoopen je beele hebben en houden." „Nou moet je verder hooren, ging tan te kwaadaardig voort. Ik kwam dan om goo te zeggen zoo door mekaar gehotst in Gouda, dat ik niet meer wist waar mijn boofd of mijn knicén zaten en of ik tante Betje of Dries was en of in in 'n auto of bi een peperbus zat. Nou, zeg ik tegen Dries, nu krijgen we tenminste weer een straatweg met steenen. Ja, zei Dries toen, maar om daar over te mogen rijden moet ik eerst 5 cent betalen en als we er straks «itkomen, moet ik nogeens 5 cent betalen •m weer over die puinhoopeh naar huis te mogen rijden. Dat vind ik 't toppunt, leg ik tegen Dries, dat ze je nog laten be ialen om in een stad binnen te mogen ko men. 't Lijkt wel of je naar de bioscoop faat: eerst betalen als je wat zien wilt. Iedere stad doet alle mogelijke moeite om de menschen van buiten te trekken, maar ia Gouda sluiten ze de poort als je geen sntrée betaalt." „Ja, ja zoo is 't, zuchtte Dries drama tisch." „We komen in Gouda en weer moet ik mijn hart vasthouden als we over die nauwe grachten rijden en over smalle bruggetjes, waar geen twee man naast elkaar kunnen loopen en ik zei nog tegen Dries: daar mogen ze je wel geld voor ▼ragen om hier te rijden Goed dan we rijden verder, Gouda uit op Bodegraven aan en we zijn goed en wel uit de stad of daar staat weer zoo'n kerel bij een hek over den weg en we moeten weer een dub beltje betalen en een kilometer of wat ver der weer een. Ik vind 't ongehoord en ik begrijp niet dat de Kamer, die zoo lang m zoo geestdriftig kan praten «E we „loopen' met één of twee a's zullen schrij ven, niet eens een kwartiertje kan vinden om die ondingen van tollen af te schaffen en dan nog eens een kwartiertje om de wegen van deze streek ook eens een beurt te geven Ik herinner me niet. dat ik tante zoo lang achter elkaar had hooren praten en ze moest dus wel hevig aangegrepen zijn „Troost u tante, zei Jod, de zaak is juist dezer dagen in de provinciale sta ten van Utrecht besproken." „En", vroeg tante? Meneer Hiemstra heeft voorgesteld 4 ton beschikbaar te stellen voor verbete ring van wegen in de Lopikerwaard, maar dat is met 20 tegen 12 stemmen verwor- pqn „Hoe durven ze 't, toornde tante. Die heeren moesten zelf eens hier een ritje komen doen. dan zouden ze wel an ders stemmen. Ze weten niet hoe 't hier is of ze denken: voor die boeren is 't goed genoeg." „In diezelfde vergadering js ook ge vraagd om een stel tollen af te schaffen." „Zeker ook verworpen?" „Ze hebben een slag om den aam ge houden. Gedeputeerden hebben gezegd^tat als de betrokken gemeenten voldoende Vilden bijdragen om die tollen af te koo pen, de provincie wel zou meewerken." „Die is dus met een kluitje in 't riet ge stuurd. Voldoende, voldoende, als de ge meenten driekwart betalen, dan is 't mis schien nog niet voldoende." „En Gouda dan. vroeg ik. al ligt dat niet in Utrecht. Dat heeft niks af te koo pen, dat heeft zelf zijn tol en wil die toch niet afschaffen „In de- provincie Utrecht alleen zijn er van het rijk of zoo 19 tollen met 25 tol- boomen en bovendien nog een heel stel particuliere tollen, lichtte Jod in." „Ik kan er geen woorden voor vinden, begon tante weer, zooveel te eischen voor zulke onberijdbare wegen...." „Ik dacht anders, merkte Teun op, dat 't je nogal goed afging om er woorden voor te vinden." Tweeduizend slachtoffers? Gisternacht heeft zich een nieuwe aard beving voorgedaan, welke eveneens groote schade heeft aangericht en een groot aan tal personen bet leven heeft geJq.st. Het aantal slachtoffers 'zou nu ongeveer 2ÜÜ0 bedragen. Volgens United Press heeft de aardbe ving niet alleen onder de inwoners van ■San Vincente, doch ook onder de bevol king van het afgelegen stadje San Este- ban vreeselijk huis gehouden. Thans is gebleken, dat slechts 50 van de 1000 in woners van San Esteban het leven er heb- afgebracht. De overlevenden zijn allen ge wond. TROTSKI NAAR MEXICO. Reeds sinds Zaterdag onderweg Het blijkt dat Trotski Zaterdag Noor wegen met bestemming naar Mexico heeft verlaten. De Mexicaans he regeering had Trotski uitgenoodigd zich in Mexico te vestigen. De Noorse he regeering. die gaarne wilde dat bij vertrok, had zijn verbijjfsvergun- ning niet verlengd. Deze lie» Zaterdag af, zoodat Trotski wel gedwongen was van de uitnoodiging der Mexicaansche regeo- ring gebruik te maken. Trol-ki, die vergezeld is van zijn vrouw bevindt zich aan boord van het Noorsche s.s. „Ruth" Ook een beambte van de .Noorsche ree here lie behoort tot de passa giers. rillerig, zoo koortsig, geen wonder met dat slechte gure weer en al die zieke menschen om U heen. Weest Gij echter dadelijk n AK.afcKlJfc en vanavond voor 't naar bed gaan weer 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet). Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en frisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitengewoon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent. (AKKER-CACHETS DE AARDBEVING OP SAN SAL VADOR. Reeds 1300 slachtoffers; enorme schade. Het aantal slachtoffers van de aardbe ving op San Salvador is geftegeri tot 13U0. Er zijn 400 lijken geïdentificeerd. De oor sprong van de aardbeving is gelegen in de vulkaan Chichonpenpec, op welks hel lingen San Vicente is gebouwd. De s<-ha- de te Ban Vicente wordt op 10 iuiU. dol lar geschat. Maandag zijn meer dan 100 aardschok ken geregistreerd. Men verwacht nog meer schokken. De bij den vulkaan gele gen dorpen worden nog steeds bedreigd San Vicente is geheel ontruimd. Het Roode Kruis werkt zonder onderbreking Alle openbare gebouwen in de stad, zijn ondanks hun dikke muren, ingestort. Ge lukkig braken geen branden uit. De na burige vulkaan Santa Rita schijnt op het punt van uitbarsten te staan Het drink water is bedorven door zwavel, en de mo gelijkheid van het uitbreken van epide mieën is niet denkbeeldig. De wegen In Santé Vicente zijn vol vluchtelingen. De president van Salvador, generaai Maximiliano Martinez, heeft de leiding van het reddingswerk. Zelfs uit Mexico is hulp gezonden. Het Anierkaansche Roo de Kruis heeft 2500 dollar geschonken. PRETTIG KERSTNIEUWS. Loonsverhooging in Engeland. De katoenspinners in Lancashire heb ben met hun werkgevers overeenstemming bereikt nopens loonsverhooging in het nieuwe jaar. Ook de werklieden in de chemische in dustrie krijgen een verhooging met even redige stijgingen voor stukwerkers en jeügdigé arbeider.- Hun aantal is onge veer 180.000. De kleermakers en -nddlsters hebben na langdurige on der bande brijen twee der den van den afslag van l9jl teruggekre gen in den vorln van een bij-lag. Hier be draagt het aantal betrokkenen waarschijn lijk '80 a 90.000. Bovendien beeft de kleermaker-bond al zijn leden verzocht, acht dagen vacanffe in den zomer te willen doorbetalen TWEE ZONEN VAN RAS KASSA TERECHTGESTELD. De Italianen hebben in Noord-Abes-inië twee zonen van ras Ka—a gevangen ge nomen en onmiddellijk ter dood gébracht. 473e STAATSLOTERIJ. Derde Klasse I>erde Lijst Trekking* van 23 December. 400 No. 7636. 100 No. 17896. PRIJZEN VAN 45. 2 3381 6507 9ü74 Il9cl 14323 17753 19400 184 3408 6509 9831 12252 15310 18291 19799 930 363 6700 10033 12267 15335 18411 19801 989 3911 6746 10106 12429 15341 18414 20074 IÜ9S 4106 6897 10236 1247C 15837 18-51* ''0147 1190 4376 0984 .0156 12806 16421 18.563 20376 1390 4654 7950 10638 13069 16644 18637 20449 1950 4712 8016 .1048 13228 16934 18713 20479 231." 5737 8222 11106 13377 ,7431 188*2 20752 2.503 5818 *807 11199 13.599 17536 18913 20806 2515 >922 942C 11308 13984 17737 18970 20844 2610 6089 94.39 11961 14298 17745 19342 20939 3233 6204 In de vorige lijst stond: 16047 m. z. 16049; 19498 m z. 19489: 12563 en 12576 vervallen. 233 286-5 5259 238 2920 5323 263 2961 5349 276 2967 5445 327 2985 5447 355 3020 5479 365 3033 5583 406 .3060 5668 443 3079 5685 445 3114 5736 51.' 3126 5788 527 3127 5739 538 3130 5792 780 3253 5964 802 3287 5966 825 3357 5969 827 3364 6003 834 3377 6020 874 3422 6026 922 3460 6036 974 3465 6045 990 3474 6068 473e STAATSLOTERIJ. Derde Klasse. Eerste Lijst. Trekking van 21 December. 2000 No. 1717. 130'» No 7613. 1000 No. 3831, 17749, 18180. f 400 No. 5560, 11303 200 No. 7023, 8447, 9434, 13389. 100 No. 543. 2623, 4123, 8696, 14255, 16477. PRIJZEN VAN t 45. 9 2711 5068 8280 10972 13408 15842 18499 35 2»U0 5154 8288 1U974 13454 15847 185U8 90 2833 5165 8334 11U22 13459 15893 18511 136 2860 5195 8344 11028 13461 15919 18515 83-56 11029 13470 15931 18570 8379 11050 13505 15990 18613 3381 11078 13516 15994 18641 8433 11111 13548 16048 18643 8469 11113 13582 16140 18691 8470 11132 13602 16193 18692 8540 11187 13608 16262 18732 385 3036 5603 8549 11196 13621 16264 18739 388 3059 5640 8562 11236 13665 16305 18765 8591 11253 13695 16327 18775 8598 11259 13697 16342 18815 8704 11268 13726 16449 18832 8750 11289 13754 16484 18872 8304 11292 13761 16490 13930 8308 '1317 13794 16503 19080 618 3160 5814 8309 11357 13804 16504 19085 622 3215 5851 8323 11375 13324 16508 19090 644 3228 5357 8328 1137 13848 16530 19096 652 3240 5876 8854 11441 13916 16532 19147 665 3241 5884 8917 11447 13920 16542 191.52 692 3249 5919 8929 11472 13982 16561 13162 8931 11507 14079 16595 19198 8990 11519 14089 16606 19204 9102 11526 14104 16609 19378 9105 11648 14120 16646 19393 9119 11657 14140 16658 19444 9143 118*3 14162 16665 19465 9153 11698 14171 16729 19487 9184 11702 14192 16732 19491 9199 11727 14203 16755 19519 1033 3483 6148 9208 1170< 14289 16814 19-562 1045 3486 6150 9214 11798 14292 16829 19568 1047 3525 6172 9216 11820 14332 16834 19598 1084 3541 6176 9241 11824 14384 16836 19619 1096 3555 6188 9374 11842 14(389 16844 19652 1101 3578 6239 9445 11861 14418 16859 19669 1119 3585 6256 9470 11870 14420 16907 19694 1137 3588 6370 9476 11893 14439 16956 19700 1207 3667 6376 9532 11896 14490 10993 19722 1216 3692 6404 9548 11916 14597 170.56 19741 1225 3695 6440 9579 12051 14565- 17074 19796 123.5 3699 6545 9594 12072 14568 17083 19803 1237 3732 6604 9601 12076 14615 17129 19863 1250 3764 6629 9607 12140 14665 17144 19875 1277 3766 6667 9657 12162 14694 17166 19947 1286 3785 6682 9708 12211 14716 17174 20036 1351 3898 6694 9779 12216 14790 17187 20047 1362 3913 6828 9798 12295 14835 17227 20051 1430 3948 6880 9830 12331 14860 17240 20060 1448 3962 6924 9916 12332 14861 17245 20071 1405 3982 6938 9927 12355 14890 17267 20081 1587 4028 6940 9973 12378 14904 17364 20105 1646-4107 6943 10097 12410 14946 17366 20143 1661 4120 6962 10108 12421 14951 17376 20158 1710 4122 8966 10111 12457 14954 17384 20217 1711 4128 3085 10128 12402 14999 17463 20247 1712 4146 6995 10174 12509 15004 17491 20273 1715 4153 7093 10219 12547 15009 17494 20277 1758 4228 7160 10258 12562 15018 17508 20317 1781 4266 7188 10263 12579 15020 17513 20430 1813 4270 7242 10275 12645 1*188 17558 20440 1853 4293 7308 10287 12661 15109 17569 20474 1872 4319 7364 10358 12721 15112 17620 20478 1893 |4343 7367 10375 12726 15140 17626 20519 1907 4360 7431 10394 12835 15155 17645 20540 1938 14365 7515 10462 12844 15159 17699 20584 1916 4395 7524 10469 12871 15161 17782 20595 1952 4435 7525 1CU94 12903 15165 17799 20614 1976 4438 7529 10507 12955 15225 17815 20625 1977 4443 7596 10510 12962 15253 17836 20632 2011 4464 7647 10553 13038 15296 17881 20650 2095 4475 7693 10590 13106 15414 17923 20667 2125 4544 7793 10608 13142 15421 17953 20710 2102 4557 7819 10719 13151 15476 17996 20744 2164 4570 7908 10770 13189 16489 18018 20769 2174 4-588 8036 10779 13225 15493 18065 20841 2283 4624 8037 10809 13267 15547 18128 20365 _310 4631 8066 10811 13277 15576 18202 20868 2371 4633 8069 10827 13299 15618 18224 20878 2373 4700 8073 10847 13313 15631 13227 20*86 2379 4710 8083 10881 13322 15635 18228 20897 2521 4802 8097 10883 13351 15641 18246 20912 2555 4827 8100 10901 13362 15645 18312 20941 2571 4847 810. 10937 13363 15723 18339 20953 2605 490-5 8112 10955 13375 15773 18421 20955 2652 4982 8130 10959 13333 15823 18453 20961 2677 -5037 3153 10969 13385 15827 18485 20999 2708 5057 8270 67 2713 5772 70 2763 5785 74 2813 5799 119 2815 5825 126 2831 5327 141 2070 5834 352 3252 l 358 3295 6022 430 3313 6028 444 3347 6074 524 3356 6238 564 3383 6296 583 3386 6348 615 1392 6360 631 3485 6433 618 3-501 6454 670 3516 6462 473e STAATSLOTERIJ. Derde Klasse. Tweede Lijst. Tredcking van 22 December. 25.000 No. 18715. 5.000 No. 16940. 1.500 No 10051. 1.000 No. 19680, 20738. 400 No. 7803, 7850. 200 No. 17707. 100 No 534, 2477, 4662, 9311, 1276& 13580, 14520, 19896. PRIJZEN VAN 45. 21 2645 5747 8255 10884 13086 15807. 18405 47 2Ö7Ö 5751 8277 10924 13112 15850 18461 59 2677 5760 8278 10945 13116 15910 18478 62 2717 5767 8285 11044 13130 15937 18483 8299 11051 13143 15977 18488 8.324 11073 13191 16019 18491 8420 11092 13278 16040 18599 8460 11100 13-26K16107 18611 8472 11137 13014 16113 18614 8486 11171 13319 16129 18712 147 2979 5840 8494 11183 13346 16152 18717 155 3027 5843 8520 11212 J3360 16175 18737 169 3049 5850 8563 11240/13440 16183 18791 183 3050 5S69 8614 11266 13448 16198 18809 277 3098 5906 8643 11284 13463 16284 18831 237 3107 5916 8662 11321 1.3492 16285 18841 320 3207 5926 8710 11339 13517 16295 13854 8720 11 ill 13 20 16332 18866 8772 11372 13568 16350 18884 8773 11373 .3585 16488 18893 8822 11412 13586 16495 19040 8846 11456 13612 16501 19049 8903 11563 13718 16506 19072 8936 11576 13735 16540 19089 3968 11585 13774 16-593 19093 9005 11595 13791. 16608 19098 9019 11611 13801 16625 19186 9024 11614 13323 16742 19202 6S6 3529 6482 9081 11629 13876 16764 19265 694,3534 6504 9093 11642 13908 16839 19273 782 3548 6508 9113 11676 13928 16843 19328 789 3567 6611 9232 11686 14011 16862 19419 801 3624 6614 9289 11743 14030 10875 19443 808 3641 6624 936-5 117-50 14057 16892 19454 853 3691 6646 9366 11759 14066 16916 19488 924 3716 666-5 9370 11791 14082 16969 19498 972 3734 6697 9441 11807 14084 16974 19516 1020 3840 6715 9480 11808 14097 17014 19531 1023 -'18-50 672-1 9484 11823 14113 17017 19559 1046 3859 6736 14498 11858 14138 17018 19575 1211 3876 6779 9520 11911 14153 17035 19580 1305 3953 6792 9-576 11974 14169 17139 19584 1306 3968 6810 9598 12035 14190 17170 19590 1320 3969 6812 9646 12041 14212 17188 19595 1348 3994 6818 9651 12063 14294 17213 19643 13-50 4047 6914 9671 12091 14321 17231 19687 1477 4018 6930 9684 12100 14356 17261 19715 1497 4131 6967 9705 12124 14374 17265 19726 9714 12130 14381 17390 19727 9717 12161 14411 17403 19750 9732 12177 14481 17413 19787 977P»12197 14526 17426 19873 9775 12223 14527 17438 19894 - - 9815 122.59 14-5-51 17450 19914 172-5 4313 7146 9829 12294 14-583 17497 19928 1746 4338 7148 9857 12305 14631 17522 19933 1754 4388 7151 9859 12344 14073 17525 19960 1771 4401 7157 9929 12360 14737 17545 19972 1810 4403 7249 9982 12364 14758 17573 19978 1819 4407 7316 9984 12406 14781 17579 19983 1842 4420 7337 10036 12408 14814 17640 19990 1885 4428 7397 10077 12416 14892 17642 20049 1905 4476 7414 10092 12420 14921 176.57 20123 1927 4501 7441 10098 12435 14929 17711 20162 1937 4593 7183 1013-5 12446 14945 17722 20174 1973 4619 7546 10167 12449 14970 17746 20253 1975 4792 7597 10234 12500 15002 17757 20267 2018 4848 7603 10305 12519 1-5078 17794 20322 2064 4871 7628 10321 12528 15080 17798 20323 20«0 4998 7657 10334 125.32 15132 17825 20338 21-56 5014 7662 10372 12546 15133 17841 20-354 2186 5054 7746 10407 12563 15198 17851 20428 2217 5004 7755 10459 12576 15220 17878 20443 22-38 5129 7762 10465 12594 15252 18036 20491 2242 514-5 7776 1(V24 12608 1520-3 18088 20553 22-53 5149 7778 10526 -.2634 *5369 18040 205,58 2265 5178 7797 10542 12756 15376 18049 20570 2290 -52s*! 7337 10-573 12763 1540-3 18Ö51 205-99 2293 5287 7874 K-GOl 12785 1-541-3 18053 20670 2360 5299 7903 10613 127«7 1-5425 18160 2068? 23. t -5367 7929 10619 12791 15449 18182 20730 23*8 5371 7932 10621 12793 1-5466 18137 20753 2391 .-447-2 "969 1--065 12307 1-5474 18208 20764 2393 O.: 1 8028 10769 7 2831 154W 13239 20793 2)06 5437 80.33 10312 .2847 1.549] 13256 20796 212.' 5454 80.38 108.33 1 2*54 1 5517 18260 20864 2447 .5502 8050 10841 12860 1 5541 18281 20929 2453 5513 8068 10849 12803 15531 1*321 20933 2505 5534 8080 108.59 12-93 15582 18,351 20947 2513 5549 8107 10862 12902 15615 18357 20960 2533 5589 SI 41 10865 13082 156-54 18365 20963 2609 5598 8143 10878 13054 15707 18374 20998 2641 5680 8239 In de vorige lijst Staat: 5964 re. z. 5974; 6629 m. z. 16629: 15253 m. z. 15353; 15296 m. z. 15396 20247 m. z. 20244 1547 4140 6989 1556 4166 0997 1505 418-5 7053 1572 4246 '7098 1577 4257 7107 1605 4296 7127 29. Plotseling werd de deur openge worpen en Ralph en John stormden 'bin nen. Ralhp sloot voor de zekerheid de deur af, om veitdere ongeweuschte bezoe kers buiten te houden en kapitein Gay on'wapende de ontstelde Rundkoppen, die j Clayton kasteel door ons moeten worden I hem werd gedicteerd. En tenslotte word een oogenblik dachten, dat de geiieele overgebracht naar Londen," zei kapitein hij nog gedwongen het stuk te zegelen, stad in de macht van de Royalisten was. Gay. 30. „Wees zoo goed, direct een order te j De generaal zag de drie dreigende mus- I sohrijven. dal de drie gevangenen in bet kelten en hij schreef het bevel, zooals het i waarna hij zijn wapenrustnig aan den ka pitein moest afstaan, dre hem aantrok. r

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 1