w„. er aai 1936 aaa J sla*eelt gebeterde Plaatselijk nieuws Gemeenteraden 8 DONDERDAG 31 DECEMBER 193» Haastrecht. Up Eerden Kerstdag vier den de dames van de Zondagsschool van den Nederlandsche Protestanten Bond met de kinderen onder leiding tan ds. W. de Voogd van dor Straatan, "t Kerst feest in tegemvoordigaeid van \ele ouders en belangstellende, in de Ned. Herv. Kerk. De kinderen hebben, nadat gezon gen was Gezang 117 en na opening met gebed, enkele liederen gezoifgen rondom de verlichte Kerstboom. Ze werden rijke lijk getraeteerd en ontvingen geschenken. Ds. de Voogd van der Straaten sloot de avdnd met dank aan allen die.medewer king hadden verleend, in het bijzonder aan de onderwijzeressen. Na dankgebed werd de avond besloten met het zingen van Gezang 221 4. Pluimvee-tantoonstelling. Krimpen a.d. IJssel. In het vereni gingsgebouw aan de Tuinstraat werd op 24, 25 en 20 December de 7de tentoonstel ling van pluimvee, watervogels, duiven, konijnen en cavia's gehouden, uitgaande ▼an de pluimveevereeniging „Krimpen aan den IJssel en Omstreken". Tevens waa aan deze tentoonstelling een kanarie- zangwedstrijd verbonden. Het aantal inzendingen was nog groo- ter dan vorige jaren en er waren zeer mooie exemplaren onder, zoodat kan wor den gezegd, dat de kleindierenteelt in de ze streek op hoog peil staat De uitslagen kunnen wij wegana plaats gebrek niet opnemen. DE BUITENPLAATS „HET HUIS TE VLIET" VERKOCHT. LOpikerkapel. In hotel „Ridder St. "Jo ris" te IJseelstein beeft W.oenödag 23 Dec. de toeslag plaats gehad van bovengenoem de buitenplaats, ten overstaan van de no tarissen jhx. F. M. van Spengler te 'a-Gra- venhage en A. G. Gooi te IJsselatein. De aitslag van de verkooping der voornaam ste perceelen is als volgt: Perc. I, de buitenplaats „Het Huis te Vliet", groot 1.29.20 H.A., staande op f 2450, werd afgemijnd'op f 1550 daaj-bo- ven door den heer P. H. v. d. Roest, te Utrecht. Perc. II, de moestuin van genoemde bui tenplaats, met boomgaard enz., gropt 1.67.70 H.A., staande op f 2150, werd op f 100 daarboven afgemijnd door den heer G. van Zanten te IJsseLstein. Perc. lil, een arbeiderswoning met erf, groot 1.70 Are, slaande op f 750, werd op f 100 daarboven afgemijnd door den heer d. Brink, te Utrecht. Perc. IV, een bouwmanswoning met 3 schuren, hooiberg, erf, tuin, boomgaard, enz., groot 60 46 Are, staande op f 4250, Werd niet gemijnd Perc. V, de boomgaard, genaamd „Het (Aide Bosch" met lanen enz., groot 1.86.20 H.A., staande op f 3650, werd f 25 daar boven afgemijnd door den heer J. A. Tuk ker te Jaarsveld. Perc. VI, boomgaard en grond, genaamd „De Smidsboomgaard" met uitweg enz., groot 1.27.70 JI.A., staande op f 8850 werd niet gemijnd; Perc. VII, de boomgaard genaamd „Het Rondeel" met laan en water, groot 92 Are, staande op f 1550, op f 25 daarboven afgemijnd door den heer F. Zondervan te Utrecht. Perc. VIII, wei- en hooiland, weg en wa ter, groot 7.67.75 H.A.,«staande op f 10.000 niet gemijnd. Perc. IX, wei-, hooi-, bouw- en griend- kmd met water groot 7.85.85 H.A., staan de op f 4200, op f 200 daarboven afge mijnd door den heer A. van Vliet, te Jaarsveld; Perc. X, wei- en hooiland, weg en wa ter, groot 4.50.00 H.A. staande op f 4500, niet gemijnd. Perc. XI, bouw- en griendland en wa ter, groot 4.46.30 H.A., staande op f 1900, op f 100 daarboven afgemijnd door den heer A. v. Vliet te Jaarsveld. Combinatiën: Perc. I en II, staande op f 3750 niet gemijnd; perc. I, II en III, ■taande op f 6650, op f 150 daarboven afgemijnd door den heer G. van de Hoef te Jaarsveld. Perc. 1JV en V, staande op f 7925 op f 150 daarboven afgemijnd door den heer W. van Soolingen te Lopik. Perc. VI en VII, staande op f 5425 op f 25 daarboven afgembnd door den heer K. Verburg te Benschop. Perc. IV, V, VI en VII, staande op f 13.525, niet gemijnd. Perc. VIII en IX, staande op f 14.400. sp f 100 daarboven afgemijnd door den heer J. A. v. d. Brink te Utrecht. Perc. X en XI, staande op f 6500, op f 1000 daarboven afgemijnd door den beer G. A. Vink te IJsselatein. Perc. IV tot en met XI, staande op f 36.650, op f 1300 daarboven afgemijnd door den heer B Oskam te Lopik. Perc IV tot en met XV, staande op f 47.60Ö niet gemijnd. Perc. I tot en mot XV, staande op f 54.400, niet gemijnd. Pluimve:4enioonstelling. Ouderkerk a.d. IJssel. De hier gehouden pluimveetentoonstelling, uitgeschreven door de pluimveevereeniging „Nut en Sjtort", werd zeer druk bezocht. Het aan tal bezookacs was aanzienlijk bot*-*— dan het vorige jaar, zoodat de exploitatie eon batig saldo zal opleveren Gedenkboom. Reeuwijk. B. en W. zullen aan den raad voorstellen om ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bei nhard naast het raadhuis een gedenk- beom te doen planten. De kosten hiervan zijn begroot op f 40. RMawiJk. Openbare raadsvergadering op 30 No vember. Aanwezig alle leden. De voorzit ter, burgemeester L. J. Lucasse, opent de vergadering. De notulen worden onveran derd vastgesteld. In de vacature van gemeente-ontvanger moet per 1 Januari zijn voorzien. Naar aanleiding van een oproeping zijn 17 sol licitaties ingekomen. De aanbeveling van B. en W. luidt: No. 1 J. de Kamper Mz-, administrateur van het Gem. Watei leiding- bedrijf; 2. H. T. Arends, boekhouder van het Gem. Electriciteitsbedrijf. Na stem ming wordt de heer J. de Kamper Min. met 7 stemmen gdkozen. In een vorige raadsvergadering was be sloten de administraties van het Gem. Wa- terl. bedrijf en van het Gem. Electr. bedrijf te combineeren. B. en W. stellen thans voor deze combinatie per 1 Jan. te doen plaats vinden. Doordat de beer Kamper nu tot ontvanger benoemd is, kan dit ge schieden zonder dat hierdoor ambtenaren worden getroffen, terwijl het bovendien een aanmerkelijke bezuiniging met zich iriede brengt. De administrateur van het G.W.B is ingevolge raaasbesluit van 17 Apnl 1936 voor den tijd van acht maanden her benoemd, zoodat deze benoeming eindigt per 1 December 1936. Daar de heer De Kamper eerst per 1 Jan. in dienst zal treden als ontvanger, is het noodig hem nog tot 1 Jan. te herbenoemen als admi nistrateur van het Waterleidingbedrijf. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. De boekhouder van het G.E.B., de beer Arends, wordt dus per 1 Jan. tevens be- iaat met de administratie van het Water leidingbedrijf. Het salaris voor deze ge combineerde administratie wordt bepaald op f 1200 per jaar. De heer OLIEMAN wil de functies van secretaris van de commissies van Bij stand van het G.E.B. en G.W.B. thans ook onder één beheer en één salaris brengen, m.a.w„ deze functies overdragen aan den heer Arends. De heer VIS is ook dze meening toege daan. Spr. acht het salaris ad f 50 per jaar voor elk secretariaat te hoog. Er zijn gemiddeld acht vergaderingen per jaar en dit zou dus ruim f 0 per vergadering wor den. Weth. HAGEN zegt dat de meening van den heer Vis niet opgaat. Het werk blijft niet beperkt tot bet bijwonen van de vergaderingen. Behalve het samenstellen van de notulen is er steeds veel corres pondentie te verwerken De beer SCHOUTEN wil de huidige secretarissen handhaven maar de beloo- ningen gelijk stellen. Thans heeft de se cretaris van het Electr. bedrijf een sala ris van f 75, die van het Bouwbedrijf f 50 en die van het Waterleidingbedrijf f 25 per jaar. Spr. heeft dit steeds Mit schaevs varbowding gevonden. De VOORZITTER brengt in stem ming het voorstel om de huidige secreta rissen te bandhaven en de belooningen alle op f 50 per jaar te stellen. Dit voorstel wordt met 6 legen 5 stemmen aangeno men. De huidige secretarissen,, ni. voor de Lichtcommissie, de heer G. B. van Leeuwen, voor de Waterleidipgcommissie de heer J. Kamper Mzn. en voor de Bouw commissie de heer M. Zwanenburg, blij ven dus gehandhaafd. Thans komt in behandeling de gemeen- te-begrooting en die der bedrijven voor het dienstjaar 1937. De VOORZITTER betuigt daifk aan de raadscommissie vóór haar ijver om in een zoo korten tijd de begrooting te be- studeeren en te behandelen. Eenige leden wenschen gebruik te ma ken van de gelegenheid voor het houden van algemeene beschouwingen. De heer SCHOUTEN zegt dat het hem verheugt dat de raad thans niet, zoo als dit het vorige jaar het geval was^ voor een begrooting staat, die door Ged. Sta ten reeds ia vastgesteld De tijd voor be studeering van de begrooting achtte spr. veel te kort. Het spijt spr. dat nu weer uitgaven worden voorgedragen voor Bur gerwacht en Vrijwillige Landstorm. De verkoop van het recreatie-oord „Elfhoe ven" heeft een zwarte plaats in de begroo ting ingenomen. Spr. betreurt bet nog steeds dat het restaurant en het zwembad \oor een opruimingsprijsje van de hand zijn gedaan. De nadeelige gevolgen zijn niet uitgebleven. Was het tekort van het Plassenbedrijf voorhe enruim f 4200, thafls is dit gestegen tot f 5100. Bij de behande ling van den verkoop kwam tevens de Zon- dogsrust in het gedrang. Ook hierin is thans geen verandering gekomen; men heeft alleen de verantwoordelijkheid van aak afgeschoven. De citfta* f 26.000 ete bijdrage aan het Burg Armbestuur ut f 51000 voor werkloozenzorg spreken voor zich zelf Ondanks de slechte positie waar in de werkioozen verkeeren hebben zij op nieuw een veet moeten laten. Een directe verlaging heeft wel met plaat# gehad, maar de devaluatie van den guiöep heeft niet kunnen verhinderen dat verschillende levensbehoeften duurder geworden zyn. Wat betreft het eiectriciteilabednjf zegt spr., dat zijn fractie dankbaar is voor de voorgestelde verlaging tui den stroomprijs van 2 cent per K.W.U. en dat het tekort thans is weggewerkt Spr. had ook gaar ne gezien dat de prys van krachtstróom verminderd was of dat contracten afge sloten waren voor kleinere boeveelheden, hetgeen de kleine industrie zeker ten goe de zou komen Tenslotte wijdt spr. bijzon dere aandacht aan de werkverschaffing. Ruim 150 werkioozen staan gemiddeld per week ingeschreven. Velen hadden gehoopt binenkort te werk gesteld te zullen worden. Dese hoop is, indien de geruchten juist zijn, voor een groot gedeelte vervlogen, doordat n.l. Ged.K Staten zouden wenschen dat de bijkomende kosten voor ds uitvoe ring van bet dempen van de gaten in den BUndeweg door de polder Sluipwijk en niet door de gemeente zouden worden ge dragen. Spr. informeert vervolgens naar de destijds ingestelde commissie, welke be last werd met de opsporing van werkob- jecten. Indien deze commissie nog bestaat, zou spr. hieromtrent gaarne tpededeelingen ontvangen. De heer OLIEMAN begint met te zeg gen dat bet hem verblijdt dat de raad weer een begrooting kan behandelen voordat deze naar Ged. Staten gaat. Hierdoor ie het mogelijk, dat de verschillende posten besproken kunnen worden en B. eh W. hun inzicht kenbaar kunnen maken. Veel is er in de begrooting dat met sorg ver rolt, sooals bijv. de uitgaven voor werk loozenzorg. Hieruit is op te maken, dat er van .opleving in de hoofdbedrijven van de ze gemeente, n.l. de land- en tuinbouw, nog weinig te bespeuren is. Ook de ver wachting, dat vele arbeiders uit deze ge meente bij den aanleg van den nieuwen rijksweg te werk gesteld zouden worden, is eén teleurstelling geworden. De subsi die voor bet Burgerlijk Armbestuur is be langrijk verhoogd. Toch wil spr. hierom trent manen tot voorzichtigheid, opdat het particuliere initiatief levendig blijft en de prikkel om zooveel mogelijk voor lichzelf te zorgen, behouden blijft. Elfhoeven werd verkocht, niet omdat er winst zou sijn te maken, maar tut vrees voor een nog groo- ter verlies. Hiermede is ook Ma twistappel uit den weg geruimd, al zijn. onze bezwa ren, n.m. de ontheiliging van den dag das Heeren, biermede niet weggenomen. Ver volgens verzoekt spr. den roorzitter om bij de verjaring van de Koningin geen ver gunning meer te geven voor bet draaien van een sprekende film bij de feestelijk heden, daar die ver in den omtrek was te booren en bovendien tot het middernach telijk uur duurde. Spr. eindigde met de bede dat God ons genadig moge zijn en dat Hij B. en W. en den Raad wysbaid moge schenken ia de zaken die te behan delen zijn. De heer VAlf'WINOERDEN wil □aar aanleiding van de begrooting 1937 ten zeerste protesteeren tegen de hooge uitgaven voor verzekeringen en waarbor gen. Niet alleen uit principieel maar ook uit materieel oogpunt, daar deze groote bedragen voor een zeer klein percenatge hun doel bereken en het grootste gedeelte aan ambtenarij verloren gaat Ook de uit gaven voor Oranjefeesten of anderzins kunnen sprekers goedkeuring niet wegdra gen. Dit komt niet voor uit anti-Oranje gezindheid. Het is een benauwde tijd waar in wij leven en daarom onverantwoordelijk om voor bedoeld doel gelden op de begroo tingen te brengen. Spr. hoopt, dat in het komende jaar B. en W. niet alleen met de materiëele maar ook met de principieele geestelijke behoeften van het volk rekening zullen houden, o.a. om den rustdag naar den. inhoud ven de Zondagswet te hand haven, waarvoor de overheid verantwoor delijk is, niet alleen tegenover de men- schen, maar in de eerste plaats tegenover God. Dit is de wensch van de Staatkundig Gereformeerde Partij. De V 0 0 R ZIT T E R zegt de sprekers dank voor hun beschouwingen. Het ge rucht dat de uitvoering van het dempen van de gaten in den Blindeweg niet door zou gaan is onjuist. De raad is van mee ning geweest dat onder „bijkomende kos ten" verstaan moest worden de kosten van slechts enkele kleinere werkzaamhe den. Thans is echter gebleken dat de mi nister heeft bedoeld de te sluiten leening Deze kosten zullen nu door den polder be taald moeten worden. De bedoeling van den raad was echter dat alléén de raad deze kosten zou betalen. B. en W. hebben hieroratient nu geschreven aan den in specteur der werkverschaffing te Noord- wijk. Verwacht wordt dat de minister zijn standpunt zal herzien, waarna weer de goedkeuring van Ged.» Staten op het plan van uitvoering gevraagd zal worden. De begrooting 1937 wordt hierna artikelsge wijs behandeld. De heer SCHOUTEN deelt mede, dat de begrootings-commissie voorstelt om aan «te tinten van de raads-commiasies eenig presentiegeld te geven. Gerekend werd voor de drie bedrijven vt>or elk be drijf gemiddeld acht vergaderingen p«r jaar, ter#ijl men besloot het presentiegeld te bepalen op f 0.50 per lid per vergade ring: Dit voorstel wordt gedaan mede in verband met de verlaging van het presen tiegeld voor de raadszittingen, hetwelk is gebracht van f 3 op f 2. De wethouders zullen voor de commissie-vergaderingen geen presentiegeld ontvangen. De heer v. d. H 0 O R*N zegt, dat deze post op de begrooting is gebracht om het beginsel van den raad uit te drukken, n.l. dat voor de commissie-vergaderingen pre sentiegeld behoort te worden toegekend. De heer VAN R 0 O N stelt voor hier voor f 10 op elke hegiootmg en f 20 op de gemeente-begrooting te brengen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. De post onderhoud gemeentehuis is ge raamd op f 700. De commissie is van oor deel dat f 500 voldoende is. De VOORZITTER deelt mede dat gerekend is op een nieuwe parketvloer in de secretarie en op het verbeteren van deuren in het gemeentehuis. Ook de stoe ien ia de commissie-kamer moetep noodig nagezien worden. In verband hiermede zal er voor het gewone jaariijksche onderhoud nog rujm f 150 overblijven. De heer VAN WINGERDEN acht een z.g.n. Hercules-vloer even goed, min der besmettelijk en goedkooper. Het glas in Jood zou met staaldraadlood behandeld kunnen worden. De heer BALLERING zegt dat glas ia lood niet duurder zal zijn dan triplex met schilderwerk, maar merkt op, dat staaldraadlood nog ai duur is. De VOORZITTER zegt toe nader te zullen informeeren naar den prijs van Hercules-vloeren en glas in lood. De heer VIS vindt f 860 voor de brand weer abnormaal hoog en wil deze post met f 200 verlagen. Weth. VAN LEEUWEN merkt op, dat steeds na een flinke brand de slan gen moeten worden vernieuwd. De brand weer moet steeds actief kunnen optreden. De beer v. d. H 0 0 R N vraagt een actie van de gemeenten om te bevorderen dat van boogerhand een bepaling in het le ven wordt geroepen dat de verzekerings maatschappijen in de kosten van het blus- achen moeten bijdragen. De /VOORZITTER zegt dat ook bij de brandweer de uiterste zuinigheid be tracht zal worden. De VOORZITTER zegt verder dat B. en W. voorstellen voor de veldwachters en de gemeente-bode een afzonderlijke on gevallen-verzekering te sluiten. De heer VIS zegt dat bij <*>n evontu- eele uitkeering de persoon en niet de ge- meente bet bedrag ontvangt Als wy ons willen verzekeren moeten wy ook zelf de premie betalen. Gezien hel inkomen van deze ambtcnaivn xuunen zy dit ook zelf wel doen. Weth. VAN LEEUWEN «agt dat niet uit het oog verloren dient te worden dat by eventueeie relletjes de politie de klappen krijgt. Een verzekering is ook in bet belang van de gemeente. De heer BALLERING is voor ver zekering. Wanneer een politieman op jon gen leeftijd sterft, is het weduwenpenaioen ook niet hoog. Bij stemming wordt bet voorstel van B. i W. met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Inzake het onderhoud wegen deelt de heer v. d. HOORN mede, dat de begroo- tingscommissie het geraamde bedrag van f 1000 buitengewoon boog vond. Spr. kan zich met indenken waar dit bedrag voor noodig is. Zooveel wegen zijn er toch niet voor rekening van de gemeente. Weth. HAGEN zegt dat het niet zeker is dat de f 1000 noodig zullen zijn,1 doch zeer waarschijnlijk wel, daar het onder houd van de wegen zeer duur is. Voor on derhoud van den Weth. Venteweg moet elk jaar pl.m. f 300 worden uitgegeven, zoo dat voor de andere wegen nog pl.m. f 700 overblijft, hetgeen niet overdreven veel is. De heer VAN ROON is van meening dat het op den duur veel voordeeliger zou zijn om Kaagjesland geheel te teren. Het onderhoud kost nu pl.m. f 100 per jaar. Van dit bedrag zou gemakkelijk de rente en aflossing van een eventueeie leening ▼oor het teren betaald kunnen worden. De heer SCHOUTEN zegt dat in het begin van het jaar besloten werd om f 100 subsidie te geven voor onderhoud van de Steinachedijk. Spr. vindt dit weggagaoid geld, want er wordt niets aan die weg gedaan. De VOORZITTER licht toe, dat de weg het eigendom is van ds. Boer uit Den Haag. Een particuliere vereemging onder houdt de weg van vrijwillige bydragen. Weth. HAGEN begrypt het gezegde van den heer Schouten, maar heeft verno men dat de weg iets verbeterd is. De weg kan echter van die particuliere bydragen niét onderhouden worden. Wij moeten doen w&t wij kunnen om tenminste de weg in dezen staat te houden. Bij stemming wordt de post voor onder houd van wegen met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. De heer SCHOUTEN wil de post schoolvoeding en kleeding verhoogen tot f 400 gezien het groote tekort van dit jaar. Sinds October is op dit gebied niets gedaan. Spc, geeft kever f 100 uk voor j voeding dan f 50 voor de t.b.c -bestrijding, I want voorkomen is beter dan genezen. Weth. HAGEN is er ook voor om f 400 uit te trekken, hoewel spr vreest dat het toch met voldoende zal zyn en hiervoor het Armbestuur ook wter aange sproken zal moeten worden. Besloten wordt op deüe post f 400 uit tt trekken. Inzake het Vorstelijk huwelijk leest de VOORZITTER een schrijven van Ged. Staten voor. Het bedrag voor het houden van feesten zal beperkt moeten blijven tot f 50 en tot f 0 25 per leerling. Weth. HA EG EN wil alleen f 150 ra men voor 600 leerlingen. Indien de inwo ners animo hebben om feest te vieren, moeten zij dit zelf maar betalen. De heer v. d. Heuvel kan de meening van weth. HAGEN deelen. Verschillen de inwoners ergeren zich aan volksfeesten. De gemeente behodrt er buiten te blijven. Indien ze er iéts voor voelen moeten do bewoners het zelf maar betalen. Met drie stemmen tegen wordt besloten f 150 voor de schoolkinderen op de be grooting te plaatsen Op de begrooting 1936 hadden Ged. Sta ten geschrapt de post f 75 voor kleeding enz. van den concierge-gemeentebode. De commissie gtelt voor deze post thans -weer op de begrooting te plaatsen. Men is van oordeel dat de concierge goed gekleed mpet gaan, mede met het oog op eventueel te verrichten politiediensten. Met jüg. st. wordt hiertoe besloten. De volgende subsidies worden vastge steld: Groene Kruise f 700; Vereen. R.K. Kinderuitzending f 150; Herwonnen Le- yehakracht f 40. Ned. Gentr. Ver. tot be strijding van tuberculose f 100, E.H.B.O. f 25; Burgerwacht en Bijz. Vryw. Land storm; Ver. Vreemdelingenverkeer f 50. Voorgesteld wordt de houten vlag van het gemeentehuis te Hlumineeren, waarvan de kost enf 50 zuilen bedragen. Dit voor stel wordt verworpen met 7 tegen 4 stem men. De vergoeding in de womnghuur voor de plaatsely'ke verloskundige wordt bepaald op f 200. De begrootingscommisaie stelt voor een afzonderlijke post van f 2000 op de begroo ting te plaatsen in verband met den nood in het Land- en Tuinbouwbedrijf. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hiermede reeds rekening hebben ge houden bij de raming van de uitkeering door het Burg. Armbestuur. De heer SCHOUTEN wil, om een begrotingswijziging te voorkomen, geen aparte post ramen, daar toch spoedig zed blijken dat f 2000 te weinig is. Spr. wil de hoofdpost met f 2000 verhoogen, dan zyn B. en W. niet aan dit bedrag gebon den. De heer v. d. H E U V E L wil oen af zonderlijke post op de begrooting plaatsen, echter niet op de begrooting van het Burg, Armbestuur. Spr. is van meening dat de kweekers en tuinders niet met de andere armlastigen gelyk gesteld kunnen worden. Hij verzoekt voorts een goede controle uit te oefenen bij de steunverleening. De heer OLIEMAN acht het niet wenschelyk om de post nu met f 2000 te verhoogen. Op deze wijze komt over eeni- gen tijd iedereen om steun. Het particu liere initiatief moet toch ook iets doen. Na eenige discussies wordt besloten een aparte post van f 2000 te ramen voor steunverleening in verband met de nood in het Land- en Tuinbouwbedryf en het Plas senbedrijf. De commissie heeft voorgesteld hef ver lies inzake de verkoop van Elfhoeven m- plaats van in 10, in 20 jaren af te schrij ven. De heer OLIEMAN merkt op, dat dit het verlies voorloopig aanmerkelijk sou verminderen. De heer VIS beaamt dit. De heer SCHOUTEN zegt dat, zoo- als hij reeds in de begrootings-commissie heeft beweerd, dit alleen ten doel beeft het verlies weg te goochelen. Een en ander is een gevolg van den ver koop van Elfhoeven. Besloten werd het verlies over 20 jaren af te schrijven. De heer d. HEUVEL maakt aan merking op de verlaging van de lichtprijs.1 Bij dit bedrijf is steeds een tekort geweest. Meer stroomverbruik kan men niet ver wachten. Voor het eerst is er geen verlies en nu wordt onmiddellijk de stroomprijs verlaagd. Spr. zou gaarne eerst winst zien van dit bedrijf. Weth. VAN LEEUWEN licht toe dat dit resultaat bereikt is doordat de me ters afgeschreven zijn. De gemeente-begrooting en die van de bedrijven worden hierna z. b. st. vastge steld. Besproken wordt nog de conversie van verschillende leeningen. Hierover wordt momenteel nog onderhandeld. Verschillen de leeningen dragen nog een rente van 5öV« Waarschijnlijk kunnen deze lee ningen a pari geconverteerd worden tegen 4 In de rondvraag zegt de heer SCHOU TEN gaarne een rapport te willen zien van de commissie voor de opsporing van werkobjecien. Weth. VAN LEEUWEN gegt toe, cat een rapport uitgebracht zal worden». Hierna sluiting. VIJFDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Courant üCNDEPDAG 31 DüCTMBER 1936 1 Januari. Noordeloos. Het voormalig „Heeren- iinis" wordt, na verbouwing, in gebruik genomen als gemeentehuis. Schoonhoven. Vijftig-jarig bestaan der N.V. Vernie-, Verf- en Japanlakfabrieken Hermann A. Schreuder Go. Schoonhoven. De heer J. Dubbeldam 25 jaar marktmeester. 2 Januari. Haastrecht. Een, autobus met 24 perso nen, op de thuisreis van Dusseldorf naar Rotterdam, rijdt bij de Waaiersluis van den Zuidelijken IJsseldijk. -Vijf gewonden moeten door dr. Hakkenberg worden ver bonden; vier anderen loopen lichtere kwetsuren op*. Reeuwijk. De 42-jarige heer P. Groo- tendorst nit Waddinxveen bij avond per fiets van den Nieuwdorperweg gereden en verdronken. - Schoonhoven. De heer A. van Baaren viert zijn zilveren jubileum" in dienst van H. Drijfhout Zoon's Edelmetaalbedrij- ▼en N.V. te Amsterdam 3 Januari. Lafckerkerk. Binnenbrand bij den heer Ja. Slingerland aan den Kerkweg. De brandweer weet het vuur in den aanvang te stuiten Willige-Langerak. Een auto met 5 in zittenden van den Lopikervoordijk gere den en in de wetering gevallen. De 17-ja- rige D. J. Schenkel te Benschop overlijdt aan «te gevolgen 4 Januari. Niewwerfcerk a.d. IJssel. Aanrijding tus- sehen twee vrachtauto's op den rijksweg De melk auto van «te Gebr. van Vliet te Zevenhuizen vrijwel geheel vernield. 5 Januari. Berksnwoude. Ds. A. G. van Wijk neemt afscheid ais predikant der Ned. Herv Kerk. 0 Januari. Nletrwcrkerk a.d. IJssel. Installatie van den heer Oosterhof ale hoofd der 2de oJL schoot aan den 's-G raven weg. 8 Januari. Alblaassrdam. De heer H. Zwart, hoofd der ehr. school aan de Kerkstraat, is 25 jaar aan deze school verbonden. 1 Groot-Ammers. Het echtpaar F. Kuijl den Boer viert zyn gouden huwelijks feest. 8 Januari Cfesscn-Oudekerk. Het beroep van den raad tegen het besluit van Ged. Staten tot opheffing der o»L school, door de Kroon afgewezen. Gorinchem. Een auto by avond by het keeren op den Appeldijk in de Haven ge reden. De heeren M. Hübner on G. Romijn nit Sliedrecht verdronken. Reeuwijk. De hoer G. Braune viert zijn zilveren ju bil earn ate koster der Ned. Herv. Kerk m tevens zijn zilveren huwe lijksfeest. tl Januari Gouda. Brand m de sigarenfabriek Montana aan de Useeflaan. Groote scha de aangericht. Waddinxveen. De pofrt» ontmaskert een dievenbende, die ongeveer 90 baaltjes sui ker van do Cooporatfe „Ons Voordeel" heelt Qidnlou. loven personen aangabon- tj Lap*. Da. H. Pol doet predikant der Geref. Kerk. 13 Januari. Krimaapea a. d. Lek. De boor G. W. v. Ca pellen 25 jaar directeur der „BoJoee"- Motorenfabriek. 14 Januari. tfesczn-Nteuwkerk. Burgemeester J G. Diepenhorst en zijn echtgenoote hartelijk gehuldigd in verband met bun zilveren huwelijksfeest. Schoonhoven. B. en W. doen te den raad mededeefing van een grootsch plan ▼oor werkverschaffing, waarvan de totaio kosten op f 290 000 worden geraamd. 15 Januari. Goudarak. De beer G H. de Vries, op 85-jarigen leeftijd overleden. Hij was hier meer dan 40 jaar onderwijzer en vele ja ren organist der Ned Herv. Kerk. Vlist. Feestavond ter gelegenheid van hot 40-jarig bestaan van do ijsclub. 16 Januari. Schoon hoven. De heer Herm. Scheer, ouderling en voorzitter van het ooll van notabelen der Ned. Herv. Kerk, tevens penningmeester der school voor Ghr. Volksonderwijs, op 54-jarigen leeftijd over leden. 17 Januari. Alblasserdam. De ehr. knapenvereeni- ging „Samuël" viert haar 25-jarig be staan. 18 Janaari. Ouderkerk a.d. IJssel. De vereeniging „Werkmanszorg" houdt baar 40ete jaar vergadering. 20 Januari. Gouderak. Dr F. Beekenkamp viert on der groote belangstelling zijn 70sten ver jaardag. Krimpen a.d. Lek. De heer H. v. d. Graaf op 74-jarigen leeftijd overleden Hij was sinds jaren ouderling der Ger Kerk en nam een vooraanstaande plaats in het vereenïgingelezen in. z*i fctee* all Oud-Alblas. De heer J. Heijkoop Anthz., ouderling der Ned. Herv. Kerk, lid van den gemeenteraad en bestuurslid van verschillende vereenigingen, overleden 21 Januari. Meerkerk. De 21-jarige heer W. van Zanten door de duisternis per fiets in het Zederikkanaal gereden en verdronken. 22 Januari. Nieuw-Lekkerland. Zestig-jarig huwe lijksfeest van het echtpaar A. de Lange Blom. Streefkerk. Het echtpaar D Brand Eijkelboom viert zijn gouden bruiloft. 25 Januari. Zevenhuizen. Het echtpaar J in 't Hout Oskam, viert zijn 00-jarig huwelijks feest. 26 Januari. Groot-Ammers. Ds. H. H van Ameide neemt afscheid van de Ned Herv. Ge meente. Lexmond. De heer G. Lemmen neemt na een diensttijd van 61 jaar afscheid als organist van de Ned Herv. Kerk. 29 Janupri. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Het echtpaar W. Hazenbroek-Roggeveen viert zijn gou den bruiloft. 30 Januari. Haastrecht. De heer K. Zeeman, nota ris te Andijk, als zoodanig te Haastrecht benoemd. 3 Fsbruarh Nieuw-Lekkerland. De 17-jarige W B. bij het varen met een schouw verdronken 5 Februari. Haastrecht. De heer Joh. Hoogendoorn en echtgenoote vieren hun gouden huwe lijksfeest. 8 Februari. Hardinxveld. De heer H van den Bout op 68-jar. leeftijd overleden Hij was oud raadslid en maakte zich zeer verdienste lijk op kerkelijk, zoowel als op uitgebreid maatschappelijk terrein 12 Februari. Moordrecht Burgemeester J. J. Snel op 56-jarigen leeftijd in „Eudokia" te Rotterdam overleden. Reeuwijk. Twee hooibergen van den heer N. van Leeuwen aan den Nieuwdor perweg afgebrand 15 Februari. Bergambacht De boerderij van den heer Joh. Snoek aan den Kadijk door brand vrijwel geheel vernield, nadat reeds twee maal een begin van brand waa gebluacht. 17 Februari. Alblasserdam, Oud-Alblas en Paptn- drecht De mmister van sociale zaken, de heer Slingenberg, brengt een bezoek aan den centrale werkplaatsen voor jeugdige werkioozen en bezichtigt het door ben vervaardigde stempellokaal. 19 Februari. Ouderkerk a.d. IJssel. Tijdens een he vig onweer slaat de bliksem in de wonin- tm de heeren W. Verburg, C. de Winter en W. de Winter in de buurtschap ,De Spreeuwen hoek". De heer G. de Whi ter gewond. 21 Februari. Giessendam. D» Geref. Knapenvereeni- ging „Rehoboth" viert in een feestelijke bijeenkomst baar 25-jarig bestaan. 22 Februari. Het nieuwe Diesel gem aal van Rijnland door den commissaris der ko ningin, jhr. mr. van Karnebeek, in ge bruik gesteld. De dijkgraaf, mr. P. A. Pijnacker Hordijk benoemd tót ridder tn de orde van den Ned. Leeuw. 26 Februari. Sliedrecbt De heer A. W. de Land graaf, afdeelingsvoorzitter en districts bestuurder der S.B.A P„ gehuldigd We gens zijn 25-jarig lidmaatschap dier par tij. 27 FebruarL Langerak. De Geref. Kerk in deae ge meente bestaat 100 jaar. Plechtige her denking in het kerkgebouw. Reeuwijk. De heer L J. Lucaeee herbe noemd als burgemeester dezer gemeente. 28 Februari. Albtasserdam. Door het breken van een staaldraad wordt op de scheepswerf „De Noord" de 2t-jarige arbeider A. Scheffer door een vallende ijzeren plaat getroffen. Hij overlijdt aan de gevolgen. Vlist De heer G. Uittenbogaard gehul digd in verband met zijn zilveren jubile um als gemeentebode, secretaris der On- derl Brandverzekering, bode van het wa terschap „Den Hoogen Boezem" en van de polders Westzij en Oostzij Vlist en Bonrepas. Alblasserdam. De gemeenteraad boahtit tot den bouw ran een ziekenhuis. I Maart Oud-Alblas. Cand. R. W. Steur beves tigd als predikant der Ned. Herv. Kerk. 4 Maart Nieuwerkerk a.d. IJssel. Binnenbrand in de woning van den heer P. A. Remkes aan 's-Gravenweg De brandweer weet er ger te voorkomen. II Maart Nieuw-Lekkerland. Het nieuwe gebouw der Geref. Kerk, in gebruik genomen, in een dienst onder leiding van ds. Bh van Hayst Schoonhoven. Na tal van ernstige stroomstoringen wordt «te ringk&bel tus- schen de Fransche Kade en Schoonhoven in gebruik gesteld 12 Maart Bergambacht Gouden bruiloft van het echtpaar L. HuismanSchep Capelle a.d. IJssel. Het echtpaar H. v DelftNeleman viert zijn 50-jarige echt- vereeniging. 13 Maart De nieuw-benoemde Bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers, bezoekt de pa rochies te Schoonhoven, Oudewater, Reeu wijk, Boskoop en Woerden. 14 Maart. Reeuwijk. De gemeenteraad besluit tot verkoop van „E'fhoeven" 15 Maart. Moordrecht. De heer N. Treurniet, no taris, op 85-jarigen leeftijd over'eden Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau 16 Maart Bleskensgraaf. De heer C. P. Jongeneel plotseling overleden Hij was lange jaren lid van den gemeenteraad en vervulde vefsch l'ende bestuursfuncties Giessen-Nie»wkerk, Peursum en Schel- luinen. Burgemeester J G Diepenhorst bij kon besluit lei benoemd 17 Maart Lekkerkerk. De heer P Deelen Jzn op 41-jarigen leeftijd plotseling overleden. Hij was diaken der Ned. Herv Kerk en lid van den raad van toezicht der Coop. Boe renleenbank 20 Maart Nieuwerkerk a.d. IJssel. De heer P. Kapteijn wethouder en bestuurslid der Coop. Boerenleenbank, overleden. 21 Maart. Oudewater. Burgemeester van Door- ninck wegens een ernstige ziekte opgeno men in het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda. 24 Maart Schoonhoven. Burgemeester Nieuwen- huisen opent de tentoonstelling van werk- loozen-huisvlijt. - Groote vergadering in verband met de opheffing van de spoorlijn Gouda Schoonhoven. Belangstelling uit «te ge- heele streek. 25 Maart Stolwijk De heer G., J. W. baron van Hemert tot Dingshof herbenoemd als bur gemeester. 27 Maart Bergambacht Als eerste der betrokken gemeenteraden verwerpt die van Berg ambacht het voorstel van Ged. Staten om toe te treden tot hat wegschap in de Krimpenerwaard. 28 Maart Schoonhoven. De heer G. Eikel en boom plotseling overleden Hij maakte zich zeer verdienstelijk voor de V A.R.A., het Insti tuut van Arbeiders Ontwikkeling en de muziekvereen. T A V E NU. 29 Maart Meerkerk. Een nachtelijke brand legt den voorin, korenmolen aaa den straat weg geheel in de asch. 30 Maart Zevenhuizen. Brand in de boerderij van den heer J. Eindhoven Do brandweer weet het vuur te blusschen. 31 Maart Ammerstol. Mej van Dam neemt af scheid als onderwijzeres aan de openbare school, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. Arkel. De heer J. Verb«>ef, neemt af scheid als onderwijzer aan de openbar» school, die hij 39 jaar diende Bleskensgraaf. De heer Kooten neemt afscheid als hoofd der school met den Bijbel Zijn opvolger, de heer H. Vink, in een samenkomst van bestuur, ouders en genoodigden geïnstalleerd. 1 April. Ameide. De heer Klerks, hoofd «ter openbare school legt zijn functie neer we gens h«H bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. Vianet». Het hotel Zwijnshoofd** m don vroegen morgen tot den grond toe afge brand. 2 April. Schoonhoven De heer A. Burggraaf, brigadier der rijksveldwacht, benoemd tot brigadier-majoor te Woerden. 4 April Noordeloos. De heer A. de Jong op 68- jarigen leeftijd overleden. Hij was presi dent-kerkvoogd, hoofd-ingeland van „De Overwaard", voorzitter van „Het Groene Kruis" en bestuurslid der Coop. Boeren leenbank Sliedrecht. De heer J d. Hel 40 jaar machinist bij de fa. A Volker Lzn. Zevenhuizen. De hooiberg van den land bouwer Th. Hoevelaken gedeeltelijk afge brand. 5 April. Gouderak. De houten garage van den heer d H. met vrachtauto's, 5 slee perswagens en 2 fietsen, door brand ver nield. 7 April. Schoonhoven. De heer Herm. A Schreo- der Sr. viert zijn 75sten verjaardag Drukbezochte receptie in ..Belvédère" Den volgenden dag maakt het geheele perso neel der fabrieken een uitstapje. 8 April. Capelle ad. IJssel. De heer .T Koolwijk viert zijn zilveren jubileum in dienst van de NV Rademakers IJzer- en Metaal- gieterij. M"°rrapeHe. Bevestigine van ds M Hoffman als predikant der Oud-Geref Gemeente NIEUWE KLwKKEtt LUIDEN. Lei eifi-Giii s Kumnginneteest wa dit jaar tevens een kiokkefeest De twee nieuwe luidk/okken voor de Gioote Kerk waren aangekomen en werden fees el ijk onthuld 9 April. Rseuwijk. Mej A. M Kruijt, oud-on derwijzeres aan de openbare school, op 71-jarigen leeftijd plotseling overleden Zij was vele jaren bestuurslid der afd Gouda van het Roode Kruis. 13 April. Montfoorl De woning van den heer H v d Berg in de buurtschap Blokland met een hooiberg tot den grond toe afgebrand Schoonhoven. Het Dilettanten Strijk orkest houdt een muziek- en zangcon- coura, dat op 18 April wordt voortgezet. 15 April. Capelle a.d. IJssel. De heer A. W Rook viert zijn zilveren jubileum in dienst van de Chemische Fabrieken. Woerden. Een D-trein uit Utrecht ont spoord; zes wagons uit de rails. Drie personen gewond, aanzienlijke schade mm gericht 16 April. Alblasserdam. Zilveren jubileum van den heer A. A. den Boon als besteller der posterijen. 20 April Lopikerkapel. De 16-jarige wiel rij deter A. B. bij den steenoven onder een wagen geraakt. Zij wordt met ernstige kwetsuren naar de Rijksklinieken te Utrecht overge bracht. Nieuwland. De heer C. den Besten op 75-jarigen leeftijd overleden. Hij was se- cretaris-penningm. van de gec. polders Leerbroek en Nieuwland, secretaris der ehr. schoolvereeniging en penningmeester van Het Groene Kruis. 21 ApriL Alblasserdam. De heer A. Rijkee neemt afscheid als onderwijzer aan de openbare lagere school Krimpen a.d. Lek. De openbare school gesloten wegens een ma zelen-epidemie 23 April. Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak. Aan de luchtbeschermingsoefening in de provincie Utrecht, nemen ook deze ge meenten deel. Bezoek van den oomminsa- ris der koningin. 24 ApriL IJssetstein. Brand in de teen-opslag plaatsen der Firma Vink Zn Groote schade aangericht. Groot-Ammers. De heer A. de BonJt viert zijn zilveren jubileum als boutbe werker bij de fa. B. Minkema Zonen Krimpen ®-d. IJssel. Door het springen van een klinknagel van een der taaks, ontstond brand in de koolteer-afdeeling der N V. Teen- en Asfaltfabriek. Het vuur wordt met eigen middelen gebluscht. 25 April Lekkerkerk. De heer H. de Jong Mz. op 89-jarigen leeftijd overleden. Hij was me de-oprichter en voorzitter van de Coop. Boerenleenbank, de Onderl. Brandwaarb. Mij., en de afd. der Holl. Mij van Land bouw. Voorts was hij voorzitter der Land bouw Onderlinge, bestuurslid van den pol der Den Hoek en Schuagt en lid van ker- keraad en kerkbestuur der Ned. Horv. Gemeente. Sto'lwijkersluis. Gouden bruiloft van het echtpaar H MolenaarMudde. 26 April. Molenaarsgraaf. Ernstige vechtpartij te Giessen-Oudekerk tusschen twee jonge lieden. De 18-jarige B. van M. van hier door een messtedk zwaar gewond en naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De dader gearresteerd. Ottoland. Felle brand in de boerderij van den veehouder Adr Bos. De geheele boerderij met hooiberg tot den grond toe afgebrand. De brandweercorpsen van Molenaarsgraaf en van Goudriaan komen dat van hier te hulp. 27 April. In een vergadering van het hoogheem raadschap De Alblasserwaard ca. wordt besloten tot verharding van den Zuider- Lekdijk van Alblasserdam tot de grens van Ameide 28 April. Alblasserdam. Het stempellokaal met knntoor, vervaardigd door jeugdige werk- loozeiy in gebruik genomen. j Hardinxveld. De 78-jarige heer A Kou- wenhoven bij het ophalen van vischfuiken verdronken 29 April. Langerak. Het nieuwe verenigings gebouw aan den Kerkeraad der Ger Kerk overgedragen. Sliedrecht De minister van soc. zaken mr. Slingenberg, brengt met den hoofd inspecteur der werkverschaffing, den heer Meyer de Vries een bezoek aan de ge meente. 30 April. Krimpsn a.d. IJssel. Aan den heer B. Twigt, werkbaas bij de N.V. C van der Giessen Zonen's Scheepswerven, wordt de zilveren eere-medaille van Oranje Nas- san toegekend. 30 ApriL Oudewater. Mej. H. d. IJssel viert haar 40-jarig jubileum in dienst van de Oudewatersche Stoomwasscherij, fa. de Jongh Co. 1 Mei. Giessen-Oudekerk. Ds. K. H. E. Gra- ▼emeijer viert zijn zilveren ambtsjubi leum. Haastrecht. „De Kleine Betuwe" opent de eerste lustrum-viering. Gratis proe& lessen boven Rotterdam als attractie. Schoonhoven. De zilverfabriek der Gebr. Niekerk viert onder groote belangstelling haar 100-jarig bestaan. 2 Mei Moercapeffe. Mej D. van Dam neemt aJscheid als onderwijzeres der o.l. school 3 Mei. Glescen-Nieuwkerk. Het 25-jarig be staan der Zondagsschool „Laat «te kin- derkens tot mij komen" herdacht 6 Met. Sliedrecht. Staking uitgebroken bij de werkverschaffing aan den nieuwen rijks weg. IJsselstein. Het stoffelijk overschot van mevr. de wed KronenburgDool, echtge noote van wijlen oud-burgemeester H. J. van de spoorlijn GoudaSchoonhoven pu bliceert een bericht van den minister van Kronenburg, bijgezet in den grafkelder op de algem. begraafplaats. 7 Mei. Het comité van actie tegen opheffing waterstaat dat de dienst op deze lijn op een nader te bfepalen datum zal worden gestaakt. 10 Mei. Waddinxveen. De Zondagsschool van de Ned. Herv. Kerk bestaat 40 jaar. De heer G Zijdeman, de oprichter, neemt nog steeds actief aan het werk deel. 11 Mei. Gouda. Een enorme brand, die den ge- heelen nacht duurt', legt een groot deel der Stearine-kaarsenfabriek in de asch. Hon derden brandweerlieden uti verren om trek nemen aan de blussching deel. 12 Mei. Schoonhoven. Gemeente- en rijkspoli tie nemen afscheid van den agent A. de Bruijn, wegens diens vertrek naar Veen. Schoonhoven. De heer A. van der Dus- sen, gepensioneerd besteller der posterijen op 58-jarigen leeftijd overleden. 13 Mei. Gies&cn-Nieuwkerk. De varkensfok- vereeniging houdt een geslaagden var kens fok- en verkoopdag Lexmond. De heer F. van Dieren viert zijn lOOsten verjaardag. 14. Mei. Gorinchem. Inspectievergadering voor het lager-onderwijspersoneel van 44 go- meenten. Noordeloos. De 78-jarige heer A. Bove- kerk achter zijn boerderij in een sloot ge vallen en verdronken 15 Mei. De stations Capelle, Moordrecht, Nieu werkerk en Ouderkerk ad IJssel opge heven Te Oudewater stoppen geen reizi gerstreinen meer Moordrecht. De h#er K. H Brandt plechtig ingehaald en in een speciale ver gadering geïnstalleerd Als burgemeester

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 5