Gemeenteraden j Plaatselijk nieuws i PPlaat^eTijl^nle uws~| Sportnieuws l^ëchtszakerT^ DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 Schooonhoven. Gemeenteraadsvergadering op Maandag 28 December. V oom tier burgemeester A. M. Nieuwenliuisen. Afwezig, wegens ziek te, de beer De Groot. Na de opening doet de VOORZIT TER mededeeiing van de ziekte van den heer De Groot en hoopt dat hij spoedig hersteld mag zijn. Ingekomen is een beschikking van den minister van sociale zaken, inhoudende de toestemming tot het uitbreiden van de al- gemeene begraafplaats in werkverschaf fing. Met een en ander is een bedrag van f 38.000 aan arbeidsloon gemoeid, terwijl f 8500 voor materiaal van den kapitaal- dienst naar den gewonen dienst dient te worden overgemaakt. Daar deze bedragen reeds op de begrooting 1937 zijn geraamd, behoeft men slechts de machtiging tot het uitgeven van Ged. Staten te verzoeken. De voorzitter verwacht, dat dit geen moeilijk heden met zich zal brengen. Voorts verzoeken B. en W. den raad machtiging tot het uitvoeren van bedoelde overschrijving van den kapi'aaldienst op den gewonen dienst. Deze wordt z. h. s. verleend. De VOORZITTER zegt nog. dat het hem genoegen doet, dat deze zaak, welke ongeveer een jaar in beslag heeft genomen, nog voor het einde van 1936 haar beslag heeft gekregen. Het is wel een lange weg geweest, maar men moet blij zijn, dat men de werkloozen op deze wijze kan helpen. De heer PEERBOLTE vraagt of het gerucht, dat de werkverschaffing niet op den ouden voet wordt voortgezet, maar dat daarbij aannemers zullen worden inge schakeld, waarheid bevat. De VOORZITTER ontkent dit. Er Is wel sprake van geweest om de aanne mers in te schakelen, in verband met het feit, dat hier vrij veel werkverschaffing is, maar thans is dit punt van de baan en een en ander zal worden opgedragen aan den dienst van gemeentewerken. De heer PEERBOLTE zegt, dat hij zijn vraag alleen maar gesteld heeft in ver band met de moeilijkheden, die aan het in schakelen van aannemers voor de werk loozen verbonden zouden zijn Voorts deelt de VOORZITTER mee, dat het benoodigde zand in werkverschaf fing uit de rivier gewonnen zal worden en dat men daartoe werklooze zandschippers kan engageeren. De heer VAN DER HEK vraagt men nog de^en winter met dit werkvi •chaffingsplan kan beginnen. De VOORZITTER zegt dat men spoedig mogelijk weer aan den slag zal gaan, vermoedelijk reeds in 'de tweede Jielft van Januari. Men heeft alleen nog de machtiging van Ged. Staten noodig om •ver het geld te kunnen beschikken. Voor alle zekerheid zal men daarom eerst vra gen. De heer WOUDENBERG zegt ton opzichte van het winnen van zand uit de rivier, dat de zandtrekkery gecontingen- teerd is; als men nu zou aankloppen bij menschen, die geen vergunning hebben, zou men verwachtingen kunnen wekken, die toch niet in vervulling kunnen gaan. Spr. verzoekt dan ook, hieromtrent eerst inlichtingen in te winnen bij de bevoegde autoriteiten. De VOORZITTER zegt dat men »ch zal wenden tol den inspecteur der werkverschaffing. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Aaa de orde is dan de qonversie van geldleeningen. De (VOORZITTER memoreert, er tijdens de behandeling der begrooting reeds op gewezen te hebben, dat men nog geen geldleeningen kon converteeren. On danks dit heeft men het echter toch ge probeerd, mede ia verband met de opmer king uit het accountantsrapport, dat de leeningen voor deze gemeente een te hoog percentage deden in verhouding met die van andere gemeenten. Derhalve hebben B. en W. enkele groote geldgeefsters aan geschreven en het resultaat is thans, dat de Pensioenraad wel wil converteeren, maar thans niet; hij verzoekt in April nog •ens een verzoek in te dienen. Het Indi sche Pensioenfond» verzoekt in Juli terug te komen. De rijkspostspaarbank, waar een bedrag van f 11.000 staat tegen een rente van ö1/» pGt., wil per 1 Januari conver teeren tegen een percentage van 4,1/8 welk voordeeltje natuurlijk met beide han den is geaccepteerd. De Centrale Arbei ders Verzekering en Deposito Bank, waar een bedrag van f 88.000 staat, wil per 1 Juni het percentage van 4M terugbren gen op 4 Aangezien de zaak vóór 1 Januari geregeld dient te zijn, vragen B. en W. den raad machtiging tot het doen van de noodige stappen. Het is nog niet preices uit te fnaken of de Centrale Ar- beidersbank een nieuwe leening wil aan gaan, of alleen maar liet percentage van de oude leening wil wijzigen. Een percen tage van 4 pCt. is echter zeer acceptabel, noodlijdende gemeenten komen in den re gel niet voor een lagere rente klaar. Mocht er bij de Centrale Arbeidersbank sprake aijn m het aangaan van een nieuwe geld- toenmg tegen genoemd verlaagd percenta ge, dan beloven B. en W., dat zij de gun stigste bepalingen, die mogelijk zijn, zullen bedingen Weill. DEERENBERG merkt nog op. dat thans een wet Is aangenomen, die aan de regeering het recht geeft, tusschen- beiden te kooien, wanneer rijksinstellin gen en semi-rijkstellingen een te hoog ren te-type handhaven. Spr. noemt de vei la ging van het percentage door de Centrale Arbeidersbank 'een particuliere instel ling een sympathiek gebaar, maar de rijksinstellingen hebben bijna niets gedaan om tegemoet te komen, hoewel toch de regeering deze gemeente in een positie gedrongen heeft, waarin zij genood zaakt werd (io verband met restauratie werken e d.) om veel kasgeld op te nemen, Omdat niet op andere wijze geiden be schikbaar werden gesteld, moest men vluch ten in vaste leeningen. Spr informeert of men nu aan de regeSring kan vragen of zij het tijdstip niet aangebroken acht, dat het rentetype van rijksinstellingen voor aan Schoonhoven verstrekte leeningen dient te worden verlaagd. In het accoun tantsrapport wordt het hooge percentage slehts als feit geconstateerd, zonder dat daarop verder wordt ingegaan. Spr. vindt het teleurstellend, dat, nu iedereen moet aanpassen, de rijksbanken zoo'rr houding aannemen. Zou hierin met voorzien worden, dan zou spr. het volgend jaar haast met een voor stel moeten aankomen tot het aflossen van de uitstaande geldleeningen legen den koers van lül. "Wie geeft tenslotte de ze kerheid, dat in September de geldmarkt weer even ruim is als thans en dat men dan wel kan aflossen? Nu is de tijd gun stig om slappen te doen De VOORZITTER merkt omtrent bet accountantsrapport op, dat dit in de volgende vergadering naar aanleiding van wijzigingen van de begrooting 1936 be handeld zal worden en voorts zegt hij, dat men wel op de openbare markt kan lee- nen door het uitgeven van obligaties, maar dan moet de schuld minstens een half mil- lioen zijn en een dergelijke leening brengt dan nog aanzienlijke kosten met zich. Veel eenvoudiger is het te leenen bij een maal-, schappij op schuldbekentenis. Verder wijst spr. erop, dat volgens de leeningsacte een gemeente nooit een leening kan aflossen voor den daartoe vastgestelden tijd. Op 31 December 1937 komt de eerste pas vrij. Men kan alleen beleefd aan de betrokken maatschappijen vragen of in verband met den toestand geen termen aanwezig geacht kunnen worden tot verlaging van het rente ie. Aan 4e verzekeringsbank zou bijv. gevraagd kunnen worden of het percentage van 5 3jf8 niet teruggebracht kan worden, bijv. tot ongeveer 4 pCt. Aangaande deze# materie heeft men reeds de bemiddeling van de regeeringsinstantie s verzocht en een onderzoek' is gaande. Men kan thans nog slechts een wensch uitdrukken en spr. vindt het verblijdend, dat men ten minste reeds iets heeft weten te bereiken. Mocht een en ander niet helpen, dan kan men zich altijd nog eens tot de regeering wenden. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. tot conversie der geldleeningen aange nomen. In verband met het adres van eenige vrachtrijders te Groot-Ammers, Goudriaan en Brandwijk, waarin om een lager veer- tajief verzocht wordt, stellen de Veer- commissie en B. en W. den raad voor, op de couponboekjes niet, zooals totnutoe het geval was. 15 pCt., maar 30 pCt. reductie te verleenen. De nieuwe reductie gaat in op den dag, dat Ged. Staten het raadsbe sluit hebben goedgekeurd, misschien is dat reeds half Januari. Aldus z. h. st. besloten. in de rondvraag merkt de heer WOU- D E*N BERG betreffende de in de vorige raadsvergadering behandelde bedrijfsverOrdenlng op, dat er ten opzichte van de door spr ingediende bezwaren een misverstand schijnt te hebben beslaan. Volgens den voorzitter dienden bezwaren sclyiftêlijk ingediend te worden en spr. heeft daaraan voldaan. Er kon dus van amendementen, zooals de voorzittej; sprekers aanmerkin gen noemde, geen aprake zijn. De terecht wijzing van den voorzitter deed spr. pijn lijk aan en hij wil een poging doen tot re habilitatie. De VOORZITTÈR zegt, dat als het verhelderend kan werken, hij wel weer eens een lesje wil geven. De heer Wouden berg heeft zijn bezwaren niet ingediend bij B. en W., maar bij den voorzitter van den gemeenteraad. Daarom kon spr. theore tisch er niets anders in zien dan amende menten en als zoodanig heeft hij ze doen behandelen. Als de heer Woudenberg zijn opmerkin gen bij B. en W. had ingediend, zou het een ander geval geweest zijn. B. en W. konden zich niet aan den indruk onttrek ken. dat de heer Woudenberg zich heeft willen stellen tegenover den ervaren di recteur der bedrijven. De heer Wouden berg heeft een stelletje fouten ingediend en er zijn personen, die ze als een stuk politiek beschouwen. De heer WOUDENBERG wijst er verder op, dat de sluis onder de Visch- brug lek is en dat de deur niet sluit, door dat de slagdrempel finaal weg is. De VOORZIIJEE mi aulw zoek doen instellen. De heer VAN DER HEK geeft toe, dat aan den Opweg veel verbeterd is, maar afgezien van het feit, dat het werk had ui gevoerd moeten worden door jeugdige werkloozen met rijkssubsidie, terwijl het door gemeente-arbeiders en andere werk lieden is geschied hetgeen spr. echter niet veel kan sche'en heeft hij bezwaren tegen de kostenverdeeling. De VOORZITTER zegt dat deze berekening geregeld is bij de overeenkomst met de betrokken personen, die bij het dempen van bedoelde sloot belang hadden Het is een individueele, privaatrechtelijke aangelegenheid. De kwestie betreffende h«t inschakelen «van jeugdige werkloozen in de werkveiscnaffingsplannen, is nog niet opgelost en de voorstellen daarom trent wachten nog op goedkeuring. De heer VAN DER HEK zou nog in overweging willen geven, het gerestaureer de gedeelte van den Opweg verder door te trekken. De IV00RZITTER is het hier mee eens, maar wijst op de financieels moei lijkheden. Tenslotte wenscht de VOORZITTER den raadsleden een goed uiteinde toe, waarna sluiting volgt. De huisslachtingen onder keur. Ouderkerk a.d. IJssei. Bij kon. besluit van 15 December is met ingang van 1 Ja nuari 1937 ingetrokken het kon. besluit van 4 September 1922 voor zoover daarbij de in de Vleeschkeuringswet bedoelde ont heffing is verleend aan de gemeente Ouder kerk a d. IJssei. Met ingang van dien da tum, is derhalve de keuring van huis slachtingen verplichtend gesteld. Kerstschietwedstrijd „Joubert". Ouderkerk a.d. IJssei. De schietvereni ging „Joubert" hield aan den vooravond voor Kerstmis in haar schietlokaal aan den Kerkweg een Kerstschietwedstrijd, waaroor zeer veel animo bleek te bestaan De prijzen betonden uit wild en gevogelte, kerstkransen en tulbanden. Te ongeveer half elf werd met het uitreiken der prij zen begonnen en elke schutter ging met een grooteren oi kleineren prije huis waarts. Polsbroek en VlisL Namens kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente is bekend gemaakt dat de financieels aangelegenhe den der kerkelijke gemeente toelaten, met ingang van 1937 de huurprijzen der zit plaatsen in het kerkgebouw met f 0.50 per plaats te verlagen. In 1934 werd reeds een afslag van f 2 per plaats toegepast, zoodat de gang van zaken wel in goede richting voert Tentoonstelling K.J.C. Reeuwijk. De afd. Reeuwijk van de K. J.C. heeft een tentoonstelling gehouden van door de leden gemaakte kerstkrihben. Voor deze expositie bestond veel belang stelling; ó.a. was aanwezig pastoor A. Hakkelig, die het woord voerde, eVenals een leider van de K.J.C De middag werd verder gevuld met het vertellen van Kerst verhalen en het zingen van Kerstliederen. Tot op heden werden de gecommit teerden van den polder Reeuwijk gekozen door de ingelanden en hielden de inge landen toezicht op de werkzaamheden van bet polderbestuur. Men wenscht hierin nu verandering te brengen en aan de inge landen is een circulaire tor .onderteekening toegezonden met het doel om de verkie zing van gecommitteerden af te schaffen en het toezicht en de controle door de in gelanden zelf te laten uitoefenen. Streefkerk. Op Tweeden Kerstdag vier den de kinderen van de Zondagsschool het Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. Een fraai versierde kerstboom, verlicht met electrische lampjes, zette aan het feest luister bij. Nadat ds. Waardenburg den avond met een inleidend woord had ge opend, nam de leider der Zondagsschool, de heer C. Westerweel, de leiding. De kinder engaven blijk van hetgeen zij in het afgeloopen jaar hebben geleerd, ter wijl verder het zingen van kerstliede ren, goed ingestudeerd en twee-stemmig gezongen, het feest tot een werkelijke kerstviering maakte. De heer Westerweel vertelde het gebruikelijke kerstverhaal. De leidsters zorgden voor traetatie op choco lademelk en krentekoeken. Tot slot werd aan ieder kind een boekje met een wand- tekst uitgereikt, terwijl de kinderen, die de school verlieten, een bijbel of psalmen boek kregen. Ds. Waardenburg sloot met een woord van dank aan het personeel van de Zondagsschool, inzonderheid aan de heeren Westerweel en G Plomp, voor hetgeen zij zich getroost hadden bij voor bereidende werkzaamheden ^Kantongerecht Goud* ""j (Zitting »an Woensdag 23 Dec 1S36). Ondeugdelijk vleesch in Ouderkerk. Woensdagmorgen werd begonnen met de behandeling van overtredingen der Vleeachkeuringewet, welke in Ouderkerk a.d. IJssei hebben plaats gehad. EauU verlote* ia te >»- I derkerk a.d. IJssei in zijn hoedanigheid van hoofd eener onderneming, waar vleeschwaren worden geproduceerd. Verd. zou daarbij de Hinderwet hebben overtre den door het op zijn terrein laten liggen van groote hoeveelheden afval van vleesch waren. Verd. verklaarde, geen beheerder dezer inrichting meer te zijn. Wel heeft hij ver gunning om zijn bedrijf uit te oefenen, doch hu is er mede opgehouden en ver huurde de fabriek aan E. T. S. te Rotter dam. die than* beheerder is van het be drijf. De ambtenaar van den Landbouw-icri- sisdienst vertelde het anders. Toen hij in de fabriek een onderzoek instelde, betrapte hij verdachte met bebloede handen, wat er op wees, dat hij in het bedrijf was werk zaam geweest. De ambtenaar van het O. M. achtte overtreding der Hinderwet bewezen, er op wijzende, dat B. en W. van Ouderkerk ad. IJssei uitsluitend aan verdachte een vergunning hebben verstrekt. Dat houdt dus tevens in, dat hij de verantwoorde lijke persoon in deze zaak is. Een huur overeenkomst is met den door ham ge noemden F. T. S. niet gesloten en uit al les blijkt, dat herdachte de schuldige is. Spr. vroeg I 100 subs. 20 dagen hechte nis. Verdachte's raadsman, mr. Sunon te Utrecht zeide, dat verd. thans alleen con cessionaris is, wat niet hetzelfde is ais beheerder van het bedrijf. Verdachte heeft voor F. T. S. een varken aan een haak ge hangen, wai de oorzaak is van zijn be bloede handen Pleiter vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Kepiicee.enue, zeide de ambtenaar van het O. M dat aan verd. de vergunning is afgegeven en bij dientengevolge strafbaar is. Verdachte is geen onbekende bij de politie, evenals trouwens F. T. S. en bel den zullen van de zaak wei meer af we ten. Als vaststaand moet worden aange nomen. dat het afval, dat nergens heen gebracht werd, gebruikt werd voor de be reiding van vleeschwaren. Het gaat hier om een clandestiene knoeierij, aldus de Ambtenaar en dat dient streng gestraft te worden. De verdediger dupliceerde, waarna de kantonrechter de uitspraak op over 14 dagen bepaalde. Een aartsknoeier voor 't gerecht Vervolgens verscheen de hoofdfiguur uit dit grootè vleeschdrama te Ouderkerk a.d. IJssei, F. T. uit Rotterdam, die te Ouderkerk a.d. IJssei zijn bedrijf uitoe fent. Dezen verdachte was ten laste gelegd, dat hij in een geheime opslagplaats een voorraad niet verduurzaamd en niet toe bereid vleesch in voorraad heeft gehad, bestaande uit 230 K G. varkens- en 280 K.G. kalfsvleesch, terwiji hem bovendien was ten laste gelegd het in voorraad heb ben van worsten en hammen, die in een bedorven toestand verkeerden. Verdachte erkende het eerste deel der dagvaarding, doch bestreed het tweede deel. De worsten en hammen zouden niet bedorven zijn geweest, want het vleesch, daarvoor gebruikt, was een dag tevoren door den keurmeester goedgekeurd. Ook in deze zaak verscheen de contro leur van den Landbouw Crisisdienst, die met vijf andere collega's bij verdachte een onderzoek heeft ingesteld, waarbij zij tot verrassende ontdekkingen zijn gekomen. Achter een groote partij hout, welke voor een muur lag opgestapeld, bleek •en geheim luik te zijn aangebracht. Dit luik gaf toegang tot de reeds genoemde geheime berg plaats, waaruit een zeer onaangename stank opsteeg, wat geen wonder was, toen al ras kwam vast te staan, dat er zich 'n hoeveelheid geslachte, zieke, doodgeboren en andere varkens en kalveren aanwezig waren, bestemd om te worden bereid tot worsten en hammen, waarvan een deel reeds deze bereiding had ondergaan. O a. was een aan pest gestorven varkens door verdachte geslacht en het vleesch ge bruikt om er worst van te makenl In een aantal hammen trof men deelen van zieke* kalveren aan, enz. Het kantongerecht besloot, de zaak een week aan te houden, teneinde den keur meester te hooren. Een gevaarlijk kruispunt Op het kruispunt Fluweelensingel-Bur gemeester Martenssmgel is C. van R. te Gouda, aangereden doQr den chauffeur J. D. te Amsterdam. Verdachte heeft geen voldoende signa len gegeven en de jongen reed geheel links van den Weg. Het achterwiel van de fiets van den jongen werd beschadigd en de vader vor derde f 2.25 vergoeding Dit laatste werd hem toegewezen, ter wijl de chauffeur werd veroordeeld tot f 7 50 subs. 3 dagen. De eisch was f 15 subs. 5 dagen. Een Salomo's oordeel. De wielrijders J. D. en H. W. D bel den wonende te Gouda, ontmoetten elkan- j der op het kruispunt Burgemeester Mar- tenssingel-Zoutmansstraat, doch de eerste I zag laatstgenoemde niet aankomen, om dat hij geen licht op had. H. W. D. ontkende dat. Wel scheen zijn I lantaarn niet erg fel, maar hij reed ook 1 langzaam Zijn fiats werd voor f 3.be schadigd en b« wilde die graag terug De kantonrechter vond dat J. D wel wat beter had mogen uitkijken en een signaal was niet overbodig geweest. Daar beide wielrijders hier wel eenige schuld hebben, veroordeelde de kanton rechter verdachte tot f 1.boete, terwijl beide fietsers de schade moeten betalen, alzoo: elk f 150. Geen rentezegels geplakt. Wegens het niet plakken van renteze gels, doch het per kwitantie voldoen van het verschuldigde bedrag, waren W. K. te Nieuwerkerk a.d. IJssei en G. Th. S. te Gouda verbaliseerd door een inspecteur der Arbeidsinspectie. K. verklaarde nooit eenigen last te hebben gehad, maar geen bezwaar te hebben tégen het wekelijkscb plakken v&n rentezegels. S. was niet ver- schenen. Beiden werden voorwaardelijk veroor deeld tot 10 k f 1.subs. 10 x 1 d. hech tenis met 1 jaar proeftijd. De eisch was 10 x 50 cent onvoorwaardelijk. Heerlijke druivei. De fruitkoopman N van L. te Spuda, trachtte in Bergambacht zijn warenJ aan den man te brengen, doch vergat een ver gunning te halen. Hij ventte aldus zijn „heerlijke druiven", maar de politie maak te proces-verbaal op. Waren de druiven heerlijk? informeer de de kantonrechter en veroordeelde van L. tot f 1 boete subs. 1 dag. Allerlei. J. S. te Gouda, heeft op den Bodegraaf- schen straatweg niet op het fietspad ge reden en kreeg f 1.50 boete subs. 1 dag heahtenis. - Wegens het fietsen zonder licht wer den J. W. te Ouderkerk, J ^h. K. te Waddinxveen, H. J. P. te Gouda, en J S. te Boskoop veroordeeld tot f 1.50 hoe- te subs. 1 dag hechtenis. - De veehandelaar G. 0. te Haastrecht stond terecht wegens frauduleuze slach ting van een doodgeboren kalf, dat naar hij zeide - bestemd was voor eigen gebruik. Het 0 M. vorderde f 40 subs^ 8 dagen hechtenis, wat de kantonrechter veran derde in f 20 subs. 4 dagen. -LA. van R. te Gouda, heeft links van den weg gereden en moet, daarvoor f 1 boete, betalen subs. 1 dag hechtenis. - J. M- B. te Gouda, parkeerde zijn auto op den Bleekersingel te Gouda, doch opende bet portier aan de linkerzijde, waardoor een passeerende wielrijder ge grepen werd en viel. Het 0. M. eischte f 15 subs 3 dagen; de kantonrechter gaf B. f 7 50 auhs. drie dagen hechtenis. KANTONGERECHT GOUDA. (Volledige uitspraken van 16 Dec Motor- en Rijwielwet: P. C. M. te Gou da, f 25 subs. 2 w. t. Motor- en Rijwielreglement: A. M. V. te Gouda, f 1 subs. 1 w. t.; L. H. te Berg ambacht, teruggave ouders zonder toepas sing van straf; P. M. te Nieuwerkerk a.d. IJssei, berisping, C. v. V. te Gouda, f 2 subs. 1 w. t.; J. W. M. te Benschop, H. M. en H. H. te Gouda, J. v. di Q. te Reeu wijk en A. v. S. te Willige-Langerak, ieder f 2 subs. 1 d. h.; J B. te Ouderkerk a.d. IJssei en W. H. v. V. te Rotterdam, ieder f 1.50 subs. 1 d. h.; C. de G. te Gouda, schuldig zonder toepassing van straf. Pol. Verord. Gouda: P. de G. te Gouda, berisping. Id. J. de V. te Waddinxveen, f 6 subs. 1 w. t. Motor- en Rijwielreglement: G. G. te Moordrecht, f 1 50 subs. 1 w. t; H. P. t. M. te Gouda f 1 subs. 1 d. h. Art. 435 3 Wetboek van Strafrecht: J. v. d. Q. te Reeuwijk, f 10 auhs. 2 d. h. Motor- en Rijwielreglement: W. B. te Gouda f 0 50 subs. 1 w t.; A. V. te Zoe- termeer f 1.50 subs. 1 d. h. Sdbielaads Keur: J F. G. te Rotterdam, f 0.50 subs. 1 w. L, A. R. te Rotterdam, f 3 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielwet: A. S. te Gouda, f 2.50 subs. 1 W. t. Alg. Politie Verord. Gouda: D. v. P. te Rotterdam f 1 subs. 1 d. h.; J. M. M. te Herpen f 2 subs. 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: G. G. V. te Reeuwijk, f 2 subs. 1 d. h. Id.: W. v. d. E. te Gouda, f 4 subs. 2 d. h.; P. v. V. te Gouda, f 1 subs 1 d. h. Art. 461 Wetb. v. Strafr.: H. H., L S. W. D. en T. E. te Rotterdam, ieder f 2 subs 1 d. h. Visscherijwet: H. H., L. S. W. D. en T. E. te Rotterdam, ieder f 3 subs. 1 dag hechtenis; C. van R. te Rotterdam, schuldig zonder toepassing van straf, A. G. te Gouda, f 8 subs. 2 d. h.; G. W. ti Gouda, f 3 subs. 2 d. h. Id.: M. H. te Gouda, schuldig zonder toepassing van straf. Alg. Pol. Verord. Schoonhoven: A. G. A. te Schoonhoven, f 10 subs. 4 d. h. Motor- en Rijwielwet: J. C. E. te Gou da, f 1.50 subs 1 d. h. Motor- en Rijwielreglement: J. S. te Boskoop, f 4 subs. 2 d. h. Motor- en Rijwielbeschikking: A. A. te Gouda, f 4 subs. 2 d. h. Art. 460 Wetboek van Strafrecht: A. G en C. W. te Gouda, ieder f 5 subs. 2 d. h. Spoorwegwet: G v. d. W. te Pijnacker f 3 subs. 1 d. h. Alg. Visscherijregl.: A. R. te Rotterdam, f 2 50 subs. 1 d. h. ViHscherijregl. voor Rivieren: C. S zodm der bekende woonplaats, f 5 subs. 2 d. 25 ZEVENDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovtnsche Courant DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 Ammerstol. Dinsdag 22 Dec. werd van wege den Rijkswaterstaat aanbea eed het onderhoud van gedeelten van de wegen no. 3 en 12 van het rijkswegenplan 1932, gedurende het jaar 1937. De laags e in schrijver was de aannemer P. Stigter al hier voor f 34.200. De burgemeester heeft vergunning verleend aan het feestcomité ter viering van het huwelijksfeest van Prinses Ju liana met Prins Bernhard, om op Zater dag 9 Januari des namiddags in 't Ge bouw een filmvoorstelling voor de school kinderen te organiseeren en 's avonds in het Kerkgebouw voor volwassenen. Uitvoering Kinderkoor. Bergambacht. Onder leiding van den Koor-dirigent, den heer H. Zanen, gaf het kinderkoor ,,De jeugdige zangers" haar jaarlijksche uitvoering. De zaal was goed bezet. Begonnen werd met enkele zang nummers van het kinderkoor. Daarna volgde een feestzang, een cyclus van 10 bekende vaderiandsche liederen, samenge steld door den leider. „Om den Kerst boom" was een cyclus van 10 kerstliede ren. samengesteld door den leider. Het tooneel was versierd. O.a. was er een ver lichte kerstboom. De kleinen deden uit stekend hun best en verwierven veel bijval. Na de pauze volgde het 4inderzangspel in 4 bedrijven, genaamd „Jantje in Mod- derstad". Dit stuk is keurig opgevoerd. De kinderen hebben aardig spel geleverd. De aanbieding aan den directeur van een keurige bloemenmand en van eon bouquet aan den heer A van Vliet voor de regie van het stuk, was welverdiend. De direc teur deelde nog mee, dat wellicht in den volgenden winter weer een operette gege ven wordt. Muzikale medewerking was er in de pauze's van het trio Van Berkel, IJsselstein en Van der Wouden. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Bergambacht Gevonden een damee handschoen, een zweep, een dameshorlo ge. een kaas, een alpinomuts, een rijwiel- belasUugmerk. Inl. gem.-veldwachter. Uitvoering. Capelle a.d. IJssei. De chr. gem. zang- vereeniging „De Lofstem" heeft met haar kinderkoor „De Kleine Lofstem" in de Ned. Herv. Kerk een zeer geslaagde uit voering gegeven. De kerk was geheel met belangstellenden gevuld, toen ds. J. Booij de vergadering met gebed opende. Zoowel gezongen liederen alsgesproken woord hebben dezen avond een bijzondere wijding gegeven. Den dirigent, den heer Otto de Vaal van Rotterdam, komt een woord van lof toe, evenals den organist, den heer Van Dijk, die een Kerstcantate uitvoerde. Ds. J. Booy hield een toespraak ia verband met het Kerstfeest. REÜNIE BIOSCOOP. Gouda. Van Vrijdag tot en met Maandag is Joe Brown weer eens op het projectie doek van de Reünie Bioscoop. Hij speelt in „De papeoldaat", en de tjtel en de naam van de hoofdrolvertolker garandeeren we derom kwaliteit. Men zal zich hijzonder kunnen amuseeren met de komische ver wikkelingen waarop men onthaald wordt. Ook „Singing Kid", met AI Jolson, zal weten to boeien, zijn spel trekt nog steeds velen naar de cinema's. De Zondagmorgenvooreielling is weer uitstekend verzorgd met „Boefjes", ter wijl het voorprogramma van Vrijdag tot en met Maandag extra bevat beelden van de versieringen en de feestvreugde in Den Haag, alsmede opnamen van hét Vorste lijk Paat. Zie de advertentie. Het heropeningsprogramma van de vo rige week, ie zooals te verwachten viel, een succes geworden. Er was bij alle voor stellingen groote belangstelling eo de zaal had, dank zij de aangebrachte vernieu wingen en verbeteringen, oen feestelijk aanzien, zoodat het reeds op zichzelf een genoegen is een plaatsje in dit moderne theater te kunnen innemen. Het aanstaand Oranjefeest. Haastrecht De buurtcomiuissies hebben de verschillende wijken versierd, terwijl ook particulieren bun best gedaan heb ben De centrale feestcommissie heeft schijnwerpers aangebracht op de kerk en de pastorie der Ned. Herv. Kerk, om de toren te belichten. Haastrecht is dus klaar voor de ontvangst van Prins Maurits Zooeis gemeld hebben de feestelijkhe den plaats op Dinsdag 5 Jan. In de Zondag gehouden godsdienst oefening in de Ned. Herv. Kerk werd on der dank meegedeeld, dat wederom twee bankbiljetten van f 10 voor kerk en dia conie waren gecollecteerd. Dinsdagmiddag had een botsing plaats op de hoek Marktveld-Hoogstraat tusschen een stilstaande auto van de E.H.B.O. en een zeewielige vrachtauto en 'n brik. bestuurd door der landbouwer M. Moons uit Stein. Het paard sprong bij de aanrijding op de radiateur van een der auto's, maar gleed er ongedeerd weer af. Er werd eenige materieele schade aange bracht door het breken van het paarden tuig en het tegen het raadhuis opbotsen van de zware vrachtwagen. Langeruigeweide. Veilingver. Driebrug gen eo. Prijzen: kippeneieren f 3.754 25, idem klein f 3.10—3,50 de 100 stuks. Di verse koolsoorten 610 ct. p st. Uien 5 ct. de k g. Gevonden: een bril in etui en een bumper van 'n auto. Inl. bij den gem- veldwachter. De zwerver G. d. Z., die in kennelij- ken staat van dronkenschap op den open baren weg werd aangetroffen, is door den gemeente-veldwachter ingesloten. Proces verbaal is opgemaakt. H. B. uit Veendam en r. L. uit Amers foort kregen elk een bekeuring wegens het venten zonder vergunning, terwijl S. N. uil Zwammerdam een proces-verbaal kreeg wegens het varen met een met mechani sche kracht voortgedreven motorvaartuig op de dubbele Wierecke. Langeruigeweide. Nadat op Donderdag 24 December met de kinderen van de 1ste, 2dtt en 3de klasse kerstfeest was gehou- dbw, had Dinsdagavond in een der lokalen van de bijzondere school, hoofd de heer J Verhage, met de kinderen der hoogere klassen en de ouders een kei stfeestviering plaats. Het lokaal had een gezellig aan zien gekregen, door het aanbrengen van kerstversieringen. Veel ouders waren op gekomen. Verschillende kinderen lieten een en ander hooren van wat zij hadden ge leerd en onder lei^ng van den onderwij zer, den heer Bouwman, werd een Kerst- Cantate uitgevoerd. Het hoofd der school deed een Kerstvertelling. De kinderen wer den onthaald op chocolade en krentenbol len, die ook de ouders zich goed deden smaken. Tevens ontvingen de kinderen eenige versnaperingen en een mooi boek. Dinsdagavond had onder leiding van het hoofd der Herv. School, den heer H. J. Sonius, een Kerstfeestviering plaats in Het Groene Kruisgebouw. De zaal was behalve met de school kinderen, flink bezet met belangstel lenden. Diverse Kerstliederen werden ten gehoore gebracht. Onder leiding van den kweekeling met akte, den heer C. Rie- mens, zongen tien kinderen het Eere zij God tweestemmig. Het hoofd der school vertelde een kerstgeschiedenis. Alle aanwe zigen werden onthaald op versnaperingen en elk kind ontving een kerstboek. Veilingvereniging Driebruggen e.a. Prijzen: kippeneieren, groot f 34, idem klein f 2.50—2.95. Oude kippen 17—40 ct» per stuk. Langeruigeweide. De Geref. Jongelings- vereeniging „Uw Koningrijk Kome" hield in het Groene Kruisgebouw een algemeene jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer B. C. Hoogendijk, zong 'het taliijke pub.iek psalm 95 1 en 4, waarna de voorzitter voorging in gebed. Nadat de voorzitter een onderwerp, geti teld „Het beeld der vaderen" had gelezen, brachten vier personen een gecombineerd jaarverslag uit. Er volgden nog verschei dene voordrachten, terwijl afgevaardigden gelukwenschen overbrachten. In de pauze werd een tableau gegeven „Tegen het fas cisme het Evangelie". Na de pauze volg den nog vele voordrachten zoowel in poë zie als proza. Nadat een film was vertoond vervaardigd door de leden der vereeni- ging, sprak de heer P. Bouwman het slui tingswoord. De voorzitter dankte allen die aan het ■lagen van dezen avond hadden meege werkt, waarop de heer P. Bouwman sloot met dankzegging. Bij den veehouder L. C. Zaal heeft een schaap reeds twee lammeren ter we reld gebracht. IJsclub. Langeruigeweide. De ijscluh „Vooruit gang" te Driebruggen hield haar jaarver gadering bij den heer J C. Riemens. Aan wezig waren 14 leden. De voorzitter, de heer G. Kok Dzn., opende de vergadering. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek dat er een batig slot was. Bij monde van den heer Van Vliet werd ver slag over boeken en bescheiden van den penningmeester uitgebracht, waarna z. h. s. de rekening werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren F. W. Oskam, J. de Hoog, H. W. de Kra mer, H. de Hoog en J de Bruin werden bij acclamatie herkozen. IJs en weder die nende zullen zoowel op den dag van het vorstelijk huwelijk als 's avonds, op een verlichte baan, verschillende ijsfeesten plaats hebben. Het bestuur kreeg in deze vrij mandaat. De contributie voor 1937 werd vastgesteld op 50 cent voor leden. Zij, die nu lid worden, betalen f 1 en zij, die op de ijsbaan zich als lid aanmelden f 1.50. Besloten werd in Januari de con tributie te innen, Eveneeens werd besloten de ijstent te laten schilderen. Hierna had de gratis verloting plaats In de rond vraag werd er over gesproken een stuk land onder water te zettën, hetwelk de volle aandacht van het bestuur heeft. In dien er geld over is zal de penningmees ter 2V« pCt. rente p. j. geven, doch v*>or aan hem voorgeschoten geld moet 5 pCt. worden betaald. Konijnen- en duivententoonstelling. Lckkerkerk. Vrijdag, Eersten Kerstdag, werd de gecombineerde tentoonstelling van de Lekkerkerksche Konijneitfokkersv< reem- ging en de vereemging „De PostdQïf", ge houden in de Vakschool, door burgemees ter G. G. Roos geopend, die er op wees, dat iedere lielhebberij een guede afleiding voor den geest is en dal de vrije tijd, aan d« zen dierenteelt besteed, ook nog zijn nut afwerpt door het verkrijgen van prachtige dieren. De voorzitter van de L.K.Vde heer S. Verschoor, dankte burgemeester Roos voor de opening en zijn medewerking en tevens alle overige personen, die ge maakt hebben, dat de tentoonstelling ge houden kon worden. Keurmeester was de heer B. Schil te Westzaan. Er was op de tentoonstelling een stand van Je firma P. J. den Boer te Krimpen a.d. Lek met ras honden, inlandsche fn tropische vogels, diverse voedersooi ten enz. Verder was er ter opluistering van den heer G. v. d. Wouden Dz. een collectie bijzondere soor ten eenden Er was groote belangstelling voor de tentoonstelling. Lopik. Vrijdagmiddag werd onder zeer veel belangstelling in de Christ. School (boveneinde) onder leiding van het per-' soneel met de kinderen het Kerstfeest ge vierd. Het hoofd der school, de heer W. van Joolingen, opende na het zingen van eenige psalmverzen en Kerstliederen met gebed en zette daarna de beteekenis van het Kerstfeest uiteen. Na de pauze ver telde de heer A. W. Middeldorp 'n Kerst verhaal, getiteld: „Jorg, de waddenloo- per". Een en ander werd afgewisseld met het zingen van Kerstliederen. De kinderen werden rijkelijk onthaald op chocolade melk en versnaperingen. Tot slot sprak de heer van Joolingen een woord van dank tot allen, die het mogelijk gemaakt had den, dit Kerstfeest te vieren en nadat aan de kinderen een boek was uitgereikt werd als slotzang gezongen Psalm 68 10. De heer Middelkoop sloot met dankge bed. Rietmattenfabriek. Moordrecht. Op het terrein gelegen ach ter de woningen staande tegenover het Weeshuis zal een rietmattenfabriek wor den geplaatst. Ter plaatse zal een loods gebouwd worden van pl m. 30 M. |Ver- schillende personen zullen hierdoor werk vinden. Onder leiding van den heer W. Kok is in deze gemeente een dansclub opge richt Ouderkerk a.d. IJssei. Tot onderwijze res aan de Ned. Herv. School te Boskoop is benoemd mej. M. H. Goedman, thans in gelijke betrekking werkzaam aan de Chr School II aan de Lageweg. De rekening van het Wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk aan den Lageweg sloot over het afgeloopen boekjaar met een nadeelig saldo van ruim f 200. De tij dens de Kerstdagen voor dit tekort ge houden collecte bracht ruim f 100 op. Als kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk zijn herbenoemd de heeren L. G. r Omme en A. van Zwienpn, die hun her benoeming hebben aanvaard. Kort raadsverslag. Oudewater. In de jongste raadsverga dering werd na behandeling van enkele ingekomen stukken, eervol ontslag ver leend aan den heer J. Eelkema als üd van de commissie tot wering van schoolver- zuifh. Tot diens plaatsvervanger werd be noemd de heer Krocké Een voorstel tot verlaging van de electriciteitstarieven werd aangenomen, evenals een voorstel tot het opnieuw aangaan eener rekening- conrant-overeenkomst met de N V. A. van Hoboken en Co's Bank te Rhenen. Eveneens werd aangenomen het voor stel tot wijziging der verordening op de heffing eenef vermakelijkheidsbelasting met betrekking tot de-vieriijg van natio nale feesten. Op het verzoek tot het gratis beschik baar stellen van een lokaal der voorma lige openbare school voor het geven van een landbouwhuishoudcursus vanwege den A.B.TB. werd gunstig beschikt. Terugkeer burgemeester. Oudewater. Behoudens onvoorziene om standigheden is te verwachten dat de bur gemeester. die wegens zeer ernstige ziek te geruimen tijd buiten de gemeente is verpleegd, in de eerste maand van 1937 zijn ambtsbezigheden zal hervatten. Willige-Langerak. Dinsdagavond had de gecombineerde jaarvergadering plaats van de Geref. Jongelingsvereeniging „Timothe- üs" en van de Geref. meisjesveieeniging „Soli Deo Gloria". De voorzit er der J.V., de heer W. Rijneveld, opende met het la ten zingen van Ps. 138 1 en ging voor in gebed. Na het lezen van ps. 119 116 heette de voorzitter allen hartelijk welkom, inzonderheid ds. Hoekstra en burgemees- j ter Schuman. Na een inleidend woord werd het programma afgewerkt. Verschei dene inleidingen en voordrachten werden geleverd. Een en ander werd afgewisseld met zang. Burgemeester Schuman 4pnak een propaganda-woord. Spr. wees op groo te figuren als Kuiper en Bavink, Geesink en Vonkenberg en stelde deze ten voor beeld. Hij vermaande te blijven in de rots vaste beginselen en daar in 1937 de strijd zal beginnen voor een nienw landsbestuur, hield spr. een warm pleidooi voor een christelijk .regiem Na applaus werd mt volle borst het „Wilhelmus" gezongen. Ds. Hoekstra mjrak een slotwoord. Na het da gen van Ps. 89 8, ging ds Hoekstra in dankgebed voor. In de pauze werden ver- verschingen rondgediend. Autobotsing. IJsselstein. Op den provincialen weg in he buurtschap „Achthoven" ouder deze gemeente had Donderdagmiddag een auio- onge^al plaats dat betrekkelijk goed is af geloopen. Een personenauto» komende uit de richting Utrecht en gaande in de rich ting Montfoort, moest voor een vracht auto, komende uit de tegenovergestelde richting en rijdende achter een andere auto, die ze plotseling voorbij ,reed, naar rechts uitwijken of tegen de vrachtauto aanrijden. De bestuurder koos het eerste en haalde naar rechts uit, met het gevolg dat hij in de langs den weg loopende sloot reed. Drie kinderen van den bestuurder werden min of meer door glasscherven verwond. Een geneesheer, die zeer spoe dig ter plaatse was, heeft de kinderen ver bonden en naar ban ouderlijke woning te Montfoort gebracht. De vrachtauto reed door. Toevallig stond de woonplaats op de auto, hetgeen door een paar getuigen werd opgenomen en aan de Linschotensche po litie, die kort na het ongeval Ier plaatse was, werd medegedeeld. Wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van bet verkeer, is tegen den bestuurder van de vrachtauto proces-verbaal opgemaakt. De andere auto is later uit de sloot gehaald, waarbij bleek, dat de wagen nogal bescha digd was. De beide Zondagsscholen „Het Visch- net" en het „Mosterdzaadje" hebben op Tweeden Kerstdag het kerstfeest fevierd. De kleintjes werden onthaald en brachten een leesboekje mede naar huis, terwijl zij die de school verlieten, een bijbeltje kre gen. IJsselstein. Ter zake openbare dronken schap is proces-verbaal opgemaakt tegen den koopman G. R. van Linschoten. Gevonden: een kinderportemonnaie, een kindertaachje, waarin een R K. Kerk boekje en een zakdoekje, een pakje inhou dende een kindermuts en een kleedje. Inl. bij de politie. De heer G. H. Tersteeg is benoemd tot agent van politie te IJmuiden. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. „Sportclub I" speeH thuis te gen „O.S.S. I" van Dordrecht Het derde elftal ontvangt „Stolwijk I". De tweede elf- tellers gaan naar „R.D.M. en het vijfde elftal naar „G.S.V. V". Schoonhoven. De eerste voetbal-Zondag in 1937 wordt voor „Sportclub I" ingeluid met een thuiswedstrijd tegen „O.S^. 'van Dordrecht, en de Blauw-Witten hebben mot deze Dondtenaren nog iets goed te maken, want de uitwedstrijd leverde voor onze stadgenooten een zeer onverdien de 10 nederlaag op. „O.S.S." ia de laat ste wedstrijden aan Wbt afzakken en juist de beste wedstrijd speelde zij tegen „Sport club". Voor de Blauw-Witten is het dus de taak, om inderdaad te toonen, dat zij sterker zijn dan „O.SB.", en daarom zal de wedstrijd, naar we mogen hopen, een spannend karakter krijgen en dus 't aan kijken ten volle waard zijn. Om precies twee uur zal worden begonnen onder lei ding van scheidsrechter D. Gassier, van jyphen aan den Rijn. De stand van de Vierde Klasse G van den K-N.V.B. luidt momenteel: gesp. gw. gl. vrl. v.t. p I.F.C. 8 8 0 0 31—14 16 Schoonhoven 9 6 0 3 31—11 12 Merwede 8 5 0 3 16—10 10 D.O.S.B. 9 4 1 4 28—27 9 te-Gravendeel 8 2 3 3 1620 7 S.S.W. 8 3 0 5 20—20 6 O.S.S. 8 1 1 6 2228 3 Merweetad 8 116 1339 3 Als voor-wadst rijd wordt om 12 uur gespeeld de wedstrijd „Sportclub III" .Stolwijk I", welke wedstrijd geldt\j"oor de 2e klasse van den G.V.B. Het tweede elftal gaat weer eens naar Rotterdam, om daar een gemoedelijk^ par tijtje voetbal te spelen tegen „R.D.M. II" voor de Res. Derde Klasse F van den K.N.V.B., en tot slot speelt het vijfde elf tal der Blauw-Witten in Gouda tegen „G.S.V. V". „Sportclub TV" ie vrij. 4- RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Zitting van 28 December). Ongemerkt vleesch te Stolwijk. Dé slager D. Z. te Stolwijk was in appèl gekomen van een vonnis van den kanton rechter te Gouda, waarbij hij wegens over treding van de Vleeschkeuringsdienst was veroordeeld tot f 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte zou op 14 April iu zijn winkel en in zijn daarachter gelegen slachtplaats vleesch voorhanden hebben gehad, dat niet van een goedJceuringsstsm- pel was voorzien. Als eerste getuige hoorde de rechtbank mr. J. Slager, directeur van den vleesch- keuringhdiensl te Stolwijk, die verklaarde» dat verdachte de gewoonte heeft elke week een varken te slachten. Op 14 April waren stukken vkesch in verdachte's s achtplaats aangetroffen, die versch geslacht waren en die niet voorzien waren van goedkeurings stempels. Verdachte had geen aangifte ge daan van een voorgenomen slachting, hei geen anders altijd geschiedt, zoodat getui ge dan de gelegenheid heeft eerst de var kens levend te keuren, waarna de goedge keurde dieren dan van een oormerk wor den voorzien Volgens getuige heeft ver dachte het vleesch van buiten de gemeen te ingevoerd, dan wel heeft hij verzuimd van de voorgenomen slachting kennis te geven. De ambtenaar van de landbouwcrisiswet J. H. Kruyshaar had bij zijn bezoek aan verdachte's zaak de ongestempelde stukken vleesch gevonden. Volgens verdachte wa- reü dit stukken vleesch, die nog resteer den van de slachting van 31 Maart, doch vo gens getuige was dit onmogelijk. Er wa ren ook stukken vleesch voorhanden, die blijkens het stempel van een op 8 April plaats gehad hebbende slachting afkom stig waren en die stukken zagen er min der frisch uit dan die, welke volgens ver dachte van de slachting van 31 Maart zouden zijn. Getuige had nog geconstateerd dat alle stukken vleesch, die hij ongestem peld had aangetroffen, van één varken af komstig waren. Het O M. was ran oordeel, dat uit de getuigenverklaringen onomstootelijk is ko men vast te staan, dat het verweer van verdachte, dat de gevonden stukken vleesch afkomstig zouden zijn van de slachting van 31 Maart, niet opgaat. Het ten laste ge legde bewezen achtend, eischte het OM. bevestiging van het vonnis. Palingvisschers ie Gouda. De loswerkman G. L. S. en de bliksla ger L. van E., beiden uit Gouda, waren door den kantonrechter te Gouda, wegens overtreding van het algemeen Visscherij- reglement, veroordeeld tot ieder f 15 boete sub. 5 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van het in beslag genomen visch- tuig. De verdachten beweerden onschuldig te zijn veroordeeld. Zij waren aan het zoe ken naar wormen, toen zij door een agent van politie waren aangehouden. De agent van politie, H.*L. Kroon, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat de politie bericht gekregen had, dat een paar lieden pogingen in het werk zouden stellen om paling te bemachtigen, die in het water >an den Burgemeester Martens- singel leeft. Er waren daartoe stekken uit gezet. Bij onderzoek bleek het bericht juist te zijn. De politie stelde zich in den nacht van den 9en Juli in Qe nabijheid van de uitgezette stekken op en wachtte geruimen tijd, alvorens deze verdachten kwamen op dagen. Zij hadden een emmer en een gonje- zak bij zich. Getuige had gezien hoe elk van hem de in het water uitgezette stek ken ophaalde en toen hij er toe over ge gaan was, beiden aan te houden, bleken er in den emmer zes jonge palingen aan wezig, die alle een haak in den bek had den. Het 0. M. achtte het vonnis juist gewe zen en eischte bevestiging daarvan. Naspel van een misdrijf. Eenigen tijd geleden heeft voor de recht bank een dienstmeisje uit Gouda terecht gestaan, dat in den afgeloopen zomer ten nadeefe van de familie, waar zij in be trekking was, verschillende voorwerpen had weggenomen. Het dienstmeisje is tot een voorwaardelijke straf veroordeeld, doch nu kwam nog een naspel voor de rceht- bank. Het meisje had namelijk een gou den ringetje, bezet met een paarltje, ver kocht aan den koopman H. S. H. te Gou da. De politie heeft het sieraad bij hem gevonden, doch het blèek niet in zijn in- koopsregister te zijn ingeschreven. Des wege had de kantonrechter te Gouda'hem tot f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis ver oordeeld en van dit vonnis was H. in hoogei* beroep gekomen. Volgens hem was het uitgesloten, dat. hij dit ringetje willens en wetens had gekocht. Het moet geschied zijn in combinatie met andere artikelen en daarin ligt dan ook de verklaring, dat het niet afzonderlijk in het register is in geschreven. Het dienstmeisje, dat a's getuige ge hoord werd, verklaarde, da* zij het rin getje aan verdachte te koop had aange boden, niet tegelijk met andere goederen. Ook was het ringetje onbeschadigd en niet in den toestand, waafin de politie het on der verdachte's sloopgoud heeft gevonden. Verdachte had er 75 cent voor betaald. Verdachte beweerde, dat het meisje zich moet vergissen. Als het ringetje gaaf was geweest, zou hij er zeker f 2 voor hebben betaald. Verdachte deelt nog mede, dat het meisje al eens eerder bij hem was geko men met taartvorkjes, die verdachte niet had willen koopen, omdat het meisje daar aan wel eens op een oneerlijke wijze liad kunnen komen. Getuige zegt, dat verdachte de vorkjes niet heeft willen koopen, omdat ze va'n Gero-zilver waren. Het O M. achtte ook in deze zaak het vonnis van den kantonrechter juist en eischte bevestiging daarvan.

Schoonhovensche Courant | 1936 | | pagina 7