Telegrammen Schoonhoven m «Ml «k -«BB fewmB"- Plaatselijk nieuws Ingezonden stukken Loop der bevolking Rechtszaken Plaatselijk nieuws Gemengd nieuws Kaas en kaas maken] Marktberichten WOENSDAG 6 JANUARI 1937 slechts het Wilhelmus te doen hooren en andere volksliederen nie^ Prins Bernhard is zeer verwonderd ge weest over den uitleg welke aan het A N.P.-bericht is gegeven. Hij wil thans voorkomen, dat in Duitschland de mare wordt verbreid, als zou hij het Lippe- Detmoldlied beschouwen als voor hem het Duitsche volkslied te vervangen (het Lip- pe-Detmoldlied is trouwens nog nimmer na het Wilhelmus ten gehoore gebracht). Het spreekt overigens vanzelf, dat Prins Bernhard nifnmer verzocht heeft het Duitsche volkslied niet te spelen. „Het geschil uit dan weg geruimd". m Maandagavond heeft de Duitsche radio een verslag van een onderhoud van den vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuws-Bureau in Nederland met Prins Bernhard uitgezonden. Daarin werd de nadruk gelegd op de liefde van den Prins voor zijn geboorteland en op de wensehe- lijkheid van goede betrekkingen tusschen Duitschland en zijn nieuwe vaderland, waaraan de Prins zegt door de gevoelens van zijn hart en door den aan de Konin gin en hiermede aan het geheele Neder- landsche volk afgelegden eed, toe te be- hooren. Het Duitsche Nieuwsbureau voegde aan 'ditt verslag toe, dat hiermede naar het hoopte, „dit geschil tot tevredenheid en voldoening van beide partijen uit den weg geruimd was". Prins von Wied komt niet Inmiddels werd gisteren nog medege deeld, dat de Prins von Wied, die als ge tuige voor Prinses Juliana bij haar hu welijk zou fungeeren, verhinderd is de plechtigheid bij te wonen. Prof. J. Huizinga is aangezocht om in jrijn plaats als getuige op te treden. KWIJTSCHELDING VAN STRAF. Voor muiters van „De Zeven Provinciën". De Koningin heeft aan de muiters van -De Zeven Provinciën" kwijtschelding van Straf verleend. De muiterij heeft plaats gehad in 1933. In het daarop volgende jaar zijn de mui ters tot zware straffen veroordeeld. Op de indertijd ingediende gratieverzoeken is poen afwijzend beschikt. Thans heeft de Koningin aan de ver oordeelden de nog uit te zitten straf kwijt gescholden. Ook in een groot aantal andere geval len heeft de Koningin, op voorstel van 'Pen minister van justitie, verminderingen ten kwijtscheldingen van straf verleend, p a. in 1300 gevallen van belastingvergrij- pen. HUWELIJKSFEESTEN TE KRAB- BENDIJKE WAREN VERBODEN. Burgemeester had prlncl- pieele bezwaren. De waarnemende burgemeester van fcrabbendijke, de heer S. J. de Kok, heeft 4>m principieele redenen alle feestelijkhe den, welke op 7 Januari ter herdenking wan het huwelijk van Prinses Juliana en ^rins Bernhard door het Oranje-comité praren vastgesteld, verboden. De tijdelijke burgemeester kon de ver- giering van het dorp, het houden van een optocht van ruiters, met muziek, de orga nisatie van een lichtstoet, met zijn oud- gereformeerde Kerstiaansche beginselen niet in overeenstemming brengen en der halve verbood hij in zijn hoedanigheid wan burgemeester, hoofd der politie, al j&eze feestelijkheden. He* Oranje-comité heeft zich tot den Commissaris der Koningin gewend, om «Isnog toestemming te verkrijgen en daar na is een oplossing gekomen in de pijnlijke situatie. De com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. Ouarles van Ufford, heeft namelijk gis termiddag een bezoek aan het dorp ge bracht en een conferentie gehquden, waar bij behalve de waarnemend burgemeester, ook de voorzitter van het Oranjecomité, de heer Ferlier, aanwezig was. Op deze conferentie is uiteindelijk besloten, dat de georganiseerde optochten toch doorgang mogen vinden, mits daarbij de betrokken muziekvereenigingen uitsluitend vader- landsche liederen ten gehoore brengen Aan deze toestemming is bovendien de woorwaarde verbonden, dat het Oranje- eomité alles in het werk zal stellen om den feestvierenden aan te sporen zich ■oodanig te gedragen, dat de openbare •orde en zedelijkheid in geen enkel opzicht Wrorden gestoord. NA HET PRINSELIJK HUWELIJK. Koningin gaat naar Het Loo. Dadelijk na het huwelijk van Prinses JJuliana zal, naar verluidt, de Koningin gtch naar Het Loo begeven om daar ge durende een paar weken rus' te nemen Daarna zal Zij zich waarschijnlijk naar bet wintersportgebied begeren, waar dan prins Bernhard en Prinses Juliana ook oog zullen vertoeven. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 6 Jan. Heden werden de volgende hoofdprijzen uitgeloot: 1500: 13010. 200: 5948, 20770. HET HUWELIJK DER PRINSES. Ook gratie in de Oost BUITENZORG, 6 Jan. De gouverneur- generaal verleende ter gelegenheid wan 't huwelijk der prinses aan efin zeer groot aantal veroordeelden hier te lande straf vermindering van 2 tot 6 'maanden, ter wijl van straffen van korteren duur en geldboeten aan vele veroordeelden kwijt schelding is verleend. DE STRIJD IN SPANJE. Rebellen-mededeeringen. SALAMANCA, 6 Jan. In een officieel communiqué wordt meegedeeld, dat in de sector van Villa Reel en San Pedro ver scheidene aanvallen werden afgeslagen. In de sector van Madrid vonden de rechtsche troepen Hu de gevechten van gisteren 827 gesneuvtelden, van wie de meesten vreemdelingen, op het slagveld De regeering van Burgos heeft per ra- dio ontkend, dat een contingent ïtalia&n- sche vrijwilligers te Cadiz zou zijn ont scheept. RUST AAN DE FRONTEN. AVTILLA, 8 Jan. Militaire operaties werden gisteren ernstig gehinderd door de mist Zij werden dan ook stopgezet toen de rebellen den berg Gumbre bezet ten, de sterkste stelling van deze sector. REBELLEN-OVERSTE 6EVANGEN GEZET. TENERIFE, 6 Jan. De radioclub meldt dat overste Sandino in de versterking Mont Juich is opgesloten, daar hij ge tracht zou hebben zich ovecr de grens ts begeven in navolging van kapitein Mena die onder het voorwendsel in he* buiten land wapens te zullen koopen, over de grens ging met 7 millioen peseta en niet meer terugkeerde. Gasp«dal«n zijn gewillig! Maar als uw eutocnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstond, noodig om te stoppen) 2x2—4 maal zoo groot! SCHOONHOVEN IN FEESTKLEED. Het ongunstig weer van heden is wel een groote teleurstelling voor de buurtver- eenigingen en particulieren, die zich heb ben beijverd om Schoonhoven een feeste lijk aanzien te geven. Juist gisteravond zijn bijna overal de versieringen gereed gekomen en in menige straat is daaraan veel werk besteed. Voor een deel zal eon en ander prei tegen den regen bestand zijn, doch natuurlijk is er ook veel papier gebruikt en daarop zal het water, dat reeds sinds gisteravond overvloedig is neergevallen, stellig een fnnesten invloed hebben. We denken in de eerste plaats aaa de duizenden papieren rozen, die als een kleurige weelde zijn aangebracht in een net, dat (nabij den Lekdijk) over de Ha- venstra&tsche Wal is gespannen. Maar ook op vele andere punten zijn papieren bloemen enz. aangebracht, zoo dat wij vreezen, dat van het fleurige beeld dat sommige straten gistermiddag sd -avond boden, veel verloren zal gaan. De Lopikerstra&t ziet er feestelijk en gezellig uit, dank zij kerstboomen, spar re- groen, vlaggedoek en wimpels. In de Lange Weistraat is met 2 eere poorten en oranjevaantjes die overigens ook eiders in grooten getale zijn 'gebruikt, een góed geheel verkregen. Een origineele versiering, waaraan zeer vee! moeite is besteed, heeft de Oranje straat. Het materiaal, dat daar is gébruikt is van geheel adderen aard, dan elders. Het bestaat uitscheepvaartteekens. Twee rood-wit-blauwe korven prijken op een eerepoort, een paar bakens liggen aan den voet en de geheele straat is getooid met de vlaggetjes der internationale scheepvaartcode, die elk een letter of cij fer voorstellen. Men vindt zej in volgorde langs «en muur, met de beteekenis erbij vermeld en zoodoende is het ook den leek mogelijk de beteekenis der versieringen te verstaan. Een advertentie in dit nummer vermeld», dat daarmede fraaie prijzen zijn te winnen, die geëtaleerd zijn voor een raam van den bakenmeester, den heer Hoogendonk. Het spreekt wel vanzelf, dat de Oranje straat een zoo aardige versiering niet zon hebben verkregen, als de heer Hoogendonk er niet woonde. Hij en zijn echtgenoote hebben het leeuwenaandeel gehad in dit enorme werk. Zij waren er dagen en hal ve nachten voor in de weer en hun huis is een atelier en een werkplaats geweest. Behalve de genoemde, zijn nog allerlei borden en andere scheepvaartteekens in de straat aangebracht. De versiering, waarmede een zeer aar dig resultaat is verkregen, doelt mede op het nationaal geschenk, dat ons volk aan het Prinselijk Paar heeft aangeboden en dat immers althans voor een deal bestaat uit een jacht. In de Koestraat is druk getimmerd met wat latwerk, dat met groen en bloemen is poort. Een bijzonder mooie poort heeft „De Buitenstad", de buurtvereeniging Tan den Opweg. Er zijn zeer goede resultaten be reikt met versiering en smaakvol bloem werk. De le Olivier van Noortstraat, overdag eenvoudig versierd, heeft des avonds een keurige eleclrisohe verlichting met oranje ballons en witte lampjes. Een fraai beeld vormt de Kerkstraat met een haag van kerstboomen en de Dam ziet er met een kleurige versiering zeer feestelijk uit. Met zorg en met smaak is de Schapen- straat door slechts enkele bewoners ver sierd en zooals in de meeste straten, ont breken ook daar de oranjelampen niet. Kwistig is in de flauwe Appelstraat met houtwerk, groen en bloemen gewerkt, waarbij geen moeite is gespaard. In de Havenstraat zijn met groet» ver sierde bogen gemaakt. Haven en Voorhaven doen met een een voudige versiering mede, evenals de Oude Haven, waar bovendien een verlichting boven het water is aangebracht. Schoonhoven is dus gereed om feest te vieren en wij wachten nn nog maar op beter weer. Vanmiddag moest de kinder optocht en de boomplanting reeds in ver band met de weersomstandigheden ver vallen. \fc J. DEN HARTOB. t Op 69-jarigen leeftijd is Maandag over leden de heer G. J. den Hartog, een beken de figuur in de christelijke vakbeweging. De heer Den Hartog heeft zich jarenlang als penningmeester zeer verdienstelijk go- maakt voor den Ghristelijken Bouwvak- arbeidersbond. Hij was ook lid van den Ghr. Besturenbond en heeft ais zoodanig zitting gehad in de steunoommissie 1931, ia de commissie voor ontwkkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen en ia de oommissie voor arbeidsbemiddeling. Reeds vrij geruimen tijd is de overlede ne ziek geweest en in November jJ. heeft hij in zijn gezondheidstoestand aanleiding gezien om uit alle bovengenoemde func ties ontslag aan Is vragen. ONBEZOLDIGD VELDWACHTER. De beer A. Monna, oud-brigade-com- mandant der rijksvekiwacht, is benoemd tot onbezoldigd gemeente-veldwachter dar gemeente Schoonhoven. DE POST A.S. DONDERDAG. Donderdag, op den n&tionalen feestdag, zal het poetkantoor geopend zijn als op Zondag, dus voor den postdienst van 9 uur, voor den telefoondienst van 80 en van 1314 uur en voor den telegraaf dienst van 89 fliir. Het afhalen van oor respondentia kan geschieden van 13 14 uur. KWIJTSCHELDING VAN SfÉAF. Van de kwijtschelding van straffen, die de koningin in verband met het huwelijk van de Prinses aan'tal van personen heeft verleend, profiteeren ook eenige stadge noot en, die voor lichte vergrijpen waren gestraft. Zes personen alhier krijgen namelijk volledige kwijtschelding van hun straf, terwijl één voor de bel ft daarvan wordt vrijgesteld. AUTO-BOTSING. Maandagmiddag had in de Koestraat een botsing plaats tusschen een autobus van de firma Verhoef, bestuurd door J. v. Y„ welke in de richting van het station reed, en een vrachtouto van de loodwitfa- briek, bestuurd door H. V., welke uit de Havenstraat kwam rijden. Er werd vrij aanzienlijke schade aan beide wagens aan gericht, welke door verzekering wordt ge dekt. Hel verkeer was geruimen tijd ge stremd. De politie heeft de zaak in onder soek. EIERVEILING. Lopikerstreat, Prijzen: Kippeneieren f 3.40f 4.0b, heneieren f 3—f 3.40, beide per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen oan het Bureau van Politie: Een jongensjas; een ceintuur; een ge wicht. Capslls a.d. IJsssi. Op Donderdag a.s h'oopt de ohf. oranjevereeniging te Keten in haar gebouw te zien optreden da. J. D Kleyne van Oud-Beierland, die in ver band met het huwelijk van Prinses Julia na en Prins Bernhard een rede zal uit spreken, getiteld: Rondom den troon van Oranje. De heer J. Kara hoopt bet ope nings- en slotwoord te spreken, terwijl de drie meisjesvereenigingen met enkele yn.ngBt.ukjea bet geheel zullen opluisteren. MOTORWAGEN ONTSPOORD. Bwi*. Dinsdagavond is hier een motor wager, van de lijn GoudaBoskoopAl phenLeiden bij het rangeqrea door bet ontijdig trekken van een wissel eren bui ten bet perron uit de rails geloopen, waardoor het voertuig dwars ever een apoor kwam te staan en niet alleen het kops poor waarop de treinen naar an van itebB wMeÜM* rn Mukpm». ook het hoofdspoor van Rotterdam en Den Haag naar Utrecht versperde. De treinen voor Utrecht moesten over een zijspoor binnengeleid worden, om een eind verder weer op het hoofdspoor te komen. Het was onmogelijk de treinen van Rotterdam en Den Haag te Gouda te koppelen, waar om zij apart naar Utrecht werden doorge voerd. De treinen van en naar Alphen werden over het andere hoofdspoor ge leid. In verhand met het zeer drukke rei zigersverkeer kostte het groote moeite het verkeer ts regelen. Oranjefeest Krimpen a.d. IJzsel. De Oranjevereeni- ging „Trouw aan Oranje" zal Donderdag op den dag van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, feestelijkhe den organieeeren. Het programma ia als volgt samengesteld: 6 Januari, n.m. 7.30 uur Wijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, onder auspiciën van de Christelijke Vereeniging „Den Va- derlandt Getrouwe". Sprekers: ds. J. P. Buiskool, Ned. Herv. predikant alhier en de heer A. M. Nieuwenhuisen, burgemees ter van Schoonhoven. Medewerking ver leent de Ghr. Zangvereemgmg l'Espéran- oe. 7 Januari; tjd. 8.90 uur reveille door eenige leden van de Oranje-Garde; 9.30 aur optocht van muziek-, zang- en andere vereemgingen of gezelschappen. De op tocht zai geformeerd worden bij bet stoomgemaal „Reinier Blok" en ontbon den worden op het gemeenteterrein ach ter het Raadhuis; 1.304.30 uur: Fees telijke bijeenkomst van alle schoolkinderen uit de gemeente in het gebouw der Cen trale Werkplaats, waar de kinderen zui len worden onthaald; 7.30 uur mm. fees telijke bijeenkomst voor onderen en kinde ren boven de 14 jaar in het gebouw der Centrale /"Werkplaats met medewerking van muziek- en zangverenigingen „Oran je Garde ettz. Vertooning van Jüms. Krimpen ad. IJseei. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden por 31 Dec. 519 personen als werkzoekend ingeschre ven, onder wie 10 vrouwen. Krimpen s.d. IJzmL Voor de betrekking van gemeente-werkman hebben zich 111 sollicitanten anagemeld. Kinderkoor. Krimpen aA. IJseei. Met aanvankelijk 40 leden is opgericht het kinderkoor „Jong Juliana". Het koor zal onder leiding staan van den heer H. D. van Assendelft uit Schiedam. Krimpen a.d. IJ keet Zondag speelde DCV II een uitwedstrijd tegen Excelsior BV voor de reserve 3e klasse F van den K.N.V.B. Onze dorpsgenooten wisten de zen wedstrijd met 41 te winnen en ne men thans in deze klasse de tweede plaats in. D.G.V. IV speelde uit tegen H-0.V. IV en won met 21. J Ontploffing. Nieuw erker k a.d. IJssd. Donderdag middag omstreeks 3 uur stond mej. v. W. geb. E. bij de kachel in haar woning aan de hoofdweg Op deze kachel stond een groote pot met sodawater te koken. Half over de pot lag een deksel, om af te wee ken. Dit deksel ie door uitzetting klem in de pot geraakt, met het gevolg, dat daar de stoom uit de onderste helft van de pot niet weg kon een explosie ont stond. Het deksel dat geheel verwrongen werd, vloog zelfs tegen den zolder op en bleef daar op eenige drooglatten liggen- Mej. van W. kreeg het kokende sodawa ter over haar hoofd en lichaam, waar door de geheele hoofdhuid verbrandde, terwijl rij ook een ernstige wonde aan 1 bovengedeelte van haar lichaam opliep. Haar 8-jarig dochtertje liep lichte brand wonden op Een 8 maanden oude zuige ling in een wieg, die bij de kachel stond, bleef gespaard. Een assistent van dokter S. J. Hage verleend#» de eerste hulp. Willige-Langerak. Maandagavond kwam de heer W. de B. over het pad bij de wo ning van den landbouwer 0. Toen h*j met de fiets aan de hand over de brug wilde gaan, kwam hij door de duisternis mis leid naast de brug in de wetering te recht. Het ongeluk werd door niemand opgemerkt. Gelukkig wist de heer De B. zichzelf op het droge te helpen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. GAPELLE ad. USSEL. Keten. Don derdag 7 Januari, 's avonds 730 uur, Du. J. D. Kleijne, van Oud-Beierland. Lokaal Bermweg. Woensdag 6 Januari, 'a avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. Rede Huwelijksplechtigheid. MEERKERK. Vrijdagavond haLf zeven De. J. Fokkema van Amstelveen Wij dingsdienst). oorzaakt had in de lapperszaak van van Schalkwijk, en waar hij een deurruit ingooide en *den burgemeester een slag in het gelaat toebracht. Deze requireerde de veldwachters, die opdracht kregen ver dachte te arresteeren. Dat ging met zoo gemakkelijk, want bij die aanhouding pleegde verdachte eraetig verzet. VOOR DEN POLITIERECHTER. Tegels voor een straatje. Overeenkomstig den eisch van het O.M. heeft de politierechter een maand gevan genisstraf opgelegd aan D. S. uit Gouda, die van een bouwwerk een aantal tegels had weggenomen, ten einde daarmee een straatje achter zijn woning te maken. Steunfraude ta Waddinxveen. Twee gevallen van steunfraude uit Wad dinxveen heeft de politierechter voorts te berechten gekregen. Het eerste geval be trof M. S., die in September slechts een verdienste van f 1.50 had verantwoord, terwijl hij met aardappelrooien in dien tijd f 20 had verdiend. Verdachte beriep zich op treurige huiselijke omstandighe den, waardoor hij genoodzaakt zou zijn tot bijzondere uitgaven, die hij van zijn ondersteuning niet kon bekostigen. Het tweede geval betrof B. G. de L, die even eens het geld, wat hij met aardappel- rooien had verdiend, verzwegen had. In beide gevallen eischte het O M- 8 dagen gevangenisstraf. De politierechter legde S. een straf op conform d« vordering van het O.M„ doch veroordeelde De L. lot 4 dagen gevangenisstraf HET FEEST TE BERGAMBACHT. M. de Redacteur. Beleefd verzoek ik U, mij voor onder staand een plaatsje in Uw blad te willen inruimen, bij voorbaat mijn beleefden dank. Met belangstelling las ik bet ingezon den stuk van „Oranjeklant" te Bergam bacht. Volgens geachte inzender was het zijn bedoeling dat alsnog bet Oranjefeest op 7 Jan. moest worden gehouden en niet, zooal s aoor de Oranjecommissie was vastgesteld, op 15 Jan. Laat mij allereerst vaststellen, dat ook ik niet tegen het' na tionaal feest op 7 Jan. sou zijfa, maar nnjfia gebleken, dat dit besluit genomen ia in voltallige vergadering van commissie leden; om thee* pra^tllche redenen, en wel, dat velen onzer ingezetenen dien dag naar Den Haag gaan en anderen de radio reportage willen beluisteren. Dit besluit is dan ook ongeveer 5 we ken geleden genomen en in de bladen ver meld. Waarom komt inzender, mi juist 2 da gen voor den bewusten datum, met dit voorstel? En niet één maand geleden? Dan was er bij de commissie over dit voorstel te praten geweest en zou er zéér zeker, een oplossing gevonden zijn. Daarom, geachte „Oranjeklant", is Uw standpunt zoo te laken, waar U ook weet, dat Uw voorstel momenteel onuitvoerbaar is; hoogstens tweedracht zaaien op een tijdstip, dat wij ail en eensgezind achter Oranje moeten slaan. Daarom, geachte inwoners van Berg ambacht, laat Uw verstand zegevieren en roep ik U op, 15 Jan. ons Oranjefeest op passende wijze te vieren. Want de datum zegt niets, maar de Oranjeliefde alles. EEN WAAR ORANJEKLANT. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van 4 Januari. Tumult bij een kapper ta Wad dinxveen. Een gevangenisstraf van 1 jaar en wee maanden heeft de rechtbank opgelegd aan J. v. d. L, uit Dordrecht, <die op 5 Octo ber te een groot taunuK ves- ARKEL. Over de maand Deo. Ingekomen: van Gorinchem Th. Beguiu en gezin, K. J. de Jager, A. van Eldik en gezin; van Leerbroek H. van Muilwijk* van Lex mond M. Kuiper. Vertrokken: naar Gorinchem A. D. Boon; naar Schelluinen M. den Ouden; naar 's-Gravendeel L van Westrenen. ALBLASSERDAM. December. Ingekomen: H. E. Vogelesang en woon, van Dordrecht; W. Baas—Loove, van Rotterdam; B Boer en gezin, van Rotter dam; a Advocaat, van Nieuw-Lekker- iand; P. Tuijtel, van Oud-Alblae; G. X Los, van Dordrecht; J. D. Brandenburg, van Dreiscbor. Vertrokken: A. Zwartbol naar Nieuor- Lekkerlaml; A. Herwig naar Nieuw-Lek ker land, J. Kleijn naar Gur^qao; H. G. de Gruijter naar Krimpen ad. Lek; G. Her wig en echtgen. naar Papendrecbt; M. van der Rhee naar Amsterdam; J. H. Borland naar Dubbeldam; N. van Dillen naar IJs sel monde; J. Erkelens naar Nieuw-Lek- kerland; J. Coitee naar Dordrecht; J. S. A". Verheij naar Nieuw-Lekker land; J. Bas naar Rotterdam; F. B. Rijkaart naar Rot terdam; J. Bas en gezin naar Amsterdam; L J. Verhoef naar Usaelmonde. NOORDELOOS. Over de maand Dec Ingekomen: Klaas Bas liaan van Meets- ren, van Molenaarsgraaf. Vertrokken: Maaike van Kleij, aaar Utrecht, Albert Cornelia ds Haas naar tryhPMB k 7 WOENSDAG P JANUARI 1817 NIEUWJAARSREDE VAN DEN VOOR ZITTER DER KAMER VAN KOOPHANDEL. Gouda. De heer H. A. Schreuder Sr., voorzitter van de Kamer van Koophan del, heeft in de vergadering der Kamer op 5 Januari een rede uitgesproken, waar uit we het volgende overnemen: In dit 4*®trict bleef het eoonomisch la ven nog sterk db kenteekenen eener de pressie vertoonen. De structuur van dit rayon is een zoodanige, dat ookfcvan de depreciatie van den Nederlandschen gul den tengevolge van het prijsgeven van den gouden standaard op 26 September, niet onmiddellijk de voordeelen zoo men de gevolgen van da» manipulatie als zoodanig mag zien zich doen gevoe len. Zoo heeft de mnntdepceciatie, die spe ciaal voor exportbedrijven een gunstige werking diende te hebben, d« kass-poritta niet geholpen, omda* gelijktijdig daarme de de restitutie van de heffing welke op kaas drukt bij export, zoodanig werd te ruggebracht, dat feitelijk kan worden ge zegd, dat deze heffing niet meer bestaat. Daartegenover is de handel door het in trekken van deze restitutieregeling ern stig gedupeerd met zijn voorraden, die onder de bepaling van deze regeling wa ren ingekocht en waarop dus belangrijke verliezen dreigen, daar deze voorraden groot zijn. Aan het eind van het jaar ta tenslotte low den heer Deterding een poging gw- daaa om de fin Duitschland heerschende voedselnood eenigszina te lenigen en de in Nederland aanwezige groote voorraden voor dat doel op te koopen. In hoeverre deze handeling van invloed zal blijken te zijn op de conjunctuur en de verhouding tusschen Duitschland en Nederland, dient te worden afgewacht. Bijzonder ingrijpende dingen hebben bij de» export van kaas dit jaar niet plaats gehad. De afzet van het product blijft echter groote zorgen bieden en laat aan den afzethandel weinig winstkansen. De prijzen zijn in 1938 iets beter geweest dan hot vorige jaar, mede als gevolg van bet „geruimd-zijn" van oude voorraden. In to sac, hen heeft deze hooge prijs een zware concurrentiestrijd ontlokt op binnen- en buitenlandsche markten. De export naar België en Luxemburg staat bovenaan; ook naar Duitschland ta nog een aanaeijlyk' kwantum gezonden, al maakt het lange wachten op de betalingen ait dat land en het daarmee gepaard gaande risico, dat de export naar dat land bijzondere aorg verelscht. Vervolgens besprak de beer Schreuder den toestand voor verschillende bedrijven in het district In de zilverindustrie zeide hij, was de laatste maanden eenige opleving te oon- stateeren In navolging van andere groo te bedrijven is men zich ook gaan toeleg gen op de verwerking van andere, onedele metalen Ik moge de hoop uitspreken, dat deze opleving een blijvende zal zijd. De handeldrijvende middenstand hééft nog steeds de slagen ts verduren, die voor een goed deel zich reeds niet meer op den groothandel doen gevoelen. Op het oogenblik ta het nog ds midden stand, die de rol vervult van „de man dis de klappen krijgt". Het was bekend, dat bet voor dezen grq?p van Nederlandsche Staatsburgers slecht was, dat het echter zóó nijpend was, als uit ons werk in het door de Ka mer gestichte Borgstellingsfonds voorden Middenstand is gebleken, hebben wij in ds verste verte niet kunnen vermoeden. Vooralsnog heeft de middenstand nog geen enkel voordeel gezien van de gewij zigde muntverhouding hier te lande. In tegendeel daar, waar import-en groot handel tot op zekere hoogte werd ,.vrij" gelaten in de prijsbepaling na den val van den gulden, werden er ten opzichte van den middenstand scherpe maatregelen in 't leve* geroepen, waardoor 't uitgesloten werd, dat niet alleen eenige winst zou worden gemaakt, doch daarenboven de financiering der nieuwe aankoopen niet werd vergemakkelijkt. De heer Schreuder gaf ook een over zicht van hetgeen ds Kamer in dit jaar heeft verricht, en noemde daarbij het geen de Kamer heeft gedaan in het be lang van hst wegennet en speciaal in de Krimpenerwaard. Het is u allen bekend, zeide spr., op welke wijze de Kamer in deze is werkzaam ge weest en hoe zij uiteindelijk gedwon gen door het-feit, dat het College van Ge deputeerde Staten geen termen aanwezig 'vond, om in een bespreking nader met de [Kamer de verbinding GoudaSchoonho ven voor het rij-verkeer, onder het oog te jeien zich in een uitvoerig schrijven jidat inmiddels door de pers is wereldkun- dg gemaakt, tot het Provinciaal Bestuur iheeft gericht. Ik breng hier gaarne dank aan die leden van Provinciale Staten, die eveneens overtuigd van het groote belang, dat de Krimpenerwaard krijgt betere we gen en daarnaast behoudt zijn tramweg de bezwaren der Kamer hebben onder steund. Aan het slot zeide de heer Schreuder: Het moge mij ten slotte vergund zijn, een woord van gelukwensch te spreken in verband met het huwelijk dat onze kroonprinses staat te voltrekken met on zen prins Bernhard. Een woord van ge lukwensch, dat ik tot het Bruidspaar, doch niet minder tot de Koninklijke Moe der wensch te richten. Moge het Haar gegeven zijn nog lange jaren getuige te zijn van het geluk Harer Kinderen en moge dit het geval zijn als Hoofd van den Staat, van ons dierbaar Vaderland, i Moge de Vorstelijke Familie getuige zijn van het eendrachtig streven en wer ken van ons volk, dat in vrijheid en ver draagzaamheid is geworden een natie, welke in dewereld haar plaats heeft ver overd en deze wil en zal behouden. God zeeg'ne Vnze Koningin, onze Kroonprinses en\mzen Prins! Werkloozsnvereenl gi ng. AmmurstoL In deze gemeente is een werkloozenvereeniging opgericht. Het doel dezer vereeniging ia het behartigen Tan de stoffelijke belangen der leden, alsmede om bij plaatsing in het vrije bedrijf de le den te doen overgaan naar de organisa tie, waarin zij uit hoofde van hun beroep behooren. In verband met de nationale feest dag zal het hulppoetkantoor alleen ge opend zijn des voormiddags van 8 tot 9 uur voor telegram- en telefoondienst; er zal één brief- en éép pakketpos tbee tel li ng worden uitgevoerd en één verzending zal er plaats hebben. Bij B. en W. is een verzoek ingeko men van den heer Q .Ooms, om ontslag uit zijn betrekking tan opperbrandmees- ter bij de vrijwillige brandweer, welk ont slag onder dankbetuiging is verleend. In zijn plaats hebben B. en W. tot opper- brandmeester benoemd den heer A. M. Brand. j Bouwarbeiders bond. AmmerstoL Zaterdag gaf de afdeeling van den Bouwarbeidersbond voor de leden en hun dames in besloten kring 'n feest avond in 't Gebouw. De muriekvereeni- ging „Excelsior" speelde voor de opening eenige nummer». De voorzitter, de heer P. de Leeuw den Bouter, opende Aet een woord van welkom. Hierna sprak de bondsvoorzitter, de heer Klein ait Am sterdam, de feestrede uit. Vervolgens zong de zangvereeniging „Morgenrood" eenige nummers. Tot slot volgde een gezellig bal. Bunuchap. De heer P van Buaren, on derwijzer op wachtgeld, ia benoemd tot hoofd eener 0. L. School te Streefkerk (Bergstoep). Brandwijk. In de Ned. Herv. Kerk is als ouderling herkozen de heer A. van der Gi essen en als diaken de heer A. Kor poraal. Op Oudejaarsavond beeft in de Ned- Herv. Kerk een extra collecte ten bate dier kerk f 136.51 opgebracht. Groot-Aramers. "Wijlen de heer J. de Kouwer heeft aan iiet Onderlinge Arbei ders Ziekenfonds ,jHelpt Elkander" en aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk ieder f 1000 gelegateerd, terwijl ook verschillen de andere plaatselijke vereenigingan zijn bedacht. (Deze giften zijn echter niet vrij van successierechten). De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen V. alhier, wegens overtreding vaai de motor- en rijwielwet. Oranjefeest Haastrecht. Gisterenheeft men in deze gemeente feest gevierd, ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk. De geheele gemeente alsmede Vlist en Stein hebben medewerking verleend. Tijdens de bruids dagen was de verlichting al aangebracht en baadde de toren in een zee van licht Ook de buurtcommissies hebben met bet feestcomité medegewerkt en. veel tot het welslagen bijgedragen. Het feest werd geopend door het van 7308 uur luiden der torenklokken. Het weer was heHer. Om 9 uur waren de leerlingen van de diverse scholen reeds tezamen op het „Gorcordia" terrein en werd de optoobt door de kom der ge meente georganiseerd. Bij het raadhuis werd halt gehouden en Werd het feest comité door het gemeentebestuur ontvan gen. „De Stolwijksche Harmonie" speelde enkele liederen, welke door de kinderen werden meegezongen. De tocht door het dorp werd daarna voortgezet en op het uitgangspunt in „Conoordia" werden de kinderen rijkelijk onthaald Om twee uur namiddag werd het his torisch spel:: „De verrassing van Breda" in 1590, door middel van een turfschip, vertoond Spelleider was de heer A- Schu- ling uit Bodegraven. Het bewuste schip naderde in den IJssel. De brug over den IJssel werd vrij gehouden, terwijl een groote menigte zich aan weerszijden daar van bevond. Het schip Werd gemeerd en er werd turf gelost. De schipper gaf het sein aan de in het schip verborgen sol daten en de gevechten vingen aan. De Spanjaarden moesten wijken. Er werden schoten gelost en de Oranjemannen dron gen op tot voor de poort van het kasteel waar de nog overgebleven bezetting on der beding van vrije aftocht, de sleutels aan Prins Maurita overhandigde. Het spel werd met groote spanning ge volgd Na eenige toespraken volgde an- Idermaal een rondgang door het dorp. Va» 7—8 uur gaf de Stolwijtarho Hm- D. H ROOOHUYZEN Co. rv. MAKELAARS TUIKER RUBBER KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUKM HMU KOWt CACAO. KATOOR AUI MAUN Uil TW BEURZE VAM IOMOIH UVmOOL HEW VORK. CHICAGO WINNIPEG. IMZ DAM U TbUEoo» Ma 3001» 31017 AMSTERDAM-C leun Né» 3. TaW 30012 CARLOS-AMSTERDAM monie in „Concordia" een concert voor een volle saal.^ Tot slot werd een fakkeloptocht geor ganiseerd waarin doeken van de deelne mende vereemgingen werden medegedra gen. Het feest duurde - daarna nog gerui men tijd. 17H Jaar Wijkzuster. Haastrecht 1 Januari was het 12X jaar geleden, dat de wijkzuster mej. A-G. Woutman in dienst traF<ï bij de afdeeling Haastrecht vari de Zuid-Hollandsche Ver eeniging Het Groene Kruis. De zuster, die zich hier ate een onbeken de vestigde, heeft zich in den loop der ja ren in de gemeenten Haastrecht en Vlist, alsmede in het buurtschap Stein, een zeer gewaardeerde positie verworven. Dat haar werk op de juiste waarde wordt geschat, mag blikten uit het feit, dat het bestuur van het Groene Kruis haar heeft gecomplimenteerd en bloemen heeft aangeboden. A.R. Kiesvereertiging. Willige-Langerak. Maandagavond is in het Vereenigingsgebouw vergadering ge houden van de A. R. Kiesvereeniging. De voorzitter, de heer J. A. Kooman, opende op de gebruikelijke wijze, waarna de no tulen werden gelezen en vastgesteld. Vast gesteld werd een lijst van candidaten voor de Tweede Kamerverkiezing. Een motie werd aangenomen burgemeesters in func tie geen candidaat te stellen voor Kamer lid. De heer Jac. Schep Az. hield een re feraat over „De Overheid en de landbouw- crisismaatregelen". Het onderwerp werd duidelijk uiteengezet en met aandacht ge volgd. Er werden vele vragen gesteld. In de volgende vergadering zal burge meester Schuman een inleiding houden over „Ons beginsel tegenover Fascisme en Communisme". Vuurwerk verbod. Zevenhuizen. Het is ons vorig nummer onder Nieuwerkerk ad. Ussel geplaatste bericht omtrent het vuurwerkverbod had niet op die gemeente, doch op Zevenhui zen betrekking. WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen van 6 Januari. gjBWgjWl-^ Krimpen a.d. IJseei. Met ingang van 1 Januari ik bij de NV. G. v. d. Giessen en Zonen's Scheepswerven een loonsverhoo- ging van 3 pCt. a 5 pCt ingevoerd. Gevonden: een kindermuts, te bevra gen bij de politie; een kinderhandschoen, een rijwiielastingxnerk, 'n mantelceintuur, een dameeringetje met steen, allee te be vragen bij de politie; een snelbinder, te öevr. bij G. Mourik, Uaseldijk 48. Lek kerk erk. Onze gemeente begint een nog fraaier feestelijk aanzien te krijgen, dan ze reeds bad. Op verschillende plaat sen wordt nog gewerkt, om ook die buur ten en stegen ter eer© van het huwelijk der Prinses te idoen getuigen van de Oranje liefde, die hier gevonden wordt. Laamond. De Geref. Jongelingevareeni- ging „Waakt en Bidt" hield de vorige week in de School met den Bijbel haar jaarvergadering. De leiding berustte bij den eere-voorzitter, ds. D. J. Goumou. Ter gelegenheid van het vorstelijk huwe lijk waren de schoollokalen eenigszina" versierd. Na de jaaryerslagen volgden verechillende referaten en voordrachten. Afgevaardigden van l®0kexaad en zuster- vereenigingen brachten felicitaties over. Een tableau getiteld „Onze vakken", slaagde uitstekend. Burgemeester Hoo- genbooqi hield een hartelijke toespraak. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de chr. zangvereen. „Hosan na", dat in het einde van dti jaar feeste lijk zal worden herdacht, is een eere-co- mité benoemd, bestaande uit de heer en: burgemeester Hoogenboom, dr. Siddré, ds. Goumou, W. JL Haaf kens en Frans de Jong. Meerkerk, Wegens ziekteverlof van mej. De Weerd, is tot tijdelijk onderwijzers aan de openb. school te Nieuw land be- rfoemd mej. G. Jongkind. Eenige leden der muziekvereeniging „Euphonia" hebben in den Oudejaars nacht tijdens de jaarwisseling op het Dorpsplein eenige koraalliederen gespeeld n.l. enkele verzen van de Gezangen 22 en 160. Er waren vele toehoorders op Let plein. Mislukte inbraak. Owf-AIMas. Bij den veehouder G. Vink zijn inbrekers aan het werk geweest. Via een raampje in de koestal zijn de gren dels van de deur met een haakje terugge trokken. waarna de deur werd geopend. Door het open wringen van een deur zijn de inbrekers in de huiskamer gekomen. De mantels en overjassen, die in een por taal hingen, werden meegenomen en in de •tal doorzocht. Toen echter geprobeerd werd de deur van de slaapkamer open te breken, werd de vrouw des huizes wak ker en wekte haar man. Deze ging op on derzoek nit en de inbrekers namen de beenen. Alle deuren stonden open èn over al was het licht aangedraaid. Er werd echter niets vermist. Feest-program ma. SIiedrecht. In snel tempo worden de versieringen gereed gemaakt. Overal is men bezig om morgen keurig voor den dag te komen, terwijl het bestuur der S.0. V. een bijzonder goed programma heeft samengesteld. Voetbaluitslagen. Sliedrecht. Sliedrecht 2—D.F-C. 2 1—8, Dubbeldam 2Sliedrecht 4 22, S.V.W. 3—Sliedrecht 8- 1. Sliedrecht 1 heeft niet gespeeld, maar TH.H. verloor van Emma, zoodat de stand in de 2e'klasee K.N.V.B. than© is. R.F.G. 12 11 1 0 23 D.OS. 11 7 2 2 16 Emma 12 6 2 4 14 U.V.V. 11 1 i 11 Unitae 11 4 1 4 11 UVA 12 A 1 8 11 Alphen 12 4 2 6 K) Sliedfecht 11 2 3 6 7 D.C.L. 11 2 2 7 6 Z JL «epe M 1 3 ONDER ZAND BEDOLVEN. Twee broertjes omgekomen. Dinsdag «tonden te Lunteren de 6-jari- gen Gerrit en de 7-jarigen Jan van Ee bij het jyerk in de zandafgraving van de be- tonfabriek, waar men bezig was met het laden van kipkarren, te kijken,' toen het zand plotseling begon te werken en om laag stortte. Een arbeider snelde naar de fabriek en riep om hulp. Spoedig werden de lichaampjes der kinderen gevonden, maar hoewel twee doktoren gedurende een uur kunstmatige ademhaling toe pasten, bleken de levensgeesten geweken. DE KAASUITVOER NAAR BELBlE- Het Brusselse he blad „De Standaard" schrijft naar aanleiding van de ongerust heid, welke in zuivelexport kringen in Nederland heerscht over de plannen om den import van kaas uit Nederlaag up België te hemoeilken, o.m. het volgende: „Welke ook onze sympathie voor onze taalbroeders van over den Moerdijk weze, mag men toch van ons niet verlangen, dat wij zouden verzaken aan de gedachte, ,door het oprichten van een uitgebreide kaasnijverheid eene oplossing te bewerken van den nood. waarin onze eigen veehou ders verkeeren. Wij meeuen eetbar, dat die oplossing, die alléén in het tot eland komen van een kaasfabricade te vinden is, zeer goed en zelfs best gebeuren zal zon der dat daarvoor een invoerrecht geheven wordt, of zonder oontingenteering. De on dervinding leert, dat de meeste groote nijverheden in ons land tot stand kwamen zonder protectie, maar omdat de omstan digheden aanwezig waren, welke het be staan dier nijverheden wettigen en er geen beletsel of abnormale belemmering in den weg stond. De gunstige omstandigheden lot schep ping van de kaasnijverheid zijn aanwe zig; wij hebben een toenemenden overvloed van grondstoffen: melk en een ruim vol doende afzetgebied. Er is echter een belet sel. .Jlet is vanzelfsprekend, dat, zoo men snel te werk wil gaan en de nood eiaiht spoed, de kaasfabricatie moet aangepakt worden op groote schaal. Er kan niet aan gedacht worden den boeren zelf te leeren kaasmaken; er moet een echte kaasnijver- heid komen. Er zijn genoeg ondernemings- lustige lieden in het land, uitbatefs van „melkerijen" en andere, die de zaak zou den aanpakken, maar zij deinzen terug voor de vrees, dat nadat zu het noodige kapitaal in de zaak zouden gestoken heb ben en nadat zij na eenige' jaren hard werken, de vruchten van hun arbeid zou den beginnen te plukken, de machtige Bel gische Boerenbond zelf kaas zou beginnen te maken en door zijn invloed op de vee houders, deze er toe zou brengen hun melk aan hun inrichtingen te verkoopen. Is er dan geen oplossing te vinden? Jawel? er zijn er twee. De eene is, dat de Belgische Boerenbond de zaak zelf aan- pakke; de tweede is, dat de Boerenbond de verbintenis aanga, gedurende een lijd van laat ons zeggen 25 jaar, noch rechtstreeks doen, noch zijn invloed te gebruiken om noch onrechtstreeks aan kaasfabricatie te de normale ontwikkeling der kaasindustrie te beletten. Een invoerrecht op kaas kan slechts kaas duurder maken en het verbruik ver minderen en ons nog wat verder brengen van de hervatting van den normalen ruil handel." PAARDEN EN VEE. j AMSTERDAM. 6 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 198 vette kalve ren, le kwal. 6274, 2e kwal. 5862, 3e kwal. 5056 per K.G. levendgewioht; 48 nuchtere kalveren f 711 per stuk; 216 varkens, vleeschvai kens, wegende van 90 —JMi K4L, 53—54, mare varkans 51-^ De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk krachtige, later matige Zuid-Westelijke tot .Westelijke wind; be trokken tot zwaar bewolkt; tijdelijk opkla^ rend; aanvankelijk nog regenbuien; iets zachter. Waterstand: Schoonhoven hoog water 0.—3 uur, 1.83 M. Vreeswijk hoog water 1230* uur, 1.91 M. Keulen stand 1.88 M., was 0.01 M Maastricht 5 Jan 42.07 M-, was 0.04 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 48 graden Fahrenheit Woensdag 6 Januari: Op 2.19, on- der 14.31. Nieuwe Maan Dinsdag 12 tLs Januari. 52, vette varkens 50—51 per K.G. slachte gewicht. ROTTERDAM, 3 Jan. Veemarkt Aan gevoerd: 163 paarden, 10 véhlene, 790 magere runderen, 699 vette runderen, 120 vette kalveren, 930 nuchtere kalveren^ 87 graskalveren, 407 schapen of lammeren, 3 varkens, 50 bokken, of geiten. Totaal 3263 dieren. Prijzen per kilo: Vette koeien 64, 56, 4248 ets.; vette ossen 60, 54, 45—50 cts^ stieren 58, 50, 46 ets.; vette kalveren 97, 8f, 6575 ets.; graskalveren 68„ 48 ets.; schapen 46, 38, 30; lammeren 48, 39, 28; nuchtere slachtkalveren 47, 42, 96; slacht* paarden 45, 99, 32. Prijzen per stuk van mager vee: Scha pen f 24, 16, 12; lammeren f 20, 17, 10; nuchtere slachtkalveren f 14, 12, 7; nuch tere fok kalveren f 18, 16, 15; slachtpaar- den f 185, 140, 80; werkpaarden f 235, 145, 100; hitten f 190, 105, 70; stieren f 275, 220, 105; kdlfkoeien f 235, 190, 12# melkkoeien f 240, 190, 135; varekoeien f 165, 130, 90; vaarzen f 145, 100, 80; pinken f 120, 95', 70; graskalveren f 70, 50, 25; bokken en geiten f 11, 7, 3. Overzicht: Aanvoer vette koeien en os sen iets korter, goede handel, stijgende prijzen; stieren ruimere aanvoer, kalme handel, prijshoudend; vette kalveren ierta grootere aanvoer, tamelijke handel, prijzen als vorige week; schapen en lammeren aanvoer ruimèr met willigen handel, prij zen als Maandag; aanvoer nuchtere fok- en slachtkalveren iets minder, vlugge han del. hooge re prijzen; aanvoer paarden grootey tamelijke handel, ©ploopende prij zen, behalve van de hitten; aanvoer vaar zen en pinken matig, stille handel, onver anderde prijzen, le kw. duurder; aanvoer graskalveren als vorige week, redelijke handel en stijgende prijzen; aanvoer kalf- en melkkoeien iets grooter,1 kalme handel en iets stijvere prijzen; varekoeien aan voer onveranderd, redelijke handel, prij zen iets hooger; bokken en geiten kleine aanvoer, vlotte handel, hoogere prijzen. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN. WOERDEN, 6 Jan. Aanvoer 50 partijen kaas, Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 20.5022, idjem 2e kwal. f 18.50—20, Handel matig, i BODEGRAVEN, 5 Jan. Kaas. Aanvoer 123 wagens, totaal 5535 stuks, wegende 49.815 K G. Eerste soort Gouda met rijks- merk f 212250, idem mindere f 18.50-* 20. Handel matig UTRECHT, 5 Jan. Ver. Eierveiling Utrecht (V.E.V.U.). Eieren f 2.85—8.90 per 100 stuks. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT UTRECHT, 5 Jan. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Veilingsbericht van Dinsdag '5 Januari. Appels: armgaard 916, adamszuur 8— 15, bellefleuis 826, benderzoet 616, bramley seedling- 1116, canadareinet 18, culemans 815, goudreinetten "1432, hooilaare 1120, kaneelzuur 818, klumpjes 17-23, present van engeland 27 35, zoete paradijs 918, rijnzoet 9 19, zoete relnetten 1524, zuccalmoglio- reinetten 1018; peren 1216, cont. de paris 1931, giaser wildeman 824, groenperen 12—16, jodenp. 81.5, pondsp. 911, win ter jannen 1020, ijsbouent 11 —14. Alle» per 100 KIL Aardbeien 3-32 per 100 «tuks. V&RANEN EN PEULVRUCHTEN. ROTTERDAM, 4 Jan. Binnenlandsehe granen en peulvruchten. Aanbod gering, gem neteer ine

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2