Schoonhoven FEESTVIERING IN SCHOONHOVEN "*f I Sceicnd cm S$damgr«|la« Vreemde hulp aan FEUILLETON Om 15 millioen dollar, Spanje. Binnenland' Gemengd nieuws VRIJDAG 8 JANUARI 1937 EEN VftOOLIJKE DAG. Doordat het ongunstige weder Woens dagmiddag den optocht der schoolkinde ren en de boomplanting onmogelijk maak te, bleef d ien dag Schoonhovens aandeel in de viering van het nationaal huwe lijksfeest beperkt tot de wijdingsdiensten in de kerken. Het zonnig weer Yan Donderdagmorgen bracht aanstonds een feestelijke stemming in de stad. Haastig werden hier en daar nog versieringen aangebracht en men herstelde zoo goed mogelijk wat storm en regen haddon vernield. Reeds om half acht klonken de tonen van het carrillonspel over de in feestkleed gestoken stad als een luchtig voorspel van het feest, dat daarna om kwart over acht met klokgelui werd geopend. DE SCHOOLJEUGD. In een blijde stemming trok tegen 9 uur de jeugd naar de scholen, waar de ge bruikelijke tractatie plaats had. Op de U.L.O.-scholen, die Donderdag gesloten waren, hadden de leerlingen dat pretje reeds Woensdag genoten en voor de drie kleuterscholen had de Oranjeverecniging Donderdagmorgen om 9 uur een feestje In de Nutszaai georganiseerd. De heer Voor- sluijs had in de groote zaai 'n recht fees telijke en smaakvolle versiering aange bracht, die aan de stemming, ook onder de ouderen die dit kinderfeestje bij woonden ten goede kwam. Het was een vroolijk schouwspel, de ongeveer 250 kleuters hier bijeen te zien, allen met Oranje getooid en de meesten met vlaggen in de hand. De heer E. van Dijk bood papieren mutsen aan, die het feestbeeld voltooiden. De heer P. Versluis had de leiding van dit kinderfeestje op zich genomen. Hij hield met de jeugd een praatje over de beteekenis van dozen feestdag en vormde met twee zijner kinderen en een leerlinge een strijkje, dat het Wilhelmus en eenige vaderlandsche liederen speelde. De klein tjes werden onthaald op een gebakje en kregen eenige versnaperingen mede naar huis, nadat de heer Versluis nog een slotwoord had gesproken, dat ook voor de „grooten" bestemd was en do heer P. r. d Hek namens Oranje Boven voor die goede leiding had dank gebracht. Het Wilhelmus een een driewerf „hoera1" voor het Prinselijk Paar en de Koningin, be sloot het samenzijn. DE „RADIO" HET HOOGTE- PUNT. Zooals in heel Nederland, in de kolo niën en zelfs in het buitenland heeft ook hier de radio-uitzending het hoogtepunt ran den dag gevormd. In de huizen en op kantoren volgde men in spanning de plechtigheid aan de luidsprekers, de lieer Hoon maakte het door een versterkte uit zending mogelijk, ook op straat de plech tigheid te volgen en „Oranje Boven" stel de voor hetzelfde doel de Nutszaai be schikbaar. waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. PRINS BERNHARD-BOOM GEPLANT Het planten van den Prins Bernhard boom naast de Willem de Zwijgerschool, welke plechtigheid Woensdagmiddag we gens het ongunstige weer geen doorgang kon vinden, had nu gistermiddag nog juist op tijd plaats, want kort nadat de gebeur tenis achter den rug was, pakten donkere •wolkon zich samen en vielen reeds de eer ste regendroppels. Do koude deed trouwens Biet onder voor die van Woensdag, het geen des te meer gevoeld werd, daar de vele belangstellenden, oud en jong, die zich voor den aankomst van den stoet, bij de school hadden opgesteld, geruimen tijd hun geduld op de proef moest stellen, wat op den duur geen pretje was. De stoet, welke op het Doelenplein was opgesteld, bestond uit de Oranje garde, „T.A.VE.NÜ.", de bestuursleden der Oranjevereeniging en de schooljeugd. Van do laatste was echter slechts een klein deel aanwezig, bijna zonder leiding, zoodat van een optocht der kinderen fei telijk niet kon worden gesproken. Toen de ze stoet na een marsch door de stad aan het einddoel arriveerde, werd de boom, die rijkelijk van Oranje was voorzien, overeind gezet, zoodat hij overal goed te zien was. „T.A.V.E.N.U" blies enkele num mers. Daarna beklom de voorzitter der Oranje vereeniging, de heer P. van der Hek, bel ter plaatse opgerichte spreekgestoelte en sprak ©en inleidend woord. In het bijzon der heette hij burgemeester A. M. Nieu- wenhuisen welkom, alsmede den gemeente secretaris en dankte voor de groote be langstelling. (De beide wethouders waren afwezig). Spreker herinnerde eraan, hoe velen zich in de laatste jaren meermalen met zorg hadden afgevraagd, hoe in de toe komst de band tusschen Nederland en het Oranjehuis bestendigd kon blijven. Doch op een blijden Septemberdag werd de verloving van Prinses Juliana bekend gemaakt. Een golf van geestdrift ging sinds dien door ons land en deze blijde verlo vingstijd, aldus spr., wondt heden afgeslo ten, öm gevolgd te worden, naar wij allen hopes, door een langdurige en gelukkige Het is deze wensch, d e wij eerst allen uiJJen uitspreken en waartoe ik u verzoek met mij in te s emmen door te zeggen: lang leve Bruidegom en Bruid! ..Oranje Boven" liet, om dezen heuge- lijken dag lang in de herinnering te doen voorleven de keus vallen op een herinne ringsboom. een bruinen beuk, die in het voorjaar met zijn kleurrijk gebladerte en in den vollen zomer door zijn donkere tin ten het oog bekoort. In de nabijheid dezer school, die ge noemd is naar den grooten stamvader van ons roemrijk koningshuis, waar de jeugd van ons volk ih zeldzame eendracht on derwezen wordt, daar groeie deze boom to. in lengte van dagen en herinnere de jeugd van ons volk aan den nauwen band tus schen ons Vorstenhuis en ons volk. De Heilige Schrift, zoo vervolgde spr., leert ons. dat de mensc-h wel kan planten en natmaken, doch dat God den wasdom geven moet! Zoo is ook de nauwe band tusschen Oranje en bet Nederlandsche volk in laat ste instantie te danken aan den Hoogen God, Wien wij om zegen smeeken voor het Bruidspaar in Den Haag. We hebben een Wilhelminaboom en een Julianaboom in onze stad Daarom noe men wij dezen boom den Prins Bernhard- boom. Moge hij tot in lengte van jaren groeien en bloeien en om zich vinden een volk, dat in eendracht sterk is! Zoo zij het. Oranje Boven! Daarmede droeg spr. den boom over aan het gemeentebestuur. Vervolgens hebben de bestuursleden van „Oranje Boven", het eerst de eere-voorzit- ter, burgemeester Nieuwenhuisen, de eer ste schoppen zand om den voet van dpn Prins Bernbardboom geworpen, met welke plechtigheid het publiek intensief mee leefde. Hierop werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Op verzoek van den heer Van der Hek, voerde de burgemeester daarna nog het woord. Spr. zeide, dat het een goede ge dachte van de Oranjevereeniging is ge weest, om op dezen heugelijken dag, den 7den Januari ter gelegenheid van het hu welijk der Prinses, dezen boom te plan ten. Wie had gisteren, aidus spr.. kunnen denken, dat op dien dag van storm en re gen, zulk schoon weer zou volgen op den nationalen feestdag. Spr. kwam juist uit Den Haag, waar hij getroffen was geweest door het prachtig gezicht, dat de bruids stoet, overgoten door het Oranjezonnetje, bood. De Oranjezon is dezen dag, zoowel letterlijk als figuurlijk, opgegaan en hij schijnt thans helderder dan ooit. De groote geestdrift, die er ftllerwege in het land heerscht, is niet misplaatst, het volk heeft zijn prinses lief gekregen, mede door de hoop, dat Zij het Oranjehuis nieuwe luister zo«u geven een thans zijn de ver wachtingen, dat de oude Oranjeboom weer zal gaan bloeien, gerechtvaardigd. Spr. hoopte, dat de zegen van God op dit huwelijk, vergezeld moge gaan van die van allen, die voelen voor ons Vorstenhuis, en dat de vele beden, die Ien aanzien van de ze groote gebeurtenis zijn geuit, in vervul ling mogen gaan. Hij wenschte hel vorste lijk echtpaar een gelukkig en huiselijk huwelijksleven toe. Prinses Juliana en Prins Bernhard nemen een uitzonderlijke plaats in en daarom moeten zij des te meer gesteund worden door onze liefde en ons gebed. Wij hebben reeds 'een Wilhelmina boom, aldus de burgemeester, alsmede pen Julianaboom, en thans wordt de Bern bardboom geplant, maar deze boom is te vens een herinnering aan de Prinses. Ik hoop, dat deze jonge beukeboom zal groei en en bloeien en dat de Schoonhovensohe jeugd ertoe zal meewerken, dat hij onge schonden blijft. Ik reken er op, dat geen hand dezen boom. een symbool van ons ge ëerbiedigd vorstenhuis, zal aanraken om hem te beschadigen en ik doe een beroep op de omwonenden om hierop mede toe zicht te houden. Spr. aanvaardde namens de gemeente dit mooie geschenk en beloof de, dat de tuinlieden er alle mogelijke zorg aan zullen besteden, opdat hij zich ten volle zal kunnen ontwikkelen. De burge meester hoopte, dat, als men op deze plaats nog eens teaamen mocht komenhet klei ne boompje zal uitgegroeid zijn tot een sterke, fraaie beuk. opdat men door het aanschouwen daarvan steeds zal mogen terugdenken aan den grooten dag van den 7den Januari 1937. De heer Van der Hek bracht als toTk der aanwezigen aan den burgemeester dank voor zijn hartelijke woorden en besloot met een leve de Koningin, leve Prinses Julia na, leve Prins Bernhard, wplke kreet de vele toeeohouwers spontaan overnamen DE BUURTVEREENIGINGEN. Voor enkele buurtvereeniginjmn was het een onaangename verrassing, wat de uit gestelde boombeplanting nu-plaats hadm den tijd die voor haar attracties was ge reserveerd, doch deze vonden niettemin doorgang. Veel werk maakte de jeugdige vereeniging „Koestraat-Zuid" daarvan. De heer Voorsluijs had, omdat *t buiten te koud was, bereidwillig de Nutszaai afge staan en daar kwamen 's middags de kin deren en ook vele leden der buurtvereni ging bijeen. De heer J. Lensen, voorzitter van het voorloopig bestuur, had de lei ding en opende met een uitnoodiging om het Wilhelmus te zingen, waaraan men staande voldeed. Verder vertelde de beer Ten sen em en ander over het tot «tand komen van de en eyes d# opofferingen. die velen zich hadden getroost om. on danks de groote bezwaren een bescheiden doch aardige straatversiering mogelijk te maken Hij hoopte een volgende keer op meer algemeene financieele deelname te kunnen rekenen. In het bijzonder bracht spr. dank aan hen, die tijdens dat werk of bij dit feestje- bijzonderen steun of me dewerking verleenden. Toen zette de heef A. G. Lensen zicfi achter de piano en speelde enkele vader landsche liederen, die luide werden mee gezongen. De heer Bram Kars trad als humorist op en vermaakte in die functie jong en oud met zijn liedjes, die'een dankbaar applaus uitlokten. Hierop volgde een behendigheidswed strijd voor de jeugd, waarbij het er om girig wie het eerst een zuigflesch, gevuld mot melk leeggedronken had. Ook werden enkele gedichtjes aangaande het huwelijk der Prinses bekroond. De kinderen wer den nog onthaald op chocolademelk en versnaperingen, terwijl elk een prijs mee paar huis kreeg, beschikbaar gesteld door de buurtvereeniging. In zijn slotwoord deelde de heer Len sen nog mee, dat het voornemen bestaat, om ter eere van den verjaardag van de Prinses wederom een dergelijke feestvie ring te organiseeren, waarbij dan tevens voor de ouderen gezorgd zal worden. In de Lange Weistraat werden des mid dags kinderspelen gehouden voor kinderon van 5 tot 14 jaar, die hun vaardigheid met het „ezeltje steken" moesten toonen. Er was tamelijke belangstelling en deel name. De prijzen bestonden uit bedragen aan geld. Met aardige kinderspelen, gehouden in de garage van den heer Oskam, vulde de Buurtvereeniging van den Opweg den mid dag Zaterdagmiddag zullen op de Haven- straatsche Wal kinderepelen plaats heb ben. DE VERLICHTING. Behalve de versieringen, was ook de verlichting op vele punten eerst Dondehdag voltooid. Het betere weer had velen weer inoed gegeven, verschillende straten waag den het zelfs met lampions, die vooral in de Appelstraat en Havenstraat een fraai effect gaven. Tal van particulieren en za kenlieden hadden een mooie verlichting aan hun gevels aangebracht, wat veel bij droeg tot de feestelijke stemming, die on danks het koude weer en het vrij magere avond-programma heerschte. Zonder iets te koet te doen aan de ver diensten van anderen op dit gebied, moge» wij hier wel de fraaie verlichting noemen van den gevel van den heer J. van Raalte in de Koestraat, die er zeer veel zorg aan had besteed en wienst tallooze lampjes den toren in een feestelijk lioht zetten; voorts de smaakvol versierde en verlichte win kelpui van den heer J. van Meerkerk op de Haven en die van de heeren M. L. Dee- renberg en J Bezemer aldaar, die voor een aardige oranje-verlichting had gezorgd. Maar dat waren slechts de uitblinkers, want tiok veel anderen hadden zich moeite kosten getroost om bij te dragen tot het feestelijk geheel. Van gemeentewege waren geen verlich tingen of versieringen aangebracht, doch de bedrijven hadden althans voor eenige aardige verrassingen gezorgd. Vreugde vlammen van gas brandden op den trans porteur, op een der gashouders prijkten in electrisch licht de letters J. en B. en een fraai ornament, aan en uitgaande en voor den watertoren was een fontein ge maakt, die vanuit den toren door rood licht werd beschenen. DE OPTOCHT. In de avonduren was er tamelijk veel publiek op de beendat de diverse versie- ungen en verlichtingen in oogenschouw nam. Het weer, dat zien nog geruimen tijd goed hield, had op een en autter een gun- stigen invloed. Umsireeks haJi acht begon men op het Doelenplein met de ops elbng van ue op tocht, waarvoor de deelname niet bijzon der groot was. \erscheidene vereemgin- gen, die uitgenoodigd waren, verschenen mot op het appèl, 'loen de stoet afmar cheerde, bestond hij uit de beide muziek verenigingen „T.a.Y E.N U." en „i'.Ü.A. G.EJs'.O.", de Oranje garde, de aldeelmg van het Roode Kruis, ide bestuursleden van „Oranje Boven", de K.J.G., de St. Jo- zeifsvereemging en het bestuur van Schoon hoven Vooruit, en afgevaardigden van en kele andere ereemgingen. Onder de tonen van vroolijke muziek trok öe optoobt, onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, door de stad en bracht een bezoek aan de verschillen de feestelijk uitgedoste stralen en buurten. Tegen negen uur werd de stoet weer ontbonden, waarna de Oranjegarde nog naar de woning van den helmus gezongen werd. De burgemeester, die met zijn eohtgenoote in de deuropening toeluisterde, ontwoordde hierop met een „Leve het Bruidspaar", welke kreet door de gardisten enthousiast overnamen. SAMENKOMST TEN STADHUIZE. Na afloop van den optocht kwamen :hillende bestuursleden der vereeni gingen, die den stoet hadden samengesteld met afgevaardigden van de buurlcominis- sies in de raadszaal bijeen. Burgemeester Nieuwenhuisen en zijn eebtgenoote ontvingen in gezelschap van de .wethouders en dea gemeente-secretaris het gezelschap en de burgemeester sprak daarbij een rede uit, waarin hij zijn blijd schap uitsprak over het voltrokken huwe lijk en uiting gaf aan zijn waardeering voor de wijze, waarop de buurtcommis- sies versiering en verlichting tot stand hebben gebracht en voor hetgeen „Oranje Boven" heeft gedaan om het huwelijk der Prinses feestelijk te vieren. Nadat de eere-wiju aangeboden was, bracht de heer P. van der Hek, als wnd. voorzitter van Oranje Boven" het ge meentebestuur dank voor de ontvangst en dankte hij de buurtcommissies voor het geen werd gedaan. In het verdere van het gezellig samen zijn gaf de heer Visser aan de buurtver- eenigingen in overweging de mogelijkheid te bezien van een nauwere samenwerking met „Oranje Boven" Een reorganisatie dezer vereeniging zou daarvan liet gevolg kunnen zijn, doch jvanneer daardoor een sterke vereeniging kan worden verkregen, zou zulks in het belang van allen zijn en een goede feestviering op nationale feest dagen bevorderen. De burgemeester sprak zijn sympathie met deze gedachte uit en ried aan, bin nenkort hierover in een vergadering met alle buurtvereenigingen nader te spreken en wees daarbij ook op het komende re- geermgsjubileum der Koningin in 1938. Nadat weth Van den Oever en weth. Deerenberg ook hun meaning over meer dere samenwerking hadden uitgesproken, dankte de heer v. d. Hoeven den burge meester voor zijn waardeering' ran de aid. van het Roode Kruis, namens welke de heer Hak de plechtigheid in Den Haag had bijgewoond. Zondag 10 Januari 1937. NED. HERV. KERK. ALBDAHöKRDAM. V.m. 9.30 uur en 's avonds t> uur, Iks. J. H. P. Engel. AME1DE. V.m. 10 uur, Leesdienst; 's avonds uur, Ds. E. Schimmel. AiLMEHH'lOL. s Avonds 630 uur, Ds. J, B. Th. Hugenhoitz. AMMERüTOL. Herv. Geref. Evangelisa tiegebouw. V.m. 10 uur en 's avonds 6-30 uur, de heer G. Wildschut, van Rotterdam. ARKEL. V.m. 10 uur, Ds. H. van Ewyck. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. BENSCHOP. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. P. Bouw. BERGAMBAGHT. V.m. 9 30 uur en 's avonds 6 30 uur, l)s, H. Ewoldt. BERGAMBAGHT. Uitgetredenen uit de Ned. Herv. Kerk. Va 9 30 uur en 's av. 6.30 uur, de heer Kramp, van Bome. BERKEN WOUDE en DE AGHTER- BROEK. V.m. 10 uur, Ds. P. A. JL «Ie Boer. GAPELLE a d, DEEL. Keten. Van. 10 uur en s avonds 6 uur, de heer JKara. UlESSExVNIELWKERK. V-m. 9.30 uur, Ds. Nug'eren. Doopsbediening. G1ESSEN-OUDEKERK. V-m. geen Dienst; avonds 6.30 uur, Ds. Ph. J. Vreugdenhil, van üorincbem. GIESSENDAM V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. J. Haring. GOUDEKAK. V.m. 9.30 uur, D. Oosten- brug; 's avonds 6.30 uur, de heer G. Mouw, Godsdienst -On d erwyzer. GOUDRIAAN. V.m. 9.30 uur, Ds. F. Anker. GROOT-AMMERS. V.m. 9.30 uur, de beer G. de Pater, van Haastrecht, Collecte voor de Evangelisatie; 's avonds 6 uur, Ds Roots©laar, van Hagestein. HAASTRECHT. V.m. 10 uur, Db. W. de Voogid van der Straaten. HAASTRECHT. Ned. Herv. Evangelisa tie. V.m. 9.30 uur, de heer Mouw, van Gou derak; 's avonds 6-30 uur Evangelist G. de Pater. HARDINXVELD. V.m. 9.30 uur, Ds. G. Alers. van Dordrecht; 's avonds 6 uur, Ds K. van der Pol. HOOG-BLOKLAND. 's Avonds 6 nar, Ds. K. van der Pol, van Hardinxveld. JAARSVELD. V.m. 9.30 uur, Lees dienst, 's avonds 6 uur, Ds. P. Bouw, van Benschop. KINDERDIJK. Tm, 10 uur en 's av. 6 uur, de heer Luitjes, GoBsdienst-Onder- wijzer te Leiden. KRIMPEN a.d. 1JSSEL. V.m 9.30 uur, D6. F. H. van Oo6ten, van Feijenoord; 's avonds 6 uur, de heer E. Berkelaar, Godsdienst-Onderwijser. KRIMPEN a.d. USSEL. Evangelisatie- Noorderstraat. V.m. 9.30 uur en 'a avonds 6 uur, de beer Spreeuwen berg, van Rotter dam. LANGERAK. V.m. 9.30 uur, Ds J. Slok, Doopsbediening; 's avonds geen Dienst. LEKKERKERK. V.m. 10 uur, Ds. U. van Dijk. LEKKERKERK. Ned Herv. Evangelisa tie. Vrijdag 8 Januari, 's avonds 7 uur, Ds. P. Zandt, van Delft. LOPIK. V.m. 9.30 uur en 'a avonds 6 uur, De S van der Linde. MOER GAPELLE. V.m. 9 30 uur, Ds Goverts, van Hillegersberg, Bediening van het H Avondmaal; n.m 2 uur ï-eeskerk en Dankzegging voor het H. Avondmaal NIEUW-LEKKERLAND. V.m. 9 30 uur, De Joh. ran Domsen: 's avonds 6 nur, de heer T. van Dam. Godsdienst-Onderwijzer NIEITWERKERK ad. IJSSEL. V.m. 9.30 uur e» avonds 6. uur, Ik». A. G. H. Volleweider. NIEUW'POORT. V.m. 9.30 uur, Ds. A van dei Kuoy, Doopsbediening, 's avond* 6 uur, Ds A. van der Kooij. KOORDELOQÜ. V-m. >>.30 uur en 's av 6 uur, Ds. P. Zijlstra. OTTOLAND. 's Avonds 6 uur, Ds. F Anker. OUDERKERK a.d. USSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. J. G. Woel- derink. Wijkgebouw: V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, de heer A. de Redelijkheid, Godsdienst-Onderwijzer. POLSBROEK en YL1ST. V.m 9.30 uur, Ds. T. van de Hee; 's avonds 6 30 uur, Ds T. van de Hee, Voorbereiding voor hetH Avondmaal. REEUW IJK. V.m. 9 30 uur en 's av 6.30 uur, D.s W. Vroegindewei. SCHOONHOVEN. Minderheidsgroep Nutsgebouw. V.m. 10 uur, Ds. P. G. de Veij Mestdagh, van Rotterdam. SGHELLUJNEN. 's Avonds 6 uur, De K. van der Pol, van Hardinxveld. SCHOONHOVEN. V m. 10 uur, Ds D J. van de Graaf, Voorbereiding voor het H. Avondmaaln.m. 2 30 uur, Ds. U. van Dijk, van Lek^erkerk: 's avonds 6 uur, Ds. A. de Leeuw, van Willge-Langerak. SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. V.m. 10 uur en 's avonds 6 uur, de beer J. H. Boogaard. SLUIPWIJK. V.m. 9 30 uur en 's av. 6 uur, Ds. E. R. Damsté. STOLWIJK. Herv. Geref. Evangelisatie. V.m 9.30 uur, Ds. P. J. Steenbeek, van Oudewater, 'a avonds 6.30 uur, Ds. D. J van de Graaf, van Schoonhoven. STREEFKERK. V.m. 9.30 uur en'sav. 6 30 uur. Ds. H W. Waaddenburg. WAARDER. V.m 9.30 uur, Preeklezen, 's avonds 6 uur, Ds. Sleenbeek, van Oude water. WILLIGE-LANGERAK. V.m. 9 30 uur, Db. A. de Leeuw; s avonds 6 nur, Ds. T, H. Oostenbrug, van Gouderak. WIJNGAARDEN, 's Avonds 6.30 unr, Ds Abbringh, van Papendrocht. ZEVENHUIZEN. V.m. 9 30 uur, Ds. Tj. Tak. REM, GEREF. GEM. SCHOONHOVEN. V.m. 10.30 uur, Ds. W. H. Vaillant. Collecte Diaconie. GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. J. Wielenga. BERGAMBACHT. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Candidaat Ter Haar, van Utrecht. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en av. 6 uur, Ds. S. O. Los. HAASTRECHT. V.m, 9.30 uur en s av. 6.30 uur. Ds. J. F. W. Erdmann. HARDINXVELD. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Du. J. J. Beukenkamp. LANGERAK. Vm. 9.30 uur en e avonds 6 uur, Ds. J. O. Muider. LEKKERKERK. V.m. 9.30 uur en '«av. 6 uur, Ds. P. Roos. KlEL'W-LEKKüriLAND. V.m, 9.30 uur en s avonds 6 uur, Da. H. van Heget. N1EIWEHKEKK ad. IJSSEL.' V.m. 9 30 uur en 's avonds 6 uur, Da. Toren vliet. NOORDELOOS. V m. 9.30 uur «n 'e av. 6 uur, Ds. C. Houtman. OTTOLAND. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. W. Dragt. OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 nur en 's avonds 6 uur, Ds. D. A. Vogel- PEURSUM. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds Mulder. REEUWIJK. Vm. 9.30 uur, Ds. P Warmenhoven. Bediening van het H Avondmaal; 's avonds 6 uur, Ds. P. War menhoven, Dankzegging voor het H Avondmaal. Maandag 11 Januari, *s avonds 715 uur, De. E. de Jong, van Pamatang Sian- ta. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LAN GERAK. V m. 10 uur. De. J, Hoeksra, Voorbereiding voor het H. Avondmaal en Bevestigiging van Ambtsdragers; 's avonds 6 uur, Ds. J Hoekstra. SLIEDRECHT. V.m, 10 uur en an. 6 uur, Ds. J. W. van Tol. WAARDER. V.m. 9 30 uur en 's avond» 6 uur, Candidaat Van LummeL A GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 unr m 's avonds 6 uur, Leeskerk. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av, 6 uur, Leesdienst. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. Vm. 9.30 uur en 'a avonds 6 uur, Leesdienst. GEREF. GEMEENTE H.V. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av, 6 uur, Leesdienst. SLIEDRECHT. V.m. 10 uur en 's 6 uur, De. J. Overduin. VRIJE GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Leeskerk. GIESSENDAM. V m. 9.30 uur en 's a* 6 uur, Leesdienst. OUD GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur. Ds. Toes, van IJsseL monde MOERGAPELIjE. V.m. 9.30 uur, n.m. 3 uur en 's avonds 6 uur, Ds. M. Hofman. CHR. GEREF. KERK. NIEUW POORT. V.m. 9.30 uur en 'a av, 6 uur, Leeediepst. NOORDELOOS. V m. 9.30 uur 6n 'a an 6 uur, Student J. M. Visser, van Snoek. SLIEDRECHT. V.m. 9.30 uur en 's a» 6 uur. De. G. SnuU. i 5 DERD.. BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECmi zcnoonnurensche courant VRIJDAG 8 JANUARI 190 SuSlanlanJsclia SiJJrag. Parijs, 2 Januari 1937. Vergelijkt men Fransche, Engelsche, Duitsche en Russische persberichten, cri- tisch met elkaar, dan is het binnen zeke re grenzen mogelijk, om een overzicht van de vreemde troepen in Spanje te geveh- Hierbij houden we geen rekening met bet Spaansche vreemdelingenlegioen, dat, sinds 10 jaren bestaande en naar het voorbeeld van het Fransche legioen georganiseerd, uitsluitend niet-Spanjaarden als man schappen heeft. Wij rekenen ook niet de „regularee" mede, Marokkanen uit de Spaansche zóne, die als koloniale troepen werden „aangeworven". Een Franco-gezinde ooggetuige, b«< nationalistiscb-conservaitieve kamerlid, de Kerrilles, die dezer dagen uit Spanje is teruggekeerd, rekent het aantal Duitsche manschappen op 9.000. Deze bestaan uit ongeveer 5000 man schappen die een speciale opleiding heb- jben genoten en uit twee volledige divisies. De Engelsche pers geeft de volgende bijzonderheden ©ver de landing van Duit sche troepen in Spanje: op 21 November 9000 man; op 26 November 10.000 man, terwijl in December 12 500 man werden aangevoerd. Deze 31500 man werden in de buurt van Cadiz Ontscheept. Duitsch- land moet volgens gelijkluidende, inter nationale persberichten van plan zijn, nog vijf volledige divisies, d w z. 62.500 man, aan generaal Franco ter beschikking te stellen. Het waarschijnlijk, dat alleen een krachtig optreden van Londen en Parijs hot zon kunnen beletten, dat in Spanje een 100.000 man sterk, op èe modernste wipe uitgerust expeditieleger, zijn kwar tier opslaat Dit leger zou drieerlei taak hebben te vervullen: 1. Generaal Franco do overwinning te bezorgen; 2. Spanje aan een voortdurende Duitsche bezetting te onderwerpen, waarbij: a. de Kanarische Eilanden ©n b. Spaansch-Marokko door Duitsehland bezet werden; c. de gezamen lijke Spaanscbe grondstofwinning door Duitachers gecontroleerd zou worden; 3. een voortdurende bedreiging voor Frank rijk te vormen. De Italianen trekken zich geleidelijk te rug. Hot ie waarschijnlijk, dot nog slechts enkele honderden Italiaansche vliegers in Spanje werkzaam zijn, de hoogere offi cieren echter zijn allen teruggeroepen. Deze zouden door Duitschers vervangen zijn. Verder zouden nog aan Franco's zijde vechten: 2000 Ieren, 500 F ranse hen en ongeveer 1500 vrijwilligers van allerlei nationaliteit. Du Spaansche regeering wordt ge steund door ongeveer 15.000 Russen, wel ke deel uitmaken van het geregelde Rus sische leger, 16.000 F ranse hen, alsmede talrijke Duitschers (voornamelijk commu nisten en socialisten). De Spaansche burgeroorlog heeft bet mogelijk gemaakt, om de waarde van 7 door VIOLETTE CARR. De advocaat liep vlug de kamer uit. Gliane verhief zich van ziju stoel en zei tegen Dean: „Kom, laten we weggaan Dean antwoordde na eenig aarzelen. Zijn gedachten waren nog heelema&l in de war. „Ja, kom maar gauw mee." „Vreeselijk, hè?" zei Chane op weg naar het station .„Wat denk jij eigenlijk van deze heele zaak, Dean?" „Ik weet het niet," antwoordde de aan gesprokene toonloos. v!Ik heb er geen flauw idee van, wat dit alles te beteeke- nen heeft. Gedeeltelijk sprak hij de waar heid. Maar opeens keerde hij zich om, toen hij vlugge voetstappen achter zich hoorde. Het was Littleby, bleek en adem loos. „En wat is uw oordeel, heeren?" vroeg Littleby, terwijl hij Chane scherp opnam. Chane antwoordde met een tegenvraag: „Wat is eigenlijk uw meening?" Littleby haalde de schouders op. „De wonderlijke fantasiën van een stervende kan men niet heelemaal voor waar be schouwen." Dean keek hem eenigszins verwonderd aan, was dat een uitvlucht of wilde hij slechts zichzelf gerust stellen?" „Wat zou hij bedoeld hebben met het lidleeken?" vroeg Chane, zich direct tot Dean wendend. De schrijver voelde het bloed in zijn aderen stollen. Het liefst zou liij, met zijn voorliefde voor dramatische ai'uaties, zijn boord naar beneden hebben gerukt en het lidteeken laten zien, maar 'tij onderdrukte deze dolle impuls nog tij- 'ig „Waarom vraag je dat?" vroeg hij te- nieuwe oorlogstuig practisch te onderzoeken. Samenvattend kon hierover het volgende worden gezegd: De tanks hebben niet voldaan zoo wel de Duitsche als de Italiaansche als ook de Russische. De kracht van de „pantser-divisies" is niet erg groot geble ken. De jachtvliegtuigen moeten het voor deel van snelheid bezitten; de Russische jagers, die een snelheid van 500 KM. ontwikkelden, zijn verreweg de beste. De bommenwerpers zijn hulpeloos aan hen overgeleverd. Het beste vb eg-afweerge schut hebben de Duitschers. De vliegtuigbommen hebben hun ver nietigende werking volkomen bewezen. Volgens de verklaringen van de Engel sche gedeputeerden van Madrid is ruim een derde der stad verwoest. De Fransche generaal Pouderaux schijnt helaas gelijk te hebben, als hij beweert, dat een groote stad tegen bomaanvallen niet bestand is. De Spaansche oorlog treedt in zijn der- do stadium. In het begin kwam het tot een territoriale begrenzing der beide pai^ tyen, waarin nu eens de regeering, dan weer Franco een succes boekte. De volgende periode stond in het toe ken van het overwicht van Franco, die, in verband met de gebrekkige of heele maal niet opgeleide militie en de gebrek kige organisatie van het repubbkeinsche opperbevel, zich bewegingen kon permit- teeren, welke niets van een zoogenaamde „normale" oorlogsvoering weg hadden. Nu is door bet beleg van zee weken van Madrid een grondige wijziging in den toestand gekomen Franco heeft niet meer alleen het initiatief, en de tijd is tegen hem. Wanneer Duitsehland gedwongen wordt bet zenden ran nieuwe troepen naar Spanje te staken, en ook Italië zijn handen van Spanje aftrekt, kan het ver woeste Madrid wel eens het graf van de nationalistische beweging worden. (Nadruk verboden). lijk huwelijk het gevoel bestond, dat het volk zich heeft aaneengesloten en dat het onder de kundige leiding van dr. Colijn een langdurige economische depressie in herstel heeft doen verkeeren. Het Engelsche volk heeft Nederland's herstel met groote sympathie gadegesla gen. Wij zijn met Nederland verbonden door banden van handel en traditie Maar er zijn nog sterkere banden. Van geen volk gaan warmere gelukwenschen uit naar de koninklijke bruid en bruidegom dan van het Britsche. FRANKRIJK EN PRINSES JULIANA. De heer Jan Resting, journalist te Pa- "rfyi, schrijft het volgende: Edouard Soulier, het bekende rechtsche kamerlid (Union Républicame Démocrati- que) zeide ons over het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bern- hard het volgende: „Wilt vooral in uw land bekend maken, mijnheer, dat alle F ranse hen, zonder onderscheid van partij of stand, oprecht van Prinses Juliana houden. Zij heeft in Parys een zeer seri- euzen indruk gemaakt. In het bijzonder is het ons opgevallen dat ze, tijdens haar verblijf hi^r, iicb niet naar modehuizen begaf, maar ïHet groote belangstelling mu sea bezichtigde. Wij wenschen Hare Kon. Hoogheid en Prins Bernhard van harte geluk in hun huwelijk en we verwachten dat dit tgt zegen van het ons bevriende Nederlandsche volk zal strekken.'* ROTTERDAMS TWEEDE OEVER VERBINDING. Voorstel van B. en W. aangenomen De gemeenteraad van Rotterdam heeft in een tweemaal geschorste vergadering het voorstel van B. en W. inzake de Iwe©- de oeververbinding aangenomen. Zooals gemeld strekt dit voorstel tot den aanleg van een kleine tunnel met vier verkeers- banen, waarvan er twee voorloopig voor voetgangers en wielrijders worden inge richt. De totale stichtingskosten worden op f 13.330.000 geraamd. HOOGE BENOEMINGEN EN ON DERSCHEIDINGEN. Jhr. mr. F. Bedaerts van Blok land Minister van Staat. ENGELAND EN ONS VORSTELIJK HUWELIJK. Een sympathiek hoofdartikel. Het Engelsche blad de „Times" wijdt een hoofdartikel aan het vorstelijk huwe lijk, waarin het blad van zijn oprechte ge negenheid en begrip voor ons volk go- tuigt. Het blad laat zich "ia afkeurenden zin uit over de houding van het nat.-soc. Duitsehland ten aanzien van het zg.n. vlaggen- en volksiiederenincident om dan voorts nog om. te schrijven: Door dit geschil is de eenheid, die in de laatste maanden tusschen alle partijen en klassen is gegroeid, nog versterkt. De feestviering van deze week zou niet zoo opgewekt kunnen zijn geweest, als er niet naast de spontane vreugde over 1 vors te rug- „Ik hoorde Lamont zeggen, dat hij aan den hals van Forrester een lidteeken zag. Weet U misschien toevallig of de jon ge Forrester in werkelijkheid gewond was geweest?" wendde Dean zich nu tot Litt leby. „Als wij dat konden vaststellen, zou de laatste mogelijkheid van een persoons verwisseling volkomen uitgesloten zijn." Chane wist het niet, terwijl Littleby slechts vaag het hoofd schudde. Zij kwa men langs een apotheek, waar de advo- tat hen verliet met de verklaring, dat hij >n recept moest laten klaarmaken. Dean en Chane liepen nadenkend ver der. Een zeldzame spanning was er in bet laatste halfuur tusschen hen ont slaan. „Littleby had net zoo goed een bediende met het recept naar de apotheek kunnen sturen," verbrak Chane de stilte. „Misschien was hij nieuwsgierig om te hooren hoe wij over de zaak dachten?" merkte Dean op. „En, Chane, bevredigde de geheimzinnigheid .van Lamont jouw weetgierigheid?" „Neen," zei Chane na een kleine pau ze. „Ik geloof zeker, ,,dat hem nog iets anders hindert, dat in het geheel niets met Paul Forrester te maken heeft." Hij keek zijn metgezel van terzijde aan. „En, als hjj dezen laatsten aanval niet te boven komt, zullen wij nooit achter zijn geheim komen, vermoed ik." Dean knikte onbestemd en geen van bei den sprak meer een woord, tot de trein bet station binnenliep. Nadat zij in een van de compartimenten hadden plaats ge nomen, begon Chane: „Hoor eens, Dean, ik neem je je terughoudendheid niet kwa lijk in tegenwoordigheid van Littleby, maar voor mij hoef je toch geen gehei men te hebben. Ik geloof namelijk, dat jij de eenige bent, die iets weet. Vooruit er mee." „Je overschat mijn scherpzinnigheid," zei Dean, „ik weet niets." Chane keek hem ongeloovig aan en zei: I Minister Colijn Grooikrufe Nad. Leeuw. Jhjf. Mr. F. Beelaerts van Blokland Bij kon. besluit is jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, benoemd tot Minister van Staat. „Je schrok bij de mededeeling over dat lidteeken zoo erg, dat ik daardoor het ver moeden kreeg, dat hij iets zei, waarvan jij meer wist." „De heele toestand" is zoo geheimzinnig, dat ik er precies even radeloos tegenover sta als jij en Littleby," antwoordde Dean. „Nu, aLs je het niet verteilen wilt, ook goed," zei Chane. „Maar zeg eens, ken jij die Lamont misschien van vroeger?" „Neen, ik zag hem vanavond voor bet eerst," verklaarde Dean nadrukkelijik. Weer keek Chane hem snel en twijfelend aan. „Als ik je niet zoo goed kende, zou ik je voor den geraffineerdsten leugenaar houden, die er bestaat. Toen ik Lamont en jou bestudeerde, had ik er een eed op durven doen, dat jij wist, waar het om ging." „Integendeel, ik was geheel verbluft," zei Dean. „Ja, als je dit zoo nadrukkelijk zegt, moet ik je natuurlijk gelooven," hernam Chane. „Maar iemand met jouw denkver mogen moet toch in staat zijn een verkla ring voor dit laatste voorval te vinden. Probeer het eens uit het gezicUspunt van den schrijver en laat me dan meening eeng hooren. Kan je dat?" Dean lachte en antwoordde: „Ik heb al veel knoopen ontward, en als er ook maar een heel klein kansje is, zal ik ook hier een oplossing vinden! Werkelijk!" Het Op het bureau van Chane, in een ge- makkelijken stoel achterover geleund, dacht Dean lang na Een glimlachje speelde om zijn lippen en de gespannen uitdrukking in zijn oogen verried, dat die opdracht hem verheugde. „Ik geloof dat ik het heb," zei hij ein delijk, zonder op te kijken, „maar je moet goed begrijpen, dat het een dich'erlijke op lossing is Toen Lamont mijfcag werd hel hem duidelijk, dat hij zich vergist moest Deze verlagingen zijn ingevoerd, om, ondanks de prijsstijging der grondstoffen de.n margarineprijs op hetzelfde peil te kunnen handhaven. Niet de consument, doch het Landbouwcrisisfonds bemerkt er dus de financieele gevojgen van. Dr. H Golija Dr. H. Colijn, Minister van Staat, Mi- ster van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Ministers, is bij kon. besluit bevorderd tot Grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Koningin heeft Dinsdagavond tij dens de gala-soirée in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen den minis ter-president bij zich ontboden en hem mededeeling gedaan van deze benoeming. Generaal Röell en Jhr. van Kar- nebeek Grootkruis huisorde. Voorts heeft de Koningin luitenant-ge neraal jhr. W. Röell, commandant van 1 veldleger, benoemd tot Grootkruis in de huisorde van Oranje, evenals den Minis ter van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, Commissaris der Koningin m Zuid-Holland. Burgemeester De Monchy com mandeur huisorde. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, is benoemd tot Commandeur in de huisorde van Oranje Z0UTPRIJZEN VERLAAGD. De Zöotconventie beeft de zoutpryzen verlaagd, in verband met steeds toene mende concurrentie van bujtenlandsch zout op de Nederlandache markt. HET PLAN DETERDING. Eieren naar Duitsehland. Er is, naar verluidt, een regeling in voorbereiding voor den uitvoer van eieren naar Duitsehland, overeenkomstig het plan-Deterding. Deae uitvoer zou vermot deiijfc een partij yan enkele millioenen kg. eieren betreffen. ACCIJNS OP MARGARINE VER LAAGD. Ter voorkoming van prijssfliglng De crisisheffing op margarine is ongeveer 8 pCt. verlaagd. Die op ver mengde margarine is daardoor gekomen van 39.30 op 35.90 cent per kg., waarbij dan nog komt 8.50 cent heffing op de verplicht bijgemengde 10 pCt. boter. De totale heffing op dit volksvoedsel is dus verlaagd van 47.80 op 44 40 ct. of zeven procent. De accijns op onvermengde margarine, bestemd voor mengers, is verlaagd van 43 70 tot 39.90 cent, die op plantaardige en ritueele van 49 op 46Vm cent. hebben met de identiteit van dengene, dien hij vijf jaar geleden vermoord heeft." „Hoe...." begon Chane, doch hij maakte zijn zin niet af. „Welnu," ging Dean verder, „plotseling herkent hjj mij en hij weet, dat ik Paul Forrester ben en dat hij dientengevolge een verkeerd mensch vermoord heeft." „Dat jij Paul Forrester bent?"Chane lachte over deze veronderstelling, die hem nogal komisch leek. Dean had trouwens niet anders verwacht en hij vroeg: „Zou de schrik van zoo'n ontdekking alleen al een gezond mensch niet terneer slaan, laat staan dan een zieke?" Natuurlijk, maar wat voor reden be staat er, dat hij jou voor Paul Forrester zou houden? Je erbeelding is vandagg niet veel bijzonders, Dean." „Dat schijnt zoo," gaf de schrijver kla- gend tee. „Mijn fantasieis niet it staat een betere oplossing te vinden. Alleen zou ik wel willen weten, hoe men het horloge met de initialen van Paul Forrester in de kamer onder de trap heeft kunnen vinden, als Lamont iemand anders dood de. "Hij zweeg even ep vervolgde daarna: „Dan is er nog iets bijzonders dat ik ont dekt heb, misschien is jou dat ook opge vallen. Heb je den wanhopigen blik gezien die Lamont op het telefoontoestel naast zijn bed wierp?" „Ja," aei Chane, „het leek wel, alsof hij bang was dat het ding op hem af zou springen en hem zou bijten." Dean'schudde het hoofd. Eileen een volkomen bevredigende oplossing kan al deze dingen volkomen duidelijk maken- Mijn meening over het gedrag van Lamont betreffende de telefoon is nog vaag, daar komen wij dus niet verder mee. Wy heb ben dus al twee duistere punten." „En ik heb ook nog een derde gevon den," antwoordde Chane-„en dat is een punt, waar jij heelemaal niet aan gedacht hebt: ais Lamont de verkeerde vei moord de waar is dan de man met het lid- )Wtc SCHEEPSRAMPEN. Treiter vergaan met 17 opva renden. tie uit Huil afkomstige Engelsche trei- ler Admiraal Collingwood, die 30 Decem ber te Hull had moeten terugkeeren en van welke sinds 14 dagen niets is verno men, blijkt aan de Noorsche kust met max en muis te zijn vergaan. Er zijn by Ber gen een omgeslagen reddingboot en di verse andere wrakstukken aangespoeld die geen twijfel over het lot van 't schip meer overlaten. Het schip stond ondei bevel van kapitein Denton en het had 17 man aan boord. Sleepboot overvaren. Het uitgaande Britsche atoomschip „Stanhill" is in botsing gekomen met de Spaansche sleepboot „San Antonio", wel ke kort daarop zonk. Twaalf opvarenden zijn verdronken. WERKHERVATTING IN FRANKRIJK Conflict bij Maggi ten einde. De staking in de Maggi-fabrieken te Parys ia geëindigd. Het werk is Woens. dagmiddag hervat. Het conflict in de wasscherij is nog steeds niet ten volle geregeld. Te Rijssel is echter een ontspanning merkbaar; de bemiddelaars bestudeeren hier thans de dossiers, die hun door de patroons en de werknemers zijn voorgelegd In het Sambre-bekken. De arbeiders en technici bij de bedrij ven in het Sambre-bekken hebben zich met algemeene stemmen bereid verklaard in alle fabrieken het werk te hervatten, op basis van het met de werkgevers te Mhubeuge bereikte acooord. Woensdag avond is begonnen met de ontruiming der fabrieken en gisteren gingen 16.000 sta kers weer aan het werk. ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGERS. Hulpbehoevend door rheuma tische pijn. „Mijn rheuma tische pjjn was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen en 's ochtends bij het op staan waren mijn vingers steeds ver stijfd. Voordat ik echter de tweede flacon Kruschen Salts op had, was mijn rheu- matische pijn volkomen verdwenen. Uit schrijft de heer R. G. S. Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dik wijls door een te groote hoeveelheid uri nezuur in het lichaam. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zorgen er ech ter voor dat alle gevaarlijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam wor den verwijderd, zoodat de oorzaak van do rheumatische pijnen wordt opgeheven. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0 40,' 0.75 en 1.60.per flacon. Let op, dal op het etiket op de flesch en op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) teek en?" Dean keek voor zich. „Ja>" zei hij, „dat ia dan heel interessant. Ik moet over alles nog eens rustig nadenken." Nadat zij afscheid genomen hadden, ging Dean naar een restaurant, hij was niet in een stemming om naar Berglusl terug te keeren, zijn pas begonnen roman interesseerde hem niet meer, de mysteri euze werkelijkheid lag hem veel nader aan het hart. Hij wist Zeker, dat hjj geen rust zou hebben, voordat hij het geheim van Lamont opgelost had. tie bekentenis was het logische kernpunt van het pro bleem, maar hij had het reeds van ver schillende kanten hekeken en op allerlei panieren getrach't een goede samenhang te krijgen: hij had ervaren, dat de nota ris, die de acte had opgemaakt, een zeer gunstig bekend staand man was en dat ook Dennis Littleby als advocaat in een goeden reuk stond. Het beeld van 't oude huis in de Hud- sonstreet kwam Dean in de gedachten, daar was de moord gepleegd, van daaruit moesten dus alle draden loopen, misschien was daar wel iets te vinden, dat eenig licht op de kwestie zou kunnen werpen Het was reeds negen uur, toen Dean 't restaurant verliet en een taxi aanriep om naar de Sudsonstreet te gaan. Bij het in stijgen had hij een vluchtige indruk, dat bij bespionneerd werd. Snel keek hij door het kleine achterraam, vergiste hij zich of had werkelijk iemand van de voorbijgan gers hem scherp opgenomen? Hij ont dekte echter niets en had het voorval reeds lang weer vergeten, toen hij de Hudsonstreet inreed Hij opende de huisdeur met zijn sleutej en streek een lucifer af om te zien of htf niet ergens een knop v**_n het electrische licht kon vinden. Hij draaide deze om, maar toen het donker bleef, viel het hem in, dat de lichtmeter reeds jaren afge sloten moest zijn (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3