■SjbqwZB UIT CROMWELL'S TIJD 1 Telegrammen* Kerk en School] Plaatselijk nieuws Gemengd nieuws DAMRUBRIEK [Plaatselijk nieuws Gemeenteraden j Sportnieuws VRIJDAG 8 JANUARI 1937 SLIEDRECHTENAREN SLAAGS TE PAPENDRECHT. Een doode. PAPENDRECHT, 8 Jan Vannacht hebben twee inwoners van Sliedrecht een oude veete uilgevochten binnen de kom der gemeente Papendrecht Daarbij is de 68-jarige G. Boer door eenige messteken tfn hart en nieren zoodanig getroffen, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De dader, W. V., 31 jaar, beeft zich k\ij de politie gemeld. Hij is in de maréchaussee kazerne te Papendrecht opgesloten. MIJNWERKER GEDOOD. HEERLEN, 8 Jan. In de staatsmijn ^Maurits" is de houwer/H. Kalthoff door een losgeraakte ijzeren steunpilaar aan de borst getroffen. Dinsdagavond is hij in het ziekenhuis overleden. Hij was woon achtig te Galeen. De man was 39 jaar oud «r vader van vier kinderen. DE STRIJD OM MADRID. De rebellen vorderen. AVILA, 8 Jan. Na de operaties van gis termorgen, deed de druk der rebellen troepen zich vooral voelen tusschen Los Rosas en Aravoca, waarvan de positie on houdbaar was. De opmarsch der rebellen einds het begin van het offensief heeft ge leid tot de beztting van ongeveer 100 vierk K.M. Het offensief tduurt voort met in tensieve bombardementen van artillerie en luchtmacht. VERLIEZEN VOOR DE REGEERINGS- TROEPEN. SALAMANCA, 8 Jan. De opmarsch der opstandelingen bij Madrid gaat voort. De vijand moet zich terugtrekken met achter lating van vele dooden. De rebellentroe pen zonden een Russischen tankwagen en meer dan 300 geweren buitgemaakt hebt ben. In een enkele zóne zijn veertig man- •chappen der militie naar de zijde der op- •tandelingen overgeloopen Bij Garabicas werden de regeerings- broepen in den afgeloopen nacht terugge slagen met achterlating van 58 dooden. Het zuidelijke leger verloor in den sec- lor van Honda een groot aantal man schappen. DEEN TROEPEN NAAR DE TURKSCHE GRENS. I0NDEN, 8 Jan Reuter meldt CB An kara, dat gezaghebbende Britsche Pnngei} hebben meegedeeld, dat het gerucht, dat Turksche troepen naar de Turksche grens •ouden zijn gedirigeerd, ongegrond is. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Zegveld De. G. Th. Volle- fcregt te Hoornaar. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Gouda en Zwaag West- Mnde Ds. M. W. Nieuwenhuizen te Frane- ker. OranjefsesL Ammerstol. Zaterdag zullen hier de feestelijkheden plaats hebben in verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bembard. De versiering geeft aan de gemeente een aardig en vroolijk aan zien. Beneden aan de Kerkstraat is een mooie eerepoort geplaatst en de Kerk straat zelf is vol vlaggetjes en groen,, ter wijl het kerkgebouw 's avonds door een schijnwerper wordt verlicht. Ook op het gemeentehuis is een aardige verlichting aangebracht. Zaterdagmorgen 9 uur zal de kerkklok worden geluid en om half tien zal een plechtige herdenkingsdienst worden gehouden in 't kerkgebouw. De zangvereenigmg „Aurora" zal daar het Bruidskoor uit Lohengrin zingen, waar na burgemeester J Kooiman een rede zal uitspreken. Daarna volgt zang van de sangvereeniging „Morgenrood'die enke le liederen zal zingen uit „Valerius' Ge- denckclanck". Na een toespraak van ds. Hugenholtz zal vervolgens gemeenschap pelijk het Wilhelmus worden gedongen. Voor de schoolkinderen zal in 't Gebouw een film worden vertoond, en verder zul len er volksspelen woiden gehouden. De beide muziekverenigingen „Excelsior" ep O.K.K. zullen medewerking verleenen. Des avonds 7.30 uur zal een dienst in het kerkgebouw worden gehouden, waarbij de sangvereeniging „Aurora" zalvingen en een film zal worden vertoond. Ammerstol. De arbeiders zangvereni ging „Morgenrood" hield in 't Gebouw haar jaarlijksche uitvoering. De voorzit ter, de heer A. Brand opende dezen avond met een korte toespraak. „Morgenrood" tong daarna enkele liederen onder Jel ling van den heer B. A. Hoon uit Scböon- boven. Na de pauze heeft hel Rotter- Aamache operettegezelschap Smit 't vet tere gedeelte vaiwlen avond verzorgd. De arbeide^J. v. d Werken, werk zaam op de scheepswerf bij Dui vend ijk te1 Lekkerkerk, viel met zijn rug op een stuk ijzer. Hij bezeerde zich zoo ernstig, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De rug was gekneusd en hij had een bloeduitstorting opgeloopen. Ammerstol. A V.V. I wacht Zondag een zware opgave, daar zij met een zwaar ge havend elftal zal moeten spelen tegen O. N.A. III in Gouda. Verschillende spelers slaan op het ziekenlijatje. Wij verwachten dan ook een nederlaag, waardoor zonder te spelen Gouda III aan de kop van de ranglijst zal komen. Het tweede elftal ontvangt Oudewater II en het vierde elf tal Gouda VU. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettings gevaar in iyden van griep en verkoudheden. Bergambacht in fOtettooi. Bergambacht. Ook deze gemeente is niet achter gebleven met het versieren van straten, huizen en het aanleggen van feestélalage's, om daardoor uiting te ge ven aan de feestvreugde. Het voorbeeld gegeven door de bewoners van de Burge meester Uilkensstraat en van den Sta tionsweg bij de feestviering ter gelegen heid van de verloving der Prinses heeft algemeen navolging gevonden. Reeds spoedig daarop hebben de bewoners aan de Raadhuisstraat en van een gedeelte van de Kerksingel een buuricommissie opge richt en ook de Hoofdstraat is niet ach ter gebleven. In het begin van de vorige week hebben de bewoners van een gedeel te van de Hoofdstraat het z-g. „Breede wegje", beslolen ook dat gedeelte te ver sieren, waarvoor direct een flink gelds bedrag werd opgehaald. Dit heeft aanste kelijk gewerkt op de overige bewoners dier straat, n 1. van het gedeelte tusschen de woning yan dokter Muller tot aan de Raadhuisstraat. Ook dagr ging men aan de slag, zoodat ons dorp nu vanaf de Viersprong tot aan de Kerk alsmede de geheele Burgemeester Uilkensstraat fees telijk versierd is. Ook zijn al enkele eere poorten geplaatst. Een groote handicap is de regen van Woensdag geweest. Met de vele verlichte etalages en de gevel ver sieringen, biedt ons dorp een mooi aspect. Komt then vanaf de Dijklaan of Kerkweg dan valtWirect op de werkelijk schitterend versierd!» en verlichte winkel Van den heer M de Vink en komende uit de buurten of van Kadijkschelaan wordt men getroffen door de in feestgewaad gestoken show room van den heer C. Terlouw. Bergambacht. Woensdagavond werden in de Herv. Kerk en in de Gereformeerde Kerk wijdingsdiensten gehouden in ver band met het huwelijk van Prinses Ju liana. In de Ned. Herv. Kerk ging voor ds. Ewoldt, die tot tekst had gekozen het laatste vers van psalm 3: „Het heil is des Herren; Uw zegen is over Uw yglk". In de Gereformeerde Kerk ging voor ds. Rietberg, uit Maassluis, die tot tekst had gekozen psalm 20 vers 6: „Wij zullen juichen over Uw heil, en de vaandelen afsteken in den naam cmzes Gods. De heere vervulle alle Uwe begeerten." Aan het einde van den dienst werden in heide kerken staande twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Giesssn-Oudekerk. Dinsdagavond werd in de Herv. Kerk te Giessen-Oudekerk een herdenkingsdienst gehouden m verband met het vorstelijk huwelijk* In dezen dienst ging voor onze vroegere predikant ds. K. H. E. Gravemeijer van Den Haag. De spreker had tot onderwerp gekozen Openbaring 4, het midde ste gedeelte van vers 3: „En een regenboog was rondom den troon". Op duidelijke wijze zette de spreker zijn onderwerp uiteen, waarbij hij er op wees, dat het dikwijls is voorgeko men dat de stam van Oranje bijna was uitgestorven. Aan het einde werden staan de twee couplet en van het Wilhelmus gezongen. Het keikgebouw was geheel ge vuld De collecte bracht f 19.29 op. De collecte voor emeritus predikan ten weduwen en weezen in de Ned. Herv. Kerk heeft f 17.62 opgebracht. Dinsdag zal de damclub „Denk en Zet" een competitiewedstrijd spelen tegen Alblasserdam. Wegens vertrek naar de gemeente "Hardinxveld heeft de heer K. van der Waal van Dijk ontslag genomen a s li/3 van den gemeenteraad. Opvolger op de lijst van de S.D.AP. is de beer J. S am. Diefstal. Goudrlaan. Mej. de wed A. V. deed aangifte van het feit, dat sinds geruimen tijd uit haar manufacturenwinkel goede ren werden ontvreemd. Als den vermoe- del ijken dader hebben rijks- en gemeente politie aangehouden S. uit Groot-Ammers die goederen van de wed. V. in zijn bezit had Na een langdurig overhoor bekende S. artikelen te hebben ontvreemd en groo- tendeels te hebben verkocht. De restee- rende goederen zijn in beslag genomen en tegen S. is proces-verbaal opgemaakt. Krimpen a.d. IJssel. Zondag speelt D. C V I een uitwedstrijd voor de .Ie klasse KN VB. tegen G.V.V tè Gouda. D CV. 2 speelt thuis tegen D.C.L. 3. Lekkerkerk. Gevonden: 1 bos sleutels: een vulpen, een grijs wollen dcune.-uand- au oen; een paar zwartlederen dames handschoenen- Nieuw-Lekkerland. Voetbalprogramma voor Kinderdijk op Zaterdagmiddag: Zwerver I speelt een thuiswedstrijd te gen Hercules I van Ridderkerk. Zwer ver II gaat op bezoek bij Hercules II. „Tryphena". Nieuw-Lekkerland. Dinsdagavond had in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Kinderdijk de bezichtiging, en daarna de uitdeeling plaats van de klee- dingstukken, welke in het afgeloopen jaar door de naaikrans „Tryphena" zijn ver vaardigd. Het aantal kleedingstukken be droeg 240, welke aan 47 gezinnen, die daarvoor in aanmerking kwamen, zijn uitgereikt. Dinsdagmiddag brak bij den siga renwinkelier v.* L. te Kinderdijk een he vige schoorsteenbrand ujt. De huisgenoo- ten met de buren wisten den brand in den aanvang-^te stuiten, en grooter onheil te v Nieuw-Lekkerland. De heeren A. Ceton en H A. de Jong hebben ontslag genp- men als bestuurslid van de voetbalveree- niging „Excelsior". In hun plaats zijn ge kozen de heeren G. P. Tpridüw en A. v. d. Voet. Woensdagavond viel een 5-jarige dochtertje van den heer P. J. v. V. van een trap, met het gevolg, dat het kind den linkerarm op twee plaatsen brak. Dokter A van Waasbergen heeft geneeskundige hulp verleend. Nieuwpoort. In de plaats van den heer L. van Campen. ie tot kerkvoogd gekozen de heer H. P. Dekkers, die deze benoe ming heeft aangenomen. Aan komen loopen een zwart bont hondje. Inlichtingen bij den gem.-veld wachter. Nleuwerkerk a.é. IJssel. Hedenavond 8 uur zal op het dorp een ringrijderij m«* rijwielen wOrden gehouden, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar gesteld zijn; behoudens toestemming van de burge meester zal de heer A. P. Stolk den ge- heelen avond per geluidsinstallatie ma- ziek uitzenden. - Woensdagavond werden in de Ned Herv. Kerk en in de Geref. Kerk wij dingsdiensten gehouden in verband met Vorstelijk Huwelijk. Voorgangers waren ds. Vollenweider en ds. Toornvliet. Zondag hoopt in de plaats van ds Toornvliet in de Geref Kerk voor te gaan candidaat de Wit uit Rotterdam. De jury, belast met het toekennen van de prijzen voor de beste etalagever siering zal Zaterdag de étalages bezichti gen. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Donderdagmor gen zijn de versieringen in deze gemeente afgewerkt. Het geheel geeft nu een fees telijk aanzien JVooral de door de gemeng de zangvereeniging „Persévérance" op de hoek van het dorp aangebracht eerepoort, trekt aller belangstelling. De heeren Van Erkel, Overvliet, de Toom, Goor- en Val kenburg hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt bij de versiering van het dorp. De heer Kars uit IJmuiden, die be noemd is tot onderwijzer aan de Chr. School aan den Onderweg, ia als zooda nig in dienst getreden. Oranjebal. Nieuw er kerk ad. IJssel. Tot besluit van de feestelijkheden op het dorp zal heden in de zaal van café ,.De Zwaan" een Oranjebal-avond worden gehouden. BURGEMEESTER W. BOUDET VAN DAM VRAAGT ONTSLAG. Oud-Alblas. In overleg met de regeering heeft de burgemeester, de heer W. Bou- det van Dam, op 5 Januari aan de Ko ningin zijn ontslagaanvrage ingezonden. Doorvaart afgesloten. Raeuwijk. De doorvaart aan weerszij den van het viaduct over den Nieuw dor- perweg zal van 10 tot en met 24 Januari in verband met het storten van zand voor den nieuwen rijksweg afgesloten zijn. Gevonden: een heerenhoed; te be vragen bij den heer v. d. Wal, Kaagjes- land; een portemonnaie, te bevr. bij den gem -veldwachter.# Recuwijk. Aan den straatweg sprong een hoofdbuis der waterleiding, waardoor ter plaatse spoedig een meertje ontstond. Spoedig werd met de herstelling begon nen, maar do bewoners moesten het on geveer twee uur zonder leidingwater doen. Gedtnkboom. Recuwijk. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en genoodigden zal Za terdagmiddag half drie naast het raad huis ter herdenking van het Vorstelijk Huwelijk de Juliana-Bernhard-boom wor den geplant. Zondagsdienst apotheken. Sliedrecht Geopend apotheek Hoog land. Gesloten apotheek van den Berg. In de week van 11—16 Januari ook geopend na 8 uur 's avonds en Zaterdag na 10 uur apotheek Hoogland. Sliedrecht. Het ligt in de bedoeling van het bestuur der voetbalver. „Sliedrecht" mits goedkeuring van B. en W. verkregen wordt, in de maand Maart een bazar te houden. Oranje-versiering. Sliedrecht. Het slechte weer van Woens dag heeft geen goed gedaan aan de reeds gemaakte versiering M aandag en Dins dag is men o.a. druk bezig geweest met het aanbrengen van licht-bakens, maar Woensdagmiddag lagen de meeste omge waaid. Ook sommige gevelversieringen hadden door den aanhoudenden regen veel te lijden, terwijl ontelbare lampions zijn stuk gegaan en de wind menigmaal probeerde, een stuk van een eerepoort af te rukken, soms niet zonder succes, 't Is wel jammer dat de regen zoo als spelbre ker optrad. Sliedrecht Am. Zondag terrein Indus trieweg, 10—12 uur: Sliedrecht 5O.D. S. 5. Sliedrecht 4 vertrekt naar Gorinchem en speelt van 10.30—12.30 uur tegen Unitas 4. Ottoland. Als kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer G. Vonk en ala notabelen zijn herkozen de heeren Korevaar en J. Korevaar. Zevenhuizen. Loop der bevolking over 1936. Bevolking op 1 Januari 1936: 1532 m. en 1393 vr t totaal 2925. Geboren: 41 m. en 39 vr-, totaal 80. Gevestigd: 77 m. en 64 vr., totaal 141. Samen 118 m. en 103 vr., 221 personen. Overleden: 14 m en 12 vr., totaal 26. Vertrokken: 78 m en 86 vr. totaal 154. Samen 82 m. en 98 vr., 180 personen. Totaal vermeerderd: 26 m. en 5 vr., totaal 31. Totaal bevolking op 31 December 1936: 1558 m .en 1398 vr., 20Ö6 personen. Aantal gesloten huwelijken 22. OVERSTROOMINGEN IN DE VORSTENLANDEN. Groote schade aangericht Bandjirs sloegen in Djokjakarta (Java) den spoordijk tusschen Klaten en Pram- banan op drie plaatsen weg. Ernstige schade werd aangericht bij Srowot waar de spoorbaan over een ge deelte van 40 meter is weggeslagen. De rails zweefden 4 meter in de lucht. DEMI-FINALE MEESTERSCHAP. De partij J. SiegersPh. J. Ham werd in de vorige rubriek besproken t.m den 39sten zet van zwart. De stand luidde toen: zw. 11 sch. op 8, 4, 8, 13, 16,17,19,21, 23, 24; wit 11 sch. op 25, 26, 28, 32, 33, 36, 38, 40, 43, 48. Er werd verder gespeeld 40. 3631, 1318; 41. 31—27, 4—9 42. 40—35, 9— 13: 43. 48-42. Hier konden ingewikkelde varianten ontstaan door b.v, 4339 (39) 4842 (23—29) en 2520 mag niet, omdat na het wederzijdsche slaan 1822 volgt Dus wit b.v. 42—37 (18—23 gedw.). Wit wint dan door 25—20 (24:15) 33:24 (19:30) WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen 8 Januari. De wijzer zonder pijlpunt geeft dm stand van den vorig en dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot zwakke later wellicht toene* mende Westelijke tot Zuidelijke wind; hel der tot licht bewolkt; later wellicht toene mende bewolking; aanvankelijk nog droog; temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts; overdag weinig verande ring in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hoog water 1.40 uur, 172 M Vreeswijk noog water 2.30 uur, 1 99 M Keulen stand 3.02 M., was 1.03 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 44 graden Fahrenheit. Vrijdag 8 Januari: Op 4.30, onder TL- 0 31. Nieuwe Maan Dinsdag 12 Ja nuari. 35:24, terwijl het schijnbaar sterke 27 22 leidt tot (21—27) 32:14 (23:34) 14:23 (29:27)1 4317—22; 44 28:17, 21:12; 45. 33—28, 12—17; 46. 43—39, 8—12; 47. 4237 38 Het offer 3530 (24:36), gevolgd door 1822, hetgeen in dergelijke standen dik wijls beslissingen brengt, beteekent hier niets wegens 2520 van wit. 48. 37—31? 47 48 49 50 Hier moest door wit, die tot zoover be hoor lijk heeft gespeeld, 2822 en 3833 worden gespeeld. Na den textzet wint zwart geforceerd. 4823—29!; 49 39—34 gedw., want op 39-33 volgt 29—34; 29:40; 50. 35:44, 24—29. Belet 2520 met 19—23 en op 28—23 volgt later 1721; op 2621 later 19 23. 51. 4439, wit kan niet anders; 29— 33; 52. 38:29, 19—23; 53. 28:19, 13:44; 54. 25—20, 44—49, dreigt 16—21; $5. 32 —28, 49:21: 56. "20—14, 18—22. Op 28—23 volgt nu (21—32) 31—27 (32:5) 27:7 (8—12) 7:18 (5—19) wint. 57. 14—10, 22:33; 58. 10—4, 21—19; 59. 4—15, 16—21; 60. 15:16, 17—21 wit geeft op. Had wit bij den 59sten zet 410 ge speeld, dan was 3339 gevolgd, wit haalt een tweede dam en wint op overmacht, want 10—28 faalt op 49-44—50; 10—23 op 12—18 en 10—19 op 49—35, 19:2, 39 44, 3127, 4450 met winst. Interes sant is zwart's geforceerde winst vanuit den diagramstand, door den foutzet 37— 31 van wit. I. Den volgenden morgen ontmoette .Ia k Studd, de molenaar. I. „Het is verschrikkelijk." vertelde Jack ,De mannen van Cromwell hebben me een Loete van iiondgrd gouden kronen 1 ongeleed. Vanmiddag moet ik bctaleu, Of I mijn molen wordt verbeurd verklaard. Ik ga nu mijn Inboedel verkoopen om mija inboedel te redden." i i i 7 VRIJDAG 8 JANUARI 1937 KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR GOUDA E.O. Gouda. Dinsdag is de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Goüda eo. on der voorzitterschap van den heer Her mann A. Schreuder Sr. bijeen geweest. De heer Schreuder heeft bij den aanvang een uitvoerige Nieuwjaarsrede gehouden, waarvan we Woensdag reeds een uittrek sel gaven. De heer J. van Kranenbrug heeft den heer Schreuder dank gezegd voor zijn doorwrocht betoog en ook hem de oprech te wenschen der Kamer voor zijn familie en zaken aangeboden. De heer Schreuder werd voorts bij al gemeen© stemmen als voorzitter der Ka mer herkozen. Ook de heeren J. van Kranenburg te Gouda en A. G. van Beek te Woerden werden herbenoemd resp. tot voorzitter der afdeelingen groot- en klein bedrijf. De leden en plaatsvervangende le den der diverse commissies werden allen bij acclamatie herbenoemd. De Kamer hield zich vervolgens eenigen tijd bezig met een verzoek tot betaling van de in het vooruitzicht gestelde subsidie ad f 200 voor de Vereeniging voor zorg aan geestelijk miédeelden, van welke ver- eeniging eerlang een werkinrichting zal worden geopend. In haar vergadering van 26 Maart 1930 heeft de Kamer reeds tot betaling van deze subsidie besloten, doch door allerlei omstandigheden werd de op richting der werkinrichting zeven jaar uitgesteld. De Kamer was nu van meening. dat de tijden sinds 1930 zoodanig veranderd «ijn, dat een bedrag van f 200 voor een instel ling, waarbij handel en industrie overi gens geens belang hebben, niet verantwoord is. Op voorstel van het Bureau trok de Kamer het besluit van 26 Maart 1930 in en deed aan genoemde vereeniging de toe zegging, dat overwogen zal worden op de begrooting voor 1938 een post voor dit doel ait te trekken. Medegedeeld werd. dat de heer S. J. Leefsma te Gowda, is beéedigd tot make laar in roerende goederen, afdeeling manu facturen. Van den minister-president is bericht ontvangen, dat een aan hem gericht adres betreffende de wegen in de Krimpener- waard. gesteld was in handen van zijn ambtgenoot van waterstaat. De Kamer vereenigde zioh tenslotte met een verzoek van den heer J. A. Don ker, om bij de Nederlandsche Spoorwegen etappen te ondernemen, om te geraken tot de instelling van retourbiljetten, die gel dig zijn van Zaterdag tot Maandag. REÜNIE-BIOSCOOP. Gouda. Vanaf 7 tot en met 10 Januari iraait m de Reünie Bioscoop een pro gramma, waarin het groote nationale ge beuren van deze week vanzelfsprekend een voorname plaats inneemt. Aan de beide hoofdfilms gaan niet minder dan negen op namen van de filmreportage over h®t vor stelijk huwelijk vooraf. Ook de huwelijks plechtigheden zijn niet vergeten. De hoofd films zijn ook geenszins te versmaden. Daar is „De Gondelier van Broadway", welke rolprent in tegenstelling met den ti tel in hoofdzaak in Venetië speelt Men kan er zioh zeer mee vermaken, maar een ernstige ondertoon valt in dit goed ge componeerde werk toch ook niet te mis kennen. „S.O.S., de Indianen komen", belooft den toeschouwer een spannend uurtje, dat de gedachten zal terugvoeren tot dien ver ren tijd, toen er nog Indianen en wat daar bij hoort mogelijk waren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Ingebruikneming nieuwe instrumenten. Krimpen a.d. IJssel. Voor de muziek- vereen. „Concordia" had Maandagavond in de zaal van den heer G. Wesselo de ont hulling en ingebruikneming van haar nieuw aangekochte muziekinstrumenten plaats. Hierbij waren tegenwoordig Ver schillende besturen van vereenigingen, le den en oud-leden van Concordia. De voor zitter, de heer Adrs. Buitelaar, heeft deze bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was, met een toepasselijk woord geopend. Hier na deelde de heer Buitelaar de aanwezi gen mede, dat het dringend noodig was ie vereeniging van nieuwe instrumenten te voorzien, waarom dan ook door het bestuur was Overgegaan tot het uouden yan een bazar. Deze bazar is een waar succes geworden. Hoewel de kosten voor bet aanschaffen van nieuwe instrumenten door de opbrengst van deze bazar met ge heel gedekt konden worden, kan de ver eeniging toch meer dan tevreden zijn. Het tekort werd voorloopig ook aangevuld door een renteloos voorschot van een welwil lend ingezetene. Een woord van dank werd gebracht aan ben, die met hun giften genoemde ver eeniging in staat hebben gesteld om tot het aanschaffen van nieuwe instrumenten te kunnen overgaan Hierna werd het scherm weggehaald en tag men de nieuwe instrumenten, welke zorgvuldig waren opgesteld, waarna een daverend applaus door de zaal klonk. Vervolgens heeft de heer G. Horsman, directeur der vereeniging. het woord ge voerd. Hij gaf zijn groote w&aH-^ing te kennen aan het bestuur der vereeniging, maar in het bijzonder aan den heer Bui telaar, voor de vele werkzaamheden, wel ke hij zich getroost had om de vereeni ging in staat te stellen deze nieuwe in strumenten aan te schaffen. Daarna bracht de heer W. F. de Vries, oud+lid en oprichter der vereeniging, een woord van dank aan den directeur der vereeniging, den heer Horsman, die zich zooveel moeite getroost heeft. Voorts bracht spreker een woord van hulde aan het pestuur en in het bijzonder aan den heer Buitelaar, die onvermoeid had ge werkt en z'n vrije uren en dagen geheel disponibel stelde voor, het welslagen van de bazar. Spr. wenschte dat de vereeni ging met haar ijverigen directeur en hard werkenden voorzitter spoedig weer 't oude Concordia zou zijn,, terwijl hij namens eenige oud-leden den directeur een nieuw muzieknummer overhandigde. De heer G. van Kooten heeft aan den voorzitter namens de vereeniging een si garenkoker overhandigd. Tenslotte wensch te een bestuurslid van de muziekvereeni- ging „Crescendo" van Krimpen a.d Lek bestuur en leden geluk met' hun prachtige nieuwe instrumenten. Tot slot werden nog eenige nummers ten gehoore gegeven. Het huiskamer-ameublement, waar voor iedere bezoeker van de bazar, gehou den door de muziekvereeniging „Kunst en Strijd" een gratis lot ontving, is gevallen op No. 153. Pluimveecursus Lopik. Lopik. In de lokaliteit van den heer De With is de door de Benschopsche Pluim vee-Vereeniging georganiseerde z.g. ver korte cursus in pluimveeteelt aangevan gen. Een aantal pluimveehouders uit Schoonhoven, Willige-Langerak, Jaars veld en Benschop, liet zich als eursist in schrijven. Na opening door den voorzitter der B.P V„ heeft de cursusleider, de heer Lieshout, directeur van de Landbouw school te Montfoort, een interessante ver handeling gegeven over de ontwikkeling van de pluimveeteelt in den loop der tij den. Uitvoerig behandelde hij de alge- meene verzorgingseischen en de hokin- richting. Verschillende practijkvragen van de cursisten werden behandeld. Tenslotte heeft de heer Lieshout, aan de hand van geprojecteerde afbeeldingen, de verschil lende voor- en nadeelcn van de pluim veerassen uitveerig besproken. Het was een uiterst leerzame avond. De cursus wordt Maandag 11 dezer voortgezet. Moercapelle. Loop der bevolking. Aan tal inwoners op 1 Januari 1936 903 tal geboren 24; gevestigd 54; vertrokken 52. Het aantal inwoners was op 1 Janu ari 929. Opmerkelijk is, dat niemand ge durende het jaar 1936 overleden ii Nieuwerkerk a.d. IJstel. De uitslag van den danswedstrijd van „D.V.V." luidt als volgt: G. van KranenburgW. Raaphorst 20 Jac. RomeinH Twlgt 20 J. Goor—W. Stolk 2—0 A. van VianenJac. Albers 20 G. den ToomA. de Wit 20 A. van PeltJ. Hoogendoorn 2—0 Willige-Langerak. Ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk kwamen gisteren de kinderen van de Chr. School, in een versierd lokaal, in feeststemming bijeen. Er stond een radio-ontvangtoestel opge steld, zoodat de geheele plechtigheid kon worden gevolgd. Na afloop werden de kinderen rijkelijk onthaald op chocolademelk en versnape ringen en allen ontvingen een zakje bruidssuikers en een blijvend aandenken. De sjoelbakken waren een vermaak voor de jeugd. Een woord van lof verdient het onder wijzend personeel, dat voor zijn werk veel waardeering ondervond. Lexmond. Raadsvergadering op 3 Dec Tegenwoor dig alle leden (één vacature). Nadat de VOORZITTER, burge meester Hoogenboom, de vergadering met gebed geopend heeft, spreekt hij woorden van waardeering over het overleden raadslid, den heer J. F. Termaat,'die zoo vele jaren in den Lexmondschen raad zit ting had en dien spr., ondanks de groote rmeen!ïigsverschillen. steeds zeer gewaar deerd heeft. De leden hooren deze woor den staande aan. De notulen worden na lezing ongewij zigd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van mej. M. v d. Heuvelgeb De Jong, dat zij haar benoeming tot raads lid in de vacature-J F. Termaat niet aan neemt. Hierna worden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, de heer Jan de Jong Gzh., onderzocht. Het blijkt, dat alle ver- eischte bescheiden in orde zijn, zoodat tot toelating wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten, ontheffing te vragen van het capitu- lantenreglement, aangezien bier geen ge meentebet rekkingen met een behoorlijke salariëering, waarvoor een capitulant in aanmerking komt. vervuld worden. Vervolgens wordt de .vergoeding, welke aan de Bijz. School volgens de L. 0. wet toekomt, vastgesteld naar de berekening van de kosten per leerling aan de 0. L School. Het volgend agendapunt betreft een voorstel van B. en W. om in de verorde ning der geneeskundige armenverzorging een onbe angrijke wijziging aan te brengen welke z. h. st. wordt goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. wordt de on- derrfijzerswoning opnieuw voor den tijd van een jAar aan den heer Van Overha- gen onderhands verhuurd. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van B. en W. om het verzoek van het comité tot het houden van bijbellezingen tot het mogen luiden van den torenklok, in te willigen. De VOORZITTER zegt dat deze aangelegenheid door B en W. breedvoe rig is behandeld. Hoewel spr. den kerke- lijken strijd in deze gemeente moet afkeu ren, meent hij, dat het gemeentebestuur boven de partijen moet staan en het ver zoek moet inwilligen. De heer JAC. DE JONG, dae deze aangelegenheid met de algemeene begroo ting ter sprake heeft gebracht, dankt den voorzitter, dat hij hier aandacht aan ge schonken heeft Intusschen kan spr. zich niet met het standpunt van B. en W. ver eenigen. De te houden bijbellezingen vor men een onderdeel van de actie 'egm den plaatselijken predikant der Herv. Kerk. Dat hieraan kerkeraadsleden mee loen, maakt de zaak te ernstiger Door het klokluiden krijgt deze beweging een offi cieel karakter en door hiertoe toestem ming te geven, kiest het gemeentebestuur partij voor het comité. De VOORZITTER deelt dit stand punt voor een groot deel, doch ie gezwicht voor het feit, dat deze bijbellezingen door het grootste deel der gemeente gewaar deerd worden Ook de heer DE JONG staat in dit geval liever aan den kant van ds minder heid dan bij de meerderheid, aangezien het gaat om recht en orde. Principieel is er geen verschil tusschen de sprekers die van elders komen en den plaatselijken predikant. Spr. verzoekt aanteekening dat hij tegen het voorstel is. Het wordt z. h. st. aangenomen. Vervolgens stellen B. en "W voor, het collecteeren op de begraafplaats bij be grafenissen door de diaconie der Herv. Kerk te laten vervangen door een buscol lecte. De inhoud van de bus zal dan aan het eind van hpt jaar verdeeld worden onder de drie lichamen van Armenzorg, naar gelang van den omvang van hun on dersteuning. (Burg. Armbestuur, Herv. en Geref. Diaconie). Aan de 'bespreking hierover nemen deel de heeren BIKKER, t. d. HEIDEN en JAC. DE JONG. De laatste zegt dankbaar, maar niet voldaan te zijn. Hij had liever het collecteeren afgeschaft. Zonder hoofdelijke stumming wordt het voorstel aangenomen- De aftredende leden van de' commissie tot wering van schoolverzuim worden by acclamatie herkozen. Het zijn de heeren B. A. v. Overhagen, W. K. Haafkens, G. Scherpenzeel Pz. en A. F. Hartman. Op voorstel van B. en W. wo'dt het verzoek van de schoolcommissie, om een toelage voor den kweekeliflg met acte aan de O. L. School, z. h. st afgewezen. In de rondvraag vestigt de heer F. D E H E E R er de aandacht op, dat het voor de G E.KR O- opgegeven doode vee zoolang blijft liggen eer het weggehaald wordt. De VOORZITTER zal een onder zoek instellen. De heer JAC. DE J 0 N G vraagt, waarom de „verlovingsrijksdaalder (uit gekeerd aan steuntrekkers bij de verlo ving van de Kroonprinses) hier niet aan vaste bedeelden is uitgekeerd. De VOORZITTER zegt. dat dit vér- zuimd is, doch met het huwelijk kan deze uitgekeerd worden. Hiermede gaat de raad accoord, waar op sluiting volgt. Zmnhulzen. Gemeenteraadsvergadering op Woens dag 2 December. Aanwezig alle leden Voorzitter burgemeester Klinkhamer. De notulen worden na opening vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van mej. Prummel, om ontslag tegen 1 Maart 1937. als onderwijzeres aan de openbare school. Het ontslag wordt eervol verleend. Het bestuur van den Zuidplaspolder schrijft dat een afsluiting zal worden aan gebracht aan de bruggen over de Ring- vaartn wanneer die bruggen geopend zul len zijn. Dê heer B R A A T zegt, dat hem bij in formatie is gebleken, dat die afsluiting vier meter van de brug verwijderd moet zijn. Volgens een schrijven vaa den minister van binnenlandsche zaken mogen gee» heffingen plaats hebben op de Radio-dis tributie. Volgt de vaststelling der gemeente-begroeting 1937. De heer B R A A T hoedt algemeene be schouwingen. Spr zou willen voorstellen u* M peuoneei» beiMÜftKB iaBêBim, te verlagen, daar hij die veel te hoog I vindt en de belanghebbenden de paarden anders niet kunnen gebruiken. De heer K R E F T is het hiermee eens en zegt dat het hem bekend is dat velen een tentwagen alleen maar gebruiken om 's Zondags naar de kerk te gaan, maar overigens door de hooge belasting die tent wagens in de schuur laten staan. Besloten wordt te pogen verlaging van deze belasting te krijgen. Verder bespreekt de heer BR A AT de brandverzekering van de gemeentegebon- wen en van de brandspuiten en meent dat een en ander, den tijd in aanmerking ge nomen, veel te hoqg zyn verzekerd. Wan neer de objecten verbranden zal toch niet zoo veel kunnen worden uitbetaald. De VOORZITTER zegt toe de zaak in B. en W. te zullen bespreken. De heer B R A A T zou betreffende de steunregeling willen probeer en in de 7e klas te konign. De heer MEIJER zegt dat al gepro beerd is van de 8e in de 7e klasse der steunregeling te komen. Dan zou er meer steun gegeven kunnen worden. De gemeen tehegrooting wordt vervol gens vastgesteld. Vervolgens komt aan de orde de be grooting van het electriciteitsbedrijf. De heer B R A A T bespreekt weer het lichtpunt voor de woning van den rijks veldwachter, omdat dit des nachts nog niet hrandt. De heer K R E F T vraagt een lichtpunt aan te brengen voor het poetkantoor. De heer VAN DORP zegt dat B en W. de verlichting hebben nagegaan en ge zien de groote kosten van een verbetering van een en ander hebben afgezien. Daar op wordt ook deze begrooting vastgesteld. Volgt het voorstel van B. en W. om trent de beschikbaarstelling aan de Wo- ningbouwvereeniging „Beter Wonen" van een bedrag groot f 22 900, voor den bouw van 10 arbeiderswoningen. De heer B R A A T verwondert er zich over dat weer met dezelfde cijfers geko men wordt als de vorige keer, daar de tijden toch zoo veranderd zijn. Verder zegt spr. dat hij heeft hooren verluiden dat ls dit tooratel weer verworpen wordt, naar de Schotten te gaan. Spr. zegt hier over Qntstemd te zijn en zal dan zeer ze ker ook tegenstemmen, vooral daar er nog 13 woningen in deze gemeente leeg staan. De heer VAN DORP veronderstelt dat particulieren huizen bouwen om hun opgespaarde gelden beter te beleggen, maar gelooft ook niet, dat ze die wonin gen voor f 2.90 per week kunnen verhu ren. De heer Z W E R E zegt dat het ver zoek komt van de Bouwvereeniging Beter Wonen. Verder zegt spr., dat hij jn, de kom of daaromheen geen 13 leegstaande woningen kan vinden. De heer K R E F T zegt ook voor wo ningbouw te zijn. maar daar er toch 13 woningen leeg staan en er op het oogen- blik nog 4 in aanbouw zijn, moet hij tegen stemmen Spr. gelooft wel dat particulie ren goedkooper kunnen bouwen dan de bouwvereeniging. De heer M E IJ E R zegt dat hij geen leegstaande huizen kan vinden, maar wel schuren die bewoond worden. De heer K R E F T spreekt het vermoe den uit, dat er aan gewerkt wordt om bo ven de 3000 inwoners te komen, omdat dan alles naar boven gaat. De heer ZWEERE gelooft, dat als de woningen er komen, de oude huizen wel naar beneden zullen gaan. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Volgt de vaststelling van bestek en voor waarden voor de aanbesteding der ge meente-reinigingsdienst. De heer K R E F T maakt bezwaar te gen het laatste artikel; daarin staat dat B en W. niet verplicht zijn het werk aan den laagsten inschrijver te geven. De VOORZITTER zegt dat dit in alle aanbestedingsvoorwaarden staat. De heer K R E F T is van meening dat B. en W. al iemand voor het werk heb ben. De heer VAN DORP zegt, dat wan neer een geschikt persoon de laagste in schrijver is, hij het werk zeer zeker zal krijgen. Na een kleine wijziging van het laatste artikel wordt het voorstel aangenomen met 5—2 tegen. Hierna vraagt de heer B R A A T of B. en W .nog eens onder oogen willen zien om het verste per auto te laten doen en bet vui] te doen brengen naar het rietland van den heer S. Paul te Moercapelle De JVOORZITTER zegt toe dit te onderzoeken. Betreffende de jaarwedde van den se cretaris-penningmeester van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, stellen B. en W. voor, die vasl te stellen op f 200- De heer BRA AT vindt f 100 voldoen de. Verder zegt spr., dat als de ambtenaar elke week een vollen dag werkt, hij nog geen f 4 per dag heeft. Het voorstel van B. en W. wordt met 32 stemmen aangenomen. Volgt de benoeming van leden van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Mei Ah jpa B. qa W, kee de heer Braat zich niet vereenigen, omdat er vier S.D.A.P.ers op voorkwamen en geen lid van de Ghristelijk-Historische partij. De VOORZITTER zegt dat men ook buiten de aanbeveling om kan stem men. De heer VAN DORP zegt dat er niet op de partijen gelet is bij het opmaken van die lijst. Daarop geraken de heeren BR AA T en VAN DORP in een hevige discussie, waarbij de heer Meijer den heer Braat toevoegt: jij deelt de lakens niet uit Nadat de gemoederen wat gekalmeerd zijn, wordt ovei gegaan tot stemming. Ge kozen worden de heeren C. H. v. d. Dool, H. A. Verhoef, P. Hoogendyk en A. van Tol Azn. Volgt het voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van een crediet voor het houden van kinderfeesten. Besloten wordt een post van f 225 daarvoor uit te trek ken. Er zal op f 0.50 per schoolgaand kind gerekend worden. Een wijziging der begrboting 1936 wordt daarna vastgesteld. In de rondvraag dankt de heer Kreft voor het beschikbaar stellen van een schoollokaal voor den landbouwcursus. De heer ZWEERE vraagt of het mogelijk zou zijn een betere tafel ter be« schikking van de pers te stellen. De VOORZITTER zegt toe dit pant in B en W. te bespreken. Hierna sluiting VOETBAL DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. „Sportclub li" ontvangt de aua, kampioen van haar afdeeling, Wedstrijd togen „R.F.C. III". Hot eerst» on derde elftal gaan op reis. De vijfde 1b taller* spelen thuis tegen „G.S.V. V". Schoonhoven. Vier wedstrijden staan voor „Sportclub" Zondag op het program ma en voor de voetballiefhebbers hier wordt om 2 uur e«n wedstrijd gespeeld tusshcen het tweede elftal van „Sportclub" en „R.F.C. III" van Rotterdam. De Rot terdammers hebben momenteel de leiding in de Res. Derde Klasse F van den K-N. JV-B. en te ooi deelen naar de behaalde re sultaten van dit elftal, kan men wei aan nemen, dat „R.F G. III" de aangewezen kampioen wordt. De sportliefhebbers hier kunnen dus Zondag dit kampioenselftal aan het werk zien, en de strijd zal het aan kijken wel ten volle tyaard zijn, want de Blauw-Witien willen natuurlijk een uitste kend resultaat behalen. De leiding van de zen wedstrijd is in handen van den heer D. Baas, van Gouda. De Res. Derde Klasse F geeft thans d* volgende stand aan: gesp. gw. gi. vrl. v.t. R.F.C. 3 D.C.V 2 Xérxee 3 O.N.A. 2 V.O.C 2 D.G.L 3 Schoonhoven 2 Expelsior 4 G S.V. 2 R.D.M. 2 43—22 16-10 22—16 24—20 17—22 19—28 27—39 15—48 Om 12 uur wordt nog een wedstrijd ge speeld tusschen „Sportclub V" en „Gü.V. V" van Gouda voor de 3e klasse van den G.V.B. Het eerste en derde elflal gaan de stad uit. „Sportclub I" speelt te Hendrik Ido Ambacht ook al tegen een aa. kampioen, n l. „I F.G." terwijl „Sportclub 111" naar Krimpen a d. Lek gaat, om daar te «pelen tegen „Dilettant III". Het vierde elftal van „Sportclub" te vrij. GOUDSCHE VOETBAL BONO. Programma Zondag 10 Januari 1937. Ie klasse: Gouda 3—Nieuwerkerk 1, 11# uur; Bergambacht 1Oudewater 1, 2 uur; Moercapelle 1Gouda 4, 2 uur; O.N. A. 3Ammerstol 1, 11 uur. 2e klasse A: Nieuw veen. 1Boek. Boy» 2, 2 uur, Gon de rak 2-Lekkerkerk 2, 2 uur; G.S.V. 3Nieuwkoop 1, H uur; CHyn» pia 3—Woerden 2, 11 uur. 2e klasse B: Nieuwerkerk 2—Stolwijk 1, 2 uur; Dilettant 3Schoonhoven 3, 1130 uur; Lekkerkerk 3—Zwervers 2, 2 uur; Groeneweg 1Groot-Ammere 1, 2 uur; Gouderak 3Moordrecht 2, 1130 uur. 3e klasse A: Gouda 5—G3.V. 4, 11 uur; Nieuwveen 2Bosk. Boys 3, 12 uur; Nieuwkoop 2Waddinxveen 2, 2 uur; Woerden 3Bodegraven 3, 2 uur. 3e klasse B: Waddinxveen 3Moerca pelle 2, 2 uur; Moordrecht 3Voorwaarts 1. 2 uur; Zwervers 3Ouderkerk 1, 2 uur; Bosk. Boys 4Nieuwerkerk 3, 12 uur 3e klasse G: Ouderkerk 2—Groot-Am- me rs 2, 2 uur; Ammerstol 2Oudewater 2, 2 uur. 3e klasse D: Schoonhoven 5GB.V. 5, 12 uur. Stolwijk 3Olympia 5, 2 uur; Am merstol 4Gouda 7, 12 uur; Oudewater 3 O.N.A. 7. 2 uur. 3e kl&eee E: Voorwaarts 2Bosk. Boy» 5, 2 uur; O.N-A. 8Olyanpia 4, 41 maf;

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4