van EEN TELEGRAM het Vorstelijk Paar. Prinselijk bruidspaar verschalkt zijn beladers”. Vlucht naar de Poolsche Karpathen. e- UTRECHT i*ton Dank aan het Nederlandsche Volk. WAT DOET DE GULDEN? Telegrammen Tifcrt 6LAU4iJvC.iM. No. 7737. ▼*n •SB K. M M 1 W A R KM an, ue ïrkelijk- EAÜFORT. jUYTER. en dan hand de en irian >hikt voor Obligation (mot half- ro v. 100% mitreken: straat 125 in de Uw gezondheid IER Sterdam likbanden, Brillen ontvangt U onze Vorstelijke romantiek. MA.iJuA» 11 JANUARI 1037 et vorstelijk paa4 it Psalm 134 3. J W. Dragt, Gere- q kansel, die sprak >er God, Nederland, snte opwekte om tot het Oranjehuis eeds toe te nemen, L Hij eindigde met ilotzang Psalm 138 enst was geëindigd i van het Wilhel- irgelbegeleiding ge- verwelkomd door de plaatselijke autori teiten en onmiddellijk naar de voor Hen gereserveerde apartementen gebracht. „Patria”, is het voorbeeld van de meest verfijnde, luxueuze en moderne hotel- architectuur en -techniek, en de eigenaar, de Poolsche zanger Jan Kiepura, is de man, die Krynica in den laatslen tijd ver maard heeft gemaakt. In Krynica is de natuur niet grootsch, doch wel liefelijk. Zoowel in den zomer als in den winter vertoeven talrijke Pool sche families hier. Jttet ligt op ruim 500 meter hoogte, in een dal, afgesloten naar het Noorden, Oosten en Westen. Naar het Zuiden is het open, zoodat de zoele Zui- Advertentiën: 1-6 regels f 1.30 elke regel meer f 0.20 J derde plaatsing halven prijs. - Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in ,De Gorcumer’- denwinden. ongehinderd kunnen binnen komen. Beschut tegen koude bergwinden, door met loofbosschen bedekte hoogten, heeft Krynica een zeer mild en zonnig klimaat. 89e JAARGANQ NIEUWSHAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. A BON NE '8, die sich aan onus administratie opgeven voor de versekering, wja volgens de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen versekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van onnn öuld»n b’ Guld“1 b’ Qnn Quld«® bÜ ▼•rlie» onn Gulden bÖ ▼•diet inn Gulden bü verlies Gulden bij verlies van De verzekerde moet in het 4VVV ongeschiktheid. VVV overlyden. VVV van hand ot voet, £VU van een oog. 1VV van een daim. Uv een anderen vinger. bexit ijn van een poli» Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrijdag Prijs bij vooruitbeta ling.: voor Schoonhoven per 8 maanden f 1.25p. post f 1.50 Met ver ekermg 15 cents meer Van Donderdagmiddag tot Zondagmid dag heeft Nederland vergeefs naar zijn vorstelijk bruidspaar gezocht. Dadelijk na de voltrekking van het hu welijk, zoo was bekend gemaakt, zouden Prinses Juliana en Prins Bernhard ver- 't rekken en nauwelijks had dan ook het vorstelijk paar, na' Jjog even vanaf het balcon van het paleis het publiek te hebben toegewuifd, zich teruggetrokken, of de belangstelling van publiek, journa listen au fotografen ging uit naar de vraag: hoe laat vertrekt het bruidspaar en waar gaat het heen? De vraag bleef een vraag, en wie dacht haar te kunnen beantwoorden, had hel mis. Iedereen giste, iedereen speurde, binnen- en buitenland zocht de pers stations langs de groote lijnen af, maar de eenige sporen, die men van Prinses en Prins dacht te vinden, bleken later dwaal sporen. Thans weten wij: ‘Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag in het toe ristenoord Krynica in de Poolsche Karpathen aangekomen. Zij hebben Hun intrek genomen in het hotel „Patria”, het eigendom van Jan Kie pura en zijn vrouw Martha Eggerth. GESLAAGDE LIST. Het aardigst© van deze verrassende ontknoping is wel, dat, terwijl heel Eu ropa zich inspande over de oplossing van de vraag of de jongehuwdep in Tirol dan wel in Schotland zouden vertoeven, de Prinses en Haar Gemaal in wei heid.in het Paleis waren in het har tje van de feestvierende residentie. Het is zeer begrijpelijk, dalt na de lang durige inspanning die de bruidsdagen reeds meebrachten en die baar hoogte punt bereikte op den huwelijksdag, Prin ses en Prins groote behoefte hadden aan rust. Om die ongestoord te kunnen genie ten, moest het Paar aan de aandacht van publiek en pers weten te ontsnappen en daartoe was een zorgvuldig en geheim- komt ons ook op direct verlies te staan. Het egalisatiefonds is begonnen met vreemd geld, of vreemde valuta’s, te koo- pen toen het pond sterling aanzienlijk hooger stond dan nu bet geval is. Voor het goud, dat het egalisatiefonds door die aankoopen verwierf, moest het dus een hoogeren prijs betalen dan het er nu bij verkoop voor terug zou krijgen. Dezer dagen werd gemeld dat het fonds 100 Inillioen gulden aan goud aan denENeder- landsche bank had verkocht. Op O trans actie is vermoedelijk reeds een paar mil- lioen verliee geleden en aangezien stijging van den gulden voor ons beteekent: daling van de goudprijs, staan ons nieuwe ver liezen te wachten. De oplossing lijkt eenvoudig: als het egalisatiefonds geen goud meer verkoopt kan het ook geen verlies lijden. Maar dat kan nu weer niet. Het fonds moet om den koers van den gulden te drukken, steeds weer vreemde geldswaarden koopen, vreemd goud dus, en daarom moet het nu het reeds gekochte goud van de doen, daar anders zijn middelen uitgeput zouden geraken. Door die handelingen van het fonds wordt onze geldmarkt verruimd en reeds begint men zich af te vragen, waar men op den duur met het beschikbare geld zal moeten blijven, wanneer pond en dollar zoo flauw blijven als zij den laatsten tijd zijn. De regeering zal er dan toe moeten overgaan het fonds aan de noodige mid- 1 delen te helpen door schatkistpapier rechtstreeks op de markt te brengen, zoo dat het fonds zijn middelen niet meer van de Ned. Bank behoeft te ontvangen. Daar door zou een einde gemaakt worden aan de verdere verruiming van de geldmarkt. Och, denkt wellicht menig lezer, wat interesseert mij die geldpolitiek; ik merk er niets van. Maar die redeneering is on juist, hij merkt het wel, ieder van ons merkt het, want uit die financieele hocus- pocus komt voort de rentevoet, de hypo theekrente, de mogelijkheid om crediet te verkrijgen en zelfs hangt er mede samen toeneming of vermindering van onze wel vaart Een redacteur van het Zweedsche blad Sjvenska Dagbladet, die voor het beschrij- ylen van de huwelijksfeesten naar den Öaap was gekomen, heeft een interview gehad met minister Golijn en daarin is ook ter sprake gekomen de monetaire toe stand, den toestand van onzen gulden. De miajster zeide, dat onze vroegere deflatie- politiek succes gehad heeft, wat blijkt uit het feit, dat wij geen cent behoeven uit te geven om een val van den gulden tegen te houden en juist zeer groote bedragen heb ben moeten gebruiken om het pond ster ling te steunen en den gulden te beletten tot in. de buurt van het vroegere peil te stijgen. Die verklaring zal menigeen vreemd doen opzien en men zal zich afvragen, waarom de gulden niet mag stijgen tot In de buurt van 100 cent De gulden is toch begonnen met devalueeren, maar niet ver der dan ongeveer 20 pCt Het egalisatie fonds werkt voortdurend op volle kracht koopt ponden en dollars om den gulden verder naar beneden te drukken, maar >die trekt zich daarvan niets aan. Hij stijgt integendeel, het devaluatie percen tage wordt 20 pCt, 19’/« pCt., 19 pCt. en men weet nog niet waar het einde zal zijn. Hoe komt dat? De verklaring is niet eenvoudig. In *t algemeen en oppervlak- kig kan men zeggen, dat de oorzaak is dat bet buitenland groot vertrouwen heeft in onze geldmiddelen, in onze politiek, in de tegeering, in de Nederlandsche bank, In onzen handel, landbouw en nijverheid en in ons volk, dat rustig en doelbewust zijn weg gaat Dus, zal men zeggen, is het een gunstig ieeken, als de gulden niet verder wil da len, maar integendeel naar boven klimt Neen, het vreemde is dat het ons on aangename verrassingen kan opleveren als dat zou gebeuren. Wij verliezen dan het voordeel dat voor velen verbonden is aan de devaluatie door betere concurren tiemogelijkheid tegen het buitenland, voor al wanneer andere landen, Frankrijk, Bel- gi3, Engeland, Zwitserland verder deva lueeren dan wij. Maar die hardnekkig heid van den gulden om op peil te blijven, DEN HAAG, 11 Jan. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben het volgende telegram gezonden: Daar het ons tot ons leedwezen niet mogelijk is ditmaal allen voor de radio persoonlijk te bedanken voor de hartelijkheid en het medeleven in onze bruidsdagen en bij ons huwelijk, willen wij langs dezen weg onze bijzondere erkentelijkheid uitspreken. Wij zijn diep getroffen door de algemeene vreugde en door alles wat voor ons in deze zoo gelukkige dagen werd gedaan. Wij brengen onzen dank het meest aan hen, die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt aan het nationaal huwelijksgeschenk of aan een der andere geschen ken, welke ons uit het vaderland of den vreemde werden toegezonden. Wij danken voor de bloemenpracht en de geluk- wenschen uit alle deelenvan het rijk en het buiten land en betuigen langs dezen weg onze erkentelijk heid. zinnig plan noodig. Dat organiseerde de secretaris van den Prins, jhr. ir. W. G. Röell en het sloot als een bus. De veelgezochten verdwenen ongemerkt en eerst gistermiddag kwam uit War schau het officieel bericht, dat de ver blijfplaats van Prinses Juliana en Prins Bernhard meldde. Thans reconstrueert het Nieuws v. d. Dag de ontsnapping uit het paleis en de romantische reis met behulp van wat een pontwachter, een grensbeambte en een nieuwsgierig stationschef, zagen. EEN DWAALSPOOR. Om de vlucht mogelijk te maken, moest eerst het publiek op een dwaalspoor wor den gebracht. Daarom besloot men open lijk een aantal kamers voor het Prinselijk Paar te Igls (in Tirol) te huren, in de hoop dat, er hiervan iets zou uitlekken. Wat dan ook onmiddellijk geschiedde. Vandaar het krantenbericht, dat het paar te Igls enkele weken zou verblijven. In de tweede plaats stuurde men DE KONINGIN NAAR HET LOO. PEN HAAG, 11 Jan. Do Koningin I» voor enkele dagen naar hel Loo vertrok- ken. Zij wordt Woensdag in Den Haag verwacht en is voornemens Vrijdag naar het buitenland te vertrekken, om, zooals telken jare, eenige weken in de bergen door te breuken. pen in den auto. Handen vol rijst ge lukbrengende korrels worden Hun na geworpen. De chauffeur legt als bij eiken langoren tocht, een plaid over Hun bee- nen. Een pic-nic-mand wordt in den wa gen gedragen. Het laatste wat de juichen de gasten zien, zijn twee lachende gezich ten achter de autoruit en enkele wuiven de handgebaren. De Prins en Prinses zijn vertrokken. Maar buiten wacht het publiek ver geefs; het ziet het paar niet uitrijden. De auto was van het bordes weggere den om oogensehijnlijk door de tuinen naar buiten te gaan. De gasten zagen het roode achterlicht verdwijnen. Maar vlak bij de stallen gekometi, zwenkte de wagen eensklaps de groote koninklijke garage binnen. Meteen werden de deuren dichtge schoven en ging het licht in de garage uit. Hier in de garage van het paleis zelf eindigde de eerste etappe van de huwe lijksreis. Tot Vrijdagmiddag bleef het Bruids paar in het Paleis, terwijl iedereen het elders zocht. Toen kwam HET WERKELIJK VERTREK. Vrijdagmiddag vijf uur. Aan den ach terkant van het paleis rijdt een gewone wagen voor. De Prins en Prinses stappen in. Zij bukken eenigszins en hullen het gezicht in Hun jassen als Zij door Den Haag rijden. Zij moeten bij een stopstreep wachten. Niemand merkt Hen op, want niemand kijkt naar het Bruidspaar, dat men reeds ver in den vreemde waant. Buiten Den Haag op een eenzame plek staat een andere auto. Hierin stappen Zij i over. Zoo gaat het in snelle' Vaart naar de Belgische grens. Maatregelen zijn ge troffen om, mochten de Prinses en Prins herkend worden en gevolgd, onmiddellijk de bruggen, die Zij passeeren, te openen, zoodat het verkeer achter Hen gestag neerd blijft. Maar het is niet noodig. Zij rijden van Den Haag naar Rotterdam. Van Rotter dam naar Dordrecht, •'hier op de pont komt de eerste groote moeilijkheid. Zij staan er te midden van andere wagens. Niemand herkent Hen. Alleen.... een der pontwachters. Doch het blijft de glo rie van ’s mans leven, dat hij de situatie begreep en zweeg. De pontwachter te Dordrecht is een man met het hart op de juiste plaats. Van Dordrecht naar de grens, die bij Wust Wesei gepasseerd wordt. Met de Hollandsche douane heeft men niets te maken. Voor de Belgische douaniers zijn het een dame en een heer, die met diplo matieke passen de grens over komen en Zij worden gauw geholpen. In snelle vaart gaat dan de reis naar Brussel voor de expresse OostendeBoekarest De Prins en Prinses zijn in buitenge woon prettige stemming, omdat de vlucht zoo goed gelukt is. De Prins voelt het als EEN SOORT SPORT. Hij is ontsnapt, Hij is vrij. Hij koopt si garetten en drinkt met de Prinses een kopje koffie. Zij kijken samen voor de krantenkiosken, waar honderdvoudig Hun beeltenissen staasi en de- juffrouw uit de kiosk weet Hun enkele tijdschriften te verknopen. Slechts één man heeft Hen herkend, *n Brusselsche perronchef, die gelukkig niet een krant opbolde, maar de behoefte van het jonge paar naar waarde weet te schatten. De Prins en Prinses stapten in den trein, niemand herkent Hen. Ratelend gaat het door België Duitschland en Polen. Bij het stationnetje Tarnow, te midden van de witte bergen, stappen twee jonge menschen uit den slaapwagen. Niemand herkent hen, evenmin als in het kleine spoortje, dat hen dwars door de sirene stilte van de Karpathen naar Krynica voert. De romantische vlucht is gelukt HET DOEL BEREIKT. Nu zijn Zij in Krynica. In de grootste badplaats en de modernste wintersport plaats i van Polen. Behalve de inrichting met mineraalbad bezit Krynica vele mo derne hotels, en pensions en veel sport inrichtingen. Ter beschikking van de gasten zijn twee skispringschansen, de grootste rodelbaan van Polen en een ijs baan waarop geregeld wedstrijden plaats hebbeii. De vorige week waren in hotel „Patria” zes appartementen met badkamers voor rekening van graaf Sternberg en zijn eebtgenoote besteld, welke door twee voor uitgereisde secretarissen waren bezichtigd en aanvaard. De duur van het verblijf werd op drie weken vastgesteld. Het Jon ge Paar werd op het elation van Krynica op den dag van het huwelijk een aantal kof fers naar het Hollandsche Spoor met la bels van de Maatschappij Zeeland. De koffers werden publiekelijk op het perron gezet en als een loopend vuurtje ver spreidde zich subiet door Den- Haag het gerucht: de Prins en de Prinses gaan naar Engeland. Ook den leden van de hofhouding, die er naar vroegen, werd gezegd: Igls of En geland. Maar h.et plan om naar Krynica te gaan, een door Prinses Armgard aan bevolen wintersportplaats, bestond allang. DE ONTSNAPPING. Op den dag der huwelijksvoltrekking tegen haifvijf, als de lichtjes in Den Haag aangaan en de flambouwen een grillig schijnsel over de straten werpen, rijdt aan de achterzijde van het paleis een hofauto voor. De gasten zijn allen opgestaan. Ju liana en Bernhard zullen vertrekken. Het afscheid heeft plaate, waarvan de plecht statigheid door een Martelijken toon wordt doorbroken Zij allen komen op het bor des, de gasten. Juliana en Bernhard stap- BERNHARD. Overzicht van Krynica in de prachtige omgeving.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1