Bij Griep Dampo. Doos 30 ct. 1 THANS Schoonhoven j \mszm- Gemengd nieuws Sportnieuws j Plaatselijk nieuws f~ Buitenland ~~j Plaatselijk nieuws P Marktberichten Predikbeurten I WAAWDAg It MMVM* 18» De sledebaan, welke groote vermaardheid geniet HET VORSTELIJK PAAR TE KRYNICA. WARSCHAU, 11 Jan. Hoewel de Pool- èohe autoriteiten een volkomen stilzwijgen in acht hadden genomen en elk verzoek Mn inlichtingen van de hand wezen, wek te niettemin de aankomst van het Paar aan de badplaats Krynica sterk op de nieuwsgierigheid der bevolking. Het Paar dat, zooals bekend, reist onder den naam van graaf en gravin van Sternberg, heeft gisteren na het noenmaal een pandeling door de plaats gemaakt, om vervolgens in sportcostuum met de ski's de bergen in te trekken. Zondagavond woonden zij een wedstrijd bij van het internationaal ijs hockey toumooi, waar ze door het publiek werden toegejuicht. In een onderhoud aan een verslaggever van „Express poranny" verklaarde Prins Bernhard; Wij zijn ver rukt over ons verblijf in Krynica en Po len. Dit is de eerste maal, dat de gravin zich op Poolsoh gebied bevindt. CAFE UITGEBRAND. ALMELO, 11 Jan. In den afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak uitge brand het café-restaurant, annex uitspan ning „Klein Schevenmgen", gelegen aan de Noordgrens der gemeente. De brand weer wist slechts de danszaal te behou den.' Behalve de inboedel van den eige naar, was alles verzekerd. De inwoners moesten .ternauwernood gekleed, vluchten- OPZIENBARENDE TELEGRAMMEN. Duitsche mededeelingen. BERLIJN, 11 Jan. Het officieuze Duit sche nieuwsbureau publiceert telegram men uit Parijs. Volgens een telegram uit betrouwbare bron zou in Zuid-Frankrijk een Sovjet-republiek in voorbereiding zijn met de stad Perqignan als hoofdstad. In het tweede telegram verklaart de corres pondent uit Franeche rechtsche kringen te hebben vernomen, dat de Fransche ge nerale staf, geheime plannen zou hebben uitgewerkt voor de verovering en inlij ving van Spaansch Marokko. Het derde telegram, getiteld „Pantersprong van Leon Blum op Ceuta" aarzelt niet den Franschen minister-president het heroïke ■toe te kennen, dat Wilhelm II heeft ge maakt, toen hij in 1911 de kruiser Panter naar Agadir heeft gezonden. Deze be richten zijn door alle Duitsche zenders in binnen- en buitenland verspreid^ VORDERINGEN VOOR DE REBELLEN. 20 K.M. opgerukt AVILA. 11 Jan. Van het eerste offen sief der rebellen, ten Westen van MaArid. te successen werd bekroond. Men schat hef aantal gewonden aan regeeringszijde op meer dan vier duizend. De rebellen zijn opgerukt over een gebiald van 20 K M. lengte on hebben hun stellingen 20 tot 25 K M. verder vooruitgeschoven. ONRUSTIGE NACHT VAN DEN PAUS. ROME. 11 Jan. De Paus heeft een on- rustigen nacht gehad. Vanochtend heeft zijn toestand aanleiding gegeven tot eern- ge ongerustheid. GOUDEN JUBILEUM. Een niet dagelijks voorkomend jubi leum is Zaterdag gevierd ten kantore van de Schoonhovensche Zilverfabriek H. Hooijkaas. Dien dag waa het namelijk 60 jaar geleden dat de heer A. Meijer, thans reeds sinds jaren meesterknecht, bij het bedrijf in dienst trad. De jubilaris was toen een 17-jarige jon gen en ondanks den 67-jarigen leeftijd, dien hq dus thans beeft bereikt, verricht de heer Meijer nog dagelijks zijn arbeid. De aankomst in de gouden haven heeft hem zelfs niet doen besluiten het werk neer te leggen; hij hoopt dat integendeel nog enkele jaren te kunnen voortzetten. Het is begrijpelijk, dat Zaterdag in de zilverfabriek een feestelijke stemming heerschte. De jubilaris werd met zijn fa milie in de toonzaal ontvangen en toege sproken door den beer W. Hooijkaas, die hem een geschenk aanbood. Ook namens het personeel, zoowel van fabriek als kan toor, werden den heer Meijer hartelijke woorden toegesproken en ook van die zij de bood men hem een cadeau aan. De gouden jubilaris was door deze hul diging zeer getroffen en heeft daarvoor hartelijk dank gezegd. Ook van tal van andere zijden heeft de jubilaris blijken van medeleven bij dit merkwaardig jubileum ontvangen. NA-FEEST. De afwerking van het voor Donderdag vastgestelde programma, beteekende nog niet het einde van alle feestelijkheden in onze stad. Het helder weer van Vrijdag en Zaterdag maakte het mogelijk, die avonden op verschillende punten verlich tingen, die bij den storm en den regen van Donderdag niet konden worden ontstoken alsnog tot haar recht te doen komen en daarvan is dankbaar gebruik gemaakt. We mogen wel in de eerste plaats den Buitens tad", die zulk een fraaie versie ring had aangebracht, had Donderdag middag een feestje georganiseerd in dé garage van den heer Oskam. Het was voor de jeugd bedoeld, doch het ging er zoo vroolijk toe, dat de opderen door die feeststemming werden meegesleurd en xwh kostelijk vermaakten. Die atemming was Vrijdagavond nog aanwezig toen de eerepoort en de waran da van den heer Oskam met talrijke vet potjes waren verlicht en verder de heoia Opweg een fantastisch en feeëriek beeld vertoonde door de ontsteking) van n zoer groot aantal oranje lampions. Het effect was te fraaier, door de ongedwongen groepeering dezer aardige lichtjes in de heesters en tot zelfs hoog in de boomen, aan het begin vaa den Opweg, hij (da Sta tionsstraat. De mooie verlichting trok veel tigkors en temidden van die belangstelling hiel den burgemeester Nveewenhuisen en de heer W. Hooijkaas toespraken. De bewo nen organiseerden optochten met lampi ons en staken hun vroolijke stemming niet ouder stoe'en of banken. Nog op verschillende andere plaatsen heeft Vrijdag de straatverlichting ge brand. Er waren lampions op den Dam en de Oude Haven en ook de Koestraat (Noordzijde) was op die wijze verlicht Aan eenige gevels was alsnog een 1 lichting aangebracht, waaronder die van de fa. Van Baaren o pde Haven met een groot aantal vetpotje» zeer de aandacht trok. In verschillende straten was ook Zater dagavond de verlichting nog (Uitstoken. Aardige kinderspelen zijn Zaterdagmid dag o.a nog gehouden op de Havenstroat- sche Wal. Men zag er turfrapen, hard loopen, mastklimmen enz. Aan deelname geen gebrek en voor alle kinderen waren prijsjes beschikbaar. Ook de belangstelling van het publiek wan groot. ARBEIDSBEMIDDELING. De lijst van ingeschreven werklooeen bij de arbeidsbemiddeling vermeldde op 6 Januari 231 ingeschrevenen, namelijk: 6 bakkers, 1 besteller, 1 bierbottelaar, 4 chauffeurs, 1 conducteur, 4 dienstboden. 22 fabrieksarbeiders, 9 goudsmeden, 6 grondwerkers, 2 helers, 4 kantoorbedien den, 1 koperslager, 1 leerlooier, 2 lompen- sorteerders, 2 loodgieters, 16 losse werk lieden, 1 machinist, 3 mandenmakers, 5 metaalbewerkers, 13 metselaars, 8 meu belmakers, 2 molenaars, 1 onderwijzer, 14 opperlieden, 1 ovenist, 1 opzichter, 8 pak huisknechts, 13 piateelwerkers, 3 reizi gers, 10 schilders, 6 schippers, 14 siga renmakers, 1 slager, 1 smid, 1 stoffeer der, 4 stokers. 1 straatmaker, 2 tuinlie den, 8 timmerlieden, 4 typografen, 1 voer man, 1 welksler," 1 winkelbediende, 31 zilversmeden. IN KWALITEIT ONVERANDERD kan men thans zeggen, dat dit met de bes- Opweg noemen. De buurtvereeniging „De .^&rze#-'Ler1fi S MM <>r*» - - -J-' deren genoten volop van de poppenkast. Ook de goochelaar, geassisteerd door een down, verwekte naast (de bewondering vaak vroolijk gelach. Ter afwisseling werden de kinderen onthaald op chocola demelk en koekjes. Dee avonds had m dezelfde zaal een 'uitvoering plaats van een cantate, be steld. Dit is een zeer lofwaardig bedrag; vooral als men daarbij bedenkt, dat daar door de tractatie van alle schoolkinderen heeft kunnen plaats vindon, zonder een subsidie uit de gemeentelijke kassen! Aan de dames, die met de lijsten heb ben geloopen, zal een herinneringsbord ter gedachtenis worden aangeboden. De comité's zijn thans ontbonden. Haastrecht—D.H.Z. Haastrecht De zoo belangrijke wed strijd Haastrecht—DM.Z. is in een gelijk spel (O0) geëindigd. Dat deze wedstrijd nog al belangstelling trok, was zeer ze ker oen gevolg van de fraaie prestaties der Geel-Zwarten in de laatste wedstrij den. Jammer, dat de thuisclub den laat- sten tijd zoo mot spelers sukkelt, al dient gezegd, dat de invallers zich zeer behoor lijk aanpassen. De wedstrijd van Zondag werd gespeeld op eon eenigszins hard terrein, waardoor de bal nog al een» doorschoot. Het was een vlugge wedstrijd en beide partijen kunnen met het gelijke spel tevreden zijn. Van overwicht van een der partijen was geen sprake, de verdedi gingen waren de sterkste deelen der ploe gen. Een wedstrijd, waarin geen doelpun ten vallen, schenkt over het algemeen geen bevrediging en geeft weinig stof tot schrijven. De andere elftallen waren vrij. Dilettant IZwervers L Krimpen a.d. Lek Dilettant bindt met vier invallers den strijd aan, terwijl Zwer vers twee invallers telt De eerste aan vallen zijn voor Zwervers en keeper Van Krimp enmoet al direct handelend optre den, wat hem goed afgaat. Langzaam gaat de strijd gelijk op en beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar. Het ia een snelle, spannende wedstrijd, doch door het harde terrein is balcontrole zeer moei lijk. zoodat de zuivere richting van de I schoten nog zoek is. Een uitzondering hierop vormt rechtsbuiten Burger, die verschillende goedgerichte schoten afvuurt ROOFOVERVAL TE ZOETERWOUDE. Slachtoffer in het water geduwd. Zaterdagavond omstreeks elf uur is dp heer S. A. van E., die een melkzaak te Leiden exploiteert, doch woonachtig is te Stompwijk, toen hij zich per fiets naar huis begaf, onder Zoeterwoude nabij de grens van Stompwijk door een man met een knuppel van zijn fiets geslagen. De aanrander beroofde hem van zijn portemonnaie, welke ongeveer f 23 in hield, waarna hij den heer Van E., in weerwil van diens heftig verzet, in da Stompwijksche vaart wist te duwen en het daarna op een loopen zette. De heer Van Et wist zich te bevrijden en sloeg toen op de vlucht in de richting Zoeterwoude Toen de aanrander dit zag. maakte bq rechtsomkeert. Hij wist Van E in te ha len en hem nogmaals in het water te do- wen Hal is dezen wederom gelukt uit het water te komen, waarna hij zich door den Zwetpolder in de richting Zuidbuurt Zoe terwoude begaf. Geheel on'daan kwam hij bij den heer Van S., een bewoner van de Zuidhunrt aan, die dp politie gewaar schuwd heeft. De heer Van E. was aan een arm, een been en het gezicht gewond en is per auto naar zijn woning te Stompwijk ver voerd. Kaartje, waarop de ligging van Krynica in Polen is waar te te da hoofdstad U'araciiaa. BRAND TE GOUDA. Gouda. Ia de rijwielhandel van A- Nieu- wenhuisen aan het Rotterdamschp Veer is vanochtend brand ontstaan in deelec- trische slijperij, waar N. bezig was de slijpapparaten met benzine schoon te ma ken Bij het aanzetten van de afkoelings- motor ontstonden vonken, die in^n hoe veelheid benzine vielen, waardoor de brand onstond. Het pand is geheel uitge brand en de gansche winkelvoorraad, als mede de reparatie-inrichting werden een prooi der vlammen. N. is gedeeltelijk ver zekerd. Lekkerkerk. Tor gelegenheid van hot huwelijk van Prinses Juliana, hebben de leerlingen vaa alle openbare scholen feest gevierd in de gymnastiekzaal van de Ko ningin Wilhelminaschool. De zaal was K ijwauepd met gnoe* m abrtfiu* fitek**- staande uit drie vaderlandsche liederen met zegenbede, speciaal voor deze feeste lijkheden geschreven door den heer G. Leenheer. De muziek was van den heer Ferd. Timmermans, stadebeiaantier te Rotterdam. De kern van dit koor werd ge-' vormd door het kerkkoor, dat iedereen in de gelegenheid had gesteld aan de uitvoe ring deel te nemen. Hoezeer deze gedach te werd gewaardeerd, bleek wel uit het groot aantal dames en heeren, dat mee werkte. Eenige leden van de harmoniever- eeniging „Juliana" zorgden voor het mu zikale gedeelte. De heer Tijnmermans, die directeur van het kerkkoor is, had de lei ding van het geheel. De groote zaal was overvol met belangstellenden, zoodat velen een staanplaats voor lief moesten nemen. De uitvoering bleek een succes te zijn. Burgemeester Roos dankte den heer Timmermans en alle medewerkenden, en hij verheugde» zich over het feit, dat juist in Lekkerkerk de eerste uitvoering van het werk had plaats gevonden, aangezien de heer Leenheer eenige tientallen jaren geleden aan een school in deze gemeente zijn opleiding had voltooid. Voorts bracht de harmoniever. „Julia na" onder leiding van den heer De Vries een potpourri van vaderlandache liederen teif^gehooren. die door alle aanwezigen weroifn meegezonden. Voorts vdlgden nog eenige marschen. Op verzoek werd nog eenmaal de can tate ten gehoore gebracht. Het bleef op het versierde en verlichte dorp nog lang gezellig druk. De etalages trokken veel publiek om de fouten op te sporen. Velen liepen met papier en pot lood, om de lijst in te vullen. De Juliana-tentoonstelling mocht zich voortdurend in een druk bezoek verheu gen en voor del") Wijdingsdienst, welke Ds. IJ. van Dijk in de Ned. Herv. Kerk heeft gehouden, was groote belangstelling. Lopik, Jaarsveld tn Willige Langerak. De in de gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak gevormde Comité's voor de inzameling van gelden voor het natio naal huwelijksgeschenk voor Prinses Ju liana en Prins Bernhard, deelen ons mede, dat de resultaten der gehouden col lecten per lijst zijn als volgt: Lopik en Jaarsveld: f 87 60Vt; Willige- Langerak: f 61 67V«. Totaal f 139.28. Voor de tractatie der schoolkinderen welke intusschen reeds heeft plaats ge had is opgehaald: Lopik en Jaarsveld: f 231.19, Willige- Langerak: f 69.82Vi. Totaal f 301.02. De comité's zijn voor de^e ingezamelde gelden zeer erkentelijk en betuigen gaarne vriendelijk dank aan de verschillende da mes, die zich belangloos tor beschikking Stelden voor de collecten. Door de groote opbrengst ten behoeve der schoolkinderen werd gemiddeld 39 ct. per leerling voor alle in de drie gemeen- tfm awezift» sobolm bwciukbear Jte- welke alle door den Zwerver-keeper, die een phenomenale partij vertolkt, onscha delijk worden gemaakt. Na de rust is het weer hetzelfde speibeeld, n.L aan weers zijden verrassende aanvallen, die de ver dedigers voor moeilijke problemen stellen. Een kwartier voor het einde kopt Nobel een goed genomen corner van den Bur ger schitterend in (10). Zwervers ant woordt hierop met een goed opgezetten aanval, waarbij keeper Van Krimpen den bal uit de handen geloopen wordt (11). Kort daarop doelpunt Goedhart onhoudbaaj langs den paal (21). Di lettant is het laatste kwartier voortdurend in den aanval. Doch de Zwervers-keeper is uitmuntend in vorm en maakt achter eenvolgens verscheidene goede schoten on schadelijk. Zelfs weet hij onhoudbaar schijnende schoten nog tot corner te ver werken. Toch moet hij kort voor het einde zwichten voor een schot van Goedhart in den uitersten hoek (31). Met Dilettant in den aanval, blaast de scheidsrechter het einde. Dilettant 3 speelde een thuiswedstrijd tegen Schoonhoven .3 en behaalde een ge lijk spel (33). Schoonhoven kwam goed koop aan zijn doelpunten, daar een Dlt.- speler in eigen doel trapte, terwijl de club bovendien twee penalty's toegewezen kreeg en benutte. Dilettant 2 had rast. L.F.C. 3—Zwerver* 2 (Capefle tuf. IJssef) Lekkerkerk. L.F.C. gaat ten aanval maa* op fortuinlijke wijze weet de Zw. verdedi ging tweemaal op te ruimen. Dan krijgen we enkele Zw. aanvallen, maar LFG ver plaatst het spel weer en krijgt twee hoek schoppen te nemen en daarna heeft de middenvoor succes (10). Daarna is het de r.-buiten die, nadat de Zw. keeper is uitgeloopen, over hem heen in het ledige doel kopt (20). Direct is L.F.C. woer in den aanval en de aanvoe.der-spil weet den bal onder den vall. keeper in de tou wen te jagen (30). Na de rust is Zw. het eerst in den aanval. Het spel gaat nu heen en weer en beide keepers moeten meermalen handelden optreden, hetwelk hun goed afgaat. Enkele LFG-aanvallen stranden op buitenspel. Als de tweede helft een kwartier oud is. weet de Zw. rechts binnen bij een scrimage voor doel den achterstand te verkleinen (31). Na eenigen tijd wordt de achterstand weïr verkleind (32) en van den aftrap zet de l.-buiten van LFG voor en eeu back en de keeper van Zw. raken den bal nog aan, maar deze laat zich niet in zijn vaart stuiten en verdwijnt in het doel, zoodat LFG goedkoop aan een grooiere voor- epiong komt (42). Dan ontsiaat een zware druk op het LFG-dod. Enkele hoek schoppen zijn er het gevolg van en einde lijk weten de Zwervers door hun r-bin- nen den achterstand wederom te verklei-- nee Et word! nuk mm tweeptfk i MAANDAG tl JANUARI W9T DUITSCHE TROEPEN IN SPAANSCH MAROKKO. Parijs ernstig ongerust Vrijdag werd uit Casablanca (Spaansch Marokko) gemeld, dat sedert tien dagen groote contingenten Duitsche troepen, alle gewapend en in uniform, te Melilla aan land waren gezet ejj ken der stad onder, in verscheiden* wij- ebracht. De officieren hadden maatregelen ge nomen, welke deden gelooven, dat op oen verblijf van langen duur werd gerekend. Drie Duitsche torpedojagers en ver scheidene Duitsche onderzeebooten waren in de haven van Melilla voor anker ge gaan. Volgens berichten nit Rabat werd be vestigd, dat twee tot driehonderd Duit sche militairen de laatste dagen aan land waren gegaan in de havens van de Spaansche zóne van Marokko. Voorts werd gemeld, dat de ijzermijnen van Zeg- hanghan nabij Melilla op intensieve wij ze geëxploiteerd werden door Duitsche werkkrachten, die eveneens in havens van de Spaansche zóne van Marokko aan land waren gezet. Deze en dergelijke berichten over do ontscheping van Duitsche troepen in Spaansch Marokko hebben te Londen en vooral te Parijs groote opschudding ver oorzaakt Berlijn ontkent Berlijn ontkent de jnistheid der be richten over de troepen in Spaansch Marokko. Deze geruchten dienen, volgens de opvatting van politieke kringen in de Duitsche hoofdstad, slechts om de Euro- peeeche meening opnieuw te verontrusten en de Spaansche aangelegenheid, welke de Duitsche en Italiaansche regeering probeeren op te helderen, verder te ver troebelen. In welingelichte kringen legt men er nogmaals den nadruk op, dat zich noch in Spanje, noch in Spaansch-Marokko Duitsche troepen bevinden. In dit verband wijst men ook op de ter gelegenheid van het bezoek van graaf Giano aan Duitachland op 25 October jJ. .gepubliceerde verklaring, waarin uitdruk kelijk de gemeenschappelijke wensch van Duitschland en Italië ten aanzien van de handhaving der absolute, zoowel natio nale als koloniale onschendbaarheid van Spanje wqfd uitgesproken. Deze Dmtsche ontkenning heeft echter te Parijs blijkbaar erg weinig indruk ge maakt en de Fransche regeering heeft krachtige tegenmaatregelen genomen. F ranschEngelsch overleg. Ze trad dadelijk in overleg met Enge land over den toestand in Marokko en of- ficiëele kringen te Londen verzekeren, dat de Fransche regeering, die beschikt over geloofwaardige inlichtingen omtrent de Duitsche activiteit, den toestand ernstig acht, terwijl n^en ook te Londen de ge beurtenissen met de grootste aandacht volgt. Men legt den nadruk op de nauwe sa menwerking van de regeeringen te Lon den en te Parijs in deze kwestie. Eden had reeds een lange bespreking met den Franschen ambassadeur Corbin, die door zpn regeering moet zijn geïn strueerd aan de Britsche regeering te ver zoeken een samenwerking tot stand te brengen tusschen Britsche en Fransche oorlogsschepen in de Marokkaansche wa teren, indien de inlichtingen omtrent de Duitsche activiteit door Parijs officiéél zouden zijn bevestigd. Het onderhoud heeft volgens Havas voorts geloopen over het Duitsche en het Italiaansche antwoord inzake de vrijwil- ligerskwestie. De Fransche regeering heeft In Fransch-Marokko haar troepen gewaarschuwd zich gereed te houden voor alle gebeurlijkheden. Het Fransche eskader, dat als ieder jaar zijn manoeuvres gaat houden, zal dat ditmaal doen voor de Marokkaansche kust. De Fransche minister van marine Gasnier- Duparc, die op het oogenblik in Tunesië vertoeft, zal zich daarna naar Algerije begeven en de minister van oorlog Dala- dier vertrekt tegen den 15den dezer- ver gezeld van militair® deskundigen, voor een studiereis in Fransch-Marokko. Frankrijk handelt in dit opzicht zelf standig, op grond van de bepalingen der verdragen tusschen Spanje en Frankrijk, die juist zijn gemaakt om Frankrijk onder alle omstandigheden ongestoorde verbin dingen met zijn bezittingen in Noord- Afrika te waarborgen en het mag en wil niet toelaten dat Spaansche autoriteiten toestaan, dat Duitschland zich in Marok ko nestelt en die verbindingen bedreigt. een engelsche nota. Aan Berlijn, Moskou, Rome en Lissabon. De Engelsche ministerraad heeft wjn goedkeuring gehecht aan een nieuwen stap der regeering, dio onmiddellijk is ondernomen. Het betreft hier een nota, doorgezonden aan de Britsche ambassa deurs te Berlijn, Rome, Lissabon en Mos kou en vermoedelijk inmiddels reeds in genoemde hoofdsteden overhandigd. Deze nota gaat nader in op de antwoorden, ge geven op den Fransoif-Britschen stap van 24 December, met betrekking tot het stop zetten van het zenden van vrijwilligers naar Spanje. Groot-Brittannië stelt in zijn nota voor, een definitieven datum vast te stellen in de tweede helft van deze maand, om langs den weg van interna- tionale overeenkomst den toevoer van vrij willigers naar Spanje geheel stop te zet ten. Ook is een controle-plan uitgewerkt. Dit zal ter goedkeuring worden voorge legd en aanmerkingen hierop worden dan ingewacht. DE INMENGING IN SPANJE. Conferentie van zes mogend heden? Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" zal Groot-Brit- tifcnnië, teneinde een sneller optreden te waarborgen ter voorkoming van een uit breiding van de interventie in Spanje, wel licht een conferentie voorstellen van de ambassadeurs der het meest rechtstreeks er bij betrokken mogendheden Frank rijk, Italië, Duitschland, Rusland en Por tugal. Het voorzitterschap zou worden be kleed door Eden. Een eventueel door deze conferentie op te stellen plan zou worden voorgelegd aan de met-inmengingscommissie, die het ze ker zou aanvaarden. FRANCO'S NIEUW OFFENSIEF. Madrid ernstig bedreigd. Sinds een week voeren de troepen van generaal Franco weder een heftig offen sief tegen Madrid. Veie bloedige aanvallen en een streng doorgevoerde tactiek van snelle verwisseling der aanvalspunten, hebben het den verdedigers uiterst moei lijk gemaakt en dezen hebben dan ook veel terrein moeten afstaan. Het gevolg is, dat Madrid thans weer veel sterker wordt om singeld. Bovendien hebben de nationalis ten de directe verbinding tusschen Madrid en El Escorial verbroken, zoodat de be zetting van het beroemde klooster over slechte landwegen, ter lengte van 100 K. M. naar Madrid moest vluchten. De rood en moeten zeer zware verliezen hebben geleden. In de afgeloopen week zouden achtduizend hunner zijn gedood of gewond, van wie 1320 in massagraven zijn bijgezet. Burgers moeten Madrid ent- ruimen. De raad van verdediging der Spaan sche hoofdstad geeft toe, dat de toestand thans buitengewoon gevaarlijk is gewor den. Het bevel aan de burgerbevolking om de stad te ontruimen in gis teren van kraht geworden. Uitge zonderd zijn slechts mannen 2045 jaar. Wie de stad niet verlaat, zal als een rebel beschouwd worden en zich moet enverantwoorden voor een speciaal volksgerechtshof. De buitenlanders trekken hieruit de conclusie, dat spoedig nieuwe straatgevechten in Madrid verwacht moe ten worden. Een Booren-opstand. De toestand is voor de regeering nog moeilijker geworden, doordat de boeren in de provincie Alicante tegen haar in op stand zijn gekomen. De beweging zou zich langs de kust van de Middellandsche Zee tot Valencia uitstrekken. Naar het heet, heeft de regeering miliciens naar het op standige gebied gezonden, die, om de or de te herstellen, op de betoogers zouden hebben geschoten en talrijke personen ge dood en gewond zouden hebben. GEEN AMERIKAANSCHE WAPENS NAAR SPANJE. Besluit door Roosevelt get eekend President Roosevelt heeft met zijn hand- teekening het mesluit betreffende het ver bod van wapenuitvoer voor Spanje be krachtigd. Tevens heeft men van gezaghebbende zijde te kennen gegeven, dat de regeering der Vereenigde Staten zich niet zou ver zetten tegen een blokkade van de Spaan sche kusten, wanneer de Europeesche re geeringen hiertoe mochten besluiten. Alle voorzorgsmaatregelen zouden wor den genomen, om te verhinderen, dat de aanwezigheid van Amerikaansche schepen de geblokkeerde zone tot internationale incidenten kunnen leiden.De Amerikaan sche regeering wenscht te vermijden de Spaansche zaak betrokken te worden. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Reeds 100.000 stakers bij Ge neral Motors. Het aantal stakers hij de General Mo tors te Detroit neemt nog altijd toe. Intus schen heeft Murphy, de gouverneur van den staat Michigan, een beroep gedaan op de werkgevers en arbeiders in de automo bielindustrie, opdat de gedelegeerden der beide partijen overleg zullen plegen, op welke wqze aan het arbeideoonflict een einde gemaakt kan worden. Ameide. 'Reeds vroeg in den morgen van den 7den Januari was in ona dorp te zien, dat de bewoners zich niet onbeluigjd zouden laten. Vooral de Oranjevereenigmg Ameide en Tienhoven heeft bewezen, ten volle van haar taai berekend te zijn- Het geheele dorp was in vlaggeKooi gesto ken. De schoolkinderen hielden om negen uur een optocht met de beide muziekver- eenigingen door het dorp. Alvorens ech ter hiertoe over te gaan, hebben voor de woning van burgemeester Luijendijk, die wegens ziekte zich niet buiten kon vertoo- nen en daardoor achter een venster had plaats genomen, de kinkleren van de bei de scholen enkele liederen gezongen met medewerking van de muziekvereeningen. Na de rondgang werden de kintleren op hun Scholen getracteerd, ook de muzikan ten kregen een versnapering. Velen maakten gebruik van de gelegenheid om de zaal van de wed. Diepenhorst de uitzending van de huwelijksplechtigheid te volgen. Direct na het bekend worden van de huwelijksvoltrekking hebben twee rui ters het feit in de gemeenten Ameide en Tienhovec bekend gemaakt. 'e Avonds om zeven uur werd in de Nieuwst raat de optocht opgesteld, waar bij het wemelde van de vlaggen, lampi ons ®n fakkels enz De bedde muziekver- eenigingen verleenden weer hun mede werking. De tocht ging mede naar Tien hoven en den Zouwendijk. Tenslotte werd op den Dam halt gehouden en de voor zitter der Oranjevereeniging, de heer J. van der Meulen, uitte zijn dank na mens de vereeniging aan allen, die iets hadden bijgedragen tot bet welslagen van dezen Oranjedag. Varkenspest Haastrecht Bij den landbouwer Jac Voets op het Bilwijk onder deze gemeen te doet zich onder de varkens de besmet telijke ziekte varkenspest voor. Lekkerkerk. gevallen voor. komen hier vele griep- Gelukkig zijn ze niet kwaadaardig. Er zijn heele gezinnen die te bed liggen. N ieuw-Lakkei iaiNl, het VorstelijkHuwelijk op eenvoudige Donderdag is hier wijze herdacht. De kom van het dorp was Capetle ad. IJssef. Donderdagavond had in het Kerkgebouw tn de Boezem straat een wijdingsdienst plaats naar aan leiding^ van het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. Het kerkgebouw was goed bezet toen de hem: J. Kara, godsdienstonderwijzer, het samenzijn opende. Deze sprak naar aanleiding van 1 Kon. 21 3 een openingswoord. Daarna zongen de samengekoznenen zonder ver zoek spontaan 2 coupletten van het Wil helmus. Da. J. D. Kleyne, Ned. Herr. predikant te Oud-Beijerland, sprak over: „Rondom den troon vein Oranje". Deze Oranje-rede maakte grooten indruk. Ter afwisseling zongen de drie meisjeever- eenigingen enkele psalmen en Vaderland ache liederen. Na een slotwoord dankte de voorzitter van de Or&njevereenigiqg, de heer J. J. Niemantsverdriet allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, waarna da Kleyne sloot met dankgebed. Na afloop gaven verschil ende bezoekers zich op als lid van de Oranje vereeniging. Goudriaan. Ter eere van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, is hier Vrijdag feest gevierd. Om 8 uur 's morgens werd aangevangen met een optocht van ruiters te paard door de ge meente, met aan het hoofd twee horen blazers. Om negen uur werd de stoet ont bonden, en nadat velen zich naar 't feest terrein hadden begeven, dat hiervoor gnv- tia ter beschikking was gesteld, sprak burgemeester Van Slijpe een openingsre de. De rede werd ten huize van den heer A. Vink voor de microfoon en via een luidspreker uitgesproken. De zangvere niging „Zang en Vriendschap", onder lei ding van den heer Jac. Kaasschieter te Schoonhoven, 'gaf enkele zangnummers ten beste. De schoolkinderen zongen en kele volksliederen. Onder leiding van het onderwijzend personeel werden wedstrij den met de kinderen gehouden. Na afloop kregen zijn versnaperingen en cadeautjes. *a Middags werd een ringrijderij gehou den op rijwielen, waaraan 83 personen hebben deelgenomen, alsmede verschillen de volksspelen, waarvoor veel belangstel ling was. Te ongeveer half zes werden de prijzen door den voorzitter uitgereikt. Om zeven uur werd een filmvoorstelling gegeven ln de 0. L. echool. Er was groote belangstel ling Tijdens deze voorstelling was er ge legenheid zich aan te sluiten bij een op te richten Oranjevereeniging, waarvoor zich ruim 80 leden opgaven. a De heer De Kreij te OttoJand zorgde voor muziek, verlichting sol de microfoon installatie. Groot" Ammers. Dezer dagen werd de bibliotheek der O. L. S. verrijkt met een zeventigtal boeken, een geschenk van mej. Joop Flohil alher. Dat deze sympathieke daad door kinderen en personeel op boe gen prijs werd gesteld, laat zich hooren. Hoog-Blokland. Ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk heeft het fanfarecorps „Symphonia" Dinsdagavond een fakkel optocht gehouden. Na afloop werd voor het raadhuis het „Wilhelmus" geblazen, wat vele ingezetenen meezongen. Woensdagmiddag is in de O. L. Schoei leest gevierd. De kinderen werden ont haald op bruideauikera, gebak, chocolade, chocolademelk, sinaasappel enz. Bovendien werden herinneringsbekers en -borden uit gereikt. Het feest werd door B. en W bij gewoond. Na afloop zegde het hoofd der school aan de vertegenwoordigers van het ttebeetaur dank voor de milde tzao- mooi versierd en 's avonds keurig ver licht. Op het Kerkplein was een fraaie eerepoort opge-icht. Het programma, dat voor 's morgeaie klokgelui en muziek door „Apollo" van den toren vermeldde, voor 's middags efeiji kinderoptocht, en voor 's avonds een fakkeloptocht en zang van „Amicitia", werd naar be hoor en afge werkt. Het feest had een kalm en onde- lijk verloop. Te Kinderdijk was 's morgens in het vergaderlokaal onder het secretariegebouw gelegenheid om de uitzending van de re portage van dé huwelijksvoltrekking van het vorstelijk paar aan te hooren, waar-, van velen, gebruik hebben gemaakt. Een fakkeloptocht, welke Woensdagavond zou worden gehouden, kon wegens het ongun stige weer niet doorgaan. Donderdagavond ze van uur zal in het volksgebouw van J. en K. Smit s scheeps werven een film van het vorstelijk huwe lijk met een degelijk bijprogramma worden vertoond. Voor de Christelijke vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende riekte te Heemstede, is in het afgeloopen kwar- van de «ideeling Nieuw-Lekkerland aan contributie ontvangen f 11.16 en van de afdeeling Kinderdijk f 14 26. Eerstge noemde aldeeling telt 66, laatstgenoemde afdeeling 90 lelden. De fabrieksarbeider C. H te Kin derdijk, werkzaam op J. en K. Smit's Scheepswerven, geraakte bij het walsen van platen met den duim van de rechter hand bekneld tusschen de plaat en de machine, waardoor een groot deel van den duim werd nfgekneld. Dokter Terpstra verleende de eerste hulp, waarna de man naar zijn woning weed vervoerd. Oud-Atblas. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, zijn de leerlingen van de Bijz- School feestelijk onthaald. Het hoofd der school, de heer P. Bezemer, zijn echtge noot® en het verder schoolpersoneel ver strekten de kinderen versnaperingen, be nevens een oolrkonde met gedicht en een plateelen wandbord, waarop de 1 etters J.B. Toorts zongen de kinderen toepas selijke liederen. Gevonden: Een selfbinder voor een rijwieL Te bevr. A. M. Eiketeidtooin, Noordzijde 265. Stolwijk. De 15-jarige zoon van heer P. Y. moest de vrachtauto van zijn vader in een loods rijden. Inplaais vaa dat echter te doen, ging hij met zijn 13- jarig broertje een tochtje met de auto maken. Dit bekwam hem echter minder goed, want na e«n poosje kwam de wa gen in aanraking met een paal van de electrische verlichting. De paal brak af, terwijl bij een bewoner de verlichting de fect geraakte en men daar in het donker kwam te ritten. De paal bleef door de draden echter nog overeind. Eenige me ters verder verzakte de auto in den berm van den weg en stond meteen stil. De jon gens waren zeer geschrokken. Met behulp van een kraanwagen van de firma Hulle- man uit Gouda, is de auto weer op den weg gebracht Het ongeluk liep boven ver- waqjiting bijzonder goed af en de auto was bijna niet beschadigd. De heer V. zal de aangerichte schade vergoeden. Bij gelegenheid van het deze week te houden Oranjefeest is men druk bezig de gemeente te versieren. Reeds zijn vijf eerepoorten geplaatst, die des avonds, wanneer zij verlicht zijn, een mooi aspect bieden. Yan de gebouwen noemen wij het gemeentehuis, dat er met zijn verlichting indrukwekkend nitziet. WEERBERICHT- Naar waarneming in den morgen 11 Januari. De wijzer zonder pijlpunt geeft den stand van den vorigen dag aam Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige Oostelijke tot tot Zui delijke wind; helder (dt licht of half be wolkt; droog weer; lichte vorst des nachts; overdag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Waterstand: Schoonhoven hoog water 4.45 uur, 1.00 M. Vreeswijk hoog water 7.06 uur, 1.83 M. Keulen stand 4.02 M., val OJ23 M Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag; 12 uur in de schaduw: 34 graden Fahrenheit. Maandag 11 Jannarh Op 7X18, on der 3.06. Nieuwe .Maan Dinsdag 12 Januari. REMONSTR. KERK. WADDINXVEEN. Woensdag 13 Jao. n.m. 7 uur, ds. A. W. de Rover, predi kant der Vrije Geref. Gemeente vanYlaav* dingen. OUD GEREF. OEM. AMEIDE. Zaal van Mej. Diepenhorst Woensdag 13 Januari, 'e avonds 6.46 ooi* Ds. Blaak, van St. Philipéland. ALBLASSERDAM. Gebouw Polderstraat Donderdag 14 Januari. avonds 7 nut, ds. B. Toes van IJsselmonde. GAPELLE ad. IJSSEL. BennwegJaan. Woensdag 13 Januari, 's avonds 720 uur, De. H. Vlot. VRIJE GEREF. GEM. GIESSENDAM. Woensdag 13 Januari, avonds 7 «nr, de beer J. Vijverberg van R hen on. GIESSENDAM. Woensdag 13 Januari, 's avonds 7.30 uur, Evangelisatiesamen komst in gebouw „Rehoboth" Spreker d1 heer G. W. Pieters van Dordrecht. |S Jublla. Ameide. De gemeenteveldwachter, de beer R. van Beek, vierde Zondag zijn 25- jarige echtvereeniging, terwijl hij Dins dag «Ju pplitietym^ftns^r jubileert» Hoog-Blokland. Het bestwr van JEet Groene Kruis" beeft een hoogte zon aan geschaft, wat door vele leden zeer ge- ■.anrdaard zal narden. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Uitgetredenen uit de Ned Herv. Kerk. Woensdag 13 Januari, 'a avonds 7 uur, De. lL J. Grisnigt, van Harderwijk. BLESiKENSGRAAF. Woensdag 13 Ja nuari, avonds 6-30 uur, de heer A de Redelijkheid, Godsdienst-Onderwijzer te Ouderkerk ad. IJssel. GROOT-AMMERS. Woensdag 13 Janu ari, s' avonds 6.30 uur, De. D. J. van de Graaf, van Schoonhoven. KINDERDIJK. Dinsdag 12 Januari, 's avonde 7 uur, de heer W van Leeuwen, Godsdienst-Onderwijzer te Scboonrewoerd KRIMPEN a.d IJSSEL. Evangelisatie. NoorderatraaL Donderdag 14 Januari, 'e avonds 7.16 uur, de heer Vijverberg, van Rh enen. LEKKERKERK Ned. Herv. Evangeli satie. Woensdag 13 Januari, *s avonds 7 uur. de heer M. van Leeuwen, van Maar tensdijk (U). NIEITW-LEKKERLANB. Donderdag H Januari, 'a avonds 7 uur, de heer Mouw, fiodadj^-OadagrtiiBeg te Goads ri^. MELK, BOTER, KAAS EN EIEREN.^ OUDEWATER, 11 Jan. Aangevoerd 19 partijen kaas, 1305 stuks, wegende 6526 K G. Zware met rijkamerk geen aaïtroer. Met rijksmerk le soort geen aanvoer. Prijzen: met rijksmerk 2e soort f 1620, Handel traag. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT ROTTERDAM, 11 Jan. Aardappelen: Brielsche eigenheimers f 1.80f 2.10 pee H.L.. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.76— f 1.90, Zeeuwsche Bonte f 22.25; Zeeuw sche Blauwe f 22.25; Eigenheimers Blauwe f 1.601.70, Eigenheimers Poters f 1.401.50; Blauwe Poters f 1201.30; Bevelanders f 1.70180, alles per H.L. Westlandsche ronde zand 34 et, West- landsche kleine 23 ct per K G. Met ta melijk en aanvoer, gewone handel. PAARDEN EN VEE. GORINGHEM, 11 Jan. Veemarkt. Aan voer 46 runderen, kalveren, ,11® varkena 246 biggen. Prijzen: Zwaró kalikoeten f 160210, melkkoeien f 126—160, kalf- vaarzen f 115160, guiste vaarzen f 75 120, nuchtere fokkalveren f 814, idem voor export f 48, owerioopers f 10 biggen f 813. Handel kalm. ROTTERDAM, 11 Jan. Veemarkt Aan roer totaal 2815 stuks. Vette r Under en 544 vette kalveren 203; nuchtere kalveren 20, schapen en lammeren 1017, varkens 1027 en 1 bok. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 64, 2e kw. 56, 3e kw 43—48; vette ossen le kw. 60, 2e kw. 54, 3e kw. 45 50; vette kalveren le kw. 100, 2e kw. 90, 3e kw. 6777; varkens (levend gewicht) le kw. 46, 2e kV. 45, 3e kw. 44; schapen le kw. 46, 2e kw. 39, 3e kw. 32; lamme ren le kw. 49, 2e kw. 40, 3e kw. 30. Prijzen per stuk: schapen le kw. 21, 2t kw. 18, Se kw. 14, lammeren le kw. 21, 2e kw. 18, 3e kw 12 Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer iets korter, handel redelijk, prijzeo als Dinsdag, vette kalveren aénvoer iets minder, handel vlot, prijzen höoger; schar pen en lammeren aanvoer Onveranderd, handel willig, prijzen stijgend; varkens aanvoer grooter, handel kalm, prijzen iets lager. Voor export eenige partijen acbaew Mctofat,

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2