li&l Dervoets TMTCAI SI® Plaatselijk nieuws W E E RBE RIC H T Sportnieuws j f~~~~Rechtszaken cietu en 9elangrS|kt Een tunnel onder het Kanaal. FEUILLETON 0m15 millioen dollar Onze. DUURT HOC VOORT Jfytyens s£na^tU ddu*-! Gemengd nieuws VRIJDAG 22 JANUARI 1937. •Baar werd gedragen door leden der jonge- lingsvereeniging. Aan de groeve herinnerde ds. D. J. ran Ie Graaf aan de woorden uit het boek Job: „En zij zagen dat de smart zeer groot was". Ook thans is de smart groot in de harten van ouders, broers en zusters. Hoe zeer de deelneming in dit droeve verlies ook moge sterken en vertroosten, zij kan de ware vertroosting niet brengen, daar slechts Eén vrede kan geven, namelijk God, die wonden slaat, maar ze ook heelt, hetgeen blijkt uit het troostwoord ifl het boek Job „En Gods vertroostingen zijn nimmer te klein". Dit treurig sterfgeval is een treffende roepstem. Zijn heengaan 9 herinnert aan de woorden van de Schrift „Gedenk aan den Schepper in de dagen uwer jongelingschap", want deze groeve had ook de laatste rustplaats van een arf1 der kunnen aijn Bij alle leed is er echter één lichtpunt: Jezus heeft namelijk ook de zonden der jeugd gedragen, Hij heeft de dood in het graf overwonnen. Gelukkig degene die Zijn roepstem in dit leven mag hooren, want Hij kan alleen de eeuwige jeugd geven. Het hoofd der Bchool, de heer H. Brug- geman, zeide daarna dat hij voor de eer ste maal bij het graf van een zijner leer lingen stond. Men moet er ach rekenschap ▼an geven dat op dit leven een eeuwig le ven volgt. De overledene was een der aar digste, prettigste en intelligentste leerlin gen en tevens een goed kind voor zijn ouders en een goed kameraad voor zijn schoolmakkers. Spr. hoopte dat de nabe staanden berusten zuilen in dit verlies en dat m?p elkander eens zal mogen weer zien in "bot Nieuwe Jeruzalem. FILMAVOND. De St. Josephvereeniging heeft Maan dagavond in het Parochiaal verenigings gebouw een filmavond georganiseerd, waarop de vertooning van de Huwelijks film van Prinses Juliana en Prins Bern- hard de hoofdschotel uitmaakte. /Vele le den van de St. Josphvereeniging en be langstellenden, hebben van deze gelegen heid gebruik gemaakt, om de film te gaan cien. De heer A. C. A. Deerenberg sprak een kort openingswoord. Hij noemde het van de St. Josephvereeniging een gelukkige gedachte, om hen, die niet in staat waren geweest, de feesten in Den Haag bij te wonen, thans in de gelegenheid te stellen van de grootsche momenten van dit hu welijksfeest kennis te nemen. De vertoonde journalen behandelden, behalve de huwelijksfeesten, ook nog an dere belangrijke gebeurtenissen uit het le ven van de Prinses. Bepaald teleurstel lend was het, dat de film meer datgene behandelde, wat zich rondom het huwe lijksfeest afspeelde, dan dat zij ons de vor stelijke personen zelf te zien gaf. Het programma werd aangevuld met enkelecultureele en kluchtige films, die bij het publiek zeer in den smaak vielen. AMERICAIN bioscoop. Wederom was de bovenzaal van het Ho tel al la Station uitverkocht en zij, die laat kwamen, konden niet meer toegelaten worden Het was een rijk programma dat vertoond werd: actualiteiten, een film met de prinses en den prins bij verschillende openbare gebeurtenissen vpór 7 Januari, de film van de huwelijksplechtigheden, een komische film getiteld: „Is er nog iets van ww dienst?" waarin o.m. drie meisjes op traden 4»e telkens weer kwamen zingen, hoewel ze merkwaardig valsch zongen en een groote film „Koning en kruier". Daarin werd nog eens het oude thema be handeld van een vorst die voor één dag ajn functie ruilt met die van een eenvou- digen onderdaan, ditmaal een kruier, die sprekend op hem lijkt. De daarbij voorko mende blunders, welke de twee mannen op 'hun verkeerde plaatsen maken, waren van iien aard, dat de zaal onbedaarlijk ge lachen heeft. VERSTROOI INGS-TOURNEE. Na de radio en het gemakkelijke ver keer is de belangstelling voor muzikale uitvoeringen sterk gedaald, maar de A V. R.O.-avonden maken daarop een uitzonde ring. Overal hoort men van uitverkochte talen en zoo was bet ook gisteren in het Nutsgebouw. De voorzitter van de A.V.R.Q., de heer De Glercq, sprak een kort openingswoord en deelde mede, dat Koos Koen dien dag «jn 100e voorstelling gaf. Bij wijze van gelukwengph applaudisseerde men. De bekende en populaire violist Boris Lensky speelde daarna ^met virtuositeit twee soli en werd zoo levendig toegejuicht dat hij nog een Czardas toegaf. Bob Scholte zong verschillende liedjes en Frans van Cappelle toonde zijn vaaidig- heid op het accordeon. Toen kwam Koos Koen, wiens stem, of eigenlijk stemmen, de radioluisteraars zoo dikwijls gehoord hebben. Nu zag men hem en men zag ook hoe hij met vlugge bewegingen en snelle lijnen een aantal caricaturen op het pa pier wierp, waarna hij die door hem zelf geteekende figuren ging interviewen. Tot slot liet hij nog eens de lastige juffrouw de Bonk met haar schelle stem aan het woord en deed daarmede de zaal daveren Van het lacher. Lensky speelde eenige eigen composities en Bob Scholte slaagde er in het gehoor aan het zuigen te brengen. Het waren be- i kende kinderliedjes en toen een „debu tant je" gevraagd werd, verscheen eerst niemand, doch eindelijk kwam een dame met grijs haar op der snaakschen inval zcih daarvoor aan te melden, hetgeen zeer gewaardeerd werd. Na de pauze de film, welke het nieuwe A.V.R.O ^cboiiw liet zien en na de film een vroolyk bal. EEN GOEDE VANGST. De pachter van de Groote Gracht als vischwater, de heer Prins te Groot-Am- mers, heeft dit Woensdag en Donderdag met den zegen afgevischt. Woensdag, toen slecfïts êen betrekkelijk klein gedeelte werd afgewerkt, was de vangst niet zeer groot, maar er waren en kele fraaie karpers bij. Donderdagmiddag echter werd een groote hoeveelheid visch gevangen, na tuurlijk van allerlei soort en grootte, maar met weel flinke exemplaren. Er waren bij den buit een kleine 30 stuks snoek, waar van één ongeveer 14 pond zal hebben ge wogen. INCIDENT MET GEMEENTE-PAARD Gistermorgen, toen het gemeentepaard voor de werf van Gemeentewerken aan de Havensloot, uitgespannen werd, scheen 1 dier zoo begeerig naar den stal to zijn, dat het niet langer wilde wachten Het gevolg was, dat het paard nog voor hot geheel uitgespannen was, aanstalten maakte om er van door te gaan, waardoor de wagen kantelde en in de Havensloot terecht kwam. Het paard kon zich niet meer houden, maar bleef toch nog op he' uiterste randje van de Havensloot liggen Het heeft veel moeite gekost om de wagen die geen schade had opgfeloopen, weer op het droge te krijgen. Ook het paard was er goed afgekomen; het had alleen een klein wondje opgeloopen, hetwelk het dier evenwel niet verhinderde, des middags weer dienst te doen. GEVONDEN. Een snelbinder, twee shawls. Inlichtin gen bij de politie. Ameide. De verkoop van weldadigheids postzegels en prentbriefkaarten „Voor het Kind", heeft hier f 54.84 opgebracht. In de z&al van de Wed. Diepfenhordt zal Woensdag de Or&njefilm worden ge draaid. Ammersjol. In de school zal Zaterdag middag van half twee tot half vier een tentoonstelling wérden gehouden van de crocussen, welke de schoolkinderen dozen iQtef thuis in bloei hebben getrokken Gezien de resultaten van verleden jaar, zal het ook nu wel de moeite waard zijn, deze expositie te gaan bezichtigen. Zanguitvoering. Benschop. De 2e uitvoering van de Gemengde Zangvereeniging „Excelsiof" zal Donderdagavond in de zaal van den heer M. van Vliet plaats hebben. Bieskensgraaf. De Oranjevereeniging heeft besloten, de Oranjefilm Zaterdag 2 maal te laten draaien en wel van 6 30 8.30 en van 8.3010.30 uur, daar de vraag naar toegangsbewijzen zoo groot is, dat bij één keer velen zouden moeten worden teleurgesteld. - Ook hier en in de omgeving zijn zeer veel personen aangetast door de griep, zoodat de dokters handen vol werk heb ben. Tot hedqn is de ziekte van geen kwaadaardig karakter. Onder gehoor van ds. P. Zand tij dens de herdenking Huwelijk Vorsten paar, werd in de Ned Herv. Kerk een extra gift gecollecteerd van f 10# en tij dens de predikatie van den heer A de Redelijkheid 2 giften van f 10 ten behoeve der kerk. Groot-Ammers. De jongeheer T. de Waard slaagde dezer dagen voor het exa- inen boekhouden, afgenomen door de Ver- eeniging van Leeraren in hot boekhouden te Rotterdam. Gevonden: Een kerkbijbeltje. Inl gem veldwachter. Raadsbesluiten. Hoenkoop. In de jóngste raadsvergade ring werd allereerst een aantal ingeko men stukken voor kennisgeving aangeno men. Op een adres van de Vereen, van Ned. Gemeenten betreffende toetreding als lid, werd afwijzend beschikt. Naar aan leiding van een schrijven van Ged. Staten werd de bouwverordening dienovereen komstig gewijzigd. In verband met de wij ziging van art. 205 der L. O. wot werd de overeenkomst met de gemeente Oudewater nopens de toelating van leerlingen gewij zigd. Breedvoerig werd van gedachten ge wisseld over de invoering van een hooger tarief van steunverleening. Tenslotte werd het voorstel van B. en Wom den minis ter toestemming te vragen voor de invoe ring van het tarief volgens de 8e klasse, m alg. st. aangenomen. Krimpen a.d. Lak. Mej A S. viel met een teil kokend water en bekwam daarbij zulke ernstige brandwouden, dat xy zich onverwijld onder behandeling van dokter von Lindern moest stellen. Het zoontje van den heer J. B viel de trap, waarbij bet ernstige kwets uren opliep; o.a. werd de rechterpols ont wricht. Geneeskundige hulp is ingeroe pen. De heer J. Hekking Czn., slaagde te Rotterdam voor het diploma boekhouden van de Federatie en Vereeniging van Leeraren. Lexmond. Tot diaken der Ned. Herv. Kerk Werd in de vacature F. Bikker be noemd de heer A. den Hartog. DonderdagenidiJag is de heer Jan de Jong bij een oefening in het hardrijden per fiets, zoodanig gevallen, dat hij zich wegens hoofdwonden onder behandeling van Dr. Siddré moest stellen. Koedrijvers-avontuur. Nieuwerkerk a.d. IJslel. Woensdagmor gen liep langs de 's-Gravenweg êen vee drijver met een koe aan een koptouw ach ter zich aan. Ter hoogte van de timmer manswerkplaats van den heer P. Mole naar, reed een autobus van de Gebr. v. Gog voorbij. Op bet oogenblik, dat de bus passeerde, werd de koe schichtig en slin gerde haar begeleider over den weg. De be- staurder van de autobus, die onmiddellijk stopte, meende dat hij den man overreden had. Het bleek echter dat de koedrijver op de bumper van de aak) lag, zoodat het ongeluk nog goed afliep Woensdagmiddag ontving de gem.- poljiie het bericht, dat er aan de Onder weg, vóór de, Ghr. School, een man in elkaar gezakt was aangtroffen. Dokter Hage stelde na onderzoek vast, dat net een lijder aan vallende ziekte betrof, die tevens ondervoed bleek te zijn. De man, M uit 's-Gravenhage, is naar zyn woon plaats vervoerd. Hulpvaardigheid. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Meldden wij onlangs dat één der paarden van een hier gestationneerde woonwagenbewoner ge storven was, waardoor verder trekken on mogelijk was, na een collecte in de ge meente, welke ruim f 60 heeft opgebracht, kon een paard worden aangekocht en de reis worden voortgezeL Jubileum. Nieuw-Lekker land. Dinsdag herdacht de heer A. Borsje te Kinderdijk den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als baas bij de N V. J. en K. Smit's Scheepsverven. De directie bood hem als blijk van waardeering een gouden horloge aan. Het kantoorpersoneel schonk hem een bureaustoel, terwijl hij van het werf- personeel een schrijftafel met een vulpen en een vulpotlood ontving. Griep. Nieuwerkerk a.d. IJssel. In doze ge meente heerscht de griep in erge mate. De beide doctoren hebben de» handen voL De positie van den landbouw. Stolwijk. Woensdag trad in de zaal van den heer M. Zuidervliet als spreker op Ir. J. M L. Otten, lid van de Eerste Kamer, met als onderwerp: „De Positie van den Landbouw in Nederland Hij be sprak verschillende onderwerpen en toe standen, landbouw en veeteelt betreffende, benevens hetgeen de regeering in deze reeds heeft gedaan. Verschillende aanwe zigen stelden vragen, welke alle door .den spreker werden beantwoord. Deze open bare vergadering droeg geen enkel poli tiek karakter en had uitsluitend ten doel de toestanden in het veehoudersbedrijf na der onder de oogen te zien. De leiding be rustte bij den heer J. Schothuis. Gevonden: een rijwièibelastingmerk 193611937, waaromtrent inlichtingen bij de politie zijn te bekomen. Werk voor de politie. Sliedrecht. V deed aangifte te zijn mis handeld door een hem onbekenden jon gen; G. gaf kennis van vernieling van een ruit in zijn automaat; K deed aangifte van vermissing van een portemonnaie in houdende f 21; S deelde mede, dat in den nacht van 18 op 19 Jan. onbekenden een hem toebehoorend konijn hebben ont vreemd. E gaf kennis van het wegnemen van 2 blauwdrukken en 3 vel papier van zijn rijwiel, toen dit een oogenblik onbe heerd op den weg stond. De politie heeft al deze zaken ia onderzoek. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. Te bevragen bij: W Flier, Oranjestraat 59 een mantelceintuur en 'n sleutel van een melkkraan; P. Blom, C24 een bijbeltje, G. Bekkermau, Adm deRuij- terstr. 70 een ring; A. Lagowaard, P Rijs- dijkstr. 16 een sjaal; W. Boer, Emmastr. 24 een alpinomuts; P. Kraayveld, G 63 'n snelbinder; E. Nederlof, Burg. IJpeystr 8 een glacé handschoen; A. Bakker, Juli- anastr. 29 een damesarmband met horlo ge: J. v. d Vlies, Djjkstr 16 een paar sokken; J. M Stasse, B 661, een handbe schermer, L Kraayeveld, P. Heinstr. 20 een handschoentje; L. Fijnekamp, Adm de Ruijterstraat 94, vier sleuteltjes aan 'n touwtje; A. Kraayeveld, P. Rysdijkstr. 61 een kinderhandschen, A. d. Kreeft E 4 een portemonnaie, W. Noorloos, G 145, een rijw. bel merk, de Bruin, Juliana- straat 20, een muts; H. Huiser, D 345, 'n kinderwantje; J. C. de Groot, Julianastr 23 een schroevendraaier; A. Stujj, C 154, een kosteloos rijw. bel. merk; politiebu reau een kinderportemonnaie en een rjj- wielbelastingmerk. Hoog water. Sliedrecht Zaterdag 23 Jan. v.m. 1.50 uur, Zondu 24 Jan. van. 3.05 uur, Maan dag 25 Jan. v.m. 4.05 uur; Dinsdag 26 Jan. v.m. 5 uur; Woensdag 27 Jan. v m- 550 uur; Donderdag 28 Jan. v.m. 6.35 uur; Vrijdag 29 Jan. van 7.15 uur Zondagsdienst apotheken. Sliaflrecht. Geopend: Apotheek Hoog land. Gesloten: Apotheek v. d. Berg In de week van 2530 Janu^/i ook geopend na 8 uur 's avonds en Zaterdag na 10 uur Apotheek Hoogland. Zwijntjesjagers op pad. Zevenhuizen. Dinsdagavond boden bij den rijwielhersteller- P. Jongeneel op het niorp twee mannen èen fiets te koop aan. Toen de heer Jongeneel het rijwiel be keek, zag hij, dat het van een zijner klan ten, den heer H. A. van V was. Toen de mannen begrepen, dat J. de fiets herken de, gingen zij vlug weg met achterlating van de fiets. Bij de politie is van dit be zoek kennis gegeven Woensdagavond heeft men te Zeven huizen twee personen aangehouden, ver dacht van diefstal van een rjjwiel onder de gemeente Waddinxveen. Eén der ar restanten is in het arrestantenlokaal al hier opgesloten, terwijl nummer twee in bet arrestantenlokaal te Moercapelle is opgesloten. Eén en ander was noodig, daar zoowel rijks- als gemeentepolitie door ziekte verhinderd waren, zelf voor de ar restanten zorg te dragen. Naar waarneming in den morgen van 22 Januari. «JWKSütó DE VOETBAL WEDSTRIJDEN VOOR Thuiswedstrijd sn tweede en derde „Sportclub". ZONDAG, voor het •Iftal van Schoonhoven. Voor de Res Derde Klasse F van den Kif.'V.B. speelt „Sport club II" .Zondagmiddag om half drie op het Sportterrein een wedstrijd tegen „G.S.V. II" van Gouda; terwijl om 12 uur „Sportclub III" den strijd zal aan hinkten tegen „Moordrecht II". Het eer ste en vierde elftal gaan uitwedstrijden spelen en wel het eerste elftal te Dor drecht tegen .Merwede T\ wat tevens .de laatste uitwedstrijd in dit seizoen voor de eerste elftallers is. „Sportclub TV" speelt te Gouda tegen „Goitëa VI" en voor „Sportclub V" is geen wedstrijd vastgesteld. A.V.VJs opdracht AmmorstoL Het eerste elftal van AW staat Zondag voor de lastige taak om in Gouda ON A III te bekampen. Hoewel ONA uitgeschakeld is voor 't kampioen schap, zou het voor haar een groote vol doening zijn den leiders een nederlaag te bezorgen Maar indien de roodwitten spe len als Zondag en de voorhoede zich nog eens van een betere kant laat zien, dan gelooven wij, dat ook deze hindernis wel genomen zal worden. Het derde en vierde elftal mogen elkan der bekampen op het sportterrein alhier. Ameide. Voor Zondag is er voor de Rohdamannen eer zware wedstrijd vast gesteld Zij gaan op bezoek bij De Meern I die de bovenste plaats van de ranglijst bezet. Hoewel het wel op een nederlaag zal uitloopen, hoopen we, dat het in elk geval een eervolle zal zijn. KHmpen a.d. Lek. De G.V.B. heeft voor Dilettant vastgesteld de wedstrijd Nieu werkerk 2—Dilettant 3, scheidsrechter is dé heer N. G. Burgers. Indien Dilettant de door de griep gedunde gelederen, niet tij dig kan versterken, voorzien we weer een zware nederlaag Dilettant 2 heeft rust. De wijzer zonder pijlpunt geeft den •tand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; aanvankelijk nog kans op regen; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Schoon hoven hoog water 0.15 uur, 1.19 M. Vreeswijk hoog water 145 qnr, 1.60 M. Keulen stand 3-34 M., was 031M. Maastricht 21 Jan. 43.55 M, was 0.09 M. Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 45 graden Fahrenheit. 3 Vrijdag 22 Januari: Op 0 03, on der 4 04. Volle Maan Dinsdag 26 Januari. Het voetbalprogramma voor Zondag luidt: Haastrecht I—L.F.G. I, L.F.C. IIGouderak II; Gouderak III L.F.G. III. Het vierde elftal is vrij. Bij de twee eerstgenoemde wedstrijden zal het wellicht niet aan spanning ont breken. Bij Haastrecht—L.F.G., omdat L.F.C. de laatste weken er zoo goed „in" is en Haastrecht vecht om haar tweede p'aats op de ranglijst te behouden en bij <en slippertje van de leiders de eerste plaats over te nenjen. Bij LF.C. IIGou- rak II, omdat het gaat tusschen de no's. 3 en 1 van de 2de klasse A van den G. V B. Mocht Gouderak winnen, dan ver stevigt zij haar leidende positie. Wint L.F.C., dan krijgen Nieuwvoen en L.F.G. nog een kans. N ieuw-Lekkef land. Zaterdagmiddag speelt Zwerver II te Kinderdijk op eigen terrein tegen Oranje-Wit III van Dor drecht. Zwerver I speelt te Rotterdam te gen K.D 0. I aldaar. GOUDSCHE VOETBALBOND. Programma voor Zondag 24 Jan. Ie klasse: Bergambacht 1Haastrecht 2, 2 uur; ONA 3Ammerstol 1, 11 30 uur. Moercapelle 1Gouda 3, 2 uur, Gouda 4 Oudewater 1, 11 uur. - 2e klasse A: Nieuw veen 1—-GSV 3, 2 uur, Lekkerkerk 2Gouderak 2» 2 uur, Boek. Boys 2ONA 5, 2 uur. 2e klasse B; Groot-Ammers 1Zwer vers 2, 2 uur; Gouderak 3Lekkerkerk 3, 2 uur, Nieuwerkerk 2Dilettant 3, 2 uur, Schoonhoven 3Moordrecht 2, 12 uur. 3e klasse A: Waddiüxveen 2Woerden 3, 2 uur; Bodegravpn 3Gouda 5, 12.30 uur Nieuwveen 2GSV 4, 12 uur. 3e klasse B. Voonraasta 1Wadduax- veen 3, 2 nur; Groene weg 2Nieuwerkerk 2 uur; Ouderkerk 1Moercapelle 2, 2 uur; Zwervers 3Moordrecht 3, 11.30 uur. 3e klasse C: Oudewater 2—Stolwijk 2 uur; Gouda 6Schoonhoven 4, 11 uur, ONA 6Groot-Ammers 2, 11.30 nar 3e klasse D: Ammerstéi 4—Ammerstol 3, 11 30 uur; GSV 5Olympia 5, 11 uur; Stolwijk 3Oudewater 3, 2 uur 3e klasse E: Boek. Boys 5—Waddinx veen 4, 12 uur; Olympia 4Moercapelle 3, 11 uur; Groeneweg 3Nieuwveen 4, 1130 uur, ONA 8Voorwaarts 2, 2 nur. HET NEDERLANDSCH ELFTAL Het Nederiandsch elftal, dat op 31 Ja nuari te Düsseldorf tegen Duitscbland zal spelen, is definitief- samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Galden- hove (D.W.S.). Midden: B. Paauwe (Feyenoord), Ande- nesen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord) aanvoerder. Vóór: Wels (Unitas), iVan Spacrdonck (Neptunus), Bakhuys (H.B.S.), Smit (Haarlem) en Van Nellen (D.H.G Als reserves zijn aangewezen: Van Ma te (Feyenoord), Wilders (Blauw Wit), Pelhkaan (Longa) en Heetjans (PEG). Weber heeft in den oefenwedstrijd te Rotterdam tegen Southend United wegens een blessure den strijd moeten staken. Blijkens Röntgenfoto's is deze verwonding in het geheel niet van ernstigen aard, zoo dat Weber binnen eenige dagen weer ge heel fit zal zijn. Ook Smit en Haile zijn hersteld. BELEEDIGING BURGERLIJK ARMBESTUUR. Woensdagmiddag behandelde de Rotteiv damsche Rechtbank de zaak tegen mej. G. te Schoonhoven, die wegens beleediging van het Burgerlijk Armbestuur terecht stond Er waren vijf bestuursleden van het Schoonhovensche Burgerlijk Armbe stuur als getuigen gedagvaard. De verdachte verzocht een boete, daar zij als moeder van een groot gezin, haar werk niet kon verlaten om een gevange nisstraf te ondergaan. Na het getuigenverhoor eischte het OK 14 dagen gevangenisstraf, daar het van oordeel was, dat hier een voorbeeld ge. steld diende te worden en hij de overtre ding van ernstigen aard achtte. Het vonnis was een week gevangen», straf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. EX-GEMEENTE ONTVANGER VOOR DE RECHTBANK. Woensdag stond vóór de rechtbank to Leeuwarden terecht de 25-jarige ex-ge- meente-ontvanger van Hindeloopm. Hem was ten laste gelegd verduistering van f 5000, met welk bedrag hij op 29 Mei van het vorige jaar de wyk nam naar Zuid- Frankrijk, waar hij in October to Nu» werd aangehouden. Verdachte bekende f 6500 te hebben me degenomen. Hij voelde weinig root bet ambtenaarswerk en wilde trachten met dat geld zich in Frankrijk een levens positie te scheppen. Bij zijn aanhouding had hij nog f,2500 bij zicb. De officier eischte twee jaar gevangen niflstraf. 3 tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. SchoonImvtmch» Courant VRIJDAG 22 JANUARI 1937. SuitcnlanJickc SSJJragc, Parij.-, 19 Januari 1937. Toen de genie-officiei Francois Mathieu aan Napoleon 'n piuu voorlegde, om Lnge- land na de verovering door een tun nel me! het vasteland van Ear'opa te ver binden. maakte Napoleon op den rand van dit document de volgende kanlteekening: „Francois Mathieu is een droomer en een fantast!" Het duurde daarna meer dan een hal ve eeuw. alvorens weer eens een ingenieur den moed vond. om het plan voor een Ka naaltunnel te ontwerpen Hij had een paar geldmannen gevonden en begun aan do Fr.tnsche en de Engel- he kust schach ten in de aarde 'te booren De aanleg moest echter in 1876 ge- xaakt worden, daar de Engelschen hun „splendid isolation", hun heerlijke afzon dering, met wilden opgeven en de Fran- schon wegens dezen tunnelbouw geen po litieke verwikkelingen wenschten. Het werd intusschen 1920. Een Franach ingenieur, Jean Sqrtiaux, legde nieuwe plannen •ver Maar zij betroffen slechts een orf- deVaardschen spoorweg, die Frankrijk met Engeland zou Vérbinden. In de jaren, die daarop volgden, kqp men steeds weer een inslapen en een ontwaken van het tunnelidee waarnemen, totdat men nu in de laatste jaren «wee maanden zoover schijnt gekomen te zijn, dat een prinripi- ëeie overeenstemming tusschen de belang hebbende Fransche en Engelsche kringen bereikt is en dat de voornaamste moeilijk heden, die aan deze kwestie verbonden zijn. uit den weg zijn geruimd. Het merkwaardigste tunnelproject, dat op het oogenblik door alle in aanmerking komende instanties oudei zocht wordt, stamt van den Fiansdien ingenieur Au- dré Basdevant. Overeenkomstig de moder ne eischen, valt de spoorweg in dit tun nelplan weg. Men wil veeleer een autoweg voor het verkeer in beide richtiugen aan leggen Voor èen «autoweg en tegen een spoor- wegveibinding pleiten vele dingen: Het verkeer kan sneller en intensiever worden en naar men beweert ook economi scher. Vooral bedragen echter de aanleg- kosten van een' ouderaardsclien autoweg •Jechis een klein gedeelte van de som. die de constructie'van een. spoorwegtunnel zou verslinden. Volgens Basdevant be hoeft een tunnel voor een autoweg niet meer daiv, 80 mill oen gulden te kosten, terwijl een spoorwegtunnel zekerh2UU mil- lioen zou eischen Verwonderlijk zijn dc berekeningen van 'ir Basdqvant ten aamSen van den lijd, dien de bouW van dén tunnel in beslag zou nemen. Men behoe(F niet door graniet of ha'tde rotsen te-booren, maar heeft hoofdzakelijk met kalkgesteenlc tc doen. Men rekende kort geleden met een bouw- duur van 5 tot 6 jaren Ba>devant ver zekert dat de Kanaaltunnel, in omstreeks 500 dagen gereed zou kunnen zijn Op 60 nfteter diepte stuit men op vasten bodem, maar men zal nog 40 meter dieper gaan, zoodat de tunnel 100 meter onder den waterspiegel zou komen te liggen Om de uitmondingen van den schacht lang zaam te laten afioopen, heeft men aan Frapsche zijde 7 kilometer en aan Engel sche zijde 3 kilometer noodig. (Nadruk verboden). «LUCHT MT CAYENNE NAAR TRINIDAD. door: ROGER BACK WELL. Een gewapend Fransch regecringsechip betond zich op weg tiiöM lien Cayenne, de hoofdstad van Fransch-Guyana, en het bakende „Duivelseiland". Toen l»t de fciiet passeerde, dicht bij de monding van 'n riviertje, teg daar 'n boot met 12 man non, die met angstige gezichten het schip in het oog hielden. Doch zonder van boers te veranderen, voer de boot verder en verdween aehter den horizont. Voor de eerste njaal sinds weken dorsten de mannen m de boot verkcht opademen. Zij waren ontsnapt van het „Duivelseiland" en wisten nu, dat zij niet werden achter volgd. Nu durfden zij het waagstuk on dernemen, om naar bet 1000 k m. verder gelegen Britsclie eiland Trinidad te roeien. Daar lokte de vrijheid! Ver van het; ver vloekte eiland, onder welks heete, ver schroeiende zon zij hadden moeten boeten voor hun in Frankrijk begane misdaden, zouden zij een nieuw leven aanvangen! Lang had men de vlucht voorbereid. Maandenlang hadden de mannen iets van hun water- en voedselrantsoen gespaard, om het aan hun leider, Gaspard, in bewa ring te geven. Zij hadden zelfs eenig geld weten te bemachtigen, waarmee zy van een boscbneger een roeiboot padden ge- •kocht. De gevluchten wijsten niet, dat 't schip, waarvoor zij zich hadden verbuigen, een goede boodschap voor hen bracht. De ka pitein van de boot moest n.l. van de Fran sche regeer in jr het bericht overbrengen, dat allen, die nog op het Duivelseiland werkten, een beter lot wachtte. Het Dui velseiland moest n.l op last van de Fran sche regeering, worden ontruimd, terwyl de gevangenen, die er nog verbleven, naar een plaats moesten worden overgebracht, waar zij een meer menschelyk bestaan mochten leiden. Nauwelijks was het schip verdwenen, of de vluchtelingen zetten koers in diepe zee Het lot scheen hun gunstig te zijn, want er woei slechts oen lichte briee Op don tweeden dag van hun vlucht weiden 10 door VIOLETTE CARR „Ken je misschien iemand, die de oen of andere reden zou kunnen hebben om jou uit den weg te ruimen?" „Neen," zei de schrijver, „maar het is niet onmogelijk, dat het iemand is, waar mede ik de laatste twee of drie dagen mi aanraking ben geweest." „Terwijl je de bekentenis van Lamont onderzocht?" „Ja, het is maar een vermoeden, Clia- ne, een aannemelijken grond heb ik er niet voor en ik wil zeker niemand beschuldi gen Alleen zou ik graag eens plotseling tegenover een van die menschen slaan, die denken dat ik dood ben! Die moeten toch bij zoo n onverwachte ontmoeting wel hevig schrikken', denk je ook niet?" „Je verzamelt prachtig materiaal voor je volgende roman, Dean," merkte Chane lichtelijk spottend op. „Overigens kun je anmiüdeilek met je proefneming begin nen, want om tien uur verwacht ik Mr. Littleby hier. hij heeft zoo juist getelefo neerd .dat hij kwam. Niet dat ik er mij tets van voorstel Littleby is er niet de man uaar, om zich van een sujet als Mills te bedienen en trouwens, ik ge loof ook niet, dat hij iets te verbergen beeft et jij?" Chane wierp een ouderzoe kenden blik op hel gezicht van Dean. „En overigens, uti wij toch over zulke gehcim- zinnighedeu praten hoe zit het eigen lijk met jou?" „Met mij?" stotterde Dean, door een merkwaardigen blik van Chane attent ge maakt op den rechterkant van zijn hals. De detective sprak dtn volgenden zin met nadruk int en vroejf „Zog eens. heb jij daar w je Wwit» e#u lidtouütoB# ^at vmtk.- waardig, dat dit precies op dezelfde plaats zit als bij Paul Forrester." Dean o\erlegde even bij zichzelf en zei toen, zoo rustig mogelijk: „Ja. maar ik dacht, dat je dat lidtoeken al zoo dikwijls had gezien.'' „Gezien? Neon, gezien heb ik het nog nooit," moest Chane bekennen. „Maar ik dank je voor je openhartigheid. Bijna ieder mensch heeft wel Kier of daar een lidteeken, het is alleen maar merkwaar dig, dat dat van jou op precies dezelfde plaats zit als dat van Paul Forrester. Vindt je dat zelf ook niet toevallig? Het eenige vreemde vind ik, dal je er zoo ge heimzinnig mee bent." Dean voelde dal het bloed hem naar het hoofd steeg, fcij ergerde zich daarover en wist ttiet, wat hij moest antwoorden. Maar gelukkig tot zijn groote verlich tingnaderden, nog voor'hij Chano»»had kunnen antwoorden héastige voetstap pen de deur, deze werd met 'n energieke zwaai opengegooid en Littleby. met een waardige houding, maar slecht verborgen opwinding, trad binnen. Een oogenblk voelde Dean* een groote teleurstelling. Hy had verwacht, clat het hoffelijk lachje van. den advocaat 'bij z n aanblik zeer snel zou verdwijnen maar inplaals daarvan kwa'm hij volko men onbevangen dichterbij, legde hoed en slok op een stoel, ijchudde Chane de hand en zei vriendelijk, zonder de geringste schijn van schrik: „0, hallo! Mr. Dean, wat een aangename verrassing!" Dean keek hem een beetje verbluft aan en werd zich slechts bewust, dat er een groote chaos in zijn hersens was. Hij zocht, onder den invloed van de beteeke- nisvolle blikken van Chane naar een ge meenplaat om den viieudelijken groet te beantwoorden Littleby keerde zich intus schen naar Chane en begon: „Nadat wij elkaar gisteren hebben verlaten, is er iets gebeurd dat, als ik mij niet vergis, een zaafc%e voor de poirtte is om mt te aoe- Spolkoopjes in alle Afdeelingen! Uitsluitend artikelen van dit Salzoen OP KLEEDING NAAR MAAT 10 pCL KORTING DATUM GRATIS KOOPDAG Volgens acte van Notaris A. J. H. van Claranbeek te Botterdam dd 21 Januari 1937. was in den brief, die by acte van gemelden Notatie dd. 31 December 1936 door ons In verzegeld couvert was gedeponeerd, als •ratis Koopdag In onze speciale reclame aan gewezen: WOENSDAG 20 JANUARI 1937 Ieder, die dus op dien dag in Mn van onze magazijnen in den lande ge koctft en contant betaald heeft, ont vangt het bedrag van dien aankoop, tegen inlevering van den koopbon met het speciale datumstempel, in contan ten terug. De uitbetaling geschiedt vanaf mor gen tot en met 30 Januari 1937. nOTTERDAn heeresntraat riXlEHOVKR UOUDM «HENIXtlEI. zij begeleid door een school haaien Toch bleven dc mannen hopen op een behouden aankomst op Trinidad-, als de zee maar kalm bleefI Op den vijfden dag van hun vlucht brak echter een storm los De gol ven spoelden over de boot, waarby een roeispaan verloren ging en waardoor alle levensmiddelen oneetbaar werden! De toestand zou echter nog kritieker worden. De honger kwelde de vluchtelin gen: de levensmiddelen voorraad was niet toereikend voor hen allen, waarom de lei der, Gaspard, op een morgen verklaarde, dat er vier van de mannen over boord- dienden te springen, wilde men niet allen letterlijk „voor de haaien" zijn. Gaspard had op tegenstand der vluchtelingen ge rekend. Daar stond hij op den voorsteven van de boot, gewapend met een mes. Nog. vóór iemand had durven besluiten, riep oen van hen, Roger Morin genaamd „Goed ik wil mij opofferen!" Doch Gaspard weigerde het voorstel aan te nemen Hy wilde het lot doen beslis sen en sneed, terwijl de anderen in het water blikten, waarin de haaien zwom men, stukjes hout van een plankje, acht lange en vie»r korte splinters. Zij, die de korte stukken trokken, zouden zich opof- ken. Gisterenavond namelijk hij hield op en keek twijfelend naar den schrijver. ,.De aanwezigheid van Mr. Dean be hoeft U niet te storen," zei de detective, „hij weet alles van de zaak af." „Goed dan. Gisterenavond kwam juf frouw Lamont aan." ,.De dochter?" vroeg Chane. Littleby knikte. „Zooals U weet, ver wachten wij haar reeds drie dagen, haar vader hield niet op naar haar te vragen en de hemel mug weten waarom zij haar komst uitstelde. Hot schijnt, dat zij om zeven uur aangekomen en voigens Je op gave van het telegram dadetijk naar mij» huis in New Gardéhs gereden is. ik ging pas om half acht van mijn kantoor naar de stad en zag haar toen met. Feitelijk is Babson, mijn huisknecht, de eei ige, die haar gezien heeft; hij zag haar op de trap, toen zij 'naar beneden kwi'ni. Iiij schrok er van een vreemde in huis te zte-i en vroeg haar naar haar naam en wat zij wenschte. Juffrouw Lamout scheen zeer opgewonden te ziju er „Een oogenblikje alsjeblieft," onderbrak Chane hem, „wilt U daarmede zeggen, dat memand juffrouw Lamonts aanwezig heid zou hebben bemerkt, als Babson haar niet toevallig op de trap had gezien? „Ja, zoo is het. U zult mij moeten toe geven* dat dit hoogst merkwaardig is, ik heb alle bedienden direct ondervraagd, maar memand heeft haar gezien. Hoe zij binnengekomen is, zonder te hebben ge beld, is en blijft al evln raadselachtig. Nog vreemder is het, dat Babson my ver telde, dat zij zonder hoed en mantel was en er niet uitzag, of zij van een lange reis kwam Zij vertelde hem, dat zij Shirley Lamont was en dadelijk haar vader wilde zien. Babson. die wantrouwig was. ver zocht haar, even in de huiskamer te wach ten. totdat hij de verpleegster gewaar schuwd had, opdat die kon beslissen of haar vadpr »n staat was zyn dochter te ootvangen." feren. Het lot wee= Roger Morin, de beid bankroovers Hinault en Alarin en den roofmoordenaar, Poquiu. aun. Noriu sprong als eerste over boord, de anderen volgden.-Het water van de zee klem de zich rood van liet bloed der vluchtelin gen, wier lichaam aan de hongerende vis- sclien werd prijsgegeven Gaspard was «Jp eerste, die weersprak: „Wij zullen dit moeten vergeten. Het is nog zou'u lange reis naar Trinidad.... Den volgenden morgen hield dc storm op, doch Ke haaien veulieten liet schip niet. Plotseling werd een der overgeble venen, Robert genaamd, door Waanzin aangegrepen en viel Gaspard, deij leider aan. doch vóór de anderen Gaspard te hulp konden komen, had deze laatste den ongelukkige reeds over boord ge.>loken-. De zevende dag brak aan; de* zee was kalm, doch de brandende zon en de het den vluchtelingen lastig makende visschen maakten het verblijf op zee tot een hel. De levensmiddelen raakten op en den negen den dag dronk men het laatste restje wa ter op. in de hersens der vluchtelingen brandde slechts de vraag: Hue ver is liet nog naar Trinidad? Door de doorgestane angsten werd wederom een der mannen krankzinnigVeertien dagen na den aanvang der tocht door de „Blauwe Hel verscheen er een schoener aafi den hori zont. De kapitein, die de boot in zicht kreeg, liet een reddingsboot uitzetten. Vijf der opvarenden waren nog in leven, hoe wel tot het uiterste verzwakt. Men bracld de menschen aan boord van den schoe ner, terwyl de boot op sleeptouw werd ge nomen. Toen ging het naar Port of Spain de haven van Trinidad! Toen Gaspard de oogen opende, lag hij in het ziekenhuis. Ook de vier anderen waren in leven gebleven: twee van hen waren evenwel geesteskrank geworden. Den volgenden dag werd Gaspard ver hoord door Engelsche officieren, die reeds wisten, dat hij de leider van een groep ontsnapte gevangenen van het Duivels eiland was Eerst toen hoorden de vluch telingen van de boodschap, die de boot der Fransche regeeriug naar het Duivelsei land had gebracht en die voor hen vrij heid had beteekend! „Wie van jullie is Roger Morin"? vroeg een der officieren. Gaspard vertelde nu, van het vreeselijk einde van zijn kame raad en zijo lotgenooten. „Jammer", ant woordde de Engelschman, „ik kreeg juist bericht, dat Morin moest worden vrijge laten. Een bankroover, die te Parijs is ge arresteerd, heeft bekend de vervalschin- gen le hebben gepleegd, waarvoor Morin werd veroordeeldl" Nadat de vluchtelingen voldoende her steld waren, werd hun medegedeeld, dat zij, volgens de Britsche wet, weer in hun open schuit de zee moesten insteken, om Ruwe, gesprongen handen barsten en groeven, jeukend en branderig, ge zwollen en rood. Neen, zóó kunt U zich niet in gezelschap vertoonen Waarom ook? Zwitsal - de zalf met onbegrijpelijke geneeskracht maakt ook Uw handen weer zacht, glad en blank. Vraag het oordeel van Moeders, die het gevoelige huidje van hun kinderen met Zwitsal behandelen, zij kénnen de waarde van deze Zwitsersche Balsem. 5 ÊÊÊIfy STROOIBUS De advocaat wachtte even en keek Cha ne bezorgd aan. Hy scheen de tegenwoor digheid van Dean heelemaal vergeten te zijn. „Zei de jonge dame tegen Babson iets over haar toilet?" vroeg Chane. „Geen woord!" „U zei straks toch, dat zij om ze>en •uur aangekomen was, hoe weet U dat zoo nauwkeurig, als Babson de eenige^geweest is, die haar zag?" Littleby maakte een onwillekeurige be weging, maar dat kon evengoed ongeduld zijn De halfgesloten oogen van Chane openden zich wyd en keken Dean betee- kenisvol aan. „Ik heb nagekeken, dat er uit het wes ten een trein binnen is gekomen, een half uur voordat de jonge dame in mijn huis gezien is en het duurt iels minder dan een half uur om van het station naai New Gardens te rijden." Dean knikte, alsof deze verklaring hem volkomen bevredigde. „En waar is juffrouw Lamont nu? vroeg Chane. „Dat wildu ik juist weten. De geheele zaak is zoo geheimzinnig, dat ik daai- \oor Iw hulp kom inroepen. Nadat Bab son haar naar de huiskamer had gebracht ging hy naar de telefoon om mij op te bellen en toen hij terugkwam, was zij ver dwenen." „Verdwenen?" liepen Chane en Dean tegelijk uit. Ja en sindsdien hebben wij mets meer van War gezien," verklaarde de advocaat met een wanhopige stem. „Ik hoop, my- ne hemen, dat U mij iunl helpen bet ge- beim op te lossen." Hy leunde iu zijn sUk.'1 terug, vouwde zijn handen over de borst en knikte zor gelijk met het hoofd. Chane nam een stuk papier en potlood ter hand. „Kunt U ons de jonge dame beschry- ven?" vroeg hij. steek ts den mdmk mede- te trachten, een andere kjist te bereiken. Do li Itui -erend antwoordde Gaspard: „Dat niet! Wij plegen lie\ei zelfmoord!" De bewoners \an Triuidad hebben in- tuss hen eenpa-ig een verzoek gericht aan de Frau-clie regeering, om de vrij atingte verkrijgen van de ge-truflen. H erup heeft de regeeriir_' gratie uiteend ond'-r voor gaarde, dat de luchteliiigen voorloopig in Trinidad moeten .verblijven DE POODENDE STRUG,.,. Dienstbode getroffen. Te Sassenheim was Woensdagmiddag teil huize van de Duits' he familie Muekel de diens'bode alleen thuis. Toen mevr. M van haai wandeling terugkeerde, vond zij haar dienstbode op den grond liggend in de woning. De inspecteur van politie was zeer spoedig ter plaatse en paste ge- rui men tijd kunstmatige ademhaling toe, echter zuiider succes. Het meisje bleek te zijn overleden. Zij was met den stroom van het lichtnet in aanraking gekomen en hierdoor gedood. Het meisje dat to Leipzig woonachtig was, zou over een paar weken naar Duischland terugkeeren- Zij was onge veer 20 jaar. NOG MEER SCHEEPSRAMPEN. 200 Dooden in Zuid-China? Op de Westrivier in China is een jonk bij het passeeren der stroomversnellingen van Kantsjoek gezonken. Naar men ge looft zijn bij deze ramp 200 Chineezen om het leven gekomen. Finsch schip vergaan. Het Finsche schip Savonaa heeft draad loos medegedeeld, dat hot voor Songwaer in nood verkèedde. Schepen, welke te hulp waren ge sneld. vonden evenwel op de aangege ven plaats niets. Later heeft een \issdier een bijna geheel vernield wrakstuk gevon den van de Savonaa, dat bij Christiansund op de kust is geloopcn Men vreest, dat de geheele bemanning, bestaande uit twin tig koppen, om het leven is gekomen. POLITIEAGENT ONTVOERD EN VER MOORD. Een stout stukje. Te Monroe (Michigan) hebben gang sters een zeer brutaal stukje uitgehaald Twee politiebeambten, die per auto wa ren, hielden een personenauto aan, om dat zij vermoedden, dat de (wee inzitten den onlangs een handelsreiziger haddep ontvoerd. Een der politie-agenten etapte over A den particulieren auto en de an dere agent nam een der verdachten bij zich in den polilie-auto om-naar hel politiebureau le ryden. Onderweg trok een der gangsters piot- soling een revolver en dwong den agent met de polilie-auto een, anderen weg in te slaan. Met zijn revolver zette hij den bestuurder tot grooter snelheid aan. De agent in de andere auto, die een en ander bemerkte, zette dadelijk een achtervolging in. maar kon zijn collega niet meer be reiken. 's Avonds heeft men den „ontvoerden" politie-agent buiten de stad doodgescho ten teruggevonden. Met de politiehand- boeien was hij aun de brievenbus vastge maakt. deelen, die zij op Babson heeft gemaakt en die is niet erg duidelijk.' Chane noteerde de kleine mededeelin- gen en bijzonderheden van Miss Lamonta uiterlyk. „Wij zullen er onmiddellijk werk van maken, beloofde hij, „misschien heb ben wy haar schuilplaats voor den avond wel opgespoord. Hoe is het overigons met Mr. Lamout?" „Ook al zoo'n zonderling geval, Dr. Bal- linger zei mij vanmorgen, dat er zelfs een klein kansje bestond, dat hij in leven bleef." Littleby stond op, nam zijn hoed en stok ^an den stoel en wilde afscheid ne men. „Een oogenbRkje, Mr, Littleby," zei Chane plotseling, „kent U een zekeren Freddie Mills?" Dean keek den advocaat gespannen aan en merkte dat deze vraag hem scheen te verschrikken. „Freddie Mills?" herhaalde hij, „wie is dat?" „Een galgebrok, een beroepsmoordenaar en misdadiger. Hebt U nooit van hem ge hoord?" ging Chane voort. Littleby fronste het voorhoofd en zei doen opeens: ,.Ja. nu herinner-ik het mij, Mills is toch indertijd betrokken geweest by de Stapelton-moordzaak, ik was toen verdediger ja, dat is waar ook." „Eu wanneer hebt U hem voor het laatst gezien?" Even ontstond cr een korte pauze, het was alsof do advocaat zijn gedachten trachtte te ordenen „Ongeveer veertien dagen geleden, geloof ik.' antwoordde hij, „Mills kwam bij mij op kantoor en pro beerde mij voor een vriend van hem te interesseeren, die in moeilijkheden zaf, maar liet geval trok mij niet aan en ik heb Mills toen een verdediger aanbevolen, die een specialiteit in dergelijke zaakjes „En na dien lijd hebt TJ niets u»«er van Mills gehooid of gezien?" vroeg Ch» ne weer. (WfiMt

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2