Buite 2000 ongeschikt DA TIEN B No. 7767. MAANDAG 1 FEBRUARI 1«7 W N1EI schril lelijk deze z'n en zijn nog i I J 2 s malen is dus thans een voldongen Rondvraag. D heer DE GROOT heeft reeds meer- ,len over de brutaliteit van de „kastjes- itêrs” geklaagd DUITSCHLANC EIS Nota a. heden. De Duitsche eisch flitler in zijn jon| gebracht, zal waars werp vormen van s besprekingen. Naar nomen, zijn regeerii naren reeds bezig u een uitvoerige nota koloniën van Duitse over eenige weken w de betrokken mogenc ten, die belast zijn de vroegere Duitscb land, Frankrijk en-. In een tot in bijze te statistiek zal uitei om Duitschland kolo ver de Duitsche han del daarvan profitee Waar Hitler heef tijd van verrassingei onder ook begreper Duitschland intake niet opnieuw voor e stellen, blijft de vrai over het koloniale j handelen en voorts koppeld zal worden we verdeeling van i sommige Engelsche regeeringszijde, zou noch de Dominions, Australië, van plan verkregen Duitsche ven. Anderzijds toor bereidwillig over au stukken met Duitse' len. Waar minister Et heid laat voorbijgaa land allerlei kwestie het opvallend zijn, w koloniale kwestie de gen met Duitschlanc hield. worden het feit, vrees L. De ABONNE’S, die zie In ons vorig arti geringe lust, die hi voor een nauwei Duitschland en zelfs stellen betreffende onze neutraliteit W schreven, nog niet d groote stap verder land reeds had geai „Jungvolk Jahrbuch wij reeds tot het rij wordt namelijk vern „In Duitschland z Duitschers. Daarenl Duitschland nog e rijksbevolking, die e schers zijn als wij. zijn: Denemarken ÖO.' (Verdrag van Versai Nederland 7000 staat sedert 1648; België 50 000, Euj drag van Versailles) Zooals men ziet i kend geheel en aft Duitsche rijk, tegen België, waarvan wordt ingelijfd. W( ongeveer 8 millioen gelooven niet, dat h< het jaarboek om 1 n sluiten. Wel erkent sinds 1.648 een zelfs maar de beteekenis rigens duidelijk: zeil Nederlanders zijn D Wij gelooven wel velen wonen, die er scher te heeten. ma« met die betiteling m Nederlander en wil ook alle jaarboekf schrijven dat de Ne zijn, het zou niets feit, dat wij Nederla Hoe het jaarboek komt, is wel te veri zal de samensteller Germanen en aangei een eigen huis, dat onbelast is. dan wordt de huishuur van den steun afge'rokken. De heer v. S T E E N I S- v indt het on billijk, dat huur wordt afgebuuden. De boeren, onder wie zeer rijke, krijgen toch ook steun. De VOORZITTER zegt, dat dit be drijfssteun is. De heer DEN HARTOG vraagt. hou de voorzitter zich controle op de naleving van de steunregeling voorstelt. Welke maatregelen de VOORZIT TER zal nemen, is dezen nog niet be kend, maar ’t is niet uitgesloten, dat een controleur zal worden benoemd in samen werking mét Hoornaar en Noordeloos Spr. weet nog niet, hoe de loannorm zal zijn. Mogelijk voor landarbeiders f 12 en voor fabrieksarbeiders f 14 en de uitkee- ring f 8 plus 75 cent per kind of f 7.50 plus 50 cent per kind. Dit zal in Den Haag worden geregeld. Hierna wordt het voorstel van B. en W. tot wijziging en nadere vaststelling der begrooting 1937 z. h. st. aangenomen. De uitvoering van de rijkssteunregeling Waartegen de raad zich ettelijke malen heeft verzet, is dus thans een voldongen feit. Krimpen a.d. Lek. Raadsvergadering op Dinsdag 29 De cember. Afwezig de heer J. Staat, wegens ziekte en de heer L. Schutter. Na opening worden de notulen na een kleine wijziging goedgekeurd. Ingekomen is een adres van B en W. aan den raad, hetwelk het verzoek inhoudt om op 7 Januari een telegram van hul deblijk aan het Vorstelijk Bruidspaar te zenden. Dit wordt goedgekeurd Dan volgt een ingekomen stuk van het bestuur der Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting te Kinderdijk en om streken, welk stuk aan den voorzitter is gericht en door dezen ter inzage is gelegd. De VOORZITTER stelt voor het ïnaleL venters” geklaagd en ditmaal zou spr- een voorstel willen doen, om een ventverbod in te voeren. De heer DEN HARTOG zegt, dal fiet er niet om gaat deze menschen hun bestaansmogelijkheid te ontnemen, maar inderdaad treden sommigen zeer brutaal op en uiten de ergste verwenschingen. Weth. VAN BEEST wijst op de groote beslommering van een ventverbod. De menschen moeten dan weer bij den veldwachter briefjes halen. Spr. zou er maar liever niet over tobben. De bede laars zijn er toch ook, zegt spr. Die mogen niet loopen, zegt de VOOR ZITTER Nadat nog in den breede over deze kwestie is uitgeweid, wordt besloten in de volgende zitting met een ontwerp-ventver- bod te komen en ©en voorstel om de po litieverordening in dien zin te wijzigen. De heer DEN HARTOG vraagt, hoe ft staaL met de verlaging der stroomprij- zen. De VOORZITTER zeg, dat Ged. Staten zich thans met deze kwestie bezig houden. Voorts vraagt de heer DEN HAR; T O G, of de commissie voor werkverrui ming al actief wordt. Nog steeds hebben we niet vergaderd, antwoordt de VOORZITTER. Hierna sluiting. De heer VAN STEENIS achtte het Voorstel van weth. Van Hof nog zoo slecht niet. Het gaat er hier niet om, of de voorstellen van links of rechts komen, en als ze goed zijn, zal spr. er steeds voor stemmen. De VOORZITTER zegt, dat het tiet over partij moet gaan, want de ge meentebelangen moeten worden gediend. Hierna worden de discussies gesloten en het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met de stom van wethouder Van Beest en den heer De Groot tegen. De heer DEN HARTOG feliciteert den voorzitter met de aanneming van zijn Voorstel lukkig zeggen, dat hij ook in plicht doet. Op het gebied der Volkshuisvesting ligt een groot terrein braak in onze gemeente. Het meerendeel der woningen, welke hier tegen en vlak onder aan den dijk zijn gebouwd, voldoet niet aan den eisch, wel ke aan een menschenwoning behoort te worden gesteld. Bijna zonder onderscheid ontbreekt een behoorlijk trasraam en goe de ventilatie onder de vloeren, zoodat door het van onder optrekken van *t vofcht de muren tot op groote hoogte steeds nat blijven en het hier mee in aanraking ko mende houtwerk verzwamt en verrot Wanneer de regeeringsautoriteiten met dezen toestand goed op de hoogte worden gesteld, zal ongetwijfeld een weg kunnen worden gevonden tot grondige verbetering der woongelegenheid. Ook voor goedwil lende huiseigenaren, die niet bij machte zijn de zoo hoog noodige verbetering of vernieuwing aan te brengen, zou wel een uitweg kunnen worden gevonden. Hierop stelt de VOORZITTER aan de orde het rapport der commissie, belast met het nazien der gemeente-begrooting 1937, welke commissie eenige aanmerkin gen heeft gemaakt. De aan den polder te betalen erfpacht van f 26 per jaar, acht de commissie te hoog. Hieromtrent zullen B. en W. in overleg treden met het pol derbestuur. Betreffende het onderhoud der lan taarns enz., wijst de heer G. W. v. GAF PELLEN op de slechte verlichting langs de dijk en stelt voor een proef te nemen met de tegenwoordig in gebruik zijnde lichtkappen, waardoor de verlich ting meer doeltreffend wordt, omdat dan het licht beter onder op de dijk valt, waar het toch *t meest noodig is. De heer J. G GR GENEVELD pielt voor betere verlichting der Schoolstraat- stoep en verzoekt ook een lamp te plaat sen aan het eind bij de ijsbaan voor het woonwagenkamp. De heer P. BUITELAAR wijst er op, dat op de Noord ook eenige gevaarlij ke punten zijn, welke verlichting behoe ven. De heer P. LIEDORP vraagt of de mogelijkheid bestaat, om aan het eind van den Tiend weg waar de twee huizen staan, een lichtpunt te plaatsen. De VOORZITTER zegt, dat B. e® W. zich in verbinding zullen stellen met het G.E.B. te Dordrecht. Wat betreft het vervangen der lichtkappen moet niet ver geter worden, dat de gemeente dit zelf zal moeten betalen. Het zou echter mogelijk de proef met eenige lampen te ne men B. en W. zullen dit punt nader be zien. De beer P. BUITELAAR wü wijzen op de onjuiste voorstelling van za ken welke sommigen geven, n± als zou de heer van Duyvendijk in den raad voor zich zelve spreken. Wij, als S.D.A.P-frac- tie vormen één geheel, aldus spreker en óverleggen steeds van te voren met elkaar dus ook wat betreft hetgeen over den ge- meent''-bouwkundige is gezegd, beaamt de geheelo fractie. Spr. wil in dit verband weten die er voor verantwoordelijk moet word?n gesteld, dat de zware vrachtauto’s meermalen door de Schoolstraat zijn ge reden om materialen te vervoeren ten be hoeve van de werkverschaffing aan de Tiendweg. Zoo’n wagen heeft met de la ding er bij een gewicht van ongeveer 14 ton en spreker wil weten wat ar zal gebeuren wanneer bewoners van de Schoolstraat verongelukken als er een huis instort. Zullen B. en W. dan de gevolgen dragen of zal men de menschen verwijzen naar het burgerlijk armbestuur? Spr. vraagt zich af of dit moet voortgaan totdat de f 160.000, die van rijk en gemeente voor dep bouw zijn betaald, verloren zijn. Het bestuur van de Woningbouwvereniging doet wat het hiertegen kan. Met klem verzocht spr., dat thans het gemeentebe stuur zal ingrijpen door de weg voor bet doorgaand verkeer af te sluiten De heer W. MIJ N LIEF F stelt voor af te wachten tot er een rapport komt van den inspecteur der volkshuisvesting voor de reconstructie van de Schoolstraat. De heer L. VAN DUYVENDIJK zegt, dat reeds zes jaren geleden twee bekwame deskundigen een rapport hier over hebben uitgebracht en aan B. en W. hebben overgelegd. Men heeft, aldus spr., mij bekeurd voor het inzetten der palen, maar ik ben wel bang, dat de rechter ons zal veroordeelen, omdat we teveel ver trouwen hébben gesteld in de maatrege len, welke naar aanleiding van het rap port door het gemeentebestuur zouden Verschijnt: Maar en Vrijdag Prijs ling: voor Schot naanden f 1.25 Met ver ekering nier waarop de technische leiding van ft werk omspringt met het geld van rijk en gemeente, kunnen sfi ónmogelijk goedkeuien. Heel veel schade is hierdoor aan rijk en gemeente toegebracht en de nijvere en goedwillende werklieden, heb ben hierdoor over het geheel genomen minstens een paar gulden per week min der verdiend. We ineeuen ook onze stem te moeten verheffen tegen de manier, waarop het college van B. en W. m z’n geheel de ver betering der Volkshuisvesting in onze ge meente tegenwerkt. Reeds herhaaldelijk hébben wij hierop gewezen en met aandrang hebben we ver zocht of ’t dagelijksch bestuur zich eens in persoon er vtn zou willen overtuigen in welke slechte huizen zeer vele van onze meentenaren moeten wonen. Van den voorzitter van het college kunnen we ge- l.il.lr.r* rr rl n V» 1 A-V 7 - genomen, doch zijn oordeel over ut, dat we thans hebben ingegrepen, ik niet. V OORZITTER zegt verheugd Ie zijn, dal de heer Van Lujcndijk op een geredhtelijke beslissing in deze neeft aangestuurd. De heer G. W. VAN GAPPELLEN zegt, dat. wanneer hel is, zooals wordt beweerd, er ook direct moet worden in gegrepen, omdat terwijl men hier gezellig zit te praten er 'n ongeluk kan gebeuren De heer J. G. GROENE VELD: Wij hebben nu gehoord, hoe het bestuur van de Woningbouwvereeniging denkt over het als aansluitweg gebruiken van de Schoolstraat en ook ik meen, dat verder praten geen nut heeft en dat moet wor den gehandeld. De heer P. LIEDORP zegt als mede bewoner van de huizen aan de School straat, een voorstel te willen doen, n.l., dat de raad aan B. en W. opdraagt zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen, om de Schoolstraat voor het doorgaand verkeer af te sluiten. Spr. wil er nog op wijzen, dat ook de stoep en de weg van de gemeente binnen korten tijd geheel ^rnield zullen zijn, als er geen paal perk wordt gesteld. De VOORZITTER zegt, dat de raad niet op kan dragen aan B. en W, doch wel wat kan verzoeken. De heer P LIEDORP meent, dat het wel kan en dat er dan voor B. en W. nog een weg is, om vernietiging van het raads besluit aan te vragen. Om echter noode- I008 gepraat te voorkomen, zal hij het woord „opdragen" vervangen door „ver zoeken". Het voorstelP Liedorp wordt met alg. st. aangenomen. Daarna volgt de bespreking over het afmaken van dan Tiandwea door jeugdige werkloozen. De heer P. BUITELAAR zegt zich erover te verbazen, dat B. en W. thans voorstellen em de Tiendweg verder te la ten afmaken door jeugdige werkloozen. Toen de plannen voor het aanleggen van den Tiendweg ons werden aangeboden? hebben we. aldus spr., hieraan gaarne onze stem gegeven. Ten eerste, omdat on ze menschen zeer elecht werden behan deld, wanneer ze werden gezonden naar diverse werkverschaffingen, en verder, omdat we volgens teekening en toelich ting een mooie Tiendweg zouden krijgen, goed berijdbaar voor auto's, waardoor het drukke verkeer langs de dijk zou worden ontlast, benevens een goed fietspad enz. Nu is de weg klaar, de Heidemaatschap pij trekt zich terug en wat hebben we nu. We hsbben een weg, die thans reeds voor een aanmerkelijk deel op een moeras ge lijkt. terwijl een fietspad gemaakt is van koolasch en glasscherven. Van het begin af is de boel verknoeid en nu stelt men voor het zaakje verder door jeugdige werkloozen te doen opknappen. De kan ten heeft men opgezet op een manier zoo als kleine kinderen wel eens wat aan el kaar lijmen, bpr. wil tevens weten, of men ook van plan is een slijklaag aan te brengen op de brug bu de woning van den heer Gor de Jong, waarvan het polderbe stuur heeft bericht, dat deze brug reeds onder bet vereischte peil is weggezakt, terwijl drie andere bruggen nu reeds zijn doorgebroken. Wanneer men het vele werk, dat er nog moet worden gedaan, overiaat aan de jeugd, wat moeten dan straks de anderen doen? De heer A. KOEN zegt eveneens, dat hij er zich niet mee kan vereemgen, zoo afe de weg wordt opgeleverd. Het ge deelte ten Oosten van de Schoolstraat is goed, maar ten Westen hiervan lijkt het nergens op. Wat de jeugdige werkloozen hiervan terecht zullen brengen, hierop wil spr niet vooruitloopen, maar hij ver wacht er weinig van. De heer P. LIEDORP meent, dat het doel van de regeering ten opzichte van de tewerkstelling van jeugdige werk loozen niet is, om ze voor zulk werk te gebruiken en wanneer de regeering goed wordt ingelicht, zal het klaarmaken va» den Tiendweg wel door gewone werklo zen kunnen geschieden. De weg is nog voor geen derde klaar. Volgens spr. is er nog wel voor 50 man voor een jaar werk Wanneer dit de jeugdige werkloozen doen, wordt het een fiasco. De VOORZITTER zegt, dat men steeds groote tegenstand van de boeren gehad heeft betreffende dezen weg. Nu zijn de boeren intusschen verzoend, maar da raad is niet tevreden Dat die weg niet ineens tip top in orde ia, ia te begrijpen. Er staat voor ons ech ter geen enkele andere weg open, niet tegenstaande het feit, dat we hebben ge probeerd, dat we kunnen om meer geld los te krijgen, maar het gaat eenvoudig niet. De eenige weg is. dat het voorstel van B. en W. ongewijzigd wordt aange nomen. De heer L. VAN DUYVENDIJK zegt, dat hij, alvorens ter vergadering te komen, den Tiendweg nog eens heeft op genomen. Hij heeft geconstateerd, dat de weg, welke 15 M. breed is .thans nog in het midden ongeveer 10 c.M. gemiddeld hooger ligt dan aan de kanten. Op vele plaatsen ligt de weg reeds hol, en de diepe wielesporen, welke daarna nu reeds zijn ontstaan, toonen aan. dat nog min stens 30 c.M. puin en grond zal moeien worden opgebracht, alvorens men zal kun nen zeggen, dat de weg voor oplevering Begroeting 1937. Deze is door Ged. Staten met opmer kingen teruggezonden. De batige sloten zijn te ongeluk en dit zou wel eens een ongewenschte schommeling der financiën tan gevolge kunnen hebben. Geadviseerd wordt een gedeelte van het batige slot van 1935 over te brengen naar 1936, wat ten gevolge heeft, dat het op de begrooting 1937 wordt gemist. B. en W. hebben hiervoor reeds dekking gevonden, n.l. f 500 afnemen van den post onvoor ziene uitgaven, en de rest kan worden ge dekt door de rijkssubsidie op de uitkeering van werkloozensteun. welke op ruim 30 pGt. zal komen. Dit zal neerkomen op invoering van de rijkssteunregeling. Voor controle zouden dan afdoende maat regelen moeten worden genomen Nor- maal gesproken, betaalt een controleur gewoonlijk zich zelf. De heer V A N K E K U M zou den veld wachter met de controle willen belasten. In geen geval, zegt de VOORZIT TER, zal dit ooit gebeuren. De heer DE GROOT behandelt het werkloozenvraagstuk individueel. Spr. kent twee broers; de eene heeft altijd all&s opgemaakt en de andere heeft een huisje overgesj aard. Hoe zal ’t met, deze men- aeben loopen? De VOORZITTER zegt, dat een werklooze f 200 mag bezitten. Heeft hij stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer L. v. D U IJ V E N D IJ K zegt te kunnen begrijpen, dat de voorzitter dit stuk met in t openbaar wil voorlezen, oinuat er verschillende namen worden ge noemd. Hij wil dan ook alleen maar in gaan op wat het besluur van hem ver langt en geeft hierop schrifteluk ant- wooid. Hierna wordt het stuk voor kennisge ving aangenomen. Volgt de benoeming van een lid in de commissie van toezicht op het L. 0. en in de commissie tot wering van schoolver zuim.' (Vacature W. van der Vlial). De aanbeveling luidt: 1 G. A. Grisnigt, 2. K. Passchier. De heer Grisnigt wordt met 9 stemmen gekozen. Aan de orde is dan de vaststelling der gemeente-begrooting 1937. De VOORZITTE R geeft vooraf ge legenheid tot het houden van algemeene beschouwing, waarvoor zich opgeven de heeren A. Groeneveld en L. van Duyven- dijk. De beer'GR 0 E N E V E LD zegt oa: Wanneer wij onzen blik slaan op het jaar, dat is voorbij gegaan, zijn er dan geen genoegzame bewijzen, die van ons dank en lof vragen? Alle schepselen dan ken hun bestaan van oogenblik tot oogen- blik alleen aan Hem, die het eenige, eeu wige en alomtegenwoordige wezen is. Zoo scheidt 1936 weldra, maar niet zonder groote zorgen. Allereerst zien wij bij het nazien der bfigrooting hel financi eel tekort, en dit geeft ons een somben i indruk. Wie ziet het einde van den druk? De scheepswerf alhier is niet bevoor recht of het moet Zijn dat enkele werkloo zen daar hun arbeid vindenJ Toch mogen we ook spreken van een heugelijk feit en wel door hel aanstaande huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Waar ander landen getroffen zijn door oorlog en ander rampen, dan mogen wij dankbaar opzien tot Hem, die ons vader land tot heden spaarde voor dergelijk leed. Tenslotte verzoekt spr. op het vloe ken van den naam des Heeren streng en nauwlettend toe te zien. De heer VAN DUYVENDIJK ves tigt er namens de S.D.A P.-fractie de aan dacht op, dat deze raadsvergadering de zesde is, welke dit jaar wordt gehouden. Steeds wordt door dit college van B en W. de door de kiezers en kiezeressen van Krimpen a d. Lek gekozen raad uitge schakeld en genegeerd en de uitdrukking door een der raadsleden in de vorige raadsvergadering gebezigd „we worden t voor den gek gehouden” kan geenszins als overdreven worden aangemerkt. Naar on ze meening komt deze uitschakeling en negeering van den raad in hoofdz&ak voort uit de slechte verstandhouding, wel ke er heerscht in het college van B. enW. Deze slechte verstandhouding heeft reeds veel te lang geduurd om met eemg recht te kunnen veronderstellen, dat zon der persoonsverwisseling nog ooit vrucht baar werken in het belang der gemeente door dit college zal kunnen plaats heb ben. Door dezen onmogelijken toestand in den boezem van het dagelijksch besluur der gemeente, komen wij op velerlei ge bied hoe langer hoe meer bij anderesoort gelijke gemeenten ten achter.. In de par tij, welke voorgeeft kleurloos te zijn, om des te beter uitsluitend de belangen der gemeente te kunnen behartigen, kan het voorkomen, dat sinds jaren door haar le den aanstoot wordt gegeven zonder dat men zelfs een ledenvergadering belegt om te trachten hieraan een einde te maken. Vanwege deze „kleurloosheid” is het niet noodig er een hoofdbestuur op na te hou den en dus kan ongestraft tegen de alge meene regelen van fatsoen en partijdisci pline worden gehandeld. De S.D A.P fractie wil zich verplichten om bij aftreding van het tegenwoordige lid te zullen stemmen op dengene van Ge meentebelang, welke hiervoor door die raadsfractie zal worden opgegeven. Over de begrooting behoeft niet zoo heel veel te worden gezegd. Ze is ons toch weer van bovenaf opgelegd en we weten bij ondervinding dat we ze ongeveer ge heel hebben te slikken, zooals ze ons wordt voorgezet. Toch zijn bij eendrachtig optreden nog verschillende nuttige dingen te bereiken. We denken hierbij in de eerste plaats aan de hier ter plaatse zoo voortreffelijke ma nier, waarop het vertrekken van goedkoo ps groente aan de werkloozen plaats vindt. Wie had toch kunnen denken, dat, toen onze voortvarende burgemeester di rect bij den aanvang een wagen groente bestelde, dit tot gevolg zou hebben, dat thans in onze gemeente per jaa.r ruim 30.000 K G komt in de gezinnen, welke anders van dit zoo nuttig voedsel zoo goed als verstoken zouden blijven. Ook wat be treft de behandeling, welke hier ten deel valt aan de zoo zwaar getroffen ijverige werklieden in onze gemeente, die zich moeten vervoegen aan de stempellokalen en bij het gemeentehuispersoneel. kan men constateeren, dat van af de hoogste amb tenaar tot de laagste, men schijnt te han delen naar de roepstem „heden gij, mor gen ik”. Wij zouden zoo gaarne willen, dat we hetzelfde konden verklaren ten aanzien van de plaatselijke werkverschaf fing, maar dit is ons totaal onmogelijk. Wel kunnen we ook hierin de voortva rendheid en goede wil van onzen burge meester waardeeren, benevens die der beide wethouders en van de raadsleden. Echter de onbeholpen en roekelooze ma- gereed ligt. Alvorens werkverschaffing voor derden aan te pakken, ware het be ier geweusl, de Tiandweg af te maken. hebben hierop tijdig gewezen. Daar niet te verwachten is, dal de regeering lot in t oneindige geld zal blijven geven, om verharding te koopen, stelt spr. het vol gende, in overleg met zijn raadsfractie, voor: .^Kennis genomen' hebbende van het anlwoörd van het college van B. en W. op de -opmerkingen op de begrooting, dienst 1937, waarbij oa. wordt vermeld, dat het toegeslane crediet voor afwerking van dpn liendueg nagenoeg uitgeput is. verzoekt aan B. en W. om zoo spoedig mogelijk door een bekwaam deskundige, op hel gebied van wegenbouw, te lates onderzoeken of het niet mogelijk en ge- wenscht is, dat het aangehouden hoog.e- peil van den nieuwen Tiendweg met pl m 20 c.M. worde verlaagd. De grond, welke zoodoende door afgraving der zijkanten zou worden verkregen, zou dan kunnen dienen voor het op gewenschte hoogte en rondte brengen van het wegvlak, nadat hiervan eerst de verharding zou zijn af gehaald. Mocht dan nog grond oversch«e- len, dan zou deze kunnen worden gebruikt om de Schoolstraat te dempen of voor eenig ander doel. Dit voorstel gaat uit van de gedachte, dat het ruk tooh geen geld beschikbaar zal stellen om tot in het oneindige te blij ven doorgaan met het aanschaffen vu materialen om gedurig weer den weg op de thans gewenschte hoogte te brengen, terwijl het voorstel, wanneer het zou kun nen worden uitgevoerd, een belangrijk werkverschaffingsobject zou blijken te zijn, waarvoor zoo goed als geen materiaal kosten benoodigd zouden zijn.” Spr. licht nog toe. dat een bekwaam deskundige op het gebied van wegenbouw (ir. Van der Wal) onlangs ongeveer bel volgende schreef: Voor het maken van een goeden weg door een polderland bestaan slechts twee werkwijzen. De eerste, welke afdoende is, maar zeer duur. is. dat men door zwaren druk yan hoog opgegooid zand de veen bodem wegperst tot op de zandlaagte toe. De tweede manier is. dat men zoo veel mogelijk de natuur moet nabootsen, waardoor het bestaande polderland als ’t ware drijvende op het veen, kwam te lig gen. Men moet dus, aldus de deskundige, de ondergrond van den aan te leggen weg zoo lioht mogelijk houden en vervolgens de bovenkant van den rijweg zoo laag mogelijk boven het water houden om te voorkomen, dat het bovenomschreven na tuurlijke evenwicht zal worden verstoord. Bij het aanloggen van den Tiendweg beeft men eohter met die natuurwetten geen rekening gehouden. Veel te zwaar mate riaal is gebruikt om de wetering te dem pen, waardoor het m.i. ónmogelijk is de weg te houden op de hoogte, welke be doeld is. Men beeft hier blijkbaar een middenweg willen volgen, welke volgens bovengenoemden deskundige niet bestaat. De VOORZITTER vraagt, of de heer Van Duyvendijk alle» verharding weer wil gaan losmalcen, en zoodoende vernielen, wat repds is gemaakt, waarop de heer VAN DUYVENDIJK ant woordt, dat hij alleen de kanten wil af graven. om de noodige ronding van den weg te verkrijgen en\dat hij alleen op de plaatsen, waar het midden van den weg niet meer voldoet, het puin er zou willen afhalen en daaronder en er doorneen de van de kanten af te graven grond ver werken. Het materiaal hiervoor is aanwe zig. aldus spr., en kost ons dus niets en bovendien is het werk verbonden aan het losmaken en het er weer opbrengen van het puin veel geringer dan het van den d_uk af aanvoeren van aangekochte mate rialen. De regeering wil werk zonder ma teriaalkosten en daarom behoort te wor den onderzocht, of het zoo kan. Spr. zegt niet te kunnen begrijpen, dat men toch, steeds zoo tegensputtert, wanneer wordt voorgesteld aan een terzake kundig per soon een oordeel over de te voeren werk wijze te vragen. Nadat de VOORZITTER er nog maals op gewezen heeft, dat er geen kijk op is, dat er een bedrag is te krijgon vooc afwerking, verzoekt hij den heer Van Duy- vendijk zun voorstel terug te nemen. De heer VAN DUYVENDIJK schort zijn voorstel op tot een volgends vergadering. Hierna «wordt de begrooting aangeno men. De begrooting van het burgerlijk arng b^tuur 1937 wordt voorts vastgesteld. Ijaarna zegt de VOORZITTER noft te moeten mededeelen, dat B. en W gea> gehoor zullen geven aan het verzoek om den gemeenl «bouwkundige aansprakelijln te stellen voor de aangerichte schade. Ook; zijn ze niet bereid de instructie te wijz>-i gen in den zin zooals is voorgesteld. B. en W. zijn van meening. dat de gemeente^ bouwkndige het hem opgedragen werk behoorlijk heeft verricht. De heer L. VAN DUYVENDIJK^ Dit moeten B en W. dan maar voor hu» rekening nemen. De heer P. BUITELAAR: Nu be grijp ik er niets meer van. De Heide* maatschappij ti*eft geen verwijt en de ge- mcpntebouwkundige gaat vrij uit. MaaoJ wie heeft dan de verantwoording voor het verknoeide werk? De VOORZITTER zegt, dat de ver* antwoording bij het college van B. en W, berust. Hierna sluiting.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 6