9 Onver klaarbaar HET WREDE IIIMEH e lage drukwerkprijzen PU ROL Schoonhoven jl^laatselijknieuws Ruwe huid S. W. N. VAN NOOTEN Nieuws in een paar regels I^urgërïijkesta nd~| £Ü©e2ffi««l cn «ü>e!angs*ajl*« Bekentenissen door vergif Gemengd nieuws FEUILLETON Jraarschijnlijk een ongeluk gehad met zijn geweer. Geestelijke hulp kon nog worden »erleend, waarna de dood spoedig ïn'rad. DE KONINGIN IN UTRECHT. Bezoek aan de Jaarbeurs. UTRECHT, 12 Maart. Vandaag is aan Ie Domstad de eer te beurt gevallen, een bezoek te ontvangen van de Koningin. Na een korte rijtoer door de stad heeft BM. een rondgang gemaakt in het ge itouw van de l trechtsche Jaarbeurs, waar Rij vele stands heeft bezieht^d. Voor het vertrek uit Utrecht volgde op nieuw een korte rijtoer. De bevolking had Rich in dichte hagen langs den weg opge- Rteld en heeft op bijzonder hartelijke wij ze uiting gegeven aan haar vreugde over de aanwezigheid van de Koningin in Utrecht. OPDRACHT AAN SCHEEPSWERF. ROTTERDAM, 12 Maart. De Kon. Shell heeft heden aan de Rotterdamse he Droog dokmij. opdracht gegeven voor deó bouw van drie tankschepen van elk 12 100 ton draagvermogen. De schepen zullen van het type worden van 't tankschip, dal bij de R D. M. thans voor dezelfde opdracht gevers in aanbouw is. BOERDERIJBRAND. Vee omgekomen. HARREVELD (Gld.), 12 Maart. Van morgen te half zes is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij van J. B. Wolters te Harroveld. De bewo ners moesten in allerijl in nachtgewaad vluchten. De boerderij brandde af. acht koeien, zes kalveren en eenige varkens kwamen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. HEVIG BOMBARDEMENT VAN MADRID. Vele wijken getroffen. MADRID, 12 Maart. Vandaag heeft Madrid weer te lijden van een hevig bom bardement door de batterijen der opstan delingen. Granaten komen in vele wijken neer. In het centrum der stad hoort men duidelijk de ontploffingen en het fluiten der voor bijvliegende projectielen. De xlok van de ambulance luidt zonder Ophouden. Het schijnt dat er slachtoffers zijn. doch bijzonderheden zijn nog niet be kend. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Een contract met Duitschland. NEW YORK, 12 Maart. Alhier zijn agenten van de Spaansche regiering ge arriveerd. Zij verklaarden, dat generaal Franco met Duitschland een overeen komst zou hebben onderteekend, waarbij wordt bepaald, dat aan het Derde Rijk driehonderd duizend ton ijzer per jaar ge leverd zou worden, gedurende 35 jaar. in vail voor leveringen van oorlogsmateriaal. MIJNONTPLOFFING. Twee en twintig vermisten. CHARLESTON <JVer. Staten), 12 Maart. In de mijn Macbeth heeft zich een mijn- gasontplóffing voorgedaan, waardoor twee personen werden gedood en 17 bedolven Men vreest dat deze, die op een afstand van twee mijl van de ingang in de mijn opgesloten zitten, om het leven zyn geko men. Nader wordt gemeld, dat 22 arbei ders op het appèl ontbreken BEGROOTING 1936 GOEDGEKEURD. I Gedeputeerde Staten hebben bij besluit van 2 Maart'de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1930 goedgekeurd. D. O. S. De uitvoeringen vau DO S. zijn, elk jaar weer. dicht bezet, voor een déél met ouders, die naar de vorderingen en ver richtingen van hun kinderen komen tien en voor een deel met hen, die belang stel len in lichaamsoefeningen. Zoo was 't gistei enatond weer een volle zaal* waar voor de waarnemend voorzitter, dó heer In 't Veld, een openingswoord sprak. Hij wees daarbij op het nut van gymnastiek en wekte op tot het toetreden als lid. Nadat het scherm was opgegaan, werd de zaal een groet gebracht met her vaan del, daarna zongen al de leden, dia »P het tooneel waren opgesteld, het D.Otfi.-iied. Achtei eenvolgens zagen we nu paard- springen van meisjeskldsse II Tra goed getrainde vrije oefeningen van de kleine meisjes. Het was grappig zoo keurig als de peuters dat werk uitvoerden. De jon gens werkten kwiek aan de brug en toon den ook hun spierbeheersching irt'tfe vrije oefeningen en tot slot voor de pauze een aardige boerendans, die de vroolijkheid opwekte. Na de pauze kwamen de gevorderden, de dames en heeren en de keurtumers, die aan de hooge brug. ringen en hoog rek hun acrobatische toeren verrichtten, geleid en voorgegaan door den instruc teur, den heer H. J. Kok. die met groote voldoening kan terugzien op dezen avond, waarop getoond werd hoe de kléinen en de grooten onder zijn leiding vdoruitgaan in tie lichaamscultuur. HONDENBELASTING. B. en W. bieden den raad ter vaststel ling aan het le kohier der hondenbelas ting 1937. hetwelk sluit met een totaalbe drag van f 887. UITSLAG VERKOOPING. Bij de Woensdag ten overstaan van no taris B J. Teijinck gehouden Vêrkooping van onroerend goed alhier zijn' verkocht: De huizen, gend. 68 aan de Koestraat en 31 aan de Havenstraat, tezamen voor f 1595 aan den heer A. Groeneveld te Schoonhoven. Het woonhuis, gend. 27. aan de Halve Maan, voor f 1210 aan den heer J. W. Renes te Nieuwpoort. Het woonhuis, gend. 16, aan den Ix>pi- kerweg, is opgehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een belastingmerk, een brumleeren riem, een handschoen, een breekijzer. GEMEENTERAAD. Een openbare vergadering van den ge meenteraad wordt gehouden Maandag 15 Maart, n m. 2 uur. Punten van behande ling zijn: 1. Vaststelling der raadsnotulen van 22 Februari 1937 2. Adres van J. Dub beldam, inzake zijn belooning als seboon- houder van de Rijkskweekschool met voor stel van B. en W. 3 Adres van A. van Dam omtrent de huuraftrek voor zijn woning. 4. Voorstel van B. en W. tot het toestaan van een crediet voor aanvulllen- den steun aan werkloozen. 5. Vragen van het raadslid dhr. N. K Kok over de door het raadslid dhr. P W Woudenberg in de Schoonhovensche Courant d d 1 Maart gedane mededeelingen. inzake den toe stand der sluisdeuren. 6. Eventueel verdér voorkomende zaken. OVERGEPLAATST. Mej. E. Stuurman, telefoniste aan het telefoonkantoor alhier, ia met ingang van 16 April overgeplaatst waar Rotterdam EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. Onder overlegging van een circulaire ▼an den minister van sociale zaken, be treffende de regeling van extra hulp aan werkloozen (steun B) voor het jaar 1937, «tellen B. en W den raad voor, een be drag van f 2per werklooze beschikbaar te stellen. Ingevolge deze circulaire mag over bet kalenderjaar 1937 voor extra hulp aan werkloozen een bedrag worden besteed, berekend naar f 5.30 per werk- looze, waarvan f 3.30 ten laste ran het rijk komt, indien de gemeente f 2.voor dijk is thans zoo slecht, dat het bijna niet mogelijk is er door heen te baggeren. Ver schillende zakenmenschen, die met een auto hun klanten in de buurtschap Graaf bezoeken, kwamen tqt de ontdekking, dat zij er bijna niet meer uit konden komen, vooral bij avond is deze weg levensgevaar lijk. Gezien het groot aantal menschfn, t aan dezen weg woont, is het zeer noodzakelijk, dat verbetering wordt aan gebracht. Terecht heeft het raadslid, de heer Benschop in de jongste raadsverga dering op dezen onhoudbaren toestand ge- Werkloozenzorg. Krimpen a.d. IJssel. De belangstelling der werklooze jongeren voor de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen open- haart zich op verheugende wijze. Hoewel in de afgeloopen week gelukkig weer enkele deelnemers een plaats in het vrije bedrijf hebben gevonden, lieten zich zooveel nieuwe deelnemers inschrijven, dat de totale bezetting bleef gehandhaafd op 70, bij welk aantal erop moet worden ge rekend, dat tot aanstelling van een vier den werkmeester zal worden besloten en wel voor de afdeeling bankwerken en draaien. Straatbepianting. Krimpen a.d. IJssel. Er zal spoedig worden overgegaan tot het aanbrengen van een fraaie beplanting in alle daarvoor in aanmerking komende straten in deze gemeente, zooals de tSeenbakkersstraat, de Kortlandstraat, de Tuinstraat, de Waal straat, de Oosterstraat enz. Deze beplanting zullen worden aange bracht door jeugdige werkloozen, deelne mers aan de Centrale Werplaats en ander de hoede van straatcomité's worden* ge steld. Arkel. Gevonden: een ceintuur met gesp een een nikkelen dop van een auto.. Inl. secretarie. Woensdagavond 17 dezer zal in ge bouw Odina de film worden vertoond, be trekking hebbende op het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Donderdagmorgen geraakte een vrachtauto, op weg van Groningen naar Puttershoek, door verschillende verkeers- complicaties bij den heer G. Kuil van den weg. 'Met een takelwagen wesd de auto weer op de straat gebracht. Ouderavond. Benschop. In de 0. L. School No. 1 is dezer dagen een Ouderavond gehouden. Vopraf ljad een vergadering van de ouder- commissie plaats. De voorzitter, de heer T. Oskam, opende den avond met een kort welkomstwoord, Yaarua veF(I'ire leiding van den #ond overdroeg aan het hoofd der school, den heer H. Verbeek. De secretaris las de notulen, waarna de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, welke sloot met een klein ba tig saldo, werd goedgekeurd. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. van Delft, werd voorzien door de benoeming van den heer G. Boon. Na afloop van dit meer huishou delijk gedeelte ving de ouderavond aan. De leerlingen voerden „De Ganzenhoed ster" op, hetgeen vlot werd gespeeld. In de pauze werden ververschingen rondge diend. De burgemeester voerde hierna nog het woord en wees op het belang van het onderwijs. Ook sprak nog de heer Lamofté, oud- hoofd dfr O L. School II, die de mooie, opvoedende, leidende, doch zeer moeilijke taak van den onderwijzer duidelijk uitéén zette, waarna de heer H. Verbeek den avond sloot met dank voor de medewer king en de belangstelling De Zuidelijke IJsseldijk. Haastrecht Het werk aan den Zuidelij ken IJsseldijk tusschen Haaslrecht-Ou- dewater is aangevangen nabij het dbrp, met het schoonmaken van sloot eir, kaftten afsteken en rioleeren De werkzaamheden zijn mede in de buurtschap Rozendaal aangevangen,waar reeds een aanvang met het wegdek is gemaakt. Vele werkloozen vinden hierin een wel kome gelegenheid om do# eigen arbeid in hun onderhoud te voorzien. Slechte weg. JunnM. De KmpUmI G"»*- Schrale lippen Gesprongen Handen verzatht-geneest Dooi 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Droglitiy Er heeft zich reeds een Cenrtale Be- plantings-commiseie gevormd, bestaande uit de heeren D Duiven, T. Gouwens, P C. Kiljan, A. Rollos, J. d. Schelling en J Verloop, met welker Voorzitterschap de heer J A» van Leeuwen, zich treeft belast, terwijl het secretariaat wordt waargeno men door den leider der Centrale Werk plaats, aan wjen tevens de technische uit voering der beplanting ia opgedragen Met dit initiatief is ePn belangrijke schred gezet in de richting van de ver fraaiing van deze aan boomen zoo arme gemeente en tevens een nuttig en voldoe ning achenknnd object van werkverschaf fing voor de werklooze jongeren gevon den Bij tewerkstelling bij de beplanting zullen de jongens een zakgeld, uitbetaald krijgen, dat naar gelang van den leeftijd, tot f 2 50 per week beloopt, welk geld niet met eventueele steunuitkering aan de ouders wordt verrekend. V.A.R.A. Krimpen a.d. ^Jsfcel. Maandagavond hield in het Veréraiginfesgebouwï aan de Tuinstraat de afdeeling van de V.A.R.A. voot vrouwen en jongedoehters een feest- vergadering. Hieraan verleende medewer king Jan Lemaire, die met zijn uitgebreid repertoir de talrijke aanwezigen kostelijk wist te vermaken. In de pauze werden al len op koffie getracteerd. Het was een prettige en geanimeerde vergadering. Bij de wed. H. Teeuw is pest onder de varkens geconstateerd. Woensdagmorgen vroeg is de post auto door de gladheid van den weg in aznrijdin gekomen met de vrachtauto, be stuurd door den heer T. De postauto kon zijn wpg niet meer vervolgen De post werd in een andere auto overgeladen Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Veilinosb «richt Krimpen a.d. IJssel. Aangevoerd wer den 2000 eieren. Prijzen: Kippeneieren f 3.454. eendeieren f 3.15. Voor kaas werd f 0.22 epr pond bes'eed. Raadsbesluiten. Moordrecht ln de Donderdagmiddag onder leiding van burgemeester K. G. Brandt gehouden raadsvergadering werd de overeenkomst met de gemeente Nieu wer kerk a.d. IJssel inzake de werkloozen- eontrole gewijzigd. Ht voorstel van B. en W. inzake het onderhoud van wegen en voetpaden werd aangenomen. Het kohier van de zakelijke bedrijfsbelasting over 1936 werd vastgesteld. Er werd een donatie verleend aan het krankzinnigengesticht te Gheel. Tot plaatsvervangend lid van het stembureau werd benoemd de beer B. v. Gent. Voor het maken van een uitbrei dingsplan voor d« gemeente werd f 200 beschikbaar gesteld. Aan den heer De Ruwe, eigenaar van de radio-centrale m deze gemeente, werd vergunning verleend tot wederopzegging toe tot het «pannen van draden boven den openbaren weg. In verband hiermede werd een verordening vastgesteld op het heffen van belasting op het hebban van draden in en boven voor openbaien dienst bestemden gemeente grond. Dammen. Moordrecht De damgroep van de schaak- en damvereeniging „Moordrecht" speelde een wedstrijd voor den Rott. Dam- bond tegen „N. C. R." te Rotterdam. De uitslag was: G. van ^euwenH. Admiraal 20; A. Tryselaar-*C. Terlouw 1—1; H. Haagman—J. Bloot 1—1;' P. BruinH. Verzaal 02; A. DeltenteJ. Verhoef 20, J MeerisonB. Boon 20; H£>HewithP. Boere 02; T. Hulsbos P. Twigt 02; W. HythovenD. Alpe naar 02; P. KoorenJoh Tuynder 0—2, Moordrecht won met 8—12. Zanguitvoering. Nieuwerkerk a.d. LJssel. In de zaal van café „De Zwaan" gaf Dinsdagavond het kinderkoor, onderafdeelmg der gemeengde zangvereeniging „Perséverance" een ge slaagde uitvoering De opkomst was het ongunstige weder in aanmerking genomen goed. Onder leiding van den heer K. J. de Beun werden voor de pauze verschil lende liederen ten gehoore gebracht, wel ke goed gezongen werden. JNa de pauze hebben leden van het kin derkoor eenige tooneelstukjes opgevoerd. Een daverend applaus beloonde de jeugdi ge spelers na ieder optreden. Met een tableau werd het programma besloten. Eind les. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bij de eindles van den Rijkstuinbouw-win'etcui.sus is aan 9 van de 10 deelnemers het diploma uitgereikt Nadat de heeren A. J. Verkley, tuinbouwonderwijzer alhier, ên J. Leeu wenburg, tuinbouwonderwijzer te IJssel- monde, een laatste les' in den vorm van een examen hadden gegeven, reikte de burge meester met een opwekkend wóórd de di ploma's uit. waarbij hij tevens uitdrukking gaf aan zijn gevoelens van waardeering voor het werk volbracht door genoemde tuinbouwonderwyzers. Daarna voerden nog het woord ir. J- van den Helm, leeraar aan de Rijkstuin bouwschool te Naoldwijk, die wee6 op het groote nut van dergelijke cursussen, als mede de heer Verkley, die als hoofd van den cursus een dankwoord richtte tot den burgemeester en de oommissie van toe- zi«i§. Tensiot© heeft één der cursisten den wonderwijzers dank gebracht voor hur&prettige lessen en als blijk van erken telijkheid aan ieder hunner een kistje si garen overhandigd. Nfmiwerkerk a.d. IJssel Het kinder koor/van „Nieuw Leven" heeft een goed geslaagde uitvoering gegeven in de zaal vanjfden heer J. Honkoop. De heer Gustaaf de Vries, directeur van het koor, «prak een openingswoord en richtte zich hierbij in het bijzonder tot burgemeester en mevr Jas. Dpgevoerd werd het zangspel „De Re genboog", muziek van J G. van Herwaar den. Na de pauze werd een operette in 4 bedrijven gespeeld: „De Schoone in hot slapende boach". Deze bekende operette werd opgevoerd in een nieuwe bewerking De talrijke ouders en andere belangstel lenden hebben in stille aandacht van den zang genoten Ook van de costuums was veel werk gemaakt. Het kinderkoor en zijn kundige dirigent hadden met dezen mooi- en avond veel «ifcces. Ged. Staten hebben hun goedkeuring verleend aan de nieuwe bouwverordening B. en W. hebben vergunning ver leend tot het houden van een straat- fn huiscollecte door middel van speldjes, ten bate van de vereeniging „Simavi". „Voolksonderwijs". Stolwijk. Voor een overvolle zaal bij den heer Noomen, gaf de vereeniging Volkson derwijs. afdeeling Stolwijk. Dinsdag een feestavond. Te omstreeks 7 15 uur opende de voorzitter, de heer W. de Stigter. hoofd der cshool in Beijersche, deze bijeenkomst^ en heette de aanwezigen hartelijk welkom' Als spreker trad op de heer C G Rooe, burgemeester van Lekkerkerk. dié ala on derwerp had gekozen: „Waarom naar de Openbare School". Dit onderwerp werd uitvoerig behandeld en door de aanwezi gen met groote aandacht gevolgd Het strijkje bracht eenige muzieknum- WEERBERICHT Naar waarneming in den morgen va* 12 Maart. Het dunne pijltje geeft de staid van den vorigen dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond; Meest matige, tijdelijk wellicht toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke vyind; be trokken tot zwaar bewolkt; aanvankelijk opklarend; later waarschijnlijk rogenbuien; weinig verandoring in tempen icratuur. Waterstand: Schoonhoven hoog water 4.30 uür. 172 M Keulen «tand 4 31 M„ Val 0,14 M Maastricht 12 Maart 43 74 M., yal 0.22 M Luchttemperatuur: De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw!: 46 graden Fahrenheit). Vrijdag 12 Maart: Op öiiS. onder 6<Jl Eerste Kwartier Vrijdag 19 Maart. bi] Schoonhoven mehs ten gehoore, terwi£ het tjlubbelkwar tet eenige liederen zong. Na de pauze werd opgevoerd een too- neelstuk in vier bedrijven: „V<k>r een lief dadig doel". Tot slot zongen de aanwezigen het Volksonderwijslied. Met een woord van dank aan allen, die hadden piedegewerkt om dezen avond te doen slagen, sloot de voorzitter de feestavond. Stolwijk. Gevonden een bril. Inlicht»- ben bij de politie. lering ge- De voorman J de Hoofe, uit Rotter dam, is te Rotterdam, doordat een staal draad afknapte, mét een bak| uit 'n kijsch- kraan gévallen, waardoor hiji met 't hoofd tegen den grond sloeg en akn een zware hersenschudding en ernstigje inwendige kneuzingen overleed. In de ondergrondschej werken ran de Oranje-Nassaumijn 3 te Heerlen is een meestor-houwer, die in strijd met de voor schriften, op een ophaalköoi was gaan staan, tegen de schachtbetiimmen drukt en doodelijk gewond. Op 7 Januari, den huwelijksdag ran het Prinselijk Paar, weid in het gezin van v d Z. te Oploo (N B.) een zoon geboren, wien men den naam Bernhlard gaf. De Koningin heeft thans aan [bet gezin een flinke gift ter hand gesteld; Eeii grossier in rookartikelen te Hen drik Ido Ambacht, deed aangifte dat uit zijn auto. die op het erf vin zijn woaing stond. 600 sigaren en 10001 sigaretten zyn ontvreemd. Een, paardenkoopman tuit Boekei, die op cte markt een paard had gekocht, kreeg van dit dier een trap tegep de borst. De man is met inwendige kneuzingen opge nomen Zijn toestand is zorgwekkend Door de groote droogte in de Ama zone vallei (Brazilië) en 'et omringende oerwoud, beerscht er hongersnood onder de Jurunaindianen. In vf an hoop hebben zij een dorp overvallen en [alle levensmid delen, die zij vyhden, weggesleept. Een veerpont, die djensh deed tus- schep Tientsin en Tangkoe (China) is in de door een voorbijvarend schip veroor zaakte deining omgeslagen. Veertig men- s. hen zijn verdronken. BENSCHOP. Maart. Geboren: Petronella Gqrarda, d. van E. van Vliet en A. Faaij. Gerardus Jo- Ifhnnes, z. van G. van d^n Berg en H. A Albers. LANGERAK. /Maart. Getrouwd: A. van Middelkoop, 25 j., en A. M. E. van der Krift. 23 j. NIEUWPOORT. Maart. Ondertrouwd; Joh. de| Jong, 24 j., tm A. van Vliet, 23 j. SCHOONHOVEN, Maart. Geboren: Wouter Hou^eling, van M. Slob en M. de Jong. Ondertrouwd: H. van Leur, oud 21 jaai en B. M. v. d. Maat, pud 21 jaar L Ouweneel, oud 22 jaar en G. Lamoree, oud 21 jaar T. de Man, oud 27 jaai. .en M. Rekoert, oud 28 jaar. TWEEDE BLAD. 3 NIEUWSBLAD VOOR ZUIfc-HOLLAND EN UTRECHT. Schoonhovensche Couran# VRIJDAG 12 MAART 1937. SuilcnlanJaclic «Bijdrage. Brief uit New-York. Naar aanleiding van de processen in Rusland hebben deskundigen, voorname lijk in Engeland, zich met de vraag bezig gehouden, of men deq beklaagden niet een middel kan toedienen, dat natuurlijke functies ten deele belemmert, ten deele ontwikkelt. Bij deze debatten kwamen ook moderne serummengsels ter sprake, zoo als „scopolamine '^ln Engeland houdf het probleem, op welke wijze men misdadigers niet behulp van de scheikunde tot bekentenis kan brengen, de criminologen reeds lang be zig. in de Vereenigde Staten zijn deze methoden reeds toegepast en vooral met scopolamine. Ik heb met Amerika's groot sten criminoloog, Hehry Moiton Robin- sond, een onderhoud gehad, waarbij deze deskundige zich als volgt over deze mate rie uitliet: „Scopolamine is oen middel, dat hoofd zakelijk uit het sap Van het bilzenkruid wordt gewonnen. Het vergif heeft een merkwaardige uitwerking: bepaalde deelen van de hersenen worden volslagen verlamd, terwijl tegelijkertijd het geheugen niet alleen intact blijft, doch zelfs wordt verscherpt en bovendien de betrokken persoon, al is hij een nog zoo terughoudend en zwijgzaam mensch, tot een oubeheerschte spraakzaamheid wordt aangezet, waarbij hij verhalen uit zijn verleden vertelt, die hij zich in normalen toestand nauwelijks zou herinneren. Na de eerste proeven meende men, dat sco polamine misschien sterk de fantasie prikkelde, zooals ook menschen in dron kenschap dikwijls dingen voor waar ver kondigen. die louter op fantasie berusten. Merkwaardigerwijs is echter gebleken inen heeft alle verhalen nauwkeurig na gegaan en onderzocht dat menschen, die zich onder den invloed van scopola mine bevinden, slechts dingen vertellen, die werkelijk gebeurd zijn, doch die zij in normalen toestand niet meer herinneren, dan wel niet wenschen te vertellen. En vooral deze zucht om het gebeurde te verzwijgen, valt onder kivloed van scopolamine weg.'' „Zijn er reeds proefnemingen op ver dachten of misdadigers verricht?'* vroeg ik. Robinson knikt: „Natuurlijk. De experi menten waren verbluffend. Vooral in den slaat Alabama is op dit gebied druk ge ëxperimenteerd, met name in het jaar 1934, toen 25 moordenaars, die hardnek kig alle 'schuld ontkenden, na de eerste in spuiting met scopolamine lot bekentenis werden gebracht. Zij vertelden eenvoudig alles heel zakelijk, alsof het hun niets aanging, alsof ze een andermans geschie denis vertelden, zonder eenige terughou ding en met vermelding van de geringste details. Daarbij kreeg hun gezicht een uitdrukking, of ze heelemaal niet meer op aarde waren; ze scheden niets van het geen er om hen heen gebeurde te bemer ken. doch praatten maar, praatten maar. Meestal volgt hierop een diepe slaap. Als ze dan ontwaken vooropgesteld dat ze gezond wakker worden herinneien zij zich niets meer." „U zei dat het twijfelachtig is, of ze gezond wakker worden. Is het middel dan zoo gevaarlijk?" „Dai is het juist! Als dit niet het geval was, zou scopolamine over de geheele we reld door de justitie worden toegepast. Maar het is levensgevaarlijk. Als de betrokken persoon niet een bij zonder sterk gestel heeft, kan reeds na een enkele inspuiting binnen een paar da gen lijds de dood intreden. De onderzoe kingen op dit punt zijn nog niet afgeslo ten en men heeft anderzijds ook menschen ontmoet, die volkomen onvatbaar schenen en elke hoeveelheid van dit vergif ver droegen Doch juist omdat men nooit van te voren weet. of iemand het middel zal verdragen of niet, is men er ook in Ala bama voorloopig mee gestapkt, misdadi gers met behulp van scopolamine tot be kentenis tA brengen Misschien zullen wij over eenige jaren verder zijn (Nadruk verboden). VRACHTAUTO RAMT EEN CAFE. In slaapkamer binnengedrongen In den nacht van Dinsdag op Woensdag le omstreeks 3 uur, is in Staphorst een truck met trailer van de firma van Swie- ten uit Groningen, als gevolg van de glad- beid van den Weg tegen het café van den beer J. v. d. Üaar opgereden. De zware auto kwam juist tegen de slaapkamer te recht, waar de twee dochters van den heer b. d. Haar sliepen. De muren van de woning werden zoo danig ontzet, dat de jongedames in haar slaapkamer waren opgesloten. Eefst later konden zij worden bevrijd. De auto kreeg zware averij. Persoonlij ke ongevallen kwamen met voor. VERDUISTERING DOOR GEMEENTE ONTVANGER. Tekort van f 5000. Bij de aanbieding der gemeentel ekening 1935 in den raad van Wehl deelde de voorzitter mede, dat het verificaüebureau niet kon wijs worden uit de rekening zoo- ze door den thans ontslagen gemeente ontvanger was opgemaakt. Er is een kas tekort ontdekt van circa f 5000. De ge- Naar bet Engelsch van F. H SHAW. 2 „Kom even mee, Jim," zoo wendde hij zich tot zijn kameraad. „Neen, ik vraag je niet, in de boot te gaan, maak je maar niet overstuur. Je hoeft me alleen een b&ndje te helpen om de „Polly" in het water te krijgen." Onwillig en tegenstribbelend volgde Jim Brennan zijn compagnon naar de plaats, waar de booten op het strand ge trokken waren, een door overhangende rotsen beschutte plek. Hij zou zich graag aan deze hulpverleening onttrokken heb ben. maar Tom had zijn schouder in een ijzeren greep gevat en dwong zoo zijn medewerking af. De anderen onthielden zich van inmenging als die onbesuisde kwajongen den vloek van de zee wilden trotseeren. moest hij het zelf* weten. Het was geen gemakkelijke karwei om «elfs een rank vaartuigje als de „Polly" bij dit weer te water te brengen, maar de noeste arbeid van de twee sterke kerels overwon en tenslotte gelukte het. De bij eengegroept© mannen hadden werkeloos toegekeken Het had echter geruimen tijd geduurd en toen de boeg v^n de „Polly" de eerste hooge golf kliefde en in spattend schuim uiteenjoeg, kwamen de lichtsignalen van het uiteinde van het rif -r de signalen, die als wenkende handen voor Tom waren geweest reeds met steeds grootere tus- sehenpoozen, om lahgzaam-aan geheel weg te blijven. Het liep ten einde met de wor- ftelende levens daar. Tom Monaghan dacht niet meer aan Madge's verwenschentfe krijschstem alleen die menschen in doodsnood waren •P dit oogenblik van belang en het sturen van zijn boot door de woestbewogen zee eisebto xw beeie, gespannen aandacht. meente-ontvanger is aangeschreven. Hij zal het tekort binnen drie weken moeten aanzuiveren. Een connni-s'e, bestaande uit 4 raads leden werd benoemd om de gemeente-re kening na te zien. Verkouden Kinderen? Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn; wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met D AM PO, dan zijn ze weer S] oedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE „KANT0ENG" IS VERLOREN. Deskundigen adviseeren tot ver nieling. De „Kantoeng",. de grootste Unbagger- mulen ter wereld, moet wel als verloren worden beschouwd. De directie van L. Smit en Go's Internationalen Sleepdienst heeft namelijk van baar hoofdinspecteur, ir. W. van Beelen, bericht ontvangen, dat de deskundige lot de conclusie zijn geko men. dat bel uil economisch standpunt bekeken, niet mogelijk zal zijn, de „Kan toeng" geheel of gedeeltelijk te borgen Aan assuradeuren is dan ook geadviseerd het vaartuig aan Trinity House (den dienst van bebakening en verlichting) over te dragen ter vernietiging. De Engelsche Bergingsmaatschappij heeft hjiar uiteindelijke beslissing nog opgeschort, totdat de toekeningen van het vaartuig zijn bestudeerd, doch vermoede lijk zal ook zij wel afzien van berging. Dan zal het wrak waarschijnlijk door de ..Hum- ber" en de „Schelde" naar diep wtüer wor den gesleept en daar, tot zinken worden gebracht. Het wrak ligt op bet oogenblik in 93 voet water. De ponton steekt zeven voet boven water uit; achter ligt zij twee voet onder water. VRACHTAUTO DOOR TREIN VERNIELD. Geen persoonlijke ongelukken. Woensdagavond is op den onbewaak'en overweg te Waterhuizen, onder de ge meente Haren, een truck met aanhangwa gen door den trein, welke om 10.53 uur van Groningen naar Winschoten vertrekt, aangereden en totaal vernield De auto was midden op den overweg plotseling blijven stilstaan, doordat de motor afsloeg De twee inzittenden, de chauffeur P. B. en zijn broer, beiden uit Groningen, zagen den trein naderen en sprongen net op tijd uit de cabine. Eenige seconden later reed de trein op het voer tuig in. De trein stopte onmiddellijk na het ge beurde en had geruimen tijd vertraging. De overblijfselen van den vrachtwagen welke op weg was naar Sappemeer, zijn weggesleept. ANGSTWEKKEND AVONTUUR. Een hangende tram passagier. Een 62-jarige koopman uit Haarlem kwam Woensdagnacht met de tram van 12.20 uit Amsterdam naar Haarlem. Op Campervest stapte hij uit het voorste rijtuig, waarbij hij evenwel niet op straat terecht kwam. maar onder de treeplank van den tweeden wagen schoof. De conducteur bemerkte dit niet en gaf Een onuitgesproken gebed, dat hij zijn doel mocht bereiken, rees in hem omhoog, ter wijl de golven haar machtige armen ver hieven om de „Poily" den doortocht te beletten en haar achteruit te wnrpon. Doch den handig bestuurde visschersschuit ploeg de onverdroten haar weg door hel tumult. Het houtwerk kraakte. Maar Tom wist, dat ze het houden zou, hij kende zijn „Polly". Het was pikdonker, het weerlichten had opgehouden, maar zijn geoefende oogen zagen de vage silhouet van de klippen. Hij hield de roerpen krampachtig omklemd, in afwachting van zijn kans. Hij wist. dat één seconde van weifelen, mislukking kon beteekenen. Een huizenhooge golf; sloeg over de boot en begroef haar voor een oogenblik het mocht een wonder hoeten, dat de held haftige kerel aan bet roer niet wegge spoeld werd. Als nog zoo'u golf de eersie gevolgd was, had de „Polly" het niet over leefd, maar even toonde de zee zich ge nadig en die korte tusschenpoos van kalmte was Toms redding. Hij wreef het water uit z'n oogen ,en tuurde voor zich uit in den nacht. „Daar hebben we het," mompelde hij, toen hij een duistere, vormelooze massa ontdekte, die niet het rif kon zijn. „Ze zit er hoog op' en ze is bezig te breken." Zijn ongewoon-scherpe ooren hadden een eigenaardig geluid opgevangen 1 een an der geluid dan het klotsen der golven te gen een schip of tegen de rotsen het scheuren van metaal. Het was een titanen-arbeid, die voor hem lag, doch hij ging methodisch te werk Aan de lijzijde der klippen lag een hooge stapel wrakstukken, maar de zee was hier rus'iger; de berg van ontreddering brak de kracht der golven, zooals zij die van den 'wind afdreef. Toms stuurmanskunst bracht de Polly" binnen gehoorafstand van het wrak en hij maakte een scheeps roeper van zijn handen. „Wrak ahoy!" brulde hij. Maar er kwam geen antwoord. Een koude rilling ging door hem heem sou hij toch te laat zijn? ÏÏJJ herhaalde nn noep, roer eens en aog eens, doch op de trieste ruïne bleef het stil. Alleen het gierend schuren van ver wrongen metaal, lugubere stervenskreet van een ondergaand schip het doffe beuken van het water en het gehuil vein den wind, waren hoorbaar. Tom berekende zijn kansen hij was er de man niet naar om onverrichterzake terug te keeren van een tocht, waarbij hij zooveel op het spel had gezet, wanneer er nog de geringste mogelijkheid van succes bestond. Hij wist uit ervaring, dat door koude en angst schipbreukelingen soms niet meer in staat warep te spreken, ter wijl toch het leven nog piet voor goed uit hen geweken was Hij zou een lafaard zijn als hij die stumperds nu in den steek liet. Langzaam, maar gestadig vorderend, werkte Tom zich langs het wrak, mees tentijds tot aan zijn schouders in bei schuim, zijn vingers bloedend door de aan raking met de scherpe kanten der vaneen gereten stukken staal, tot hij aan een punt kwam waar de scheepswand over een groofte hoogte was weggerukt. Met zijn oogen mat hij den afstand, zoekend naar een alhangend eind touw of een oogbout. Toen met" de uitgerolde vanglijn van de „Polly" tusschen zijn sterke, witte tan den. sprong hij omhoog. Hy voelde een razende pijn in rijn knie, en iets warms stroomde langs zijn been. maar hij was er in geslaagd om een uitstekende bout te grijpen en wringend en kronkelend heesch hij zich op het dek. Een golf sloeg over en een gulp water kwam in zijn mond, hij spuwde het zoute, onaangenaam smaken de vocht uit en bevestigde zijn vanglijn stevig aan een paal. Hij had niet veel tijd te verliezen het wrak- trilde angstaan jagend onder zijn voeten. Onuitsprekelijk naargeestig was het hier. De zee spoelde onafgebroken over de troos tel ooze overblijfselen en rukte ze steeds verder uit elkaar. Het geteisterde schip leek een doodeJijk gewonde, stuip trekkende reus. Met moeite baande Tom zich een weg naar bet achterdek De ver onderstelling lag voor de hand, dat de be- mannrng cftn gpöd bfieofctiffiA h©d gS- DE nONAU=MONARCHIE. Dal hob Ik htusch niet meer noodiq. die soeo is al genoeg gepeperd Bij de laiïoos vele zaken. Die de soep gepeperd maken. Komt nóg een ingrediënt; Een gevaarlijk element. Voor Europa's rust en vrede, Brengt dal weer gevaren mede, 't Geen, bij alle and're last. Haar wel 't allerminste past. Eenmaal nuit de rij gestooten Van de ,Europeeschc Groofen, Was het] arme Oostenrijk Een ontredderd schip gelijk, 't Bleef inwendig woelen, gisten, Mot z'n onderlinge twisten En de druk van bui'en af, Die het- ook veel zorgen gaf. Men ziet er de wensch heneven, 't Land een koning weer te geven, Samen met t Hongaarsche land, In j»n nieuw, hersteld verband. Maar de woelige Hongaren, Voelden in den loop der jaren Nooit een greintje sympathie Voor herstel der monarchie. Ook de Groote Mogendheden Zijn niet algemeen tevreden Met een jongen vorstenzoon Op den Oostenrijkscheo troon. Zoo wekt deze kleine natio Nu en dan eens weer sensatie, En moeder Europa vindt Het nog steeds haar zorgenkind. het vertreksignaal, waarna de tram ver der reed. De onfortuinlijke passagier was et zijn kle0?en aan de koppeling blijven hangen en. ly\d geen kans gezien zich uit die gevaai^j^e positie te bevrijden, zoodat hij als een, soort blinde passagier gedwon gen was roqe te rijden. Door tal van wis sels en bochten werd de passagier in deze levensgevaarlijke positie meegevoerd naar de Tempeliersstraat. Toen pas stopte de tram en kpn de man door luid schreeu wen de aandacht trekken van het perso neel. Dit bevrijdde hem, en tot ieders groote verwondering mankeerde de man vrijwel niets. Voor alle zekerheid is hij even overgebracht naar het Groote Gast huis. maar daar kon men volstaan met 't verbinden van enkele kleine wondjes NEOERLANDSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Zwaar gehavend. Het Hollandsche vrachtschip „Jeannet- te" is op een havenhoofd geioopen in den mond van de rivier Bann. Het schip kreeg zware slagzij en werd zoo zwaar beschadigd, dat de kapitein be sloot het te Moville aan den grond te zet ten met behulp van de reddingboot uit Portrash (Noordkust van Ierland). De „Jeannette" was geladen met super- zocht op het hoogste gedeelte van het vaartuig, dus als er nog iemand in leven was, zou hij hem daar moeten yinden. Toïhs uitgestrekte handen diettden hem als gids in dè duisternis. Maar het ach terdek lag verlaten op één stille gedaante na, vastgeklemd aan het stuurwiel. Tom schudde haar uil alle macht heen en weer, het hoofd viel slap naar voren er was geen leven meer in het afgemar telde ^ichaam. Voor dezen man was hij te laat gekomen. Hij strompelde de ladder weel af naar het Üoofddek. En tusschen het bulderen van storm en golven, meende Tom een ander veelbeteekenend geluid te onder- scljeijJen; een zacht, pijnlijk gekreun. Hij keertje zich in de richting waaruit het ge luid twain en een oogenblik later liet hij zich op de knieën vallen. Tusschen een •puinhoop van hout en ijzer bevond zich iets, iets, dat opnieuw kreunde, toen Tom het aanraakte. De man, of wie het mocht zijn, was niet in staat zich te bevrijden, maar het leefde daaraan was geen twijfei. De sterke armen van den visscher hiel den snel opruiming en enkele minuten la ter tjilde hij de bewu.stelooze gedaante over zijn schouder, wankelde even, toen een aanrollende golf hem raakte, worstelde met ^ijn last over het gladde natte dek, lang, .hindernissen van verbrijzelde stuk ken mast en verschansing, die overal in het rpnd verspreid lagen, tot bij de opening in de zijde van het schip, waardoor hij aan boord was gekomen Hij zag de „Polly" donker afgeteekend in een door- zichtigen sluier vau kokend schuim. Het was een gevaarlijke sprong een doodonsprong haast maar Tom waagde hem,, zonder dat een spier van zijn gezicht vertrok. De „Polly" deinde heftig onder den ««hok en schoot opzij over de volle lengtö van de vanglijn, doch Tom Mona ghan;; was veilig aan boord en de geredde werd omzichtig neergelegd onder de roei banken. Tijd om te trachten hem bij te hrengen, was er niet. Hij moest tnet de „Polly" vit den weg voor de laatste oogen- hlMen «B het wak gekame* waren en phosfaat en op weg naar Coletaine. Men is onmiddellijk begonnen, de droge lading te lossen. SCHIjl DOOR BRAND VERNIELD. Dertig ontploffingen. Aan boord van het Deensche vracht schip „Laila dat in de haven van Boston lag, heeft een gróote brand gewoed. Het schip was van Chili naar Boston gevaren en had een lading salpeter aan boord. In ruim twee brak de brand uit en de vonken sloegen weldra naar de gevaar lijke ladiug over. Het vuur greep met zulk een felheid om zich heen, dat ook voorde andere in de nabijheid liggende schepen gevreesd werd. Alle beschikbare drijvende brandspuiten bestreden hef vuur, doch de eene ontploffing volgde op de andere. Twee brandspuiten werden eveneens door het vuur aangetast. Na ongeveer dertig ontploffingen, slaagde men er eindelijk in het vuur meester te worden. Lading en schip zijn geheel verloren gegaan. Deroo- kende romp is in een dok naar Charles- town gesleept. t De „Laila" was een nieuw schip van de Deensche handelsvloot en word pas zes maanden geleden in dienst gesteld. De bouw van dit groote vrachtchip hééft on geveer twee millioen gulden gekost. hem wellicht in den ondox-gang zouden moesleepen. üp Toms hewp hing zijn dolk mes, zyn trouwe metgezel. Eén slag en de vanglijn was doorgekapt de „Polly" was vrij. In vergelijking met het voorafgaande- was hel betrekkelijk eenvoudig, om de klippen heen. weer in open water te ge raken en weldra schemerden in de verte de lichten van Myrtleford. Een warm gevoel van trots gloeide in Toms hart. Hy was overwinnaar geble ven in een grandiose worsteling, had de wilde zee bedwongen zonder iemands hulp Even huiverde hij, toen de oude, spook achtige orakelspreuk, de vervloeking van de afschuwelijke tooverkol, hem door den geest flitste: wie vau de zee neemt, zal aan de zee teruggevenzou hy werke lijk de schuld moeten betalen.... met in-' terest? Weer bande hij de gedachte uit zijn hersens; mallepraat, een taai overblijfsel van een onuitroeibaar bijgeloof.... De „Polly" liep nu voor den wind en de lichten van het dorp werden steeds helderder. De boeg schuurde knarsend over het kiezel. Mannen sprongeif naar voren, misschien waren zij beschaamd over hun angst, nu zij zagen wat één hun ner, die niet veel meer dan een jongen was, gedurfd had: een waagstuk, dat zelfs voor vele forsche. moedige kerels een heroïsche taak zou zijn geweest. Ze -.rok ken de „Polly" hoog op het strand en staken verwelkomende handen uit. „Heb je wat geVonden?" vroeg Jim Brtjnnan en legde zijn hand op den elle boog van zijn kameraad. „Ja, één." antwoordde Tom, de nog steeds roerlooze gestalte wpbeurend. „Toe, helpen jullie eens evón, hij ie driekwart dood.' Ze droegen den/ geredde naar 't dichtst bijzijnde huisje en daar nu het groote werk gedaan was, bleken er genoeg han den tot hulp bereid wikke'den ze hem in warme wollen dekens en wreven zijn slapen. Het was een zeeman, een jongen, om met. te zeggeen een kind. ffiforcU ver volgd.)

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2