O SCHQONHOVENSCHE COURANT f 1 Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten S. W. N. VAMt NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. 1 OM DE ZUID. a Plaateelijk nieu ws] Binnenland ?ar IC IVIerkrij wielen zooals Burgers E.N.R., Magneet, Veeno en Simplex rijwielen steeds in voorraad bij J- K. SNOEI StadhulMtr. 7-9, Schoonhoven ^Buitenland l>e Prins en Prin ses weer terug;. APRIL nu TlhN BLADZIJDEN. Aki. 6795. WOENSDAG 7 APRIL 1937 *e ZAARGAteG. NIEUWSBLAD VOORZUID HOLLAND EN UTRECHT NIEMEÜERs STER TABAK VAN 5TOT15 Ct R HALF ONS OUD-BURGEMEESTER JAC. VAN K. SPAANSCHE JAC. VAN WANING, t MINISTER CORDELL HULL k H. te Breda te van iddlnxveen f 3 r fop het pa^ Iten verklaarde terwijl hij ner- veest. Verdach- n, toen hij hem den H. teNleu il f 25 subs. 2 jete met proef- P. V. te Wll- 8. V. te Schie- de J. te Ouder- 3 of 2 maal 1 ubs. 2 d. h.; L. praak; J. J. v. B. te Reeuwijk, Souderak en P. 1.50 subs. 1 d. erk a.d. UsseL J. N. te Gouda, reen, leder f 3 n L. te Alphen H. te Waddinx- lem f 2.50 subs, i f 1 subs. 1 w. 1 subs. 1 h. B. en J. van G. uwijk, leder f 2 auda, schuldig af; D. A. P. B- i. L. te Goude, f. K. te Gouda louda f 2 subs, hoonhoven, te- Huil voor hetgeen hij heeft gedaan voor de veria - bevonden, voor de (Noord-Spanje) tot rdeel, dat ver ding gehad be- ipagnon te doo- at hij gebruikt het opzet heeft lelijk letsel toe itoffer gelukkig waardoor het meegevallen is, cenlng houdend iltgebrachte re- jnverdeeld gun- een gevangenis* voorwaardelijk aar. een gevange- op, doch voor- iftyd van drie De Woodrow Wilsonstlchting had de medaille overhandigd als hulde ging der invoerrechten. In zijn antwoord de de op^De douanen glimlachen. In de Paar, F"-J GOUDA. I Maart. ifr.: M. van K. G. W„ zonder subs. 4 d. h. )uda f 7.50 subs, la, voorw. f 7.50 jaar; C. C. te 3 d. h.; M. van 1 d. h. r. J. de B. te H. te Gouda f3 B. en J. van 1 d. h.; J. V. en lotterdam, ieder te Gouda f 2 Bodegraven f 4 Gouda f 5 subs. lot van de echtgenoote dr. Martin en zijn drie andere kin- men nog steeds in het Briteche ministerie van Advertentiën1-6 i elke regel meer f plaatsing halven tentiën worden plaatst in „D e nlng, dat ver in diefstal had ite f 25 boete, „JA ZEKER, ROOKT U OERUST, MAAR DENK ER OM ALLÉÉN RIJPE TABAK7 HOUDT OP MET BEWAPENEN! MINISTER HULL WAARSCHUW» DE NATIES. Een ramp moet het gevolg zijn. De Amerikaansche minister van bulten landsche zajeen, Huil, heeft een beroep gedaan op de naties om haar bewape ningswedloop te staken. remmen voor een het, UJn bet.’ klinkt het van alle kanten. De Prins en Prinses lachen vriendelijk mi groeten, maar daarna verdwijnt de auto weer in snelle vaart. Tot Breda toe laten zich de toeschouwers langs den weg verschalken door den grijzen two seater, en ebben geen oog voor den groenen wagen. In Breda is evenwel de benzine op. Terwijl er getankt wordt, wordt het paar veer herkend en allerwege klinkt het spon taan „Leve Prins Bernhard en Prinses Juliana”. De reis wordt daarna jchter weer met bekwame spoed voortgezet. Ie Dordrecht wordt een overtocht met de pont gereserveerd; alle andere auto’s moeten wachten. Onder daverende toe juichingen rijdt de wagen de pont op. Rotterdam is niet zoo gelukkig. De Maas stad werd volkomen door het bezoek verrast. In suizende vaart reden de auto’s door deze gemeente en de politie neemt eerst maatregelen om den weg te bewaken als de wagens reeds zijn ge passeerd. Om kwart voor acht stopt de prinselijke auto voor het Huis Ten Bosch te Den Haag, waar de Koningin het Paar opwacht en hartelijk verwelkomt. De honderden belangstellenden heffen een enthousiast gejuich aan, als de vor stelijke auto in zicht komt. Op alle ge zichten leest men blijdschap, dat na zoo lange afwezigheid de Prinses en de Prins, die door nog slechts weinige land- genooten als gehuwd paar zijn gezien, eindelijk in ons midden zijn terugge keerd. WANING OVERLEDEN. EEN MAN VAN GROOTE VERDIENSTE HEENGEGAAN. Ouderkerk a.d. IJsseL De heer Jac. van Waning, oud-burgemeester dezer ge meente, officier in de Orde van Oranje- Nassau, is gisteravond om 6.30 uur op ruim 77-jarigen leeftijd overleden. Hoewel, na de langdurige ziekte van den heer Van Waning, het bericht van diens verscheiden niet onverwachts kwam, heeft het in de gemeente een schok van ontroering teweeggebracht, want de overledene genoot de achting, de waardeering en meer dan dat de liefde van de geheele bevolking. regels f 1.30 0.20; derde prijs. -; Adver- grati ge- G o r c u m e r’’ onverwacht evenwel Omstreeks half zes°komt een kleine groene auto, met een vaart van zeventig kilometer per uur aansuizen. Het water uit plassen spat aan weerszijden van wagen cr.--3” wagen zit het jonge Paar. Niemand merkt hen echter op, want 'aller aan dacht is gevestigd op de wagen die volgt namelijk de grijze two seater van den prins, die echter bestuurd wordt door zijn secretaris, jhr. Roëll. Even voor de grens is het Paar in den wagen van den secretaris overgestapt. De krtfgslist is schitterend gelukt. In het dorpje Zundert komt er echter een kink in de kabel. De auto waarin het Vorstelijk Paar gezeten is, moet even zware vrachtauto en □ogenblik is voldoende om herkend De heer Van Waning was reeds sedert 26 Juni 1880 ter secretarie van Ouder kerk werkzaam, toen hij op 25 Februari 1892 werd geroepen, zijn bejaarden va der op te volgen als burgemeester en se cretaris. Dat was overeenkomstig de een stemmig uitgesproken wensch van den gemeenteraad, die, vol waardeering voor de groote bekwaamheden en de toewij ding, waarmede de vader meer dan 40 jaren lang het bestuur der gemeente had geleid, niets liever zag, dan dat de zoon dat verantwoordelijk werk zou voortzet ten. En ook hem is -het gegeven zijn 40- jarig jubileum als Ouderkerks burger vader te vieren. Met groote liefde en werklust vervulde de heer Jac. van Wa ning tóen nog.zijn werk, tot een jaar la ter, op 31 Maart 1933, „het aflossings- uur sloeg, door mij begeerd noch gezocht, doch opgelegd door leeftijd en omstan digheden", zooals de burgemeester zich in zijn afscheidsrede uitdrukte. In de 41 jaren, gedurende welke hij aan het hoofd van Ouderkerks gemeen tebestuur heeft gestaan, heeft burge- ABONNE’8, die weh oi»e administratie opgeren voor de verzekering, rijn volgens de veelgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van OAAA Golden b9 levenslange AftA öulden b,J Qflfl Gulden blJ verlies Q/l/A Gultlen b'J ver1’08 l/lfl Gulden bij verlies zrrx Gulden by verlies van De verzekerde moet in hel ZuUV ongeschiktheid. VVV overlijden, JUU van hand of voet, 4VV van een oog. 1 VV van een duim. VV een anderen vinger. bezit zijn van een polij ;en had, dan loogewaard als arom werd de April. nons te Gouda. B., uit Goudi, ms poging tot handeling. Op ;hte nog com- en. was er on ontstaan. Het sschen hen en wij Is ingehou- al over. Achter had hij een tien en dezen hoofd toege- loedend werd ?nde de bedoe- ijn compagnon dolle drift ge- ramschap reeds ONDANKS KRIJGSLIST HERKEND. Enthousiast onthaal. Gisteravond om half zes heeft het Prinselijk paar per auto de Nederland- sche grens gepasseerd, na een verblijf van drie maanden in het buitenland. De thuisreis is niet onopgemerkt verloopen en reeds spoedig nadat zij zich weer op vaderlandschen bodem bevonden, wer den zij herkend, waardoor de terug komst een feestelijk karakter heeft ge kregen. Des morgens waren de jonggehuwden uit Parijs vertrokken en zij slaagden er aanvankelijk wonderwel in hun incogni to te bewaren. Hoewel men in ons land op geen stukken na wist welke roe te het paar zou nemen en hoe laat het in de residentie zou arrlveeren, hadden zich toch overal langs de kortste verbindings weg tusschen Breda en Den Haag groe pen nieuwsgierigen opgesteld, die regen en onweer trotseerende, op den uitkijk stonden. Het douanekantoor Wernhout, ten Z. van Breda, staat vooral in het teeken der belangstelling. Men doet alle moeite om uit de vele auto’s, die de grens passeer den. die van den prins en de prinses te ontdekken. Op een geheel moment wetende dezen nog de grens te passeeren. SAMENZWERING TEGEN REGEERING. Een complot te Madrid. Te Madrid heeft de politie de leiders van een belangrijke organisatie aange houden, welke een samenzwering tegen de regeering op touw had ge<?et. De gear resteerden behoorden bijna allen tot het bestuur van de vischmarkfe Zij kwamen bijeen in een hotel in het centrum der stad. De organisatie stond ondef'-leiding van Manuel Ruiz Gonzalez, ambtenaar van de vischmarkt en oud-lid van de Spaansche Phalanx en stelde zich voor den recht- schen troepen hulp te verleenen, wanneer zij Madrid zouden binnenrukken. Het ge noemde hotel en de vischmarkt moesten een centrum van gewapenden toestand vormen. Er zijn in het hotel talrijke vuurwape nen, brandbommen en gewone bommen gevonden, waarna een huiszoeking heeft geleid tot de ontdekking van papieren en documenten, die aanleiding hebben gege ven tot de arestatie van verscheidene me deplichtigen van Gonzales. Ook heeft men een belangrijk wapendepot en mu- nitieopslagplaats gevonden op de visch markt. Het onderzoek der politie wordt voortgezet. ENGELSCH VRACHTSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Drie Nederlanders aan boord. De kruiser der nationalisten „Almlran- te Cervera” heeft het vrachtschip „An- dra", dat onder Panameesche vlag vaart en aan boord waarvan zich drie Neder- landsche zeelieden Cantabrische kust zinken gebracht. Omtrent het lot der bemanning ver keert men in onzekerheid. z Het schip was op weg naar Cardiff Verecbrjnte Maandag, Woensdag mi Vrijdag Pnje by voormtbete- line: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25p. poat f L60 Met verzekering w eetrti meer we hadden geleerd, dat alleen bij gun stige omstandigheden het spel van uit wisseling, zooals dat vroeger gebeurde, goed kon afloopen, maar dat bij strub beling de credietgever groot gevaar liep zijn vorderingen waardeloos te zien wor den. Het moet tot hun eer gezegd worden, dat de Zuid-Amerikanen zelf ook niet verlangden om den vorigen toestand te doen terugkeeren. Zij willen nu onafhan- Kelijk zijn van het wereldkapitaal en niet meer het wrakke stelsel van voor 1929 probeeren op te bouwen. Echter kunnen de Zuid-Amerikaansche staten het niet zonder buitenlandsch kapitaal stellen en er was voor Nederlandsch kapitaal een gelegenheid om dat daar rendabel te ma ken. Dat kan alleen gebeuren als niet de opbouw van een stelsel wordt overgela ten aan het toeval en aan goede of kwa de kansen, maar wanneer het die zuide lijke staten de handels- en kapitaalver houdingen met elk land afzonderlijk on der de oogen zien en vaststellen, zoodat de betrokken regeeringen de credietge- vende zoowel als de credietkrijgende, de voorgeschrevesi maatregelen kunnen tref fen. De Zuid-Amerikaansche staat heeft dan de waarborg dat zijn gebied niet als gpeeuiaiieterrein voor buitenlandsch ka pitaal zal worden gebruikt, maar dat hij alleen die credieten zal krijgen, waaraan het -land werkelijk behoefte blijkt te heb ben. Die staat heeft dan ook de rust zijn verplichtingen te kunnen nakomen, als gevolg van de af zet zijner artikelen in het credietgevende land. Aan den anderen kant heeft het cre dietgevende land de zekerheid dat het geleende kapitaal niet verloren gaat en dat de verhoudingen in een handels- en clearingverdrag een gezonde basis krijgen Dat is de nieuwe handelsweg, welke de handelscommissie Van Karnebeek moet zoeken en als zij daarin slaagt dan kun nen de gevolgen voor ons land van groo te en goede beteekenis worden. rede zei Huil om.: „De internationale betrekkingen zijn In vele deelen der wereld de laatste ja ren veel slechter geworden, plechtig aan gegane verplichtingen werden luchthartig verbroken, de naijver en vijandigheid op handels- en financieel gebied en de maat regelen, die er het gevolg van zijn, vor men de belangrijkste oorzaken van den economischen nood 4n sommige landen. Uit dezen nood, aldus vervolgde Huil, komt de poging voort, om met wapenge weld grooter overwicht te verkrijgen. De tegenwoordige, intensieve bewapening kan den indruk geven van geweldige eco- nnmlsr.h^ activiteit, doch die ongezonde Onlangs hebben wij op een plaatjespa- gina een foto gebracht, waarop men Jhr. van Karnebeek zag, die een straatnaam bord in Rio de Janeiro onthulde. Hoe vreemd het verband ook moge schijnen, de foto deed ons denken aan den tocht van Willem Barendsz naar Nova Zembla. Het was toen, op het laatst van de 16e eeuw, eigenlijk geen tocht naar Nova- Zembla maar de poging om door het Noorden een weg te vinden naar Oost- Indië, omdat de Spanjaarden ons den gewonen weg naar dat eilandenrijk afslo ten. De Nederlanders uit dien tijd zaten niet voor een gat gevangen. Ging *t niet door het Zuiden dan maar door het Noorden en toen ook dat niet mogelijk bleek, werd de weg door het Zuiden ge forceerd. Nu ook waren voor onzen handel de teegën naar vrijwel alle windstreken ver- eperd door een nog hardere en moellij- ker te overwinnen vijand dan de Span jaarden, namelijk door de crisis, de tol muren, de contingenteeringen, enz. en nu ook hebben we een schip uitgerust om -nieuwe wegen te zoeken. In Zuid-Amerika doet onze handels commissie wat Barendsz en Heemskerk tn 1596 in de poolstreken beproefden; zij «oeken een nieuwe weg voor den Neder- landschen handeL De Zuid-Amenkaan- teche staten zijn sinds vele jaren aan Europa bedragen schuldig voor aan hen geleverde goederen en voor hen aan ge- riane teeningen, maar anderzijds hadden «ij vorderingen wegens leveringen. Die toestand was voor beide partijen niet ongunstig, want Europa belegde geld in Zuid-Amerika en Zuid-Amerika leverde «an Europa.. Dat ging goed tot in 1929 de crisis alles omwierp. Ook de betalings balans van Zuid-Amerika en wat eerst een goede belegging was, werd nu een Strop. Er kwamen teekenen dat de toestand verbeterde en het ging er naar uitzien, dat de verhouding van vroeger zou terug keeren. Dat was niet wenschelijk, want HET BLOEDBAD TE ADDIS ABEBA. Drie zoons van dr. Martin gedood. De Ethiopische gezant te Londen, dr. Martin, heeft van de zijde van het de partement van buitenlandsche zaken of ficieel medeeeling ontvangen, dat zijn oudste zoon, Theodoór, zich eveneens be vindt onder diegenen, die tijdens de Ita- liaansche maatregelen na den aanslag op maarschalk Graziani te Addis Abe ba werden gedood. Reeds werd beves tigd, dat twee andere zoons van den ge zant, n.l. Jozef en Benjamin, na den aanslag om het leven kwamen. Omtrent het van deren verkeert onzekere. Het buitenlandsche zaken en de Abessinische legatie zijn nog steeds bezig om te trachten zekerheid te verkrijgen. Een beschuldiging verschenen in een Italiaansch blad, dat twee zoons van een vooraanstaand Abessinisch functionaris, die uit Londen naar Ethiopië waren ver trokken, als de voornaamste aanstich ters van den aanslag op Graziani moe ten worden beschouwd, en de voorstel ling van zaken, dat het complot in de Britsche hoofdstad werd gesmeed, wordt door de legatie te Londen als laster van de hand gewezen. Sedert October is geen enkele figuur, uit de omgeving van den Negus uit Engeland naar Ethiopië ver trokken. I activiteit legt de basis voor een ramp, hetzij in den vorm van een militaire uit- I barsting, hetzij door een economische in eenstorting. De eenige methode, om die dreigende ramp te voorkomen is, dat de landen, die zich voorna melijk toeleggen op oorlogsvoorbereidin gen. samengaan met die naties, welke be zield zijn door een vredespolitiek, en zich met hen vereenigen in een gemeenschap pelijke vastberaden poging om de inter nationale, politieke en economische be trekkingen weer te vestigen op vriend schap en samenwerking. met een lading Asturisch ijzererts. Het behoorde aan de Britsche firma Emil Jones. De „Andra”, die oorspronkelijk „In- dra" heette en aan de N.V. Van Driel te Rotterdam behoorde, is in Februari ver kocht naar Engeland. Het schip had op de reis aanvankelijk twaalf Nederlanders aan boord, van wie er echter tijdens de reis negen van boord zijn weggeloopen. meester Jac. van Waning zich in deze gemeente, doch ook in ruimen kring daarbuiten, ongemeen verdienstelijk ge maakt. Hij vervulde vol toewijding zijn taak als burgemeester, doch vond daarnaast nog gelegenheid, als schrijver en sprekei de belangen der gemeente-administra- tie te dienen. In zijn geschrift: „De Be kendmakingen der Gemeentebesturen”, gaf hij nieuwe en eenvoudiger vorm aan voor de toen nog in onbegrijpelijken kanselarijstijl opgemaakte publicatiën en zijn „Handboek voor de Gemeentebestu ren” verwierf groote bekendheid. Voorde Provinciale Vereeniging van Burgemees ter en Secretarissen in Z.-Holland hield de heer Van Waning belangrijke voor drachten, die alle in druk verschenen. De politiestand vond in den heer Van Waning een niet te evenaren promotor, die aan de verheffing van 1 peil der poli tie in het algemeen, een levenstaak heeft gewijd. Hij deed dat als voorzitter der examen-commissie voor het politie-diplo- ma, als oprichter en president van de Rijkspolitievereeniging en vooral ook als medewerker en later als hoofdredacteur en eigenaar van de Politiegids. We mo gen in dit verband nog wijzen op het be kende werk van de heer Van Waning: „Handboek voor de Politie”. Verre van bij al dien arbeid de be langen zijner gemeente uit het oog te verliezen, heeft burgemeester Van Wa ning deze steeds bovenaan geplaatst. Ouderkerk aan den IJssel verkreeg tij dens zijn bewind waterleiding en elec- triciteit, die tijdens de laatst^jaren zijner ambtsvervulling uitbreiding kregen over vrijwel de geheele gemeente. Een nieuwe algemeene begraafplaats, met een groote rouwkapel, kwam tot stand. De brand weer werd gemoderniseerd en kreeg een nieuwe garage en ook aan de andere ge bouwen en werken Is in die veertig ja ren voortdurende aandacht besteed. Als gemeente-secretaris was de heet Van Waning een accuraat werker en ja renlang heeft hij als lid der examen commissie voor candidaat-secretaris en ambtenaar ter secretarie en voorts door zijn gewaardeerde lessen zich verdienste lijk gemaakt met de opleiding van tal van jongelui in dit vak. Een groote steun was de heer Van Waning voor het vereenigingsleven in zijn gemeente. Wij noemen Schuttevaer, Groene Kruis, Helpt Elkaar, Excelsior en Joubert, die in hem een beschermheer of eere-voorzitter vonden. Van de commissie van beheer der wa terleiding Lek en IJssel was de overlede ne voorzitter. be regeering heeft de bijzondere ver diensten van oud-burgemeester Van Wa ning erkend door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau en hem bij zijn veertigjarig jubileum te be vorderen tot officier in die orde. Ons blad heeft vele jaren lang d« trouwe medewerking van den heer Van Waning genoten. Niet alleen ten aanzien van dingen, die zich in zijne gemeente lbouwer J. de est van een overleden was, .t werk benoo- poldersloot la- voor een per- I door Hooge- oebehoort aan rd's huur van heeft verdach- et hout uit de rden. Aan die geven en toen September van kijken, lag het rel het polder- ,ng had gege- out toen uit de n f 9 aan ar- het hout had ht. jhter, dat het 'aarde had en gen had, dat

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1