Gemeenteraden Plaatselijk nieuws 8 VRIJDAG 9 APRIL 1937. Bergambacht. Raadsvergadering op Woensdag 24 Maart. Afwezig de heeren Van Buuren, A Oskam, Joh. Boer en De Graaf, allen met kennisgeving. Na opening met gebed doet de voor zitter eenige mededeelingen betreffende de verbouwing van het raadhuis. De uit gaven hebben zich beperkt tot ruim f 7000, slechts f 28 boveil de begrooting. Als spr. ziet hoe men bijv. in Huizen f 100.000 vraagt voor een raadhuis, dan hebben wij,* zegt de voorzitter, de koor den van de beurs goed vastgehouden. Alles ziet er niettemin uitstekend uit. Bij het vernieuwde gemeentehuis behoort ook een nieuwe ambtsketen voor den burgemeester en deze draagt spr. thans. De keten is gemaakt in de fabriek van den heer Hooykaas te Schoonhoven, naat een ontwerp van de Kunstnijverheidsschool aldaar. Hij is prachtig uitgevoerd. Spr. wil persoonlijk den raad dank zeggen voor het toestaan van de gelden voor dezen keten. Vroe ger moest spr. Bergambacht vertegen woordigen met een Oranjelintje om. Dit vond hij de eer van Bergambacht, als welvarende gemeente, te na. Sedert de jongste vergadering, zoover- volgt de voorzitter, hebben we een ern stig verlies geleden In het ambtenaren corps. De heer Kok, onze gemeente-op zichter, heeft op een Zondagmiddag bin nen enkele seconden den laatsten adem uitgeblazen. In den heer Kok hebben we een goed en ijverig werker verloren. Het gemeentebestuur heeft de begrafenis bij gewoond om mede de laatste eey aan den overledene te bewijzen. Aan Kok zullen we prettige herinneringen bewaren, zegt spr., en hij hoopt, dat de weduwe 't ver lies zal kunnen dragen. Het was niet te voorzien dat onze Kok zoo spoedig zou verscheiden. Hij ruste in vrede. Hierna worden de notulen gelezen. Naar aanleiding daarvan zegt de heer t. d. DOOL, dat de bazaltmuur van het kerkhof zeer groen is. Spr. vraagt of het geen werk voor den doodgraver is, den muur eens schoon te maken. Zoo zijner meer werkjes, die hij kan uitvoeren, te meer waar thans zijn salaris behoorlijk ia. De VOORZI TER zegt, dat deze opmerking niets met de notulen te ma ken heeft, doch spr. zal er nota van ne men. Hierna wordt mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken, o.a.: Ten eerste, bericht, dat aan het Or gaan van steunverleening is opgedragen dat ook aan andere kastrekkers dan landarbeiders een toeslag van gemeente wege op hun ziekenfondspremie wordt gegeven, voor zooveel dit niet in strijd is met de aangegane overeenkomst. B. en W. zullen niet bevorderen een tegemoetkoming in kosten van water voorziening over het 4e kwartaal 1938 aan de bewoners van de huizen der wo- nlgbouwvereeniglng, omdat de verlaging van huur van dien aard is, dat het on doenbaar zou zijn, ook nog over 1936 4e kwartaal, die verlaging te doen gelden. De heer C. Boer Gzn., heeft zijn be noeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim niet aange nomen. Ged. Staten hebben de gemeente-be grooting 1937 voor deze gemeente goed gekeurd. Medegedeeld wordt, dat thans ook dis tributie van bak- en braadvet en groen ten in blik aan werkloozen en armlasti gen plaats heeft. Verbetering Bergweg. B. en W. hebben omtrent dezen weg overleg gepleegd met het polderbestuur en aan dit college voorgesteld, van het kostenbedrag ad f 6200 te betalen f 4200. Het polderbestuur wenschte slechts i 1000 te betalen. B. en W. hebben nu de tusschenkomst van Ged. Staten ingeroe- P De heer W. S. v. DUIN dringt op spoed aan met het oog op den a.s. hooi bouw, aangezien die weg niet te berijden is. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. inderdaad bij Ged. Staten op spoed aangedrongen hebben. Ingekomen is een adres van het be stuur van het zwembad, waarin gewezen wordt op een tekort van f 247,35. Het be stuur verzoekt voor nu en voor de toe komst een subsidie, gelijkstaande aan 't tekort op de exploitatiekosten, doch niet booger dan f 400 per jaar. bit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Aan de orde is dan een verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van scho len met den Bijbel, om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeen komstig art. 101 der l.o. wet 1920, voor het dienstjaar 1937. Het wordt ingewil ligd. Van hetzelfde bestuur is een aanvraag ontvangen tot het beschikbaar stellen van de noodige gelden voor verandering der touting van het schoolgebouw. De verandering bestaat in het aanbrengen van fonteintjes in de lokalen en stroo- mend water in de W.C.'s. Tegen deze te handelen zooals hen aanvraag worden geen bedenkingen ge maakt en'de gelden worden toegestaan. Volgt een voorstel van B. en W. tot 't aangaan van een gemeenschappelijke re geling als bedoeld in art. 19 der l.o. wet 1920 met de gemeente Lekkerkerk. B. en W. wordt machtiging verleend, de rege ling aan te gaan. Dan komt aan de orde de hernieuwde vaststelling van de verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld. Ged Staten hebben geschreven, dat 't schoolgeld, zooals voorgesteld was, door dit college te laag geacht wordt. Het ta rief moet zeker verdubbeld worden. B. en W. hebben getracht, een lager tarief vast te stellen, dan Ged. Staten willen, en ter goedkeuring aan te bieden. In de ze verordening is opgenomen de mogelijk heid, dat men schoolgeld moet betalen, ook al betaalt men in 'n zeker jaar geen inkomstenbelasting. Het schoolgeld wordt dan bepaald naar de huurwaarde. Het komt immers voor, dat welgestelde men- schen, éfie in een bepaald jaar geen in komsten-belasting betalen, geen school geld betalen, hoewel ze er zeer goed toe in staat zijn. De verordeningen worden vastgesteld. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot het Aangaan van een gemeen schappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening bU brand. In 1934 heeft de raad zich reeds in be ginsel hiervoor uitgesproken. De ge meente Gouda heeft nu een kring ge vormd en hierdoor komt uniformiteit in het bluschmateriaal. B. en W. hebben enkele aanmerkingen, maar deze zijn van ondergeschikt belang. Het voorstel wordt aangenomen. B. en W. doen het voorstel tot toeken ning van extra hulp over 1937 voor steunverleening aan werkloozen (steun verleening B). De minister is bereid hiervoor uit te keeren een bedrag van f 5,30 per werklooze, waarvan het rijk bijdraagt f 3,30. De gemeente moet dus f 2.-— bijdragen. Aldus wordt besloten. Het suppletoir kohier der hondenbe lasting 1936 en het primitief kohier 1937 worden vastgesteld tot een bedrag van resp. f 29.75 en f 616.50. Naar aanleiding van een desbetreffen- i post, geeft weth. BLANKEN in overweging, de Dijklaan 't wintersmor- niet meer te verlichten, aangezien dit geen zin heeft, daar de fabrieken laat beginnem Aan B. en •gelaten hier* goeddunkt. Dan komt aan de orde van een commissie tot wering van school verzuim. D$ aanbeveling luidt: no. 1 J. Hazelbagno. 2. P. Buys, de heer Hazelbag. Vastgesteld wordt het genbelasting op f 1043-86. Bij het G.E.B. is bijna werkgesteld A. v. d. Velden. De electrl- citeitscommissie acht het gewenscht, dat v. d. Velden meer in vasten dienst komt n.l. op arbeidscontract en wel tegen een belooning van f 3.— per dag, doch hoog stens f 18 per week. v. d. Velden wordt evenwel geen ambtenaar in den zin der wet. De heer d. VELDE vraagt of die persoon dan nog particulier werk mag verrichten. De VOORZITTER zegt, dat hij dit alleen mag doen in zijn vrijen tijd. Rondvraag. De heer P. v. DAM zegt, dat de firma Schouten steeds bezig is, krullen en hout te verstoken, wat een gewei V "en rook ontwikkelt en hinderlijk is voor omwo nenden en ook voor het vee. Spr. vraagt of dit niet verboden kan worden De VOORZITTER gelooft dat daar niet veel aan te doen is. De heer v. d. DOOL vraagt de rege ling voor de distributie van bak- en braadvet voor bewoners van dat gedeel te der gemeente, dat aan Vlist grenst, gemakkelijker te maken, zoodat ze het kunnen krijgen in de gemeente Vlist. De VOORZITTER zal onderzoeken of de mogelijkheid hiervoor bestaat. Hierna sluiting. Krimpan a.d. Lak. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 25 Maart. .Afwezig wegens ernstige ziekte de heeren J. Stout en P. Buitelaar. De VOORZITTER opent de ver gadering. Hierna worden de notulen vastgesteld. Dfe VOORZITTER deelt mede, dat hij er van afziet een nieuwjaarsrede te houden, omdat reeds bijna drie maanden van het jaar verstreken zijn. Echter geeft hij een kort overzicht van het afgeloo- pen jaar, waaruit blijkt, dat de bevolking met 22 personen is toegenomen en aan het einde van het jaar 3076 bedroeg. Het gemiddeld aantal werkloozen bedroeg 220 en het gemiddelde steunbedrag was f 9.75. E- valt een opleving waar te ne men, maar de crisis is nog niet ten ein de. Moge de regeering begrijpen, dat de gemeente nog meer gesteund moet wor den en moge aan de uitzonderingstoe stand spoedig een einde komen. Verder wenscht spr. den beiden we gens ziekte afwezige raadsleden een spoedig herstel toe. Het oudste raadslid, de heer A. ÜROENEVELD, beantwoordt deze rede en wenscht den voorzitter Gods ze gen toe, waarvoor deze hartelijk dank zegt. Ingekomen is een antwoord op den ge- lukwensch, gezonden ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana. Verder is ontvangen een schrijven van Ged. Staten over den toestand van het raadhuis en het archief. Hierin wordt de weg aangewezen tot het verkrijgen van een beteren toestand. Ingekomen is een schrijven van mej.« Horsman, waarin zij per 1 Mei ontslag vraagt als hoofd der bewaarschool. B. en W. stellen voor dit te verleenen or de bewezen dien schot ad f 1200 voor de Bijz. School. Dit wordt goedgekeurd. Volgt de benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren P. Buitelaar en J. Ch. Hagen. Beiden wor den met algem. st. herkozen. Betreffende een wijziging der begrooting 1937 spreekt de heer L. v. DUUVEN- D U K er zijn bevreemding over uit, dat de voorzitter met geen enkel woord ge rept heeft over het feit, dat men den ambtenaar, belast met het stempelen enz., zonder den raad er in te kennen, de helft van zijn salaris heeft ontnomen en waardoor dit salaris van f 400 op f 200 is gekomen. Wij wenschen ons hierbij niet neer te leggen, aldus spr., en ik stel voor aan den heer Slingerland het gekorte bedrag vanaf 1 Jan. weer uit te betalen. De heer C. W. VAN CAPPELLEN sluit zich hierby aan en zegt niet te kunnen begrijpen, waartoe de commissie voor onderzoek der begrooting heeft ge- diend. Wanneer we toch niets te zeggen hebben, heeft het ook geen doel, de be grooting te controleeren. De VOORZITTER zegt, dat hij in derdaad het geval van die salariskor ting beter had beljooren toe te lichten en verklaart, dat Ged. Staten in den be ginne hadden verlangd, dat na het aan stellen van een straat controleur het ge- heele bedrag van f 400 van de begroo ting zou worden geschrapt. Met de groot ste moeite, aldus spr., hebben we gedaan gekregen, dat de heer Slingerland mocht blijven, mits aan hem niet meer dan f 200 zou worden uitbetaald en de heer Slingerland heeft hiermede dan ook ge- De heer L*v. DUYVENDIJK vraagt of er stukken kunnen worden overlegd, waaruit blijkt, dat nadat de begrooting reeds voorloopig door de regeering was gecontroleerd en goedgekeurd er zooda nige pressie is uitgeoefend, dat het ge motiveerd was om tonder den raad er in te kennen de helft van iemands salaris in te hou den. Spr. ontkent ten, stelligste, dat de betrokken ambtenaar genoegen heeft ge nomen met deze handelwijze, omdat hij de hulp van verschillende raadslbden beeft ingeroepen. Het werk is eerder vermeerderd dan verminderd en het is opmerkelijk, dat in een naburige ge meente een tweede controleur wordt op gedrongen, terwijl hier juist het tegen deel zou worden verlangd. Eenigen tijd geleden hebben we, aldus spr., op initi atief van den voorzitter getracht om salarisverhooging te krijgen voor het ve le werk, dat de heer Slingerland voor weinig geld doet en nu wordt hem plot seling nog f 200 ontnomen. Geen enkel stuk ter motiveering kan worden overge legd en spr. neemt geen genoegen met de mondelinge toelichting; verder stelt hfj voor dit punt in stemming te bren gen. De VOORZITTER zegt, dat het beter is zich tegen deze begrootingswij- ziging te verzetten, dan om voor te stel len over een reeds aangenomen post te Na eenige discussie wordt tot stem ming overgegaan en wordt het voorstel tot wijziging verworpen met 7 tegen 2 stemmen, nJ. die der beide wethouders. De vaststelling van het kohier honden belasting 1937 heeft hierna plaats. Voor de uitbesteding van de sproei wagen vragen B. en W. machtiging. De heer C. ROEST heeft gelezen, dat spoedig wordt begonnen met het te ren van wegen in de Krimpenerwaard. Spr. raadt aan hiermede rekening te houden bij de uitbesteding. De VOORZITTER antwoordt, dat de wegen in de Krimpenerwaard 90 K M. lang zijn, zoodat het zeker lang zal duren alvorens deze van een teerdek zijn voorzien. Met het advies van den beer Roest zal echter rekening worden gehouden. Aan de orde is dan het voorstel van drie raadsleden, luidende: „De raad der gemeente Krimpen a.d. Lek; Gezien de toestand der woningen in de Schoolstraat, besluit deze straat volgens artikel 9 der Wegenwet aan het openbaar verkeer te onttrekken". De VOORZITTER licht het prea- advies van B. en W. nader toe en zegt, dat hij betwijfelt of de voorstellers de draagwijdte van hun voorstel wel vol doende besaffen, omdat hieraan groote moeilijkheden vastzitten voor de bewo ners der Schoolstraat. Immers wanneer dit voorstel wordt aangenomen en toe gepast, mogen er zelfs geen kinderwa gens door de straat rijden. Het school lokaal kan dan niet eens meer worden gebruikt om bij de aanstaande verkiezing er de menschen in te laten stemmen. Wanneer iemand bij een bewoner van de Schoolstraat op bezoek zou willen gaan, moet hij eerst een permissiebnefje ha len alvorens de straat te mogen betre den. Gok de bakker en de winkelier mo gen dan zonder schriftelijke vergunning niet meer bij de menschen aan deuren gaan vragen, zoodat spreker zich ver plicht acht ernstig te waarschuwen te gen het aanvaarden van zulk een voor stel. De heer P. LIEDORP verkrijgt als eerste onderteekenaar van het voorstel het woord. Hij zegt de scheeve voorstel ling van zaken door den voorzitter te belachelijk te vinden om er nader op in te gaan en betoogt dat de bedoeling is om het auto verkeer door de straat naar den Tiend- weg te doen ophouden. De huizen ver zakken en scheuren dusdanig dat een dadelijk ingrijpen beslist noodig is. Za terdag ging er zelfs een zware vracht wagen door de straat. Spr. zegt niet te kunnen begrijpen, wat voor motieven B. en W. hebben om door allerlei gezochte tegenwerkingen het afhandelen van dit punt te willen beletten. Zij hadden het voorstel gemakkelijk ter visie kunnen leggen, zoodat in deze vergadering een afdoend besluit had kunnen worden ge nomen. Nadat het prea-advies van B. en W. bekend was, heeft de woningbouw vereniging aan een bekwaam advocaat advies gevraagd en deze heeft laten we ten, dat B. en W. in deze een fout had den gemaakt. Al schrijft de wet dit niet uitdrukkelijk voor, zoo luidt het advies, dan is toch de gewone manier dat B. en W. de betrokkenen van te voren in ken nis stellen, op dat zij bezwaren kunnen indienen. De advocaat adviseert dan ook om niet in te gaan op het voorstel van B. en W., waardoor de zaak lee.j'mde wordt gehouden. De heer J. GROENEVELD zegt als mede-onderteekenaar ook van oordeel te zijn, dat het verder vernielen van straat en huizen moet ophouden. De bouwver- eeniging heeft erop gewezen dat voor f 160.000 van rijk en gemeente wordt vernield en dit mogen we niet van ons afschuiven. Spr. zegt verder te hebben gemeend, dat de voorzitter zelf de aan wijzing had gegeven om de straat vol gens artikel 9 der wegenwet af te slui ten. De heer A. KOEN sluit zich aan bij hetgeen de heer J. Groeneveld naar vo ren heeft gebracht. Weth. ROEST merkt op, dat nu blijkt, dat de heeren Groeneveld en Koen verkeerd zijn ingelicht door den heer Lledorp. De heer LIEDORP zegt dat van een verkeerde inlichting geen sprake is en dat hij precies heeft verteld wat de voor zitter hem had opgedragen. De VOORZITTER zegt, dat hij den heer Liedorp heeft laten ontbieden om hem dusdanige inlichting te geven, dat het mogelijk zou zijn in deze zitting het punt af te handelen. Weth. MUNLIEFF zegt het niet goed te vinden dat hier van verkeerde voorlichting wordt gesproken en meent dat alleen van éen verkeerd begrijpen kan worden gesproken. Spr. is er verder ook sterk tegen om de Schoolstraat aan het openbaar verkeer te onttrekken en meent dat de door het geven van over pad verkregen rechten er door zullen worden geschaad. De heer L. VAN DUUVENDIJK zegt niet te kunnen begrijpen dat er van de woningbouwvereeniging zoo'n aan drang noodig is om de medewerking van B. en W. te verkrijgen teneinde de ver nieling te doen ophouden. Zelfs in Rot terdam worden vaak straten aan het verkeer onttrokken als het noodig is en hier zoekt men allerlei uitvluchten. Als het er nu toch om te doen is om de boel te vernielen, aldus spr., en gebruikt het puin voor verharding ten einde op het geheele stuk land een behoorlijke weg aan te leggen. Jullie kunt erop rekenen dat ge er bij de re geering eer mee in zult leggen door zoo te handelen. Voor particuliere belangen worden de f 160.000 van rijk en gemeen te er aan gewaagd omdat ge in de klem loopt, daar er geen enkele bruikbare weg is om vanuit deze gemeente op den Tiendweg te komen. De VOORZITTER zegt er tegenop te komen dat B. en W. verantwoordelijk worden gesteld voor het vernielen van straat en huizen. Hij zegt het wel op prijs te stellen dat de heer Van Duijven- dijk zich zoo bezorgd maakt over het aan de woningbouwvereeniging door de re geering verstrekte geld, maar wil hem toch vragen waarom hij er zich niet be zorgd over maakt, dat er geld is uitge geven voor h8t aanleggen van een klin kerstraat, hetgeen weggegooid geld is. wanneer de straat aan het verkeer zal worden onttrokken. De heer L. VAN DUIJVENDUH zegt, dat hij vanaf het begin voorzittel van de woningbouwvereeniging „Ons Be* lang" is geweest en dus heel goed weet» dat het geld aan de woningbouwvereeni. ging is toevertrouwd in het belang van de verbetering der Volkshuisvesting en niet voor wegenaanleg. U zult, aldus spreker, in geen enkel stuk een aanwij zing kunnen vinden dat de regeering een rij brug vanaf de Schoolstraat naar de Tiendweg heeft verlangd. Spr. vervolgt dat de voorzitter zelf tot voor kort heeft verklaard, dat de Schoolstraat geen aan- v sluitweg moest worden, maar dat er een weg zou komen vanaf het veer achter do kerk. Aan het geheele werk kan men zien, dat dit niet is bedoeld om voor zwaar verkeer te dienen. Er liggen niet eens klinkers die hiervoor geschikt zijn en de opsluiting aan de kanten bewijst dat het nooit de bedoeling is geweest de weg voor het thans aangewende doel te gebruiken. De voorzitter weet, volgens spr., heel goed, dat spr. hem erop heeft gewezen, dat de huizen eraan gaan en hem erop attent heeft gemaakt, dat bij elke schoorsteen vanaf het trottoir de scheu ren zijn te constateeren. Zijn B. en W. maar niet eens gaan kijken? Het betreft hier niet de woningbouw, maar ook de stoep en de straat van de gemeente. De woningbouwvereeniging heeft palen wil len zetten om het zware verkeer te voor komen, maar dit wordt door de politie belemmerd. De heer C. W. v. CAPPELLEN zegt dat hij de houding van den voorzitter ook niet kan begrijpen. Wanneer hetgeen de heer Van Duijvendijk beweert, waar is, en hieraan twijfel ik niet, al dus spr., dan worden binnenkort dc hui zen waardeloos. Het is toch duidelijk ge noeg, dat die straat niet is aangelegd voor het zware verkeer, maar ter. dien van de bewoners der Schoolstraat om droogvoets naar" hun woningen ta, kunnen gaan. De brug aan den Tiendweg is de oorzaak van alles. Laten we die al vast afbreken. Voor .-lie enkele menschen die hiervan last zullen ondervinden, kunnen we toch niet alles eraan wagen. De heer C. R O E S T wil er thans een nde aan maken en wil den Raad in overweging geven om B. en W. te ver zoeken den inspecteur der Volksgezond heid dringend uit te noodigen te komen om deze zaak persoonlijk te bespreken. De heer L. VAN DUIJVENDIJK ondersteunt dit voorstel. Hij zelf zal de scheuren in de huizen aanwijzen. De in specteur zal dan ook kunnen constatee ren hoever de huizen in korten tijd zijn achteruitgegaan. De VOORZITTER vraagt de hee ren Liedorp, Groeneveld en Koen of zij hun voorstel terugnemen en daarvoor het voorstel van den heer Roest in do plaats stellen. Hiertoe wordt m. alg. st. besloten. Rondvraag. De heer L. SCHUTTER vraag» waarom de stukken van het raadslid Van Duijvendijk, betrekking ifebbende op de verantwoordelijkheid enz. van den ge- meentebouwkundige, niet zooals was af gesproken ter inzage zijn gelegd van de raadsleden. Spr. heeft dit voorgesteld omdat hij meende, dat voor iemand die recht in zUn schoenen staat, openbaar heid tot eerherstel leidt. Spr. vraagt den heer Van Duijvendijk of deze de gege vens soms niet heeft verstrekt, waarop deze antwoordt: „Ja zeker, den volgen, den dag al". De VOORZITTER zegt, dat deze zaak in de vorige vergadering van B. en W. is afgedaan en niet meer aan de or de komt. De heer L. SCHUTTER zegt te be twijfelen of B. en W. wel het recht heb ben om op deze manier te handelen, door de stukken in te houden. De heer L. VAN DUIJVENDIJK vraagt waarom niet aan den raad de door hem ingediende opmerkingen aan den inspecteur der Volkshuisvesting over de slechte woningen in deze gemeente ter inzage zijn gegeven. Dit is beloofd. De VOORZITTER zegt toe, dat dit punt in het college van B. en W. nader zal worden besproken. De heer P. LIEDORP vraagt of er kans bestaat dat binnenkort weer met de werkverschaffing wordt aangevangen. De omliggende gemeenten hebben die reeds. De VOORZITTER verzekert dat dit punt dagelijks een bespreking uitmaakt in het college van B. en W. Nog niets is toegewezen. Een object, n.l. de verbete ring der Breekade, is afgewezen. B. en W. zijn volkomen diligent, doch in Den Haag laat men de stukken een half jaar liggen en dan krijgt men ze getorpedeerd terug. De heer P. LIEDORP zegt dat de Tiendweg toch ook nog afgewerkt moet Worden. De VOORZITTER d^elt mede, dat dit object echter afgewezen is. Nadat hieromtrent eenige aanmerkingen zijn gemaakt verklaart de VOORZITTER „Ik zou nog meer kunnen zeggen over den Tiendweg, maar zal dit niet doen u? een openbare vergadering. Hierna sluiting. I I VRIJDAG 9 APRIL IM7. De Roode Spelers. Nietnverkerk a.d. lJssel. Woensdag avond werd in de zaal van den heer Hoi koop een uitvoering gegeven door de tooneelvereeniging ''„De Roode Spelers". Voor de pauze werd opgevoerd „Nanda", een spel in 4 bedrijven, door Otto Zee- ge rs. Afgezien van den inhoud van het stuk, werd het uitstekend gespeeld, het geen vooral gezegd kan worden van de rollen van de dames A. en H. v. d. Vloot, Van Vliet—De Man en de heeren D. den Otter en P. H. van Luijnen welke de hoofdrollen in het eerste stdfc speelden. De avond werd besloten met een klucht in 1 bedrijf van J. Mannourij: „Een huls met commensaals". De goed gevulde zaal dankte met een warm applaus voor het gebodene. Twee spelers geschorst. Moercapelle. Wegens het gewelddadig optreden tegenover tegenstanders, heeft de strafcommissie van den G.V.B. 2 spe lers van het eerste elftal van de vereeni ging „Blauw Wit", de heeren Vermulm en Brandhorst, met ingang van 2 April ge schorst. IJsselstein. In gebouw „Uzaï" aan de Hofstraat, hield de vereeniging „Uzai" haar jaarvergadering. Met het bestuur waren ongeveer 45 leden aanwezig. De voorzitter, de heer B. Niessen, opende de vergadering door te laten zingen het zevende vers van Psalm 118, las daarna Psalm 115 en ging voor in gebed. Met het hartelijk welkomstwoord werd de vergadering geopend. De notulen wer den onveranderd goedgekeurd, alsmede het verslag van den secretaris en den penningmeester. Bij de bestuursverkie zing werd in de vacature S. Ewald ge kozen de heer L. de Graaf, terwijl in de plaats van den heer W. Noppen, werd gekozen de heer J. de Bruin. De fabrieksarbeider W. Westerhout raakte tijdens zijn werkzaamheden op de meubelfabriek der N.V. v.h. Gebr. Van Rooijen, bekneld tusschen een machine, waarbij hem drie vingers ernstig werden verwond. Eén vinger werd hem totaal afgerukt Een dochtertje van den heer H„ dat op de Walkade aan het spelen waa, brak haar armpje. Dokter L. heeft het armpje gezet Brand. IJsselstein. Woensdagavond werd de politie er van in kennis gesteld, dat er brand was uitgebroken in den Achter- sloot of Noord-LJsseldijk. Toen de rijks- en gemeente-poUtie, onder leiding van den burgemeester op onderzoek togen, bleek, dat er brand was ontstaan in het zoogenaamde wortelhuisje aan het Jaag pad. Het wortelhuisje, dat het eigendom was van de wed. Van Dijk, en den laat sten tijd onbewoond was, was zeer laag verzekerd. Daar het midden in den pol der lag, was het voor de brandweer on doenlijk zich daarheen te begeven, zoo dat het wortelhuisje kalm is afgebrand. Daar de brand laat in den avond uit brak, rijst het vermoeden, dat er kwaad- 1 willigheid in het spel is. Een onderzoek in die richting wordt ingesteld. Wegens overtreding van de Motor en Rijwielwet, werd tegen G. L. van der B. en W. T. O., procesverbaal opgemaakt en tegen den meubelfabrikant W. terza ke overtreding der Arbeidswet. Voorts werd nog tegen e^n autobestuurder pro cesverbaal opgemaakt wegens het rijden met een auto zonder in het bezit te zijn van een wegenkaart. Gevonden: een want. Inl. bij de po litie. Zondag 11 April 1937. NED. HERV. KERK. ALBLASSERDAM. Vjn. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. H. F. Engel. AMEIDE. Vm. 10 uur, Ds. E. Schim mel, Bediening van het H. Avondmaal; 's avonds 6 uur, Ds. E. Schimmel. AMMERSTOL. Van. 10 uur, Ds. J. B. Th. Hugenholtz. AMMERSTOL. Herv. Geref. Evangeli- satiegebouw. Vm. 10 uur en 's avonds 6.30 uur, de heer J. C. van der Ent, van Aalst. ARKEL. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. van Ewijck. BERKENWOUDE en ACHTERBROEK. Vm. 10 uur, Ds. P. A. H. de Boer. BERGAMBACHT. Vm. 9 30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. H. Ewoldt. BENSCHOP, V.m. 9.30 uur, Ds. P. Bouw; 's avonds 6 30 uur, Ds. J .J. Post- ma, van Jaarsveld. BLESKENSGRAAF V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. P. Zandt, van Delft. BRANDWIJK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. L. Blok. CAPELLE a.d. IJSSEL. V.m. 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. BoolJ. Herv. Geref. Evangelisatie. Boezem straat. V.m. 10 uur en 's avonds 6 uur, de heer J. Kars. GIESSEN-OCJDEKERK. V.m. 9.30 uur, Ds. C. Sundermeijer, van Gorinchem; n.m. 2 uur, Zondagsschool; 's avonds geen Dienst. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur, Ds. J. Haring, Bediening pan het H. Avond maal; 's avonds 6 uur, Ds. J. Haring. GOUDERAK. V.m. 9.30 uur, Ds. Oos- tenbrug, Bevestiging van nieuwe Lidma ten; 's avonds 6.30 uur, Ds. Oostenbrug. GOUDRIAAN. 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. Anker. GROOT-AMMERS. V.m. 9.30 uur, Ds. J. Slok, van Langerak; 's avonds 6.30 uur, Ds D. J. van de Graaf, van Schoon hoven. SCHOONMAAKT IJ D! Een ieder wil wat nieuws! - Een pracht sorteering SCHILDERIJEN - SPIEGELS GLAS- EN AARDEWERK, vindt U tegen lagen prijs bij L. VAN HOLTEN Gr.-Amnters Kerkplein 64 Laat nu! Uw oude Bedden vermaken tot 6-deelige Matratten. We maken ze als nieuw! FIRMA J. FREDERIKSE, TELEFOON 37 GROOT-AMMERS. Het bette adret STOFZUIGERS LAMPEN enz. i s b jj E. VAN ANDEL Gr.-immers No, te koop: Een ,ebr. PHILIPS KADIO Moet weg!!! HAASTRECHT. V.m. 10 uur, Ds. W. de Voogd van der Straaten. HAASTRECHT. Ned. Herv. Evangelisa tie. Vm. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Evangelist G. de Pater. HARDINXVELD. Vm. 9.30 uur, de heer Klaassen, vans Dordrecht; 's avonds 6 uur, Ds. Vollebrecht, van Hoornaar. HEI- en BOEICOP. V.m. 9.30 uur, de heer Van Leeuwen, Godsdienst-Onder wijzer te Schoonrewoerd; 's avonds 6.30 uur, Ds. A. Oskam, van Lexmond. HOOG-BLOKLAND. V.m. 9.30 W, Ds. HOORNAAR. V.m. 9.30 uur, Ds. Th. G. Vollebregt; 's avonds 6.30 uur, Leesdienst. J. Ronge; nm. geen Dienst. JAARSVELD. Vm. 9.30 uur, Ds. J. J. Postma; 's avonds 6 uur, Ds. P. Bouw, van Benschop. KRIMPEN a.d. LEK. V.m. 9.30 uur, Ds. Enkelaar; 's avonds 6 uur, Leesdienst. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Vm. 9.30 uur, Ds. J. P. Buiskool, Bediening van het H. Avondmaal; 's avonds 6 uur, Ds. J. P. Buiskool, Nabetrachting. KRIMPEN ad. IJSSEL. Evangelisatie. Noorderstraat. Vm. 9.30 uur en 's av. 6 uur, de heef Bisschop, van Rouveen. KINDERDIJK. V.m. 10 uur en 's av. 6 uur, de heer J. Vroegindewei, van Mid- delhamis. LANGERAK. Vm. geen Dienst; 's av. 6.30 uur, Ds. J. Slok. LEKKERKERK. Vm. 10 uur, Ds. U. van Dijk. LEXMOND. Vm. 9.30 uur, Ds. A. Os kam; 's avonds 6.30 uur, Ds. J. Goslinga, van Utrecht. LOPIKERKAPEL. V.m. 9.30 uur 's avonds 6.30 uur, Ds. W. van Griet hui] zen. MEERKERK. *8 Avonds 6.30 uur, Ds. Rootselaar, van Hagestein. MOERCAPELLE. Vm. 9.30 uur en nm. 2 uur, Ds. M. Verkerk. MOLENAARSGRAAF, 's Avonds 6.30 uur, Ds. J. G. Abbringh, van Papen- drecht. MOORDRECHT. V.m. 10 uur, Prof. Dr. M. C. van Maurik Broekman. MOORDRECHT. Ned. Herv. Evangeli satie. Vm. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, de heer K. Asmus. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. K C. H. Vol- leweider. NIEUW-LEKKERLAND. V.m. 9.30 uur, de heer T. van Dam, Godsdienst-Onder wijzer; 's avonds 6 uur, Ds. G. Enkelaar, van Krimpen a.d/ Lek. NÏEUWPOORT. V.m. 9.30 uur, Ds. A. van der Kooij, Doopsbediening's avonds 6.30 uur, Ds. A. van'der Kooij. 6.30 uur, Ds. W. Vroegindewei. SCHELLL1NEN. Vm. 9.30 uur, Ds. C. de Jongh, van Gorinchem. SCHOONHOVEN. V.m. 10 uur, Ds. D. J. van de Graaf; n.m. 2.30 uur, Ds. J. B. Th. Hugenholtz, van Ammerstol; 's avonds 6 uur, DSt P. J. Steenbeek, van Oudewaler. SCHOONHOVEN. Minderheidsgroep. Nutsgebouw. V.m. 10 uur, Ds. P. J. Mo lenaar, van Den Haag. SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. V.m. 10 uur en 's avonds 6 uur, de heer J. H. Boogaard. SLUIPWLJK. Vm. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. E. R. Damste. STREEFKERK. Vm. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. H. W. Waarenburg. STOLWIJK. Vrn. 10 uur, Ds. B. J. Kanis. STOLWIJK. Ned. Herv. Geref. Evan gelisatie. V.m. 9.30 uur en 's avonds 7 uur, de heer van Hoeven, Godsdienst- Onderwijzer te Molenaarsgraaf. WAARDER. V m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. E. V. J. Japchen. WADDINXVEEN. Vm. 10 uur, Ds. L. Vroegindewij, Voorbereiding van het H. Avondmaal; 's avonds 6 uur, Candidaat A. Vroegindewij. WILLIGE -LANGER AKV .m. 9 .30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. W. Wesseldijk, van Kampen. WIJNGAARDEN, 's Avonds 6.30 uur, Ds. R. W. Steur, van Oud-Alblas. IJSSELSTEIN. v.m. 10 uur, Preekle- zen; 's avonds 6 uur, Ds. van Rootse laar. ZEVENHUIZEN. V.m. 9.30 uur, Ds. Tj. Tak, Doopsbediening. Lokaal aan de Rotte: 's Avonds 7 uur, Ds. Tj. Tak. v REM. GEREF. GEM. SCHOONHOVEN. V.m. 10.30 W. H. Vaillant. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Leesdienst. WADDINXVEEN. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. Van der Kraats. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. IJSSEL. Bermwegiaan. Vm. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. H. Vlot. Dacostastraat. Vm. 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. A. van Zon. MOERCAPELLE. V.m. 9.30 uur, n.m. 2 uur en 's avonds 6 uur, Ds. M. Hofman. USSELSTEIN. Vm. 10 uur en 's av. 6 uur, Preeklezen. CHR. GEREF. KERK. MEERKERK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Leesdienst. NÏEUWPOORT. Vm. 9.30 uur en 's av. 8.30 uur, Leesdienst. NOORDELOOS. Vm. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. H. Velema, van 's-Graven- zande. SLIEDRECHT. V.m. 980 uur en 's av. 6 uur, Ds. C. Smits. EVANGELISATIE. NIEUW-LEKKERLAND. Lokaal Van der Beek, B 194. 's Avonds 7 uur, de heer J. C. van Keeken, van Rotterdam. On derwerp: „Geen onderscheid". JE BESTE ADRES voor AUTO-VERHUUR GROOTE WAGEN 7 cent per K.M. KLEINE WAGEN 6 cent per K.M. is en blijft! A. BE BRUIH Nieuwpooii. Standplaats Café Jansen. NIEUWLAND. 's Avonds 6.30 uur, Ds. Borger, van Heukelum. NOORDELOOS. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. P. Zijjstra. OTTOLAND. V.m. 9.30 uur, Ds. F. Anker. OUD-ALELAS. V.m. 9.30 uur en 'sav. 6.30 uur, Ds. R. W. Steur. OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur, Ds. J. G. Woelderink, Openbare Ge loofsbelijdenis; 's avonds 6.30 uur, Ds. J. G. Woelderink. Wijkgebouw: V.nw.9.30 uur en *s avonds 6 30 uur, de heer ïfmiit, Godsdienst-On derwijzer te Rotterdam. REEUWIJK. v.m. 930 uur, Ds. W. Vroegindewei, Doopsbediening; 's avonds VRIJZ. HERVORMDEN. SLIEDRECHT. V.m. 10 uur, Mej. S. Doets. f GEREF. KERKEN. ALBLASSERDAM. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. J. Wielenga. BERGAMBACHT.' V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, de heer Ter Haar, Can didaat te Utrecht. BRANDWIJK. Vm. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. K. Dekker. CAPELLE a.d. LJSSEL. Bermweg. Vm. 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. M. de Goede.1 IJsselm. Laan. Vm. 10 uur en 's av. 5 uur, Ds. J. Kapteljn. GIESSENDAM. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. S. O. Los. HAASTRECHT. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. J. F. W. Erdmann. HARDINXVELD. V.m. 9 30 uur en 's av. 6 uur, Ds. J. J. Beukenkamp. KRIMPEN a.d. LEK. V.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur, Ds. Brunsting. LANGERAK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. J. O. Mulder. LEKKERKERK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. P. Roos. LEXMOND. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. D. J. Coumou. MEERKERK. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. S. Kamper. MOORDRECHT. V.m. 945 uur en 's avonds 6 uur, Ds. D. P. Kalkman. NIEUW-LEKKERLAND. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. H. van Heijst. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. G. Toorn vliet. NOORDELOOS V m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Ds. C. Houtman. OTTOLAND. V.m. 9.30 uur en 's av. 6.30 uur, Candidaat A. Rodcder. OUDERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6.15 uur, Ds. D. A. Vo gel. PEURSUM V.m. 9 30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. Mulder. REEUWIJK. V.m. 9.30 uur, Ds. P. Warmenhoven, Bediening van het H. Avondmaal; 's avonds 6 uur, Ds. P. War menhoven. Dankzegging voor het H. Avondmaal. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LA|f- GERAK. V.m 10 uur, Ds. J. Hoekstra, Bediening van het H. Avondmaal; 's av. 6 uur, Ds. J. Hoekstra, Bediening van het H. Avondmaal en Nabetrachting. SLIEDRECHT. V.m. 9.30 uur en 's av. 6 uur, Ds. J. W. van Tol. WAARDER. Vm. 9.30 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. F. A. Hofman. WADDINXVEEN. V.m. 10 uur ett 's av. 6 uurT Ds. W. J. Smidt. IJSSELSTEIN. V.U1. 10 uur, Ds. Be rends, Em.-Predikant te Amersfoort, Be diening van het H. Avondmaal; 's av. 6 uur, Ds. Berends. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Leeskerk. CAPELLE a.d. USSEL. Lokaal De Ruy- terstraat. V.m. 10 uur en 's avonds S uur, Leesdienst. GIESSENDAM. Vjn. 9.30 uur en s av. 6 uur, Leesdienst. NIEUWERKERK a.d. IJSSEL. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Leesdienst. GEREF. GEMEENTE H.V. GIESSENDAM. Vju. 9.30 uur en 'a av. 6 uur, Leesdienst. SLIEDRECHT. Vm. 16 uur en 's av. 6 uur, Ds. J. Overduin. VRIJE GEREF. GEM. ALBLASSERDAM. V.m. 980 u«r en 's avonds 6 uur, Leeskerjc, HET HOOG-WATERDRAMA. Schoonhoven, 8 April 1937. Mijnheer de Redacteur, Aan het einde van de raadsvergade ring van 7 dezer ontstond, naar mij na derhand is gebleken, een jammerlijk misverstand. Zooals u bekend is, verzocht ik den raadsvoorziter toestemming, om terug te mogen komen op de in de vonge raads vergadering gehouden bespreking inzake de hooge waterstanden in verband met den toestand der sluizen alhier en waar op ik critiek had geleverd. De over mijn verzoek gehouden stemming ging feite lijk, zonder dat éen onzer het besefte, over in een algemeene bespreking, welke mijn verzoek, waarover dus de stemming was gehouden, ver troebelde. Toen ik den voorzitter daar op verzocht, nu o<?k de rest van het ambtseedig rapport, waarop B. en W. hun verdediging hadden opgebouwd, voor te lezen, meende deze, dat dit onderwerp buiten de orde vieL Ik vroeg vervolgens of ik dan het overige deel van het rap port mocht voorlezen, waarop de voor zitter antwoordde, dat de raad daarop geen prijs stelde, omdat het zwaarte punt, volgens Z. EdAchtbare, niet in de schutsluisdeuren, doch In de keersluizen lag; deze, d.wj:. de deuren van de groote sluis, waren volgens het ambtseedig rap port immers in orde en verder deed 't rapport niets ter zake. De raadsvoorzitter wilde mij in tweede instantie nog in de gelegenheid stellen, om over de schutsluis te spreken, welke sluis ik nóg onlosmakelijk verbonden acht aan de groote keersluis in verband1 met de hooge binnenwaterstanden. Toen ontstond het misverstand: ik dacht, dat ik er niet meer over spreken mócht en wenschte mij derhalve stipt aan de orde te houden. Ik zweeg dus. Maar nu mij gebleken is, dat dit niet de bedoeling is geweest, zag ik gaarne, dat u als aanvul ling van het raadsverslag het onder staande en niet voorgelezen deel van het ambtseedige rapport in uw blad van a.s. Vrijdag opnam. De rest nu van het rapport lpkit als volgt: „Wat echter het hooge water in de Lopikerwetering betreft het volgende: Bedoelde wetering staat in open ver binding via de stadsgracht met de Ha ven. Wanneer nu de buitenvloeddeuren niet gesloten worden bij hoog water, kan veel water in die wetering komen, tenzij de sluisdeuren bij de Vischbrug en het stadhuis gesloten en voldoende keerend zijn. Bij informatie bij den burgi bleek, dat op 24 Februari JJ. de ter van den polder Willige-Langerak, Hakkesteegt, bij hem was gekomen, om over den toestand te spreken Direct na die bespreking zijn de deü- ren in de hoofdwaterkeering gesloten en zooveel mogelijk gesloten gebleven. Sinds dien datum zijn zij slechts éénmaal open geweest om een schip door naar buiten te laten. Wellicht had de heer Hakke steegt beter gedaan, wat vroeger zich in verbinding te stellen met het gemeente bestuur van Schoonhoven. Op het oogenblik, met den hoogen stand van de rivier de Lek, is het niet mogelijk, een druppel water vanaf de Lopikerwetering te loózen. Veel regen water, kwel, en wellicht eenige lekkage van de sluizen in Schoonhoven hebben een hooge waterstand op de Lopikerwe tering veroorzaakt. Er kan ook nog water op bedoelde we tering komen te Lopikerkapel bij schut tingen naar en van t^en Ussel. De een beweert dat er niet is geschut, de ander wel. Ik wil echter opmerken, dat, wanneer men het gemeentebestuur vaii Schoon hoven vraagt, om de deuren gesloten te houden, dit in elk geval zal worden ge daan, doch men moet het niet op de lekke sluis willen schuiven, hiervan Is geen sprake. Bij de Vischbrug ih Schoonhoven én vlak bij het stadhuis bevinden zich ook nog een stel sluisdeuren. Deze zij# geen van tweeën goeden staat j*an onder houd. De deuren nabij 1 de Vischbrug moeten verhapglon worden, om goed slui tend te zijn en die bij het stadhuis, wel ke geen slagdorpel hebben, zullen ook wel moeten worden nagezien.' En nu wat de binnenvloesdeuren in ds Havensluis aangaat, deze zullen van den zomer grondig worden nagezien, opdat zij behoorlijk waterkeerend zullen zijn. Tegelijk zal dan de stoötbalk voorden dorpel, welk is stuk gevaren, worden vernieuwd; De Fabriek-Landmeter v. d. Krimpenerwaard get. P. J. HUBREGTSE." Tot zoover het tweede gedeelte van bedoeld rapport, waarvan dus het eer ste deel door den raadsvoorzitter aan de raadsleden was voorgelezen. Op Maan dagmorgen 5 dezer werd dit laatste ge deelte van het rapport dezerzijds aan wethouder Deerenberg en raadslid Peer- bolte bekend gemaakt. Met groote ver wondering namen beiden hiervan ken nis en zij staken die verwondering niet onder stoelen of banken. De heer Peerbolte heeft opnieuw inds raadsvergadering van 7 dezèi dat men zich als raadslid toch moet aan de rapporten der deskundigen. Nu hebben de raadsleden zich dus, zon der dat zij het wilden, sléchts aan een gedeelte van het deskundig rapport kun nen houden en wel aan het smakelijk ste deel. Ik had dit in den raad in het midden willen brengen,* maar door gezegd mis verstand verviel deze mogelijkheid. Veel commentaar had ik er niet aan toe willen voegen en dat wensch ik ook nu niet te doen. Wel had ik een vraag willen stellen en wel deze: „Waarom las de voorzitter dit overige deel va« het rapport niet voor, want de Vischbrug- sluis staat toch met name genoemd in de overeenkomst met de Polderbesturen van Lopik enz." Dit tevens ter inlichting van den heer Bron, die meende, dat de schutsluisdauren niets met de hooge wa terstanden op de wetering te maken hadden. Laat laatstgenoemde deze over eenkomst er eens op na lezen, dan komt hij wel tot een andere beschouwing. Ik had een en ander ook wel in een volgende raadsvergadering in het mid den kunnen brengen, maar de meeste raadsleden werden deze historie moe en daarom vond ik het beter, nu een en ander aan het raadsverslag, dat Vrijdag in uw courant komt, vast te knoo- pen. Elk raadslid oordeele nu maar zelf, wat er overblijft van het „in orde zijn" der sluisdeuren. Ik wijs slechts op de groote raak in het rapport zelf vervat, .tenzij de sluisdeuren bij de Vischbrug .en het stadhuis gesloten en voldoende waterkeerend zijn," in verge lijking met: „Deze zijn geen van tweeën in goeden staat van onderhoud". Verder zegt het rapport: „De binnen- vloeddeuren zullen dezen zomer grondig worden nagezien, opdat zij behoorlijk waterkeerend zijn", terwijl even te voren wordt verklaard: „dat de hoofdwater- xeering van de sluis in orde is". Opvallend is ook, dat, volgens 't rap port, de heer Hakkesteegt éérder om sluiting der sluisdeuren had moeten ver- ;n, dus: d&n zou er niet zooveel water uit de Lek op de wetering zijn ge komen! Ook deze deskundige geeft dus toe, dat het hooge water op de wetering niet door den regen of door aflaten van uit den IJssel was veroorzaakt. Ik vraag dezen deskundige met klem, mij de kwellen aan te wijzen, die daaraan me dewerkten, want Immers bij liag water op de wetering zijn deze aanmerkelijk beter waarneembaar dan bU hpog wa- water- tegenspraa bv. net Voor 'n ieder onverklaarbaar is ten slotte de uitspraak in het rapport: „doch n moet het niet op de lekke sluizen willen schuiven, daarvan is geen spra ke", terwijl eenige regels tevoren wordt :egd: „en wellicht eenige lekkage van de sluizen in Schoonhoven hebben een hooge waterstand op de Lopikerwetering oorzaakt". Of- het een, of het ander moet waar zijn. i En wöt de waarheid nu is, lezer, leidt u dat zélf maar ff uit wat er over de sluisdeuren wordtj gezegd in hetzelfde rapport. Enfin, ik zal er" nu maar niet meer op terug komen, voordat nog waarschijnlijk dezen zomer de gelden gevoteerd zullen moeten uo.den voor de aan te brengen verbeteringen Maar voor de overige raadsleden ligt in het voorgaande toch zeker wel een aansporing, om een rap port van een deskundige o^k zelf eens ter lezing te vragen, voordat zij 'n oor deel vellen. Beter nog lijkt het mij, dat de raadsleden zich ter plaatse van den toestand op de hoogte stellen; wie van hen heeft dit in het onderhavige geval gedaan? Hetzij u dit relaas als „Ingezonden stuk", hetzij als toevoegsel aan uw raadsverslag in uw blad opneemt, in elk geval mijn beleefden dank bij voorbaat voor de plaatsing. Met beleefde hoogachting, P. W. WOUDENBERG, Lid T. 4 Gemeenteraad.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 5