9 Binnenland Schoonhoven EEN PRAATJE OVER.... Buitenland HJ. Schrijver, Schoonhoven TIEN BLADZIJDEN. WOENSDAG 14 APRIL 1937 «9e JAARGANG. No. 6796» lagiortscnip, de goifbanden Schep, 83 R2 n "1R 4. do Koningin doodschieten, ■J NUBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT l SCH00NH0VEN5CHE COURANT I J Telef. 20. Tel-Adrea: Vannoolen S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. I door i en aan voor Het heeft dlend, kan niet aan het be- meld, fijt vóór lorhowt te den wacht, teneinde lekker I I Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vnjdag Prijs bil vooruitbeta ling voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25p. post 1.50 Met versekering lo cents meer geen bewa pening door, ondanks de groote vredes- ERKENNING VAN HET ORGANI- SITIE-RECHT IN AMERIKA. WAGNKRWET GRONDWETTIG VERKLAARD. Poging om een eind aan de sta kingen te maken. Het federale hooggerechtshof der Ver. Staten heeft met vijf tegen vier stem men de Wagner-wet in overeenstemming verklaard met de grondwet wil van de volkeren individueel! „Breng de volkeren meer tot elkaar", reide Kannel Huysmans op den voetbal en de on- geieide- In de betere soorten nog steeds nieuwe rijwielen voor de oude prijzen bij I K QKinn S»adhuis»»r.7-9 J. I\. üllULI Schoonhoven Een motie van afkeuring, bestuur van de Labour-fractie een motie van afkeuring inge- waarin wordt verlangd, dat Dins dag gelegenheid wordt gegeven tot de bat inzake de bescherming van de Brit sche handelsschepen, bestemd voor Bil bao. In de motie wordt verklaard, dat’ het Lagerhuis, kennis nemend van do verxlaring van Baldwin over de situatie te Bilbao, de nalatigheid van de regee- ring ten aanzien van de bescherming van Brltsche handelsschepen betreurt, aan gezien de Engelsche kooplieden zich in hun recht bevinden. regels f 1.30 0.20; derde Adver- 11 s ge ren m ef’ wordt verklaard, dat een reis van dr. Schacht naar Parijs ter gelegenheid der internationale tentoonstelling niet tot de onmogelijkheden behoort. Er is ech ter nog geen enkele beslissing genomen. Schacht zal Donderdag per vliegtuig uit Brussel terugkeeren. nemers zal uitnoodigen tot tv. sproklngen over de nu^KQen zoening en bemiddeling bij contact der volgeren onderling is een der beste middelen tot het bereiken van ee!n deugdelijke en duurzame vrede! De spoorwegen. In den strijd tusschen spoorweg en auto hebben de Nederlandsche spoor wegen opnieuw een strategischen zet ge daan. Zooals bekend is een der voordee- len van het auto-transport het aihalen van de goederen aan huis en het bezor gen ervan aan het bestemde adres. Men behoeft ze dus niet meer naar het dichts- bijzijnde station te laten brengen, noch aan den anderen kant voor de afhaling te zorgen. Nu gaan de spoorwegen zulks ook doen door geconstrueerde „contai ners”, d.z. laadkisten, die op een platte spoorwagen kunnen worden geplaatst. De laadkisten worden in de fabriek of m het kakhuis gevuld en verzegeld; d de spoorwegmaatschappij weggehaald vervoerd en afgeleverd aan het punt van bestemming, waar de ontpakking beginnen. De proefneming is nog ten einde, doch men twijfelt niet het succes. Advertentiên1-6 elke regel meer f plaatsing huiven prys. tentiën worden g r plaatst in ,De Goi DR. SCHACHT TE BRUSSEL. Ontvangen door koning Leopold. Per vliegtuig is dr. Schacht, de Duit- sche rljksmimster van economische za ken, gistermorgen naar Brussel gereisd, Het doel van zijn reis is een tegenbezoek te brengen aan den gouverneur der Bel gische nationale bank. Waarschijnlijk zal hij ook Van Zeeland ontmoeten. Dr. Schacht zeide, met beide personen sinds geruimen tijd vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden.. Koning Leopold heeft gistermorgen dr. Schacht in audiëntie ontvangen. Vervol gens bracht Schacht den gouverneur der nationale bank, Franck, een bezoek. Na een langdurig onderhoud zaten zy aan bij een noenmaal, waarbij ook vele per sonen uit politieke en economische krln-^ gen aanwezig waren. Van de 4|de der Dultscbe rijksbank wedstrijd Belgie—Nederland, derlinge tegenstellingen zullen lijk af slijten. In een rivier rollen van de bergen, groote stukken steen, scherp en hoekig, en ze botsen tegen elkaar op. Langza merhand slijten de hoeken en punten af en bij de monding zijn het af gerónde steenen. Zij stooten nog wel tegen el kaar aan, maar beschadigen elkaar niet jneer. Niet beperking der bewapening moet hoofddoel zijn, maar het nader tot el kaar brengen van de volkeren. Men moet elkaar leeren waardeeren, leeren kennen Een belangrijke taak hebben de oude ren ten opzichte van de vrede tegenover de jeugd. De jeugd dient opgevoed te worden. De gedachten van onderling uitwisselen van brieven wint den laat- sten tijd meer en meer veld. Ook gaan Jongde menschen in groepen, excursies na^r vreemde landen maken. Dat is een weg om in de toekomst de oorlog te ban nen. De jeugd van alle landen ter wereld idient onderling met elkaari n contact gebracht te worden. Wordt deze taak energiek ter hand ge nomen, dan kan men voor het opkomen de geslacht een deugdelijke basis tot de ware vredeswil leggen. De meeste veree- nigingen tot bevordering van den vrede richten zich te veel op de beperking der bewapening en te weinig aan de taak die zij hebben ten opzichte van de jeugd. Kamiel Huysmans heeft in zijn rede de kern der zaak geraakt: Persoonlijk EEN NAT AVONTUUR. Gistermorgen vroeg reed het 12-jarig zoontje van den heer D. van der Hek, groentenhandelaar in de Lopikerstraat, op de fiets in het zoogenaamde Mborde- naarslaantje, toen het opeens de macht over zijn stuur kwijt raakte en hals over kop met fiets en al in de langs den weg loopende moddersloot geraakte. De jon gen ging geheel onder, terwijl hij het rijwiel op het lichaam kreeg. HIJ slaag de erin, zich naar den kant te werken, waarna de echtgenoote van den heer Van Tiggelen, die in de nabijheid woont, en die op het hulpgeroep was toegesneld, den drenkeling verder heeft geholpen en de fiets heeft opgevischt. Piet had eeni- ge schrammen opgeloopen, maar overi gens kwam hij er met den schrik af. Van .top tot teen onder den modder spoedde hij zich huiswaarts. Door de tusachen- komst van mevr. Van Tiggelen is wel licht erger voorkomer daar het\Muorde- naarslaantje een afgelegen wegje^i*. De ABONNE’S, die sich aan oase administratie opgevea voor de verzekering, njn volgens de veelgestelde bepalingen tegen ongevallen veriekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK Ce Schiedam, van Gulden by levenslange A/IO Gulden by QAfl Gulden by verlies QOO ®ulc*en ’«rliea dulden by verlies Gulden by verlies van De verzekerde moet in het 4Vuv ongeschiktheid. VVV overlyden. JuU van band oi voet, ZÏVV van een oog. IVV van een duim. VV een anderen vinger. bezit zjn van een polis De Japansche vliegers. De Japansche vliegers hebben met de „Godedlijke Wind” de tocht van Tokio naar Londen in 94 uur en 18 minuten afgelegd, hetgeen een overweldigend suc ces mag worden genoemd. Het is mede een bewijs, dat de Japansche vliegtech niek op een zeer hoog peil staat, daar het geheele toestel in Japan is gecon strueerd. Engeland juict; toch mag men een wrange bijsmaak aan dit succes niet ontkennen. Immers het vliegwezen wordt meer en meer een onberekenbaar gevaar in een modernen oorlog. Afstanden be staan niet meer en in enkele dagen kan het 'meest verwijderde land een ander land, waarmede de vijandelijkheden zijn geopend uit de lucht bombardeeren. Een nieuw Japansch vliegtuig wordt gecon strueerd met een radius van ongeveer 15 000 K.M. Aan de eene zijde het voort schrijden van de techniek en van hpt vredes-handelsverkeer, aan den anderen kant een toenemende oorlogsdreiging. De regeering, aldus Baldwin, is tot het besluit gekomen, dat zij geen rechten van oorlogvoerenden kan erkennen en geen Interventie kan dulden in de Brit- sche scheepvaart. Zij waarschuwt echter de Britsche scheepvaart, dat zij om practische redenen en gezien de geva ren, waartegen het voor het oogenblik onmogelijk is haar te beschermen, niet naar deze zóne zou behooren te gaan, zoolane deze toestanden, n.l. het mij nengevaar en het gevaar van bombar dementen zullen overheerschen. Toen de Labour-afgevaardigde Shin- well vroeg naar den> toestand van de koopvaardijschepen, ingeval zij gedwon gen zouden zijn, de- onderhavige geva ren te loopen, antwoordde Baldwin, dat de schepen zijn gewaarschuwd voor het gevaar, dat zij zouden loopen; hij kon zich niet voorstellen, dat er één reeder in Engeland zou zijn, die zijn schepen naar deze zóne x zou willen zenden. Dit antwoord'van den eersten minis ter, dat door de linkerzijde werd uitge legd als een weigering tot bescherming van de Engelsche koopvaardijschepen in de territoriale Spaansehe wateren, werd door de oppositie met protesten ontvan gen. De Wagner-wet betreft de regeling van de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers. Het grondwettig verkla ren ervan heeft groote verbazing ge wekt. Aapgezien vier van de vijf beslui ten ten aanzien van deze wet werden aangenomen met één stem meerderheid kunnen de aanhangers van president Roosevelt thans vragen, dat onmiddel lijk het Hof wordt gereorganiseerd, want Indien slechts één rechter van gevoelen zou veranderen op het oogenblik van de toepassing van de wet, dan zou opnieuw een gevoel van onzekerheid ontstaan bij werkgevers en werknemers. Tot nu toe beschouwden de groote maatschappijen deze wet als ongrondwettig en overtra den zij de wet herhaaldelijk en eenige dagen geledfen verklaarde Henry Ford nog, zooals gemeld, dat hij niet met de vakbonden wilde onderhandelen. De beslissing van het hooggerechtshof heeft hieraan een einde gemaakt en de vakbonden worden in hun reorganlsatie- werk gesteund. De mogelijkheid voor nieuwe economische en sociale maatre gelen wordt thans geopend. Het schijnt evenwel, aldus wordt uit Washington ge- dat president Roosevelt geen pro- van dezen toestand kan trekken, zijn hervormings-ontwerp kracht van wet krijgt. De Wagner-wet wordt door de arbei- dersleider de „Magna Charta” (groote charter) genoemd, aangezien deze wet den vakvereenigingen het recht tot or ganisatie en het recht tot het voeren van onderhandelingen over collectieve ar- toe- DE BLOKKADE VAN DILBAO. ONVOLDOENDE BESCHERMING VAN BRITSCHE SCHEPEN. Koopvaardijschip door kruiser van Franco opgebracht? Maandagavond werd van Baskische zijde medegedeeld, dat een Engelsch koopvaardijschip, welks naam nog niet was vastgesteld, door den rechtschen kruiser „Almirante Cervera” binnen de Spaansehe territoriale wateren was aan gehouden en opgebracht naar een Spaansehe haven. Men wist ook niet, ot het schip was opgebracht naar Le Fer rol of naar Pasajes. Uit Bayonne werd gisteren gemeld.dat de kruiser „Almirante Cervera” draad loos de volgende waarschuwing heeft verspreid: „Ieder Spaansch of bulten- landsch schip, dat de wateren van Bis- caye binnenkomt, zal worden in beslag .genomen of tot zinken gebracht”. Engeland stuurt ’s werelds» grootste oorlogsschip. Intusschen is het Britsche slagschip wHood,? voor St. Jean de Luz voor anker gegaan. De „Hood”, het vlaggeschip van vice- adnuraal sir Geoffrey Blake den corfi- mandant van het eskader slagkruisers van de Engelsche Mlddellandsche Zee- ▼loot, is hgt grootste oorlogsschip ter wereld. Het meet 42.100 ton, heeft een snelheid van 31 knoopen en de hoofd bewapening bestaat uit 8 kanonnen, elk van 37 cM. en 12 kanonnen van 13 3/4 c-M. De bemanning telt 1341 koppen. Voorts is de Britsche kruiser „Shrop- shere” op weg naar de Noord-Spaansche wateren om de vier Britsche torpedoja gers; die daar reeds patrouille-diensten doen, te versterken. Vragen in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis beeft de premier Baldwin geantwoord op een vraag; over de maatregelen, welke de Britsche regeering dac^t te nemen om het lastig vallen van vreedzame Britsche schepen, welke de haven van Bilbao trachten binnen te loopen, te voorko men, Wat smaakt dat kopje Zwaluw Nog steeds! slecht, 1 kwartje p. half pd. 1OO pCt. smaak »n g.url Kersversch uit de branderij DE STORINGEN OP ONZE LANGE GOLF. Proef uitzendingen op 1160 M. Kootwijk doet '8 avonds na 12 uur proefultzendingen op 1160 M., de door Noorwegen onlangs verlaten golflengte welke Nederland voorloopig voor zich gereserveerd heeft in verband met de storingen pp de 1875 M. golf. Het Hbid. verneemt in verband hiermede, dat op 20 dezer in Den Haag de internationale conferentie zal bijeen komen, op verzoek van onze P.T.T, ter bespreking van de verdeeiing der lange en ter verdere behandeling van de controverse Nederland-Roemenlé. ’s Is de bedoeling ook ’s morgens vroeg proefultzendingen op de 1160 M.-golf te gaan doen. onderhandelingen over collectieve beiefsovereenkomsten uitdrukkelijk staat. Als gevolg van de jongste beslissing heeft de minister van Arbeid mej. Fran cis Perkins, medegedeeld, dat zij ver tegenwoordigers van werkgevers en werk- jt een reeks be- tot ver zoening en bemiddeling bij arbeidscon flicten. De eerste bespreking zal daar toe gehouden worden op 20 April. „De beslissing van het hooggerechts hof heeft de hoofdoorzaak van de on rust in het Amerikaftnsche economische leven weggenomen”, verklaarde minis ter Perkins, daar het bij stakingen hoojdzakelijk gaat om de kwestie van de erkênnlng der arbeidersorganisaties.” Bij de Ford-fabrieken. Naar men uit Detroit meldt,, zal de organisatie van de 90.000 arbeiders der Ford'sche Great River Rouge-fabriek thans ter hand worden genomen. Uit Washington meldt men, dat mogelijk zou zijn, op grond van de sllssing van het hooggerechtshof 'n ver volging in te stellen tegen Henry Ford wegens uitlatingen over bestrijding van de vakvereenigingen. vader van den drenkeling heeft mevr. Van Tiggelen dank betuigd haar optreden. CABARET-REVUE. Het gezelschap Fientje de la Mar, Paul Ostra en Joop de Leur had Maandag avond niet te klagen over gemis aan be- x langstelling, de Nutszaal was goed gevuld met een goedlachs publiek, waarmee de conferencier Paul Ostra direct contact had en dat den geheeien avond behield. Ostra* vertelde grapjes, droeg voor, zong ook gp had veel succes. Fientje d« la Mar deed hetzelfde en had nog meer succes en Joop de Leur begeleidde beiden verdienstelijk op de piano. Fientje was hierbij de hoofdpersoon en haar voor dracht stond ook een eind boven het mid delmatige. Zij kan met snelle wisselin gen een vlammende pathetiek geven en een klesche schroomvalligheid, zij is even goed boertig ais dramatische, zij vervalt wel eens in sentimentaliteit, maar hoedt zich daarbij voor overdrijving. Paul Ostra was rap en ooljjk in zijn voordrachten, hij streefde niet overdre ven naar effecten en vermeed alle gro teske grappigheid, waarin bij zulke voor drachten zoo licht wordt vervallen. Men heeft zich uitmuntend vermaakt en evenzeer op het bal dat volgde. MERIJNTJE GIJZEN. Wie gisteren niet in de gelegenheid geweest is de bekende film „Merljntje Oijzens jeugd" te zien, kan dat nog he denavond doen. Gisteren was de zaal van het Hotel a la Station op vrijwel alle plaatsen bezet. Polygoon bracht eerst, in beeld en klank, nieuws uit bin nen- en buitenland. Toen volgden twee humoristische ‘films «Het strijkkwartet” en „Aangename arrestatie”, belde van Duitsche oorsprong. Na de pauze begon de groote film van Merijntje, met een goed verstaanbare klankweergave. De beelden zijn mooi en rustig opgenomen en men kan zich ver plaatst wanen in een Brabantsch dorp, waar zich het eenvoudige gegeven af speelt. Bron speelt de rol van „De Kruik" voortreffelijk en de knaap die de Me rijntje uitbeeldt doet dat op een aller natuurlijkste wljüe. Ook de overige spe lers zijn allen goed In het weergeven der personen qh karakters. De schrijver zelf, de heer De Jong, die de rol van den pas toor speelt, is wel de zwakste. Vrede. De geheele wereld bewapent zich in koortsachtigen haast, ieder denkt aan een mogelyken oorlog en toch niemand wil oorlog. Men scheldt en schimpt op andere landen en toch zou niemand als hij tegenover een burger uit dat land stond, hem willen dooden. Doelbewust elkaar dooden wil mensch. Ondertusschen gaat de piJZ. VRIJW. LANDSTORM. De afdeellng Schoonhoven van den Bijz. Vrijw. Landstorm, hield op Vrijdag avond 9 April haar jaarvergadering in hotel „Belvédère". De samenkomst stond onder leiding van den voorzitter der plaatselijke commissie, burgemeester A. M. Nleuwenhuisen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 1936 een goed jaar voor dé afdeellng is geweest. Door flinke propaganda is men eri»-ge- slaagd, het aantal B.VX..’ers belangrijk uit te breiden. Achtereenvolgens voerden het woord de heeren J. Dercksen en G. J. J. Pot, resp. voorzitter en vice-voorzitter der Gewestelijke Landstormcommissie „Gou da” en C. H. Kerling, commandant der Schoonhovensche Burgerwacht. De door de Landstormers bij denjaar- lijkschen schietwedstrijd behaalde prij zen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den secretaris der Ge westelijk Landstormcommissie „Gouda", mr. J. L. J. A. van Mechelen. Ze waren als volgt toegekend: J. Jac. Oudshoorn, 94 punten; 2. J. B. Bos, 93 p., 3. G. Tem- minek, 92 p.; 4. H. Muilwijk, 90 p.; 5. A. A. Driesen, 90 p.; 6. J. de Gruljter, 89 p.; 7. M. P. Murck, 89 p.; 8. P. Molenaar 88 p.; 9. H. v. d. Vllst, 88 p.; 10. C. C. Kalmeijer, 86 p.; 11. J. Th. Straver, 86 p.; 12. J. A. van Engelen Czn., 86 p.; 13. A. Looren de Jong, 84 p.; 14. E. Peerbol- te, 84 p.; 15. J. de Ruiter 83 p.; 16. -J. Schep, 83 p.; 17. J. A. van Engelen Jzn., 82 p.; "18. J. Korevaar, 80 p.; 19. M Kiaassen, 77 p.; 20. J. Oosterbosch, 70 p.; 21. G. van Schalk, 75 D. De B.VX.-ers vertoonden dien avond een prachtig tableau, voorstellende de bereidheid van den landstormer om „als het moet” Ijet wettig gezag te steunen. De heer J. P. Rosendaal declameerde, eenige stukjes humor, terwijl de verzor ging der muziek bij het ensemble Bron in goede handen was. Het geheel was een avond, die op hoog peil stond en die bewees, dat de B.V.L. in Schoonhoven paraat is. DE KRAAIEN MOETEN VERDWIJNEN. Reeds een paar dagen klinkt des mor gens vroeg op den Spoorsingel het on heilspellend geluid van geweeschoten. De Kleine kraaien-kolonle, die daar in de toppen van de hooge iepen nestelt, vliegt bij deze knallen angstig uiteen, want op haar is het gemunt en eenige der vogels zijn reeds het slachtoffer ge worden van een goed gericht schot. Kraaien zijn schadelijke vogels en»de wet staat toe, ze te schieten, als ze den menschen nadeel berokkenen. Dat is ook hier het geval; landbouwers aan den Singel zien door de gevleugelde roovera hun kuikens* bedreigd en ook de eenden eieren zijn niet veilig. Daarom heeft op hun aandringen de politie iemand be reid gevonden op de nesten te schieten, teneinde, de kraaien te verjagen en en kele getroffen exemplaren zullen wel aan ee» boomtak komen te hangen, als schrikwekkend voorbeeld voor de soort- genooten. Voor dierenvrienden Is de verstoring van de rust in dat hooge wereldje een onprettige ervaring, maar het spreekt vanzelf, dat men schadelijke vogels niet kan sparen ten koste van nuttige. Wat intusschen onaangenaam aan doet. is, dat deze schietpartij eerst plaats heeft, nu in de nesten vennoedelljk reeds eieren liggen, want de kraal broedt reeds vroeg. WU hebben daarover onze bevreemding uitgesproken, doch verna men, dat het verdrijven van een kraaien- kolonle vóór den broedtijd een onbe gonnen werk is. Men-jaagt de vogels hoogstens van den eenen boom naarden anderen, doch hun drang tot nestelen is zoo sterk, dat men eenvoudig de vogels alle zou moeten doodschieten, om z* kwijt te raken. Op het oogenblik laten de ongenood^

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1