■r m vmski -..1 sb m m UIT CROMWELL'S TIJD Rechtszaken DAMRUBRIEK 9 9 m BJ m SÉ O Bm a m 2 f Alléén voor Vrouwen BABY'S HUIDJE Landbouw en Veeteelt ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN DOOR KL00STERBALSEM KLOOSTERBALSEM VRUDAG 16 APRIL 193Ï VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. EEN SCHOONHOVENSCH RAADSLID VOOR DEN RECHTER. Ontslagbrief gefantaseerd. Zooals wij in onze vorige editie reeds ln het kort hebben medegedeeld, heeft de Rotterdamsche politierechter den tuin der P. van der H., lid van den gemeente raad van Schoonhoven en den tuinders knecht G. P. T., beiden wegens valsch- heid in geschrifte, veroordeeld tot resp. 14 en 5 dagen gevangenisstraf. In October van het vong jaar vervoeg de de tuindersknecht G. P. T. zich bij het gemeentelijk steunorgaan, ten einde in de steunregeling te worden opgeno- merij Als eisch daartoe wordt gestéld, dat overgelegd kan worden een ontslagbrief, waaruit de datum van het ontslag blijkt, alsmede het laatst verdiende loon. Bij zijn aanvraagformulier legde T. een brief over van den werkgever P. v. d. H., waaruit bleek, dat deze zijn knecht T. met ingang van 20 October had ontsla gen wegens slapte in het bedrijf en dat het laatst verdiende loon f 2.75 per dag had bedragen. Op grond van deze gegevens besliste de commissie voor de steunverleening, dat T. in de steunregeling zou worden opge nomen en werd het bedrag van zijn on dersteuning vastgesteld. Later was twij fel gerezen over de juistheid van de ver strekte gegevens. Er werd een onderzoek ingesteld, dat zoowel de tuindersknecht als de werkgever voor den politierechter bracht, beiden verdacht van valschheid in geschrifte. Het onderzoek had namelijk uitgewe ken, dat T. sedert het voorjaar van 1935 niet meer bij v. d. H. had gewerkt en dat het loon, dat deze hem betaalde, nooit meer had bedragen dan f 2 per dag. T„ wiens zaak het eerst behandeld werd, zeide er met v. d. H. over te heb ben gesproken of er geen mogelijkheid was om hem in de steunregeling opge nomen te krijgen. Van der H., die behal ve tuinder ook lid van den gemeenteraad is en daar de partij van Gemeentebelang vertegenwoordigt, had daarop geant woord, dat het te probeeren was. T. moest dan maar een ontslagbrief opstellen en die zou v. d. H. wel onderteekenen. Aldus geschiedde. T. schreef den brief en toog er mee n^ar v. d. H., die er zijn handteekening onder plaatste. Maar je had toch niet bij v. d. H. gewerkt. Hoe kon die je dan een ont slagbrief geven? vroeg de politierechter. - Ik had vroeger toch bij hem ge werkt en ik dacht, dat het wel voldoen de was, omdat ik toch nog in losse rela tie met hem stond, zei verdachte. „Je hebt toch hersens?" Hoe kan dat nu, je hebt toch je Verdachte hangt wat heen en weer voor het hekje en geeft geen antwoord. De politie zegt van u, merkt de rechter op, dat u een domme man bent, die alleen met N.S.B.-ers omgaat. Maar die laten zich er juist ovoorstaan, dat zij wel hersens hebben! De chef van de Schoonhovensche po litie, W. Stuive, heeft den indruk gehad, dat verdachte bij zijn steunaanvrage ge holpen is en dat hij een adviseur heeft gehad in v. d. H. Heeft v. d. H. je gezegd, dat je het formulier zoo moest invullen? vraagt de politierechter den verdachte. Niet rechtstreeks. Nu. dan langs een omweg. Jullie doen alles langs een omweg! De Schoonhovensche wethouder A. C. A. Deerenberg, hoofd van het steunor gaan, verklaart, dat aan de hand van de overgelegde gegevens, verdachte m aan merking is gebracht om in de steunre geling te worden opgenomen. Aan de hand van het laatst verdiende loon is de steunnorm vastgesteld. Later is er twijfel gerezen omtrent de juistheid /ar. de ge gevens en bij controle is de onjuistheid daarvan gebleken. Wanneer alles van den aanvang af naar waarheid zou zijn opge geven, dan zou verd. niet in aanmer king zijn gekomen om in de steunrege ling te worden opgenomen, omdat hij maar Zoo te hooi en te gras werkte. De boekhouder van het steunorgaan, J. d. Berg, deelde mede, dat verdachte aanvankelijk in de steunregeling opgeno men is geweest en f 33.40 aan onder, steuning heeft ontvangen. De controleur C. J. Kommer heeft in November opdracht gekregen het geval te onderzoeken, omdat er san getwijfeld werd of verdachte wel werkzaam was ge weest bij v. d. H. Toen hij zich om in lichtingen tot v. d. H. had gewend, wilde deze niets zeggen. Er was opgegeven, dat T. gedurende drie maanden van 1936 bij v. d. H. had gewerkt en ook gedurende het geheel# jaar 1935. Uit de boeken van v. d. H. bleek daarvan echter niets. Het OM., waargenomen door mr. J C. V. Meischke was van oordeel, dat dit de lict veel overeenkomst vertoonde met dat van de steunfraude, dat steeds met een onvoorwaardelijke straf moet worden be boet. Vaat' «taai. dat verdachte op val- sche verklaringen f 34 ondersteuning ten onrechte heeft ontvangen. Ook in dit ge val zal een onvoorwaardelijke straf moe' ten worden opgelegd en het O.M. wenscht den duur, daarvan te bepalen op 8 dagen. Verdachte: Ik heb wel drie maanden in 1936 gewerkt, al was het dan niet bij v. d. H. De politierechter: Je moet er geen ver keerde adviseurs op na houden. Verdachte: Dat is nu eenmaal gebeurd De politierechter wilder rekenjng mee houden, dat T. het sl&chtoffer is gewor den van de practijken vap anderen en hij legde een gevangenisstraf op van 5 dagen. De „wprkgever" staat terecht Vervolgens moest de tuinder P. v. d. H., die de valsche ontslagbrief heeft on derteekend, terechtstaan. Als iemand niet meer bij u in dienst is, hoe künt u hem dan een ont slagbrief geven? vroeg de politierechter. Och, T. had toch regelmatig bij mij gewerkt, zegt verdachte. Het heele jaar 1936 heeft hij bij u niet gewerkt en in 1935 slechts geduren de 12 dagen. Ik zou nu maar toegeven dat u geknoeid hebt. Als verdachte nog wat probeert te draaien, valt het O.M. plotseling uit: U bent een bedrieger! Verdachte protesteert daar tegen. Toen T. later bij hem gekomen is om hem te laten verklaren, dat hij in 1936 drie maanden bij hem gewerkt heeft, heeft verdachte dat geweigerd. Omdat u toen al voelde, dat het mis was. zegt de politierechter. Wethouder Deerenberg zegt op de vraag van den politierechter, dat hetgeen gewoonte is, dat de commissie voor de steunverleening de werkgevers hoort. Dat is de taak van den controleur. De door T. overgelegde gegevens klopten en dus was er tegen zijn toelating niets in te brengen. Eerst later is er twijfel ge rezen over de juistheid van die gege vens. De loonlijsten zijn opgevraagd, waaruit bleek, dat T. in het voorjaar van 1935 gedurende 12 dagen bij v. d. H. heeft gewerkt tegen f 2 per dag. In het tweede halfjaar van 1935 en in het ge- heele jaar 1936 heeft hij bij v. d. H. niet gewerkt. De controleur kogimer, die een onder zoek ingesteld had bij v. d. H„ verklaar de dat deze eerst op zijn vragen gezegd had. dat T. in 1936 drie maanden bij hem gewerkt had en toen getuige daarop ver der wilde gaan. kreeg hij ten antwoord, dat verdachte niets meer zeggen zou. Verdachte: Ik heb het tn mijn on schuld gedaan. Ik heb nooit in de com missie voor de steunverleening gezeten. Het O.M.: Maar u zat in den gemeen teraad. Het is schandalig, wat u gedaan hebt. De tuindersknecht T.. die thans als ge tuige gehoord werd, zei, dat hij op het advies van verdachte, die hem gezegd had: Maak dan maar zoo'n briefje op. een ontslagbrief geschreven had, die hij door verdachte had laten onderteekenen. En waarom zette u als laatst ver diende loon f 2.75 per dag. terwijl u bij v. d. H. nooit meer dan f 2 per dag ver diende? vroeg de politierechter. Die f 2.75 was het loon, dat ik bij mijn laatste werkgever verdiend had. Het O.M. was van oordeel, dat het feit, waaraan verdachte zich heeft schuldig gemaakt, buitengewoon ernstig is. Ver dachte is lid van den gemeenteraad en heeft daar voor de belangen van de ge meenschap op te komen. Tegelijkertijd stelt hij T. in de gelegenheid diezelfde gemeenschap te benadeelen. Verdachte is lid van de N.S.B.. die aanspraak maakt op bijzondere moraliteit, maar voor on ontwikkelde menschen is verdachte een gevaarlijk persoon. Het O.M. eischte twee maanden gevangenisstraf. Dat is al te treurig voor mij. roept verdachte uit. Ik ben ook geen lid van de N.S.B. Het kan mij niet schelen, wat bent, zegt de politierechter. U bent een falsaris. Toen Kommer bij u kwam, had u nog gelegenheid terug te trekken, maar u stuurde hem weg met de boodschap, dat u niets meer wenschte te zeggen. Ook de politierechter vond het feit dermate ernstig, dat oplegging van een vrijheidsstraf gewettigd is en die straf behoort hooger te zijn. dan die. welke aan T. is opgelegd Rekening houdend met den hoogen leeftijd van verdachte veroordeelt de politierechter hem tot 14 dagen gevangenisstraf. ZWART FRONT BELEEDIGT HET OPENBAAR GEZAG. Zwart Front beleedigt het openbaar gezag. De journalist H. F. W. uit Schoonhoven heeft zich voor den politierechter te ver antwoorden gehad wegens beleediging van het openbaar gezag. Op 8 Januari had verdachte te Oude water gecolporteerd met een nummer van Zwart Front, waarin een artikel voor kwam. dat beleedigend werd geacht voor de Bredasche rechtbank. Het artikel was geschreven naar aanleiding van een ve»r- oordeelend vonnis van die rechtbank, uitgesproken tegen den leider van Zwart Front in verband met beleedigende uit drukkingen aan het adres van den mi nister van justitie, mr. Van .Schaik. Het beleedigende ln het artikel was hierin gelegen, dat geïnsinueerd werd. dat het verboden was de waarheid te spreken, wanneer die waarheid niet aangenaam in de ooren klinkt. Dat is toch ongetwij||||ld beleedigend voor dit rechtscollege, merkte de politie rechter op. Verdachte was het daarmee niet eens Het is naar zijn inzicht een publiek be lang. dat de waarheid wordt gezegd. Het zou een droevig feit zijn, ab het de waarheid was. zei de rechter, maar zelfs dan zou het beleedigend zijn. Het O.M. was van meening. dat dezen strijder van Zwart Front een gevoelige straf toekomt en het eischte veertien da gen gevangenisstraf. Het oordeel van den politierechter was dat verdachte front mag maken tegen alles wat hij wil. maar zwart maken mag hij niemand. Het vonnis luidde conform den eisch. BELEEDIGING VAN MINISTER VAN SCHAIK. De kellner J. P. van L. uit Gorcum had zich op 23 December te Oudewater be vonden, waar hij op straat in een poli tiek gesprek was geraakt. Van L. had zich daarbij laten ontvallen, dat minister Van Schaik f 40.000 had gestolen. Op zijn gehoor had die mededeeüng niet veel uitwerking gehad, want de groent, n - venter L. Krukland. die haar aanhoorde, reageerde door op te merken: Als het waar is. zullen ze hem morgen wel in de gevangenis zetten. Intusschen was die uitlating ook ter oore gekomen'aan het bevoegd gezag en van L. thans voqr den politie rechter terechtstaan wegens het aan:an- den van eer en goeden naam van minis ter Van Schalk, subsidiair wegens be leediging van een ambtenaar in functie. Verdachte beweerde, dat zijn gehoor hem verkeerd verstaan had. Hij had ge zegd dat de administrateur van de steen fabriek f 60.000 gestolen had en dat dit door minister Van Schaik werd gesanc- tionneerd. De beide getuigen, de bovengenoemde groentenventer en de schipper M. Beste- broer verklaarden echter, dat de minis ter door dezen verdachte voor dief was uitgemaakt. Voor deze beleediging eiaèhte het O.M. tegen v. d. L. een gevangenisstraf van veertien dagen en het verzocht den po litierechter schriftelijk vonnis te willen wijzen. De politierechter bepaalde het schrifte lijk vonnis op 21 April. Een van gestolen materiaal. Voor den politierechter te Rotterdam heeft terechtgestaan de fabrieksbaas J. te Lekkerkprk, die in 1936 grint, be- en ijzer zou hebben weggenomen van de firma Luyten. bij welke hij werk- lam was. Verd. zeide, dat hij alleen het ijzer had weggenomen, maar het grint en be ton gekregen Jiad van de schippers, die een teveel aan lading hadden uitgelost. Dan is dat nog al wat geweest, merkte de politierechter op, want je hebt van alles, wat bij Luyten verdwenen is, zelfs een koestal Dij je huis gebouwd! Verd. zeide, dat hij de bestaande stal alleen wat uitgebreid had. Van het bou wen van een nieuwe stal is g|en sprake KUiKEWBaOECT AVOHTURIERJ Jtfjy IET tobben of probeeren met goedkoop voer, dat is juist duur. Wij verkoopen kwaliteit! fokt Uw kuikens op met ons Voer!!! U kan dan gerust zijn, daardoor is sterfte bijna uitgesloten en-U krijgtgezonde sterke kippen, die met ons voer de meeste winst brengen. Tevens gratis voorlichtingsdienst. W. C. STEENKAMER TEL. 14 HAASTRECHT te Krimpen a.d. IJssel voor f 25. Verdachte was met een heel verhaal bij Vogelenzang—de Jong gekomen over lampekappen, die hy goedkoop kon koo- pen, maar waarvoor hy het geld niet had. Getuige had zich laten bepraten en verdachte de f 25 gegeven, die hy voor den aankoop van de lampekappen noo- dig had. Wegens een fout in de dagvaarding >n het O.M. echter tegen dezen ver dachte geen straf requireeren en over eenkomstig het requisitoir heeft de po litierechter hem vrygesproken en zijn ontslag uit de preventieve hechtenis be- Get. H. de RedeUjkheid, die ook in dienst van Luyten was, heeft herhaalde- ïyk cement en grint naar het huis van verdachte gebracht. Hy heeft over die opdrachten niet verder nagedacht. De get. A. B. van Buren, eveneens in dienst van Luyten zeide van verdachte opdracht te hebben gekregen om een party zand in zakken te scheppen en die naar de woning van verdachte te brengen. Het was wel een ongewone wij- het zand te vervoeren, maar ook deze getuige had slechts gedaan, wat hem opgedragen werd. kraanmachinist M Zwynenburg. verklaarde, dat verdachte hem opdracht had gegeven een hijsch balen cement, tezamen 25 stuks, niet te noteeren. Naar nader biykt. was het getuige's taak om hetgeen er uit het schip gelost werd. te noteeren. Dooi een *"jsch van 25 ba" len over te slaail, kwam er een party cement in de loods van Luyten. waar van men op het kantoor niets wist. Volgens verd. was die opdracht gege ven, omdat de telling in de war was geraakt, maar getuige hield daarente gen vol, dat de telling in het gel .eel niet in de war was geweest. Het O M. zeide dat het over verdachte uitgebracht rapport van het Leger des Heils wel tot een gunstige conclusie komt, maar de politierechter zal dit ad vies niet kunnen volgen, omdat verd. niet tot een gave bekentenis .is te bewe gen. Hy ziet niet in, dat wanneer de schippers al een te veel aan grint en zand aan Luyten hebben afgeleverd, hem dit nog zeker geen recht geeft dit grint en zand voor zich te behouden. Het O.M requireerde 3 maanden gevangenisstraf. De politierechter legde verdachte een gevangenisstraf van 2 maanden op. Krimpenaar vrijgesproken. M. G. L. heeft terechtgestaan wegens oplichting van HL Vogelenzang—de Jong Beleediging te Krimpen. De winkelierster C. v. d. H. te Krim pen a.d. IJssel zou zich op 2 Maart aan beleediging hebben schuldig gemaakt, zy had op dien dag wat ruzie gekregen met Krijgsman, wien zy in de hitte van de woordenwisseling had toegevoegd, dat hy wel meer van de centen zou weten, die verleden jaar van haar gestolen waren. Verdachte gaf toe. dat zy die woorden gezegd had en nog bleef zy er by, dat die man er wel meer van zou weten. Be- wyzen voor haar woorden heeft zy ech ter niet. C. Krygsman verklaarde zich door de woorden van de vrouw zeer beleedigd te hebben gevoeld Het O.M. achtte het ten laste gelegde :wezen en eischte f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter, die van m&ning was. dat het noodig is. dat verdachte 'n wachter voor haar lippen zet, veroor deelde haar tot f 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. AUTOBOTSING. J. G. D„ wonende te Moordrecht, moest voor den Utrechtschen Kanton rechter terecht staan, .wegens een aan- rijding, welke hy op 3 Jan. met zyn auto onder» Veldhuizen had gehad. Verd. was den Meemdyk komen uitrijden en toen in botsing gekomen met een auto, die op den grooten weg van Utrecht naar Den Haag reed. Hy voerde aan, dat hy zelf met een zeer matigen gang reed. maar de andere auto een snellé vaart gehad had; als de bestuurder van dien anderen auto kalmer gereden had, was er van een aanryding geen sprake geweest; ver dachte zeide geheel rechts gehouden tq hebben. De ryksveldwachter had in de buurt gestaan, toen het ongval gebeurde. Hy zeide als getuige, dat verd. eerder had moeten remmen; dan was or niets ge beurd. De verdachte voerde aan dat de veld wachter eerst gevraagd had „of de be stuurders het samen eens konden wor den; dit was 'niet mogeiyk gebleken, daar de verzekeringsmaatschappy wilde» dat proces-verbaal werd opgemaakt, Verd. begreep niet. dat hy als verdacht» was gedagvaard. Zyn vrouw werd als getuige gehoord, en zeide. evenals haar man. dat verd, geen schuld aan het ongeval had. De ambtenaar van het O.M. vroeg f 1» boete subs, vier dagen hechtenis en coni form den eisch werd verd. veroordeeld. DE INBRAAK TE iSLIEDRECHT. Heling. Re Rotterdamsche Rechtbank deecl^ uitspraak m de zaak van een echtpaaY beschuldigd van heling in verband mek den inbraak op 16 November gepleegd bij den 87-jangen heer P. K. Stam tej Sliedrecht. waarby f 1000 aan bankbil jetten en voor een bedrag van f 6000 aai» effecten is gestolen door twee Rotter dammers. De schoorsteenveger J H.. die f 3(KF van de dieven had aangenomen, werd veroordeeld tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van do voorloopigt hechtenis. H.'s echtgenoote, F. M. J. N., had van haar man eenige tractatie3, bekostigd van het gestolen en geheelde geld. aan vaard Haar vonnis luidde 6 maanden gevangenisstraf. Voorts Is de kamerverhuurster E. K„ wegens schuldheling, vervolgd, doch haar zaak werd uitgesteld tot 22 April. COMPOSITIES F. RAMAN. Teneinde onzen lezers een idee te go- ven van den leerzamen Inhoud van het boek „25 Jaar Dambeweging in Neder land", dat wy op 2 dezer recenseerden, ontleenèn wy daaraan de volgende schitterende spelstudie uit de afdeeling „levende problemen", van F. Raman, oud-kampioen van Nederland en emi nent componist. In onderstaanden stand speeR wft ate lokzet 37—31 (26:37) 42:31. Zwart denkt nu, met 21—26 positie voordeel te behalen, daar dit tot 41—37 gedwongen schynt te zyn en dan is schyf 46 overtollig en de opgesloten lan ge vleugel is door de open ruit 42 zwak. 12 3 4 5 Q 46 47 48 49 Wit denkt er echter anders over en antwoordt op 21—26? van zwart 33—29!! (26:37) 29—24 (19:30 gedwongen, want op 20:29 volgt dam vóór wit door 27—21 etc i 28 10 4:15 50—45 37:28) 27—21 f16:27) 36—31 (27:47) 40—35!!! (47:40) 35:24 (20:29) 45 1. Dit is een phenonfenaal stukje dam- kunst in een absoluut natuuriyke par tystelling, vandaar de naam „levende problemen",' want van deze soort bevat het boek er o.a. een geheele serie! EERSTE GEDEELTE RIJKSWEG DEN HAAG—UTRECHT. SITUATIE TL VOORBURG T WCGW'JZfR Afl-WB ËIDSCHENDAM RBURG ZOETER. ewAA/tfi Gisteren is het eerste gedeelte van den nieuwen autosnelweg Den HaagUtrecht voor het verkeer vrygegeven ,n.l. het wegvak tusschen Voorburg en Zoe ter meer. Niet alleen is dit op zichzelf een feit van beteekenis, omdat men nu een voor proefje krygt van wat de geheele snel- verbinding van de residentie met het centrum van het land zal beteekenen. maar reeds direct valt een voordeel te boeken, doordat Gouda nu vanaf het wes ten over den nieuw enweg te bereiken valt, aldus schrijft ons de A.N.W.B. Daardoor wordt in de eerste plaats een uU verkeersoogpunt ongunstig gedeelte van het oorspron^eiyxe traject vervan gen door een yltra modern wegvak, met gescheiden banen voor op- en afgaand verkeer, ongelykvloersche kruisingen, verharde parkeerbermen, enz. Maardaar- by wordt tevens de bekende tol va» Leidschendam uitgeschakeld. Van de richting Gouda komende wordt het verkeer door Voorburg geleid langs Kerkstraat en Heerenstraat naar Laan van Nieuw Oost Einde. Deze tydelyke toegangswegen zouden moeiiyk te vinden zijn. maar de A.N.W. B. heeft ze volledig b.wegwyzerd, zoociat dwalen met mogeujk is. I 7 VIERDE BLAD. DE VERRASSING door GEOFFREY HUTCHINSOlfJ. Er waren eens twee menschen, die feel van elkander hielden T^ee jonge menschen. die van harte elkaar liefhad den. Zy deden alle kleine domme din- gén van de liefde, zij gingen door al het groote leed van het verlangen. Wanneer lij bij elkaar waren. r kusten zij .elkaar, en wanneer zij niet bij elkaar waren, schreven zij elkaar en dachten aan elkaar. Hoe de man heette, die het meisje liefhad, zullen wy nooit te weten ko men: want het meisje noemde hem lief ste. beste schat, myn alles en myn le ven. En hoe het meisje heette is ook niet na te gaan. want wanneer hij haar tn zyn armen nam, of haar een brief schreef, noemde hy haar rijn liefste, zyn lieveling, fee. engeltje, liefje cn kindje, zooals dat by jonge verliefde menschen nu eenmaal gebruikelijk is. Vooral, wanneer de verliefden ln kwes tie geen andere dingen in hun gedach ten hebben, geen zorgen die hen kwel len, en wanneer zy aan den rykgedek- ten disch des levens zitten, daar waar het geluk de volle schotels het eerste aanbiedt. In het voorjaar was het juist een jaar geleden, dat hun harten elkaar gevon den hadden. Op een groene weide aan den zoom van het bosch, onder jonge berken en te midden van viooltjes en sleutelbloemen had hy haar voor de eer ste maal gekust. En toen 't weer voor jaar werd. en hun liefde nog even sterk en gaaf was als dien eersten dag. beslo ten zij. weer naar die welde te gaan, om onder de jonge berken en temidden van viooltjes en sleutelbloemen te praten over hun geluk. „We zien elkaar voor de klok op het Alberts-plein, daar waar" de autobus stopt!" zei de jongeman. „Ja!" zei het meisje gelukkig en te- NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN^ UTRECHT. Schoonhovensche Courant „Ik hoop dat de autobus niet weerzoo vol te!" zei hy bezorgd zy lachte even een beteekcnlsvol glimlachje, en zei toen: „jy zult ditmaal niet slecht hoe ven te zitten!" Ook hy glimfachte be tekenisvol: „jy ook niet!" Dien Zondagmorgen pm tien uur par keerden er voor de klok. op het Alberts- plein, daar. waar de autobus stopt, twee auto's. Het waren twee volkomen geiy- ke. spiksplinternieuwe wagens, van het zelfde merk. met dezelfde kleur, met de zelfde roode kussens en hetzelfde stroom- lljnmodel. Alleen de nummerborden wa ren verschillend: de eene vertoonde het nummer 29.247, de andere het nummer 29.248. En daar stonden zy. achter el kaar. op een meter afstand, in de rechte straat by het Albertsplein. by de klok. daar waar de autobus stopt En uit de eerste wagen stapte 1 ver liefde meisje, en uit de tweede wagen stepte de verliefde jongeman. De kerk klok sloeg tien uur. ..Myn verrassing voor jou. lieveling-!zei de jongeman. „Omdat het al een jaar is. dat wy ver loofd zijn, heb ik een auto gekocht!" Hy verwachtte een kreet van vreugde te hooren, maar in plaats daarvan klonk het: „Oh.... wel.... zie je.... omdat het een jaar was. dat wij verloofd zyn, heb ik ook een auto gekocht!" En de twee gelfefden keken elkaar treurig aan. „Ik had my er zoo op verheugd dat ik zou chauffeeren!" zei het meisje. „En ik had my daar ook zoo op verheugd!" zei de Jongeman; zy kampte met haar tranen. „Ik wou heel hard rijden, dat jy trotsch op me zou zyn, liefste!" „En ik wou heel langzaam ryden, dat jy niet bang zou zyn voor ongelukken, lieveling!" „Wat doen wij nu?" „Ja, wat?" Ze keken eens naar elkaar, toen naar de wagens, toen weer naar elkaar. „Laat Jouw wagen hier staan, en kom met de myne!" vroeg het meisje. „Laten we dan liever in de myne gaan en de jouwe hierlaten!" stelde de jongen voor. „Ik wou je zoo graag laten zien, hoe goe$ik rijden kan!" „Ik ook!" De kerkklok sloeg half elf; zy stonden er nog steeds, zy hadden eikaars handen beetgepakt, als of dat hielp by het redeneeren. Maar alsof de zon door de wolken brak, zoo schoot hun beiden tegeiykertijd het red dende idee door het hoofd: „Natuuriyk dat we daar niet eerder aan gedacht hebben!" En zij stapte by hem in de wagen, en teed met hem een kilometer, terwyi hy achter het stuur zat. Toen stopten ze. zetten den wagen aan den kant, en lie pen tezamen gearmd terug naar haar wagen. Zfc stapten daarin, en ditmaal zat zy achter het stuur. Zy reden tot zyn wagen en toen nog een kilometer verder, stopten toen weer, stapten uit, en liepen gearmd terug naar zyn wa gen, waarmee ze weer twee kilometer reden. Zoo reed hy met haar, en dan zy met hem, en zoo ging het door. Iedere maal, wanneer zy uitstapten, gaven zy elkaar een kus, dan wandelden zy arm ln arm naar de andere auto terug, wanneer zij instapten, gaven zy elkaar weer een kus. Ziet. lieve vrienden, dat is ware liefde En wanneer u op een Zondag een af-1 spraakje met uw meisje maakt by de klok van het Albertsplein. daar waarde autobus stopt, doet dan net zoo. En wanneer jullie geen auto's hebben, geeft elkaar dan tenminste om de duizend meter een kus! (Nadruk verboden). HET BESTELLEN VAN PATRONEN. By het bestellen van ptotronen steed^ opgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangdi Daar by dezen patroondienst niet administratie- en incassokosten wordl gerekend, kunnen alleen patronen gele verd worden na ontvangst van he'tdaar voor opgegeven bedrag. De prijs van de patronen staat by afbeeldingen aangegeven. Men kan hei bedrag overmaken per postwissel, in| postzegels of gireeren op postrekening 13763 aan de reöactie van dit blad. Bestellingen van Knippatronen, welkej Donderdag niet in ons bezit zyn, kun-i nen eerst in de volgende week in behan-j deling komen. BLOUSES IN VERSCHILLEND MODEl| Succespatroon 1956 A en B. Prys f 0.35. Het eerste model A, is met handbor- dursel afgezet en kan op een witte mat- zijden blouse bijv. In zwart uitgevoerd worden, langs hals, zypand en openval lende mouwen. Het model is zeer flat teus. sluit aan en heeft lange of half lange mouwen. Sluiting opzy met druk- knoopen. Aangezien tot ver in het jaar. zelfs op koude zomerdagen, velours chiffon gedragen zal worden, is deze blouse ook buitengewoon gedistingeerd van dit materiaal, byv. met een lange satynen rok. Ivoorkleurig satyn met goudgalon staat by deze laatste even eens mooi. Wil men een echt zomersche blouse maken, dan wordt grof wit of bleu lin nen gekozen en hierop aai^de hand van onze strijkpatronen aardige bloemenmo- tieven gewerkt. Op wit in de meest ver schillende kleuren, op bleu alleen in wit. Cretonne leent zich eveneens voor een zomerblouse. Het model is echter zooge- makkeiyk en vlug te maken, dat wy er niet aan twyfelen, dat men het gaarne in groote verscheidenheid uitvoert, tq- meer, daar het slechts zoo weinig ma teriaal vraagt; niet meer dan pl.m. 2M. Verkrijgbaar in de maten 42—48. Model 1956 B is, alhoewel sportief, toch gekleed en kan van een soepel zydje ge maakt worden, doch ook van zyden lin nen, of wollen crêpe stof, zeer soepel natuuriyk. De pas gaat over schouders en rug, terwijl de ruimte der voorpanden ver deeld wordt. Op een opgestikt zakje ko rt byv. de initialen der draagster. Omliggende kraag, waaronder men een aardig coquet driehoekig kan dragen, zoo, dat het puntje midden vóór komt. Men kan op de» modellen ook een ar tistieke- lavalifere dragen onder de Kraag. Ben. materiaal pl.m. 2.25 M. van 4 el breedte. Patronen in de maten 40t.m46. - waar iedere Moeder „angstig" voor is. om dat het zoo gauw rood en ontstoken wordt. bl()ft blank, zacht en gaaf door regelmatige behandeling met Zwitsal-Poeder, de „vocht- keerende" Huid- en Kinderpoeder met de eigenschappen van Zwitsal - de zalf met onbegrijpelijke geneeskracht. - Tegen trans piratie. blaren, verbrande en ontstoken huid is Zwitsal-Poeder ook voor ouderen geschikt, zoodat U verstandig doet steeds een bus bjj de hand te houden. 8 GROOTE BUS AO c POEDER HUISJAPON. Succespatroon 1959 Prys f 0.35. Waschbare stoffen zyn de ale huisdracht voor, huisvrouwen, die zelf veel mee werken in de morgenuren. Wanneer men bijv. katoen kiest is rood op een blauwe fond altyd aardig, hetzy het een moes of een blokje is. Zeerprac- tisch is het om eenvoudige schorten met gekruiste banden te dragen van hetzelf de materiaal, zy voorkomen het vuil worden der japon en worden vlug even gewasschen en gestreken! Hetzelfde model leent zich in zwart- met-wit schórt ook voor dienstkleeding. (Rechts opzy). Kraag, manchetten en schort van batjst. Men kan talrijke mo dellen koopen, doch wanneer men ze zelf maakt, loont dit ruimschoots dq moeite, omdat model en materiaal on eindig veel beter rijn.'Korte mouwen met opslag op dezelfde wyze in twee kleuren uitgevoerd als de kraag; beiden kunnen echter ook van hetzelfde materiaal of van piqué gemaakt worden. Sluiting midden vóór. Tweebaansrok. Ben. materiaal buste 80 is pl.m. 4 M.; voor het schortje 1 M. batist. Patronen in de maten 40 VRIJDAG 16 APRIL M2Ï Eieren en I ROOMSTRUIF. 4 eieren, 4 dl», melk, 100 gram bloem, 40 gram suiker en 1 pakje vanille sui ker, poedersuiker, een tikje zout, boter. We kloppen de eierdooiers, melk en suiker met elkander, totdat we een schuimige massa hebben gekregen, daar na zeven wy de bloem, doen ze in een kan met het tikje zout erbij en maken in het midden een kuiltje, waarin wij een weinig van de vloeistof doen en door de bloem heen mengen telkens weer een scheut erby, totdat alles verwerkt is. We zullen echter moeten zorgen, dat er een mooie gehjke massa ontstaat, ab soluut zonder klontjes. Het laatste wordt het eiwit styf ge klopt. doch zóó dat men de kom gerust Onderste boven kan houden, zonder dat het wegvloeit, en door het beslag ge roerd. De koekepan wordt verwarmd en hier in een stukje boter gesmolten, daarna 1/4 van het beslag in de pan gedaan en aan één kant gebakken op een zacht vuur. Is de koek gaar, dan op een schaal laten afgiyden, waarna de overige drie koeken eveneens worden gebakken en op de eerste gestapeld, de laatste komt evenwel met de gebakken kant boven. Het geheel wordt dik met poedersui ker bestrooid, daarna maken we een pook boven het gas gloeiend en branden in de suiker streepen. ruiten of andere figuren, hetgeen een buitengewoon aar dig aanzien geeft. GESTOOFDE PREI. 4 bossen prei, boter, sap van 1 citroen, zout, peper en sago. We snyden de prei aan stukken van pl.m. 3 cM. Zetten ze daarna in water en zont en wasschen tenslotte zoolang, totdat geen zand meer op den bodem van de teil te zien is. We zetten de prei op met ongeveer 1 kopje water, doen er zout by en laten de groente ongeveer drie kwartier zachtjes koken, doen er daarna het gezeefde sap van een citroen by. boter en peper, laten dit alles nog wat stoven en binden het vocht met sago of maizena, zoo noodig nog wat azyn byvoegen. De uitvoer van 40.000 000 stuks eieren naar Duitschland werkte gunstig op de eiermarkt, die dan ook een duideiyksty- gende tendepz heeft vertoond, zyn de eierpryzen in den regel in Februari la ger dan in Januari, dit jaar was het te genovergestelde het geval. Ook de kaasmarkt is gunstig door de" uitvoering van het plan-Deterding beïn vloed als gevolg van de aanzieniyke kaas yikoopen, die in totaal 2.000.000 kg. be droegen. De aankoop van 1.000.000 k.g. boter heeft goed gewerkt op de boter- pryzen, die tot een bedenkelijk peil wa ren gedaald. Mogelyk zal het plan-Deterding ook voor de* toekomst op onzen export naar Duitschland biyven werken. Aardappelmeel. Zeer groot waren ook de hoeveelheden aardappelmefel, die naar Duitschland zyn vervoerd. Via de aardappelmeelcentrale te Veendam werd 15.000.000 kg. gekocht. Ook de aardappelmeelprijzen ondervon den onmiddellijk de gunsJÓfcfe gevolgen van een zoo aanzienlijke' afzetverrui- ming. Voorts zyn er aardappelen uitge voerd, zy het in minder groote hoeveel heden dan aardappelmeel. Landbouwproducten zyn in het alge meen niet by het plan-Deterding betrok ken geweest. Daaraan was niet zoo een groote behoefte. Alleen is er 2.000.000 kg, stapeluien aangekocht. Vee. De aankoopen van vee zyn ook beneden de ramingen gebleven, omdat het over schot niet zoo groot was als men aan vankelijk heeft gedacht. De sterke teelt beperking was hier de oorzaak van. Voor varkens is men wel tot het ge raamde getal gekomen: 30.000 stuks zijn er ten behoeve van het plan gekocht. Ook de varkensmarkt heeft hiervan na tuuriyk een gunstige invloed ondervon den. Tenslotte is er nog 2.750.000 k.g. spek naar Duitschland uitgevoerd. De spekpryzen konden hierdoor een wat be ter niveau bereiken. „Over het geheel genomen", zoo zeide de heer Dyt, „zyn wy zeer tevreden met de resultaten. De tweeledige doelstelling heeft aan beide zyden gunstige gevolgen gehad. Er is een mogeiykheid, dat 8ir Henri Deterding ook volgend jaar een en ander zal ondernemen om tot een verbetering van den toestand te geraken, al behoeft zulks niet te geschieden op dezelfde wij ze als het eerste plan. DE RESULTATEN VAN HET PLAN- DETERDING. Ook plannen voor het volgend Jaar? Nog eenige dagen, en het Plan-Deter ding zal tot uitvoering zyn gebracht. Het heeft beantwoord aan zijn tweeledig doel: de positie van de Nederlandsche markt te verbeteren en te voorzien inde tekorten in Duitschland. Dr. ir. M. D. Dyt heeft een onderhoud toegestaan aan een verslaggever over de resultaten van het plan van Sir Henri Deterding. Een stijve nek behoeft Ge dus niet tenger te hebben 0Ik had den geheelen dag door regen» achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik m\jn hoofd niet meer bewegen, zoo styf waren de spieren van m\jn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. ORIGINEEL TER MIXAGE AKKERS Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en sni)wonden Ook ongeëvenaard ais wrijf middel bi] Rbeumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/3 ct en f L04 115. Dichterby gekomen, herkende de kapitein het paard uit de beschryving, cfae er van gegeven was. De soldaten ston den te praten met elkaar en de kapitein vernam, dsti een sterke aldeelmg solda ten den omtrek zou doorzoeken om de royalisten te vinden. LW. In hun gesprek werden zy onver wacht oestoord. Ee» lenige gedaante het I zich plotseling zakken er sprong op het paard, dat zij buitgemaakt hadden en I voor zy van hun sehrik bekomen wanen rende Gay weg. I

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4