CROMWELL'S TIJD jWat geeft de radTcdj Rechtszaken MA.i. V^DAG^ 1» APRIL Ï9TT Dm&uag é<i Apnl. Hilversum I. 1875 M. KRO-uitzending 4.00—5.10 HIRO. I I.00—9.15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Godsd. halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 De KRO-Melodiaten en Solist; 1.00 Gra mofoon; 1.20 KRO Orkest; 2.00 Vrouwen uur; 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoon; 4.05 Causerie „Theosofie en Godsdienst vrijheid": 4.30 HIRO post; 4.35 Gramo foon; 4.45 Causerie „De Vrouwen Vre desgang en Opvoeden tot Vrede"; 5.10 KRO Kamerorkest; 5.45—6.00 Felicitatie bezoek; 6.05 Het KRO Orkest; 6.40 Es-1 perantocursus; 7.00 Berichten ;7.15 Cau serie „De a.s. koloniale missie-actie"; 7.25 Gramofoon; 7.35 Sporthalfuur; 8.00 Berichten ANP en Mededeelingen; 8.15 De KRO Melodisten, m.m.v. Solist en de O.K. Rhytm Stars; 9.20 Gramofoon-op- namen van Nederlandsche en Hongaar- sche artisten; 9.45 Concert, m.m.v So listen. R.-K. Residentiekoor en Residen tie-orkest; 10.15 Gramofoon; 10.30 Be richten ANP; 10.40 The Gold Stars; II.30—12.00 Gramofoon. Hilversum II. 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Jetty Cantor's Ensemble; 11.00 Huish. wenken; 11.30 Vervolg Jetty Can tor's Ensemble; 12.30 Het Cantabile-Or kest; 2.30 Zang en Piano; 3.00 Knipcur sus; 4.00 AVRO Dansorkest; 4.30 Kin derkoorzang; 5.00 Kinderhalfuur; 5.30 Gramofoon; 5 45 Lente-rhapsodie (Gra mofoon); 7.00 Voor de kinderen; 7.05 Orgelconcert; 7.30 Engelsche les; 8.00 Berichten ANP en Mededeelingen; 8.10 Gramofoon; 8.25 Bonte Dinsdagavond Trein; 10.45 Actualiteitsflitsen; 11.00 Berichten ANP. hierna AVRO Dansor kest; 11.40—12.00 Gramofoon. Woensdag 21 April. Hilversum L 1875 M. NCRV-uitzending. 6.30—7 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing. Meditatie. Gewijde Muziek (Gramofoon); 8.30 Gramofoon; .9.30 Gelukwenschen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang; 12.00 Berichten; 12.15 Gra mofoon; 12.30 De Gooilanders; 2.00 Or gelspel; 3.00 Gramofoon; 3.45 Viool en Piano; 4.30 Gelukwenschen; 4.45—5.45 Kinderuur; 6.00 Landbouwhalfuur; 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsre- lement en Stoommachines: 700 Berich ten; 7.15 Enkrateia-kwartiertje; 7.30 Gramofoon; 7.45 Reportage; 8.00 Berich ten ANP. herh. SOS berichten; 8.15 Koor van de Ned. Vereen, v. d. Volkszang; 9.00 Voor jonge menschen: 9.30 Vervolg Koor concert: 10.15 Schaakles; 10.30 Berich ten ANP; 10.35—11.20 Gramofoon; hier na Schriftlezing. Hilversum II. 301 M. VARA-uitzending 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7 RVU, 7.30—8 VPRO. 8.00 Gramofoon; 9.30 Keukenpraatje; 10.00 Morgenwijding, 10.20 Causerie over de geschiedenis der Neiierl. Arbeidersbe weging (opn.) en bont programma (opn.) 11.30 fcen wooid tot de vrouw van den werkloze; 12.00 VARA Orkest; 12.45 Or gelspel; 1.15—1.45 Vervolg Orkest Con cert; 2.0 0 Gramofoon; 2.30 Voor de vrouw: 3.00 Voor de kinderen, 5.30 De Flierefluiters en Solist: 6.30 Gedachten- complexen uit dezen tijd. causerie; 7.00 Zang; 7.30 Vrijzinnig protestantisme in ternationaal, causerie; 8 00 Herh SOS berichten; 8.03 Berichten ANP. VARA Varia: 8.15 VARA Orkest; 9.10 Radio- tooneel: 9.40 Zang. Accordeon en Piano; 10.00 Berichten ANP; 10.05 Bespeling Hammond-orgel; 10.45 „Melody Circle"; 11.30—12.00 Gramofoon. RADIO-CENTR4LE. Programma C. Dinsdag 20 April. Keulen 8.00 Concert; Pauze 9.05—9.50; Keulen 9.50 „Kindergarten"; National Programfne 10.20 Orgelconcert. 10.50 Gramofoon; Keulen 11.35 Concert; Na tional Programme 12.20 Orkest. 1.05 Gra- mofooA ,1.35 Septet, 2.05 Het BBC. Va- riété Orkest, 2.50 Dansmuziek; Keulen 3.20 Concert; National Programme pl.m. 4 30 Gramofoon; 4 35 Kwintet; London Regional 5.20 Het BB C. Harmonie Or kest; National Programme pl.m. 5.45 Het B B C. Empire Orkest, 6.20 Het B B. C. Dansorkest; London Regional 6.50 Piano-syncopations; National Program me 7.10 Piano: Weenen en Diversen 7.20 Koorconcert, 8.00 „Schlager-revue 1934- 1936", 9.15 Cello-recital; Brussel Fransch 9.30 Gramofoon; Berlijn pl.m. 9.50 Po pulaire- en Dansmuziek; National Pro- gramme 10.20 Orkest, 10.50 Dansmuziek; Danmarks Radio 11.20 Dansorkest. Woensdag 21 April. Keulen 8.00 Gramofoon; Pauze 9.05— 10.05; National Programme 10.05 Orgel concert; London Regional 10.35 Orkest; Keulen 11.35 Concert; National Pro- gramme 12.20 Hippodrome Orkest, 1.20 Gramofoon, 2.05 Fanfare Corps, 2.50 Pianorecital; Deutschlandsender 3.20 Concert; National Programme pl.m. 4.15 Kwintet. 4.35 Het BBC. Dansorkest; Brussel Vlaamsch 5.20 Gramofoon: Brus sel Fransch 5.50 Viool en Piano; Keulen 6.35 Populair concert; London Regional 7.05 Variété; Weenen 7.50 Verzoek-con- cert; London Regional pl.m. 8.50 Tweede bedrijf van Donizetti's Opera „Don Pasquale"; National Programme 9.20 The Krakajax", 9.^) Piano; Berlijn 9.50 Populaire- en Dansmuziek Radio 11.20 Dansorkest. Danmarks Rechtbank te Rotterdam. De inbraak te Sliedrecht. De rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaken, die verband houden met een inbraak, welke in November heeft plaats gehad ten huize van den 82-jarigen heer P. K. Stam te Sliedrecht, waar uit eén geldkistje een bedrag van f 1000 aan bankpapier, benevens f 6000 aan effec ten is gestolen. De dader van die inbraak de rijwielhersteller H. L. B., is bereids door de rechtbank te Dordrecht veroor deeld tot vier jaren gevangenisstraf en de bankwerker C. T. H. N., die aan B. de noodige inlichtingen had verstrekt en hem ook het model gegeven had van den sleutel van de achterdeur, was door de zelfde rechtbank veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Rotterdam heb ben nu nog terechtgestaan de 33-jarige schoorsteenveger J. H. uit Rotterdam en diens vrouw, die een nicht van den bank werker is. Zij hadden zich schuldig ge maakt aan heling, door een bankbiljeet van f 300, dat van dien inbjraak afkom stig was, van B. in ontvangst te nemen en dat in Den Haag te wisselen, waar bij van het gestolen geld de noodige ver teringen zijn gemaakt. De rechtbank heeft H. veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf en zijn vrouw tot 6 maanden gevange- Zooals reeds gemeld, is de zaak tegen een derde heelster, de kamerverhuurster E. K., die van de opbrengst van het ge- rtolen geld van B. een paar schoenen ten geschenke had gekregen, aangehouden tot 22 April. Onvoorzichtig chauffeur ver oordeeld. De rechtbank heeft den chauffeur G. B. uit Ameide veroordeeld tot f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Deze chauffeur had te Haastrecht op 29 Januari den drogistbediende M. T. Hagen, die pp het in het midden van den weg loopende paardenspoor had gereden en op een signaal van verdachte naar rechts was «itgeweken, aangereden, waarbij Hagen was gevallen en inwendige kneuzingen had bekomen. De openbare straat versperd. De rechtbank heeit in hoog er beroep het vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij de bedrijfsleider C. J. uit Reeuwijk was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de ver ordening op de straatpolitie, vernietigd en, opnieuw rechtdoende, verdachte ver oordeel tot f 2.50 boete subs. 1 dag hech- tens. Verdachte had in een zijweg van de Krugerlaan, die een particuliere weg is, doch die openstaat voor het openbaar verkeer, een stapel hout opgeslagen, waardoor de weg versperd was geworden. POLITIERECHTER TE ROTTERDAM. Steunfraude. De poütierecnter heeft wederom eem- ge gevallen van steunfraude te bet Allereerst stond terecht de 30-jaage sigarenmaker P. P. uit Gouda, die ver zwegen had, dat zijn zoon werkte en daardoor meer onaersteunmg had ont vangen, dan het geval zou zijn geweest, als die omstandigheid bekend ware ge weest. Volgens den controieur G. Vcrwey heeft verdachte in den loop van 1935 en 1936 niet minder dan f 3b5,65 aan in komsten verzwegen. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, eischte 8 dagen gevangenis straf en de politierechter vonniste con form dezen eisch. Vervolgens heeft de 23-jarjge grond werker E. v. d. W. uit Reeuwijk zich te verantwoorden geuau. .iau opgege ven, dat hij in de week van 1 tot 6 Fe bruari geen inkomsten #had gehad, ter- 'wijl later bleek, dat verdachte in dat tijdvak had gewerkt. Verdachte gaf toe, dat hij inderdaad toen gewerkt had, zij het zoo af en toe. Maar het loon voor dien arbeid ontving hij heel onregelmatig, zoodat hij op 6 Februari niet had kunnen opgeven, wat het loon was geweest. Toen hij de daar op volgende week een bedrag van f 10.50 aan loon had ontvangen, had hij zich niet meer bij den werkloosheidsdienst aangemeld. De ambtenaar G. B. van Leeuwen uit Reeuwijk bevestigde, dat verdachte na 6 Februari geen ondersteuning meer had gehad. Volgens dezen getuige had ver dachte op 6 Februari moeten opgeven, wat hij ontvangen had, al had hij dat ook onregelmatig binnengekregen. Het OM. was het met die opvatting eens en eischte 3 dagen gevangenisstraf. Ook in dit geval legde de politierechter een straf op conform den eisch. Het derde geval betrof den 57-jarigen werkman W. R. uit Haastrecht, die voor het schoonmaken van een ketel een be drag van f 6 had ontvangen en daarvan slechts drie gulden als gezinsinkomsten had opgegeven. Het O M. eischte ook tegen dezen ver dachte drie dagen gevangenisstraf, doch de politierechter legde hem 1 week ge vangenisstraf op, echter voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Diefstal van zwanen. De 55-jarige B. de J. en zijn beide ne ven, de 23-jange G. van B. en de 22-ja- rige J. van B„ allen uit Hekendorp, heb ben terechtgestaan wegens diefstal van twee zwanen uit een koppel, dat toebe hoorde aan den koopman C. van L. te Bodegraven. De verdachten bekendei! dat zij in het bezit van de zwanen wa ren geweest, doch zij beweerden in de meening te hebben verkeerd, dat de die- len geen eigenaar hadden en dat zij ge rekend moesten worden tot de zooge naamde vliegers. Zij hadden de dieren voor f 3.25 per stuk verkocht. De koopman Van Leeuwen begreep niet, hoe de verdachten de dieren voor vliegers hebben kunnen aanzien, want ze waren met een ring aan den poot ge merkt. De waarde van de dieren was f 4 per stuk. Het O.M. was van meening. dat het ten laste gelegde ten aanzien van G. van B. niet was bewezen, zoodat voor hem vrijspraak gevraagd werd. Tegen de bei de anderen eischte het O.M. f 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. Overeenkomstig dezen eisch heeft de politierechter vonnis gewezen. Oud koper van de Kaarsenfabriek Den 25-jarigen chauffeur J. v. d. K. uit Gouda was opgedragen, het oude ijzer, dat zich bevond op het terrein van de afgebrande kaarsenfabriek te Gouda, weg te halen. Hij had van die gelegen heid gebruik gemaakt om ook stukken oud koper op zijn auto mee te nemen, welke hij dan te eigen bate verkocht Wegens diefstal heeft hij nu terechtge- Verdachte gaf het feit volmondig toe. De magazijnmeester H. M. Maerebout verklaarde, niet te kunnen zeggen veel oud koper door verdachte is genomen, maar men kan zek< men, dat het in de honderden kilo's loopt. Het O.M. wees erop, dat verdachte een behoorlijke betrekking had en dat hij niettemin herhaaldelijk koper van het terrein van de Kaarsenfabriek heeft weggenomen. De eisch luidde 1 maand gevangenisstraf. De politierechter wilde echter doen na gaan of verdachte een verblijf in de ge vangenis nog kan worden bespaard. E^ zal over verdachte een reclasseeringsrap- port worden ingewonnen en daarom werd de uitspraak tot nader aangehou den. De 20-jarige koopman L. H. uit Moor drecht heeft daarop wegens heling te rechtgestaan. Deze verdachte zou van den chauffeur v. d. K. met minder dan drie partijen oud koper hebben gekocht. Twee van die partijen wogen 50 kilogram en de laatste partij woog zelfs 200 Kilo gram. Verdachte beweerde niet geweten te hebben dat v. d. K. op onrechtmatige wijze aan dit metaal was gekomen. De chauffeur v. d. K„ die thans als getuige gehoord was, verklaarde echter, dat hij getuige den raad gegeven had, het koper zoo gauw mogelijk op te rui men. Het O.M. achtte de ten laste gelegde heling bewezen en eischte f 25 hoete subs. 10 dagen hechtenis, tot welke straf de politierechter hem ook veroordeelde. J Een fiets gevonden te Zeven- huizen. De timmerman A. W. uit Zevenhuizen had zich op 23 Januari per racefiets naar Rotterdam willen begeven. Onder- I weg echter kreeg hij pech aan zijn fiets, j zoodat hij naar huis terug moest om een I andere fiets te halen. Nadat W. het voor wiel uit zijn fiets gehaald had, legde hij deze aan den kant van den weg, om zelf met een vrachtauto mee te rijden. Wat later passeerde hier de 36-jarige B S., die de fiets langs den weg vond liggen en haar meenam. Wegens ver duistering heeft S. terechtgestaan. Voor den politierechter verklaarde S., dat hij in het geheel geen plan had gehad, de fiets te houden. Hij had vermoed, dat de fiets van een auto Was gevallen en daar om had hij haar meegenomen, teneinde ze in Rotterdam aan de politie over te geven. Nog voordat hij bij het politie bureau was gekomen, had men hem aan gehouden. Het O.M wees er op, dat verdachte op zijn tocht naar Rotterdam door ver schillende dorpen is gekomen, waar hij de gevonden fiets aan den veldwachter heeft kunen afgeven. Dat heeft verdach te nagelaten en daarom kan men zijn bewering, dat hij dit in Rotterdam wil de doen, niet ernstig nemen. Verdu ite- ring bewezen achtend, eischte het O.M. een gevangenisstraf van veertien dagen, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter (was het eens met den officier, dat hier verduistering bewezen geacht moest worden en hy veroordeelde verdachte tot de geeischte straf. Verdachte zeide, zich hiermee niet te kunnen vereenigen en dadehjk tegen dit vonnis appèl te zullen aanteekenen. Beleediging van een rijks veldwachter. In Februari betrapte de ryksveldwach- ter A. J. Boekee te Bergambacht den 26- jarigen C. de W. uit Ammerstol op een verkeersovertreding. Het was den veld wachter niet mogeiyk, dadeiyk den over treder aan te houden, maar op den vol genden dag had hy zich naar diens wo ning begeven tenemue proces vei baal »p te maken. Daar werd hij door De W. niet vriendeiyk ontvangen en eenige uitdruk kingen waren voor den veldwachter zoo beleedigend, dat De W. nu voor den po litierechter moest verschynen. Het O.M. achtte het feit van deze be- leediging ernstig. De veldwachter deed niets dan zyn plicht en hy heeft recht op een behoorlijke behandeling. Eisch en vonnis 14 dagen gevangenisstraf, doch voorwaardeiyk met een proeftijd v.xh 1 jaar. Een 74-jarige mishandeld. De 23-jarige H. E. te Gouderak had het op 13 Februari met zyn buren, d«\fami- lie Versnel, aan den stok gehad, wfikrbij hy zoowel den 74-jarigen vader, als den 48-jarigen zoon zou hebben geslagen. Verdachte gaf toe, dat hy beide per sonen geslagen had, maar hy had uit noodweer gehandeld, immers de familie stond klaar hem aan het mes te rijgen. Dat is nogal wat. zei de politierechter tot den 74-jarigen Versnel, dat jullie daar klaar gestaan hebben E. met een mes te iyf te gaan. Nou alsjeblieft, zei getuige. Maar er is niks van waar. Ook de zoon en de dochter zeggen, dat j er geen sprake is geweest van een mes. Zonder eenige aanleiding heeft E. vader en sjoon geslagen. Ook de onpartydige in dit conflict, de grondwerker J. R. van Hoorn, heeft geen mes gezien, maar wel had hy waarge nomen, dat verdachte den ouden man had geslagen. Het O.M. eischte f 15 boete subs. 6 da gen hechtenis en aldus luidde ook het De eendenmoord te Berkenwoude De 60-jarige landbouwer C. A. v. d. H. uit Berkenwoude had het niet op een den begrepen, omdat deze dieren de wal len van zyn rond de boomgaard loopen de sloot stuk knabbelden, zyn twee bu ren waren kooikers en dus waren er nogal wat van die dieren in de on-ge vind. v. d. H., die geen eend in de sloot kon z.en, nam toen een hardvochtig middel te baat om van de eenden ver lost te worden. Hy strooide rattenkruid langs de slootkanten en het gevolg was, dat de dieren stierven. Hy had zich daarmee schuldig ge maakt aan overtreding van art. 350 van het wetboek van strafrecht en daarom moest hy zich voor den politierechter vei antwoorden. Hy was niet verschenen. zyn buur, de kooiker J. Berkouwer, zeide, dat op de bovengenoemde manier 21 van zyn eenden waren gestorven. De schade had v. d H. hem door betaling van ,f 67 vergoed. De veehouder L. Dekker verklaarde, dat 17 van zijn eenden ook door verd. vergiftigd waren. Ook die schade had v d. H. vergoed. Het O.M. achtte het' ten laste geogde bewezen en eischte f 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. De politierechter, vermeldende, dat de staat van inlichtingen over dezen ver dachte zeèt, dat hij hard en wreed is, veroordeelde verdachte tot I 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Een driftige fietser. Op 27 Februari reed de veehouder L. v. d. Berg met een met vee geladen auto over den weg te Nieuwerkerk a.d. Ussel. Het had gesneeuwd en de weg was glad. By een boekt, terwyi v. d. Berg moest uitwyken, begon de wagen naar het lin ker weggedeelte te glyden, juist, toen een fietser passeerde. V. d. Berg was niet in staat de ghjdende bewegmg van zyn auto te stoppen en zoodoende kwam zyn wagen tegen de fiets aan, die ver nield werd. V. d. Berg stopte een eindje verder en was bezig de schade met den fietser te regelen, toen er plotseling een andere fietser, de 32-jarige k>s-werkman G. van R. uit Nieuwerkerk a.d. Ussei voorbykwam, die een ruit van de cabine stuksloeg. Deze vernielzuchtige heeft zich voor den politierechter te verantwoorden ge had. Hy zeide, dat het inslaan van het ruitje de reactie was geweest op het on- behooriyke rUden van Van den Berg, die den fletser in ernstig gevaar gebracht had. Het OM. eischte wegens vernieling f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis en tot deze straf werd verdachte ook door den politierechter veroordeeld. Diefstal van hout te Capelle a.d. IJsseL Voor den politierechter is tenslotte voortgezet de behandeling van de zaak tegen den veehouder J. C. v. d. K. te Qa- pelle a.d. IJssel, die zich aan diefstal van hout zou hebben schuldig gemaakt. Dit hout was sedert jaren opgeslagen ge weest in een sloot, loopende langs het perceel, dat v. d. K. verhuurd had aan A. Hogerwaard en het behoorde toe aan J. de Bruin, aan wien Hogerwaard toe stemming gegeven had hét in de sloot te bergen. Toen Hogerwaard het perceel verlaten had, was het hout nog in de sloot aanwezig geweest. Na diens vertrek had verdachte opdracht gegeven het hout uit de sloot te halen. Verdachte zeide. niet geweten te hebben, van wien het hout was. Voor het bergen ervan had hy f 9 betaald en voor den verkoop had hy slechts f 7^0 ontvangen. Ter zitting bleek echter, dat hy ook een gedeelte van het hout gebruikt had om er een schoeiing van te maken. Het OJM., den diefstal bewezen ach tend, eischte f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter legde f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis op. Binnen 8 meter vt straathoeken is stU- staan met auto's en andere voertuigen te- 4 genwoordig verboden! i^l- «1 III Mi i l. Id»; 117. Natuurlyk maakten de soldaten alarm en de acnUivo,ging van Gay be gon. Gay reed het bruggetje over, waar Hall met een fakkel by het bu. kruit zat. Nauwelyks was Gay er over of een don derende knal klonk. Het vaatje kruit had zijn werk gedaan en de brug was ver- 118. De vreemdeling bleek een hoogge plaatst edelman te zyn, in dienst van dan koning van FrankrijkDe zaak van de royalisten was verloren en er werd be- sloten dienzelfden nacht naar Frankrijk te vluchten. Men ging eerst naar het huis van ka pitein Gay, dat op eenrge uren afstand eenzaam lag. i L»n H«lle werd 7ondag bi] zijn aankomst ta Groningen In verpand met den kampioenswedstrijd Ba Quick Go Ahead door autogrammenjagers bestormd Ajax behaalde Zondag in den te Amsterdam tegen P.S V. gespeelden wedstrijd om het landskampioenschap een 5 2 overwinning op de Zuidelijke kampioenen Een spelmoment Een .bloembollenmarsch' werd Zondag door de Wandeispo#t*e een-ging .Jan Passtoors" in de omgeving van Haarlem gehouden - De deelnemers trekken langs de kleurrijke velden De .Doejoeng de grootste tinbaggermolen ter wereld, gebouwd in opdracht van de Mijnbouw Mij .Billiton te den naag, Zaterdag ven de wer» der ie. J. en K. Smit te Kinderdijk te water "gelaten De bouw van het jacht .Piet Hein", het nationaal huwelijksgeschenk aan het Prinselijk echtpaar, vordert sneL - Een kijkje op de werkzaamheden op de wert te Amsterdam boomen worden de bijenvolken in grooten getale naar de boomgaarden gebracht ter verzameling van honing en het bestuiven der bloemen Een aardig snapshot .in de omgeving van De Nederlandsche Kennelclub .Cyno- philia" organiseerde in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een hondententoonstel- léng. - Wachtend op de opening der expositie De Burger Ruitersport Vereeniglng organiseerde te Doetincheni een grooi ruiterfeest - Eenige deelnemers onderweg

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4