k Piet van Sn Massieve gladde ringen f "7 Rflper vanafI f BÜÜstuk M. L. DEERENBERG "Pxima wedt teqe+t zecc De Gruyter's Plaatselijk nieuws (A Wij fabriceeren nu zelf onze gladde ringen! Daardoor zijn wij in staat U voor de laagste prijzen te leveren Wij betalen nu per gram 14. kar. goud: 1 GULDEN Tel. 111 -Haven 36 Schoonhoven A. v. IPEREN S. en W. N. van Nooten. Uee extra goe&oop h'i ^~Gemeenteradën~j Groot-Ammers. [pbatseïyknieuws WüENSDAtt tl APRIL 193? DE NIEJ1WE RIJKSWEG UTRECHT— VIANEN. Op 4 Mei zal, naar de A.N.W.B. meldt, door den Rijkswaterstaat te Utrecht wor den aanbesteed het aanbrengen van een verharding op het gedeelte van den weg no. 26 van het Rijkswegenplan 1032 tus- j. f achen den Lekdijk bij de brug te Vianen en den Rijksweg Utrecht—Harmeien na bij Utrecht. UTKUH Dl Tm VLAN AR Dl Nb arm KUMUtt. BUT/UTIM6. Bij den aanleg van de aardcbaan is rekening gehouden met een toekomstig dwarsprofiel met twee gescheiden rij banen. voor het snelverkeer, waarvan de oostelijke thans zal worden verhard Deze verharding bestaat 'oor het grootste deel uit cementbeton en verder eenige vakken gefundeerde klinkernestra- ting breed 7.25 M. en ter gezamenlijk? lengte van ruim 9 KM. De fur.deeiing van de khnkerbestrating bestaat uit ge stabiliseerde kiel. Langs de oostzijde en aansluitend aan de verharding wordt de berm ter breed te van 2.5 M. vet hard met een 15 cM. dikke laag sintel, gemengd mot klei en langs de westzijde zullen om do 500 M. even breede uitwijkplaatsen worden ge maakt van dezelfde verbat Üng, lang aan de zijde van de rijoaan 29 M. en aan de andere zijde 20 M De geheele verharding van de otste- lijke rijbaan zal zes maanden na den da tum van den aanvang moeten zijn vol tooid. Giessen-Nieuwkerk. Bij de keuring voor dienstplichtigen bij de nationale militie, lichting 1|938. werden gesch kt bevonden: D. H de Graaf, L. M. v. Hou- welingen, A. G. Rietveld en E. van Wijk. Voor goed opgeschikt Jac. Post. Vanwege het buitengewone natte weer, hebben enkele landbouwers hun vee, dat reeds in de welde liep, op stal gezet. Gondii aan. De herijk van maten en gewichten zal worden gehouden op 12 Mei te Noordeloos. Mond- en klauwzeer. Goudriaan. BU den landbouwer B. doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor onder het vee. GOEDE VANGST DER GOUDSCHE POLITIE. Gouda. De politie heeft Dinsdag een goede vangst gedaan door drie personen te arresteeren, die er den laatsten tijd hun werk van maakten om overal waar dit maar mogelijk was, dingen te kapen, die al of niet van hun gading konden zijn. Zij bepaalden zich hoofdzakelijk tot het stelen van pakjes uit bodehuizen en uit stilstaande auto's en verdeelden heel broederlijk de „opbrengst". Het drietal bestond uit de 25-Jarige schipper F. v. d. V„ blijkbaar de aan voerder van deze kleine bende en voorts uit de 20-jarige slager J. van V. en den 18-jarigen aardewerker F. N. B„ allen te Gouda woonachtig. Reeds sedert November van het vorig jaar opereerden zij gezamenlijk, waarbij een hunner op den uitkijk ging staan, terwijl de twee anderen hun kans waar namen. stal het drietal uit het bodehuis Centrum" aan de Nleüwe Markt een iijtje zilveren vorken en lepels, die in de auto van $en bode lagen om ver voerd te wortfe^. Het waren dezelfde vorken en lepels als die. waarvoor eenigen tijd geleden een koopman te Gouda door den kantonrech ter werd veroordeeld, omdat hij ze van iemand had gekocht die een valsche naam opgaf, zonder zich te vergewissen van de juistheid daarvan. De voorwerpen waren gestolen en aan den koopman verkocht. Eerst nu ls de werkelijke da der gegrepen. Tot hun verdere gading behoorden een eetservies, batterijen en lampjes. In een bodehuls in de Lemduldsteeg stalen ze een torpedonaaf die verkocht werd en het kapitaal van f 1.50 opbracht. Dat de heeren niet naar den inhoud vroegen, doch alle willekeurige pakjes kaapten die in hun bereik kwamen, blijkt voorts uit den diefstal van een doos met niet min der dan 10 kilogram toffee's. Uit het bodehuis van den heer Polder vaart in de Naaierstraat stalen ze uit een bestelauto vier rookworsten, een hoeveel heid rookvleesch en een pak theelichten; bij bode Van RhJJn drie Goudsche kazen eri uit een auto die op de Gouwe ge parkeerd stond: 20 pakjes Graaf Egbert- slgaren en 20 pakjes Chief Whip siga retten! Een auto in de Spieringstraat was ook al niet veilig voor het drietal. Daaruit stalen zij een klarinet, welke hen bij verkoop in Rotterdam t 0 opbracht en een paar schoenen, die bij een huiszoe king intusschen werden gevonden, maar versleten! Tenslotte hebben de heeren er ook nog lekker van gegeten. Ze namen uit de auto van den heer We ver van de Nieuwe Markt een monster- blik siroopwafelen en 90 gevulde koeken mee1; die werden opgepeuzeld. Zooals men ziet was alles welkom, men maakte het onbruikbare te gelde, verdeelde de opbrengst en het eetbare verdween in de magen. Voorzoover nóch het één nóch het ander mogelijk was, werden de zaakjes bij den bendeleider opgeslagen. Een huiszoeking leverde evenwel niet veel resultaat op. Merkwaardig is wel. dat er van de mo menteel twaalf aan het licht gekomen diefstallen slechts twee werden aangege ven. De politie houdt het drietal voorioo- pig nog ln verzekerde bewaring. Ottoland. Aan de christelijke vereeni- glng tot verpleging van lijders aan val lende ziekten te Haarlem heeft de afd. Ottoland van ..De Macht van het Klei ne" afgedragen als opbrengst van den verkoop van speldjes f 12 en aan con tributie f 21.40. VRAAGT UITSLUITEND le KWALITEIT Rund-, Kalft- en Yarkensvleetch BENEVENS ALLE FIJNE VLEESCH- WAREN EN WORSTSOORTEN. G. v. d. BEEK - Nw.-Lekkerland. GROND koop aangeboden, Pl.m. 3500 M3. KLEIGROND. Belangrijk voor H.H. aannemers Grondwerken behoorend by bestrating eventy«$j Talud en dykaanhooging van den Lek dijk Z.Z.. gunstig gelegen aan weg en water. Brieven, onder No. 1040, Bureau van dit Blad. UW ADRES VOOR do botoro kwaliteit RIJWIELEN an ONDEROEËUn. Gazelle - Simplex - Bat© - enz. - Ook Rijwielen ln huurkoop. - Tandem-Verhuur. Vakkundige Reparation JIN VERZIJL Hw.-Lekkorland. Oranjefilm. Ottoland. Woensdag 28 April zal ln het Vereeniglngsgebouw. des avonds 7 uur, een groote Oranjefilmvoorstelling wor den gegevetl, waarop, behalve vele beel den uit het leven van Prinses Juliana, de verloving, het huweiyic, beëediglng van Prins Bemhard, biyde inkomst te B&arn en 8oest, bezoek aan de Jaar beurs op 12 Maart en tewaterlating van „de Nieuw Amsterdam" vertoond zullen worden. Des middags half 5 zal een kin dervoorstelling gegeven worden. D. K ROODHUYZEN 8. Ca nv MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOTHE - CACAO per contract Amstardamtcha Lkjuidetiekes N V DAM U T.UIoo« No 30012.3101? AMSTERDAM-C. Bot* NU 2, ToM. 10012 - Mogn»»*» CARLOS-AMSTERDAM Weer op stal. Ottoland. Daartoe genoodzaakt door de vele regens ln de laatste dagen, hebben sommige veehouders hun reeds ln de weide loopend melkvee weer naar den stal teruggebracht. Peursum. By de keuring voor dienst plichtigen der nationale militie, lichting 1938, werden geschikt bevonden J van Houweling. A. Metz en A Schakel. Voor goed ongeschikt P van Doorn. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zevenhuizen. Gistermiddag, omstreek» kwart voor 4. was in de smederij van den heer P* Hey, de patroon zelf bezig met het vervaardigen van een krommen dissel voor een boerenwagen. Werden vroeger deze dissels uit hout vervaardigd, tegenwoordig worden er y ze ren buizen voor gebruikt, welke dooi een speciale bewerking krom worden ge maakt. Om een goede ronding te ver- krygen, wordt het yzer met water ge vuld. dlchtgelascht en verwarmd. Zoo ook Dinsdagmiddag. Door nog *«t opgehel derde oorzaak is toen het ^wbistuk los geraakt en er afgevlogen. »e smids knecht. de 23-Jarlge ongehuwde M. Heemsbergen, was op ongeveer 15 meter afstand aan het werk met een autoge- nisch laschapparaat en werd getroffen door het laschstuk. H., die het stuk ln den hals kreeg, werd, naar dr. Verduin de Boer constateerde, op slag gedood. Het laschapparaat viel hem op het li chaam en veroorzaakte nog enkele brandwonden. De heer Hey werd door de wegvliegende scherven ernstig ge troffen, en moest in een oogiydersge- sticht worden opgenomen» BU een vroe ger ongeval heeft hij reeds een oog verloren en nu is hy ernstig verwond aan het andere oog. In de werkplaats werden alle ruiten vernield. Gezien de ravage ln de smederij, moet de explosie hevig geweest zijn. Het parket uit Rot terdam heeft een, onderzoek ter plaats» Ingesteld. Graveeren gratis, kan op gewacht worden Bij ons ontvangt U de M/... J hoogste weerde voor OUQ gOUO (Firma H. M. DCN UYl) Gedipt. Goudsmid STEEDS TOT UW DIENST RT 3 P.K. staat tot Uw beschikking mei 98 oa DKW tweetacl blokmotor, drie ver snellingen, vrijloop en kickslarter, en forse Iropuneiremmen; 'n sterke lichte motorfiets, vrij ven personele belas ting I fl. 10.— Wegenbelasting per jaar. Bedrijfskosten veel minder dan een halve cent per kilometer! Standaard model fl. 235.- Model de Luxe fl. 250.— Ook op gemakkelijke condities. oüedige inlichtingen etc. vam Dun hoofdvurtugunwoordigur GARAGE SCHOONHOVEN Sterk .n Waakzaam Nooit Vreezend Nederlaagl lm- i Daza 2 Icamari vindt U nuit 14 andara 2kanwn eombinatiw na gatipasaard ^(De lift brengt U er Zilver Bteuj - ggtt W* Mve,.Rood - 75 50 ct -plver-Zwert - 1 1.25 Regelmatig geadverteerde goe deren - betrouwbare goederen 9 PER1>E BI,AP. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Scinonhovtasgltt C'ourmt WOENSDAG £1 APÏtr, "•■«7 Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 16 April. Voorzitter de heer H. Vlug, burgemeester; alle leder, zyn te genwoordig. De VOORZITTER opent de ver gadering met gebed, waarna de notulen onveranderd worden goedgekeurd. Jubileerend raadslid. Alvorens over te gaan tot het afhan delen der agenda, deelt de VOOR ZITTER mede, dat hem dezer dagen uit het archief is gebleken, dat het voor eenige weken 25 jaren geleden was, dat de heer J. C. Broer als raadslid 'Zijn in trede in deze vergadering heeft gedaan. Thans heeft hy 18 jaar zitting als wet houder. Dit feit acht spr. van genoegza me be teekenis om het aan de vergetel heid te onttrekken en er m deze verga dering eens het voile ficht op te laten vallen. Het mag in de geschiedenis van Groot-Ammers meermalen syn voorge komen dat raadsleden en ook wethou ders een langdurige zittingsduur moch ten hebben, 25 jaar is toch een tydperk, dat bij de huidige verhoudingen steeds minder aan raadsleden te beurt valt. Bpr. heeft te meer reden gevonden, op dit feit de aandacht te vestigen, nu het wethouder Broer geldt. Over dezen wet houder toch wordt in t algemeen met lof gesproken en spr. wil dien lot hoe wel hy eveneens weet. dat de beschei denheid van den jubilaris er zich tegen verzet, niettemin hier in het publiek gaarne onderschryven. Uit de notulen mi verslagen is gebleken, dat de heer Broer in deze 25 jaren een belangryke rol in de gemeente heeft mogen vervullen, de notulen van de vergadering, waarin twee wethouders (wijlen de heeren A. en H. Voorspuy), die met den heer Bi wethouder zijn geweest, afscheid nameiv is speciaal hun mede-wethouder Broe gehuldigd voor zijn uitnemende samen werking. Ook de voorganger van spt heeft, toen hij hier kwam, vol lof ver teld van den .steun van dezen wethou der en spr. wil thans dankbaar getuigen reglement als volgt aan te vullen: „de ambtenaar, die den leeftyd van 65 ja ren heeft bereikt, wordt met ingang van den eersten dag der maand, volgende op dien van het bereiken van dezen leef tyd, ontslagen. Indien een ambtenaar op lageren leeftijd dan die van 65 ja ren pensioengerechtigd is. wordt hy met eersten dag der iflaand, volgende op het bereiken van den pefisioengerechtig- l leeftyd, ontslagen." Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. De VOORZITTER deelt mede, dat hem is gebleken, dat het venten met gedrukte stukken soonlijk zoo ten volle van wethouder Broer mocht ontvangen. Dtt ji mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. een ambtenaar een dergelijk kan men nogal eens hoo- heeft toch al dien tyd Dit een wethouder, al gelden ook voor eer zooals vroe ger de g n bet eere-ambt Broer niet zijn gelukt te zijn, wanneer hy Broer met dit jubileum har telijk getakwenschi en hij spreekt hoop uit, dat God het hem geven moge, nog vele jaren in volkomen gezondheid op dezelfde uitmuntende wyze de belan gen dezer gemeente te blijven dir Het leek den raad gewenscht aan dit Jobileum een blijvende herinnering te verbinden in den vorm van een b< werk, dat spr. mede namens leden aan den jubilaris aanbiedt. Wethouder BROER dankt voor de hartelijke woorden en het aan geboden cadeau, doch is van dat er met te veel lof over hem «proken. Spr. was den datum, zijn intrede in den raad had gedaan, vergeten en had deze ook niet genoteerd. Hg was echter wel van meening, dat het Öfrdsüp al eenigen tyd voorby was. Re- geeren is moeilijk, maar spr. meent, dat hij steeds naar zijn beste weten heeft gehandeld en niet ongevoelig voor zijn tekortkomingen, heeft hij zyn ambt «teeds met liefde vervuld. Spr. dankt nogmaals voor de bewijzen van sympa thie. Verschillende ingekomen stukken, wn. goedgekeurde raadsbesluiten, voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. voldoening aan de circulaire van den minister van sociale zaken, voor extra hulp aan werkloozen over 1937 (-steun- verieening BI uit de gemeentekas een bedrag van 19 x f 2 of f 38 beschikbaar gesteld In verband met de missieve van Ged Staten wordt de schoolgeldverordening opnieuw vastgesteld, zooals deze door Ged. Staten is aangegeven. De gemeente-begrooting, dienst 1937. wordt gewijzigd vólgens het concept, terwijl de vergoeding Bijz. School ingevolge ex. art. S O. Wet. wordt vastgesteld. De VOORZITTER deett n ki het ambtenarenreglement nft komt de bepaling, wanneer een naar big het bereiken van een leeftijd moet worden ontslagen. Voor de rijksambtenaren ie deze regeling wel vastgesteld. B. en W. hebben terzake de betrokken ambtenaren-organisaties ge hoord en stellen voor, het ar»'den arm- tijd zeer is toegenomen. Hij heeft zich voorgenomen, ter uitvoering van artikel 78 der algemeene politiever ordening te bepalen, dat het in het be lang der openbare orde en veiligheid verboden zal zyn, op publieke wegen en in (op) alle voor het publiek toeganke lijke localiteiten, tenten, andere ruimten en terreinen in deze gemeente gedrukte stukken om niet of te koop aan te bie den op andere uren dan tusschen 10 en 16 uur. Wij deze bepaling echter van kracht zyn, dan moet de politieverorde ning worden aangevuld met de definitie, wat onder venten moet worden verstaan. Het verbod voor het venten met gedrukte stukken geldt niet voor het venten met plaats-, toegangs-, reductie of introduc- tiebewyzen voor vermakelykheden of wedstryden of met andere bewijzen waar op toegang tot een vermakeiykheid of wedsteyd kan worden verkregen, wan neer daartoe door den burgemeester vergunning is verleend. Tevens is het noodig, dat het volgende artikel wordt opgenomen: „Hy, die goederen vervoert over den openbaren weg tüsschen 10 uur des na middags en zonsopgafig, is verplicht, te gedoogen, dat de politie die goederen aan een onderzoek onderwerpt." Met algemeene stemmen wordt beslo ten deze wyzigingen in de politieverorde ning op te nemen. Tevens is het den VOORZITTER opgevallen, dat voor de brandverzeke ringen der gemeente-eigendomfnen te hooge premie moet worden betaald. B. en W. hebben zich in verbinding ge steld met de directie der verzekerings maatschappij en met de firma Knegt en Zonen, welke firma verzekert .op het con tract der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Uit de onderhandelingen bleek, dat de aanbieding van laatstge noemde firma belangrijk gunstiger i B. en W. stellen daarom voor, de gè- meen te -eigendommen na afloop der pó lissen te verzekeren by de firma Knegt en Zonen, alsmede tot het aangaan van een ongevallenverzekering bij deze firma van meening, dat volstaan kan worden met een verzekering tegen het risico van wetteiyke aansprakelijkheid, een voordeelige aanbieding is ontvangen van de vereeniging „Wet risico". B. en W. stellen derhalve ook voor, deze auto (eventueel auto's) te verzekeren by ge noemde vereeniging. De B. en W. worden met algemeene stem men aangenomen. De VOORZITTER zegt, dat in de vorige vergadering reeds is medegedeeld dat B.oen W. m onderhandeling waren getreden om te komen tot een conver sie van alle geldleeningen v.an 4 in 3& Door een bankierskantoor zyn de benoodigde gelden ook voor y/t aan geboden. B. en W. meenden echter, eerst de tegenwoordige geldschieters in de ge legenheid te moeten stellen om de gelden geplaatst te houden. Hieraan heeft het overgroote deel gevolg gegeven, terwijl het gelukt i», de vrykomende gelden we der te plaatsen by de Coop. Boerenleen bank alhier en een particulier. Deze moeten echter extra afgelost worden en hiervoor is machtiging van den raad en goedkeuring van Ged. Staten noodig. Alle leeningen zullen dan geplaatst zijn tegen een rente van 31/? met uitzon dering van de leening. die per 1 Januari JJ. is gesloten by het bestuur der ver eeniging „Een School met den Bybel" a4- hier, welke door de Boerenleenbank is overgenomen tegen 3 3/4 Het totaal der leeningen is ongeveer f 72.000, zoo dat met deze conversie een rente-bespa ring wordt verkregen van ongeveer f 345 per jaar. samengesteld, waarin is aangegeven, hoe deze fout te herstellen, waarmede ech- I ter een belangrijk bedrag gemoeid zal zyn. Dit rapport is ter kennis van de brandwaarborg maatschappij gebracht met de stille hoop, dat de maatschappy zich zou beraden, dat euvel op te heffen. Na overleg met B. en W. heeft de maat schappy thans besloten een nieuwe aufco- mobielspuit aan te bieden. Hieraan zyn echter door de maatschappy, in overleg met B. en W., eenige voorwaarden ge steld en wel: 1. gemeente stationneert de spuit in een door de gemeente te bouwen gara ge in het centrum van Groot-Ammers. Deze voorwaarde ontmoet geen bezwaren omdat thanS* jaariyks een bedrag van f 50 moet worden uitgegeven wegens huur van de brandspuitbergplaats; 2. de gemeente houdt de vroeger ge schonken spuit mede in bedryfwaardi- gen toestand. Ook deze bepaling ontmoet geen bezwaar. De oude spuit zal in de kom van de gemeente zeer goed dienst kunnen doen, terwijl de nieuwe spuit ;r gebruikt zal worden voor branden die buiten de kom mochten uitbreken. 3. de schenkster krijgt de bevoegdheid van de nieuw geschonken spuit gebruik te maken tot bescherming van de by haar verzekerden binnen deze of een der gemeenten in de Albiasserwaard, waar de maatschappij verzekeringen dekt, on der beding, dat, wanneer de burgemees ter zelf tegelykertyd in verband met^ brand in zyn gemeenten of ter voldoe ning* aan een verzoek om assistentie van andere gemeenten de beschikking over deze spuit moet hebben, daaraan oogen- blikkelyk gehoor moet worden gegeven en de kosten verbonden aan het gebruik door schenkster, geheel te haren laste komen. Ook met deze bepaling kunnen B. en W. zich vereenigen, omdat in de toekomst de gemeente 2 bed rijf swaardi- ge spuiten zal bezitten, waarvan er al- tyd een in de gemeente bhjft. B. en W adviseeren dan ook deze schenking met inachtneming der voorwaarden, in dank te aanvaarden. Weth. BROER vreest als minderheid van R en W, dat de kosten niet met zullen vallen en deze, omdat het machi nes betreft, ook niet zyn te berekenen. Spr. komt tot de conclusie dat het ca deau de gemeente duur zal komen ti staan. Hy stelt het aanbod op prys en vindt de voorwaarden zakeiyk. Hy vraagt zich echter af of de gemeente met spuit niet gewaarborgd is en moet vraag bevestigend beantwoorden, zal tegen het voorstel stemmen. De heer DEN BESTEN merkt op, dat het geval zich kanjoordoen dat de nieuwe spuit naar eerfTÖuagrenzende ge meente moet en dat de oude spuit zou moeten doen b.v. by een brand in een der buurten. Spr. zou er daarom meer vow voelen om de oude uit te lee nen en de nieuwe in reserve te houden. De heer FREDEBIKZE merkt op, dat aanvaarding van de schenking de gemeente voordeelen biedt. In de ste plaats behoeft dan geen belangryk .bedrag te worden uitgegeven voor repa fa tie der oude spuit. Volgens het rap port van de brandweerbond is dit min stens f 750. Bovendien kunnen de jaar- ïyksche uitgaven voor de oude handspuit komen te vervallen. De heer MOURIK kan zich vereeni gen met de voorwaarden en is ook van meening dat, wanneer op de uitgaven zooveel mogelijk bezuinigd wordt, de ge meente voo r geen hoogere kosten zal ko men te staan. Weth. DAMSTEEGT ziet in de aan re uitgaven voor de gemeente en kan de bezwaren van wethouder Broer dus niet dgelen. Door een kleine verandering aan de oude spuit kan de bedrijfswaardig- heid aanmerkelijk beter worden. De heer DE VOS heeft met bet resultaat en de voorstellen van B. en W. tot extra aflossing der opgezeg de leeningen, alsmede «te terzake noodige begrootingswyzigingen worden met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens stelt de VOOEZfTTER aan de orde het voorstel van B. en W. zekeren brandspuit brandwaarborg maatschappy herinnert eraan, dat spuit ook een schenking ian maatschappij is. Achteraf is echter ga- bleken dat deze spuit een construetlefout heeft, waardoor het gebruik fhet rijde») zeer wordt oemoeiiykt. De Zuid-Holland- ache Brandweerbond heett een rapport tegen het voorstel van B. en W. Een goede brandweer-auto is in het belang der brandwaarborg-maatschappij. die er financieel veel gunstiger voorstaat dan de gemeente. Spr. heeft dan ook als commissaris der maatschappy voor ex ploitatie door de maatschappy gepleit b.v. met behulp van een vrijwillig brand weercorps. De VOORZITTER antwoordt, dat de heer de Vos blijkbaar in de vergade ring van comm. een andere oplossing heeft bepleit, die echter geen meerder- kunnen worden, hetgeen spr. uitvoerig met cyfers aantoont. Spr. komt tot de conclusie dat de totale uitgaven niet grooter zullen worden. De heer MOU RIK merkt op, dat de :meente niet gebaat is met een goede spuit, die eigendom is van de brand waarborg-maatschappij en bediend wordt door een vrij willig corps. De gemeente heeft toch zelf zorg te dragen voor goe de brandbluschmiddelen. De heer DE VOS zegt dat by de brandwaarborg maatschappy de gedach te bestond, dat de gemeente onder de ge stelde voorwaarden de spuit niet zou aanvaarden en dat de maatschappy als dan toch zou overgaan tot aanschaffing van een spuit. Dit wordt echter met klem bestreden door de heeren ZWART VOOR- SPUIJ en FREDERIKZE, beiden bestuursleden van de maatschappij. De VOORZITTER merkt op. dat i heeren thans uit eigen boezem gaan spreken en brengt het voorstel van B. stemming, dat met 5 tegen 2 (de heeren Broer en Vos) wordt aangenomen. (Wethouder Dam- steegt onthoudt zich van stemming). De VOORZITTER deelt mede. dat wegens h$t overlyden van den heer Kok voorzien moet worden in de vacature van gemeente-opzichter, die een jaarwedde had van f 250, ver hoogd met een bepaald percentage by grooterl reparaties. Reeds het vorig jaar hebben Ged. Staten de gemeente aange schreven, bij een eventueele vacature dit college daarmede in kennis te stellen om zoodoende door een samenwerking der verschillende gemeenten te k:>men tot een beter bouw- en woningtóezicht. Vooral wanneer de nieuwe bouwverorde ning in werking zal zyn gelreden, zul len de eischen aan dit toezicht verbon den, veel zwaarder worden en wordt de verantwoordelykheid van B. en W. dus grooter. Het is uitgesloten dat dit toe zicht aan iemand opgedragen kan wor den, die tevens in dezelfde gemeente of groep van gemeenten ais particulier ar chitect of aannemer optreedt. Allereerst moest dus de vraag gesteld worden, wel ke gemeenten voor deze samenwerking in aanmerking zouden komen. Dit waren in de eerste plaats de gemeenten waar wylen de heer Kok architect was, nJ. Streefkerk, Groot-Ammers, Nieuw poort, Langerak, Bergambacht en Amnierscol Uit de besprekingen met den inspecteur van de Volksgezondheid kwam de wen- scheiykheid naar voren, dat de gemeen ten Bergambacht en Ammerstol zich zouden voegen bij een combinatie van gemeenten aan de overzyde van «ie Lek en de overige 4 by een aantal gemeenten in de Albiasserwaard. Dit zouden dan Streefkerk, Bleskensgraaf. WUngaarden, Brandwyk, Molenaarsgraaf, Ottoland, Goudriaan, Groot-Ammers. Nieuwpoort en Langerak, totaal met ruim 9000 zie len, waarby eventueel misschien nog zouden kunnen worden gevoegd de ge- Ameide en Tienhoven en Oud- Daar hier reeds een behoorlyk wordt betaald, zullen de kosten voor Groot-Ammers by aanstelling van een architect voor deze gröep vay ge meenten niet van bpteekenis hoog er worden. Om den functionnam behoor lijk te kunnen salaneeren, is het nood- zakelyk, dat hem ook het toezicht op het onderhoud der eigendommen wordt op gedragen. By samenwerking kan een vakkundig en onafhankelijk persoon be noemd woiden. Spr. hoopt dat de ge meenten in hun eigen belang de nood zakelijkheid tot samenwerking zullen be grijpen. De kleinere gemeenten, die er prys op stellen, in de toekomst hun zelf standigheid te behouden zullen verstan dig doen, verschillende vraagstukken ge- Npmenlyk op te lossen. Thans kunnen mog geen afgeronde voorstellen worden gedaan. Spr. meent echter, te mogen concludeeren, dat de raad zich in prin cipe met deze gar.g van zaken kan ver dezen zomer een groot gedeelte der werkloozen aan de verbetering van den Hoogendyk te werk gesteld kunnen wor den. Het ligt dan ook in de bedoeling van B. en W., aan het voorgenomen ob ject alleen dan te laten werken, wan neer een voldoend aantal werkloozen be schikbaar is. De benoodigde grond kan gestoken yorden uit het terrein der ge- gemeente aan de Westzijde van de ha ven. B. en W. meenen dat thans de uit gaaf in alle opzichten verantwoord is en vragen machtiging aan den raad om het werk in werkverschaffing te laten uit voeren. De heer ZWART VOüRSPUIJ merkt op, dat met den aanleg van den afweg de inkomsten voor de gemeente wegens huur der woning verloren gaan, alsmede het kapitaal, dat destijds deze woning heeft gekost. Weth. BROER zegt, dat thans niet alleen de kosten aanmerkelijk minder zijn, maar bovendien de werkloozen te werk gesteld kunnen worden, waaraan wethouder DAMSTEEGT toevoegt, dat de inkomsten der werkloozen daar- i door stijgen, hetgeen in de eerste plaats den gezinnen ten goede komt. De heer D E V O S is van meening, dat na de totstandkoming van den afweg ook spoedig het éénrichtingverkeer in het leven geroepen zal worden en hij vreest, dat de wegen op het Burgemees ter Fortuynplein niet bestand zullen zyn tegen de zware vrachten. De heer DEN BESTEN informeert naar de verharding van den afweg. De VOORZITTER antwoordt, dat de afweg voorloopig een gewone grind weg zal worden met daaronder een dik ke laag puin, zoodat zoowel de afweg als de andere wegen ook tegen zware vrach ten bestand zullen zijn. De woning is in- dertyd voor slooping by eventueele door braak aangekocht, terwijl de laatste Ja ren de inkomsten wegens huur op de begrooting voor memorie werden ge raamd. zoodat het huurverlies op de be grooting niet van invloed is. Met alge meene stemmen wordt de gevraagde machtiging aan B. en W. verleend, sluiting. aou dit ruim f 2000 kos ten. Bet aal practisch wel dat beide spulh bet wel niet de om laatste W jeren. B een 2e spuit zullen eenige uitgas mlko, tecvt* «6 aodaw te»** W «rkversehaf f ing. Reeds meermalen zijn uit de vergade ring stemmen naar Voren gekomen be treffende de uitvoering van de zg. door braak vanaf het burgemeester Fortuyn plein naar den Hoogendyk, bestaande uit het sloopen van een woning, het aan leggen van een afweg en net maken van een brug, B. en W. zijn echter nog nim mer met voorstellen gekomen, omdat volgens de destijds gemaakte berekenin gen de kosten veel te hoog waren. Thans meenen B. en W. echter eer k oplossing gevonden te door het werk in werkverschaffing te la ten uitvoeren. De plannen zyn voorge legd aan de .Nederlandsche Heidemaat schappij en deze heeft thans een nieu we begrooting gemaakt. Volgens deze be grooting zullen de arbeidsloonen bedra gen f 2850 en de overige kosten f 1850. uitvoering in werkverschaffing ont- emeente in de uitgaven aan rijkssubsidie terug. Deze be en W. zoo aanneme lijk voor, dat zy het plan thans in ern- sttge overweging hebben genomen en reeds n overleg met het polderbestuur j*jn getreden omtrent de te leggen brug. Met dit beetuoi is ter zake geheele over- eenstenantng bereikt Waarschijnlijk zal Zanguitvoering. Capetie a.d. IJssel. Het Chr. Koor „Looft den Heere", directeur P. A- A. Kruithof, het kinderkoor en de Chr. Gem. Zangvereeniging „Nut en Genoe gen" te Smitshoek, hopen Woensdag avond in het Vereenigingslokaal aan da Boezemstraat een uitvoering te geven. JEUGDHERBERG „DE WATER- persconferentie plaats, uitgeschreven door het bestuur der Goudsche Jeugd- herbergvereeniging, welke aan den 's-Gravenbroekschenweg te Sluipwyk haar jeugdherberg JDe Waterhaan" heeft één der byna 70 plaatsen, waar de Ne derlandsche Jeugdherberg Centrale in ons land dergelijke instellingen telt. Dat er voor de jeugdherbergen een steeds groeiende belangstelling bestaat, komt wel zeer treffend tot uiting in de cyfers, welke doen zien, dat het aantal trekkers van 1225 in 1929 is gegroeid tot bijna 40.000. Een respectabel aantal dus. In vyftien landen van Europa heeft men 3000 van deze jeugdherbergen met een aantal overnachtingen van plun. 5 millioen jaar! Met deze cijfers is tevens het groote nut van het jeugdherberg-instituut aan getoond. omdat hieruit bhjkt, hoeveel jonge menschen daardoor in staat wor den gesteld, om tegen geringe kosten een prettige vacantie te hebben. Bovendien wordt vriendschap met andere jon gelieden zoowel van binnen de grenzen s uit het buitenland, gesloten. Ook de Goudsche Jeugdherberg krygt hiervan haar deel en niet ln de laatste plaats, dank zy haar gunstige Mgging aan de Sluipwijksche Plassen. Werden alleen in het afgeloopen jaar ong. 1300 overnachtingen geboekt, voor't aanstaande seizoen zyn de verwachtin gen weer hoog gespannen. Reeds thans is de Jeugdherberg voor verschillende weekends volgeboekt, wat zeggen, wil, dat nieuwe trekkers niet meer geborgen kunnen worden. Voorts zijn er teekenen die er op wycen. dat gedurende den zo men weer honderden een prettigen tyd ki de gastvrije jeugdwoning willen door- De bedoeling van deze persconferen tie was. in het bijzonder de aandacht te vestigen op het feit, dat leerlingen van scholen gaarne in de jeugdherberg wor den verwacht. Weliswaar worden des zomers schoolreisjes gemaakt, doch voor dezelfde koeten kan een meerdaagsch bezoek aan een jeugdherberg worden gemaakt, vanwaar dan met de leerlin gen excursies kunnen plaats vinden en allerlei bezienswaardigheden kunnen worden bezocht. Bovendien wordt dan het schoolonderwijs met practisch aan schouwelijk onderrricht aangevuld, en worót het nuttige met het aangename vereenlgd. De N JJFï.C. rekent deaen zomer op vel« schoolgroepen en verstrekt gaarne alle inlichtingen, die men wenscht. L

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 5