Van Rondom 'Gemengd nieuws~j Plaatselijk nieuws Plaatselijk nieuws VRIJDAG 23 APKHTflBC HET VERGAAN VAN DE „ANDRA". De bemanning in veiligheid. In tegenstelling tot de berichten in de „Daily Telegraph", volgens welke de Ne- derlandsche bemanning van het door de Spaansche rebellen tot zinken gebrachte stoomschip „Andra" zou zijn terechtge steld of gevangen gezet, meldt de regee- ringspersdienst thans dat van het Neder- landsche gezantschap te Lissabon Woens dagmiddag op het departement van bui- tenlandsche zaken de mededeelmg was ontvangen, dat den tijdelijken zaakge lastigden aldaar is bericht, dat de Ne- derlandsche bemanning van de „Andra" is vrij gelaten en naar huis CONSTERNATIE TE ALKMAAR. Steerien brug ingestort. Woensdagmiddag heeft te Alkmaar een Bedrijfsongeval plaats gehad, dat hoe wel er geen slachtoffers waren, groote schade heeft veroorzaakt en een zware verwoesting aanrichtte. De walmuren van Mient, een grachtje aldaar, waren zoo zeer door ouderdom versleten, dat de ge meenteraad eenigen tijd geleden besloot deze muren eens grondig te laten her stellen. Hiertoe was het grachtje droog gelegd. waardoor ook het water onder de zopgenaamde Steenenbrug was weg gepompt. Tengevolge van den hevigen regenval van de laatste dagen wat. de druk tegen de houten afdammingsschut ting zeer groot geworden en zonder dat iemand er maar eenigszins op verdacht was, is een lek ontstaan in de afdam mingsschutting. waardoor het water eerst naar binnen sijpelde om na eenige oogen blifcken met kracht naar binnen te stroo- Binnen een paar minuten was het grachtje wederom volgestroomd en lang zaam werd de grond bij de Vischmarkt ondermijnd Met hevig gekraak stortten de brugpijlers in, met zich sleurend de brugleuningen en alles wat zich op de brug bevond. Geheele steenvlakten stort ten in en ook de granieten paaltjes, wel ke de afsluiting vormen tot de Visch markt, verdwenen in de diepte. Een groote waterleidingpij p, welke door het neerstortend gesteente was gebroken, volbracht het werk en spoot met volle kracht een straal water tegen - den wand. Hierdoor ontstonden nieuwe gaten en volgden nieuwe instortingen. Twee auto's die op de brug stonden, verdwe nen in de diepte. Een en ander verwekte groote conster natie. Onmiddellijk waren de noodige maatregelen genomen. Allereerst werde.t<; de gas-, electriciteits- en waterleidin- gen afgesloten. De aannemer zal het risico van het on geval moeten dragen, hetgeen voor hem een in de duizenden loopenden schade post beteekent. KAPELAAN ROSSAINT. Vijftien jaar tuchthuisstraf. In het te Berlijn gevoerde proces tegen kapelaan Rossaint uit Dusseldorf, die verdacht wordt van voorbereiding tot hoogverraad in samenwerking met com munisten, heeft de officier van justitie zijn requisitoir gehouden. Hij eischte te gen verdachte vijftien jaar tuchthuis straf met tien jaar eerverlies. Het O.M. achtte bewezen, dat de kape laan steeds weer communistische func tionarissen in de gelegenheid heeft ge steld toespraken te houden tot de katho lieke jeugd, waarin deze werd aange spoord tot ongehoorzaamheid tegen den staat en tot daden van sabotage. Ros saint zou zich hiertegen nooit hebben verzet. En voorts achtte de Officier be wezen, dat Rossaint geijverd heeft voor een eenheidsfront met de communisten. De Officier eischte tegen den oud-lei der van de S.S. Steber zeven Jaar tucht huis en zeven jaar eerverlies. Tegen de overige verdachten, onder Wie kapelaan Kremer, werden tuchthuis- en gevangenisstraffen van een tot twee en een half jaar geëischt. Tenslotte stel de de officier voor den secretaris-gene raal van de katholieke jongemannenver- eeniging Clemens wegens gebrek aan be wijs vrij te spreken. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCH- LAND. Een nieuwe campagne? Blijkbaar is in Duitschland een nieu we campagne tegen de Joden op komst. De Joodsche organisatie Bnai Brith, die overal in Duitschland afdeelingen heeft voor liefdadig werk, is dezer dagert op geheven. De rabble dr. L. Beck, die voor zitter is van de vereenigde Joodsche lo ges in Duitschland en ongeveer zestig anderen, onder wie de leiders van de afdeeling te Berlijn en verscheidene vrou welijke chefs werden in hun huizen ge arresteerd en overgebracht naar de hoofdloge. Daar zijn zij door de geheime politie ondervraagd en na eenige uren allen weer op vrije voeten gesteld. Alle loges werden door de geheime politie be zet en sindsdien is niets meer over deze zaak gepubliceerd, dan dat de loges wa ren opgeheven. i Door deze opheffing is een eind geko- 1 men aan de groote en doeltreffende or- 62 JAAR - DOET MEE AAN VOLKSDANS Oude dame verklapt het geheim vao haar levenskracht. „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdansen meedoet als een jopg meis je, en wanneer men vraagt naar de oor zaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofd pijnen,'waaraan ik leed en de rheuma- tische pijnen ïn mijn beide schouders, af te komen. Kruschen volbracht het kunst stuk: mijn hoofdpijn verdween, evenals mijn rheumatische pijnen." Mevr. F. B W. Kruschen Salts is e?n combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot gezonde werking. De „dagelijksche dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) ganisatie voor hulpverleening aan het steeds toenemende aantal Joden, die geen raad meer weten. Verder is een order van de geheime politie verschenen, waardoor alle verga deringen van Joodsche organisaties tot midden Juni verboden worden. Hierdoor wordt b.v. het onderwijs in vreemde ta len aan Joden, die van plan zijn te emi- greeren, onmogelijk gemaakt. Ook deze order is niet officieel gemotiveerd, maar den leden van de Joodsche gemeente is te verstaan gegeven, dat zij is bedoeld als een tegenmaatregel tegen de herle ving van de anti-nazi-campagne in het buitenland, in het bijzonder in de Ver eenigde Staten. GROOTE VLIEGTOCHT VAN TWEE FRANCAISES. Te Parijs opgestegen. Donderdagmorgen om 5.40 uur zijn twee dames, de aviatrices Claire Roman en Lucas Naudin. met een kleinen een dekker van nog geen 120 P.K. van Le Bourget (Parijs) opgestegen, ten einde naar Pondicherry (Indo-China) te vlie gen. Zij zijn voornemens de route Mar seille, Rome, Brindisi, Athene, Damas cus, Boesjir en Karatsji te volgen. Dit is de eerste maal, dat deze route door da mes gevlogen wordt. DE 100.000 NIET BEGEERD. Bestemd voor de werkloozen. De werkloozen in het Zwitsersche kan ton Neuch&tel hebben een meevaller van 100.000 francs (41.000 gulden). Te hunnen behoeve is namelijk een loterij georganiseerd, waarvan de hoofd prijs 100.000 francs bedroeg. De onbekend gebleven winnaar heeft echter met een ongeteekend schrijven het lot terugge zonden. Hij deelt mede, het slechts uit sympathie voor de werkloozen te hebben gekocht en ten behoeve van steunverle ning afstand te doen van de gewonnen EEN MASSA-HUWELIJKSINZE GENING. Mevr. Mussolini aanwezig. In de kathedraal van het Italiaansche stadje Predapio heeft een merkwaardige huwelijksinzegening plaats gehad. Niet minder dan 53 bruidsparen van 't plat teland werden tegelijkertijd in den echt verbonden. De plechtigheid werd verhoogd door het feit, di Mussolini, donna Rachele, eveneens in de kathedraal aanwezig was. De bevol king heeft haar na afloop luide en lang durig toegejuicht, vooral toen zij even eens deelnam aan den bruidsstoet, die door de straten van het stadje trok. Daarna heeft mevrouw Mussolini nog twee fascistische partijgebouwen en ee nige nieuwe boerderijen geopend. EX-PRINS NICOLAAS. Zondag uit Roemenië. Men neemt thans aan. dat Nicolaas Brana. ex-prins van Roemenië. Zondag in zijn eigen vliegtuig van Boekarest naar Weenen zal vertrekken Hij zal daar een paar dagen blijven, alvorens hij door reist naar Italië, waar hij zich bij Milaan zal vest/gen. In Italië zal hij zich aan de vliegsport blijven wijden. Zijn vrouw zal eenige dagen vóór hem uit Boekarest vertrekken en hem waarschijnlijk te Weenen weer ontmoeten. De bedrijven, welke ex-prins Nicolaas in Roemenië bezat o.a. een houtzaak. een kaasfabriek en eenige minerale bronnen zijn omgezet in een maat schappij. die haar kantoor heeft geves tigd in het centrum van Boekarest. BRAND IN EEN SCHOOL. Vier dooden; vele kinderen gewond. Een brand, die Woensdagavond uitbrak tijdens een filmvoorstelling in een school in het plaatsje Killingioeme (Estland), heeft tot dusver vier dooden geëischt. Tien kinderen werden levensgevaarlijk gewond. Bovendien werden nog 70 kip deren min of meer ernstig gewond. Het vuur, dat waarschijnlijk door zelfont branding van de film is ontstaan, greep met razende snelheid om zich heen. zoo dat onder de aanwezigen een paniek ont- -4 Latere berichten doen vreezen, dat er meer slachtoffers zijn dan aanvankelijk gemeld was. Reeds wordt bericht van 57 dooden en weet men dat er 170 vxs- schers vermist worden. Zes visschers- vaartuigen zijn geheel vernield. RUBBER BRENGT WEELDE. Waar bankpapier en bier toe dienen De gouden regen, die in de rubberstre ken neerdaalt bij- het uitdeelen der be volkingscoupons, heeft veel zegen en grooten rijkdom gebracht, doch het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dra in. De „Deli Court." heeft reeds gevallen gehoord van inlandsche tuinenbezitters. niet meer uit pisangbladen eten doch uit bankbiljetten van tien gulden, en thans vernam het blad wederom twee buitensporige gebeurtenissen. In het Tapanoelische fietste een Batak zijn tuin rond met een wapperende vlag op het rijwieL Bij nader onderzoek bleek de vlag samengesteld te zijn uitaan eengeregen bankbiljetten van 5 gulden. Te Pakkat nabij Baroes wist een Batak al evenmin raad met zijn rubbergeld. HU bezocht een eethuis en gedroeg zich als groote Piet. Na een uitvoerig maal wenschte de man zijn handen te was- schen en bestelde daartoe een waschkom gevuld met bier. TYPHOON TEISTERT JAPANSCHE HARINGVLOOT. Tal van dooden en vermisten. De Japansche haringvloot is door een typhoon geteisterd, terwijl zij aan het visschen was in de Zee van Ochotsk bij de Zuid-Westkust van Sachalin. Zeven en veertig visschers zijn om het leven gekomen, terwijl 57 nog worden vermist. Men vreest dat nog vele anderen om het leven zijn gekomen. Bleskensgraaf. Van de ingeschreve nen voor den dienstplicht, lichting 1938, zijn goedgekeurd: A. J. Boon en A. van Kleij. Tot secretaris van den kring „De Alblas" van vrijwillige burgerwachten is benoemd de heer J. van Meeuwen, secre taris dezer gemeente. Giessen-Nieuwkerk. Den heer T„ on derwijzer aan de oJ. school overkwam dezer dagen een leelijk ongeval. Daar de gordijnen in het lokaal niet goed w.lden schuiven, plaatste hij een ladder op de bank. om dit euvel te verhelpen. Door- .t de bank aan het schuiven ging. sloeg de ladder om, waardoor de heer T. viel. Omwonenden, want het was buiten schooltijd, hoorden deze klap en kwamen toesnellen om de eerste hulp te verlee- nen. De onderwijzer had zich «Jknstig aan een been bezeerd en eveneens aan zijn gezicht. Bloedend werd hij naar zijn kosthuis gebracht. In cafe de Baat. aan het Ptnkeveer. werd een openbare vergadering gehou den van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond", waarin als spreker op trad de heer Louwes, lid van de Tweede Kamer, die in verband met de aanstaan de verkiezingen een lezing hield, welke met veel aandacht beluisterd werd. Mede door het buitengewoon ongunstige weer was de opkomst niet bijzonder groot. De heer Jac. van Houweling is her kozen als hoofdingeland voor het water schap „De Overwaard". BakkersoatrooiiR Giessendam. De bakkerspatroonsveree- niging „Door Eendracht Sterk" hield Woensdagavond in hotel Dekker haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. Westerhout. Na opening der vergadering en lezing der notulen volgde het financieel verslag van den penningmeester, hetwelk werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden de J. Westerhout en C. A. van Ipe- herkozen. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Nieuwland. Een zware motorsproeiwa gen verzakte op de werf van mej. d. B. zoodanig, dat de hulp van een kraan wagen van de firma de R. uit Meerkerk moest worden ingeroepen. Met de groot ste moeite wist n.en, na ongeveer 5 uur er aan gewerkt te hebben weer op den harden weg te het gemeentehuis. De en W. Duyzer Gz. zijn tot gekozen in de plaats van de heeren J.^ Hoop en Jac. de Groot, die als zoodanig bedankt hadden. Uitvoerige besprekingen zijn gewijd aan het vaststellen van een programma van het in uitzicht gestelde feest. Dit pro gramma vermeldt o.m. volksspelen, zoo als ringrijden op tandems, stoelendans voor meisjes, kruiwagen loopen enz., een optocht met versierde wagens en ver sierde rijwielen en waaraan ook ruiters in costuum kunnen deelnemen; verder een lampionoptocht en muziek en zang van de plaatselijke vereenigingen. De schooljeugd wordt op bescheiden wijze getracteerd en kan op versierde wagens aan den optocht meedoen. Voor verschillende zadcen kent het bestuur geldprijzen toe. De openbare versiering laat men aan particulieren over. Het bestuur zal over wegen, of het hiervoor prijzen kan toe* kennen. Aan het slot der vergadering drong men aan op uitstel van het feest. Met 14 tegen 12 stemmen en 2 blanco besloot en. het te houden op 1 September en niet op 4 Mei, zooals men eerst voome- lens was. Een aantal Gorinchemsche en Har- dinxveldsche inwoners wonen op nog al grooten afstand van een stembureau in eigen gemeente, maar zeer dicht bij het Schelluinsche gemeentehuis. Voor hen is het van belang, te weten, dat zij in een andere gemeeinte mogen stemmen Daar toe kurtnen ze zich minstens twee wekpn vooraf bij het gemeentebestuur in per soon aanmelden. Schelluinen. Door den hoogen stand van het Merwedewater zijn de uiterwaar den langs de rivier Woensdag opnieuw ondergeioopen. De koeien, die daar reeds op het grasland liepen, zijn tijdig in vei ligheid gebracht. Het bestuur van de Oranjevereni ging heeft het pas gekozen bestuurslid, den heer G. Terlouw, tot voorzitter be- U1T VOORRAAD LEVERBAAR: le KLAS R IJ WIELEN in de merken: Magneet, Fongers, Simplex Burgers, Union en Veeno. Tevens nog eenige in goeden staat zijnde 2e hands Rijwielen tegen billijke prijzen. Tandemverhuur. Smederij en Rijwielhandel. A. HOOGEVEEN Nieuw-Lekkerland. Oranjefeest uitgesteld. Schelluinen. Onder voorzitterschap van den heer Joh. de Klerck heeft de Oranjevereniging Dinsdagavond op nieuw een, ledenvergadering gehouden in Samenvoeging van gemeenten. Schelluinen. Ged. Staten hebben ook B. en W. van deze gemeente toegezonden een plan tot samenvoeging van de ge meenten Schelluinen, Peursum, Giessen- Nieuwkerk en Giessendam. Sliedrecht. Het bouwen van een hee- rnhuis aan den Merwesingel, voor re kening van den heer Moolhuisen, is op gedragen als volgt: A. Brandwijk, met selwerk; Gebr. de Baat, timmermerk; L Korswagen, schilderwerk; gebr. Hooge- veen, lood- en zinkwerk. weer voor 't vee. Streefkerk. Nu het natte weer blijft aanhouden, hebben verschillende veehou ders maatregelen getroffen om hun koeien weder op te stallen, hoewel er ge noeg eten is. De beesten kunnen echter geen plaatsje vinden om behoorlijk droog te gaan liggen, terwijl de gevreesde kop- ziekte zich overal doet gelden. Reeds 5 koeien zijn aan deze ziekte gestorven, terwijl verscheidene door spoedig ge neeskundig ingrijpen zijn hersteld. Wijngaarden. De extra April maand- collecte in de Ned. Herv. Kerk bracht f 15.94«/« op. De Ned. Herv. J.V. „Jonathan" zal in het eerstvolgend winterseizoen aan zoeken voor het vervullen van een spreekbeurt prof. H. Visscher te Huis ter Heide en den heer Van Leeuwen, gods dienstonderwijzer te St. Filipsland. HET MAKEN VAN EEN KARTONNEN DOOSJE. In ieder huis is wel een stuk oud kar ton of een oude kartonnen doos, waar van de middenstukken nog goed zijn. Daarmede gaan wij nu oefenen. Wij tee kenen eerst een platte grond, zooals de teekening die laat zien. Hoe grooter de doos moet zijn, des te grooter natuurlijk ook de platte grond. Als wij de omtrek hebben geteekend. wordt het model uit geknipt. De stippellijnen worden ®7en met een schaar een beetje gekerfd, zoo dat het karton, als het straks over de lijnen gevouwen wordt, gegiakkeiyk mee buigt. Naast de vier kleine, met 1 aan geduide vierkanten wordt een insnijding gegeven, tot aan de stippellijn, de pun ten 2 en 4 krijgen ieder twee insnijdin gen. zooals dit bij 4 duidelijk te zien is. 2 laat zien, hoe de punt moet worden gevouwen, wat later geschiedt. In de punten 3 en 5 worden dwarse sneden ge maakt, waar later 2 en 4 ingestoken kunnen worden. Nu is al het voorberei dende werk gereed en wij kunnen gaan vouwen. Eerst wordt ieder vierkant 1 naar binnen geslagen, dan buigen wij de hoeken van 2 en 4 om, zooals boven reeds gezegd, vouwen het karton over de stip pellijnen en steken punt twee door gleuf 3. Op dezelfde manier steken wij punt 4 door gleuf 5. Na het insteken worden de omgevouwen hoeken van 2 en 4 weer opengevouwen, zoodat zij niet meer door de gleuf terug glijden. TOOVERKUNSTJES. Een cent in een glas water laten dansen. Je neemt een glas water en vraagt aan een van de aanwezigen een geldstuk, het doet er niet toe, wat het is, een cent, een dubbeltje. Nu laat je dat geldstuk in het glas met water vallen en daarna zing je ieen liedje, terwijl Je met je rechterhand Sr de maat bU slaat op het tafelblad. Tot verbazing van detoeschouwers zal nu het geldstuk in het glas met water bij elke keer dat wij de maatslaan. 'n spron getje in het water maken en dus dansen op de maat van ons liedje. Hoe is dat kunstje mogelijk? Van te ;bben wij, zonder dat iemand t bemerkte, een dunne zijden draad van zilvergrijze kleur met een klein stukje achter het glas op de tafel gelegd. Het geldstuk dat wij krijgen, houden wij vast, dat wij gemakkelijk, zonder dat iemand het ziet er het stukje was aan vast kunnen drukken. De draad houden wij nu in onze hand. Iedere keer als wij zoogenaamd de maat slaan, trekken wij fdus aan de draad en het geldstuk gaat omhoog. HOE WERD DE RUM VERDEELD? Drie visschers hebben samen een vat rum gekocht van twaalf liter. Iedere vis scher moet hiervan vier liter mee naaf zijn schip nemen. Om echter de rum af slechts drie maten tot hun beschikking, een van drie liter, een van vijf en een van zeven liter. Hoe werd de rum verdeeld, dat zij ieder aanj hun vier liter kwamen? KEES EN KOOS NAAR DE SPEELTUIN. Kees en Koos zijn ge zworen kameraden em 's Woensdagsmiddags gaan ze samen altijd naar de speeltuin, waar zij schom melen, wippen en allerlei andere spelletjes doen. De1, oom van Kees heeft na-« melijk een speeltuin, dus de jongens mogen daar altijd maar zoo voor nfets in. De weg er naar toe is echter niet zoo heel een voudig te vinden. Probeer eens door het doolhof van wegen heen in de tuin te komen, die door een stip is aangegeven. Je moet 't bosch ingaan, waar bo-, venaan een kleine pijl staat. 5 pgftPE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, Schoonhovensche Courant VRIJDAG 23 APKIL 1937. door JAN KIJKUIT. Over de motorspuit van Groot- Ammers, de verzekering en den armmeester van Tienhoven. Als tante Bet Je de Schoonhovensche Courant heeft gelezen, vouwt ze die be hoedzaam, legt het blad netjes neer en zet zich dan tot medlteeren van het ge- lezene. waarna ze daarover vragen stelt of opmerkingen maakt. Ze kwam nu na eenige overpeinzingen met een nogal vreemd aandoende vraag. Jan zei ze, vindt jij dat niet gek dat iemand een auto koopt, waarvan hU la ter merkt, dat hij er niet mee kan rij- 6 ,ja tante, dat vind ik zelfs merkwaar dig. Die kooper schijnt me een noncha lant heer en de verkooper iemand met een met al te krap geweten." „Wie de verkooper is weet ik niet, maar de kooper wel, dat is de Onderlin ge Brandwaarborgmaatschappij in Groot- Ammers, die heeft een autospuit ge kocht, waarvan in de. raad gezegd is, dat die een constructiefout heeft, waardoor het rijden zeer wordt bemoeiïTjkt. Nou, dat beteekent, dat je er een paard voor moet spannen, nietwaar?" „Ja, als officieel gezegd, dat het rijden zeer wordt bemoeilijkt, dan is de eigen lijke zin daarvan, dat de auto niet van zijn plaats is te krijgen. Maar dat kan toch zeker wel verholpen worden? Er zijn in Groot-Ammers en omstreken toch wel bekwame motordeskundigen, voor wie dat een aangename opdracht zou zijn." „Ja het kan verholpen worden, maar dat zou minstens 750 gulden kosten en Mc denk dat Je daarvoor haast een nieu we spuit hebt." jUs ze een nieuwe spuit koopen, zou t goed zijn dat het bestuur van de brandwaarborgmaatschappij er eerst een ritje mee ging maken door den Alblas- serwaard, dat zou tevens benut worden voor een gepaste reclame, bijvoorbeeld een bord voorop waarop zou staan. „Ziet onze nieuwe spuit, die kan rijden en spuiten, die een brand bluaeht voor se begonnen ia." Maar wat heeft de raad eigendijk daarmee te maken? „Dat zit zoo, de brandwaarborg heeft die spuit aan de gemeente cadeau gedaan en nu biedt zij sen tweede er bU aan ten geschenke." „Dat ia royaal; ik denk dat de ge meente wel blij is geweest met zoo'n pre sentje." „Dan denk je verkeerd, Jan. Ze kijken daar een gegeven paard heel scherp in zijn mond, want er waren genoeg raads leden, die eigenlijk tegen het aannemen van dat cadeau waren, omdat ze bang waren, dat het te vort zou kosten aan de „Je natuurlijk denken ze, dat de ge meente weer een autospuit krijgt, die niet rijden kan, maar ik denk toch dat er, met wat goeden wil, ook wel een spuit te koopen is, die wel rijdt" „Neen, daar ging t niet over, maar de schenker had voorwaarden gesteld, de maatschappij wil dat ze een garage bou wen voor de spuit dat de gemeente ook de niet verplaatsbare spuit in gebruik houdt en dat de maatschappij zelf ge bruik mag maken van de nieuwe spuit als er brand komt in een door haar ver zekerd pand buiten Groot-Ammers. Maar na wat heen en weer gepraat, hebben ze het cadeau toch geaccepteerd en geen eens dankje gezegd." „Ik vindt dat een aardige regeling en mij dunkt dat verscheidene gemeenten dat voorbeeld zouden kunnen volgen. Nu zijn er overal brandspuiten en daarbij toehoorend personeel, waarvan vooral de brandwaarborgmaatschappijen t meeste •voordeel hebben, zonder dat ze er een «ent voor betalen. Als men deed, zooals In Groot-Ammers, dan waren de lasten eerlijker verdeeld, namelijk een gemeen telijke brandwaarborg, die dan ook de verzekeringsgelden zou ontvangen, of een particuliere maatschappij, die ook voor de brandweer zorgde." „Dat ls gemakkelijke theorie, maar moeilijke practijk, merkte Jod op. Een txarvdwaarboargmaatsehappij kan alleen bestaan als zij veel verzekerden heeft en daarom werken die over het geheeleland ot over een groot gebied, maar zelfs een gemeente als Amsterdam zou niet in staat zijn een eigen verzekering te voe ten, zonder dat ze een gevaarlijk risico Rep of zonder dat ae veel hooger premie moest eiachen dan een landelijke maat- Mbxppij. Je moet niet denken. Jan, dat le idee spiksplinternieuw is, want reeds In I860 is dat zelfde denkbeeld geopperd tn Leeuwarden. Men wilde daar toen de gemeente als verzekeraar laten optreden voor brand-assuranties, maar daartoe is het nooit gekomen. Wel is in dte stad toen opgericht een Onderlinge Brand waarborgmaatschappij en die verkeert nog in bloeienden staat." „Nou, dus precies wat ik voorstelde: een gemeentelijke verzekering, heb ik gezegd of een particuliere, die ook voor de brandweer zorgt. Als ik jou was, Jod, zou ik me daar eens voorspannen en zor gen dat je directeur wordt van een brandwaarborgmaatschappij in onze ge meente, maar Je moet dan natuurlijk zorgen eerst meester in de rechten te worden." Als iemand daarover begint, kan hij er zeker van zijn, dat Jod voorlooplg zwijgt en zoo boog hij zich ook nu weer na drukkelijk over het boek, waar in hij had zitten lezen. Teun had geen belangstel ling getoond voor de verzekering enkeek aandachtig naar tantes kippen. We za ten zoo eenige tijd zwijgend bijeen, toen Teun zei: „Jan, je bent onderlaatst eens naar Ameide getippeld en daar heb jij bij Tienhoven een stel ontmoet, dat je too wat vertelde over een kwestie, dat je zoo armbestuur. Die zaak is weer voor ge weest." „Voor geweest, vroeg tante, voor de rechtbank?" „Wel neen, voor den raad natuurlijk- Jullie weet nog wel, dat die armmeester de Jongh dat baantje zoo wat 25 jaar voor niks en niemendal heeft gedaan en dat ze toen in eene zoo kwaad wieren, omdat hij voor sommige menschen wat te royaal was geweest, zooals zij dat von den. Die zaak beeft ze nou in den raad van Tienhoven weer op tafel gebracht, vertelde Arie me vandaag en nou komt er een onderofficier en die krijgt aoo maar eens effen 1000 guldentjes voordat werk dat de Jongh om niet heeft go- daan." „Dat Ttnd li veel voor dat werk, oor- deelde tante." Jod keek op en sprak: „Teun vertelt jullie maar de halve waarheid." „Zoo is t mij gezegd, protesteerde Teun en Arie liegt nietals t niet noodig is, voegde hij er voorzichtig bij." „Dat kan wel, vervolgde Jod. maar ik denk dat Arie de heele geschiedenis niet kent. De onderofficier, die naar Tienho ven komt, zal niet alleen secretaris van het armbestuur worden, maar ook de controle en administratie hebben te doen van de steunverdeeling van de distributie van levensmiddelen voor Tien hoven en Ameide samen." „En wat is er met dien meneer de Jongh gebeurd, vroeg tante?" „Die zaak is nog niet beslist B. en W waren overeengekomen om een voorstel tot ontslag van de Jong in te dienen en daarmee was het geheele college teens, maar toen de zaak in de raad kwam, zwaaide de wethouder Versluis en stelde voor een commissie te benoemen om naar gedeputeerden te gaan en nog eens over die te praten. Dat voorstel is toen mei algemeene stemmen aangeno men." „Met algemeene stemmen, vroeg tante verwonderd, dus ook van den anderen wethouder?" „Ja,z e Heten alle twee den burgemees ter in de steek. Maar ik denk niet dat het bezoek bij gedeputeerden veel zal uithalen, want die hebben de Jongh niet eens willen ontvangen." „En wat motte ze nou met (toe onder officier met zijn 1000 gulden, informeer de Teun." „Dat is een eapltulant" Teun hinnikte. „Ik heb altijd gehoord, zei hij, dat ca- pituleeren is als je Je eigen overgeeft. Is er dat een, die zijn eigen aan denvjjand heeft overgegeven?" „Neen, dat ls een nieuwe wet, waar door de onderofficieren na hun dienst tijd een betrekking krijgen bij staat of gemeente en zoo zal deze nu dat baantje in Ameide en Tienhoven krijgen." „Twintig gulden in de week en mis schien net »»oveel pensioen. Ik wou dat ik ook onderofficier was geweest, zucht te Teun." „Neen Teun. pensioen krijgt hij niet." „De vind, besloot tante, dat als ze nu iemand een salaris van f 1000 geven, ze aan De Jongh, die 't zoo lang voor niks gedaan heeft, wel wat anders mochten geven dan alleen ontslag." Week opgedragen. Giessendam. Aan den heer H. Bakker, aannemer alhier, heeft de architect W v. d. Laan te Papendrecht, opgedragen het verbouwen van een woonhuis, met nieuwe garage, voor den heer W. d. Adel te Papendrecht. Voorts is aan den heer H. Bakker bij onderhandsche aanbesteding, door den architect CarL G. J. Lohm*- te «oor schoten, opgedragen het afbreken van verschillende bollenschuren en het ver bouwen en nieuw bijbouwen, van een groote b'.oembollenschuur, met narcis- senloods en daarbij behoorende stellin gen enz., te Hiilegora, voor den' heer G. J. Sap te Sas-aenheim. Giessendam. Bij den agent der ar beidsbemiddeling staan nog 240 perso nen als werkloos" ingeschreven. Het aan tal blijft nog steeds dalen. BU de inpoldering van het Haven- land is uit deze gemeente weer een 20- tal werkloozen in werkverschaffing te werk gesteld. Ook uit de gemeente Har- dinxveld zUn 30 werkloozen aldaar ge plaatst. V .A.R. A. - feestavond. Giessendam. Onder groote belangstel ling gaf de afdeeling Giessendam—Har- dmxveld van de V.A.RA. in de zaal van „De Harmonie" een propaganda-feest- avond. Medewerking verleende de arbei- derszangpiereeniging „Pieter Jellis Troel stra". Na de opening door den voorzit ter, den heer Kleppe, bracht het zang koor een drietal liederen ten gehoore. Vervolgens traden op de cellist, de heer van Aken en de pianiste, mej. Ever toe, belden uit Gorlnchem, met een klassiek programma. Nadat de heer F. A. Hof van de V.A.R.A. een propagandistisch woord had gesproken, droeg de heer Jan Le- malre enkele schetsen voor, waaronder „De Twijfelaar", die zeer in den smaak vielen. Daarna gaf de zangvereenlging nog eenige nummers ten beste, o.a. „De Nacht" en „Ave Maria Omstreeks 11 uur sloot de voorzitter den zeer geslaag den avond. Onder voorzitterschap van den heer Remans werd in de zaal van „De Harmo nie" een vergadering gehouden van werkloozen. Beslóten werd, een vereeni- glng op te richten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Hansum, A. Klein en Nederlof. De contributie werd bepaald op 10 cent per week. Tot bode werd benoemd de heer Hansum. MELK OF SCHOOL. Gouda. Dinsdagavond ls ds reeks ouder avonden, welke op initiatief van t school- melkcomlté zUn gehouden, ter bespre king van de mogelUkheld om aan de hier schoolgaande kinderen tijdens de och tendpauze melk te verstrekken, beëin digd. Ook ditmaal heeft de burgemees ter een krachtige aanbeveling van de plannen doen hooren, terwUl mevrouw H. J. M. Gaarlandtde Kat door haar aanwezigheid eveneens blijk heeft gege ven van haar belangstelling. Nadat op deze wUze alle ouders ln de gelegenheid werden gesteld van de plannen kennis te nemen, wordt nu door de rondvraag onderzocht of de ouders daadwerkelijk belangstellen in maatregelen ter bevor dering van de gezondheid en het weer standsvermogen hunner kinderen. Men mag vertrouwen, dat zU óet voorbeeld zullen volgen der ouders in andere ge meenten in ons land. oa. te Gorlnchem. Middelburg enz, RECHERCHEUR NEGRIJN VER LAAT HET POLITIECORPS. Gouda. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftUd, Ml de heer J. F. L. Negrijn, hoofdagent van politie en hoofd der recherche alhier, met ingang van 1 Mei ax den dienst veriaten. De heer Negrijn, die in het Goudsche politiecorps een der ouden is en in de stad een geziene figuur mag heeten, werd op 5 Augustus 1907 agent van po litie 2e klasse en op 1 Mei 1909 agent le klasse. Op 1 Januari 1918 behaalde hij den rang hoofdagent van politie om op 8 Augustus van het daarop volgende jaar to hoofdagent en tevens politle- rechercheur te worden bevorderd. HET RUSTHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Gouda. De bouw van 't Rusthuis aan den Koninginneweg ls gegund aan den heer J. Reljm te Wsddinxveen, die bij de aanbesteding laagste inschrijver was. Door een wijziging in het bestek, de fun deering betreffende, is de aannemings som tot f 158,133,40 verminderd. De uitvoering ran het glas-, schilder en behangwerk ls opgedragen aan de fa. L. Nljman Zn. te Alkmaar, laagste in schrijvers voor f 5930. REUNIE-BIOSCOOF. Gouda. „Mayerllng" is de naam van de film, die de directie van Reünie vanaf VrUdag, blijkens de advertentie in dit nummer brengt. Voor fijnproevers is dit werk, waarin Charles Boyer en Danielle Darrieux optreden, een bUzonderheid. De tweede hoofdfilm vrouw van een staatsvUand", een pittige film vol avon turen. die ook wel zal inslaan, terwijl Woensdagmiddag iö de matinee o.a. .Avontuur van CharMe Chaplin" draait Deze film behoeft geen commentaar: de naam Chaplin zegt al genoeg. Gouderak. De heer M. Stroete. tijdelUk machinist van het watergemaal, alhier, is met ingang van 15 dezer in vasten dienst aangesteld. Door het gure, natte weer van de laatste dagen komen bU verschillende landbouwers vele zieke koeien voor. Voor namelijk doet zich de kopzlekte- voor. In den veestapel van den heer d. H. heeft zich reeds een geval met doodeiijken af- j loop voorgedaan. Zangvereeniging. Groot-Ammers. Dinsdagavond kwam da gem. zangvereeniging „Volharding" in ledenvergadering bijeen in de zaal van den heer G van As. De voorzitter de heer J. Fredrikse opende de vergadering met een welkomstwoord aan de 27 opge komen. Hierna werden de notulen goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 130 37»/». Het jaarverslag van den secr. meldde den bloei der vereenigmg. De aftredende be stuursleden mej. J. VoorspuljTuijtel en de heer TJ. ten Wolde, werden met alg. stemmen herkozen. Medegedeeld werd. dat de contrmutle voor de heeren verlaagd was met f 0 05. waardoor ze voor dames en heeren f 0.20 per week is. In de rondvraag werden ver schillende onderwerpen behandeld, waar onder de vraag of de vereeniging al of niet een zomerreisje zou maken. Hierna volgde een gratis verloting. Besloten werd nog de contributie van de donateurs voortaan in de maand Sep tember te innen. VRAAGT UITSLUITEND le KWALITEIT Rund-, Kalis- en Varkensvleeseh BENEVENS ALLE FIJNE VLEESCH- WAREN EN WORSTSOORTEN. fl. i, d. BEEK - Nw.-Lnkkwland. GROND ta koop aangabodon. PLm. 3500 M3. KLEIGROND. Belangrijk voor H.H. aannemers Grondwerken behoorend bij bestrating eventueel Talud en tUjkaanhooging van den Lek dijk Z.Z„ gunstig gelegen aan weg en water. Brieven, onder No. 1040, Bureau van dit Blad. UW ADRES VOOR de betere kwaliteit RIJWIELEN en 0NDERDEELEN. GueUe - Simplex - B»to - era. - Ook Rijwielen in huurkoop. - Tandem-Verhuur. Vakkundige Reparatlën JEN VERZIJL - Nw.-Lakkariand. T. A. Swett. t H&rdinxveid. Woensdag is hier overle den de heer T. A. Sweta, oud-aannemer. De overledene, die een bekende persoon lijkheid was, vooral in Boven-Hardinx- veld, heeft gedurende de periode 1903 X919 voor de liberale partij zitting in den gemeenteraad gehad. Bij de keuring van trekhonden, wel ke hier Woensdag werd gehouden, verschenen 7 trekhonden, welke alle wer den goedgekeurd. Werkverschaffing. Hardinxveid. Dank zij da bemoeiingen van het ooilege van B. en W. zal een vijf tigtal werkloozen van hier geplaatst worden bij het werk in de Aert Eloyen- bospolder en een vijftal bij de Maaswer ken. Hardinxveid. Voor het eerste gedeelte van het examen gemeente-administra tie slaagde de heer A. Meilink, volon tair ter secretarie alhier. Lexmond. De arbelderszangvereeniging „Nieuw Leven" zal Pinkster-Maandag deelnemen aan het concours te Werken dam. Het koor neemt deel in de eere- afd. en staat onder leiding van den heer A. L. de Ble uit Gorinchem. Teenschlllen. Lexmond. Ijp deze gemeente is een be gin gemaakt met het teenschlllen. 'n Echt stemmig voorjaarswerk, waar ech ter zon bij moet komen en die laat reeds dagen op zich wachten, waardoor het werk zwaarder ls en slecht vordert. Meerkerk. De collecte voor de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede bracht hier f 27,45 op, de speldjes-verkoop f 20.70 Onder voorzitterschap van den heer P. Schakel vergaderden alhier de stem gerechtigde ingelanden van de veree nigde polders Middelbroek, Ameide en Tienhoven. Na opening van den voorzit ter werd de rekening over 1938 als volgt vastgesteld: Ontvangsten f 8996.60 en uitgaven f 5458.71. batig-saldo f 3537,89 De begrooting voor het dienstjaar 1037 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 11496.06. De polderomslag werd be paald op f 3 per H.A. Ingevolge art. 136 van het algemeen polderreglement wer den tot commissieleden benoemd de hee ren W. van IJzeren, C. Bouwmeester en K Vermaat. Tot plaatsvervangende leden de heeren M. Vink. A. F. Kool en Mr. J. A. van der Lee. Hierna werd behandeld het nieuwe reglement van het water schap „De Overwaard". Het bestuur werd gemachtigd tot het doen van onderhand sche aanbestedingen of het uitvoeren van werken, het bedrag van f 100 te bóven gaande en tot onderhandsche aanbe steding van het onderhoud van den wa- termolen en de polder ei gendoisjRM. in- i gevolge art. 115 van het algemeen pol derreglement. Bij den agent der arbeidsbemidde ling staan hier nog 40 werkloozen inge schreven, van wie 9 zUn geplaatst in de werkverschaffing. Te LeerBroek en Nieuwland staan resp. 13 en 19 werkloo zen ingeschreven. «k. Noordeloos. De rekening der diaconie der Ned Herv. Kerk over 1936 geeft de volgende eindcijfers aan: ontvangsten f 5070,86' j, uitgaven f 4362.58, batig sal do f 708.30' t. Het batig saldo over 1935 was f 1096.05. alzoo voor 1936 f 387,64 minder dan over 1935. Opgedragen. Oud-Alblas. De bouw van het land huis voor den heer P. de Haan alhier, onder architectuur van den heer W van der Laan te Papendrecht, ls opgedragen aan de volgende aannemers: A. L. Koolman, Sliedrecht perceel 1 (hei-, metsel- en betonwerk); W. C. Uitdenboogaard, idem, perceel 2 (stuca- doorswerk) M. Baldee, Papepdrecht, per ceel 3 (timmer- en smldswerk); A. Be ton, Alblasserdam, perceel 4 (lood-, zink en mastiekwerk)A. v. d. Stelt, Oud- Alblas, perceel 5 (electricitettswerk)C. van Huyksloot, idem, perceel 6 (schil der-, glas- en behangwerk). Yan den weg. Oud-Alblas. Een personenauto uit Rot terdam geraakte bij de korenmolen van den heer De Groot in den grasberm. De chauffeur probeerde den auto op den weg te krijgen, doch dit gelukte niet. Hij reed tegen een lichtpaal van het elec- trisch net en kwam vervolgens terecht tegen het pakhuis van den korenmolen. Een aldaar staand rijwiel werd bescha digd, terwUl de auto soodanig werd ge havend, dat deze met een kraanwagen naar Rotterdam moest worden gebracht. De bestuurder betaalde de schade aan de fiets. De nieuw benoemde gemeente-ont vanger, de heer Diepenhorst, treedt op 1 Mei definitief ln functie. Een auto van E.8.B.O. geraakte in de bocht bij den heer Van Vliet aan de ZuidzUde van den weg en bleef in de berm steken. Met een kraanwagen is de auto weer op den weg gebracht. Een postduif is komen aanvliegen bU A. Lugthart. De duif is geringd met het nummer 332 A 7272. Vrijheidsbond. Oud-Alblas. De Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" hield een vergade ring, waarin als spreker optrad dr. ZUp, van Sliedrecht, lid van Prov. Sta ten van Zuid-Holland. Deze had als on derwerp: „Waarom moet men liberaal stemmen?" De tweede spreker, de heer J. van Kleef van Dordrecht, «prak over de liberalen en de as. verkiezingen. De vergadering was druk bezocht. Van d» gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt Door de brug gezakt. Polsbroek. Een vrachtauto van do gebr. den Besten, beladen met steenpuin moert bij den veehouder H. P. de brug passee- ren, die over de wetering voert. Het hou ten brugdek bleek evenwel tegen dezen druk niet bestand, de ijzeren brugleg- geri bogen mee en de vracht zakte er door. De ehauffeur wist zich tijdig ln veiligheid te stellen, doch de auto liep nogal averU óp. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. Te bevragen bij: A Prins, D 319, een muts; J. O. Boer, H. de Groot- str. 260, een zilveren damesvulpotlood; A. Baartman, A 498, een zilveren broche; W. van Heteren, D 201, een actetasch; A. Versteeg, Oranjestraat 70, een sier speld; G. Verheul, B 581, een duif; M. Boogaard, A 380, een rijwielbel. merk in etui; C. Korevaar, Havenstr. 1, een idem; A. Pols, Adm. de RuUterstr. 104, een por- temonnaie; G. de Ruiter, Oranjestraat 38, een ceintuur; W. Slagboom, A 252, een bruine heerenhoed; P. H. de Koning, Klopstraat 10, een gewicht (1 KG.); H. van TrooUen, D 236, een dommekracht; P. M. Kok, A 481, een grijze jongensjas; J. MeUwaard, B 192, een rijw. pedaal; Postkantoor, een tabakspUp en een vul penhouder. Stolwijkoreluie. De heer H. I. Kivit, koopman in schoeisel, is failliet verklaard Curator is mr. A. A. J. RUiuen te Gouda. Streefkerk. Donderdag werd in de zaal van café Stuurman ten overstaan van notaris Mr. Nortier, in het openbaar ge veild de bouwmanswoning va» wed. H. van der Wal alhier, groot 3.73.Ö2 HA en een perceel grasland behoovnde aan D. Hoogenboezem, te Berganrikicht, groot 27.30 H_A. De woning met landerijen was Ingezet voor f 7025 en het perceeltje grasland voor f 350. De heer L. Hoogen boezem alhier mijnde alles te zamen voor f 7975. - BU de Wo-nsdagavond gehoi^m grasverpachting van de drie molenkaden 'van den Polder Streefkerk ca. was (te opbrengst I 38,01 (vorig jaar f 35). BU de Woensdagavond gebonden keuring van trekhonden en hondenkar ren, werden alle honden jetdcekau^L

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3