<1 Van Rondom Binnenland Kerk en School j Landbouw en Veeteelt DAM RUBRIEK Plaatselijk nieuws Nieuws in een paar Uit de „Duizend-en-één-nacht" Alléén voor Vrouwen. VRIJDAG 30 APRIL 1937 DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES De Koningin naar Soestdijk. De Koningin zal voor de viering van den verjaardag van Prinses Juliana op Soestdijk aanwezig zijn. Omstreeks vier uur gistermiddag kwam H. M. per auto op het paleis aan. Oj) het bordes bevonden zich Prinses Juliana en Prins Bemhard, die H. M. op hartelijke wijze begroetten. Het is Hr. Ms. voornemen in den loop van Zaterdag van Soestdijk naar Am sterdam te gaan; waar H.M. de uitvoe ring van de Wagnervereeniging zal bij wonen. Daarna gaat de Koningift naar de re sidentie, teneinde eenige dagen op het „Huis ten Bosch" te vertoeven. Naar verluidt, zal het prinselijkN paar m den lóóp van a.s. Zondag van Soest dijk naar 'Den Haag vertrekken. NEDERLANDSCH SCHIP DOOR VLIEGTUIG AANGEVALLEN? Niet getroffen; de reis voortgezet. Donderdagmorgen heeft het Neder- landsche stoomschip „Fauna", na haar positie in de Spaansche wateren te heb ben opgegeven, draadloos S.O.S. seinen uitgezonden en medegedeeld, dat het door een vliegtuig werd aangevallen. Toen even later vlagen gesteld werden, antwoordde het schip, dat het niet ge troffen was en zijn reis voortzette. Blijkbaar is dit een uitvoering van de nieuwe bedreiging van Franco, om sche pen die zich binnen de 3 mijlsgrens vinden en op bevel niet stoppen, door vliegtuigen te laten bestoken. Zoo lang nadere berichten ontbreken valt niet uit te maken of het schip aan het bevel heeft voldaan en' later möcht doorvaren of dat er andere omstandig heden waren, waardoor het vliegtuig zijn aanval staakte. Dit is het- eerste geval, dat vliegtuigen een Nederlandsch koop vaardijschip aangevallen hebben. Bij den Rëgeerings-persdienst was van het gebeurde nog niets bekend. Het stoomschip „Fauna", behoort aan de Kon. Ned. Stoomb. Mij. Het meet 1254 bruto registerton. ARBEIDSWET VOOR KANTOREN IN WERKING. Op 1 Juni; voor banken op 1 Sept. Het ligt in de bedoeling der regeering de bepalingen der arbeidswet 1910, be treffende arbeid van mannen en vrou wen in kantoren in het algemeen op 1 Juni in werking te doen treden. Met in gang van dien datum zal dan een werk tijdenbesluit voor kantoren worden in gevoerd. Voor bank- en effectenkantoren zal de invoering verschoven worden tot 1 September. Buiten de regeling van voorshands blij ven de arbeid van mannen en vrouwen in eenige groepen van kantoren, waar de arbeid afhankelijk is van de onzeke re tijdstippen van aankomst van zee schepen, voorts de arbeid ip kantoren van tabakshandelaren en -makelaars, van groenten-, fruit- en aardappelex porteurs en van reisbureaux. Overwogen wordt namelijk een even- tueele wijziging van de Arbeidswet, wel ker bepalingen op sommige punten voor de genoemde categoriën van kantoren te weinig rekening houden met de eischen der practijk. Ook de Hooge Raad van Arbeid drong in zijn desbetreffend rap port op wetswijziging aan. STEUN IN NATURA. Contact met organisaties. Het Nederlandsche Weekblad voor Kruidenierswaren verneeipt, dat het de partement van Soeiale Sfaken met be trekking tot den steun in natura en de distributie van goedkoope levensmidde len aan werkloozen contact en voorlich ting zal gaan zoeken bij de organisaties; Ter zake de samenstelling heeft thans overleg plaats gehad met de midden standsorganisaties en de Kamers van Koophandel. Reeds zijn verschillende personen uit de levensmiddelenbranche aangezocht en voorgedragen om in de commissie zitting te nemen. K.L.M. BOEKT HAAR 500.000STE PASSAGIER. Donderdagochtend heeft de KI.M. haar 500.000sten passagier geboekt. Het is de heer P. Vermeulen, bioloog, verbon den aan den Hortus Botanicus te Am- instellen van een luchtdienst tusschen Java en Australië. Dit, bericht wordt van de zijde van de K.NXL.M. bevestigd. Het is nog niet be kend, Ajppmeer de dienst zal' ingaan. Hst minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 4 t ct. Doos 2U ce. IVOROL De heer Vermeulen heeft z'n geboekt bij het reisbureau Cook aan den Vijgendam te Amsterdam voor de reis Amsterdam—Londen op 12 Mei. De K.L.M. heeft het half millioen pas sagiers in T? jaar bereikt. Elf jaar na de opening van de eerste luchtlijn van de K.LM. werd de eerste honderdduizend volgemaakt, na 3 jaar, in 1934, werd de wee-honderd-duizenste geboekt en zoo kwamen er elk volgend jaar honderd duizend bij. DE LUCHTDIENST JAVA—AUSTRALIË. Toestemming voor de K.N.I.L.M De Australische minister zonder por tefeuille, Thorby, heeft bekend gemaakt dat de Australische regeering de K.N.I. LM. toestemming heeft verleend tot het DS. J. G. DEKKING. Heden, 30 April, viert Ds. J. G. Dekking Ned. Herv. Predikant te Houten, zijn 80en verjaardag. Ds. Dekking werd als candi- daat ,op 12 Juli 1886 in zijn eerste ge meente, Zijderveld, bevestigd. Achtereen volgens stond hij verder te Jaarsveld, Krimpen a.d. Lek,- Monster, Montfoort, Renkum, Putten, Kesteren, Bergambacht en in Mei 1930 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Ondanks zijn hoogen leeftijd, gaat Ds. Dekking eiken Zondag nog geregeld in den dienst des Woords voor. OOK EEN OPLOSSING? De minister van onderwijs in Dene marken heeft een nieuw ontwerp van schoolwet ingediend. Het godsdienst-on derwijs wordt daarin als verplicht vak gehandhaafd. Er wordt nu bij bepaald, dat dit in overeenstemming met de leer der Evangelisch-Luthersche volkskerk moet worden gegeven. Kinderen van ouders, die niet tot deze behooren, wor den op aanvrage hiervan vrijgesteld. V. Korengarster 44 van de Fokver. „Vol bloed" te Noordeloos, fokker C. Bikker W.Az. te Noordeloos. Groej B, le klasse: no. 2 Arnold 15236 V. Tonie, van G. Smit te Haastrecht, fok ker R. Kortholt, Scharmer (Gron.). Groep A, 3e klasse: Barend 15236 van A, Broere en M. C. Meerkerk te Stolwijk. Groep B, 2e klasse: Korengarster 44 van L. de Groot te Oversllngeland. DONDERDAG MEI (Hfmclvaarladaif) Donderdag is Hemelvaarts dag. - Dien dag wordt dus I niet gewerkt en ons blad moet Vrijdag 7 Mei op hetzelfde nnr I gereed zUn als op andere dagen. I H jj verzoeken daarom drin gend aan adverteerders en I corr< spondenten te zorgen dat hun annonees en beriehten voor bet nummer van 8 Mei I uiterlijk Woensdagochtend in I ons bezit zfjn, daar anders niet kan worden Ingestaan dat plaatsing op 8 Mei kan ge- I sehieden. POLITIEK REISSEIZOEN. TWINTIGDUIZEND BIGGENMER- KEN BESCHIKBAAR. Voor kleine boeren en landar beiders. De minister van Landbouw en Vis- scherij heeft besloten twintigduizend biggenmerken beschikbaar te stellen voor: 1. landbouwers die: a. voor eigen re kening als hoofdberoep den akkerbouw of de veehouderij uitoefenen; b. een be drijf exploiteeren, waarvan naar de ge gevens van de inventarisatie van de maand Mei 1936 de kadastrale opper vlakte van den cultuurgrond niet meer dan 5 H.A. is; c. een toewijzing van ten hoogste twee varkens, en d. geen toeken ning van biggenmerken hebben. 2. landarbeiders die: a. een toewijzing van ten hoogste twee varkens, en b. geen toekenning van biggenmerken heb ben. Ten hoogste zal aan de daarvoor ln aanmerking komende personen kunnen worden toegekend een aantal biggen merken, gelijk aan het aantal toegewezen mestvarkens. Mocht het aantal van twintig duizend merken niet toereikend zijn om aan alle aanvragen, welke aan de gestelde eischen beantwoorden, te voldoen, dan zullende rken allereerst worden toegewezen aan hen, die er de grootste behoefte aan hebben. Toewijzing van 15.006 varkens. Voorts heeft de minister besloten, vijf tienduizend varkens toe te wijzen aan die landarbeidërs en kleine boeren (d.w. de landbouwers, die aan de onder la en b. gestelde voorwaarden voldoen), die tot dusver geen toewijzing van mestvar kens hebben gehad en wel ln de gele genheid zijn varkens voor eigen gebruik te mesten en die wat hun gezinsomvang betreft, hiervoor in aanmerking komen. CONSUMPTIE-MELKPRIJS. Van 2 Mei tot en met 8 Mei is de prijs >or consumptiemelk (regeeringscon- tract taxegedeelte) bepaald op 5.25 cent eventueel verhoogd met premie of ver minderd met kwaliteitsafdracht. Over- melk regeerlngsmlnlmumprljs 4.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. CENTRALE STIERENKEURING TE ROTTERDAM. Woensdag is t!e Rotterdam de centrale slierenkeurir\g van zwart bont vee in Zuid-Holland gehouden. Van de bekroningen vermelden we de volgende: Driejarige stieren: 3e klasse: Bertus 1-3705 8 van de fokver. „Hoomaar's Twee de" te Hoornaar; Rooske's Llndberg 13923 S van de stierhouderlj „Vooruitgang" te Hendrik-Ido- Ambacht. Tweejarige stieren: le klasse no. 2 Anna's Korengarster 42, 14434 S., van de Fok- en Controle-ver. „Verbetering zij ons doel" te Hoornaar, fokker A. de Ko ning Hz. te Rhoon. 2e klasse! Victor Emir 14451 S van F. A. v. d. Berg, J. Brouwer e.a. t£ Bleskens- grsvaf; Ulintje's Emir 13962 S van M. de Jong Hz. e.a. te Lekkerkerk. 3e klasse: Korengarster 49 14428 S van de Fokver. „Verbetering zij ons Doel" te Hoornaar. Eén-jarige stieren: in 4 groepen, A. ge boren voor 1 Jan. 1936, B. geb. 1 Jan—7 Febr., C. geb. 8 Febr.—27 Maart, en D. geboren na 27 Maart. Groep A, le kL: na 2 Frans 129—15023, KAMPIOENSCHAP VAN ROTTER DAM. In bovengenoemden wedstrijd kwam de Volgende stelling voor: Zwart: Ph. J. Ham. 47 48 49 50 Wit: H. Regouw. Zwart speelde 8—12. Op 27—22 volgt nu 124—30) 35:13 (6—11) 28:19 (17:48). Zwart wint dan door 48—31, tenzij wit met 19—14 voortzet. Op dien zet is de partij ni. gewonnen door (48—31) 14—i gedw. (31—26!!). Wit kan thans niet spelen 9—3 wegens 12—17, terwijl op an dere zetten volgt (12—18) 13:22 (4:13) met winst voor zwart. Op 27—22 wint ook (24—29) 33:13 (8— 11) 28:19 (17:48 dreigt 48—37 of 31) 19 —14 (12—18) 13:22 (11—17) 22:11 (16:7) en daarna 48—37 of 46—25. Had wit, na 812 in den diagram stand, 4237 gespeeld, dan had het spel b.v. ais volgt kunnen verloopen: (1721) 27—22 (12—17) 22:11 (6:17) 40—34a (21 —26), 34—30b (4—9) 30—25 (9—14) ge wonnen. b) 35—30 (24:35) 33—29 faalt op (10 24) 28:30 35:31), gewonnen. a) 37—31 (21—26) 31—27 (17—21, be let 27—22 met 21—27 en 28—22 met 23— 28) 40—34 (26—31) 27:36 (21—27) 32:21 (23:43) 21—17 (16—21) 27:16 (43—49), altijd gevolgd door 4944. Op zwarts 812 in de diagramstel ling antwoordde wit 40—34 en verloor toen door (24—30) 35:13 (6—11) 28:19 (12 —18) 13:22 (17:48) 34—29 (4—9) 33—28, want 48—37 dreigt (48—26) 29—24 (20 8) 38—32 (9-2) drengt 9—13 en/of 16— 21. Wit gaf op. Het interessante is, dat wit ook, wan neer hij niet in den slagzet was geloo- pen, positioneel had moeten verliezen. Bleskensgraaf. De wegen langs den Graafstroom zijn weder voor het ■.ver keer opengesteld, daar de ophoogingen zijn beëindigd. Met de verharding der wegen ia een aanvang gemaakt. Begonnen Is in Laag- Blokland. De vruchtboomen beloven weer een flinke oogst. Het wordt nu weer een ge not, langs den Graafstroom met zijn bloeiende boomen en groene weilanden een fiets- of wandeltocht te maken. Auto-botsing. Hardin XT eld. Donderdagmiddag om 5 uur had ter hoogte van de machinefa briek „Holland" een ernstig auto-onge luk plaats, dat echter goed is afgeloopen In de bocht reden twee personen wa gens een flinke iaart togen elkan- 7e loopcn op en neer meh hun boodschappen maar uerbefcren aocL Pr niet veel De staatslieden zijn thans Voortdurend op toer Men komt bij elkander Druk over de vloer. Ze trekken van d' eene Naar d' andere stad, Maar wat ze bespreken? We weten niet wat. Soms komt er heel deftig Een communiqué, t Vermeldt van een jacht of Een intiem diner. Dan is aan de vormen Naar buiten voldaan Maar waar het op aankomt Gaat and'ren niet aan. De diplomatie is Zeer mysterieus, Ze neemt iedereen, zelfs De Pers bij den neus. De kern van de zaken Begrijpt men eerst recht Wanneer goed en .weï n Het feit is beslecht. De Volkenbond die toch Nog altijd bestaat, Dient enkel voor zaken Van kleiner formaat. Maar zijn ze belangrijk Dan telt hij niet tnee, Beslissende dingen Die doet men privé. der. De auto's werden zoodanig bescha digd, dat geen van beide verder kon rijden. Twee personen bekwamen lichte verwondingen, terwijl een derde een slagader werd afgesneden. Dr. van der Burg, die direct ter plaatse was, verleen de eerste hulp en achtte overbrenging van de laatst bedoelde slachtoffer naar het ziekenhuis noodzakelijk.'De beide voorruiten van de auto's werden totaal vernield. Meerkerk. Het Oranjefeest, alsnog ter eere van het Prinselijk huwelijk, zal hier op 12 en 13 Mei gevierd worden. Een tankauto uit Giessendam reed tegen de woning van den heer B. de J. aan den rijksstraatweg, waardoor 8 rui ten werden vernield. De schade werd di rect vergoed. diefstal van oud ijzer. De politie stelt een onderzoek in. Streefkerk. De verordening op de hef fing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor 1937/ 38 ls goedgekeurd. UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Ie KLAS R IJ WIELEN in de merken: Magneet, Fongers, Simplex Burgers, Union en Veeno. Tevens nog eenige in goeden staat zijnde 2e hands Rijwielen tegen billijke prijzen, Tandemverhuur. Smederij en RijwielhandeL A. HOOGEVEEN Nieuw-Lekkerland. Een C 0 S T U U M gekocht bij F. B 0 S - Noordeloos is prima van kwaliteit en laag in prijs! Vraagt zichtzending en overtuigt U. Zeer groote aorteering HEEREN-COSTUUMS. De werkloosheid. Sliedrecht. Bij de gem. arbeidsbeurs waren de vorige week ingeschreven 1094 werkzoekenden. Nadien werden opnieuw Ingeschreven 47 personen, terwijl 58 wer den afgevoerd, zoodat nu zijn ingeschre ven 1083 personen. Op 27 April 1936 bedroeg dit aantal 129L Politierapport. Sliedrecht. L. gaf kennis van vernie ling van een winkelruit. Dé schade zal worden vergoed. W. meldde, dat een hem toebehoorende kip door een hond van V. wka doodgebeten. V. deed 'aangifte van In de Spaarndammerstraat te Am sterdam ls een vierjarig meisje, dat plot seling den rijweg overstak, "door 'n groo te tankauto gegrepen en kreeg één der adelen over het lichaam. Het kind werd vrijwel op slag gedood. -r- Ondor Oldebroek is een personen auto, die achter een met hooi geladen wagen reed, over den kop geslagen. De bestuurder werd vrijwel op slag gedoodL Nabij Doetinchem heeft een rangee- rende locomotief op een onbewaakten overweg een kippenkoopman aangere den. Het slachtoffer was terstond dood. De 70*-jarige weduwe Broekmeulen, te Kerkdriel, is Woensdag tegen een kachel gevallen en ln brand geraakt. Het slachtoffer werd in hoogst ernstigen toe stand door een verpleegster gevonden en ls eenige uren later aan de brandwonden overleden. De Gouden Sleutel. CLLL.' 5. Wanneer Mustafa werd geroepen om bij een klant te komen, dan liep Aladin weg uit de werkplaats. Hij floot de jongens en voort ging het naar bui ten de stad om allerlei kattekwaad uit te halen. Kwam hij thuis, laat in den avond, dan hielp een geduchte kastij ding van zijn vader niet veel. 6, Toen stierf de kleermaker en liet zijn vrouw en zoon in groote armoede achter. Daar zijn vader er nu niet meer was om hem te tuchtigen, was Aladin heelemaal vrij geworden, om te doen en te laten wat hij wilde. Zijn goede moe der moest nu het brood verdienen voor zich en de luie Aladin met het weven van lakens. Aladin bracht zijn tijd door met spelen en vechten. j pgRPE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZU1U-HOLLAND EN UTkECHT, Schoonhovensche Courant VRIJDAG 30 APRIL door JAN KIJKUIT. Over misleidende nooddeuren in Nieuw-Lekkerland. Schoonmaak! Ik behoef aan dit gevreesde woord niets meer toe te voegen. Wij, mannen, weten allemaal, wat het beteekent als in het voorjaar de vrouwen onrustig gaan wor den en besprekingen houden over kamers doen, groote beurt, schoonmaakartikelen, zeep.' dwijlen, vegers, boenders; we weten ook dat er niets tegen te doen is en dat de vrouwen die schoonmaak-aanvallen moeten uitvieren. We zitten er hier midden in, alles ligt overhoop en toen ik vanmorgen mijn hor loge zocht zei de werkster: „Dat heb ik geloof ik in de muizenval zien liggen." Diezelfde werkster was oorzaak van het schrijven van dit artikel. Ze kwam met een stapeltje oude illustraties aandragen en vroeg, waar ze die moest laten, waar op ik antwoordde dat ze die mee mocht nemen als ze wilde. Ze keek er even in. want een schoonmaakster heeft geen tijd om plaatjes te kijken en knikte goedkeu rend. Mijn gave was dus aanvaard. Op het uur van het kopje koffie had ztJ het onderzoek naar de bruikbaarheid van de illustraties hervat, althans ze zat de stapel door te bladeren en zoo kreeg ze ook een foto voor zich van de over blijfselen der school in Amerika, die in de lucht ls gevlogen en waarbij 400 kin deren omkwamen. Bij de beschouwing zag ik haar geluid loos lachen. Ze schudde zoo wat heen en wear en ar lag een onmiskenbare lach over haar gezicht. „Vindt Je dat zoo'n vroolijk tafereel?" vroeg ik nogal verbaasd. „Neen, heelemaal niet, ik vind 't meer dan erg, ai die schapen van kinderen en dan die arme ouders, maar ik lach om heel wat anders waaraan die plaat me doet denken. Ook over een school, maar niet in Amerika." „Hier in de buurt?" „Ja, in Nieuw-Lekkerland. Ik heb daar de vorige week helpen schoonmaken bij m» mans zuster, die in Nieuw-Lekkerland woont en daar heb ik 't gehoord en ge zien ook. Je mot weten dat ze daar een school hebben „Dat is niet zoo bijzonder!" „Neen, maar als Je nou luistert dan zal Je wat hooren wat wel bijzonder is. In die school hebben ze onderlaatst op or der van den minister of zoo iemand twee branddeuren laten maken, zoodat voor 't. geval dat er brand in die school zou ko men, de kinderen gauw en netjes uit de school kunnen komen." „Vooral netjes," mompelde ik. „Zei u wat? Neen, goed dan. Dat is natuurlijk een goed werk, want je be grijpt wel, dat als er brand komp in een school, de kinderen als een potje pieren door mekaar kruipen en dus aan den ge wonen uitgang niet genoeg hebben. Die school ligt van den dijk af en de twee nooddeuren zitten op zij-an, zal ik maar zeggen." „In de zijgevel." „Net zoo, in de zijgevel," herhaalde ze met welgevallen. „Iti de zijgevel, wat zeg Je daar nou van?" Ik keek een beetje verbaasd. „Wei," antwoordde ik, „mij dunkt dat ze daar heel goed zitten. Waarom zouden die nooddeuren niet ln een zijgevel mo gen zitten?" Ze sloeg op haar knie en riep lachend: „Nou heb Ik je. Want lk heb niet alles verteld. Die deuren komen op 4 meter boven den grond uit." Ze keek me aan, welke indruk die mede- deeling op me maakte. „Ook daar is riiets tegen. Dat heb ik al aan veel schblen en schouwburgen ge zien. Er is dan eerst een soort van bal konnetje en dan een trap." „Justement," riep ze gierend, „maar die ls er daar niet!" „Wat niet, het balkon of trap?" „Geen van beide. Als er brand komt en de kinderen loopen naar de nooddeuren. dan vallen ze van 4 meter hoogte naar beneden." „Nou ja, die deuren zijn er zeker pas in gemaakt en de trap zal nog niet klaar zijn. Zoo'n trap maken is een heel werk moet je rekenen." Ze schudde het hoofd over mijn on kunde. „Ze maken er geen. Mijn man's zuster wist 't precies. De oudercommissie heeft al ik weet niet hoe dikwijls aan den raad en aan B. en W. gevraagd om daar toch een trappie te maken, dat die kinderen niet naar beneden smakken lauw hoor, niet thuis." Nieuw-Lekkerland een timmerfirma en die heb aangeboden aan het gemeente bestuur om die trap daar te maken voor net zooveel als 't haarzelf zou kosten en geen cent verdienste er op. Lauw hoor, niet thuis!" „Hebben ze dat niet aangenomen?" „Dat hebben ze niet aangenomen. Nou vind ik met mijn domme verstand dat ze beter heen kunnen gaan en die nooddeu ren vastspijkeren, dan dat ze de kinderen daarheen lokken om 'te te pletter te laten vallen." Tante had gedurende de laatste oogen- blikken bij ons gestaan en ze begon merk baar onrustig te worden. Ik dacht na tuurlijk dat ze peinsde over het droevig lot dat de Nieuw-Lekkerlandsche kinde ren wachtte als er brand ontstaat in de school, maar uit de woorden die volgden bleek dat haar onrust een geheel andere oorzaak had: „Als Je klaar ben met Je koffie, Antje," zei ze, „geef je dan eerstele kastplanken eens een sopje, dan kunnen ze weer op hun plaats." „Hebt u dat gehoord van die te pletter vallende kinderen?" vroeg ik met een zacht verwijt ln mijn stem. „Ja, jongen, maar ik heb nu geen tijd om daarover te denken, eerst moet die kast klaar." 's Avonds bij de nog steeds onmisbare kachel, toonde tante echter weer haar goed hart door onverhoeds te vragen: „Teun, weet JU ook wat een trap kost?" „Nou," zei Teun gevleid, Je hebt al een heel aardig trappie van een sport of tien „Neen," viel tante in, „ik bedoel niet zoo'n keukentrapje, maar een echte trap, zooals er hier een naar boven gaat." „O, meen je dat. Ja, da's aannemers- werk en dan hangt 't er weer veel van af of Je er een moet hebben voor de vlie ring of voor het bovenste hoklde in een toren." „Een gewone trap, Teun, zoo'n middel maat, van een meter of 4 hoog." „Dan mot je eerst weer weten of 't een luie of een vlugge trap ls. Een luie is duurder, daar gaat meer hout in." „Nou ja, met jou kom ik ook niet ver der ,maar ik denk toch niet dat er hon derden mee gemoeid zijn." „Wel neen, met f 100 ben Je er secuur af; geverfd en wel." „Dan ga ik aan Nieuw-Lekkerland aan bieden om op mijn kosten daar een trap te laten maken, want ik geloof dat ik er nu niet van kan slapen, als ik denk dat lk dat geld heb en dat ik die kipderen daar in hun ongeluk zou laten loopen." „Hm," zei Jod gewichtig, „dus een schenking. Denkt u er dan aan dat zooiets bU notarieele acte moet gebeuren, anders is de schenking nietig." „Dan mot je net niet naar den notaris gaan," adviseerde Teun, „dan kan je er nog altijd van af, als soms de gemeente raad bloed voor zijn hart krijgt." Ze zwaaide met haar hand om mij het xwijgen op te leggen en ging voort: „t is nog veel casueeler. Daar is in LIEFDE OP PROEF door WOUTER OBDAM. Tilly stelt zich veel voor van haar on- verwachten vrijen dag. Voor vandaag zijn alle opnamen in de geluidsfilmstudio af gelast. Ze heeft juist haar nieuwe cos- tuum van de modiste thuis gekregen en wil zich klaar maken voor een heerlijke morgenwandeling, ais er gebeld wordt en de onheilsbode een oogenblik later voor haar staat. Met een kreet van ontzetting zinkt ze in een der damasten fauteuils van haar Empire-salon. Meer dan een kwartier verloopt er, eer de beminnelijk-correcte heer, die door de particuliere kliniek was gezonden om haar de noodlot tige tijding over te brengen, met behulp van het kamer meisje er in geslaagd is, haar weer bij te brengen. „O....", komt het fluiste rend over haar bleeke lippen, om welke een opmerkzaam toeschouwer reeds weer een 9chaduw van een glimlach zou kunnen zien spelen. „Hij was zoo'n goed, zoo'n bijzonder mensch, Carsten Brak! Hoe is het ongeluk toch gebeurd?" Zakelijk vertelde de heer. „Doodzei ze met door tranen verstikte stem. Ze sprong op. „Ik moet dadelijk naar hem toe „Bespaar U dien aanblik. Is het niet beter het beeld van een geliefd mensch ongeschon den in onze herinnering te houden? Overigens dezen brief vonden wij ia den zak van zijn overjas. Dit bracht ons ertoe, u de tijd ng te komen brengen." „Ja," ze knikte. „Misschien hebt u wel gelijk. Ik zal slechts een schoone her innering aan Carsten Brak behouden... Dank u zeer voor uw vriendelijke hulp!" Na geruimen tijd gevoelde de film speelster Tilly Durant zich weer zoover gesterkt, dat zij den brief kon openen. „Je verzocht me," schreef Carsten, „je tijdig kaarten voor de opening van de nieuwe dancing „Csardass" te sturen. Ik stuur ze je hierbij en verwacht je dan vanavond om 10 uur in de hall van „Ex celsior", wantik kan je tot mijn spijt niet fcomen afhalen, omdat lk nog teveel te doen heb. Ik denk, dat 't een kostelijke avond aal worden ....en dat juist vandaag! Weer dreig den de tranen in haar oogen op te wel len. Met inspanning van 'alle krachten bedwong zij haar smart. De telefoon rin kelde. „Met Bob! Hallo, Tilly, zien we je van avond ook in de „Csardass"-bar? Wat? Carsten dood? Onmogelijk! Dat spijt me werkelijk. Dat wil zeggen, als ik eerlijk mag zijn, ook eigenlijk niet. Nu ben Je eindelijk vrij. Brak heeft er bijtijds aan gedacht, zijn leven te verzekeren. Nee, kind, maak nu geen scène je mag een voudig niét ontbreken! Verdriet? Maar darling, dan heb Je in mijn gezelschap tenminste wat afleiding en de kaarten zouden anders immers ook vervallen zijn!" Bobs logica was onweerlegbaar. „Ik zal geen vroolijk gezelschap zijn, Bob!" „Des te meer zal ik mijn best doen, het Je aangenaaam te maken. Dus afgespro ken, ik kom je om tien uur met den wa gen halen!" Om 10 uur vocht Tilly weer tegen de droeve herinneringen. Wat was Carsten Brak altijd lief voor haar geweest! Het onbekende, kleine filmactricetje, had hij zoo met zijn attenties omringd, dat de filmstudio's op haar opmerkzaam waren geworden en dat was het begin van haar carrière geweest. Om 10.30 bedacht ze zich, dat Carsten Brak toch eigenlijk nogal een saaie Plet was geweest, die erg hechtte aan vormen en zich in zijn lief de voor haar nooit eens liet gaan. Maar met dat al was hij toch een charmante kerel! Om 11 uur 30 voelde zij zich, mee gesleept door de algemeene vroolljkheid om haar heen en verkwikt door een paar glazen champagne, eigenlijk aangenaam bevrijd. „Bob!" zei ze, „lummel!" en gaf hem onder de oogen van het publiek een kus. ,,'t Is nooit de ware liefde geweest en ik vind het lief van Je, dat je al dien tijd op me gewacht hebt -- je trouw zal be loond wórden Zalig liet ze zich ten dans voeren. Om 12 uur 15 was Tilly juist in een roes van algeheele vergetelheid geraakt, toen er een heer voor haar tafeltje ver scheen. Hij voorkwam haar lichte kreet, door haar de hand op den mond te leg gen. Dat Bob verbleekte van schrik scheen hij nauwelijks te merken. „Kalm maar, Tilly ik ben het zelf. Niet mijn geest!" Met wijd opengesperde oogen, waarin angst en toorn tegelijk lagen, staarde zij naar Carsten Brak. „Maar je bent toch „Auto-ongeluk?" hij glimlachte vrien delijk, zooals hij altijd gewoon was, een glimlach, die haar zoo vaak had ver veeld. „Dat heb ik inderdaad gehad. Maar niet gewond. En daardoor kwam ik op het denkbeeld, je liefde eens op de proef te stellen, Tilly. Ik ben niet zoo jong meer en jouw stralende Jeugd ver langt iets anders van het leven dan ik je kan geven! Ik heb voor je gedaan wat in mijn vermogen was en daarna was ik je wat heel natuurlijk is eigenlijk al leen nog maar tot last! Neen, probeer het maar niet te ontkennen! Mijn zoon bracht mij gisteren een bezoek; wij spra ken over jou en hij glimlachte veelbetee- kenend. Wat kun JU voor die vrouw beteekenen, ouwe heer? Je durft haar niet eens op de proef te stellen! Zie je, ik hèb 't gewaagd. Alleen vreesde lk, dat JU een tUdlang heel ongelukkig zou zUn. Daarin heb ik mU vergist. Maar ik ben Uw zijden blouse, Uw wollen jum per, 'ürpaar,ragfijne kousen - die wascht ge zelf even in Persil! Het is wonderlijk, hoe mooi het goed er gaat uitzien: als gij het aantrekt, is het weer als nieuw! Probeer het maar eens; ge zult er van staan te kijken zoo gemakkelijk en vlug het gaatl Persil E. Ostennann Co*« Handcl-Mij. KV-Amsterdam Fabrieken le Julphaaa bij Utrecht blU, dat ik je zie lachen. Bob, dans met men zien voor ik heen ga...." „Neen, neen!" smeekte ze. „Dat niet.." „Het is de laatste wensch, dien Je mij kunt vervullen, Tilly! Zou je me ook hier in willen teleurstellen?.... De twee keerden naar den dansvloer terug. Verslagen begon Tilly te dansen. ZU 'wist niet hoe het kwam maar het tempo vah den dans leek haar al doller en doller te worden, het was haar of er een rood scherm voor het licht kwam en zij had een gevoel alsof zij wel door den grond zou kunnen zinken. In de opwin ding van den dans bemerkte zU niet dat Carsten Brak de dancing had verlaten. Den volgenden dag droeg hU de leiding van zUn zaak aan zUn oudsten zoon over. Hijzelf wijdt zich thans nog slechts aan zUn kleinkinderen. „Opdat ik niet nogmaals een auto-on geluk zou moeten ensceneeren," zei hU vergenoegd, met de gelaatsuitdrukking van een man, wien het leven niets schul dig is gebleven noch geluk, noch te leurstellingen. 2 eetlepels azijn, 4 eetlepels slaolie, sla blaadje. De aardappelen worden in kleine blok- les verdeeld en ln een kom gedaan met de stukjes Meten en ui vermengd met slaolie en azfln, peper en zout en eeu deel van de gehakte peterselie. Daarna met sla, vork en lepel eenige uren afgedekt wegzetten om de verschil lende smaakjes tot hun recht te doeo YORKSHIRE EIEREN. 4 eieren, 4 plakken bacon of mager spek 4 sneedjes geroosterd of in boter gebak ken brood, 1 eetlepel boter, gehakte pe terselie. Vier souflé potjes of 4 kopjes worden beboterd en bestrooid met peterselie, daarna komt in elk e:n ei. Kopjes afdek ken met beboterd papier en in een pan met zooveel water plaatsen, dat dit hal verwege de kopjes komt en 10 a 12 mi nuten lat nv koken, totdat de eieren ge- stolten zijn. Intusschen brood roosteren of bakken en boter en het spek in kleine stukjes verdeelen en even bakken, daarna over de stukjes brood verdeelen hierop de vormpjes met eieren omkeeren, toodat deze precies in het midden komen. AARDAPPELSLA. 4 groote gekookte aardappelen, 2 kop jes gehakte bieten, 2 eetlepels gehakte peterselie, 1 fijn gehakte ui, peper, zout, Op een platte schotel komt een bedje van sla en hierop wordt de aardappelsla gedaan, die bestrooid wordt met de rest van de peterselie. WENKEN. Inplaats van t stoppen van grootere ga- ten in jeager ondergoed kan men kleine 1 stukjes met fijne wol op fijne naalden in tricotsteek breien, die men er met den flanelsteek op bevestigt. Glazen stopjes van fleschjes zitten vaak zóó stevig vast, dat men ze niet kan ver- wij deren. Men houdt het fleschje omgekeerd, dus met den stop naar beneden, enkele oogen- blikken in warm water, waarna de stop gemakkelijk loslaat. Wanneer men dunne glasgordijnen over een roede moet schuiven na het was- schen, spaart men tijd en vergemakke lijkt tevens het werk, indien men een duim van een oude handschoen over het uiteinde hiervan schuift. Vuile sponzen worden grondig gerei nigd, indien men ze weekt in 1 L. water, waarin 75 gram dubbel koolzure soda is opgelost. Men laat 7" '"'r in deze vloeistof staan, spoelt ze eenige malen in koud water en hangt ze daarna - -"lig® uren^buiten. Wanneer men zijden kousen vlug wenscht te drogen, dan worden ze na het wasschen en spoelen eerst opgerold in een doek, waardoor het overtollige vocht verwijderd wordt, daarna vult men ze op met dun vloeipapier, hangt ze aan een lijn, vastgehouden door klemmetjes op een warm plekje of in den wind, waar door het drogen eveneens bespoedigd wordt. Wanneer twee glazen in elkander klem men, vult men het bovenste met koud water en plaatst het onderste ln warm water. De warmte doet het uitzetten en beide glazen zijn gemakkelijk uit elkan der te nemen. Indien men citroenpersen onmiddellijk na het gebruik onder de kraan afspoel^ voorkomt men veel werk.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3