rv V -G: WASSEN GOUDSCHESINGEL „toch I 1 [^Marktberichten] NVELOPPEN BRIEFHOOFDEN NOTA'S QUITANT1ES NAAMKAARTJES PRIJSCOURANTEN PROGRAMMA'S TEKSTBOEKJES BESTEKKEN RECLAME-WERK DRUKKERIJ van NOOTEN SccienJ cn belangrijk* 40-Urige werkweek en middenstand. Gemengd nieuws FEUILLETON EEN NIEUWE NEUS. zerstkUkmbU Een nouveeutél Zeer maderam dameimenteL ge maakt »an prima Wollen bouclé, ceintuur reet m cludeve getpikui- ttng en geheel op icrêpe maroceta gevoerd Leuk manteloom- pletcoatuum. ge maakt van prima wollen'lalne car rée. op igde ge voerd en brede kopmouw lelt bijzonderi In pri|> an kwaliteit Sportte! en mo dern1 Prachtige! mantel, gemaakt van mooie Harrlt tweed met op- gezette zakken, slaak alk ledende rug en geheel op ujda gevoerd Smaakvolle geor gette mantel met mooie cloquê Ü- gurt garnering, prachtige slank- nlkledenderugen geheel op crêpe de cblne gevoerd Moderne S 'germante maakt van n leuk en opvallend goedkoop I Prima bon cl mantel, geheel op <t|de gevoeld met moderne bre de achoudera an mouwgarnarlng met koordbiev|ea. Slank af kledende ruggaroerlng Spaart qeld Zeer modem en I apart 1 Dit mantel* costuure ts ge maakt van mooie laine cordele met sr— b moderne midden- iluiting. opgezet Ie zakken en or zak Ken en op 2l)de gevoerd koopt bij Waaröïb toudt U oïnodig méér betalen, als óók U bi) ..Wassen' beter en toch oedkoper kunt slagen I Coupe, afwer* _ing en kwaliteit is van al onze mantels opvallend beter en in onze afdelingen Hoeden - Japonnen rviCkw Kinderjurken en Kindermantels brengen wij talloze bijna ongelooflijke lanbiedingen. Smaakvolle da- metmantel. ga- maakt van mooie wollen c o u c b rayé ra moderne middenslutttng en brede ichouden In diverse mode- Unten en geheel op zijde gevoerd MELK, BOTER, KAÜS EN EIEREN. GROOT-AMMERS, 1 Mei. Aan de. kaasmarkt alhier waren Zaterdag aange voerd 21 partijen met te zamen 725 stuks kazen, wegende 5075 K G. Prijs met rijks- merk 2e soort f 18—19.50. Handei matig. OUDEWATER, 3 Mei. (Telefonisch). Kaasmarkt van heden. Aanvoer 45 par tijen .tezamen 2025 stuks, wegende 10125 KG. Met rijksmerk le soort geen aan voer. Prijs 2e soort f 17—19. Handel ma tig. PAARDEN KN TEE. AMSTERDAM, 3 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 412 vette koelen waarvan de prijzen waren: le kwal. 70 —78. 2e kwal 80—88, 3e kwal 50—58 per K.Q. aiacMg«?wbt, w*- en toll- f 1525, 770 biggen f 1015 per stuk, handel matig; 185 magere schapen f 20- 34 per stuk, handel vlug; 550 weidelam- meren f 8—12, en zuiglammeren f 12—17 per stuk. Handel matig. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT ZWIJNDRECHT, 30 April. Bloemkool 1« soort f 1216, idem 2e soort f 4.40—7, witte komkommers le soort f 19, idem 2e soort f 14, groene komkommers le soort f 20, idem 2e soort f 12-15 per 100 stuks; kropsla le soort f 2.203.30, idem 2e srt. f 11.60 per 100 krop; stoofsla f 68.10, kroten f 1.70, postelein f 24, prei f 1-70 3, spinazie f 914.50, uien f 1601.70, wortelen (afbreekpeen) f 1.802.80, zu ring f 3—5 per 100 K.G.; peterselie f 0.6Q 8.80, pooUiien f 1.70—2, .rabarber f 3-4€ 4.50, radijs: roode f 2—3.40, witpunt f 3.40—4.50, raapstelen f 1.50—2.10, worte len f 13 per 100 bos; selderij 8—17 cenl per dozijn. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat de steunvergqpding voor groene erw ten van de kwaliteitsklasse C, ge denatureerd in het tijdvak van 26 April 1937 tot en met 1 Mei 1937 S 1.75 per 100 K.G. zal bedragen. Voor groene erwten van de laag ste klasse en voor andere erwten, In datzelfde tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding 1.25 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veld- boonen, welke blijkens de datee ring van het dorschbriefje in ge noemd tijdvak zijn gedorseht. is vastgesteld op 1.- per 100 K.G. 's-Gravenhage. 1 Mei 1937. STEUNVERGOEDING VLAS. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat voor vlas van oogst 1936, dat in het tijdvak van 15 Noyember 1936 tot en met 30 April 1937 is verkocht, geen teeltpremie zal worden gege ven. Voor vlas, dat op 30 April 1937 blijkens de stamkaart nog onverkocht is en in onbewerkten toestand aanwezig is, zal eveneens geen teeltpremie worden gegeven. 's-Gravenhage, 1 Mei 1937. STEUNVERGOEDING KOOL ZAAD. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat voor koolzaad van oogst 1936, verkocht in hetj tijdvak van 8 November 1936 tot en met 30 April 1937, geen teeltpremie zal worden gegeven. Voor koolzaad, dat op 30 April 1937 volgens de stamkaart nog onverkocht is, zal eveneens geen teeltpremie meer worden gegeven. 'S-Gravenhage, 1 Mei 1937. REGELING HARINGDRUFNET- VISSCHERIJ. Verbetering. De Nederlandsche Visacherij- eentrale maakt bekend, dat in de publicatie omtrent de regeling voor de haringdrijfnetvisscherij, wel ke dezer dagen is geplaatst, een fout is geslópen. Er was medegedeeld, dat van Ni Augustus af zal mogen worden medegenomen bij gebruik van Standaard- of Hollandsche betten een vleet met bovenspeerreepleng- te van ten hoogste: Voor groep A: 3225 M. Voor groep B 3.457 M. Voor groep C: 3.589 M. Dit moet zijn: Voor groep A: 3.325 M. Voor £roep B: 3 .575 M. Voor groep C: 3.825 M. ^s-Gravenhage. 1 Mei 1937. koeien f 180—240; 126 vette kalveren 2e kwal. 50—56, enkele hooger, 3e kwal. 40 —48 per K.G. levendgewicht; 149 nuch tere kalveren f 5—8.50; 42 schapen f 26 15; 494 varkens, vleeschvarkens, we gende van 90—110 K.G. 58—59, zware varkens 57—58, vette varkens 55—56 per K.G. slachtgewicht. GORINCHEM, 3 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 156 runderen, 10 nuchtere kalveren, 7 varkens, 470 big gen, 8 schapen, 180 dammeren, 59 over- loopers. De prijzen waren als volgt: Zware kalfkocien f 200—240, melkkoeien f 160— 220, kalfvaarzen f 150200, guiste vaar zen f 120—180, vare koelen f 60—150, pin ken f 50—100, ossen f 60—160, stieren f 50—150, graskalveren f 3086. nuchte re fokkalveren 2214, nuchtere export- kalveren f 5—8, drachtige varkens f 60— 70, natte zeugen f 3540, overloopers f 18 —22, biggen f 12—16. schapee t 12—15, Eiermarkt. Kippeneieren f 2.502.90 per 100 stuks. Botermarkt. Roomboter f 1.80—170, Weiboier f 1.20—1.3Q, Margarine f 1.05 1.15, alles per K.G. Handel matig. ROTTERDAM, 3 Mei. Veemarkt Aan voer in totaal 1715, waarvan 685 vette runderen, 252 vette kalveren, 10 nuchtere kalverten, 141 schapen en lammeren, 583 varkens, 44 zuiglammeren. Prijzen per K.G.; Vette koelen le kw. tot 72, 2e kw. tot 65, 3e kw 48—56; vette ossen le kw. 70, 2e kw. 65, 3e kw. 5060; vette kalveren le kw. 85, 2e kw. 70, 3e KW 45—55; varkens (levend gewicht) le kw. 48, 2e kw. 47, 3e kw. 46, schapen Ie kw. 54, 2e kw 48, 3e kw 38; lammeren le kW. 57, 2e kw. 47, 2e kw. 36. Prijzen pef stuk: Schapen le kw 37, 2e kw. 30, 3e kw. 25; lammeren le kw 2e kw. 25, 3e kw. 18; zuiglammeren e 4» M Öi. li. te fcw- U. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer ruimer, handel traag, prijzen als vo rige week; vette kalveren aanvoer groot, handel sleepend, prijzen lager; schapen en lammeren aanvoer als vorige week, handei vlot, prijshoudend; varkens aan voer korter, handel levendig, prijzen iets minder; zuiglammeren aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen hooger; klein partij tje schapen voor export verkocht. UTRECHT, 1 Mei. Vee. Totaal aange voerd 4670 stuks vee, waarvan 1400 run deren. Prijzen: stieren 28—32 cent per pond, handel redelijk; slachtkoeien 2e soort 32—36 cent, idem 3e soort 28—31 qent, beide per pond, handel redelijk; vaarzen f 150230, pinken f 90140, melkkoeien f 150-250, kalfkocien f 160— 250, varekoeien f 140—220, alles per .tuk, handel matig; 85 magere kalveren :f 75—100, handel redelijk; 1200 nuchtere kalveren f 6—9 per stuk, handel redelijk; '180 qjggere varkens l 25—28, schrammen Schoonhoven 3 tweede blad. Nieuwsblad VOOR ZUID-holland en UTRECHT, Schoonhovensche Courant MAANDAG 3 MEI 193? SuilcnlanJidic Sijlragc, Brief uit Parijs. Sinds de socialistisch-communistisctfe vakvereeniging zijn machtspositie in Frankrijk aanzienlijk kon versterken, zonder veel politieke verantwoordelijk heid. hebben de groote werkgeversorga nisaties zich nauwer aaneengesloten. Zij willen trachten een afweerfront te schep pen Daarvan wordt weinig openbaar. omdat de leuzen der werkgevers in Frankrijk niet populair zijn en ook. wijl de aaneens'uiting met hecht is. Ingeklemd tusschen grootkapitaal, grootindustrie en groothandel eenerzijds en de vakvereenig ngen anderzijds, staan de kleine industrieën, de winkelstand en de kleine hotelhouders Zij zijn afhan kelijk van de klanten en verbruikers, die zoowel van kapitalistische als van prole tarische zijde komen. Voor de arbeiders beteeken t de 40-uri- ge werkweek een winst. De groothandel en de grootindustrie zullen het wel met deze nieuwe regeling van den arbeids tijd klaar spelen, door er bij het vast stellen van hun prijzen rekening mede te houden. Kleine bedrijfjes moeten echter rekening houden met hun klanten. Zij vragen hoe dit bij de 40- urige werkweek mogelijk is. Volgens de wet mag de werknemers de werkuren in- deelen, zooals hij zelf wil. als er maar niet meer dan 40 uren per week ge werkt wordt. Nu streeft men er naar, alle zaken op een bepaalden dag te doen sluiten, b.v. op Zaterdag of Maandag. Daartegen verzet zich weer den klein handel. In de kringen der winkeliers tn hun vrijen tijd doen en dat er juist aan het eind van de Nu heeft de gemeenschappelijke van den middenstand nog niet tot gemeenschappelijke actie geleid. Wel valt een drang naar samenwerking op te mer ken. maar die pogingen staan nog in de kinderschoenen. Er heertcht in deze groep nog veel wantrouwen. wat geen verwondering baart, als men weet, dat gelet moet worden op de con currentie tusschen warenhuis én win kel. en bijvoorbeeld op de is de kellner arbeider of fooitjesjager. Ander zijds begint men ook de macht van de massa te begrijpen en uit zfjn stand een massamacht te maken. Hoewel de Fran- sche middenstander niet van moderne stroomingen houdt, maakt het toch in druk op hem, als hij in zijn midden standsblad leest: „Onze zelfzucht en on ze luiheid stonden ons tot nog toe in den weg." Een ernstige poging tot aaneensluiting van den winkelstand onderneemt het tijdschrift „L'Action Patronale". Dit or gaan dringt er bij de winkeliers en de kleine bazen op aan. een zeker bedrag in een gemeenschappelijke kas te storten. Men zou dan jaarlijks over ongeveer 1 milliard francs kpnnen beschikken. En dat is een bedrag, waarmede een goede organisatie wel iets vermag aan te van gen. Het bovenstaande klinkt zeer schoon, maar aan het eind van April 1937 is men nog lang zoover niet. Men moet rekening houden met twee Bijzondere eigenschap pen van den Franschen middenstander, hij werkt met veel IJver, om zoo spoedig mogelijk een zekeren wejstand te berei ken, die hem het werken dan geheel overbodig kan maken; om dit doel te bereiken, wenscht hij. dat men hem een zoo groot mogelijke individueele vryheid laat. Onder deze omstandigheden is het natuurlijk moeilijk, de Fransehe midden standers in een strenge organisatie te (Nadruk NIEUW GEVAL VAN MENSCHEN- ROOF. TWEE NEDERLANDSCHE JONGEMAN NEN GEVANGEN GENOMEN. Vragen aan den minister. De heer Boon heeft aan den minister van buitenlandsche zaken gevraagd: 1, is het den minister bekend, dat Za terdag 27 Maart de twee gebroeders Hol land te Wellerlooi door Duitsche beamb ten over de grens zijn gelokt en op Duitseh gebied zijn gearresteerd? 2. Is het den minister bekend, dat de ze familie Holland reeds 30 jaar woont op het traktaatgoed Hollands-Hof, welke staat op Nederlandsch gebied, 11 een klein deel der landerijen op Duitseh gebied is gelegen, dat deze fami lie voortreffelijk bekend staat en dat haar nooit iets door Nederlandsche of Duitsche politie- of douane-beambten is ten laste gelegd? 3. Is het den minister bekend, dat het in vraag 1 vermelde feit zich als volgt heeft toegedragen: Zaterdagmiddag. 27 Maart, kwam een Zoll-beambte uit Twistede. aan de over zijde der grens gelegen bij de weduwe Holland met het ve/zoek of haar. belde zoons even naar Twistede wilden komen, waar de Zoll-Inspektor hep gaarne wil de spreken. Niets kwaads vermoedende en zich van geen enkele overtreding bewust, begaven de beide jongemannen zich naar Twistede, waar zij door Duitsche 1 ambten werden gevangen genomen en ge leid naar een achter een boerderij ver- dékt opgestelde gevangeniswagen, waar mede zij werden weggevoerd naar onbe kende bestemming .terwijl aan hun moe der die zich, nadat het gerucht der ar restatie zich had verspreid, naar Twiste de begaf iedere mededeeling, waarom de arrestatie beschiedde en waarvan haar zoonis werden beschuldigd, Werd gewei gerd. Door onmiddellijk in den arm genomen Duitsche avocaten is na veel nasporingen in verschillende Duitsche steden eindelijk vastgesteld, dat de gebroeders Holland eerst eenige dagen hebben doorgebracht in de strafgevangenis te Krefeld. waar zij een zeer slechte behandeling hebben ondergaan, terwijl zij thans ruim vier weken zijn opgesloten in de strafgevan genis te Cleve, zonder dat hun kenbaar is gemaakt, waarom zij zijn gevangen genomen en zonder dat eenig verhoor heeft plaats gevonden. 4. Is de minister bereid de Duitsche re geering mede te deelen, dat hier, evenals destijds met Gutzeit, wederom een geval van menschenroof uit Nederland door Duitsche beambten is gepleegd en dat de Nederlandsche regeering er met klem op aandringt, dat de gebroeders Holland met bekwamen spoed ongedeerd over de Ne derlandsche grens bij Wellerlooi zullen worden teruggebracht? DOODELIJKE AANRIJDING TE ZWAMMERDAM» Droevig gevolg van een klein defect. Tegen het middernachtelijk uur van Vrijdag op Zaterdag was op den rijks straatweg onder de gemeente Zwammer- dam de 43-jarige expediteur Van Velzen uit Delft, bezig, een defect aan het ach terlicht van zijn vrachtauto te reparee- Juist toen hij hiermede gereed was, kwam in volle vaart een personenauto, bestuurd door den student M uit Lei den, aangereden, terwijl uit tegenover gestelde richting twee wielrijders nader den. De bestuurder van den personen auto meende nog tusschen den stilstaan- den vrachtauto en de wielrijders door te kunnen, doch kwam in de sloot langs den weg terecht. Terwijl men bezig was den wagen uit de sloot te halen, ontdek te men plotseling het lichaam van een man op den weg. Het bleek de chauffeur van den vrachtauto te zijn, die nog wel teekenen van leven gaf. doch spoedig daarop overleed. Blijkbaar heeft de personenauto Van Velzen, die naast zijn voertuig stond, bij het passeeren der wielrijders gegrepen. Het stoffelijk overschot van het slacht offer. dat een vrouw en tien kinderen achterlaat, is. evenals de personenauto, in beslag genomen. BRAND IN FABRIEK TE ZOETER- van een nieuw zwaar betonnen gebouw te gelegen. Spoet Ipoedig was de brandweer van Zoeter- meer aanwezig. Ze tasttè met fier stra len op de waterleiding het vuur aan. waarvan de haard door den zwaren rook onzichtbaar en niet te bereiken was. Een halve drooginstallatie werd een prooi der vlammen, terwijl groote voor raden caseïne rook- en waterschade op liepen. Men rekent dat het bedrijf veer tien dagen gestagneerd zal zijn. Ver wacht kan worden, dat de werklieden van het getroffen bedrijf in andere af- deelingen van de vennootschap aan het werk zuilen worden gehouden. Bedrijfsstagnatie het gevolg. In de case inefat}riek van den heer Brinkers te Zoetermeer, brak Vrijdag middag brand uit in een drooginstallatie ten gevolge van kortsluiting in een mo tor. De brand had door de sterke rook ontwikkeling een dreigend aanzien, dat de werklieden haastig deed vluchten uit de fabriek, welke op de eerste verdieping HONIG'5 BOUILLONBLOKJES fhans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. POGING TOT SCHOOLSTAKING TE ZAANDAM. Vrij op Prinsessedag geeischt. Te Zaandam heeft men Vrijdag ge poogd een schoolstaking op «touw te zet ten, hetgeen echter nog met een sisser is afgeloopen. Het betrof hier ruim twee honderd leerlingen van het Gemeentelijk Lyceum, die. toen zij vernamen, dat er op den verjaardag van Prinse/ Juliana geen vrijaf werd gegeven, het bijltje erbij neer legden. De betrokken leerlingen trokken naar het Burchttërrein achter het Raadhuis. Nadat een deputatie gepoogd had den burgemeester te spreken te krijgen, het geen niet gelukte, zijn ten slotte eenige leeraren er in geslaagd de lyceïsten, na hen op 't verkeerde van hun optreden ge wezen te hebben, weer aan het werk te krijgen. In een stoet, welke veel belang stelling had. trokken zij weer naar school. De lessen, welke te tien minuten vóór tweeën hadden moeten aanvangen, konden nu eerst tegen kwart voor drieën beginnen. Het bleef op school verder vol komen ordelijk. De rector verklaarde, dat hij stellig aan leerlingen vrijaf gegeven zou hebben, indien ouders daartoe het verzoek gedaan hadden. De bevoegdheid om één dag al- gemeene vacantie te geven, had hij ech ter niet. VROUW IN BRAND GERAAKT. Levensgevaarlijk gewond. Zaterdagmorgen is in het dorpje We- kerom, nabij Harskamp, de vrouw van den arbeider M V. Westerhuis bij t' na zien van een kuikenkachel, welke stond te branden in een kippenhok, in brand geraakt. Dokter Beumer uit Otterloo, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. Men zag de vrouw brandend uit het hok ioopen in de richting van een sloot. Zij is evenwel niet zoover gekomen want halverwege zakte zij bewusteloos neer Spoedig was huip aanwezig. Men doofde de vlammen, doch deze hadden de kleeren van het bovenlijf en dén rug reeds verschroeid, en hevige brandwon den aan borst en rug veroorzaakt. De toestand van de vrouw wordt hopeloos geacht. LONDEN ZONDER AUTOBUSSEN. In de hoofdstad staken 25.000 man, in de provincie 125.000. ïh den nacht van Vrijdag op Zaterdag om 12 uur, is te Londen de staking in het autobusbedrijf begonnen. In de hoofdstad staken 25 000 man van het omnibusper- soneel, terwijl tegelijkertijd in de pro vincie 125.000 man het werk neerlegden. Tot nu toe hebben zich in Londen nog geen incidenten voorgedaan. Na midder nacht vergaderden de stakers in café s bij de garages, ^lles verloopt in de beste or de. De garages worden door de politie bewaakt. Tengevolge van deze staking zijn vijf millioen inwoners van Londen van hun gewone vervoermiddel beroofd, dit is het gemiddelde aantal passagiers, dat de autobussen per dag vervoeren. In de straten zag men groepjes van vijf tot tien personen, die zich te voet naar hun werk in het centrum van de stad begaven, dikwijls een wandeling van tien tot twaalf -km. De taxi-onderne mingen maakten goede zaken. Ook zag men reeds vroeg in den ochtend men- schen zich naar Wembley begeven, waar een van de grootste voetbal-evenemen ten van Londen plaats had, n.l. de wed strijd om de cup final. Het departement van arbeid heeft een communiqué uitgegeven, waarin ten aan zien van het stakingsbesluit der trans por tai be dersfederatie wordt gezegd, dat, met het oog op het ongemak voor het publiek, de minister besloten heeft, een hof van onderzoek in te stellen, bestaan de uit drie personen, die een rapport zul len moeten indienen over de kwestie <*2r arbeidsuren, arbeidsvoorwaarden enz. der autobusarbeiders. De minister van arbeid had den sta kingsleider, Beving, gevraagd of 't mo gelijk zou zijn de staking op te schorten tot het hof van onderzoek de omstreden kwesties zou hebben bestudeerd. Bevin heeft echter geantwoord, dat dit niet mogelijk was. Ook in de mijnen een staking? De conferentie van mijnwerkersgedele- geerdfen heeft besloten, dat een stakings aanzegging aan de steenkoolmijn-onder nemingen behoort te worden gezonden met het oog op een volledige arbeidssta- king in het geheele Vereenigde Ko ninkrijk, te beginnen op Zaterdag 22 Mei. Alle vakvereenigingsdistricten zullen opdracht krijgen tegelijkertijd de sta kingsaankondiging te overhandigen, op dat een gelijke vervaltermijn in alle districten verkregen zal worden. 15 „Mijnheer Raiton?" vroeg ik. Hij boog, zonder te antwoorden. Ik vond, dat hij er bleek en ziek uitzag en ik ging voort: „Ik heb een paar paarden, die ik gaarne aan uw zorgen zou willen toevertrouwen." Zijn gezicht klaarde wat op. „Gaat a zitten, mijnheer," zelde hij. „U hebt een paar paarden voor mij?" „Ja," antwoordde ik, „of liever," ging Ik glimlachend verder, ,jn moet die paar den voor mij koopen en ze verder voor me africhten." „Paarden wit Adelaide?" vroeg WJ nieuwsgierig. „Ja. Moonlight Maid van stal Bullock en de andere komt a-s. Woensdag in Fentum's Yard onder den hamer Pirate King." Hij kneep zijn lippen te zamen. „Moon light Maid zal duur zijn, mijnheer, als ze haar tenminste willen laten gaan." „Dat zal wel meevallen," zeide ik vol vertrouwen. „Bullock yindt dat ze den laatsten keer slecht geloopen heeft en het te net iets voor hem om haar van de hand te doen, eer zij nog eens in het veld te geweest, als hij «- een goeden prijs voor kan ma kon." Dick Rainton had een rustig glimlach je. „Misschien hebt' u gelijk, mijnheer. Maar hoeveel dacht u 6e geven?" JO, driehonderd vijftig tot vierhonderd pond," antwoordde ik, „maar Je krijgt haar wel voor minder. Ze mochten eigen lijk niet meer dan twee honderd vragen. En u moet den koop sluiten." Hij Wikte naar den grond zonder te ant woord**. Toen opeens keek hij op, alsof hij wat wilde zeggen, maar in plaats daarvan zweeg hij weer een heelen tijd. Toen stootte hij uit: „Mijnheer, het is heel vriendelijk van u om mij uw paarden te willen toever trouwen, maar eerlijk gezegd, ik denk, dat ik met de heele geschiedenis uit scheid." „Uitscheiden!" rjep ik uit en ik ben overtuigd, dat de verbazing in mijn stem doorklonk. „Watwat bedoelt u?" Hij scheen geheel in de War. „Ik heb nu niet zoo heel veel succes gehad," sta melde hij. „Ik heb den laatsten tijd moeilijkheden gehad, ik heb Maar ik viel hem ruw in de rede. „On zin! U trainde Alice Beauty, die den Adelaide beker won. n hadt Monsoon, die de groote Steeple Chase in Oakbank haalde; u won de Derby met Hard Lines en de Leger met Blue Spot en nog veel meer. Wat wil je dan, man? Je kunt niet altijd winnen. Iedereen heeft zijn goeden en zijn kwaden tijd." Hij deed zijn mond open van verba zing. Ik had al zijn succesnummers ach ter elkaar opgedreund, alsof ik er zelf mee te maken had. Blijkbaar wist hij niet goed. wien hij voor had. „Komaan, mijnheer Rainton," ging ik door. „U traint voor mij en ik begin met twee, later breid ik den stal misschien uit." Hij vond eindelijk zijn stem weer. maar hij sprak aarzelend, als schaamde hfl zich over zijn woorden. „Spijt mij mijnheer," zeide h*J lang zaam. „Ik kan uw aanbod niet aanne men. Eerlijk gezegd, ik verkeer in fin an- cleele moeilijkheden en ik kan het niet meer volhouden." „Uw meubels zijn aangeslagen?" woeg ik botweg. Hij schrok en werd vuurrood. ..Ieder een schijnt het al te weten," zeide hij bitter „Slecht nieuws wordt altüd ver spreid." „En goed nieuws ook," viel ik in. „Bin nen twee dagen vertelt iedereen, dat u paarden koopt en geen schuld meer hebt'.' „Wat bedoelt u?" vroeg hij snel. „Ik bedoel," zeide ik langzaam en met nadruk, „dat ik u hier laat beloven, die paarden voor mij te nemen en dat ik u daarom uit de misère zal helpen. Hoe veel schuld is er?" „Twee honderd pond," zeide hij, lang zaam met vlakke stem. „Dat is niets," zei ik kordaat. ,tDat haal je gauw genoeg weer in." Ik haalde mijn portefeuille te voorschijn. „Kijk eens hier om te beginnen zal ik u vijf honderd leenen. U kunt ze te rughalen, als het u weer wat beter gaat. En hier is nog eens vijfhonderd pond om die paarden te koopen. maar dat zullen ze niet voluit kosten. Ga voor Pirate King tot twee honderd vijftig," en ik schoof hem de bankbiljetten toe. Maar hij raakte ze niet aan. In plaats daarvan boog hij zich naar mij toe en keek mij strak aan. Een oogenblik werd ik onrustig, maar het licht was slecht en ik zat met mjjn rug naar de lamp. „Wie bent u," vroeg hij heesch. „En wat weet u van my?" „U hebt mijn naam daar," antwoordde ik koel en wees op mijn visitekaartje. „En ik weet, dat u een eerlijk man bent Ik stond op en nam mijn hoed, alsof ik wilde heengaan. De arme oude Rainton was geheel oH het veld geslagen. Hij haalde zijn zak doek te voorschijn en veegde over zijn gezicht. Plotseling scheen hij een besluit te nemen. Hij opende de deur en. tot mijn ontsteltenis, riep hij rijn vrouw. „Nellie, Nellie, kom eens even hier Mevrouw Rainton was blijkbaar in de yuurt, want ze kwam binnen, eer hij nog goed had uitgesproken. Ze zag er bleek en verschrikt uH. Hij Het haar het bank papier sten. Allemaal van vfcfttg pond. „Deze heer, vrouwtje," begon Rainton met een bevende stem, „wil dat ik voor hem train en hij leent mij vijfhonderd pond om mij weer op de been te helpen. Mag ik het van hem aannemen?" „O, mijnheer," zeide Nellie, zich tot mij keerend met een gezichtje, alsof ze in tranen zou uitbarsten. „Het is een gift uit den hemel voor 'ons en ik weet. dat hij u alles zal terugbetalen. HU is heusch goed: maar alles is on* den laatsten tijd tegengeloopen. Ons beste paard, Antioch we noemden hem den kostwinner werd gedood in Victoria Park. Toen stierf mijnheer Doughty en zijn stal werd van ons weggenomen en verkocht. En toen kreeg mijn man moeilijkheden met een paar groote heeren hier, omdat hij ge tuigde voor een vriend, die vglsch be schuldigd werd. Ze zorgden, dat er nog meer paarden van ons werden wegge nomen - en toen werd ik ziek. We had den ontzettend veel kosten en...." „Kom, kom, kindje,' viel haar man In. „Dat zal mijnheer Wells geen belang in- vol „Toch wel," zeide Ik en mijn stem niet meer heel vast, ik keerde mij sympathie naar mevrouw Rainton. „U doelt zeker op dien Cups. Ik her inner mij gelezen te hebben, dat Rainton als getuige in de zaak optrad." jEHj werd valsch beschuldigd, mijn heer," zeide de trainer plechtig, „en heeft nooit de bank benadeeld. Ik kende hem persoonlijk, zoo iemand was hij niet." jBn waar zou hij na zijn?" /roeg ik. „Dat zou ik niet kunnen zeggen, mijn heer. maar ik vrees, dat mijn beste vriend wel dood zal zijn!" We babbelden nog een poosje over mijn proces en het deed mij goed, dat ik vol strekt niet in hun achting gedaald was. Toen vroeg mevrouw Rainton wat ver legen, of ik niet een kop thee wilde. „Of een glas bier," bood Rainton aan. Jk heb een paar lekksr koude flesschfsi ROTTERDAM. Hooustraat 347-349 in d< Ik snoof eens goedkeurend; er werd ergens in huis spek gebraden. Mevrouw Rainton zag het. „U zultzult zeker niet willen blij ven eten," zeide ze, nu heel verlegen. „We u niet zoo heel veel aan te We ging ze wat hakkelend verder, ik maak zelf boter en mijn zuster bakt buitengewoon goed spek." Tot Rain ton's verwondering nam ik de invitatie onmiddellUk aan. Ik gaf nlete meer pm het gevaar van Herkend te wor den en was overtuigd veilig te zijn. Maar toch wilde ik mijzelf nog aan een laatste proef onderwerpen: want als de Rain- tons mij niet herkenden, zou niemand mij herkennen. Binnen enkele minuten waren we al len om de tafel geschaard en Nelly's mooi donkeroogig zusje zat juist tegen over mij. Ik vlei mij nog steeds, dat ik den maaltUd gezellig maakte. NatuurlUk heerschte er in het begin een gedwongen stemming; maar ik was vastbesloten om ieder op zijn gemak te stellen. Ik disch- te een mooi verhaal op over mijn eigen leven. Ik vertelde, dat ik een rijk man was en dol op wedrennen, maar dat al mijn bloedverwanten er een broertje aan dood hadden, daarom hield ik mij maar wat schuil. Ik kon nooit onder mijn eigen We zaten gezellig een uurtje en Ik vond het heerlijk om te zien, hoe opge wekt Nelly's gezichtje stond. Ze leek een vrijgelaten gevangene. Ik dacht op mijn terugweg een heelen tijd over de Raintons; maar vreemd ge noeg verscheen mij slechts Nelly Rain tons zuster, Margaret Price, i* mijn

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3