Q^ëmeentëradeii 2000 5 Burgerlijke stand] i a WOENSDAG 2 JUNI 1931 10 JfaL 78M» HIE gen dat Spr. vestigt de heer met recht op autonomie M. 4 t de geen Wanneer voldoende deze ge- een Ge- HET HUWE HERTOG VAF TR PLECHTK KAST) HET BUI In een vreemd de taal, zonder d< moeder en ander de plechtigheid man, die eens 32 over het grootste reeds twee maal bond. Onder de aanw hjke huwelijk bij enkele genoodigd persver tegen woorc slechts één Engel de n staf Slechts 34 stoelt gasten een zitpla tog scheen op d oche traditie den «ijn chauffeur L stance Spry, die bloemen verzorgdi Om 11 uur 35 t het burgerlijk ht het kasteel. De burgemeeste men voor van bi een opsomming derscheidingsteek de getuigen: ma; ge voor den hert ais getuige voor Dr. Mercier las telen 212, 213 en wetboek voor en Bins trillende ste gen: „Wenscht g field als echtgei en zich vervolger wendende: „Wem Windsor als echt De hertog ant stem: Ja”. Mevi «elfde antwoord. worden In het is spr. N. J. Neuteboom, 26 J, en M. Kootstra, 22 j. OUDERKERK AD. LJSSEL. Mei. Geboren: Korstiaan, z. van C. Rook en J. Noorlander. Adrianus, z. van J. v. Herk en A. Hoogendoorn. Cornells, van G. de Pater en J. Speksnijder. SCHOONHOVEN, Juni. Geboren Cornelia, d. van J. Heemat au F, SpfiL De voorstel toe. Er moet iet Hef. is jreo*»he4ik bewoner* hadden ABONNE’8. die Gulden ongeacl Bij de snelle moderne verkeei veilig verkeer in licht geplaatst, alleen zeggen, di »an den weg wet de weggebruiker gen moet worder gelijkheid in dat De regels, we gelden, zijn natu zakelijk, doch zij tot eigenaardige soms kan zelfs 1 tegenovergestelde oogen. Wij willen Jende regels van en wegen of hel opsommen, doch zichzelf beschouw te letten op de f< de vaste regels gi Wij kwamen to artikel, door een van een onzer 1 willen al vast op het met dit vorm tntusschen geheel tn onze Nederland voor wat de verk In Den Haag een ongeluk. Hof gedragen heeft, doch wij meenei volgt was: Een van den weg, ter hem achterop kw> achter den fietsei ■eling iets naar 1 •onen-auto hem ken. De botsing 1 doch de 'wielrijdej goed af. Ziehier geluk. Maar de as korten afstand h< ren, gaf blijk een op de kwestie te melijk gezien, da! Lekkerland, Oud-Alblas, Ameide en Tien- boven alsnog in de regeling worden op genomen. Gez.en de reeds elders be staande regelingen op dit gebied, meent spr. echter voorloopig met de genoemde inkomsten uit de 10 gemeenten te kun nen slagen. Als zetel der commissie is in het concept Molenaarsgraaf genoemd. De heer M O U RIK zou willen voor stellen hiervoor Groot-Ammers te noe men, waar dan ook de ambtenaar woon achtig zal zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat ook Nieuwpoort en Langerak zich In dien geest hebben uitgesproken. Spr. acht dit niet van overwegend belang. Hierna wordt met alg. st. besloten ac- coord te gaan met de ontworpen ge meenschappelijke regeling en de wen- schelijkheid uitgesproken dat ook de ge meenten Oud-Alblas, Nieuw-Lekkerland. Ameide en Tienhoven. alsnog tot de re geling zullen toetreden. De VOORZITTER deelt mede, dat het in de bedoeling ligt van den aanne mer der werkzaamheden, verbonden aan de verbetering van den Lekdijk om op het haventerrein de benoodigde cemen ten banden te maken en daartoe een ge deelte van dit terrein te huren. De be noodigde cement, zand en grint, wordt dan in de haven aangevoerd. De aanne mer heeft verzocht met de gemeente voor de huur van het terrein en voor het havengeld een contract af te sluiten. Daar B. en W. het een gemeentebelang achten, dat de werkzaamheden in deze gemeente zullen worden verricht, wordt aan den raad machtiging verzocht tot ’t aangaan van een overeenkomst met den aannemer. Deze machtiging wordt met alg. st. verleend. Hierna sluiting. V»rw>hpni M en Vrijdag P hng: voo* Sc niftanden f Met versekt BERKENWOUDE. Mei. Geboren: Cornelia Wilhelnïina, d. van W. Rijneveld en E. T. Markus. Getrouwd: C. van Vliet, 28 j. Rijkaart, 30 J. CAPELLE ad. IJ SS EL Mei. Geboren: Jan, z. van A. J. Aartsen en F. M. Knoop. Ondertrouwd: G. Schinkel, 27 j„ en A. P. de Vlieger. 25 j. A. W. Koomeef, 23 j.. en E. de Graaf. 22 J. Getrouwd: A. den Braber, 26 j„ en W de Winter, 23 j. J J. Timmermans, 30 j.. en H K. de Vries. 28 j. C. v. d. Weij- den. 31 j., en J. Leentvaar, 30 j. A. J. M. Vromen. 26 j., en M. Leeflang, 20 J. JAARSVELD, Mei. Geboren: Maria Cornelia, d van C. J Faaij en A. M. Kemp Hendrik, z. van J. M. Brokking en J. van der Haar Cornells Theodorus Johannes en Gijs* bertha, z, en d- van H. Benschop en J. van Batenburg— Marie, d. van P. Stig- ter en M. van Randwijk Marrigje, d. van G. van der Stok en G. J. Hoogen doorn. Gehuwd: B. van Randwijk, 21 j. met W. Verhoef. 28 j. Overleden: C. van Middelkoop, 7Q j. echtgen. van C. Boele P. van Eltéren, 67 j., echtgen. van M. A. van Tuyl. A. den Oudsten, 86 j., wed. van A. C. Man schot. LANGERUIGEWEIDE Mei. Getrouwd: W. van Wijngaarden en P. W. Boerefljn. G. van Vliet en M. van der Grift. Ondertrouwd: w. zelfstandig voortbestaan. Iets anders Is de vraag, welke practische bezwaren men moet aanvoeren om zich tegen an nexatie te verzetten, wanneer men deze toch in Den Haag wenscht. Het is dui delijk, dat niet elke combinatie aan Ged. Staten welkom is. Zeker staan B. en W. minder sympathiek tegen een combina tie met Ameide en Tienhoven. Over de combinatie zou dan wel degelijk nog eerst ééns gesproken behooren te wor den. Reeds vroeger is getracht tot sa menvoeging van een gedeelte van Streef kerk met de gemeente Groot-Ammers over te gaan. Dit plan is toen omge- vormd tot een grootere combinatie waar op het tenslotte is gestrand. Thans is ge dacht aan eer» combinatie met Ameide en Tienhoven, welke gemeenten eenigszins ander aspect vertoonen. zien den gunstigen financieelen toestand van Groot-Ammers is het zeer moeilijk om dezen, bij combinatie met andere ge meenten, te handhaven. Wat de vraag van de heer De Vos betreft, kan spr. het volgende antwoorden: bij combinatie krijgt men een grootere gemeente. Vol gens het raadsbesluit blijft de motor- spuit te Groot-Ammers gevestigd. Door dat de gemeente echter grooter wordt is de kans geringer dat de brandwaarborg- maatsehappij buiten de gemeentegrenzen haat verzekerden hulp moet verlee nen. Dit kan dus een voordeel voor de maatschappij beteekenen. Wat betreft de awtospuit kan spr. opmerken, dat bij het niet tot stand komen eener annexatie al licht van verscheidene gemeenten straks de. vraag aan de orde komt, of zij door een regeling van onderlinge hulpverlee- rtrag riet mede van deze spuit kunnen profiteered natuurlijk geschiedt dit dan tegen betaling. De raad heeft vroeger al eens een uniform tarief vastgesteld. Er zal de nieuwe spurt er is, nagegaan moeken worden, of dit tarief nog wel #e»gt. Komt er wel eenige annexatie dan is de spuit .natuurlijk eigendom dernieu- i In haar gebesl. I Donderdag is oi Tours het huwell hertog van Win' honing Edward Bs Warfield, de 5 de diverse plannen en opmetingen. Ten slotte wordt met 9 tegen 2 stemmen (die van de heeren Olieman en v^ d. Hoorn) besloten tot aanleg der genoemde uit breidingen met Eternit-buizen. Een en ander is overeenkomstig de vborstellen en rapporten van de waterleiding-commissie Wereld-Jamboree. Ter gelegenheid van de Wereld-Jambo- ree zullen ongeveer 500 padvinders Gou da bezoeken en vandaar uit ook naar de plassen komen. De V O O R Z IT T E R wil van gemeen tewege f 100 beschikbaar stellen voor de ontvangst van de gasten. De V V V. te Reeuwijk geeft f 25. De Bekendheid der plassen zal hierdoor nog grooter worden, hetgeen het vreemdeiingenbezoek zal be vorderen. De heer VAN WINGERDEN is er uit principe tegen. Spr. meent dat de padvinders van welgestelde ouders zijn en voldoende bij kas zijn om zelf hun verteringen te betalen. De heer SCHOUTEN zegt dat be gin April aan de werkloozen geen kolen bon meer verstrekt werd. Ondanks de koude hebben deze menschen de geheele maand geen kolenbon gehad. Spr. heeft kinderen met manteltjes en jasjes aan bij de tafel zien zitten en hij kan er daarom niet voor zijn om nu f 100 te geven. Weth. HAGEN sluit zich bij de vori ge sprekers aan. Publicatie in de kran ten over de plassen leidt tot grootere ontheiliging ^an den dag desVlleeren. De heer OLIEMAN is ook tegen het voorstel. Indien aan iedere bezoeker of bezoekster van de plassen eerst ’n kopje koffie of thee aangeboden moet worden, dan kunnen zij volgens spr. beter weg blijven. De heer v. d. HEUVEL verklaart zich voor het voorstel. Het vreemdelingenver keer wordt hierdoor bevorderd. Spr. wijst op het nut van reclame voor de plassen Het laat zien dat Reeuwijkers goede menschen zijn. De heer SCHOUTEN interrumpeert dat de officier van Justitie heeft gezegd dat de Reeuwijkers zulke lastige men schen zijn. (Luid gelach). Hierna wordt het voorstel om f 100 te geven met 6 tegen 5 stemmen verwor pen. In de rondvraag WINGERDEN de^ aandacht op ongerechtigheden welke ge schieden in een zwemgelegenheid en ver zoekt alsnog de zwemverordening kracht te handhaven. Weth. v. LEEUWEN wijst op het misbruik dat gemaakt wordt van de wa terleiding in de afd. Tempel en geeft in overweging om daar meters te plaatsen De heer SCHOUTEN vraagt inlich tingen omtrent het niet-verleenen van vergunning voor verlotingen. Diverse ver- eeniging^n zijn toch al getroffen door de vermakelijkheidsbelasting. Spr. verzoekt met klem om voor verlotingen alsnog toestemming te verleenen. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. de vragen nader zullen behan delen. Hierna sluiting. Uitbreiding ^Waterleiding. De bewoners van den Laixdijk, Vinke- buurt, Bhncieweg, Middelweg en Reewal hebben verzocht om daar ook waterlei ding aan te leggen. De waterleiding-commissie heeft om trent de aanlegkosten en de rentabiliteit van deze uitbreidingen een rapport uit gebracht, waarbij wordt geadviseerd tot aanleg van deze uitbreidingen over te gaan, met uitzondering van den Blinde- weg. Weth. HAGEN, voorzitter van de waterleiding-commissie, deelt mede, dat het beter en voordeeiiger zijn zal om dit jaar nog met den aanleg aan den Blinde- weg te wachten. Een en ander staat in verband met het dempen van de gaten in dien weg. Wat betreft de andere uit breidingen, hiervan ziet spreker de nood zakelijkheid van aanleg volkomeh in, on danks het exploltatle-verlies van deze uitbreidingen voor het waterleidingbe drijf tot een bedrag van pl.m. f 402 per jaar. Indien de aanleg geschiedt met Eter nit-buizen zullen de totale kosten ruim f 8800 bedragen, met uitvoering in Man- nesmannbuizen bedragen de kosten f 11.555. De heer VANWINGERDÉN vraagt of de Eternit-buizefc zullen vojdoen. De VOORZITTER zegt dat zij buigzamer zijn dan stalen buizen. In ver schillende gemeenten werkt men uitslui tend met Eternit-buizen, ook in de Wie- ringermeerpolder. De heer OLIEMAN is tegen aanleg van uitbreidingen, welke een verlifes op leveren. Het is zeer ten nadeele van het waterleidingbedrijf. De heer v. d. HOORN zegt dat het voorstel op zoo n korten termijn in be handeling komt, dat er geen voldoende tijd voor bestudeering was. Spr. kan niet op Eternit-buizen vertrouwen, vooral in deze slappe bodem en maakt voorts be zwaar tegen het honorarium van den opzichter. De bedragen, welke hiervoor op de begroetingen zijn ^jtgetrokken, vindt spr. te hoog. De heer SCHOUTEN memoreert, dat hij er bij de stichting van de waterlei ding in deze gemeente reeds op gewezen heeft dat de eerste aanleg wel rendabel zal zijn, maar dat daarna de buitenwij ken toch ook voorzien moeten en dat dit verlies zal opleveren, belang van de volksgezondheid voor de uitbreidingen. Het water in de plassen wordt steeds meer vervuild. Voorts moet spr. er den heer Olieman op attent maken dat de bewoners dringend behoefte hebben aan leidingwater. De meening van den heer Olieman, dat de bewoners het water niet zullen wenschen gaat niet op, gezien het feit, dat van de buurtschappen Vinkebuurt en Laixdijk van de 23 bewoners er 19 om aansluiting hebben verzocht. De overige vier hadden een goede regenput. De heer v. d. H E U VEL brengt hulde aan de waterleiding-commissie voor het voorstel. Spr. wijst op het belang van goed water voor de boeren bij de zuivel bereiding. De VOORZITTER zegt allereerst de Waterleiding-commissie zijn dank te moeten betuigen voor de rapporten en de duidelijke voorstellen. Weth. HAGEN, voorzitter van de wa terleiding-commissie .brengt lof aan den opzichter, den heer J. Heemskerk. iux>r Reeuwijk. Openbare Raadsvergadering op Vrijdag 21 Mei, onder voorzitterschap van bur gemeester L. J. Lucasse. Aanwezig alle leden. Na de opening worden de notulen vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat van het Rijk de goedkeuring is ontvangen op de aan besteding van het dempen van de gaten in den Blindeweg en dat het werk door B. en W. inmiddels Is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer F. A. v. d. Weel. Eveneens is goedgekeurd het raadsbe sluit tot het beschikbaar stellen van een medaille voor de bloemententoonstelling te Boskoop. B. en W. stellen voor het aangaan van een overeenkomst met de Vereeni- ging inzake buitengewoon onderwijs te Alphen a d. Rijn ten bat- van twee leer lingen uit deze gemeente, die de betref fende school bezoeken. DeVOORZITTER zegt ,<ftat de kos ten voor de gemeente f 75 zullen bedra gen. Dit bedrag is niet hooger dan de kosten van het bezoeken van een derge- Ujke school te Gouda. Het voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. B. en W. stellen voor um met de ge meente Boskoop een overeenkomst aan te gaan inzake de waterlevering van onder deze gemeente behoérende woningen, ge legen in Den Ham.l Deze overeenkomst zal van kracht zijn zoolang Reeuwijk daar zelf nog geen waterleiding aange legd heeft Met algem. st. wordt aldus besloten. In één van de voorgaande raadsverga deringen besloot de raad tot verhooging van de afschrijvingspercentages op de activa van het waterleidingbedrijf en wel met ingang van 1 Januari 1937. Gedep. Staten geven echter den wensch te ken nen om de verhoogde afschrijvingsper centages niet te doen ingaan op 1 Jan. 1937, maar op 1 Jan. 1938. De Waterlei- ding-cqmmissie adviseert om hieraan te voldoen. De raad kan zich eveneens hiermede vereenigen en in verband niermede wordt besloten tot wijziging van de begrooting van het waterleidingbedrijf. Verbetering electrisch licht. De bewoners van het dorp, de afd. Mid delburg en Randenburg, hebben reeds herhaaldelijk klachten getut over het slechte electrisch licht. In verband hier mede is op verzoek van B. W. namens de directie van de Lichtfabrieken te Gou da een onderzoek ingesteld naar een eventueele verbetering van dezen toe stand. Dit zal bereikt kunnen worden door het bouwen van een z.g.n. opjaag- station op Reeuwijk-dorp. De oorzaak van het slechte licht is n.l. dat de stroom vanaf de Reeuwijksche brug over een groote afstand naar deze buurtschappen gebrkcht moet worden. Hierdoor ontstaat een aanzienlijk spanning-verlies. De kos ten van het bouwen van een opjaag-sta- tion met 4 cellen zullen voor Reeuwijk f 3500 k f 4000 bedragen. De overige hieraan verbonden kosten tot een bedrag van pl.m. f 12.000 komen voor rekening van de lichtfabrieken. Weth. VAN LEEUWEN was er van overtuigd dat een en ander noodzakeltfk was. Door het Goudsche karakter van het werk wordt het met Goudsche werk krachten uitgevoerd. heer SCHOUTEN juicht dtt gedaan worden. Haar electrisch Groot-Ammers. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 28 Mei. Voorzitter de heer H. Vlug, burgemeester. Afwezig de heer Joh. Mourik. De VOORZITTER opent de verga dering met. gebed waarna de notulen on gewijzigd worden vastgesteld. Verschillende ingékomen stukken, w.o. •verschillende goedgekeurde raadsbeslui ten, worden voor kennisgeving aangeno men. De VOORZITTER deelt mede, dat het besluit tot aanvaard.ng van de schenking van de automobie.brandspu.t is goedgekeurd. Op het ingezonden be sluit van den raad is een schrijven van Ged. Staten ontvangen. Spr. licht nog toe, dat het schrijven van Ged. Staten beoogt da vorming van <£n districts- brandweer voor een bepaald aantal ge meenten in de buurt. Spr. voelt steeds veel voor samenwerking, waar het ge meentebelang zulks noodig maakt. Het moge ten aanzien van de brandweer nut tig zijn en misschien hoewel spr. dat ook nog niet inziet wenschelijk, noo dig is het niet, althans de gemeente Groot-Ammers heeft er geen behoefte aan. Ook concentraties moet men niet tot stand brengen uit lust tot centrali- seeren. B. en W. zullen dit aan Ged. Sta ten berichten. Ged. Staten hebben ver zuimd de beslissing op het besluit te ver dagen, waardoor dit ingevolge de wet is goedgekeurd. B. en W. vragen thans machtiging een plan te ontwerpen voor den bouw van een garage voor twee au- tomobiel-brandspuiten De heer DE VOS vraagt Inlichtingen omtrent het gebruik van de motorbrand- spuit bij eventueele samenvoeging van gemeenten. De VOORZITTER constateert, dat de heer De Vos de gelegenheid aangrijpt om te kunnen spreken over de annex- tieplannen van Ged. Staten, welke voor de Alblasgerwaard aan de colleges van B. en W. zijn voorgelegd. Spr. wijst erop dat wanheer de plannen In Den Haag ernstig gdmeend zijn, ze toch t.z.t. zullen worden voorgelegd aan den Raad en eventueel aan den dubbelen raad. heeft er geen bezwaren tegen te zeggen, dat aan B. en W. gevraagd is hun mee ning kenbaar te maken over de samen voeging tot één gemeente der gemeenten Groot-Ammers, Nieuwpoort, Langerak, Tienhoven en Ameide. B. en W. staan op het standpunt, dat geen enkele noodzaak tot samenvoeging dringt. Samenvoeging is alleen dan verantwoord, wanneer de gemeenten niet* zelf hun taak naar be hooren kunnen vervullen. Spr. kan al leen oordeelen over zijn drie gemeenten en durft te zeggen, dat deze zich van haar taak bewust zijn. Wanneer er on derwerpen aan de orde komen, welke niet elke gemeente zelfstandig naar be hooren kan behartigen, weten deze ge meenten door samenwerking met andere gemeenten zich aan de elschen der mo derne structuur aan te passen. Dergellj- ke gemeenten, die dus de organisatie ge schikt maken aan de elschen eener rich- tige vervulling harer taak, hebben licht, dat miM1 op ee’n kaars leek. Spf. zou gaarne zien dat het bovcngrondsche leidingnet werd veranderd in een onder- grondsche kabel. Het stroomverlies is bij I een bovengrondsch net toch1 veel hooger dan bij een ondergrondsch. Weth. VAN LEEUWEN, voorzitter van de licht-commissie, zegt, dat dit is onderzocht. Spr. zegt, dat gebleken Is, dat een ondergrondsche kabel de ge meente zeker f 10.000 zal kosten en het dus veel te duur Is. De heer VAN WINGERDEN ver zoekt om bij eventueele uitvoering van het werk zooveel mogelijk arbeidskrach ten van d$ Reeüwijksche arbeidsbeurs te betrekken. De VOORZITTER zegt dat dit moeilijk zal gaan, omdat het grootste ge deelte der kosten door Gouda gedragen wordt. Met algem. st. wordt besloten de aan bieding van de Lichtfabrieken aan te nemen en dus op het dorp een opjaag- station te bouwen. De gemeente-ontvanger stelt voor om eenige posten van de verlichtingsbeias- ting, hondenbelasting en schoolgeld over de jaren 1934 en 1935 oninbaar te ver klaren. Deze posten zijn onmogelijk bin nen te krijgen. Met alg; stemmen wordt besloten deze posten oninbaar te verklaren. In verband met de veiligheid van het verkeer aan de Reeuwijksahe brug wordt besloten tot kanvulling van de politie verordening met een artikel betreffende het voorrang verleenen op de brug en den straatweg. Het kohier der Verlichtingsbelasting 1937 wordt vastgesteld op een bedrag van f 1232,20 en dat der Verbeteringsbelas- ting 1937 op f 506.24. Eenige verzoeken om vermindering of ontheffing van hondenbelasting worden ingewilligd. De heer ZWART VOORSPUIJ merkt op, dat Groot-Ammers meer cen trum gemeente wordt, Wanneer ook Streefkerk in de combinatie wordt opge nomen. De VOORZITTER vraagt zich af, of ’t niet gewenscht zou zijn defee com binatie „als het moet" onder oogen te doen zien. Destijds is de annexatie van een gedeelte van Streefkerk door alle in- wonenden, aldaar bij adres verzocht. De heer FREDERIKZE onder schrijft'dit en meent ook dat het karak ter der gemeente Streefkerk meer met dat van Gioot-Ammers overeenkomt. Te- opname van Tienhoven heeft spr. geen bezwaar. De VOORZITTER antwoordt, in de voorgestelde combinatie Nieuwpoort de centrumgemeente is. De heer ZWART VOORSPUIJ vraagt of het in de bedoeling ligt om aan omliggende gemeenten i tegen een vooraf vastgesteld tarief hulp bij brand te ver leenen. De VOORZITTER antwoordt, dat reeds eenige jaren de plannen bestaan tot onderlinge hulpverleening bij brand, waarbij de gemeente Gorinchem als cen trum gemeente zou optreden. echter Groot-Ammers over materiaal beschik);, zou ook meente het centrum kunnen vormen. Welk bedrag alsdan voor hulp in andere gemeenten in rekening gebracht zal wor den, moet nog bekeken worden en dit zal onder meer afhankelijk zijn van het aan tal gemeenten waaraan hulp verleend moet worden. Het voorstel van B. en W. inzake de plannen tot het bouwen van een brand- spuit-bergplaats wordt met alg. st. aan genomen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde het voorstel om te komen tot een gemeenschappelijke regeling met omliggende gemeenten betreffende het bouwtoezicht, waartoe de raad in de vorige vergadering reeds in principe heeft besloten. Een goede vervulling van de opgedragen taak in deze, vereischt sa menwerking. Hier gaat het inderdaad om het gemeentelijk bestuursapparaat te verbeteren opdat het voor de wettelijke taak in staat zal zijn. Het belang der in gezetenen vraagt er om. Met voorbeelden fs aan te toonen dat een goed bouwtoe zicht in het voordeel der huiseigenaren en der bewoners is. De toest^pden, zoo- ajs die hier bestonden, dat de gemeente- opzichter tevens allerlei particulier werk doet, worden zeer gevaarlijk en zijn te recht voor "Ged. Staten aanleiding er ’n einde aan te maken. Deze toestanden waren voor B. en W. ook niet meer te aanvaarden, nu zeker niet, nu het groo ter en intensiever uitgeoefend overheids toezicht op dit gebied de gemeentebestu ren meer en meer verantwoordelijk stelt. Spr. leest vervolgens de concept regeling die in overleg met den inspecteur van de Volksgezondheid en Ged. Staten is ont worpen. voor. Hieruit blijkt dat de rege- ling is ontworpen voor 10 gemeenten n.l. Streefkerk, Groot-Ammers. Nieuwpoort, Langerak. Goudriaan. Ottoland. Mole naarsgraaf, Bleskensgraaf, Brandwijk en Wijngaarden. De wenschelijkheld is ech ter uitgesproken dat ook Ameide en Tienhoven, Oud-Alblas en Nieuw-Lekker land alsnog tot de regeling zullen toe treden. Het ontworpen concept is weer t aan alle betrokken gemeentebesturen toegezonden en moet dus behandeld worden. Spr. hoopt, dat de gemeenten vrijwillig tot de regeling zullen toetre den. Bij de uitwerking van de te treffen regeling is er inderdaad mede gerekend, dat niet alle gemeenten evenveel be hoefte hebben aan de in te stellen dienst. Hoe meer eigendommen en openbare werken een gemeente heeft, des te meer arbeid zal die gemeente voor den betrok ken ambtenaar opleveren. Daarom is dit in de regeling tot uitdrukking gebracht i door het te betalen bedrag te splitsen in 8 cent per inwoner voor bouwtoezicht en f 1 per duizend gulden waarde aan ge- meente-eigendommen. Door de betrok ken gemeenten wordt een commissie ge vormd bestaande üit een lid voor elke aangesloten gemeente, n.l. de burge meester of de loco-burgemeester. Deze commissie benoemt den aan te stellen ambtenaar en regelt de bezoldiging. Het bedrag dat meer wordt, ontvangen dan uitgegeven, wordt gereserveerd. Bij een reserve van meer dan f 1000 wordt het grootere bedrag onder de aangesloten gemeenten verdeeld in verhouding tot hetgeen elk heeft betaald. De ambtenaar mag alleen met toestemming van de commissie werkzaamheden voor particu lieren buiten den kring der gemeente verrichten. De regeling heeft alleen be trekking op de thans bestaande gemeen- te-eigendommen. Bij nieuwbouw door een genreen te beslist de commissie of 't toezicht aan den ambtenaar zal worden opgedragen. Indien dit het geval is ont vangt hij een belooning b.v. volgens het tarief van den Nederlandschen bond van Architecten. De heeren DEN BESTEN en ZWART VOORSPUIJ pleiten voor een behoorlijke salarieering. hetgeen in het belang van de gemeente en de inwo ners zal zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat |4tearom de kring zoo groot mogelijk moet

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 6