1 I SCH00NH0VEN5CHE COURANT De Koninklijke familie in Amsterdam. Spanning en ontspanning. I Blijde dag voor de hoofdstad. *9 WOENSDAG 9 JUNI 1937 TIEN BLADZIJDEN. No. 7829. 69e JAARGANG. uit krijk, welke W. andere voerde Het temer de 5 I, V ^gestroomd reien voorzien van periscopen. paleis stond een eerewacht, Idoor een afdeeling infanterie de het stoet menigte breekt zich in laaiende als de roomkleurige, Als geeft uiting NIEUWSBLAD VOORZUIÜHOLLAND EN UTRECHT de Adver- g®- ler” den vlieg* Club «oo M worden in „De TOESPRAAK VAN DEN BURGE MEESTER. Burgemeeester De Vlugt spreekt eeni- ge woorden ter begroeting. Spr. zeide o.m.: „HM. de Koningin, Uw Koninklijke Moeder, Zij, die in ons hart zulk een groote plaats inneemt, heeft de traditie van het Huis van Oranje ook hierin volgende, voor Amsterdam steeds groo te belangstelling gekoesterd en in het wel en wee der bevolking gedeeld met groote en ontroerende hartelijkheid. En wanneer nu het gemeentebestuur onzer stad door zijn aanwezigheid op dit oogen- blik getuigenis wenscht af te leggen van zijn vreugde over Uw bezoek, dan is dit, omdat het hierin het bewijs meent te mogen zien, dat ook bij Uwe Koninklijke Hoogheden het voornemen bestaat, door het handhaven dier niet genoeg te waar- deeren traditie, de historische lijn te volgen en van Uwe hooge belangstelling in het leven van de hoofdstad te doen blijken. Vandaar, dat er in onze woor den van welkom dankbaarheid, aanhan kelijkheid en diepe genegenheid strijden om den voorrang. Intusschen mag Ik ook de tolk der bur gerij zijn, wanneer ik mij veroorloof, Uw Koninklijke Hoogheden met groote opge wektheid welkom te heeten." Spr. eindigde zijn toespraak aldus: „Mogen Uw Koninklijke Hoogheden uit de wijze, waarop de burgerij U ontvangt en U begroet in de komende dagen, he bewijs putten van haar liefde en trouw, van haar verknochtheid aan het Huis van Oranje, en bovenal van den wensch en de bede voor het geluk van haar be minde Kroonprinses en Haar vorstelijken Gemaal.” lende autoriteiten het Prinselijk Paar hebben begroet, voorgesteld. Een doch ter van den heer L. van Eeghen, biedt dan aan de Prinses een fraaien ruiker aan van witte orchideeën, samengehou den door een oranjelint. NOG STEEDS: BUITENBANDEN KETTINGKASTEN, De stoet Langs een dubbele rij van weesmeis jes uit de verschillende inrichtingen in de stad, die bij het passeeren van de I Vorstelijke personen rose en witte bloe men op de treden strooien, dalen de Prinses en de Prins, vriendelijk de meis jes toeknikkend, langs de statietrap af naar het Koninklijke rijtuig, dat aan den voet, nog binnen het gebouw, gereed staat. Aan den kop van den stoet staat weer een eere-escorte opgesteld. Een escorte van twintig studenten te paard gaat aan het Prinselijk rijtuig vooraf, terwijl eenzelfde escorte er ook onmiddellijk op volgt. Rechts yan de caleche stellen de commandant van het escorte oavalerie en een eerste luitenant zich op. De commandant der eerewacht en een onder-luitenant gaan ter linker zijde. A d verten ti ën 1-6 regels f 1.30 elke regel meer 0.20; derde plaatsing hal ven prijs. A tentiën worden gratis plaatst in „De Gorcumi J Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L HET PRINSELIJK PAAR AAN HET CENTRAAL STATION. Het is 2 uur in den middag. In het Pa leis op den Dam wacht de Koningin op de komst van het jonge Paar, dat zij per soonlek op deze historische plaats wel kom wil heeten. In het Centraal Station wachten de autoriteiten, die straks de Vorstelijke gasten zullen verwelkomen, op de komst van den extra trein uit de richting Baarn. Het station is voor deze gelegenheid feestelijk versierd. Bij den ingang der Koninklijke wacht kamer staat een eerewacht opgesteld van de Koninklijke Marine, ter sterkte van honderd man, met tamboers en pij pers. Op den rechtervleugel bevindt zich de stafmuziek van de Kon. Marine uit Den Helder. Op het perron zijn ter begroeting aan wezig namens de Koningin: jhr. mr. C. Dedel voor den Prins, E H. Juckemavan Burmania baron Rengers van Warmen huizen en mr. J. C. baron Baud voor de Prinses, voorts de burgemeester van Amsterdam, dr. W. Vlugt, de commissa ris van de Koningin, mr. dr. baron A. Röell, de gouverneur van de hoofdstad, generaal-majoor P. W. Best, en autoriteiteh, velen in groot gala. Even over tweeen komt de extra-trein het station binnen. Een Commando klinkt: de eerewacht staat stram. De autoriteiten begeven zich naar het por tier van den oogenblikken i verschijnt, hard. De Prinses is gekleed in een lang olijf groen gewaad met een ceintuur van goudbrocaat. Zjj draagt een klein hoed je; de Prins in t ceremonieele tenue van ritmeester der cavalerie. Als de Vorstelijke gasten het perron betreden en de wacht het eerbewijs brengt, rollen over het IJ weer de scho ten van de „Gelderland”, drie en dertig maal. De Prinses en de Prins schrijden lang zaam langs de eerewacht, die roerloos het geweer presenteert Dan zet de Ma- rinekapel het Wilhelmus in. Terwijl de aanwezigen eerbiedig de houding aan nemen, begeleiden de burgemeester en de stationschef, Öe heer W. Jongstra, de Vorstelijke gasten naar de wachtkamer. Hier bevinden zich de wethouders en de raadsleden der gemeente en het uit voerend comité van het „HuMiginga- eomité Amsterdam-, dat de leiding heeft gehad bij de voorbereiding van de in- tochtsf eesten. CU comité wordt, mcbU cte weachM- Niemand zal ontkennen dat de inter nationale verhoudingen gespannen zijn. Telkens treden de tegenstellingen aan den dag, zoowel tusschen de volkeren als tusschen groepen van andersdenken den en in den concurrentiestrijd. Genoeg brandstof ligt opgehoopt om op een ge geven moment tot ontploffing te kunnen komen. Maar er is één ding, dat gelukkig ont breekt: de moed om een nieuwen we reldoorlog te ontketenen; de leidende personen houden angstvallig de fakkels ver van het vuur. Men gaat net zoover als verstandig wordt geacht om eigen belangen te dienen, zonder al te veel ge- paar, over de schreef te gaan. Italië roept zijn journalisten uit Enge land weg; het land is bij de Engelsche kroningsfeesten niet vertegenwoordigd geweest, o.a. omdat de Negue er als gast was uitgenoodlgd. Vóór 1914 zou dit als een gewichtige reden zijn beschouwd om de diplomatieke relaties af te breken, miw.hien wel aanleiding hebben kunnen geven tot een oorlog. Nu haalt de nuch tere Engelschman zijn schouders ervoor op. In zijn hart vindt hij het ergerlijk, verschrikkelijk, maar een oorlog heeft hij er niet voor over. Waarom zou men weer duizenden jonge Engelschen opofferen om zulke dingen te wreken! Een Britsche kruiser wordt in de Spaansche wateren in den grond geboord, hetzij door een mijn, hetzij doordat het schip getorpedeerd wordt. Het is een ernstig lelt. Maar de Britsche leeuw re deneert; „Dat !s het risico van de stap pen, die ook wij hebben ondernomen om den Spaanschen chaos mede te heljjen redderen.” Tot een oorlog zal zooiets niet telden. ding tevreden is en de andere mogend heden, blij, dat het „incident" zoo af loopt, houden zich rustig. Iedereen weet, dat wij nu de gevolgen ondervinden van den vrede van Versail les. Deze vrede verdeelde de naties in overwinnaars en overwonnenen en de laatsten moesten bepalingen aanvaarden die men slechts kan aanvaarden bij een groote nederlaag. De overblijfselen van dien onlogischen vrede worden nu den weg geruimd. Hier neemt men, daar tracht men te komen tot onderling over leg. Zij, die voordeel van dien toestand trokken, zijn onwillig om hem voetstoots prijs te geven, de benadeelden echter rusten niet, alvorens de noodige wijzigin gen zijn aangebracht. Men kan zich op winden, met den vuist op tafel slaan, maar niemand zal een nieuwe ramp ont ketenen, waarvan men weet, dat de na- deelen veel en veel grooter zijn dan de bestaande. Het wordt een kwestie van geven en nemen. Het is een moeilijk spel; elke partij heeft krachtige troeven in de hand, maar geen enkele gaat tot ernsti ge vijandelijkheden over. De stemming ie geprikkeld. Dat kan men het beste negeeren. Engeland schrijft niet over de Italiaansche journalisten kwestie, de Brit houdt zich kalm en ge reserveerd, want hij weet, dat zulke uitingen van Zuidelijke hartstochten spoedig eindigen. Ook het Spaansche in cident wordt zoo vlug mogelijk ver geten. De spanning, die nu is toegeno men, zal over eenigen tijd weer tot nor male verhoudingen zijn t^ruggedrukt. Maar de tegenstellingItalië en Enge land in de Middellandsche Zee blijft be staan. Deze kan slechts door een over eenkomst worden opgelost en die zal er op een gegeven moment komen, omdat oorlog geen uitkomst brengt. De tegenstellingen tusschen de fascis tisch geregeerde volkeren en de demo cratie worden evenmin weggenomen, als die tusschen Bolsjewisme en West-Euro- pa. Al die spanning dient te verdwijnen door schikkingen. Zoover wij zien, zal men het wapengeweld weten te voorko men, mits men rustig blijft en zoo min mogelijk mededoet aan de oorlogshetze. Verschijnt-Muuidsg, Woensdag •n Vrijdag. Prya t>« vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25 p. poet 1.50 Met verzekering 15 cente meer ZEGETOCHT NAAR DEN DAM. Een lang gekoesterde wensch is voor de Amsterdammers in vervulling gegaan. Gisteren heeft het Prinselijk Echtpaar zijn eerste officieele bezoek aan de hoofd stad gebracht en heeft HM. de Konin gin Haar beide Kinderen in het Paleis op den Dam verwelkomd. Al was de in- tochtsweg slechts kort, Amsterdam heeft alles gedaan om den rit van het Cen traal Station naar het Paleis tot een wa ren triomftocht te maken. Er was de plechtige statie van het protocol, er was de pracht en praal van gala en feest versiering, doch bovenal was er weer die echt Amsterdamsche hartelijkheid der tienduizenden, die juichend toonden, dat ook in deze stad dankbaarheid en vreugde heerschen over het jonge geluk van het Prinselijke Paar. De aankomst van de Koningin. Een feestelijke sfeer heerschte gister morgen in het Centraal Station te Am sterdam tegen den tijd, dat de D-trein van 9.58 de Koningin van het Loo in de hoofdstad zou brengen. Op het eerste perron, door de politie afgezet, stond voor den ingang der Ko ninklijke wachtkamer een groepje auto riteiten in groot gala. Behalve de burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en de commissaris der koningin, mr, dr. A. baron Röell, was ter begroeting aanwezig de bevelhebber in de vierde mi litaire afd., in de functie van gouverneur van de hoofdstad, generaal-majoor P. W. Best, met adjudant. Op de niet afgezette perrons had zich een vrij groote menigte belangstellenden verzameld. Te 9.58 stoomde de D-trein binnen. Zoodra het blauwe, Koninklijke rijtuig, voor de Koninklijke wachtkamer tot stil stand w«u gjdnoman, sU^ta de Koningin wagon, waar na eenige glimlachend de Prinses gevolgd door Prins Bem- voorbij trekt. De Prinses, een lach op het gelaat, vriendelijk wuivend en buigend naar alle kanten; de Prins, hartelijk groetend en beiden aldus uiting gevend aan hun diepe erkentelijkheid voor de blijde ontvangst. Politie en marechaussee werken nauw i samen om de orde te handhaven. ZEGETOCHT LANGS HET DAMRAK. De lucht trilt van het gejuich, als de zich langzaam voortbewegende stoet voorbijtrekt. Naarmate de stoet vordert, sluiten zich de deputaties van allerlei vereenigin- gen, alle met vlaggen, vaandels en banie ren aan, en zoo wordt ’t geheel één ze getocht vol kleur en schittering naar het einddoel: het Koninklijk Paleis. Vóór Zij het Paleis betreden, waar de Koningin Hunne Koninklijke Hoogheden wacht, keeren de Prinses en de Prins zich nog een oogenblik naar de juichen den op den Dam. Dan valt, kort slechts, een stilte over het plein. Opnieuw laait, intenser nog, de geestdrift op, als de Vorstelijke personen op het balcon ver schijnen. Het „Wilhelmus” klinkt en dan is er weer gejuich en gejubel. VLAGGENHULDE. Als dirigent Fred. J. Roeske een teeken geeft, is er weer even een stilte en dan worden al deze duizenden vlaggetjes omhoog geheven en vormen zij, met den felwitten „vlaggestok”, één groote, in het licht trillende vlag van oranje, blanje, bleu. Daarachter, als fraaie en waardige afsluiting, de deputaties, welke den ba nier- en vaandelgroet brengen aan de Koninklijke Familie. Een schouwspel, dat diepen indruk maakt! De AUBADE. En na de manifestatie van het Oran je, blanje, bleu, barst het gejubel op nieuw los en danken de Vorstelijke Per sonen met vriendelijk handgebaar. Dan trekt de Koninklijke Familie zich eenige oogenblikken terug. Als de Koninklijk© Familie weer op het balcon is versche nen, kan de aubade een aanvang ne men, en dirigent Fred. J. Roeske beklimt den dirigeerstoel. Achter en tusschen de jeugdige en oudere zangers zijn de harmonte-orkes- ten opgesteld. Forsch en fraai klinken, als inzet van de aubade, de eerste en zesde strophe van het Wilhelmus over het historische plein. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard volgen met aandacht de liederen, welke de duizenden, jong en oud, ten gehoore brengen. Warm en ge dragen klinkt, na het Wilhelmus, het ko raal: „Dankt allen God den Heer”. Groote toegewijde aandacht is er ook voor het door dames- en kinderkoor ge zongen „Welkom”, gedicht door A. P. de Wild en getoonzet door Louis Schwirtz. Op dit lied volgt wederom het demon- streereA. van het imposante vlaggebeeld, dat ook de.eerste maal zoo uitnemend slaagde. Eh dan is het alleen de jeugd, die de aandacht der Koninklijke Fami lie vraagt vdor dr. J. P. Heye’s „Vader- landsch Liedi”, getoonzet door W. Smits. Frisch en krachtig zijn de kinderstem men en als het lied uit is, danken de Vorstelijke Personen met vriendelijk handgebaar. Het „O, Nederland! Let op U Saeck* uit Valerius „Gedenck-Clanck" voor da mes- en kinderkoor; en het „Zegekoor* van G. F. Handel voor gemengd en kin derkoor, besluiten de uitnemend ge slaagde aubade. HET DEFILE. Na een korte pauze maakt zich Uit do duizenden op het plein een der muziek gezelschappen los. Het plaatst zich bij de Paleisstraat en dan volgt, als treffend slot van het officieel huldebetoon op de zen schoonen dag, het défilé van veree- nigingen, koren, scholen en deputaties. Vlaggen en armen worden ten groet omhoog geheven, diep nijgen de vaan dels en zoo trekt, in prachtige regel maat, de lange stoet voorbij het balcon, met groote belangstelling gadegeslagen door Hare Majesteit en het Prinselijke Paar, dat niet moede wordt wuivend en buigend te danken voor deze bewijzen van eerbiedige genegenheid en van op rechte trouw aan het Huis van Oranje. HET PRINSELIJK PAAR ANTWOMBT. In antwoord op deze rede sprak de Prinses eenige hartelijke dankwoorden, waarin Zij zich overtuigd verklaarde van de gevoelens van aanhankelijkheid der Amsterdamsche burgerij. Ware de Prin ses hiervan nog met overtuigd geweest, dan zou de hartelijkheid, waarmede de stad Haar en den Prins tijdens Haar verlovingstijd heeft ontvangen, Haar reeds beter geleerd hebben. De Prinses verheugt zich er thans over, dat Zij met Haar Gemaal de hoofdstad mag bezoe ken. Prins Bernhard richtte vervolgens eenige woorden van dank tot den burge meester en tot de raadsleden, die door hun tegenwoordigheid van hun belang stelling blijk geven. De Prins had reeds eerder de gelegen heid, Amsterdam als haven- en han- delsstad te leeren kennen. Het deed Hem daarom genoegen, dat Hij Amsterdam thans van een andere zijde zou zien, n.l. in feeststemming. Het is Hem bekend, dat sterke banden bestaan tusschen Amsterdam en het Huis van Oraftft. De Prins spreekt de hoop uit, dat deibr ban den steeds hechter mogen worden, en dat dit bezoek tot een steeds grootere verdieping der verstandhouding moge bijdragen. uit. geholpen door den burgemeester. De Koningin onderhield zich eenige oogenblikken met de autoriteiten. Intusschen verkondigde de kruiser „Gelderland”, die aan het Steenen Hoofd lag gemeerd, met vijf en dertig kanon schoten de aankomst der Landsvorstln. De stoet, waarmee H.M. naar den Dam reed, was kleiner dan die, welke het Prinselijk Paar in de hoofdstad zou binnenvoeren. De Koningin had den uit- drukkelijken wensch gehad, dat op de zen dag de nadruk zou vallen op den triomfalen intocht van het Jonge Echt paar en had daarom slechts voor aankomst van het Prinselijk Paar groot ceremonieel voorgeschreven. Na de rijtuigen, waarin de hoofdcom missaris van politie en de burgemeester waren gezeten, volgde terstond de eerste helft van het eere-escorte. In het donkere open rijtuig van HM„ met twee paarden van den bok gereden, had naast de Koningin plaats genomen mevrouw Van Loon. Naast het rijtuig reden twee officieeren der militaire po litie, terwijl de tweede helft van het es corte er onmiddellijk op volgde. Drie rijtuigen met gevolg van de Ko ningin besloten den stoet. De weg van het Centraal Station, welke stapvoets werd afgelegd, door twee hagen van geestdriftig wui vende en juichende menschen. Op den Dam. Stonden bij het Centraal Station en op het Damrak de toeschouwers reeds rijen dik, op den Dam was het middenterrein geheel ^gestroomd met feestgangers, van wie Voor I gevormd mt Harderwijk, daartegenover de muziek van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort, onder kapelmeester A. van der Glas. Tegen kwart jutuc turn kaeumi Spaansche regeertngsvflegtuigen bom- tmrdeeren een Duitsch oorlogsschip; er vallen slachtoffers. In het Derde Rijk steekt een storm van verontwaardiging op. De dooden moeten gewroken worden en de eer gered Duitschland mag niet tan zwakheid worden verdacht. Daarom wordt een Spaansche oorlogshaven half plat geschoten. Maar verder wil ook Ber- üjn op het oogenblik niet gaan, want de opschudding in Europa is reeds groot ge noeg. Haastig verzekert Hitler, dat Duitschland met deze daad van vergel- ABONNE'ö, di® mch *®n onze edmimstritie dpgeyen voor de verzekering, zijn volgent de vastgestelde bepalingen tegen ongevallen verzekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, Gulden bij levenslange AA A Gulden bij QAA Gulden bij verlies *7 A A Gulden blJ v®rliea 1AA Gulden blJ verlies AA Gulden by verlies van De verzekerde moet in het AUVv ongeschiktheid. VVV overlijden. Jvv van hand of voet, 4vV ®«a oog- 1 Uv van een duim. VV een anderen vinger. bezit zijn van een polis vanaf 75 cent, zonder monteeren, vanaf 75 cent. JASBESCHERMERS vanaf 75 cent. De ruimste keuze RIJWIELEN en ONDERDEELEN. TANDEMS VOOR DEN VERHUUR, J. K. SNOEI Stadhuisstraat 7—9 w SuhooniywMB Laaiende geestdrift. de stoet zich in beweging stelt, de menigte op spontane wijze aan haar vreugde over de blijde inkomste van het Prinselijk Paar, enthousiasme golft door de rijen en plant zich voort in de richting naar het Damrak. De spanning geestdrift baan, door officieren geescorteerde calèche, waarin het PilnseiüX Paar gezeten is. zaam de eerste rijtuigen van den stoet aangerold en zette de muziek het „Wil helmus" in, terwijl de eerewacht het ge weer presenteerde. De Koningin richtte zich in het rij tuig op en dankte met een buiging en een vriendelljken handgroet voor de har telijke verwelkoming. Dan steeg Zij uit, begroette met een handdruk de beide ontvangende kamerheeren en ging het paleis binnen. Der gewoonte getrouw, gingen weinige oogenblikken later de hooge balcondeuren open en verscheen H.M.. die vergezeld was van mevrouw Van Loon. Luid gejuich weerklonk, hetwelk ver dween in de klanken vdn het „Wilhel mus”, dat de militaire kapel opnieuw in zette en dat door het publiek werd oven genomen. Een krachtig hoera besloot het volks lied. Vriéndelijk wuivend en neigend trok de Koningin zich dan terug. Slachtoffers van de warmte. De warmte heeft gistermorgen onder de wachtenden, die den intocht van de Ko ningin verbeidden, een aantal slachtof fers gemaakt. Twintig personen, die door de warmte werden bevangen, moesten door den geneeskundigen dienst worden bijgestaan. Amsterdam had een «eer fees telijk aanzien. De vaderlandsche driekleur woei van schier alle gebouwen. Buiten de offici eele versieringen der hoofdstraten, was er bijna geen straat, of er was een feesttooi aangebracht, welke hier op sierlijke en kunstzinnige, ginds op pri mitieve wijze, van de liefde voor Oran je getuigde. De drukte der werkdagen had in de buitenwijken voor een Zon- dagsche stilte en in het Centrum voor een feestelijk geroezemoes van duizenden voetgangers plaats gemaakt. Vele kantoren en windels hadden hun personeel vrijaf gegeven, de scholen wa ren gesloten en zelfs In de beurs verza melden zich zangkoren inplaats van makelaars.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1