pFËUÏLlËTO^r WEK DE GAL IN UW LEVER OP Van Rondom Plaatselijk nieuws <len" Wetenschap en Techniek Burgerlijke stand 1 EEN NIEUWE NEUS. [^ïaatseïijkriië^ ▼RIJPAfi 18 JPWI RIJKSKWEEKSCHOOL. De aangifte van nieuwe leerVngen voor de rijkskweekschool moet, blijkens de ad vertentie in dit nummer, uiterlijk op 26 Juni bij den directeur, den heer J. P. Rosendaal, geschieden. CHR. UJLO.-SCHOOlu. De aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus der Chr. U.L.O. Schooi (aanvangende 1 Sept.) moet, blijkens de advertentie in dit nummer, zoo mogelijk vóór 1 Jttli, geschieden bij het hoofd der school. DE HANZE. Donderdagavond hield de afd. van de landelijke middenstandsvereeniging „De Hanze'' een ledenvergadering, waaraan eehige attracties waren verbonden. De opkomst was niet onbevredigend. Drie nieuwe leden werden geïnstalleerd, terwijl aan het eind der vergadering zich nog eenige personen als lid opgaven. Er werden interessante besprekingen gehouden, welke een vlot verloop had den. Het bestuur is voornemens, iedere maand dergelijke bijeenkomsten te or- ganiseeren. Voor het bezoeken van het R.-K. Mid denstandscongres te Den Bosch was nog al eenige animo. Bij voldoende deelname zal de reis Dinsdag per touringcar plaats hebben. SCHOONHOVENSCH GEMENGD KOOR. Deze vereenlging, onlangs opgericht met een klein aantal leden en met een voorloopig bestuur, heeft thans een defi nitief bestuur gekozen, bestaande uit den heer Adr. v. Beuzekom, voorzitter; mevr. De Neef, mej. N. Vogel en de heeren Jac. Oosterom en J. v. Os v. d. Abeelen. De functies, behalve die van voorzitter, wor den onderling verdeeld. De vereenlging is in dezen korten tijd flink gegroeid en telt thans 27 leden. Zij staat onder de bekende leiding van den heer H. Zanen, koordirigent te Bergambacht. Intusschen kunnen nog vele zangers toetreden als lid, waardoor Schoonhoven weer een koor zou krijgen, waarmee het voor den dag kan komen. De repetities worden des Maandagsavonds, 's avonds 8 uur, gehou den in hotel Belvédère. Met ingang van 8 Juni heeft de gemeenteraad besloten het tot dusverre toegepaste verschfl tusschen werkloozen en niet-werkloozen ten aan zien van de volkstuintjes te doen ver vallen en de huur van al deze tuintjes op 25 ct. per roede te bepalen. Voor het eind-examen van het Mar- nix- Gymnasium te Rotterdam is ge slaagd de heer G. B. Wielenga. De duivenvereeniglng „De Postduif" hield een wedvlucht vanaf Corbeii, af stand 395 KM. De uitslag was: J. Wol iers 1, 10 en 13; J. Stout 2; Gebr. Rikx- oord 3; W. Ruiter 4; W. Ponsen 57 en 20; A. Veen 6; W. v. d. Rhee 8 en 12; P. Bas 9 en 16: Gebr. van Steenis 11, 15 en 17; A. H. Recourt 14 en 18; B. Vasten- houd 19. Aantal duiven in concours 80 Losgelaten 9 uur. aankomst eerste duif 2.56.14, laatste 3.25.36 uur. Ameide. Dinsdag lagen aan de loswal eenige woonschepen, waarop zich twee gezinnen bevonden. Toen deze booten 's avonds wilden vertrekken, dreef de sterke wind de scheepjes het haventje in. Door het afduwen met haken poogde men dit te beletten. Hierbij zou ook de vrouw van den schipper een handje hel pen. De haak schoot echter uit en de vrouw viel van het schip. Een buurman sprong de vrouw na, waarna men met vereende krachten de drenkelinge weer Ameide. Er worden hier pogingen aan gewend om te komen tot het vei len van een millioen gebruikte gels. Doel hiervan is, om van de op brengst dezer zegels een jong arm meis je, dat lijdt aan T.B.C., naar een her stellingsoord te zenden. Wie wil meewer ken (en wie wil dit niet) wordt verzocht de zegels te zenden aan den heer M. de Kuiper, hoofd der Chr. School, alhier. Ameide. Zaterdagavond zal de muziek- vereen. „Unie" onder leiding van haren directeur, den heer B. A. Hoon van Schoonhoven, een concert geven in de muziektent op den Dam. Verbetering Lekd Ammerstol. Met het teren van den Lekdijk schiet men goed op. Eerst heeft mendeze gemeente afgewerkt, waarna te Schoonhoven is begonnen. Men is nu al zoo ver, dat op een 4 a 500 meter na de Lekdijk van Ammerstol naar Schoonho ven geteerd js. Allerwege hoort mèh van de weggebruikers dat dit een groote ver betering is en dat het een genoegen is om nu van de weg gebruik te maken. Rijwiel verdwenen. Ammerstol. De heer T. Schilt, wonende aan den Lekdijk, die met zijn echtgenoo- te naar Gouda was geweest doch terug te 8tolwijk bij familie was aangeland en de twam. toen het echtpaar hhiswaarta wilde keeren, tot de ohaingename ont dekking dat het rijwiel van de vrouw was ontvreemd. Aangifte by de politie werd gedaan, doch zonder resultaat. Het on aangenaamste was nog, dat het rijwiel was geleend. Eigen ledikant. Bergambacht. Met ingang van 1 Juli is tot hulppredikant bij de Gereformeerde Kerk benoemd de heer Ter Haak, theolo gisch candidaat te Utrecht. Roodvonk. Bergambacht. In het gezin van den heer J. S. is bij twee kinderen de be smettelijke ziekte roodvonk geconsta teerd. Aan de verlofgangers G, C. v. Wijn gaarden en A. Looren, beiden van de lichting 1931, heeft de minister van de fensie uitstel van het vervullen van her halingsoefeningen verleend tot 1938. —De rekening van het Gem. Elec. Be drijf over 1936 is den gemeenteraad aan geboden. Het winstcijfer, hetwelk ge raamd was op f 2550, blijkt f 4435,55 te zijn. Bergambacht. De ambtenaren van de belastingen en de rijksveldwachter, heb ben tegen den landbouwer C. G. V. pro ces-verbaal opgemaakt wegens het frau duleus bereiden van bier, z.g. hooibouw- bier. Eenige flesschen gistende vloeistof werden in beslag genomen. Varkenspest geweken. Bergambacht. De besmettelijke veeziek te varkenspest is bij de varkens van J. Both en P. Stout geweken. De dieren zijn gezond verklaard. Gevonden: eenige zwarte knoopen, een rolletje zwarte zijde. Bleskensgraaf. Bij den veehouder J. B. heeft een hond eer dood. De hond, die heer H. B„ is afgemaakt. De heer Joh. de Kluijver heeft te gen 1 Juli ontslag aangevraagd als schoonhouder der O. L. School. JUBILEUM BURGERWACHT. Gouda. Woensdag herdacht de Goud- sche Burgerwacht haar vijfjarig bestaan ter gelegenheid waarvan in „Kunstmin" een feestelijke bijeenkomst plaats had, waarvoor de leden met hun dames waren uitgenoodigd. De zaal was versierd met bloemen en vlaggen, alsmede met por tretten van de Koningin en het Prinselijk Paar. Er was groote belangstelling. Aanwezig waren o.a. burgemeester E. G. Gaarlandt, de heer W. Froger, uit Den Haar, adju dant in buitengewonen dienst van de Koningin, de heer J. Kooiman, burge meester van Bergambacht cn Ammerstol, de heer K. H. Brandt, burgem. van Moor drecht, de heer C. Hess, commissaris van politie alhier, en de heer W. J. Dercksen HMz.. vertegenwoordiger van de Goud- sche afdeeling van den Bijz. Vrijw. Land- Stolwijk bij familie was aangeland en de Zuidhof. als onderwijzeres aan genoei_ De voorzitter van de Burgerwacht, mr. R. Rensma, gaf een uiteenzetting van het werk. dat in de vijf jaren was verricht. Het ledental is ongeveer stabiel geble ven, doch de kwaliteit der vereenlging is verbeterd. Er is een mobiele garde opgericht, waarvan de leden als blijven de herinnering aan dit jubileum in uni form gestoken zijn. De Goudsche burge rij heeft de vereeniging in staat gesteld deze 28 uniformen aan te schaffen. De secretaris-penningmeester, dr. J. P Treub, bracht een gunstig jaarverslag uit. Na eenige verkiezingen hield de heer W. J. C. Schuurman, luitenant-generaal der artillerie buiten dienst, een voor dracht, getiteld: „De geschiedenis vaneen kleine stad". Op onderhoudende wijze vertelde hij een en ander uit de historie van Hoorn. Er werd een telegram aan de Konin gin gezonden van den volgenden inhoud". „De Goudsche Burgerwacht, vereenigd ter gelegenheid van het vijfjarig be staan gevoelt behoefte haar eerbied en aanhankeliikheld aan Uwe Maiesteit en Uw Koninklijk Huis te betuigen". Burgemeester Gaarlandt sprak vervol gens de vereeniging toe en. wees op de beteekenis van de taak der Burger wacht. die als een vrijwillige onbezoldig de politiemacht beschouwd moet wor- Met een driewerf hoera voor de Ko ningin besloot hij zijn rede. Tenslotte werden eenige Oranieflims vertoond: waarop men. na het zingen 'van het Wilhelmus, uiteen ging. BIJ HET VISSCHEN VERDRONKEN. Hardinxveld. Donderdagavond ls nabij de sluis van het Kanaal van Steenen- hoek het 8-jarig zoontje van den heer p. de Koning by het visschen In de sluis gevallen en verdronken. Nadat men eenige oogenbllkken had gezocht, is de kleine gevonden. De levensgeesten wa- enr toen echter reeds geweken. Jubileum onderwijzeres. Hoornaar. Dinsdag had op de openba re school de herdenking plaats van het 30-jarig ambtsjubileum van mevr. Baron Zuidhof, als onderwijzeres aan genoem 1 TTio.kli o«o pon aanniAZiff hA bestuur van de afdeeling Hoornaar van Volksonderwijs en de Oudercommissie. Toen de leerlingen zich in een der lo kalen hadden verzameld, nam het hoofd der school de heer P. H. van Alfen, het woord, om de Jubilaresse toe te spreken. Aan twee geslachten heeft u. aldus spr., in deze gemeente onderwijs gegeven. In de periode, dat ik met u heb sam gewerkt is de verhouding prettig ge weest en ik spreek de hoop uit. dat ik ook nog aan de school verbonden zal zijn als u uw 40-jarig ambtsjubileum mag herdenken. Na de jubilaresse van harte te hebben gefeliciteerd, werd het woord gegeven aan wethouder van Kleef, die sprak als voorzitter van de afdeeling Hoornaar van Volksonderwijs. Aan de woorden van den heer Van Alfen had spr. niet veel toe te voegen, en hij kan er ten volle mee instemmen. Toen bekend werd, dat dit ambtsjubileum zou plaats hebben, werd besloten om 'n blij vende herinnering aan te bieden en de voorstanders der school hebben hieraan zonder uitzondering meegewerkt. Als blijk van waardeering werd uit naam van alle voorstanders der openbare school een polshorloge met inscriptie aangeboden. De volgende spreker was de heerKooy- stra, voorzitter der oudercommissie, die in zijn rede wees op de mooie taak die mevr. Baron gedurende deze 30 jaren heeft verricht. Bij velen heeft u de grondslag voor 't onderwijs gelegd, aldus spr. een werk dat wel als het moeilijkste te beschouwen is. Uit erkentelijkheid bood spreker namens de Voorstanders der openbare school een bloemenmand aan. de hoop er bij uitsprekend, dat de jubi laresse nog vele jaren zal mogen arbei den. Daarna sprak de heer Kooystra een kort woord tot de kinderen en eindigde met een driewerf hoera, dat door de kin deren werd overgenomen. De jubilaresse dankte voor de belang stelling. Zij had niet gedacht dat er zoo veel voor zou worden gedaan. Verder zongen de kinderen eenige liederen onder leiding van mej. Brok king, en na het zingen werden allen rij kelijk onthaald op ranja en koekjes en chocolade. Na eenigen tijd van gezellig samenzijn ging men huiswaarts. Geslaagd. Krimpen a.d. IJsseL Aan de gemeente lijke kweekschool aan de Veemarkt te Rotterdam slaagde de beer A. G. Twlgt Lekker kerk. De heer J. P. Drost, volon tair ter gemeente-secretarie, is benoemd tot burgemeester yan Breskens. Meerkerk. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. A. Beems, thans commies der posterijen te Tiel, is met ingang van 1 Augustus benoemd tot directeur van het P.T.T. kantoor te Raamsdonkveer. Wegenaanleg. Nieuwpoort. Reeds eerder dan aanvan kelijk de verwachting was, is dezer dagen de toekomstige ligging van het gedeelte Gelkenes—Gravelandschendijic van den Provincialen weg Nieuwpoort—Schellui- De plannen tot onteigening der betrok ken perceelen liggen op de gemeente secretarie ter inzage, terwijl een com missie uit Ged. Staten tot het aannooren van eventueele bezwaren zitting zal hou den op Vrijdag 25 Juni, des namiddags 5 uur op het Raadhuis. Steeds was men van meening dat de weg even buiten deze gemeente zou be- g'r.nen, hetgeen echter met net geval is. De nieuwe weg zal ni. aansluiten aan de Vctrstoep bij het Schooohovenscheveer. De Hoogendijk wordt dus dwars overge stoken en niet voor een gedeelte gevolgd. De weg zal vervolgens tusschen Hoogen dijk en Tiendweg komen te liggen om deze ongeveer onder aan de Tiendweg- stoep te snijden en vervolgens in een rechte lijn doorgetrokken te worden naar het kruispunt Graafland—Nieuwpoort- scheweg. Het mag een verheugend feit genoemd worden dat thans de voorberei dende werkzaamheden zoo flink aange pakt worden en het is te hopen dat spoe dig met den aanleg begonnen zal wor den, hetgeen mede een stap in de goede richting zou beteekenen tot bevrijding van de Alblasserwaard uit haar isolement. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Gevonden: éfeu knipmes, terug te bekomen bij den heer J. de Bruin, Dorpsstraat. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De heer A. M. Dekker is te Utrecht geslaagd voor hét examen bouwkundig opzichter. Het G.EB.-bedrijf is overgegaan tot het plaatsen van enkele incasseerings- meters bij lichtgebruikers. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag a s. speelt alhier Excelsior (comb.) cegen LJF.C. (comb.) van Lekkerkerk. Kerkverwarming. Nieuw-Lekkerland. Te Kinderdijk wor den pogingen aangewend om in de Ned. Herv. Kerk centrale verwarming aan te brengen. Reeds is door collecten een be drag daarvoor bijeengebracht. Thans zal bij de ingezetenen een lijst ter inteeke- ning voor dat doel circuleeren, terwijl van de zijde der kerkvoogdij ook mede- XStiUDS to toegezegd. Nleuw-Lekkerland. De heer O. Oolrer- dingen. hoofd van de neutrale bijzondere uj.o. school te Kinderdijk, is benoemd tot examinator bt) de mulo-examens te Rot terdam en te Dordrecht. Nieuw-Lekkerland. Binnenkort zal de fraaie korenmolen van de firma A. de Lange Jr. alhier, staande in de onmid dellijke nabijheid van de kom van het dorp, onder sloopershanden vallen. Een fraai dorpsbeeld zal daardoor verdwij- De Turnvereeniging ,.K. en V." zal den lOden Juli op een terrein aan de Dorpslaan gymnastiekwedstrijden hou den. Reeds hebben vele vereenigingen haar medewerking toegezegd. Terwijl Maandagavond de vracht auto van de firma J. B. de stoep van den Middelweg opreed, naderde uit de rich ting Kinderdijk de personenauto van den heer v. d. H.. uit Groot-Ammers. Beide voertuigen botsten tegen elkander op. Het ongeval liep alleen met materieele schade af, welke onderling werd gere geld. Ottoland. De chr. gem. zangvereeniging „Excelsior" behaalde bij het te Dordrecht gehouden zaalconcours een tweeden prijs In de afdeeling uitmuntendheid met 279 punten. - Aan het bestuur van de stichting r alleenstaande blinden te Wolfhezen hebben B. en W. vergunning verleend om in de maand Juli of Augustus hier een openbare collecte te houden. Motorongeval. Reeuwijk. De heer P. B. alhier, die met zijn rijwiel over de Reewai reed, verloor de macht over het stuur, met het gevolg, dat hij over den kop sloeg. De heer B. en zijn duopassagiere vielen en liepen ver wondingen op. Het motorrijwiel werd ern stig vernield. Landbouwcrisisfonds. Srhelluinen. Verschillende kleine land- bouwers, hier en elders, die er op gere kend hebben, een vergoeding uit het Landbouwcrisisfonds te ontvangen, zijn teleurgesteld, omdat ze niet aan de voor waarden voldeden. Tot die voorwaarden behoort o.a. dat ze op 1 Maart *37 min der dan 5 HA. grond in gebruik moes ten hebben. Ook mogen ze over 1936*37 niet aangeslagen geweest zijn in de in komstenbelasting Schelluinen. De monaccordéonvereeni- ging D.O.K. zal Zaterdagavond een con cert geven te Giessen-Oudekerk. T.B.C. Ver. Nazorg. Sliedrecht. Dinsdagavond hleM de TB.C. Ver. „Nazorg" een vergadering in de bovenzaal van café Koorevaar. Er waren 21 leden aanwezig. Tot voorzitter werd benoemd de heer G. den Dikken, terwijl voorts tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. den Hartog, J. C. Lanser, J. Bakker. Avegaert, C. S. de Braat en zuster Reynders, die onderling de andere functies zullen verdeelen. Hoog water. Sliedrecht. Zondag 20 Juni v.m. $.55 uur; Maandag 21 Juni vm. 4.50 uur; Dinsdag 22 Juni vm. 5.35 uur; Woensdag 23 Jjini v.m. 6.10 uur; Donderdag 24 Juni v.m. 650 uur; Vrijdag 25 Juni v.m. 725 uur; Zaterdag 26 Juni vm. 8 05 uur. Zondagdienst apotheken. Sliedrecht. Geopend apotheek van den Berg. Gesloten apotheek Hoogland. Inde week van 2126 Juhi ook geopend na 8 uur en 's avonds en Zaterdag na 10 uur apotheek van den Berg. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht Te bevragen bij: BP. Vos, Middeldiepstr. 127 een knipmes, A. Boo gaard. Pr. Hendrikstr. 16 een kinder manteltje; R. Zeelen, Pr. Hendrikstr. 23 een pakje tabak; J. A. Guise, P. Rijsdijk- straat 5 een vulpotlood; P. Harman, B 585 een vulpen; M. Visser, C 391 een kost. rtjw. bel.merk; wed. Meijer, B 306 een broche; L. Borsje, B 288 een vulpot lood; A. Visser. P. Heinstr. 20 een das- houder; J. Kros. Julianastr. 47 een siga renpijpje; G. Vermeulen, Burg. Drijber- plein 32 een bruine ceintuur; W v.. d. Graaf. Pr. Hendrikstr. 5 een duimstok R. de Groot, v.; Lennepstr. 50 een broche; A. v. d. Sluis, Julianastr. 68 een kinder- hoed; P. Mösterdijk, Middenstr. 9 een sleutel; C. Schakel, Merwestr. 19 een postzegel; A. Vervoorn, B 473 een porte- monnale; J. v. Wijngaarden, Havenstr. 24, een ceintuur; J. O. Hak. D 267 een alpinomuts en een puntenslijper; J. v.d. Knaap, C 490 een sleutel van een melk- kraan; A. Juch, Oosterstr. 11 een zilve ren voetbalspeld; A. van Zon. Adm. de Ruijterstr. 88 een portemonnaie. Hooibouw-wee. Streefkerk. Woensdagavond viel een acht-jarig zoontje van den heer W. Dee- len bij een veehouder door een luikje van den hooitil. De kleine bekwam een armfractuur. Woensdagmiddag had de veehouder J. M„ voor de tweede maal op dezelfde plaats op den Tiendweg het ongeluk, dat een voer hooi omsloeg. Thans bleven echter het paard en het onderstel van den wagen op het droge. Het grootste werk was het samengeperste hooi uit de wetering te frUen, ALTIJD SLECHTE SPIJSVERTERING. Nu geen klachten meen „Ik had veel last van de maag, tenge volge van slechte spijsvertering, waar door ik altijd lusteloos en moe was. Sinds eenigen tijd gebruik ik nu geregeld de „kleine dagelij ksche dosis" Kruschen. Zoodra het opraakt krijg ik weer hoofd- pijn ën als Ik het dan weer neem, is de hoofdpijn weer weg. Voordat ik Kruschen nam durfde ik haast niets eten, maar nou eet ik weer alles.* J. N. D. te Bw De zes minerale zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen tot beteren werking aan, waardoor Uw voedsel snei en volledig wordt verteerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat voedselresten in het organisme achterblijven, welke lasten of pijnen veroorzaken. Moeheid en lust©-» loosheid zullen tot het verleden behooreni In plaats daarvan krijgt ge een gevoel van opgewektheid, levenslust en volkomen gezondheid. Kruschen Salts ls verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro-< gisten a 0.40, 0.75 en f 1.60 per fla con. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels My„ A dam voorkomt. (Adv.* Waddinxveen. De opleving in de meu belindustrie in deze gemeente is van dier aard, dat op alle fabrieken een overvloed van werk is. Verschillende werkgevers' hebben van de Arbeidsinspectie over werk-vergunning bekomen. Aan de car- rosseriefabriek van de firma N V. Ver heul, zijn thans ruim 100 personen tferk- zétam. in deze gemeente zijn dan ook bij de arbeidsbeurs geen werklooze meubel makers meer ingeschreven. Zevenhuizen. Op de 16 Juni gehouden veiling waren aangeroerd 21.200 kipeieren Prijzen f 2.60—f 3.10 per 100; 5ü eend eieren, prijzen f 1.60f 2.20 per 100. HERLEVEND ROTTERDAM. Vroom Dreesmann te Rotterdam heeft een belangrijke verbouwing en uit breiding voor haar filiaal Hoogstraat vol tooid. Door aankoop van een aangren zend pand. dat werd gesloopt en opge trokken. in aansluiting op het bestaande pand, werd voor alle afdeelingen meer ruimte verkregen, waardoor de cliënt, nog meer dan voorheen, op prettige wij ze in aïïe afdeelingen de goederen in oogenschouw kan nemen. Vooral ook fret etalage-front met modepassage maakt dit gedeelte van de Hoogstraat aantrek kelijk voor de dames. Een modern snelbuffet ontbreekt niet. Heden is de verbouwing gereed geko men en zij zal zeker de aandacht trek ken van Rotterdam. HOENKOOP. Juni. Geboren: Johannes Anthonius. z. van Joh. van Dam en G. van den Bogaard. OUDEWATER. Juni. Geboren: Alida, d. van A. Goudriaan en C. Knijff. Theresia Adriana en Cornelia, dochters van H. van Harmeien pn J v. d. Geer. Ondertrouwd: C.A. van Zuilen en E. van Zullen. Getrouwd: J. de Groot en J. L. A. Oostendorp. C. A. v. d. Klis ei> P. M. Brouwer. W. van Zandwijk en A. M. Verm eij. SCHOONHOVEN. Juni. Geboren: Aantje, d. van J. K. Snoei en W. Opschoor. Ondertrouwd: A. Steehouwer, 23 j, en L. Boot, 25 j. Nagekomen Advertentie. Heden overleed plotseling, onze geliefde Man, Vader, Grootvader en Broeder MAARTEN CORNELIS MOLENAAR, in leven Gemeente-Ontvan ger van Berken woude, in den ouderdom van 65 jaren. Berken woude. A. MOLENAAR-* OUDENES. Lekkerkerk; C. W. MOLENAAR. M. M. MOLENAAR— KRóGER en Kinderen. Berkenwoude: W. C. MOLENAAR. N. M. MOLENAAR- BOS. M. MOLENAAR. Berkenwoude, 18 Juni 1937. TWEEDE blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. VRIJDAG 18 JUNI 1937. door JAN KIJKUIT. Tante vertelt aan een nichtje over den raad van Alblasser- dam en Teun pvcr het zwem bad te Nieuwpoort. We hebben deze week een bezoek gehad van gemengden aard, namelijk hail vruo- lijk en haii droevig. Len mchtje van tante, Louise genaamd, dat ais hand schoentje naar Indie ging, kwam ai- scheid nemen. Het was een schattig per soontje en ik benijdde in stilte haar aan staanden echtgenoot, d.e een zoo bekoor lijk jong vrouwtje van de boot zou halen. Ze wist van de reis alles af( want' ze was als jong meisje uit Indie gekomen en kende dus het leven aah boord. Toen we aan tafel zaten, maakte tante veront schuldiging voor het eenvoudige maal dat ze Louise voorzette, want ze wist wel, dat het aan boord van die Indische schepen heel wat weelderiger was. „Ja, tante," antwoordde het nichtje, „daar is het eten meer dan overdreven, een ontbijt met tien of twintig toe-tjes en wat er niet is kan men bestellen, een lunch die een feestmaal lijkt en een diner dat eiken dag koninklijk is." „Daarom is zeker de passage zou duur?" vroeg ik. „Ja, dat zal wel. Dat vind ik Juist zoo vreemd. De stoombootondernemingen op Indie kunnen niet rondkomen eri zitten eigenlijk in groote moeilijkheden, nu zou ik zeggen dat op het veel te rijke eten best wat bezuinigd zou kunnen wor den. Als er bijvoorbeeld 600 passagiers op een schip zijn en er zou op elk maar één gulden worden bezuinigd, dan zou dat dus zijn als het schip-een maand op reis is 30 maal f 600. dat is f 18.000 en dus voor de reis heen en weer f 36.000. En ik verzeker Jullie, dat als de eetkosten met een gulden werden verminderd, de diners en de rest nog zoo weelderig zouden zijn, dat niemand het zou merken." „Men zal dat niet durven, uit vrees voor de concurrentie," opperde ik. „Als op de schepen van andere maatschappijen het eten wel even overdreven blijft, zullen er genoeg passagiers zjjn, die daaraan de voorkeur geven." "„Ja. misschien wel," antwoordde Loui se. „Alles ls even weelderig op die sche pen en Je kunt niets bedenken dat ze niet voor de reizigers gereed hebben lig gen." „Is er ook een bibliotheek aan boord?" vroeg Jod. „Ja en niet zoo n kleine, maar geen rechtsgeleerde werken." „Ik zou Je anders wel wat aardige lec tuur kunnen meegeven," zei tante, „een stapeltje Schoonhovensche Couranten." „Wat heeft Louise nu aan oude kran- 33 „Het schijnt, dat niemand gemakkelij ker gevat kan worden, want het is zoo goed als zeker, dat hij hier ergens in den omtrek verscholen is. Verleden Za terdagmiddag ls hij gezien op de Torrens avenue, vlak bij de Cheltenhamrenbaan. Hij had een ongeluk met zijn fiets en te oordeelen naar den toestand van het rij wiel, dat hij heeft moeten achterlaten, is het niet onwaarschijnlijk, dat hij zelf ook letsel bekomen heeft. „Het is wel waar, dat er sindsdien een week verstreken is, maar desniettemin heeft hij nog geen gelegenheid gehad om deze provincie te verlaten. Dank zij het krachtig optreden van den heer Angas Forbes zijn «u: van het begin af afdoende maatregelen genomen. „Lang, voordat de ernst der zaak al gemeen werd ingezien, is er op verzoek van dezen heer een heel cordon politie om stad en den naasten omtrek heen getrokken. „Sinds verleden Zaterdag zijn de spoor wegen onafgebroken bewaakt, maar zoo, dat het geen opzien baren kon en op alle «worgaande treinen waren detectives dfe een onderzoek instelden, eer er verlof tot vertrek kon worden gegeven. „Er is geen transatlantische boot meer vertrokken sinds Zaterdag én alle kust- booten zijn grondig doorzocht, eer ze af voeren. „Het is bovendien een publiek geheim, «fat alle auto's, die uit de provincie Zuid- Australië langs de hoofdwegen naar de naburige provincies willen komen, onder weg telkens worden opgehouden en ge ïnspecteerd. „Met al deze voorzorgen kan men bij na als vaststaand aannemen dat de ex- riep ik. ,,'t Gaat niet om het nieuws," lichtte tante in, „maar om andere duigen. Daar heb je nu bijvoorbeeld het laa ;e raads- verslag van Alblasserdam. Om dat te j kunnen begrijpen heb je twee vorige kraqten'noodig, een van Februari en em i van December, maar als je dan, zooals ik I ii-tïjd doe, die de kranten bewaart, dan heb je er pleieier van als je de moeite neemt om ze na te lezen j „Wat is er dan gebeurd in d'e gemeen- te?" vroeg Louise, blijkbaar on: tante ge- j noegen te doen. Het deed tante ook ge- I noegen, want ze begon met een verheugd 1 gez cht te vertelier „In December ver'eden jaar ls er raad geweest in Al*\asserdam en daar zijn ze toen noga- driftig geweest over de com missie voor de jeugdige werkloozen, er ls een incident geweest, omdat de wethou- der Boersma een partijgenoot een signaal gaf hoe hij moest stemmen en er zijn I toen nogal opgewonden debatten gevoerd. Dat was dan tot zoover Op 22 Februari kwam de raad weer bijeen en toen de notulen goedgekeurd moe: ten worden. I waren er niet minder dan 5 leden, die I daarop aanmerking maak' n en vonden dat de rede van wei houd er Boersma on- volledig was weergegeven en ook de voorzitter was van oordeel, dat het over weging verdiende om de notulen eenigs- zlns uit te breiden. De wethouder Boers ma daarentegen vond de notulen goed zooals ze waren en verlangde dat anders ook de redevoeringen van anders spre kers woordelijk opgenomen moesten wor den. Een raadslid, meneer Caljé. zei toen dat het voornaamste deel. van wat me neer Boersma In December gezegd had. uit beleedigingen bestond en die stonden jui&fc niet in de notulen „Vond hij dat dan zoo aardig?" vroeg Louise onbevangen. „Neen, maar wat gezegd is. moet wor den weergegeven." vertelde Jod. „Ja," vervolgde tante, „maar meneer Vermeulen zei toen ook dat het noodig is voor de geschiedenis dat alles zoo nauwkeurig mogelijk wordt weergegeven, opdat het nageslacht kan zien, welke wethouders Alblasserdam gehad heeft. In die vergadering dan van 22 Februari werd op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen goedgekeurd dat de notulen herzien zouden worden. Nou mot ten jullie daar goed op letten: met alge meene stemmen. Er ls nu een klein half Jaar over heen gegaan en op 8 Juni ls die zaak van de notulen weer aan de orde gekomen. En nu raden jullie nooit wat de raad van Alblasserdam toen heeft gedaan Tante keek zegevierend rond, maar niemand had moed te raden. „De raad." vervolgde iif met voldoe ning, „heeft nu met 7 tegen 6 stemmen een voorstel van den heer Calje verwor pen om het besluit van 23 FebruarL te handhaven. Asjeblieft!" „Verworpen?"' mompelde Jod. „bus de herziening verworpen?" vroeg ik. „Ja," antwoordde tante. „Op 23 Febru ari beilu.t de raad met a.guixieeiie stera men dat de noüp.'en herzien moeten wor den en op '8 Juni besluit hij even kloek dat hef mei moet gebeuren. Weet je wat meneer Jonker daarvan zei? Hij zei: Nu is het toch heelemaaJ' bar. Dat ls nog nimmer vertoond." „Een mensch kan veranderen en een raad ook."' meende het nichtje. „Ja," zei Teun, blij dat hij ook eens kon spreken, dat zié je in de Nieuwpoort. Daar mosten ze en daar zouden ze een zwembad hebben. Goed dan. 't komt er en 't kostte nogal heel wat geld en nu 't er is nu maken ze er, om zoo te zeggen, geen gebruik van, maar ze gaan heen en zwemmen in de Lek." „Waarom niet?" vroeg Louise verbaasd. „Nou," antwoordde Teun met een on deugend gezicht, „om verschillende redes. De '$ene vindt het gemengd zwemmen niet netjes en en ander zegt: je vader en je moeder hebben niet gezwommen, dus jullie ook "niet en één durfde met zijn nakend^ figuur in een zwempakje niet voor den dag te komen, maar hij gong wel zwemmen in de Lek, zoodat 't pu bliek van den wal hem kon zien. Dan waren er werk.oozen, die een vrijkaretje kregen en d.e kwamen nog niet eens." „'t Is onbegrijpelijk.'' oordeelde Louise, „als je de geiegenheid er voor hebt om er dan geen gebruik van te maken. Als het bestuur het zwembad enkele uren kosteloos openstelde, zouden er misschien meer komen en als de menschen een maal het genot van zwemmen kennen, willen ze er later ook wel wat voor be talen, denk ik." Toen ging tante koffie zetten en ze be val Louise als onfeilbaar middel tegen zeeziekte aan: sterke koffie met brande wijn. jockey izch hier ergens in de buurt ver scholen heeft en ln het algemeen belang is het plicht van iederen burger om de politie naar vermogen bij te staan in haar taak. .,Er mag niet gezegd kunnen worden, dat in Zuid-Australië en in het bijzonder in de stad Adelaide, misdadigers kunnen handelen naar believen om, wanneer zij ontdekt zijn, triomfantelijk de overheid den rug toe te keeren en te verdwijnen als de spreekwoordelijke dief in den nacht. „Eén ding moeten we echter in 't oog houden. Huggins werkt waarschijnlijk met langer alleen. Ongelukkigerwijze is hij ruim van geld voorzien en het ls zeer wel mogelijk, dat hij zich den weg tot de vrijheid plaveit met dit kwalijk-ver- kregen fortuin. Het i* bijna zeker dat hij enkelen den mond heeft gesnoerd met het geld, dat hij- den doode ontstolen heeft." Ik las het artikel drie keer over en iederen keer scheen het mij vernietigen der. Er was niets vaags of d lubbelzlnrüok in Er werd onomstootelijk vast in atfii*'> genomen, dat ik een moord gepleegd had. Ik vroeg mij af, wat Dick Rainton'er wel van denken zou en een schok door voer mij, als ik dacht aan den angst van Margaret. De heele geschiedenis scheen zoo fataal voor mij en mijn plotseling verdwijnen zou voor iedereen de bevestiging van mijn schuld zijn. Ik mocht dan als jockey buitengewoon populair zijn geweest, de koelbloedige moord op dokter Carmichael zou leder een tegen mij maken en vol walging en afkeer voor zulk een gruwelijke misdaad zou niemand meer eenig medegevoel voor mij kennen en mijn opsporing zou voor taan het doel zijn van ieder fatsoenlijk mensch. Geen wonder dat Plper niet op zijn ge mak scheen, toen hij mij de courant had Burgemeester W. Zeeuw afscheid, TE NOORDELOOS. Noordeloos. Vrijdagmorgen 11 Juli kwam de Raad bijeen. Voorzitter burge meester W. Zeeuw, alle leden zijn aan wezig. Na de gebruikelijke opening zegt de VOORZITTER, dat wegens het bij zonder karakter dezer vergadering geen notulen zullen worden gelezen. Die bijzonderheid ligt daarin, dat spr. hier voor het laatst vergadert en binnen enkele dagen vertrekken gaat. Het leek zelfs, of deze vergadering niet door spr. zou kunnen bijgewoond zijn. omdat hij voor 3 weken ln militairen dienst wax, met heel weinig verlof. Het is hem ech ter gelukt, voor dit bijzonder geval een dag verlof te krijgen. De voorzitter geeft verder een korte beschouwing over den toestand der ge meente. Het ls niet zijn bedoeling al de werkzaamheden van 3% jaar te memo- reeren, doch spr. wcnschte eenige hoofd- gegeven. Natuurlijk had hij ook alles ge lezen. Ik keek over de balustrade en zag Pi- per net onder mij werken. Hij rolde het gras vlak voor de loge van de jury. Ik zag. dat hij alleen was, Scut was nergens te ontdekken. Gedreven door een plotselinge ingeving boog ik mij over de balustrade en floot, Piper hield onmiddellijk op met werken en keek naar boven. „Kom even boven, wil je? Ik heb je noodig," riep ik uit. Piper keek eens rond en aarzelde. Toen klom hij langzaam en met tegenzin naar boven. „Hoor eens," zeide ik driftig, zoodra hij mij hooren kon. „Ik ben niet van plan om dit allemaal te verdragen." Ik reikte hem de courant. „Je hebt dit toch zeker gelezen?" Hij knikte, zonder te antwoorden. Zijn gezicht stond heel ernstig en hij zag heel bleek. ..Nu," ging ik verder. „Ik zal Je vertellen, wat ik van plan ben. Ik ga een brief naar die beroerde courant stu ren, waarin ik alles publiceer wat ik Jou verteld heb. Dat kan geen kwaad." „Wat bedoelt u?M vioeg hij snel. „Gaat u u zelf aangeven?" „Voor'geen geld van de wereld!" zeide ik snel. „Behalve als jij je ook tegen mij keert en in dat geval schiet ik mij voor den kop, eer ze me pakken." „Ik zal u niet afvallen," viel hij mij wrevelig in de rede. ..Ik zit er nu toch even diep in, als u zelf. Ik wou voor den drommel, dat ik u nooit onder het licht van mijn oogen had gehad. Dat wil ik u wel ronduit zeggen." Piper zag er heel anders uit. Dat leed geen twijfel, maar het was vreemd, zijn angst verdreef den mijne. Kfjk eens, Piper," zeide ik nu brutaal weg. „Er is niets van aan van dat heele geval! Het is wee.- pisclai zoo. als toen ze zoo 7c*er wisten. Jat ik Carmichael was. Ecu woord van mij en de heele boel ploft punten aan te duiden. In de eerste plaats dep financieelen toestand. De malaise deed zich in het begin van spr s ambts tijd hier reeds pijnlijk gevoelen en was toen zelfs nabij het hoogtepunt. Geluk kig beweegt zij zich thans in dalende lijn. Spr wil den financieelen toestand thans zelfs wei goed noemen, wat betee- kent dat hij is, zooals we hem graag wil den zien. In de toekomst ziet spr. het met de financiën der gemeente wel ln orde komen, vooral daar enkefe belang rijke posten vervallen, waardoor een be ter sluitende begrooting zal kunnen wor den gemaakt. Verder dankt de voorzitter de raadsleden voor hunne houding. Hoe wei van verschillende meening, waren zij toch saamhoong. waar het 't gemeente belang betreft. Zoo hoopt spr. dat God ook in de toekomst een onderling ver trouwen zal geven en tyerop Zijn zegjen schenken. Hierna geeft spr. het woord aan den Raad. Weth. VAN DER HAM brengt den voorzitter dank voor hetgeen deze tijden i zijn werkkring alhier heeft gedaan voor de gemeente. In het bijzonder voor de stichting van het gemeentehuis, zooals er uren in den omtrek geen te vinden is. Daarna komt de heer D. K O O IJ- MA N aan het woord. Deze zegt, dat het wellicht vreemd zal aandoen, dat spr. zonder meer een loflied zal aanheffen op den arbeid van den scheidenden burge meester. Dikwijls heeft spr. in strijdende houdmg tegenover hem gestaan en daar om klinkt het vreemd, dat spr. nu de lof trompet hanteert. Zijn str^ vindt 2ijn verklaring in het feit, dat. voordat de heer Zeeuw hier burgemeester was, er meer vrijheid was. Daardoor leek zijn op treden een beetje op dictator spelen en hiertegen ging dan ook de strijd totdat. spr. inzag dat burgemeester Zeeuw even als spr. en degenen die er eenzelfde be schouwing op nahielden, streed in het volle belang der gemeente. Dit meent spr. hier te moeten verklaren en hij voegt daaraan toe. dat de burgemeester het voor zijn opvolger gemakkelijk heeft ge maakt. Geen der raadsleden verlangt hierna meer het woord. Burgemeester ZEEUW brengt de twee sprekers dank voor hun waardeering. in zonderheid den heer Kooijman. Wat de lof over zijn arbeid betreft, wil spr. aan stonds opmerken, dat deze niet spr. al leen geldt. Had hij alleen gestaan, dan was er niet zooveel gepresteerd. Nu heeft hij met de Raadsleden getrouwelijk kun nen samenwerken en dan zijn er vruch ten te plukken in het belang der gemeen te. Voor de toekomst adviseert spr. een zelfde houding aan te nemen. Dan kun nen de lasten gemeenschappelijk worden gedragen. Het verheugt spr dat de heer Kooijman verklaard heeft, dat spr. het voor zijn opvolger gemakkelijk heeft gemaakt. Dit is volgens spr. de meening van den geheelen Raad en van de wet houders. Waar spr. dit mag hooren van de vertegenwoordigers der gemeente, doet het hem scheiden met een verheugd hart. Daar hierna niemand meer het woord verlangt, volgt sluiting dezer vergadering. TE HOOG-BLOKLAND. Hoog-Blokland Zaterdagmorgen kwam de gemeenteraad in openbare zitting bij- en U zult 'h morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dae moet uw lever een liter gal in de In gewanden doeu vloe;' n. Wanneer de gaiaT- helding onvoldoende :s. w. rdt Uw \oed.eel n et vert-ord htl bederft. Er rorr en zich gassen in Uw Iirhaam. U raakt verstopt. Cw organisme wordt vergiftigd en U wordt hun e r g en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeerm Icleien zUn slechts lapmid delen: een gUorceeria stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTKR S LKVERFILLETJES zullen zor gen v or de vr. e toevoer van g 'l. waardoor U weer geheel herstelt. L.en piantaardig. zacht, orover- trdten middel .-m de gal te d"en vloden. KlHnht Carters Levr-p. letjc. verkrijgbaar bij apothekers en tirog.sten in flacons van 0.75. als e*n doorgepr.kte luchtba'lon in el kaar. Ik schrijf gewoon een stuk naar de „Tunes" en zooais ik zeg, vertel hun al les, wat ik jou mededeelde. De verklaring is zoo eenvoudig, dat, als ze die eenmaal hebben, bet met hun beroovings- en moordfantasieèn gedaan zal zijn. En ik weet zeker, dat ze mijn artikel zullen op nemen, al was het alleen maar om op zien te baren, ook al gelooven ze er geen woord van. Nu wil ik wat schrijfpapier en een enveloppe." Binnen enkele minuten had ik Piper weer in een allerbeste stemming gerede neerd en was hij op weg naar huis oin de verlangde zaken te halen. Scut, zoo vertelde hij mij, was ziek. Hij was den vorigen avond weer aan het drinken ge weest en lag nu ziek als een hond in bed. Binnen een half uur was Plper terug en toen hij mij weer alleen gelaten had, begon ik mijn artikel voor de „Times". „Adelaide, Vrijdagochtend. Aan de Redactie van de „Times" van Adelaide. WelEd el Gestrenge Heer. Dit is een authentiek stuk en wanneer u de on- derteekening gezien hebt, zult u be grijpen, waarom er geen nader adres gegeven is. In uw kolommen van hedenochtend zijn er zooveel onthullingen gedaan omtrent mijn betrekkingen tot nu wijlen dokter Robert Carmichael, dat het mij Jammer toeschijnt, om u niet de heele waarheid mede te deelen, waardoor uw verdere naspeuringen achterwege zullen kunnen blijven. Persoonlijk boezemt'jhet mij weinig belang in, welk oordeel uw lezers over mij vellen, maar misschien heb ik nog enkele vrienden behouden en terwille van hen, weiger ik te blijven onder de verdenking, waaronder uw artikel van hedenochtend mij ge plaatst heeft. een. Afwezig (zonder kennisgeving) de heer A. Bikker. BURGEMEESTER ZEEUW, die in verband met zijn a.s. vertrek naar Kijken voor de laatste maal de zitting opende, stelde voor, de notulen aan te houden, waartoe werd besloten. Deze zitting, aldus de burgemeester, wordt wel onder bijzondere omstandig heden gehouden, daar spr. in militairen dienst is en met groote moeite twee da gen verlof heeft gekregen, om officieel afscheid te nemen van zijn gemeenten. Het is spr. met te doen om een blik te rug te werpen op den tijd, dat hij hier burgemeester is geweest, maar twee din gen zijn er, waarover hij verheugd is, ten eerste dat de raad de waterleiding- kwestie tot een goed einde heeft gebracht en ten tweede, dat de gemeente finan cieel gezond is. Zonder schulden te ma ken. zijn groote dingen tot stand ge bracht. Spr. noemt als voorbeeld de steunregeling. Een woord van bijzonderen dank richt spr. tot den raad voor de prettige wijze van samenwerken. Nooit zijn moeilijkheden voorgekomen en steeds was de critiek in den besten toon vervat, nogmaals een woord van dank voor de goede samenwerking. De tweede spreker is de heer VAN S T E E N IS, die echter zijn rede niet kan voltooien, waarvan droeve familie omstandigheden de oorzaak zijn. Wethouder VAN BEEST dankt voor de goede samenwerking en voor het zui nig beheer, dat de burgemeester hier heeft gevoerd. Op voorstel van den wethouder wordt een heildronk uitgebracht op het wejlzijn van den burgemeester en zijn gezin, j De heer DEN HARTOG zinspeelt op de krachtige leiding, die van den bur gemeester uitging tijdens de behandeling der gemeentezaken. Spr. zinspeelde op de tot standkoming van de waterleiding en de steunregeling. Hij eindigde met den wensch dat de burgemeester in zijn nieuwe gemeente veel zal doen voor land bouw en industrie en biedt hem zijn fe licitatie aan met de benoeming, de hoop hierbij uitsprekende, dat het hem en zijn gezin in Rijssen wèl zal mogen gaan. De BURGEMEESTER dankt voor de hartelijke woorden van de sprekers en uit de hoop. dat het hun allen met hunne gezinnen onder Gods Zegen goed zal gaan. Na de sluiting der vergadering blijft men nog geruimen tijd in intiemen itring bijeen. Ik wensch u thans ln kennils te stellen met de feiten. Ik vermoordde dokter Carmichael niet. Hij stierf ten gevolge van een val op den ochtend van Maandag 29 Januari. Hij viel van boven van de zoldertrap naar bene den en brak zijn nek. Hij stierf in mijn armen enkele minuten later en ik begroef hem, zooals u reeds be schreef, in zijn eigen tuin. Ik had sinds de eerste week van December met hem samen gewoond. Hij bood mij een schuilplaats en zijn bescherming, toen ik mijn eerste schuilplaats moest verlaten, het huls van den rechter Cartright. dat er naast ligt. Dokter Carmichael kende mijn le vensgeschiedenis en om mijn uiter lijk te veranderen en mij in staat te stellen om tenslotte uit Zuld-Austra- llé te ontkomen, onderwierp hij mij aan een operatie op mijn gezicht Hij verwijderde het kraakbeen en een gedeelte van mijn neusbeen. Om mij te verdooven. kocht hij zes ons chlo roform in de apotheek van Mildred op Donderdag 18 Januari en hij ope reerde mij Zondag daaraan volgend. Hij stemde volkomen ir. met mijn pogingen om te voorkomen, dat ik opnieuw in de Klauwen van de justi tie zou vallen en hij deelde mij meer dan eens mede. dat het zijn plan -.vas om mij In staat te steller een nieuw blad om te slaan en onder gunstiger omstandigheden ergens in een ander deel van de wereld een ander leven te beginnen. Toen hij stierf, maakte ik alleen maar gebruik van mijn goed recht door zijn bezittingen te verzilveren want met zijn laatsten ademtocht vermaakte hij mij alles. Ik bedroog niemand en ik bestal niemand. Ik nam alleen, wat mijn eigendom was. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2