6 Telegrammen Sportnieuws De Olympische dag '37 Gemengd nieuws Bi| amen: Sportnieuws Oudewater. jWat geeft de radio? Plaatselijk nieuws Rechtszaken Sportnieuws MAANDAG 21 JONt IWT„ De Kabinetscrisis in Frankrijk. CHAUTEMPS MET DE VORMING BELAST. C. CHAUTEMPS. PARIJS, 21 Juni. De president der Re publiek heeft Camille Chautemps, den Senator der democratische linkerzijde, belast met de vorming van een nieuwe regeering. Chautemps heeft deze op dracht aanvaard. BLUM OVER DE KABINETS-CRISIS. Een „uiterste poging" mislukt. PARIJS. 21 Juni. Vannacht heeft Blum de journalisten ontvangen. Hij bevestig de, dat de regeering zou aftreden. Na langdurige beraadslagingen, zeide hij, heeft de regeering besloten af te treden. Een onderzoek naar de stemming over het voorstel—Perrier, liet geen enkele hoop over in de Senaat goedkeuring te krijgen voor het Zondagochtend door de delegatie der linkerzijde uitgewerkte wetsontwerp, dat fft haar oogen een uiterste poging beteekende om schikkin gen tot stand te brengen. Ontdaan van de middelen om te handelen op een wij ze, als wij onontbeerlijk achten, trekken we ons terug. Wij doen op allen, die ge groepeerd .waren in het volksfront een dringend beroep kalmte te bewaren. Wij vragen al onze vrienden in het heele land ons te begrijpen en ons hun volle ver trouwen te willen geven. PRINSES ARMGARD TE SOESTDIJK. BAARN, 21 JunL Op het paleis Soest- dijk logeer^, thans prinses Armgard, de moeder van Prins Bemhard. Zij arriveer de gistermiddag per auto en werd ont- vangeri door Prinses Juliana. Prins Bem hard was afwezig. De Prinses zal tot na den verjaardag van haar zoon op het paleis logeeren. GOEDE SLAG VOOR DE POLITIE. HAREN, 21 Juni. De politie te Haren heeft de hand weten te leggen op den dader van verscheidene diefstallen en van een inbraak, welke in de jaren 1935 —1937 in deze omgeving zijn gepleegd. Het vinden van een leeg spaarbusje van de Coop. Boerenleenbank alhier leidde tot een huiszoeking bij N. De achttien jarige zoon bleek het busje te hebben geopend en de inhoud te hebben ge bruikt. Tevens bekende hij, een electri- sche gramofoon, het vorige jaar te Mid- laren had ontvreemd. Ook gaf hij toe, dat hij de dader was Van een reeks diefstallen, namelijk nog te Noordlaren uit automaten te Glimmen en van een diefstal van een rijwiel te Haren, en van een inbraak in een villa waar hij echter, doordat de binnendeur was gegrendeld, niets kon meenemen. Eenlgen tijd geleden heeft hij terecht gestaan wegens diefstal van een auto. KLAP VAN LIER GEKREGEN. Jongen overleden. VIERHUIZEN, 21 Juni. Bij het schut ten in de sluis te Vierhuizen in Fries land, heeft de 12-jarige W. Meerding Zaterdagavond, toen hij stond te kijken een klap van een lier tegen het hoofd gekregen. Hoewel de toestand van den Jongen zich aanvankelijk goed liet aan zien, is de knaap Zondagmorgen over leden. IN REGENPUT GEVALLEN EN VERDRONKEN. OORSCHOT, 21 Juni. Zondagmorgen is tr*»J. P. C. van CuyckVan de Ven, moe der van twee kinderen, te Oorschot (N. Br.) achter haar woonhuis in een regen put gevallen en met het hoofd op den bodem terechtgekomen. In de put stond ongeveer 70 cM. water. Toen men de Vrouw vond, was zij reeds verdronken. AMELIA EARHART TE BANDOENG. BANDOENG. 21 Juni. Amelia Earhart te te 13.57 pl. tijd te Bandoeng aangeko men. BILBAO NOG NIET GEHEEL BEZET? Nog tegenstand. SANTANDER, 21 Juni. De civiele gou verneur van Santander ontkent, dat Bil bao geheel door de rebellen zou zijn be- izet. Het verklaart, dat de regeeringstroe- nen hevige tegenstand biecjec ofi.d^ ^ph- V«tr.»iau(te,)frr»lrn).r Schitterend Sportfestijn. Centraal Europa wint na prachtige strijd met 31 van West Europa. Koninklijke be langstelling. De Olympische dag is weer achter den rug en het is ditmaal een buitengewoon geslaagd sportfestijn geworden, waaraan de voetbalwedstrijd West- tegen Centraal Europa en het feit dat Prins Bemhard van zijn belangstelling blijk gaf, natuur lijk niet vreemd zijn. De vele duizenden toeschouwers van dezen sportdag bij uit nemendheid mogen den organisator, den heer Karei Lotsy, wel buitengewoon dank baar zijn, ook wat het slotafwerken van 't programma betreft, want alles ge schiedde precies op tijd. Ook de regeling in en buiten het stadion was perfect in orde en ieder bezoeker werd keurig naar zijn plaats geleid. De aanvoer van de duizenden bezoe kers ging eveneens bijzonder vlot, hier voor zorgden de vele trams, auto's, tou ringcars en taxi's, terwijl ook de parkeer gelegenheid behoorlijk uitgebreid was. Het feit dat de aanloop van bezoekers over een flink tijdsverloop plaats vond, werkte daaraan natuurlijk mede. Het begin! Om precies half twee wordt begonnen met de atletiekwedstrijden. De eerste zijn de series 110 M. horden, waarvan de uitslagen luidden: le serie: 1. w. Kaan (H.A.V.) 16 2/10 sec 2. Jansz. (V. en L.) 16 3/10 sec.; 3. Schimmelpenning (H.A.V.); 4. v. d. Too ien (Pro Patria). 2e serie: 1. Brasser (AA.C.) 15 6/10 sec.; 2. Balhan (Trekvogels) 161/10 sec.; 3. Van Leeuwen (A_A.CJ4. Van Spanjert (P.S.VJ. De Prins komt! Om 10 minuten voor twee als met se ries 100 M. dames is begonnen, gaat er een hoera op, dat langzaam aanzwelt tot een ovatie, als Prins Bemhard, vergezeld van zijn secretaris, Jhr. W. Itoëll, het stadion betreedt. Z.K.H. neemt plaats in de eere-loge tusschen de heer Rimet, voorzitter van de FI.F.A. en Baron Schimmelpenninck van der Oye. Het damesnummer gaat rustig verder en heeft de volgende resultaten: le serie: L mej. Koen (Sagita) 12.5 sec.; 2. mej. ter Brake (AD.A.) 12.7 sec.; 3. mej. Bolwidt (Gita); 4. mej. Koster (tP-D.A.). 2e serie: 1. mej. De Vries (ADA..) 13.3 sec.; 2. mej. Doorgeest ADJL) 132 sec.; 3. mej. Wijnholds (UDA.). Vervolgens komen de heeren n||n de start voor de 100 M. series: le series: 1. Osendarp (Trekvogels) 11 sec.; 2. Boersma (AA.C.) 11.1 sec.; 3. Baumgarten (Trekvogels); 4. Martini (V. en L.). 2e serie: L v. Beveren (A.V. -23) 11 sec.; 2. De Haas (V. en L.) 112 sec.; 3. Berger (AA.C.); 4. Baumgarten (Trek vogels) Hiermede was het eerste gedeelte van de atletiekwedstrijden afgewerkt en begon de Hockeystrijd tusschen de kampioensclub van Neder land, Amsterdam en een Nederlandsch elftal, waarbij het reeds talrijke publiek door een hartelijk applaus de vele fraaie staaltjes van'bal en stick beloonde. Na 5 minuten namen de Oranjehemden de lei ding toeft mldvoor Bromberg hard in schoot (01). De Amsterdammers heb ben hierna vele pogingen gedaan om den achterstand in te loopen, doch slaagden hierin niet. daar Anjema in het Ned. doel eenige harde schoten uitstekend weet te stoppen, terwijl aan de overzijde de Waal cj. de situatie meester blijven. De rust komt met 01. Finale 86 M. borden dames. Steeds wordt het publiek bezig gehou den, want terwijl de hockey-spelers hun kop thee' nuttigen, komen de dames aan de start voor de finale 80 M. horden. Na 3 valsche starts, waaraan de star ter echter ook schuld had en wat mej. Van Balen op uitvallen kwam te staan, gingen de dames eindelijk goed weg en ontwikkelt zich een felle strijd tusschen de dames ten Brake en Doorgeest, die laatstgenoemde met borstbreedte won. De uitslag luidt: 1. mej. Doorgeest (A DA.) 12.2 sec 2. mej. Ter Brake 12.^ sec.; 3. mej. Bruljne (O.D.IJL); 4. me vrouw KoetsierKruyff. De tweede helft van den hockey-wedstrtyd volgt na, doch het spel is thans wel spannend, doch staat niet op hoog peil. Het Ned. elftal is het meest in den aan val, doch het schieten laat veel te wen- sch enover. Na 11 min. weet linksbuiten Esser met een schitterend schot den stand op 02 te brengen, in welken stand geen verandering meer komt. Ter wijl de finale 110 M. hordenloop, die door Brasser voor Kaan gewonnen werd, wordt f rticnrif n it^iM - li*-mij»ltr<irixi zich voor de eere-tribune op, we zien Karei Lotsy een sein geven en daar ko men de voetbal-elftallen het veld op. De spelers stellen zich op voor de eere-tribune, het Wilhelmus weerklinkt en wordt staande medegezon gen. waarna een luid gejuich den spelers begroet. Daar is ook de scheidsrechter Jewell (Engeland) en de Nederlandsche grens rechters Mooi en Boeree en er wordt ge tost tusschen de aanvoerders Sesta en Jacob, waarbij de Oostenrijker goed blijkt te raden. De volgende elftallen stellen zich dan op: W est-Europa: doel: Jacob (Duitschland): achter: Paverick (België) en Caldenho- ve (Nederland); midden: Kitzinger (Duitschland: Gold- brunner (Duitschland) en Delfour (Frankrijk) voor: Lehner (Duitschland); Braine (België); Bakhuys (Nederland): Smit (Nederland) en v. d. Eynde (België). Centraal-Europa: doel: Olivieri Italië); achterStesta (Oostenrijk) en Schmaus (Oostenrijk) midden: Serantoni (Italië), Andreolo (Italië) en Lazar (Hongarije); voor: Sas (Hongarije); Meazza (Italië), Piola (Italië), Sarosy (Hongarije), Nejed- ly (Ts. Slowakije). West Europa is gekleed in zwarte broek en wit hemd, terwijl de Centraal Euro- peesche een witte broek en korenblauw hemd dragen. Om precies 3 uur trapt Bakhuys en direct zijn de Westelijken in den aanval over den rechter vleugel, waarbij Lehner echter naast trapt Een schitterend staal tje voetbal laat Piola dan zien als hij een achter den man geplaatsten bal op onnavolgbare wijze in zijn macht krijgt en een prachtig schot lost. dat Jacob ech ter tot corner werkt, welke Sas neemt, doch Caldenhove wegkopt. Aan de over zijde forceert Lehner een corner, waaruit hij keurig naar Kitzinger plaatst, die keihard over de lat schiet. Even later herhaalt zich hetzelfde spelletje, doch nu kopt Kitzinger over. Een vleugelschot van Lehner stopt de Centrale doelman goed, waarna Braine na goed aangeven van Bakhuijs hard over de lat schiet. Aan den anderen kant probeert Sas te vergeefs Caldenhove te passeeren, waar na de blauwhemden een corner krijgen, die Goidbrunner .wegwerkt. Een keurigen aanval van LehnèV en Braine besluit de Belg met een te zacht schot, dat natuur lijk gestopt wordt. Het spel is nu wel op zijn hoogtepunt en herhaaldelijk klatert het applaus op voor de fraaie staaltjes voetbal aan weerszijden. Als Delfour, die uitstekend werk verricht, goed aan Braine geest, stelt de Belg Bakhuys in staat zijn eerste schot te lossen, hard vliegt de bal op *t doel af, doch Olivieri weet, zij 't met moeite, te stoppen. Na 16 min. neemt Centraal Europa de leiding na een overrompelende aanval, ingezet door de bewegelijke Piola, waarna Sas den voorzet van Nejedly keurig in het Westelijke doel kopt 0—1. Een prachtig doelpunt, dat luidt wordt toegejuicht, doch teleurstellend is voor de wlthem- den, die volop in de meerderheid zijn ge weest en dan ook een flink offensief in zetten. Braine zet eenmaal scherp voor, doch Olivieri werpt zich met zijn volle lichaam op den bal en redt zoo keurig. Als Bakhuys een fraaie pass aan Lehner geeft, schiet de Duitse her voorlangs ach ter. Aan de overzijde is Piola doorgebro ken, doch onvervaard werpt Jacobs op den bal en voorkomt hierdoor zeker doelpunt. Een corner voor West- Europa plaatst Lehner naar Braine, de ze kopt naar Smit, doch de Haarlemmer schiet hard naast. Van een bepaald over wicht van een der partijen is nu geen sprake meer, ook al is het veldspel van de Centralen wel iets beter en valt voor al hun fraai koppen op. Schmans komt in botsing met Bak huys en verlaat het veld, waarna Rava (Italië) zijn plaats inneemt. Een prach tige combinatie tusschen Bakhuys, Leh ner en Braine besluit de Belg met een schitterend schot, dat Oliviere corner werkt, welke Andreolo wegkopt. De bal komt bij Piola, die een kans irtjgt, doch weer is Jacob hem tz vlug af. Ook een hard schot van dr. Sarosy weet de Duit- scher goed te stoppen en na nog eenige wederzijdsche aanvallen komt de rust en onder een hartelijk applaus zoeken de spelers de kleedkamers op met een 10 ▼oorsprong voor Centraal Europa. In de rust wordt een demonstratie speerwerpen gegeven, waarbij herhaal delijk worpen boven de 60 M. voorkomen en d. Pol zelfs 84.05 M. wierp, hetgeen slechts 30 c.M. beneden het Ned. record was. Tevens was er hoogspringen, doch hierbij waren geen bijzondere prestaties te boeken. De tweede helft. Precies 4 «ar wordt de strijd hervat met eenige aanvallen van de blauwhem den en reeds na 3 min. geeft Piola een met Caldenhove op z'n hielen den ult- loopende Jacob met een zuiver geplaatst schot passeert en de stand is 0—2. De Westelijken beantwoorden dit doelpunt met eenige snelle aanvallen, waarbij voor al Smit zich roert. Zoo zien wij de Haar lemmer eenmaal juist overschieten, ter wijl even later zijn schot precies langs de verkeerde zijde van den paal gaat. Een goede combinatie van Lehner, Brai ne en Bakhuijs levert niets op, doordat Smit iets te laat is voor 't overstapje van Bakhuijs. Het publiek begint zich te roe ren en moedigt de Westelijken luide aan. Als Delfour keurig naar Braine plaatst, kopt deze goed in, doch de Italiaan in 't doel laat zich niet verschalken. Leh ner krijgt dan een vrije goede kans, doch zijn schot belandt ver naast 't Centrale doel. De weinige aanvallen van de blauw hemden komen niet verder dan t' doel gebied, want hier staan Caldenhove en Paverick goed te verdedigen. Slechts een corner is het resultaat en hieruit schiet Saresy over. En weer is de Westelijke voorhoede weg. Lehner geeft Bakhuys 'n kans, doch de Nederlandsche midvoor schiet naast. Na 20 min. raakt Paverick geblesseerd en wordt vervangen doorzijn landgenoot Joacun, die links- en Calden hove rechtsback gaat spelen. Dan wordt tegen Centraal Europa een vrije schop toegekend op den rand van het straf schopgebied, doch door zich netjes op een rij te plaatsen, schiet Bakhuys tegen een der blauwhemden en de kans is ver keken. Direct hierna geeft Bakhuys een goede omhaal, doch de bal gaat naast. Een prachtige ren van Lehner brengt Bakhuys een goede kans, doch de Hol lander schiet over. Het wordt 03! Als er nog een kwartier is te spelen, komt de bal bij den watervlugge Sas, die alles voorbijrent, op tijd afgeeft aan linksbuiten Nejedly, die even naar bin nen komend met een hard schot, dat Ja cob nog wel kan aanraken, maar met stoppen, den stand op 03 brengt. De Westelijken antwoorden met een keurige aanval, waaraan Braine, Baknuys en Lehner te pas komen en de laatste over schiet. En zoo gaat de laatste phrase van den strijd en ieder vraagt zich af of de withemden de eer nog zullen redden. Doch hoe Bakhuys, Braine en Smit ook schieten, het is alles tevergeefs. Doch ein delijk 3 min. voor het einde weet Bak huys een schuine pass eerder te bereiken dan Oliviere en heeft hierdoor weinig moeite den stand op 13 te brengen, waarmede na eenige aanvallen van beide partijen het einde komt. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd) GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen Zondag 20 JunL 2e klasse B: Gouderak 3Schoonhoven 3 7—3 (Zaterdag 19 Juni). Gouderak 3Nieuwer kerk 2 3e klasse B: Zwervers 3Moordrecht 3 Ouderkerk 1—Bosk. Boys 4 3e klasse E: Bosk. Boys 5Groeneweg 3 3—3 4—0 3—1 uitgest. bril- zioh eeW- HIMALAYA-EXPEDITIE ZEER ERNSTIG GETROFFEN. Zeven blanken en negen in landers gedood. Een ontzettend ongeluk heeft een nieu we poging om de Nanga Parbat, de hoog ste top van het Himalaya-gebergte te beklimmen, doen mislukken. De Duitsche Himalaya-expeditie, die onder leiding van dr. Carl Wien, hoogleeraar in de aardrijkskunde aan de universiteit te Munchen stond en negen leden telde, al- .len Duitschera, was reeds diep in het Hi- "üialaya-gebergte doorgedrongen en on- dans het barre weer en de vermoeiende marschen en de moeilijkheden met de 130 inlandsche dragers, had men goede hoop de 8120 M. hooge top te kunnen be reiken. De expeditie bereikte een hoogte van 3450 M. Dag en nacht werd de tocht voortgezet. Den 13en Mei ontwaarde men de top van de Nanga Parbat. Uitgeput bereikten de blanken met hun dragers een weide, die ze de Sprookjesweide noemden, en waar het kamp werd opge slagen. Hier zijn de vermetele bergbe klimmers door een lawine verrast, met het gevolg, dat zeven van de negen Eu- ropeesche leden der expeditie en negen dragers om het leven zijn gekomen. Red dingsmanschappen zijn onderweg, om zoo mogelijk nog hulp te bieden. Prof. Wien en een Europeaan, wiens identiteit nog niet vaststaat, zijn in le ven gebleven. Dit is de tweede maal, dat Duitsche bergbeklimmers door een ongeluk op de zen berg getroffen zijn. Ook in 1934 had den zij een poging gewaagd. Reeds wa ren zij tot op slechts enkele honderden meters tan den top genaderd, toen twee leden der expeditie om het leven kwa men. Ook toen moest men de poging op geven. Voor deze nieuwe expeditie werd meer dan twee millioen mark bijeenge bracht. De deelnemers werden uit de beste bergbeklimmers van Duitschland gereeruteerd. Vijf hunner hadden reeds aan vroegere Himalaya-expedlties deel- geslaagd, en is de top van de Nanga Par bat nog steeds een door geen mensch bar treden gebied. NON-STOP VLUCHT MOSKOU—SAN FRANCISCO ONDERBROKEN. In 't gezicht van de haven gestrand. Vrijdagmiddag om 3 uur is van Mos kou een Russisch vliegtuig vertrokken om een non-stopvlucht naar San Francisco te maken over het Poolgebied. Het vliegtuig is een roode één-motori- ge eendekker, de U. R. S. S. N. 025. Aan boord bevinden zich als eerste bestuur der Valeri Chkalov. als tweede bestuur der Georgi Baddakov en als navigator Alexander Beliakov. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhard»'! Z*nuwtabl«tt«n gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Na over de Noordpool gevlogen te zijn, deelde het vliegtuig om 11.15 minutes mede, een snelheid te hebben van 201 KM. per uur en te rekenen, dat het om 10 uur 40 minuten (Greenwich tijd) bo« ven het eiland Patrick zou zijn. Daarna evenwel begonnen de tegensla gen. Op 900 K.M. afstand van de plaati van bestemming heeft het vliegtuig d! vlucht moeten onderbreken. Zondagmor gen hebben de vliegers een landing moe ten maken bij de stad Vancouvei in den staat Washington; wegens een defect in de benzineleiding en de ongun stige weersomstandigheden. Bij aankomsl op het landingsterrein waren de vliegers volkomen uitgeput. Zij hadden een af stand van 8700 KM. zonder onderbre king afgelegd en waren 64 uur in de luchl geweest. Zij hadden al dien tijd nauwe lijks geslapen. Hun eerste verzoek was om een glas water. Tijdens den reis had den zij met storm en onweer te kampen gehad. Op het laatste gedeelte van het traject, dat men, ondanks het weer, voornemens was zonder onderbreking af te leggen, onlstond een lek in de benzl- ne-leiding, waardoor de voorraad motor brandstof snel verminderde. De beëin diging van deze tocht is voor de vliegers een groote teleurstelling. ■O—/V— Asphalteeren Tiendweg. Willige-Langerak. Bij het gemeente bestuur zijn plannen in voorbereiding om de Tiendweg vanaf den Schooïstoep tot de grens van Schoonhpven te asphaltee- ïen. De plannen zullen ongetwijfeld door de bewoners van den Tiendwqg^jgtol 4^.<r,nnn»fin ¥mim EIND-EXAMEN HJ1.S. GOUDA Gouda. Voor het eind-examen der R. HJB.S., afdeeling B. zijn geslaagd de da mes C. Barentsen, IJ. den Uijl en J. de Vries te Gouda en W. van Omme te Ouderkerk ad. Ussel; en de heeren A van Bruggen. R. van Deth ,G. Dogterom, F. van Eijk. F. Kruimink, K. Kruimink, A. Perdijk, D. Stuurman en J. Verkaaik te Gouda. A. Nienhuis, F. Rosendaal en J. Bruggeman te Schoonhoven, H. van Gent te Waddinxveen, H. van Hèes te Reeuwijk, J. Hendrikse te Groot-Ammers, F. van Luijk te Boskoop, M. Meijer te Lekkerkerk. en L. van Omme te Ouder kerk a.d. Ussel. Afgewezen vier candi date n. Kersencampagne. Jaarsveld. Woensdag of Donderdag zal hier een aanvang gemaakt worden met het kersenplukken. Ofschoon de boomen slechts matig bezet zijn, staat de vrucht er goed voor, zoodat op een mooi. product gerekend mag worden. Bestuursverandering „Unio". Oudewater. Na de Jaarvergadering waarin een nieuwe voorzitter werd geko zen, heeft thans de heer J. Bode als se cretaris van „Unio" bedankt. Hij wordt opgevolgd door den nieuw benoepnden commissaris, den heer J. Rietveld, terwijl eerstgenoemde diens functie zal waarne men. TEEC0 R IJ WIELEN! Ondanks stijging der grondstoffen nog voor z r lage prijzen. Speciale verhuur-inrichting van Tandems, Rijwielen, Kinder» fietsen en Autopeds. BILLIJK TARIEF! Aanbevelend G. KROTTERS Rijwielhandel Oudewater BESTRIJDT DE WERKLOOSHEID! Koopt „Leerdam" Inmaakglazen! Thans spotprijzen! Geheel compleet; 2 ly, 1 3/4 y2 Liter 20 18 16 15 Alleen b ij SPEK, Ijzerhandel, 14 et. p. stuk. MAANDAG Z1 JUNI 1917. Dinsdag 22 JunL Hilversum L 1875 M. KRO-uitzendlng. 8 00—9 15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12 15 De KRO Melodtsten en Solist; 1.00 Gramofoon; 1.20 KRO Orkest; 2.00 Vrou wenuur; 3 00 KRO 'Orkest en Gramo foon; 5 00 Gramofoon: 5 45 Felicitatiebe- zpek; 6 00 KRO Melodisten en Solist (om 6 15 Zwemcursus); 7.00 Berichten, 7.15 Luchtbescherming in Kroot® causerie, 7.35 Sporthalfuur; 8.00 Berich ten ANP en Mededeelingen; 8.15 Gra mofoon en aankondiging volgend pro gramma; 8.20 Uitwisselingsprogramma RAVAGKRO mmv. het Weensehe Omroep Orkest, het KRO Koor, de Ko ninklijke Militaire Kapel, Matrozenkoor, de KRO Melodisten en Solisten; 9.20 Ra- dio-tooneel; 9.30 De as. Radio-Missie dag causerie; 9.35 De KRO Melodisten en Solist; 955 Radio-tooneel; 10.15 De KRO Melodisten; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Bela Kiss1 Orkest; 11.1512.00 Gramofoon. Hilversum IL 301 M. AVRO-uitzending 6 30-7.00 RVU. 8 00 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Orgelconcert; 11.00 Huish. wenken; 11.30 Kovacs La- Jos' Orkest; 12.30 AVRO Dansorkest; 1.00 Omroep Orkest; 2.00 Gramofoon; 2.15 Omroep Orkest; 3.00 Los Argentinos, Solisten en Gramofoon; 4.30 Kinderkoor zang; 5.00 Kinderhalfuur; 5.30 Omroep Orkest; 6.30 Het onderscheid tusschen Mier en menfch. causerie; 7.00 AVRO Dansorkest; 7.30 .De verzorging van die ren en in den dierentuin", causerie; 8.00 Berichten ANP en Mededeelingen, 8.15 Gramofoon; 8.30 Bonte Dinsdagavond- trein; 10.15 Renova Kwintet; 11.00 Be richten ANP; hierna tot 12.00 Gramo foon. Woensdag 23 JunL Hilversum I. 1875 M. NCRV^uitzending 6307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. lB.00 Schriftlezing, Meditatie. Gewijde fciuziek (Gramofoon); 9.30 Gelukwen- Bcheh; 945 Gramofoon; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Ensemble Van der Korst; 12.00 Berichten en Gramofoon; 12.30 Vervolg Concert; 1.30 Gramofoon; 2.00 Sopraan en Plano; 3.00 Chr. lectuur; 2.30 Orgelspel; 4.45 Felicitaties; 5.00 Kin deruur: 6.00 Gramofoon; 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en Stoommachines; 7.00 Berichten; 7.15 Landbouwhalfuur; 7.45 Reportage; 8.00 Uerichten ANP en herhaling SOS be richten; 8.15 De Arnhemsche Orkest Vereeniging en Solist; 9.00 Angst en vrees in het kinderleven, causerie; 9.30 Vervolg concert (om 10.00 Berichten A NP); 10.25 Gramofoon; 10.45 Gymnastiek les; 11 00—12.00 Gramofoon; hierna: Schriftlezing. Hilversum II. 301 M. VARA-uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Grimofoon; 9.30 Keukenpraatje; 10.00 Morgenwijding; 10.20 „Les Méne- triers". Declamatie en Causerie over reis indrukken van Amerika; 12 00 Gramo foon; 12.15 ..Les Menetriers 12.45—1.45 VARA Orkest; 2.00 Cello, Piano en Gra mofoon; 2.30 Gramofoon; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 Gramofoon; 6.00 Orgel spel: 630 Viool en Piano, 7.00 Zang; 7.30 Vrijzinnig Protestanten in Nederland, causerie, 8 05 Herhaling SOS berichten; 8.07 Berichten ANP en VARA Varia; 8.15 „Fantasia"; 9 00 Concert m.m.v. Solisten, Vrouwenkoör „Vox Jubilans" en het VA RA Theater Orkest; 9.30 „Johnie en Johnes"; è.40 Vasthouden en doorzetten, causerie; 9 50 „Johnie en Johnes 10.00 Berichten ANP; 10 05 VARA Groot Orkest en Solist; ll.00—12.00 Gramofoon. RADIO-CENTRALE. Programma C. Dinsdag 22 Juni. Keulen 8 00 Militair concert, 8.20 Berich ten en „Kalenderblatt", 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Concert; Pauze 10.05 —10.35; Parijs Radio 10.35 Gramofoon; National Programme 11.20 Orgelconcert; Parijs Radio 11.50 Gramofoon; Keulen 11.20 Concert, 1.20 Mededeelingen en Ge- lukwenschen ,1.35 Concert; London Re gional 2,20 Ensemble, 2.50 Filmmuziek, 3 20 Orkest; National Programme 4.50 Orkest. 5.35 Kwintet; Keulen pl.m. 5.45 Populair concert; Brussel Fransch 6 40 Gramofoon, 6.50 Salonorkest; Keulen 7.20 Populair concert. 8.P5 Momentopname, 8.30 Gramofoon; London Regional 9.20 Het BBC. Dansorkest; National Pro- gramme 10.00 „Swing that Music". Ben ny Carter en zijn Orkest in het Palais de Dance, Scheveningen. Holland; Brus sel Fransch 10.35 Gramofoon; Keulen (Hamburg, Berlijn) plum 11J0 Populaire Woensdag 23 JunL Keulen 8.00 Concert, 8.20 Berichten en „Kalenderblatt", 8.30 Gymnastiek voor de vrouw. 8.50 Militair concert, 9.50 Gra mofoon; Pauze 10.05—10.35; Parijs Radio 10.35 Gramofoon; Keulen 12.20 Con cert; National Programme 1.20 Hippo drome Orkest, 1.50 Gramofoon; Ln. Re gional 220 Dansmuziek. 2.40 Orkest, 3.20 „Far and near" .3.35 Het BB C. Empire Orkest. 4.35 Kwintet; Pauze 5.05—5.10; National Programme 5-10 Gramofoon, 5.35 Het B B C. Dansortcest; London Re gional 6.20 Het BB.C. Schotsch Orkest; Keulen 7.20 Gramofoon; Parijs Radio 805 Vioolrecital; Keulen 8.20 Nieuwsbe richten. 8.30 Populair concert; Natiofial Programme pl.m.9.50 Tweede bedrijf van Borodine's Opera ..Prince Igor"; (of Diversen) 11.00 Populair concert. Alhlasserdam. Heden worden uit deze gemeente 40 werkloozen te werk gesteld ln de werkverschaffing te "s-Oravendeel. De overtocht wordt hen vergoed, Door de werkverschaffing alhier worden aan de wandelplaat achter het Huis te Kinderdijk, eenige verbeteringen aangebracht. Zoodra de» gereed zijn. wordt die wandelplaats opengesteld ▼oor het publiek. In werkverschaffing zal het z.g. balkengat achter de werf voorheen J. Smit Cz. worden uitgebaggerd, welke grond gebruikt zal worden voor ophoo ging van het terrein voor het zieken huis. Giessendam. Zaterdag hield de pluim vee- en konijnenhoudersvereen. VPK.S. en O. alhier een Jongdierendag ln het gebouw van den heer A. Schalk. Onder ide 50 Inzendingen waren mooie exem plaren te bezichtigen. De keurmeester, de heer van Gent uit Leerdam, heeft de prijzen als volgt toegekend: Nesten en voedsters met jongen. VL keuzen (wit): J. Dubbeldam le pr„ mej. M. M. Naaijen 2e pr.; Vlaamsche reuzen (geel): J. van Houweling, Molenaars graaf le pr.; Vlaamsche reuzen haas- kleur: J. A. van Mill le pr„ W. Prins, Sliedrecht 2e pr.; Lotharingers, zwart bont: A. T. Visser, Sliedrecht le en 2e pr.; Weeners, zwart: P. Kraaijeveld, IBliedrecht 2e pr.; Weeners, wit: Idem; Black and Tan: le pr. Gebr. d. Kuijl. 2e pr. J. A. van Mill; Russen, zwart: M. vbh Dijk, Giessendam, Z.E.V.; Polen, roodoog; 2e pr. G. C. d. Vlies, Slie- ■drecht; Polen, blauwoog: Se pr. Idem. tjPan ;n t CwrgS OUèv iüijjh Enkele nummers. Vlaamsche reosen, wit: le pr. Gebr. v. d. Kuijl, 2e pr. M. van Dijk, 3e pr. mej. M. M. van Naaijen, 3e pr. H. Vogel; Vlaamsche reuzen geel: C. Teeuw 2 le pr. A. Kruis, Giessendam 2e pr.; Groot Chinchilla: J. van Hou weling, le pr.; VL reuzen, haaskleur: le pr. Teeuw, Sliedrecht, le pr. J. A. van <MiH: Lotharingers, zwarbont: 2e pr. A. T. Visser. Sliedrecht, 1 3e pr. A. T. Vis- ser-. Weenors, wit: Se pr. P. Kraaijeveld Weeners. zwart: le pr. P. Kraaijeveld. 3e pr. idem; Black and Tan: le en 3e pr. J. A. van MUI; Russen, zwart le, 2e en 3e pr. C. Teeuw; Papillons: 3e pr. C. J. de Krijger, Giessendam; Alaska, zwart 3e i*. G. C. v. d. Vlies; Polen, roodoog: le en 2e pr. G. C. v. d. Vlies, Sliedrecht. Groot-Ammers. De heer J. Oskam zal, evenal» fc* vorig Buut. deelnemen Nijmegen, welke volgende maand ge houden worden. Hij is hiervoor goedge keurd door dr. A. Flohil. Te water gevallen. Sliedrecht Het 7-jarig zoontje van den heer H„ uit wijk D, was Zaterdagmiddag op een in aanbouw zijnde woonark aan het spelen. Onverwachts 'viel de kleine van t gangboord te water. Op zijn hulp geroep wisten omstanders den kleine te ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Vrijdag 18 Juni). De Rechtbank deed uitspraak in volgende zaken: K. S. winkelier te Sllqdrecht, held geven tot hazardspel. Eisch: f 50 boete subs. 30 dagen hechtenis en ver nietiging van de betreffende automaat. Uitspraak: f 30 boete subs. 15 dagen hech tenis en vernietiging van de betreffende automaat. A. P., schipper te Hardinxveld. Over treding der Wet op de evenredige vracht verdeeling. Eisch: vernietiging van het vonnis a quo en f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. Uitspraak conform. H. v. H., los-arbeider te Hardinxveld, diefstal. Eisch: 6 maanden gevangenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling. Uitspraak RECHTBANK ROTTERDAM. BERUCHTE INBREKERS STAAN ar verdachten hadden plaats te nemen W. H. J. L. van B„ schoenmaker en J. B. v. d. N„ adverten-« tie-colporteur, beiden te 's-Gravenhage en thans beiden gedetineerd in het huis van bewaring te Arnhem, welke verdach ten tezamen verschillende Inbraken had den gepleegd. In den nacht van 27 op 28 November had Van B. ingebroken in de woning van het hoofd der Chr. Land bouwschool te Ottoland, den heer C. Vink, bij welke inbraak v. d. N. op den uitkijk had gestaan en behulpzaam was geweest In denzelfden nacht hadden de beide verdachten ook ingebroken in het huis vam den. predikant da. i W. Dragt te Ottoland. In den nacht van 7 op 8 Decem ber waren beiden bezig geweest te Gies- sen-Nieuwkerk, waar ze ten huize van ds. Nugteren hadden ingebroken en o.m. 2 coilectebussen met een inhoud van f 35 en diverse sieraden hadden ontvreemd. Voorts braken ze nog in den nacht van 8 op 9 Februari in bij den heer G. J. Kleijn, landbouwer te Kedichem en bij den heer J. H. Veidmeijer, hoofd eener school te Leerdam. Verdachte L. van B. gaf de inbraak bij den heer Vink toe: hij had een raam opgeschoven de pin waarmede dit raam bevestigd was, was aanstonds los geschoten hij was naar binnengegaan en had later den buit met N, die buiten op wacht stond, gedeeld. Verd. N.: Ik heb alleen geld van L. v. B. gekregen. De sieraden heeft hij zelf gehouden. Ds. Dragt had des nachts niets van den inbraak bespeurd. Er was ook een hond in de bijkeuken geweest, doch het dier had niet aangeslagen. Ook dezen diefstal bekenden de mannen. Mr. Kronenberg: Droegen jullie sokken over je schoenen? Verd.: Neen, Edelachtbare. Wel hielden we onze handschoenen aan. Daarna kwam de diefstal bij ds. Nugteren ter sprake. Officier: Waarom zochteft jullie speci aal pastorieën op? Verd. L. v. B.: Louter toeval. Getuige G. J. Kleijn had des nachts tusschen twee en half drie een geluid gehoord. Hij was opgestaan en had be merkt dat in de belendende kamer het licht brandde en een kastje was openge maakt. Slechts een portemonnaie met één gulden was verdwenen. Mr. Kronenberg: U bent er genadig af- g Get. K.: Bij de boeren liggen de mui zen dood voor de kast. De beide verdachten zeggen dat ze, ter wijl ze bezig waren de kast te doorzoeken in de kamer ernaast onraad hadden ge hoord. Ze hadden vlug de beenen geno men. Bij den hoofdonderwijzer J. H. Veidmeijer hadden de heeren f 200 - den inhoud van een Verd. L. van B.: Het bedrag klopt niet We vonden maar f 192. Op een vraag van mr. v. Aken vertel len de verdachten, dat ze te Arnhem we gens eenige inbraken tot twee Jaren ge vangenis werden veroordeeld en dat ze na Dordrecht nog weer te Arnhem, Bre da, 's-Hertogenbosch en Utrecht wegens inbraken zullen terechtstaan. Verdachte L. van B. was vroeger reeds veroordeeld. Mr. Kronenberg: Hoe zijn jullie tot el kander gekomen? L. v. B.: We kenden «elkander van vroe ger. Wij zijn samen naar België gegaan, hebben te Spa en Name hebben daar veel geld verloren. N.: Toen zeide v. B. dat ik d< wat hij zeide en dat heb ik gedaan. Off.: Dat waren inbraken. De Officier wijst er L. v. B. op, dat hij een goeden naam draagt en deze vertelt, dat zijn va der maatschappelijk gedaald was. De verdachten vertelden nog dat zij te Veenendaal zijn betrapt en dat zij te Arnhem alles hadden bekend, opdat de zaken gevoegd zouden worden. Mr. Kronenberg: In het arrondissement Breda hebt jullie acht feiten gepleegd en mijn ambtgenoot voelde er niet voor al die zaken uit handen te geven. Mr. Vrïesendorp vraagt dan of de mo gelijkheid bestaat omtrent v. d. N„ die een tragische bijzonderheid zelf in Den Haag eens aannemer en lid van een re- classeeringscommissie was een reclas- seeringsrapport in te winnen. De rechtbank trekt zich dan in raad kamer terug en deelt daarop hare beslis sing mede en verklaart, dat er geen ter men aanwezig geacht werden het rap port in te winnen alvorens een vonnis uit te spreken. Mr. Kronenberg, komend tot zijn requisitoir wijst er nogmaals op, dat de verdachten een lange lijst van inbraken hadden af gewerkt. Spr. complimenteerde inspec teur Boogaard van Leerdam, die mede werkte de misdaden tot klaarheid te brengen. Armoede was de aanleiding ge weest tot het spelen van de verdachten en toen dit misliep waren de mannen er toe over gegaan in de Alblasserwaard te gaan inbreken. Spr. wilde vooral rekening houden met de straf die te Arnhem was uitgesproken, dan konden de rechtban ken te Breda, den Bosch. Utrecht en Arnhem weder rekening houden met het vonnis van Dordrecht. Geëischt werd te gen ieder een gevangenisstraf voor den tijd van Afin jaar en negen maanden. Mr. Vrïesendorp pleitte clementie. Uitspraak 2 Juli.. TE VEEL VAN ZUN ROS GEEISCHT. G. N„ vrachtrijder, wonende te Giessen dam, had appel aangeteekend tegen het vonnis v#n den kantonrechter te Gorin- chem,, die hem veroordeelde voor het feit dat hij op 24 Februari te Sliedrecht te veel had gevergd van een paard dat voor Mr. Kronenberg eisch te bevestiging van het vonnis a quo f 25 boete subs. 19 dagen hechtenis. Uitspraak 2 Juli. In ons verslag der zitting van den Dor- drechtschen politierechter op 11 Juni ver meldden wij, dat de slager J.B. te Slie drecht was veroordeeld wegens dieren mishandeling. Men wijst ons erop, dat de veroordeelde niet J. B. is, doch G. B., grossier in vleeschwaren. AANVARING ONDER JAARSVELD. Het vroor dat het kraakte, er was geen hand voor oogen te zien, maar de scneep- vaart gaat voort zoolang het kan en zoo voeren ook op de Lek j^rgs Jaarsveld de schepen op dien donkwen winteravond. Een sleepboot sleepte twee schepen en het achterste schip was diep geladen. Het water, dat pu en dan overboord spoelde, tfbvroor direct. Zoo werd het dek glad en vrijwel onbegaanbaar. Onder Jaarsveld lag een Rijnaak gemeerd, veertig meter uit de kant, zoodat de schipper dacht, dat zijn aak veilig lag. Maar de sleep kwam langs gevaren in het dpnker en het achterste schip üep uit het roer en de schipper kon zijn schuit niet zoo gauw weer in de koers krijgen. Toen was het reeds gebeurd, de roeiboot'van den rijn aak was geraakt en ook het rijnschip zelf had averij bekomen. Nu stond de schipper van het schip, dat gesleept werd, voor den Utreehtschen Kantonrechter terecht en de schipper van den rijnaak kwam als getuige. De verdachte zeide, dat hij niets had kunnen beginnen. Hij was slechts met een knecht aan boord, en het dek was spiegelglad. Het was onmogelijk om naar voren te schuifelen en dan zou nog te bezien*zijn geweest of hij den sleepkabel had kunnen loskrijgen. Voor het zoover geweest was, zou hij trouwens al in Vreeswijk zijn gekomen. De getuige gaf toe, dat de verdachte schipper weinig schuld aan de aanvaring had. Maar get. was ontstemd over het feit, dat verd. was doorgevaren. Als mijn schip lekgestoten was. zei hij, zouden er ernstige ongelukken zijn gebeurd. Verdachte zeide. dat hij geseind had, naar de sleepboot, dat gestopt moest worden. Maar daaraan was niet voldaan; klaarblijkelijk waren de seinen op de sleepboot niet gezien. De ambtenaar van het O. M. achtte na dit verhoor bewezen, dat verdachte geen schuld heeft aan een en ander. Hij vroeg dan ook vrijspraak. De kantonrechter vroeg nog aan ver dachte of hij niet wat beter had kunnen varen, waarop de schipper antwoordde, dat alle omstandigheden tegen geweest kantonrechter den Daarop heeft de schipper vrij gesprok WATERPOLO. S.Z. P.C. I VERLIEST VAN V.Z.C. L s.z. p.c. n wint van s.v.ijl m. Schoonhoven. Voor de 3de klasse K N. Z.B. werd Donderdag de wedstrijd ge speeld V.Z.C. I—S.Z. Si P.C. I. welken on ze stadgenooten met 4—2 verloren. Al weer een bewijs dat waterpolo een spel is, dat verrassingen kan geven, want, „op papier" en gezien de uitslagen van reeds gespeelde wedstrijden, moest S.Z. P.C. sterker zijn. Intusschen: S.Z. P.C. was sterker, maar onze jongens hadden voor het doel pech en de V.Z.C.-menschen bij zonder geluk. Maar doelpunten besüssen nu eenmaal en hierin was V.Z.C. de meer dere. Over de spannende wedstrijd het V.Z.C. I—S.Z. P.C. I 4—2. Ttfee volledige zeventallen stellen zich op de doellijnen van het smalle speelveld op (waarom wordt zoo'n veel te klein polo-veld niet afgekeurd?) en als de scheidsrechter, ir. W. Schoof van Rotter dam affluit, starten 14 spelers, bereid hun huid zoo duur mogelijk te verkoopen De midvoor van VZC, de bekende Kor- pershoek, bemachtigt 't eerst den bal, geeft terug naar z'n achterhoede, die 't leder terug stuurt naar de doorgezwom men voorhoedespelers, maar de midach- ter v. de S.Z. &P.C. grijpt op 't juiste mo ment in en zendt den bal retour. Snelle aanvallen volgen nu en in deze periode is S.Z. Si P.C. absoluut de meerdere in het geheele speelveld. De voorhoedespelers van de S.Z. P.C. passen zich goed aan bij het veel te smalle speelveld, dat een behoorlijke spelontwikkeling belet en ma ken ervan, wat er van te maken is. Als de linksvoor den bal onberispelijk voor zich krijgt, doelpunt hij onhoudbaar. Even later de mid-voor in eenzelfde posi tie: geen seconde aarzeling, maar zuiver in den hoek (0—2). Nu komt echter de pech. De linksvoor van de S.Z. P.C. wordt voor een klein vergrijp het water uitgezonden (oi. een onredelijk zware straf) en V.Z.C. profiteert natuurlijk van de geboden kans. Met een voorsprong van 2—1 voor de S.Z. Sc P.C. gaat de rust in. Na de pauze gaat het spel op dezelfde fanatieke wijze verder: goed opgezette aanvallen van de S.Z. P.C., 3 maal brengt de bovenlat van het doel redding voor yjz.c, de V.Z.C. doelman 1$ goed c dreef en zendt alles retour wat in zijn nabijheid komt. Eén moment verkeerd begrijpen in de achterhoede van de S.Z. P.C. en Korpershoek aarzelt niet, maar schiet keihard' in (22). Even later brengt dezelfde speler den stand op 3—2. Het is dan reeds te zien dat defS.Z. P.C. een verloren wedstrijd speelt. Vlaardingen zet alles op één kaart en uft een en as senden aanval volgt het 4e doelpunt. In dezen stand komt geen wijziging meer en als de tijdwaarnemer affluit, heeft V.Z.C. den wedstrijd gewonnen met 42, een uitslag, die bij lange na niet de juisto verhouding weergeeft. S.V.H. Ill—S.Z. P.C. II 1—3. De Schoonhovensche .eserves, die dit seizoen in goeden vorm blijken te zijn, hebben Donderdag het su.iststukje ver richt in Hillegersberg de volle buit bin nen te halen. In het begin van dezen aardigen en spannenden strijd gaan de partijen vrijwel gelijk op. Na eenigen tijd ontstaat voor het Hillefersbergsche doel een worsteling, waarna de bal belandt bij den rechtsvoorspeler der gasten, die on houdbaar doelpunt (0—1). Döor het suc ces van de tegenpartij blijkbaar geprik keld, vallen de gastheeren nu enthousiast aan en zonder dat een Schoonhovenaar den bal heeft aangeraakt, verdwijnt deze, van grooten afstand geschoten, in het net (1—1). Schoonhoven komt steeds meer in den aanval, maar voor de rust wordt niet meer gescoord. Na de hervatting zijn de gasten direct weer overwegend sterker. Het duurt dan ook niet lang voor dit overwicht tot uit drukking komt: de Schoonhovensche rechtsachter 'zwemt met den bal naar voren, geeft hem goed door naar den linksvoor, die, zonder fout, keihard in schiet (1—2). De gasthfeeren geven ech ter den strijd niet op en nog eiren lijkt het alsof de wedstrijd toch nog in gelijk spel zal eindigen. De onzekerheid duurt intusschen maar kort: spoedig zijn de Schoonhovenaren weer meester van het terrein. Kort voor het einde heeft de linksvoorspeler van de gasten zich tac tisch iets teruggefecoken. krijgt den bal goed aangegeveó^ffceft met een goed ge richt en flink hard schot den Hillegers- bergschen keeper voor de 3e maal het nakijken (1—3). WAT DOET S.Z. P.C. I VANAVOND? Uitspelend tegen S.Z.C. L Schoonhoven. Hedenavdnd speelt te Schiedam tegen S.Z.C. voor de 3e klasse van K.N.Z.B., S.Z. P.C. I haai- tweeden uitwedstrijd. Na het teleurstellend resul taat Donderdagavond in Vlaardingen kan de S.Z. P.C. alles een even tueel kampioenschap nog redden door de favorieten voor deve titel ÖZ.C. een nederlaag toe te orengen. Hén zeer lastige opgavemaar moeilijkheden zijn er slechts om te worden overwonnen, eerste zeventallers! I Ingezonden stukken NIET VOOR T ZWEMBAD. Mijnheer Er hi stadje Nieu' eer de Redacteu eers§£ saoïnent! Weuvïïfckftt onrus Redacteur. in *t vredige onrust. Geen wonder. Verschillende" personen ontvingen enkele dagen geleden'een belastingbiljet naar aanleiding van de z.g. „Stoep- en luik belasting. Een extra uitgave dus. Nu is 't aan een ieder bekend, dat be lastingpapieren nooit met gejuich wor den begroet. Dat is ook 't geval in „De Poort". Waarom deze belasting? Een lo gische vraag. Wel, om de tekorten van de zweminrichting te dekken. Geen lo gisch antwoord. Ik hoop dat duidelijk te maken. Verschillende personen (onder wie lie den, die 't toch beter konden wetefï) ge bruiken deze belasting om leugens in omloop te brengen en daardoor een an tipathie te doen ontstaan tegen genoem de vereeniging. Ik acht 't mijn plicht, deze leugen campagne te bestrijden en de zwemver- eeniging van blaam te zuiveren. Enkele jaren geleden is door het ge meentebestuur van Nieuwpoort besloten aan de zwemvereeniging Groot-Ammers —Nieuwpoort—Langerak een bedrag van f 5000 te leenen tegen 4 pCt. 's jaars. Jaarlijks moet hiervan een vaste som worden betaald voor rente en aflossing. De gemeente wilde geen enkel risico ne men en daarom hebben vier ingezetenen van Nieuwpoort zich bereid verklaard garant te blijven voor dat bepaalde, vas te bedrag. Wat doet 't bestuur der gemeente Nieuwpoort? Deze geet een subsidie van f 150, om dat zij 't zwemmen een sociaal belang acht. Als tegenprestatie worden door 't be stuur der zwemvereeniging aan alle ge zinsleden van werkloozen kosteloos zwem- kaarten vei strekt en genieten minver mogenden een reductie. Het zwembad krijgt uit de gemeente kas f 150. Geen cent meer. Voor 't aan zuiveren van tekorten is dus de gemeen te Nieuwpoort niet aansprakelijk. Ik hoop. dat de burgers van Nieuw poort voldoende zijn ingelicht en dat ze hebben begrepen, dat belasting en zwem bad niets, heelemaal niets, met elkaar te maken hebben. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. H. P. DEKKERS. EiÊUWfiOQrt, 19 Juni 1937.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2