meubelen Van Diest Schoonhoven Ondewater Plaatselijk nieuws Kerk en School WEERBERICHT. Predikbeurten Uit de „Duizend-en-één-nacht" Plaatselijk nieuws Gemeenteraden Ouderkerk a.d. Ussel. 1*<U rn im* gflggirertW 4 MAANDAG 21 JUNI 1337. ONDERWIJZERSEXAMENS. Aan de Rijkskweekschool werd Za terdagmiddag de uitslag bekend ge maakt van het eindexamen der 6e groep van candidaten. Geslaagd de hee- ren J. Schrijvershof te Laxtnondf A. Spee te Middelharnis en J. de Vos te Ooltgensplaat. De examens zijn hiermede afgeloooen SPELDJESDAG VALKENHEIDE. Zaterdag zal hier weer, met toestem ming van B. en W. en met aanbeveling der Algemeene Ned. Herv. Synode, een speldjesdag worden gehouden voor het jongens opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen. Deze stichting heeft reeds vele jongens uit de strikken der verleiding gered en tot goede burgers der samenleving ge maakt. Ip ons gejaagde leven loopen wij zoo gemakkelijk gevaar om hoogstens even te ontroeren, wanneer wij van ver woeste levens lezen. Toch gaat daaraan veel vooraf en de vreeselijke gevolgen zijn vaak niet na te speuren. „Valkenheide" is de vluchthaven voor deze schipbreukelingen der maatschappij Collectanten kunnen zich aanmelden bij mej. M. v. d. Leun, onderwijzeres. WANDELSPORT. Het zag er Zaterdagmiddag niet best dit voor de wandelliefhebbers. De regen kletterde neer en het onweer deed zich zoo nu en dan hooren, zoodat het allen schijn had, dat de marschen van 30 en 15 K.M., uitgeschreven door de chr. gymnastiek vereeniging „L.I.O.S.", niet zouden kunnen doorgaan. Gelukkig klaarde het weer tegen 4 uur op en ver scheen de wandelsportvereen. „Tempo- uit Meerkerk in goed verzorgd costuum en met flinken pas op het Doelenplein. We telden voor de hoofdmarsch 24 en voor de Jeugdmarsch 21 deelneemsters. Een flink aantal een vereeniging, die eqrst nog een reisje n te De hoofdleider, de heer C. Wismeijer, «prak hun een welkomstwoord toe en dankte voor de opkomst. Hoewel met t oog op* het slechte weder van dezen middag andere vereenigingen niet op gekomen waren, werd besloten dadelijk te vertrekken. Met nog een 10-tal indl- vidueelen en 31 groote en kleine leden van de wandelafdeeling van JLXO.S." benevens 6 helpers van het „Roode Kruis-, in totaal dus 92 personen, mar cheerde men om 4.15 uur af. De OraiTje-Garde deed den troep met 6 trommelslagers uitgeleide, waarbij eerst de Haven werd omgemarcheerd. Aan het einde van den Opweg ging de hoofdmarsch in de richting Vlist, de jeugdmarsch door Bovenberg en de tam boers keerden terug naar Schoonhoven Nu ging men, begunstigd door opkla- rehd weer en een schoongeregenc^n weg met flinke pas en in opgewekte stem ming voorwaarts. Op den Haastrecht- echen dijk nam de hoofdgroep in een theetuin ongeveer een half uur rust en vervolgde daarna den weg over Stol- wijkersluis, Stolwijk en Bergambacht. Te Bergambacht zou weer gerust wor den, doch de leider van „Tempo" gaf er met het oog op den tijd de voorkeur aan, door te marcheeren en daar ook „L.I.O.S." de rust liet varen, kwam men n half tien te Er werd naar het stadhuis eheerd en vervolgens naar het Doelen plein, waar de heer Wismeijer de deel nemers gelukwenschte met het succes en „Tempo" met de behaalde prijzen, na melijk één voor de verstkomende ver eeniging en één voor die, welke den bes ten Indruk maakte. De leider van „Tempo" sprak zijn dank uit voor de goede organisatie de zer marschen en voor de prettige wan deling en hoopte, dat deze marschen voor velen een aansporing zouden zijn tot versterking van het ledental van „LXO.8." en het oprichten van wandel- vereenigingen in deze omgeving. De Jeugdgroep arriveerde, onder lei ding van de heeren Monna, Korevaar en Oudshoom om 6 uur te Bergambacht, waar een half uur gerust werd en keer de vervolgens over den Kerkweg naar Schoonhoven terug. Ze kwam hier om 7.30 uur aan en de Meerkerksche jonge lui reden vervolgens met de autobus By geen van beide marschen telde men uitvallers, doch één der individu- eelen van hier werd gedisqualificeerd. daar hij per fiets een eind vooruit reed om dan de wandelaars weer op te wach ten. Overigens is alles naar wensch ver- loopen. Het Roode Kruis heeft het niet druk gehad met hulpverleening en de auto, die met kleeren was beladen, en sdch zoo nu en dan kwam melden, heeft geen uitvallers behoeven op te nemen. Ook het Roode Kruis en de Oranje- Garde werd dank gebracht voor hunne medewerking. Het heeft ons eenigszins verwonderd, dat de beide Schoonhovensche wandel- yereenigingen „D.O.T." en de „Klokken- dieven" niet deelnamen. Nu nog eenige korfbal wedstrijden en onderlinge wedstrijden voor de kinderen en het feestprogramma van het 1-Jarlg bestaan van „LXO.S." is afgewerkt. AANBESTEDINGEN. Zaterdagmorgen is op het bureau van Gemeentewerken aanbesteed: het afbre ken van het bestaande dak en het ma ken van een nieuw dak met bijkomende werken voor het voormalige militair hos- uitaal. Er werd als volgt ingeschreven: G. de Lange f 1958; J H. Suur f 1982, J. C. Peltenburg f 1897; J. L. Stomps f 2031; G. Plomp f 1900; A. v. Mameren f 1655; G. H. Kuijlenburg 1893. Voorts had een inschrijving plaats, be treffende het arbeidsloon voor het aan brengen van twee nieuwe eiken balken boven de hall in het stadhuis. De u tslag was: J. H. Suur f 172; J. C. Peltenburg f 198; J. L. Stomps f 190; G. Plomp f 128; J. Klip f 126; G. H. Kuijlenburg f 134.50. Voor beide werken is de gunning aan gehouden. LEVERING KLINKERS. B. en W. hebben na inschrijving aan de N.V. Th. Burgers Steenfabr. te Weurt bij Nijmegen, de levering opgedragen van: 86.000 klinkerkeien voof de bestra tingen op de Droge Gracht; 27.000 Waal- formaat straatklinkers voor de nieuwe bestrating van een gedeelte van de Kruispoortstraat en 55.000 grijze metsel- klinkers voor de vernieuwing van de ha- CAUSERIE OVER CACTUSSEN. De causerie over cactussen, georgani seerd door het Instituut van Arbeiders Ontwikkeling en gisteren gehouden, is 'n succes geworden; het aantal deelnemers bleek zelfs te groot om allen een plaats in de kas te geven, zoodat enkele perso nen buiten moesten blijven staan. De voorzitter, de heer A. Kars, opende de bijeenkomst en sprak zijn blijdschap uit over de opkomst, waarna hij 't woord gaf aan den spreker, die verschillende planten uit het cactusrijk demonstreerde en een verklaring gaf van hun behande ling. Als een bijzonderheid werd nog ver meld, dat reeds in het jaar 1858 te Schoonhoven bij S. E. van Nooten ver schenen is, een boekje van Th. F. Uil- kens, „Handleiding tot de kennis en de behandeling der cactussoorten Een twintigtal planten werd aan een de deelnemers uitgereikt, waarmede de ze hun geluk kunnen beproeven. Over ongeveer dne maanden zullen deze plan ten worden gekeurd en degene, wiens plant het best is gekweekt, krijgt een mooie cactus als prijs. Omdat enkelen moesten worden te leurgesteld en mede in verband met het feit, dat door de groote hitte in de kas de causerie aanmerkelijk moest worden bekort, zal een herhaling worden gege ven op Vrijdagavond a-s. om 7 uur, waar bij dan tevens andere vetplanten, zooals Agave's, Euphorbia's en „levende stee- nen" zullen worden behandeld. Verschil lende onderwerpen welke gisteren we gens tijdgebrek niet konden worden be sproken, zullen dan naar voren worden gebracht, zoodat ook diegenen die Zon- aanwezig waren, nog veel nieuws te hooren kunnen krijgen. Het ligt in de bedoeling van het L v. O. een Natuurvriendengroep te vor- ten en iedere maand een bijeenkomst te >uden met onderwerpen uit het rijk der natuur. VISCHCONCOURS „HET BAARSJE". Zaterdagmiddag hield de Hengelsport club „Het Baarsje' haar eerste kascon- cours van dit jaar. Met 31 leden en 6 controleurs, trok men omstreeks half zes naar de Molenvliet, waar de strijd plaats vond. Het weer was voor de hengelsport bij zonder gunstig en er werd dan ook me nig vischje gevangen. In totaal werden er niet minder dan 511 stuks aan den haak geslagen. Er waren 14 mooie prijzen, die als volgt gewonnen werden: H. Pardoel le prijs met schild; G. Saveur 2e prijs; K. Koreman Sr. 3e prijs; B. Verveer 4e prijs; P. Rous 5e prijs; P. de Graaf Jr. 6e prijs; H. H. Murk 7e prijs: G. Mole naar 8e prijs: J. Boere 9e prijs: W. Ver hoef 10e prijs; Th. Kouveld 11e prijs; Adri Korevaar 12e prijs; A. Sterrenburg 13e prijs; D. Korevaar 14e prijs. 1983 K W.ü. Het aantal lichtverbruikers is #van 714 op 715 gekomen, terwijl net aantal krachtverbruikers tha"s 115 be draagt (ln 1936 124). Plotselinge dood. Berkenwoude. Vrijdagmorgen is de heer M. c. Molenaar plotseling overleden. De overledene was gemeente-ontvanger en secretaris-penningmeester van de polders Berkenwoude en Zuidbroek. Hij heeft den leeftijd van 65 jaar bereikt. Berkenwoude. Het bouwen van een burgerwoonhuis voor rekening van aen heer W. Timmerman, hoofd dei Dijz school, is opgedragen aan ae Gebr. Markus, .alhier. Wegens ziekte kon de heer v. d. Falk, lid van de Goudsche Reddingsbri gade .Vrijdag geen les geven aan de Reddingsbrigade, onder-afdeelmg van de E H B Oalhier. Bij gunstig weer zal dit onderricht nu ajs. Vrijdag plaats hebben. Geslaagd. Gorinchem. Voor het examen gemeen te-administratie slaagde te Den Haag de heer H. Ruiter alhier. Voor r Woninginrichting IJftftelveer 8 - Telef. lt Toon ka nier*IVieuwsfad ftO Haven ÏO. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Langeruigeweide. Zaterdagmorgen is de 32-jarige P. van Kooten, wonende te Woerden, die werkzaamheden verriehtte aan den Rijksweg nr. 12, door een zand- trein gegrepen en op slag gedood. Het Ujk^ to naar Woerden overgebracht De maïi was-gehuwd en vader van drie kin- dereo. Lekkerkerk. Het gedeelte land, noodig voor de aansluiting der Polderstraat aan de Juli anas traat en tevens de sloot aan den Langen Achterweg, zijn door den heer B. Verboom om niet aan de ge meente aangeboden. Daar er nu geen bezwaren zijn, is het te hopen, dat aan den voor de bewoners der Julianastraat pn houdbaren toestand spoedig een eindewordt gemaakt. Moercapelle. Op Donderdag 17 Juni waren op de veiling aangevoerd 6948 eie ren, de prijzen waren als volgt: hennén- eieren f 2.30—f2.35. kippeneieren f 2.35— f 3.10, eendeieren f 2.25—f 2.50. kalkoen eieren f 3.95—f 4, alles per 100 stuks. De door den gemeenteraad vastgestelde schoolgeldverordening is thans Koninklijk goedgekeurd terugont vangen, zoodat zij voor het schooljaar 1 April 1937/1938 in toepassing zal woe den gebracht. De molenaarsknecht G Ooms had in het pakhuis het ongeluk, terwijl hij bezig was zakken gerst te verplaatsen, van een trapje te glijden, waardoor hij een ernstige voetkneuzing opliep, en geneeskundige hulp moest worden inge- Door het Gem. Electr. Bedrijf is in 1936 gekocht aan stroom 154974 K.W.U. en afgeleverd 136675 K.W.U., zoodat een wmverlias is te boeken van 18299 K.W.U, of 11.8 Voor de straatverlich ting il hak n Snel nopen Mmx MitM-uikt GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Papendrechb (als hulppredJ Joh. Blauw, Candidaat te Boskoop. VRIJZ. HERV. GEMEENTENDAG. Berkenwoude. Onder begunstiging van mooi weer is hier Zondag de Vnjz. Herv. Gemeentendag voor de Krimpenerwaard gehouden. De plechtigheid had plaats in het Ned. Herv. Kerkgebouw, dat geheel gevuld was toen de samenkomst geopend werd. Vele afgevaardigden uit de Krim penerwaard waren aanwezig, alsmede verscheidene predikanten en autoriteiten op kerkelijk gebied. Ook ds. A. G. van Wijk, de vroegere predikant dezer ge meente, thans werkzaam te 's-Graven- zande, bevond zich onder het gehoor. Ds. P. A. H. de Boer opende t samen zijn met het votum, waarna gemeen schappelijk gezongen werd gezang 3 1, 2 en 3. Daarop volgde h*t lezen van de schuldbelijdenis van een gedeelte van het evangelie en de wet, waarop de ge meente met Psalm 130 2 antwoordde. Na de genadeverkondiging naar aanlei ding van Joh. 3 16 en 17 en gebed sprak ds. De Boer een wijdingswoord over Psalm 84 5. In deze psalm, aldus spr„ worden zij welgelukzalig geprezen, die in het Huis des Heeren wonen. Voor de Is raëlieten was dit de tempel te Jeruzalem, maar voor de volgelingen van Christus heeft het kerkgebouw niet het monopo lie om God te dienen. Onze tempel is overal, zoowel buiten op het veld als in het woonvertrek en vooral in het gebed, het is de plaats van ontmoeting tusschen de mensch en den Almachtige. Er moet echter zuiverheid zijn in ons gemoed en in ons geestelijk leven, wanneer we deze tempel betreden en wij moeten onze te vredenheid, die vaak grenst aan zelfge noegzaamheid, van ons wegdoen. Het wo nen in Gods tempel, be teekent niet dat de mensch God dient, maar dat God den mensch dient. Wij zijn gasten iu Gods niets van ons, geen feestkleed om onze gebreken te verbergen, geen vroomheid, geer* plichtsgevoel, maar alleen openhar tigheid. Alleen als we willen luisteren met eerbied en dankbaarheid en ootmoed naar wat God wil en begrijpen willen dat Hij ons uit genade wil dienen, kun nen wij ons vol geluk voelen en met Pau las spreken: Ik leef, doch met meer ik, maar Christus leeft ln mij." Leden van de jeugdvereeniging te Ber kenwoude zongen vervolgens psalm 73 12, 13 en 14, naar de 16e eeuwsche me lodie. Het orgelspel stond onder leiding van den heer K. M. Hailing. Aanvankelijk zou dr. J. C. Wissing, se cretaris van den Wereldbond der Kerken, een rede hebben uitgesproken over „De Boodschap der Kerk in onze dagen". Daar hij evenwel door ongesteldheid verhinderd was, behandelde prof. Sevenster uit Lei den dit onderwerp. Spr. merkte op, dat de arbeid der kerk in onzè dagen tege lijk zwaar is en vol uitzicht. Aan de eene kant lijkt het of men strijdt voor een verloren zaak, als men bijv. let op de gebeurtenissen op kerkelijk gebied in Rusland en Duitschland. aan de andere kant evenwel zijn de velden thans wit om te oogsten, overal wordt een echt ver langen wakker naar een levend geloof. In Duitschland hield de kerk stand, ter wijl vele andere instellingen verdwenen. Wellicht heeft men een te rustige periode meegemaakt, het verwarrende van onze dagen maakt ons weer wakker. Bedroevend is evenwel de verdeeldheid in de kerk. De Christelijke kerk behoort een eenheid te zijn en daarvan is men wel zeer afgedwaald. De Boodschap der Kerk voor deze dagen is nu, dat men weer moet verstaan, dat God in Christus naar de menschen gekomen is met zijn genade en zijn liefde en dat Christus de weg. de waarheid en het leven ls. De kerk moet op eenvoudige en klare wijze kun nen zeggen, wat haar ter harte gaat en dan zal de eenheid der kerk ons meer bewust worden. Voor alles moeten Ve echter Gods verzoening begrijpen. Alleen door Gods vergeving leven wij, alleen door Gods liefde kunnen we bestaan en het besef daarvan zal ons alle hoogmoed ontnemen. God eischt niet van ons, dat wij al het schoone uit de wereld weg doen, integendeel. All?en dan echter wordt het genieten van de schoonheid v&n het leven zonde, als het een schei ding maakt tusschen het hart en God. Dit geldt ook voor de houding der kerk tegenover de staat. De overheid is Gods dienaresse ten goede, zonder haar zou het leven niet mogelijk zijn. In bepaalde gevallen moet men God echter meer ge hoorzaam zijn dan de menschen. bijvoor- veeld wanneer de overheid zoo optreedt als in Rusland en in Duitschland. Er is ook een zeker soort nationalisme dat aan de rechten van God tekort doet. Spr. wees er echter op, dat men van al deze problemen geen oplossing kan zoe ken, zonder uit te gaan van het middel punt, namelijk Gods nederdalen op aarde in de persoon van Christus. Eerst als men hiervan volkomen doordrongen is, zal de oplossing van vele vraagstukken veel eenvoudiger zijn. Men zal dan kun nen getuigen: Het oude is voorbij ge gaan, ziet, het is alles nieuw geworden. Hierop volgde nog een aangename ge- dachtenwisseling, waarop de jeugdveree niging nog zong „De heilige Wake". Na een kort slotwoord ging ds. De Boer in dankgebed voor. Met het gemeen schappelijk zingen van Gezang 237 4 en de zegenbede werd de samenkomst be sloten. Bij den uitgang werd een collecte ge houden, ter bestrijding der kosten voor dezen gemeentedag. Naar waarneming in den morgen van 21 Juni. Het dunne pijltje geeft de stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest matige Noord-Westelijke tot Wes telijke wind; half tot zwaar bewolkt; aanvankelijk nog kans op regen- of on weersbuien; weinig verandering in tem peratuur. Waterstand: Schoonhoven hg. water 4 45 uur, 1.29 M. Keulen stand 3.26 M., was 0.04 M. Maastricht 19 Juni 41.31 M„ val 0.21 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 60 graden Fahrenheit. 3 Maandag 21 Juni: Op 6.26, onder 1.43. Volle Maan Woensdag 23 Ju» nl. Op 8.04. Wielrijders, Ucht op! 21 Juni9.54 uur. NIEUWE ARRESTATIES VAN PRE DIKANTEN. De actie tegen de Evangelisch* Kerk. De geheime Dultsche politie schijnt nu haar actie te hebben gericht tegen.de Evangelische Kerk in de provincie. Al lerwegen worden predikanten van de oppositie aan verhooren onderworpen en opnieuw zijn twee predikanten gearres teerd, namelijk Middendorf uit Olden burg en Heinen uit Scheldemvihl. Sinds Kerstmis heeft het Nazi-bevrind ongeveer vijfhonderd predikanten en kerkelijke ambtenaren in gevangenissen of concentratiekampen geplaatst. I1EKV. ixEKi KRIMPEN ad. IJSSEL. Evangelisatie. Noor der straat. Dinsdag 22 Juni. avonds 7.15 uur, de heed Spijkhoven, van Drie bergen. MOERCAPELLE. Donderdag 24 Juni, n.m. 3 uur, Ds. M. Verkerk. Huwelijks inzegening. SLIEDRECHT. Herv. Lokaal Stations weg. Woensdag 23 Juni. 's avonds 6.30 uur, de heer J. H. Boogaard. VRIJE GEREF. GEM. SLIEDRECHT. Lokaal Vergeer. Don derdag 24 Juni, 's avonds 7 uur, Ds. B, Toes, van Usselmonde. EVANGELISATIE. SLIEDRECHT. Dinsdag 22 Juni, s av. 6.30—7.30 uur, bij de Spoorbrug: Open lucht Samenkomst. Leider de heer Moll. Gebouw Maranatha. Dinsdag 22 Juni, 's avonds 8 uur, de heer Moll. G LESSEND AM. Lokaal „Rheoboth". Woensdag 23 Juni, 's avonds 78 uur. Openlucht Samenkomst. Leider Ds. Faas- sen. De Gouden Sleutel. 47. Toen zij bij de hut van Fatima kwamen, zag Aladdin een licht. Hoe kon dat? Er was toch nienjand thuis bij Fatima. Hij reed met z'n ruiters naar de kluis en zag de oude Fatima voor zich staan! Aladdin vertelde zijn wedervaren en Fatima besloot met hem mee te gaan naar het paleis. 48. In vliegende galop ging het naar de stad terug. Fatima achter op het paard ran Aladdin. Weldra stonden ze voor het paleis. Daar berichtte de prin ses aan Aladdin, dat de kluizer rster niet meer in haar kamer was, doch het paleis had verlaten. Had zij onraad ge merkt! Aladdin snelde naar de kamer, waar de kluizenaarster had geslapen. De kamer was leeg. De gouden sleutel! Hij snelde er heen en daar zag hij Ravo precies zoo gekleed als Fatima klaar om de gleutfil v&£ fte wand nemen. 5 MAANDAG 21 JUNI 1937. Het bezoek van den commissaris der koningin. Benschop. Woensdagmiddag was het in de gemeente te merken, dat er iets Bijzonders zou gebeuren, want van het gemeentehuis en de beide kerktorens was de vlag gestoken, terwijl uit vele particu liere woningen eveneens de nationale driekleur wapperde. Het reeds eenigen tijd tevoren aangekondigd^jwzoek van den commissaris de^kdï^H^n deze provincie, jhr. mr. d^o^^Bpider van Rosenthal, zou des middags omstreeks 3.30 uur plaats hebben. Het was bekend, dat hij eerst de ge meenten Hoenkoop en Polsbroek zou be zoeken en daarna Benschop. In eerstgenoemde gemeente kwam de commissaris, vergezeld van den griffier der Staten, jhr. mr. van Asch van Wijck, om kwart voor twee aan en werd op het raadhuis door den burgemeester en den loco-secretaris ontvangen. Na een kort bezoek, waarbij eenige raadsleden met den commissaris kennis maakten, vertrok het hooge gezelschap naar Polsbroek. Ook hier werd eenigen tijd op het raadhuis vertoefd om met de raadsleden kennis te maken. Nadat nog een kort bezoek was gebracht aan de boerderij van den heer Jac. de Pater, waarvoor de commissaris zich zeer Inte resseerde, werd naar Benschop gereden, waar men om ongeveer 4 uur arriveerde. Ook hier waren de raadsleden voor de kennismaking op het Gemeentehuis aan wezig. Bezichtigd werden daarna nog de Ned. Herv. en de R.-K. Kerk, alsmede de brandbluschmtddelen. waarna het hooge gezelschap, na bij den burgemeester de thee te hebben gebruikt, de gemeente weer verliet. TereMtigin galeven. Capefle a.d. IJsseL Dinsdagavond is. Uitgaande van het bestuur der Evange- lisatievereenlglng op G.G. „Rehoboth", opgericht de meisjesvereeniging op G.G. „Tryfosa" met aanvankelijk 22 leden. Als bestuur ls gekozen: mevr. J. Kars Itjeshorst, presidente, mej. L. de Kwant, penningmeesteresse en mej. A Spek, se cretaresse en de dames L. v. d. Wiel en W. Meijer. De leeftijd voor leden dezer vereeniging ls 16 Jaar en daarboven. Doel ls vervaardigng van kleeding voor de ar men van hun kring en bijbelonderzoek. Woensdagmiddag werd onder lei ding van de dames J. KartItjeshorst, D. de Graafden Boer en A. de Kwant- van Pelt opgericht de meisjesvereeniging op G. G. „Tabitha" met aanvankelijk 21 leden. Onder leiding van bovengenoemde dames zal ook deze vereeniging werken voor de armen en aan Bijbelonderzoek zich geven. De leeftijd der leden is be paald van 612 jaar. Tenslotte had Woensdagavond de op richting plaats van de Meisjesvereeni ging op G. G. „Tryfena", onder leiding van bovengenoemde dames. Aanvanke lijk traden 25 leden toe. Als leidsters zul len fungeeren de dames J. KaraItjes horst, D. de Graafden Boer en A. de Kwant—van Pelt. De leeftijd voor toe treding fcs gesteld van 1216 Jaar. Doel Is het vervaardigen van kleeding en Schriftonderzoek. Faillissement. Capelle a.d. IJsseL De heer Joh. de Heer, kruidenier, is ln staat van faillisse ment verklaard. Curator Is mr. G. J. Scholten. Hekendorp. Het besluit der vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Groot-Hekendorp, om dit jaar de aflossingen van twee geldleeningen tot een totaal bedrag van f 700, niet te doen plaats hebben, ls door Ged. Staten goed gekeurd. Gered. Hekendorp. Het 7-jarig zoontje van den heer Den O. geraakte spelenderwijze in het boezemwater, de „Dubbele Wiericke" Door het kordaat optreden van een Juist passeerenden schipper werd de knaap ge red. Hei- en Boeicop. Vrijdag heeft de rijks politie v. D. te Lexmond bekeurd, wegens het rijden met een auto met een te bree de lading. Aanrijding. Krimpen aJL IJsseL Vrijdagmorgen had ter hoogte van den veldwachter Van Hoe pen een aanrijding plaats tusschen een personenauto van den heer Bur ger van Ouderkerk a.d. Ussel en den melkslijter E. Maat. De auto van den heer B. schoof ingevolge het harde rem men van den weg en bleef onder aan den dyk staan. De melkwagen van den heer M. liep flinke schade op, terwijl eenige liters molk verloren gingen. Later op den dag is de auto tegen den dijk gehaald. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zaterdagavond gaf het mannenkoor *Zanglust" een concert bij het stoomge maal „Reinier Blok". Hiervoor bestond veel belangstelling. De verschillende zangnummers werden zeer goed uitge voerd en vielen bij het publiek ze ar in den Bij den agent der arbeidsbemidde ling stonden Zaterdag 342 personen als werkzoekenden ingeschreven. In de week van 14 Juni tot en msi >0 Juni werden 2 personen opnieuw ingeschreven, terwijl 5 werden afgevoerd, zoodat 't aantal in geschrevenen per Zaterdag 19 Juni jJ. bedroeg 339. Het aantal leerlingen aan de Cen trale Werkplaats voor >MMdige Werk- loozen bedroeg Zaterdai/^Xan hen wa ren 29 afkomstig van hÜÉW van Capelle aan den Ussel, 10 van Krimpen a.d. Lek. 2 van Ouderkerk a.d. iJssel. Krimpen a.d. Lek. Als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minderjarig meisje is J. B. naar het huis van bewaring te Rotterdam ge bracht. Tot hoofd der Fröbelschool is be noemd mej Lagaay te Rotterdam. De blokmaker J. M. geraakte met zijn hand bekneld tusschen een vlakbank, waardoor een top van een vinger werd afgekneld, zoodat direct de hulp van dokter von Lmdern moest worden inge roepen. Aatotocht ouden van dagen. Moercapelle. Vanwege de winkeliers- vereeniging was eerst geprobeerd om door den verkoop van bonnen een autotocljt voor ouden van dagen te organiseeren. Daar dit niet lukte, heeft de vereeniging thans aan de ingezetenen voor genoemd doel een lijst aangeboden. Donderdagmorgen werd een licht- paal, staande op het kruispunt in deze gemeente, door een vrachtauto door midden gereden. Prijswinnaars. Moercapelle. Op de premie-keuring te Zoe term eer, welke Donderdag is gehou den, behaalde de heer Brouwer met «en 2-jarig Belgisch merftepaard *n len pr., terwijl de heer Paul uit Waddinxveen met een 1-Jarig Belgisch merriepaard een len pr behaalde. De prijzen best&an uit geldsbedragen. Geslaagd. Oudewater. De heer A. H. Derks, ambte naar ter gem.-secretarie, slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma gemeen te-administratie. Jengdwerkloocensorf. Oudewater. De door de R.K. Jeugd- werkloozenzorg bezorgde zakjes, waarin een bijdrage kan worden gestort, geve men slechts af aan de propagandisten, die voorzien zijn van een legitimatiebe wijs. Laarste inschrijvers. Ouderkerk a.d. UsseL De architect, de heer D. Burger, heeft voor rekening van B. en W. te Krimpen a.d. Ussel ln drie perceelen aanbesteed de verbetering van diverse wegen. Laagste inschrijver voor perceel I (het dempen van de dyksloot langs de Waal aldaar, met het aanleggen van rioleering met bijk. werken) waren. Gebrs. Heuvelman aldaar voor f 4785, Laagste Inschrijver perceel n (het recon strueren, asphalteeren en betegelen van trottoirs van diverse wegen), P. C. Lan- geveld te Hardinxveld f 49.800. Idem per ceel III (het onder profiel brengen en houden van diverse wegen) Gebrs. Heu velman f 2442. In massa was de ladgste inschrijver P. C. Langeveld te Hardinx veld voor f 57.250. De dijkverharding. Ouderkerk a.d. IJsseL Ook de ploeg werklieden die vanuit de richting Krim pen a.d. Ussel aan het asphalteeren van den IJsseldijk werkt, heeft de zuidelijke grens onzer gemeente overschreden. Bei de ploegen hebben elkaar 4dus in deze ge meente ontmoet. Auto-ongeluk. Streefkerk. Vrijdagmiddag kwam een zoon van den heer De Jong te Nieuw- Lekkerland met een personen-auto met een groote snelheid /tut de richting Nieuw-Lekkerland. Ter hoogte van het dorp naderde eveneens een luxe auto, welke voldoende naar rechts uithaalde. Vermoedelijk door zijn groote snelheid kon De Jong niet genoeg uithalen, met het gevolg, dat hij met den linkerkant van zijn wagen den tegenligger raakte, om vervolgens naar de binnenzUde van den weg te schieten. Rakelings schoot de auto langs de benzinepomp van de wed. Aaldijk en stortte daarna over den dijk- muur van den weg. In het tuinfje by den heer M. Boel bleef de wagen, zwaar ge havend, op zijn zij liggen. De bestuurder klom hevig bloedende uit zijn voertuig en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Dr. Roelink constateerde dat zijn wang vanaf ziin mond een eind was in gescheurd en moest de wond hechten. De auto werd met behulp van een kraanwa gen op den weg gebracht en vervolgens naar de garage gesleept Donderdag maakten de kinderen van O. L. School I onder leiding van het on derwijzend personeel een reisje per auto bus naar Hilversum e.o. Des morgens on geveer 7 uur werd de reis met twee auto bussen aangevangen in de richting Utrecht. In deze stad werd de Dom be klommen en het spoorwegmuseum be zocht. Na een bezoek gebracht te hebben aan de pyramide van Austerlitz, begaf het gezelschap zich naar Hilversum en ver ligeor J»as OhA Xafrfnrqan, ttw sard volop genoten. Te ongeveer half elf keer den de bussen met het vroolijke gezel schap in de gemeente terug. Werkloosheid. Waddinxveen. In verband met de nog heeiachende werkioocheid in net zomer seizoen, doet het gemeentebestuur nog- maais een anngend beroep op alle werk gevers om toch vooral Waddinxveensche Werkkrachten te werk te stellen. Ten raadhuize zijn de namen van vele flinke werkkrachten te bekomen, zoowel die van landbouw als van industriearbeiders. De arbeidsbeurs verstrekt gaarne alle in lichtingen. Aanbesteding. Waddinxveen. Het bestuur van de wo- ningbouwvereemging „Waddinxveen" heeit aanbesteed het schilderen van 32 woonhuizen van die vereeniging. Laagste inschrijver was de heer W. Buitelaar al hier. voor f 1050. Hem is het werk ge gund. —De collecte voor den nationalen re- classeeringsdag heelt hier f 104,87 >4 op gebracht. Het zwembad mag zich in den laat- sten tijd wel in bijzondere belangstelling verheugen. In de afgeloopen week maak ten circa 1650 personen van de inrich ting gebruik. Visch voor werkloozen. Waddinxveen. De vischverkoop aan de werkloozen is op een fiasco uitgeloopen. Werd aanvankelijk wekelijks een hoeveel heid van 50 KG. aangevoerd, al spoedig moest aan de centrale worden gevraagd dit quantum te halveeren. De laatste we ken is ook dit quantum echter te veel gebleken en bleef de helft onverkocht. In verband daarmede is de beschikbaar stelling stoDgc/et. Waddinxveen. Gevonden: een dames- collier, te bevr. bij J. van GUs, Kerkweg 138; een rljwielbelastingmerk, te bevr. bij S. Kuipers, Nesse 6: rijwleibelaskngmerk ve bevr. bij W. van der Laak, Prins Hen drikstraat 38; een rijwielbelastingmerk te bevr. bij Zwijnenburg. Zwarteweg. Aan het plaatselijk comité is ver gunning verleend om op Zaterdag 26 Juni een bloempjesdag te houden. De op brengst zal worden aangewend voor een uitstapje van ouden van dagen. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 11 Juni. Voorzitter. Mr. F. J. van Beeck Cal- koen, burgemeester. Afwezig de heeren. C. J. Hoogendijk, A. M. Hoogendijk en G. C. van der Ham. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Geldleeningen. De VOORZITTER memoreert hierna, dat aan alle raadsleden een nota is gezonden, waarin wordt toegelicht welke geldleeningen B. en W. wenschen te converteeren van °P pC :eP Jz meent, dat hiernaan niets meer behoeft te worden toegevoegd. De heer W. DE JONG JOHz. infor meert. of dit alle leeningen zijn, die de gemeente heeft. De VOORZITTER zegt. dat er nog één loopt b« het Burg. Pensioenfonds, die destijds -wel is verlaagd van 5 op 41/4 pCt., doch waarbij voorts de bepa ling ls gemaakt, dat deze leening slechts na het betalen van een boete kan ge converteerd worden. Deze leening wen schen B. en W. dus voorloopig op den zelfden rentevoet te handhaven, omdat dit toch geen financieel ,|oorde<jl zou opleveren. Tot converteering van de in de nota genoemde leeningen wordt daarop, be houdens de goedkeuring v»n Ged. Sta- ten z. h. st. besloten. Eveneens is in deze nota omschreven het voorstel van B. en W. om een vasrt leening aan te gaan voor den school- bouw aan den Kerkweg. De VOORZITTER zegt, dat ook h'er de toelichting duidelijk zal zijn. De heer L. STAM herinnert aan de destijds in den raad gedane verzekering, dat deze bouw in totaal de som van f 20.000 niet te boven zou gaan. Blijkens de gegevens in de nota thans, gaat men dit bedrag eenigszins te boven De VOOR ZITTER erkent, dat dit zoo is. De hoogere kosten betreffen oa. ook de aankoop van Jalouziën, waar men nu eenmaal in den zomer niet buiten ka£e heer L. STAM informeert of nieuwe schoolgebouw ook aan alle eischen voldoet. De VOORZITTER zegt, dat het gebouw in bijzondere mate voldoet en dat het schoolhoofd er ten zeerste mee ingenomen is. De heer ANT. DEN DUYF infor meert. wat de bedoeling van B. en W. is met het oude schoolgebouw. De VOORZITTER zegt, te zullen volstaan met te zeggen, wat de bedoe ling niet is. B en W. wenschen de oude school nJ. niet te verkoopen. Spr. memoreert het voorstel van B. en W in 't kort. waaruit biykt. dat dit in houdt: het aangaan van een vaste lee ning groot f 12 800 tegen een koers van 100 en een rente van 4 pCt., met een aflossingsduur van 40 Jaar. De heer L. STAM vraagt, c< een der gelijk bedrag nog niet tegen een lager percentage te leenen was geweest. De VOORZITTER zegt. dat men niet uit het oog moet verhezen, waar door men het geld met zoo goeaxoop kan krijgen. De heer A. J. BOOGAERDT ver klaart dit gaarne te geiooven. Wanneer üe tijd wat korter wa*. zou men ♦onge twijfeld lager kunnen leenen. De VOORZITTER voegt hier nog aan toe, dat de financieele positie van ae gemeente ook niet bepaald aanlokxen, - is, om laag te kunnen leenen. De heer W. DE JONG JOHz. wijst op eenige voorwaarden, waarop de Coop. Boerenleenbank leent, en meent, dat m drt licht beschouwd, de voorwaar den voor de gemeente niet ongunstrg zijn. B. en W. gaan met dit eindoordeel ac- coord. Z. h. st. wordt hierop besloten, deze leening aan te gaan. Veraer deelt de VOORZITTER méde. dat eveneens in de nota wordt voorgesteld, voor de uitbreiding van de r.ieuwe aig. begraafplaats, welk werk destyas in werkverschaffing werd uit gevoerd, maar welk bedrag nog steeds onder de vlottende schulden ressorteer de, eveneens een vaste leening aan te gaan. groot f 5500 tegen een koers van 1U0 en een rente van <y2 pCt. De aflos singsduur bedraagt voor deze leening 25 jaar. De heer ANT. DEN DUYF vraagt, of het in de toelichting genoemde ge deelte der begraafplaats nog niet ge schikt is voor verbetering. De VOORZITTER zegt, dat het nog wel iets ingekrompen is, maar dat ernstige verzakkingen zich niet hebben i voorgedaan. De heer DEN DUYF vraagt, of de (lage) rechterhelft der begraafplaats ook reeds gebruikt wordji. De VOORZITTER zegt, dat dit tpn deele het geval is. De heer DEN DUYF informeert, of deze helft nog niet in het stadium ver keert, om te worden gelijk gemaakt met de (hoogere) linkerhelft. De VOORZITTER betoogt, dat wanneer men er weer nieuw zand op zou brengen, de kans op zakken weer grooter wordt. Tot h»t aangaan van bovengenoemde leening wordt daarop z.h.st. besloten. Instructie gemeente-geneesheer. De VOORZITTER memoreert daar na, dat het reeds geruimen tijd geleden is, dat het salaris van den gemeente-ge neesheer een onderwerp van bespreking was in den raad Nu de verordening, regelende de geneeskundige verzorging van de werkloozen echter in de vorige vergadering z'n beslag heeft gekregen, hebben B en W. na Ingewonnen en on derzochte gegevens, vrijheid gevonden om te komen met een voorstel tot wijziging van art. 2 der instructie in dien zin, dat de alinea luidende „zijn jaarwedde be draagt f 665" wordt gewijzigd ln: „zijn jaarwedde bedraagt f 400". B en W heb ben ook dit in de aan alle raadsleden toegezonden nota nader ontvouwd. Ten aanzien hiervan is ook voel'ng gehou den met den inspecteur van de volksge zondheid. terwyi dergelijke salarissen bestaande in gemeenten van gelijken omvang als deze, werden vergeleken. Dit voorstel is dus de conclusie uit de door B. én W. verzamelde gegevens. De heer L. STAM betoogt, dat het hem een groot genoegen doet, dat B. en W. na een nauwkeurig onderzoek van de „armenpraktijk" met dit voorstel zijn ge komen. Meermalen de oudere raads leden zullen zich dit herinneren heeft spr. betoogd, dat het salaris van den ge meente-geneesheer, gezien het werk dat ervoor verricht werd. veel te hoog was. Altijd heeft spr. echter van de zijde van B. en W. op dit punt tegenwerking on dervonden. Men heeft sprekers agitatie meermalen uitgelegd als een uiting van antipathie tegen den gemeen te-genees heer, hoewel dit niet het geval was. Een overzichtelijk rapport omtrent den aard en den omvang der armenpraktijk was nimmer te verkrijgen. Spr. heeft dit in elk geval nooit onder de oogen gehad. Voorts laakt spr. het, dat de gemeente geneesheer meermalen een rekening heeft aangeboden aan menschen, die hij krachtens zijn armenpraktijk gratis had moet enheipen. B. en W. lubben echter aan deze dingen nimmer de noodige aandacht geschonken. Zelfs vond een voorstel van spr. bij de laatste behande ling van dit salaris, waarbij hij voorstel de het op f 600 en niet op f 655 te be palen, geen bijval. Uit het voorstel van thans trekt spr. echter zijn conclusie: Hij meent hiermede in het gelijk te zijn ge steld. De VOORZITTER verklaart. dat het college van B. en W. met dit. voor stel geen oordeel uitspreekt over het ver leden, maar dat het eenvoudig naar de /gevens van thans is samengesteld. Verder wijst spr. op de tweede helft van het voorstel, waarin wordt bepaald, dat de pensioengrondslag blijft gehand haafd op f 800. De heer L. 8 T A M vindt, indien de ge- ;esheer al die jaren een dubbel salaris heeft genoten, dat de pensioengrondslag ook op f 400 moet worden gesteld, en verklaart zich tegen de tweede helft van dit voorstel. De VOORZITTER zegt. dat het college van B. en W. het niet billijk acht om nu de betrokken geneesheer slechts een klein aantal jaren van den pensioen gerechtigden leeftyd verwijderd is, dezen grondslag nog te verminderen. Al die Ja ren is ook hiervoor premie betaald De heer W. DE JONG JOHz. vindt, dat deze maatregel voor den be trokkene hard zou zijn. Nog 6 a 7 jaren scheiden hem van den pensioengerech tigden leeftyd, en om nu dit bedrag op de helft terug te brengen, acht spr. te kras. De heer A. J. BOOGAERDT meent, dat het groote verschil in den omvang der praktyk eerst in de laatste jaren is ontstaan Kan men nu zeggen aldus Mtp, óaJu het vroeger genotan salaris onrechtvaardig is geweest? Spr. gelooft van niet. Daar de heer L. STAM splitsing van het voorstel wenscht, wordt daarop de eerote ne.ii, b.pa.. .ue. ua, ae ja-uwedae f 400 bedraagt, z. h. st. aangenomen. De tweede helft, bepalend, dat de pensioen grondslag blijtt gehandhaafd op f 800, wordt met de stem van den heer Stam tegen, aangenomen. Normalisatie Holl. IJsseL Vervolgens steii ae UO..iITTER namens B. en W. voor om een perceel grond naby het Veerhuis af te staan aan aen Waterstaat in verband met de nor malisatie van den Holl. Ussel. Er is met de betrokxen instanties gecorrespon deerd over de vraag, of de Waterstaat ook na de wegneming van de grond het biyvende gedeelte van een beschoeiing zou voorzien. Hiertoe is men echter niet bereid. .De heer W. DE JONG JOHz. vraagt of het rijk ait ook by het aan grenzend gebied van de fa. Van Haaften niet doen zal. Ook daar zal men. biykens het ant woord van den VOORZITTER, den oever niet van een beschoeiing voor zien. De VOORZITTER deelt verder mede, dat B. en W. den gemeente-op zichter een raming hebben laten maken van de kosten van een deugdeiyke oever verdediging. Van dne ramingen bleek een beschoeiing van basaltkeien het goed koopst. n.l. f 450. De vergoeding van het rijk voor den te onteigenen grond bedraagt f 537. Daar het nog niet bekend is, wanneer de wa terstaat tot de uitvoering van het werk zal overgaan, doen B. en W. het volgen de voorstel: 1. Het bedoelde perceel I grond af te staan aan den waterstaat op een rfader te bepalen datum voor de som van f 537; t.z.t. over te gaan tot het laten maken van een oeververdediging bestaande uit een bazaltglooiing (ge raamde kosten f 450); 3. het eventueele surplus ten bate der gemeente te be leggen door inschrijving op het Groot boek. De heer W. DE JONG JOHz overweegt, dat dit laatste wellicht niet ten uitvoer zal worden gelegd, indien de geraamde kosten eens wat te laag ble ken. De heer DEN DUYF meent, dat in dien deze grond particulier eigendom was en doot afsnijding van dit stuk ook het overige waardeloos zou worden, waarby men dan bovendien nog zou moeten zorgen voor een beschoeiing, hierqp zeker niet zou kunnen worden in- g0Weth. C. EVEGROEN zegt, dat de geboden prijs per vierk. M. in vergehj- king mtt wat men in wyk A biedt, zeer hoog kan worden genoemd. Het voorstel van B. en W. wordt daar op z. ft. st. aangepomen. Hierna deelt de VOORZITTER me de, dat aanwezig is een ontwerpregeling samengesteld door B. en W. van Krim pen a.d. Ussel, op advies van Ged. Sta ten. betreffende het u.l.o. onderwys q.1- daar waarvan door de randgemeenten gebruik kan worden gemaakt. De ge- mepnschappeiyke regeling omvat de ge meenten Krimpen a.d. Ussel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. Ussel en Ca pelle a.d. IJssei. Het gemiddelde bedrag, dat de gemeente per leerling, die deze openbare u.l.o. school wil bezoeken, moet voldoen, bedraagt f 24. In 1934 gingen 7, in 1935 5, in 1936 en 1937 4 leerlingen uit deze gemeente op genoemde school, zoo dat de uitgaven niet zoo hoog zyn. De leerlingen worden alleen aangenomen, als er ruimte en gelegenheid voor be staat. De ontwerp-regeling wordt z. h. st. of navraag aangenomen. Verder wenschen B. en W. op de be grooting voor 1937 te plaatsen een be drag van f 250 ter bestrydlng van de kosten voor aan de Centrale Werkplaats voor jeugdi ge werkloozen te Krimpen a.d. Ussel, voor leerlingen van hier, die deze cursus sen bezoeken. De VOORZITTER zegt, dat het van groot belang is, dat de jeugdige werkloozen een vak leeren, om later in het productie-proces te kunnen worden opgenomen. Het ryk draagt 86 pCt. in de kosten by. De heer A. J. BOOGAERDT in formeert hoeveel de kosten hiervan zul len bedragen. De VOORZITTER zegt, dat dit moeiiyk te zeggen valt. Cursisten, die werk kunnen krygen, gaan onmiddeliyk weer van de werkplaats af. De heer ANT. DEN DUYF vraagt naar de leeftydsgrens van deze werk loozen, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat die 24 jaar is. Weth. C.DEJONG Cz. zegt, dat et over 't algemeen maar Weinig gebruik van gemaakt wordt. De VOORZITTER zegt, dat deze post vorig jaar pro memorie werd ge raamd, maar dat er momenteel eenig animo voor de cursussen bestaat. Het bedrag wordt daarop z. h. st. door den raad gevoteerd. Daarna stelt de VOORZITTER voor, om, berekend naar de laatste reke ning van de kosten van het O. L. onder wijs a f 9.50 per leerling, als voorschot aan het byzonder onderwijs over 1937 te verstrekken een bedrag van f 3085.60, nJ. f 1801,20 voor school I en f 128440 voor school II, hetgeen z. h. st. wordt goedgekeurd. By de rondvraag informeert de heer A. J. BOOGAERDT naar den bouw van de nieuwe schoölwoning by de o. I school aan den Kerkweg. De heer L. STAM vraagt, wanneer de verkoop van het oude schoolhuis zal plaats hebben. De VOORZITTER zegt, dat beide plannen nog ter goedkeuring bij Ged Staten zyn, en dat daarop slechts wordt I gewacht. i naa»na Ugt UahM

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4