Vredesklok TARZAN VAN DE APEN Wat geeft de radio? Binnenland Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws Plaatselijk nieuws De Gemeenteraden Rechtszaken Burgerlijke stand I Dinsdag 6 Juli. Hilversum L 187M. AVKO-uitzending 6.00 Uiamoioon; lu.OQ Morgenwijding; 10.15 Gramofoon, 10.30 Reportage isauo- naai Miüdenstanclscongres; 11.00 Huis houdelijke wenken; 11.30 Kovacs Lajos' OrKest, ^12.30 Giamofoon; 1.30 Omroep jOrkest; 2.30 Declamatie; 3.00 Orgelspel Lyra Trio en Gramoloon; 4.30 Kipuer- koorzang, 5.00 Kindernailuur, 5.30 Het Omroep Orkest; ti.4t> AVRO Dansorkest en Gramoioon; 7.30 Causerie over Nw.~ Guinea; 8.00 Berichten ANP en Mede- deelmgen, 8.15 Gramoloon; 8.30 bonte Dmsaagavonatrein, 0.30 Zang door Pad- vmdersKoor; 10.00 Vervolg Bonte Dins- dagavoncumn; 10.45 Actualiteits-flitsen; 11.00 Berichten ANP, hierna: AVRO Dansorkest, 11.40—12.00 Gramofoon. Hilversum 1L 301 M. KRO-uitzendmg. 8.008.15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 Modern Kiein-orkest en Solist lom 12.40 Gramofoonj1.25 Gramofoon; 200 Vrouwenhalfuur, 3.00 KRO Orkest en Gramoioon; 5.00 Gramoioon; 5.15 De KRO Melodisten en Solist;. 5.45 Felicita- tiebezoek; 6.00 De K. R. O. Melodis ten; 6.15 Zwemcuisus; 6.30 Oe K. R. O. Melodisten, 7.00 Berichten; 7.15 De Martelaren van Gorcum, causerie; 7.35 Sportnalfuur; 8.00 Berichten ANP en Medeaeelihgen; 8.15 Gramoloon; 9.15 De KRO Melodisten; 9.50 Gramofoon; 10.05 KRO Orkest, 10.30 Berichten ANP; 10.40 Vervolg concert; 11.1512.00 Gxamo- Coon. Woensdag 7 Juli, Hilversum L 1875 M. VARA-uitzending 10.00—10.20 vm. VPRO, 11.00—11.30 RVU, 6.30—7.00 RVU, 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoon; 9.30 Keukenpraatje; 10.00 Morgenwijding; 10.20 „Melody Cir cle" en causerie over de bouw van de Maastunnel (Gr.pL); 11.00 Hoe moet ik mijn zuigeling verzorgen? causerie; 11.30 Orgelspel; 12.00—1.45 VARA Orkest en Gramofoon; 2.00 „Fantasia" en Gramo foon; 3.30 Voor de Kinderen; 5.30 „De Flierefluiters" en Solist; 6.15 Sport- praatje; 6.30 Dag en nacht op onze pla neten, causerie; 7.00 Zang; 7.30 Vrijzin nige Protestanten in Groningen, cause rie; 8.05 Herhaling SOS berichten; 8.07 Berichten ANP en VARA Varia; 8.15 VARA Orkest; 9.00 Declamatie; 9.15 So praan, Viool, Tenor en Orgel; 10.00 Be richten ANP; 10.05 Vervolg VARA Or kest; 10.45 „Fantasia"; 11.15—12.00 Gra mofoon. Hilversum II. 301 M. NCR V-uitzending 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, Meditatie, Gewijde muziek (Gramofoon); 8.30 Gramofoon; 9.30 Gelukwenschen; 9.45 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Ensemble Van der Horst (om 12.00 Berichten en Gra mofoon); 1.30 Gramofoon; 2.00 Orgel spel; 3.00 Chr. lectuur; 3.30 Gramofoon; 3 45 Chr. Muziekgezelschap „De Ba zuin"; 445 Felicitaties; 5.00 Kinderuur; 6 00 Gramofoon; 6 30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en Stoom machines; 7.00 Berichten; 7.15 Land- bouwhalfuur; 7.45 Reportage; 8.00 Be richten ANP en herhaling SOS berich ten; 8.15 Russisch Gemengd Koor en Orgel; 9 45 De sfeer in huis, causerie; 10.15 Berichten ANP; 10.20 Gramofoon; 10.45 Gymnastiekles; 11.0012.00 Gra mofoon, hierna: Schriftlezing RADIO-CENTRALE. Programma C. Dinsdag 6 Juli. Keulen 8.00 Harmonieconcert, 8.20 Weer- en Waterstandberichten; 8.30 Gymnas tiek voor de vrouwen, 8.50 Kamerorkest; Pauze 10.0510.35; Parijs Radio 10.35 Gramofoon, 10.50 Gramofoon; National Programme pl.m. 11.05 Dansmuziek, 11.20 Orgelconcert; London Regional 12.05 Theater Orkest; Keulen pl.m. 12.50 Har monieconcert, 1.20 Berichten, 1.35 Gra mofoon, National Programme 2.20 Or kest, 2.50 „From Mozart to Marx"; Lon don Regional 3.20 Orkest, 4.50 Filmmu ziek; Brussel Fransch 5.20 Salonorkest; Keulen pl.m. 5.40 Groote Omroep Orkest; London Regional 6.50 BBC. Harmonie Orkest; Brussel Ned. 7.20 Gramofoon; London Regional 7.50 Alfredo Campoli; Keulen 8.2Ö Berichten, 8 30 Robert Ga- den's Orkest; National Programme 10.20 BBC. Theater Orkest; Berlijn (Ham burg) 11.00 Populaire- en Dansmuziek. Woensdag 7 Juli. Keulen 8.00 Orkest, 8.20 Weer- en Wa terstandberichten, 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Militair concert, 9.20 Wil helm Kloth: <,Vom gesunden Leben", 9.50 Gramofoöh; Pauze 10.0510.35; Pa rijs Radio lV.35 Gramofoon; National Programme 11.05 Orgelconcert, 11.35 Gra mofoon; Keulen 12.20 Verzoekconcert, i.20 Berichten, 1.35 Omroep Orkest; Na tional Programme pl.m. 2.20 Orkest, 2.35 Het John MacArthur Kwintet, 3.05 „Kings of song", 3.50 Piano-recital; Deutsch- landsender 4.20 Emil Roosz en zijn Or kest; Keulen 4.50 Robert Gaden s Or kest; London Regional 6.20 Reginald King met zijn Orkest; Keulen pl.m. 6.40 Fragm. uit Lortzing's Opera's; Diversen 7.207.50; London Regional 7.50 „Kalei doscope". „The Lally Brothers met hun Orkest; Keulen 8.20 Berichten, 8 30 „Da wo die sieben Berge", vroolijk concert, 10.20 Berichten; Weenen (of Diversen) pl.m. 10.40 Populair concert door het Weensche Symphonie-concert, 11.15 Nieuwsberichten, 11.20 Populair concert NIEUW TWEEDE-KAMERLID. Dr. J. C. M. Sweens benoemd. De voorziter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. Steenberghe (R.K.) benoemd tot lid van de Tweede Kemer den heer dr. J. C. M. Sweens te Gilze-Rijen, burgemeester van Gilze- Rijen. DRIE SCHEPEN VOOR DE HOLLAND— AMERIKA-Lljk. Twee in Denemarken besteld één in Schiedam. De directie van de Holland-Amerika- Lijn deelt mede, dat gecontracteerd ls met een firma te Odense in Denemarken voor den bouw van twee motorvracht schepen van ca. 10.000 ton draagvermo gen, die in het najaar van 1939 geleverd moeten worden, en verder voor een vracht-passagiersschip, duplicaat van het zich bij de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit Jr. te Rotterdam in aanbouw bevindende mis. „Noordam", met de N.V. Wilton-Fijenoord te Schie dam, te leveren in December 1938. Naar wij vernemen is het plan tot het bouwen van een tweede mailschip thans definitief van de baan. Denemarken bouwt goedkooper. Het is uitsluitend een kwestie van prijs dat de twee vrachtschepen in Denemar ken worden gebouwd. De Deensche aan bieding was belangrijk goedkooper, dan die der Nederlandsche werven. Het verschil zit grootendeels in de ge ringere Ioonen, bij den lagen stand der Deenscha valuta. AALDERS» BEHANDELING IN DUITSCHLAND. BURGERLIJK ARMBESTUUR BENADEELD. Ondersteunde bleek bemiddeld te zijn. Te Waalwijk ls een alleen-wonende oude vrouw naar het krankzinnigen-ge sticht te Vught overgebracht. Zij had ja renlang regelmatig bedeeling genoten van het burgerlijk armbestuur, omdat zij voor armlastig werd gehouden. Bij onderzoek bleek echter, dat ze in 't be zit was van een bedrag van f 10.000. On der meer werd een hypotheek van f 6000 gevonden. Ook leende zij geld tegen hooge rente. BETOOGING TE BERGEN. Minister gemolesteerd. Vrijdag hield een groep Belgische oud strijders voor het paleis van justitie te Bergen met rexisten en anderen een be tooging, waarbij de minister van justitie De Laveleye aan de ingang van het pa leis is uitgejouwd. De politie en gendar mes grepen in, waarbij het tot relletjes kwam. Toen de minister later weer uit het paleis kwam, werd hij door de be- toogers gemolesteerd. Een der mannen gaf hem een vuistslag, waardoor de mi nister bloedend gewond werd. Be- schermd door politieagenten kon hij ein delijk dodr het gedrang en gejoel heen zijn auto bereiken, waarop hij naar Brus sel is teruggekeerd. Ean slecht* gelaatskleur? Purol geeft een gezonde huid. SCHERPE BRIEF AAN DEN MOEFTI TE JERUZALEM. Ernstige waarschuwing. De „Daily Herald" doet mededeeling van de inhoud van een brief, geschreven door Ibrahim Hasjem, den eersten mi nister van Transjordanië, aan den Moef ti te Jeruzalem, het hoofd der Palestijn- sche Arabieren, die er van beschuldigd wordt, de bevolking van Transjordanië tot opstand tegen emir Abdullah aan te sporen. De Moefti wordt erop gewezen dat zijn intriges volledig bekend zijn en dat aan zijn complotten voor het plegen van gewelddaden, onmiddellijk een ein de moet komen. Moefti is sterk gekant tegen het plan der Koninklijke commissie om Palestina te verdeelen in een Joodsche en een Ara bische staat, waarbij Abdullah koning van het Arabische rijk zou worden. Hasjem zegt onweerlegbare bewijzen voor zijn bewering te hebben. DOODELIJK ONGELUK MET TRAM SCHOONHOVEN—GOUDA Gouda. Zaterdagmiddag is op de over weg Karnemelksloot een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 57-jarige mej. T. v. d. BijlVan Zwienen, wonende Ussel - laan 98 te Gouda, het leven heeft gekost. Toen de tram van de dienst Schoon hovenGouda, welke om 16.35 uit Schoonhoven vertrokken was en om 17.18 aan het station te Gouda moet aanko men, de overweg Karnemelksloot nader de, probeerde mej. v. d. Bijl nog voor de. tram over de brug te loopen, wat haar echter noodlottig geworden is. De seinwachter, de heer A. Verkerk, zwaaide met de witte vlag en waarschuw de haar, voor de brug te wachten, doch de vrouw, die hardhoorend is, schijnt deze waarschuwing niet te hebben ge hoord en is doorgeloopen. Juist toen ze de brug over was. werd zij door de locomotief gegrepen en tegen de straat geslingerd, waar zij met een ernstige hoofdwonde en bloedende mond bewusteloos bleef liggen. Haar echtgenoot, de heer A v. d. Bijl. met wien zij zich naar Rotterdam zou begeven, had vlak achter haar geloopen en heeft het tragisch ongeval voor zijn oogen zien gebeuren. De man was na tuurlijk zeer ontdaan. Onmiddellijk werd dokter B. J. Broek huizen gewaarschuwd, die overbrenging naai het Van Iterson Ziekenhuis drin gend noodzakelijk achtte. Met de auto van de G.G D. werd zij hierop naar het ziekenhuis vervoerd, waar het slachtoffer echter kort na aankomst is overleden. De verslagenheid in de omgeving waar het slachtoffer woonde, is, zooais te be grijpen valt. zeer groot. Ds. F. W G. Ver heul heeft kort na het ongeval zijn deel name met het verlies aan den beer v. d Bijl betuigd en eA bezoek aan het Van Iterson Ziekenhuis gebracht. Concert. Groot-Ammere. De zangvereen. „Vol harding" heeft Zaterdagavond op het Burgemeester Fortuijnplein een eoncert gegeven, waarbij een talrijk publiek aan wezig was. Onder leiding van den heer Oskam uit Gouda, is deze avond goed ge slaagd. De opbrengst van de speldjesver koop bedroeg f 42.50. HooibroeL Groot-Ammere. Bij den landbouwer K. Hakkesteegt is een hooischelf inhouden- gen. Zij eerste gedachte was, een slaap plaats voor de nacht in te richten, die hen beschermen zou tegen de overval van wilde dieren. Samen zochten zij nu naar een geschikte verblijfplaats Zij vonden vier boo men, die zóó dicht bij elkaar stonden, dat zij als het ware een vierkant vormden en nadat de man van andere boomen lange takken afgesneden had, maakte hij een soort raamwerk, waar- ym hg de uiteinden steré aan (te üoo> de 30 voer hooi zoodanig aan het broeien dat de Onderlinge Brandwaarborg Mij. de noodige maatregelen genomen heeft. Zaterdagmiddag heeft burgemeester Vlug de situatie opgenomen en m overleg met genoemde Mij. geoordeeld dat verdere controle noodzakelijk is. Raadsvergadering. Lexmond. De gemeenteraad komt Don derdagmorgen 10 uur bijeen. De agenda is; 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken 3. Voorstel van B. en W. om met de ge meente Gorlnchem een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan als bedoèld in de L. O. Wet 1920, inzake de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de openbare UL.O. school aldaar. 4. Idem, inzake werkverschaffing. 5. Idem, tot wij ziging van de Verordening betreffende de Volksgezondheid in de gemeente Lex mond. 6. Idem tot goedkeuring van de rekening van den Vleeschkeuringsdienst 1936. 7. Wijziging begrooting dienst 1937. 8. Rondvraag. De heer v, d. H. uit Groot-Ammers reed de vorige week in Achthoven een lichtpaal bijna af en bekwam vrij aan zienlijke schade aan de auto. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. Noordeloos. In deze gemeente zijn 4 jachtakten .alsmede 8 groote en 3 kleine vischakten afgegeven. Zaterdagmiddag zijn op de Nieuwen- dijk twee personen die op een tandem reden. n.l. M. A. v. d. H. en J. v. d. R. van Alblasserdam, op reis naar Amers foort, om daar te gaan kampeeren, bij het passeeren van een wagen met hooi, bestuurd door C. de J„ met den wagen In botsing gekomen, met als gevolg, dat J. v. d. R. een blessure aan zijn been op liep. Over het rijwiel was een rad van de wagen gegaan, spodat het onberijdbaar was. De politie heeft de schuldvraag in onderzoek. Ongeluk bij de hooibouw. Noordeloos. Bij het binnenrijden van een wagen met hooi geraakte Vrijdag avond C. den H., in dienst bij C. B„ be kneld tusschen de wagen en een deur post, met het gevolg dat de^kleeren hem van het lichaam werden gescheurd en hij een gebroken rib en een schaafwond opliep, waarvoor doktershulp is ingeroe pen. Brand in landbouwschuur. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Zaterdagmor gen omstreeks 5 uur ontdekte 'n knecht van den landbouwer J. van der Dussen bij de bouwmanswoning Zevenkamp aan de Schollevaartscheweg, gemeente Capel- le a.d. IJssel, dat er een begin van brand was in één der schuren; onmiddellijk werd de brandweer te Nieuwerkerk a.d.^ IJssel en die te Capelle a.d. IJssel geal- armeerd. Reeds zeer snel was de brand weer van Nieuwerkerk a.d. Ussel, onder leiding van den hoofdbrandmeester, den heer P. Valkenburg, aanwezig, welke on middellijk met 2 stralen aanving het vuur te bestrijden; allereerst werd ge tracht een tot aan de nok toe gevulde hooiberg, welke reeds brandde, te redden, hetgeen dan ook gelukte. Hierna werd begonnen met het nathouden van de ka pitale woning, welke reeds ernstig gevaar liep. Ook hier slaagde men er in erger te voorkomen. Een groote schuur brandde echter geheel af. In de schuur bevonden zich behalve verschillende machinerieën landbouwwerktuigen en wagens nog 5 varkens, een kalf en verschillende duiven welke alle in het vuur omkwamen. De aanziehlijke schade wordt ten deéle door verzekering gedekt. Een half uur nadat de brandweer van Nieuwerkerk op het terrein aanwezig was. verscheen de brand weer van Capelle a.d. Ussel, welke on der leiding van burgemeester Verloop, mede deel nam aan het blusschingswerk. De nablusaching werd door de brandwper van Capelle verricht. Zaterdagmiddag werd de brandweer nogmaals opgeroepen, ditmaal om aan wezig te zijn bij het uitgooien van een men vastbond met de touwen, die Zwar te Michael hem van de „Fuwalda" had meegegeven. Gelukkig was deze voorraad touw tamelijk groot. Gedurende de dag was het om hen heen vol vreemde gelui den van vogels met schitterende veeren, dansende, schreeuwende apen, die naar de nieuw aangekomenen keken en hun wonderlijke manier van nestbouwen met groote belangstelling gadesloegen. Bij MAANDAG 5 JULI 1937. WEERBERICHT. Naar waarneming in den morgen van 5 Juli. ^et dunne pijltje geeft de stand van den vorigen dag aan. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind; gedeeltelijk bewolkt; nog weinig of geen regen; warmer. Waterstand: Schoonhoven hg. water 2.45 uur. 1.27 M. Keulen stand 2.92 M., val 0.02 M. Maastricht 3 Juli 41.13 M., val 0.02 M. Luchttemperatuur. De temperatuur -bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 64 graden Fahrenheit. C Maandag 5 Juli: Op 0.55, onder 5 45. Nieuwe* Maan: Donderdag 8 Juli. Wielrijders, licht op! 5 Juli9.51 uur. broeiende tas met hooi bij den landbou wer R. de Hollander Az. aan de Hoofd weg. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag speelde Excelsior I op eigen terrein tegen Ajax (comb.) van Alblasserdpa. Uitlag 04. Te Kinderdijk speelde Zwerver n tegen Geluksvogels I van Zwijndrecht. Uitslag 5—2. Aanbesteding. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag werd hier aanbesteed het bouwen van acht woningen aan den Middelweg vooi rekening van den heer W. J. Verzijl. Het werk werd aan de laagste inschrijvers ge gund, t.w.: metselwerk aan G. J. van Ek; timmerwerk aan C. van Helden en J. 8tam Jz.; smidswerk aan A. Hoogeveen; electric!teitswerk aan J. W. Verzijl. allen alhier; loodgieterswerk aan A. Hol te Groot-Ammers. Het verfwerk wordt doot den aan bes teder zelf uitgevoerd. Leert Electrisch Lasschen! LASCHSCH00L „NEDIN0N" - Nieuw-Lekkerland A 88 - Leeraar de Heer KAPOEN Hoogendijk 178, Papendrecht Aanvang nieuwe Cursus 17 Juli a.s. Cursusduur 13 weken - des Zaterdag» n.m. Lesgeld 25, betaalbaar in ter mijnen. - Aanmelding ook aan de Laschschool. Sliedrecht. Aan den heer A. P. Volket is voor f 132,380 gegund het verbeteren van de wegvakken Berkel—Bergscnen» hoek en HillegersbergKruisweg. Geslaagd. Sliedrecht. Voor het eindexamen dei Chr. H.B.8. (diploma B) slaagden de heer J. v. Wijngaarden en mej. c. Vlot Postzegelautomaten. Sliedrecht. Aan het postkantoor nlhiee zijn drie postzegel-automaten geplaatst, zoodat men thans op elk tijdstip post zegels van V/t, 5 en 6 ct. kan bekomen. het invallen van de duisternis was de voorloopige legerstede gereed. Zij hadden scherp uitgekeken, terwijl zij aan het werk waren en op een gegeven oogen- biik zagen zij de kleine apen in de buurt schreeuwend over de boomen wegvluch ten. Ze keken angstig over hun schou ders heen, alsof zij elkaar vertelden, dat zij een vreeselljke vijand zagen, die op da loer lag. Wat kau dat au weer ziiaSi Het De heer Albarda stelt vragen. Tweede Kamerlid Albarda heeft sn minister van buitenlandsche i. de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen van den Neder- landschen res.-luitenant G. Aalders, be treffende ernstige mishandelingen, die men hem in Duitschland heeft doen on dergaan ten einde hem tot bekentenis sen in een strafproces te dwingen? 2. Heeft de minister reeds aanleiding gevonden of is hij alsnog bereid omtrent de in de eerste vraag bedoelde feiten in lichtingen in te winnen bij de Duitsche regeering? 3. Indien uit die inlichtingen of op an dere wijze blijkt, dat de mededeelingen van den heer Aalders Juist zijn, vindt de DOOR EDGAR RICE BURROUOHS 5. Nu de volkomen eenzaamheid over hen was gekomen, kreeg Alice Greystoke het te kwaad. „O, John, wat vreeselijk is dit. Wij moeten wij beginnen? Als wij nu maar samen waren, zou het nog te verdragen zijn, maar de baby." Hij stel-' de alles in het werk om zijn vrouw gerust te stellen. Nadat zij gekalmeerd was, - r opende hij een kist, waarin geweren en minister dan daarin aanleiding tot ver- kogels zaten, zoodat zij zich bij een mo- dexe stappen, en zoo ja, tot welke? ^geiijk-o overval ap»dA« init^o^ yertUxh- m DE KLEINE VISCHAKTE. Geldig voor peur, hengel en sleephengeL De minister van landbouw en visscherij ai. heeft het volgende bericht aan de hoofden der plaatselijke politie. Bij arrest van het gerechtshof te 's- Gravenhage, waarnaar de desbetreflende zaak door den Hoogen Raad der Neder landen was verwezen, is bevestigd het vrijsprekend vonnis van den kantonrech ter te 's-Gravenhage inzake het gebruik van de kleine vischakte, genoemd ln art. 16, lid 3, letter c, der Visscherij wet. Hierdoor is thans beslist dat de houder van een kleine vischakte het recht heeft te visschen met een der drie in het aan gehaalde artikel der Visscherij wet daar voor genoemde vischtuigen (peur, hengel geaasd met visch ofsleephengel) naar zijn keuze, met dieft verstande echter, dat hij niet tegelijkertijd met meer dan 1 der drie genoemde middelen mag vis schen. Overigens is hij telkens, wanneer hij de visscherij uitoefent, vrij in de keu ze. Reeds uitgereikte, kleine vischakten waarin, zooals tot dusver gebruikelijk, een der bovengenoemde vischtuigen werd in gevuld., behoeven niet te worden inge trokken, omdat niet is te verwachten dat bij gebruik van een kleine vischakte in den zin, als hierboven aangegeven, nog een vervolging zal worden ingesteld. ArkeL De gemeenterekening, dienst 1936 zal den raad worden aangeboden met de navolgende cijfers: Gewone dienst: ont vangsten f 59 884,52, uitgaven f 51.377,84, saldo f 8506.68; kapltaaldienst: ontvang sten en uitgaven f 25.239.00. ArkeL Zaterdagavond geeft de harmo- nievereeniging „Kunst na Arbeid" een concert in het OA park. Ameide. De heeren O. A. van Staveren en J. Kraak, zijn geslaagd voor het eind examen HBJ3. (5 J.C.) te Gorlnchem. Geslaagd. Alblasserdam. Aan de Chr. HBS, afd. A, te Dordrecht, slaagde de heer C. M. Hoen voor t eindexamen. BOERDERIJ-BRAND. BOERDERLJBRAND TB CAPELLE AJ>. USSEL. Capelle a.d. IJsseL Zaterdagochtend om vijf uur is brand uitgebroken op de hoe ve van de familie Kleij, bewoond door den heer J. van der Dussen. De land bouwschuur stond spoedig in lichter laaie waarna de brand oversloeg op een hooi berg. Schuur en hooiberg brandden ge heel af. Vijf varkens, die zich in de schuur bevonden, kwamen in de vlammen om. De brandweer van Capelle. geassisteerd door die van Nieuwerkerk a.d. IJssel, wist uitbreiding van het vuur te verhinderen. De oorzaak van den brand is niet be kend. Verzekering dekt de schade. De schutsluis in 4e Peulen. Giessendam. Voo/ de aandrijving van eenige machines, welke men noodig heeft voor de uitvoering der werken voor den bouw van een schutsluis voor het Sluis- schap „GiessendamHardinxveld", gele gen in de Peulen, heeft men thans eenige leidingen moeten aanleggen. Naar we vernemen zal het werk ruim een half Jaar in beslag nemen. Geitenkeuring. Giessendam. Op 20 Juli, des avonds om 7.30 uur, zal op het terrein van den voor zitter der geitenfokvereeniging, den heer P. van Houwelingen, de jaarlljksche gei tenkeuring worden gehouden. Het leden tal der vereeniging „Steeds Voorwaarts" is thans tot 160 gestegen. Gevonden: een belastingplaatje in etui, B 225; een jamlepel, B 232; een cor set, B 401; een belastingplaatje, C 306. Giessendam. Donderdag maakten de leerlingen van de hoogste klassen der openbare school onder leiding van het onderwijzend personeel een schoolreisje. De tocht werd gemaakt met twee auto bussen van den heer W. A. van den Heu vel. Dea morgens vroeg vertrok men en de reis ging eerst naar 's-Hertogenbosch. waarna de stuwdam in de Maas bij Gra ve werd bezichtigd. Vervolgens ging nien naar Nijmegen en Arnhem, via de Waal brug, verschillende bezienswaardigheden, als het park Sonsbeek, de bedriegertjes, kettingbrug, enz., werden bezocht. Daar na werd naar Apeldoorn gereden en een kijkje genomen bij het zomerverblijf van onze vorstin op Het Loo. Ook de speel tuin bij de Julianatoren werd niet over geslagen, waarna de terugweg aanvaard werd via Utrecht. In Lexmond stopte men bij een kersenboomgaard, waar alle kin deren getracteerd werden op een pond heerlijke kersen. Des avonds om tien uur keerde het gezelschap, opgetogen over hetgeen het dien dag gezien en genoten had, in het dorp terug. De collecte ten bate van „Zonne straal", heeft dit jaar f 84.90 opgebracht, hetgeen ongeveer f 10 meer is dan ver- Gicssen-Nieuwkcrk. De heer Adr. Scha- kei Pzn., boekhouder aan de Coop. Land- bouwver. „Samenwerking", slaagde te Amsterdam voor het examen zaakvoerder Een tweedaagsche schoolreis. Groot-Ammers. Donderdagmorgen ver trokken de leerlingen der O. L. S. voor een 2 daagsche schoolreis naar Valken burg en Omstreken. Een donkere regen lucht voorspeelde weinig goeds, doch tij dens de reis klaarde de lucht op. Kinde ren en perspneel stapten dan ook in een opgéwekte stemming uit te Klimmen, op enkele K.M.'s van Valkenburg. Hier vond het gezelschap onderdak in het oude, prachtige kasteel der Jeugdnerberg Cen trale^ Nadat „Vader en Moeder" de kin deren op hun gemak hadden gesteld, ging men zich verfrisachen, om vervolgens de gemeentegrot van Valkenburg te gaan bezichtigen. Wat geneten en wat griezel den ze soms van deze onderaardsche wandeling. Na het avondeten volgden nog éen wandeling in het schitterende heuvélland en een mooi, passend verhaal van i^en sympathieken herbergvader. Toep ging het naar de slaapzalen. Die warep voor de meisjes gereserveerd in de kamefs „Doornroosje" en „Pierewiet"; de jongeps sliepen op de hoogste verdieping: een rómantisch verblijf onder de hane- balkert, waar vleermuizen het effect kwa men Verhoogen. De koeien der naburige boerdérij loeiden 't gezelschap &1 vroeg wakket en een stralend zonnetje zofrgde voor de goede stemming. Na een stevig ontbijt trok men onder vroolijk gezang naar de steenkolenmijn. Met groote inte resse luisterden allen naar den gids, die hun uitstekend een begrip van t mijn bedrijf wist bij te brengen. Nu nog wat wandelen en stoeien in de heerlijke omge ving er^L Qe terugtocht moest aanvaard worden. Moe, maar voldaan kwamen de Jongens onder groote belangstelling te Groot-Ammers aan, vol builen en schram men, maar met een fijne herinnering aan één der mooiste streken van ons land. Hooibouw. Hei- en Boeicop. De hooibouw met zijn drukek Werkzaamheden daaraan ver bonden, verloopt hier in alle opzichten goed. Alleen de veehouder den H had op het eind: der vorige week met eenige te genspoed! te kampen. Toen hij zijn wa gen in het hooiland geladen had en de thuisreis zou aanvangen, brak plotseling een der burriehouten. Hierdoor begon de ^ast gevaarlijk over te hellen, om even "daarna geheel van de wagen te schul- sen, waardoor hij genoodzaakt was, met een andere wagen het hooi te vervoeren. Naar de kersenboomgaard. Hei- en Boeicop. De vorige week Vrij dag hebben de leerlingen van de openb. Lag. School een prettige middag gehad. Het onderwijzend personeel was er me de door de giften van enkele kinder vrienden ln geslaagd, het Jonge volkje een middag van ontspanning en genot in de kersenboomgaard te bezorgen. Punt van vertrek was de Zwaanskuiken- brug. Nadat de stoet was opgesteld wer den eerst nog enkele liederen gezongen, die blijkbaar zoo goed in den smaak vie len van dokter Siddré, die juist per auto passeerde, dat hij de leerlingen op een versnapering deed onthalen. In opge wekte stemming ging men daarna in optocht, onder leiding van het onder wijzend personeel naar Lexmond, om in de kersenboomgaard van den heer Van Buuren de middag door te brengen. Hier mochten de leerlingen zich aan de heer lijke vruchten te doed doen. Ook werden er verschillende spelletjes, gedaan. Moe gespeeld en zeer voldaan, elk nog voorzien van een zakje kersen, werd weer naar de brug gemarcheerd, waarde stoet werd ontbonden. Hoornaar. Voor het dienstjaar 1937/'3S zijn te Hoornaar 6. te Hoog-Blokland 4 en te Noordeloos 8 vischakten uitgereikt alsmede 3 kleine akten. Vrijdagavond sloeg op het erf van den veehouder D. de Jong een voer hooi om, dat juist op een houten loods, waar naast een W.C. gebouwd ls, terecht kwam. De loods werd scheefgedrukt, ter wijl de W.C. erg werd gehavend. Geslaagd. Nieuw-Lekkerland. De heer P. O Heij- nis slaagde aan de Chr. H.B.8. afd. A te Dordrecht voor het eindexamen. Brandweer. Ond-Alblas. Op het weiland van den heer P. G. Drinkwaard is de motorbrand spuit beproefd. Het materiaal werd in orde bevonden. Het ligt in de bedoeling nogmaals een beproeving te houden om zich gereed te maken voor een demon stratie te Dordrecht Gevondeneen mes, een pot wagen smeer en een oliekleed. Inl. gem>politie. Jubileum S. Roeleveld. Polsbroekerdam. Donderdag 1 Juli, de dag waarop de heer S. Roeleveld zijn 25- jarige arbeid als hoofd der school her denken moefti, is voor den jubilaris en zijn echtgenölbte een ware feestdag ge worden. f In de morgenschoolles, waarin van de gewone lesrooster mocht wor Jen afge»- weken, waren tegenwoordig de inspecteur j van het schooltoezicht, de heer Gaas- heek, het bei Uur der Schootvereaoigin* 1 MAANDAG 5 JULI 1937. „Samuel" en enkele familieleden en vrienden van den jubilaris. Het samenzijn werd geopend door den voorzitter van het schoolbestuur, den heer G. Schaik, met het zingen van Psalm 84 6 en ge bed. De heer Van Schaik memoreerde in zijn toespraak de goede harmonie, welke bestaat tusschen schoolbestuur en personeel en herdacht ln waarieerende woorden de arbeid van den heer Roele veld in de verloopen kwarteeuw. Namens schoolbestuur en personeel bood spr. den jubilaris een fauteuil aan. De heer A. Rijneveld, die door het on geval hem overkomen, met te voet korj komen, arriveerde met een auto Hij was de eenige der bestuursleden, die vóór 25 jaar de installatie van den jubilaris mee maakte; 19 Jaren fungeerde hij ais pen ningmeester dezer school. De heer Rijne veld sprak het hoofd der schooi waardee- rend toe en liet zingen Psalm il9 7. Inspecteur Gaasbeek sprak met lof over de arbeid van den Jubilaris, zoowel op de school als in de Inspectie Breuke- len van het Rijksschooltoezicht. Spr. schetste het karakter van den heer Roe leveld als nauwgezet en serieus; zijn werk draagt het stempel van netheid en orde. Een en ander werd afgewisseld door psalmgezang. Nadat de heer Roeleveld alle aanwezi gen dank gezegd had voor hun belang stelling, werd het samenzijn door ds. A. van de Weg te Oudewater gesloten met samenzang van Psalm 72 li en dank gebed. De middagschoolles stond onder leiding van mej. H. Schouten, onderwijzeres aan deze school. De leerlingen werden rijke lijk onthaald, enkelen hunner droegen een versje voor en de oudste der scho lieren, Geurt van der Heijden, bood den meester als aandenken der kinderen een verrekijker en een papiermand aan, waar voor vriendelijk dank werd gezegd. Des avonds was in het Schoolhuis, dat door de vele bloemstukken een feestelijk aanzien had, een druk bezochte receptie. Het bestuur van „Het Groene Kruis" bood den Jubilaris een bureaulamp aan. Mede tegenwoordig waren burgemeester en me vrouw Schreuders en een deputatie van de Geref. Kerk te Oudewater. Heel den avond was er druk t bezoek van oud-leer lingen en ouders; tal van brieven en tele grammen spraken van de waardeering. geoogst op het werk van 25 jaren. Streefkerk. Woensdag maakte de Chr. jeugdclub „Jong Leven" onder leiding van mevr. Waardenburg een reisje per autobus naar Wassenaar. Gevonden: een vulpenhouder en een rijwielbelastingmerk. Inl. gem -veldwach ter. Flinke opdrachten. Waddinxveen. De N.V. Carrosseriefa- briek „Verheul" heeft de volgende groote opdrachten gekregen. Twintig trambus carrosserieën voor 48 personen voor de Haagsche Tramwegmaatschappij, tien trambus carosserieen voor 40 personen vöor de Geldersche tramwegen te Doe- tinchem, acht stuks voor 50 personen voor de gemeente-tram te Amsterdam. Het totaal van de thans nog af te leve ren wagens ls hierdoor tot 102 gestegen, waaronder 16 stuks voor de Rotterdam- sche Electrische Tram; tien stuks voor den stadsdienst te Haarlem en 34 stuks voor de Haagsche Tramweg Maatschap- PU. Het gemeentebestuur heeft Prins Bernhard ter gelegenheid van Zijn ver jaardag een telegrafische gelukwensch doen toekomen, waarvoor Z.K.H. dank heeft betuigd. - Gevonden: een rijwielbelastingmerk bij F. Alblas, Zuidkade 22. De burgemeester zal gedurende de maand Juli afwezig zijn. pe heer J. G. Herfst hoopt als loco-burgemeester te fungeeren. In de afgeloopen maand heeft de arbeidsbemiddeling 38 werkzoekenden ge plaatst, van wie 9 buiten de gemeente. Voor 11 personen werd bemiddeling tot plaatsing in het landbouwbedrijf ver leend. Hooibroei. Waddinxveen. Volgens de algemeene politieverordening moet men van meer dan gewone broeiing in het op stapel staande of in bergen, stallen of andere gebouwen, geborgen hooi, veldgewas, steenkolen of andere zaken, dadelijk ken nis geven aan den burgemeester. „Veilig Verkeer". Waddinxveen. De vereeniging „Veilig Verkeer" te Waddinxveen, onderafdeellng van de afdeeling Gouda, heeft Donder dag in het R.K. Bondsgebouw aan de Burgemeester Trooststraat een vergade ring gehouden, die uitnemend is geslaagd Burgemeester Troost heeft de vergade ring met een korte, gloedvolle rede ge opend. Mr C. Jonker te Gouda, voorzit ter van de afdeeling Gouda, hield een inleiding. Na vertooning van de verkeer* film van de KNAC. en een korte pro- paganda-rede van mr. G. Kramer uti Utrecht, werd het voorloopig bestuur, be staande uit de heeren P. A. Troost, voor zitter; A. M. de Witte, secretaris, R. de Haan, penningmeester en J. van Nielen, j H. Mulder, P. Zonneveld en B. J. ten Damme^ laden. Hi t*okw*U* 4*lnlrtaf gekozen. De zaal was geheel gevuld. De onderafdeellng Waddinxveen telt thans 300 leden. Waddinxveen. De Raad heeft een be langrijke beslissing genomen aangaande de sluis vanaf De Gouwe naar den Put ten polder. Aanvankelijk was besloten, deze sluis te dempen, doch daar waren nogal wat bezwaren tegen opgekomen. Thans besloot de raad dat een grondige herstelling zal plaats hebben, waarvan de kosten op f 2500 zijn geraamd. Schuit gezonken. IJseelstein. Door het scheefzakken der lading van een schuit, varende in den IJssel in de buurtschap Achthoven, dook de schuit onder water. Ook de schipper kwam in het water terecht. Met veel moeite kon hij aan wal gebracht worden. De schipper van het motorscheepje, waarachter dit omgeslagen vaartuig hing kreeg na dit ongeval een benauwdheid, die van dien aard was, dat geneeskundi ge hulp noodzakelijk bleek. De gezonken schuit met de lading, die uit oud ijzer bestond, ligt gevaarlijk voor de scheep vaart. IJsselstein. Gevonden een duimstok en een boekje van een graanhandelaar. Zevenhuizen. De heer J. M. de Groot slaagde te Rotterdam aan de kweekschool St. Lucia voor de akte L. O. legenover dé berichten over A W-te oorlogstoerusting willen we stellen mededeelingen van vredes-voor bereiding DE VREDESKLOK SLAAT. Hoog tijd voor een program. Naar aanleiding van de gemeenschap pelijke verklaring van Van Zeeland en Roosevelt, die Dinsdag is gepubliceerd, heeft minister Hull aan de journalisten verklaard, dat het ten hoogste tijd is voor een programma ter vredelievende regeling, herziening en herstel van de in ternationale betrexkingen, ten eiAde den waanzinnigen tegenwoordigen u bewape ningswedloop in andere deelen van de wereld te vervangen. Men vraagt zich af, of deze verklaring er op wijst, dat de regeering van de Ver- eemgde Staten een of anderen vastom- lijnden stap voorbereidt ten gunste van het economisch herstel in de wereld, zulks als vervolg op het bezoek van den Belgischen premier Van Zeeland. Voor zijn vertrek verklaarde Van Zee land nog. ten zeerste voldaan te zijn over de door hem gevoerde besprekingen. Hij weigerde echter nadere mededeelingen te doen. Arktl. De raad der gemeente kwam Woens dagavond 30 Juni, onder voorzitterschap van burgemeester F. J. Folkerts. in open bare vergadering bijeen. Afwezig de heer 't Lam. De notulen werden ongewijzigd vast gesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd. dat sinds 1 Januari aan de rijkspolicie-ambtenaren geen gratificatie meer mag worden verleenden dat de majoor der rijksveldwacht dankt voor de tot heden verleende gratifica ties, en overtuigd is, dat de rijksveld wachters ook in de toekomst hun plicht zullen blijven doen, ook voor de ge meente. De raadsbesluiten van 19 ApnJ tot wij ziging van de gemeente-begrooting zijn goedgekeurd. De in de vorige vergadering besproken woningen waren blijkens het overgeleg de rapport van den gemeente-opzichter in behoorlijken staat of zijn daarin ge bracht, zoodat geen aanleiding tot onbe- woonbaarverklanng bestaat. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Een voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van schoolgeld, wordt z. h. st. aange nomen. Hierna volgt een bespreking tot be schikbaarstelling van geld voor aanstel ling van een wijkverpleegster. Door de bestaren van de Groene Kruis-afdeelin- gen Arkel—Kedlchem—Nleuwland worden pogingen gedaan om te komen tot aan stelling van een wijkverpleegster voor de drie gemeenten. De kosten worden bere kend als volgt: Jaarwedde f 1000, kos ten verzekering voor ouderdomspensioen invaliditeit*- en ziekteverzekering f 300, aanschaffing benoodigdheden f 50, rente zegels f 30 totaal f 1380 Bijdrage van het rijk f 320. Voor de TB C.-bestrijding f 80 provinciale bijdage gedurende 3 jaar gemiddeld f 320, totaal f 1720, zoodat er een tekort is van f 660 Na verloop van 3 Jaren vervalt de povinciale bijdrage, omdat men denkt, dat dan het aantal leden van het Groene Kruis uit waar deering voor het werk van de wijkver pleegster zoodanig is gestegen, dat pro vinciale hulp niet meer noodig is. Het te kort zal dan dus worden f 660 en f 320 i* f 980. Aannemende, dat de vermeerdering van het tekort na 3 jaren inderdaad door de leden van de drie Groene Kruis-af- deeüngen zal worden gedekt, blijft f**11*'"? hst takortk groot f 660. De gemeente Nieuwland heeft f 150 toegezegd. Ais Arkel en Kedichem elk f 200 geven, is het totaal f 550. Dan zouden de drie Groene Kruis-afdeelingen nog f 110 bijeen moeten brengen. Moet het geheele tekort door de gemeenten worden gedekt, dan zou een verdeeling naar het zielental billijk zijn. Men krijgt dan de volgende verdeeling: Arkel 1200 inwoners maal 2 1, 4 cent is f 270, Kedi chem 1116 inwoners maal 21/4 cent is f 251, Nieuwland 645 inwoners maal 12 1/4 cent ls f 145. Totaal f 666 Wanneer evenwel de gemeenten alles betalen, dan zouden de Groene Kruis- afdeelingen niet noodig zijn en zouden de gemeenten de zaak gemeenschappelijk zelf ter hand kunnen nemen. B. en W. stellen voor per jaar f 200 beschikbaar te stellen. Na een korte gedachtenwissellng wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De begrootingen 1936 en 1937 worden gewijzigd. Wegens een te kort verblijf in de ge meente van een ambtenaar, den heer J. P. H. de Wilde, wordt de'pensioenbijdra ge ingetrokken. Enkele posten schoolgeld worden onin baar verklaard, waarna sluiting volgt. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Valsche aangifte. Een gevangenisstraf van 3 maanden heeft de rechtbank opgelegd aan den 37-jarlgen landbouwer P. V„ uit Wad dinxveen, die in Februari van het vorig jaar bij den Officier van Justitie te Rot terdam een klacht ingediend had van een strafbaar feit, wetende, dat dit feit niet had plaats gehad. Zooals men zich herinneren zal, be treft hier hier een beschuldiging vaneen onbekende, die valschheid In geschrifte zou hebben gepleegd. Verdachte had ln de jaren 1929 en 1930 tijdens de ziekte van zijn vader de boerderij bestuurd en in die tijd tweemaal beschikt over het saldo van zijn vader bij de Boerenleen bank te Moordrecht. Bij die geld-opne- mingen had verdachte telkens kwitan ties afgegeven. Toen de familie verdach te rekenschap vroeg van zijn beheer, kwamen ook de beide kwitanties van de geld-opnemingen ter sprake en tegen over de familieleden had verdachte toen volgehouden, dat hij die kwitanties niet had onderteekend. Ten einde zich tegen over de familie van den smet, een falsa ris te zijn, te zuiveren, had verdachte toen de aangifte bij den officier van Jua- tltle gedaan. 4RRONDI8SEMENTS RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Vrijdag 2 Juli). Uitspraken. De Rechtbank deed uitspraak in de volgende zaken: W. H. J. L. v. B, schoenmaker en J. B. v. d. N., advertentie-colporteur, belden wonende te 's-Gravenhage: het plegen van verschillende inbraken te Ottoland, Giessen-Nieuwkerk, Kedichem en Leer dam. Eisch voor ieder een gevangenis straf voor den tijd van een Jaar en ne gen maanden. Uitspraak voor ieder een jaar gevangenis. G. N., vrachtrijder te Giessendam: die renmishandeling. Eisch: bevestiging van het vonnis a quo, zijnde f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. BLESKENSGRAAF. Juni. Ingekomen: M. Bos, van Ottoland; M. M. Verhoef, van Hoornaar; T. Büscher, van Schoonhoven; B. Jongeneel, van Dordrecht; B. Brandwijk, van Maassluis. Vertrokken: J. de Kreij naar Rotter dam; L. Prins naar Ottoland. NOORDELOOS. Juni.. Ingekomen: G. van Asperen, van Gies sen-Nieuwkerk. Vertrokken: J. Kapoen naar Giessen dam; B. Vink naar Giessendam. SLIEDRECHT. Juli. Ingekomen: A. van den Berg, van Strijen naar E 9 inw.; C. Hardam, van Arnhem rfiaar Stotionsweg «8 inw.; K. r. Wijngaarden, van Capelle a.d. Ussel naar C 221b inw J. van Leeuwen, van Dub beldam naar B 941 Inw.; H. Haak <en echtgen., van Hillegersberg naar Oranje straat 81; L. Baas, van Hillegersberg naar Oranjestraat 81 Inw.; I. Schram, van Berkenwoude naar B 191 inw.; J. Buijk, gen. met J. A. Manster), van Gorlnchem naar A 783. Vertrokken: P. Gelderblom en gezin, van P. Rijsdijkstraat 23 naar Papen drecht, Dijkstraat 24; A. T. Nederlof en gezin, van Wilhelminastraat 57 naar Zwijndrecht, Eikeboomstr^at 15; M. Hoek, van Nic. Beetsstraat 6 inw. naar Klaas waal, Schenkeldijk 477; A. Nederlof en gezin, van Emmastraat 7 naar Alblas serdam, B 312; H. J. Behagen en echt- genoote, van C 477 naar Alblasserdam, B 1; J. den Besten, van Burg. Drijberplein 41 Inw naar Soest, Pelikaanweg 3; J. Koppelaar, van Zuiderstraat 16 Inw. aaar Amersfoort, Utrechtscheweg 266; J. ter Waarbeek en echtgenoote, van Joh. Kaarijeveldatraat 3 naar Hengelo (O Van Markenstraat 12; C. K. Roskam, van D 237 Inw. naar San Francisco (U8A); T. A. Stam, van D 358 inw. naar Papen drecht, Zalmsteeg 8; A. J. de Kok, ge- miwd met G. J. van Brouwershaven, van A 481 ln». naar Qorinchw, Nieuw- «ÉM JU

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4