tl I K Bijzondere goedkoope aanbieding!!.. 1 Schoonhoven Buitenland EEN PRAATJE OVER H - Gemengd nieuws TWAALF BLADZIJDEN. No. ,7833. 89e JAARGANG. ter af- Vele slachtoffers. GROOTE H sdag, in rijn ge» NIEUWE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. JAPANSCHE EN CHINEESCHE TROEPEN SLAAGS. ontvangen. Om 10 uur werd Domei als laatsten NAAR EEN TRANSATLANTISCHE VLIEGDIENST. DRIE TERECHTSTELLINGEN TE BERLIJN. DUBBEL SUCCES. Na haar met glans afgelegd staatsex amen voor piano-leerares is mej. D. C. van Sierenberg de Boer gisteren eveneens geslaagd voor hetzelfde diploma leeraren solozang. Cum Lauda geslaagd I Mede doordat de zenuwen gekalmeerd en de geest helder bleef door het gebruik van Mljnhardt'a Z»nuwtobl»tte n. Zenuwstillend Zenuwsterkend Buisje 75 ct. BIJ Apotheken en Drogisten. ABONNE’S, di» «ich Gulden by i»v»n»lang» 2vvV ongeechiktheid. een afgekondigd, welke tot ren. doch hij is om doordat het geschut, WILKINS NAAR DE ZUIDPOOL. Stoomschip gecharterd. met -de een man- H. M. da 1 ipanscha V ae trans» aledonia' daandag- d gestart erika als tlmatigen n. De rtrek Te Aalesund in Noorwegen is de be kende poolonderzoeker Sir Hubert Wil kins aangekomen, om er het stoomschip Wyatt Earp’’ te charteren voor een ex peditie naar ’t Zuidpoolgebied. Deze ex- reeren van Enderbyland. een gedeelte t»g»a oagevaiiea venekerd voor t J- 1AA Gulden by verlies 1 VU van een duim. Chineesche afdeeling ingeval deze zich niet onmiddellijk laten ontwapenen. Een Japansch bataljon is ijlings van Fengtai naar Loengmangsmiau gezonden. Vergeefsche onderhandelingen. Na de bovengenoemde wapenstilstand is nog tweemaal de strijd onderbroken voor onderhandelingen. doch deze zijn telkens weer vastgeloopen en ofschoon zoowel de Chineezen als de Japanners verzekeren, de nieuwe incidenten in der minne te willen regelen, worden niette min door beide partijen omvangrijke mi litaire maaltegeien genomen Slechts door de Jintfng gescheiden liggen de Chi neesche en Japansche strijdkrachten te genover elkaar en de vrees voor ernsti gere botsingen blijft dan ook groot. M.U.L.O.-DIPLOMA. Van de Chr. UX.O. School, hoofd d< heer H. Bruggeman, slaagde Woensdag te Hilligersberg (Lommerrijk) C. A. Lak-r- veld te Tienhoven voor het M.UIu.O.-di- ploma A. Scheepsbouw. Onze scheepsbouwers hebben de handen vol en daarom is men hier niet zou te leurgesteld, dat de Holland—Amcrika-bjn twee motorschepen van circa lO.OOU ton elk aan een Deensche werf neeft gegund. Men zou het werk toch niet kunnen uit voeren. Maar ook de Deensche werf schijnt vrijwel bezet te zijn, daar de nieu we schepen eerst in het najaar van 1D39 zullen worden geleverd. Er worden regelmatig nieuwe schepen aan vreemde Werven gegund, al zijn er telkens andere redenen, andere motieven om zulks te doen. De Unilever liet sche pen in Duitschland bouwen, omdat zij groote bedragen in dat land had te vor deren. Een paar van die schepen heeft zij verkocht aan Van NieveltGoudriaan en deze scheepvaartmaatschappij kan de afbetalingssom op langen termijn vol doen, De Unilever krijgt op den duur gul dens voor haar marken van Nievelt Goudriaan, deze heeft de schepen op bil lijke condities verkregen en de werkgele genheid in Duitschland werd erdoor be vorderd. Onze regeering had destijds onze scheepvaart-ondernemingen in staat moe ten stellen, hun vloot te kunnen uitbrei den. Dan had ons land verschillende voordeelen kunnen boeken, n.l. een mo derne vloot op het moment, dat de we reld weer behoefte had aan moderne schepen, een moderne vloot gebouwd te gen de zeer lage prijzen, die in de crisis jaren hadden gegolden en werkverrui ming, toen dit zoo bitter noodzakelijk was. Waarom deed de regeering het niet? Omdat de schatkist leeg was en met keer veel moeite kon worden gevuld, ter wijl de vulling niet kon worden besteed aan niet direct-noodzakelijke dingen; omdat de regeering niet wist, hoe ver de crisis zou invreten; omdat de onderne mingsgeest ontbrak en de regeering ook geen kracht had om het geheele volk te bewegen tot daden, tot opbouw, in tijden dat aan dien opbouw risico verbonden Daarom zitten onze scheepvaartmaat schappijen zonder voldoende schepen; daarom moeten wij bouwen tegen prijzen, die hooger liggen’ dan een paar jaar ge leden; daarom gaan orders naar het bui tenland, die destijds binnen de grenzen «ouden zij ngebleven. Wat op scheepvaartgebied geschiedt, xien we ook in andere bedrijfstakken. Boter in Indië. We hebben er al eens op gewezen, dat de contingenteerlng op boter in Neder- landsch-Indië een gevolg is van onze regels f 1.30 1 meer f 0.20; derde halven prys. Adver- ien gratis ge- „De Gorcamer” VK1JDAO JULI 1837Cl. JAASSA.-; NIEUWSBLAD VOOR ZUIO HOLLAND EN UTRECHT SCHOONHOVENSCHE COURANT J TM. 20. Td.-Adn,-. Vaonoolen. S. 4 W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763 onse admnuatraue opgeven voor de verzekenag, sya volgens de veelgestelde bepalingen AAA Gulden by QAA Guld*n bU T#rl>* QflO Guld#n VVV overlyden. JvU van hand of voet. W v*o een oog. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrydag. Prijsbu vooruitbeta- üng: voor tichoonhoven per 8 uaanden 1.2ó; p- Po,t Met veriekenng 15 cent» meer \TADHUISSTRAAT 7-9,TEL. 131, SCHOONHOVEN bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van AA Ga^den b,J veriiee van De verzekerde moet in het OU een anderen vinger. besit zijn van een polis GYMNASTIEKWEDSTRIJDrJf VAN D.O.S. Op Zaterdag 17 Juli organiseert de gymnastiekvereniging „Door Oefening Sterkbeter bekend onder haar popu laire haam „D O S groote gymnastiek- wedstrijden op het voetbalveld alhier. Circa 500 de^lnemers(sters) zullen daar elkander bekampen in hun lichamelijke vaardigheid. Om 2 uur vangen de wed strijden aan, terwijl om 6 uur een groote optocht door onze stad wordt gemaakt, die overgaat in een vaandeldefilé op het voetbalterrein. Daarna volgt een uitvoe ring met groot massaal optreden, keur- turnen enz. enz. Het bestuur van D O S. verzoekt alle stadgenooten op 17 Juli de vlaggen uit te steken om zoodoende dien dag Schoonhoven te veranderen in een feeststad. „Gij, die nog vreemd staat tegenover deze nuttige en de boddy versterkende sport, en ook gij, twijfelaars, gaat naar dit sportgebeuren kijken en gij zult u overtuigen dat de lichamelijke oefening een eerste plaats inneemt bij een gezond lichaam!'’ luidt thans het parool van D OS. De toegangsprijzen zijn zoo laag mogelijk gesteld. SCHOOLREISJE CHR. VOLKS ONDERWIJS. Gisteren hebben de leerlingen dei hoogste klassen van de school voor Chr. Volksonderwijs met het onderwijzend personeel het, zoover wij weten, eerste buitenlandsöhe Schoolreisje gemaakt, dat in Schoonhoven is opgezet. Het einddoel was namelijk Turnhout in België en vele ouders zullen het zoover nog nooit gebracht hebben. Een bewijs te meer, wat men met. de schoolreisjes kan berei ken voor de ontwikkeling der kinderen. Zij moesten bijv, buitenlandsche post zegels op de te versturen ansichten plak-» ken en met vreemde munt omgaan. De route waarlangs de reis uitgestip- peid was, voerde langs vele bezienswaar digheden, door prachtige streken en verscheidene groote plaatsen. Begunstigd door mooi zomerweer, ver trokken de vier groote bussen 's morgens uit onze stad erfo gingen over Gouda, Rotterdam en heiveer te ’s-Gravendeel naar den Moerdijk,\waar de nieuwe brug aller belangstelling had. De bussen wer den verlaten en te voet gingen de kin deren over de brug. Breda gaf gelegen heid de groote kerk te bezichtigen, als mede de graftombe van graaf Engelbert van Nassau. Baarle Nassau, een stukje België in Nederland, werd oorzaak, dat men in totaal viermaal de grens passeerde. Het kasteel In Turnhout werd bezocht en in- tusschen vergat men ook de inwendige mensch niet. De terugreis voerde ten Noorden van Turnhout door een groot woud, waar een greppeltje de grens aan geeft. Natuurlijk vonden de kinderen hierin aanleiding met de eene voet in Holland te gaan staan en met de andere In België, terwijl een wedstrijd „Holland- België" op terrein van beide landen ge» speeld werd. Men deed Tilburg aan. waar de beken de duizendjarige eik staat en bij den Bosch vormde een fruit-tractatie een welkom onthaal. Over de mooie groote wegen en brug gen ging het weer op Schoonhoven aan, waar men hoogst voldaan aankwam en waar de ouders eindelooze verhalen te hooren kregen over de ultgebrelde en ge» varieerde reis. T.A.V.EjN.U. maakte zich weer zeer ver dienstelijk door het gezelschap een fees telijke ontvangst te bereiden en het on der de vroolijke tonen der muziek naar de Steenen Brug te geleiden, waar de ouders de kinderen weer onder hun hoe de konden nemen. STEEDS WEER EXECUTIES IN SIBERIE Reeds 217 personen terecht gesteld. Opnieuw zijn 64 „Trotsklïsten en sabo teurs", volgens een bericht in het te Cha- barofsk verschijnende blad „Ster van den Stillen Oceaan" in Siberië terechtge- van het Zuidpoolcontinent op 66 gr. Z.B. steld. De terechtstellingen in het Verre en 50 gr. O. L. waar veel langer, maar men waarschijnlijk onder standigheden vliegen vluchten zijn korter dan op de Noorde lijke route. Voor October nog vijf proef vluchten. Nu de beide oceaanvluchten van de „Caledonia" en de „Pan Amejican Clip per" zoo uitstekend geslaagd zijn, heeft de Engelsche luchtvaart mij. Imperial Airways besloten, nog vóór October van dit jaar haar beide vliegbooten „Caledo- I nia" en „Cambria" vijfmaal de groote vijver over te laten steken, zoowel heen als terug. De route voor deze tochten begint In Southampton en voert over Foynes, Bot- wood en Montreal naar New York. De Cambria zal de reeks openen. Het geldt hier nog proefvluchten voor een regel matige dienst, waarmee men nu speci aal beoogt, het personeel van de Impe rial Airways met de route vertrouwd te maken. De Pan American Clipper vliegt langs een omweg naar Amerika terug; de vllegboot vertrekt n.l. Donderdag naar Southampton en vervolgt haar tocht via Lissabon, de Azoren en New Foundland naar -de stad van het vrijheidsbeeld en de wolkenkrabbers. Dit traject is welis- kan dan bétere weersom- en de non-stop- Oosten der Sovjet-Unie zijn hierdoor tot in totaal 217 gestegen. De bovenbedoel de personen waren er van beschuldigd, dat zij sabotagedaden ten aanzien van de spoorwegen hadden gepleegd en in verbinding hadden gestaan met den Ja- panschen spionnagedienst. Advertentién1-6 elk» regel meer f plaatsing halv— tentien worden - plaatst in jw Mij wwelijlc tier van Paket- wapenstilstand 12 uur zou du ll.40 verbroken, nadat de vredes onderhandelingen waren afgebroken, we der begon te vuren. Het vuren werd hervat volgens de Japanners omdat geen gevolg was ge geven aan het Japansche ultimatum dat de Chineesche troepen zouden worden teruggetrokken. Het Japansche agent schap Domei beschouwde de bot singen als verreweg de ernstigste in den laatsten tijd en in politieke krin gen werd de toestand in verband met de toenemende anti-Japansche stem ming in Noord-China en de onlangs door de Nanking-regeerlng genomen maatregelen om het zelfstandige bestuur van Peiping in grootere mate van de centrale regeering afhankelijk te doen zijn, als buitengewoon ernstig be schouwd. RADIO SEINEN HOUDEN AAN. Maar Amelia Earhart is on vindbaar. Ofschoon nog altijd geheimzinnige me- dedeelingen opgevangeii worden, die van Amelia Earhart en Frank Noonan komstig heeten te zijn, begint men thans de hoop op te geven, dat het inderdaad nog zal gelukken, de twee luchtreizigers te redden. Zoo hoorde een Amerikaansche radio amateur de mededeeling: „Wij zitten op een rif, doch weten niet hoelang wij het nog kunnen uithouden. Wijzelf zijn O. K." Een andere amateur nenstem zeggen: „Alles wel. Positie 173 graden Wester lengte, 5 graden Zuiderbreedte". Deze laatste positie zou Inhouden, dat „Het Vliegend Laboratorium" in den Phoenixarchipel is neergestreken. De drie vliegtuigen van het Amerikaansche slag schip „Colorado", die het Noordelijke deel der eilandengroep, de Winslow-riffen hebben afgezocht, zijn echter, naar men weet, onverrlchterzake teruggekeerd. Zij zouden heden, bij het aanbreken van den dag, opnieuw opstijgen. Het vliegtuigmoederschip „Lexington”, dat met 54 toestellen aan boord op weg naar Howland-eiland is, wordt pas Zon dag bij het eiland verwacht. Alleen aan de Westkust der Vereenlg- de Staten trachten naar schatting 3000 radia-amateurs seinen van Amelia Ear hart op de golflengte 31.5 meter op te vangen. Twee krachtige korte golf-sta- tions,-die het eigendom van particulieren zijn, hebben zelfs een ononderbroken dag- en nachtdienst georganiseerd. Donderdagmorgen om halfvijf zijn op 32 K.M. ten westen van Peiping Peking hevige gevechten uitgebroken tusschen Japansche en Chineesche troepen. Het geluid der geweren, mitrailleurs en kanonnen was te Peiping duidelijk hoorbaar. Aanleiding tot het gevecht was een .botsing tusschen Japansche troepen, die nachtelijke oefeningen hielden en het Chineesche garnizoen. De Japanners kregen versterking van de ambassade- wacht. Het Japansche agentschap Domei meldt omtrent het gebeurde, dat het te Loegousjiau liggende regiment vanBoeng Tsje-Joean's leger eensklaps het vuur opende op de troepen van het Japan sche garnizoen. Direct toesnellende Ja pansche versterkingen, bestaande uit deelen van de Noord-Chineesche garni zoenen, werden opnieuw door de Chi neesche afdeelingen beschoten. De gevechten hadden zich ook tot na bijliggende plaatsen en de daar liggen de Japansche en Chineesche troepenaf- deelingen uitgebreid. Te Loengwangs- miau werd van veldgeschut gebruik ge maakt. Tot dusver zijn omtrent de ver hezen der partijen nog geen berichten Prima naaimachines van af f55- stofzuigers, met groote zuigcapaciteit vanaf f32.25 Hohner mondorgels (ruim 40 soorten) vanaf 25 cent Wij hebben zelfs een bespeelbaar mondorgel van 2l/« c.M. lang! Tevens de grootste keuze in rijwielen en onderdeelen! handelsovereenkomsten met Australië. Teneinde in Australië ons afzetgebied voor koiomaie proaucten zooveel mogelijk uit te breiden en te beschermen, moeten wij Australië een behoorlijk aizetgebied in onze koloniën laten behouden voor zijn boter. Doch niet alleen de Australiscne handelaren zuilen de contingeenng heb- bqn toegejuicht, ook de Nederlanders in I$£Ue, cue in de laatste jaren voor on noemelijke moeilijkheden hebben gestaan om daar een boerenbedrijf voor melk en boter op Hollandsche w|jze op te richten, zullen hier belang in gesteld hebben. De omzet van deze ondernemende tropen werkers loopt niet in de milüoenen; doch deze menschen hebben zeer moeilijke ja ren meegemaakt en het zou met hun be drijven gedaan zijn, indien zij concurren tie met het buitenland en dus ook met Nederland, moesten voeren. De Hollandsche boter is van betere kwa liteit, alleen al door de betere voeding der dieren; bovendien zijn de koeien in Indie meest uit het Moederland geïmporteerd en moeten zich eerst aan het klimaat aanpassen, waardoor ook vaak sterfge- I vallen voorkomen. De algemeene kosten zijn dus veel hooger. Hoewel de arbeids kracht in Indlé goedkoop is, blijft dit toch betrekkelijk, aangezien minstens vier In landers noodig zijn voor het werk dat een Hollandsche boer doet. De prijs van deze werkelijk Indische boter is thans ongeveer f 2.50 per kilo, terwijl de Austra lische boter ongeveer op f 1.60 per kilo komt. Versche boter uit Holland en zon der druk van zware accijns, zou natuur-; lijk tegen deze beiden kunnen concurree- ren, doch invoer van Hollandsche boter wordt geremd, doordat Australische boter beschermd dient te worden en hiervan zullen gelijktijdig de Indische „ooterboer- tjes" profiteeren, want daardoor heeft de Indische ondernemer hoofdzakelijk met de Australische boter te maken Concur rentie uit Australië is voor dit Indische product niet te vreezen, dit is en blijft immers een versch product. Toch blijft de productie klein, aange- ziert er weinig boerderijen zijn die geheel op Hollandsche voet zijn opgezet en ten gevolge van 't geringe aantal Hollandsche koeien. De prijs is wel hooger, maar toch behoeft er «geen concurrentie te bestaan. *want het Indische product is bestemd voor den beter gesitueerde; de minder kapitaalkrachtige gebruikt „bllkkenboter” uit Nederland of uit Australië. Indië kan zijn uitvoer van ongeveer 24 millioen op Australië niet missen, hoe jammer he took is, dat dit gepaard moet gaan met terugdringen van producten uit het Moederland. De persdienst van de justitie te Ber lijn deelt mede, dat Donderdagochtend vroeg drie personen, die door de jury rechtbank te Berlijn wegens moord dood waren veroordeeld, zijn terechtge steld. Zij hebben deel gehad aan den over val, welke in October 1931 is gepleegd op het lokaal der SA. in de Richardstrasse te Neukölnn. Twee andere personen, die bij dezelf de aangelegenheid betrokken waren en eveneens tw dood veroordeeld, hebben van rijkskanseller Hitler gratie gekre gen. Hun straf is gewijzigd in tien jaar tuchthuisstraf, zulks met het oog op den nog Jeugdigen leeftijd, welke zij hadden, toen de misdaad werd gepleegd. Ernstig of niet? Een woordvoerder van het Japansche leger heeft te Tokio echter verklaard, dat hier sprake is van een .quiver plaat selijk en normaal" incident. Hij voegde hieraan toe. dat het waarschijnlijk geen ernstige gevolgen zou hebben, doch dat het duidelijk is. dat alles afhangt van de houding der Chineezen, die er trouwens geen belang bij hebben, den toestand op de spits te drijven. Domei bericht uit Peking, dat de Chineesche troepen zich onder zwaar vuur der Japanners over de Jingting ri vier terugtrekken. Dozijnen lijken van gevallenen drijven in de rivier. De Ja panners dreigen met vernieling van de I

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1