TARZAN VAN DE APEN Landbouw en Veeteelt Sportnieuws Plaatselijk nieuws fUdio-ztiuar t« Loplktrkapal? Rechtszaken MAANDAG 19 JULI 19S7 van de waterleiding baarde de slappe on dergrond veel zorg en derhalve is men ertoe overgegaan om bijna alle buizen in hetmidden van de weg te leggen, opdat ze het minst van de wieldruk te lijden zouden hebben. Verde* zijn er niet min der dan 165 zinkers onder de bruggen gebracht. Spr. bracht nog dank voor de medewerking van de betrokken corpora ties. Hoewel er geen verplichte aansluiting was, zijn thans toch de meeste perceelen aangesloten. De bedrijfsexploitatie is zoo zuinig mogelijk ingesteld. De capaciteiten van het bedrijf kunnen zonder veel kos ten aanzienlijk worden opgevoerd. Eèn «prekend bewijs voor de lage exploitatie kosten is het feit dat met alle renten af lossing en andere kosten de kostprijs nog beneden de helft blijft van de aanbiedin gen, welke de bedrijven te Gouda en Schoonhoven indertijd hadden gedaan. Deze bedrijven wilden het water aan de grens der gemeente leveren tegen V/t ct. per kubieke meter. Spr. besloot met de wensch dat het bedrijf tot in lengte van dagen mocht groeien en bloeien. Ook bracht hij nog dank aan de aannemers, de opzichters, de arbeiders en aan ir. Lindeman. DE OPENSTELLING. Daarop ging het gezelschap naar bui ten, waar de COMMISSARIS DER KONINGIN onder het spelen van het Wilhelmus het bedrijf officieel in werking heeft gesteld. Vervolgens werd besloten aan minister Van Boeyen een telegram van dankbetuiging te zenden. Teruggekeerd in het gebouw, nam de commissaris der koningin het woord. Spr. itelt het op prijs, hier aanwezig te kun nen zijn en dat hij de wording van het bedrijf van nabij heeft kunnen volgen. In het begin ging het niet altijd even ge makkelijk, men had zóóveel te becijferen en te berekenen, maar het is thans weer eens gebleken, dat in slechte tijden dik wijls plannen uitgevoerd worden, welke in normale omstandigheden niet zoo gauw verwezenlijkt worden. De rekening ia meegevallen en de uitvoering van het werk doet den betrokken medewerkers alle eer aan en is tevens een waarborg voor de toekomst, gezien de degelijke ba sis, waarop het bedrijf rust. In onze tijd behoort de waterleiding tot de noodzake lijke uitrusting van het leven en daarom is het zoo verblijdend, dat thans ook deae streek, wat de watervoorziening be treft, op het vereischte peil is gekomen. Ook voor het landbouwbedrijf etc. zal dit van belang blijken te zijn. Spr. vertrouw de dan ook, dat de tijd zeer nabij was, dat iedereen zou zeggen: „Hadden we die waterleiding maar eerder gehad." Er blijkt uit, dat een goed doordacht werk tot stand is gekomen en hij bood namens Bed. Staten zijn gelukwenschen aan voor de wijze, waarop dit werk is uitgevoerd «m waarmee de heele streek eer inlegt. DS. J. B. TH. HUGENHOLTZ sprak daarna namens de vijf afdeelingen van het Groene Kruis en merkte op, dat bet water een groote rol speelt voor de gezondheid en de harmonische ontwik keling van lichaam en geest. Omdat Het Groene Kruis naast ziekenverpleging ook de voorzorg, het voorkomen van ziekten, tot doel heeft, bracht spr. hartelijk dank voor de stichting van dit bedrijf, dat ook de volksgezondheid ten goede zou komen en bracht hulde aan de stoot, die inder tijd onder leiding van burgemeester Uil- kens gegeven was. BURGEMEESTER J. KOOIMAN voerde namens het gemeentebestuur van Bergambacht het woord en deed in een uitvoerig betoog de groote beteekenis van het werk der handelsmissie, die on der leiding van jhr. mr. dr. van Kame- beek een bezoek aan Zuid-Amerika had gebracht, uitkomen. Inzonderheid aan den leider der missie betuigde spr. dank. Spr. bracht hulde aan de maatregelen der re geering, waardoor de landbouw door de pressies is heengeholpen. Ook aan de immigratie naar Argentinië, waar Neder- landsche boeren zich een behoorlijk be staan kunnen veroveren, wijdde spr. en kele woorden. OUD-BURGEMEESTER UIL KEN S wensch te i ten geluk met dit mooie moreerde hoe hij reeds vanaf 1Ö19 ge ijverd heeft voor de aanleg van de wa terleiding. De zaak is toen echter spaak geloopen, zoodat reeds andere streken van water voorzien waren, voor dit gedeelte aan de beurt kwam. Spr. was blij, dat eindelijk ook hier eep waterleidingbedrijf tot stand was gekomen. Hij hoopte dat het bedrijf een bron van gezondheid en van goede financieele uitkomsten mocht worden en dat het aantal aansluitingen en de winstens steeds mochten toenemen. DR. T. BEEKENKAMP, lid van Géd. Staten, sprak namens de Zuid-Hol- landsche Vereeniging „Het Groene Kruis" wegens ontstentenis van den voorzitter. Namens deze vereenlging en haar voor- rifcter bood spr. zijn gelukwenschen aan en hoopte het beste voor de toekomst van het bedrijf. Verder sprak hij als oud-lid en oud-voorzitter van de gezondheids commissie te Schoonhoven en bracht in dit verband dank voor hetgeen in het belang der volksgezondheid was bereikt. Spr. memoreerde de moeilijkheden waar- de comroiaaie in^rtiid re kampaa had betreffenede de watervoorziening. Het was dikwijls een puzzle. Wel moest iedere woning van goed drinkwater voor zien zijn, maar in elk concept bouwveror dening kwam steeds weer de regenton voor. De toestand was toen voor het werk der commissie niet erg*veel belovend. Thans echter is alles vergeven en ver geten. Wel komen deze gemeenten een paar jaren achter, maar er is gewerkt en bewezen, dat late haver ook kan opko men. De heer A. vanWIJNEN, voerde het woord nameris de Bond van kaaspro ducenten en zei, dat de inkomsten van deze streek voor een groot deel uit het kaasbedrijf komen. Daar de helft van de Nederlansche kaas uitgevoerd moet wor den, wegens de groote productie, komt het er op aan, de positie van onzè kaas op de buitenlandsche markt te handha ven. Dit kan men bereiken door de kwa liteit te verhoogen. n dit verband is de stichting van hef waterleidingbedrijf ook voor de kaasfabricatie van groote betee kenis, en spr. bracht dank voor het ini tiatief en hulde voor de uit voering van dit werk, dat gunstig zal werken op de toekomst van de zuivel. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen en nadat de eerewijn door in oud-Hollandsche klee^ij gestoken da mes was rondgediend, ging het gezel schap de watertoren bezichtigen, een hecht, forsch bouwwerk, met uitsteken de outillatie. Alblasserdam. De heer P. A. Stehouwer, gemeente-ontvanger, zal tot algeheel her stel zijnet gezondheid vermoedelijk uit- stedig zijn tot 1 Maart 1938. D. N.V. Amsterdamsche Ballastmaat- schappij te Amsterdam is laagste in schrijf ster van de werken tot verbreeding van de Noord bij de voormalige Ruigen- hilsche polder onder Alblasserdam, tot het maken van een nieuwe oeververbin ding, het graven van een vaargeul langs de Alblaaserdamsche pever bij de bas- culebrug en bijkomende werkzaamheden voor f 83.500. lp de plaats van den heer B. Sjolle- ma, die benoemd is tot rijksveldwachter met standplaats te Puttershoek,ls tot ge meente-veldwachter alhier benoemd de heer C. d. Spek, oud-militair. Deae benoeming is geschied met toepassing van het capitulantenstelsel. Voor het eerst sinds jaren is het steunbedrag, uitgekeerd aan werkloozen, onder de duizend gulden gebleven. Er werd een bedrag van f 961,85 uitbetaald. Hondenkenring. Hei- ea Boeicop. Vrijdagmiddag werd de keuring van trekhonden, karren en tuigen gehouden. Op een enkele opmer king na werd alles goedgekeurd. -Aan den heer P. E. Vos heeft de burgemeester vergunning verleend tot het schieten van schadelijk gedierte. Zedendelicten en een klopjacht. Nieuwerkerk s.d. UsaeL Reeds geruimen tijd kwamen bij de gemeente-, zoowel als bij rijkspolitie klachten binnen, dat op verschillende plaatsen in de gemeente kinderen werden lastig gevallen door een man, die zich schuldig maakte aan open bare schennis der eerbaarheid. Verschil lende kinderen beweerden aan de Ouder- kerksche Laan en aan de Groenendijk een te hebben, die zich geheel aan hen vertoonde, waarbij hij trachtte de kinderen mee te lok- Dinsdagmiddag werd de rijkspolitie gewaarschuwd dat bedoelde per soon zich aan de Ouderkerksche Laan bevond. De rijksveldwachter J. H. van Straalen en de gemeente-veldwachter v. d. Weiden togen naar de opgegeven plaats Toen beiden zich in het burger halver wege de laan bevonden, bemerkten zij een manspersoon, die echter de naderen de heeren zag, op zijn rijwiel sprong en verdween. De rijksveldwachter zette de achtervolging in, terwijl de heer v. cL Welden zich langs een andere weg naar het einde van de laan begaf. Een wilde jacht ontspon zich tusschen de onbeken de man en den rijksveldwachter. Bij de steenplaats riep laatstgenoemde nog aan enkele personen toe, den man aan te houden; daar zij in den als burger ge- kleeden persoon niet spoedig genoeg den politieman herkenden, werd aan het ver zoek echter geen gevolg gegeven. Nadat de achtervolging geruimen tijd voortgezet was, slaagde men er in, den persoon aan te houden. Na overbrenging naar het gemeente huls werd een uitgebreid onderzoek inge steld, waarbij verschillende getuigen ver hoord werden. Hierbij kwam vrijwel vast te staan, dat men met den man te doen had, dien de kinderen (en ook ouderen) bedoelden. Hij ls uit Gouda afkomstig, 46 Jaar oud en werd reeds eerder voor der gelijke vergrijpen veroordeeld. KEET OMGEWAAID Arbeider breekt een sleutelbeen. Ouderkerk a. d. IJssel. Tijdens een he vige onweersbui die met vrij veel wind gepaard ging, waaide Donderdagavond een keet, staande op een vlot, dat tegen over de steenfabriek De Schans aan de overzijde op de rivier lag omver. Een der op het vlot zfjnde arbeiders een Duit- scher, geraakte onder de vallende ge deelten. en brak een sleutelbeen. De man is door een auto van een der Goudsche ziekenhuizen daarheen overgebracht. Voorts sloeg de bliksem op de elektri sche leiding in de Nesse, waardoor bij enkele bewoners de stoppen op het schakelbord sprongen. Verder sloeg de bliksem in de woning van den heer A. de Jong Jz. in de Kromme. Het vuur kwam door de schoorsteen op de zolder, doch veroorzaakte geen brand. Ook werden eenige splinters hout uit het dekstuk ge slagen. Ook is de bliksem ingeslagen in de vroegere watermolen van de Berkenwoud- sche polder, bewoond door den landbou wer Broekhuys. Het hemelvuur nam zijn weg door de schoorsteen, vernielde twee spiegels die aan de wand hingen en ver dween door het raam weer naar buiten. De schoorsteenpijp werd nagenoeg tot puin vernield en in de kamer hing een zwavelachtige rook. Posterijen en*. Sliedrecht. Bij Kon. besluit is aan den commies der posterijen enz„ F. P. Pa- rent, aangewezen als directeur van het kantoor alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. 1•-- - DE RUNDVEE-POLITIEK. Vragen vam den heer Weitkamp Het Tweede Kamerlid de heer Wett- kamy, heeft aan den minister van eco nomische zaken de volgende schriftelij ke vragen gesteld: L Is het den minister bekend, dat het ln landbouwkrlngen groote bevreemding heeft gewekt, dat nadat eerst een ingrij pende teeltbeperking en een kostbare af slachting van vee is toegepast, de re geering voor 1937 *n invoer van 3,600,000 kg. rundvleesch uit Denemarken heeft toegestaan? 2. Is de minister bereid mede te dee- len wat de oorzaak is, dat de regeering den invoer van een zoo groot kwantum vleesch noodzakelijk acht? 8. Heeft de minister kennis genomen van de jongste gegevens, verstrekt door het Centrale Bureau voor de statistiek, betreffende den inhoud van de collectie ve arbeidscontracten, alsook van de ge gevens van de boekhoudbureaux van de verschillende landbouwmaatschappijen, waaruit blijkt, dat de landbouwarbeid tot de laatstbezoldigden behoort? 4. Zoo ja, is de minister dan niet tot Öe conclusie gekomen, dat maatregelen, welke de verdiensten in het landbouw bedrijf in ongunstigen yin kunnen beïn vloeden, niet gerechtvaardigd zijn? 5. Indien de vorige vraag bevestigend mocht worden beantwoord, ia de minis ter in aanmerking nemende, dat de koeien voor het eerst sinds lange jaren den boeren een behoorlijken prijs op- Dinsdag 30 Juli. Hilversum I. 2875 M. AVRO-uitzending 8.00 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Viool en Piano; 11.00 Huish. wenken; 11.30 Kovacs La- jos' Orkest en Soliste; 12.30 Orgelspel; I.00 Gramofoon; 1.10 Het Aeolian-Or- kest; 2.00 Cello, Piano en Declamatie; 3.00 De Palladians, Orgelspel en Gramo foon; 4.30 Kinderkoorzang; 5.00 Kinder halfuur; 5.30 Kovacs Lajos' Orkest, So liste en Gramofoon; 7,00 AVRO Dansor- kest; 7.30 „Vliegen op groote hoogte", causerie; 8.00 Berichten ANP en Mede- deelingen; 8.15 Het Omroep Orkest m.m. v. Soliste; 9.15 Concert door Padvin derskoor; 9.45 Het Omroep Orkest, Koor van de Kon. Oratoriumvedeeniging „Kerkgezang" en Solisten; 10.30 Actual!- teitsflitsen; 10.45 Gramofoon; 11.00 Be richten ANP, hierna AVRO Dansorkest; II.40—12.00 Gramofoon, Hilversum II. 301 M. KRO-uitzending, 4.00—5.10 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 KRO Melodisten en Solist; 1.00 Gramofoon; 1.15 KRO Orkest; 2.00 Vrouwenuur; 3.00 KRO Kamerorkest; 3.45 Gramofoon; 4.05 „Ons wacht het leven", causerie; 4.30 Gramofoon; 4,35 HIKO-Post; 4.40 Gramofoon; 4.45 „Alom tegenwoordigheid", causerie; 5.10 Gra mofoon; 5.45 Felicitatiebezoek8.00 KRO Melodisten en Solist; 7.00 Berich ten 7.15 „Friesland omhoog", causerie; 7.35 Sporthalfuur; 8.00 Berichten ANP en Mededeelingen; 815 Gramofoon; 9.45 KRO Orkest; 10.30 Berichten ANP; 10.40 „The Magnolians"; 11.30—12.00 Gramo foon. Woensdag 21 Juli. Hilversum L 1875 M. VARA-uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.308.00 VPRO, 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoon; 9.30 Causerie „Onze keuken"; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie, Radiotooneel en Gramofoon; 12,00 Orgelspel; 1.00—1.45 Melody Circle! 2.00 De Flierefluiters en Solist; 2.45 Gra mofoon; 3.30 Voor de kinderen; 5.30 Gramofoon; 6.15 Sportpraatje 6.30 Cau serie „Vacantie vieren"; 7.00 Vocaal con cert; 7.30 Causerie „Vrijzinnige Protes tanten ln Overijssel"; 8.05 Herhaling SOS berichten; 8.07 Berichten ANP, VARA Varia; 8.15 „Fantasia"; 9.00 Ca baret-programma; 10.00 Berichten ANP; 10.05 Gramofoon; 10.20 VARA Orkest; 11.1512 Dansmuziek (Gramofoon). Hilversum II. 301 M. NCRV-uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, Meditatie, Gewijde muziek (Gramofoon); 8.30 Gramofoon; 9.30 Gelukwenschen; 9.45 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Ensemble Van der Horst; 12.00 Berichten; 12.15 Gra mofoon; 12.30 Vervolg Concert; 1.30 Gramofoon; 2.00 Kinderkoorconcert; 3.00 Chr. lectuur; 3.30 Gramofoon; 3.45 Chr. Liederenuurtje; 4.45 Felicitaties; 5.00 Kinderuur; 6.00 Gramofoon; 6.30 Cause rie over het Binnenaanvaringsregiement en Stoommachines; 7.00 Berichten; 7.15 Landbouwhalfuur; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten ANP en herhaling S.O.S. be richten; 8.15 Klein Dameskoor, Strijk orkest en Orgel; 9.00 Causerie „De jeugd moet critischer worden"; 9.30 Vervolg concert (om 10.00 Bericthen ANP>; 10.30 12.00 Gramofoon, hierna Schriftlezing. RADIO-CENTRALE. Dinsdag 20 Juni. Programma C. Keulen 8.00 Militair concert, 8.20 Weer- verwachting, Waterstandber. en „Ka- lenderblatt", 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Kamerorkest; Diversen 10.05 10.50; Keulen 10.50 „Kindergarten"; National Programme 11.20 Dansmuziek; 11.35 Orgelconcert; London Regional 12.05 Theater Orkest, 12.50 Gramofoon, I.20 B.B.C. Orkest van Noord-Ierland; National Programme 2.05 Orkest; Parijs Radio 2.50 Gramofoon; National Pro- gramme S.2Q Jack Wilson met zijn „Ver satile Five", 3.50 „The Davis Cup". Oog- getuigeverslag Amerika—DuitschJand, 4.00 Gramofoon, 4.35 Hongaarsch Zigeuner Orkest; Keulen 5.00 Stedelijk Orkest van Osnabrück; National Programme (of Diversen) 5.50 Ensemble; London' Regio nal 6.20 Reginald King met zijn Orkest; Parijs Radio 7.20 Gramofoon, 7.38 Viool- recital; London Regional 7.50 Zigeuner- muzlek; Keulen 8.20 Nieuwsberichten, 8.30 „Vergnligt und frisch vom Schall- plattentisch"; Deutschlandsender (ol Diversen) 9.10 Dansmuziek; National Programme 10.20 B.B.C. Theater Orkest; Berlijn (Keulen, Hamburg) 11J0 Popu laire- en Dansmuziek. Woensdag tl Joli. Keulen 8.00 Kamerorkest, 8 20 Weerver- wachting, Waterstandberichten en „Ka- lenderblatt", 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Concert; Diversen 10.05— II.05; National Programme 12.05 Orgel concert door Quentln MacLean; Keulen 12.20 Concert, 1.20 Mededeelingen, 1.35 Klein Omroeporkest, 2.20 Mededeelin gen, 3.35 „Allerlei von zwel bis drel"; Brussel Fransch 3.20 Gramofoon, 4.10 Zangrecital, 4.20 Gramofoon; Keulen 5.20 Otto Dobrlndt; Diversen 6.20fl.40; National Programme 6.40 Orgelconcert, 7.20 BB.C. Orkest (Afd. C); London Re gional 8.00 Filmmuziek; Deutschlandsen der 8,20 Weerbericht en Nieuwsberich ten, 8.30 Blaaaconcert; Brussel Franach 9.20 Concert: Weenen (of Diversen) 10.50 Dansmuziek, 11.05 Een vreemdeling gaat door Oostenrijk (Causerie in het Hollandsch); 11.15 Mededeelingen. 11J0 Dansmuziek. brengen welk gunstig resultaat door de in vraag 1 bedoelde regeeringsmaat- regelen is verkregen dan niet van oordeel, dat niet getracht moet worden de bedrijfsresultaten van de slagers te verbeteren door maatregelen, welke de prijzen van de koeien omlaag kunnen drukken, te meer niet omdat de rund- veeprijzen het peil van vóór den oorlog ig niet bereikt hebben? LANDBOUWCRISIS WETGEVING Wij ontvingen een exemplaar van het ;rste deel van het „Beknopt overzicht van de totstandkoming en werking van de Landbouw-Crisiswetgeving in Ne derland vanaf 1920", welk overzicht ln eenige deelen wordt samengevat en waar i de volgende deelen geleidelijk zullen schijnen. Het is een lijvig boek van 671 bladzijden. Als bijlage is opgenomen „Wenschen van den georganiseer den landbouw". HET CRISIS-BOTERMERK. De heffing op boter is voor de week van 18 tot en met 24 Juli, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vast gesteld op 70 cent per K.G. PRIJZEN DER BACON-VARKENS VERHOOGD. Met ingang van heden heeft de Vee houderijcentrale de prijzen van bacon- varkens verhoogd met twee cents per kilo geslacht gewicht. Wij verwijzen ter zake naar de advertentierubriek van dit nummer. CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFD DORP. De groote liefhebber# toór de paar denfokkerij en devpaardensport blijft gelukkig! onverflauwd bestaan bij de zeer groote groep akkerbouwers en vee houders, die van geslacht op geslacht met het paard zijn opgegroeid. Hieruit is ook te verklaren, dat een concours-hippique nog steeds duitenden bezoekers trekt. Wanneer weer en wind wil meewer ken, belooft het concours-hippique te Hoofddorp op Dinsdag 37 Juli weer «en groot succes te zullen worden. Het morgen programma begin t om 10.30 uur; het middagprogramma om 1.30 uur. Het groote atractienummer blijft na tuurlijk het springconcours, maar daar naast mag worden genoemd het carous- sel van 150 ruiters en amazones. Onder de betalende bezoekers zal een gratis verloting worden gehouden van Shetlandsche poneys. Hoofddorp is per autobus gemakkelijk te bereiken vanaf het station Haarlem en het Surinamepleln te Amsterdam; men kan op het termu parkeeren. Men zie verder de advertentie in dit nummer. DOOR EDOAR RICF. BURROUGHS 11. xu ucw ooocii, Uicnl uy ue hut, ging Kerchak, de koning der apen, aLs een bezetene te keer. De jonge apen ten de zwakkere leden van de troep brulden van de hoogste takken der boomen, ter wijl ze met gewaagde sprongen probeer den weg te komen. De groote apen wa sem mat xüq bang, mau ze hiekea toch mei tegen de groote, sterke Kerchak opgewassen. Met een tak sloeg hij er op toe en deed de arme dieren, die h# raakte, brullen van pijn. Opeens zag Kerchak Kala, een evengroote aap als hij, die juist voedsel voor zich en haar kindje had gezocht. Niets kwaads ver- klHMR 2Sjj fig jfry kfln i r^g uocu tmu zien nog juioi op nel mau^c oogeablik, opgeschrikt door een waar schuwende kreet van de andere apen, uit de voeten maken. Kerchak zag dit en volgde haar, waarna Kala met enkele groote sprongen 'wist te ontkomen, doch haar kindje, dat zich niet vast genoeg om haae hals had geklemd, stortte van uot* nuogte naar beneden. Zonder zich verder om de koning te bekommeren, kiom Kala vlug naar beneden, doch het kleine aapje had zijn nek gebroken en was dood. Kerchak was or het gebeur de zoo geschrokken, dat zijn kwade bui opeens gezakt was. MAANDAG W rCTJ 1991 W11. "aufrlrir-Av 4 fr*WT's Jhr. mr. dr. H. A. van Kornabaak. committal is oar Nonmyin in a« piovmaa Zuid-Holland, haaK Vrijdag hat waterlaldlngbodrIJl .Da Vijf Gamaanian te Bargambacht offlcteal In badrljf gatteld. - Jhr. Van Karnabaok draait da hoofdkraan dar waterleiding opan VOOR DE 415-METER GOLF. Lopik. Zooals we reeds meidden, wordt hier te lande geëxperimenteerd op ae 118 meter golf, zulks ter vervanging van de 1875 m. golf, waarvan de hinderlijke storing door den Roemeenschen zender sen behoorlijke ontvangst onmogelijk maakt. De uitzendingen op de nieuwe golflengten hebben voorloopig van Koot wijk uit plaats, doch daar de streek, waar dit RIJkszendercomplex gevestigd is, zich minder goed leent voor de 41a meter golf, wordt uitgezien naar een plekje, waar de beste resultaten ver wacht kunnen worden. Over eenige maanden zal deze 415 m. folfzewder van Kootwijk verdwijnen, schrijft de Radio-Bode, en hij zal dan vervangen zijn door een anderen zender werkende op dezelfde golf, die opgericht sal worden te Lopikerkapel, aan de Breede Steeg, de eerste dijkafgang in westelijke richting van de Lekbrug tan Vlanen. Deze nieuwe zender, die ook een ver mogen van 20 kw. zal hebben, zal ech ter, als gevolg van den veel gunstiger bodem waarop hij wordt opgericht, een veel grooter veldsterkte leveren en dus overal belangrijk luider worden gehoo.d. De voorloopige zender, die in construc tie genomen is, zal door de N.O. Z. E.M. A. worden gebruikt voor het verzamelen van gegevens ten behoeve van de op richting van het definitieve zender-com plex. Zouden de omstreken van Lopiker kapel inderdaad zoo gunstig blijken te zijn voor den bouw van den definitieven eender als de uitkomsten van metingen met zendertjes met zeer geringe energir hebben te verstaan gegeven, dan za. dc proefneming met het 415 m. provisorlum die nu van October af zal plaatsvinden, de bevestiging kunnen brengen. Natuurlijk zal Nederland zijn rechten af aanspraken op de 1875 m. golf onver zwakt blijven verdedigen. Maar zoolang de 1875 m. golf niet storingsvrij kan wor den genoten, blijven wij ook op de 415 m. Werk opgedragen. Alblasserdam. De verbreeding van de rivier de Noord bij de voormalige Rul- genfcilpolder, het maken van een oever verdediging en het graven van een vaar geul langs de Alblasserdamsche oever, is opgedragen aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij te Amsterdam vooi f 83.500. Arkcl. Mej. M. Baas slaagde voor het MULO-diploma. Gevonden; een heeren winterjas en een kaplaars. Inl. op de secretarie. Geitenkeuring. Giessendam. De geitenfokver. „Steeds Voorwaarts" zal Dinsdag 20 Juli op een terrein bij den voorzitter, den heer P. v. Houwelingen, de jaarlijksche geitenkeu ring houden. Aan de eigenaars der die ren zal voor elke geit die een prijs wint, bovendien een diploma worden gegeven Als keurmeesters zijn aangewezen de heeren Ir. P. Verhoeven en S. de Jong van 's-Gravenhage en H. Roest van Brielle. Opbrengst collecten. Gleosendam. Voor het Fonds van de Gewapende Dienst werd gecollecteerd f 15,83; voor de verspreiding van de Hei lige Schrift f 33; voor het gesticht voor lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede f 48, terwijl de muz kale rondgang van de muziekvereen. „Tem po" f 39,65 opbracht. Afslag. Giessen-Nieuwkerk. Dinsdagmorgen had in café Verheul ten overstaan van Notaris Klokke te Gorinchem, de afslag plaats van een woonhuis met erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland, e gendom van de weduwe L. Bly. Perceel 1, woon huis, groot pl.m. 30 A. en 66 cA. met perceel 2, bouwland, groot pl.m. 3 A. en 43 c-A. werden gemijnd door W. van Houwelingen, alhier voor f 2155. Perc. 3, weiland, groot 74 A. werd gemijjnd door A. Kersbergen, alhier voor f 1100. Woensdagavond werd de gelegen heid geboden tot het bekomen van kos- teiooze rijwielbelastingplaatjes. Onge veer 50 aanvragen kwamen binnen. Voetbaluitslag. Giessen-Nieuwkerk. Woensdagavond werd hier een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tusschen P.V.V. en Schel luinen. De uitslag was 33. Giessendam. Donderdag is men gereed gekomen met de asphalteering van het gedeelte van de Damscheweg vanaf Giessen-Oudekerk tot aan de Achterdljk Het andere gedeelte tot aan de Vuiien- dam is door de provincie overgenomen zoodat deze dat stuk wel verbeteren zal. In deze gemeente is nu alleen nog de Oudekerksche dijk,4vanaf Giessen-Oude kerk tot aan de grens der gemeente Peursum niet verhard, welk weggedeel te een lengte heeft van 2.2 K.M. Het polderbestuur van Glessen-Oudeboven- kerk is al eenigen tijd met plannen be zig, maar tot et* beslissing is het nog niet gekomen. Geen concert. Groot-Ammers. Door omstandigheden zal het Dilettanten Orkest alhier met medewerking van het Schoonhovensche Strijkorkest Zaterdag geen concert ge ven, doch op 31 Aug. op het Burg. For- tuynplein. Uitstapje. Groot-Ammers, De naaivereen. „Steun ln Liefde" maakte Woensdag een reisje per autobus naar Rhenegi en Omstreken 's Morgens half zeven werd gestart en na eemg oponthoud door een lekke band nabij Zeist was men reeds vroeg in Rhencn, waar men eerst koers zette naar het bekende dierenpark. Op de terugtocht werd een bezoek gebracht bij het oud-hoofd der openbare lagere school, den heer en mevr. Vlastuln. Mevr. Vlastuin maakte een tochtje mee naar het mooie Natuurbad te Bilt- hoven. Vandaar ging de reis naar Utrecht waar werd gegeten. Tijdens het dinér werd volop genoten van muziek en zang. 's Avonds kwart voor elf arri veerde men weer in de gemeente. De heer B. Borsje was zoo onvoor zichtig met zijn hoofd tegen de groote bel van het Schoonhovensche Veer te loopen, wat hem 'n gapende wond aan het voorhoofd bezorgde. Een noodver band werd gelegd bij de firma Brink, waarna dokter Flohil de wond heeft ge- i hecht. Noodweer. Hei- en Boeicop. Het hevige onweer dat Donderdagavond boven deze gemeen te en omgeving woedde, heeft ook hier zijn sporen achter gelaten. Twee koeien van den veehouder U. werden door het hemelvuur getroffen en op slag gedood, waarna de dieren in de sloot terecht kwamen. Drie schapen van den veehou der H. trof eenzelfde lot. Voorts werd nog een aantal boomen versplinterd en ontworteld, terwijl ook veel früit van de boomen is gewaaid. Melkondersoek op tchooL Hoornaar. Vanwege Ziekenhuishulp zal in 't laatst van deze maand de Tandartsendienst in de openbare school zitting houden voor mondonderzoek van de kinderen der beide scholen. De ouders zullen vrij zijn, hun kinderen al dan niet aan het onderzoek te onderwerpen. Hoornaar. Een hit van den veehouder J. Kwakemaak kreeg in de weide een trap van eei\ paard, wat een pootbreuk tengevolge had, zoodat het beest moest worden afgemaakt. Handig. Lexmond. Donderdagavond reden J. Bikker en Adr. v. Kekem in Lakerveld een jongen achterop, dien zij vroegen of hij achterop de fiets wilde meerijden, wat de knaap accepteerde. Hij vertelde hen naar Amsterdam te willen, teneinde zijn oom te bezoeken, aangezien hij thuis ruzie had gehad. Hij was reeds van Go rinchem afgekomen. Van Kekem wist den jongen te overreden om met hem mee te gaan en een expediteur op te zoeken, met wien hij zou kunnen meerijden. De ex pediteur was echter in dit geval de ge meenteveldwachter, (Jle, na den Jongen ondervraagd te hebben, dezen ln den loop van den avond weer thuisbracht, waar de hevig ongeruste ouders niet weinig verheugd waren, dat zij hun jongen te rug zagen. De storm. Lexmond. Bij 'de storm van Donderdag werden in Lakerveld enkele boomen ont worteld, tengevolge waarvan het lichtnet brak en het verkeer eenigen t#d gestremd was. Verderop werd een brug door een omver gewaalde boom grootendeels ver nield, terwijl ook bij particulieren reuzen van populieren uit den grond gelicht wa ren. Het fruit heeft veel geleden en er zijn boomen, waarvan een groot gedeelte ls afgewaaid. Oranjefeest Lexmond. Het bestuur van de Oranje- vereen. „Het Vaderland Getrouwe" be sloot de ledenvergadering voor te stel len op 31 Augustus ter gelegenheid van Koninginne verlaardag een Oranjefeest te vieren en (Aarb# een gecostumeer- de optocht te youden, n.l. de intocht van Pms Willem van Oranje te Sche- venlngen. Schoolnieuws. Lexmond. De heeren Jo Schrijvers hof en J. Hamerling, zullen beiden hun onderwijzersarbeid met 1 Sept. te Via- nen, als kweekeling met akte aanvan gen. Eerstgenoemde aan de oJ. school en laatstgenoemde aan de Herv. school. Schoolreisje. Lexmond. Met een aantal leerlingen van de o.l. en bijz. school maakte het personeel Dinsdag een schoolreisje naar Arnhem met de autobussen van Bouter te Amelde. Na de mooie heenreis werden alle bezienswaardigheden in Arnhem en omgeving bgkelten eh volgde een boot tocht op de Rijn, naar de Westerbouwlng. Daarna bracht men een bezoek aan de Hevea fletsbandenfabriek. Tenslotte be zocht men Ouwehand's dierenpark te Rhenen. De kinderen hebben een zeer mooie dag gehad, troffen goed weer en keerden des avonds om half tien :n ons dorp terug. Eierteillnf. Moercapelle. Donderdag waren aange voerd 6950 eeiren, de prijzen waren als volgt: henneneieren f 3.10^—3.20, kippen- eieern f 3.40—3.85, eendeieren f 2.50— 2.70, kalkoeneieren I 4—4.60, alles per 100 stuks. Nieuw-Lekkeriand. Begunstigd door heerlijk weer heeft de Meisjesvereenlging „Ruth" Woensdag haar Jaarlijksch reis je gemaakt, onder geleide van Ds. Joh. van Dorssen. 's Morgens om zes uur werd de tocht per autobus aangevan gen. De reis ging via Utrecht over de Veluwe naar Hattem en omgeving, waai men het grootste deel van de dag ver bleef. De terugtocht ging over Apeldoorn en Amersfoort. In beide plaatsen werd eenige tijd vertoefd. S Avonds om 10 uur keerde het gezelschap voldaan ln de ge meente terug. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. Te bevragen bij: M. Boo gaard, Julianastr. 42 een roer van een yaartuig; A. v. Heteren, Pr. Hendrikotr. 55 een kinderschopje; A. Versteeg, Oran Jestr. 19 een iknderportemonnaieA. v. Ooijen, Emma~tr. 1 een kost. rijw. bel. merk; M. Koppelaar, WLhelmlnaifc.'. 49 een stalen duimstok; 8. v. Heukelom, C 539 een doublé horlogearmband; G. Vos, Adm. de Ruyterstraat 30 een ceintuur; F.. Redelijkheid, Adm. de Ruyterslraat 48 en kindertaschje; H. Bakker, A« i.95 een lap japonstof; J. Levamer, B 230 een portemonnoie met «lentelor; Kon toor firma A. Prins, B. 9 een broodmes; M. v. Velde, Julianastr. 4i li dop van een aijto; C. H. Hofman, Dr. Langeveldpl. 24 een ceintuur; C. Smit, A 384 een kinderportemonnaie; M. J. Groenewegen, D 22 een blauw kinder- scbortje; B. v. d. Me#den, Wijngaarden 58, een rijw. bel. merk in étui; Politie bureau een nummerbord van een auto en een rijw. bel. merk in étui. Sliedrecht Aangehouden werd O. Na betaling der boete is hij heengezonden. Voorts is aangehouden de Duitscher C„ die zonder middelen van bestaan in de ze gemeente werd aangetroffen. Hij is Her uitleiding overgebracht naar Zevenaar. Mej. J. gaf kennis, dat onbekenden haar voor de vakschool staand rijwiel hebben beschadigd. K. deed aangifte te zijn op gelicht voor een bedrag van f 1.20. C. deed aangifte van diefstal van aarde, gepleegd door G. IJsselstein. In de nacht van Dinsdag op Woensdag reed d e melkrijder J. Schreurs, met een meikauto van „Oud- Holland" door de IJsseldijk alhier, toen hij, volgens eigen verklaring, het stuur van zijn auto niet meer om kon krijgen. Het gevolg hiervan was, dat hij met een tamelijke snelheid tegen een paal van het electriach net reed, waardoor zijn wagen aan de voorzijde ernstig werd be schadigd, zoodat de radiator, de motor kap en een der voorwielen van de auto werden afgerukt. De bestuurder kwam er zonder ongelukken af. Later in de nacht is de zwaar beschadigde auto door een andera wagen van „Oud Holland" op gehaald en overgebracht naar de gara ge alhier. POLITIERECHTER TE ROTTERDAM. Steunfraude. Twee gevallen van steunfraude heeft de politierechter Vrijdag te behandelen^ gehad. Het eerste is voorgekomen in de gemeente Slikkerveer en betrof den 49- jarigen A. H. 8. Gedurende zeer geruime t#d had dez? de inkomsten van zijn kinderen niet aan het steunorgaan op gegeven. Verdachte beriep er zich op, dat, wat de inkomsten van Grietje be trof, die als dagdienstbode f 4 per yeek verdiende, dit geld nooit aan hem afge dragen werd. Het meisje behield, wat zij verdiende, voor haar kleeding. De politierechter, mr. Francken wees verdachte er op, dat zijn verweer niet' opgaat, want dat het steunorgaan er niet mee te maken heeft, of verdachte al of niet dit geld in handen krijgt. Vol doende is, dat vaststaat, dat het nelsje Inderdaad die inkomsten heeft geljad. Verdachte had dan maar maatregelen moeten treffen, waardoor dit geld wfel aan het gezin ten goede was gekomen. Voor de verdiensten van Tobias ,die geruimen tijd op de scheepswerf van Boele gewerkt had, bezigde verdachte dit verweer niet, want Tobias had ahes, wat hij verdiende, thuis afgedragen. Dat verdachte dit geld niet verantwoord had sproot voort uit zijn armoede. Van de f 14 ondersteuning, die verd. per week ontving kon hij zijn gezin niet onder houden. De ambtenaar van het steunorgaan m Slikkerveer, L, van Wingerden, verklaar de, dat bij onderzoek was gebleken, dat verdachte gedurende geruime tijd een deel van de gezinsinkomsten verzwegen had. Voor wat Tobias betreft, is dit wel een bedrag van ruim f 500. Wanneer verdachte alles naar waarheid zou heb ben opgegeven, zou hij ongeveer f 300 minder aan ondersteuning hebben geno ten. Het O. M. wilde in aanmerking nemen dat de fraude zich over langen tijd uit strekt en dat het hier ook over flinke bedragen gaat. Het O.M. eischte een ge vangenisstraf van 3 weken. De politierechter veroordeelde ver dachte tot veertien "dagen gevangenis straf. Het tweede geval van steunfraude wns voorgekomen in Nieuw-Lekkerland. De 51-jarige J. v. d. W. had evenals de vo rige verdachte de inkomsten, die zijn kinderen in het gezin binnenbrachtc*n, niet aan het steunorgaan opgegeven. In totaal zou dat een bedrag van ruim f270 hebben beloopen, waardoor verd. onge veer f 170 te veel aan ondersteuning zou hebben ontvangen. Het O.M. eischte in dit geval een ge vangenisstraf van veertien dagen en de politierechter legde een week gevange nisstraf op. Aangehouden. Een zaak tegen den 37-jarigen B. H., uit Lekkerkerfc, die Zich te verantwoor den had, ter zrke van diefstal van twee ijzeren binten, ten nadeele van H. Hon- koon te Lekkerkerk, werd op verzoek van verdachte, die zich van een raadsman wilde voorzien, aangehouden tot 30 Juli. Mishandeling na een aanrijding Conform de eisch heeft de i>olitlerech- ter den 31-jarigen J. V., uit Krimpen aan den IJssel veroordeeld tot f 15 boete subs. 6 dagen hechtenis. V., die een auto had bestuurd, was door eigen onvoor zichtigheid in aanrijding genomen met een auto, die bestuurd werd door G. Vis ser, eveneens uit Krimpen a.d. Ussei. Verdachte had zich daarover zeer kwaad gemaakt en zich zoo zeer vergeten, dal* hij Visser een slag in het gelaat had tow gediend. ARRONDISSEMENT» RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Donderdag 15 Juli 2937». Goed onttrokken aan een fall* liete boedel. H. de K., stoffeerder, oud 23 jaaa wonende te Hardinxveld, thans gedeti neerd in het huis van bewaring te Dor drecht en A. J. van V. electricien, oud 22 Jaar, wonende te Rotterdam, hadden op 31 Mei aan de boedel van de K. waai op uit hoofde van een faillissement be slag was gelegd, verschillende goederen. als meubelen, moquette, matten, mate riaal, enz., enz. onttrokken en naar el-» ders overgebracht. Boeendien had de K. na het aanvra gen van het faillissement geld van vor deringen en van contant verkochte goe deren ontvangen, zonder daarvan op gave te doen bij den curator, mr. D. Huurman. Verd. hekende, hij had raad gevraaga aan den winkelier C. v. H. te Hardinx veld, die ook eens failliet was geweest en deze had hem geadviseerd zoo veel mogelijk goederen over te brengen. De K. yerdedigde zich door te zeggen dal hij het niet ten eigen bate had gedaan. Mr. D. Huurman was wegens zijn va cantie niet verschenen, de raadsman mr. Douw v. d. Krap sprak de wensch uit, de getuige Huurman eenige vragen te stellen, doch zag daar later van af. Mr. A. J. Kronenberg, de officier van justitie, zette de zaak uiteen, de aanra king met van H. was den mannen nood lottig geworden, deze toch had de K, en diens knecht v. V. de raad gegeyen het goed naar elders over te brengen. De K. is natuurlijk in deze zaak de hoofd verdachte. Het ingewonnen rapport ovei de IJ. luidde ongunstig, dat over van V# gunstig. Tenslotte eischte mr. Kronenberg voor de K. een gevangenisstraf voor de tijd van 8 maanden met aftrek der pre ventieve hechtenis en voor v. V. 4 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk m. een proeftijd van 3 Jaar en bijzondere voorwaarden. Mr. Douw d. Krap noemde den ver dachte de K. een fantast, die zich over de toestand van zijn zaak een onjuist inzicht had gevormd. Hij vreesde dat de goederen b# openbare verkooping te weinig zouden opbrengen, minder dan bij privé-verkoop en dacht aldus zijn crediteuren te bevoordeelen. De K. komt uit een goed milieu, hij drinkt nooit, hij ls nooit met de politie in aanraking ge weest en derhalve bepleitte de raads man clementie. Mr. Verhoeven, de raadsman yoor va& V. legde zich b# het requistolr van den officier neer. Verdachte de K. vroeg een vooswaar- elijke straf, desnoods met de verplich ting zijn scnulden af te betalen. Uitspraak 29 Juli. Uitlokking tot misdrijf. Daarop stond terecht C. v. H„ winke lier, oud 50 jaar, wonende te Hardinx veld, de man die H. de K., den vera, uit de voorafgaande zaak had geadvi seerd goederen uit zijn zaak naar elders over te brengen. Weliswaar had de K. reeds goed weggehaald voor hij met v. H. had gesproken. De get. de K. had bij de politie gezegd, dat v. H. hem had ge waarschuwd: denkt er om dat het niet uitlekt, anders ben je nat. De K. zegt nu het zich niet meer t< herinneren. Mr. Vonkenberg, de raadsman van verd. zegt, dat deze draai gelogen is. Het speet get. de K. dat hij de raad van een ambtenaar der omzetbelasting, die een accoord met zijn crediteuren aan- ried, niet had gevolgd. Hij had naar schatting 20 kunnen aanbieden. BV zijn verhoor vertelt de verd. dat hij de K. een accoord had afgeraden, daar dit toch naar zijn meening niet zou worden aanvaard. Hij had wal gezegd: je gapt gewoon door met v.erkoopen en als de curator je geld vraagt, zeg Je dat Je het voor eten noodig had. Bij den rechter commissaris had Hij ook toegegeven, dat hij de K. had geraden goed te verstop pen. Komend tot zijn requistolr bracht de officier naar voren, dat de verd. echter geen profijt had gehad van zijn advies, doch met het geven van de raad een strafbaar feit was gepleegd. Het inge komen rapport luidde zeer ongunstig en stelde geen voorwaardelijk straf voor. Hiermede rekening houdend eischte mr. Kronenberg een gevangenisstraf van 4 maanden. Mr. Vonkenberg, de verdediger, be toogde, dat uit het feit, dat de K. reëhs goederen had weggebracht gebleken was dat hij reeds het plan had te handelen zooals hij gehandeld heeft. De elemen ten van uitlokking ontbraken hier, daar het voornemen reeds aanwezig was. Er zijn geen finesses bekend gemapkt, doch enkele algemeenheden geuit, die den be langhebbende reeds bekend waren. Mr. Vonkenberg pleitte dus Vrijspraak, even tueel clementer straf t.w. een voorwaar delijke veroordeeling. Na repliek van den officier van justitie werd de uit-«i spraak bepaald op 29 Juli a^.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4