5* Vredesklok De Binnenland Telegrammen Schoonhoven Kerk en School j Plaatselijk nieuws Uitvaart van Patriarch Varnava. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. WEERBERIG NT. BEZOEKT DE UITVERKOOP bij F. BOS t« Noordeloos Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan! Nieuws in een paar regels TRIJPAG TO JtTEI !Wj pen gevonden, waarin zich ontplofbare stoffen bevonden, die nabij het gebouw, waar het Incident ilch voordeed, was neergelegd. Eei\. lange lont was aan de ontplofbare stoffen bevestigd. Verder ontdekte de politie in den avond een samenzwering om dfe treinen welke de bezoekers, die aan de feesten ter gelegenheid van het koninklijk be zoek hadden deelgenomen, naar huis te rugbrachten, te doen ontsporen. Nabij Patrick, een plaats op 20 kilometer af stand van de hoofdstad van Noord-Ier- land was de spoorlijn ondermijnd. In een industriegebouw in Belfast heeft zich een ontploffing voorgedaan, ten aanzien waarvan het gerucht ging, dat deze door terroristen, die een bom hadden geplaatst, zou zijn veroorzaakt. Het gebeurde was echter een gevolg van opeenhooping van gas. Niemand werd gewond en er werd uitsluitend stoffelij ke schade aangericht: BELLETJES TE BELGRADO EN SËRAJEWO; EEN DOODE. De begrafenis. De teraardebestelling van patriarch Varnava, het hoofd der Orthodoxe kerk in Servië, heeft ogider de door de kerk strijd verhitte gemoederen nieuwe onrust verwekt. Onder de duizendkoppige menig te, die de stoet volgde, is een paniek ont staan tengevolge van een misverstand metde gendarmerie. Een aantal personen liep lichte verwondingen op. Spoffdig was de orde echter hersteld en verder deden zich in de begrafenisstoet geen inciden ten meer voor. Een aantal betoogers raakte echter in een dér zijstraten met de politie slaags, waarbij zij de handha vers der orde mét de inventaris van en kele café's bekogelden. Toen de politie na drie kwartier versterking kreeg, maak te zij aan de relletjes een einde. Later kwam het in het centrum der stad op nieuw tot botsingen, maar hier was men de toestand spoedig meester. Door snel ingrijpen wisten de gendar mes bij de ontbinding van de rouwstoet nieuwe incidenten direct de kop in te drukkep. Wanordelijkheden te Serajewo. ..Ook te Serajewo was het Donderdag verre van rustig. Redactlebureaux van enkele kranten moesten het ontgelden en van de woning van den minister van posterijen worden alle ruiten ingewor pen. De politie, die eerst laat ingreep, raak te met de menigte slaags, waarbij een vrouw werd gedood en drie politiediena ren ernstige' verwondingen bekwamen. Ongeveer honderd personen liepen lichte kwetsuren op. Ook nadat de orde was hersteld bleef het in de stad onrustig. Naar een der Belgradosche bladen meldt heeft de bisschop van Dalmatië een merkwaardige lijkrede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de overleden patriarch wist, aan welke gevaren de dienaren der kerk blootstaan. Het was den patriarch bekend, dat verscheidene patriarchen en martelaren werden opgehangen, ver moord of vergiftigd, doch hij was tot dit lijden bereid. devolle eigendommen van den Jeugdigen koning Ananda Mahldol aan hoogge plaatste ambtenaren tegen belachelijk lage prijzen zou hebben verkocht. Het geval herinnert aan een opiumschandaal in 1935, toen, naar indertijd werd be weerd, de ministers van het kabinet be trokken waren bij een groote opium-af faire. HET NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK^ Overdracht op 28 Augustus. De „Piet Hein", het jacht, dat als na tionaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bemhard zal worden aangeboden, komt 14 Augustus voor de eerste maal in zijn element. Waarschijn lijk zal na de tewaterlating een proef tocht nabij Texel gemaakt worden en als deze slaagt, heeft twee weken later de overdracht aan het prinselijk paar plaats. Het daarvoor opgestelde programma, dat per radio uitgezonden wordt, luidt als. volgt: Te vier uur begeven Prins en Prinses zich te Muiden aan boord van het jacht, waarna buitengaats de over dracht zal geschieden. Op het Buiten-U aangekomen, heeft een vloot-revue van pleziervaartuigen plaats, gevolgd door een zelfde schouwspel op het Binnen-U, waarvoor de Nederlandsche roeiwereld zorgt. De „Biet Hein" zal tenslotte naar de jachthaven van de Kon. Ned. Roei -en Zellver, varen, waar het jacht een per manente ligplaats krijgt. FAROEK KONING VAN EGYPTE. Donderdagmorgen is Faroek tot ko ning van Egypte uitgeroepen. Het was de eerste maal, sedert den tijd der Pharao's, dat in Egypte een plechtigheid van dezen aard plaats had. EEN SCHANDAAL IN SIAM. Regeering afgetreden. Prins Adltya, de voorzitter van den re- gentschapsraad van Siam, de eerste mi nister en het geheele kabinet zijn afge treden, op grond van de in de nationale vergadering geuite beschuldigingen, vol gens welke de regeering land en waar- HOOFDPIJN, LUSTELOOS EN ALTIJD MOE. Nu totaal veranderd. „Ongeveer acht jaar geleden voelde ik mij dikwijls niet goed, altijd moe en lus teloos, terwijl ik 's morgens maar het liefst in bed zou willen blijven liggen. Daarbij kwam nog een chronische hoofd pijn. Vanaf de eerste flacon Kruschen Salts, die ik probeerde, ben ik echter een andere vrouw geworden. Ik neem nu lederen morgen een beetje in mijn thee en kan Kruschen niet hoog genoeg roe men." Mevr. W. S. D. te P. Alle klachten, welke deze dame had, zijn het typische gevolg van één,en de zelfde oorzaak: verslapte werking der inwendige organen, waardoor het bloed verontreinigd wordt en' men zich moe, oud en futloos voelt. Kruschen Salts spoort op geheel natuurlijke wijze de af- voerorganen aan tot actievere werking, met als gevolg een hernieuwd gevoel van jeugd, levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.75 en 1.60. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij, Amsterdam, voor komt. (Adv.). CHINEESCHE TROEPEN NAAR HET NOORDEN. SJANGHAI, 30 Juli. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat Tsang Kal Tsjek den troepen, die thans in Pootlngfoe lig gen aan de spoorweg Peking-Hankou last heeft gegeven naar het noorden op te rukken. Chlneesche kringen weigeren commentaar te levensn op dit bericht. VERLIEZEN VAN JAPANNERS EN CHINEEZEN. TIENTSIN, 30 Juli. Hiér wordt gemeld, dat de door de Japanners geleden verlie zen tijdens de gevechten van 28 Juni ten Z. en N. van Peking zouden bedragen 121 dooden en 238 gewonden. De Chlnee- zen zouden 1200 man hebben verloren, die bijna allen zouden zijn gedood. RUST TE PEKING. PEKING, 30 April. De rust is hier weer gekeerd nu de troepen van het Chlnee sche leger de stad geheel hebben ont ruimd en zich in zuidelijke richting heb ben teruggetrokken. In Peking is een nieuw bestuur gevormd uit persoonlijk heden; die om hun pro-Japansche ge voelens bekend staan. JAPANNERS BEZETTEN HAVENSTAD. TOKIO, 30 Juli. In het Noorden van China hebben nog hier en daar gevech ten plaats. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche troepen vanmorgen vanmorgen een deel van de havenstad Takoe hebben bezet. SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. 27 dooden PARIJS, 30 Juli. Te Ville Neuve St. Georges heeft een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad, dat aan 27 personen het leven heeft gekost. De slachtoffers waren voornamelijk pelgrims uit Lisieux en kinderen van vacantiekoionles. M.U.L.Ó.-EXAMENS. Ulo-school slaagden diploma B: J. de alhier en P. de te Ammerstol; rand te Bergam- Van de openb: Woensdag nog v Bruijn en Jo Bruijn en A. Koo" voor diploma A: bacht. Donderdag zijn voor diploma B ge slaagd: J. Boon en D. v. d. Dool te Berg ambacht en W. van Beuzekom teNieuw- poort; voor diploma A: C. v. d. Berghen A. Keriing alhier en H. van Buren te Bergambacht. Van de christelijke Ulo-school ver wierven Woensdag het B-diploma: 8. A. v. d. Pauw, terwijl W. Endeveld te Lopik alleen voor het aanvullings-diploma B geslaagd is en Tlni Scheer het A-diplo ma behaalde. Donderdag slaagden van deze school Alie v. d. Oever, P. Muilwijk en P. Peer- bolte, alhier, D. Molenaar te Wllllge- Langerak en 8. Ravensberg te Bergam bacht voor het diploma A. M. T. 8. De heer D. v. d. Oever slaagde Woens dag voor het toelatingsexamen der Mid- dalb. Technische Schooi te Utrecht, BEDEVAART. Woensdag hebben de katholieken uit Schoonhoven en omgeving de Jaariijksche bedevaart naar Den Brlel gehouden. Na des morgens om vijf uur de Mis te heb ben bijgewoond, vertrok het gezelschap, dat uit 350 personen bestond, om half zeven met de boot. Men had een voor spoedige reis. In de Brlel heeft de oud pastoor van Schoonhoven, de heer W. C. C. Albers, ln de Martelarenkerk de Hei lige Mis opgedragen, terwijl pastoor Brouwer de predikatie hield. De terugreis verliep eveneens vlot. zoodat de bedevaartgangersreeds om half zeven weer in deze gemeente arriveerden. DE REÜNIE. Woensdag hebben eenige leden van het uitvoerend comité, dat de voorbereidin gen treft voor de reünie van de Instruc tie-Compagnie, welke hier op 1 Sept. zal plaats vinden, een bezoek aan Schoon hoven, gebracht om een en ander nader te regelen. Het staat nu wel vast dat op genoemde datum ongeveer 300 reünisten naar de Lekstad zullen komen. De leden leet; 4e pr. P. v. d. Berg van Wouden berg met Bobby; 5e pr. M. Erberveld te Gouda met Hilda. Handicap-Dressuurproef: le pr. mej. N. L. Oskam van Bergambacht met Nelliê, werd tevens kampioen voor Zuid-Holland en Noord-Brabant; 2e pr. P. A. Voorsluijs van lli i iHRHk^lil 3e pr. M. Verbeek van Maarsbergen niet Pasha; 4e pr. A. Ph. van der Breggen van Waddinxveen met Pirinska; 5e pr. D. Bodegom te Stolwijk .met Tommy; 6e pr. mej. A. C. E. de Haan van Albiasserdam met Oprlva; eervolle vermelding P. van Vliet van Bergam bacht met Lady Hamilton. Dressuurproef voor afdeelingen (8-tal- len): le pr. de L. R. Beyaert van Albias serdam, die tevens kampioen werd voor Zuid-Holland en Noord-Brabant; 2e pr. L.R. Siegfried te Bergambacht; 3e pr. De Valléiruiters te Woudenberg.' ld. 4-tallen: le pr. de L.R. de Gouwe- Ruiters te Waddinxveen; 2e pr. L.R. Dub beldam en Omstreken te Dubbeldam; 3e pr. LR. Beyaert van Albiasserdam; 4e pr. L.R. De Boreftsche Ruiters te Bode graven; 5e pr. L.R. Gouda Vooruit te van het uitvoerend comité hebben po- tfouda en eervolle vermeldingen L.R. De gingen in het werk gesteld om te berci- ^3chieruiters te Overschie en De Dver- ken, dat het gezelschap oud-militatrenJ maasche Ruiters te Brielle. bij aankomst ln de gemeente met rau* Handicap Springconcours: ziek wordt afgehaald. De beide winke- liersvereenigingen zullen onder oogen zien of zij daaraan medewerking kunnen verleenen. De kosten aan de muzikale opluistering verbonden, beloopen onge veer f 50. in verband met het feit. dat de leden der muziekvereenlgingen een heele middag zullen moeten verzuimen. De ge meentebode, de heer Veldhuis, heeft zich reeds bereid verklaard met een lijst bij particulieren rond te gaan, ten einde het bedrag van f 50 bij elkaar te kunnen krijgen. DE DJIGUITEN KUITER-KOZAKKEN. De beroemde Djiguiten Ruiter-Kozak- ken zullen Woensdag 4 Aug. hier des avonds een voorstelling geven, op het terrein der Schoonhovensche Sportclub bij Hotel a la Station. De Djiguiten kozakken zijn officieren van de voormalige Wit-Russische ruiter- regimenten, die zich na de revolutie ver- eenigden onder leiding van den heer Hetmann Remeleff. Men staat versteld van hun stoutmoe digheid, waarbij zij de Wild-West-rui- ters overtroffen. De kozakken zijn van hun jeugd af met hun paarden opge groeid en zij brachten een groot deel van hun leven in het zadel door. Vrees ken nen zij niet en het lijkt of man en paard één geworden zijn. Hét ls geen hoogeschoolrljden, noch circusvoorstelling, doch een sportief paardrijden. NIEUW BROOD. In een advertentie in ons vorig num mer is volkorenbrood aangekondigd. Nieuwe tijden brengen andere gedach ten. Wanneer men ging Inzien, hoeveel beter het is, volkorenbrood, inplaatsvan wittebrood te eten, zou dit de volksge zondheid zeer ten goede komen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Gouda Candldaat H. Vis ser te 's-Gravendeel. Beroepen: te Meerkerk, de heer E. du Marchle van Voorthuyzen, cand. te Apel doorn; te Noordeloos, de heer J. C. Marls cand. te Zwolle, RUSSISCHE KALENDER. Stalln heeft een nieuwe, speciaal Rus sische kalender verordend. Het jaar moet beginnen met October (begin der revolutie). De maanden en dagen krijgen nieuwe namen, aan de groote revolutio naire feiten ontleend. De Zaterdagen zul- „Lenin", de Zondagen „Stalin" heeten, de feestdagen zullen naar andere groote revolutionairen genoemd worden. De be doeling is ook in den kalender elke her innering aan het Christelijk „tijdperk" uit te wisschen. CONCOURS-HIPPIQUE ALBLASSERDAM Een geslaagde dag. Albiasserdam. Het Woensdag gehouden concours hipplque ls uitnemend geslaagd en voor de rijvereeniging „Beyaert" een waar succes geweest. Hoewel de lucht zich triestig liet aanzien en in de mor genuren zelfs regen vlei, werd het verder op den dag buitengewoon goed weer, wat zeker medegewerkt heeft tot het siagen van dezen dag. De jury, bestaande uit de heeren: jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia te Brummen, T. H. Barlagen te Reiderwol- derpolder; W. Slob, Hoofddorp; Ad. Kle- be, Rotterdam,?. W. de Jongh de Leeuw te Dubbeldam, kende de prijzen als volgt toe; Dressuurproef Klasse N: le pr. T. Bur ger van Reeuwijk met Amica; 2e pr.- G. van Leersum van Woudenberg met Vlcius 3e jjr. J, Bo« te Bodegraven Athr pr. R. Btauwendraad van Maasbergen; 2e pr. mej. L. van Beek, Vierpolders, met Soer; 3e pr. L. Donker van Waddinxveen met Ublna; 4e pr. M. Verbeek van Maarsber gen met Pasha; 5e pr. W. Los van Bode graven met Marle; 9e pr. J. de Jong van Oud-Alblas met Cadet; 7e pr. D. Klok van Rockanje met Willy; 8e pr. P. van Vliet van Bergambacht met Lady Ha milton; 9e pr. A. Bas, Dubbeldam, met Papelotte en 10e pr. A. P. van der Poel van Tinte met Emma. Wedstrijd voor ln vrijheid gedresseerde paarden: le pr. M. Verbeek van Wad dinxveen met Dirk; 2e pr. M. Donker van Waddinxveen met Renetta; 3e pr, B. Burggraaf van Albiasserdam met Tommy 4e pr. G. Baan van Albiasserdam met Ogula en 5e pr. L. Donker te Waddinx veen met Ublna. Patrouille-springen; le pr. B. Burg graaf van ^Ihlnsaprrtnrri met Tommy; 2e pr>M. Donker ^an Waddinxveen met Re netta; 3e pr. mevr. Van Wijk van Wou denberg en 4e pr. P. van den Berg van Woudenberg met Bobby. Klavertje Drie: le pr. Th. Erberveld van Gouda met Hilda; 2e pr. L. Valk van Dubbeldam met Erna; 3e pr. H. Rcemst van Woudenberg met Wlldfrled, eervolle vermeldingen Jo Korteweg met Zampa en J. C. Behagen met Nellie, beide van Al biasserdam. Springconcours H. (handicap), gereden door amateurs en professionals:le pr. P. Leeuwenberg. Den Haag. met Sportwelt; 2e pr. L. J. Uytendael te Rijen met Clou de fer: 3e pr. Kackama Riem, Den Haag, 4e pr. Drs. J. M. NIJssen. Blaricum, met Madeion; 5e pr. It. J. J. Geuvel, Breda, met Sebastlaan; 6e pr. L. J. Uytendael te Rijen met Allerstolz. Vlieger verliest gereedschap. Groot-Ammers. Een militair vliegtuig van Soesterberg maakte boven de Graaf- landsche polder verschillende toeren, waarbij een zak met gereedschap enz. naar beneden viel. De heer D. de Graaf, die dit zag gebeuren, nam de zak in ont vangst om hem te deponeeren bij den gemeente-veldwachter. Het vliegtuig cir kelde heel laag boven de grond om de verloren zak te zoeken, doch het terrein bleek zeker niet geschikt om te landen, waarna het toestel koers zette naar Waalhaven. Bij den landbouwer W. alhier is mond- en klauwzeer onder het vee uit gebroken. De noodige maatregelen tegen besmetting zijn reeds genomen. Ruiterfeest. Haastrecht. Blijkens advertentie in dit blad .krijgt „De Kleine Betuwe Zaterdag bezoek van „De Qouwe-ruiters" te Wad dinxveen. Het ruiterfeest, te geven door deze landelijke rijvereeniging, vangt aan om 8 uur, dus op 'n tijd, dat velen gele genheid hebben een kijkje te komen ne men. Raadsvergadering. Sliedrecht. De raad dezer gemeente komt Maandag 2 Augustus, des avonds 7.15 uur, ln openbare vergadering bijeen. Geslaagd. Sliedrecht. Mej. Zijp slaagde te's-Gra- venhage voor het examen heilgymnas tiek. MET MOTORCARRIER IN DE SLOOT Waddinxveen. Hedenmorgen heeft na bij de onbewaakte overweg een ongeluk plaats gehad, waarvan de 50-Jarlge koopman P. Kersenboom, wonende te Gouda, het slachtoffer is geworden. HU was met een motorcarrier, waarin zich kaas en boter bevond, op weg naar Den Haag, toen de wielen van zijn voertuig in het mulle zand van de weg slipten. De carrier tuimelde omver en viel in de sloot, den bestuurder ln de val meeslee- pend. t Kersenboom kwam onder de carrier terecht, doch slaagde erin, de kant te bereiken en op de wal te klauteren. Men bracht hem per auto naar het Van Iter- son Ziekenhuis te Gouda, waar bleek, .j&t bil eeft begafcusuk itad hstaneiL.--. Naar waarneming in de morgen van 30 Juli. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Iin het Noorden meest zwakke wind uil Noordelijke richtingen; zwaar bewolkt tot betrokken; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur; in hqt Zuiden zwakke wind uit Oostelijke richtingen; half tot zwaar bewolkt; wei nig of geen regen; iets warmer. Waterstand: Schoonhoven hg. water 11.- uur, 1.18 NL Keulen stand 2.16 M., val 0.01 M, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 63 graden Fahrenheit. Vrijdag 31 Juli: Op 10.16, onder 0.56. Nieuwe Maan Vrijdag t Augustus. Wielrijders, licht op! 30 JuU 9.24 uur. tot 7 Augustus. Er ls voordeel, ook voor Tegenover de berichten oe>ee oorlogstoerusting willen we stellen mededeelinge» soa vredes-voorbereiding. BOODSCHAP AAN DE WERELD JAMBOREE. Verschillende vredesvereenigingen heb ben de volgende „Boodschap aan de We reld-Jamboree" ais aanplakbiljet ver- spreid: Namens allen, die de Wereldvrede lief hebben, begroeten wij de Internationale Verbroedering der Padvinders van alle landen. Overtuigd, dat oorlog en chris tendom onverzoenlijk zijn en Christus, de leider der Menschheid, oproept tot daadwerkelijke vrede, spreken wij de wensch uit, dat de Padvinders der we reld Zijn oproep tot vrede zullen gehoor zamen en zich plechtig voornemen in ds geest der Jamboree afstand te doen van het oorlogsgebrulk en in liefde tot el kanders vaderland te bouwen aan de vreedzame samenleving aller volken en rassen. Een gemeente-arbeider te Valkens- waard ls op een onbewaakte overweg aangereden en ernstig gewond. In het St. Joseph-ziekenhuis te Eindhoven it hij overleden. In de Zijl onder de gemeente War mond is een roeibdotje, waarin twee Lel- denaars, vader en zoon; gezeten waren, omgeslagen, waardoor beide inzittenden te water raakten. De zoon ls gered, doch de vader verdronk. Een 2-jarig meisje, dat met haar moeder logeerde bij den koster van de Geref. Kerk te Oude Pekela, was in een der lokalen van de kerk aan het spelen met een schuifdeur. Plotseling liep de deur uit de katrollen en kwam o'p het kind terecht, waardoor het op slag ge dood werd. Een Britsche kruiser heeft op Bar bados mariniers gedebarkeerd om de or de te herstellen, nadat gedurende 36 uur straatgevechten waren geleverd, waarbij zes personen werden gedood en twintig gewond. De wanordelijkheden zijn ont staan na een betooging van arbeiders, die loonsverhooging elschten. De uit Osaka komende Japansche Zuid-West-expres is op het station van Okajama in botsing gekomen met de luxe expres „Foeji". De locomotief en twee wagons van de Zuid-West-expres werden vernield. Dertig reizigers werd/en gedopd of emwi

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2