De ondergang van de Flamingo. WEK DE GAL IN UW LEVER 0> j- FEUILLETON, j DE Wu RCTR Binnenland Oorzaak nog onbekend. '4 Hoe het toestel verongelukte. XffEEDE B*.AD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT, SchoonhoTcnsehe Courant VRIJQAG 30 JULI, 1937. 6e eerste berichten over de ramp, die', werden pe ^lap, waarmee de Douglas de KX.M. nu weer heeft getrollen.^ cue legen de grond sloeg en de meters diepe wij in ons vorig nummer reeds gaven en waarbij alle inzittenden van de Douglas- machine de Hamuigo de dood vonden, gaven een vei w ard beeld fan het dra ma, dat zich boven de rijpende koren velden van net Belgische Brabant heeft algtspeeid en op een aardappelveldje zijndroevig slot vond. Uit de resultaten van het voorloopig onderzoek, dat de heer Behage, deskun dige van de K.L.M., ter plaatse heeft in gesteld en uit het relaas van ooggetui gen is later komen vast te staan, hoe de ramp zich heeft toegedragen. Woensdagmorgen te 9.20 uur is de Flamingo van Schiphol vertrokken. Na een tusscherflanding te Brussel, waar nog acht passagiers instegen, is de Dou glas DC-2 uit de Belgische hocjfdstad vertrokken en nabij Hal, ongeveer Vijf tien KM. zuidelijker, neergestort. Ooggetuigen hebben de machine eerst gehoord, terwijl zij nog in de wolken was. De motoren schenen onregelmatig te loopen, want men hoorde korte knal len en ploffen. In glijvlucht kwam het vliegtuig uit- het wolkendek, waarbij de linker motor in rook gehuld was en en kele K M. voor de plaats waar het neer kwam stond de gcheele linkerzijde van het tpestel reeds in brand. Met een breede rookzuil t achter zich zette de Douglas haar glijvlucht voort. Even voor zij de grond bereikte, maakte de neus eén opwaartsche beweging, waarschijnlijk doordat het hoogteroer in brand geraakte. Onder een hoek van 60 graden botste de Flamingo tegen de grond, waarop 'n ontploffing schijnt te z.ijn gevolgd. De plaats, waar de K L M, vogel neer kwam, bood een vreesglljke aanblik. De staart van het toestel stak uit boven de omringende korenvelden, maar dat was ook het eenige onderdeel, dat nog ee- nigszlns intact gebleven was. De vleu gels waren verbrand en vervormd tot langgerekte metalen wrakstukken. In een lering van 25 meter lagen verschil lende zware onderdeelen van de machi ne verspreid; zij waren totaal versplin terd en verwoest. Lichtere deelen wer den op enkele honderden meters afstand van de staart teruggevonden. Van de romp en de motoren, noch van de cockpit of de neus was iets terug te vinden. Het zit alles onder weggewoelde aarde en het zand. dat de éerste ter hulp gesnelden gebruikt hadden om te trachten de vlammen te dooven. Door de groote hoeveelheid benzine, die in. de tanks aanwezig was, gelukte het niet, de brand te blusschcn. 's Middags om twee uur brandde en smeulde het wrak van de eens zoo trotsche vogel nog. In een kring van 50 meter was de beplanting van het veld volkomen verbrand. Daar omheen wuifde het koren.... Inzittenden op slag gedood. Het staat vast, dat de passagiers en de leden der bemanning na het neer storten van het toestel op slag gedood Op dat moment was ik ook op het too neel, evenals Ike Humbert en verschillen de leden van den troep. Ik kon evenwel niets zien en toch werd deze man voor onze oogen gewurgd. Juist voordat ik hem bereikte zakte hij op het tooneel in el kaar en zag ik het doek snel vallen, zoo dat het publiek niet kon zien wat daarna gebeurde. Ik boog mij over Arnold heen en trachtte hem te helpen, ofschoon ik niet wist hoe ik dit eigenlijk zou kunnen doen, noch wie zijn onzichtbare aanval ler was. Met -een laatstcn zucht, terwijl zijn tong uit zijn mond hing, viel zijn hoofd achterover en lag hij stil. Ik trok aan iets, dat zijn hals omklemde en voel de iets substantieels, iets dat van warm vleesch en been ent),spier was. Zijn hals werd vastgehouden door een zeer sterke hand, ofschoon ik die niet kon zien. Die hand was als een staaf Ijzer, die ik niet uit haar stand kon verwrikken, ik trok en trok, terwijl rondom mij de kreten van den troep klonken en door het doek heen het rumoer van het publiek tot mij door drong. Toen zuchtte Arnold voor het laatst en ik voelde, dat zijn lichaam slap begon te worden, terwijl ik niets anders deed dan in de lucht trekken: er was niets wat mijn hand kon vastgrijpen. Ik boog mij over zijn lichaam, zijn hoofd lag in een eigenaardige houding, alsof het geen kracht meer bezat. Ik had nog nooit een 'hoofd zoo eigenaardig zien liggen; behave dat van een man, dien men opgehaiïgen had, nadat hij met ge broken nek was afgesneden, levenloos,, Nog eenmaal keek ik naar hem en stond toen op. terwijl ik de opgewonden blik kuil, die daarbij geslagen werd, laten geen twijfel over. Wat zich echter in de lucht heeft afgespeeld binnen de romp van de Flamingo; zal wel altijd onbe kend blijven. Aanvankelijk gingen hard nekkige geruchten, dat een der passa giers tijdens de glijvlucht uit het toestel gesprongen zou zijn, doch een onder zoek hiernaar leverde niets op. Wel vond men een ruit van de cabine, met bloed besmeurd, waaruit valt af te leiden, dat nog pogingen gedaan zijn, het branden de toestel tè verlaten. Door de brand en de explosie waren de lijken der slachtoffers vreeselijk ver minkt, sommige vond men op vrij groo te afstand van de plaats des onheils te rug. Het identificeeren bleek verre van gemakkelijk, maar men slaagde hierin tsgjlotte toch. Medische hulp was spoedig aanwezig, terwijl ook de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena medewerking verleen de. Deskundigen van de KL M. stelden een uitgebreid onderzoek in. De koren velden in de onmiddellijke nabijheid wer den doorzocht en .men vond er verschil- lenSo-ondefdeelen van het verongelukte toestel, \rrwijl ook enkele lijken in het koren gronden werden. Dit bewees met welk een kracht de explosie moet heb ben plaats gehad..;' De inspecteur van de rijksstudiedienst voor de luchtvaart, de heer J. v. d. Hei- den, die reeds vele verongelukte toestel len heeft aanschouwd, verklaarde, nog nimmer zoo'n verwoesting gezien te heb ben. Be slachtoffers. De volgende personen hebben, zooals reeds in het kort gemeld, bij de onder gang van de Flamingo het leven gela ten: Gezagvoerder C, Th. Steensma. onge huwd, oud 23 jaar, sinds 11 Februari 193^ als vliegtuigbestuurder in dienst van de K.L.M. Tweede piloot-mecanicien G. Geering, eveneens ongehuwd, 24 jaar oud, cinds het vorig ,jaar bij de KL M. in opleiding voor bestuurder-mecani cien. De radio-telegrafist B. van Lude- kuize kwam in 1935 bij de K.L.M.Hij was 24 jaar en ongehuwd. Mej. M. J. van der Laan, stewardess, bekleedde deze positie vanaf Maart van dit jaar. ZU was 25 jaar. bot de passagiers behouden de Ne derlanders N. Nathans en A. Wapperom. üc heer Nathans was tweede secretans van de Internationale Transportarbci- dersfederatie. Hij vloog naar Parijs ten einde besprekingen te houden over het naar Nederland brengen van Spaansche kinderen. Hij was 53 jaar oud. De heer Wapperom bevond zich eveneens op weg naar Parijs. Hij was grondmecanicien bij de K.L.M. en zou te Parijs een herstelling voor zijn maat schappij uitvoeren. Hij bereikte een leef tijd van 31 jaar ,was gehuwd en had 1 kind. Op de passagierslijst stonden verder vermeld vijf Belgen, t.w. het echtpaar TondreaU, de heer Blum, de heer Canton en de heer Goidblumm, twee Duitschers de heeren Wetzlar en Mun, een Mexi caan, Trillo genaamd en de Engelsch- man Whitehouse. Alle buitenlanders, behalve de heer Tri Hp. manager van dé F..K.O. Radio-' film Corporation, waren te Brussel inge stapt. De oorzaak van h'et ongeluk. Omtrent de oorzaak van het vergaan van de Flamingo is nog geen definitieve uitspraak te geven. Het onderzoek op het tooneel van de ramp zal misschien uitwijzen, waaraan de ondergang van het toestel te wijten ijs geweest, zeker is dit echter niet. De ooggetuigen hebben het vliegtuig wel in de lucht gadegesla gen, maar konden de Aral zelf niet van dichtbij zien. Slechts de verkoolde en verwrongen resten van wat eens een trotsche Dou glas was, leggen een stom getuigenis af. Eerst meende men, vooral in Belgi sche luchtvaartkringen, dat bliksemin,- slag de ramp veroorzaakt heeft. Plaat selijke onweersbuien werden b.v. ook in Brussel opgemerkt. Hét is mogelijk, dat de DD. 2 in een sterk electrisch geladen wolk is terechtgekomen en dc^r een bliksemschicht werd getroffen. De latere mededeelingen van K.L.M.- zijde gaan echter van 'n andere veronder stelling uit. Deze luidt aldus, dat brand is ontstaan in de linker achter benzine tank en dat het vuur zich daarna over de geheele machine verspreid heeft. De piloot zou nog getracht hébben in glij vlucht te dalen, maar is bij die pogingen reeds gedood of bewusteloos geworden, waarna de Flamingo stuurloos neer stortte. Ook acht men het niet waarschijnlijk, dat reeds in de lucht ontploffingen heb ben plaats gehad. Dan zouden de ver schillende deelen nog verder weggeslin gerd zijn. Betuigingen .van deelneming. Van vele zijden zijn bij de K.L.M. be tuigingen van leedwezen en medeleven ontvangen. Zoo ontving men een telegram van de Koningin, verzonden door den adjudant van dienst, jhr. de Jonge van Ellemeet, dat luidde: H.M. de Koningin, diep begaan met de rouw der nabestaanden van de slacht offers der Flamingo-ramp, draagt mij op, ook der K.L.M.-directie, Hoogstder- zelver gevoelens van deelneming over te brengen. Brieven van deelneming werden ont vangen van den minister van water staat ir. mr. dr. J, A. M. van Buuren en van de secretaris-generaal van het de partement van defensie, terwijl de bur gemeester van Den Helder, mr. S. J. R. de Monchy, persoonlijk zijn deelneming kwam betuigen. De post. De post. die de Flamingo vervoerde, is vermoedeiijk geheel verloren gegaan. Er waren uitsluitend brieven, bestemd voor Frankrijk, aan boord, wegende ongeveer '5 K G. De rampen der laatste jaren. De droeve lijst van vliegongelukken, waarmee de K.L.M. de laatste dne jaar den chief te begroeten, terwijl ook eenl- te kampen heeft, is na een onderbreking ge melsjergezelien van het St. Tarcitius- weer aangevuld met de ramp van de ghde uit Rotterdam aanwez.g waren en i Flamingo. Het was op 20 December 1934 1 dat de 'Uiver tijdens hevig noodweer in Perzië neerstortte. De vier leden der be manning en de drie passagiers kwamen om het levpn. Het volgend jaar, 1935, was voor onze luchtvaart zeer ongunstig. Op 6 April vloog de Fokker F.jj8 de Leeuwerik bij Dortmund in DuitsSÉind tegen r'n berg. Hevige sneeuwstorm en zwaar onweer waren hier oorzaak. Alle zeven inzitten den vonden de dood. In Juli van dat jaar verotigalukten drie K.L.M.-toestelien, Kort na ere start van Schiphol verongelukte op 14 Juli de Kwikstaart, waarbij zes dooden te be treuren vielen. 'Veertien personen kwa men er levend af. Drie dagen later vloog de Douglas- machine de Maraboe bij hét vertrek te Bushir in brand. Het toestel ging verlo ren, doch de bemanning en passagiers bleven ongedeerd. 19 .Juli sloot de ongeluksweek af. In de Zwitsersche Alpen vloog de Gaai, even eens 'n Douglas, tegen een berg te plet ter. Dertien personen werden gedood. Het ongeluk, dat op 9 December 1936 nabij "Croydon plaats had, kostte veer tien menschen het leven. De Lijster vloog tegen een huls en verbrandde. En tenslotte de Flamingo, die ten Zui den van Brussel brandend neerstortte, waarbij de vijftien inzitenden het leven lieten. In tqtaal gingen 62 menschenlevens en 7 toestellen verloren. Begrafenis der slachtoffers. Omtrent de ter aarde bestelling van de bij de ramp omgekomen Nederlanders vernemaA wij, dat de begrafenis van de leden |B|r bemanning waarschijnlijk Maandagïeal plaats vinden. De bestuur der, de heer Steensma, zal te Wagenin- gen begraven worden, de mecanicien, de heer Geering, te Rotterdam, Het stoffelijk overschot van den secre taris der Internationale Transportarbei dersfederatie, den heer N. Nathans, wordt Vrijdag naar Amsterdam vervoerd, terwijl de crematie te Westerveld op een der eerste dagen van de volgende week zal geschieden. een paar voortrekkers uit de residentie - De ontvangst. De hoofdverkenner voor Nederlana, staatsraad J. J. Kambonnet, vergezeld van den secretaris van het hoofükwar- o tier, den heer Spijkerman, begaf zich aan boord om lord BadSh Powell te be groeten, die met zijn gezelschap op de „Vienna" was blijven ontbijten. Een goede huidverzorging I Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor ge bruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voörkomt en geneest zonne brand en vervellen. Doos 30 ct. Tegen 7 uur stapte de chief scout, die gekleed was in een grijs colbert-costuum aan den wal. In zijn gezelschap bevon den zich zijn ech'tgenoote, lady Baden Powell, zijn dochter Heather Baden Po well, de secretaris van het internatio naal bureau, Lund en de directeur van dit bureau, Martin. Per auto vertrok het gezelschap naar de residentie. Daar hebben lord en lady Baden Powell als eerste officieele daad in ons land de Haagschc kabouters en welpen geïnspecteerd op het Nassauplein. Terwijl Lady Baden Powell de meisjes inspecteerde, inspecteerde haar echtge noot' de welpen. Van groep tot grpep ging een luid hoera opbij 't passeeren van den grondlegger der padvinderij. Lady Baden Powell wijdde speciale aandacht aan invalide padvindsters in haar wagentjes. Er wordt druk gebouwd. Het wordt ernst met de jamboree! Woensdagmorgen zijn de groote groepen verkenners te Vogelenzang aangekomen. Zij zullen de eerste bewoners zijn van de stad van 30.000 inwoners, die in drie da gen uit de grond moet verrijzen. In ge sloten colonnes marcheerden zij het ter rein op en verdeelden zich over de ver schillende sub-kampen, waar zij onmid dellijk zijn begonnen met het opslaan van de tenten. Deze troepen vormen het eer ste gedeelte van het groote Nederland- sche contingent, maar ook eenige troe pen buitenlanders Australië en Roe menië zijn reeds aangekomen. ontmoette uit Ike Humberts oogen. „Hij is dood," zei ik. „Dat is onmogelijk," schreeuwde hij bijna, „dat is toctvdat kan toch niet waar zijn?" Hij keek mij aan alsof ik hem dit be vestigen moest; terwijl hij zich omkeer de naar den kring van de spelers en too- neelknechts, die zich verwonderd en be vreesd over het lichaam heenbogen, met gedempte stem spraken, zag hij in hun oogen een vreemd licht, zooals alleen de aanwezigheid van den dood in een men- schelijk oog kan te voorschijn roepen. Weer keek ik. „Hij is dood," herhaalde ik. Éindelijk herstelde Humbert zich. Hij werd weer dc zakenman, die in de eerste plaats aan zijn publiek dacht. Wat er ook met zijn spelers gebeurde, het pu bliek moest gerustgesteld worden en te rugbetaald, Met afgewenden blik liep hij naar de rechterkant van het tooneel en trad voor het voetlicht. En het was hoog tijd ook, want een paar seconden later zouden wij jen tu mult gehad hebben, een tumult van vijftien honderd menchen, die al vech tende. naar de uitgangen zouden trachten te komen. Ongetwijfeld zouden véle onder' den voët worden gcloopcn. Nog hoor ik Hum bert's kalme stem, die hij geheel in be dwang had. Hij legde uit, dat meneer Arnold plotseling ziek was geworden en de voorstelling niet kon doorgaan. Als het publiek zoo goed wilde zijn om straks aan de tooneelcassa's te Komen of an ders morgen, als het vanavond niet wcnschtc te wachten, zou het zijn geld terug krijgen. „Is er ook een dokter in de zaal?" vroeg hij verder. Even was het stil, toen stond een man van middelbaren leeftijd op. „Zal ik bij U achter de coulissen ko men?" vroeg hij. „Heel graag." antwoordde Humbert. DE WERELDJAMBOREE. De aankomst van lord Baden Powell. Met de Harwich-boot is Donderdag ochtend vroeg te Hoek van Holland Lord Baden Powell, de chief scout en wereld leider der padvindersbeweging, aange komen, teneinde de wereldjamboree te Vogelenzang te komen bijwonen. Te ruim half zes meerde de „Vienna" aan de kade. Aan boord bevonden zich twintig Engelsche voortrekkers uit Ply mouth, en een honderdtal Amerikaan- sche padvinders uit Washington. Een twintigtal padvinders en meisjes gezellen uit Naaldwijk had zich door het vroege uur niet laten afschrikken om per fiets naar den Hoek te komen om Ondertusschen had het opgewonden pu bliek zich reeds luidruchtig en druk ges- ticuleerende naar de uitgangen bege ven, terwijl het hysterisch gelach van een paar vrouwen, wier zenuwen haar de baas waren gewcjrden, boven alles uit klonk. Humbert bleef op het tooneel, tot dat de rust weer hersteld was en de menschen het gebouw verlaten hadden door de nooduitgangen, die nu open stonden en uitkwamen in de hoofdstraat en de stegen aan de beide zijden van het theater gelegen. Daarna voegde hij zich weer bij onze groep, die rondom den dokter stond, welke op zijn knieën de stille gedaante onderzocht van den ta lentvollen acteur, die Augustin Arnold was geweest. Hij had Arnolds boord en das losge maakt en onderzocht zijn hals nauwkeu rig. Na eenige oogenblikken stond hij op, sloeg met zijn hand het stof van zijn knieën en iedereen, die ooit een gezicht van éen dokter heeft gezien, wanneer hij zich afwendt van een patiënt, die juist den laatsten adem heeft uitgeblazen, wist, dat alle hoop ijdel was. „Is hij dood, dokter?" vroeg Ike Hum- bert met bevende stem, „Hij is dood," zei de dokter. „Dood!" riepen ze allen. „Dood!" kwam weer de stem van Hum- bert. „Ja," knikte de dokter. „Maar dokter, wat kan dat geweest zijn?" hield Humbert vol. „Wij waren toch allen hier, U hebt het zelf gezien en niemand was in zijn na bijheid, hoe is het dan mogelijk....?" en zijn stem stokte. Hij had zijn zelfbeheer- sching verloren, nu hij tegenover het pu bliek zijn plicht had gedaan. Op den achtergrond zag ik de figuur van Betty Sargent met een doodsbleek gezicht, haar zwarte oogen bijna levenloos, haar li chaam onbewegelijk als een standbeeld. Weer knikte de dokter. „Hij is sewwgd en zjia geteP- en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dae moet uw lever een liter gal in de In* jewanden doen vloeien. Wanneer de galafsrheiding onvoldoende ls, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig on loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: oen geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor- fjF*' gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bjj apothekers en drogisten in flacons van 0.75. ken en wie dat gedaan heeft, moet een greep hebben, sterker dan ik ooit bij een mensch heb gezien. Hij heeft zijn nek- wervels gebroken door de druk van zijn vingers." „Wie?" kwam het over mijn verbaas de lippen. De dokter keek mij recht in mijn oogen. „Dat weet ik niet, evenmin als een uwer dat schijnt te weten. Alles wat ik weet is, dat hij gewurgd is en dat men hem zijn nek gebroken heeft. Het is in een paar seconden tijd gebeurd, zooals wij zelf gezien hebben. Toen hij neerviel, was hij eigenlijk al dood. Kijk!" Hij boog zich over den doode en ont blootte zijn nek. Aan flien nek waren de indrukken van vier vingers te zien, die diep in het vleesch van de witte huid waren gedrongen. „Zoo is het gebeurd," zeide hij, terwijl hij naar ons opkeek. Wij keken elkander aan, alsof ons verstand niet kon bcgrjjpen, wat onze oogen zagen cn onze ooren hoorden. Daar iag nu de man, die een paar oogenblikken geleden nog vol léven en levenslust geweest was, op den hoogsten trap van zijn artistieke roem en voor ön- ,zc oogen was dat leven van hem wegge nomen, door iets dat wij niet begrijpen konden, noch voorkomen. Het was abso luut ongeloofelijk, niettegenstaande het feit, dat de witte, stille figuur van den dooden acteur op den vloer van het too neel voor ons lag, wiens hoofd wreed en tegelijk eigenaardig naar een zijde ge draaid was, wiens oogen nog ópen ston den en uitpuilden, wiens tong uit zijn mond hing, zijn open mond, die op de een of andere groteske wijze nog naar adem scheen te snakken voor zijn ge martelde longen, lucht, die hij nooit meer zou inademen. Ik herhaal het, het was ongeloofelijk en toch was het ge beurd. Evenwel vroeg ik mij verwonderd af, of, als ik wat vlugger was geweest, ik 4it sou hebbes voorkomep. Tenmji ik nadacht over de wurgende hand, die ik in mijn greep had gevoeld, en die ik te vergeefs had getracht van de keel van het slachtoffer weg te trekken, verwon derde ik mij, of dit nu wel werkelijkheid was geweest, maar ik was niet in' staat een antwoord er op te geven. „Maar hoe is het mogelijk?" vroeg. Humbert, terwijl hij naar den dokter keek, die voor hem op dat oogenblik de "eenige autoriteit scheen en die daarom vragen zou kunnen beantwoorden, die voor ons een raadsel waren. De dokter schudde zijn hoofd. ;,U heeft evenveel gezien als ik, wel licht nög meer, van mijn plaats in de zaal kon ik zien, dat de man gewurgd - werd, maar ik was zoo ^verwonderd, dat ik tegelijkertijd dacht, dat het misschien behoorde tot een gedeelte van het stuk. Voordat iemand ook maar een kans had gekregen iets te doen, was alles afge- loopen en zelfs al zou iemand ter hulp zijn gesneld, zou. het waarschijnlijk toch te laat zijn geweest, omdat ik van mee ning ben, dat zijn. nek onmiddellijk in den greep van den qnbekende is gekraakt. Alles heeft zich om koo te zeggen in een paar seconden afgespeeld. Deze vinger indrukken zijn evenwel eigenaardig," gaf hij toe. Hij keek om zich heen. „Natuur lijk kon ik van de plaats waar ik zat niot alles zien, maar bent u er allen ze ker van, dat U absoluut niets gezien hebt?" vroeg hij verder. „Niéts," was het antwoord van allen, „Hij scheen in de lucht te grijpen," zei ik. „Ik heb niets gezien, maar ik heb iets gevoeld," voegde ik er aan toe. „Hoe bedoelt u dat?" vroeg de dokter. „Ik zag dat ik werkelijk aan iets trok dat in de lucht was. Het zou wat raar ge leken hebben, als het niet zoo tragisch was." Met bleeke gezichten kwamen de ac teurs, zoowel mannen als vrouwen, om mij heen staan en terwijl ik sprak zag ik hun verbaasde gezichten. (Wordt vervoiadüt i

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 3