SChOONHOVENSChE COURANT ""tw u. .«n«n De interessante tijd. Buitenland Binnenland Schoonhoven j Uo-Uhcc ItUtodócyets J. K. SNOEI 69e JAAKGANÖi NIDIWSHAD VOOR ZlfllHtOLUND EN UTKECHT Verschijnt: M«end««, Woensdeg cn Vrijdag, t'rijs bii vooruitbeU- unt: toot Schoonhoven per i ■jioaaden 1.25 p. poot f 150 Met versekering 15 oenu meer Telef. 20. Tel.-Adres: Vannootea. S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. Advertentiën1-6 regels, 1.30 elke TOgel meer f 0.20; derde plaatêing halven prije. Adver tentiën worden gratie ge plaatst in „De Gorcumer' is I inty#»n utyan mimhIIéii ywraolrftrrf roor badraoaiz. waar borgd door de N1KUWE HA VB ANK te Schiedam, van Gulden by verlies van Gulden big verliet Gulden bij verliea Gulden by verliee Gulden leveoelange bezit zijn van een poüe een anderen vinger. Gulden van een duim. ran een oog. van hand ol voet, overlijden. ongeschiktheid. w ui me te keuze „We leven in een interessante tijd", hoort men nogal eens zeggen. Dat be langwekkende wordt gevormd door een aantal feiten, waarvan de courantenle zers dagelijks kennis nemen, maar waar aan zij, als afzonderlijke berichten, wei nig aandacht geven. Dit is niet Juist, want ook de gebeurtenissen, waarvan men meent dat zij voor den Holland- schen lezer weinig beteekenis hebben, blijken veelal zeer nabij zijn belang te liggen. Daar is bijvoorbeeld de val-snelheid Van de Fransche franc, waarvan menig een denken zal, dat hem die dalmg ta melijk onverschillig is. De crisis van de franc echter is ook een crisis voor Frank rijk, waar een hardnekkige strijd ge voerd wordt, welke beslissen zal of dat tand al of niet een communlstlschen staat zal worden. Een ander bericht meldt, dat ln Italië een groot oorlogsschip van stapel is ge- loopen. De lezer sal denken: ze zijn sta pel en het blad omslaan; maar dan vergeet hij, dat het nieuwe groote por- logschip een versterking is van Halle s streven om meester te worden ln de Mlddellandsche Zee en den weg naar Indië te beheerschen. Een gemengd bericht verkondigt dat fn Rusland weer een aantal „verraders" zijn ter dood gebracht. Zulke tijdingen komen er zooveel dat men er bijna over heen leest maar zij houden ook in dat Stahn moet worstelen om zijn macht te behouden en dat als hij die verliest er in Rusland opzienbarende dingen kun nen voorvallen. Dagelijks komen er boodschappen over Palestina, waar Joden en Arabieren el kaar bestrijden en gezamenlijk ztch ver zetten tegen het verdeelingsplan. Die be richten zullen den lezer belangrijker blij ken te zUn als hij zich er van bewust is dot bet mogelijk is dat die Palestijnsche kwestie Engeland in conflict kan bren gen met zijn milltoenen Mohamedaan- sche onderdanen en dat daarbij Italië gereed staat om op te treden als be- jjunnPrrr' C-11 *i i,' in.,.- schermer der Mohamedanen. Van de oorlogsberichten uit Spanje neemt men nog kennis, maar niet meer dan noodig is om te weten of t daar nog niet is afgeloopen, want die oorlog is met zijn wisselingen eentonig ge worden. Dezer dagen kwam de mededee- ling. dat bij den strijd om Brunete, bij Madrid, ongeveer een kwart millioen mannen in het veld stonden. Een kwart millioan, dat is meer dan Napoleon in al zijn beroemde veldslagen ooit in 't vuur gebracht heeft. En in 'die eentonige oor log zijn toch honderdduizenden jonge levens moorddadig gedood en zijn zoo veel steden en dorpen verwoest, dat, als morgen de geheele Spaansche natie een drachtig aan den opbouw begon, 't vele jaren zou duren voor die vernielingen hersteld waren. Dan is er nu weer de oorlog ln China met de vele onuitsprekelijke namen. Uit het Hemelsche Rijk hoort men in de laatste 20 Jaren niets anders dan van gevechten en slachtingen, maar toen deden de Chineezen het onder elkaar, nu worden zij door de Japanners gedood. Een slecht bewapende en slecht geoefen de kolos tegen een goed gewapende en uitnemend geoefenden kleinen man. De kolos zal zich inspannen om den indrin ger uit zijn land te werpen, dé Japanner zet alles op de kaart om China baas te worden: zijn zonen, zijn geld, zijn cre- diet, zijn welvaart, zijn handel in Chi na, zijn gevaarlijke kansen van Rusland, zijn handels overwicht in het Oosten, zijn verhouding tot Amerika. Men zal alleen reeds hierom met belangstelling voor die worsteling hebben, maar nog meer als men overweegt wat Rusland zal doen. De Rus weet dat 't vroeg of laat tot een conflict moet komen met Japan. Zal hij nu niet de kans waarnemen en zich bij China scharen om, den gezamenlijken vijand te verslaan? En wat kan dan voortkomen uit zoo'n oorlog? Ja, de tijd waarin wij leven is interes sant was hij het maar wat minder. K. hulp verleenen. Wapens en uitrustings stukken van het detachement zijn, on danks de Fransche protesten, nog steeds niet teruggegeven. De Japansche troepen hebben ook ge weigerd de Fransche vrachtauto's door te laten, die levensmiddelen moesten brengen van de concessie naar het Fran sche .arsenaal, dat zich op 7 K.M. daar vandaan bevindt, zoodat de verbinding tusschen de Fransche troepen in het ar senaal en die in de concessie is verbro ken. BOYCOT VAN JAPANSCHE WAREN. De boycot van Japansche goederen in China breidt zich snel uit. In het Zuiden neemt de anü-Japansche agitatie met den dag toe. De Chineesche kooplieden te Sjanghai hebben alle orders op Ja pansche goederln geannuleerd, te Han- kau doen de Chineezen geen zaken meer met de Japanners; evenals te Swatau weigerden de havenarbeiders te Canton Japansche goederen te lossen. Ook vele Chineesche expediteurs weigeren Japan sche goederen te verzenden. Uit Tsinan en andere steden in de provincie Sjan- toeng zijn duizend Japansche vrouwen en kinderen vertrokken. dat de Japansche militaire kliek het oogenblik gunstig acht om Noord-China tot een tweede Mantsjoekwo te maken. DE OORLOG IN CHINA. Dreigende taal en nieuwe con flicten. De Japansche minister van Oorlog heeft ln het Hoogerhuis gezegd, dat op grond van de meeste aanwijzingen een verdere versperring mogelijk is, en dat derhalve de autoriteiten van het depar tement van oorlog volledige voorberei dingen treffen voor het ergste. In leidende politieke kringen te Nan king is men van oordeel, dat de betrek kelijke rust van het oogenblik de stilte is, die den storm voorafgaat. De wil om tegenstand te bieden wordt van uur tot uur krachtiger. De militaire gebeurtenissen in Noord- Chlna hebben tot een verstrakikng in de houding der Chineesche regeerings- kringen te Nanking geleid. Men is er In die kringen van overtuigd dat er op het huidige oogenblik geener- le( kans bestaat op bijlegging van het Noord-Chineesche conflict en dat der halve elke poging van Chineesche zijde fot heropening der onderhandelingen volkomen doelloos zou zijn. De „North China Daily News" maakt gewag van groote militaire voorberei dingen der centrale regeering. Het blad is van oordeel, dat de zaak. niet met schermutselingen zal afloopen. Amerika's houding. President Roosevelt heeft aan de persvertegenwoordigers te Washington verklaard, dat de toestand in het Verre Oosten verontrustend is. Hij zal nauw keurig de ontwikkeling in de komende dagen gadeslaan. De president zal vermoedelijk zijn ge bruikelijk weekeind-uitstapje, bestaan- 4le in een tocht op de rivier Potomac, ■niet ondernemen, teneinde in nauw contact te blijven met de ontwikkelin gen in het Verre Oosten. Minister Huil heeft verklaard, dat de gegeering van de Vereenigde Staten met igeen enkele regeering besprekingen heeft gevoerd om te komen tot een wapenstil stand in China. Rusland over Japan. BA Btuslsehe blad Erawda betoogt, SUGIYAMA. De geheele wereld wordt er opnieuw van overtuigd, dat de z.g. strijd tegen 't com munisme in werkelijkheid niets anders is dan een „gap-expeditle". Opnieuw is het bewijs geleverd, dat in deze zaken de Japansche politiek zich zelf gelijk blijft. De Japansche militaire kliek blijft als tot dusver pogen door provocaties aan de Russisch-Mantsjoek- wosche grens en aan de Mongoolsch- Mantsjoekwosche grens de betrekkingen in gespannen staat te houden. BOTSING MET FRANSCHE TROEPEN. Terwijl in ^Tientsin Chineezen en Ja panners tegen elkaar streedn werd inde omgeving 'van 't Oosterstation een Fransch detachement, bestaande uit drie Franschen en vier Annamieten, aan gevallen. De Japansche soldaten wilden de Franschen, na hen te hebben ontwa pend, blinddoeken, doch de Franschen slaagden er in te ontsnappen en zich in een der wachtkamers te barricadeeren. De Japanners hebben hen daarop be schoten en een sergeant en een soldaat lichtgewond. Pas na zes uur werden de gewonden door de Japanners verzorgd. De Fransche troepen konden het deta chement eerst den volgenden morgen hoog bezoek. Te Amsterdam zijn gisteren aangeko men prins Yasoe Hito Tsjitsjiboe, den oudsten broeder van keizer Hiro Hito van Japan, die met zijn gemalin eenige da gen in ons land zal vertoeven. FORTVERLAGING. Een erief weer I 0,05. Met ingang van 1 September zal de port voor brieven enz. verlaagd worden. Evenals voor den oorlog zal voor een brief in het binnenland slechts 'n post zegel van 5 cent noodig zijn. Het tarief wordt dan: a. binnenland: brieven tot en met 20 gr&m 5 cent, boven 20 t/m 200 gram 10 cent, boven 200 t,m 500 gram 15 cent, boven 500 t,m 1000 gram 20 cent, boven 1000 t/m 1500 gram 25 cent, boven 1500 t/m 2000 gram 30 cent; briefkaarten: 4 cent; gedrukte stukken: tot en met 500 gr. IV» cent voor elke 50 gram of gedeelte daarvan, boven 500 t/m 750 gram 17 >5 cent, boven 750 t,m 1000 grain 20 cent, en voorts voor elke 500 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Voor spoedbehan- deling t/m 50 gram 2 cent, voor druk werken boven 50 gram vervalt de moge lijkheid tot spoedbehandeling; monsters: 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. b. Lokaal verkeer: brieven boven 20 t/m 100 gram 6 ct., boven 100 gram interlocaal tarief. c. Nederlandsch-Indië (alleen landmail en zeepost)postbladen 5 ct., briefkaar ten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. d. Suriname en Curasao: brieven 5 cent voor elke 20 gram. of gedeelte daar van; postbladen 5 cent; briefkaarten 4 cent; monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. e. België en Duitschland (grensver- keer) brieven 5 cent voor elke 20 gram of ge deelte daarvan; briefkaarten 4 cent. De P.T.T.-dienst zal hiermede debln- nenlandsche tarieven voor post, tele graaf en telefoon weder op vooroorlog- schen grondslag hebben gesteld, t.w.: een binnenlandsch telegram (10 woor den) een kwartje; een telefoongesprek (tot 15 k.m.)een dubbeltje; een brief (tot en met 20 gram): een stuiver. BENOEMD. Tot agent van politie Is benoemd de heet D.' van Ginkel, capltulant-mare- chaussee te paard bij de derde divisie der Koninklijke Marechaussee te Arnhem RIJKS VAKSCHOOL. Overgang, diplom»- en prijs uitreiking. Vrijdagmiddag had ln de Rijksvak- en Kunstnijverheidsschool voor goud- en zilversmeden en horlogemakers de be kendmaking der bevorderingen plaats, alsmede het uitreiken der einddiploma's en behaalde prijzen. Voor de aanvang waren wij nog in de gelegenheid een kijkje te nemen in de verschillende lokalen, waar de werkstuk ken en teekeningen der leerlingen wa ren tentoongesteld. Dit heeft vooral voor ingewijden in de geheimen van het vak het voordeel, dat zij van de door de scholieren geleverde prestatie's kennis kunnen nemen; ook de leek ziet hier veel, wat zijn belangstelling waard is. In zijn opening heette de directeur der school, de heer L. Bosch, alle aan wezigen welkom, in het bijzonder weti». S. van den Oever, die het gemeentebe stuur vertegenwoordigde en verder ver schillende vertegenwoordigers van vak bonden, enz. Spr. bracht dank aan de leeraren voor hun toewijding, ook dit jaar weer betoond. Hij wees op de moeilijkheden, waarmee zij te kampen hebben, daar klassikaal onderwijs, behalve ln enke le theoretische vakken, niet mogelijk Is. 'Na het bekend maken van de uitslag •feliciteerde spr. de bevorderden en gaf de vertrekkende scholieren de raad, hun studie voort te zetten, teneinde hun vak bekwaamheid op te voeren. Weth. S. VAN DEN OEVER reikte vervolgens de diploma's uit. In een toe spraak bracht hij naar voren de vreug de, die het behoud van de vakschool voor Schoonhoven het gemeentebestuur gegeven had. Niet alleen de neringdoenden zouden door opheffing getroffen zijn, maar vooral ook de goud- en ziiverindustrie zou er zeer door geleden hebben.Spr. richtte een woord van dank tot Uëll 'Tlil- nister van onderwijs, kunsten en weten schappen, voor zijn beslissing en hoopte, dat de school tot in lengte van dagen voor Schoonhoven behouden zou blijven. De heer W. VANROSSUMDU CHATTEL, spiekende namens de Bond van Edelnietaalbedrijven en de Vakfondsver., laakte het fantastische plan, dat een hoofdambtenaar van het departement van onderwijs had geopperd om de vakschool aan de Fegozi aan te bieden, ook daar hij een rijksvakschool verkieslijk achtte boven een bijzondere. Spr. bracht dank aan het gemeentebe stuur voor zijn activiteit tot behoud van de school, evenals aan de Nijverheids- vereeniging (in het -bijzonder aan de heeren W. Hooijkaas en C. Vreeden- burgh) en de Ned. Bond van Horloge makers. Tenslotte prees hij den directeur der school ais een goed paedagoog en be kwaam vakman., Deze beide eigenschap pen zijn voor het leiding geven bij dit vakonderwijs onontbeerlijk. Alvorens over te gaan tot uitreiking der prijzen, beschikbaar gesteld door het Fonds tot Steun aan Vakonderwijs, rele veerde spr. het ontstaan der instelling. Ongeveer twintig jaar geleden begon de kwaliteit van het Schoonhovensche werk achteruit te gaan. Het ï'onds, dat toen werd opgericht, stelde zich ten doel, de ze inzinking te overwinnen door finan- cieele steun voor min-vermogende leer lingen en het beschikbaar stellen van prijzen. Ondanks een daling van het aantal donateurs en waardeverminde ring van het grondkapitaal door de de valuatie, kon het werk in die richting nog steeds worden voortgezet. Spr. wekte de jongelui, die de school gingen verlaten, op, donateur te worden. Namens de Ned. Bond van Horlogema kers, sprak de heer B L O K S M A, die eveneens uiting gaf aan zijn vreugde over het behoud van de school. De heer VERMEER, namens de R.- K. Bond van Horlogemakers het woord voerende, sloot zich bij de vorige sprekers aan en richtte enkele opwekkende woor den tot de leerlingen. De Alg. Ned, Uurwerkers Bond was vertegenwoordigd door den heer L. L. OOSTVEEN, die gelukwenschen uit sprak met het behoud van de school en de leerlingen feliciteerde met de door hen behaalde resultaten. De heer C. VERHAGEN, voorzitter der examen-commissie, bracht hulde aan directeur en leeraren. Hij wees de scho lieren op het voordeel, dat zij door een goede opleiding hebben boven vele ande re vakgenooten. vanaf f 0.25 tot f 4.50, met speciaal ap paraat om het klankgehalte te hooren. Stadhuisstraat 7-9, Lopikerstraat 43 Schoonhoven De heer W. H O O IJ K A A S, voorzitter van de Nijverheidsvereeniglng, gaf uiting aan zijn voldoening over het behoud der school en wees verder op 't feit, dat op 16 September de vereenlglng 75 jaar be staat, wat samenvalt met het eeuwfeest van de keurkamer. Spr. noodigde direc teur en leeraren uit, de feestelijkheden, die dag bij te wonen en beloofde de leer lingen 's avonds vrij entree en vrij con sumptie in het Nutsgebouw, wat natuur lijk in goede aarde viel. De heer VAN WILLINGEN, voor zitter van de Ned. Winkeliersbond van Juweliers, bepleitte meer contact tus schen de school en de leemten in de edelmetaalbedrijven. Het aantal goud- en zilversmeden ging achteruit, terwijl er steeds meer hologemakers kwamen. De heer L. BOSCH noemde als oor zaak het kleiner wordende aantal Ju weliers, waarvan de school de terugslag ondervindt. Hij bepleitte samenwerking, die de heer Van Willingen toezegde. Tenslotte bracht de directeur dank aan den heer Mandersloot, voor zijn beheer van het Vakfonds en alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. De prijzen waren beschikbaar gesteld I door de verschillende vakbonden en door de heeren Hofman en Vis te Rotterdam, Friederichs te Amsterdam, en den oud- leerling, oud-Schoonhovenaar H. van Arcken. De lijst der bevorderingen, eind-diplo ma's en prijzen, ziet er als volgt uit: Met eind-diploma verlaten de school: P. v. d. Maat te Schoonhoven, JL Eijck te Eindhoven, J. P. Kaasschieter te Schoonhoven, E. TerMeulen te Dor drecht, P. T. Verlinden te St. Hubert, C. S. van Hooff te Gouda, V. B. M. Buits man te Tilburg, en W. de Vries te Rot terdam. Bevorderd van het le naar het 2e Jaar: A. Suiker, A. Mesker, J. v. d. Steeg, Th. C. Heetman, A. Hoek, S. Betzema, P. J. van Alphen, L. de Vries en G. J. Vliet- stra. Bevorderd van het 2e naar het 3e jaar: A. Gort, A. J. Streckfuss, J. G. Heetman, W. T. Kuik, H. J. Haageraats, A. H. Sehrijen, H. G. Tulp, J. J. Doom, A. J. Bruinenberg, W. v. d. Zwaan, J. A. de Jong, J. Hooijkaas, P. A. Huijzer, en C, v. d. Kuil. De prijzen werden behaald door: H. Eijck, extra prijs; V. B. M. Duitsman, ex tra-prijs; P. T. Vertinden le prijs; J. P. Kaasschieter 2e prijs; E. Ter Meulen 3e prijs; en W. de Vries 2e prijs, allen in het 3e leerjaar. In de 2e klasse door: W. T. Kuik le prijs; A, Gort 2e prijs; J. G. Heetman 2e prijs; A. H. Scmijen 2e prijs; P. A. Huijzer le prijs; W. v. d. Zwaan 2e prijs; J. A. de Jong 2e prijs; en C. v. d. Kuil 2e prijs. In de le klasse door: T. C, Heetman le prijs; A. Hoek le prijs; A. Mesker 2e prijs; en S. Betzema 3e prijs. EXCURSIE. De excursie van de afd. van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling heeft gistermorgen met ongeveer vijftien leden plaaté gehad. Omstreeks half tien werd per fiets vanaf de Kat vertrokken. De reis ging naar Lekkerkerk voor een be zoek aan de aalscholvers. De heer M. de Ligt van hier heeft daar van voorlichting gediend, zoodat het een interessante en leerzame ochtend is geworden. Des mid dags half twee waren de excursisten weer in de Lekstad. ARM GEBROKEN. Vrijdagavond is de 11-jarige Klaas Voorsluis, toen hij bij de woning van den heer A. Post in de Spoorstraat van de fiets wilde stappen, doordat hij met zijn voet bleef haken, zoo ernstig gevallen, dat hij een arm brak. Dokter J. v. Ebben- horst-Tengbergen verleende de eerste hulp, waarna de knaap naar het zieken huis te Gouda is vervoerd, waar hij wel eenige tijd zal moeten vertoeven. De jon gen maakt het thans goed. FRAAIE HANDWERKEN. Mej. C. J. Beton slaagde te Amsterdam voor de akte fraaie Randwerken,

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1