TARZAN VAN DE APEN [Gemengd nieuws] Wat geeft de radio? ONTZETTEND ONGELUK IN SPOORWEG- FRANKRIJK. RABIO-CENTRALE. DOOR EDGAR RfCE BURROUGHS MAANDAG AtTGVISTPS 19Tl I REEDS 37 DOODEN. VELE ZWAAR GEWONDEN. Wisselwachter gearresteerd. Zooals we in ons vorig nummer reeds in een kort bericht meldden, is te Ville- neuve St. Georges (departement Seine et Oiseeven ten Zuiden van Pfrijs, Donderdagavond de sneltrein St. Etien- neParijs ontspoord. De locomotief vloog uit de rails. De postwagen, die rechts van de locomotief doorreed, liep dertig meter verder, waarbij hij een personen- wagon meetrok, welke echter vrijwel in tact bleef. De houten derde klasse wa gon, die daarachter kwam, werd totaal verpletterd en in stukken geslagen, om dat deze door de twee metalen rijtuigen waar hij tusschenin reed, verpletterd werd. Zeven-en-dertig lijken van omge komen personen werden reeds gevonden. Er zijn echter nog vele zwaargewonden en vermisten, voor wier leven men vreest, ,zoodat verwacht wordt, dat het aantal dooden nog grooter zal worden. De slachtoffers zouden pelgrims zijn uit Lisieux en kinderen uit vacantieko- lonies. De prefect van het departement Seine et Oise heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van de ramp naar de plaats van het ongeluk begeven. De ongedeerde reizigers en personen, die zich op het station van Villeneuve bevonden, hebben zich ook aan het eer ste reddingswerk gewijd. Brandweerlie den uit Parijs kwamen als eerste hulp troepen aan. Onder de autoriteiten die zich naar de plaats des onheils begeven hebben, bevonden zich om. minister president Chautemps, en de ministers Dormoy en Queuille. De eerste resultaten van het onder zoek verobrloven definitief de oorzaak van de spoorwegramp te wijten aan een verkeerde wisselmanoeuvre. Er was aan gekondigd, dat trein 511 zon passeeren en de wissel was voor deze trein overge haald. Uit Parijs kwam toen het verbe terde bericht, dat trein 1017 zou komen en niet trein 511. Nu schijnt reeds vast te staan, dat enkele seconden te laat de wisselstand verbeterd werd, en dat de rails nog niet geheel haar zijwaartsche beweging voltooid hadden toen trein 1017 op den wissel aankwam. De loco motief wankelde een oogenblik en ont spoorde toen. De vraag is nu, of de wis- Belwachter door een verkeerde opvatting enkele oogenblikken te laat de wissel in werking heeft gesteld, dan wel of hfj voor het wijzigen van de wisselstand niet meer de noodige tijd heeft gehad. Het onderzoek is er op gericht deze kwes tie tilt te maken. De beide wisselwach ters zijn de geheele nacht verhoord. OPRUIMINGSWERK BU FAKKELLICHT. Bfj een fakkelverlichting moesten de toegesnelde troepen trachten slachtof fers uit de chaos te voorschijn te halen. Op groote afstand van de plaats van 't ongeluk lag het zwaarverminkte lichaam van één der ongelukkige reizigers, wat bewijst hoe hevig de schok is geweest, toen de trein uit de rails schoot. On middellijk zijn uit de omliggende ge meenten de brandweerlieden en troepen toegesneld. Van alle kanten klonken de kreten van zwaar gewonden. Men vreest dat het aantal der dooden nog aanzien lijk zal stijgen. De wisselwachter is in arrest gesteld. De trein reed op het noodlottige oogen blik met een snelheid van slechts 70 k.m., terwijl de toegestane snelheid op dat baanvak 90 k.m. is. De machinist gaat dus vrijuit. Het zwaarst getroffen in deze ramp werd het spoorwegpersoneel, dat met de trein meekwam. Een ontzettende verwarring is op het baanvak ontstaan, waar eerst na 15 uren een hijschkraan ter plaatse was. ARBEIDERS IN DISTILLEERDERIJ BEDWELMD. Nog goed afgeloopen. La de distilleerderij van de firma Her man Jansen te Schiedam, waar zich eenige ondergrondsche wijn- en gedis- tiHeerdvaten bevinden, in één waarvan eenige tijd geleden een ijzeren bondel van een fust was gevallen begaf de distallateursknecht J. Oosterholt zich vla een klein luikje, dat zich in de grond boven het vat bevindt en langs een lad der in het vat, om den ijzeren bondel te verwijderen. O. keerde echter niet terug en door het laten zakken van een loop lamp ontdekte men dat hij 'zich in be- wusteloozen toestand op de bodem van het vat bevond. Een broer van 't slacht offer begaf zich naar beneden, om zijn broer te bevrijden. Ook hij geraakte be dwelmd. Daarop werd de politie gewaar schuwd, die met den politie-auto en zuurstofapparaten verscheen. Een der omstanders had inmiddels met 'n zuur stofapparaat in de ruimte van het vat zuurstof geblazen met het gevolg, dat J. Oosterholt bij kennis kwam en naar bo ven wist te komen. Zijn broer was er erger aan toe. Tenslotte is een fabrieks- «ctodttac mat gasmasker naar be neden gegaan. Het duurde nog geruimen tijd aleer de knecht tot bewustzijn kwam. De slachtoffers behoeven geen nadee- lige gevolgen van hun avontuur te vree zen. EEN EEUWENOUDE KIST. Met inhoud. In de Deurloo bij Vlissingen is door de „VII. 13", schipper Jasperse, een oude kist opgevischt. De kist had een afme ting van pl.m. 70 bij 40 c.M. en bevatte tal van voorwerpen, die waarschijnlijk eenige eeuwen oud zijn. Het vermoeden bestaat, dat deze kist afkomstig is van een oorlogsvaartuig uit de 16e of 17e eeuw. De inhoud bestond n.I. uit een strijd bijl, eenige dolken in leeren scheden, eenige kogelpotten, waarin kleine ko gels, oude munten, kousen en leeréh armbedekkingen en nog verscheidene oude voorwerpen. De kist is van zwaar hout, hetgeen wel verweerd ls, doch vrij goed intact is gebleven. De ijzeren banden, alsmede het slot zijn echter verdwenen, zoodat deze wel verteerd zullen zijn. TWEE DOODELIJKE ONGEVALLEN. Zaterdagmorgen was dè 40-jarige kraanmachinist W. J. Tempelaars te Rotterdam aan de Piekstraat, in de kraanhut van een electrische transport- kraan, die aan de achterzijde van het bedrijf langs de Persoonshaven wordt gebruikt, bezig met het inschakelen van den electrischen stroom. De man had evenwel verzuimd een opslaanbaar ge deelte van de rails, waardoor een onder breking in het spoor kan worden tot stand gebracht, neer te klappen, zoodat de kraan plotseling met beide voorwie len vap de rails afliep. Het gevaarte bleef hangen op de achterste wielen, maar door den schok werd de machi nist uit de hut geslingerd en van 10 me ter hoogte kwam de man. terecht op het motorscheepje. De machinist kwam met zijn hoofd op het gangboord terecht en moet, daar hij een zware schedelbreuk kreeg, op slag zijn gedood. Omstreeks acht uur is Zaterdagmor gen op den hoek van deiyJfisschersdi)k en de Keuzerstraat te RoOTrdam een jaloeziestelling met de pooten van den erker, waartegen de stelling was aange bracht, gegleden; daardoor kwani de stelling scheef te hangen. De 25-jarige schilder S. Vuisting gleed hierdoor van het balkje, waarop hij stond. De man sloeg van ongeveer acht meter hoogte naar -beneden. Met een schedelbasis fractuur is hij per geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. EEN OUDE GERICHTS PLAATS. Geraamten vmn gefolterden. Bij het graafwerk voor het vliegveld nabij Gilze-Rijen vonden de arbeiders een aantal deels verpulverde beenderen Een nader onderzoek van het veld bleef niet zonder resultaat, want al spoedig werd een tweede geraamte blootgelegd. Deze beide geraamten vertoonden de sporen eener gruwelijke verminking zoo dat het vermoeden rees, dat men hier te doen had met een oude gerichts- plaats van ettelijke honderden jaren tier. Men kan momenteel nog niet nagaan uit welke eeuw deze geraamten stam men. Uit alles blijkt echter, dat zij ran hoogen ouderdom zijn. In het naburige Alphen bevond zich in den tijd der Romeinen een belangrij ke nederzetting. Daar deze plaats slechts op eenige kilometers afstand van Glize ligt, zou men hier wellicht met een ge- richtsplaats der Romeinen te doen heb ben. Rondom de beenen bevond zich een vezelachtige substantie, waarvan men de hoedanigheid nog niet heeft kunnen vaststellen. De werkzaamheden op het deel van het in aap leg zijnde vliegveld, waar de beenderen zijn gevonden, zijn stopgezet. TYPHUS TE HEERLEN. Vijftien gevallen. Ongeveer 2 weken geleden werd in het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen een gezin opgenomen, dat aan typhus bleek te lijden. Kort daarop bleken zich bij nog an dere personen typhusverschijnselen te vertoonen, en spoedig was het getal pa tiënten tot vijftien aangegroeid, allen woonachtig in de omgeving van Cau- mer. Een onderzoek toonde aan, dat minstens tien patiënten water gebruikt hadden van een bronnetje nabij Cau- mer. Er is een uitgebreid onderzoek in gesteld, maar het is 'niet uitgesloten, dat later zal blijken, dat de typhusba- cillen een anderen haard hebben. Zoo kan b.v. ook het gebruik van ongekook te melk wel de oorzaak der besmetting zijn. Voor alle zekerheid is echter het putje te Caumer door de gemeente dichtgegooid. NOG EEN BOMAANSLAG. Voor de tweede maal is tijdens het bezoek van den koning en de koningin aan Ierland een bom ontploft te Belfast. Zaterdagnacht om 2 uur is in Devons hire Street een bom ontploft nabij een onbewoond huis. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, doch een muur stortte gedeeltelijk in en de ruiten der omliggende huizen sprongen stuk. Devonshire Street is op korten af stand gelegen van den weg, welken de Koninklijke stoet Woensdag volgde. Het politieonderzoek naar de inciden ten langs de grens tusschen den Ier- schen Vrijstaat en Ulster tijdens het be zoek der koninklijke familie, wordt met spoed voortgezet. Verscheidene personen zijn in» hechtenis genomen. STAKENDE DOKTERS. Te Versailles zijn 570 geneesheeren in staking gegaan jiit protest tegen de nieuwe regeling van de prefectuur tot coördinatie van den kosteloozen medl- schen bijstand en de sociale verzekerin gen. De doktoren protesteeren tegen de „administratieve paperassen" welke de nieuwe regaling hen voorschrijft. Zij moeten lange vragenlijsten invullen, wel ke volgens hen niets te maken hebben met de behandeling. De geneesheeren van het departement Seine en Oise blijven wel de zieken be handelen, doch weigeren de voorgeschre ven formulieren te gebruiken. Het ge volg hiervan is, dat de apothekers wei geren medicijnen te leveren, wanneer de recepten niet zijn geparafeerd door den burgemeester van de plaats, waar de zieke woont. Aan deze eisch wordt bijna nooit voldaan, want de verzekeringskas sen hebben reeds groote voorschotten ontvangen uit de openbare middelen. DooiVdeze staking van de geneeshee ren is men verplicht de zieken in de zie kenhuizen op te nemen. Dinsdag 1 Augustus. Hilversum I. 1875 M. AV.R.O.-uitzending. 8 00 Reportage Jamboree en Orgelspel; 8.20 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gewijde muziek (gramofoon)10.30 Jetty Cantor's Ensemble (Om 11.00 Huis houdelijke wenken)12.30 Gramofoon, 1 00 JeÜÉy Kroon's Ensemble, soliste en Gramofoon; 4.30 Kinderhalfuur; 5.00 Radiokinderkoorzang; 5.30 Edwin Wal ker's Tipica-orkest en Orgelspel; 7.00 Jamboreeklanken; 7.40 Cembalo-voor dracht; 8.80 Berichten ANP. Mededee- lingen8.15 Het 's-Hertogenbosch's Mu ziekcorps; 9.00 Dialoog; 9,30 KoVacs La- jos' orkest en soliste; 10.30 Actualiteits- flitsen; 10.45 Gramofoon; 11.00 Berich ten ANP. Hierna tot 12.00 „De Jum ping Jacks". Hilversum IL 301 M. K.R.O.-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 K.R.O.„ Melodisten, solist en Gra mofoon; 2.Ó0 Vrouwenuur; 3.00 Gramo foon; 4.00 K.R.O. Kamerorkest; 4.45 Gra mofoon; 5.00 K.R.O. Orkest', 5.45 Felici- tatiebezoek; 6.00 Gramofoon; 6.15 K.R.O. Melodisten en solist; 7.00 Berichten; 7.15 Hippische causerie; 7.35 Sporthalfuur; 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen; 8.15 K.R.O.-koor en -Orkest, gramofoon en declamatie; 10.00 Reportage Wereldjam boree; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Re portage Internationaal Katholiek Espe- ranto-Congres; 11.10—12.00 Gramofoon. Woensdag 4 Augustus. Hilversum L 1875 M. VA.RA.-ultzendlng 10.0010.20 v.m. V.P.R.O.; 6.307.00 R.V.U^ 7.308.00 VPÜ.O. 8.00 Gramofoon; 9.30 „Onze Keuken", causerie; 10.00 Morgénwijding; 10.20 V.A.R.A.-Orkest, economische causeHe en Gramofoon; 12.00 Gramofoon; 12.30 Or gelspel; 1.00—1.45 „Fantasia"; 2.00 Cau serie 2.05 Gramofoon; 3.00 Cello en pia no; 3.30 Kinderuurtje; 4.30 Gramofoon; 5.00 „Fantasia"; 6.00 Orgelspel; 6.30 Can qerie „Vacantie vieren"; 7.05 Zang; 7.30 „Vrijzinnige Protestanten in Zuid-Hol land en Utrecht"; 8.00 Herhaling S.O.S.- Berlchten; 8.03 Berichten ANP, V.A.R.A- Varia; 8.15 Gramofoon; 9.00 Drentsche uitzending; 930 Orgelspel; 10.00 Berich ten ANP; 10.05 Reportage van de 3de Arbeiders Olympiade, Antwerpen; 10.30 pin Kopartzky en zijn musette-ensem- 'ble; 11.30—12.00 Gramofoon. Hilversum IL 301 M. N.C.R.V.-uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr. pi.); 8.30 Gramofoon; 9,30 Gelukwenschen; 9.45 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Ensemble v. d. Horst 12 00 Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Vervolg concert; 1.30 Gramofoon; 2.00 Schoten's Christelijk Kinderkoor „Zang- lust" en solist;, 3.00 Chr. Lectuur; 3.30 Gramofoon; 3.45 Pianovoordracht; 4.45 Felicitaties; 5.00 Kinderuur; 6.00 „Oproep tot actie voor Nieuw-Guinea", causerie; 6 30 Causerie over het onderhoud van stoommachines en verbrandingsmotoren; 7,00 Berichten; 7.15 Ideëele waarden en reëele middelen"; 7.30 Gramofoon; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten ANP. Herha ling S.OJS.-berichten; 8.15 „De Melody Singers" en de Harmonie „Meyerbeer (Om 9.00 Causerie over de conferentie te Oxford); 935 Berichten ANP; 10.00 Orgelconcert; 11.0012.00 Gramofoon, Hierna Schriftlezing. MEISJE GEWURGD. In de keuken begraven. Drie weken geleden verzochten de plaatselijke radiozenders te Jogja (mid den Java) opsporing van een veertien jarig inlandsch meisje, dat door naar moeder naar de kampong Wldjilan was gestuurd om f 80 te innen, maar niet in de woning was teruggekeerd. Dinsdag ochtend werd het kind door de politie teruggevonden, Wermoord en begraven in een woning op Wldjilan, in het hartje van de stad Jogja. Toevallige omstandigheden hebben tot de ontdekking van t drame geleid. Op de markt hadden Zaterdag twee vrou wen ruzie om een doek, die nogal hoog liep en de aandacht trok van een poli tieman' Het voorwerp van de ruzie was een slendang van oud-batik met een bijzonder motief, dat merkwaardig veel overeenkomst vertoonde met het signa- Dinsdag 3 Augustus. Programma C. Keulen 8.00 Concert, 8.20 Tijdsein, Weef. verwachting, Waterstandberichten, 8.30 Gymnastiek voor de vrouw. 8.50 Concert Diversen 10.0510.20; Keulen 10.20 „Kin dergarten"; Parijs Radio 10.50 Gramo foon; National Programme 11.05 Dans muziek, 11.35 Orgelconcert; London Re gional 12.05 Theater Orkest, 12.50 Gra mofoon, 1.20 BBC Orkest van Noord-Ier- land, 2.20 Orgel-recital, 3.00 Harp Trio, 3.20 Torquay Orkest, 4.50 Filmmuziek; Brussel Ned. 5.20 José Schnyders' Or kest; Keulen 6.05 Gramofoon; National Programme 6.45 Orgel-recital; Parijs Ra dio 7.20 Zang-recital, 7.35 Piano-recital; London Regional 7.50 BBC Harmonie Or kest, 8.20 Dansorkest; Parijs Radio 9.00 Concert; Brussel Fransch 9.20 Vervolg concert uit de Kurzaal; London Regio nal 1030 Orkest. Woensdag 4 Augustus. Keulen 8.00 Concert, 830 Tijdsein, Weel bericht, en Waterstandberichten, 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Concert 9.50 Gramofoon; Diversen 10.0511.05; National Programme 11.05 Orgelconcert, 1135 Gramofoon, 12.20 BBC Midland Or kest, 1.20 Fanfarecorps, 2.05 Gramofoon; Keulen 2.35 „Allerlei von zwei bis drei"; National Programme 3.20 Gramofoon; London Regional 3.35 BBC Orkest van Noord Ierland, 4.35 Orkest; Parijs Ra dio 5.20 Gevarieerd concert; Keulen 8.20 Jdusikalische Kurzweil"; National Pro- gramme 6.50 Jack White met zijn „Col legians", 7.20 Sopraan en piano; Lon don Regional 8.00 Gramofoon; National Programme 8.20 Variété programma', Keulen 9.20 „Schumm-Schrumm odei Diedeldei-zusammen gibt's 'ne Melodie"; Weenen 10.20 Dansmuziek, 1130 Ween- sche muziek. lement van de slendang, welke het ver miste meisje moest gedragen hebben. Het voorwerp was lntusschen al door vele handen gegaan, hetgeen echter de recherche niet verhinderde, de oor spronkelijke bezitster op te sporen: dat was Bok Kartodirjo, die Zaterdag door de politie werd aangehouden en na een langdurig verhoor Dinsdagochtend 'be kende, het meisje vermoord te hebben. Het kind was bij haar thuis geweest om het geld te innen op een mo ment dat zij bij een kennis op bezoek was. Het meisje had haar daarop in de woning van dien kennis bezocht. Bok Kartodirjo gaf haar gastvrouw te kennen wel met het meisje te zullen af rekenen. Het kind kwam binnen en werd door Bok Kartodirjo bij de keel gegre pen. Op het hulpgeroep snelden de bu ren toe, doch deze werden bij de deur ontvtagën met de opmerking dat er niets aan de hand was. Het was de baby die schreeuwde. Nadat de twee vrouwen het slachtof fer hadden beroofd van de oorknoppen (ter waarde van f 65) en slendang, werd het lijkje In de keuken onder de tafel begraven. TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Tripolis heeft het proces behandeld tegen een aantal ka- meelruiters, die op 28 December 1935 op den weg van Gadamas naar Nalut hun commandant luitenant Blondo ver moordden, na hem van al zijn bezittin gen te hebben beroofd. Zij vluchtten na hun daad naar het Zuiden van Algiers, daar zij door da Fransche autoriteiten werden fe^Srresteerd. Van de 46 beschul- digderrTeverde de Fransche regeering e« evenwel slechts 24 uit. De rechtbank veroordeelde zes kameelrulters ter dood, van wie er drie ter terechtzitting aan wezig waren. De drie anderen werden bij verstek veroordeeld. Twee werden er ver oordeeld tot levenlang, waarvan één bij verstek, en één tot tien jaar. De anderen werden vrijgesproken. MOORD EN ZELFMOORD. De beroemde vliegende trapezewerke» Alfred Codona heeft te Long Beach zelf moord gepleegd nadat hij zijn vrouw, de eveneens beroemde trapezewerkster Vera Bruce door revolverschoten zwaai verwond had. De doktoren twijfelen el aan of zij er het leven zal afbrengen. De tragedie speelde zich ai in 't kan toor van een advocaat, waar de. voor malige echtelieden bij elkaar kwamen voor de regeling van een financieel» kwestie. Codona vroeg den advocaat een mo ment de kamer te verlaten. Hij sloot <M deur achter hem af en richtte een pio tooi op zijn vrouw, zeggende: „DU is het laatste wat ik voor je doen kan". HU vuurde verscheidene schoten op haar al en richtte het wapen tenslotte tegen zichzelf. I 17. Tarzan, die in zijn eene hand het mes geklemd hield, dat hij in de hut van zijn vader had gevonden, draaide plotse ling de punt naar de harige borst van zijn tegenstander en stootte toe. De go rilla schreeuwde het uit van pijn. Toen trok Tarzan het wapen weer uit het li chaam van zijn vijand. De gorilla greep Tarzan bij de keel en zou hem zeker ver morzeld hebben, als het bloedverlies, ver- MMMkt daar dé doonteWni nood*. niet zoozeer verzwakte. Doch toen zijn greep zich eindelijk ontspande, rolde ook Tarzan, de jonge Lord Greystoke, als le venloos op de grond. Heel in de verte hoorde de troep bet gebrul van de go- rillla. Spoedig bemerkten ze, dat Tarzan niet bij hen was. Kerchak, de aap-koning, vond het niet noodlg, om Tarzan te hulp te snellen, hij kon die witte aap best j missen in zijn troep. Kala dacht er ech- Jawni tot awton met f» «toog ?f*tortü,lr door de boomen baar pleegkind te hulp. Spoe dig kwam zij op de plaats des onheils aan. In het heldere maanlicht zag zij het bebloede lichaam van de kleine Tarzan en daarnaast dat van de groote gorilla dood. Zü knielde naast Tarzan neer en luisterde naar eenlg teeken van leven. ElndeUjk hoorde zij dit. Voorzichtig nam zij hem op en droeg hem terug naar de troep in het dichte oerwoud. Gedurende vete dagen m aaphton waaMe Kate. bft. Tarzan, terwij in haar mond den, om ze sc lang ziek was een eeuwighei en eer er bieek bij weer zijn als altijd. zij hem voedsel en wateB bracht. Ze likte zijn wond loon te houden. Nadat h| jeweest, het leek hem wal toe, kon hij weer loopenj maand verstreken waA even sterk en levendig tg

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 6