De Kinderkruistocht in de 20e eeuw. Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws Rechtszaken Treffends woorden van Baden Powell. VARIA 5 I) WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 In een onderhoud dat de hoofdverken ner, Lord baaen Powell, in het hoofd kwartier van de wereldjamboree met journalisten uit binnen- en buitenland heeft gehad, zeide hij, blij te zijn dat de jamboree ditmaal ln Nederland gehou den werd, omdat de geschiedenis van dit energieke volk door de eeuwen heen, een voorbeeld kon zijn voor alle verkenners ter wereld. „Indien noodig," aldus lord Powell tot de Nederlandsche jtmrsialisten, „hebben uw voorvaderen getoond te kun nen strijden, maar vooral hebben zij steeds blijk gegeven te willen vechten .oor de vrede. Uw Koningin heeft Zater dag in Haar Boodschap een bewijs ge- *ven van deze vredeswil en dit zal ons tot steun zijn om voort te gaan op de ingeslagen weg. Na zijn groote waardeering te hebben uitgesproken over de wijze waarop de wereldjamboree hier te lande was voor bereid, alsmede voor de uitstekende orga nisatie, drukt de hoofdverkenner er zijn vreugde over uit, dat de jeugd van zoo vele landen hier thans in vriendschap is vereenigd. Sinds de middeleeuwen hebben wij nooit meer een dergelijke kinderkruis tocht meegemaakt, zeide hij. Deze jeugd streefde naar een groot doel, nadat hun 7aders hadden gefaald. Maar ze zijn niet geslaagd. Na de groote oorlog hebben wederom vele duizenden kinderen een poging gedaan, de fouten van hun vaders te verbeteren. Zij hebben gestreefd naar «en wereldvrede, die twintig jaar na de oorlog door de volwassenen nog niet kon worden bereikt. Ik ben er mij van bewust dat de padvindersbeweging eigenlijk nog maar in de klemcel toestand verkeert, maar ik vertrouw in de toekomst als deze apostelen voor den vrede een nieuwe ba sis hebben gelegd, waarop de vriendschap aller landen kan worden gebouwd, wan neer de Jongens goede mannen gewor den zijn voor hun eigen land en vriend schap voelen voor de andere volken. Tenslotte sprak lord Baden Powell sym pathieke woorden ten aanzien van de Nederlandsche padvinders en zeide te hoopen van de Nederlansdche jamboree de indruk mee naar huis te nemen, dat de vriendschap tusschen de jeugd van alle landen groeiende is. Nachtelijk kampvuur. Maandagavond Is in de duinen achter Vogelenzang binnen een kring van dui zenden padvinders en onder de belang stelling van zeer vele jamboreebezoekers het eerste groote kampvuur ontstoken. Ben en ander geschiedde volgens de pad- vinders-ry thus, waarbij diverse „bezwe ringsformules" werden gebruikt. Binnen korte tijd vlamden vele vuren, groote en kleine. Toen de padvinders ln de juiste stemming geraakt waren, kwamen de ke len eerst goed los en het eene lied na het andere weerklonk. Het was een in teressant en zeer romantisch schouwspel, dat op de toeschouwers een onvergetelij ke indruk moet gemaakt hebben. Japansche prins op bezoek. Het Japansche kamp heeft Maandag hoog bezoek gehad. De Japansche prins Tsjitsjiboe is daar namelijk een kijkje komen nemen. Reeds geruimen tijd van te voren zagen kamp en padvinders er uit om door een ringetje te halen. De prins werd rondgeleid door lord Baden Powell. De Japansche hopman heette de prins in de Japansche taal welkom, waar na deze zijn vreugde erover uitsprak, dat hij in de gelegenheid was een bezoek te' brengen aan het Japansche kamp. Met groote belangstelling heeft de prins daar na het kamp bezichtigd, waarna hij. het gezelschap met lord Powell in het midden van de kring, gefilmd heeft. Twee Japansche verkenners voerden daarna nog een tempeldans uit. Onder donderende toejuichingen van alle padvinders is de prins vertrokken. Na te Den Haag op het Huls ten Bosch als gasten van de Koningin de lunch te hebben gebruikt, zijn Prins en Prinses Tsjitsjiboe naar Hotiel des Indes, waar zij hun intrek genoriien hebben, terugge keerd. De Prins ging des middags met enkele heeren van zijn gevolg en met een van de leden van de Japansche legatie, die de Nederlandsche taal zeer goed spreekt, per auto de binnenstad in, waar verschillende magazijnen en winkels be zocht werden. De Prinses was zoo ver moeid, dat zij geen gevolg kon geven aan de uitnoodiging van Prinses Juliana en Prins Bemhard om ten paleize Soestdijk te komen dlneeren. Derhalve vertrok Prins Tsjitsjiboe, vergezeld van kapitein ter zee Doorman, evenlge heeren van zijn gevolg, en den Japanschen gezant, naar Soestdijk. Het gezelschap maakte de tocht ln drie auto's, die gevolgd werden door de auto van de Japansche legatie. Voor op ging motorpolitie. Heden zal, behalve de Koningin, ook Prins Bemhard aanwezig zijn bij de wel pendemonstratie ln de arena. Öe Neder- landsch-Indische padvinders krijgen de gelegenheid om aan Prins Bemhard een cadeau aan te bieden, bestaande uit een gedreven koperen rooktafel, bestemd voor het Prinselijk jacht de JPlet Hein". OTTO VAN HABSBURG OP DE JAMBOREE. Ook aartshertlg Otto van Habsburg heeft in het geheim en geheel Incogni to een bezoek gebracht aan de Jamboree. De aartshertog, die een groote belang stelling heeft voor het kampleven, werd bij zijn aankomst op het terrein door den ehief-scout ontvangen. Lord Baden Powell leidde hem rond. De vorst ver toefde geruime tijd op het terrein. DC RAMP VAN DE FLAMINGO. Dc mogelijke oorzaak. De bestuurder van de Flamingo zoo naar aan de N_R.Ct. wordt gemeld, toen hij uit Brussel vertrok bericht hebben gekregen dat er tusschen 700 en 3000 me er hoogte onweerswolken dreven.' Hi) vloog dan ook zeer laag, hetgeen het feit zou verklaren, dat verscheidene getui gen, die het vliegtuig tusschen Brussel en Halle zagen, den Indruk konden heb ben, dat er iets haperde. Uit het teruggevonden barogram van de Flamingo blijkt trouwens, dat't vlieg tuig op normale wijze tot 500 meter Is gestegen en dit is zooder moeite met de motoren geschied. Andere getuigen beweren, dat toen de Flamingo boven de kerk van Halle vloog er een <Mkke rookwolk en vlammen uit het toestel sloegen. Hoe dan ook, vast ■taait, dat een passagier een ruit heeft Ingeslagen, terwijl een ander een veilig heidsdeur Indrukte. Men acht het mogeltfk, dat door kort sluiting brand ln de kajuit Is ontstaan of wel, dat zich ln de gesloten kajuit gassen bevonden, die door een onvoor zichtige® zooker tot ontploffing zijn ge bracht. Verder wordt gemeld, dat geneeshee- ren, die de lijken hebben onderzocht tot de bevinding kwamen, dat de longen der slachtoffers waren verbrand, gelijk bij slachtoffers van mljngasontploffln- g en- Brand aan boord. Nader wordtde Telegraaf gemeld, dat het zoo goed als zeker is komen vast te staan dat er niets aan de motoren geha perd heeft even voor dat het ontzettende ongeluk zich binnen enkele minuten vol trok. Volgens Belgische deskundigen heeft het onderzoek der motoren thans reeds uitgewezen, dat deze perfect in or de zijn geweest. Met groote zekerheid weet men thans, dat er in de cabine onverwacht en zeer plotseling een hevige brand is ontstaan, hie zich me* een ontzaglijke malheid door het geheele vliegtuig heeft voortge plant, een brand, die achter in het be trekkelijk kleine compartiment moet zijn uitgebroken en dien de leden der beman ning nog hebben probeeren te blusschen. De vlammen moeten met zulk een he vigheid om zich heen hebben gegrepen, dat er niets meer te blusschen, niets meer te redden viel. Tot die conclusie is men gekomen na de vondst van tal van voorwerpen, die op groote afstand van de plek, waar het toestel ter aarde stort te, verspreid lagen. Zoo heeft men, op eenige kilometers van de plaats verwij derd, het noodluik vrijwel ongeschonden teruggevonden. De passagiers hebben, toen dc brand ontstond, het noodluik geopend. Men heeft ln die enkele minuten, voordat het vliegtuig viel, vermoedelijk nog pogingen ln het werk gesteld het vuur te blusschen met het bluschapparaat, dat zich steeds in de cabine bevindt. Het bluschapparaat Is echter niet gebruikt Voorts heeft men als een belangrijke aanwijzing, die er op wijst dat er brand in de cabine is geweest, een witte pet gevonden, slechts gedeeltelijk verbrand, De Belgische deskundigen meenen, dat deze pet aan een der leden van de be manning heeft toebehoord, die tijdens de brand het hoofd bulten het vliegtuig heeft gestoken. Uit de resten van het vliegtuig heeft men zelfs kunnen vaststellen, dat de brand achter in de cabine moet zijn ont staan. Alblasserdam. In verband met de brug- bouw zullen het speelterrein en het zwem bad, destijds gesticht op Initiatief van dr. T. A. Hooftman, alsmede de molen, die vroeger diende voor bemaling van de polder Rulgenhil, moeten verdwijnen. De scheepswerf JDe Noord" zal in ruil voor het afstaan van gronden ter verbreeding van de Noord een nieuwe haven met dwarshelUng krijgen. Het Rijk zal deze laten aanleggen. Aan den heer A. P. Heyblom is ver gunning verleend war de bouw van «en woonhuis in het plan Kinderdijk. De vorige week stonden bij den cor respondent der Arbeidsbemiddeling 242 werkloozen ingeschreven. Uitgekeerd werd aan steun f 961,90. Giessendam. Bij dén agent der ar beidsbemiddeling staan thans nog 173 personen als werkloos ingeschreven. De laatste weken is het aantal weer stij gende. Uit de Zendingsbüsjes heeft de heer C. Blokland aan ile-Geref. Zendingsbond afgedragen een bedrag van f 37.35. Burgerwacht. Giessendam. Vrijdag en Zaterdag zul len in de zaal „De Harmonie", uitgaande van de Kring „De Alblas" van de ver- eenigde burgerwachten kringwedstrijden worden- gehouden. De daarvoor uitge loofde hoofdprijzen zijn thans in de eta lage van den heer G. C. Weppelman ter bezichtiging uitgestald. De Jury bestaat' uit de heeren C. H. P. Disco te Gorin- chem; G. J. Vogel te Hardinxveld en T. Dukel Sr. te Giessendam. DOODELIJK ONGEVAL OP DE LIJN GOUDA—SCHOONHOVEN. Wielrijder gedood. Gouderak. Wederom heeft het verkeer op de tramlijn GoudaSchoonhoven een aoode geëischt. Maandagmiddag omstreeks kwart over drie had de heer J. G. Bik, reiziger in koffie, wonende in de La Reij-laan te Gouda, aan de Gouwweg tusschen Beier- sche en Gouderak eenige klanten bezocht, waarna hij zich per fiets in de richting Gouda begaf. Bij de onbewaakte overweg onder Gouderak gekomen, naderde uit de richting Schoonhoven de trein, welke om 15.18 te Gouda arriveert. De heer B., die ln gedachten verzonken was, heeft of de trein niet opgemerkt hetgeen niet wel mogelijk is, daar luide belsignalen wer den gegeven of hij heeft gemeend nog vóór de trein de rails te kunnen over steken. Midden op de overweg werd hij evenwel gegrepen, ongeveer dertig meter meegesleurd en daarna langs de spoor baan geworpen. De man liep een zeer ernstige schedelbasisfractuur op en moet onmiddellijk dood zijn geweest. Hij was reeds overleden toen twee leden van het Roode Kruis ter plaatse arriveerden om de eerste hulp te verleenen. De rijksveld wachter te Gouderak heeft het eerste onderzoek geleid, waarna het lijk per auto naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda ls vervoerd. De fiets werd totaal vernield. De trein had ongeveer tien mi nuten vertraging. Bij een nader onder zoek zou men nog een voet van den heer B. hebben gevonden, welke was afgere den. Den machinist van de trein treft geen schuld. WinteravondschooL Hoornaar. De federatie van Landar- betdersbonden ln de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden voert onderhandelin gen over het organiseeren van een Win- teravondschool voor arbeiders, aange sloten bij de diverse moderne vakbonden. De onderhandelingen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Een onderwijzer heeft zich reeds als leider beschikbaar gesteld. Waarschijnlijk wordt de cursus te Meerkerk gegeven. De nieuwbenoemde burgemeester der gemeenten Hoornaar, Noordeloos en Hoog-Blokland ls voornemens zich te Gorinchem te vestigen. Sportavond. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Zaterdagavond zai Groeneweg op haar terrein een pro paganda- en sportavond organiseeren. Medewerking wordt verleend door de v.v. „D.I.O.", de v.v. „Moercapelle", de gymnast, vereeniging „O.S.S." en de mu- ziekvereen. „De Kleine Trompetter" Ver der zijn er op het verlichte terrein ver schillende attracties. Zevenhuizen. Maandagmiddag één uur sloeg op het land van den landbouwer Oudljk an de Breedaweg een paard, dat Juist was afgespannen, met zijn berijder op hol. Het dier holde het tarweland af en wist over een dam op de verkeersweg te komen. Toen het deze weg overstak naderde uit de richting Gouda een auto bestuurd door den sigarenwinkelier G. A. A. D., uit die gemeente, die door links te houden het paard trachtte te ontwij ken. Een botsing was echter niet te voor komen. Het paard holde tegen de auto op. De wagen werd naar de kant van de sloot gedrongen en zwaar beschadigd. De naast den bestuurder zittende heer Gr. werd licht gewond. De bestuurder bleef ongedeerd. Het paard bekwam eenige Verwondingen. De verzekering van de auto was op 1 Augustus afgeloopen. EEN EEUWIG LEVEND HART. In het laboratorium van het Rockefel ler Instituut voor medische onderzoekin gen ligt een klein stukje vleesch in een steriel glazen reservoir. Niets bijzonders is er aan te zien en toch is het 't merkwaardigste «tukje vleesch ter wereld, niets meer of minder dan een wonder: want het leeft eeuwig. Den 17den Januari 1912 sneed dr. Alexis Carrel dit stukje vleesch uit, het hart van een Ongeboren kuiken en giaatete het ia het glazen reservoir. Pom pen voorzien het dien dag van een on- straf, afgebroken stroom van een bloedroode vloeistof, die in het laboratorium wordt samengesteld en het stukje vleesch in het leven houdt; speciale buizen voeren de afvalproducten even snel weg als het vleesch ze produceert. Elke week moet er een deel van het stukje vleesch worden weggesneden, want het groeit, groeit onophoudelijk en moet toch klein genoeg blijven om in het re servoir te passen. Zoo sterk groeit dit vownlooze, ruwe leven, dat het zonder deze wekelijksche operaties volgens de berekeningen der geleerden reeds de gan- sche aarde bedekt "zou hebben! Alles wijst er op, dat dit stukje klppe- vleesch het eeuwige leven bezit. Het heeft thans reeds vijf kippengeslachten achter zich gelaten en is desondanks, voor- zoover de observeerende biologen kun nen vaststellen, niets „ouder" geworden, dan het was toen men met de proefne mingen begon. De vloeistof die dit voortwoekerende stukje vleesch ln het leven houdt, is van een samenstelling, waartoe men op grond van een eindelooze reeks experimenten gekomen is. Ze ziet er als kwikzilver- chroom uit en bestaat uit gassen, chemi caliën en eenige bestanddeelen van het bloed. Het vleesch baadt zich in dit le venselixer en voert onafgebroken de sa mentrekkende bewegingen uit, die de taak van een werkelijk levend hart uit maken. Door niets onderscheidt het zich van dit orgaan, zoo verklaart Dr. Carrel, dan door zijn onsterfelijkheid, die zoo lang duurt als de pompen het van de voedingsvloeistof voorzien en de afval producten verwijderd worden. Dit onaan zienlijke stukje klppenhart is dus de eenige levende materie op de wereld, die den dood nooit zal leeren kennen. DE WALVISCH SLACHTOFFER DER TECHNIEK. Reeds geruimen tijd gaan er stemmen op en hun aantal neemt steeds toe die er met bezorgdheid op wijzen, dat het aantal walvisschen in alle wereld zeeën snel afneemt en dat reeds thans het tijdstip te berekenen is, waarop deze groote zeebewoners uitgestorven zullen zijn. De moderne methoden van wal- vlschvangst, die de eens zoo gevaarlijke jacht tot een eenvoudig rekensommetje maken en daardoor tevens de opbrengst van de jacht vermeerderen, doen den walvischstand van jaar tot jaar meer afnemen dan hij door de voortplanting der dieren aangroeit. Tengevolge van de vermindering van het aantal walvisschen daalt natuurlijk ook het geboortecijfer en wel in nog sterker mate dan het to taalcijfer der volwassen dieren. In de vakwereld is men dan ook algemeen van oordeel, dat alleen energieke samenwer king en vrijwillige beperking van de vangst dezer diersoort voor een defini tieve ondergang zal kunnen behoeden. VOOR DEN POLITIERECHTER, Wederspannigheid ^e Oudewater A. C. B., uit Oudewater was 25 Juni dronken geweest. De rljksveidwachteB S. W. de Heer nam hem mee naar het ar restantenlokaal. B. probeerde zich los te rukken. Hij moest voor den politierech ter terechtstaan wegens wederspannig heid. Het O M. wilde in aanmerking nemen dat verdachte, die toch reeds 66 jaar ge worden is, nog nimmer met de justitie in aanraking is gekomen, zoodat er alle reden is te trachten hem de gevangenis te besparen. Het O.M. deelde mede, dat een zwager hem heeft bezocht met de bedoeling een clemente straf te beplei ten. Er zou Iets voor te zeggen zijn. wan neer een regeling getroffen kon worden waarbij verdachte niet zelf meer de ren-» té van zijn kapitaaltje gaat ontvangen. Het O.M. achtte het noodig, dat alvo rens een beslissing genomen wordt, het rapport van een reclasseeringsvereenl- ging wordt ingewonnen. De polit'erechter kon zich daarmee vereenigen en hield de verdere behan deling tot later aan. Mishandeling te Gouda. H. S. te Gouda, duwde op 26 Juni met een vaarboom een schuit voort, toen juf frouw Van Vliet op hetzelfde pad pas seerde. Volgens H. S. moet de vrouw hem bij dat passeeren hebben gesard door te blijven staan en hem uit te lachen. S. was daarover kwaad geworden. Hij had den vaarboom lilt de schouw getrokken en de Juffrouw daarmee zulk een duw in den rug gegeven, dat zij was gevallen en naar zij den politierechter verklaar de, nog den geheelen dag pijn had on dervonden. Volgens de voorstelling van juffrouw van Vliet was er van een pla gen van haar kant geen sprake geweest. Integendeel zij had zich voortdurend over het gedrag van 8. te beklagen, die haar altijd als hij haar tegenkomt, pla.agt. De veehouder J. Vermeulen, die juist voorbijgekomen was, had de onheusche daad van S. gezien. De juffrouw had bij het passeeren omgekeken. Het OJd. eischte Jwk De politierechter legde f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, benevens 1 maand gevangenisstraf, doch voorwaar delijk met een proeftijd van 1 jaar op. Wederspannigheid te hoven. De fabrieksarbeider C. G. H., uit Schoonhoven, had op 20 Juni een vroo- Hjken dag gehad. Hij had verschillende café's bezocht en was tijdens die bezoe ken zoo vroolijk geworden, dat 'n agent van politie hem reeds uit een van dis inrichtingen had moeten verwijderen. Maar buiten gekomen, was H. nog niet gekalmeerd. Hij was voortgegaan mei herriemaken en daarom werd hem dooi den politieagent B. M. Fortuin gelast door te loopen. Daaraan had H. niet willen voldoen, waarop de agent hem had aangegrepen. Maar dit was in hel geheel niet naar den zin van den jonge man, die zich losrukte en zich tegen den agent verzette. Verdach'te verklaarde, dat hij zich van het geval niet veel meer herinnerde. De politierechter las uit de inlichtin gen, die over verdachte waren verstrekt voor, dat hij als brutaal en koppig be kend staat. Op de politie schijnt hij het niet erg begrepen te hebben, want reeds eerder heeft hij een straf ondergaan wegens verzet. De pollt'eagent B. M. Fortuin zeide op vragen van den politierechter, dat men ln Schoonhoven van verdachte geen last heeft, wanneer hij nuchter ls, maar zoodra hij wat gedronken heeft, ls het mis. De politierechter: Dan zullen we moe ten zorgen, dat hij den drank laat staan. En zich wendend tot verdachte vroeg de politierechter of deze geneigd was het cafébezoek na te laten. Verdachte waa daartoe zeer wel be reid. Het O.M. meende, dat het ln dat ge val goed zal zijn een reclasseeringsrap- port aan te vragen, waarbij dan de elschen kunnen worden geformuleerd, waaraan verdachte zal hebben te vol doen, als hij voor een voorwaardelijke straf ln aanmerking wenscht te komen. De politierechter kon zich daarmee vereenigen, zoodat een reels sseerlngs- rapport, zal worden aangevraagd. Beleediging te Polsbroek. Toen M. van S., huisvrouw van M. d« R., uit Polsbroek op 19 Juni een weg passeerde, waar juffrouw J. G. Hoogen- 1 doornSterk op de stoep zat, had ver- dache haar eenige onvriendelijkheden toegevoegd, die voor juffrouw Hoogen- doorn een beleedigend karakter hadden en waarover zij zich tegenover den bur gemeester had beklaagd. Verdachte gaf toe de woorden te heb ben gezegd. Hoe zij er toe gekomen ls, weet zij niet meer. Het OM. eischte wegens eenvoudige beleediging f 7.50 boete subs. 3 dagen hechtenis. Mr. J. Smit uit Gouda heeft ln zijn verdediging gewezen op de huiselijke omstandigheden van verdachte, waar door zij geheel ln de war is gekomen. Het feit is gepleegd en verdachte heeft er oprecht berouw van. Pleiter drong er op aan, dat haar een zoo clement mo gelijke straf zal worden opgelegd. De politierechter heeft verdachte con form den eisch veroordeeld. Dierenmishandeling te Gouderak De landbouwer D. A. V. uit Gouderak heeft op 4 Juni een paard met 'n stuk hout geslagen. Verdachte gaf toe, dat hij het dier ge slagen had, maar het was noodzakelijk geweest. Het dier was gespannen voor een maalmachine en hetweigerde te trekken, hoewel het werk in het geheel niet zwaar was en het dier den vorigen dag hetzelfde werk goed had verricht. Verdachte heeft toen het paard uitge spannen en het vasthoudend bij het hoofdstel had hij het dier een paar tik ken met een stuk hout gegeven. Daarop had hij het weer ingespannen en den geheelen verderen dag heeft het dier onberispelijk getrokken. De politierechter: Het ls ongeloofelljk laf, wat-u gedaan hebt. De menschen, die het gezien hebben, spraken er schan de van. Men slaat geen paard met een stuk hout. Als het dier niet trekken wil, dan ls er een oorzaak en dan hebt u die oorzaak te onderzoeken. Had het dier geen veulen op stal? Verdachte: Ja. De politierechter: Dan is het toch be grijpelijk. dat het dier naar huis wilde? Daar helDt toch geen slaan met 'n stuk hout aan? De boerenarbeider F. de Jong uitGou-' rfersk had gezien, dat verdacjjte-a^pel- lljkheden met het paard had^gehad!r|U had gez'en. d»t verdachte *t dier uit^ gesDannen had en het met een stuk hout had geslagen. Nadat het weer was lnge- soannen, heeft het paard normaal ge trokken. Het O M. eischte f 20 boete subs, acht dagen hechtenis en tot deze straf werd verdachte ook door den politierechter veroordeeld. CORRESPONDENTIE. X. Uw „Waarschuwing" kan geplaatst worden ais u uw naam en adre« opgeef» i

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 7