Telegrammen Kerk en School Plaatselijk nieuws Sportnieuws WEERBERICHT. 4 MAANDAG 9 AUGUSTUS 19ST. NAAR DE JAMBOREE. Drie gelukkige Schoonhovenaartjes. door het lot aangewezen, behoorden Jot de 500 gasten, die de Robinson Schoen fabriek heeft uitgenoodigd op de We reld-jamboree te Vogelenzang. Het wa ren T. Reijneveld, P. v. d. Hek en F. v. d. Berg, die Donderdagmorgen werden af gehaald door een geleider, den heer Schultz, uit Gouda en onder diens vei lige hoede om 9.35 uur vertrokken. Te omstreeks half twaalf kwamen zij te Vogelenzang aan. Na een wandeling in het Jamboree-terrein werd in het res taurant eerst de lunch gebruikt en toen gingen de jongens de kampen bezichti gen. Zij genoten ervan de deelnemers uit allerlei landen daar in hun kamp leventje te zien, bezig met allerlei werk dat daarbij behoort. Tegen 3 uur bezochten zij 't demon stratie-terrein. Australiërs „bevoch ten" daar met klewangs de blanken en temidden van de zoogen. bomaanvallen trokken de Fransche padvinders op naar de Jamboree in Nederland. Voorts waren gymnastische oefeningen van de Tsjechen en behendigheidstoeren van de Amerikanen te bewonderen. Na nog te hebben gegeten, vertrokken de jeugdige bezoekers weer naar Schoon hoven en waren om 9.25 uur weer thuis na een heerlijke dag vol afwisseling. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 9 Aug. Heden werden de Volgende prijzen uitgeloot: i 1500: 11019. 1000: 4493 4537 14268 15466 400: 9452 10246 10972 17865 f 200: 6914 8663 14594 17254 I 100: 2289 4755 7301 9770 14081 14597 DE „MAASKERK" NAAR DAKAR. KAAP PALMAO, 9 Aug. De „Maaskerk" ks vannacht van Freetown opgestoomd naar Dakar. Hier zal het schip waar- «htJnlijk in het dok worden opgenomen. NOORD-CHINA DOOR DE JAPANNERS ONTRUIMD. Toestand wordt steeds drei gender. TOKIO, 9 Aug. De woordvoerder van het ministerie van buitcnlandsche zaken deelde mee dat alle Japansche burgers, behalve het consulaatspersoneel, het ge- heele Noord-Chtneesche gebied met in begrip van Nanking hebben verlaten. De te Hankau gestationneerde twee kanon- neerbooten en een torpedojager zijn te ruggetrokken. Uit Zuid-China zijn voor- loopig slechts 17 Japansche vrouwen en kinderen geëvacueerd. De woordvoerder verklaarde verder dat de toestand nog ernstiger was geworden daar zes Chtnee- •che divisies de opmarsch naar het noor- ien voortzetten. Steeds nieuwe troepenconcen traties. SJANGHAI, 9 Aug. Volgens een be richt uit Tsinan zijn 50 militaire treinen op 6 dezer Hsanan gepasseerd in de rich ting van Tientsin. Ook over het groote kanaal van Tientsin worden troepen en munitie naar Sjanghai vervoerd. DUISTERE TOESTAND TE PEKING. Japansche zuivering. SJANGHAI, 9 Aug. Sedert generaal Tsang Tse Tsing zijn ontslag genomen en Peping heeft verlaten, waarna een direc torium van vijf leden de leiding in de po litieke raad en het gemeentebestuur van Peking op zich heeft genomen, is de-po litieke toestand zeer duister. Volgens be richten uit Chineesche bron voeren de Japansche autoriteiten besprekingen met Chineesche elementen, die de Kwomin- tang vijandig gezind zijn, met als doel de vorming van een nieuwe regeering van Hopei en Tsjahar, welker zaak het zou zijn het communisme te bestrijden. De nieuwe autoriteiten te Peking streven er naar eik spoor van het gezag van Nan king uit te wisschen. Talrijke Chineesche dagbladbureaux en persagentschappen zijn gesloten. Er zijn voorzorgsmaatrege len genomen tegen alle personen die Nanking gunstig gezind zijn. Er komen nog voortdurend Japansche versterkin gen aan. De Japansche effectieven in Hopei bedragen reeds meer dan 50.000 man. Het Chineesche- radiostation wei gert alle telegrammen, onder het voór- windsel dat de toestellen defect zijn. Op 8 Aug. zijn twee treinen van Peking naar Tientsin vertrokken. 'i BRUG INGESTORT. Twintig gewonden. GSRNSBACH (Duitschl.j, 9 Aug. Tij dens de illuminatie van de oevers van de Murg ter gelegenheid van het vaderland- iche feest is een brug ingestort, waarop een groote menschenmenigte had plaats genomen. Twintig personen werden ge wond, van wie vijf zwaar. KERKVERVOLGING IN DUITSCH- LAND. Kerkgangers demonstreeren. Gisteravond hield te Berlijn Ds. Nle- möller, de broer van den onlangs gear resteerden predikant, dienst, welke uiter mate druk was bezocht. Ds. Niemölier deelde mede, dat een te voren aangekon digde bidstonde, welke aan 't einde van de dienst zou worden gehouden voor de zeventig gevangen predikanten en leden der belijdende kerk, niet zou doorgaan Daar uit de aankondiging van den pre dikant bleek, dat de politie de bidstonde had verboden, werd bij het uitgaan der kerk door 600 a 800 kerkgangers, gede monstreerd om tegen dit ingrijpen van de overheid op krachtige wijze te pro testeeren. Oogenblikfcjlijk werd een groote poli tiemacht op de been gebracht (klaarblij kelijk was men tevoren op ailes be dacht geweest) en deze trachtte de de monstratie te stuiten door den geloovl- gen het bevel te geven uiteen te gaan. Toen dezen daaraan geên gehoor ga ven, voerde de politie een charge uit op de menigte kerkgangers, in den loop waarvan 115 personen gearresteerd wer den, te weten 75 vrouwen en 40 man nen. Allen werden naar het politiebu reau opgebracht, waar hun namen wer den genoteerd en procesverbaal werd op gemaakt, waarna zij eenlge uren later weer op vrije voeten werden gesteld. Dit optreden der overheid, eerst door het verbieden van een bidstonde, daarna tegen de protesteerende kerkgangers, heeft de grootste opschudding teweeg gebracht. Verbitterder dan ooit is de stemming in de kringen der belijdende kerk. MAGNA CUM LAUDE. Te Rome promoveerde magna cum laude aan de Pontiflcla Universitas Gre- goriana tot doctor in de kerkelijk recht de Nederlander pater J. Melschen Ord. Carm. Eveneens magna cum laude (met de hoogste lof) behaalden aan het pause lijk Instituut voor gewijde muziek de Ne derlander pater P. Schmidt Ord. Carm. het licentiaat in de muziekwetenschap pen, en de Nederlander pater L. Stolwijk Ord. Carm. aan het pauselijk bijbcllnsti- tuut het licentiaat in de bijbelweten schappen. TOENADERING. Een bericht van vriendelijke verhou ding tusschen Roomsch-Katholiek en Protestant komt uit Schönenwerd, kan ton Soipthurn, in Zwitserland. Aan de eerste-steenlegging van een nieuwe Roomsch-Katholieke kerk namen ook vertegenwoordigers van de Protestantsche gemeente en de Oud-Katholieke kerk deel. 'Uitgesproken werd daarbij, dat men bij handhaving van eigen geloofsovertui ging toch wilde doen uitkomen dat men elkander kende als werkende aan het tij delijk en eeuwige welzijn der mensch- heid en daarin een gezamenlijke eenheid manifesteeren wilde. - Ernstig getroffen. Ameide. Het zoontje van den veehou der J. Buis, in de Zouwendijk, dat Maan dag j.L een klap van een paard tegen het hoofd had gekregen, was er oogen- schijnlijk afgekomen met een wond, wel ke moest worden gehecht door dr. Booi, uit Leerbroek. De toestand van het ven tje is ephter Donderdag zoodanig ver ergerd, dat opneming in het ziekenhuis te Utrecht noodig bleek. De toestand is op heden nog- ernstig. Ameide. De loodgieter B. S., die zich Zaterdagmiddag even wilde verfrisschen in de Lek, kwam met zijn hand in een scherp voorwerp terecht, met als gevolg, een flinke wond, welke dr. Donker moest hechten. Geitenkeuring. Ameide. Vrijdagavond werd vanwege de geitenfokvereeniging „Een Doel" op het terrein bij den heer Veenvliet aan de Sluisdijk, een geitenkeuring gehou den, waarvoor 50 stuks waren aange voerd, welke de keurmeester, de heer De Jong, uit Den Haag, aan een keuring onderwierp. De uitslag was als volgt: 1-jarige geiten: le prijs W. Burggraaf met Oeertje; 2e prijs C. v. d. Heuvel met Nanna; 3e prijs H. Rcine- veld; 4e prijs L. v. d. Zeiden met Corrie; 5e prijs Joh. van Bruggen met Johanna. 2-jarige gelten: le prijs H. Reineveld met Maria; 2e prijs A. van Lomwei met Corrie; 3e prijs Joh. van Bruggen met Trijntje; 4e prijs D. Veenvliet met Dirk- Je. 3-jarige geiten: Le prijs Andr. Vroon met Jannie; 2e prijs M. v. d. Dool met Truus; 3e prijs D. de Braven met Dirkje. 4-jarige gelten: le prijs KI. Vroon met Janie; 2e pr. L. v. Zijden. Jong elammeren: le prijs M. v. d. Dool; 2e prijs L. v. d. Zijden; 3e prijs W. Oskam. Ameide. Voor de jaarlijksche verkoo- ping van fruit door notaris Kraai, be stond groote belangstelling en er werden hooge prijzen besteed, varieerend van f 3 tot f 7 per mud aan de boom. Tractor van de weg gereden. Arkel. Vrijdagmiddag geraakte een tractor, waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, in het Kerkein- de van de weg, waarbij verschillende be schadigingen werden aangericht. Ook de wagen zelf werd zeer zwaar beschadigd, terwijl de bestuurder met de schrik vrij kwam. Geitenkeuring. Bergambacht. Zaterdagmiddag had hier de jaarlijksche geitenkeuring plaats. Er waren 40 stuks aangevoerd. De uit slag was als volgt: Kiasse I: 1-jarige melkgeiten: le pr. Alle, van T. Huisman; 2e prijs Marie, van J. v. d. Vliet; 3e prijs Rika, van G. Hofland. Klasse II:.2-jarige en oudere geiten: le prijs Marie, van H. den Hartog; 2de prijs Nellie, van G. Jansen; 3e prijs, van F. Damsteeg. Klasse III: lammer err: le pr. H. den Hartog; 2e pr. C. Koolman; Se pr. C. Noorlander; 4e pr. G. Jansen; 5e pr. B. Ooms; 6e pr. J. Oskam. Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Bleskensgraaf. Het verslag der verga dering van de Onderl. Brandwaarborg Maatschappij is in ons vorig nummer slechts gedeeltelijk geplaatst. Vermeld dient nog dat als leden van de raad van toezicht werden herkozen de heeren B. Bakker, R. van Buuren en Fl. van Mee- teren en gekozen in de plaats van wijlen den heer P. Verhoef de heer A. Brand wijk te Brandwijk. Tot plaatsvervangend ltd in de balanscommissie werd in de vacature J. Jongeneel Rlfzn. gekozen de heer A. Eikelenboom Jzn. te Oud-Alblas. Na sluiting werd de voorzitter, die dezer dagen ln ondertrouw is gegaan, door het bestuurslid, de heer J. Aantjes, hartelijk toegesproken. Hij wenschte den voorzit ter een gelukkig huwelijk onder Gods zegen toe. De voorzitter dankte voor de woorden. Verkooping. Gorinchem. Ten overstaan van notaris J. K. Eblé alhier had de verkooping plaats van het fruitgewas van diverse boomgaarden. De opbrengsten waren als volgt: Een boomgaard van den heer K. Boo- te Wzn. te Arkel bij zijn huis te Arkel f 220, achter de school f 770; van mevr. de wed, H. B. Boote, Arkel f 1725; van den heer J. W. Molendijk f 700; den heer C. Gaikhorsfc f 130; den heer I. G. Vervoom f 340; van mevr. Vedervan Hoboken te Rotterdam te Noordeloos f 1725, den polder Overslingerland f 500; naast de Antoniahoeve te Noordeloos f 375; van den heer J. A. N. Goes te Rietveld f 700; van mevr. de wed. D. C. Goes te Rietveld f 630; van den heer C. van Genderen te Rietveld f 280; van den heer G. van Beest te Spijk f 50; van mevr. de wed. H. de Jong—v. Voorden te Spijk f 120; van den heer S. Brongers te Spijk f 55; van de dames Tromp on der Heukelum f 230; genaamd de Pol- dershoek te Arkel f 1000; van mevr. de wed. C. M. van Rijn—v. d. Plas te Kedi- chem f 250; van den heer G. v. d. Plaste Kedichem f 450; van de erven AP. Hor dijk te Noordeloos f 250; de Ned. Herv. Kerk te Arkelluinen f 300; bij de pasto rie te Schelluinen f 110. Een boomgaard van den heer A. J. Wittermans f 690; idem f 630. (Deze boomgaarden werden niet gegund). Een boomgaard van mevr. de wed. G. HeikoopVan Es te Spijk f 70; van de heeren P. en 'G. Slob te Hoornaar f 180; idem f 125; van den heer J. de Hoop te Gorinchem f 245; van mevr. de wed. dr. De Haan te Noordeloos f 210; van den heer A. Mens te Argel f 65; van den heer D. van Aalst te Oosterwijk f 170 (niet gegund); van den heer J. G. van IJze ren te Hoog-Blokland f 65; van den heer C. van IJzeren te Arkel f 320; van den heer A. J. van den Heuvel te Gorinchem f 1750 (niet gegund); van den heer G. A. Stek te Gorinchem f 100 (niet ge gund); van mej. M. J. van Eeten te Uit wijk f 80; van dezelfde genaamd de Var kensboomgaard te Uitwijk f 130; van mej. G. M. W. van Eeten te Uitwijk f 95; van den heer A. C. Stam te Schelluinen f 40; van den heer A. S. van Klei te Hoog-Blokland f 225; van den heer C. Sterk te Arkel f 75; van den heer C. A. Kuil te Arkel f 85; van den heer W. C. van Es te Vuren f 55; van den heer J. de Groot te Schelluinen f 230. Gouda. De heer J. Eelkcma slaagde te Utrecht voor de akte Fransch l.o. Mej. H. C. Spruijt verwierf bij het te Rotter dam gehouden examen de hoofdakte. Gymnastiekuitvoering. Krimpen a.d. Lek. De gymnastiekver- eeniglng .Sparta" hield op "het terrein aan de Schoolstraat een groote open- luchtuievoering onder leiding van den heer H. J. Kok. Verschillende vereeni- gingen uit de omtrek hebben aan dit sportfeest medewerking verleend. Een talrijk publiek woonde verschillende schitterende tumdemonstraties bij, ter wijl de muziekver. „Crescendo" voor de noodige opluistering zorgde. Het was een goedgej&uigde jjrppagand&rdag, jr&u$g Sparta met trotsch kan terugzien. De heer Ch. v. d. Linde slaagde te Rotterdam voor het examen hoofdakte. Krimpen a.d. Lek. Mej. de G„ die per rijwiel van de Breekade reed, welke mo menteel weer in uitermate slechte con ditie verkeert, viel en was zoo ongeluk kig, zich ernstig te verwonden, daar een knie uit de kom geschoten was, terwijl zij over haar geheele lichaam huidwon- den bekomen had. Krimpen a.d. Lek. De heer Versluis, die met vrouw en vriend eens een tocht je per schouw ging maken, kwam van een natte kermis thuis, daar de kloet brak en hij in de sloot tuimelde. Door de consternatie kantelde ook de schouw, zoodat het geheele gezelschap in 't wa ter viel. Gelukkig waren er omstanders bij de hand, die de drenkelingen op het droge wisten te helpen. De muziekvereen. „Crescendo" zal Zaterdag een concert geven in de tuin van het Sociëteitsgebouw onder leiding van den heer C. Horsman. Pluimveevereeniging. Lekkerkerk. De pluimveevereeniging „Lekkerkerk en Omstreken" hield Don derdagavond haar jaarvergadering, in het café „Veerhuis". De voorzitter, de heer J. Rotsteeg opende, waarna de se cretaris, de heer A. Broere, het jaarver slag uitbracht. De penningmeester, de heer W. B. Broere, deed rekening en ver antwoording. Er was een batig saldo van f 62.40. De rekening werd met de be scheiden nagezien door de leden D. v. d. Wouden Czn. en M. v. d. Graaf Dz. en in orde bevonden, waarna goedkeuring volgde. De heeren J. Rotsteeg en W. G. Broere werden met algemeene stemmen herkozen als bestuursleden. In de vaca ture van 2de voorzitter werd gekozen de heer M. v. d. Graaf Dz. In verband met de gunstige stand van de kas werd be sloten dit jaar geen contributie te hef fen. Daarna werd nog bespoten in De cember een, bezoek te brengen aan de te Amsterdam tp houden internationale ten toonstelling Avicorni. Na bespreking van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Nieuw-Lekkerland. Aan den burge meester is verlof verleend van 9 Augus tus tot 6 September. Loco-burgemeester gedurende dien tijd is de heer B. Voor- sluijt, le wethouder. In 1936 is alhier aan steun uitge keerd f 90713,35, terwijl bovéndien door het burgerlijk armbestuur is uitgegeven f 36438,32. Zaterdagavond gaf de muziekvere niging „Apollo" haar derde concert ln dit seizoen, ditmaal op een terrein aan de Middelweg. De verschillende num mers werden ook nu „weer zeer verdien stelijk uitgevoerd. Het concert werd begunstigd door prachtig zomerweer, wat zeker mede oorzaak was, dat de belangstelling zoo groot was. Ontslagen. Nieuw-Lekkerland. Zaterdag is bij de firma J. en K. Smit te Kinderdijk aan ruim 50 werklieden ontslag gegeven. Hengelwedstrijd. Reeuwijk. De afd. Reeuwijk van de K. J.C. organiseerde een hengelwedstrijd. De eerste prijs werd gewonnen door C. Stolwijk met 13 visschen, de tweede prijs door H. Ballering Jzn. met 12 visschen en de derde prijs door E. Overdam met 8 visschen. Waterleidingpech. Reeuwijk. Den laatsten tijd wordt bij na dagelijks de waterleiding afgesloten in verband met lekkages in de hoofd buis aan den Straatweg. Vrijdag werd het water des voormiddags eenmaal en des namiddags driemaal afgesloten, der halve viermaal op een dag. De verbrui kers ondervinden hiervan veel hinder en er komen dan ook veel klachten in. Men is thans begonnen om bij tusschen- poozen alle buisverbindingen van de hoofdleiding langs den straatweg te ver nieuwen en te wijzigen. Men hoopt dat hierdoor voorkómen zal worden, dat door het buitengewoon zware en r drukke autoverkeer langs den straatweg de buis verbindingen het begeven. In verband met deze herstelwerkzaamheden zal de waterleiding in de komende dagen nog wel enkele malen afgesloten worden, doch men hoopt dat verdere storingen dan niet meer zullen voorkomen. Koninginnefeest. Nieuwpoort. Het programma van de festiviteiten op 31 Augustus, ter gelegen heid van de verjaardag van de Konin gin, luidt als volgt: 10 uur: Verzamel enkinderen van 6 tot 14 jaar bij de Ned. Herv. Kerk; rond gang door de gemeente. Tractatie der kinderen op het feestterrein. l'uur n.m.: Kinderspelen, afgewisseld door tractatie. Opgave voor deelname kinderspelen op 30 Augustus bij de heer H. F. Dekkers. De kinderspelen bestaan uit: kinderen van 6 tot 8 jaar: prijsknip- pen, elk kind een prijs. Meisjes van 8 tot 10 jaar: elerendragen, 3 prijzen. Jon gens van 8 tot 10 Jaar: zakloopen, 3 prijzen. Meisjes van 10 tot 14 jaar: stoe lendans, 3 prijzen. Jongens van 10 tot 14 jaar: hardloopen met hindernissen, 3 Naar waarneming in den morgen van 9 Augustus. i Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting to tl Dinsdagavond: Zwakke tot matige Noordelijke tot'Wes telijke, wellicht Zuid-Westelijke wind; aanvankelijk licht tot half bewolkt; la ter toenemende bewolking; aanvankelijk nog droog weer; later toenemende kans op regen of onweer; warmer. Waterstand: Schoonhoven hg. water 8.45 uur: 1.38 M. Keulenstand 1.87 M., val 0.05 M. Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur in de schaduw: 70 graden Fahrenheit. Maandag 9 Augustus: Op 8.22, on der 8.14. Eerste Kwartier Zaterdag 14 Augustus. Wielrijders, licht op! 9 Augustus 9.06 uur. 3 uur: Volksspel met de glij- plank: voor mannelijke personen van 14 tot 21 jaar, 3 prijzen. Opgave op het ter rein tot 3 uur. 4 uur: wedstrijd voor versierde fietsen voor alle ingezetenen van Nieuwpoort op de buitenhaven. Na versiering moeten de fietsen berijdbaar zijn. Ringrijden per fiets voor dames boven 14 jaar, 3 prijzen. Alle prijzen, behalve onder 4 genoemd, bestaan uit luxe voorwerpen.- r 810.30 uur; Concert op de Dam door de Chr. Muziekvereeniging „Crescendo" van Ameide. De grintWcg begraven. Willige-Langerak. Zaterdag is het teerdek aan de Tiendweg ongeveer ge reed gekomen. De, bewoners van Üe, Schuttersvlucht zagen die verbetering met vreugde tegemoet. Toen de laatste teer werd aangebracht, verschenen bur gemeester Schuman en de waam. bur gemeester weth. Hakkesteegt. De burgemeester sprak zijn waardee ring uit over de vlugge voltooiing van dit werk, en hoopte dat dit begin zou leiden tot de verbetering van meer /we gen. Daarna werden de werklieden#ont haald op een verversching en sigaren. Dit afscheid werd dankbaar gewaar deerd. In verband mpt het aanbrengen van het teerdek zijn in de bochten de noo dige afzettingen aangebracht. Op den hoek van de Myntigny-laan is 'n vlucht heuvel aangebracht, die daar het ver keer regelt. In de laan zelf is het weg dek afgezet met een band wat een keu rig effect geeft. Diiettant's 'verrichtingen. Krimpeii a.d. Lek. Voor de seriewed strijden van Dilettant speelde Zondag Noorderkwartier tegen de Musschem Hoewel Noorderkwartier 3e kl. R.V.B. speelt en de Musschen 3e kl. K.N.V.B., was dit verschil in het spel niet te mer ken. Noorderkwartier was aanvankelijk iets sterker, doch de Musschen speelden wat productiever en wisten een 20 voorsprong te verkrijgen; deze werd echter voor de rust nog te niet gedaan, daar Noonderkwartier tweemaal achter een wist te scoren, zoodat de rust aan brak met gelijke stand (22). Na de thee wogen' beide partijen tegen elkaar op, zonder dat er gescoord werd, Eerst in de allerlaatste minuut wisten de Musschen het winnende doelpunt te sco ren, waarmede zij de volgende ronde be reikten door een 32 overwinning. Hierna 'speelden tegen elkaar Dilet tant I tegen F.S.V. I uit Rotterdam. Dl- lettaant had niet minder dan 5 inval lers en kon het tegen F.S.V. niet bolwer ken. Met de rust was de stand zelfs 4-0 voor FSV. Na de rust toen de invallers wat beter ingespeeld waren, ging 't wat beter en de Boer scoorde .weldra T eer ste tegenpunt. FSV repliceerde hierop met een 'chitterend doelpunt van den Aidvoar (5—1). Toch wist Dil. het spel te verplaatsen en Nuljens slaagde erin, een tweede tegenpunt te scoren (5—'2). Hierna zakte het spelpeil eenlgszins en, ihe£ einde kwam met S-3 voor FS3$

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2