Telegrammen j Kerk en School Plaatselijk nieuws Predikbeurten Gemeenteraden fir Ernstige vleeschvergiftiging. 1 WEERBERICHT. Oudewater. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1331 DE OUDJES OP REIS. Met zes auto's, door particulieren weer bereidwillig beschikbaar gesteld, hebben gisteren de verpleegden van het Oudelie- dfenhuis een reisje gemaakt. Een gezel- ischap van 23 personen, onder wie zich ook de vader en moeder van het tehuis, alsmede de zuster en het overige per soneel* bevonden, benevens Ds. Van de Graaf, dokter Groesbeek, zuster Brand- steder s en de heer Oaillard als regent, vertrok des morgens om ongeveer acht uur in de 'richting Rhenen. Daar «werd koffie gedronken en vervolgens Ouwe hands Dierenpark bezocht. Omstreeks half één vertrok men naar Soesterberg, waar men een uurtje later gankwam en waar het middagmaal werd gebruikt. Toen allen daardoor weer vol doende waren verkwikt, volgde een be zichtiging van het vliegveld, waar de oudjes en de jongeren evenzeer, heel wat te zien hadden. Zeer in de smaak viel ook een fraaie rondrit door het Gooi. Hilversum en zijn schoone omgeving, waar de thee werd gebruikt, gaven veeLte genieten. De terugweg leidde over De Bilt, waar de boterham werd gegeten en om onge veer half negen was het gezelschap weer thuis. De verpleegden waren .vol lof over de prettige reis, zoowel als over de goede leiding, waaronder deze was gemaakt. De dag Was dan ook zeer aangenaam verloopen, met als eenige tegenvaller 'n ongesteldheid van een der oude heeren, dien men op de heenreis in een zieken huis te Utrecht heeft moeten achterla ten, waar hij echter op de terugweg weer kon worden afgehaald. VEERTIG GEZINNEN AAN GETAST. HARENKARSPEL, 11 Aug. In de buurt schap Kalversdljk, gem. Harenkarspel, doet zich een ernstig geval van vleeseh vergiftiging voor. Een 40-tal gezinnen jis er door aangetast, waaronder één van 11 personen. Alle patiënten, die zich on der doktersbehandeling hebben moeten stellen, zijn genoodzaakt, het bed te houden. Aangezien ook de gemeente veldwachter van Harenkarspel door de ziekte is- aangetast, heeft de rijkspolitie uit omliggende gemeenten het onderzoek naar de oorzaak der vergiftiging in han den genomen. Het vleesch, dat gisteren is gekocht, was afkomstig van den slager v. D. uit Kerkeburen. Zijn geheele voorraad is ln beslag genomen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. DEN HAAG, 11 Aug. Heden werden de volgende prijzen uitgeloot: f 20.000 No. 16249. 1 100. No. 12098, 12581. ZWARE AARDBEVING OP JAVA WAARGENOMEN. BANDOENG, 11 Aug. Door de seismo- grafen op de Papandajan en de Merapi is een zeer zware aardbeving waargeno men. Ook de seismografen te Bandoeng hebben haar waargenomen. De hoofd richting was Zuid-Noord. Vermoedelijk ligt het centrum honderden kilo meters verwijderd. Ook uit andere plaat sen zijn dergelijke berichten ontvangen. COMMUNIQUE DER REGEER1NGS- TROEPEN. MADRID, 11 Aug. In een officieel com muniqué wordt meegedeeld lat de rebel len een mislukte aanval hebben gedaan op Casa Blanca aan de weg naar Estra- madura. De aanvalers hadden meer dan 200 dooden en gewonden. Aan het Oos telijk front hebben de regeeringstroepen bezit genomen van de vijandelijke stel lingen te Cruzsanta. JAPANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN 'CHINA. SJANGHAI, 11 Aug. Vanmorgen zijn in een haven nabij Sjanghai1 twjntig Ja- pansche oorlogsschepen aangekomen. BIBLIOTHEKEN TE PEKING -ONDER ZOCHT. Huiszoekingen op komst. PEKING, 11 Aug. De Chineescb'e poli tie is begonnen met het doorzoeken van bibliotheken, teneinde anti-Japansche boekfcn en die, waarin de politelk van de Kwomintang wordt voorgestaan, in be slag te nemen. Volgens berichten uit Chl- neesche bron is op de te Peking en Tient sin gehouden conferenties der Japansche militaire chefs besloten, voorlooplg niets te veranderen aan de regeering van Ho pe! en Tsjahar. De troepen der centrale regeering hebben hun kamp opgeslagen in het gebied van Nanking en Jentsjing. De Chineesche politie treft voorbereidl^' gen voor een aantal huiszoekingen ten einde communistische en antl-Japansghe elementen onschadelijk te maken. NED. HERV. KERK. Beroepen te Boven-Hardinxveid ds. H. Kraay te St. Annaland. Beroepen: te Zuid-Beijerland (toez. ds. A. de Leeuw te Willige-Langerak; te Wijk (N.-Br.) ds. T. H. Oostenbrug te Gouderak. Bedankt:voor Groot-Ammers, ds. W. Rijnsburger van Oud-Beijerland. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Capelle a.d .IJssel ds. W. Schouten te Westbroek. Aangenomen: naar West-IJsselmonde,' cand. H. J. Spier, hulppred. te Montfoort. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Middelharnls ds. A. de Blols te Gouda. DRIE DUITSCHE PREDIKANTEN UIT GEWEZEN. De Poolsche autoriteiten hebben drie Duitsche predikanten van de Evangeli sche kerk in Oostelijk Opper-Siiezié ge last, het Poolsche gebied binnen een week te verlaten. Een reden hiervoor werd niet opgegeven. Een der predeikan- ten was sedert 28 jaar beiast met de zielszorg der evangelische gemeente te Kattowitz. BEURS GEWONNEN. Door het gezantschap van Tsjecho- Slowakije te Londen werd eenigen tijd geleden een prijsvraag uitgeschreven in de Engelsche taal, te beantwoorden over „De positie van mld^pi-Europa in de in ternationale politiek bijzonder wat be treft Tsjecho-Slowaklje'V Twee grootere en vier kleinere beurzen' werden uitge loofd, bestemd voor langere en kprtere studiereizen in Tsjecho-SIowakiJe. Een der twee eerste beurzen Is gewonnen door den Nederlandschen student (van de R. K. Universiteit te Nijmegen) M. Smedts uit Heiden-Grashoek (L.) DE BRUG OVER DE NOORD. Alblasserdam. De rijkswaterstaat heeft gisteren aanbesteed het maken van de onderbouw voor de brug over de Noord. Laagste inschrijf ster was de N.V. Cris- tiani en Nielsen's Gewapend Betonbouw, Den Haag, voor f 372.840. Bergambacht De zangvereeniging „Nut en Genoegen", dir. de heer P. Kroon, heeft op het te Woudenberg gehouden con cours een le prijs behaald in de afd. Uit muntendheid met 332 punten. De heer J. Zandman, benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School, heeft zijn benoeming aangenomen. Koninginnefeest. Bergambacht. De plannen van de Oran jevereniging, om op 31 Augustus Konin ginnefeest te vieren, zijn als volgt: 's Morgens rondgang met muziek door het dorp. Daarna kinderspelen ln de Raad huisstraat en wel voor kinderen van tot 8 Jaar: meisjes stoofje-steken, Jongens hardloopen met hindernissen, voor kin déren van 8—10 jaar: meisjes hardiöopen met hindernissen, jongens zakloopen met hindernissen; voor jongens en meisjes oudere leerplichtige leeftijd; geblind doekt paardje rijden. Vervolgens volks spelen voor ouderen, jongens of mannen, in de Raadhuisstraat. Boegsprletloopen en hardloopen met hindernissen, 's Mid dags ringsteken voor paren op tandems, onverschillig uit welke gemeente. Daarna Volksspelen voor dames in de Raadhuis straat, zooals: blokkendans en potslaan. Op den dag verleent de muziekvereeni- ging medewerking, terwijl zangvereeni- gingen en het strijkje de avond zullen vuil enmet een concert ln de muziektent. Bovendien ligt het ln de bedoeling van de oranjevereniging in de Raadhuis straat zitplaatsen te verhuren tegen een gering bedrag, die genummerd worden en voor de geheel^ dag geldig bliji^n tijdens de kinder- en volksspelen. Vooraf kunnen die plaatsen besproken worden. Wegens de geringe opbrengst van de collecte moest "worden afgezien van het voorne men om het openluchtspel „De invtli op Lochem" op te voeren. In de Ned. Herv. Kerk is de vorige week f 25 als extra gift gecollecteerd voor de diaconie. Aan het Leger des Heils te Amster dam hebben B. en W. toestemming ver leend tot het houden van een collecte ln September of October. Teraardbestelling W. den Boon. Bovcn-HardlnxveM. Maandag is hier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den 58-jarigen W. den Boon, die Woensdagmiddag bij de Zuiderzee werken op zoo tragische wijze om het leven kwam, nadat hij reeds twee ma len aan den dood was ontsnapt. Velen sloegen langs de weg de rouw stoet gade. Daarin schreden mede het personeel van de firma Blankevoort, bij wien de overledene in die,nst was, zijn oud-patroon de heer Bakker uit Gorin- chem, dé gsn^ssfe;arqjlltgjA MR BW' dinxyeld, de heer Muilwijk,dg heer v. d. Berg, procuratiehouder der fa. Blan kevoort en ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Giessen-Oudekerk, die aan het sterfhuis de rouwdienst had geleid. De kist was gedekt door «en bloem stuk van de firma Blankevoort en een van de collega's van den overledene. Op 't kerkhof hadden zich velen ver zameld om van de droeve plechtigheid getuige te zijn. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, spralf ds. Wiebosch naar aan leiding van Marcus 6 3541, woorden van troost en vermaning. De heer v. d. Berg nam namens het personeel afscheid. Op verzoek van de familie dankte ds. Wiebosch voor de belangstelling. Giessen-Nieuwkerk. De knecht van slager Z., die aan het slachten was, zóu een vallend mes grijpen. Het gevolg was, dat hij zoodanig ln zijn hand sneed, dat onmiddellijke geneeskundige hulp nood zakelijk was, welke verleend werd door dr. Kettenborg. Deze adviseerde tot over brenging naar het Ziekenhuis te Gorin- chem. Na daar verbonden te zijn, is Z. huiswaarts gekeerd, doch zal geruime tijd niets kunnen verrichten. Geitenkeuring. Hoornaar.Aan Plnkeveer had Zater dag de jaarlijksche geitenkeuring plaats. Rubriek 2-jarigë en oudere geiten: le prijs P. Baan; 2e pr. F. Rauwert Boer; 3e pr. A. van Kleef; 4e pr. Jac. Oskam. Rubriek 1-jarige geiten le pr. P. Sterk. Jonge lammeren: le F. Rauwert Boeren A. Tukker; 2e Rauwert Boer; 4e A. Maat; 5e J. Groen. Slech'ts 3 jonge bokken werden aangevoerd, nl„ 2 door A. v. Kleef en 1 door J. Oskam. Hoornaar: De voetbalwedstrijd HBS HVV Hoog-Blokland had tot uitslag 4-4. Scheidsrechter was de heer C. den Boer te Dalem. Moordrecht. De gemeenteraad is ln openbare vergadering bijeengerdfepen op Donderdag 12 Aug. n.m. 5 uur. De muziekver. „Kunst na den Ar beid" zal heden (Woensdag)avond 7.30 uur een concert geven in de muziektent. De verjaardag van de koningin zal hier op 31 Augustus feestelijk herdacht worden. Koninginnefeest. Nieuw-Lekkerland. De ver. „T/ouw aan Oranje" te Kinderdijk heeft besloten, den verjaardag van de Koningin feestelijk te herdenken op Zaterdag 4 September. De feestelijkheden zullen worden gehouden op een terrein van de firma L. Smit en Zoon. 's AVondé tevoren zal éen lam pionoptocht gehóuden wofden. Nieuw-Lekkerland. De 52-jar. scheeps- sloöper A. van D., werkzaam op de werf „De Koophandel", werd Maandag door een zware ijzeren plaat, welke kantelde, getroffen, waardoor hij het linkeronder been brak. Nadat Dr. A. van Waasbergen de eerste hulp had verleend, is de man naar het ziekenhuis te Dordrecht ver voerd. 'Bij de Dinsdag gehouden controle, inzake rijwielbelasting, werd slechts één overtreding geconstateerd. Padvinders op bezoek. Reeuwijk. Reeuwijk heeft Dinsdag be zoek gehad van ongeveer vijf honderd Engelsche padvinders van de Jamboree. Vanaf Gouda marcheerden de jongens langs den straatweg naar deze gemeen te en vervolgens via de Reeuwijksche- brug en de Not. d'Aumerielaan naar Elfhoeven. Met een aantal motor- en ander booten werd een tocht over de plassen gemaakt. Er waren drie motor booten gecharterd, de heer G. v. Baren had zijn motorboot en verschillende leden van de roei- en zeilvereeniglng ook hun vaartuigen beschikbaar gesteld, zoodat er een geheele vloot was. De jongens ge noten volop van het schitterend na tuurschoon en waren verrukt ovej- de plassen. De vijfhonderd gasten hebben op Elfhoeven de inwendige mensch ver sterkt. De terugtocht naar Gouda werd gemaakt via de Burg. Lucasselaan en de Weth. Venteweg. Vooral 'bij hun aan komst in deze gemeente hadden de pad vinders, die onder tronjgeroffel binnen marcheerden, niet over belangstelling te klagen. Waterleiding afgesloten. Reeuwijk. Men stelt alles in het werk om de Inwoners van het ongerief van het voortdurend afsluiten der waterlei ding af te helpen. Thans is besloten, in het hoofdbuizennet langs de straatweg alle 240 verbindingen te vernieuwen. Voor de uitvoering van dit werk zullen de verbruikers toch nog eenige malen „op een droogje" moeten zitten. Voor looplg zal gedurende Augustus elke week des Woensdag en Donderdags (te begin nen met Woensdag 11 Aug.) de water leiding van n.m. 6—8 uur afgesloten zijn. Fletnplaatje gestolen. Waddlnrveen. Mej. S. had haar rijwiel waarop -een nieuw betagtingmerk was bevestigd, naast de R.-k. Kerk neerge zet. Na afloop van de kerkdienst kwam «U UK de onuiejtkmg dat zoo wei plaatje als het huisje van het rijwiel waren verdwenen. Motorongeluk.' Waddinxveen. Doordat de motorrijder B. uit Gouda op den Henegouwerweg door een tegenligger verblind werd, reed hij met zijn motor tegen een mistpaal- tje. Hij sloeg over den kop en bleef be wusteloos aan de kant van de weg lig gen. Voorbijgangers hadden inmiddels dokter Pols gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en hulp verleende. Het bleek, dat B. een hersenschudding had bekomen. Met een passeerende auto is hij naar zijn woning vervoerd. Zijn mo tor was zwaar beschadigd. M la U verbrand in de ion' Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe .er dan onmiddellijk Puroi op. Dit verzocht en geneest spoedig. Puroi (wit en geel) beide in dozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Concours-hippique. Zevenhuizen. Aan het concours hip- pique, dat hier op 15 en 16 September op het landgoed van den heer J. Eind hoven wordt gehouden, zullen de Schie- ruiters, de Gouweruiters en de Pales- teijnruiters medewerken. Het comité tot organisatie van genoemd concours staat onder eere-voorzitterschap van den heer Th. H. Klinkhamer, burgemeester. Aanrijding. Zevenhuizen. Gisterochtend heeft op de Rotterdamsche dijk in de gemeente Gouda de vrachtrijder K. Verweij alhier met zijn vrachtauto een aanrijding ge had met een vrachtauto. Van den wagen van Verweij werd de zijkant geheel in gedrukt en een ruit vernield. De schuld vraag woijdt door de Goudsche politie onderzocht!^ Naar waarneming in de morgen van 11 Augustus. NED. HERV. KERK. CAPELLE a.d. IJSSEL. Herv. Geref. Evangelisatie. Bermwag Oost. Donderdag 12 Augustus, 's avonds 7.30 uur, de heer Spreeuwenberg, van Rotterdam". Geref. Evangelisatie „RehoBoth". Don derdag 12 Augustus, 's avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. x GEREF. GEMEENTEN. GIESSENDAM. Vrijdagavond 7 uur ds. Heijkoop van Utrecht. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. IJSSEL. Dacostastraat. Donderdag 12 Augustus, 's avonds 7.30 uur, 'Ds. A. van Zon. MOERCAPELLE. Vrijdag 13 Augustus, 's avonds 8 uur (z.t.), Ds. M. Hofman. In gebruikneming van de verbouwde kerk. Vergadering van den gemeenteraad op 30 Juli. Afwezig de heer v. d. Lee, die door ziekte is verhinderd. Na lezing van het gebed worden de bij de leden thuis bezorgde notulen met een kleine opmer king van den heer VIERBERGEN goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen eenige goedgekeurde beslui ten door Ged. Staten. Aan de orde is dan een voorstel van B. eft W. om mej. dr. M. A. C. M. van Hattum te benoemen als archivaris in tijdelijken dienst. De heer GROENEWEG vraagt of er geen persoon in de gemeente te vin den is, die dat werk kan doen. De VOORZITTER antwoordt, dat de wet hiertoe vereischt personen met diploma en een dergelijk diploma door geen ingezetene is verkregen. Gezien ook het belangrijke van het werk zou het niet verantwoord zijn een niet ter zake kun dige hiermede te belasten. Wordt zonder stemming aangenomen. Eveneens wordt aangenomen een pro ces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger, met een daarop be trekking hebbend rapport van het Cen traal Bureau voor Verificatie en Finan- cieele adviezen van Nederl. Gemeenten. Voorstel van B. en W. de gunning van het maken van een bronput met bijko mende werken en leveringen ten behoeve van de drinkwatervoorziening in deze gemeente op te dragen aan de laagste inschrijver, de N.V. Visser en" Smits te Papendrecht voor f 3293. De heer PRINS vraagt waar de nieuw te maken bron voor dienst moet doen, daar toch reeds een reserve bron beschikbaar ligt. De, VOORZITTER antwoordt, dat de nu beschikbaie bron een z.g. 5 M bron is, welke alleen in hoogen nood ge bruikt kan worden, daar het water niet van de hoedanigheid is, om geregeld te worden getjezigd en de nieuw te maken bron voor geregeld gebruik bedoeld is. Wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging van de,instructie voor den hulpkeurmeester van vee en het X .Viëëicfy ia dien zin, dat de jregeli»» «m- Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwakke wind; in het Noorden ver anderlijk, in het Zuiden uit Oostelijke of Zuidelijke richtingen; half tot zwaar bewolkt of betrokken; waarschijnlijk eenige regen, met in het Zuiden kans op onweer; in het Noorden weinig verande ring in temperatuur; wanner in het Zuiden. Waterstand: Schoonhoven hg. water 9.45 uur, 1.19 M Keulen stand 1.79 M„ val 0.08 M. Maastricht 10 Aug. 40.53 M., val 0.09 M, Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur ln de schaduw: 60 graden Fahrenheit. Woensdag 11 Augustus: Op 10.45, onder 8.54. Eerste Kwartier Zater dag 14 Augustus. Wielrijders, licht op! 11 Augustus 9.02 uur. trent de vergoeding voor onderzoek komi te vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een wedde van f 1800f 2200 (4 jaarlijksche verhoogingen van f 100). De heer GROENEWEG is niet te gen dit voorstel, wanneer maar goed wordt vastgelegd dat nu geen overuren meer zullen worden betaald. De VOORZITTER antwoordt, dat dit met deze regeling niet meer behoeft. Wordt aangenomen. vAangenomen wordt een voorstel tot 't uitspreken van de noodigverklaring, be doeld in de Nijverheidsonderwijswet voor de oprichting van een Iandbouwhuis- houdcursus door de Hollandsche Mij. v. Landbouw, evenals een voorstel om de kosten van verificaties der akte van eigendomsoverdracht van een perceel bouwgrond der gemeente aan G. v. Vliet te Hoenkoop voor de helft voor reke ning der gemeente te nemen. De totale kosten zullen pl.m, f 20 bedragen. Verder wordt nog aangenomen een voorstel om met enkele daarvoor in aan merking komende bakkers een contract af te sluiten voor de levering van gas ten behoeve van bakkersovens, waarin de prijs van het gas ware te bepalen op 2Vï ct. per M3. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van B. en W. om het verzoek van de Ned. Bond van overheidsperso neel St. Paulus te 's-Gravenhage tot herziening der loonen van J. v. Vliet en L. Morsink. - De heer PRINS is geen bewonderaar van de wijze, waarop dit verzoek, in de laatst gehouden vergadering is behan deld. 't Was volgens spr. beter geweest, wanneer direct een advies van de be- drijvencommissie ware bijgevoegd, en niet zoo maar de raad er voor te zetten. Na stemming blijkt, dat het grootst aantal leden er voor is, om het verzoek in,handen te stellen van de bedrijven- commissie. Rondvraag. Bij de rondvraag verzoekt de heel PRINS dat er scherper wordt toege zien dat de trottoirs niet met fietsen worden bereden, en ook dat strenger wordt opgetreden tegen de jeugd, welke er behagen in schijnt te hebben ge meentegoederen, speciaal jong geplante boomen te vernielen; ook wenscht spr dat de pas aangeschafte sproeiwagen ook wordt gebruikt. De VOORZITTER zal aap de ver zoeken van de heer Prins aandacht schenken. De heer SCHOUTEN vraagt den voorzitter naar de reden, dat dit jaar nog geen nieuwe melodiën op het car- rillon zijn gezet. Al van oudsher is het gewoonte dat elk jaar in Mei deze wor den gewijzigd. De VOORZITTER antwoordt, dat een noodig zijnde reparatie aan de dra den van het carrillon dit nog heeft ver hinderd. Aan de firma IJsbouts is dit werk opgedragen; zoodra dit gereed" ls, zullen ook weder nieuwe liederen, vanaf de toren gaan klinken. Hierna sluiting.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2