I SCH00NH0VEN5CHE COURANT f .1 Telef. 40. Tel.-Adres: Van'nooten S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L L dden ran :hle «en m Groot n, lid der finish MENSCHENHANDEL. 1 Jan Brouwer Haven 63 - Telef. 113 - Schoonhoven Radio f 1.- stofzuigers 40 eent per week. In 2 Jaar eigendom. Stofzuigers vanaf f *5.- Kadio f 95.- *1 et onae meet-in- strumenten meten w(| Iedere storing. Net ona« nieuwste Schoonhoven I Telegrammen - i Buitenland ACVT BLAOZ4JDMN. WOENSDAG 18 AUGUSTUS MM Xft. «M. Cte jaak^ang. 4. de et Euro- twaalfhonderd DE eieren. Laat muziek uw tolk zijn tegen Gisteren ge- nitch Jr. De stad van het van den weg naar Sonsilla. vliegtuig reizen en vergezeld zijn door een aantal hooge personages uit zijn omge ving, zooals graaf Ciano en Starace, als mede door den Duitschen ambassadeur te Rome, von Hassell. De datum staat nog met vast. Er wordt geen bezoek aan Ber lijn verwacht. Al waar Alle soorten Hohner Mond-Accordeons van 25 cent. Verkrijgbaar bij J. K. ïinoei Stadhuisstraat 7-9 - Lopikerstraat 43 Schoonhoven PHILIPS, RADIO r+2 !UB«Ug itbeU- per 3 1A« wfi ’hu repareereu merk. Hoopt Vw Badlo en fkuiger <i<Ar, waar men hen ook NIEUWSBLAD VDDRZUID HOLLAND EN UTRECHT 5 reffels f 1.30 f 0.20; derde prijs. Adver- nerijen en zetten gisteren de stad tegen het invallen van de duisternis in rooden gloed. trieën, welke verband houden landsverdediging, zoomede de van den handel in en de prijzen van de grondstoffen. REEDS MOBILISATIE IN CHINA? DE POSITIE VAN JAPAN. Tokio verrast door tegenstand der Chineezen. I PEPAQATIE I ^INPICHTINGji een langdurige worsteling, die veel meer krachtsinspanning van Japan zal el- schen, dan men meende. Men houdt het er voor, dat nu de Chineezen zoover zijn gegaan, om Japansche oorlogssche pen te bombardeeren, zij ook verder niet zullen terugkrabbelen. De eenige hoop. dat een werkelijke oorlog nog zal zijn te voorkomen, blijft nog gevestigd op En geland. Eenige ministers hebben giste ren te Londen langdurig geconfereerd over de vraag of Groot-Brittannië ge zamenlijk. met Amerika en Frankrijk be middelend kan optreden in het conflict in het Verre Oosten. Groote kans op slagen zal echter aan die poging in- dien het al zoover komt niet mogen worden toegeschreven. Branden verlichten Sjanghai. Inmiddels duurt de strijd met onver minderde heftigheid vport. Het Chlnee- sche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Dinsdagmiddag hevig is 'gevochten bxi Hongkioe en Jangtsouoe. In laat^t- Hull heeft verklaard, dat einde dér week 1400 Ameri- vrouwen en kinderen uit MUSSOLINI NAAR DUITSCHLAND. In September. Het heet dat Mussolini in September zijn reeds vaak aangekondigd bezoek aan Duitschland zal brengen. Hij zal vermoe delijk in een door hem zelf bestuurd klo echter allerminst geestdrift een oorlog. Hoewel men algemeen oordeel is, dat a^n „China een moet worden gegeven ontbreekt oorlogsstemming, die bij vroegere vallen in China de taak der regeering vergemakkelijkte. De hooge kosten van *n oorlog en het verlies van den handel met China worden in breede kringen in Japan naar voren gebracht. Daarbij komt, dat het aanvankelijk succesvolle ChineesQiis yeoet het uitzicht opent op Nu en dan, maar toch vrij geregeld, verschijnen in de bladen berichten over jonge mannen, die naar Spanje zijn gegaan of die men dat nog tijdig heelt kunnen beletten of van ronselaars, die gearres teerd zijn bij de uitoefening van hun ge wetenloos bedrijf. Hun werk is om land- genooten door misleiding in den dood te drijven. Die ronselaars weten heel goed, dat hetgeen zij aan hun slachtoflers /er- tellen leugens zijn, zij weten wel dat er in Spanje geen werk is en dat de jonge mannen aan wie zij dat voorhouden re gelrecht naar het front worden gezon den, naar de levensgevaarlijke plaatsen maar zij verdienen er wat aan en wat er gebeurt met de door hen bedrogenen raakt hun niet. Ze staan lager dan de vroegere slaven handelaars, die hun menschelijke koop waar verhandelden, wel wetende dat die negers een hard levèn zouden krijgen, doch die de slaven niet in den dood joe gen. De ronselaars echter handelen in menachen om hen te laten doodschieten, zij krijgen handgeld voor elk offer dat zij aanbrengen en zij bedriegen en beliegen de jongens, die naar hen luisteren, ten einde deze door hun leugens te bewegen tot vertrek naar Spanje, zoogenaamd naar den arbeid daar. Er is, vertellen zij, in Spanje groote behoefte aan allerlei werklieden, omdat de eigen arbeiders aan het front staan en er is enorm veel werk, omdat er zooveel verwoest wordt. Dat is in het kort hun betoog en geen ■chandelijker leugen is denkbaar: er is in Spanje geen behoefte aan werklieden, integendeel, de honderden, de duizenden, de tienduizenden die uit allerlei steden en dorpen zijn moeten vluchten, vragen aan een der twee strijdende partijen om on derstand. Die wordt hun zoo goed en zoo kwaad als *t kan verstrekt, maar de bei de regeerlngen zoeken naar alle kanten om die vluchtelingen zoo spoedig moge lijk werk te verschaffen. En zelfs voor die Spanjaarden lukt dat niet, niet eens met behulp van een der twee regeerin- gen er blijven nog groote aantallen werkloozen die gesteund moeten worden I»e ■l.nwAl» uil voorraaM r PHILIPS S AGENT Oramofaanplaten en er is geen sprake van dat vreemde lingen eenige kans hebben daar werk te vinden. Reeds dadelijk bij het begin van den oorlog zijn een aantal buitenlanders ontslagen en gedurende het bloedige dra ma in Spanje zijn die ontslagen voort gezet. Wie dus naar Spanje gaat in de ver wachting daar werk te zullen krijgen is een bedrogene, die vertrouwd heeft op hetgeen éen man hem verteld heeft. Er zijn misschien ook enkele jeugdige en thousiasten, die niet gaan om werk te zoeken, maar die in geestdrift zijn ge raakt voor een der beide partijen en die zich willen aanmelden om te gaan strij den voor hetgeen zij houden voor de goede zaak. Hun teleurstelling zal ook heel groot zijn. De Spanjaarden lachen om die dwazen en zenden hen spottend naar de gevaarlijkste plaatsen, waarvoor zij het Spaansche bloed willen sparen. Of daar een buitenlander wordt gedood is hen onverschillig: daar komen ze im mers voor. Dat lot wacht evenwel ook hen. die als vreedzame arbeider naar het Iberisch schiereiland gaan. Zij worden daar een voudig ingelijfd en naar de loopgraaf ge zonden. Vluchten is niet mogelijk in een land dat zij niet kennen, waarvan zij de taal niet spreken en waar zij geen mid delen bezitten. Wie 't probeert wordt als deserteur gegrepen en als zoodanig ge straft, d w.z. gefusilleerd. Dat alles weten de schurken, die er op uit zijn om voor enkele guldens de levens van hun landgenpoten te verkoopen. zoo als de handelaars in blanke slavinnen weten, welk lot hun slachtoffers wacht. Toch gaan zij voort de handelaars en de ronselaars, omdat ef wat te verdienen valt. Laat wie een aanbieding mocht krij gen om naar Spanje te gaan de uiterste voorzichtigheid betrachten, laat hij in formaties vragen bij betrouwbare en be- langenlooze ambtenaren. Ieder kan ze gratis krijgen bij de regeering, bij de con suls, bij de politie, bij de burgemeesters. K. EEN LANGDURIG FAILLISSEMENT. De crediteuren in het faillissement der N V. Handels- en Landbouwbank, wer den gisteren weer Verrast, door de me- dedeeling, dat de derde uitkeeringslijst ter griffie ■van de rechtbank te ’s-Gra- venhage gedeponeerd is. De uitkeering, die nu binnenkort zal volgen, bedraagt 4 pCt. Met de voorgaande uitkeeringen zal dan 21 pCt. terugbetaald zijn. Voor de spaarders, die zich indertijd vereenigd hebben en een proces gevoerd hebben tegen de N V. Spaarbank Han dels- en Landbouwbank zijn deze uitkee ringen nog iets gunstiger. Zij toch ont vingen reeds 15 pCt. van het restant hunner vordering en kunnen eerlang nog een slotultkeerirtg verwachten. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehoudep Boter markt bëdroeg de aanvoer 40 K..G. Prij zen: Goêboter f 0.75, Weiboter f 0.70^ beide per half KG. Handel vlug. EIERVEILINGEN. Waaggebouw; Aan voer 4200 Prijzen: Kippeneieren f 3.20—f 3.80, eendeieren f 2.85, beide per 100 stuks. Lopikerstraat: Prijzen: Kippeneieren f 3.50f 3.85 per 100 stuks. welke blijkbaar in werd verwacht, heeft veroorzaakt. Te Tokio man de toestand buitengewoon ernstig in en volgens verschillende berichten acht men daar een groote, bloedige strijd onvermijdelijk. Er heerscht te To- voor van lesje de aan- ABONNE’d. di« »<eh aan onxe administratie opgaren voor de vertedering. tyu volgen» de vaetgeatelde bepalingen tegen ongevallen veriekerd voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HA.VBA.NK te Schiedam, van üulden ónO Gulden bq Gulden by verlies Q A O Gulden bq verlies 1AA Gulden bij verlies /Tra Gulden by verlies van De verzekerde moet in het ZvVU ongeschiktheid. VVV overlijden. JVU van hand ot voet, £VV van een oog. |VU van een duim. OU een anderen vinger. bezit zjn van een poli» DE BRANDWEER OP REIS. maakte het corps Vrijwillige Brandweer ’haar jaarlijksch uitstapje. Per autobus ging de tocht over Gouda. Al- phen, Leymuiden, naar Aalsmeer, onder geleide van den bedrijfsleider, den heer Groeneveld, een kijkje genomen werd in het groote veilingsgebouw. Er was juist een groote veiling van snijbloe men en potplanten aan de gang. Op drie verschilende tribunes werci geveild. Met aandacht volgden de bezoekers de ver richtingen van afslager, opschrijver, toonder en koopers. Het groote bord met de draaiende wijzer, welke de koopers op ieder gewenscht punt konden doen stop pen, trok zeer de aandacht. Voldaan ging men verder naar Schiphol, waar onder deskundige leiding een bezoek aan enke le hangars werd gebracht, terwijl tevens het opstijgen en landen van eenige in ternationale vliegtuigen werd gadegesla gen. Vervolgens ging de tocht naar Amster dam, waar even werd rondgereden voor het bezichtigen van enkele merkwaardi ge dingen, waarna een bezoek werd ge bracht aan het Koninklijk Paleis op den Dam. Men trof het goed, daar juist bij de in gang zijnde restauratie enkele zeer fraaie dingen te voorschijn waren geko men, die meer dan honderd jaar verbor gen waren geweest. Speciaal de groote hal, dit wondere bouwstuk van Jacob van Campen, werd met groote bewondering aanschouwd. Hierna werd de tocht onderbroken voor een warme maaltijd, waarna om streeks 2 uur naar Monnikendam werd gereden en per motorboot werd overge stoken naar het eiland Marken. Men wist niet wat men meer moest bewonde ren, de typische kleederdr^chten en aar- Advertentien1-6 elke regel meer plaatsing halven ten tien worden gratie ge plaatst m ,Ds Gorcumer” HOTEL UITGEBTiAND. Groote schade aangericht. DALEN, 18 Aug. Vanacht is het beken de hotel „Corneles”, eigenaar de heer W. Udema, door brand vernield. De brand ontstond in het gedeelte, dat met riet was bedekt. Van de inboedel is weinig gered. Een groote hoeveelheid koffie, thee, tabak, en sigaren, is mede een prooi der vlammen geworden. De heer Udema is namelijk grossier voor Land bouw en Maatschappij. Ook zijn machi nerieën, met toebehooren, noodig voor ’t vervaardigen van stroohulzen, is ver brand. Dit bedrijf was echter niet meer in werking. Omtrent de oorzaak van de brand tast men In het duister. De scha de is ongeveer f 40.000 a f 50.000. Hotel en Inboedel waren verzekerd, In het hotel waren geen gasten. ERNSTIGE AUTO-BOTSING. Een doode. AMER&FOORT, 18 Aug. Vafimorgen is op de hoóge weg bij Hoevelaken een personenauto, bestuurd door den onge veer 55-jarigen luit.-kolonel der militai re administratie H. J. Koole, wonende te Amersfoort, met groote snelheid tegen een vrachtauto uit Groningen gereden. De bestuurder van laatstgenoemde wagen wilde twee aan de kant van de weg geparkeerde auto’s passeeren en kwam daarbij op het linkerweggedeelte terecht, juist toen met groote snelheid uit tegenovergestelde richting de perso nenauto naderde. Bij de botsing vloog deze wagen in brand. Omwonenden slaagden erin het vuur te dooven en kon den toen, de bestuurder uit de totaal vernielde auto bevrijden. De man moet echter vrijwel onmiddellijk na de bot- l.dige huisjes met de popperige interieur- sing zijn overleden. tjes, of het handige koopmanschap van de eilandbewoners, die hun tradities zóó weten te exploiteeren, want men wordt van de boot tot het einde van het eiland en weer terug aangeklampt om souvenirs etc. mede te nemen .Niettemin blijft het interessant dat zulk een brokje oud-Hol- landsche bijzonderheden bij elkaar op een stukje grond misschien ter grootte van Schoonhoven, bij' elkaar is gebleven. Nadat de vaste wal weder was bereikt ging de reis naar Amsterdam, waar nog even een stukje van de Jordaan werd doorgereden, waarna over Muiden. Naar den en Laren Hilversum werd bezocht. Men reed langs de omroepstudio’s en het stadhuis. Tot slot ging het via Soest, Soestdijk langs het koninklijk paleis naar Utrecht en Schoonhoven. De dag, Welke met wat regen begon, zal den brandweerlieden nog lang als een prettige herinnering in het geheugen blijven. Construc- van den in dezen ont- genoemde wijk zouden de Chineesche troepen een Japansche spinnerij hebben bezet, wat echter door de Japanners wordt tegengesproken. Later op den middag hebben 13 Ja pansche vliegtuigen gedurende een half uur de Chineesche stellingen bij Tsjapei gebombardeerd. Aan de gevechten in de Hongkioe-wijk nam ook de Chineesche luchtmacht deel. Eén toestel werd door het Japan sche luchtafweergeschut neergeschoten. Japansche vliegtuigen hebben de spoorlijnen Sjanghai—Nanking en Sjang hai—Hangtsjau gebombardeerd. Talrijke groote branden woeden in Poetoeng, Tsjapei en in de wijk der spin Een bericht uit Nanking meldt, dat de Chineesche wetgevende raad de nationale mtfbdlsatiewet zou hebben afgekondigd. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. Het afbreken van de diplomatieke be trekkingen tusschen Japan en China schijnt niet ver af meer te zijn. Het ge- heeie personeel van de Japansche am bassade is uit Nanking vertrokken en in den goeden ouden tijd gold dit steeds als een bewijs, dat de oorlog op komst was. Er volgde dan een oorlogsverkla ring, maar in den lateren tijd heeft men het voordeel van snel handelen ingezien en zonder omslag beginnen de vijande lijkheden. Japan noemt de tegen China onder nomen aanval eer „strafexpeditie”, maar deze dreigt door het krachtig ver zet van de Chineezen toch de omvang van een groote oorlog aan te nemen. De overtll door de Chineezen geboden tegenstand, welke blijkbaar in Japan allerminst werd verwacht, heeft daar spanning veroorzaakt. Te Tokio ziet Franco rukt op naar Santander. RUIM 1000 MAN VERLOREN? In Spanje rukken de strijdkrachten van Franco steeds verder naar Santan der op. Woensdag hebben zij de belang rijke fabrieksstad Reinosa ingenomen, evenals de plaats Arroyal. Reinosa, een stad van 30.000 inwoners is het hoofdkwartier van de bekende fa briek van oorlogsmateriaal tora Naval. Sedert het begin nationalistischen opmarsch sector is de stad langzamerhand ruimd en zij werd tenslotte ingenomen na onbeteekenende gevechten, ligt aan den hoofdverbindingsweg Burgos naar Santander en ook op kruispunt Dit bêteekent, dat de' twee flanken der nationalisten thans in verbinding met elkander staan, waardoor een groot aantal kleine dorpen, gehuchten en boerderijen, waar zich regeeringstroe- pen hebben genesteld, is omsingeld. Volgens te Valencia ontvangen be richten zouden de nationalisten Woens dag aan het front van Santander ruim 1000 man verloren hebben, benevens 2 bombardementsvliegtuigei). Amerika zendt mariniers. Half September zullen 1200 Amert- kaansche mariniers uit San Diego (Ca lif ornië) te Sjanghai aankomen om de Amerikaansche onderdanen te bescher men. Men zal het congres vragen een crediet van een half mlllioen dollars te voteeren voor de kosten van de hulpyer- leening en de evacuatie, noodig in ver band met den strijd tusschen China en Japan. Minister voor het kaansche Sjanghai zullen zijn uitgeweken. Na hun vertrek zullen nog 2500 Amerikaansche staatsburgers te Sjanghai achterblijven. Huil zeide voorts, dat er nog geen plan bestond tot versterking van de Ameri kaansche vloot in Azië. De kwestie van toepassing der neutraliteitswet wordt lederen dag zorgvuldig bestudeerd. Wat de Japansche vrouwen en kinde ren te Sjanghai betreft, deze zullen al len, ten getale van ongeveer 15.000, 19 Augustus uit Sjanghai vertrokken zijn. Reeds zijn er 4000 weggevoerd. Ve.nebqot: Maandag, Woensdag en. Vnjdfig. Pry» by voortui’ iing voor Hchoonhoveo j iiMwdPD 1.2Ó p. poet Met veraekering 15 cents meer „Japan móet zich op een zware beproeving voorbereiden”. De Japansche regeering- hfeeft 22 en 23 dezer een conferentie Je Tokio bijeengeroepen van de voornaamste po litieke en financieele persoonlijkheden en van leidende personages uit andere kringen, teneinde uiteen te zetten, dat de oorlog noodzakelijk is en dat het land zich op een zware beproeving moet voorbereiden. Het kabinet heeft besloten, den Land dag tegen 3 September bijeen te roepen voor een bijzondere zitting, welke 5 da gen zal duren. O.m. zal een derde aan vullende begrooting voor militaire aan gelegenheden aan de orde worden steld. Het bedrag der raming wordt niet genoemd. Voorts zal een wet in behandeling ko men, waarbij de regeering de volmach ten krijgt om kapitaal te mobillseeren en de plaatsing van staatsleeningen te verzekeren, tot ontwikkeling der indus- met de cpntróle DE REUNIE DER INSTRUCTIE- COMPAGNIE. De minister van defensie heeft beslist, dat aan oud-volontairs der Instructie- Compagnie; voor zoover zij in actieven militairen dienst zijn of werkzaam zijn bij onder het departement van defensie ressorteerende diensten en instellingen en de belangen v.an de dienst dit overigens toelaten, op 1 September één dag buiten gewoon verlof met behoud van bezoldi ging kan worden verleend tot het deel nemen aan de op die dag alhier te hou den reunie van oud-volontairs. Voorts wordt hun vergund deel te ne men aan een op die dag te houden marsch met défilé door de stad. DE VERLICHTING IN DE LOPIKER- STRAAT. De beide buurtconumssies van de Lopi- kerslraat hebben dezer dagen een gelijk luidend schrijven van net gemeentebe stuur ontvangen, waarin erop wordt aan gedrongen, de particuliere verlichting in die straat af te breken. De gemeente kan haar met overnemen, omdat zij, vol gens dit schrijven, er niets aan heeft. Wanneer de particuliere verlichting ver dwenen zal zijn, zullen van gemeente wege in het eerste gedeelte van de Lo pikerstraat overspanningen aangebracht worden ter hoogte van de firma Goede- waagen, vóór de Doelestr. (waar dan de wandarm zal moeten verdwijnen? «u in de buurt van het café van den heer C. de Vos, terwijl bij de slagerij van den heer De Vaal, op den hoek Langewei- straat een andere armatuur en een ster kere lamp zullen komen. In het tweede gedeelte van de straat, loopende van de winkel van c|en heer Regnery tot aan het café van den heer Kavelaar, zal de gemeente overspanningen laten maken bij de winkel van den heer Itj eshorst, dus voor de Nes en êén bij café Kavelaar, vóór de Wal. Daar in dit schrijven niet gerept wordt over de datum, waarop een en andet zijn beslag zal krijgen en er ook niet óver de sterkte der nieuwe verlichting gesproken wordt, hebben de beide commissies beslo ten, betreffende een en ander met B. en W. nadere besprekingen te voeren.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1