SCHOONHOVENSCHE COURANT JE'/EHA I In en om kleine plaatsen. Buitenland I Stadsnieuws GLOEILAMPEN J. K. SNOEI Gemengd nieuws I Me JAARGANG* te de fiets ver- Ja- een en verbetering ir<i moea ver- PRESÏ- DE didaat K. <z*^*^m**^** 1-in__r.-u~i van Er kwamen wetten op het verkeer en De men rijwiel vandaar mum INNTR 4AT I.OPIKERRTRAAT 4.1 pen hadden. regels dere woi Ook jj kan nul dat w® Toen toe. bij in zal ver lichting der stationslampen behoort ook tot de wenschelijkheden. Maar wie weet wat er nog gaat gebeuren. de 40-Jarlge welk j W.A.G. wor de be- tniek na- BIJ SCHOONHOVEN ihof te oor de ieptem- wordt, 55 i verlaten. Spoor en tram hadden einde gemaakt aan diligences, post ed, reiskoetsen en de wegen, welke 1 en dorpen verbonden, werden land- moesten wor- steeds niet SANTANDER GEVALLEN. Gewichtige winst. We moeten van het eene oorlogstooneel China naar het andere, Spanje. Daar heeft Franco een belangrijke overwinning behaald: de stad Santander aan de Noordkust heeft zich aan Fran cos troepen overgegeven. Er wils een opstand uitgebroken onder de bevolking van Santander, die eischte dat de stad werd overgegeven. In de straten van de stad werd op dat oogen- 40 JAAR GETROUWD. Het echtpaar Murk, wonende in Nes. vierde Woensdag zijn echtvereeniging in verband j feit de R.K. muziekvereenigi» ENO. des avonds een serenui woning heeft gebracht. Hife* stond van de zijde van het tuurlljk nogal wat belangstelling 1.30 derde Adver- a t i s ge- ^orcumer’’ 4 men achterop geven voertuig werald- den weg igen ge- rweg reu, uic z-jjn -- - De amba.-sadeur is door een kogel Tö de maag getroffen. Hij was o a. verge zeld van kolonel Lovat Fraser, den Brit- schen militairen attaché. Lovat Fraser zat achter het stuur en zegt, dat de aanvallende vliegtu.gen Ja panners waren. Toen Lovat Fraser terugkwam bij zijn auto, bleek hij een hersenschudding te hebben opgeloopen, waarop ook hij door den Chineeschen chauffeur naar het zie kenhuis te Sjanghai is gebracht. Het Engelsche departemer* van bui- Nog geen oorlog. Duizenden Chineezen en Japanners zijn reeds gesneuveld, steden en dorpen zijn gebombardeerd, troepen zijn geland, veldslagen zijn geleverd maar toch Is het geen oorlog. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft het nog eens verklaard en meege deeld, dat het Chineesch -Japansche con flict niet ara een oorlog wordt beschouwd De diplomatieke betrekkingen duren voort tusschen de Chineesche ambassade te Tokio en de Japansche regeenng. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat 5000 man Japansche troepen, die te Woesoeng ontscheept waren, na een he vig gevecht zijn verslagen, waarbij de Japanners zware verliezen hebben gele den. Onder de gesneuvelden zou pansch generaal zijn. De Chineezen hadden overal langs den oever van de Wang Poe machinegeweer- posten opgesteld, met op 400 M. daarT achter een tweede verdedigingslinie. Toen de Japansche troepen de eerste linie ge- passe«trd waren, vonden zij het terrein bezaaid met mijnen, die ontploften en een vernietigende uitwerking hadden. Geen oorlog! Japan schrikt op. Wat doen we? In Japan is nu reeds de geestdrift voor de oorlog met China aan het -erflauwen. Een Japansch blad schrijf: onder de titel ..De natie moet weten, wa^r wij heen gaan”: Prins Konoje moet uitleggen, wat het doel is van de Japansche politiek in China, wil hij de steun van de natie blij ven houden. Het publiek heeft de indruk, dat het wordt meegesleept naar het duis ter en naar gevaarlijke afgronden. Niet tegenstaande de heldenmoed van de Ja pansche troepen is het moeilijk de min achting goed te keuren voor het Chinee sche leger, die bij de Japansche militaire deskundigen schijnt voor te zitten en die de huidige oorlog .^hijnen te be schouwen als een soort manoeuvre Het is op het oogenblik de eerste plicht van het kabinet de waarheid te /eggen over de politieke doeleinden van Japan. Naast deze uitlating mag’die worden van een lultene.nt-ter-zee. Sjanghai is teruggekeerd en die het vol gende heeft verklaard: Het verschil tus schen het Incident te Sjanghai van 1932 en de huidige vijandelijkheden bestaat in hoofdzaak hierin, dat thans de Chinee sche troepen in het offensief zijn en dijt deze troepen schitterenden moea ten toon spreiden, die dient te worden er kend, al zijn zij ook vijanden. t esteld die uit DE HAVEN DROOG. Droog is niet geheel juist, maar toch vrijwel Er loopt nog een smal geultje water door de haven, maar overigens is de geheele bodem zichtbaar. Die toe- 1 stand zal dne maanden, tot 16 Novem ber, duren om de sluisdeuren te inspec- teeren, te herstellen en de grond onder die deuren te verbeteren. Het is 75 jaar geleden, dat de Schoon hovenaren den bodem van de haven ge zien hebben en nu is er dan ook wel belangstelling voor. De toeschouwers zullen zien dat hun stadgenooten de haven niet misbruiken als vuilnisbelt, want toen het water was weggepompt zag men niets anders dan wat steenen op den grond liggen, maar geen emmers kinderwagens, schoenen en dergelijke. Ook waterplanten, doch slechts een en- dorpen verbonden, uitsluitend benut door bomwvoertuigen en een enkele equipage. kwam nam het verkeer want het aantal wielrijders meerderde met groote snelheid. Na dg fiets kwamen auto en motorrijwiel nooit waren de wegen zoo druk bereden als sindsdien, verordeningen bleek noodig die voortdurend te DAMMEN. Woensdagavond werd te Stolwljker- sluis de eerste ronde gespeeld van de damwed^trijd. uitgeschreven door de dam vereeniging „Damlust” aldaar. Aan deze wedstrijden nemen ook zes Schoonhcve- naars deel, allen leden van de Schaak- en Damclub ..Denk en Zet", n.l. de hee- ren Droog, Bouter, Roos. Den Hartog, Rond en Den Boer. De eerste ronde was een groot succes, daar alle Schoonhovensche spelers in de verschillende klassen waarin zij uitko men wisten te zegevieren. de haar Koe straat komt de Dange Weistraat aan de beurt, waar op de hoek van de Karme- lletenstraat een lamp aangebracht worden. Een verbetering van de A^vertentiën1-6 regel» f elke regel meer f 0.20; d( plaatsing hal ven prija. Ad tentiën worden gr a plaatst in „De G< worden teruggebracht. Om dat zooveel doenlijk te bereiken, wordt het boven bedoelde examen afgenomen, zoodat er eenige zekerheid bestaat, dat alleen per sonen, in auto of op motorfiets plaats nemen, die zoo'n voertuig niet vaardigheid kunnen besturen en ook de kennen van het verkeer. eischen van dat examen telkens verzwaard het verkeer A BON N E'S die neb aan onsa administratie opgevea voor de venekanag. nja volgens de vaatgestelde bepalingen tegen ongevallen veria kar 1 voor bedragen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBANK te Schiedam, van za ra Gulden bu evenslange AAA Uuld’n Q ft ft Gulden by verlies Qftft Gulden bij verlies tftft Gulden bij verlies f. ft Gulden by verlies van De verzekerde moet in het ZVVV ongeschiktheid. VVV overlyden. JVv van hand oi voet, 4UV van een oog. IVV van een duim. VU een andoren vinger. bent sjn van een polis per naar Eindhoven gegaan en naar Spanje is vertrokken. ouderlooze Rotterdammer is naar meent Zondagavond met den Trichtschen jongeman in Tiel geweest en daarom neemt men aan, dat ook hij naar Spanje vertrokken is. ben overgenomen, die zich gereed maak te voor de ontvangst van Francos- troe- I Pen. Vluchtelingen uit Santander vertellen, dat Dinsdagavond de stad zonder water was, de geheele organisatie van het be stuur was in de war geraakt, van politie diensten was geen sprake en overal vielen rooverijen waar te nemen. In de straten werd zonder ophouden geschoten, zonder dat daartegen werd opgetreden door de politie of door eenig ander bewaker van de openbare veiligheid. De tooneelen die zich in de stad afspeelden waren ver schrikkelijk. Honderden kleine schepen van allerlei soort, ook visschersschepen, namen deel aan het werk om vrou ven en kinderen over te brengen. Er werd vreeselijk gevochten om een plaats aan boord te krijgen en de paniekstemm.ng werd nog heviger toen politieagenten tn leden van het niet-officieele veiligh?ids- corps op de vluchtelingen begonnen te schieten. Andere getuigen vertelden over de snelle ineenstorting van de linies oer verdedigers en over het volkomen gebrek aan discipline onder de verdedigers vtn Santander en Asturié en ieder gemis aan organisatie. POSTDIENST OP 31 AUGUSTUS. Op de verjaardag van Ae Koningin wordt het kantoor voor zqóveel de post dienst betreft, voor het pi^bliek niet lan ger opengesteld dan tot 12.30 uur. Na dit uur blijft tot liet op andere werkdagen geldende sluitingsuur voor de busrechthouders de gelegenheid bestaan pm zonder verhoogd recht stukken af te halen. Voorts zullen alle kantoren op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van tele grafische). postbewijzen en quitantiën en c.q. voor de aanneming van belastingbe talingen. alsmede voor de distributie van pasmunt. Voor de post-cheque en girodienst zul len zij op dien dag eveneens gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stor tingen waarvan spoedbehandeling wordt gevraagd tegen het daarvoor vastgestel de recht en voor het uitbetalen van che ques waarvan de ontvangen adviezen zijn voorzien van de aanteekening „spoedbe handeling”. Voor de telegraaf en telefoon is het kantoor geopend als op gewone werkda gen met inachtneming van de sluitings uren. De 2e briefpostbestelling vindt niet plaats. Gelegenheid vonr het afhalen couranten van 19 uur tot 19.30 uur. heeft hij thuis teld, dat hij in een andere plaats vast werk gekregen had en is toen met een geleend rijwiel vertrokken. Men vermoedt, dat hij Eindhoven voorschriften De noodzakelijk den. omdat het verkeer zelf zwaarder eischen stelt. Men moet alleen weten hoe een auto te besturen, maar ook hoe men zich moet gedragen jegens andere weggebruikers, hoe moet uitwijken, dat men een 1 komende auto gelegenheid moet te passeeren. dat men zijn maar niet hier of daar in een straat kan neerzetten, maar moet uitzien of men daarmede niet het verkeer belem mert. Dagelijks kan men daartegen zien zondigen; in de drukste straten van Schoonhoven bijvoorbeeld zal men re gelmatig aan beide zijden stilstaande voertuigen aantreffen, dikwijls zoo dicht naast elkaar dat een ander vervoermid del er zich niet of slechts met veel moeite doorheen kan wringen. Het voorschrift dat het verboden Is geluldsignalen te geven is nog niet tot het platteland doorgedrongen Verbo den is dat „anders dan wannter de vei ligheid van het verkeer zulks elscht” en dat is maar zelden het geval, omdat bij voorzichtig rijden geen geluidsigna- len noodig zijn Bijna iedere automobi list toetert er in de Veerpoort vroolijk op los, dat is niet slechts Sn noodig maar ook verboden. Wie kalm door de poort rijdt, behoeft niet op de claxon te druk ken tri wat geldt voor die poort geldt voor bijna alle andere plaatifen. Na 10 uur ’8 avonds is het geven van geluid- signalen alleen in zeer bijzondere ge vallen geoorloofd en men moet daarbij zijn snelheid verminderen. Dat de eüchen tot het verkrijgen van een bewijs van rijvaardigheid zooveel strenger zijn, moet men natuurlijk prij zen. want de strekking er van Is om de weggebruikers te beschermen, bij lagere eischen zou het aantal ongelukken ver bijsterend stijgen. Het Centraal bureau voor de afgifte van die bewijzen geeft den geslaagde voor het verkeersexamen een papier met de regels voor het ver keer: het bevat 27 punten, dié de can- goed moet kennen en waarvan geen enkele gemist of verlicht kan wor den. Het is evenwel niet genoeg dat de bestuurders van voertuigen die 1 handhaven, de voetgangers dienen, hun eigen belang en dat van de rijders, te begrijpen, dat de wegen en straten er zijn voor het verkeer, voor alle verkeer, en dat alle gebruikers daarvan moeten zorg dragen dat het regelmatig kan voortgaan. Ongeveer 50 jaar geleden is de groote revolutie in het verkeer begonnen, toen namelijk het moderne rijwiel zijn in trede deed. Voor dien lagen de wegen bijna een e.. mgeni, steden vrij wél AUTO VERPLETTERD. Op onbewaakte overweg. Gisterenmiddag is een vrachtauto, be-» stuurd door den 23-jarigen A. van Ros- sum uit Papendrecht, die den onbe- waakten overweg te Nootdorp wilde oversteken, door een sneltrein uit Gou da gegrepen. De auto werd ruim 400 me ter meegesleurd, voordat de trein tot stilstand kwam. Het deerlijk verminkte lijk van den chauffeur werd onder de brokstukken van de auto vandaan gehaald. Over 400 meter lagen de onderdeden van de auto verspreid. De carosserie was zelfs totaal aan splinters geslagen. Dit is het 22e slachtoffer van de on bewaakte overwegen in 1937. blik gevochten. Om 2 uur des middags had de bewe ging ten gunste der rechtschen te San tander het pleit gewonnen. Alle linksche strijdkrachten, die nog te Santander wa ren gebleven en waarvan de sterkte op 15.000 man wordt geschat, hebben hun onderwerping aangeboden. De rechtsche troepen hielden een tri- omfantelijken intocht in Santander. Reeds Dinsdagavond was jen opstand dige beweging tegen de Baskische regee- rln8 te Santander uitgebroken, die Woensdag zoo snel om zich heen heeft gegrepen, dat aanhangers van de regee- ring-Franco het bestuur in de stad heb- kele dag, toen waren ze neergevallen en verdord. Doode planten gaan in dit jaargetijde al spoedig stank ver/preiden en daarom is direct begonnen met die planttesten op te ruimen. Een ander gevaar voor stank waren de riolen welke op de Haven uitmonden. Het grootste, dat onder de Stadhuisbrug uitkomt, is afgesloten en door de an- rflt weinig afgevoerd. Bet herstel van de kade-muren Fgemakkelijker voortgaan en met k wordt regelmatig doorgegaan. ENGELSCH GEZANT GEWOND. Door mitrailleur kogel. Hugessen. de Britsche ambassadeur in China. Is, toen M zich per automobiel van Nanking naar Sjanghai begaf, ge wond door een mitrailleurkogel, afkom stig uit een vliegtuig. HIJ Is naar een ziekenhuis vervoerd. De toestand tan den gewonde Is ernstig. Men weet nog niet van welke partij de vliegtuigen wa ren. die zijn auto beschoten hebben en het her zien en te doen aanpassen aan de nieu we normen. Tien jaar geleden kon hij. die nog nooit in een auto gezeten had, op eerste aanvrage een rijbewijs beko men om met zoon voertuig te rijden nu moet men alvorens daartoe gerech tigd te zijn een formeel examen afleg gen en de eischen daarvan worden steeds verzwaard. Op het platteland leeft men in vele plaatsen nog in de oude sfeer, toen de wegen er waren voor de voetgangers en de voertuigen daarvan ook gebruik kon den maken, maar die stelling is nu in haar tegenstelling omgeslagen, d w z. de wegen zijn er voor het snelverkeer en de voetganger kan daarvan op eigen risico zich bewegen. Dat blijkt o.a. daar uit dat speciale wegen worden aange legd voor het snelvgrkeer. In de dorpert'en kleine kleine steden kent men nog niet de thans geldende regel: wegen' en straten dienen uitslui tend voor het verkeer en dus niet voor het houden van besprekingen of om daar waar men het verkiest zijn voer tuig te plaatsen of om er kinderen te laten spelen of kippen te laten loopen. Zij zijn gemaakt voor hét verkeer en wel voor het verkeer in de richting van den weg of de straat. Het oversteken of het afwijken moet dus geschieden met de daartoe vereischte omzichtigheid en uitkijken. Het is niet voldoende als een wielrijder of automobilist aangeeft dat hij links een andere weg wil inslaan, hij moet zich ook voor- en achteruit overtuigen of dat kan gebeuren, zonder anderen en zich zelf in gevaar te bren gen. Wie het verkeer van anderen be lemmert of ook maar vertraagt, veroor zaakt dien andere tijdverlies, slijtage en benzine- of krachtverbruik. Het aantal ongelukken zou sterk dalen, als ieder op elk oogenblik deed, wat hij doen moet of moet laten. Bij haast elk on geluk is er door een daarbij betrokke nen een fout gemaakt. Indien de nieuwste voorschriften op het verkeer nauwkeurig werden nage volgd, zouden de verkeersongelukken, die nu eiken dag kolommen der couran ten vullen, tot een zeer gering aantal IN WAANZIN. In een vlaag van waanzin heeft te Amersfoort een bewoonster van* de Ver- hoevenstraat een naast haar wonende vrouw met een broodmes aangevallen en haar zoodanig in het gelaat ver wond. dat zij zich in het R.K. zieken huis te Amersfoort onder geneeskun dige behandeling moest stellen. De politie heeft de vrouw aangehou den en haar naar de stichting „Hebron” gebracht. tenlandsche zaken heeft de volgende officieele mededeeling verstrekt: „De regeering heeft met diepe bezorgdheid vernomen, dat Z.M. gezant in China gewond is door schoten uit een Ja pansch vliegtuig, ofechoon de auto, waar in zich de ambassadeur bevond, duide lijk gemerkt was met de Britsche vlag. De gezant is in het ziekenhuis te Sjang hal opgenomen. De regeering verwacht nog enkele nadere gegevens over de toedracht van het gebeurde en zoodra zij deze in bezit zal hebben, zal zij een nadere mededeeling doen over de hou ding die zij tegenover de Japansche au toriteiten zal innemen. C1U 4ba4 TrtAALt ULAD4UUfeN VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT I n»and«n 1.25p. po«t l-3v 1 Met verzekering 15 centa meer Telef Tel.-Adres: Vannooten S. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. VERLICHTING KOESTRAAT Mm is in de Koestraat begonnen met bet van gemeentewege aanbrengen van een betere verlichting. Er zullen drie lampen aangebracht worden van 60 Watt elk (75 kaarsen). Twee daarvan, die bij de brug naar de Albrecht Beilinggracht en die bij de Kerkstraat zijn reeds aan de overspanningen bevestigd, terwijl men met de derde lamp, die halverwe ge de straat zal komen te hangen, van daag gereed hoopt' te komen. De lamp bij de brug heeft gisteravond reeds ge brand en daarmee bewezen een groot® te zijn, wat wel te begrij pen is, als men rekent dat de oude lam- slechts een sterkte van 30 Watt Morgenavond hoopt men verlichting van de Koestraat in geheel te laten branden. Na de RONSELAARS AAN HET WERK. Voor Spanje. Sedert Maandag worden twee jonge mannen vermist, een uit het Betuwsche dorp Trlcht en een uit Rotterdan^JJar- moed wordt dat beiden naar Spanje zijn geronseld. De Trlchtsche jongeman, die zijn ouders woont, is Zondagavond Tiel op een dansavondje geweest. Door dat hij vroeger in Tiel heeft gewoond, ontmoette hij daar verschillende oude kennissen en eenige van hen heeft hij verteld van zijn voornemen om naar Spanje te trekken. HIJ heeft dien avond zelfs getracht zijn vroegere buurjongen mee te krijgen, maar deze voelde daar niets voor. Maandagmorgen JAPANSCHE MINISTER DENT SPREEKT. De Japansche minister-president, prins Konoje, heeft aan de pers ver klaard dat de regeering had besloten een groote strafexpeditie te houden en dat zij op het oogenblik niet streefde naar een regeling door middel van on- derhandelingen. Hij voegde er aan toe, dat het waarschijnlijk was. dat bulten- landrche mogendheden zich met de zaak zouden gaan bemoeien. Japan hecht daar echter niet veel waarde aan, om dat zulks een gevolg zou zijn van een gebrek aan begrip van de Japansche politiek. Het is nog te vroeg om over de toekomst te spreken, aldus Konoje. Wij moeten beginnen met de Chineezen te straffen en hen te dwingen tot naden ken over hun optreden. Wij wenschen een snel einde te maken aan een straf expeditie en zullen ons niet laten ver leiden tot een langdurige campagne.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1