L Telegrammen Gemengd nieuws fPlaatseiijk nieuws Sportnieuws WEERBERICHT. Marktberichten Schoonhoven Plaatselijk nieuws Gemeenteraden Tienhovtn. Burgerlijke stand~~j |~Loop der bevolking ZeiüSsrmast te Jaarsveld gestort. GHEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. De mast vernield. JAARSVELD, 30 Aug. Onder deze ge meente staat een klein houten gebouwtje waar de nieuwe korte-golfzender wordt gebouwd, welke de oude 415 M.-zender van Kootwijk, welke niet meet kan de eischen voldoet, zal vervangen. De werkzaamheden zijn reeds zoovel gevorderd, dat vandaag de ongeveer 80 M. hooge mast van het zendstation zoti worden opgericht. Om kwart voor tien werd met dit werk begonnen. De lieren werden opge draaid, de kabels kwamen strak te staan en langzaam werd de mast van de grond gelicht. Te ongeveer 10 uur hing de mast onder een hoek van ongeveer 60 graden met de grond, in de kabels, toen plotseling de houten hulpmast, die bij het ophijschen werd gebruikt, niet lan ger weerstand bood en vermoedelijk mede door de gesteldheid van de kleibo- dem onder uithout. De kabels knap ten af en de groote zendermast plofte gelukkig juist naast het zenderhuisje - neeij. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats, doch de schade is vrij groot, want de mast is weliswaar niet gebro ken. maar toch op 5 plaatsen rondom verbogen, zoodat het niet meer als zoo danig dienst zal kunnen doen. Het zal een paar %eken duren, eer men te Kootwijk een andere mast ge reed heeft, doch intusschen kunnen de overige werkzaamheden ongestoord voort gang hebben. Het conflict in het Verre Oosten. JAPANSCH OFFENSIEF OP KOMST. SJANGHAI, 30 Aug. Men deelt hier mede, dat het Japansche leger een of fensief op alle fronten voorbereidt. CHINEEZEN TREKKEN TERUG. NANKING. 30 Aug. De Chineesche troepen trekken zich in Z.-W. richting terug en bewegen zich in de richting van Nanking en Tsjoe-joe kwan, om te voor komen, dat zij worden ingesloten door Japansche troepen. Naar verluidt zijn zij voornemens, in stelling te gaan bij de spoorlijn Peking Hankau. DE BLOKKADE. WASHINGTON, 30 Aug. Verschillende diplomaten en Amerlkaansche deskundl- gqg van marine en leger hebben als hun meening te kennen gegeven, dat Ja pan zich blootstelt aan ernstige inter nationale verwikkelingen, als het vol hardt in de blokkade van Chineesche havens. GELD IN DE KOUS. In de Zeilstraat te Rotterdam brak een onschuldig binnenbrandje uit. In allerijl probeerde men het huisraad te en toen men daarmede bezig was uit matrassen en allerlei ande de g'dfederen, tot groote verbazing der omstanders, groote bedragen aan gul dens en rijksdaalders te voorschijn, ge stoken in oude kousen, portemonnaies, taschjes en kleine zakjes. De bewoonster was een oude vrouw, die, blijkbaar beangst voor overvallen, al het geld, dat zij verzamelde, in oude kousen en zakjes verborgen tusschen t beddegoed naaide. De oude vrouw liet het steeds voorkomen, alsof zij een ar moedig bestaan leidde.. De bewoonster, de weduwe Hamerlink, die reeds 70 jaar is, was naar haar werk; men heeft de deur van haar kamer moe ten openhakken. Toen de weduwe thuis kwam, 'verzocht zij de politie, het geld, dat overal in het bed aanwezig kon zijn, mede te nemen naar het bureau, waar mpn begon te tellen. Vermoedelijk be draagt het gevondene f 500. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Bij een hevig onweer is Zaterdagavond de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer H. Jilissen, te Mill. De familie was juist aan tafel, toen ln de naastgelegen keuken met een hevigen slag de bliksem insloeg. Vermoedelijk langs de aardleiding van de radio be reikte de bliksem de huiskamer en dood de daar op slag den 15-jarigen zoon J. Jilissen. In het huis brak geen brand nit. De deurpost tusschen huiskamer en keuken werd vernield. Te Ell (L.) werd gisteravond, tij dens een onweer, de landbouwer J. Brouwer in het veld door den bliksem getroffen en gedood. KIND GEROOFD. Om te verkoopen. Een Inlandsche vrouw kwam in Dja- fengan ln Solo, bij enkele familieleden logqeren. Na een paar dagen verdween zij echter plotseling en met haar het 4- jarige zoontje van de buren. De politie, werd van het gebeurde op de hoekte ge bracht en drie dagen later wist men de vrouw te vatten en in haar tegenwoor digheid bevond zich nog steeds de vier jarige jongen, die intusschen aan de ouders is teruggegeven. De vrouw had" het kind medegenomen om het aan menschen te verkoopen, die kinderloos zijn en genegen zijn tegen 'n flink bedrag een kind, dat er aaxdig uit ziet. van anderen over te nemen. Op het misdrijf staat maximum 12 Ja ren gevangenisstraf. DOODELIJK ONGEVAL BU DEGEN- SCHERMEN. Bij de wedstrijden in degenschermen, welke te Parijs gehouden worden heeft 'n doodelijk ongeluk plaats gehad. In de laatste partij stonden tegenover elkaar de Franschman Monel en de Mexicaan Haro Oliva. Daar dit de beslissingspartij was werd met alle energie gevochten. Een eerste touché had de Franschman reeds gewonnen. Daarna had het electri- sche apparaat dubbel geregistreerd, zoo dat de stand 21 voor Monel was. Kort daarop kondigde het belletje van het electrische apparaat een overwinning aan, maar tegelijkertijd hoorde men het geluid van brekend staal. Oliva's de gen was bij de aanval van Monel gebro ken en bij den Franschman diep in de borst gedrongen. Deze liet zijn degen vallen en wankelde. Enkele in de zaal aanwezige geneesheeren onderzochten hem en gelastten zijn onmiddellijke over brenging naar 't dichtstbijzijnde zieken huis. Niet minder dan 20 cM. was de scherpe punt in de borst gedrongen, even boven de hartstreek. Kort na zijn opneming in het ziekenhuis, is hij over leden. Oranjefeest Ameide. Het programma van 1 oran jefeest luidt als volgt: Dinsdag 31 Aug. 's avonds van 810 uur concert door het Chr. Dameskoor „Hosanna" en het Chr. Mannenkoor JDe Lofstem", onder leiding van den heer L. Verheij. Woensdag 1 Sept., 's morgens om half acht muziek van de toren der Ned.Herv. Kerk, door leden van de Chr. muzi^kver- eeniging „Crescendo". 's Morgens half negen aan de Broek- scheweg opstelling van de groote allego rische optocht met medewerking van de beide muziekvereenigingen. Des namiddags 2 uur gecostumeprd ringrijden met tilbury's om geldprijzen. (Een der 2 deelnemers moet ingezetene van Ameide of Tienhoven zijn). Van 24 uur kinderspelen om luxe voorwerpen. Jongens van 12 en 13 jaar: Hardloopen met hindernissen. Jongens van 10 en 11 Jaar: Zakloopen. Meisjes van 12 en 13 jaar: Turfdragen met juk. Meisjes van 10 en 11 jaar: Balletje dra gen. Nam. 4 uur volksspelen voor ingezete nen van 14 jaar en ouder. Ringrijden met rijwielen voor dames; kuipsteken voor heeren; mastklimmen voor heeren; touwtrekken voor heeren en busseldra- gen voor heeren, alles om geldprijzen De kinder- en volksspelen worden opgeluisterd door de chr. muziekvereeni- ging „Crescendo". 's Avonds 8 uur concert op den Dam, te geven door de muziekvereen. „Unie". Zaterdag hield de PD.V. „De Snel- vlucht" met 64 oude en jonge duiven een wedvlucht vanaf Eindhoven. A/stand 67.637 K M. De prijzen werden als Tolgt behaald: 1, 8 en 17 H. F. Brokking; 2,6 en 19 Herm. Streefkerk; 3 en 20 J. van Gelderen, 4, 12 en 22 M. van Leer; 5, 16 en 18 H. Brokking; 7, 10 en 14 Jac. Ver heij; 9 en 21 G. van Middelkoop; 11. 13 en 15 J. van Kekem. Gelost om 2.05; le duif om 3.33.42 sec, 22e duif om 3.57.27. Donderdagavond inkorven voor Weert. Zaterdagavond gaf de Chr. Muziek vereniging onder leiding van den heer Jac. v. d. Grijn een zeer goed geslaagd concert in de muziektent op den Dam. Een groot aantal belangstellenden heeft kunnen genieten van de keurig uitge voerde nummers. Na afloop werd nog een aantal bloemenmanden verloot. Ameide. Rohda I speelde Zondag een uitwedstrijd te Beusichem tegen het eerste elftal van dien naam en keerde met een 52 overwinning huiswaarts. Zij brachten het grootste deel van hun leven in het zadel door en het lijkt of man en paard één geworden zün. Onderscheidingen. Gouda. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de heer ir. L. C. Becking, directeur van de Goudsche siroopfabriek; toegekend is de eere-me- daille verbonden aan tfe orde van Oran je Nassau, in goud aan den heer D. H. van der Horst, procuratiehouder bij H. Eijssens kaashandel en- aan den heer J van Donseiaar, procuratiehouder bij de kaashandel maatschappij Gouda; in zil ver aan de heeren F. Bloot en B. J. Heis- terborg. pakhuisbazen bij de kaashandel maatschappij Gouda; in brons aan den heer C. Matse, bleekersknecht bij de fir ma H. Schrave Zoon. Onderscheidingen. Gorinchem. Toegekend is de eere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver aan den briga dier majoor der rijksveldwacht S. Halma en aan den heer J. J. Schenau. hoofd van de afdeeling suikerwerkerij der fir ma wed. A. T. Beausar. Nog enkele personen ge vraagd voor Dinsdag 31 Aug. naar Don Haag Verjaardag H.M.de Koningin, schitlerend vuurwerk. Prijs f 1.50. Op Donderdag 1 September, nog slechts enkele plaatsen beschikbaar voor reis naar Middelburg en Omstreken Prijs f 2.75. Spoedige aanmeld, gewenscht. Men wordt gehaald en thuisgebracht. Ook te Bergambacht. Aanmelden te Bergam bacht bij H.REHORST, Hoofdstraat, Bergambacht. Vraagt speciale prijzen voor touringcar-reizen. Laag tarief. To koop aangobodon: Chevrolet Sedan de luxe van '36, als nieuw. Opel Sedan, '34-'3ó en '36. Te huur: Chevrolet Bestel wagen 8/t toni voor bakker of kruidenier. Dexe bestelwagen is te huur «onder chauffeur, per dag of p. week. Rondom glas. Lage prijsen. JA IV C 17 i* All 3 E Groot-Ammera. De Djiguiten Ruiter-Kozakken. Bleskensgraaf. De Djiguiten Kozakken zullen op Zaterdag 4 September ajs. des avonds een voorstelling geven te Bles- kensgraaf op het terrein van den heer J. W. van den Berg. De Djiguiten Kozakken zijn officieren van de voormalige Wit-Russische ruiter- regimenten, welke zich na de revolutie vereenigden onder leiding van „Hetmann" Remeleff. Zij reizen thans door alle lan den van Europa en toonen overal met - het grootste succes hun onovertroffen I ber hopen C. van Campen en Grietje staaltjes van paardrijkunst, van ruiter- J Borsje, hun 50-jarige echtvereeniglng te acrobatiek, durf en utoutmp^ligiicid. fcerdenkaa, Beiden mogen zich nog in h Verdronken. Hei- en Boeicop. Donderdagmiddag miste de veehouder A. M. M. zijn 20-ja rige dochter Neeltje, die als naar ge woonte bezig was geweest, met vaatwas- schen, op een waterstoep, gelegen aan een zijsloot op het erf nabij zijn woning. Nadat M. het. had afgezocht, ging hij aan den s|oep kijken, doch zag niets, waarna hij met een stok onder water iets voelde en even daarna het lichaam van zijn dochter ophaalde. Geheel van streek begon M. te roepen en te schreeuwen en omwonenden scho ten toe, die kunstmatige ademhaling toe pasten. Inmiddels was dokter TJ. Meijer van Vianen gewaarschuwd, die spoedig daarop verscheen en den dood moest vaststellen. Aan den ingeschrevene voor dienst plicht Hendrik Bassa van de lichting 1938, lotingno. 149, is kennis gegeven, dat hij met Ingang van 1 Januari 1938 bij de landmacht zal worden ingelijfd. De gewoon dienstplichtige Jan Lam- bertus Spronk van dezelfde lichting is ter kennis gebracht, dat hij over eenige tijd bericht zal krijgen omtrent toewij zing van garnizoen en het korps enz. Veeziekten. Langerak. De varkenspest in deze ge meente, welke zich beperkte tot slechts eén geval bij den veehouder T. Boor, is thans door den veeartsenijkundlgen dienst als geweken verklaard. Thans heeft echter het mond- en klauwzeer zijn intrede gedaan. Er zijn reeds drie geval len geconstateerd, n.L bij de veehouders A. Verhoef, G. van Renswoude en D. Rietveld. De noodige bestrijdingsmaatre gelen zijn reeds genomen. Langerak. Het bestuur van den polder Langerak heeft tegen 9 Ingelanden pro ces-verbal opgemaakt wegens het niet voldoen aan hunne verplichtingen be staande in het schoonmaken van alle slooten om de hooilanden. Bovendien werden nog enkele waarschuwingen uit gereikt. Indien bij de herschouw de wer ken niet naar behooren zijn opgeleverd, zal de boete verdubbeld worden. Onderscheiding. Meerkerk. Toegekend is de ©ere-me daille verbonden aan de orde van Oran je Nassau in brons aan mej. G. Tim mer, dienstbode bij den heer M. A. van Beekun. Onderscheiding. Nieuw-Lekkerland. Toegekend is de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons aan den heer A. van der Perk, scheepstimmer man bij L. Smit en Zoons Scheeps- en Werktuigbouw te Kinderdijk. goede gezondheid verhejigen; zij zijn resp. 74 en 75 jaar. Onderscheiding. Noordeloos. Toegekend ijs de eere-me daille verbonden aan de orde van Oran je Nassau in bron% aan mej. J. Kooij- man, dienstbode bij den heer H. E. HoU Eierveiüng. Reeuwijk. Aan de eierenvtelllng „Nut en Genoegen" werden aangev<j>erd 7500 eie ren. De prijzen waren: kipéieren f 3 40— 3.95; heneieren (kulkeneipren) f 2.15 2.40, alles per 100 stuks. Onderscheidini Sliedrecht. Toegekend is de eere-me daille, verbonden aan de or'de van Oran je Nassau in $lver aan den brigadier der rijksveldwachter A. de Leeuw. Gouden bruiloft. Nieuwpoori. Op Donderdag 2 Septem- WIELRUDEN. Arte van Vliet te Kopenhagen. Op de wielerwedstrijden te Kopenha gen om het wereldkampioenschap, werd de Belg Scharens wereldkampioen, de Nederlander Arie van Vliet verwierf de tweede plaats. H.B.S. SLAAT HET BONDSELFTAL. Gezellige prijsuitreiking. Het vriendelijk dorpje Hoornaar aan de Giessen was Zaterdagavond het tref punt van de meer of minder bekende voetbalgrootheden uit de GE.D, want op dien avond speelde als slot van de com petitie, de kampioensclub H.B.S. tegen het Bondselftal, terwijl na afloop hiervan de prijsuitreiking plaats had. Zoowel de wedstrijd als de prijsuitreiking kunnen als zeer geslaagd beschouwd worden en bepaald jammer was het dat de publie ke belangstelling uiterst gering was, waaraan een concert in een naburig dorp naar men ons mededeelde, debet was. Toch hebben de afwezigen in dit geval ongelijk gehad, want een zeer spannen de wedstrijd vormde een waardig slot van deze competitie, die door arbiter H. van Mourik goed geleid werd. Aanvanke lijk leek het erop, dat de kampioenen hun eerste nederlaag zouden gaan lijden want reeds spoedig had de Bondsploeg door 2 goede doelpunten van Muilwijk en Keijnemans een 2—0 voorsprong geno men. Aanvoerder Rietveld spoorde zijn mannen echter met woord en daad aan en nadat L. Baron het eerst tegenge- scoord had, wist de rood-zwarte aanvoer der met een listig schot den stand gelijk te maken. Nu was het hek van den dam en door twee goede doelpunten van G. en A. Slob nam HJB.S. een 4—2 voor sprong, met welken stand de rust kwam. In de tweede helft kreeg A. Slob spoe dig een fraaie kans de overwining vei lig te stellen, doch zijn schot ging via de lat over t Bondsdoel. Thans kwam het Bondselftal onstuimig opzetten en het waren de gebr. Roza die er achtereen volgens 43 en 44 van maakten. Eerst nu werd de strijd bijzonder spannend en beide partijen spanden zich tot het uiterste in om de winnende goal te sco ren. Het Bondselftal was in deze periode niet gelukkig, want tweemaal gingen schoten tegen den paal. Tenslotte slaag de aanvoerder Rietveld er in zijn club met een ver schot, waarbij de keeper van 't Bondsteam zich verkeerd opstel de, zijn club de overwinning te bezorgen (54). De elftallen waren; H.B.S.: doel: de Leeuw, achter: F C. Baron en Sterk; midden. Rietveld. Groen en de Kievit; voor: G. Slob, D. Baron, A. Slob d° Vries, L. B^ron. Bondselftal; doel: N. N. achter Harrewijn (P.V.V.) en v. Geffen (Stormvogels) midden: de KreiJ. de Groot en Hoogen- boezem (allen P.V.V.) voor: J. Kefjenemans. W Roza en A. Ro- ?a (allen Stormvogels), Schakel en Muilwijk (P.V.V.). Prijsuitreiking. voorzitter van het G.H.D.-bestuur, 4e heer G. de Brufjn. sprak allereerst 'n woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Becks, als gedelegeerde van den D.V.B., bracht dank aan allen die aan 't welslagen hadden medegewerkt, aan den scheidsrechter en spelers voor de prettige wedstrijd en memoreerde, dat dit jaar in de G.H.D. geen enkele straf was uitgesproken, waarna spreker de heer Becks uitnoodigde de prijzen uit te reiken. In een kernachtige rede heeft de heer Becks vervolgens het wel en wee van de G.HD. de revue laten passeeren,vwaarbij spreker dank bracht aan allen die tot de bloei van deze competitie hadden me degewerkt, zoowel spelers als commissie leden en in 't bijzonder de heer D. Ba ron, die op zoo keurige wijze de taak als competitieleider voor den heer v. Harten had waargenomen, waarna tevens laatst genoemde gelukgewenscht werd met zijn herstel (applaus). Ook in de toekomst Naar waarneming in de morgen van 30 Augustus. Het dunne pijltje geeft de stand van de vorige dag aan. Verwachting tot .Dinsdagavond: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Waterstand: Schoonhoven hg .water 12.15 uur, 0.96 M. Keulen stand 1.85 M., val 0.05 M Luchttemperatuur. De temperatuur bedroeg hedenmiddag 12 uur ln de schaduw: 71 graden Fahrenheit. Maandag 30 Augustus; Op 1137, onder 3.25. Nieuwe Maan Zaterdag 4 September. Wielrijders, licht op! 30 Augustus verzocht spr. aller medewerkingi ook van hen, die hier veel aan kun nen af of toe doen en sprak hij de hoop uit, dat volgend seizoen minstens zes vereenigingen aan de competitie zullen deelnemen. Na nog dank gebracht te heb ben aan H.H. scheidsrechters, inzonder heid aan den heer C. den Boer uit Da lem en aan de pers voor haar gewaar deerde medewerking, ging spreker tot d« eigenlijke prijsuitreiking over en moch ten de afgevaardigden van de vereeni gingen H.BJ3. (wisselbeker en herinne ringsbeker), P.V.V. (lauwertak) en Storm vogels (beeld) de prijzen in ontvangst nemen, waarvoor deze hartelijk dank brachten. De heer D. Baron, als pl. vervangend competitlelieder, heeft vervolgens een overzisht van het afgeloopen seizoen ge geven en aller medewerking ingeroepen voor 't komend seizoen, terwijl ook de heer J. Metz, als commissielid de bests wenschen voor het nieuwe seizoen uit* sprak. Nadat de heer G. de BruJJn alle spre kers hartelijk had dank gezegd was het officieele gedeelte geëindigd en bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. Groot-Ammers. Zondag heeft 'n vriend schappelijke wedstrijd plaats gehad tus schen Geel-Zwart II en Ajax H van Al- blasserdam. Hoewel Geel-Zwart het eerst de leiding nam, was de eindstand 7—3 voor Ajax. Nieuw-Lekkerland. Zaterdagmiddag ging Excelsior H op bezoek bij I.F.C. (comb.) te HX-Ambacht. Excelsior won met 6—5. AMSTERDAM, 30 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 407 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 74—80, 2e kwal. 64—72, 3e kwaL 5662 per K G. slachtgewicht; 108 melk en kaifkoeien f 180—250 per stuk; 40 vette kalveren. 2e kwal. 52—60, 3e kwal. 42—50 per KG. levendgewicht; 84 nuchtere kalveren f 814 per stuk; 58 schapen f 1832 per stuk; 393 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G., 73—74, zware varkens 72—73, vette varkens 71—72 per K.G. sfcchtgewicht; 14 paarden f 100160 per stuk. Aange voerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. GORINCHEM, 30 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 55 runderen, 12 nuchtere kalveren, 3 varkens, 460 biggen, 151 overloopers. De prijzen waren als volgt: Zware kaifkoeien f 200260, melkkoeien f 150 220, kalfvaarzen f 140230, gulste vaarzen f 100120, vare koeien f 100 150, pinken f 50—90, ossen f 100—200, stieren *f 50100, graskalveren met schets f 40—70, nuchtere fokkalveren f 1012. nucljtere exportkalveren f 6— IC, drachtige varkens f 90110, natte zeugen f 40—55, overloopers f 1928, biggen f 1620. Eiermarkt: Kippeneieren f 3.203.70 per 100 stuks. Botermarkt: Roomboter f 1.501 60, Weiboter f 1201.35, Margarine f 1.05— 1.15, alles per K.G. m^tig >VANDAG 30 AUGUSTUS 1937 KONING1NNEFEEST. Er wordt druk gewerkt aan de versie- .ring van verschillende straten voor de viering van de verjaardag der Koningin. Voor het programma der feestelijkhe den. dat zeer gevarieerd is. en dat een prettige dag belooft, verwijzen wij naar de adverentie in ons nummer van Woensdag j.l. DE AANRIJDING VAN DEN HEER LOEVE. Omtrent de toestand van den heer K. Loeve. wien, zooals gemeld. Vrijdag een ernstig ongeluk is overkomen bij een aanrijding, vernemen wij, dat die toe stand hoogst ernstig is. De arm, waaraan de heer Loeve een gevaarlijke verwon ding had opgelóopen, is vanmorgen af gezet Mond- en klauwzeer. Bergambacht. Nog steeds blijft het mond- en klauwzeer zich uitbreiden. De ziekte werd weder geconstateerd bij het vee van de veehouders J. Verkalk, wed.j Speksnijder en P. v. Wijngaarden. Zwemmen. Bergambacht. De Bergambachtsche ïwemclub kreeg die van Krimpen op be zoek om eikaars krachten eens te meten Aan de wedstrijd werd deelgenomen door zes dames en acht heeren van iedere club. Er werd gezwommen een schoolslag rugslag en vrije slag. Bergambacht wist met enkele seconden van Krimpen te winnen. Siegfried. Bergambacht. Voor de ruiters en voor de vele sportliefhebbers en bewonderaars van de landelijke rultervereen^Sieg fried" was het Zaterdag een dag van spanning, omdat „Siegfried" te Gronin gen deelnam aan de Nationale Kampioen schappen uitgaande van de Vereeniging van Volksvermaken. Vooral omdat „Sieg fried" in Alblasserdam had teleurgesteld, toen de kampioenschappen van Zuid- Holland werden verreden, verheugt het haar aanhangers dat de vereeniging in het internationale concours 4e werd en daarmee nationaal no. 3. De 16-jarige amazone, mej. Willy de Jong, behaalde Individueel ln klasse W. een 2e prijs. Zwemmen. Berkenwoude. Zaterdagmiddag werd hier het zwemexanien afgenomen. De eischen waren: Honderd meter borst, 50 M. rug en 30 M. gekleed zwemmen. Een sprong van de duikplanken; een minuut watertrappen. Het zwemdiploma werd ioor de volgende personen behaald: de dames Oskam, Verwaal, P. en M. Bouwman en M. Speksnijder. Vervol gens door de meisjes jongens: Lien Gautier, Truus Dogterom, Jannie de Krijger, Marie Korevaar, Teunis van den Heuvel, Gijs Both en Arie Dogterom Verburg. Verloting. Benschop. De verloting van de mu ziekvereeniging „Onderling Genoegen", die aanvankelijk was aangekondigd op Zaterdag J.l., is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Ter gemeente-secretarie is aangifte gedaan van het vinden van een heeren regenjas. Berkenwoude. De heer K. M. Hallinf staat als no. 1 op de voordracht voor de benoeming van een secretaris-pen ningmeester van de polder Zuidbroek. Gobderak. Woensdagavond ging plotse ling de alarmschei voor de brandweer. Er was gelukkig geen brand, daar dit sein als oefening bedoeld was. Alle materialeh bleken nog in goede staat te zijn, zoowel de motorspuit als de slangen op de wa terleiding. Een en ander had van de zijde fan het publiek veel bekijks. E. H. B. O. Gouderak. Voor de cursisten van de Gouderaksche afdeeling E H B O. heeft de afd. Gouda een demonstratie gegeven. Nadat dokter Beekenkamp als leider der sfd. Gouderak de aanwezigen had ver welkomd, werd een aanvang gemaakt met de practische oefeningen. Gefin geerde ongevallen behandelden de Gou wenaars met groote vaardigheid. Dokter Beekenkamp dankte de afd. Gouda voor deze leerzame demonstratie en hoopte dat de leden van Gouderak t ook eens zoo ver zouden brengen. De heer v. d. Neut beantwoordde deze dankwoorden en voegde er aan toe, dat ieder Nederlander E.H.BO.-er moest zijn, in dienst der lij dende menschheid. Tenslotte propageer de de heer Bakker hier een definitieve afdeeling E.H.B.O., wat h*j ten zeerste Doordat twee tandemrijdsters te hard door de dorpsstraat reden raakte de bestuurster de macht over haar stuur kwijt en reden de dames met voile snel heid tegen een muur. De schok was zoo hevig, dat de band van het rijwiel sprong terwijl een der dames ontvellingen op- Kefi» Haastrecht. Volgende week (611 Sep tember) zal de heer J. W. de Bruijn in deze gemeente en Vlist een collecte hou den voor de NationaJe Stichting voor alleenstaande blinden van alle gezindten te Wolfheze. Op de van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen opengestelde weg in uit voering in Boven Haastrecht, verzakte Zaterdagmiddag een zware auto naast de platen, waardoor het verkeer gedurende de geheele raiddag was afgesloten voor alle auto's e.d. Met een kraanwagen is cte verzakte opgehaald. Het verkeer moest worden omgelegd via Polsbroek en Hekendorp. Haastrecht. De raad vergadert op Don derdag des namiddags om 2.30 uur. Pun ten van behandeling: Ingekomen stuk ken; Voorstel tot vaststelling van een verordening betreffende het beroep, be doeld in artikel 18 van net Reglement Autovervoer Personen; Voorstel om i'oecL te keuren, dat de gemeente Langerak met ingang van 1 Januari 1938 toetreedt tot den Schoolartsendienst „Lek en Ussel"; Voorstel fc>t verlaging (ingaande 1 Januari 1938) van de rente van de geld leening voor de bedrijven (na aflossing op 31 December 1937 per resto f 75 300) van 5 1 8 tot 3 5 8 percent; Voorstel om ln beginsel te besluiten tot wijziging tier bebouwingsvoorschriften behoorende bij het Uitbreidingsplan voor de kom der gemeente; Begrootingswijziging. Hekendorp. Gevonden: Padvindersfluit met zilveren ketting, kinderjasje, rijwiel- belastingmerk. Inl. gem.-veldwachter. Tengevolge van een defecte stuur inrichting geraakte de heer J. B uit Reeuwijk met zijn vrachtauto, beladen met melk, Jang&de Oukoperdijk te wa ter, waardoor migeveer 200 liter melk te loor ging. De auto werd per kraan wagen op het droge gebracht. De gevol gen bleven tot materieele schade be perkt. Krimpen a.d. IJssel. Donderdag kwam het 13-jarig zoontje van den heer C. B. rijdend op een fiets, in botsing met een andere wielrijder. De knaap werd van de fiets geslingerd en kwam op een punt van een ijzeren hek terecht. Een zijner beenen werd geheel opengereten. Hevig bloedend werd hij onder doktersbehan deling gesteld, die na het been verbon den te hebben, overbrenging naar het Eudokia Ziekenhuis te Rotterdam nood zakelijk achtte. Konlnginnefeest. Krimpen a.d. IJssel. De Oranje-Buurt- vereenigmg „Wilhelmina" heeft Vrijdag voor de verjaardag van de Koningin een feest georganiseerd. Om 6 uur 's avonds werd een optocht gehouden van school kinderen met medewerking van de Oran- je-Garde en de gymnastiekvereniging KD.O. Daarna werden op het terrein van dén heer H. Both verschillende kin derspelen georganiseerd, o.a. stoelendans, draadknippen, hardloopen met hindernis sen, zakloopen, enz. Zaterdagmiddag om 1 uur werd het programma voortgezet. Eerst heeft de voorzitter der vereeniging een openings woord gesproken. Daarna werd een his torische optocht gehouden, waaraan dewerking werd verleend door de Oranje- Garde en de muziekvereeniging „Concor dia". Voor de schitterende costuums be stond groote belangstelling. Op het feestterrein werd opgevoerd „Het levend Schaapsel", waarvoor even eens zeer groote belangstelling bestond. Na beëindiging werden verschillende volksspelen gehouden, zooals: ringrijden met fietsen, paartje kruien, hardloopen met hindernissen, stoelendans, wielren nen, ringrijden met paard onder de man. enz. Later op den avond word door de muziekvereeniging „Concordia" in sa menwerking met de zangvereen. „Door Inspanning Uitspanning" een concert ge geven. De dag had een zeer gezellig ver loop en de vereeniging, welke dit feest had georganiseerd, kan met genoegen hierop terugzien. Kort raadsverslag. Krimpen a.d. IJssel. Donderdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, den heer P. C. v. d. Giessen. bijeen. Mededeeling werd ge daan, dat de post sociale lasten, verant woord op den gewonen dienst, op den ka- pitaaldienst ondergebracht dient te wor den, hetgeen dus beteekent, dat door het rijk hierin geen subsidie zal worden ge geven. Voorts werd door Ged. Staten aanmerking gemaakt op de begrooting 1937 van het burgerlijk armbestuur. Wij ziging moet worden gebracht in Volgno. 4 van de ontvangsten waar pro memorie is geraamd de opbrengst van het verhaal van kosten armenzorg. Deze post moet als volgt worden omschreven: „Bijdragen van onderhoudsplichtigen ln de kosten van onderstand aan behoeftigen verkre gen zoonoodig o.m. met toepassing van het wettelijk recht van verhaal. De op brengst hiervan moet geraamd worden op f 300. zoodat het gemeentelijk subsidie met dit bedrag moet worden verlaagd". Vervolgens vinden Ged. Staten de steunbedragen voor armlastige gezinnen -ab'^ee.rd zijn op 1 8 plus 1 1 voor gezinsledentoeslag per week, welk be drag nog wordt aangevuld door de volle huisnuur, te hoog, uaar in bepaalde ge vallen de armiasugen in een financieel betere positie komen dan de werkloozen, gesteund volgens de rijkssteunregeling. B. en W. stenen voor een en ander ais volgt te regelen. Het steunbedrag te hand haven op I 8 voor man en vrouw plus f 1 voor gezinsledentoeslag en een huurver- goeding van maximum f 3 en daarboven slechts 1 '3 gedeelte te vergoeden. De heeren van Dam, Goudriaan en Pannevls werd verzocht zich te be lasten met het nazien Yan de jaarreke ning 1935 van het Qrondbedrijf. Vervol gens wordt het voorstel tot ruiling, van een stukje grond met den heer R. v. Wal- sum en met de wed. R. Zondervan door den raad z.h.st. aangenomen. De heeren Huisman, Mes en de Vries worden verzocht zich te belasten met 't nazien van tie gemeenterekening 1936. Deze rekening geeft op den gewonen dienst een ontvangst van f 78176.57 en een uitgaaf van f 896186 02, hetgeen een nadeeug saldo van f 114424.45 beteekent. De kapitaaldienst geeft een ontvangst van f 1903890.63 en een uitgaaf van f 1895034.77, hetgeen ee* batig slot van f 8855.86 geeft. Tijdens de rondvraag informeert de heer Huisman of de alphabetische num mering der huizen in de Oosterstraat zoo blijft, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit tot 1940 wel het geval zal zijn. op het vanwege de Eerste Ned. Mo devakschool examen te 's-Gravenhage, slaagden voor costumière: L. Mourik en W. van Cappellen, alhier, A. Hoogendoorn van Capelle .ad. IJssel en T. Steenber gen van Krimpen a.d. Lek. Bij den agent der arbeidsbemidde ling stonden per Zaterdag 28 Augustus j.l. 334 persqnen als werkzoekend inge schreven. Dit is weer 3 personen meer dan in de voorafgaande week. Moercapelle. In verband met het zeer drukke verkeer over de Hollevoetensche Brug is een voorrangsregeling ingevoerd. Volgens de aangebrachte borden heeft het verkeer, komende uit de richting Bleiswijk, voorrang. Moercapelle. Aan de eierenveiling wa ren aangevoerd 5421 eieren. De prijzen waren als volgt: kippeneieren f 3.90—4.50 henneneieren f 2.40—2.50; eendeieren f 2.50—3.10; kalkoeneieren f 4.50—4.75. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Vrijdagavond werd achter het café „De Zwaan" een schietwedstrijd gehquden, uitgaande van de pl. landstorm cWnmissie; aan deze wedstrijd werd dodf*^ schutters deel genomen; maximum - -aantal punten 50. Hoogste schutter A. Reym 45 punten; laagste C. Dijksman, 28 punten. In de Geref. kerk hoopt Dinsdag avond voor de Chr. Oranjevereeftiging op te treden Ds. Fokkema. Ned. Herv. predi kant te Delft met het onderwerp; „De Vaandelen op". De toegang is vrij. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Toen de 60-ja- rige J. de H. Donderdagavond de ver keersweg, voor het dorp Nieuwerkerk a. d. LJssel, wilde oversteken, bemerkte de H„ toen hij reeds op het midden van de weg was, een naderend motorrijwiel. Door dat hij weder terug liep, raakte de be stuurder van het motorrijwiel in de war. met het gevolg dat de H. aangereden werd en tegen de straat viel. Door het remmen sloeg de motor finaal over de kop. belden, bestuurder en duopassagier, werden van de motor geslingerd. Wonder lijk genoeg liep geen der bij het ongeval betrokkenen, eenig letsel op. Konlnginnefeest afd. Middelburg. Reeuwijk. Begunstigd door het mooie weer vierde de buurtvereen. „Afd. Mid delburg" Vrijdag het Konlnginnefeest. 't Programma begon des morgens met een optocht met de kinderen en er werden des morgens verder kinderspelen gehouden. Des middags waren er verschillende spe len voor de ouderen en volwassen per sonen. Des avonds was er een open lucht-bioscoopvoorstelling met als hoofd film „De Regimentsdochter". Zooals ge- woonlijk was het Mlddelburgsche feest ook dit jaar weer druk bezocht. Stemmige muziek verhoogde de gezellig heid nog. De buurtvereen. ..Middelburg" heeft een welgeslaagd Konlnginnefeest gevierd. De werkloosheid. Reeuwijk. Bij de arbeidsbemiddeling stonden deze week ingeschreven 144 werk zoekenden. Hiervan zijn er 63 te werk gesteld in de werkverschaffing van den Blindeweg, terwijl 47 personen steun- uitkeering ontvangen. Waddinxveen. Zooals reeds gemeld zal het Oranje-comité in onze gemeente dit jaar geen feestelijkheden organiseeren als gevolg van het conflict dat is uitge broken tusschen bedoeld comité en de buurtvereerngingen. Deze zullen thans in eigen buurten feest vieren, terwijl 'drie muziekkorpsen voor de muzikale opluis- ring zullen zorg dragen. Tot slot van de feestelijkheden zullen de buurtvereenni- gingen aan de kanaaldijk een vuur werk afsteken. Optochten zullen dit jaar niet worden gehouden. De arbeidsinspectie heeft aan .de- meeste fabrikanten in onze gemeente overwerk vergunning verleend, welke ten doel heeft het verzuim, dat op Koningin nedag gemaakt zal worden in te halen. Ondanks de groote drukte in de fabrie ken zullen de arbeiders dan een gedeel te van den dag vrij hebben. In verband met de feestelijkheden ter viering van de verjaardag der Ko ningin, zullen de melkhandelaren op 31 Aug. geen melk bezorgen, maar daarvoor in de plaats op Maandagavond 30 Aug. Uitslag verkooping. Vlist. Bij de op 20 en 27 Aug. ten over staan van notaris B. J. Teijinck te Schoon hoven gehouden publieke verkooping van een hofstede met landerijen alhier in den polder Vlist Oostzijde, eigendom van de erven van wijlen den heer G. Boer, zijn verkocht: de perceelen 1 tot en met 6, bestaande in een bouwmanswoning en een woonhuis met schuren, erven, wei- hooi-, bouw-, boomgaardland, weg en water, ter grootte van 17 H_A. 99 A. 37 c.A. aan den heer H. de Pater, alhier voor f 33.140; en de perceelen 7, 8 en 9, bestaande .in een partij wel-, hooi- en bouwland, ter grootte van 4 H.A. 97 A. 85 c.A. aan den heer J. H. Kasteleyn al hier voor f 10.020. Zevenhuizen. Op de laatste veiling j werden aangevoerd 16.891 kippeneieren. Prijzen f 3.50—4 en 160 eendeneieren f 2.95—3.45. Concours hippique. Zevenhuizen. Het programma voor het concours hippique vermeldt o.a. de vol gende nummers: tuigpaarden, groote pa rade, springen met groepen en groot springconcours van landelijke ruiters. Lunapark. Zevenhuizen. Het Lunapark, tijdens het concours hippique, bevat o.m. de vol gende attracties: zweefcaroussel, auto baan, steilwand, luchtschommel, chimmy trap, schiettent, lijntrek- en werktent, Luna-kijktent, gebakkraam enz. enz. een grove nalatigheid in het spel is ten koste der gemeente. Spr. vindt het een schandaal, dat zoo iets kon gebeuren. De gemeente heeft daardoor ongeveer f 300 moeten betalen, voor iemand, die de opneming in be doelde kliniek niet nooaig had. De heer v. d. ZOU WE vraagt, of er geen weg is om iets dergelijks voortaan le voorkomen. De instructie voor het B. A. kan toch worden aangevuld. Wethouder L. SPEK merkt nog op, dat vastgesteld was, dat de gemeente voor de verpleging gedurende een maand zou betalen en voor langer niet. Wethouder VERSLUIS zegt, dat als die maand verpleging niet noodig was. daarvoor ook niet betaald mag Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 21 Augustus. Voorzitter burgemeester C. W. Luijen- dijk. Afwezig de heeren Lakerveld en Kouwenhoven. Na opening door den VOORZIT TER worden de notulen gelezen en vastgesteld. Ged. Staten hebben enkele begroo- ttngswljzigingen goedgekeurd, alsmede de verordening voor de heffing van opcen ten op de gemeentefondsbelasting. B. en W. van Schoonhoven vragen een wij ziging aan te brengen in de gemeen schappelijke regeling betreffende toela ting van kinderen. Aldus wordt z. h. at. besloten. Ged. Staten berichten, dat zij hun beslissing betreffende de instructie voor den keuringsveearts verdaagd hebben, maar daarbij wijzen zij erop, dat deze instructie aleen door de gemeente Amei de moet vastgesteld worden tn dat dus Tienhoven de hare moet intrekken. Z. h. st. wordt hiertoe overgegaan. De gemeenterekening 1935 is met en kele opmerkingen teruggekomen. De vereeniging tot verbetering van het geitenras verzoekt ter beteugeling van de wilde bokkenfokkerü de desbetref fende verordening te willen wijzigen. Van den rijksvee teeltconsulent is een dergelijk schrijven ingekomen. B. en W. stellen voor het adres voor kennisge ving aan te nemen, daar hier zéér wei nig wilde bokken zijn. Tenslotte kan men altijd de verordening nog wijzigen. Aldus besloten. Aangenomen wordt ook het voorstelde gemeente Wijngaarden te laten toetre den als lid van de drinkwaterleiding „De Alblasserwaard en de Vijfheeren- landen". Een adres van de Centrale Es peranto propaganda-coramissie voor het organiseeren van Esperantocursussen in deze gemeente, wordt op voorstel vanB. en W. voor kennisgeving aangenomen. Het streekcomite van de B. V. L. vraagt voor de op 7 September te üroot- Ammers te houden Streekdag een bij drage. B. en W. stellen voor f 10 te ge ven, onder voorwaarde, dat dit bedrag alleen in een eventueel tekort zal wor den bijgedragen. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. De Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slijters verzoekt in verband met de op de bedrijven rustende zware lasten, de belasting op biljarts te verminderen of op te heffer. Op voorstel van B. en W. wordt ook op dit verzoek afwijzend beschikt. Ingediend wordt daarna de gemeente rekening en de rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1936. De gemeente rekening heeft aan inkomsten f 19836.14 en uitg. f 18480.08. Batig slot f 1356.06. In de commissie tot het nazien der rekening wordon benoemd de heeren Kouwenhoven, Van Es en Van der Zou- Daarop volgen eenige wijzigingen der gemeente-begrooting. Bij de opsomming der betreffende posten verzoekt de heer v. d. ZOUWE het voortaan zoo te re gelen, dat voor het open men in een kliniek de toestemming van B. en W. of een medisch advies noodig is, daar hier thans iemand uit deze gemeente op eigen gelegenheid naar een kliniek te Utrecht gegaan is en daar ter verpleging is op genomen, waarvoor de gemeente heeft 1 kunnen betalen. a Dg hm VAN Efi zesk dat ïuax De VOORZITTER antwoordt, dat bedoelde patiënte vanwege de kliniek in een betrekking was geplaatst buiten de gemeente. Zij zal dan ook nog wel on der toezicht van de inrichting gestaan hebben en toen zij zich onwel voelde worden, is fcij teruggekeerd en weer teff verpleging opgenomen. De heer G. H. SPEK concludeert, dat de tweede opneming dus geschiedde op machtiging van de eerste. De VOORZITTER beaamt dit. Er worden nooit patiënten naar een of an dere inrichting gezonden zonder machti ging of medisch advies. De heer v. d. ZOUWE wil in de vol gende vergadering de instructie voor het B. en W. onder oogen zien om zoo noo dig er wijzigingen in aan te brengen. De VOORZITTER herhaalt, dat in het onderhavige geval zeker een machtiging is verleend. Daarna wordt voortgegaan met het voorlezen der begrootingswijzigingen, welke aldus worden vastgesteld. Ter tafel komt dan de kaart van de bebouwde kom. Deze kaart houdt ver band met de nieuwe bouwverordening, wordt de kaart niet vastgesteld, dan kap. ook de bouwverordening de goedkeuring niet verkrijgen. Z. h. st. wordt besloten de kom vol gens de teekening vast te stellen. Kos ten zijn hieraan voor de gemeente Tien- hoven niet verbonden. Daarna volgt de beëediging van den heer A. F. Kool als gemeente-ontvanger. Voorgelezen worden de koninklijke besluiten, waar bij het raadsbesluit tot aanstelling van den heer Kool tot gemeente-ontvanger eerst is geschorst en daarna is goed gekeurd. De vereeniging tot zekerheids- stelling van gemeente-ambtenaren heeft bericht, dat zij voor den heer Kool tot een bedrag vah f 1000 borg staat. De heer KOOL legt in handen van den voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. waarna de VOORZITTER hen geluk wenscht met zijn benoeming en de hoop uitspreekt, dat de heer Kool vlijtig en op betrouwbare wijze zijn ambt zal vervullen. In de rondvraag deelt de VOOR ZITTER nog mede, dat het gebouwtje op de begraafplaats gerestaureerd moet worden. Tevens zal men het dan opschil deren. De raad gaat hiermede accoord. Voorts wordt machtiging verleend een aantal ijzeren ramen aan het B. A. te en. opdat die instelling ze kan ver geven. i koopen. In verband met eeh desbetreffende vraag van den heer O. H. SPEK wordt nog besloten bij de Ned. Herv. Kerk langs de weg een betonnen goot aan te laten brengen voor het afvoeren van het regenwater en tevens om tusschen het raadhuis en de woning van den heer Van der Leeden een heining te plaatsen, bestaande uit cementen palen voorzien van harmonicagaas. Weth. L. SPEK verzoekt nog grint te laten strooien voor het raadhuis. Ook daarvoor zal gezorgd worden. Daarna sluiting. IJ SSELSTEIN. Augustus. Geboren: Wilhelmus Hendrikus. z. van L. Murk en J. A O. Hartlngs. Hen- drlka. d. van B. Rijdes en C. L. de Lange. Ondertrouwd: O. A. Vink. 55 j.. en H. E. van Doornmalen, 47 j. (te Amsterdam). H. J. van Laar, 28 j. (te Oudewater), en H. Voorend t, 20 j. Getrouwd: St. Benschop, 26 j., en M. A. Riddering, 26 j. (te Utrecht). G. H van Doom, 29 j., en J. G. Berkien, 27 J. KRIMPEN a.d. LEK. Augustus. Ingekomen: F. W. Kleinjan, van Am- sterdam; D. J. Kasbergen, van Rotter dam; C. N. Groeneveld, van 's-Graven hage; E. G. Groeneveld, van Rotterdam. Vertrokken: Wed. J. Streef land naar Alblasserdam; W. M. Slingerland en ge zin naar Amsterdam: A. M. Damsteegt naar Krimpen a.d. IJssel; C. Horsman naar Brandwijk; G. F. W. den Boer en H. Ooms naar Capelle a.d. IJssel; C. van Halewijn en W. Porfsen naar Soest; C. van Dam. en G. Snoei met gezin naar Lekkerkerk; A. van Limborgh naar Schiedam; C. de Jong en A. Joling naar Krimpen a.d. IJssel. REEUWIJK. Augustus. Ingekomen: A. IJöo, uit Bodegraven in H 110; I. E. M. Leijgraaf, uit Den Haag In H 9; C. J. Groenhuizen, uit Utrecht in D 107; A. van der Kraats, uit Losser in H 93; T. J. Zwanenburg, uit Waddinxveen in B 35; M. den Ouden uit Leiden in F 40; G. H. Driesen, uit Kruiningen in E 94; A. Graafland, uit Bergambacht in H 209, J. J. Luiklnga, uit Gouda in E 118. Vertrokken: W. M. Vergeer, uit K 30 OME Haasriycfet.

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 2