Spit De „Piet Hein" overgedragen. TARZAN VAN DE APEN Wü Binnenland nFEUILXETONT DE RGER Gemengd nieuws j Welgeslaagde viool-revue op het BuitenJJ. Ruime deelname en groote belangstelling. Wat geeft de radio? onmiddellijk verdwijnen de pijnen Gemengd nieuws Landbouw en Veeteelt k MAANDAG 3# AUGUSTUS 1937 DE FRANCO-KEQEERING. Beantwoording van vragen. Het Tweede Kamerlid, de heer de Mar- chant et d' Ansemüourg, heeft indertijd aan de regeering de volgende vragen ge steld 1. Heeft de minister kennis genomen van het herderlijk schrijven van Hpaan- sche kardinalen, aartsbisschoppen en Disschoppen, waarby wordt vastgesteld, dat onder het bewind aer Spaansche re geering van Valencia 20.000 kerken vol komen werden verwoest, veertig tot tachtig procent van alle priesters werden vermoord, meer dan 300.000 burgers al leen wegens hun politieke opvattingen om het leven werden gebracht en even- zoovele op de gruwelijkste wijze werden verminkt? 2. Is de minister van meening, dat o.a. op grond van deze mededeeling en van de slotsom, waartoe bovenvermeld her derlijk schrijven komt te weten dat rechtvaardigheid en vrede dan slechts weder in Spanje zullen opbloeien, indien de nationale beweging er in slaagt de overwinning te behalen het handhaven van diplomatieke betrekkingen tusschen de christelijke Nederlandsche regeering en het bewind van Valencia nog gereclit- vaardigd is? 3. Heeft de minister kennis genomen van de erkenning van de regeering van generaal Franco door Duitschland, Italië en eenige Zuid-Amerikaansche staten en van de benoeming van den heer Pablo Churucca tot vertegenwoordiger van ge neraal Franco bij het Vatlcaan? 4. Is de regeering bereid: a. om de regeering van Franco rech tens te erkennen? b. om onmiddellijk stappen te doen, teneinde zich bij de regeering van gene raal Franco te laten vertegenwoordigen? 5. Zoo de minister niet bereid is tot 't nemen van stappen, als onder vragen 3 en 4 vermeld op grond van de moreele overwegingen, onder vragen 1 en 2 ge noemd, is de minister dan bereid te ver klaren of, en zoo ja wanneer, hij op grond van onze commercieele belangen bereid zal zijn te bevorderen, dat Neder land, dat immers met het bewind van Valencia officieele betrekkingen onder houdt, deze betrekkingen met de regee ring van generaal Franco die twee derden van de Spaansche bevolking on der zijn bewind heeft aanknoopt? Minister-president Colijn heeft nu op de verschillende vragen het volgende ge antwoord: 1. Het antwoord luidt bevestigend. 2. De regeering verafschuwt de in de Spaansche burgeroorlog voorgekomen excessen en heeft voor de opvatting der onderteekenaars van het in vraag 1 be doeld schrijven der Spaansche bisschop pen al de achting, die deze toekomt. Niet temin acht zij het uit overwegingen van internationale politiek en yolk^nrecht ge rechtvaardigd en met haar christelijk be ginsel niet in strijd, de tusschen Neder land en de Spaansche republiek bestaan de diplomatieke betrekkingen te hand haven. 3. Het anwoordt luidt bevestigend. 4 a en b en 5. De regeering zoude het 16 Ik kronkelde over den grond als een slang, terwijl ik trachtte een muur te bereiken of het een of andere meubel stuk, dat mij daarbij van dienst zou kunnen zijn. Ik vond niets, doch op kor ten afstand stootte ik tegen een onaf gewerkte muur, die droop van het vocht. Ik kroop over den grond in een soort van gang, naar het mjj voorkwam. Ik dacht ongeveer vijf voet gekropen te hebben, voordat ik den tegenover liggen- den muur bereikte. Het was een gang, Juist zooals ik vermoed had. Plotseling begreep ik, dat ik in de geheime gang lag, die de verbinding had gevormd tus schen het huis van Ambrose Benedict en het Grand Theaterde gang, die nie mand dan Ambrose Benedict en Con stance Daly ooit hadden gezien. Een rat liep over mij heen en bleef een oogenblik stil zitten om aan mijn gezicht te snuffelen. Mijn bloed stolde, toen ik zijn klamme aanraking voelde en ik kreeg er kippenvel van. Onze vrees voor ratten en slangen gaat terug tot de vroegste tijden. Ik wist, dat de rat mij niets zou doen, zoolang ik nog leefde, en toch was ik door de aanwezigheid van het beest angstiger dan ik zou geweest zijn, als de dood mij plotseling zou heb ben overvallen. Een niet te beredeneeren vrees, die mij maar steeds niet wdde verlaten. Tenslot te verdween hij om aan zijn soortgenoo- ten te gaan vertellen, wat voor vreemd Voorwerp j in de gang gezien had. Nu kon ik weer ademhalen en mij aan om redenen van internationaal- poiitieken aard niet juist achten de vraag 4. sub a, reeds thans bevestigend te beantwoorden Ten aanzien van vraag 4. sub b, en vraag 5 zij geantwoord, dat in verband met be staande commercieele belangen offici euze aanraking met die regeering bestaat DE MISHANDELING VAN DEN HEER AALDERS. Vragen van kamerlid beantwoord. Zoo men weet, heeft het Tweede Ka merlid, de heer Albarda, vragen betref fende mishandeling, welke de Nederland sche reserve-luitenant G. Aaiders in Duitschland zou hebben ondergaan, ge steld. De minister van Bultenlandsche Zaken heeft nu geantwoord, dat hij van de mededeelingen van dezen reserve- eerste-luitenant betreffende zijn mishan delingen in Duitschland kennis heeft Het gezantschap te Berlijn heeft op dracht gekregen aan de Duitsche regee ring te verzoeken een onderzoek ter za ke te doen Instellen en mede te üeelen tot welke maatregelen dit haar aanlei ding zal hebben gegeven. NED. PERIODIEKE PERS. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Ned. Periodieke Pers zal het gemeentebestuur van 's-Gravenhage de deelnemers aan het op 4 September te houden congres in de Raadszaal een officieele ontvangst bereiden. Een ten toonstelling van periodieken (en, ter op luistering. van papier, cliché's, adres- seermachines, drukwerk, administratie systemen enz.) zal Vrijdag 3 September in de groote zaal van Pulchri Studio worden geopend. Reeds Is de aanwezig heid toegezegd van gemeentebestuur, Kamer van Koophandel en vertegenwoor digers van een aantal bevriende organi saties, terwijl vele autoriteiten en ande re belangstellenden reeds kennis gaven van hun voornemen deze interssante tentoonstelling, die voor het publiek gra- ties toegankelijk ls, te bezoeken. PLOTSELING STERFGEVAL TE ALPHEN A.D. RIJN. Een geval van dysenterie. Nadat de vorige week te Alphen ad. Rijn een 15-jarige jongen onder verdach te omstandigheden plotseling was over leden, deed aldaar hardnekkig het ge rucht de ronde dat hier vleeschvergifti- glng in het spel was. Een en ander lijkt aannemelijk, mede omdat toevallig in het gezin vleesch was genuttigd, dat afkom stig was van een slager, tegen wien pas vorige week wegens overtreding van de vleeschkeuringsWet een hooge geldboete en een voorwaardelijke hechtenisstraf waren geëischt. De dokter, die de overledene, het zoon tje van den arbeider Meerlo, tijdens zijn ziekte had behandeld, had dyphterie ge constateerd. In de loop van vorige week Dinsdag verergerde de toestand van den jongen zoodanig, dat hij naar het zieken huis te Leiden moest worden overge bracht, waar hij Woensdagmorgen over leed. Toen nu in de loop van Woensdag h?t 13-jarige zusje van den jongen ook mijn taak wijden. Den blinddoek voor mijn oogen weg te krijgen zou ni$t ge makkelijk zijn. Ik was er niet zeker van of het mij iets zou helpen, zelfs al zou het mij gelukken, daar ik wist, dat ik geen kans had om mij van de handboeien te bevrijden, maar ik zou tenminste in staat zijn om te zien, zoodra mijn oogen zich aan de duisternis, die hier zeker moest heerschen, hadden gewend. Als ik maar eenmaal kon zien, dat was ten minste wat. Ik wreef met mijn hand tegen den klammen muur om te trachten mij van den blinddoek te bevrijden. De muur was ruw en ik onderzocht naar een uitsteken de punt, waar ik gebruik van zou kun nen maken. Eindelijk vond ik iets derge lijks, wreef er met mijn hoofd langs, om op die manier te trachten den doek los te maken, maar hulpeloos als ik was, hielp het niets. Ik geloof dat ik wel meer dan een uur bezig ben geweest met mijn hoofd op en neer te bewegen in de hoop mij van den blinddoek te kunnen ont doen of hem zoo te rafelen, dat hij door het schuren zou afvallen. Maar het hielp alles niets en uitgeput door de inspan ning viel ik terug op den grond en lag stil, terwijl ik weer op adem trachtte te komen. Onderwijl ging de tijd voorbij, heel vlug voorbij en ik voelde dat de krachten mij begaven. Ik had een gevoel van hulpeloosheid, van onmachtige vrees voor het onbekende van den dood want ik geloof dat iemand, die niet be vreesd is voor den dood of genoeg heeft van het leven, dat hem slechts ellende heeft gebracht, al een heel ongevoelig schepsel moet zijn. Ik was jong, gezond, rijk. verliefd... van alle kanten lachte mij het leven toe en ik wilde niet sterven. Inderdaad, ik was bang om te sterven, dat beken ik openhartig. Toch >ad ik maar één keus want vat plotseling ziek werd, terwijl zich by haar dezelfde verschijnselen openbaarden, rees ook bij doctoren en justitie het vermoe den van viee8chvergiftiging. Op het lijk van den jongen werd een sectie verricht en de gemeentepolitie van Alphen a d. Rijn kreeg opdracht een uit gebreid onderzoek in te stellen. In de winkel van den betrokken slager werd echter niets verdachts gevonden. Daar bovendien de slager onder strenge con trol e stond, vanwege zijn minder gun stige reputatie, moest vleeschvergiftiging wel worden uitgeschakeld. Aanvankelijk stond men omtrent de ooizaak van genoemd sterfgeval voor een raadsel, maar de sectie heeft de oplos sing gebracht. Aan de hand yan dit on derzoek is men thans van meening dat men te doen heeft met een geval van acute bacillaire dysenterie, zooals die in ons land wel eens voorkomt. Het bacte riologisch onderzoek zal thans moeten uitwijzen of deze veronderstelling juist ls. Als dit inderdaad het geval is, dan kan vergiftiging uitgeschakeld worden, daar bacillaire dysenterie slechts een gevoig kan zijn van besmetting. De hoofdinspecteur van de volksgezond heid, die te Alphen een onderzoek heeft ingesteld, heeft een schrijven tot de art sen ter plaatse gericht, waarin op de mo gelijkheid van het heerschen van dysen terie wordt gewezen en verzocht wordt, voorkomende gevallen onmiddeliyk ter kennis van de hoofdinspectie te bren- DE RONSEL-AFFAIRE. Eenig licht op de aaak. Het onderzoek naar de verdwijning van twee Jongemannen uit Tiel, van wie ver moed werd, dat zij naar Spanje waren geronseld, begint reeds resultaten op te leveren. Het is gebleken, dat éen van de vermisten, J. de Koning, veilig te Am sterdam zit. De andere, L» Kalden uit Tricht, is geronseld en bevindt zich reeds in het buitenland. Volgens een beschre ven prentbriefkaart, die een van zijn vrienden ontving, zou hij een ongelukje gehad hebben en daarvoor behandeld zyn in een ziekenhuis te Brussel. Het onderzoek naar de ronselaar heeft nog weinig resultaat opgeleverd. Waarschijn- Ujk zal men hem in de richting Culem- borg moeten zoeken. Mogelijk is dat de Koning meer van de zaak weet, want deze heeft een zeer eigenaardige rol ge speeld bij het vertrek van Kalden. De Koning ls bij Kalden's moeder gekomen met de mededeeling. dat K. acht dagen vacantie had en naar Eindhoven ging. Zaterdag is hij met K. naar Tiel geweest en heeft daar getracht enkele jongelie den te bewegen naar Spanje te gaan. Maandagmorgen trok hy met Kalden naar Culemborg en vandaar is men naar de Belgische grens gegaan, terwyi de Koning naar Amsterdam terugkeerde. AUTO-BOTSING. r Inzittende verbrand. Vrydagavond reed te Oegstgeest een gesloten verhuisauto tegen een aan de rechterzyde van den weg stilstaande truck met opligger van den heer H. P. H. Rij nart te Klundert. De verhuisauto vloog in brand. De chaufeur, D. de V. uit Rotterdam, kon zich bytyds in vel de krankzinnige onbekende my had voor gesteld, was als zoodanig geen kans. Ik kon hem niet beioven mijn plicht te ver zaken en nog minder kon ik hem beioven om Betty Sargent nooit meer te zullen ontmoeten. Ik was bang voor den dood, maar ik was nog banger om te leven on der dezen gevaarlijken dwaas, die my in zyn macht had. Inmiddels verstreek de tyd. Jk had er geen fauw idee meer van hoeveel minu ten ik nog te leven had en hofelang het nog zou duren eer de onbekende zou te rugkomen. Nu weet ik, wat een terdood- veroordeelde In zyn cel gevoelt, terwijl hy zit te wachten op de voetstappen van de bewakers, die hem komen sommeeren met hem mee te gaan naar het kamertje waaruit hij nooit meer zal terugkeeren. I* wachtte op zijn voetstappenop ziia koele, overredende en tegelijk drei- stem, ik wachtte op een snellen, plfltaelingen dood, die my in de eeuwige duisternis zou voeren. Onderwijl liepen de ratten over mijn uitgestrekt lichaam heen. Enkelen zaten aan den kant als schenen zy te overleg gen wat deze vreemde Indringer hier deed en liepen baarna weer weg. Een mensch schynt echter aan veel te kunnen wen nen. Hy neemt als het ware de kleur aan van zyn omgeving, waarin hy zich ziet geplaatst. Dit is wat het ras doet voortbestaan. Dat zeg ik, omdat ik er aan gewoon raakte, dat de ratk>n over my heen lie pen en er op bet laatst geen aandacht meer aan schonk. Een rat is immers maar een kleinigheid, wanneer de dood op de loer ligt. Er zyn geVangenen in onderaardsche kerkers geweest, zoo her innerde ik my, die vriendschap hebben gesloten met de ratten endie ze kunstjes hadden geleerd, enkel om den tyd te doo- den. Maar voor my ging de tyd niet langzaam voozWj, rij xloog om «X ik ligheid stellen, doch de naast hem zit tende St. M. kon zich niet meer redden en kwam in de vlammen om. De truck kreeg schade aan de achter zijde. Vermoedelijk is de aanryding het gevolg van het feit, dat een tegenligger met verblindende lichten naderife. waar door de bestuurder van de verhuisauto de opligger niet opgemerkt heeft. NOODLANDING. De sergeant-vlieger H. A. J. Klusman uit Soesterberg heeft Zaterdag, gedwon gen door den dichten mist, een nood landing moeten maken op een weiland in de gemeente Oudenryn, evpn bulten Utrecht, waarby de door hem bestuurde Fokker D. 17 zoo ongelukkig In 'n sloot terecht "kwam, dat de propeller afknap te en het landingsgestel geheel in elkaar werd gedrukt, terwyi ook de vleugels werden beschadigd. De vlieger bleef on gedeerd. OP DE VLUCHT. Te water gesprongen. Onlangs werd ln een ziekenhuis ineen der Duitsche havensteden een Dultscher verpleegd, die tot twaalf jaar gevange nisstraf was veroordeeld in yerband met een gepleegde inbraak. Hij slaagde er in liit het ziekenhuis te vluchten. De poli tie vermoedde, dat hy in de haven aan boord was gegaan van een schip, dat naar Rotterdam zou vertrekken, om de reis als verstekeling mede te maken. De politie heeft tal van uitgaande schepen en ook het bewuste schip ge controleerd. maar zy heeft den vluchte ling niet gevonden. Toch vermoedde men, dat de man zich aan boord van *n schip, dat naar Rotterdam vertrok be vond; daarom stelde men de Rotterdam- sehe rivierpolitie van een en ander tn kennis. Dezer dagen kwam het schip be Rot terdam aan. Nog voordat de rivierpolitie die een oogje in het zoH hield, by het schip aankwam, waren havenarbeiders reeds in de ruimen begonnen met de werkzaamheden. Plotseling zagen zy de onbekende, die op de vlucht sloeg, maar aangezien hy weg noch steg wist, liep hy aan de Rynhaven vast. Toen de ach tervolgde man geen kans meer zag te ontkomen, sprong hy in het water en verborg zich onder een der steigers. Op dit oogenblik arriveerde de rivierpolitie, die den man oppikte en hem ter be schikking van den vreemdelingendienst stelde. Het bleek inderdaad de gezochte te zijn. LASTIGE BASKISCHE JEUGD. Oproer in vluchtelingenkamp. In bet Spaansche vluchtelingenkamp by St. Cloud (Fr.), waar honderden Bas- kische kinderen zijn ondergebracht, is het wederom tot ongeregeldheden geko men. De aanleiding was het ontslag van een Spaanschen arbeider, die voor 20 francs per dag, plus een werkloozenuit- keering, karweitjes in het kamp verricht te. Toen hij weigerde te doen, wat hem opgedragen was en dreigen niet hielp, werd de man ontslagen. Daarna "begaf de ontslagene zich te midden van de" kinderen en sprak hen toe, met het resultaat, dat de jongens slingers te voorschyn haalden en met steenen alle ruiten ln de buurt begonnen stuk te gooien. De garde mobile moest voelde er ook niets voor om met een rat vriendschap te sluiten. De onbekende kon nu ieder oogenblik bier zijn. Hoe laat het was, wist ik niet, omdat ik alle begrip van tijd had verloren, maar ik was er zeker van, dat er reeds uien waren verstreken. Eigenlijk moest hy er al zyn. Ieder oogenblik kon hij komen en my naar mijn antwoord vra gen en ais het niet bevredigend was, dan zouden zyn yzeren vingers het leven uit mijn lichaam persen. In gedachten voelde ik reeds hoe die vingers myn keel dichtknepenal fel ler en feller knepenen het werd hoe langer hoe zwarter voor mijn oogtn. Hy zou my om myn antwoord vragen en ik had geen atoder at woord, aan ik steeds Kad gehad. Zk was niet dichter by ee» oplossing dan ik uren geiedan ge weest was. Myn armen en beenen waren verstyfd van het liggen op den sUwaan vloer en myn lichaam rilde van de koude door de aanraking met de vochtige mu ren. Ik moet tenslotte in een half bewuste- loozen toestand zijn gezonken en nau- weiyks geweten hebben wat er gebeurde. En door dit alles had ik het bewustzyn, dat de dood spoedig zou komen, dat was het eenige, waarvan ik onder deze om standigheden zeker was. Allerlei wilde gedachten dwarrelden door myn brein gedachten, die het voor my eenvoudig schenen te maken de voorwaarden van den krankzinnige aan te nemen en daardoor myn Jeveji te red den, maar zelfs in dezen half bewuste- loozen toestand kwam myn geest er te gen in verzet. Ik moest het spel voortzetten ten koste van alles en door mijn koortsachtig brein speelde voortdurend hetzelfde refrein: dooddooddood Plotseling werd ik als het ware tot het leven teruggeroepen, omdat ik roeide, dat er aan te pas komen, maar werd met een steenenregen ontvangen. Het lukte niet de kindertroep tot kalmte te krijgen. Er zat niets anders op, dan den arbeider te verzoeken de kinderen te laten ophouden Hij wilde dit doen, op voorwaarde, dat hy weer zou worden aangenomen. Het lukte hem spoedig de rust te herstellen. In verband met deze ongeregeldheden zul len driehonderd van de moeilijkste kin deren naar het vaderland worden terug gezonden. EEN PRINS ZOEK. Is hij teruggeroepen? Te Boekarest gingen geruchten, welke later weer werden tegengesproken, dat prins Nicolaas, de verbannen broer van koning Carol, naar Boekarest zou zyn teruggekeerd. Waar hy zich bevindt, is niet bekend. Nattuno, zyn Verbiyfplaats in Italië, heeft hij per auto verlaten. Naar men zich zal herinneren, is prins Nicolaas uit zyn vaderland verbannen, omdat hy zyn huweiyk met mevrouw Savlaunu niet wilde doen ontbinden. Te Weenen gelooft men. dat de recht- sche partyen en de fascistische IJzeren Garde, met wie de prins in nauwe ver binding stond, hem hebben terug geroe pen om hem tot den banierdrager te ma ken in een strijd, die een vestiging van een fascistisch regime in Roemenië ten doel zou hebben. WEER SCHEPEN GEBOMBARDEERD. Eén beschadigd. Toen de Britsche vrachtschepen „Ma rian Molier" en „African Trader" Vrydag uit Gyon vertrokken, werden zy gebom bardeerd. De „African Trader*', die van Öijon naar Bordeaux onderweg .waa, werd door het bombardement beschadigd en maakte water. Twee Britsche torpedoboot- Jagers zyn ter assistentie uitgevaren es zy escorteeren het schip, dat op eigen kracht langzaam naar Bordeaux stoomt JEUGDIG GEBOEFTE. In het Franache dorpje Pondenai woont de abbé Dupouye, die zich er me de bezighoudt, onhandelbare kinderen onder zyn hoede te nemen. Dezen zomer waren slechts twee jon gelieden aan zijn zorgen toevertrouw^ van 15 en 17-jarigen leef tyd. zy waren niet zoozeer ondeugend als wel geniepig en lui; maar de abbé meende, dat hun gedrag nog al meeviel. De gezondheidstoestand van den abbé ging de laatste maanden hard achter uit. Hy had last van overmatige slape righeid. Zoo erg werd zyn toestand, dat hy 1 maar beter vond, de jongens naar huis te sturen. Daarna ging het met beter, maar nog slechter met hem. De slape righeid nam nog toe en de abbé kreeg daarenboven een soort griep, terwijl zijn huid merkwaardig zwarte vlekken ver toonde. Je moet je wijp maar eens laten analyseeren, zeide een vriend tot hem. By deze analyse bleek, dat de wyn een vergif bevatte, daturag genaamd, dat wel is waar eerst na langen tyd een doode- ïyke uitwerking heeft, maar dat *n zeer krachtig slaapmiddel is. De verdenking viel op de beide Jon gens. Dezen hebben reeds bekend, dat zij datura in den wyn van den abbé had den gedaan, om overdag en 's avonds hun handen vry te hebben. zich iemand over my heenboog. Op hetzelfde oogenblik was ik weer by myn volle bewustzijn. Een koude rilling doorvoer my, zooals, naar ik geloof, ook voorkomt by ter dood veroordeelden, het laatste oogenblik nadert. ZU oolang in onzekerheid verkeerd, dat hen eigenlyk niet meer kan deren en zoo waa het ook my gegaan. De onbet kende was teruggekomen om zyn vonnis uit te spreken en ik was bereid het aan te hooren. „U is op tyd," zei ik. „Stl" hoorde ik. Een electrische schok, die mij als het ware uet nieuw leven vervulde, doorvoer my. „Spreek niet zoo hard," hoorde ik een vrouwenstem zeggen. „Wie bent U" fluisterde ik jen wat komt U doen?" .Ik kom U bevryden," zei ze, „maar w moeten ons haasten, want hy kan ieder oogenblik hier zyn." „God zegene U," zei ik, „wie ook bent, maar laten wy voortmaken." „Eerst moet U mij beloven, dat als ik de boeien van Uw enkels en handen heb genomen en U naar buiten heb gebracht, U nog vyf minuten lang den blinddoek voor Uw oogen zult houden. U mag niet weten waar U bentais hy terugkomt zal hy razend zyn." Ik dacht snel na en kwam tot het be sluit, dat ik niets had te verliezen maar ailes te winnen, als Ik er in toestemde. „Ik beloof het XJ," zei ik, „maar vlug dan." „Ik heb de sleutels van de boeien," zei ze. „Hy denkt dat ik niet weet, hoe lk ln deze gang moet komen." Terwijl ze sprak was ze met de boelen om myn enkels bezig en trachtte het slot te openen. tSSTorOt vervolgdj.. 5 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1937 Buitengewoon fraai weer begunstigde Zaterdagmiddag de plechtigheid der overdracht van het jacht „Piet Hein", dat een deel vormt van het geschenk van het Nederlandsche volk aan het Prinselyk Paar. Een ieestelyke stemming, verhoogd door de groote belangstelling en de tal rijke vlaggen, heerschte te Muiden, waar het jacht ligplaats had genomen,, aan de jachthaven. Onaer geestdriftig gejuich der menig te gingen Prins Bernhard en Prinses Ju liana, evenals Prins Aschwin in vlot zei- lerscostuum gekleed, er met klein ge volg aan boord en direct werden de tros sen losgegooid en ae „Piet Hein" begon zyn zegetocht naar het Flevo-meer. Aan boord was het gezelschap zoo klein mogeiyk genouden. Van het co mité tot aanbieding van een nationaal huldeblijk was alleen de technische commissie aanwezig, alsmede de heeren H. W .de Voogt, ir. S. van Ravesteyn, H. P. Mutters, architecten by de bouw, O. T. Stork, machinebouwer, G. de Vries Lentsch Jr., en twee vertegenwoordigers van de pers. De voorzitter der technische commis sie, de heer Ernst Crone, ontving de Prinses en den Prins aan de loopplank en dadelyk werd de standaard van de Prinses geheschen. Na het vertrek uit de haven van Mui den werd een aanvang gemaakt met de bezichtiging van het jacht en tydens de vaart over het meer Flevo, had de overdracht plaats. Terwyi de technische commissie zich om het PruiseiyK Paar schaarde, ln de deksaion. hield de heer Crone een toespraak. Met de wensch, dat t schip moge be an iw ooi uen aan aue verlangens van het Vorsteiyke Paar en dat het onder zijn standaard veing en gelukkig mag varen, droeg de spreker namens het Nederland sche volk het Jacht aan de Prinses en den Prins over. Prins Bernhard heeft deze rede beant woord met een harteiyke toespraak, waarin de Prins in de eerste plaats de groote erkenteiykheid van de Prinses en hemzelf betuigde. Beide waren er van overtuigd, dat de „Piet Hein" vaak hun huis zou zyn. In het by zonder danktê de Prins de leden der technische commissie, voor hun toewyding, en aan den heer Crone reikte hy het Officierskruis der Huis orde van Oranje over. Na deze plechtigheid volgde een wel geslaagde vlootrevue op het buiten U. Ze vormde een hulde van de beoefenaars der watersport en de deelname eraan was zeer groot. Aan weerszyden van het vaarwater lagen tallooze schepen, als tjalken der binnenschippers, Zuiderzee- botters uit Volendam, Marken, Enkhui zen en zelfs uit de Friesche en Overijs- selsche visschersdorpen. Daarop voeg den plezierjachten, groote en kleine. Het waren er ruim zevenhonderd, rijk gepa- voiseerd met de vlaggen van het inter nationale vlaggensteisel, waarboven uit de lange oranje-wimpels, statig in den wind zwierden. Stoomfluiten gilden over de water vlakte en er was geen vaartuig, waarop men niet door middel van scheepsroe pers en signaalfluiten aan zyn geestdrift lucht gaf. Op het Binnen-U was de roeisportryk vertegenwoordigd. Het wemelde er van kano s, wherries en gieken, welker be manning jubelend hun groet brachlen. Van de Nederlandsche marine was er de torpedojager Z 5, waarvan de beman ning paradeerde op het dek. Ook een voor den wal liggend Deensch oorlogs schip bracht de eerbewyzen. De jongens van het opleidingsschip voor de koop- vaardy De Pollux salueerden kranjg met de riemen. Langs de De Ruyterkade stond het zwart van de menschen, toen de Plet Hein om 7 uur meerde. De Prinses en de Prins en ook Prins Aschwin namen af- eid en reden in auto's naar Soestdyk. Het publiek bracht hun by het vertrek een ware ovatie! De eerste plesiervaart. Zondag, dus reeds op de eerste dag na de officieele overdracht heeft het Prin selyk Paar met de „Piet Hein" 'n rond vaart op het Uselmeer gemaakt. Prinses Juliana en Prins Bernhard, vergezeld van Prins Aschwin en Freule de Brauw, reden Zondagochtend ruim 12 uur we derom Muiden binnen, waar ongeveer een kwartier te voren Jhr. ir. W. G. Roell, adjudant van den Prins, aan de Muider jachthaven was gearriveerd. Hoe stil ook dit plan voor een vaart op het Uselmeer gehouden was, het stond rond om de jachthaven zwart van belangstel lenden en zy juichten geestdriftig Prin ses en Prins toe. Onmiddeliyk nadat het gezelschap aan boord van de JPiet Hein" gegaan was, werd koers gezet naar het Flevomeer. Nogmaals klonken de hoera's van den wal als een voorloopige afscheidsgroet en daar ook op den WesteUJken Zeedyk ve le Muidenaren een plaatsje hadden ge zocht, voer het motorjacht het Usel meer op, van alle kanten toegejuicht Tegen de avond kwam te Muiden de „Piet Hein" weer ln zicht. Nog eenige oogenblikken en dan meerde het nu prachtig verlichte vaartuig aan de jacht haven. De menigte werd niet moe het Prinse lijk Paar toe te juichen, dat met een handdruk van den kapitein afscheid nam, om dan vlug in de wachtende auto te stappen. Dinsdag 31 Augustus. Hilversum I. 1875 M. AVRO-uitzending 8.00 Gelukwensch, Wilhelmus, Orgelspel; 8.15 Carillon; 8.30 Zanghulde te Rot terdam, 9.15 Gramofoon, ÏOÜQ Morgen wijding, 10.15 Gramofoon; 10.30 Jetty Cantors Ensemble, in de pauze: Gra mofoon; 12.00 Kovacs Lajos' Orkest en Soliste, 12.40 Wy wenschen U12.45 Omroep Orkest en Draaiorgelmuziek (in de pauze Relais Nirom: Openbaar Ge hoor); 2.30 Reportage, 3.00 Orgelcon cert en Zang; 3.45 Lyra Trio; 4.30 Kinder- koorzang; 5.00 Kilnderhalfuur; 5.30 Ko vacs Lajos' Orkest en Soliste; 6.15 Or gelspel, 6.30 AVRO Dansorkest; 7.00 Uit zending voor a.s. studenten, 7.10 Piano voordracht; 7.40 Causerie „Een gelukki ge verjaardag 8.00 Berichten ANP en Mededeelingen; 8.15 Amsterdamsche Postharmonie, 8.40 AVRO Kinderkoor en Harmonie Orkest; 9.15 Carillonconcert; 9.35 Grhmofoon; 10.15 Reportage; 11 00 Berichten ANP, hierna AVRO Dansor kest; 11.4012.00 Gramofoon. Hilversum IL 301 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoon; 11.30 Godsaienstig halfuur; 12.00 Berichten; 12.15 KRO Orkest (om 1.00 Relais Ni rom: Openbaar Gehoor); 2.00 Vrouwen uur; 3.00 Gramofoon; 4.00 De KRO Me- lodlsten en Solist (om 4.45 Gramofoon); 6.45 Fellcitatiebezoek; 6.00 Orgelspel en Gramofoon; 7.00 Berichten; 7.15 Cause rie „Op H.M.'s verjaardag"; 7.35 Gramo foon; 8.00 Berichten ANP en Mededee lingen; 8.15 Carillonconcert; 8.30 Har- momemuziék (Gr.pl.); 9.15 De KRO Boys m.m.v. SoilBten; 10.15 Gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10.40 KRO Orkest, 11.15 12.00 Gramofoon. Woensdag 1 September. Hilversum L 1875 M. VARA-uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoon; 9.30 Keukenpraatje; 10.00 Morgenwijding; 10.20 „Nieuws", causerie (gr.pl.) en Gramofoon; 12.00 Gramofoon, 12.30 Orgelspel; 1.151.45 „Fantasia' 2.00 Gramofoon; 3.00 Voor de kindertfh; 5.30 Gramofoon; 6.00 Or gelspel, 6.30 Gramofoon, 6.40 Landbouw- praatje; 7.00 Zang, 7.30 „Vryzinnige Protestanten in Zeeland", causerie; 8.00 Herhaling SOS berichten; 8.03 Berichten ANP. en liARA-Hana* 8.15 VARA OckeO. 9 00 Zaansche programma! 9.30 Vervolg poneert; 10.00 Berichten ANP; 10.05 Sportpraatje; 10.20 „Fantasia"; om 10.30 Berichten ANP; 11.00—12.00 Gramofoon. Hilversum II. 301 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwysfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, Meditatie, Gewyde muziek (Gr.pl.}; 8.30 Gramofoon; 9.30 Gelukwenschen; 9.45 Gramofoon; 10.30 Morgendienst, 11.00 Ensemble Van der Horst, 12.00 Berichten; 12.15 Gramo foon; 12.30 Vervolg Concert; 1.30 Gra mofoon; 2.00 Sopraan en Piano; 3.00 Chr. lectuur; 3.30 Solistenconcert; 445 Felicitaties; 5.00 Kinderuur; 5.45 Orgel concert; 6.30 Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement en stoommachines; 7.00 Berichten; 7.15 „Terug op de school banken", causerie; 7 45 Reportage; 8.00 Berichten ANP en herhaling SOS berich ten; 8.15 Russisch Kerkkoor en Orgel; 9.45 Amsterdamsch Salon Orkest (om 10.00 Berichten ANP); 10.45 Gymnastiek les; 1100 Vervolg concert; 11.30—12.00 Gramofoon, hierna: Schriftlezing. RADIO-CENTRALE. Programma C. Dinsdag 31 Augustus. Keulen 8.00 Concert, 8.20 Weerbericht, Waterstandberichten en „Kalenderblatt", 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Concert, Pauze of Diversen 10.05—11.05; National Programme 11.05 Dansmuziek, 11.35 Orgelconcert, 12.05 Radio Revue; National Programme 2.20 Het Internatio nale Staf Orkest van het Leger des Heils, 2.50 Van Mozart tot Marx, 3.20 Jack Wilson met zijn „Versatile Five", 3.50 Muziek uit de tyd van George III en William IV (gr.pl.)4.35 Het Hon- gaarsch Zigeuner Orkest. London Regio nal 5.00 Filmmuziek, National Program- me 5.20 Ooggetuigeverslag van de cric- ketwedstryd Middlesex—Surrey, 5.35 Tango Orkest; Keulen 6.20 Concert; Na tional Programme 7.20 -Orgelrecital, 7.50 „Kaleidoscope"; Keulen 8.20 Mededeelin gen, 8.30 K-tnerorkest, Parijs Radio 9.20 Afscheidsconcert. Weenen pl.m. 11.20 Populair concert, 12.35 Toni met het Noord Pier Orkest; Keulen 1.35 Concert. Woensdag 1 September. Keulen 8.00 Concert, 8.20 Weerbericht, Waterstandberichten en „Kalandeiblatt", 8.30 Gymnastiek voor de vrouw, 8.50 Concert Pauze of Diversen 0.2010.35; Parijs Radio 10.35 Gramofoon; National Programme 11.06 Orgelconcert. 1135 Gra mofoon; Keulen 12.20 Concert, 2.35 „Al lerlei von zwei bis drei Pauze of Di versen 3.20—3.35; Deutschlandsender 3.35 Senne-Orkest en Zangers uit de Zwit- sersche Alpen (gr.pl.); National Pro- gramme 4.20 Vesper in St. Pauls Cathe- draal, 5.10 Gramofoon, 5.20 Dansorkest; Diversen 6.20—6.40, National Program- me 8 40 Orkest; Keulen 7.20 Gramofoon, 8.05 Momentopname, 8.20 Nieuwsberich ten, 8.30 Concert; Brussel Ned (of Di versen) 10.20 Gesproken dagblad, 10.30 Dansmuziek; BerUJn (Breslau) 10.50 Dansmuziek. &nverwschti overvallen U de venijnige «teken. Wrijf dadelijk met Klooi- lerbaliem, welke tot diep ln de weefieli door dringt. omdat de itoffen dip de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. met AKKERs KLOOSTTERÖALSEM Dooije 35 ct. Pollen 69'/» ct. en f. 1.04 SPOORWEG DIEFSTALLEN. De spoorwegrecherche heeft in samen-, werking met de politie te Arnhem, spoor wegdiefstallen op groote schaal op ver schillende stations in Nederland ontdekt Twee personen zyn aangehouden, een vyitigjarige onder-ladingmeester en zyn schoonzoon, die marktkoopman is. De diefstallen betreffen goederen van al lerlei aard, die voor snelvervoer waren aangeboden. De omvang ls zeer aan zienlijk en er wordt nu nagegaan, wat ergestolen ls. De daders hebben 'n be kentenis afgelegd. PLICHTSVERZUIM VAN SCHEEPS DOKTER. Ernstig gevolg. Het Duitsche schip Hansa was te New York aangekomen, terwUl er 24 matro zen lijdende waren aan een geheimzin nige koorts. De Hansa heeft misbruik ge maakt van de overeenkomst, waarby aan 84 groote bultenlandsche schepen het recht was verleend de quarantaine over te slaan, zonder onderzoek, met 't voor houd, dat de scheepsdokter de afwe zigheid van besmetteiyke ziekten garan deerde. Deze schending van de bepalin gen zal ertoe kunnen leiden, dat het voorrecht, hetwelk was toegestaan, aan alle schepen voortaan wordt ontnomen. Volgens het hoofd van het quarantaine station van den Amerikaanschen ge zondheidsdienst ls dit de eerste ernstige schending door een scheepsdokter, welke gepleegd is en men zal hem tot een af schrikwekkend voorbeeld maken. Voort aan mag hy geen gebruik meer maken van de radiofaciliteiten aan boord van welk schip ook en de Hansa zal vooron- bepaalden tyd het voorrecht van zonder quarantaine-onderzoek binnen te mogen komen, moeten missen. Het quarantainestation heeft officieel medegeaeeld, dat de zieken, die zich aan boord bevonden van het Duitsche pas sagiersschip „Hansa", aan typhus lyden. En zyn 28 personen geïsoleerd. Het schip vertrekt op het vastgestelde uur, om middernacht, doch zonder de passagiers, die naar andere schepen zyn overgebracht. Voor onbepaalden tyd is de „Hansa" thans afgevoerd vin de ïyst van sche pen, die niet aan het quarantainestation van New York behoeven aan te leggen. De scheepsarts Grieshaber wordt niet meer erkend als dokter, die het recht heeft rapport uit te brengen over den gezondheidstoestand aan boord van sche pen, die New York binnenloopen. DAPPERE REDDING. lui een myn by Treherbert in Glamor gan werd by boringwerkzaamheden fen oude afdamming geraakt, zoodat myn- water in de senaent begon te stroomen. Zeventig myn werkers in deze en de na burige schacht lieten alles ln den steek en renden naar de kooien, die zy ook bereikten. Toen zij boven waren, bleek een 16-jarige pitboy te mankeeren. On middellijk boden zich twee jonge myn- werkers, beiden stoere zwemmers aan, om terug te gaan en de kooiman vond T goed en bracht hen weer naar beneden. Het waterwas in de gang, waar de jon gen moest zyn, reeds tot 80 c.M. geste gen, maar de mannen waadden of zwommen door het steeds wassende wa ter en schreeuwden intusschen om de aandacht van den Jongen te trekken. Deze, die reeds geheel versuft was in t Uskoude water, hoorde de stemmen zy- ner kameraden en gaf antwoord. Nog 40 meter moesten de redders door de 1.50 M. hooge schacht waden voor zij hem bereikte!* en meetrokken. Het waterwas intusschen tot 40 cM. van de mijnzolde- ring gestegen en bleef met 2 cM. per minuut wassen. Toen de jonge redders met den jongen de liftkooi weer bereik ten, hadden zy de laatste 20 M. zwem mend moeten afleggen, want het water stond nog slechts 5 c.M. onder de kap. Alle kameraden hadden boven gewacht, en toen de redders met den jongen, die weer gauw op zyn verhaal was gekomen zichtbaar werden, ging een luid hoera op en een paar oude mynwerkers vielen op de knieën. NA DE BOEREN STAKING. Nog onrustig. De Poolsche politie heeft weer een aantal boeren, 120 in totaal, gearres teerd. Zy worden er van beschuldlgd.dat zy tydens de jongste staking, toen de politie verscheiden stakers kwam arres teeren, de agenten met steenen en an dere voorwerpen hebben aangevallen. BU de botsing, die daarop volgde, werden toen verscheiden personen gedood en ge wond. TerwUl in de meeste districten het pa rool tot opheffing der staking is opge volgd en de groenten weer normaal wor den afgeleverd, blijft het in Kielce en Lodz onrustig. Opnieuw werden wagens met levensmiddelen door de boeren aan gehouden en ontstonden botsingen met de politie. DE UITVOER VAN VARKENS. Vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid, ae heer Van der Weyden, hepft tot den minister van Economische Zaken de volgende vragen gericht: Is het waar, dat de Veehouderij cen trale aan een bepaalde firma voor uit voer naar Zwitserland 6.632 varkens van byzondere kwaliteit heeft geleverd voor 22 procent minder dan aan anderen werd berekend, en zoo Ja, welke firma was dit? Indien deze vraag in bevestigende zin moet worden beantwoord, was deze ge forceerde uitvoer voor zeer lage pry zen dan naar 's minsters oordeel verantwoord daar toen reeds gemakkelijk te voorzien was, dat 't spek-contingént naar Duitsch land voor hoogere pry zen niet ten volle geleverd zou kunnen worden? Is de minister bereid mede te deelen, welke overwegingen hebben doen beslui ten tot bedoelde transactie, waarby ten voordeele van een bepaalde firma van algemeen geldende regelen is afgeweken? ken? GOEDKOOPE BOTER EN MAR GARINE. Mengverbod opgeheven. Vermoedeiyk in verband met de ver beterde economische omstandigheden vertoont het verbruik van boter op dit oogenblik een atygende tendenz. De minister van Economische Zaken heeft gemeend, dit meerdere verbruik van boter te moeten bevorderen door ongeacht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wisseling van de Leeuwarder noteering de hef fing op boter met 10 ets. per K.G. to verlagen. Dientengevolge ls met Ingang van gisteren (Zondag) de heffing op 59 ct. per K.G. vastgesteld, zoodat de boter met 10 ct. per K.G. goedkooper wordt. In verband met de styging van do prijzen van verschillende andere levens middelen zal deze prysdaling temeer welkom zyn. De heffing op oliën en vetten wordt ln verband hiermede verlaagd met Bcenta per K.O., terwyi de heffing op margari ne zoodanig is vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren margarine met 5 ct. wordt verlaagd. De wyzlging van de heffing op boter en margarine komt vanzelf in een lage- ren prys voor den verbruiker tot uit drukking. De minister vertrouwt, dat ook de producenten van oliën en vetten hun prUzen met een overeenkomstig bedrag zullen verminderen, waardoor de ver bruiker ook van deze verlaging zal pro fiteered Mocht dit onverhoopt niet het geval biyken, dan zou moeten worden overwogen de verlaging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbrui ker wordt doorgegeven, weder ongedaan te maken. Tenslotte heeft de minister nog beslo ten om het menggebod van boter ln de margarine op te heffen. Het meng- percentage, dat destyds 40 pCt. heeft be dragen, was in den laatsten tyd reeds sterk verlaagd en bedroeg thans 10 pCt. De verlaging van deze heffingen be- teekent voor het landbouwwefkfonds een vermindering van inkomsten van ruim acht millioen gulden. Deze vermindering is mogeiyk zonder dat aan de tot nu toe geldende beginselen van de steunverlee- nlng aan de melkveehouders wordt ge tornd, doordat in den z.g. zuivelpot (hef fingen krachtens de crisis-uitvoerwet) nog een belangryk bedrag aanwezig is. De nieuwe regeling treedt Zondag 29 Augustus in werking. DOOR EDGAR RICE BURROUGHS ?9. De apen waren meer dan tevreden met Tarzan als hun nieuwe koning. Er was voedsel ln overvloed. Hy beslechtte rustig al hun ruzies. Nu ging hy met de troep landwaarts naar de plaats, waar nooit een mensch een voet had gezet. Maar hy bracht steeds meer tyd door ver van de troep. Hy had genoeg van het koningschap en verlengde naar de kleine hut en de door de zon beschenen aas. Vaumate ijl ouder worij, merkte hU dat hy ln heel andere dingen belang stelde dan de andere leden van de troep. Hij hield meer van de rust en de een zaamheid van de hut, dan van zyn lei: derschap over de troep wilde apen. Hij had nog een vijand. Voordat hy afstand deed van zijn koningschap over de apen, wilde Tarzan de gemeene Terkoz on derwerpen, zonder gebruik te maken van mes of pyi en boog. Op zekere dag over trad flA tfpep, door een oude apin aan te vallen. Hy stoorde zich niet aan Tarzan's bevel, haar met vrede te laten. Nooit had de aapmensch zoo"n vreeseiyk gevecht geleverd sinds de dag. waarop Bolgani, de koning der go rilla's, hem zoo vreeseiyk had gewond. Maar hij behaalde de overwinning, of schoon hij zyn vijand niet doodde. Deze keer, spaarde hU Terkoz, na hem ge dwongen te hebben uit te roepen: „Ka- .gjxl** hetgeen beteekenk. „Ik geel me over". De heele troep hoorde dit en was verbaaéd. Tarzan liet hem gaan. Voordat de duisternis viel, riep hij de oude apen byeen. „Tarzan", zei hij, „gaat terug naar de troep van zyn eigen volk. Jullie moeten een andere koning kiezen. Tarzan komt niet terug." Daar na ging hy op zyn doel af, het vinden van andere blanke menschen, zooals hij zelf

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 4