JÊ Vredesklok Een mooie taak. P Gemengd nieuws A [Schoonhoven Buitenland De VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1M7. ZESTIEN BLADZIJDEN No. 7857 DAMMEN. <z^»**>**z» ge- ARBEIDSBEMIPDELING. In de Te aleize 't Loo sinen HET MOTORSCHIP „VAK HEUTSZ” VASTGELOOPEH. „UNIE” KOMT CONCERTEEREN. Zaterdagavond 4 Sept, zal de muziek- vereeniging „Unie’ ’uit 'Ameide, onder di rectie van den heer B. A. Hoon een bij zonder concert geven in de muziektent op de Dam, alhier. „Unie” zal bij deze uitvoering dé nummers spelen, waarmede zij op het concours te Woudenberg zulk een groot succes boekte. al ge in het rapport van het Bureau voor Publiciteitswaarde wordt vermeld: Dit blad heeft agenten en correspon denten o a. in de volgende gemeenten: Alblasssrdam, Arkel, Ameide, Ammerstol, Benschop, Bergambacht, Berkenwoude. Bleskensgraaf, Boeikop, Brandwijk, Cabauw, Capellea-d. IJssel, Giessen-Nieuw kerk', Giessen-Owlekerk, Giessendam, Gorinchem, Gouda, Goulriaan, Gouderak Groot-Ammers, Haastrecht, Hardinxveld, Hekendorp, Heikop, Hoog-Blokland, Hoornaar, Jaarsveld, Kinderdijk, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. LJssel, Langerak, Lekkerkerk, Lexmond, Lopik, Lopiktrkapel, Meerkerk, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Moordrecht, Nieuwer kerk a.d. LJssel, NieuwLekkerland, Nieuwpoort, Nieuwland, Noordeloos, Ottoland, Oud-Alblas, Ouderkerk a.d. LJssel, Oudewater, Papendrecht, Polsbroek, Polsbroekerlam, Reeuunjk, Schell urnen, Schoon hoven, Sliedrecht, Stolwijk, Streef kerk, Tienhoven, Vlist, Waddinxveen, Willige-Langerak, Wijngaarden, Woerden, IJsselstein, Zevenhuizen. - der Vrij, dam wer- Br Oranje- dbeëedigd E Fuld KINDER- VREDESLICHTOMME- GANG. gegaan van een schip, dat, zooals Deensche, zoo zwaar beschadigd is. nóg mogelijk geacht. Ook het Deensche schip is zwaar be schadigd. Het heeft tusschen twee an dere schepen klem gezeten en wordt ge dokt. De reederij acht het zeer onwaar schijnlijk, dat het groote aantal passa giers van de „Van Heutsz” aan boord is het Tegenover de berichten over oorlogstoerusting willen we stellen mededeelingen van vredes-voor bereiding. WINTERSEIZOEN 1937-1938 yoor haarde», haardkachel», vul- en huiahoiid- kachels v.ttffl»-" ““"G TROMPETTER LOP1KER8TR. 4» SCHOOMIO V Ex rade op het er gelegen- erd Dinsdag bijgewoond OOK EEN RUSSISCH SCHIP IN DE GROND GEBOORD. Eén slachtoffer. Het Russische stoomschip „Molango jef'’, dat op weg was van Mariopol naar Sète in Frankrijk, is nabij het eiland Skyros in de Egeische Zee door een on derzeeër aangevallen. De duikboot vuur de bij wijze yan waarschuwing eei^ tor pedo op het vaartuig af en sommeerde de bemanning van boord te gaan. Ver volgens heesch de onderzeeër de Spaansch-nationalistische vlag en boor de de „Molangojef” in den grond. Het vaartuig zonk onmiddellijk. Een der op varenden, die allen in een sloep waren gegaan, werd tijdens de ontploffing van de torpedo door rondviiegende scherven gedood, terwijl een tweede Russische zeeman verwondingen opliep. De gehee- len dag heeft de bemanning in de sloep op zee rondgezwalkt. De „Molangojef” had een lading bitu men in. Donderdagmiddag ontmoette men een Chineesch schip ,dat de sloep tot de haven van Kymyia op sleeptouw nam. vuig, onafgebroken contact met het ge- heeie wereldgebeuren, overzichtelijkheid van alles wal op den ‘aardbodem ge schiedt. Het dagolad brengt dit alles viug binnen ons bereik, maar omdat liet ..aigemeen” moet blijven, kan het dit slechts doen onder encyclopedischen en eemgszins oppervlakkigen vorm. Dit is iets geheel anders dan wat de met groo- ter tusschenpoozen verschijnende perio dieken beoogen te geven, die ingesteld zijn op de nauwer-begrensde eigen be langensfeer van hun lezers. Intusschen is er nog menigeen die de geheel verschillende functies van een periodiek en van een dagblad niet weet te onderscheiden. Het gevolg is dat aan het periodiek, waarop men geabonneerd is, dezelfde eischen gesteld worden als aan een willekeurig dagblad. Men vergeet dat een modern dagblad zich mag en zelfs moet beperken tot „algemeene” lectuur, maar dat het periodiek zijn be staansreden zou verliezen, indien het zich niet toespitste op „persoonlijke" lec tuur. Het dagblad moet het in de „breed te” zoeken, het periodiek in de „diepte”. Deze verwarring, die aanleiding geeft tot soms onmogelijke eischen, maakt het den uitgevers zeer moeilijk om zich van hun taak te kwijten. Uiteraard wordt dan gezocht naar het middel om de bestaan de moeilijkheden door samenwerking op te lossen. In de Vereeniging van uitge vers van nieuwsbladen en tijdschriften, „De Nederlandsche Periodieke Pers” is die samenwerking tot stand gekomen.' Deze vereeniging viert in de eerste da gen van September, haar vijf en twintig jarig jubileum. En als wij even naden ken over wat zij gedurende deze vijf en twintig jaar gedaan heeft, dan zouden we haast zeggen dat haar groote waar de hierin schuilt, dat zy gedurende dien tijd een innige moreele band vormd heeft tusschen de uitgevers van meer dan zeshonderd Nederlandsche bla den met soms geheel uiteenloopende ma- terleele belangen en van de meest ver schillende politieke, religieuse en econo mische richtingen. De uitgevers van dit blad, lid van de Jubileerende vereeniging, memoreeren gaarne dit feit. De zoogenaamde „kleine pers” is kleiner dan de dagbladen van de wereldpers, maar grooter en mooier is hun taak, omdat zij geen geestelijke heerschappij zoeken over het volk, maar integendeel een geesteskind zijn van en voor het volk. Als „het eigen blad” van elk huisgezin, in handen van oud en jong, aan den haard en in de werkkamer is het perio diek de beste dienaresse geweest van ’t volksbelang. Zonder valsche bescheiden heid, met het voornemen dit te blijven doen, nemep wij onze plaats in tusschen de feestvierende periodieken. Wij droegen onze steen bij tot het bouwwerk, waar Neerland .echt thuis is: het bouwwerk van onzen eigen volksaard. JAARGANG^ NIEUWSBIAD VDDRZUID HOLLAND EN UTRECHT I SCHDONHOVENSCHE COURANT I Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten S. W. N. VAN NOPTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. L ABONNEE, die »ich **n on.» edininiBtriitie opgeren voor do veraekering, .yn voigoae do VMtgpiteide bepaiingaa ‘«ge» ongevallen reriokeri voor belregen, gewaarborgd door de NIEUWE HAVBA.VC te Schiedam, van Gfifiü Guld»n b\i leveneUnge AfiA Gulden bg QflO Guldtn bij rerliea Qfïfï Gulden bij verlies 100 Qulden bV verliee AO Gulden bij Terlies van De verzekerde moet in het ZvVU ongeschiktheid. VVV overlijden. «JVV van hand of voet, v*n een oog. 1VV van een duim. UV een andoren vinger. bezit zjn van een polls Op 2 September stonden bij het cor respondentschap der arbeidsbemidde ling Ingeschreven: 3 bakkers, 1 bierbot- jtelaar, 1 bloemist, 3 chauffeurs, 2 dienst boden, 18 fabrieksarbeiders, 4 goudsme den, 6 grondwerkers, 1 houtbewerker, 2 kantoorbedienden, 1 klinker, 1 kopersla ger, 1 leerlooier, 2 lompensorteerders, 9 loodgieters, 13 losse werklieden, 1 man denmaker. 3 metaalbewerkers, 6 metse laars, 2 meubelmakers, 2 molenaars, 1 onderwijzer, 13 opperlieden, 1 overnist, 3 pakhuisknechts, 8 plateelschilders, 2 relzgers, 5 schilders, 5 schipers, 9 siga rensorteerders, 1 stoffeerder,, 1 stoker, 1 straatmaker, 4 timmerlieden, 1 tuin man, 1 touwslager, 3 typografen, 1 voer man, 1 werkster, 2 winkelbedienden, 24 zilversmeden. Totaal 162 werkzoeken den. Torli liet goedkoopst! Bonde Zaklantaarn, compleet, vanaf SO et Ronde Zaklantaarn* m. groot* lens 25 ttewona 35 Buitenbanden vanaf 75 et. t^ettln<kaaten vanaf 70 et. Jeveba vanaf 55 et. Batteryen 25 20 15 en 10 eeut j. k. snoei Een Engelsch journalist heeft eens verklaard, dat hij kans zag om op één ochtend het aanzien van de wereld te veranderen, alleen door gebruik te ma ken van den invloed van de groote pers. De man, die dit schreef, dacht hierbij ongetwijfeld aan de pers, zooals die in naburige landen geëxploiteerd wordt door eenlge groote krantenmagnaten. Engeland zelf staat b.v. in niet geringe mate onder den invloed van deze bladen, wier activiteit soms keerpunten kan veroorzaken in de geschiedenis. De vraag, wie de inhoud dicteert van de pers is daarom van zeer groot be lang. Niet In een land, waar de publieke opinie van dag tot dag veranderd kan worden als dit de gril is van een of an deren krantenmagnaat, noch in landen, waar de pers slechts mag schreven wat haar.’ door regeerders voorgeschreven wordt, kan men spreken van gedachten vrijheid. Deze Is slechts bestaanbaar, waar de publieke opinie zélf aangeeft, Wat zij In haar bladen en tijdschriften wil lezen. Waar de bladen aldus de mentaliteit van de bevolking weergeven, krijgen z’j een geheel andere beteekenis. In plaats van een machtsmiddel te zijn in nanden van enkelingen, wordt een onafhatxkclij- ke pers een uiting van innerlijke volks kracht. Het kan zijn, dat bladen en tijdschrif ten, die alleen blijven bestaan omdat zij steunen op de daadwerkelijke belangstel ling van abonneé’s en lezers mlndet. grootsche allures zullen hebben dan pu blicaties van economische concerns of van financieele groepeeringen in elk geval zijn de kleine, onafhankelijke bla den te beschouwen els een bewijs Mvan het zelfstandig denken van de geïnte resseerde lezerskringen. Elk afzonderlijk blad en in ons land zijn er toch niet weinig Is om zoo te zeggen het cen traal punt, waar een bewuste belangen gemeenschap zich concentreert. De veelvormigheid van de Nederland sche pers is het symptoom van inner lijk verzet tegen machtelooze vervlakking Als uiting van de sterke drang naar individualiteit der Nederlandscne bevol king vertegenwoordigt de groep perio dieken de locale nieuwsbladen, e.d. den eigen geest van ons volk. In de pe riodieken wordt de strijd gevochten om de handhaving van onze persoonlijkheid. Hun taak is dus een geheel andere dan die van de groote pers, die. meegaand met den modernen tijdgeest, eenigszins de tendenz toont om de menschen op nieuwerwetsche manier te „standaardi- seeren", net zooals de nieuwe tijd ook machines, levensgewoonten, kortom het geheele leven wil standaardlseeren. Hiermede bedoelen wij niet de oetee- Aenis van een goed dagblad vdor dezen modernen tijd in twijfel te trekken. Onze tijd is ingesteld op een snel levenstem po. Dit tempo eischt snelle berichtge- den. Behalve de Hyperion en de Hardy zijn ook nog de Engelsche torpedoboot- jagers Hereward en Hasty uit Gibraltar vertrokken naar de plaats van het beurde en hebben vergeefs gezocht naar den aanvaller. De duikboot tot zinken ge- bracht? Inmiddels is de „Havock” te Gibraltar aangekomen. Een der leden van de be manning heeft aan de pers medegedeeld dat het schip na den aanval vijf diepte bommen heeft geworpen en aangezien de zee daarna met olie werd bedekt, neemt men aan, dat de aanvallende gpderzeeer tot zinken werd gebracht. TANKSCHIP GETORPEDEERD. Bemanning weet de kust te bereiken. Voorts is het Britsche petroleumtank- schip „Woodford” Woensdagochtend door een onderzeeër aangevallen en tot zin ken gebracht. Het schip werd door een torpedo getroffen en verdween na 3 uut in de diepte. De bemanning kon de boo ten uitzetten en wist Beni Carlo te be reiken. De bemanning bestond uit 32 man, waarvan 30 Grieken. Het schip was met een lading petroleum op weg van Roe menië naar Barcelona, doch aangezien hier niet gelost kon worden, stoomde ’t door naar Valencia. zegel» f 1.80 ter f 0.20; derde ren pry». Adver. sn gr a t i 8 ge „De Goroumer’ Beroering te Londen. De berichten over de incidenten in de Middellandsche Zee hebben veel beroe ring gebracht te Londen, waar men toch al ontdaan was over het feit, dat in het Verre Oosten twee Engelsche oorlogs schepen door projectielen zijn getroffen. Er valt onder het publiek een toene mende verontwaardiging over de Jongste daden van zeerooverlj waar te nemen. Engeland stuurt torpedojagers. Op het departement van Buitenland- sche Zaken werd Donderdag onder voor-, zitterschap van den minister van Fi nanciën, sir John Simon, een vergade ring gehouden van leden van het Brit sche kabinet, waar de situatie in de Middellandsche Zee werd besproken. Tijdens deze vergadering kwam het bericht binnen, dat het tankschip „Woodford" getorpedeerd was en ge zonken. Het bericht werd onmlddellljk ter kennis van de ministers gebracht. De vergadering werd ‘s middags voort gezet en na afloop werd een officieel communiqué uitgegeven, waarin mede gedeeld wordt, dat de mg met het oog op de herhaalde aaiivRien besloten heeft, de vloot in het Westelijk deel der Middellandsche Zee opnieuw met eenige torpedojagers te versterken. Woensdag zal een kabinetszitting wor den gehouden, onder voorzitterschap van den premier, Neville Chamberlain, die er speciaal voor uit Schotland qver- komt. Aangemoedigd door het succes van 't vorig jaar heeft de commissie voor de organisatie van een kindor-vredeslicht- ommegang op de herdenkingsdag van de wapenstilstand ke Deventer, besloten, deze proef dit jaar te herhalen. Het vo rig jaar namen pl.m. 400 kinderen deel, nu wordt een nog grootere belangstel ling verwacht. Aan B. en W. zal vergun ning gevraagd worden voor de omme gang en voor het verkoopen van bloemp jes voor het verkrijgen der noodlge geld middelen, terwijl gerekend wordt op de Vredesraad en de daarbij aangesloten organisaties, die verleden jaar op bevre digende wijze gesteund hebben. Voorts zal de medewerking ingeroe pen worden van de hoofden van scho len en de ouders van schoolgaande kin deren, om met toestemming van B. en W. door het uitreiken van circulaires hun belangstelling óp te wekken. Weer tien. Petersburg zijn wederom tien le den van een „Trotskistische contrarevo- lutionnaire organisatie” terechtgesteld. Zij werden o.a. beschuldigd van sabota ge in de collectieve landbouwbedrijven. GROOTE DORPSBRAND TE STAPHORST. Negen boerderijen in vlammen, zes ervan vernield. Door de onvoorzichtigheid van kinde ren, die tijdens afwezigheid der ouders met lucifers speelden, ontstond Donder dagmiddag brand in de woning van den landbouwer J. Brakke te Staphorst. Me de door de vrij hevige Zuidwesten wind plantte het vuur zich met groote snel heid voort. Een hevige vonkenregen daalde neer op het rieten dak van een naastgelegen boerderij, bewoond door den landbouwer J. Veyer. Ook deze boer derij stond in een oogwenk in lichte laaie. Van daar tastte de brand weer andere huiden aan en zoo ging het voort tot tenslotte negen boerderijen in brand stonden. Met bovenmenschelljke krachts inspanning wist de brandweer hiervan nog drie te behouden, doch de zes an dere boerderijen brandden tot den grond toe af. De oogst op de zes boerderijen is ge heel verloren gegaan. De boerderijen waren wel verzekerd, doch volgens plaat selijk gebruik was dit met geen der in boedels het geval. De burgemeester van Staphorst had de brandweer uit Meppel gewaarschuwd en een kwartier later arriveerde deze met de autobrandspuit. Aangezien er echter geen water in de nabijheid was, moest ook die brandweer evenals die van Staphorst, gebruik maken van de waterleiding. Men slaagde er desondanks in, een groot aantal perceelen, die ern stig gevaar liepen, of reeds gedeeltelijk door het vuur waren aangetast, te be houden. De zes leden van de schaak- en dam club „Denk en Zet”, Droog, Bouter, Roos, Den Hartog, Rond en Den Boer, speel den Woensdagavond de tweede ronde van de door „Damlust” te Stolwijkersluis uitgeschreven damwedstrijden. Zij slaagden er niet alleen in, de eer van hun vereeniging en van Schoonho ven hoog te houden, maar wisten weder om allen met een overwinning naar huls ‘te gaan. DOOR TYPHOON OVERVALLEN Alle opvarenden gered. De directie van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij ontving een telegram uit Hongkong, dat het motorschip „Van Heutsz” in de nacht van Woensdag op Donderdag, tijdens een typhoon is vast- geloopen nabij Green Island, dat onge veer drie myi van Hongkong is gelegen. Een nader radiobericht van den gezag voerder meldde, dat het schip zinkende was, doch daarna werd gemeld, dat alle opvarenden van de „Van Heutsz” gered zijn. De „Van Heutsz” had 1600 Chlneesche dekpassagiers aan boord. In botsing met Deensch schip. Eerst uit eert' telegram, dat het depar* tement van Bultenlandsche Zaken van den Nederlandschen consul-generaaL te Hongkong heeft ontvangen, blijkt dUK delljk de juiste toedracht. De „Van Heutz” is namelijk tijdens de typhoon in aanvaring gekomen met het Deensche stoomschip „Gertrudemaersk" en daarna op een rots geloopen, of mis schien gezet om zinken te voorkomen. De consul-generaal meldde voorts, dat de passagiers en de officieren veilig aan bo<?rd van de „Gertrudemaersk” konden gaan. Twee ruimen van het Nederland- sche schip, dat vast op de rotsen zit en veertien graden slagzij aan stuurboord heeft, zijn vol water. Tenzij de „Van Heutz” mocht omslaan, wordt berging Verschijnt:Muandag, Woensdag en Vrydag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor öchoonboven per 8 maanden f 1.25 p. poft 1^0 Met verzekering 15 cents meer Advertentiën1-6 rej elke regel mei plaatsing halv< tentiën nordei plaatst in Ook mor I reparatie opzienbarende zelfmoord in rusland. Door premier der Oekraïne. Naar te Moskou wordt verklaard, heeft de eerste minister van de Oekraïne, Ananas Loebsjenko zelfmoord fcepleegd. - offlcleele mededeellng wordt ge zegd dat Loebsjenko deelgenomen heeft aan 'een tegen het Sovjet-reglme ge richte activiteit en uit vrees voor ont dekking de hand aan zichzelf heeft ge- slageh Het' centrale uitvoerende comité van de Oekraïne heeft Mikall Bondarenko tot zijn opvolger aangewezen. NIEUWE DUIKBOOT-AANVAUEN IN DE MIDDELL ZEE. BRITSCHE TOPEDOJAGER AAN GEVALLEN. In de nacht van Dinsdag op Woensdag Is de Britsche torpedojager „Havock” bij kaap San Antonio (aan de Oostkust van Spanje, ten Zuid-Oosten van Valencia) aangevallen door een onbekend gebleven duikboot. De „Havock” werd niet getrof fen. De Britsche torpedojagers „Hyperion” en „Hardy”, welke die avond zoo .onver wachts uit Gibraltar waren vertrokken, hadden opdracht zich in de richting van kaap San Antonio te begeven. De „Havock” (1335 ton) is bewapend tnet vier kanonnen van 12 CJ4. en 8 tor- pedolanceerbuizen. De onbekende duikboot heeft op het Britsche schip, dat deel uitmaakt van een niet-inmengingspatrouille, één tor pedo afgeschoten, die geen doel trof. Daarop heeft de Havock geantwoord met een tegenaanval door middel van anti- duikboot-projectielen, maar over het re sultaat daarvan is niets bekend gewor-

Schoonhovensche Courant | 1937 | | pagina 1